Loading

Herpetik bademcik iltihabı: semptomlar, nedenleri ve tedavisi

Herpetik tonsillit veya herpes anjina (veziküler, aftöz farenjit) - anjin bir tür akut bulaşıcı hastalık genç nüfusu arasında oldukça yaygın olmasıdır.

Herpangina, A virüsleri 10, 8, 2-6 serovar çocuk veya yetişkin Coxsackie virüsü grubunun vücuda nüfuz etmesine bağlı nadiren ENDF-virüs ve Coxsackie virüsü, grup B

Okul öncesi, genç ve ortaokul çağındaki çocuklar daha sık hastalanır. Birçok durumda yetişkinler çocuklardan ailede enfekte olurlar. Herpangin kirli eller, oyuncaklar, biberonlar ve meme uçları, gıda yoluyla havadaki damlacıklar yoluyla bulaşır.

Hastalık üç yaşın altındaki çocuklar için en şiddetlidir. Emzirilen bebekler, yaşamın ilk aylarında, herpes formundaki bademcik iltihabını nadiren ortaya çıkarırlar.

nedenleri

Herpetik angina neden ortaya çıkıyor ve nedir? Patojen Coxsackie virüsü - havadaki damlacıklar yoluyla bulaşmış gıdalar (meyve, sebze, süt), fekal-oral yolla bulaşır. Çoğu zaman, yaz aylarında insidansı artar.

Mukoza nazofarenksine girerken, Coxsackie virüsü, yoğun olarak çoğaldığı bağırsaklara ve lenf düğümlerine nüfuz eder. Hastalığın üçüncü gününde, kanda kritik sayıda virüs bulunur. Bu, hastanın genel şiddetli durumunu belirleyen sinir ve kas dokusuna erişmelerini büyük ölçüde kolaylaştırır.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 2 ila 10 gündür (genellikle 3 ila 4 gündür). Hastalık her zaman aşağıdaki semptomlarla akut ve şiddetli bir şekilde başlar:

 • vücut ısısında artış (bazen 40 - 41 ° C'ye kadar);
 • titreme;
 • baş ağrısı;
 • orofarinksin mukoza zarında değişiklikler;
 • yutulduğunda ağrı.

Yetişkinlerde ayırt edici belirti boğaz, bademcikler, yumuşak damak, dil, seröz kırmızımsı (ışık, değil bulutlu) herpetik lezyonlar benzeyen içeriği ile küçük veziküllerin ağzının önünde arkasında anjina herpetik ortaya çıkmasıdır.

Zamanla, lekeler hastaya büyük rahatsızlık veren ülserler oluşturur, çünkü bunlar çok ağrılıdır. Sonra, yaralar seröz bir dolguya sahip olan veziküllere dönüşür. Patlar ve ülserler oluştururlar. Kural olarak, 5 ila 20 parça arasında numaralar. Bazı durumlarda veziküller birleşebilir, bu da mukus boğazında ve ağız boşluğunda oldukça büyük lezyonlara yol açar.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Çocuğun bir uzman tarafından muayene edilmesi çok önemlidir, çünkü hastalığın ilk gününde semptomlar griple çok benzerdir. Bunlar şunları içerir:

 • titreme;
 • burun akıntısı;
 • halsizlik, ciddi halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • iştah kaybı;
 • çok yüksek sıcaklık.

Herpes boğaz ağrısı lokal tezahürü aşağıdaki belirtilerle karakterizedir:

 1. Gün boyunca ağız boşluğunun anatomik oluşumlarının mukoz membranlarının kızarması (bademcikler, palatinler, yumuşak damak ve dil).
 2. Ağrılı mukozada papüllerin görünümü, kızarıklıktan 24 saat sonra.
 3. Gelecekte, diseksiyon sonrası aftöz ülser bırakan veziküllerin (48 saat içinde) oluşumu.
 4. Ani eroziv lezyonlarda, kıtanın izdüşümünden sonra oluşumu.
 5. Lenfadenopatinin tezahürü (parotis, submandibular ve servikal bölgede).
 6. Uzun süreli akışla, ellerde ve ayaklarda karakteristik döküntüler görülür.

Hastalığın silinmiş bir şekliyle, sadece orofarinks etkilenebilir. Zayıf bağışıklık durumunda, herpangina dalgalı akar. Şiddetli semptomatoloji 2-3 gün bir dizi ile gözlenir. Tipik bir kursta, çocuklarda herpes boğaz ağrısı bir hafta içinde durgunluk devam ediyor.

Herpes boğaz ağrısı: fotoğraflar

Bu hastalık çocuklarda ve yetişkinlerde nasıl görünür, detaylı fotoğrafları görmek için sunar:

tanılama

Herpetik bir boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğinizi anlamaya başlamadan önce, doğru bir şekilde teşhis etmeniz gerekir. Bu amaçla virolojik ve serolojik incelemeler teslim edilir:

 • Serolojik araştırmalar özel sera kullanımını içerir. Hastalığın başlangıcında toplanırlar ve daha sonra 2 hafta sonra. Bu analizin amacı, antikor titresinin büyüme seviyesini düzeltmektir.
 • Virolojik araştırma, farengeal sürüntülerin teslim edilmesini içerir. Bu materyal hastalığın seyrinden en geç 3-5 gün sonra verilir.

En güvenilir ve kanıtlanmış teşhis yöntemi, florokrom antikorlarının saptanmasına dayanan immünofloresandır.

komplikasyonlar

Hastalığın patojenleri, kanın içine girerek, vücudun her tarafına hızla yayılabilir ve bu da bazı ciddi sonuçlara neden olabilir:

 • Menenjit - beyin ve omurilik zarlarında inflamatuar bir süreç;
 • ensefalit - beynin belirli bölgelerinde iltihap;
 • miyokardit - kalp kasının güçlü bir inflamasyonu.

Bu nedenle, herpetik boğaz ağrısının ilk belirtilerinde bir doktora danışmak ve tedavi faaliyetlerine başlamaktan çekinmemelidir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Bir yetişkin herpes boğaz ağrısı ile teşhis edilirse, karmaşık tedavi, hastanın genel, yerel tedavi izolasyonunu içerir. Hastanın oral mukozanın tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Genel olarak, yetişkinlerde herpetik boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir:

 1. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ajanlar reçete edilir (Parasetamol veya Ibuprofen).
 2. şişlik ve mukoza kızarıklık kaldırmak ve nefes kolaylaştırmak için antihistaminik kullanımını gösterir ( "Claritin", "Fenkarol", "Suprastin", "Diazolin").
 3. Ağrı hissi azaltmak için ağızda emilmesi için çeşitli pastiller ve pastilleri almak ( "Faringosept", "Strepsils", "teras") Antiseptik ve bakterisit etkiye sahiptirler.
 4. Ayrıca ağız boşluğunun veya burnunun, interferon bazlı lokal preparatlarla sulanması, boğazın Asiklovir ve İnterferon merhemleriyle yağlanması durumunda iyi bir etki gözlenir.
 5. Akılcı bir diyetin düzenlenmesi ve immünomodülatörlerin (imudon, immün, vb.) Tedavisine genel ve lokal tedaviden sonra sağlanmalıdır.
 6. İnhalasyonlar ve kompresler kullanmak kabul edilemez, çünkü ısı etkisi, viremi (virüsün yayılması) yoğunlaşmasına yol açan kan dolaşımını arttırır.
 7. Herpanginlerin tedavisinde antibiyotikler faydasızdır, çünkü aktif bileşenleri bakterilere karşı etkilidir, ancak virüslere karşı güçsüzdür. Bu nedenle, enfeksiyonun neden olan etkenini belirlemek çok önemlidir. Coxsackie ve ECHO virüsleri spesifik morfolojiye, antijenik yapıya, biyokimyasal özelliklere sahiptir.

Enflamasyon odakları sürekli travmatize olduğundan, en az iki hafta boyunca iyileşme gerçekleşir. Oral ilaçların etkinliğini arttırmak ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak için nazofarenksin ultrasonu, helyum-neon lazeri gibi işlemler önerilmektedir.

Gargara mı?

Boğazdaki ağrı, bu yöntemlerle iyi bir şekilde giderilir:

 • meşe kabuğu, adaçayı soğanı ile boğaz gargarası;
 • Geksoral, Joks, Tantum Verde, Cameton tarafından boğazın sulanması;
 • Pharynx Lugol, propolis tentür bir çözüm, Chlorfilliptom tedavisi;
 • calendula tentürü, okaliptüs bir çözüm ile gargara;
 • pastillerin emilimi, rahatsız edici ve sarsıcı bir etki ile tabletler;
 • farinksin sodyum tetraborat çözeltisi ile gliserin, Castellani sıvı, lidokain çözeltisi% 2 üzerinde işlenmesi.

İnhalasyon yapmak kesinlikle yasaktır, herpes boğaz ağrısı gibi bir enfeksiyonla sıkışır. Tüm bu ilaçlar antiseptik, zarflama ve analjezik etkiye sahiptir.

Çocuklarda angina tedavisi: Dr. Komarovsky

Çocuklarda herpetik anjina evde tedavi edilir. Hasta bir çocuk sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Doktor ağzın antiseptik durulama, bol bir sıcak içecek reçete. Sıcaklığı azaltmak için ateş düşürücü maddeler kullanılır ve boğazda ağrıyı hafifletmek için ağrı kesiciler kullanılır. Hastalığa bir virüs neden olduğundan, tedavide antiviral tedavi kullanmak mümkündür.

Anjina tedavisi hakkında daha fazla bilgi popüler çocuk doktoru Dr. Komarovsky ile bir video izleyerek bulunabilir:

Hasta çocuğa yatak istirahati tahsis edilirken, odanın nemlendirilmesi ve havalandırılması gerekli ve aynı zamanda bol miktarda içme rejimi de gözlemlenmelidir. Ayrıca, boğaz ağrısına karşı savaşmaya yardımcı olan önemli bir çözüm düzenli gargaralıktır. Bu pürülan oluşumları ve mikropları temizlemeye yardımcı olur, bademciklerin şişmesini giderir, enfeksiyonu "nötralize eder" ve hızlı bir iyileşmeye yol açar.

Prognoz ve önleme

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Herpetik bademcik iltihabı

Genel bilgi

Herpetik anjin olan bulaşıcı hastalık, bu hastalık kategorisinin diğer temsilcileri gibi, en çok sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde insan organizmalarını etkilemektedir. Hastalık, çeşitli semptomlarda kendini göstermek için tipik bir durumdur, ancak pratikte tüm hastaların yutma ve vücut ısısında yüksek artış sorunları vardır. Erişkinlere göre, herpes boğaz ağrısı olan çocukların acı çekmesi daha muhtemeldir, ana neden korunmasız bir çocuk organizması ve zayıflamış bir bağışıklık sistemidir.

Herpagina nedir?

Herpangina (aftöz, vesiküler farenjit) veya herpetik bademcik iltihabı solunum hastalıklarının tiplerinden biridir. Hastalık ile baş etmenin en zor olanı, 3 yaşın altındaki çocuklardır, genel olarak, daha büyük çocuklar ve yetişkinler, uygun tedavi ve tedavi ile hızlı ve komplikasyon olmaksızın rahatsızlık çeker.

Hastalık patojenlerden biri tarafından enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkar. Nadiren, herpetik anjin, çocuk kurumlarında ve diğer kitlesel tıkanıklık bölgelerinde en aktif şekilde yayılan salgın biçimini kurtarır.

Herpengine patojen

(, 6, 8, 10 2-4), herpes boğaz ağrısı birincil nedensel maddesi temsilcileri enterovirüs, Coxsackie virüsü ve daha özel olarak A ve B grupları ve kategori serotipleri ait bir grup bulunmaktadır. ESNO virüsü tarafından daha az bulaşıcı hastalık provoke edilir.

Çok nadir durumlarda, hastalığın nedensel ajanı yaygın herpes virüsüdür, ancak bu olgunun teşhis edilmesinde de dikkate alınması gerekir. Başka bir deyişle, herpes virüsünün herhangi bir taşıyıcısı, hastalık ile enfeksiyonu tetikleyebilir.

Enfeksiyon nasıl oluşur?

Herpagina ile enfeksiyon üç ana yoldan olabilir: özel ısıl işlem görmemiş gıdaları, dışkıyla oral ve VKP (havada). Solunum sistemi mukozasında yüzeyine nüfuz ajan, ideal koşullar ile yer onu yeniden için, lenf düğümleri ve bağırsak duvarlarının yani alanları ulaşır. Özelliği, farklı engelleri aşmak ve virüsler (enterovirüsler) böylece grup taksonomisi karakteristiği olan ince bağırsak mukoza yüzeyine yerleşmek.

mikroorganizmaları sahip insan vücudunda çarpma ve münhasıran enterovirüs parazitler, tek iplikli RNA, yalnızca dolaylı veya doğrudan temas halinde insanlar tarafından yapılacaktır.

Kuluçka dönemi

dış protein kabuğun olmaması nedeniyle bir giriş, enfeksiyon için özel bir zorluk teşkil etmez sonra epitalnye bağırsak hücreleri ve limfoid doku içine bir mezenterik lenf düğümlerinde dayanak ve yanı sıra, nüfuz nedensel maddesi aktif çoğalmaya başlar.

Patojenin aktivitesinin tepe noktası, ikinci üçüncü günde, kanın içine nüfuz etmesi için gerekli virüslerin sayısının oluştuğu yerde meydana gelir. Kana girdikten sonra enfeksiyonun son aşaması gelir: Kaslara ve sinir dokusuna ulaşan virüsler, hastalığın aktif evresine gider. Nadir durumlarda, kuluçka dönemi uzatılabilir (10 güne kadar), ancak esas olarak hastalığın 3-4. Gününde, gelişimin aktif fazına geçmeye başlar.

Herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Çocuklarda ve yetişkinlerde, hastalık kendini farklı şekillerde gösterebilir, ancak ortak belirtiler kendilerini aynı şekilde gösterir:

 • Nazofaringeal mukozanın şişmesi.
 • Yutulduğunda acı veren duygular.
 • Baş hasta.
 • Sıcaklıkta keskin bir artış.
 • Boğazda kırmızı bir döküntü varlığı ve ardından veziküllerin görünümü.

Çocuklarda anjin gelişmesi sırasında iştah azalır, neredeyse yutkunabilir, çünkü yutkunur, öksürük, burun akıntısı olabilir. Yetişkinlerde, bazı semptomlar, ana semptomlara ek olarak, hiç görünmeyebilir. Hastanın sadece boğaz ağrısı ile ilgilendiği durumlar tek bir olay değildir.

devlet

Herpetik boğaz ağrısı olan hastanın durumu şartlı olarak iki aşamaya ayrılır ve bu tezahür hastalık için çok karakteristiktir. Başlangıçta, iltihaplanma hissedilir, çoğu zaman vücut sıcaklığındaki sıçrama yaklaşık 400 C ve üzerindedir, hasta katı yiyecekleri sertçe yutar. Biraz sonra ağrı hafifçe azalır, bunun nedeni boğazdaki kırmızı döküntülerin bağımsız bir şekilde yok edilmesidir. Kabarcık zarfının kırık bütünlüğü, ağrıyı azaltırken yavaş yavaş sıkın ve iyileşen küçük ülserlerin oluşma durumuna geçer.

Hasta, daha önce sıvı ile doldurulmuş olan veziküllerin imha işlemini tamamladığında, tükürük hacminde bir artış gözlenir. Bu durum diğer insanlar için sonuçlarla doludur, çünkü bu durumda hasta enfeksiyonun taşıyıcısıdır. Hapşırma ve öksürme sırasında tükürük doymuş virüsler hızla çoğalır, bu da yakınlarda bulunan insanların büyük bir enfeksiyonuna yol açar.

Herp altında döküntü

Herpaginlerin karakteristik özelliklerinden biri, boğazda ve ağızda döküntülerin varlığıdır. Yavaş yavaş yayılan döküntü, damak ve bademciklerin tabanını etkileyen inflamatuar sürecin gelişimine katkıda bulunur.

Hemen hemen kızarıklık yerlerinde, içinde sıvı bulunan bir baloncuklar kütlesi oluşur. Kızarıklık yutmayı önler, sıcaklıkta keskin bir artış olur, hastalar boğaz ağrısından şikayet eder. Şeffaf ilk belirtiler sonra 30-40 saat sonra, kabarcıklar, kısa bir süre yok mat hale hastanın insanlar lokusu için tehlikeli oluşturarak, bir viral enfeksiyonun ağız boşluğuna parçacıklar yayar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde özellikler

Hastalık hem çocuklukta, hem de yetişkinlerde, çocuklarda, virüsü çok daha fazla etkileyebilir. İstatistiklere göre, erkeklere iki kat daha fazla virüs bulaşmış ve bu özellik de hastalık için karakteristiktir. Hastalığın genel semptomatolojisi, sıcaklığın varlığı, yutma zorluğu ve iltihabın olduğu yerlerde ağrı ile ifade edilir.

Çocuklarda, hastalık başlangıçta şiddetlidir: sıcaklık atlama ve kalan semptomların anlık bir tezahürü, yetişkinlerde sadece vücut ısısında hafif bir artış gözlemlenebilir ve sonra her şey bulanık bir format alır. Üç yaşına kadar olan çocuklarda grip benzeri belirtiler olabilir: vücut ağrıları ve kemikler, halsizlik, mide bulantısı, ishal, kusma.

Anjina'nın yaygın semptomları toksikoz, dispepsi, karın ağrısıdır. döküntü şeklinde belirtiler her durumda gözlenmiştir, ancak atipik anjina belirti durumunda çocukların ayrıca avuç içi ve ayak görünebilir. Çoğu zaman, boğaz ağrısı 3 yıl en zor hastalık transfer bebekler kadar, 10 yaşlarında ulaşmamış çocukları etkilemektedir. Bebeği hala koruyan maternal antikorların etkisi nedeniyle altı aya kadar göğsler aşırı derecede hastadır.

Herpaginlerin teşhisi

Hastalık, hastalığın semptomları temelinde teşhis edilir, sadece terapist veya çocuk doktoru, test edilmeksizin anjina tipini hemen hemen doğru bir şekilde belirleyebilir. Hastaya çarpan virüsün türünü incelemek ve incelemek için, malzeme ağız boşluğundan, bir yıkama prosedürü kullanılarak veya bir leke alınmasıyla toplanır.

Testlerin ilk teslimi ilk günlerde tayin edilir, tekrar tekrar (3 haftaya kadar), patojenin varlığını ve antikorların varlığını belirlemek için kan verilmesi yapılır. Serologicheskoe incelemesi hastanın durumunu doğru bir şekilde belirlemeye yardımcı olacaktır. Araştırmanın yapıldığı dönemde kitle herpangine hastalıklarının salgını varsa, bu faktör öncelikle doktor tarafından dikkate alınmalıdır.

Ne aramalı?

Gözlenen bölgede hastalık bir kitle niteliği kazanmışsa veya yakın zamanda hastalığa yakalanmış veya anjinadan muzdarip bireylerin bir aile veya bir takımında mevcutsa, bu faktörler öncelikle dikkat edilir.

Doğru bir şekilde teşhis edilmesine yardımcı olacak temel faktör, semptomların varlığı ve özellikle de bu veya diğer hastalıkları açıkça gösterenler. Herpagina'yı diğer benzer hastalıklarla karıştırmamak önemlidir: influenza, ARVI, bağırsak hastalıkları, faktör ve semptomların benzerliğinden dolayı.

Hangi doktora başvuracak?

onlar tedavi edilene kadar annesinin yanında olduğu bebek hastalığı döneminde bebeklerde herpes boğaz ağrısı tedavisinde, hastaneye kaldırılır. Hastalığın anda veya daha büyük yaş üç yıl arası çocuklar onlar tedavi edilene kadar birlikte diğer uzmanlar (allerji ve KBB doktoru) ile çocuğun durumunu gözlemlemek, çocuk doktoru (çocuk doktoru) kontrol eder ve hasta diğer çocuklarla temastan izole edilmiştir.

Yetişkinlerde, hastalık özel tedavi gerektirmez, her zamanki ilaçlar kullanılır: antiviral, antibiyotik, antialerjik. Tüm ilaçlar bir uzman tarafından reçete edilmelidir, ancak buna bakılmaksızın, hastaya, boğaz ve ağız boşluğunun sürekli durulanması reçete edilir. Tedavi sonunda çocuklar için, immünomodülatör ilaçlar reçete edilir.

Teslim edilecek testler

Hastalığın kapsamlı bir tanısı bir dizi çalışma ile verilir:

 • Kanın teslim edilmesi. Malzeme kandaki lökositlerin sayısı için çalışılmıştır. Orta lökositoz, patojenin kanındaki bir patojenin varlığını gösterir.
 • Patojenin tipinin saptanması ve tanımlanması için serolojik ve virolojik çalışmalar.
 • Dışkı.
 • Faringeal yıkama. Özel bir çözüm yardımıyla, hasta ağız boşluğunu durulamakta ve materyali steril bir cam kaba dökmektedir.

Olası komplikasyonlar

Bu tür hastalıkların kendiliğinden tedavisi insanlar arasında yaygın olarak uygulanmaktadır ve çoğu zaman bir uzman tarafından uygun bir şekilde teşhis edilmemektedir. Enfeksiyöz bir tabiatın diğer hastalıkları gibi, herpangina da hastanın yanlış bakımı ve zamanında tedavi edilmemesi nedeniyle komplikasyonlarla doludur.

 • Pyelonefritler. Hastalık en çok çocukları, özellikle de kızları etkiler.
 • Menenjit. Coxsackie virüslerinin A grubundaki etkilerinin neden olduğu inflamatuar süreçlerin bir sonucu olarak, hastalığın viral tipinin gelişimi ima edilmektedir.
 • Ensefalit. Komplikasyon, benzer bir semptomatolojiye sahiptir; en başta, başlangıçta, boğaz ağrısının sekonder fazı olarak komplikasyon yerine sıklıkla algılanan tekrarlayan tezahürüdür.
 • Romatizma. Hastalık, özünde vücuttaki enfeksiyon aktivitesine bir çeşit alerjik reaksiyon olan inflamatuar süreçlerin zeminine karşı gelişir.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

çocuk yaştaki 3 yıl getirilmemiş olmaması durumunda tedavinin sabit türüne herpetik boğaz ağrısı tanısı Çocuklar evde, çoğu durumda, çocuk ayaktan tedavi edilir, sadece durumda yerleştirilir.

İlaçlar bir uzman tarafından reçete edilmelidir, aşağıdaki ilaç kategorileri tedavi temelidir:

 • Antiviral. İlaçlar hastalığın ilk anlarının görünümü ile reçete edilir. Angina'nın erken belirtileriyle birlikte, ilaç grubu özellikle virüslerin daha da gelişmesine engel olur.
 • Antipiretikler. İlaç, semptomlarla mücadele ederek çocuğun genel durumunu iyileştirmeye yardımcı olur.
 • Alerjiye. İlaç anjin tedavisinin özelliklerine dayalı bir uzman tarafından reçete edilir.
 • Topikal uygulama için ilaçlar. Enfeksiyonun durulanmasıyla durulanması için çözeltiler kullanılması gerekir.
 • Fizyoterapi kullanımı.
 • İmmünomodüle edici ilaçlar. Tedaviyi tamamlamak için atandı.

Anjin tedavisindeki antibiyotikler, sadece anjinin bir viral etyolojiden komplikasyonlarla provoke edilen hastalıklara geçme tehdidinde bulunması durumunda reçete edilir.

Yetişkinlerde herpetik bademcik iltihabının tedavisinde, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Duyarsızlaştırıcılar ve antihistaminikler. Ağrıyı gidermek ve durumu düzeltmek için "Diazolin", "Suprastin" kullanılması önerilir.
 • "Viferon veya" Asiklovir ", her iki ilaç da, ülserasyona ve sonraki tezahürlerin tedavisine direnç gösteren bir grup ilaçtan elde edilen ilaçlardır.

Tedavi sürecinde vitaminli içeceklerden bolca içecek kullanılması tavsiye edilir: meyve suları, kompostolar. Ve yetişkinler ve çocuklar, boğaz ağrısı tedavisi sırasında, iyi sindirilebilirliği olan yumuşak yiyecekler kullanılması tavsiye edilir. Sert yemin yanı sıra sert gıdalar, çizik şeklinde boğazın arkasına mekanik hasar verebilir, bu nedenle tedavi sırasında, yulaf lapası, jöle, hafif çorbalar, zengin et ve tavuk suyu olarak pişirilmesi tavsiye edilir.

Önleyici tedbirler

Herpetik boğaz ağrısı içeren bulaşıcı hastalık, hastanın geri kalanına karşı hastanın izolasyon periyodunun kullanılmasını içerir.

Ana önleyici eylem, bireysel hijyen kurallarına sıkı sıkıya bağlıdır. Hastanın zorunlu olduğu oda, düzenli olarak havalandırılmalı ve ıslak temizlenmelidir. Zararlı mikroorganizmaların tesislerini temizlemeye yardımcı olan bir dizi halk ilaçları vardır. Geleneksel şifacılara odaya ince kıyılmış sarımsak koymaları tavsiye edilir, bu ilaç aktif olarak virüslerle savaşır.

Hastalığın salgınları döneminde yemeklerin vitaminler tarafından beslenmesiyle güçlendirilmesi tavsiye edilir: taze ve lahana turşusu, sebze yemekleri, bitkisel çaylar.

Herpetik bademcik iltihabı: yetişkinler ve çocuklardaki tüm hastalıklar hakkında

Herpetik anjin kendi "halk" ismine sahiptir çünkü semptomları akut bademcik iltihabına çok benzerdir: patoloji bir anjina değildir, ancak virüs-bulaşıcı hastalıklara işaret eder. Birçok virüs gibi, herpagina tam bir tedaviye tabi değildir. Bununla birlikte, hastalığı önlemenin yolları vardır, aktivasyon olasılığını azaltır.

Bunlar ve diğer pek çok yön hakkında bu makaleyi okuyun.

Herpetik boğaz ağrısı nedir?

Herpetik anjin, oldukça hızlı gelişen ve şiddetli semptomlara sahip akut viral bir infeksiyöz hastalıktır. Tamamen ilaç alarak patolojiyi tedavi etmek imkansızdır. Şu anda, hastalığın virüs-etken ajanlarını öldürebilecek hiçbir araç yoktur. Tedavi düzeltici, yani tedavi için kullanılan ilaçlar sadece hastalığın semptomlarını ortadan kaldırır. Tedavi, hastanın bağışıklık sistemi aktive virüslerle baş edene kadar sürer.

Herpagina'yı herpes ile ilişkilendirmek gerekli değildir, çünkü bunlar tamamen farklı hastalıklardır. "Herpetik angina" teriminin kullanımı bile tıbbi açıdan yanlıştır. Bu nedenle ortak insanlarda diyorlar, çünkü hastalarda ortaya çıkan döküntüler standart uçuklarda görülenlere benzer. Hastalığın doğru ismi enterovirüs veziküler farenjittir. Ayrıca ülserli anjin (aynı zamanda tamamen doğru değildir) ve Zagorsky hastalığı olarak da adlandırılır.

Hastalığın nedenleri. Patojenler, enfeksiyon mekanizması

Tipik olarak, hastalığın etken maddesi, A ve B gruplarından Coxsackie virüsleridir (Coxsackievirus). Hastalığın en yaygın nedeni, birinci gruptan gelen virüsdür. Coxsackie bir enterovirüstür, belirli dönemlerde büyük aktivite gösterebilirler.

Bu virüslerin vücutta varlığı çocuklarda teşhis edilir. Sindirim sisteminde (gastrointestinal kanal) gelişir, enterovirüs enfeksiyonlarının ortaya çıkmasına neden olurlar. Bu virüsler mutasyona uğrayabilir.

Çocuk ve enterovirüs veziküler farenjit

Çoğu durumda, hastalık çocuk organizmalarını etkiler. Kural olarak, erken yaşta herpes boğaz ağrısı olan bir çocuk, hayatının geri kalanı için "bağışıklık" kazanır. Nadir durumlarda tekrarlayan enfeksiyon mümkündür.

Virüsler 2 yolla bulaşır: havadan ve oral fekal. Çocuk anaokuluna bulaşabileceğinden ikinci seçenek göz ardı edilmemelidir. Kirli oyuncağa dokunmak ve parmaklarınızı yalamak yeterlidir. Hastalığın taşıyıcısı başka bir çocuk veya bir yetişkin olabilir. Bulaşıcı olabilirsiniz: halka açık yerlerde, parklarda (oyun alanlarında), minibüslerde, otobüslerde, okulda ve bir anaokulunda.

Enfeksiyondan etkilenen ana yaş grubu 3-11 yaş arası çocuklardır. Göğüsler anne sütü ile birlikte antikorlar alırlar, bu nedenle çok nadiren enfekte olurlar. Yetişkinler Coxsackie virüslerine daha dayanıklıdır.

Virüsün hızla vücuttan geçtiği akılda tutulmalıdır. Sadece anjinin semptomatolojisine değil, aynı zamanda birçok gastrointestinal hastalığın belirtilerine de neden olur: Bu nedenle, mevcut semptomları incelerken ve karşılaştırırken çok dikkatli olun.

semptomataloji

Herpangina kısa bir kuluçka dönemi ile karakterizedir: genellikle semptomlar enfeksiyondan 3-4 gün sonra ortaya çıkar. Bazı durumlarda, kuluçka dönemi 5-14 gün sürebilir.

Sempmatoloji akuttur. İçinde yatan ana belirtiler:

 • Herpes ile sıcaklık 38 ila 40 derece arasındadır;
 • mide bulantısı ve kusma;
 • ateş;
 • zor, ağrılı yutma;
 • farinksin iltihabı, palatal dil.

Semptomlar aniden, 1 gün boyunca belirir. Hasta iyi hissedebilir ve sonra aniden ateş etmeye başlayacaktır. Sıcaklık genellikle 2 gün sürer. Bu semptomatoloji, özellikle, mide-bağırsak sistemi hastalıkları gibi birçok enfeksiyöz hastalığın karakteristiğidir. Bazı durumlarda, zehirlenme, vücudun güçlü zehirlenmesi için alınabilir.

Herpetik boğaz ağrısının karakteristiği olan döküntü örnekleri, aşağıdaki fotoğraflara bakınız:

Tanı yöntemleri

Kural olarak, herpagina tanısı doktor için zor değildir. Uzmanın hastayla yeterince konuşması ve boğazın görsel muayenesi vardır. Bu hastalık ile, daha önce de belirtildiği gibi papüller ortaya çıkar. Hastalığın tanımlanması için tuhaf bir araçtır. Ancak doktor, laboratuar testleri olmadan doğru bir teşhis sağlayamaz.

Tanı sırasında kullanılabilecek tanı yöntemleri:

 1. Kan testi. Gepangine orta lökositoz görülür. Yani, hastanın kanındaki lökositlerin sayısı biraz artar;
 2. Virüsün tespiti (immünofloresan analizi). Hastalığın nedensel etkeni tanımlamak için, doktor hastadan bağırsak içeriğini ve burun çubuklarını nazofarenksden alabilir. Daha sonra, fareler veya diğer hayvanlar biyolojik materyalle enfekte olacaktır. Laboratuvar çalışmaları sırasında doğru bir teşhis oluşturulacaktır.

Enfeksiyon zamanı (mevsim), hastanın ortamında olası vektörlerin varlığı, hastanın yaşı ve döküntülerin yeri (varsa) önemli bir rol oynar. Pürülan anjina ile papüller de ortaya çıkar, ancak bademcikler üzerinde görünürler. Herpetik boğaz ağrısı ile, döküntülerin lokalizasyonu alanı çok daha büyüktür.

Herpes yetişkinlerde ve çocuklarda neye benziyor?

Hastalık çıplak gözle tespit edilirken farinkste lokalizedir. Enfeksiyondan bir süre sonra, hastanın papülleri vardır. Mukoza zarında, boğaz yüzeyinde, palatine dil üzerinde ve hatta dil üzerinde görünürler.

Küçük boyutlu papüller: Ortalama 1-2 mm. Hastalığın ilk aşamalarında, kırmızı noktalara benzerler, ancak daha sonra merkezde beyazlaşırlar (bunun içinde sıvının oluşması nedeniyle). Doktorlar böyle papül vesikülleri diyorlar. Bu terim, küçük sıvı torbaları, en çok benzeyen kabarcıklar veya kabarcıklar anlamına gelir. 3-5 gün içinde bağımsız olarak patlarlar ve kesecikleri delmek kesinlikle yasaktır.

Hastalık ilerledikçe döküntüler deforme olur. Sonunda, küçük ülserlere dönüşürler ve sonra bir kabukla kaplanırlar ve geçer (genellikle birkaç gün içinde).

Dil üzerinde grimsi bir tonun karakteristik bir kaplaması görünebilir. Hastanın palatine dili iltihaplıdır ve normalden daha büyüktür.

Herhangi bir kızarıklık olmadığında, bu patoloji için nadir görülen nadir durumlar vardır. Bu gibi durumlarda, anjin boğazın ve ağrının iltihaplı, ağrılı mukoza zarları tarafından kabul edilebilir. Ancak bu tür dış semptomlarla, hastalığı kendi başına tanımlamak mümkün olmayacaktır.

Ayrıca, nadir durumlarda, bir hastada birkaç kez papüller ortaya çıkar. Kural olarak, bu son derece zayıf bir organizmaya işaret eder. Tekrarlayan döküntü vakalarında, hastalığın basitçe yenilenmesi veya daha ciddi bir şeye dönüşmesi nedeniyle doktora başvurulması gerekir.

Farklı yaştaki insanlarda hastalığın seyrinin karşılaştırılması

Hastalık aniden devreye girer, bir kural olarak, ilk semptom, sıcaklıkta güçlü ve keskin bir artış olur. Erişkin hastalarda, patoloji daha hafif ve palpabl semptomların sayısı daha azdır. Hastanın güçlü bir bağışıklık sistemi varsa, semptomatoloji son derece yağlanır ve kolaydır. Yetişkin bir hastanın zayıflamış, bitkin bir bedeni varsa, o zaman semptomatoloji kendini tam olarak gösterir.

Çocuklarda bağışıklık sistemi, ekstremite veya uca kadar üretilmez, çeşitli virüslerin saldırılarına maruz kalır, bu nedenle herpanginayı daha zor bir şekilde transfer ederler. Bu durumda, enfekte olmuş çocuğun bir kaşıntısı olabilir veya hiç olmayabilir. En genç yaş grubundaki çocuklarda (2-4 yaş) genellikle ağrılı hislerin arka planında histerikler vardır. Enfekte bebekler içmeyi ve yemek yemeyi reddedebilir. Hastalığın diğer bir özelliği de çok kötü bir rüyadır. Bu durumda ağrı duyularının arka planında ortaya çıkan uykusuzluk veya kabuslar nadir değildir. Yatıştırıcıların ek bir resepsiyon tavsiye edilir.

Tüm tedaviler

Bu durumda tedavi, hastalığın ana semptomlarını gidermeyi amaçlamalıdır. Antibiyotik tedavisi için yanlış ve mantıksız. Aşırı durumlarda, bu gruptaki ilaçlar yetişkin hastalara atanır: bu, periyodik komplikasyonlarla hastalığın uzun süreli seyri ile olur.

En sık reçete edilen ilaçlar aşağıdaki gruplardan gelmektedir:

 1. Antipiretikler. Hastalığın gelişiminin ilk aşamalarında, bu kategoriden hazırlıklar gereklidir. Aspirin ve Parasetamol (yetişkinler için), Nurofen, Tylenol, Kalpol (çocuklar için) hastanın yaşına uygun dozajlarda kullanabilirsiniz.
 2. Hipo-hassaslaştırma. Bu gruptaki ilaçların etkisi organizmanın bir alerjene (tahriş edici) duyarlılığını azaltmayı amaçlamaktadır. İlaçlar genellikle deri ve mukoza zarındaki döküntüleri tedavi etmek için kullanılır. Hiposensitizör ilaçlar - Suprastin, Diazolin, Peritol, Fenkalor. Her yaştan hastalar için uygundur, ancak bu ilaçları sadece bir doktora danıştıktan sonra alabilirsiniz.
 3. Doku iyileşmesinin hızlanması için hazırlıklar (epitelizasyon). Gepanginde kullanımları, hastanın papül veya ülser olması durumunda tavsiye edilir. Yeni dokuların oluşumunu hızlandıran ilaçlar - Panthenol, Vinisol (bir aerosol şeklinde).
 4. Sıvı antiviral, anti-inflamatuar ilaçlar ve antiseptikler. Etkilenen alanın dezenfekte edilmesi için gerekli ve virüslerin çoğalmasını durdururlar. İyi bir etkinlik Leukocyte Interferon (bir çözelti şeklinde) ile gösterilir, Tantum Verde (bir aerosol formunda bir analjezik ve anti-enflamatuar etkiye sahiptir).

Halk ilaçları bu hastalığın tedavisinde çok düşük etkinlik göstermektedir. Ağzınızı ve boğazınızı calendula, papatya ve adaçayı ile yıkayabilirsiniz. Bu otlar antiseptik, yatıştırıcı ve kolay analjezik bir etkiye sahiptir. Yine de kalitatif tedavi için geleneksel tedavi yöntemlerine başvurulmalıdır.

Yetişkinlerde ve çocuklarda tedavi farklılıkları

Ana fark, dozajlardadır: Çocuklar için yetişkinlerden daha azdır. Aynı zamanda, tedavi rejimi, bir doktor ile bireysel olarak seçilmelidir. Hasta çocuklar söz konusu olduğunda, herhangi bir kendi kendine ilaç bile zararlı bir etkiye sahip olabilir ve ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Yetişkin hastaların bolca içmeleri önerilir. Sıcaklığı düşürmeye yardımcı olur. Çocuklar söz konusu olduğunda, bu yöntemin işe yaramayacağı muhtemeldir çünkü genç hastalarda ağrı daha akuttur. Çoğunlukla, özellikle tüm semptomları olan hastalığın keskin gelişimi döneminde, hiç yutamazlar.

Çocuklara yaşlarına uygun vitaminler almaları önerilir. Daha da iyi - özellikle bağışıklığı güçlendirmek için tasarlanmış multivitaminler. Güçlü bir etkisi olmayacak, ancak iyileşmeyi hızlandırmaya ve aynı zamanda komplikasyonları ve nüksetmeleri önlemeye yardımcı olacaklardır.

Komplikasyonlar neler olabilir?

Tahmin son derece elverişli. Çocuk, bir kez bu hastalığı geçirmişse, onun tekrar “yüzleşmesi” muhtemel değildir. Aynı zamanda, semptomların yetkili tedavisi, hastalığın hızlı ve nispeten kolay bir yolunu sağlar. Çoğu hasta, en küçükleri bile, zorluk çekmeden iyileşir.

Fakat hala terapinin yokluğunda komplikasyonlar var:

 • menenjit;
 • piyelonefrit (bakteriyel böbrek hastalığı);
 • kalp kasının iltihabı.

Genel olarak, meydana gelebilecek tüm komplikasyonlar, bakteri kökenlidir. Daha önce de belirtildiği gibi, herpangina her zamanki boğaz ağrısı değil, bademcik iltihabı ve kesinlikle herpes değil. Bu hastalık, sadece nazofarenksin mukoza zarlarını değil, aynı zamanda iç organları da etkileyebilir. Bu nedenle, karakteristik bir semptomatoloji durumunda, bir doktora danışın emin olun.

Herpes boğaz ağrısı - çocuklarda fotoğraflar, belirtiler ve tedavi, ilaçlar

Hızlı sayfa gezinme

Herpes boğazının klinik özelliği, ağız boşluğunun ve bademciklerin mukoza zarında ağrılı papüllerin ortaya çıkmasıdır.

Hastalık aynı zamanda epigastrik bölgede ateş, dispepsi ve ağrı ile kendini gösterir. Herpes boğaz ağrısı ilk olarak 20. yüzyılın başlarında tanımlanmıştır ve nedenleri, semptomları ve ilaçlarla tedavisi bu yazıda tanımlanmıştır.

Herpes boğaz ağrısı: ne var?

Herpes boğaz ağrısı (bkz. Fotoğraf) akut bulaşıcı hastalıklara işaret eder. Patojenlerinin karmaşık seyrinde sadece mukoza zarlarını değil, aynı zamanda diğer dokuları da (sinir, kas, iç organlar) etkileyebilir.

Hastalığın diğer isimleri aftöz farenjit, herpangina, herpetik bademcik iltihabı, enterovirüs farenjitidir.

Herpes boğazının nedeni mikroorganizmalardır - Coxsackie virüsleri (daha sıklıkla grup A, daha az sıklıkla B). Aftöz farenjit kolayca bir kişiden diğerine geçer. Düzgün bir önleme ve uygun zamanında tedavi olmaksızın, patoloji nüfus arasında hızla yayılır ve salgının salgınlarına yol açabilir.

Enfeksiyondan sonraki ilk haftada virüs en çok aktiftir ve enfeksiyon havada ve temasla daha az sıklıkla fekal ve zooantroprop ile oluşur. Virüs bu zamanda aktif hale geldiğinden, insidansı yaz ve sonbaharda daha yüksektir. Herpes boğaz ağrısı da gribin bir sonucu olabilir.

Risk altında birincil ve okul öncesi çağındaki çocuklar, aralarındaki insidans oranı özellikle yüksektir. Enfeksiyon aynı zamanda çocukluğunda herpagina hastalığından muzdarip olmayan yetişkinleri ve zayıf bağışıklığı olan kişileri de etkiler.

Herpes boğazının ilk belirtileri

çocuklarda herpes boğaz ağrısı fotoğrafları

Semptomatik herbağanlar, ağızda ve boğazda iltihaplı papüllerin görünümünü ve vücudun genel zehirlenmesinin tezahürünü içerir. Herpes boğazının ilk belirtileri şöyledir:

 1. Sıcaklık 38.5-40 ° C'ye yükselir;
 2. Posterior yutak duvarının gökyüzü, dil ve mukozası kırmızı, küçük nodüller veya papüller döner, çapı 3 mm kadar görünür;
 3. Bazen karnında kusma ve spastik ağrı vardır.

Herpes boğaz ağrısı belirtileri, fotoğraf

boğazda kızarıklıkların fotoğraf

Herpes boğaz fotoğrafı

Hastalık geliştikçe, nodüller bulanık bir sıvı ile dolu kabarcıklar haline gelir. Papüllerin sayısı genellikle 20'yi aşmaz. Semptomlar şunları içerir:

 • yutulduğunda ağrı;
 • boğazda kaşıntı;
 • çene lenf düğümlerinde ve çene altında bir artış;
 • artan tükürük.

Spontan diseksiyondan sonra, veziküller mukoza zarındaki fibrin oluşumuna bağlı olarak gri-beyaz olan yaralara dönüşür. Eroziv elementler hastalığın başlangıcından 1-2 hafta sonra kaybolur.

Herpes boğaz ağrısı ile sıcaklık ne kadar tutuyor? 3-4 gün boyunca yüksek kalır, bundan sonra düşer. Hastalığın süresi iki haftadır.

Komplikasyon olmaması durumunda, herpetik bademcik iltihabı tam iyileşme ile sonuçlanır, çoğu durumda virüs taşıyıcılığı korunur.

Herpes boğaz ağrısı ile komplikasyonlar olabilir:

 • Seröz menenjit - tezahürlerinden biri yüz kaslarının bozulmasıdır;
 • Miyokardit - kalp kasının iltihabı - EKG'de tespit edilir, yeterli tedavi 2-3 hafta sonra kaybolur, terapi kronik bir form haline gelir;
 • Karaciğer patolojisi;
 • Kas dokusunun nekrozu.

Dikkat lütfen! Seröz menenjit küçük çocuklar için ciddi bir tehlike taşır ve sıklıkla ölüme yol açar. Bu nedenle, herpes boğazının ilk belirtilerinde, çocuk bir doktora danışmalıdır.

tanılama

Herpes boğazının teşhisi, hastayı incelemek, şikayetleri ve semptomları değerlendirmek, kan ve mukozal deşarjın virolojik ve serolojik laboratuar testlerini içerir. Genel bir kan testi, ESR ve lökositlerin sayısında bir artış olduğunu gösterir.

ARVI, influenza ve bağırsak dispepsisi ile ayırıcı tanılar önemlidir, çünkü bu hastalıklar için tedavi rejimleri ve herpanginler farklıdır.

 • Herpes boğazının karakteristik bir özelliği, bu patolojilerin aksine papüler döküntüler.

Herpes boğaz ağrısı, uyuşturucu tedavisi

Erişkinlerde herpes boğaz ağrısı ile tedavi, genellikle bakteriler tarafından değil, bir virüsün neden olduğu antimikrobiyallerin kullanımını içermez. Terapide, erozyonun iyileştirilmesi için yerel ilaçlar ve semptomatik fenomenleri aşmak için ilaçlar kullanılır:

 • Analjezik etkisi olan çözeltiler veya spreyler - Ingalipt, Hexoral, Lugol;
 • Antiseptiklerle Sulama - Miramistin, Furacilin çözeltisi, klorheksidin;
 • Antipiretikler - Parasetamol, Ibuprofen;
 • Diazolin, Suprastin, Claritin - boğaz şişmesi giderilmesi için antihistaminikler.

Antiviral ilaçlar zayıflatılmış bağışıklık, komplikasyonların gelişimi ve herpes boğaz ağrısının şiddetli seyri ile reçete edilir. Asiklovir - bu fonların en yaygın, bir haftalık bir ders reçete edilir.

Virüsle savaşmaya yönelik diğer ilaçlar - Viferon, Cytovir, Isoprinoside, Cycloferon, Genferon. Lokal tedavi için antiviral merhemler kullanılır - mukus boğazını tedavi ederler.

Herpes boğaz ağrısı için antibiyotik tedavisi sadece bakteriyel enfeksiyon durumunda endikedir. İlaçlar mikrop türüne ve belirli bir maddeye olan duyarlılığına bağlı olarak seçilir.

Halk ilaçları, Herpes boğaz ağrısı tedavisini tamamlayabilir:

 • meşe, papatya, adaçayı, calendula kabuğu süslemeleri - günde 2-3 kez gargara;
 • propolis alkol tentürü - bu yaralarla yağlanır;
 • su ile seyreltilmiş aloe suyu 1: 1 - durulama için;
 • pancar suyu - boğaz ve ağız sulaması için kullanılır;
 • Yenilebilir tuz veya soda çözeltisi - durulama için.

Fizyoterapi yöntemleri:

 • elektroforezi;
 • UHF lenf düğümleri;
 • Soluma, boyun ve boğazda uygulamalar ve sıkıştırır.

Herpes boğaz ağrısı çocuklarda - semptomlar ve tedavi

çocuk fotoğrafında herpes boğaz ağrısı tedavisi

Çocukluk döneminde, herpes boğaz ağrısı sözleşmesi riski daha yüksektir, bu nedenle patoloji çocukluk çağı hastalığı olarak sınıflandırılır. Hasta çocukların ana grubu okul öncesi çocuklar ve küçük okul çocuklarıdır.

Bebekler, annelerinin sütünden yeterince ek antikor aldıklarından, nadiren herpanginadan muzdariptirler. 1-3 yaş arası bebekler bu patolojiyi en çok çeker.

Çocuk hastalıkları için risk faktörü, diğer hastalıklara bağlı olarak şekillendirilmemiş veya zayıflamış bağışıklıktır. Ek bir sebep duygusal aşırı yüklenme ve strestir.

Çocukların tedavisinde boğaz ağrısı bebeğin, sinir, kardiyovasküler ve üriner sistemin durumuna paralel gözlem ile bir hastanede gerçekleştirilir herpes ile komplike olduğunda - Vücudun bu alanlar Coxsackie virüsünün yenilgiye maruz.

Çocuklar için antibiyotikler, sadece sekonder bakteriyel enfeksiyon gelişmesi ile reçete edilir.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı tedavisi taktikleri şunlardır:

 1. Antiviral ajanlar - Asiklovir, Viferon veya diğerleri - tabletlerde ve intravenöz komplikasyonlar ile. Lokal olarak kullanılan merhemler, spreyler ve yaraları yağlamak ve gargaralamak için çözümler.
 2. Parasetamol ve ibuprofen bazlı antipiretik ajanlar, termometredeki işaret 38 ° C'yi aşarsa belirtilir. Çocuğun bireysel bir sıcaklık tahammülsüzlüğü varsa, bu ilaçlar 37.5 ° C'de verilebilir.
 3. Alerjilere karşı ilaçlar, boğazın şişmesini ve kızarmasını azaltır.
 4. Immunostimulantlar vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur - Citovir-3, Immunoriks, Immunal.
 5. Antiviral merhemler dışında lokal anestezi ve antiseptik etkisi olan spreyler kullanılmıştır - Kamerun, Ingalipt, Hexoral.

Çocuğunuzun ateşi varsa, sıcaklık mücadelede ilave asistanlar o (sadece odasında ıslak havlu dışarı yayılabilir) havada odası ve nemi anlatıyorsun. Çocuk antipiretiklerinden en popüler ve etkili süspansiyon Panadol, Nurofen fitilleridir. Ateşli kasılmalarla derhal doktora başvurunuz.

Çocuklarda herpes farenjit tedavisi sırasında gözlemlemek için önemli olan diğer öneriler:

 • bol sıcak içecek - kuru meyveler, güçlü çay, bal ile süt;
 • ovuşturulmuş veya sıvı gıda - mukozaya zarar vermemek için;
 • günde 5-6 kez küçük porsiyonlarda yemek;
 • keskin, yağlı, tuzlu, asidik ve çiğ yiyecekleri yasaklar.

Herpes boğazının önlenmesi

Aşağıdaki önlemler, herpangina ile enfeksiyon riskini azaltmaya izin verir:

 • Enfekte kişilerle herhangi bir temas dışlanmalı veya en aza indirilmelidir;
 • salgın sırasında sadece herpes boğazında değil, aynı zamanda influenza, ARI'de de toplu taşıma ve diğer halka açık yerlerde kalmanın dışlanması önemlidir;
 • Hasta bir yetişkin veya çocuğun karantinada olması gerekir.

Herpes boğazının önlenmesinde vitamin ve restoratif araçlar, sertleşme, tam uyku ve dinlenme önemlidir. Enfeksiyon durumunda bile güçlü bağışıklık, hastalık ile daha çabuk başa çıkacaktır. Herpetik bademcik iltihabına maruz kalanlarda, tekrarlama riski çok düşüktür.

Herpetik bademcik iltihabı

Herpetik bademcik iltihabı - virüs tip Coxsackie veya akut başlangıcı ile karakterize ECHO virüslerin neden olduğu enfeksiyona bağlı bir hastalık, ateşli sendromu geliştirme, boğaz ağrısı orofarenks lezyonlar neden. Bir hastalıktaki en bariz tanısal semptomlardan biri, ağız boşluğunun posterior duvarının mukozasındaki vesiküler tipte karakteristik döküntülerin saptanmasıdır.

Herpes boğaz ağrısı genellikle sonbaharda ve mevsimselliği hakkında konuşabilen yaz aylarında teşhis edilir. Herpes anjin yakalanma riski oldukça sık ilişkili bir hastalık olarak veya başka bir enfeksiyonun şu anki arka planda bir komplikasyonu olarak katılabilir, özellikle şiddetli enfeksiyonlar sonrası bağışıklık sistemi zayıflamış, sabit stresle, bir yetişkin ve bir çocuk sahibi. Bu hastalığın prognozu daha sık olumlu, ancak, herpes anjin komplikasyonları hastanın gelecekteki sağlığı için ve genellikle hayatının oldukça tehlikelidir. Bu hastalığın nedensel ajanı haline gelen virüsün türüne bağlı olarak bağışıklığın karakteristik bir oluşumudur.

Herpetik boğaz ağrısı nedenleri

Viral herbetik bademcik iltihabı 3 ila 10 yaş arasındaki çocuklarda daha sık teşhis edilir, ancak hastalık ve erişkin vakaları nadir değildir. Bir çocuk bu yaş aralığından daha az olduğunda, genellikle ağır bir akım gözlemlenir. Bebekler oldukça seyrek hastalanırlar, çünkü doğumdan sonra bir süre vücutta kalan maternal antikorlar biçiminde korunurlar. Bir yetişkinde herpetik anjin, komplikasyonlar ve uzun bir iyileşme periyodu ile de ortaya çıkabilir.

A ve B A virüsü nadiren hastalığın doğrudan bir kaynağıdır ECHO-virüs, kan serumunda izole edilir en sık izole grubu: Herpangina enfeksiyon ve iki grup ile ilişkili insan vücudu Coxsackie virüslerin yayılmasını neden. Bu virüs türü çevrede çok yaygındır. Patojenin hemen bulaşma yolu hava kaynaklıdır, bu da özellikle bulaşıcı hastalıklar ile ilgili gruplarda yüksek bulaşıcı bir kabiliyete ve hızlı yayılmasına neden olur. Konuşurken öksürük sırasında tükürük damlacıkları yoluyla, vücuda girdikten virüs, anında burun ve boğazda mukoza zarını nüfuz eder ve daha sonra ilgili belirtilere sebep, vücuda yayılır. Biz oyuncaklar, emzik, yıkanmamış eller yoluyla özellikle çocukların takımda da gereken yerdir bulaşma fekal-oral yolla, yaklaşık unutmamalıyız. Bazı çalışmalara göre, virüsün bulaşma iletişim yöntemi de izole edilmiştir.

Hastalığın kaynağı, herpes boğaz ağrısı virüsü ya da bu tip mikroorganizmanın taşıyıcısı olan bir kişidir, hayvanlar çok nadiren bir yetişkin ya da çocuğun hastalığına neden olur. Ortalama 1 hafta iyileştikten sonra, kişinin bu patojeni çevreye yaydığı ve bu da enfeksiyonun yayılmasının ön koşulu olduğu belirlenmiştir. Çoğunlukla, çocuklarda herpetik anjina, ziyaret ettikleri grupta salgın hastalıktır. Gönderilen herpetik anginadan kaynaklanan sıklıkla görülen ciddi komplikasyonlar, verilen virüsün kas dokularına, mukus ve sinir dokusuna yüksek derecede tropizmden kaynaklanır.

Bu tip bir patojen için aşı geliştirilmemiştir. Hastalarla temas halinde tüm küçük çocuklara gama globüline girmeleri önerilir.

Hastalığın patojenezi nazofarinks mukoza yoluyla bir yetişkin ya da çocuk gövdesinde patojenin penetrasyon aşamasına izole edilir, aktif üretir öncelikle bağırsak lenf gövde parçaları, daha da hızlı göç sonraki aşamada gelişimine yol açar kan akışı içine geçer - viremi, vücuda herpetik angina'nın etken maddesinin penetrasyonu ve yayılmasıdır. virüs, birçok önemli organ ve dokuları nüfuz dokuların veya organların kadar iltihap oluşumunu, nekroz bölümlerini teşvik edebilen beri Daha sonra hastalığın ortaya çıkışından sırasında, insan vücudunun bağışıklık savunması doğrudan bağlıdır.

herpetik boğaz ağrısı: bir çocuğun fotoğrafı

Belirtileri ve herpetik boğaz ağrısı belirtileri

Viral herpetik anjin, belirtileri için tipik olan aşağıdaki ile karakterizedir:

- vücut ısısında 39 ° C'ye hızlı bir artış ile karakterize ani keskin başlangıç;

- Ağır intoksikasyon sendromunun gelişimi;

- Orofarinkste iltihaplı bir reaksiyon, şiddetli ağrı ile birlikte yutkunmada zorluklara yol açar;

- Yumuşak damak, posterior faringeal duvar, dil veziküler elemanların varlığı.

Yukarıdaki belirtilerin o hastalık için hepsi çok sayıda viral enfeksiyonlara benzer, ancak daha yakından incelendiğinde yetişkin ya da çocuk üzerinde semptomların hastalığı, doktor yardımcı olmalıdır ağız boşluğu belirlenen veziküler elemanları, tanı bir hata yapmadığını görülebilir.

İnsan patojenin organizma içine doğrudan giriş 1 ila 2 hafta ortalama süren herpes anjin en erken belirti ve semptomları tanımlamak için zaman periyodu. Hastalığın başlangıcı herhangi bir viral enfeksiyon ile benzer klinik belirtiler ve bulantı veya kusmanın eşlik ettiği karın ağrısı, ilgili gövde, baş ağrısı, genellikle hastalar olarak bir 39 ° C, ağrıları sıcaklık artışı ve halsizlik, ile karakterize edilir. Belli bir süre sonra, sık sık öksürme, tükürük, yemek, burun tıkanıklığı yutulması sırasında şiddetli ağrı ortaya çıkar. bademcik arka hiperemik mukozasına yutak bakıldığı zaman, damak kemerler, dil, küçük papüller sayıda kaydeder yaklaşık 2 gün sonra yaklaşık beyaz taç hiperemi ile ülser aynı küçük erozyonlar oluşturmak üzere seröz içeriği ile veziküller. Döküntülerin yaklaşık miktarı genellikle 5 ila 20 parça arasında değişir. Orofarenksin mukoza zarında hatırı sayılır çaplı eroziv kavitelerin oluşumu ile birbirleriyle birleşebilirler. Listelenen tüm unsurlar ve yiyecekleri yuturken ağrının doğasını belirler ve bu da genellikle herhangi bir yiyecek yemeyi reddetmesine yol açar. Bunun yanı sıra genellikle boyun bulunan lenf düğümlerinde bir artış ortaya çıkardı, özellikle elle muayene ile, morbidite tezahür alt çene, parotid bölgesi.

Sıklıkla, hastalık silinmiş bir klinik formda, yani, bir yetişkin ya da çocuğun iyi bağışıklık durumuna bağlı olabilen, ağız boşluğundaki herpetik elemanların görünümü olmadan meydana gelebilir. Böyle bir durumda, herpetik bir boğaz boğazını doğru bir şekilde teşhis etmek oldukça zordur, ancak yakın geçmişte bir hastayla temas kurarsanız, enfeksiyon olduğunu düşünebilirsiniz.

Bazen çocuklarda herpes boğaz ağrısı dalgalı bir seyir alabilir bağışıklık tepkisi bir kez daha sıcaklık ve zehirlenme belirtileri yükselterek ardından her 3 günde podsypaniem veziküler unsurları karakterize azalmıştır. Sadece ağız mukozasında değil, aynı zamanda gövdede, ayak bölgesinde, fırçalarda döküntüler kaydedildi.

herpetik boğaz ağrısı: bir yetişkin fotoğrafları

Erişkinlerde herpetik anjinanın bir çocuk kadar şiddetli olabileceği ve vücudun savunma mekanizmasının patojene reaksiyonunun burada önemli bir rol oynadığı belirtilmelidir. Özellikle ilk dönemlerinde oldukça tehlikeli enfeksiyon Herpangina hamile kadınlar, annenin zehirlenme ortaya çıkan sonuçta kürtaj veya çeşitli mengene gelişme nedenleri fetüsün, düzgün büyüme ve gelişmesini önlediği. Daha sonraki dönemlerde, bu hastalık genellikle erken doğuma yol açar.

3-5 gün enfeksiyon işlemi sıcaklığın bir çözünürlükte, genellikle yara aşınmış alanlar veziküllerin görünümü sonra 1 hafta sonra gözlemlenen düşer ve yüzeylerinde ince kabuklar ile oluşumu eşlik. Bununla birlikte, meydana gelen çok sık anjin ve herpes komplikasyonları zaman vücut ve menenjit, miyokardit, ensefalit, piyelonefrit, vesikülün aşınmış yüzey üzerinde de mümkündür üreme sekonder bakteriyel enfeksiyon gibi düşük bağışıklık için yayma enfeksiyon süreci.

Herpetik boğaz ağrısı tanısı

Nedeniyle viral herpetik semptomların anjina ve yutak lezyonları ile ortaya çıkan diğer pek çok enfeksiyon çok benzer şikayet olması, opsiyon tanı sadece tek doğru olduğunu elementlerin rağmen belirli doğa olmaz ağız boşluğunda lezyonların varlığına dayanmaktadır. Aşağıdaki laboratuar testlerini yapmak gereklidir:

- Beyaz kan hücrelerinin sayısındaki küçük bir artışın kaydedilebileceği genel bir kan testi, ancak bu semptom her zaman gözlenmez;

- yukarıdaki belirtilerin başlangıcının ilk 5 gün için malzeme çekerken adlandırılan viral yanıtları, nazofarenks nazofarenks swablardan smear bir çalışmaya dayanmaktadır, yani, polimeraz zincir reaksiyonu, kullanımı ile patojen herpetik boğaz ağrısı tespit Ancak elde edilen sonuç bir olacaktır;

- Bir flüoresan yöntem kullanılarak, özel flüoresein ile işaretlenmiş tanısal serumların kullanımına dayanan hastanın vücudunda spesifik bir virüs tipi belirlenebilir;

- aynı zamanda, bir enfeksiyonun başlangıcında antikor titerlerinde bir artış ve yaklaşık 3 hafta sonra gösterir tamamlayıcı sabitlemeyi dolaylı hemaglütinasyon reaksiyonu ve nötrleştirme reaksiyonu içerir serolojik testleri, kullanılır.

Daha önce bahsedildiği gibi, diğer enfeksiyonlar ile herpetik anjin ayırıcı tanısı ancak, her zaman 2 hafta, yaz, sonbahar hastalığın tercihli tanısına kadar süren kuluçka döneminin zamanlaması hakkında unutmak, aile veya takımda enfeksiyon hastalarla dikkate temasların varlığı değil almalı, zor olabilir. boğaz ve ısı ağrısı şikayetiyle çocuk ya da yetişkin dikkatli bir muayene, herpetik boğaz ağrısı olası gelişimi için uyanık olmalıdır çırpıcı hiperemi ile seröz içerikli veziküller şeklinde ağız boşluğunda karakteristik döküntü kaçırmamak. Bu döküntü elemanlar etkilenmez enfeksiyonu olan kişi, diş eti iltihabı tipik dişeti iltihaplanmasına olduğu unutulmamalıdır orofarinkste mukozasında kanama yoktur. Ayrıca hatırlanmasında fayda vardır ki herpes anjina hastaları karın bölgesinde ağrı ve gıda zehirlenmesi gelişimi hakkında yanlış fikre rastlamak olabilir dışkı ihlali konusunda genellikle endişe zaman.

Bu enfeksiyona çok klinik içindeki ve aşağı olan diğer hastalıklar pamukçuk, suçiçeği, herpetik stomatit, herhangi bir kimyasal reaktifler kullanılması, anjiyoödem kaynaklanan ağızdan tahriş içerir. muayenede, hastanın oldukça sık, örneğin aseptik menenjit olarak herpes anjin ciddi komplikasyonlar, geliştirmek kalp, böbrek ve tahmin ve ufak belirtilerden ilk işareti ve uygun profesyonel danışmanlık reçete ihtiyacını zarar olduğu unutulmamalıdır.

Herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Her iki yetişkin ve çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisinde temel ilkeleri özelliklerini ve bunların kaldırılmasını meydana gelen reaksiyonları azaltmaya yönelik kuşkusuz semptomatik tedavi yanı sıra hızlı bir toparlanma yol açan hastanın vücudunun koruyucu güçlerini geliştiren bir restoratif tedavi sayılabilir.

geçici olarak enfeksiyon bulaşmış bu tip, ayrı mutfak eşyaları ve kişisel bakım ürünleri, toksinlerin hızla ortadan kaldırılması için çok sayıda sıvı alımı, vitaminler için yatak istirahati, ara sıra havalandırma, hasta seçimi uyumunu izole etmek emin olun. Hastanın hafif veya orta şiddette olarak kabul edilirse, o anlamda ifadesi intravenöz damla infüzyon yapmak ve tercihen sıcak çay içmez, infüzyonları, çeşitli bitki çayları kullanımını kuşburnu. Gıda bağlı yutma elemanlarını ve ağrı meydana yutak mukoza lezyonları, sıvı veya yarı-sıvı kıvam olmalıdır.

Herpetik angina tedavisinde kullanılan tıbbi preparatlar şunlardır:

1. tabletler, fitiller veya şurup (Ibuphen, Parasetamol) şeklinde ateş veya ateş düşürücü anlamına gelir;

2. Mukoza zarlarının şişmesini, döküntülerin ortaya çıkan elemanlarının arka planına karşı hafifçe azaltabilen Antialerjik (Diazolin, Suprastin, Tavegil);

3. İmmünomodüle etme (İmmünal);

4. 3 yaşın altındaki çocukların tedavisinde zorunlu olan antiviral ilaçlar (Interferon, Viferon).

Elementler meydana gelen erken epitelizasyonu sağlamak boğaz ağrısı belirtileri rahatlatacak genel tedavi değil, aynı zamanda yerel, sadece yürütmek Herpangina çok önemlidir. İlk olarak sulama orofaringeal mukozayı hizmet veren farklı antiseptik, keratoplaticheskimi, proteolitik enzimler, örneğin,% 0.1, tripsin veya kimotripsin çözeltisi veya otlar adaçayı, papatya, okaliptüs, işleme mukoza Lugol çözeltisi, propolis tentür decoctions kullanın. Çok küçük çocuklar ağzı bir şırınga ile sulandırır. Bu prosedür, birleştirmek ve antiseptik özellikler ve ağrıyı azaltmak mümkün olan, aerosol formülasyonları (Ingalipt, Geksoral), her türlü kullanılması önerilir sonra. Bunlar ağızda aynı özelliklere ve özel pastil var. Eh böyle ultraviyole ışınlama ve helyum-neon kullanımına dayalı lazer ışığının uygulama olarak fizyoterapi kanıtlanmıştır. Yerel medya, yani merhem olarak Acyclovir kullanılmasını tavsiye etmiştir.

Antibiyotiklerin kullanımı, ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun bağlanma varyantı olan herpetik bademcik iltihabının kompleks tedavisinde uzun süreli bir iyileşme olmadan mümkün olur. Penicillin grubu Macrolides'den 5-7 güne kadar süren ilaçların reçetelenmesi tavsiye edilir.

yaşı ne olursa olsun, hasta ve tüm iletişim kişilik 2 haftalık bir süre için karantina yüklenmesi tavsiye Herpangina halk arasında virüsün yayılmasını önlemek için, binanın dezenfeksiyon yürütmek emin olun. Kurtarma çoğu durumda gerçekleşir. sürecin genelleme, bu etkilenen organ sistemleri, ağırlıklandırma ki, komplikasyonlar bir yaşın altındaki çocuklarda ve bağışıklık sistemi zayıf olanlarda mümkündür. Hastalık Herpangina gıda endüstrisinde işçilere, çocuk okul öncesi ve okul eğitiminde, öğretmen, hemşire durumunda, hem de enfeksiyonu önlemek için bu hastalığı olan hastalar ile temas kurulması ise işten bunları kaldırmak için 2 haftalık bir süre için önerilir.

Herpetik angina - hangi doktor yardımcı olacaktır? Bu enfeksiyöz hastalık varsa veya sadece şüpheli bir gelişme varsa, bu tür doktorlardan bir bulaşıcı hastalık uzmanı, bir terapist olarak yardım almalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Şiddetli angina ile ne yapılır? Angina için ilk yardım

Tonzilit, o boğaz ağrısı çok bulaşıcı olan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, bağışıklık sisteminin kuvvetindeki azalmaya bağlı olarak oluşmaya başlar.

Subatrofik farenjit nasıl tedavi edilir

Subatrofik farenjit genellikle atrofik farenjitden ayrı değildir. Semptomları, nedenleri ve tedavi yöntemleri birçok yönden benzerdir. Farenjitin subatrofik formunu, persistan atrofiye ilerleyen ilerlemeyle birlikte faringeal doku yıkımının başlangıç ​​aşaması olarak düşünebilirsiniz.