Loading

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.

Herpangina, A virüsleri 10, 8, 2-6 serovar çocuk veya yetişkin Coxsackie virüsü grubunun vücuda nüfuz etmesine bağlı nadiren ENDF-virüs ve Coxsackie virüsü, grup B

Okul öncesi, genç ve ortaokul çağındaki çocuklar daha sık hastalanır. Birçok durumda yetişkinler çocuklardan ailede enfekte olurlar. Herpangin kirli eller, oyuncaklar, biberonlar ve meme uçları, gıda yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Hastalık üç yaşın altındaki çocuklar için en şiddetlidir. Emzirilen bebekler, yaşamın ilk aylarında, herpes formundaki bademcik iltihabını nadiren ortaya çıkarırlar.

nedenleri

Herpetik angina neden ortaya çıkıyor ve nedir? Patojen Coxsackie virüsü - havadaki damlacıklar yoluyla bulaşmış gıdalar (meyve, sebze, süt), fekal-oral yolla bulaşır. Çoğu zaman, yaz aylarında insidansı artar.

Mukoza nazofarenksine girerken, Coxsackie virüsü, yoğun olarak çoğaldığı bağırsaklara ve lenf düğümlerine nüfuz eder. Hastalığın üçüncü gününde, kanda kritik sayıda virüs bulunur. Bu, hastanın genel şiddetli durumunu belirleyen sinir ve kas dokusuna erişmelerini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 2 ila 10 gündür (genellikle 3 ila 4 gündür). Hastalık her zaman aşağıdaki semptomlarla akut ve şiddetli bir şekilde başlar:

 • vücut ısısında artış (bazen 40 - 41 ° C'ye kadar);
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • orofarinksin mukoza zarında değişiklikler;
 • yutulduğunda ağrı.

Yetişkinlerde ayırt edici belirti boğaz, bademcikler, yumuşak damak, dil, seröz kırmızımsı (ışık, değil bulutlu) herpetik lezyonlar benzeyen içeriği ile küçük veziküllerin ağzının önünde arkasında anjina herpetik ortaya çıkmasıdır.

Zamanla, lekeler hastaya büyük rahatsızlık veren ülserler oluşturur, çünkü bunlar çok ağrılıdır. Sonra, yaralar seröz bir dolguya sahip olan veziküllere dönüşür. Patlar ve ülserler oluştururlar. Kural olarak, 5 ila 20 parça arasında numaralar. Bazı durumlarda veziküller birleşebilir, bu da mukus boğazında ve ağız boşluğunda oldukça büyük lezyonlara yol açar.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuğun bir uzman tarafından muayene edilmesi çok önemlidir, çünkü hastalığın ilk gününde semptomlar griple çok benzerdir. Bunlar şunları içerir:

 • titreme;
 • burun akıntısı;
 • halsizlik, ciddi halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • iştah kaybı;
 • çok yüksek sıcaklık.

Herpes boğaz ağrısı lokal tezahürü aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Gün boyunca ağız boşluğunun anatomik oluşumlarının mukoz membranlarının kızarması (bademcikler, palatinler, yumuşak damak ve dil).
 2. Ağrılı mukozada papüllerin görünümü, kızarıklıktan 24 saat sonra.
 3. Gelecekte, diseksiyon sonrası aftöz ülser bırakan veziküllerin (48 saat içinde) oluşumu.
 4. Ani eroziv lezyonlarda, kıtanın izdüşümünden sonra oluşumu.
 5. Lenfadenopatinin tezahürü (parotis, submandibular ve servikal bölgede).
 6. Uzun süreli akışla, ellerde ve ayaklarda karakteristik döküntüler görülür.

Hastalığın silinmiş bir şekliyle, sadece orofarinks etkilenebilir. Zayıf bağışıklık durumunda, herpangina dalgalı akar. Şiddetli semptomatoloji 2-3 gün bir dizi ile gözlenir. Tipik bir kursta, çocuklarda herpes boğaz ağrısı bir hafta içinde durgunluk devam ediyor.

Herpes boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde nasıl görünür, detaylı fotoğrafları görmek için sunar:

tanılama

Herpetik bir boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi anlamaya başlamadan önce, doğru bir şekilde teşhis etmeniz gerekir. Bu amaçla virolojik ve serolojik incelemeler teslim edilir:

 • Serolojik araştırmalar özel sera kullanımını içerir. Hastalığın başlangıcında toplanırlar ve daha sonra 2 hafta sonra. Bu analizin amacı, antikor titresinin büyüme seviyesini düzeltmektir.
 • Virolojik araştırma, farengeal sürüntülerin teslim edilmesini içerir. Bu materyal hastalığın seyrinden en geç 3-5 gün sonra verilir.

En güvenilir ve kanıtlanmış teşhis yöntemi, florokrom antikorlarının saptanmasına dayanan immünofloresandır.

komplikasyonlar

Hastalığın patojenleri, kanın içine girerek, vücudun her tarafına hızla yayılabilir ve bu da bazı ciddi sonuçlara neden olabilir:

 • Menenjit - beyin ve omurilik zarlarında inflamatuar bir süreç;
 • ensefalit - beynin belirli bölgelerinde iltihap;
 • miyokardit - kalp kasının güçlü bir inflamasyonu.

Bu nedenle, herpetik boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora danışmak ve tedavi faaliyetlerine başlamaktan çekinmemelidir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Bir yetişkin herpes boğaz ağrısı ile teşhis edilirse, karmaşık tedavi, hastanın genel, yerel tedavi izolasyonunu içerir. Hastanın oral mukozanın tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Genel olarak, yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir:

 1. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ajanlar reçete edilir (Parasetamol veya Ibuprofen).
 2. şişlik ve mukoza kızarıklık kaldırmak ve nefes kolaylaştırmak için antihistaminik kullanımını gösterir ( "Claritin", "Fenkarol", "Suprastin", "Diazolin").
 3. Ağrı hissi azaltmak için ağızda emilmesi için çeşitli pastiller ve pastilleri almak ( "Faringosept", "Strepsils", "teras") Antiseptik ve bakterisit etkiye sahiptirler.
 4. Ayrıca ağız boşluğunun veya burnunun, interferon bazlı lokal preparatlarla sulanması, boğazın Asiklovir ve İnterferon merhemleriyle yağlanması durumunda iyi bir etki gözlenir.
 5. Akılcı bir diyetin düzenlenmesi ve immünomodülatörlerin (imudon, immün, vb.) Tedavisine genel ve lokal tedaviden sonra sağlanmalıdır.
 6. İnhalasyonlar ve kompresler kullanmak kabul edilemez, çünkü ısı etkisi, viremi (virüsün yayılması) yoğunlaşmasına yol açan kan dolaşımını arttırır.
 7. Herpanginlerin tedavisinde antibiyotikler faydasızdır, çünkü aktif bileşenleri bakterilere karşı etkilidir, ancak virüslere karşı güçsüzdür. Bu nedenle, enfeksiyonun neden olan etkenini belirlemek çok önemlidir. Coxsackie ve ECHO virüsleri spesifik morfolojiye, antijenik yapıya, biyokimyasal özelliklere sahiptir.

Enflamasyon odakları sürekli travmatize olduğundan, en az iki hafta boyunca iyileşme gerçekleşir. Oral ilaçların etkinliğini arttırmak ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak için nazofarenksin ultrasonu, helyum-neon lazeri gibi işlemler önerilmektedir.

Gargara mı?

Boğazdaki ağrı, bu yöntemlerle iyi bir şekilde giderilir:

 • meşe kabuğu, adaçayı soğanı ile boğaz gargarası;
 • Geksoral, Joks, Tantum Verde, Cameton tarafından boğazın sulanması;
 • Pharynx Lugol, propolis tentür bir çözüm, Chlorfilliptom tedavisi;
 • calendula tentürü, okaliptüs bir çözüm ile gargara;
 • pastillerin emilimi, rahatsız edici ve sarsıcı bir etki ile tabletler;
 • farinksin sodyum tetraborat çözeltisi ile gliserin, Castellani sıvı, lidokain çözeltisi% 2 üzerinde işlenmesi.

İnhalasyon yapmak kesinlikle yasaktır, herpes boğaz ağrısı gibi bir enfeksiyonla sıkışır. Tüm bu ilaçlar antiseptik, zarflama ve analjezik etkiye sahiptir.

Çocuklarda angina tedavisi: Dr. Komarovsky

Çocuklarda herpetik anjina evde tedavi edilir. Hasta bir çocuk sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Doktor ağzın antiseptik durulama, bol bir sıcak içecek reçete. Sıcaklığı azaltmak için ateş düşürücü maddeler kullanılır ve boğazda ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılır. Hastalığa bir virüs neden olduğundan, tedavide antiviral tedavi kullanmak mümkündür.

Anjina tedavisi hakkında daha fazla bilgi popüler çocuk doktoru Dr. Komarovsky ile bir video izleyerek bulunabilir:

Hasta çocuğa yatak istirahati tahsis edilirken, odanın nemlendirilmesi ve havalandırılması gerekli ve aynı zamanda bol miktarda içme rejimi de gözlemlenmelidir. Ayrıca, boğaz ağrısına karşı savaşmaya yardımcı olan önemli bir çözüm düzenli gargaralıktır. Bu pürülan oluşumları ve mikropları temizlemeye yardımcı olur, bademciklerin şişmesini giderir, enfeksiyonu "nötralize eder" ve hızlı bir iyileşmeye yol açar.

Prognoz ve önleme

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Çocuklarda Herpes (herpetik) angina

Boğaz ağrısı ile ilişkili tüm hastalıklar arasında, çocuklarda herpes boğaz ağrısı özel bir yer kaplar. Patoloji pediatrik olarak sınıflandırılır, çünkü bu yaşlarda daha sık olduğu için, küçük hastalar vücudu kalıcı bir bağışıklık durumunda bırakan bir enfeksiyon geçirirler.

Çoğunlukla hasta çocuklar 3-10 yıl. 3 yaşından küçük çocuklarda hastalık şiddetli semptomlarla ve şiddetli seyreden seyreder. 6 aylıktan küçük çocuklar, kanın çocuğu enfeksiyondan koruyan maternal antikorlar içerdiğinden, pratik olarak herpetik anginadan muzdarip değildirler. Erişkin popülasyon arasında hastalık daha az yaygındır.

Genellikle anneler, kırmızı bir boğaz, bir ateş, yutmada bir ağrı bulma, çocuğun soğuk algınlığı veya bakteriyel bir enfeksiyon yakaladığına, süt yemeye, sıcak çay içmeye ve hatta daha da kötüsü antibiyotiklerle tedavi etmeye başladığına inanır. Bu tür büyük hataları önlemek için, çocuklarda herpes boğazının ne olduğunu, ortaya çıktığı yerden, kendini nasıl ortaya çıkardığını ve terapötik yaklaşımın özelliklerini araştırmayı anlamak gerekir.

Hatırlanması gereken bir diğer önemli detay - herpes virüsü bu enfeksiyonun nedensel maddesi değildir. Herpetik lezyonlarda (genellikle ağızda, dudakta) görülen vysypnyh elementlerinin görsel benzerliği vardır.

Patojenler ve enfeksiyon bulaşma yolları

Bu hastalığın nedeni Coxsackie virüsü olan bir kişinin enfeksiyonunda yatmaktadır. Nedensel ajan daha sık A tipi (2 - 6 veya 8 - 10 serotip), daha az sıklıkla - B, bazen de ECHO virüsü ile temsil edilir.

Enfeksiyon çocuk bedenine aşağıdaki şekilde girer:

 • beslenme;
 • havadaki damlacıklar;
 • şirketinden;
 • su ile.

Enfeksiyon kaynağı hasta bir insandır, bazı hayvanlar (domuzlardan enfeksiyon vakaları vardır). Kürlemeden sonra, enfeksiyonun taşıyıcısı birkaç hafta boyunca bulaşıcı olabilir.

Genellikle yaz veya sonbaharda görülür. Hastalığın her iki durumu da vardır ve tüm kollektiflerde (anaokulları, okullar) yanı sıra, hasta herpetik boğaz ağrısı ile temasın olduğu ailelerde salgınlar vardır. Hastalıktan sonra çocuğun ömür boyu bağışıklığı vardır. Bu nedenle, yetişkinler nadiren bu hastalıktan bıkmışlardır. Patoloji asla tekrar etmez ve kronik bir sürece girmez.

Bebeklerde enfeksiyonun klinik seyri

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı semptomları, erişkinlerde görülenlere benzer, ancak küçük hastalarda enfeksiyona tolerans gösterme olasılığı daha fazladır ve zehirlenme daha belirgindir.

Klinik bulgular virüsün hastanın vücuduna girmesinden 1 ila 2 hafta sonra ortaya çıkar. Enfeksiyonun 3. - 7. gününde, virüs kan dolaşımına girer ve vücut boyunca yayılır.

Hastalığın ilk belirtisi hızlı (birkaç saat içinde) sıcaklık artışıdır, diğer durum ARVI semptomlarına çok benzer:

 • hipertermi, yüksek rakamlarla karakterizedir (39 - 41 ° C);
 • yutma sırasında boğazda ağrı;
 • genel halsizlik, çocuğun halsizliği;
 • baş ağrısı;
 • burun tıkanıklığı, mukoza akıntısı;
 • öksürük;
 • yemeyi reddetme;
 • mide bulantısı, kusma, ishal;
 • submaksiller, servikal ve sığır lenf düğümleri artar ve ağrılıdır.

Çocuklarda, yetişkinlerin aksine, gastrointestinal sistemden semptomları belirgin bir şekilde ifade etmiştir. Sadece zehirlenme belirtileri olarak değil, aynı zamanda enterovirüsün bağırsak mukozası üzerindeki etkisine de neden olurlar. Zamanla ayırıcı teşhis yapmak ve hastalığın gıda zehirlenmesi veya bakteriyel enfeksiyon için böyle bir tezahürü olmaması önemlidir.

Sıcaklık, ağız boşluğundaki 2-3 gün boyunca arttıkça, farenks, gökyüzünde kırmızımsı bir nokta döküntüsü ortaya çıkar. Bu elemanlar biraz (3 - 7 parça) olabilir, fark etmek zordur, ancak deneyimli bir uzman tarafından görme alanından atlanamazlar. Ağır anjinada mukoza zarında 20 noktaya kadar gözlenir.

Çocuk boğazda şiddetli ağrıdan şikayetçidir, sıvı yiyecek ve içecekleri bile yutması zordur. Bakteriyel floranın neden olduğu akut bademcik iltihabının aksine, ağrı baskın olduğunda ve hasta boğazda bir “topak” dan şikayetçiyse, bu hastalık sırasında yanma semptomları ortaya çıkar.

Sıcaklık yükseldikten sonraki ikinci günde düşme görülür, ancak rakamlar yüksek düzeyde kalır. Hedefte küçük ölçekli bir döküntü, seröz sıvı ile dolu veziküllere dönüşür.

Herpes boğaz ağrısı için, çocuklar üst, alt ekstremite (daha sık fırça ve ayak) ve boğazda vysypnye elemanları ile kendini gösteren karakteristik bir "el-ayak ağzı" sendromuna sahiptir. Döküntüler sadece ayaklarda ve ağızda veya sadece ellerde ve boğazda oluşabilir. Farinks boşluğunda birkaç küçük nokta elemanı olabilir, ancak bunların varlığı ana tanı noktalarından biridir.

Bu patolojinin bir diğer önemli özelliği, bu hastalık için iki sıcaklık değişiminin olmasıdır. İkincisi, klinik belirtilerin başlangıcından 3-4 gün sonra gözlemlenir, genellikle ilkinden daha yüksektir ve çocuğun tolere etmesi daha zordur. Boğaz ağrısı ile ilişkili diğer bulaşıcı hastalıklar için, bu sıcaklık tepe noktaları karakteristik değildir.

Vesiküller açılır, yerlerinde beyazımsı kaplama ile kaplı sarılıklar görülür. Çözülen vesiküller hiperemi çemberi ile çevrilidir, bazen bir araya gelerek daha geniş elementler oluştururlar. Yakında yüzeylerinde birkaç gün sonra dökülüp tükürük ile yıkanan kabuklar görülür. Lenf düğümlerinin acısını ve iltihaplanmasını yavaş yavaş azaltır.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı belirtileri 8 - 10 gün arasında geçer, yetişkinlerde son 7 - 8.

Komplikasyonlar nedir ve neden?

Enterovirüs enfeksiyonları genellikle sonuç vermeden ortaya çıkar ve bebekler hastalıktan hızlı ve tamamen iyileşir.

Bu patolojiye sahip bir çocukta komplikasyonlar nadir görülen bir fenomendir, istatistiklere göre, 3 yıla kadar daha sık görülür. Menenjit, ensefalit, piyelonefrit, miyokardit, konvülziyonlara ek olarak, bu durum hastanın hemen hastaneye yatırılmasını gerektirir.

Bu gibi sonuçlara neden olan sebepler bağışıklığın azaltılmasında saklı kalmakta ve zayıflatılmış çocuklardan gelmektedir.

Bu patolojiyi, klinik hastalık seyrinde benzer olanlardan ayırt edebilmemiz önemlidir. Ayırıcı tanı şu şekilde gerçekleştirilir: ARVI, influenza, herpetik stomatit, suçiçeği, diş eti iltihabı, bağırsak enfeksiyonları, foliküler anjin, vb.

Teşhis yaparken aşağıdakileri dikkate alın:

 • Enfeksiyöz bir hastayla temas varlığı;
 • 2 haftaya kadar inkübasyon süresi;
 • zaman içinde karakterini değiştiren belirli bir döküntüün ağız boşluğundaki varlığı;
 • mukozal kanamanın yokluğu;
 • el-ayak ağzı sendromu;
 • iki sıcaklık atlamalı;
 • mevsimsellik (sonbahar-yaz dönemi);
 • Bağırsak enfeksiyonu veya gıda zehirlenmesi için kusma, bulantı ve ishal almayın.

Deneyimli bir hekim, hastalığın tipik seyrini teşhis etmekte zorluk çekmez. Tartışmalı durumlarda, ek bir çalışma kullanılır: PCR, RSK, RNGA, pH, floresan yöntemi.

Terapi prensipleri

Komplike olmayan olgularda çocuklarda herpes boğazının tedavisi zor değildir ve pratik olarak herhangi bir enterovirüs enfeksiyonunun tedavisinden farklı değildir.

Enfeksiyonun çok bulaşıcı olduğu gerçeğinden yola çıkarak çocuğun diğer bebeklerden tecrit edilmesini sağlar. Hastalık dönemi için küçük bir hastada bireysel mutfak eşyaları, kişisel hijyen öğeleri ve ayrıca oyuncak olmalıdır.

Bu hastalık için temel tedavi prensiplerinden biri bol içki içmektir. Sıvı, toksinleri vücuttan uzaklaştırır ve terleme veya ishal sırasında gidilen nemi kaybeder. Meyve suları, meyveli içecekler, kompostolar, su içebilirsiniz. İçeceğin oda sıcaklığında olması önemlidir (sıcak ve çok soğuk bir çözelti, faringeal mukozayı tahriş eder).

Gıda sıvı veya yarı sıvı, güçlendirilmiş, kolay sindirilebilir, yüksek kalorili değildir. Et ve balık ürünlerini tüketiyorlar, ama sadece ezilmiş bir formda, buğulanmış. Sebzeler, meyve buharda kaynatılır veya pişirilir. Bebeğinizi sık sık besleyin, ancak küçük porsiyonlarda. Pevzner № 13 için bir diyet tablosu atayın.

Çocuğun iştahı olmazsa, yemeyi reddeder, o zaman kimse zorla zorlamaz ve bir kaşık daha yemeyi talep etmez. Bu, hastanın durumunu kötüleştirecek kusmaya yol açabilir. Kusmuk kütleleriyle, çocuk hastalığın içinde, terleme veya ishal sırasında kaybettiği bir çok sıvı gider. Daha küçük bölümlerde daha sık içmek daha iyidir.

Coxsackie virüsü için özel tedavi mevcut değildir. Sadece bebeğin bu patojene karşı antikor geliştirmesini beklemeniz gerekir. Genellikle bu, 8-10uncu günde olur.

Komplike olmayan formlarda çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir:

 1. Antipiretikler, NSAID'ler (Nurofen, Parasetamol, Efferalgan);
 2. Boğazın durulanması için adaçayı, papatya, calendula, kabartma tozu çözeltisi kullanılır. İlaçlar ağrıyı azaltır, enflamatuar süreci rahatlatır. Tuz hipertansif çözeltileri kullanmayın, can sıkıcı bir özelliği vardır.
 3. Ağızda pastil (- Verde Terflu Lar Trachisan, Septolete, lidokain, tetrakain Geksoral Tubbs'la, tandum) dahil Analjezikler.
 4. Antihistaminikler daha az sıklıkla kullanılır, sadece belirgin bir alerjik bileşen durumunda (Suprastin, Tavegil, Claritin).

Erişkinlerde herpes boğaz ağrısı tedavisi özellikleri burada okunabilir.

Ne yapmamak

Boğazın sulanması için antiseptiklerin kullanımı, yeşilliklerle yağlama ve Lugol'un çözümü hakkında farklı görüşler vardır. Pratikte, bunların etkisinin küçük olduğu ve mukoza için travmatik olduğu kanıtlanmıştır. Bu nedenle, herpetik boğaz ağrısının tedavisi amacıyla bunları kullanmak çok arzu edilmez.

Enfeksiyon herpes virüsünden kaynaklanmadığı için, Asiklovir ve bu grubun diğer ilaçlarının kullanımı mantıklı değildir, tamamen işe yaramaz ve gerekli terapötik etkiye sahip olmayacaktır.

Herpes boğaz ağrısı tedavisinde termal prosedürler (inhalasyon, ısınma kompresleri) kabul edilemez. Isı, kan damarlarını genişletir ve kan akışını artırır. Bu tür manipülasyonlarla, virüsler vücut boyunca daha yüksek bir oranda yayılacak ve bu da sürecin şiddetlenmesine yol açacaktır.

Bazen boğaz boşluğunu ışınlayan UFO kullanılır. Bu prosedürün etkisi küçüktür ve yanma olasılığı oldukça yüksektir.

Annem dikkat etmeli

Önleme, herpangina oluşumunu engellemeyi amaçlayan en iyi önlemdir. Bunun için çocuğun bağışıklık sistemini güçlendirmeye çalışmak gerekir. Dengeli, güçlendirilmiş, besleyici gıda, fiziksel egzersiz, temiz hava, dinlendirici uyku enfeksiyonuna karşı vücudun direncini sağlayacaktır., Kaynatılmamış su içmeyin, bulaşıcı hastaların bir çocuk önlemek temas kurmaya çalışın sadece SES tarafından kontrol sularda yüzme, kişisel hijyen temel kuralları çocuğunuza izin - tüm bu faaliyetler enterovirüs enfeksiyonu olan enfeksiyonu önlemek için yardımcı olacaktır.

Çocuklarda herpetik anjin

Çocuklarda herpetik anjin - Coxsackie ve ECHO virüslerinin neden olduğu farengeal lenfoid dokuda akut, viral kaynaklı hasar. Çocuklarda Herpangina bir sıcaklık yükselişi, boğaz ağrısı, lenfadenopati, hiperemi boğaz, bademcikler üzerinde veziküler patlamalar ve erozyonlar ve boğazın arka ile oluşur. Herpangina çocuklar muayene veri boğazda, nazofarengeal bezlerden virolojik ve serolojik testler temelinde pediatrik kulak burun boğaz uzmanı teşhis. Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi, antiviral, antipiretik, duyarsızlaştırıcı ilaçlar; ağız mukozasının lokal tedavisi, UFO.

Çocuklarda herpetik anjin

Herpangina çocuklar (gerpangina, herpetik bademcik, vezikül veya aftöz farenjit) - enterovirusler Coxsackie veya ECHO neden bademcikler seröz iltihabı. Çocuklarda herpetik anjina, sporadik hastalıklar veya salgın salgınlarla karakterize olabilir. Pediatri ve pediatrik otorinolaringolojide, okul öncesi ve ilkokul çocuklarında (3-10 yaş) herpetik anjina baskındır; En şiddetli herpagina 3 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Yaşamın ilk aylarındaki çocuklarda, herpetik angina daha az sıklıkta görülür, bu anne sütüyle (pasif bağışıklık) birlikte anneden gelen antikorların üretilmesine bağlıdır.

Herpangina çocuk izole edilmiş formda ya da aynı zamanda bu virüslerin neden olduğu seröz enteroviral menenjit, ensefalit, epidemik miyalji, miyelit, ile kombinasyon halinde ortaya çıkabilir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı nedenleri

Çocuklarda Herpangina Pikornaviridae ailesi ile ilgili enterovirüs neden olduğu viral hastalıkların sayısını ifade eder - (çoğu virüs 2-6, 8 ve 10 serovar) koksakivirüs grup A, koksaki B grubu (serotipami1-5) veya ECHO-virüs (3, 6, 9 25).

patojenlerin bulaşma mekanizması - hava (hapşırma, öksürme veya konuşarak), en azından dışkı-ağız ya da (nazofaringeal salgılarını) iletişim yolları (gıda, meme, oyuncak, kirli eller ve benzeri ile).. Ana doğal rezervuar bir virüs taşıyıcısı veya hasta bir kişidir, daha az sıklıkla enfeksiyon evcil hayvanlardan meydana gelir. Reconvalvescents ayrıca enfeksiyon kaynağı olarak da kullanılabilir, çünkü 3-4 hafta içinde virüsü salgılarlar. Çocuklarda herpes boğaz ağrısı görülme sıklığı Haziran-Eylül ayları arasındadır. Yaz ve sonbahar genellikle aile ya da organize gruplar (kampları, çocuk yuvaları, okul sınıfları) içinde çocuklarda herpes boğaz ağrısı salgından işaretlenmiştir yüzden hastalık son derece bulaşıcıdır.

burun ve boğaz mukoza zarı tarafından vücuda nüfuz eden, çocuklarda herpes bademcik etkeni cins aktif bağırsak lenf düğümlerine, düşmek ve sonra viremi gelişimini neden kana nüfuz. Viral patojenlerin sonraki yayılımı, özellikleri ve çocuğun organizmasının koruyucu mekanizmalarının durumu ile belirlenir. Kan dolaşımı ile birlikte, virüsler vücutta taşınır, belirli dokularda kendilerini sabitler, bu da onların içinde inflamatuar, distrofik ve nekrotik süreçlere neden olur. Coxsackie ve ECHO enterovirüsleri mukoz membranlar, kaslar (miyokardiyum dahil) ve nöral doku için yüksek bir tropizme sahiptir.

Çoğunlukla, çocuklarda herpetik anjin, influenza veya adenovirüs enfeksiyonunun bir arka planına karşı gelişir. Transfer edilen herpetik boğaz ağrısından sonra, çocuklar virüsün bu türüne karşı kalıcı bir bağışıklık geliştirir, ancak başka bir virüs türü enfekte olursa yine bir herpangina olabilir.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Enfeksiyonun latent dönemi 7 ila 14 gündür. Çocuklarda herpetik anjin, grip benzeri bir sendromla başlar: halsizlik, halsizlik, iştah kaybı. Yüksek ateş (39-40 ° C'ye kadar), ekstremite kasları, sırt, karın ağrıları ile karakterize edilir; baş ağrısı, kusma, ishal. Ortak semptomların ardından, boğazda ağrı, tükürük, yutmada ağrı, akut rinit, öksürük vardır.

Çocuklarda herpesetik anjina ile lokal değişiklikler hızla artmaktadır. Zaten ağızda hiperemik bademcikler mukoza, palatin kemerler, dil, damak arka plan üzerinde ilk iki gün içinde seröz içerikleri ile dolu hızla 5 mm çapında veziküllerin dönüşür küçük papüller tespit edilir. 1-2 gün sonra, veziküller açılır ve onların yerinde beyaz-gri yaralar oluşur, bir hiperemi corolla ile çevrili. Bazen yaralar birleştirilerek yüzeysel drenaj defektlerine dönüşür. Ortaya çıkan mukoza aşınması keskin bir acı verir ve bu bağlamda çocuklar yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Çocuklarda herpetik anjinada bilateral submaksiller, servikal ve parotis lenfadenopati vardır.

Çocuklarda tipik herpetik angina formları ile birlikte, sadece orofarinkste, mukozal defektler olmaksızın, kataral değişiklikler ile karakterize edilen silinmiş belirtileri görebiliyorum. Zayıflamış bağışıklığı olan çocuklarda, döküntüler 2-3 günde bir dalga boylu olabilir, bu da ateşin tekrar başlaması ve zehirlenme belirtileri ile birlikte olur. Bazı durumlarda, herpetik anjina ile çocuk, bacaklarda ve gövdenin distal kısımlarında papüler ve vesiküler döküntü vardır.

Tipik vakalarda, çocuklarda herpetik anjinadaki ateş 3-5 gün içinde düşer ve ağız ve boğazdaki mukoza zarındaki defektler 6-7 gün sonra epitelize edilir. menenjit, ensefalit, miyokardit, piyelonefrit, hemorajik konjonktivit düşük reaktivite veya yüksek viremi olası genelleme enetrovirusnoy enfeksiyonu anda.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı teşhisi

Çocuklarda tipik bir herpesiyal boğaz ağrısı kliniğinde, çocuk doktoru veya çocuk kulak burun boğaz uzmanı, ek laboratuvar muayenesi olmadan bile doğru tanı koyabilir. boğazdan inceledi ve pharyngoscope tipik herpetik anjina lokalizasyonu (yutak arka duvarı, bademcikler, yumuşak damak) ve lezyon görünümünü (papüller veziküller, ülserler) bulguladığında. Genel kan testinde küçük bir lökositoz ortaya çıkar.

Çocuklarda herpetik anjinin nedensel ajanlarını tanımlamak için virolojik ve serolojik araştırma yöntemleri kullanılır. Nazofarenksdeki floş ve swablar PCR metodu ile incelenir; ELISA yardımıyla, 4 ve daha fazla kez enterovirüslere karşı antikor titresinde bir artış tespit edilir.

Seröz menenjiti dışlamak için, bir çocuğun nöroloğu incelenmelidir; Kalpten şikayetler ile bir pediyatrik kardiyolog danışılır; Çocuk nefrolog - idrar genel analizi değişiklikleri tespit edilmesi durumunda.

Çocuklarda herpetik anjin ağız boşluğu (herpetik stomatit, orofarenks, pamukçuk, kimyasal irritasyon), tavuk çiçeği diğer aftöz hastalıklarından ayırt edilmelidir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Herpetik boğaz ağrısının kompleks tedavisi hasta çocukların, genel ve lokal tedavinin izolasyonunu içerir. Çocuğun, ağız mukozasının tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Herpangina çocuk Hipo-hassaslaştırma (loratadin, mebhidrolin, hifenadina), antipiretik ilaçlar (ibuprofen, nimesulid), immünomodülatörler reçete edildiğinde. saatlik antiseptikler (furacilin, miramistinom) ve arka yutak duvar işleme maddeleri ve bademcik ve ardından bitkiler (calendula, adaçayı, okaliptüs, meşe kabuğu) decoctions gargara, tavsiye edilen oral antiseptikler katman ikincil bakteriyel enfeksiyonu önlemek için. Herpetik boğazda, çocuklara analjezik, antiseptik, zarflama etkileri olan topikal aerosoller verilir.

İyi terapötik etki endonasal / endofaringealnoy instilasyon lökosit interferon tedavi oral mukoza, antiviral merhem elde edilir (asiklovir ve diğ.). aşındırıcı mukozal kusurların epitelizasyonu teşvik etmek amacıyla UVR'nin nazofarenks önerilir.

Çocuklarda inhalasyon ve kompres yapmak için herpetik boğazda kategorik olarak kabul edilemez, çünkü ısı kan dolaşımını artırır ve virüslerin vücuda yayılmasını teşvik eder.

Çocuklarda herpesus boğazının prognozu ve önlenmesi

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Özel aşı önleme sağlanmamıştır; Hasta herpetik boğaz ağrısı ile temas halinde olan çocuklara spesifik bir gama globulin verilir. Spesifik olmayan ölçümler, hastalıklı çocukların zamanında tespiti ve izolasyonunu hedefleyerek çocuğun vücudunun reaktivitesini arttırmayı amaçlamaktadır.

Herpes boğaz ağrısı - çocuklarda fotoğraflar, belirtiler ve tedavi, ilaçlar

Hızlı sayfa gezinme

Herpes boğazının klinik özelliği, ağız boşluğunun ve bademciklerin mukoza zarında ağrılı papüllerin ortaya çıkmasıdır.

Hastalık aynı zamanda epigastrik bölgede ateş, dispepsi ve ağrı ile kendini gösterir. Herpes boğaz ağrısı ilk olarak 20. yüzyılın başlarında tanımlanmıştır ve nedenleri, semptomları ve ilaçlarla tedavisi bu yazıda tanımlanmıştır.

Herpes boğaz ağrısı: ne var?

Herpes boğaz ağrısı (bkz. Fotoğraf) akut bulaşıcı hastalıklara işaret eder. Patojenlerinin karmaşık seyrinde sadece mukoza zarlarını değil, aynı zamanda diğer dokuları da (sinir, kas, iç organlar) etkileyebilir.

Hastalığın diğer isimleri aftöz farenjit, herpangina, herpetik bademcik iltihabı, enterovirüs farenjitidir.

Herpes boğazının nedeni mikroorganizmalardır - Coxsackie virüsleri (daha sıklıkla grup A, daha az sıklıkla B). Aftöz farenjit kolayca bir kişiden diğerine geçer. Düzgün bir önleme ve uygun zamanında tedavi olmaksızın, patoloji nüfus arasında hızla yayılır ve salgının salgınlarına yol açabilir.

Enfeksiyondan sonraki ilk haftada virüs en çok aktiftir ve enfeksiyon havada ve temasla daha az sıklıkla fekal ve zooantroprop ile oluşur. Virüs bu zamanda aktif hale geldiğinden, insidansı yaz ve sonbaharda daha yüksektir. Herpes boğaz ağrısı da gribin bir sonucu olabilir.

Risk altında birincil ve okul öncesi çağındaki çocuklar, aralarındaki insidans oranı özellikle yüksektir. Enfeksiyon aynı zamanda çocukluğunda herpagina hastalığından muzdarip olmayan yetişkinleri ve zayıf bağışıklığı olan kişileri de etkiler.

Herpes boğazının ilk belirtileri

çocuklarda herpes boğaz ağrısı fotoğrafları

Semptomatik herbağanlar, ağızda ve boğazda iltihaplı papüllerin görünümünü ve vücudun genel zehirlenmesinin tezahürünü içerir. Herpes boğazının ilk belirtileri şöyledir:

 1. Sıcaklık 38.5-40 ° C'ye yükselir;
 2. Posterior yutak duvarının gökyüzü, dil ve mukozası kırmızı, küçük nodüller veya papüller döner, çapı 3 mm kadar görünür;
 3. Bazen karnında kusma ve spastik ağrı vardır.

Herpes boğaz ağrısı belirtileri, fotoğraf

boğazda kızarıklıkların fotoğraf

Herpes boğaz fotoğrafı

Hastalık geliştikçe, nodüller bulanık bir sıvı ile dolu kabarcıklar haline gelir. Papüllerin sayısı genellikle 20'yi aşmaz. Semptomlar şunları içerir:

 • yutulduğunda ağrı;
 • boğazda kaşıntı;
 • çene lenf düğümlerinde ve çene altında bir artış;
 • artan tükürük.

Spontan diseksiyondan sonra, veziküller mukoza zarındaki fibrin oluşumuna bağlı olarak gri-beyaz olan yaralara dönüşür. Eroziv elementler hastalığın başlangıcından 1-2 hafta sonra kaybolur.

Herpes boğaz ağrısı ile sıcaklık ne kadar tutuyor? 3-4 gün boyunca yüksek kalır, bundan sonra düşer. Hastalığın süresi iki haftadır.

Komplikasyon olmaması durumunda, herpetik bademcik iltihabı tam iyileşme ile sonuçlanır, çoğu durumda virüs taşıyıcılığı korunur.

Herpes boğaz ağrısı ile komplikasyonlar olabilir:

 • Seröz menenjit - tezahürlerinden biri yüz kaslarının bozulmasıdır;
 • Miyokardit - kalp kasının iltihabı - EKG'de tespit edilir, yeterli tedavi 2-3 hafta sonra kaybolur, terapi kronik bir form haline gelir;
 • Karaciğer patolojisi;
 • Kas dokusunun nekrozu.

Dikkat lütfen! Seröz menenjit küçük çocuklar için ciddi bir tehlike taşır ve sıklıkla ölüme yol açar. Bu nedenle, herpes boğazının ilk belirtilerinde, çocuk bir doktora danışmalıdır.

tanılama

Herpes boğazının teşhisi, hastayı incelemek, şikayetleri ve semptomları değerlendirmek, kan ve mukozal deşarjın virolojik ve serolojik laboratuar testlerini içerir. Genel bir kan testi, ESR ve lökositlerin sayısında bir artış olduğunu gösterir.

ARVI, influenza ve bağırsak dispepsisi ile ayırıcı tanılar önemlidir, çünkü bu hastalıklar için tedavi rejimleri ve herpanginler farklıdır.

 • Herpes boğazının karakteristik bir özelliği, bu patolojilerin aksine papüler döküntüler.

Herpes boğaz ağrısı, uyuşturucu tedavisi

Erişkinlerde herpes boğaz ağrısı ile tedavi, genellikle bakteriler tarafından değil, bir virüsün neden olduğu antimikrobiyallerin kullanımını içermez. Terapide, erozyonun iyileştirilmesi için yerel ilaçlar ve semptomatik fenomenleri aşmak için ilaçlar kullanılır:

 • Analjezik etkisi olan çözeltiler veya spreyler - Ingalipt, Hexoral, Lugol;
 • Antiseptiklerle Sulama - Miramistin, Furacilin çözeltisi, klorheksidin;
 • Antipiretikler - Parasetamol, Ibuprofen;
 • Diazolin, Suprastin, Claritin - boğaz şişmesi giderilmesi için antihistaminikler.

Antiviral ilaçlar zayıflatılmış bağışıklık, komplikasyonların gelişimi ve herpes boğaz ağrısının şiddetli seyri ile reçete edilir. Asiklovir - bu fonların en yaygın, bir haftalık bir ders reçete edilir.

Virüsle savaşmaya yönelik diğer ilaçlar - Viferon, Cytovir, Isoprinoside, Cycloferon, Genferon. Lokal tedavi için antiviral merhemler kullanılır - mukus boğazını tedavi ederler.

Herpes boğaz ağrısı için antibiyotik tedavisi sadece bakteriyel enfeksiyon durumunda endikedir. İlaçlar mikrop türüne ve belirli bir maddeye olan duyarlılığına bağlı olarak seçilir.

Halk ilaçları, Herpes boğaz ağrısı tedavisini tamamlayabilir:

 • meşe, papatya, adaçayı, calendula kabuğu süslemeleri - günde 2-3 kez gargara;
 • propolis alkol tentürü - bu yaralarla yağlanır;
 • su ile seyreltilmiş aloe suyu 1: 1 - durulama için;
 • pancar suyu - boğaz ve ağız sulaması için kullanılır;
 • Yenilebilir tuz veya soda çözeltisi - durulama için.

Fizyoterapi yöntemleri:

 • elektroforezi;
 • UHF lenf düğümleri;
 • Soluma, boyun ve boğazda uygulamalar ve sıkıştırır.

Herpes boğaz ağrısı çocuklarda - semptomlar ve tedavi

çocuk fotoğrafında herpes boğaz ağrısı tedavisi

Çocukluk döneminde, herpes boğaz ağrısı sözleşmesi riski daha yüksektir, bu nedenle patoloji çocukluk çağı hastalığı olarak sınıflandırılır. Hasta çocukların ana grubu okul öncesi çocuklar ve küçük okul çocuklarıdır.

Bebekler, annelerinin sütünden yeterince ek antikor aldıklarından, nadiren herpanginadan muzdariptirler. 1-3 yaş arası bebekler bu patolojiyi en çok çeker.

Çocuk hastalıkları için risk faktörü, diğer hastalıklara bağlı olarak şekillendirilmemiş veya zayıflamış bağışıklıktır. Ek bir sebep duygusal aşırı yüklenme ve strestir.

Çocukların tedavisinde boğaz ağrısı bebeğin, sinir, kardiyovasküler ve üriner sistemin durumuna paralel gözlem ile bir hastanede gerçekleştirilir herpes ile komplike olduğunda - Vücudun bu alanlar Coxsackie virüsünün yenilgiye maruz.

Çocuklar için antibiyotikler, sadece sekonder bakteriyel enfeksiyon gelişmesi ile reçete edilir.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı tedavisi taktikleri şunlardır:

 1. Antiviral ajanlar - Asiklovir, Viferon veya diğerleri - tabletlerde ve intravenöz komplikasyonlar ile. Lokal olarak kullanılan merhemler, spreyler ve yaraları yağlamak ve gargaralamak için çözümler.
 2. Parasetamol ve ibuprofen bazlı antipiretik ajanlar, termometredeki işaret 38 ° C'yi aşarsa belirtilir. Çocuğun bireysel bir sıcaklık tahammülsüzlüğü varsa, bu ilaçlar 37.5 ° C'de verilebilir.
 3. Alerjilere karşı ilaçlar, boğazın şişmesini ve kızarmasını azaltır.
 4. Immunostimulantlar vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur - Citovir-3, Immunoriks, Immunal.
 5. Antiviral merhemler dışında lokal anestezi ve antiseptik etkisi olan spreyler kullanılmıştır - Kamerun, Ingalipt, Hexoral.

Çocuğunuzun ateşi varsa, sıcaklık mücadelede ilave asistanlar o (sadece odasında ıslak havlu dışarı yayılabilir) havada odası ve nemi anlatıyorsun. Çocuk antipiretiklerinden en popüler ve etkili süspansiyon Panadol, Nurofen fitilleridir. Ateşli kasılmalarla derhal doktora başvurunuz.

Çocuklarda herpes farenjit tedavisi sırasında gözlemlemek için önemli olan diğer öneriler:

 • bol sıcak içecek - kuru meyveler, güçlü çay, bal ile süt;
 • ovuşturulmuş veya sıvı gıda - mukozaya zarar vermemek için;
 • günde 5-6 kez küçük porsiyonlarda yemek;
 • keskin, yağlı, tuzlu, asidik ve çiğ yiyecekleri yasaklar.

Herpes boğazının önlenmesi

Aşağıdaki önlemler, herpangina ile enfeksiyon riskini azaltmaya izin verir:

 • Enfekte kişilerle herhangi bir temas dışlanmalı veya en aza indirilmelidir;
 • salgın sırasında sadece herpes boğazında değil, aynı zamanda influenza, ARI'de de toplu taşıma ve diğer halka açık yerlerde kalmanın dışlanması önemlidir;
 • Hasta bir yetişkin veya çocuğun karantinada olması gerekir.

Herpes boğazının önlenmesinde vitamin ve restoratif araçlar, sertleşme, tam uyku ve dinlenme önemlidir. Enfeksiyon durumunda bile güçlü bağışıklık, hastalık ile daha çabuk başa çıkacaktır. Herpetik bademcik iltihabına maruz kalanlarda, tekrarlama riski çok düşüktür.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik bademcik iltihabı - virüs tip Coxsackie veya akut başlangıcı ile karakterize ECHO virüslerin neden olduğu enfeksiyona bağlı bir hastalık, ateşli sendromu geliştirme, boğaz ağrısı orofarenks lezyonlar neden. Bir hastalıktaki en bariz tanısal semptomlardan biri, ağız boşluğunun posterior duvarının mukozasındaki vesiküler tipte karakteristik döküntülerin saptanmasıdır.

Herpes boğaz ağrısı genellikle sonbaharda ve mevsimselliği hakkında konuşabilen yaz aylarında teşhis edilir. Herpes anjin yakalanma riski oldukça sık ilişkili bir hastalık olarak veya başka bir enfeksiyonun şu anki arka planda bir komplikasyonu olarak katılabilir, özellikle şiddetli enfeksiyonlar sonrası bağışıklık sistemi zayıflamış, sabit stresle, bir yetişkin ve bir çocuk sahibi. Bu hastalığın prognozu daha sık olumlu, ancak, herpes anjin komplikasyonları hastanın gelecekteki sağlığı için ve genellikle hayatının oldukça tehlikelidir. Bu hastalığın nedensel ajanı haline gelen virüsün türüne bağlı olarak bağışıklığın karakteristik bir oluşumudur.

Herpetik boğaz ağrısı nedenleri

Viral herbetik bademcik iltihabı 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda daha sık teşhis edilir, ancak hastalık ve erişkin vakaları nadir değildir. Bir çocuk bu yaş aralığından daha az olduğunda, genellikle ağır bir akım gözlemlenir. Bebekler oldukça seyrek hastalanırlar, çünkü doğumdan sonra bir süre vücutta kalan maternal antikorlar biçiminde korunurlar. Bir yetişkinde herpetik anjin, komplikasyonlar ve uzun bir iyileşme periyodu ile de ortaya çıkabilir.

A ve B A virüsü nadiren hastalığın doğrudan bir kaynağıdır ECHO-virüs, kan serumunda izole edilir en sık izole grubu: Herpangina enfeksiyon ve iki grup ile ilişkili insan vücudu Coxsackie virüslerin yayılmasını neden. Bu virüs türü çevrede çok yaygındır. Patojenin hemen bulaşma yolu hava kaynaklıdır, bu da özellikle bulaşıcı hastalıklar ile ilgili gruplarda yüksek bulaşıcı bir kabiliyete ve hızlı yayılmasına neden olur. Konuşurken öksürük sırasında tükürük damlacıkları yoluyla, vücuda girdikten virüs, anında burun ve boğazda mukoza zarını nüfuz eder ve daha sonra ilgili belirtilere sebep, vücuda yayılır. Biz oyuncaklar, emzik, yıkanmamış eller yoluyla özellikle çocukların takımda da gereken yerdir bulaşma fekal-oral yolla, yaklaşık unutmamalıyız. Bazı çalışmalara göre, virüsün bulaşma iletişim yöntemi de izole edilmiştir.

Hastalığın kaynağı, herpes boğaz ağrısı virüsü ya da bu tip mikroorganizmanın taşıyıcısı olan bir kişidir, hayvanlar çok nadiren bir yetişkin ya da çocuğun hastalığına neden olur. Ortalama 1 hafta iyileştikten sonra, kişinin bu patojeni çevreye yaydığı ve bu da enfeksiyonun yayılmasının ön koşulu olduğu belirlenmiştir. Çoğunlukla, çocuklarda herpetik anjina, ziyaret ettikleri grupta salgın hastalıktır. Gönderilen herpetik anginadan kaynaklanan sıklıkla görülen ciddi komplikasyonlar, verilen virüsün kas dokularına, mukus ve sinir dokusuna yüksek derecede tropizmden kaynaklanır.

Bu tip bir patojen için aşı geliştirilmemiştir. Hastalarla temas halinde tüm küçük çocuklara gama globüline girmeleri önerilir.

Hastalığın patojenezi nazofarinks mukoza yoluyla bir yetişkin ya da çocuk gövdesinde patojenin penetrasyon aşamasına izole edilir, aktif üretir öncelikle bağırsak lenf gövde parçaları, daha da hızlı göç sonraki aşamada gelişimine yol açar kan akışı içine geçer - viremi, vücuda herpetik angina'nın etken maddesinin penetrasyonu ve yayılmasıdır. virüs, birçok önemli organ ve dokuları nüfuz dokuların veya organların kadar iltihap oluşumunu, nekroz bölümlerini teşvik edebilen beri Daha sonra hastalığın ortaya çıkışından sırasında, insan vücudunun bağışıklık savunması doğrudan bağlıdır.

herpetik boğaz ağrısı: bir çocuğun fotoğrafı

Belirtileri ve herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Viral herpetik anjin, belirtileri için tipik olan aşağıdaki ile karakterizedir:

- vücut ısısında 39 ° C'ye hızlı bir artış ile karakterize ani keskin başlangıç;

- Ağır intoksikasyon sendromunun gelişimi;

- Orofarinkste iltihaplı bir reaksiyon, şiddetli ağrı ile birlikte yutkunmada zorluklara yol açar;

- Yumuşak damak, posterior faringeal duvar, dil veziküler elemanların varlığı.

Yukarıdaki belirtilerin o hastalık için hepsi çok sayıda viral enfeksiyonlara benzer, ancak daha yakından incelendiğinde yetişkin ya da çocuk üzerinde semptomların hastalığı, doktor yardımcı olmalıdır ağız boşluğu belirlenen veziküler elemanları, tanı bir hata yapmadığını görülebilir.

İnsan patojenin organizma içine doğrudan giriş 1 ila 2 hafta ortalama süren herpes anjin en erken belirti ve semptomları tanımlamak için zaman periyodu. Hastalığın başlangıcı herhangi bir viral enfeksiyon ile benzer klinik belirtiler ve bulantı veya kusmanın eşlik ettiği karın ağrısı, ilgili gövde, baş ağrısı, genellikle hastalar olarak bir 39 ° C, ağrıları sıcaklık artışı ve halsizlik, ile karakterize edilir. Belli bir süre sonra, sık sık öksürme, tükürük, yemek, burun tıkanıklığı yutulması sırasında şiddetli ağrı ortaya çıkar. bademcik arka hiperemik mukozasına yutak bakıldığı zaman, damak kemerler, dil, küçük papüller sayıda kaydeder yaklaşık 2 gün sonra yaklaşık beyaz taç hiperemi ile ülser aynı küçük erozyonlar oluşturmak üzere seröz içeriği ile veziküller. Döküntülerin yaklaşık miktarı genellikle 5 ila 20 parça arasında değişir. Orofarenksin mukoza zarında hatırı sayılır çaplı eroziv kavitelerin oluşumu ile birbirleriyle birleşebilirler. Listelenen tüm unsurlar ve yiyecekleri yuturken ağrının doğasını belirler ve bu da genellikle herhangi bir yiyecek yemeyi reddetmesine yol açar. Bunun yanı sıra genellikle boyun bulunan lenf düğümlerinde bir artış ortaya çıkardı, özellikle elle muayene ile, morbidite tezahür alt çene, parotid bölgesi.

Sıklıkla, hastalık silinmiş bir klinik formda, yani, bir yetişkin ya da çocuğun iyi bağışıklık durumuna bağlı olabilen, ağız boşluğundaki herpetik elemanların görünümü olmadan meydana gelebilir. Böyle bir durumda, herpetik bir boğaz boğazını doğru bir şekilde teşhis etmek oldukça zordur, ancak yakın geçmişte bir hastayla temas kurarsanız, enfeksiyon olduğunu düşünebilirsiniz.

Bazen çocuklarda herpes boğaz ağrısı dalgalı bir seyir alabilir bağışıklık tepkisi bir kez daha sıcaklık ve zehirlenme belirtileri yükselterek ardından her 3 günde podsypaniem veziküler unsurları karakterize azalmıştır. Sadece ağız mukozasında değil, aynı zamanda gövdede, ayak bölgesinde, fırçalarda döküntüler kaydedildi.

herpetik boğaz ağrısı: bir yetişkin fotoğrafları

Erişkinlerde herpetik anjinanın bir çocuk kadar şiddetli olabileceği ve vücudun savunma mekanizmasının patojene reaksiyonunun burada önemli bir rol oynadığı belirtilmelidir. Özellikle ilk dönemlerinde oldukça tehlikeli enfeksiyon Herpangina hamile kadınlar, annenin zehirlenme ortaya çıkan sonuçta kürtaj veya çeşitli mengene gelişme nedenleri fetüsün, düzgün büyüme ve gelişmesini önlediği. Daha sonraki dönemlerde, bu hastalık genellikle erken doğuma yol açar.

3-5 gün enfeksiyon işlemi sıcaklığın bir çözünürlükte, genellikle yara aşınmış alanlar veziküllerin görünümü sonra 1 hafta sonra gözlemlenen düşer ve yüzeylerinde ince kabuklar ile oluşumu eşlik. Bununla birlikte, meydana gelen çok sık anjin ve herpes komplikasyonları zaman vücut ve menenjit, miyokardit, ensefalit, piyelonefrit, vesikülün aşınmış yüzey üzerinde de mümkündür üreme sekonder bakteriyel enfeksiyon gibi düşük bağışıklık için yayma enfeksiyon süreci.

Herpetik boğaz ağrısı tanısı

Nedeniyle viral herpetik semptomların anjina ve yutak lezyonları ile ortaya çıkan diğer pek çok enfeksiyon çok benzer şikayet olması, opsiyon tanı sadece tek doğru olduğunu elementlerin rağmen belirli doğa olmaz ağız boşluğunda lezyonların varlığına dayanmaktadır. Aşağıdaki laboratuar testlerini yapmak gereklidir:

- Beyaz kan hücrelerinin sayısındaki küçük bir artışın kaydedilebileceği genel bir kan testi, ancak bu semptom her zaman gözlenmez;

- yukarıdaki belirtilerin başlangıcının ilk 5 gün için malzeme çekerken adlandırılan viral yanıtları, nazofarenks nazofarenks swablardan smear bir çalışmaya dayanmaktadır, yani, polimeraz zincir reaksiyonu, kullanımı ile patojen herpetik boğaz ağrısı tespit Ancak elde edilen sonuç bir olacaktır;

- Bir flüoresan yöntem kullanılarak, özel flüoresein ile işaretlenmiş tanısal serumların kullanımına dayanan hastanın vücudunda spesifik bir virüs tipi belirlenebilir;

- aynı zamanda, bir enfeksiyonun başlangıcında antikor titerlerinde bir artış ve yaklaşık 3 hafta sonra gösterir tamamlayıcı sabitlemeyi dolaylı hemaglütinasyon reaksiyonu ve nötrleştirme reaksiyonu içerir serolojik testleri, kullanılır.

Daha önce bahsedildiği gibi, diğer enfeksiyonlar ile herpetik anjin ayırıcı tanısı ancak, her zaman 2 hafta, yaz, sonbahar hastalığın tercihli tanısına kadar süren kuluçka döneminin zamanlaması hakkında unutmak, aile veya takımda enfeksiyon hastalarla dikkate temasların varlığı değil almalı, zor olabilir. boğaz ve ısı ağrısı şikayetiyle çocuk ya da yetişkin dikkatli bir muayene, herpetik boğaz ağrısı olası gelişimi için uyanık olmalıdır çırpıcı hiperemi ile seröz içerikli veziküller şeklinde ağız boşluğunda karakteristik döküntü kaçırmamak. Bu döküntü elemanlar etkilenmez enfeksiyonu olan kişi, diş eti iltihabı tipik dişeti iltihaplanmasına olduğu unutulmamalıdır orofarinkste mukozasında kanama yoktur. Ayrıca hatırlanmasında fayda vardır ki herpes anjina hastaları karın bölgesinde ağrı ve gıda zehirlenmesi gelişimi hakkında yanlış fikre rastlamak olabilir dışkı ihlali konusunda genellikle endişe zaman.

Bu enfeksiyona çok klinik içindeki ve aşağı olan diğer hastalıklar pamukçuk, suçiçeği, herpetik stomatit, herhangi bir kimyasal reaktifler kullanılması, anjiyoödem kaynaklanan ağızdan tahriş içerir. muayenede, hastanın oldukça sık, örneğin aseptik menenjit olarak herpes anjin ciddi komplikasyonlar, geliştirmek kalp, böbrek ve tahmin ve ufak belirtilerden ilk işareti ve uygun profesyonel danışmanlık reçete ihtiyacını zarar olduğu unutulmamalıdır.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Her iki yetişkin ve çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisinde temel ilkeleri özelliklerini ve bunların kaldırılmasını meydana gelen reaksiyonları azaltmaya yönelik kuşkusuz semptomatik tedavi yanı sıra hızlı bir toparlanma yol açan hastanın vücudunun koruyucu güçlerini geliştiren bir restoratif tedavi sayılabilir.

geçici olarak enfeksiyon bulaşmış bu tip, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel bakım ürünleri, toksinlerin hızla ortadan kaldırılması için çok sayıda sıvı alımı, vitaminler için yatak istirahati, ara sıra havalandırma, hasta seçimi uyumunu izole etmek emin olun. Hastanın hafif veya orta şiddette olarak kabul edilirse, o anlamda ifadesi intravenöz damla infüzyon yapmak ve tercihen sıcak çay içmez, infüzyonları, çeşitli bitki çayları kullanımını kuşburnu. Gıda bağlı yutma elemanlarını ve ağrı meydana yutak mukoza lezyonları, sıvı veya yarı-sıvı kıvam olmalıdır.

Herpetik angina tedavisinde kullanılan tıbbi preparatlar şunlardır:

1. tabletler, fitiller veya şurup (Ibuphen, Parasetamol) şeklinde ateş veya ateş düşürücü anlamına gelir;

2. Mukoza zarlarının şişmesini, döküntülerin ortaya çıkan elemanlarının arka planına karşı hafifçe azaltabilen Antialerjik (Diazolin, Suprastin, Tavegil);

3. İmmünomodüle etme (İmmünal);

4. 3 yaşın altındaki çocukların tedavisinde zorunlu olan antiviral ilaçlar (Interferon, Viferon).

Elementler meydana gelen erken epitelizasyonu sağlamak boğaz ağrısı belirtileri rahatlatacak genel tedavi değil, aynı zamanda yerel, sadece yürütmek Herpangina çok önemlidir. İlk olarak sulama orofaringeal mukozayı hizmet veren farklı antiseptik, keratoplaticheskimi, proteolitik enzimler, örneğin,% 0.1, tripsin veya kimotripsin çözeltisi veya otlar adaçayı, papatya, okaliptüs, işleme mukoza Lugol çözeltisi, propolis tentür decoctions kullanın. Çok küçük çocuklar ağzı bir şırınga ile sulandırır. Bu prosedür, birleştirmek ve antiseptik özellikler ve ağrıyı azaltmak mümkün olan, aerosol formülasyonları (Ingalipt, Geksoral), her türlü kullanılması önerilir sonra. Bunlar ağızda aynı özelliklere ve özel pastil var. Eh böyle ultraviyole ışınlama ve helyum-neon kullanımına dayalı lazer ışığının uygulama olarak fizyoterapi kanıtlanmıştır. Yerel medya, yani merhem olarak Acyclovir kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Antibiyotiklerin kullanımı, ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun bağlanma varyantı olan herpetik bademcik iltihabının kompleks tedavisinde uzun süreli bir iyileşme olmadan mümkün olur. Penicillin grubu Macrolides'den 5-7 güne kadar süren ilaçların reçetelenmesi tavsiye edilir.

yaşı ne olursa olsun, hasta ve tüm iletişim kişilik 2 haftalık bir süre için karantina yüklenmesi tavsiye Herpangina halk arasında virüsün yayılmasını önlemek için, binanın dezenfeksiyon yürütmek emin olun. Kurtarma çoğu durumda gerçekleşir. sürecin genelleme, bu etkilenen organ sistemleri, ağırlıklandırma ki, komplikasyonlar bir yaşın altındaki çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda mümkündür. Hastalık Herpangina gıda endüstrisinde işçilere, çocuk okul öncesi ve okul eğitiminde, öğretmen, hemşire durumunda, hem de enfeksiyonu önlemek için bu hastalığı olan hastalar ile temas kurulması ise işten bunları kaldırmak için 2 haftalık bir süre için önerilir.

Herpetik angina - hangi doktor yardımcı olacaktır? Bu enfeksiyöz hastalık varsa veya sadece şüpheli bir gelişme varsa, bu tür doktorlardan bir bulaşıcı hastalık uzmanı, bir terapist olarak yardım almalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinler için ıslak öksürük beklentileri - seçim ve uygulama

Acheul'a göre vücudun uyaranlara karşı koruyucu bir reaksiyonu vardır. provokatörden rolü dış faktörler (duman, toz, sert parfüm) veya dahili (bulaşıcı hastalıkları ve solunum hastalıkları) hareket edebilir olarak.

Ilk doktor

Larenjit bir viral hastalıktırViral larenjit, yetişkinlerin büyük çoğunluğunda ve bu hastalığın belirtileri olan tıbbi kurumlara dönen çocuklarda teşhis edilir.Larinksin viral inflamasyonunun spesifik semptomlarıLarenjitin yetişkinlerde ve çocuklarda sıklıkla ortaya çıkmasına rağmen, herkes hangi semptomların soğuk algınlığı ile ayırt edilebileceğini bilemez.