Loading

Herpes boğaz ağrısı, ne yapılır ve evde nasıl tedavi edilir?

Herpes boğaz ağrısı, enterovirüs enfeksiyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Angina, viral bir genesis - bademcik iltihabı, herpes virüsü ile ilgisi olmamasına rağmen herpetik olarak adlandırılacaktır. Adı, mukusun herpetik lezyonları olan döküntülerin benzerliğinden ve boğaz hastalığında ağrı semptomlarının tanımlanmasının genelleştirilmesi nedeniyle elde edildi.

Herpes boğazının seyrinin her zaman akut bir formu vardır ve hastalığın gelişimi ve sonuçları belirli belirleyici faktörlere bağlı olacaktır: bağışıklığın yoğunluğu, virüsün virülansı ve çevredeki epidemiyolojik durum.

Basit kelimelerle nedir?

Herpes boğaz ağrısı, sıcaklıkta keskin bir yükselme, tipik şiddetli ateş, farenksin iltihabı, ağızda görünüm ve iyi işaretlenmiş ve çok ağrılı keseciklerin ağız boşluğunda ortaya çıkan viral bir hastalıktır. Çoğu durumda hastalık, insanlarda iyileşmeden sonra, çocuklarda gelişir, kalıcı bağışıklık gelişir, bu nedenle tekrarlanan enfeksiyon vakaları çok nadirdir.

Şu anda bu hastalık için spesifik tedaviler yoktur ve bu nedenle tedavi, hastalığın akut periyodu sırasında semptomları hafifletmek ve rahatlatmaktır. Çoğu durumda prognoz elverişlidir: hemen hemen tüm hastalar herhangi bir komplikasyon olmaksızın iyileşir, ancak istisnalar vardır. Bu nedenle, herpes yaşamın ilk yılındaki boğaz ağrısı, ayrıca bağışıklık yetmezliği olan hastalarda ölümcül olabilir.

Hastalığın gelişim nedenleri

Herpes boğazının tüm nedenleri, A ve B gruplarının Coxsackie enterovirus (ECHO) aktivasyonundan kaynaklanır. Provokatif faktörler şunlardır:

 • sezon - yaz ve sonbahar başında virüs aktive edilir;
 • grip;
 • herpes virüsü (çok nadiren);
 • azalmış bağışıklık;
 • bağırsak enfeksiyonları;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • hipotermi;
 • ıslak ayaklar;
 • Aşırı dondurma;
 • bol miktarda buzlu su;
 • sık stres.

Herpes boğazında bir yaşın altındaki boğazda nadiren görülür, ancak bu olursa, komplikasyonları önlemek imkansızdır. Çoğu zaman, bu tanı 4 ila 14 yaşlarında yapılır. Bu dönemde çevre dünya ile aktif bir tanışma başlıyor ve anaokulu ve okulu ziyaret etmek kırılgan organizma için büyük bir stres.

Bu, bu hastalığın en yaygın nedenidir. Onun yaşla ilgili özelliği, çocuğun daha büyük, boğaz ağrısı daha zor olmasıdır.

semptomlar

Herpes boğaz ağrısı ani bir ani sıcaklık artışı ile 38-39 ° C arasında başlar ve hastanın durumunun kötüleşmesi ile başlar. Hastalığın ilk saatlerinde zayıflık, sinirlilik, halsizlik, boğazda kızarmaya başlar, içinde bir terleme hissi vardır, ama hala acı yoktur.

Yavaş yavaş, herpes boğazının tipik semptomları çocuk veya yetişkinlerde gelişmeye başlar (bkz. Fotoğraf):

 1. Yüksek sıcaklık - 40 ° C'ye kadar;
 2. Yeme sırasında kötüleşen şiddetli boğaz ağrısı;
 3. Burun akıntısı ve öksürük;
 4. Alt çene altında ve kulakların yanında lenf düğümlerinin genişlemesi.

Bu semptom kompleksi hemen hemen tüm hastalarda görülür. Nadir durumlarda, yetişkinlerde herpes boğaz ağrısı, ağız ve yutak mukoza zarının iltihabı ile, döküntü olmadan akabilir. Tam tersine, çocuklarda herpes boğaz ağrısı belirtileri, çeşitli organların viral hasarına tanıklık eden standart semptomlara eklenir:

 1. Kaslarda ağrı;
 2. Kalpteki ağrı;
 3. Sindirim bozuklukları, karın ağrısı, bulantı, kusma, ishal;
 4. Lomber bölgede ağrı - piyelonefrit bir işareti olarak;
 5. Sadece bir gözde konjonktivit;
 6. Konvülsiyonlar, çiğneme kaslarının trastizmi, Kernig sendromu, bilinç bulanıklığı - menenjit veya ensefalit bulguları;
 7. Ciltte erüpsiyonlar - herpes boğaz ağrısı ile daha sık el ve ayaklarda daha sık görülür - gövdede.

Yetişkinlerde, herpes boğaz ağrısı belirtileri nadiren görülür. Çocuklar için daha tipikler ve daha küçük olan çocuk, gelişmesi daha olasıdır. Eğer bunlardan herhangi biri çok fazla kendini gösterirse (örneğin, çocuğun kalbi sürekli olarak ağrıyorsa, konvülsiyonlar var), hastaya hastalığın ciddi sonuçlarını önlemek için tavsiye ve önlem almak için doktora gösterilmelidir.

Gelişimin aşamaları

Semptomatik herpaginlerin gelişim evreleri:

 • İlk iki gün, viral bir enfeksiyonun yaygın semptomları ile karakterize edilir (hipertermi, boğaz ağrısı, genel rahatsızlık, burun akıntısı, burun tıkanıklığı).
 • Ağız mukozası üzerindeki semptomların başlangıcından 2-3 gün sonra, yumuşak damak, bademcikler, farinksin arkası, parlak kırmızı renkli veziküller görülür. Bir günde saydam hale gelirler - seröz eksüdalı beyaz, kırmızı bir corolla (1 - 2 mm boyutlarında), herpetik döküntüye benzerlik ile sınırlanmıştır. Sıcaklık biraz düştü, ama tutar. Miyalji gelişir, boğazda dikiş, ishal.
 • Hastalığın üçüncü gününde bir piretik ateş (39 - 41 ° C) eşlik eder. Durum kötüleşir, ağrılı semptomlar büyür.
 • 4. günde, birkaç saat sonra (2 ila 3 saat ila 24 saat arası), papüller açılmış olan veziküllerin safhasına geçer (sıcaklık hafifçe azalır). Çok acı veren yaralar var. Hastalık ne kadar karmaşıksa, o kadar çok olurlar. Ortalama olarak, miktar 5 ila 12 veziküller, komplikasyonlarla birlikte - 20'dir. Bazen veziküller birleşerek büyük odaklar oluştururlar.
 • İşlemin 5.-6. Gününde, yaralar kabuk oluşumu ile kurur, hastalığın durumu daha iyi olur, organizmanın zehirlenme belirtileri zayıflar. Bakteriyel mikrofloranın sürece dahil olması durumunda, veziküller ülserat ve erozyon meydana gelir.
 • Hastalığın 7-8. Gününde elverişli bir seyir izlenirse, farenjit (mukoza boğazında iltihaplanma) belirtileri azalır, kabuklar yıkanır, mukoza yeniden canlanır ve bir önceki lezyonun izleri gözlenmez.

Hastalığın başlangıcından 10 gün sonra, lenf düğümleri ağrılıdır. Enflamasyonu ikinci haftada kaybolur (hastalığın 14-16 günü).

Herpes boğaz ağrısı: çocuklardan ve yetişkinlerden fotoğraflar

En karakteristik klinik belirtiler şunlardır:

 • Farinksin, bademciklerin ve boğazın arka duvarının hiperemi (kızarma);
 • Hastalığın ilk günlerinde küçük kırmızı noktalar şeklinde karakteristik döküntüler ve şeffaf kesecikler - 3-5 günlük hastalıkta.

Aşağıdaki fotoğraf, insanda herpes boğaz ağrısı olan boğazı göstermektedir:

tanılama

Tipik bir hastalık formunun geliştirilmesi ile doktor, tanı ve test kullanmadan tanıyı düzeltebilir. Muayene sırasında ağızda döküntüler tespit edilir. Kan testinde, vücuttaki iltihaplanma sürecini gösteren beyaz kan hücrelerinin miktarı biraz artar.

Laboratuar araştırma yöntemlerine diğer patolojilere karşılık gelen işaretlerin varlığına başvurulmuştur. Aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 1. İmmünoenzim analizi (ELISA yöntemi). Bağışıklık reaksiyonunun bir sonucu olarak, hastanın antikor miktarının 4 katında bir artış olduğu bulunmuştur.
 2. Polimeraz zincir reaksiyonu (PCR metodu). Nazofarenksden alınan yayma ve kızarmayı inceleyin. Yöntem, patojen tipini belirlemeyi sağlar.

Teşhisi açıklığa kavuşturmak, uzmanlarla aşağıdaki gibi danışmak:

 1. Nefroloji. İdrardaki değişikliklerin varlığı, örneğin piyelonefrit gibi diğer hastalıkların teşhis ve dışlanmasının açıklığa kavuşturulmasını gerektirir.
 2. Kardiyolog. Kalpteki acı verici duygular sayesinde, bir kardiyolog için kalbin patolojilerini dışlamak için incelemeler gereklidir.
 3. Nörolog. Beyin lezyonlarını dışlamak için konsültasyon yapılır.

Son teşhis için, ya etken maddenin keseciklerin muhtevasından izole edilmesi ya da vücutta Coxsackie virüsüne karşı antikorların saptanması gereklidir.

Herpes boğaz ağrısı: ev tedavisi

Şu anda, hastalığı hızla ve kalıcı olarak ortadan kaldıracak bir ilaç henüz geliştirmemiştir. O zaman çocuklarda herpes boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Eğer ortaya çıkarsa, genel tedavi semptomları azaltmak ve nedeni ortadan kaldırmaktır.

Semptomatik tedavi oldukça karmaşıktır ve aşağıdaki önerileri içerir:

 1. Herpes boğazının tedavisinde çok önemli anlar, ağız çalkalamalarının atanmasıdır, çünkü erozyon sırasında, iyileşme sürecini komplike hale getirip geciktirebilen bakteriyel enfeksiyonların yüksek bir riski vardır. Çoğunlukla papatya, adaçayı, nergis suyu kullanırdı. Bütün pişirilmiş et suları, daha fazla ağrı sendromunu şiddetlendirmemek için sıcak olmamalıdır. Bebeklerde ağız boşluğu iğnesi olmayan bir şırınga ile tedavi edilir. Ayrıca, meşe kabuğunun mükemmel bir antiseptik olarak kaynatılmasının iyi bir şekilde kanıtlandığı kanıtlanmıştır.
 2. Orofarinkste ödem gelişimi ile birlikte, Suprastin, Diazolin, Loratadin ve diğerlerini içeren antihistaminikler reçete edilir.
 3. Parasetamol, Panadol, Ibufen şeklinde vücut ısısında artışa sahip antipiretik ilaçların atanması. Bunu yaparken, çocuklarda termometre üzerindeki işaret 38 ° C'yi aştığında ve 38,5 ° C'nin üzerindeki yetişkinlerde sıcaklığın düşürülmesi gerektiği unutulmamalıdır.
 4. Boğazdaki ağrıyı hafifletmek ve epitelizasyon sürecini hızlandırmak ve ayrıca Geksoral, Ingalipt gibi spreyler gibi bakteriyel flora ile ikincil enfeksiyona karşı ek koruma sağlamak iyidir.
 5. Herpes anjinadaki asiklovir, ağızda bulunan döküntülerin elementleri üzerinde bir merhem olarak sadece bir salım biçimi olarak kullanılabilir.
 6. Bu prosedürler orofarenkseki süreçlerin akışını daha da kötüleştirdiği için ısınma ve ısınma baskılarının atanmasını yasaklamıştır.
 7. Bağışıklık sisteminin hastalıkla başa çıkmasına yardımcı olabilecek ajanlar olarak, bağışıklık düzenleyici ilaçlar çoğunlukla, örneğin, Bağışıklıktır.
 8. Ayrıca immün sistemi uyarıcı etkilere sahip antiviral ilaçlar, ek koruma aracı olarak 3 yaşına kadar olan çocuklar için iyidir.
 9. Her türlü boğaz ağrısı için antibiyotikler, her türlü bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi gibi komplikasyonların gelişmesi durumunda reçete edilmelidir. Çoğu zaman, sekonder enfeksiyonun bu patolojisinde tabakalaşma ile bir grup makrolid kullanılır.

Evde gözlemlenmesi önerilen ana noktalardan aşağıdakiler vurgulanmalıdır:

 1. Herpes boğazının virüsü tarafından oluşturulan toksinlerin vücuttan yoğun bir şekilde uzaklaştırılması için büyük hacimli sıvıların atanması. Hastanın ciddi bir durumu durumunda, Hemodeza, Reopoliglyukin uygun hacimlerde intravenöz damla damla şeklinde detoksifikasyon tedavisi reçete etmek için gereklidir. Ancak, her zaman seröz menenjit şüphesi durumunda, tüketilen sıvının miktarını sınırlamak gerekir, çünkü bu, serebral ödem ve ölümle sonuçlanabilir. Bu durumda, aksine, diüretik ilaçların kullanılmasını tavsiye etmek gerekir.
 2. Yatak istirahati ile randevu ve zorunlu uyum, virüsün ciddi komplikasyonları riski nedeniyle, tam iyileşmeden önce hastalar için arzu edilir.
 3. Gıda zenginleştirilmiş, çeşitli, kalori yüksek olmalıdır. Kullanılması çok ağrılı olmamak için püre ya da cıvıl cıvıl bir duruma ovulması tavsiye edilir.
 4. Herpes simpleksinde bir tablet formunda asiklovir de gerekli bir preparat değildir, çünkü herpes virüsünü etkiler ve Coxsackie virüsünü etkilemez.

Hangi doktor yardım edecek? Hastalığın gelişmesinden şüpheleniyorsanız, bu tür doktorlardan bulaşıcı hastalık uzmanı, bir terapist olarak tavsiyede bulunmalısınız.

Güç kaynağı

Bir çocuk hastalığın ilk günlerinde yemeyi reddedebilir. Yiyecekleri zorlayarak içine itmeyin. Bu, boğazda rahatsızlığın yanı sıra vücudun zehirlenmesine normal bir reaksiyonudur. Bağışıklığımızın% 70'i bağırsaklarda.

viral enfeksiyon bağışıklık sırasında Boş bağırsak hızla hastalıkla başa çıkmak için yardımcı olur ve o istemezse bu nedenle bebeğinizi besleme yok: Çocukların çok sezgisel vardır ve onların arzularına dinlemek gerekir. Bebek tamirde olduğunda, yakalayacak. (Patates püresi, tahıl, çorba, muz) boğazını zarar vermez hasta olmayan sert yiyecekleri sunun. Yiyecekler sıcak olmamalıdır. Aynı zamanda, soğuk yiyecek almak için kontrendikasyon yoktur. Herhangi bir anjina için iyi bir seçenek - yanmış şekerden favori bir şeker.

Bu doğal bir antiseptik, karamel boğaz yumuşatan bir tükürük ilave oluşmasına yol açar, emme, boşa kuvvetler glikoz hızlı iyileşme için gerekli olan ve şeker canlandıran.

komplikasyonlar

Herpagina'nın en büyük tehlikesi sinir sistemi içindir. Bunun tehlikeli bir sonucu, küçük çocuklar için ölümcül bir tehdit taşıyan seröz menenjittir.

Diğer komplikasyonlar şunlardır:

 • febril konvülsiyonlar;
 • karaciğer hasarı;
 • kas dokusunun nekrozu;
 • açık yeşil;
 • romatizma;
 • miyokardit.

Hastalık nasıl önlenir?

Özel önleyici tedbirler yoktur. Herhangi bir kişi bir virüsü enfekte edebilir, ancak hastalığın seyrinin şiddeti büyük ölçüde bağışıklığının gücüne bağlıdır.

Bazı durumlarda, herpes boğaz ağrısı bademcik ve düşük sıcaklıkta hafif iltihaplanma dışında hemen hemen hiç belirtisi yoktur. Bu nedenle doğal korumanın güçlendirilmesine dikkat edilmelidir. Sıklıkla bağışıklık, diğer hastalıkların ilaçlarıyla tedaviyi zayıflatır. Sonuç olarak, vücut büyük ölçüde doğru olayı bekleyen patojenlere dayanma yeteneğini kaybeder. Böyle bir durumda, halka açık yerlere ziyaretleri sınırlandırmalı ve kendi sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Herpes yaralarının tedavisinde kişisel hijyen kurallarının ihlali, genellikle hastalığın yayılmasına ve çevreleyen insanlara neden olur. Bunu önlemek için hastaya ayrı bir bulaşıklık, havlu vb. Ayrıca, hastanın odasının günde en az 1-2 kez havalandırılması ve dezenfekte edilmesi gerekmektedir.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir ve nedenleri nelerdir?

Herpes boğaz ağrısı çocuklarda veya vesiküler farenjit palatine, tubal ve farengeal bademcikler bölgesinde lokalize viral doğanın akut enfeksiyöz bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık 2 ila 10 yaş arası çocuklarda teşhis edilir. Göğüsler, kural olarak, herpes boğazından etkilenmezler, çünkü maternal (pasif) bağışıklık ile güvenilir bir şekilde korunurlar. Aktarılan hastalıktan sonra, vücut yaşamı boyunca devam eden bu tip virüslere karşı kalıcı bir bağışıklık geliştirir.

Herpes çocuklarda boğaz ağrısı - enfeksiyon bulaşma yolları

Herpes boğazının herpes virüsü ile ilgisi yoktur. Bu isim, hastalığın semptomlarından birinin, herpes stomatitinde bir döküntüye benzeyen karakteristik bir kabarma döküntüsü olması nedeniyle günlük hayatta kullanılmaktadır.

Tıpta, bu hastalığa herpangina, vesiküler veya aftöz farenjit denir. Anjina'nın nedensel maddesi, bağırsaktaki Coxsackie virüsleri veya ECHO'nun enterovirüsleridir, taşıyıcı hasta bir insan veya bir virüs taşıyıcısıdır.

Enfeksiyonun bulaşmasının başlıca yolları:
 • temas-ev - virüs bir öpücük, tükürük veya nazofarenks salgıları ile temas, kirli eller, ev eşyaları (giysi, oyuncak, gereçler) yoluyla iletilir;
 • Hava yoluyla bulaşan bir enfeksiyon bulaşıcı veya öksürdüğü zaman virüsle enfekte olur.

Hastalık esas olarak çocuk ve ergenleri, özellikle 8-10 yaşlarındaki enfeksiyona yatkınlığı etkiler. Herpes boğazında yetişkinlerde boğaz, çocuklardan daha kolaydır. Ancak, istisnalar vardır. Örneğin, şiddetli formda hastalık zayıf bağışıklığı olan hastalarda ortaya çıkar.

Çocuk gruplarında, sonbahar-yaz mevsiminde herbağırsak salgını salgını görülür; bunlar, şu anki haliyle, respiratuar viral enfeksiyonları andırır.

nedenleri

Enfeksiyonun ana nedeni, patojenler (Coxsackie virüs grubu A veya B, echovirüsler) ile doğrudan enfeksiyondur. Çok nadiren, enfeksiyon kaynağı sitomegalovirüs veya Epstein-Barra virüsüdür. Bu durumda, anjina atipik olarak ortaya çıkar ve daha sıklıkla çocukları değil, popülasyonun yetişkin kategorisini etkiler.

Bağışıklığın azalmasına ve enfeksiyon gelişmesine katkıda bulunan provoke edici faktörler, aşağıdakilere katkıda bulunur:

 • vücudun hipotermisi;
 • sık soğuk algınlığı (ARI, ARVI, grip);
 • yetersiz ve dengesiz beslenme;
 • vitamin eksikliği (beriberi);
 • KBB organları ve solunum sistemi ile ilişkili kronik hastalıklar;
 • alerjik reaksiyonlar;
 • bağırsak enfeksiyonları;
 • şiddetli stres faktörleri.

Çoğu zaman, hastalık anaokuluna veya okula gitmeye başlayan çocuklarda teşhis edilir. Yeni koşullara ve kolektiflere uyum sırasında çocuk, kırılgan bir organizmanın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyen şiddetli stres yaşamaktadır. Sonuç olarak, bu dönemde bebek soğuk ve viral enfeksiyonlara özellikle duyarlıdır.

Enfekte olduğunda, virüs ilk olarak solunum organlarının mukoza dokularına nüfuz eder, lenf düğümlerine ve sindirim yolunun ilk bölümlerine, vücudun her yerinde yıldırım hızıyla taşındığı yerden sokulur. Enfeksiyondan sonraki kuluçka dönemi 2 ila 14 gündür. Ne yazık ki bugüne kadar hastalığa karşı koruyabilecek bir aşı oluşturulmadı.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı belirtileri

İnkübasyon periyodunun sonunda vesiküler farenjit ani bir şekilde başlar ve ani bir sıcaklık artışı ile başlar. Akut dönem ortalama 3 ila 5 gündür.

Internet üzerinde niş siteler yerleştirilen hastalığın Fotoğraflar, benzer semptomlar (herpes yaraları veya normal anjina) ile anjina herpes enfeksiyonları ayırt etmenizi sağlar patlama, karakterinin bir görsel sunum sağlamak. Çocuklarda Herpes boğaz ağrısı ana özelliği - herpes belirtileri için dıştan benzer vücut üzerinde döküntü eksik, kabarcık veziküller, bademcikler mukoza görünür.

Semptomların şiddetine bağlı olarak, hastalığın seyri çeşitli aşamalara ayrılabilir:
 • Gün 1-40 ° C ve daha yüksek bir keskin sıcaklık yükselmesi, boğaz ağrısı, aşırı tükürük, halsizlik ve kırıklık, baş ağrısı, kas ağrısı, hassaslık ve lenf düğümlerinin miktarında bir artış hissi.
 • 2. Gün - görünür ve boğazda ağrı yükseltmek, yutak ödemli olur onun mukoza kırmızı papüller 2-3 mm çaplı, işaretlenmiş sindirim bozuklukları, karın ağrısı, bulantı, kusma, sıcaklık hafif bir düşüş arka planında iştahsızlık üretti.
 • 3 Gün - tekrarlanan sıcaklık atlama ile gözlenen bozulma, kırmızı papüller boğaz seröz içerikle dolu spesifik veziküllerin dönüştü, şiddetli rahatsızlık (ağrı ve yanma hissi) yol açar.
 • 4 gün - veziküller onların yerine küçük yaralar çabuk kabuklu ve gri-beyaz kaplama, sıcaklık düşer, ateş Recedes, zehirlenme belirtileri azalır vardır, içindekiler sürümü ile, açıldı.
 • 5. günde - boğazdaki ağrı yavaş yavaş zayıflar, ancak yiyecek almak hala zor, subfebril sıcaklığı kalır.
 • 6. gün - hastanın genel durumu yavaş yavaş iyileşir, dispeptik semptomlar kaybolur, sıcaklık normale döner.
 • 7. gün - boğaz geçişinde acı duyular, tüm döküntüler kaybolur, iştah görünür, enfeksiyonun ikincil belirtileri kaybolur (zayıflık, sindirim bozuklukları).
 • 8. günde, beyazımsı plak, faringeal mukozanın şişmesi kaybolur, lenf bezlerinin iltihaplanması ve ağrıları geçer, hastanın durumu tamamen normalleşir.

Herpes boğazında boğazda kaç gün kalır? Vücudun yüksek sıcaklık ve genel zehirlenmesi ile hastalığın akut formu ortalama 3-4 gün sürer, sonra belirtilerin şiddeti azalır. Mukus boğazındaki erozyon hastalığının 6.-7. Gününe kadar iyileşme sağlanır, hasta iyileşir.

Ancak, solunum yolu bulguları mevcut olduğunda ve boğazda karakteristik döküntüler olmadığında, sivri semptomlarla birlikte atipik anjina vakaları da vardır. Bazen her 2-3 günde bir tekrarlanan döküntü, sıcaklığın artması ve vücudun diğer zehirlenme belirtilerinin ortaya çıkmasıyla birlikte, hastalığın dalgalı bir seyri vardır.

Tüm semptomların tamamen ortadan kalkmasından sonra bile, hasta, 7-10 gün boyunca enfeksiyonun aktif taşıyıcısı olmaya devam eder, bu nedenle tüm bu süre boyunca, karantinaya, okula ve okul öncesi olanaklarına, halkın büyük bir kalabalık kitlesine gitmemesine dikkat etmek gerekir. Zayıf bağışıklığı olan çocuklarda ve erişkinlerde, döküntüler tekrar ortaya çıkabilir, bazen hastalık üç kat daha şiddetlenir. Bu durumda iyileşme süreci ertelenir.

Olası komplikasyonlar

Bir çocukta herpes angina'nın sıcaklığı, küçük çocuklarda febril konvülziyonlara neden olabilecek yüksek değerlere yol açabilir. Fakat en büyük tehlike sinir sistemi için vesiküler farenjittir. Zayıf bağışıklığı olan hastalarda, hastalığın sonucu ölümcül (özellikle küçük çocuklarda), ensefalit veya seröz menenjit olabilir.

Herpagina'nın diğer komplikasyonları arasında kalp kası (miyokardit) hasarı, karaciğer ve böbreklerin ihlali ve ardından yeşim, hepatit gelişmesi yer alır. Hastalığın arka planında kas dokusunun nekrozu gelişebilir ve romatizma belirtileri ortaya çıkabilir.

Kural olarak, komplikasyonlar hastalığın akut döneminde bile ortaya çıkar. Örneğin, şiddetli baş ağrıları, kas spazmları, bozulmuş koordinasyon, bilinç kaybı sinir sisteminin bir lezyonunu ve menenjit gelişmesi riskini ve kalpte ağrı kalp kasının bir yenilgisini gösterir.

Hastalığın tedavisinde Doktor Komarovsky

Komarovsky çocuklarda herpes boğaz ağrısı hakkında zamanında tanı ve tedavi olmadan ciddi sonuçlara yol açabilecek sinsi bir hastalık olarak yanıt verir. Bu nedenle, ilk alarma işaretlerinin ortaya çıkmasında, hemen evde bir doktor çağırmak çok önemlidir. Hastalık oldukça bulaşıcıdır, dolayısıyla hastalanan bir çocuk veya yetişkin izole edilmelidir.

Kalp ve sinir sistemindeki komplikasyonların semptomlarının eşlik ettiği şiddetli aftöz tonsillit formları hastanede uygun uzmanların (kardiyolog, nörolog) katılımıyla tedavi edilmelidir.

tanılama

Herpes boğazının ana semptomu bir balon döküntüsü olduğu için, hastanın muayenesi sırasında bir çocuk doktoru veya bir terapistin teşhis edebilmesi kolaydır. Ön bulguları onaylamak için aşağıdaki sınavlar yazılır:

 1. kan testi (genel klinik);
 2. Virüs tipini belirlemek için vezikül içeriğinin serolojik incelemesi;
 3. PCR, farengeal swablarla (hastalığın ilk 5 gününde yapılan) virolojik bir çalışmadır;
 4. ELISA yöntemi, kandaki antikor sayısındaki bir artışı tespit edebilir.

Ayrıca, herpes boğaz ağrısı benzer semptomlar (herpetik stomatit, bademcik iltihabı, pamukçuk, su çiçeği) ile diğer hastalıklardan ayırt edilmelidir. Hekim, klinik resmin özelliklerini dikkate almalı, vysypnyh elementlerinin ve diğer ilişkili semptomların görünümüne, doğasına ve konumuna dikkat etmelidir.

Vesiküler farenjit ile vücutta veya deride kızarıklık yok, mukoza zarında kanama ve kızarıklık yok, ancak karın, mide bulantısı, kusma veya dışkıda kızarıklık var. Sadece tanıyı netleştirdikten sonra doktor doğru tedaviyi reçete edebilir ve ebeveynlere çocuklarda herpes boğazını nasıl tedavi edeceğini bildirebilir.

tedavi

Enfeksiyöz bir hastalığın nedensel etkeni yok etme amaçlı özel tedavi mevcut değildir. Bu durumda antibiyotikler etkisizdirler, herpes boğazının arka planına karşı ikincil bir bakteriyel enfeksiyon geliştiğinde, sadece eşlik eden komplikasyonlarla birlikte reçete edilirler.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı tedavisi semptomatiktir ve ilaç, durulama ve vitamin tedavisi kullanımını içerir.

müstahzarlar

Asiklovir gibi antiviral ajanların kullanımı, herpes simplex virüsünü etkiledikleri için istenen etkiyi vermez ve hastalığın etken maddesi Coxsackie virüsüdür. Ancak bazen bu ilaç ağız boşluğunda kabarcık döküntülerini tedavi etmek için bir merhem şeklinde reçete edilir. Ciddi durumlarda, doktor Viferon, Cycloferon (damla veya tablet şeklinde) reçete edebilir.

Vesiküler farenjit için tedavi rejimi aşağıdaki ilaçları içerir:

 • Topikal antiseptikler (spreyler Geksoral, Ingalipt, Tantum Verde, Hrorofillipt) - epitelizasyona ve mukozal iyileşme sürecini hızlandırmak antiseptik ve koruyucu etki sağlamak için yardımcı boğazında ağrı gidermek. Boğazın tedavisi için şiddetli bir ağrı sendromu ile% 2'lik bir lidokain solüsyonu kullanılır.
 • Yüksek ateşi azaltmak için antipiretikler (Kalpol, Efferalgan, Panadol, Ibuprofen) gereklidir.
 • İmmünomodülatörler (İmmün, Cytovir, Imudon) bağışıklık sisteminin işlevlerini ve vücudun enfeksiyona karşı direncini korumak için gereklidir.
 • Antihistaminikler (Tavegil, Suprastin, Diazolin, Fenistil) klinik semptomları hafifletmek ve alerjik reaksiyonları önlemek için reçete edilir.

kabarcıklar açtıktan sonra ağız boşluğu içinde iyileşme ve geri kazanım mukoza hızlandıran veya Faringosept, Sebidin, daha antiseptik sağlanması ve yumuşatıcı etki tablet çözülür Pantenol sprey, Vinizol kullanılabilir.

durulama

Gargara, karmaşık tedavinin önemli bir aşamasıdır. Bu prosedür gereklidir, çünkü veziküller açıldıktan sonra patojen mikrofloranın penetrasyonuna açık erozyonlar vardır. Antiseptik tedavi yapılmazsa, ikincil bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesiyle ilişkili komplikasyonların olasılığı iyidir.

Bir bitki bazlı anti-enflamatuar ve antiseptik özelliklere (papatya, nergis, adaçayı, meşe kabukları, civan perçeminden, okaliptüs) hazırlanması için Broth durulama. Önemli olan - sıcak olarak, inflamatuar sürecin ve ağrı amplifikasyonu sebep olabilir, sıcaklık gözlemlemek ve işlemden önce suyu soğutmak için.

Soda ve hidrojen peroksit, Furacillin, Stomatidin bir çözüm ile gargara yapabilirsiniz. Boğazlarını kendiliğinden durduramayacak küçük çocuklarda, prosedür, bir iğne olmayan bir şırınga kullanılarak gerçekleştirilir ve ağız boşluğunun antiseptik bir çözelti ile yıkanması sağlanır.

Fizyoterapötik prosedürler

Akut semptomlar düzeldikten sonra, hasta, dokuların epitelizasyon işlemlerini hızlandıran fizyoterapik prosedürler için bir kurs reçete eder. UVV seansları yapın, mukoza zarlarının rejenerasyonunu hızlandıran bir helyum-neon lazerin radyasyonunu kullanın.

Ancak herpes simplex ile bazı manipülasyonlar kontrendikedir. Örneğin, ısıtma prosedürleri (inhalasyonlar, kompresler) hariç tutulmaktadır, çünkü bunlar sadece inflamatuar sürecin yoğunluğunu arttırmaktadır.

Diğer öneriler

Hastalığın ilk günlerinde hasta yatak istirahatine uymalıdır. İyileşmenin tamamlanması için, çocuğu daha önce herpes boğazına sahip olmayan diğer çocuklardan ve aile üyelerinden ayırmak gerekir. Oda günde birkaç kez havalandırılmalı ve günlük ıslak temizlik yapılmalıdır.

Toksinlerin eliminasyonunu hızlandırmak için hastanın daha fazla sıvı içmesi gerekir. İçme sıcak olmalı, mukus boğazını tahriş etmemelidir. Bu nedenle, herhangi bir soğuk veya gazlı içecek hariçtir. Sıcak yeşil veya bitkisel çay, yabani gül suyu, meyve suları, su ile seyreltilmiş meyve içecekleri ve diğer vitamin içecekleri verebilirsiniz. Ancak seröz menenjit şüphesi varsa, serebral ödem riski arttıkça tüketilen sıvının miktarı önemli ölçüde azalır.

Hastanın beslenmesi yüksek kalorili, çeşitli ve güçlendirilmiş olmalıdır. Yiyecekler püreli veya püre haline getirilmelidir, çünkü boğazda kızarıklık veya erozyonlar nedeniyle çocuk yutmaya başlar. Hastalık sırasında protein omletleri, sebze ve meyve püreleri, et sufle, az yağlı et suyu ve diğer hafif yemeklerin hazırlanması gerekir. Yiyecekler kızartılmış, yağlı, baharatlı, biberli veya diğer tahriş edici baharatlarla terbiyeli olmamalıdır.

önleme

Herpes boğazını önlemek için çocuğun temperlenmesi, doğru çalışma şeklini gözlemlemesi ve dinlenmeniz, hijyen kurallarına ve hijyen kurallarına dikkatlice uymanız tavsiye edilir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek için multivitamin kompleksleri ve immünomodülatörlerin alınması, doğru beslenme, yeni hasta veya hasta insanlarla temastan kaçınılması önerilir. Bebeğin sağlığını güçlendirmek, restoratif masajlar, fizyoterapi egzersizleri, temiz havadaki spor aktivitelerine yardımcı olacaktır.

Herpes boğaz ağrısı - çocuklarda fotoğraflar, belirtiler ve tedavi, ilaçlar

Hızlı sayfa gezinme

Herpes boğazının klinik özelliği, ağız boşluğunun ve bademciklerin mukoza zarında ağrılı papüllerin ortaya çıkmasıdır.

Hastalık aynı zamanda epigastrik bölgede ateş, dispepsi ve ağrı ile kendini gösterir. Herpes boğaz ağrısı ilk olarak 20. yüzyılın başlarında tanımlanmıştır ve nedenleri, semptomları ve ilaçlarla tedavisi bu yazıda tanımlanmıştır.

Herpes boğaz ağrısı: ne var?

Herpes boğaz ağrısı (bkz. Fotoğraf) akut bulaşıcı hastalıklara işaret eder. Patojenlerinin karmaşık seyrinde sadece mukoza zarlarını değil, aynı zamanda diğer dokuları da (sinir, kas, iç organlar) etkileyebilir.

Hastalığın diğer isimleri aftöz farenjit, herpangina, herpetik bademcik iltihabı, enterovirüs farenjitidir.

Herpes boğazının nedeni mikroorganizmalardır - Coxsackie virüsleri (daha sıklıkla grup A, daha az sıklıkla B). Aftöz farenjit kolayca bir kişiden diğerine geçer. Düzgün bir önleme ve uygun zamanında tedavi olmaksızın, patoloji nüfus arasında hızla yayılır ve salgının salgınlarına yol açabilir.

Enfeksiyondan sonraki ilk haftada virüs en çok aktiftir ve enfeksiyon havada ve temasla daha az sıklıkla fekal ve zooantroprop ile oluşur. Virüs bu zamanda aktif hale geldiğinden, insidansı yaz ve sonbaharda daha yüksektir. Herpes boğaz ağrısı da gribin bir sonucu olabilir.

Risk altında birincil ve okul öncesi çağındaki çocuklar, aralarındaki insidans oranı özellikle yüksektir. Enfeksiyon aynı zamanda çocukluğunda herpagina hastalığından muzdarip olmayan yetişkinleri ve zayıf bağışıklığı olan kişileri de etkiler.

Herpes boğazının ilk belirtileri

çocuklarda herpes boğaz ağrısı fotoğrafları

Semptomatik herbağanlar, ağızda ve boğazda iltihaplı papüllerin görünümünü ve vücudun genel zehirlenmesinin tezahürünü içerir. Herpes boğazının ilk belirtileri şöyledir:

 1. Sıcaklık 38.5-40 ° C'ye yükselir;
 2. Posterior yutak duvarının gökyüzü, dil ve mukozası kırmızı, küçük nodüller veya papüller döner, çapı 3 mm kadar görünür;
 3. Bazen karnında kusma ve spastik ağrı vardır.

Herpes boğaz ağrısı belirtileri, fotoğraf

boğazda kızarıklıkların fotoğraf

Herpes boğaz fotoğrafı

Hastalık geliştikçe, nodüller bulanık bir sıvı ile dolu kabarcıklar haline gelir. Papüllerin sayısı genellikle 20'yi aşmaz. Semptomlar şunları içerir:

 • yutulduğunda ağrı;
 • boğazda kaşıntı;
 • çene lenf düğümlerinde ve çene altında bir artış;
 • artan tükürük.

Spontan diseksiyondan sonra, veziküller mukoza zarındaki fibrin oluşumuna bağlı olarak gri-beyaz olan yaralara dönüşür. Eroziv elementler hastalığın başlangıcından 1-2 hafta sonra kaybolur.

Herpes boğaz ağrısı ile sıcaklık ne kadar tutuyor? 3-4 gün boyunca yüksek kalır, bundan sonra düşer. Hastalığın süresi iki haftadır.

Komplikasyon olmaması durumunda, herpetik bademcik iltihabı tam iyileşme ile sonuçlanır, çoğu durumda virüs taşıyıcılığı korunur.

Herpes boğaz ağrısı ile komplikasyonlar olabilir:

 • Seröz menenjit - tezahürlerinden biri yüz kaslarının bozulmasıdır;
 • Miyokardit - kalp kasının iltihabı - EKG'de tespit edilir, yeterli tedavi 2-3 hafta sonra kaybolur, terapi kronik bir form haline gelir;
 • Karaciğer patolojisi;
 • Kas dokusunun nekrozu.

Dikkat lütfen! Seröz menenjit küçük çocuklar için ciddi bir tehlike taşır ve sıklıkla ölüme yol açar. Bu nedenle, herpes boğazının ilk belirtilerinde, çocuk bir doktora danışmalıdır.

tanılama

Herpes boğazının teşhisi, hastayı incelemek, şikayetleri ve semptomları değerlendirmek, kan ve mukozal deşarjın virolojik ve serolojik laboratuar testlerini içerir. Genel bir kan testi, ESR ve lökositlerin sayısında bir artış olduğunu gösterir.

ARVI, influenza ve bağırsak dispepsisi ile ayırıcı tanılar önemlidir, çünkü bu hastalıklar için tedavi rejimleri ve herpanginler farklıdır.

 • Herpes boğazının karakteristik bir özelliği, bu patolojilerin aksine papüler döküntüler.

Herpes boğaz ağrısı, uyuşturucu tedavisi

Erişkinlerde herpes boğaz ağrısı ile tedavi, genellikle bakteriler tarafından değil, bir virüsün neden olduğu antimikrobiyallerin kullanımını içermez. Terapide, erozyonun iyileştirilmesi için yerel ilaçlar ve semptomatik fenomenleri aşmak için ilaçlar kullanılır:

 • Analjezik etkisi olan çözeltiler veya spreyler - Ingalipt, Hexoral, Lugol;
 • Antiseptiklerle Sulama - Miramistin, Furacilin çözeltisi, klorheksidin;
 • Antipiretikler - Parasetamol, Ibuprofen;
 • Diazolin, Suprastin, Claritin - boğaz şişmesi giderilmesi için antihistaminikler.

Antiviral ilaçlar zayıflatılmış bağışıklık, komplikasyonların gelişimi ve herpes boğaz ağrısının şiddetli seyri ile reçete edilir. Asiklovir - bu fonların en yaygın, bir haftalık bir ders reçete edilir.

Virüsle savaşmaya yönelik diğer ilaçlar - Viferon, Cytovir, Isoprinoside, Cycloferon, Genferon. Lokal tedavi için antiviral merhemler kullanılır - mukus boğazını tedavi ederler.

Herpes boğaz ağrısı için antibiyotik tedavisi sadece bakteriyel enfeksiyon durumunda endikedir. İlaçlar mikrop türüne ve belirli bir maddeye olan duyarlılığına bağlı olarak seçilir.

Halk ilaçları, Herpes boğaz ağrısı tedavisini tamamlayabilir:

 • meşe, papatya, adaçayı, calendula kabuğu süslemeleri - günde 2-3 kez gargara;
 • propolis alkol tentürü - bu yaralarla yağlanır;
 • su ile seyreltilmiş aloe suyu 1: 1 - durulama için;
 • pancar suyu - boğaz ve ağız sulaması için kullanılır;
 • Yenilebilir tuz veya soda çözeltisi - durulama için.

Fizyoterapi yöntemleri:

 • elektroforezi;
 • UHF lenf düğümleri;
 • Soluma, boyun ve boğazda uygulamalar ve sıkıştırır.

Herpes boğaz ağrısı çocuklarda - semptomlar ve tedavi

çocuk fotoğrafında herpes boğaz ağrısı tedavisi

Çocukluk döneminde, herpes boğaz ağrısı sözleşmesi riski daha yüksektir, bu nedenle patoloji çocukluk çağı hastalığı olarak sınıflandırılır. Hasta çocukların ana grubu okul öncesi çocuklar ve küçük okul çocuklarıdır.

Bebekler, annelerinin sütünden yeterince ek antikor aldıklarından, nadiren herpanginadan muzdariptirler. 1-3 yaş arası bebekler bu patolojiyi en çok çeker.

Çocuk hastalıkları için risk faktörü, diğer hastalıklara bağlı olarak şekillendirilmemiş veya zayıflamış bağışıklıktır. Ek bir sebep duygusal aşırı yüklenme ve strestir.

Çocukların tedavisinde boğaz ağrısı bebeğin, sinir, kardiyovasküler ve üriner sistemin durumuna paralel gözlem ile bir hastanede gerçekleştirilir herpes ile komplike olduğunda - Vücudun bu alanlar Coxsackie virüsünün yenilgiye maruz.

Çocuklar için antibiyotikler, sadece sekonder bakteriyel enfeksiyon gelişmesi ile reçete edilir.

Çocuklarda herpes boğaz ağrısı tedavisi taktikleri şunlardır:

 1. Antiviral ajanlar - Asiklovir, Viferon veya diğerleri - tabletlerde ve intravenöz komplikasyonlar ile. Lokal olarak kullanılan merhemler, spreyler ve yaraları yağlamak ve gargaralamak için çözümler.
 2. Parasetamol ve ibuprofen bazlı antipiretik ajanlar, termometredeki işaret 38 ° C'yi aşarsa belirtilir. Çocuğun bireysel bir sıcaklık tahammülsüzlüğü varsa, bu ilaçlar 37.5 ° C'de verilebilir.
 3. Alerjilere karşı ilaçlar, boğazın şişmesini ve kızarmasını azaltır.
 4. Immunostimulantlar vücudun enfeksiyonla savaşmasına yardımcı olur - Citovir-3, Immunoriks, Immunal.
 5. Antiviral merhemler dışında lokal anestezi ve antiseptik etkisi olan spreyler kullanılmıştır - Kamerun, Ingalipt, Hexoral.

Çocuğunuzun ateşi varsa, sıcaklık mücadelede ilave asistanlar o (sadece odasında ıslak havlu dışarı yayılabilir) havada odası ve nemi anlatıyorsun. Çocuk antipiretiklerinden en popüler ve etkili süspansiyon Panadol, Nurofen fitilleridir. Ateşli kasılmalarla derhal doktora başvurunuz.

Çocuklarda herpes farenjit tedavisi sırasında gözlemlemek için önemli olan diğer öneriler:

 • bol sıcak içecek - kuru meyveler, güçlü çay, bal ile süt;
 • ovuşturulmuş veya sıvı gıda - mukozaya zarar vermemek için;
 • günde 5-6 kez küçük porsiyonlarda yemek;
 • keskin, yağlı, tuzlu, asidik ve çiğ yiyecekleri yasaklar.

Herpes boğazının önlenmesi

Aşağıdaki önlemler, herpangina ile enfeksiyon riskini azaltmaya izin verir:

 • Enfekte kişilerle herhangi bir temas dışlanmalı veya en aza indirilmelidir;
 • salgın sırasında sadece herpes boğazında değil, aynı zamanda influenza, ARI'de de toplu taşıma ve diğer halka açık yerlerde kalmanın dışlanması önemlidir;
 • Hasta bir yetişkin veya çocuğun karantinada olması gerekir.

Herpes boğazının önlenmesinde vitamin ve restoratif araçlar, sertleşme, tam uyku ve dinlenme önemlidir. Enfeksiyon durumunda bile güçlü bağışıklık, hastalık ile daha çabuk başa çıkacaktır. Herpetik bademcik iltihabına maruz kalanlarda, tekrarlama riski çok düşüktür.

Çocuklarda herpetik anjin

Çocuklarda herpetik anjin - Coxsackie ve ECHO virüslerinin neden olduğu farengeal lenfoid dokuda akut, viral kaynaklı hasar. Çocuklarda Herpangina bir sıcaklık yükselişi, boğaz ağrısı, lenfadenopati, hiperemi boğaz, bademcikler üzerinde veziküler patlamalar ve erozyonlar ve boğazın arka ile oluşur. Herpangina çocuklar muayene veri boğazda, nazofarengeal bezlerden virolojik ve serolojik testler temelinde pediatrik kulak burun boğaz uzmanı teşhis. Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi, antiviral, antipiretik, duyarsızlaştırıcı ilaçlar; ağız mukozasının lokal tedavisi, UFO.

Çocuklarda herpetik anjin

Herpangina çocuklar (gerpangina, herpetik bademcik, vezikül veya aftöz farenjit) - enterovirusler Coxsackie veya ECHO neden bademcikler seröz iltihabı. Çocuklarda herpetik anjina, sporadik hastalıklar veya salgın salgınlarla karakterize olabilir. Pediatri ve pediatrik otorinolaringolojide, okul öncesi ve ilkokul çocuklarında (3-10 yaş) herpetik anjina baskındır; En şiddetli herpagina 3 yaşın altındaki çocuklarda görülür. Yaşamın ilk aylarındaki çocuklarda, herpetik angina daha az sıklıkta görülür, bu anne sütüyle (pasif bağışıklık) birlikte anneden gelen antikorların üretilmesine bağlıdır.

Herpangina çocuk izole edilmiş formda ya da aynı zamanda bu virüslerin neden olduğu seröz enteroviral menenjit, ensefalit, epidemik miyalji, miyelit, ile kombinasyon halinde ortaya çıkabilir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı nedenleri

Çocuklarda Herpangina Pikornaviridae ailesi ile ilgili enterovirüs neden olduğu viral hastalıkların sayısını ifade eder - (çoğu virüs 2-6, 8 ve 10 serovar) koksakivirüs grup A, koksaki B grubu (serotipami1-5) veya ECHO-virüs (3, 6, 9 25).

patojenlerin bulaşma mekanizması - hava (hapşırma, öksürme veya konuşarak), en azından dışkı-ağız ya da (nazofaringeal salgılarını) iletişim yolları (gıda, meme, oyuncak, kirli eller ve benzeri ile).. Ana doğal rezervuar bir virüs taşıyıcısı veya hasta bir kişidir, daha az sıklıkla enfeksiyon evcil hayvanlardan meydana gelir. Reconvalvescents ayrıca enfeksiyon kaynağı olarak da kullanılabilir, çünkü 3-4 hafta içinde virüsü salgılarlar. Çocuklarda herpes boğaz ağrısı görülme sıklığı Haziran-Eylül ayları arasındadır. Yaz ve sonbahar genellikle aile ya da organize gruplar (kampları, çocuk yuvaları, okul sınıfları) içinde çocuklarda herpes boğaz ağrısı salgından işaretlenmiştir yüzden hastalık son derece bulaşıcıdır.

burun ve boğaz mukoza zarı tarafından vücuda nüfuz eden, çocuklarda herpes bademcik etkeni cins aktif bağırsak lenf düğümlerine, düşmek ve sonra viremi gelişimini neden kana nüfuz. Viral patojenlerin sonraki yayılımı, özellikleri ve çocuğun organizmasının koruyucu mekanizmalarının durumu ile belirlenir. Kan dolaşımı ile birlikte, virüsler vücutta taşınır, belirli dokularda kendilerini sabitler, bu da onların içinde inflamatuar, distrofik ve nekrotik süreçlere neden olur. Coxsackie ve ECHO enterovirüsleri mukoz membranlar, kaslar (miyokardiyum dahil) ve nöral doku için yüksek bir tropizme sahiptir.

Çoğunlukla, çocuklarda herpetik anjin, influenza veya adenovirüs enfeksiyonunun bir arka planına karşı gelişir. Transfer edilen herpetik boğaz ağrısından sonra, çocuklar virüsün bu türüne karşı kalıcı bir bağışıklık geliştirir, ancak başka bir virüs türü enfekte olursa yine bir herpangina olabilir.

Çocuklarda herpetik tonsillit belirtileri

Enfeksiyonun latent dönemi 7 ila 14 gündür. Çocuklarda herpetik anjin, grip benzeri bir sendromla başlar: halsizlik, halsizlik, iştah kaybı. Yüksek ateş (39-40 ° C'ye kadar), ekstremite kasları, sırt, karın ağrıları ile karakterize edilir; baş ağrısı, kusma, ishal. Ortak semptomların ardından, boğazda ağrı, tükürük, yutmada ağrı, akut rinit, öksürük vardır.

Çocuklarda herpesetik anjina ile lokal değişiklikler hızla artmaktadır. Zaten ağızda hiperemik bademcikler mukoza, palatin kemerler, dil, damak arka plan üzerinde ilk iki gün içinde seröz içerikleri ile dolu hızla 5 mm çapında veziküllerin dönüşür küçük papüller tespit edilir. 1-2 gün sonra, veziküller açılır ve onların yerinde beyaz-gri yaralar oluşur, bir hiperemi corolla ile çevrili. Bazen yaralar birleştirilerek yüzeysel drenaj defektlerine dönüşür. Ortaya çıkan mukoza aşınması keskin bir acı verir ve bu bağlamda çocuklar yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Çocuklarda herpetik anjinada bilateral submaksiller, servikal ve parotis lenfadenopati vardır.

Çocuklarda tipik herpetik angina formları ile birlikte, sadece orofarinkste, mukozal defektler olmaksızın, kataral değişiklikler ile karakterize edilen silinmiş belirtileri görebiliyorum. Zayıflamış bağışıklığı olan çocuklarda, döküntüler 2-3 günde bir dalga boylu olabilir, bu da ateşin tekrar başlaması ve zehirlenme belirtileri ile birlikte olur. Bazı durumlarda, herpetik anjina ile çocuk, bacaklarda ve gövdenin distal kısımlarında papüler ve vesiküler döküntü vardır.

Tipik vakalarda, çocuklarda herpetik anjinadaki ateş 3-5 gün içinde düşer ve ağız ve boğazdaki mukoza zarındaki defektler 6-7 gün sonra epitelize edilir. menenjit, ensefalit, miyokardit, piyelonefrit, hemorajik konjonktivit düşük reaktivite veya yüksek viremi olası genelleme enetrovirusnoy enfeksiyonu anda.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı teşhisi

Çocuklarda tipik bir herpesiyal boğaz ağrısı kliniğinde, çocuk doktoru veya çocuk kulak burun boğaz uzmanı, ek laboratuvar muayenesi olmadan bile doğru tanı koyabilir. boğazdan inceledi ve pharyngoscope tipik herpetik anjina lokalizasyonu (yutak arka duvarı, bademcikler, yumuşak damak) ve lezyon görünümünü (papüller veziküller, ülserler) bulguladığında. Genel kan testinde küçük bir lökositoz ortaya çıkar.

Çocuklarda herpetik anjinin nedensel ajanlarını tanımlamak için virolojik ve serolojik araştırma yöntemleri kullanılır. Nazofarenksdeki floş ve swablar PCR metodu ile incelenir; ELISA yardımıyla, 4 ve daha fazla kez enterovirüslere karşı antikor titresinde bir artış tespit edilir.

Seröz menenjiti dışlamak için, bir çocuğun nöroloğu incelenmelidir; Kalpten şikayetler ile bir pediyatrik kardiyolog danışılır; Çocuk nefrolog - idrar genel analizi değişiklikleri tespit edilmesi durumunda.

Çocuklarda herpetik anjin ağız boşluğu (herpetik stomatit, orofarenks, pamukçuk, kimyasal irritasyon), tavuk çiçeği diğer aftöz hastalıklarından ayırt edilmelidir.

Çocuklarda herpetik boğaz ağrısı tedavisi

Herpetik boğaz ağrısının kompleks tedavisi hasta çocukların, genel ve lokal tedavinin izolasyonunu içerir. Çocuğun, ağız mukozasının tahrişini dışlayan sıvı veya yarı sıvı yiyecekler alarak çok fazla içmeye ihtiyacı vardır.

Herpangina çocuk Hipo-hassaslaştırma (loratadin, mebhidrolin, hifenadina), antipiretik ilaçlar (ibuprofen, nimesulid), immünomodülatörler reçete edildiğinde. saatlik antiseptikler (furacilin, miramistinom) ve arka yutak duvar işleme maddeleri ve bademcik ve ardından bitkiler (calendula, adaçayı, okaliptüs, meşe kabuğu) decoctions gargara, tavsiye edilen oral antiseptikler katman ikincil bakteriyel enfeksiyonu önlemek için. Herpetik boğazda, çocuklara analjezik, antiseptik, zarflama etkileri olan topikal aerosoller verilir.

İyi terapötik etki endonasal / endofaringealnoy instilasyon lökosit interferon tedavi oral mukoza, antiviral merhem elde edilir (asiklovir ve diğ.). aşındırıcı mukozal kusurların epitelizasyonu teşvik etmek amacıyla UVR'nin nazofarenks önerilir.

Çocuklarda inhalasyon ve kompres yapmak için herpetik boğazda kategorik olarak kabul edilemez, çünkü ısı kan dolaşımını artırır ve virüslerin vücuda yayılmasını teşvik eder.

Çocuklarda herpesus boğazının prognozu ve önlenmesi

Herpetik boğaz ağrısı olan hastalara ve temas eden kişilere, 14 gün boyunca karantina kurulmuştur. Epidotik bölgede, mevcut ve son dezenfeksiyon gerçekleştirilir. Çoğu durumda, çocuklarda herpetik anjina iyileşme ile biter. Viral bir enfeksiyonu yaygınlaştırırken, çoklu organ yetmezliği mümkündür. Ölümcül sonuçlar genellikle yaşamın ilk yıllarındaki çocuklarda menenjit gelişmesiyle gözlenir.

Özel aşı önleme sağlanmamıştır; Hasta herpetik boğaz ağrısı ile temas halinde olan çocuklara spesifik bir gama globulin verilir. Spesifik olmayan ölçümler, hastalıklı çocukların zamanında tespiti ve izolasyonunu hedefleyerek çocuğun vücudunun reaktivitesini arttırmayı amaçlamaktadır.

Herpes çocuklarda boğaz ağrısı

Herpetik enfeksiyona birçok olumsuz belirtinin eşlik etmesi eşlik eder. Çocuklar her yaşta hasta olabilirler. Yeterli tedavi olmaksızın, tehlikeli komplikasyonların ortaya çıkması muhtemeldir.

nedenleri

Herpes virüsü enfeksiyonundan kaynaklanan bademcikler üzerinde şiddetli iltihaplara herpes boğaz ağrısı denir. Hastalığa herpes formuna ait bir virüs neden olur. Bu mikroplar, en elverişsiz çevresel koşullar altında bile yüksek uçuculuk ve mükemmel sağkalım ile ayırt edilir. Mukoza zarlarına kolaylıkla düşer ve epitel hücrelerinin ölümüne (nekroz) katkıda bulunurlar.

Herpes virüsünün yeterli sayıda farklı alt türü vardır. Enfeksiyon, bu aileye ait olan basit bir herpes virüsü tip 1 veya 2'nin yanı sıra Coxsackie virüsü veya ECHO enterovirüslerine de neden olabilir. Sıklıkla, bu tür bir anjin, solunum yolunun akut solunum yolu enfeksiyonuna veya griple ilgili olarak ortaya çıkar.

Virüsün büyük ölçüde çoğalmasına bağışıklıkta güçlü bir azalmaya yol açar. Bu durumda, herpes virüslerinin aktivasyonu ve aktif çoğalması gerçekleşir. Epitelyal hücrelerde, esas olarak mukoza zarında yerleşmek, en şiddetli enflamasyona neden olurlar. Bu toksik etkinin bir sonucu olarak, bademciklerin kapladığı epitel hücreleri yavaş yavaş ölmeye ve ölmeye başlar. Bu süreç herpetiform anjina gelişmesine yol açar.

Nasıl iletilir?

En yaygın hastalık okulda ve anaokuluna devam eden çocuklarda görülür. Bebeklerde herpes angina vakaları nadirdir. Emzirilen çocuklar anne sütünden koruyucu antikorlar alırlar. Sekretuar immünoglobulinler iyi bir pasif bağışıklık seviyesi sağlar, bu da çocuğun vücudunu tüm laktasyon dönemi boyunca viral bir enfeksiyondan korur.

Ayrıca hastalığın doğuştan formları vardır. Herpes virüsü oldukça küçüktür ve plasenta bariyerinden mükemmel şekilde geçer. Gelecekte anne herpes enfeksiyonu ile enfekte ise, o zaman çocuğun doğumdan sonra kanda patojenleri tespit edebilir. Plasenta patolojisi veya doğum sırasında komplikasyonların gelişmesi durumunda, çocukta enfeksiyon riski birkaç kat artar.

Herpes virüs enfeksiyonu birçok şekilde yayılabilir. En sık olarak, enfeksiyonun transplasental varyantında olduğu gibi, kan yoluyla bulaşır. Ayrıca, bir iletişim-ev yöntemi veya bir hava-damla yöntemi ile enfekte alabilirsiniz. Bu durumda, enfeksiyon kaynağı hasta bir kişi olur. Hastalığın tüm akut döneminde, bulaşıcıdır.

Ortak gereçler kullanıldığında, kişisel hijyen kurallarının ihlal edilmesinin yanı sıra, enfekte olmak da kolaydır. Herpes virüsü uzun bir süre dış ortamda mükemmel korunur. Tükürükteki konsantrasyonu çok yüksektir. Gıda ile almak, mutfak gereçlerinin yeterince iyi işlenmemesine bağlıdır, virüsler bademcikler üzerinde bir iltihaplanmaya neden olabilir.

Vücuda girdikten sonra, virüsler bağırsağın lenf düğümlerine gönderilir. Orada yeterli bir zaman miktarı olabilir, daha sonra kan akışının yanı sıra tüm mukoza zarlarına hızla yayılırlar. Herpes virüsünün bazı türleri sinir gangliyonlarında uzun süre devam eder. Genellikle hastalığın akut bir döneminden sonra kalırlar. Bazı durumlarda, hayatları boyunca orada kalabilirler.

Kuluçka dönemi

Hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkışı farklı zamanlarda olabilir. İlk bağışıklık seviyesine, çocuğun yaşına ve aynı zamanda eşlik eden kronik hastalıklara bağlıdır. Ortalama olarak, herpes boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi 3 gün ila 2 hafta arasındadır. Enfeksiyon anından hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkmasına kadar, bebek rahatsız etmez. Şu anda, ebeveynler herhangi bir enfeksiyondan şüphelenemeyecek.

semptomlar

Kuluçka döneminin bitiminden sonra, hastalığın karakteristik belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Farklı derecelerde ifade edilebilirler. Şiddetli seyrinde, tüm semptomlar yeterince güçlüdür ve çocuğa genel refahını önemli ölçüde azaltan belirgin bir rahatsızlık getirir.

Hastalığın spesifik belirtileri arasında:

Sıcaklık 38-39.5 dereceye çıkar. Hızla büyüyor. Yüksek sıcaklık genellikle 4-5 gün sürer, bundan sonra tedavi ve antipiretik ilaçların arka planına karşı, azalmaya başlar.

 • Bademcik mukoza zarında döküntüler. Palatine kemerler şişmiş ve parlak kırmızılaşır. Tüm bademcikler içten sıvı ile dolu çok sayıda baloncuk ile kaplıdır.

Yutulduğunda ağrı. Yeterli sıvı gıda bile acıya neden olabilir. Bu iştahın azalmasına yol açar. Bebekte bu belirti en güçlü şekilde ifade edilebilir. Bu bebekler emzirmeyi reddeder, bu da refahın daha fazla bozulmasına katkıda bulunur.

Büyümüş periferik lenf düğümleri. Çoğu zaman bunlar submandibular, parotis ve oksipitaldir. Lenf düğümleri, cilde sıkı sıkıya bağlı, sıkı, ödemli hale gelir. Hissettiğinde acı çekebilirsin.

Kaslarda keder var. En çok boyunda telaffuz edilir. Başı döndürmeye çalışırken ya da vücudun pozisyonundaki keskin bir değişim ağrı sendromunu artırabilir.

Belirgin genel zayıflık. Çocuklar halsizleşir, çabuk yorulur. Gündüz vakti uyuşukluk yoğunlaşıyor. Çocuk oyuncaklarla oynamayı reddeder. Erken yaştaki bebekler genellikle kaprisli hale gelir ve ellerinde daha fazlasını isterler.

Nasıl görünüyor?

Hastalığın başlangıcından 2-3 gün sonra, ağızda çok sayıda kırmızımsı döküntü ortaya çıkar. İç kısımları seröz ve bulanık bir sıvı olan baloncuklara benziyorlar. Bu tür döküntüler bademciklerin neredeyse tüm yüzeylerini kaplayabilir. Onlara bir kaşık ya da spatula ile dokunmaya çalıştığınızda, hızla patlar ve kanlı içerikler bunlardan akar.

Genellikle hastalığın 5.-6. Gününde, herpes veziküller patlayarak, iltihaplı ve erozyona uğramış mukozayı açığa çıkarır. Amigdala'nın tüm yüzeyi çok sayıda ülsere ve erozyona sahiptir. Herhangi bir dokunuşta kolayca kanarlar. Katı yiyecek parçaları bile mukoza zarına zarar verebilir ve artmış kanamaya yol açabilir.

7-10. Günde bademcikler genellikle döküntüden tamamen arındırılır ve iyileşmeye başlar. Yüzeyleri daha az yorulur, yaralar ve erozyon yavaş yavaş geçer. Bununla birlikte, hastalığın atipik formları da vardır. Bunlar genellikle azaltılmış bağışıklık ve bebekte kronik hastalıkların varlığı ile ortaya çıkar.

Bu gibi durumlarda, bademciklerin tamamen temizlendikten sonra 2-3 gün sonra yüzeylerinde yeni kabarcıklar oluşmaya başlar. Birkaç gün sonra da sıvı çıkışı ve ülser oluşumu ile patladı. Böyle bir süreç birkaç kez ortaya çıkabilir ve dalgalı bir seyir izler. Bu durumda, bağışıklık sisteminin performansını artıracak ve iyileşmeyi teşvik edecek, bağışıklık uyarıcı ilaçların atanması.

tanılama

Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkarsa, her zaman evde doktoru aramalısınız. Doktor bebeğin boynunu inceleyecek ve anjinin varlığını tespit edebilecek. Hastalığın nedenini kesin olarak belirlemek ancak ek anketlerden sonra olabilir.

Boğaz ağrısı şüphesi olan tüm bebekler, bups ve smear için materyal toplanmalıdır. Bu testler, doğru tanıya ve doğru tanıya açıklık getirilmesine izin verecektir. Bu tür testler, difteri ve kızıl ateşinin yanı sıra diğer tehlikeli çocukluk çağı enfeksiyonlarının dışlanması için de çok önemlidir.

Bazı durumlarda, genel bir kan testi gerekebilir. Bu basit test, hastalığın ciddiyetini belirleyecek ve inflamasyonun doğasını netleştirecektir. Genellikle, herpes boğaz ağrısı ile, toplam lökosit ve lenfosit sayısı büyük ölçüde artmaktadır. Bu bağışıklık hücreleri, virüsü vücuttan atmaktan sorumludur. Ayrıca, çocuklarda ESR büyük ölçüde hızlandırılmıştır.

Herpes anjinini nasıl ayırt edeceğiniz ve videodan ne kadar tehlikeli olabileceği hakkında.

komplikasyonlar

Genellikle viral bir boğaz ağrısı birkaç gün içinde geçer. Yeterli tedavinin atanması, hastalığın olumsuz etkilerinin gelişmesini önlemeye yardımcı olur. Bununla birlikte, her durumda, önlenemezler. Çocuğunuz bağışıklığı azaltmışsa veya KBB organlarının eşlik eden hastalıkları varsa, çeşitli komplikasyonlar katılabilir. Hastalığın akut periyodu azalır ve birkaç ay sonra gelişebilir.

En sık görülen komplikasyon ikincil bakteriyel floranın iltihaplanmasına bağlanmasıdır. Bu, gıda alımı sırasında iltihaplı, aşınmış müköz membranların yaralanmasında veya ilaç uygularken bademciklerin yanlış bir şekilde tedavi edildiğinde mümkündür. Daha erken yaştaki bebekler çeşitli oyuncak veya nesnelere ağızlarını sokarak komplikasyonların gelişmesine katkıda bulunabilirler.

Bağlı stafilokok veya streptokokal flora, herpes veziküllerinin eklenmesine neden olabilir. Çocuğun vücut ısısı yükselir, boğazda ağrı artıyor ve iştah neredeyse tamamen yok oluyor. Ters belirtileri ortadan kaldırmak için büyük dozlarda antibiyotiklerin atanması gerekir.

Hastalığın uzun vadeli sonuçları arasında, böbreklerin ve kalp kasının çalışmasında ihlaller vardır. Şiddetli uçuk enfeksiyonunun bir sonucu olarak, piyelonefrit veya miyokardit gelişebilir. Bu koşulları dışlamak için bir nefrolog veya kardiyolog ile zorunlu danışmayı gerektirir.

tedavi

Herpes boğaz ağrısı ve evde tedavi edilebilir, ancak ilgili hekimin zorunlu kontrolü ile. Doktor komplikasyon belirtilerini veya çocuğun refahının bozulmasını zamanında görebilecek ve tedaviyi derhal ayarlayacaktır. 7-10 gün içinde hepatit anjinini tedavi edebilirsiniz. Hastalığın karmaşık varyantlarının hızlı tedavisi imkansızdır. Bu en az iki hafta gerektirir.

Herpes boğaz ağrısı tedavisinde:

Antiviral ilaçlar. Vücuttaki virüs konsantrasyonunu azaltmaya ve iyileşmeye katkıda bulunur. En sık kullanılan tedavi Asiklovir'dir. Tabletlerde ve ciddi vakalarda enjeksiyonlarda reçete edilir.

İmmün uyarıcı maddeler. Bağışıklık sistemini aktive edin. Imunnal, Viferon, Interferon ve diğer ilaçlar genellikle 7-10 gün boyunca reçete edilir. Pratik olarak yan etkilere neden olmadan nazik ve etkili bir şekilde hareket ederler.

Antipiretikler. 38 derecenin üzerinde bir sıcaklık artışı ile uygulanır. Subfebrilitete ile birlikte çocuk antipiretik tedaviye sürekli olarak verir. Bu bozulmuş karaciğer fonksiyonuna yol açabilir. Vücut ısısını normale döndürmek için, parasetamol veya ibuprofen bazlı ilaçlar uygundur.

Sıcak, bol içecek. Zehirlenme ters belirtileri ortadan kaldırmak için gereklidir. Sıradan kaynamış suya, çeşitli meyve içeceklerine ve kompostolarına uygun bir içecek olarak. Bebeğinize çok sıcak veya soğuk içecekler vermeyin, çünkü bu bademciklere zarar verebilir.

Banyo kısıtlaması. Çocuğun vücut ısısının normalleşmesinden önce tedavisi sırasında, bebek banyo yapılmamalıdır. 3-4 gün ertelemek daha iyidir. Hastalığın ilk gününde bebeğin vücudu temiz gazlı bez veya kaynamış suya batırılmış bir havlu ile silinmelidir. Bu ayrıca sıcaklığı düşürmeye yardımcı olacaktır.

 • Yüksek kaliteli yiyecekler. Akut hastalık döneminde çocuklara verilen tüm yiyecekler iyi bir şekilde topraklanmalı ve sıvı kıvamına sahip olmalıdır. Bu beslenme, daha iyi iyileşmeyi destekleyecek ve erozyona uğramış mukoza zarlarının ek travmatizasyonuna neden olmayacaktır.

önleme

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, bir çocukta herpes boğazını önlemeye yardımcı olur. Tam beslenme, temiz havada düzenli yürüyüşler, sertleşme, bağışıklık sisteminin düzgün ve tam olarak çalışmasına yardımcı olacaktır.

KBB'nin kronik hastalıkları olan çocuklar bir kulak burun boğaz uzmanı ile gözlenmelidir. Kronik otitis veya sinüzitin zamanında tedavisi bademciklerin zarar görmesini önleyecektir.

Gelecek anneler, hamileliği planlarken, mutlaka gizli enfeksiyonlar için bir anket yapmalıdır. Çoğu zaman, herpes virüsü, kendini göstermeden uzun bir süre vücutta kalabilir. Hamilelik sırasında, immünitede fizyolojik bir azalma ile, fetusda çeşitli patolojileri aktive etmeye ve neden olmaya başlar. Gelecekteki bebeği planlarken herpes enfeksiyonunun tedavisi daha iyi yapılır.

Solunum yolu enfeksiyonları sırasında karantinaya dikkat edilmelidir. Tüm ziyaretleri eğitim kurumlarına sınırlamak daha iyidir. Bu, enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur ve bebeğin herpes boğazında olası bir oluşum riskini azaltır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tehlikeli tonsillit nedir ve nasıl kurtulur? Semptomlar, Tanı, Tedavi

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin sık inflamasyonu sonucu ortaya çıkan çok yaygın bir KBB hastalığıdır. Erişkinlerde kronik tonsillit olguların% 4-30'unda görülür.

Evde farenjit ile gargara yapmaktan mı?

Farenjit, farinkste meydana gelen akut enflamatuar bir süreçtir. Tüm yaş kategorilerinden insanlar etkilenir ve sıklık mevsimsel akut solunum yolu viral enfeksiyonları dönemine rastlar.