Loading

Hipertrofik ve hiperplastik kronik larenjit

Kronik larinjit, yaşlıların yaygın bir hastalığıdır ve bir kulak burun boğazına başvurmak için daha az sıklıkta bir neden değildir. Larenjitin kronik formunun ana nedeni, eksik akut form, sık akut solunum yolu viral enfeksiyonları, solunum yolu hastalıkları, sık vokal yükü ve uzun süreli sigara kullanımıdır.

Hiperplastik larenjit

Uzun süre sigara içme öyküsü ve kronik hiperplastik larenjit vardır. Hastalığın ana tehlikesi veya hiperplastik larenjit alevlenmesi, solunum fonksiyonunun rahatsızlığı ve genişlemiş dokunun malignite olasılığı, yani laringeal kanserin gelişimi şeklinde komplikasyonlardır. Ana belirtiler şunlardır:

 • Deforme olmuş, kalınlaşmış ses telleri;
 • Sürekli bir kısık veya kısık ses;
 • viskoz balgam ile Öksürük.

Sesin uzun süre değişmesine dikkat etmek mümkün olmamakla birlikte, geç tanı konuyu tedaviye zorlaştırdığı için hastayla zalimce bir şaka oynar. Bu nedenle, ilk sesli ses değişikliklerinde doktor terapistini veya kulak burun boğaz doktorunu aramak önemlidir.

Hiperplastik larenjiti tedavi etmek ve semptomları sadece başlangıç ​​aşamasında bile değil, sigarayı bırakmak yeterli olacaktır, bu da genel durumu büyük ölçüde iyileştirecektir. Ayrıca, belirtilerden kurtulmak, geçici "sessizliği" gözlemlemeye yardımcı olacaktır, ayrıca fısıltıyla ve diyetlerle bile iletişim kurmak yasaktır:

 • Sıcak, soğuk, baharatlı, tuzlu, baharatlı yiyecekler almayın.
 • Tahriş edici kıvamı olmayan, yani çizmeden veya büyük parçacıklara sahip olmayan sıcak yiyecekler üzerinde durun. Mükemmel bir seçenek - püre, "kalın" yulaf lapası, çorba-patates püresi.
 • Tüketilen sıvı miktarını artırın.

Komplikasyonları dışlamak için, zaman içinde burun akıntısı ve burun tıkanıklığı gibi semptomların ortadan kaldırılması gerekir, çünkü, hiperplastik larenjit ile ağızdan nefes almak kesinlikle kabul edilemez.

Akut hiperplastik larenjit tedavisi, ardından ayakta tedavi prosedürleri ve ilaçlar.

 • Ilaçlarla inhale (penisilin, streptomisin);
 • UHF tedavisi;
 • Evde tuz, soda ile gargara yapabilirsiniz;
 • Tedavide mukus sekresyonunu azaltmak için, gliserin üzerinde% 3'lük bir Tanin çözeltisi, sülfodimezin uygulaması ve lokal Streptocide ile boğaz yağlama eklenir.
 • Bir infüzyon kursu, anamnezin ilaçları, ilaçların şiddeti için uygun bir larenks için bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilir.

Ancak, tedavi işe yaramazsa, genel anestezi altında mikrosin-oposkopik bir operasyona ihtiyacım var, bu arada, uyanıştan sonra ses kalır ve hatta gelişir. Ameliyatın amacı vokal kordların dokularının fazlalığını sağlamaktır. Kontrolsüz vokal kordların semptomlarını hafifletmek için süt veya trikloroasetik asit ile moksibüsyondan önce cerrahi yapılabilir.

Doğru tedaviden sonra, ilaçların seyri ve gerekirse ameliyat, hastalık azalır ve geri dönmez.

Hipertrofik larenjit

Hipertrofik larenjit, boğazın kas dokusunun infiltre edildiği, vokal kordların iltihaplandığı ve deforme olduğu larinksin iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman bu hastalık sıklıkla ses cihazını zorlayanları etkilemektedir - şarkıcılar, öğretmenler, konuşmacılar. Başka bir deyişle, sık sık, ortak insanlarda, hipertrofik larenjit bir konferans denir.

Bu hastalığa sahip hastaların dispenser kayıtlarında ve bir onkoloğun sürekli gözetiminde olması son derece gereklidir. Sonuçta, göz ardı veya yanlış tedavi ile ana ve en tehlikeli komplikasyon, kasların ve laringeal mukozanın yapısındaki değişikliklere bağlı olarak kanser öncesi ve boğaz kanseridir.

Kronik hipertrofik larenjit aşağıdaki semptomlarla tanınabilir:

 • Kısıklığı, ses kısıklığı;
 • Kelimelerin telaffuzunda zorluklar;
 • Sabit boğaz ve boğaz;
 • Kaşıntı, yanma, boğazda bir "yumru" hissi geçmemesi;
 • Kuru öksürük.

Çoğunlukla, ilk aşamada, sesin ses kısıklığı gibi bir semptom sadece uykudan uyanmadan sonra ortaya çıkar ve gün boyunca ses cihazı tamamen kendini geri kazanır, ancak akşam tekrar işlevini bozar. Ama bu zaten kaliteli tedavi için bir doktora danışmak için ilk çan.

Ders larenjitinin tedavisi uzun süreli ve her zaman tam olarak etkili değildir, daha ziyade normal işleyiş için başlangıçta ana risk oluşturan semptomlar giderilir. Bununla birlikte, hasta fizyolojik prosedürler ve ilaç gösterilmiştir.

 • Alkali çözeltileri ve yağların eklenmesi ile inhalasyon ve durulama.
 • Ultrasonik tedavi.
 • Diyet ve bol içecek.
 • bir% 1 çözeltisi imanina, hidrokortizon, prednisolon formunda kullanılmak anti-inflamatuar tedavi. Steroidler ile spreylerin tedavisinde kullanmak daha iyidir.
 • Mukus sekresyonunu azaltan dekonjestanlar.
 • Orta derecede müstahzarlar (St. John's wort, papatya, meşe korteksi ve çinko sülfatın alkollü infüzyonları)
 • Vazodilatör preparatlar (Heparin)
 • Uyarıcıların alımı (% 0,5 Lysozyme, Humisol, B ve C grubu vitaminler)

Aksi takdirde, tedaviden sonra iyileşme gerçekleşmezse, o zaman, dokuların genişlemiş bölümlerini uyarmak için bir operasyon yapılır, bu onkolojinin gelişmesini önlemek için mükemmel bir yoldur.

Hipertrofik larenjitin tedavisi ve semptomları

Tıpta mukus larenks ve vokal kordların iltihaplanması larengit denir. Bu "sesli" meslekler ve küçük çocuklar arasında sık rastlanan bir durumdur. Hastalığın nedenleri solunum yolu enfeksiyonlarının, soğuk veya kirli havanın, alkolün ve sigaranın, bağların aşırı yüklenmesinin sonucu olabilir. Akut larenjit, ortalama iki hafta sürer. Eğer kabartma gelmezse ve ağrı hissi artarsa, hastalığın daha ciddi bir formundan şüphelenebilirsiniz - kronik hipertrofik larenjit.

semptomlar

Hipertrofik larenjit bağımsız olarak ya da bir kataral veya atrofik formdan gelişebilir. Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Vokal kıvrımlar öncelikle acı çeker. Larinks ve astar boşluğunun mukozası ile birlikte, hafif şişmiş, iltihaplı hale gelirler. Hipertrofik larenjit ile birlikte sesin kısık olması, tam kaybı (aphonia) mümkündür.
 • Boğazda, terlemede, yanarken, kurulukta hoş olmayan bir his var. Submukozal tabaka ve epitelyum aktif olarak genişler ve gırtlaktaki bezlerin işleyişi bozulur, böylece tüberküller ve silindirler oluşur. Boğazda kendine özgü bir koma hissi.
 • Periyodik olarak öksürük - hafif öksürükten yoğunluğa, hastalığın alevlenme zamanlarında acıya neden olur.
 • Eşzamanlı semptomlar arasında 38 ° C'nin üzerinde vücut ısısında artış, baş ağrısı, genel halsizlik ve hızlı yorgunluk sayılabilir.
İçeriğe geri dön

Tanı ve tedavi

Muayene sırasında "hipertrofik larenjit" tanısı doktor tarafından konur. Bir uzman ağız, boğaz, burun inceliyor. Lenf düğümlerini (büyütülmüş veya değil) hisseder, sesin sesini ve sesini kontrol eder. Malign bir tümör şüphesi varsa, larinks bir mikroskop altında incelenir ve etkilenen hücrelerin varlığı için bir analiz yapılır.

En yaygın ilaç dışı tedavi şöyledir: sıcak yiyecekleri ve çok miktarda sıvı tüketin!

Hipertrofik larenjit tedavisi genellikle çok uzun bir süreçtir, bu her zaman iyileşmeyi garanti etmez, fakat büyük ihtimalle hastalığın akut semptomlarının basit bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır.

En yaygın ve etkili olanların ilaç dışı tedavi yöntemleri olduğu dikkati çekmektedir:

 • baharatlı yiyeceklerden ve gazlı içeceklerden kaçınmak için sadece sıcak yiyecek ve içecek kullanın;
 • sesin idareli olarak kullanılması, fısıltı da bağları zorlar, bu yüzden sadece sessizlik iltihabı hafifletmeye yardım eder;
 • sigara içmeyin ya da alkol kullanmayın;
 • bol miktarda sıvı (bitkisel çaylar, ballı bal, su);
 • soğuk mevsimde, dışarıda kalmak;
 • Havayı düzenli olarak nemlendirin ve odayı havalandırın.

Hipertrofik larenjit tedavisi bir doktor gözetimindedir. Çoğu zaman, bir uzman, örneğin hidrokortizon gibi iltihap ve ağrıyı hafifletebilen solüsyonların hipertrofik larenksine bir enjeksiyon (damlatma) uygular. Yağ ve alkali karışımlar da etkilidir.

Tıbbi uygulamada, kronik larenjitin hipertrofik formu prekanseröz bir durum olarak kabul edilir. Bu nedenle, kural olarak, bu tanısı olan kişiler dispanserde kayıtlıdır. Hasta larinkste ameliyat edilebilir. Cerrahi müdahale sırtların ve nodüllerin çıkarılmasından (epitelyumun hipertrofik aşırı büyümesinden) oluşur.

Hiperplastik (hipertrofik) larenjit - tehlikeli sonuçlar

Laringeal mukozanın lokal hiperplazisi ile dokularının biyopsisi ve takip eden histolojik inceleme gereklidir. Bu olasılığın yokluğunda, bir mikrolaringoskopi gerçekleştirilir. Bu manipülasyonlar, hipertrofik larenjiti, larinks veya beyin kanserinden ve ayrıca retropharyngeal apse'den ayırmaya yardımcı olur.

Terapi özellikleri

Hiperplastik larenjitden nasıl kurtulur? Her şeyden önce, sadece bir doktorun bu tip hastalıkları tedavi edebileceğini unutmamalısınız. Hayır "büyükanne tarifleri", şüpheli haşlama ve bitkisel çaylar boğazın arkasındaki düğümleri screamers ve diğer tümörlere karşı mücadelede yardımcı olmaz - onlar sadece geçici belirtileri, eşlik eden hastalıklar kaldırabilirsiniz.

Hipertrofik larenjit tedavisi, öncelikle, sağlığı olumsuz etkileyebilecek olan tüm tahriş edici faktörlerden hastanın tam bir şekilde çitlenmesini gerektirir. Ses tellerini 3-7 gün boyunca tamamen hareketsiz hale getirmek gereklidir (hastalığın şiddetine bağlı olarak). Hastalıktan daha hızlı kurtulmak için, bir fısıltıyla konuşamazsın bile.

Nodüler ve pachidermal hiperplastik larenjit tedavisi, her 48-72 saatte bir lupus solüsyonu ile hiperplazinin zorunlu tedavisini gerektirir. Prosedürü yalnızca nodüllerin tamamen kaybolmasından sonra durdurun.

Konservatif tedavinin özellikleri

Tehlikeli patolojiden kurtulmak için en fazla koruyucu tedavi yöntemiyle başlamalısınız. Bunun için taşımak mümkün:

 • alkali maden suyu, tuzlu su, klorobutanol ve diğer maddeler, yumuşatıcılar ve nemlendiriciler laringeal mukoza kullanımı ile inhalasyonu nebulizer;
 • prednizolon, albucid, hidrokortizon ile kombinasyon halinde antibakteriyel ilaçların gırtlağına boğazın veya infüzyonun sulanması;
 • özel bir laringeal şırınga yara iyileştirme preparatları yardımı ile infüzyon - gümüş nitrat, deniz topalak yağı, resorsinol ve diğer maddeler;
 • Özel bir şırınga kullanarak larinkse dökülen, sıvılaştırıcı mukus preparatları - kimotripsin, vazelin yağı vb.

Hiperplastik larenjitin fizyoterapi yardımı ile iyi sonuçlar sağlanmıştır:

 • kalsiyum klorür kullanımı ile elektroforez (nöromüsküler larenks aparatının normalleştirilmesi için);
 • ultraphonophoresis;
 • UHF;
 • mikrodalga;
 • Solux

Hastalığın remisyon aşamasına geçmesinden sonra, ilgilenen hekimin tüm önerilerine tam olarak uyulması önemlidir.

Ayrıca, herhangi bir zamanda hiperplastik larenjit onkolojik sürece başlayabildiğinden, düzenli olarak (yılda 2-3 kez) bir kulak burun boğaz uzmanı ile profilaktik muayene yapılmalıdır.

Cerrahi müdahale

Eğer konservatif tedavi etkisiz ise veya doktor laringeal kanser geliştirme riski yüksek ise, boğazda mukoza zarının hipertrofili hücrelerini çıkarmak için bir operasyon yapılması kararlaştırılabilir. Böyle bir müdahale, genellikle epidural anestezi kullanılarak bir endoskop kullanılarak gerçekleştirilir.

Ancak en çok kullanılan modern hiperplastik gırtlak tedavi tekniği radyoşirürji ve lazer koagülasyon (knot lazer ışınları çıkarılması) ve kriyoterapi (sıvı azot ile dondurma). bunların her biri, belirli bir endikasyon ve karşı-hesabı gerektirdiğinden tedavi yöntemi, doktor seçilir.

Önleyici tedbirler

Kronik hipertrofik larenjit gelişmesini önlemek için aşağıdaki kurallara uymak son derece önemlidir:

 • kötü alışkanlıkları bırakmak;
 • Özellikle işletmelerde zararlı maddelerle çalışmanın güvenliğini izlemek, özellikle çeşitli metallerin gaz ve mikropartiküllerinin nüfuzuna karşı solunum koruması kullanmak;
 • ARVI, grip, akut larenjit tamamen tedavi;
 • vücudu temperlemek için prosedürler yürütmek;
 • Doğru beslenmeyi tercih edin;
 • dişlerin sağlığını takip etmek;
 • Orofarinks ve ENT organlarının tüm enfeksiyöz, viral ve fungal hastalıklarını tamamen iyileştirir.

Çünkü laryngitis bu formu geliştirme olasılığı olumsuz kalıtım, bu zaman zaman gerekli, İnsanlar tuzlu, alkali sular, antiviral ve antiseptik Tıp ile önleyici teneffüs yürütmek için. Böyle bile çocuklar için prosedürler, ve bunların uygulamaya izin hiperplastik larenjit önlemek için yardımcı olacaktır, sonuçları bir tahmin etmek zordur.

Hiperplastik (hipertrofik) larenjit

Kronik hiperplastik larenjit, sıklıkla farklı yaş gruplarında tanı konulan ciddi ve tehlikeli bir kulak burun boğaz hastalığıdır. Tek başına, bu tür bir hastalık ortaya çıkamaz, çünkü gelişmesi için, larinksin enfeksiyöz ödem formlarının tedavisinin uzun süre göz ardı edilmesi gerekir. Bu, bu tip KBB hastalığını karakterize eden, epitelyal dokunun büyümesi ile doğrudan ilişkili olan patolojik değişikliklerin mukus boğazında ortaya çıkmasına neden olan şeydir. Çoğu zaman, yaş insanlar kulak burun boğaz uzmanına acil tedavi gerektiren tehlikeli bir rahatsızlığın gelişmesine maruz kalmaktadır.

Hiperplastik larenjit özellikleri

Hastalıkların uluslararası sınıflandırmasına bakarsanız, boğazın bu patolojisinin ikinci bir adı - hipertrofik olduğunu görebilirsiniz. Hiperplastik larenjit gelişiminin, epitel tabakasının anormal kalınlaşmasına ve ses tellerinin kapanmasına (tam olmamasına) neden olan larinkste önemli bir artışla ilişkili olduğunu gösterir. Epitelin hücreleri kasılmaya giderek yavaş yavaş artmaktadır ve bu nedenle boğazda sürekli bir kuruluk gibi hoş olmayan bir duygunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Larinksin görsel muayenesi, iltihaplı mukoza zarının üzerine yayılmış beyaz bir renk görmenizi sağlar. Farinksin eski iç yüzeyinde ortaya çıkan bu değişiklikler, kronik hipertrofik larenjiti diğer boğaz ödemlerinden ayırt eden ana özelliklerdir. Uzmanlar aşağıdaki klinikleri ayırt eder Bu tehlikeli çeşit otolarjik hastalığın en belirgin karakterini işaret eder:

 • belirgin hiperemi (kan damarlarının aşırı kalabalık) ve hiperplazi (faringeal mukoza foliküler tabakasının anormal büyümesi);
 • peritelyum ve endotelin proliferasyonu, larenksin içine nüfuz eden, yüksek ölçüde dallanmış kılcal damarları kaplayan özel hücrelerin tabakaları;
 • silindirik siliyer epitelin tamamen reddedilmesi veya hemen hemen korneaya başlayıp boğazda gözle görülebilir bir beyaz kaplama oluşturacak şekilde düz bir epitelyum ile hemen değiştirilmesi;
 • boyun çevresindeki lenf düğümlerinde keskin bir artış.

Kronik hiperplastik larenjit olan ana özellikler olan bu tür klinik değişiklikler, insanlar için oldukça tehlikelidir. Onlar farinksin iç yüzeyini kaplayan dokuların anormal büyümesini tetikler, bu da trakeada hızlı bir daralmaya ve sonuç olarak boğulmaya yol açar. Çoğunlukla, önemli hiperplazi nedeniyle (boyutlarında artış) bağ dokusu, işleyişini kıran mukus bezlerinin kanallarından geçer.

Hiperplastik (hipertrofik) larenjit: formları ve formları

Etiyolojik işarete göre, prekanseröz bir durum olan larenksin bu tür patolojik durumu, 2 formda bölünmüştür: sınırlı ve yaygın. Karakteristik özelliği boğazda güçlü bir ses kısıklığıdır ve sıklıkla aponide sona ermektedir, yani tam bir kayıptır. Bu tür kronik hipertrofik larenjitlerin başlıca ayırt edici özellikleri, bazı nüansların varlığıdır.

Böylece, larinks (diffüz) patolojik süreç tüm yüzeye yayıldığında, içinde bulunan bezlerin işleyişi neredeyse tamamen değişmiştir ve hastalığın lokal (sınırlı) formunda bu bozukluklar sadece faringeal yüzeyin belirli bölgelerini etkiler. Bunun bir sonucu, merdaneler, nodüller veya kıvrımlar gibi görünen ayrı oluşumların farinksinin iç yüzeyindeki görünümdür. Uzmanlar aşağıdakilere dikkat edin kronik hiperplastik larenjit türleri:

 1. polipoid. Bunlar vokal kordları kaplayan mukoza zarının yüzeyinde yeterince küçük, çoğu kez eşlenmemiş, çıkıntılardır. Geniş taban veya ince bir sap üzerinde oturabilirler. Bu son form, herhangi bir mekanik eylemde parçalanabilir ve bir kişide kanama veya asfiksinin gelişmesini provoke edebilir;
 2. Kistik. Bu büyümeler, ses tellerinden birinin üzerinde bulunan hava dolu oyuklardır. Polipler gibi, her zaman eşleşmezler;
 3. larinksin pachidermisi. Larenksin böylesine tümör benzeri bir durumu, öncekilerin aksine, gerçek bir neoplazm değildir. Onun ayırt edici özelliği, görünüşünden sonra ses tellerinin belirgin bir tüberositeyi kazanması, şişmesi ve kapanmayı durdurmasıdır;
 4. şarkı söyleyen düğümler olarak bilinen çığlık atan çarklar. Bu profesyonel, düzenli aşırı eforuyla ilişkili olarak farenksın gerçek bir tümör benzeri büyümesi değildir. Bu patolojinin ortaya çıkışı, sadece düzenli ve sık konuşulan yetişkinlerde değil, aynı zamanda özellikle çocuklarda çığlık atan bebeklerde de görülmektedir.

Görme özelliklerine ve larinksin iç yüzeyindeki patolojik değişikliklerin prevalansına dayanan hipertrofik larenjitin bu sınıflandırması, uzmanların doğru teşhisi koymada ve en uygun tedaviyi reçete etmede yardımcı olur. Unutmayın ki, hastalığın tespiti ve belirli bir tedavinin atanması, dışsal işaretlerin belirli bir patolojiyi açıkça göstermesine rağmen bir uzmanın ayrıcalıklı ayrıcalığıdır. Bunun gerekliliği, hatalı terapötik önlemlerin her zaman ciddi komplikasyonların gelişmesi için temel ön koşul olması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Hipertrofik larenjit nedenleri

Bu tip otolarjik patolojinin gelişimini doğrudan etkileyen çeşitli faktörler vardır. Hiperplastik larenjitin tüm yaygın nedenleri, üst solunum yollarında uzun süre devam eden inflamatuar süreçte bulunur. Sadece larinksin şişkinliğinin gelişimini etkileyebilecek en önemli ön koşullardan biri, aynı zamanda malign bir forma hızlı geçişi de sigara içmektir. Üstelik, olumsuz etki sadece "nikotin çubukları" için aşırı heyecanla değil, aynı zamanda zaman zaman da sigara içiyor. Bu iki nedene ek olarak, doğrudan laringeal ödem gelişimini etkileyen birkaç olumsuz faktör vardır:

 • insan vücudunun sık soğuk algınlığı eğilimine yol açan bozulmuş bağışıklık;
 • hormonal bozukluklar;
 • burun septumunun eğriliği;
 • solunum sistemi patolojisi;
 • olumsuz ekolojik durum;
 • zararlı ve zor çalışma koşulları;
 • trakeada entübasyon (terapötik amaçlar için esnek bir plastik tüpün sokulması);
 • gastroözofageal reflü.

İstatistikler en yaygın 35 yıl sonra erkeklerde larinks hastalığı tanısı klinik uygulama göstermektedir. Buna ek olarak, uzmanlar vurgulanan ve risk grubudur. Bu genetik yatkınlığı olan hastalar, sigara içen, hem de şarkıcılar, aktörler ve öğretmenleri kapsamaktadır yani kimin profesyonel faaliyeti sabit ve aşırı aşırı yorgunluk boğaz ile bağlı insanlar.

Hiperplastik kronik larenjit belirtileri ve belirtileri

Güçlü şişmesi ile karakterize olan bu tür faringeal patoloji, klinik belirtilerle neredeyse tamamen benzerdir, ancak, önde gelen kulak burun boğaz uzmanlarının da belirttiği gibi, ya sesi tamamen ortadan kaldırabilir ya da belirgin ses kısıklığı ortaya çıkabilir. Prekanseröz bir durum olan hiperplastik kronik larenjitin ilk belirtileri şunlardır:

 • tıkalı, aralıklı solunum;
 • düşük dereceli bir seviyeye kadar sıcaklıkta artış (37.2'den 37.4 ° C'ye);
 • kalın mukus larenksinde tıkanıklık;
 • keskin, havlayan ve kuru öksürük;
 • "boğazda koma" hissi;
 • neredeyse tamamen ses kaybı;
 • Boğazda zulüm ve konuşma sırasında acı içinde görünüş.

Her zaman kronik formda yer alan bu hipertrofik larenjit semptomları, bunları yaşayan kişilere çok fazla problem getirebilir ve yaşam kalitesini önemli ölçüde azaltabilir. Risk grubundaki kişilerin yukarıda belirtilen herhangi bir negatif işareti olması durumunda, bir uzmana acil bir başvuruda bulunmanız gerekir.

Sadece zamanında tanı ve uygun tedavinin erken başlaması, hastaya, laringeal şişliğin yakın gelecekte malign olmaya başlamaması için gerçek bir şans verebilir. Bu patolojinin en tehlikeli semptomu, doktorun temyiz başvurusunun hemen gerçekleşmesi durumunda, solunum fonksiyonunun ihlalidir.

Hastalığın teşhisi

Boğazın ödeminin gelişmesine neden olan rahatsızlığın kesinliğini belirlemek için, sadece bir uzman uzman-teşhis uzmanı bir dizi spesifik çalışmanın ardından bunu yapabilir. Negatif semptomların ortaya çıkmasını yaşayan birçok insan, karsinofobi, kötü kalitede bir tümör tespit etme korkusu yaşamaya başlar ve bu nedenle doktorun ziyaretini süresiz olarak uzun bir süre erteler.

Ancak hiçbir zaman bu yapılmaz, çünkü zamansız terapi bir kişinin durumunu önemli ölçüde kötüleştiremez, aynı zamanda sıklıkla pulmoner ödem ve ölümle sonuçlanan asfiksiyi de tetikleyebilir. Sadece hipertrofik kronik larenjitin zamanında teşhis edilmesi, bu hastalıktan ölüm riskini önemli ölçüde azaltır.

Doğru Aşağıdaki çalışmalara dayanan hastalığı, sergi uzmanları, tanısı: nazofarenksten insan vücudu iltihap, balgam varlığını tanımlamaya yardımcı genel kan ve idrar testleri ve bezlerden içinde patojenik mikrofloranın algılamak için. Zor durumlarda, doktorlar laringoskopiye başvururlar. En yüksek doğrulukta kronik hipertrofik larenjit ile kurulmasına izin veren bu aletli yöntem, çeşitli şekillerde gerçekleştirilebilir:

 1. Düz. Uygulanması için bir tür endoskop olan özel bir tıbbi cihaz olan bir laringoskop kullanılır. Kulak burun boğaz uzmanının yardımıyla, larinksin tüm iç yüzeyini ayrıntılı olarak incelemek mümkündür;
 2. dolaylı veya ayna. Bu, kulak burun boğaz pratiğinde hala kullanılan en basit ve en eski araştırma metodudur. Bunu yapmak için, özel bir aynaya ve ön fenerlere, farinks üzerinde ek aydınlatma sağlayan bir reflektöre ihtiyacınız vardır;
 3. retrograd. Bu yöntem, gırtlakları doğrudan alt kısımlarında incelemeye izin verir. Trakea ile sonuç elde etmek için trakeostomiye özel bir nazofarengeal ayna yerleştirilir.

Bazı durumlarda hiperplastik larenjit tanısı ve bir strobe gibi bir cihaz kullanılması. Enflamasyon geçiren hastanın vokal kordlarının hareketini ayrıntılı olarak incelemek üzere doktoru bilgilendirir.

Kronik hipertrofik larenjit tedavisi

Uzman iddia edilen tanıyı doğruladıktan sonra, hastalığın en uzun remisyon sürelerini elde etmeyi sağlayan en uygun tedavi yöntemini seçer. Bu hastalıktaki tüm randevular her bir hasta için ayrı ayrı gerçekleştirilir. Bu gereksinim, hipertrofik larenjit tedavisinin çok uzun bir süreç olduğu ve neredeyse hiçbir zaman tam iyileşmeye yol açmadığı gerçeğiyle bağlantılıdır. Seçilen terapötik önlemlerin yardımı ile, sadece hastalığın belirgin semptomatolojisini ortadan kaldırabilir. İnsanların kullandığı hastalığın olumsuz dışavurumlarından kurtulmak için:

 • öksürük refleksini baskılayabilen ve aynı zamanda balgamı etkili bir şekilde seyrelten ve salgılayan mukolitikler ve ekspektoranlar;
 • larinksin şişmesini azaltan antihistaminikler;
 • Inflamasyon sürecini azaltan anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar;
 • immünomoduljatory, hasta kişi bağışıklığında yükselterek.

Hastalığın bu formun olay patojenik mikroorganizmalar değil etkilenmiş ve ses tellerinin aşırı gerilim beri Ama antibiyotikler hipertrofik larenjit, hem de alerjik hastalık şeklinde, herhangi bir tedavi edici etkiyi vermek mümkün değildir. İstisnai durumlarda atamalarına izin verilir.

Uzmanlar, bu tip bir hastalık ile antibiyotik tedavisine başvururlar, ancak bir teşhis çalışmasının sonuçları, larinkste patojenik bakteriler tarafından provoke edilen ikincil bir enfeksiyon olduğunu gösterir. Ancak erişkinlerde larenjitli bir antibiyotiğin sadece bir doktor atayabileceğini hatırlamak gerekir. Bu, bir kişiyi, güçlü ilaçların kullanımıyla ortaya çıkan yan etkilerin oluşmasından koruyacaktır.

Hiperplastik larenjit için halk tedavisi

Halk ilaçları ile terapi

Bu tip hastalıklar için ilaç tedavisi, mutlaka bitkisel dekontaminasyon ve kompreslerin kullanılmasıyla desteklenmektedir. Larenjitli otlar daha kalıcı pozitif dinamikler elde etmek için bir fırsat verir. Tüm uzmanlar, bir hasta larenjit tanısı konduğunda, halk ilaçları tedavisinin hızlı iyileşmesine katkıda bulunduğunu belirtiyorlar. Ancak bu tedavi yöntemine yaklaşım çok dikkatli olmalıdır. Fitojenlerin tamamen güvenli ve bağımlılık yapıcı olmayan ilaçlar olarak kabul edilmelerine rağmen, herhangi bir sapma olmaksızın reçeteye göre tam olarak hazırlanmalıdır.

Bir kişi hiperplastik larenjit tanısı konulduysa, daha önce de belirtildiği gibi, halk ilaçları ile tedaviye izin verilir, ancak sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine yapılmalıdır. Sadece iltihaplı mukus larenksinin gerçek durumunu bilen bir doktor, her özel durumda en uygun fito bileşiklerini önerebilir. Genellikle en etkili tariflerden birkaçını tıbbi amaçlar için kullanması önerilir:

 • larenjit ile sıcak bira. Şaşırtıcı bir şekilde, bu tarif çok popüler. Profesyonel şarkıcılar arasında popüler hale geldi, çünkü uygulama sayesinde, şiddetli ses kısıklığı veya tam ses kaybı gibi kötü bir semptom, birkaç saat içinde, oldukça hızlı bir şekilde kaldırılır;
 • Larenjitli limon, bal gibi bir iyileştirici madde ile birlikte kullanılır. Terapötik etkinin etkinliği, limon suyunun asidik ortamının patojenik mikroorganizmaları inhibe etmesinden kaynaklanır ve tıbbi bal bileşimi ağrıyı azaltır;
 • Larenjitli Aloe vera da talep görmektedir. Bu bitkinin suyu bal ile eşit oranlarda karıştırılır ve negatif belirtileri günde en az 4 kez durdurmak için sarhoş. Kullanılan bileşimin sıcaklığı oda sıcaklığında olmalıdır;
 • larenjit de soda ile süt, boğaz ve şişmiş boğaz ile persheniya kaldırır. Sadece sıcak bir biçimde sarhoş. Bu, beklenen etkiyi daha hızlı elde etmenizi sağlar;
 • İyi bir sonuç, yetişkinlerde kronik hiperplastik larenjitde bitkisel inhalasyondur. Ama onlar için phytosets toplamak kendi başına tavsiye edilmez, çünkü bu en beklenmedik sonuçlara yol açabilir;
 • Boğazın tuzlu su ile düzenli olarak durulanması, bıçağın ucunda alınan sitrik asit ve bir damla iyot ile desteklenmesiyle muhteşem bir etki elde edilir.

Phytospores ile tedavi edilen kronik hiperplastik larenjit, daha hızlı kaybolur, ancak bu durumda, içme rejimini güçlendirmek gerektiğini unutmayınız. Hastalara yeterli miktarda karbonatsız maden suyu, bitkisel tuzlar, limonlu zayıf çay ve kuru meyve kompostosu tüketmeleri önerilir.

Çocuklarda tedavi özellikleri, hamile ve emziren

Bu hasta kategorisinde tanı durumunda, hastalığın bu formu özel tedavi gerektirir. İçlerinde hiperplastik larenjit tedavisi en nazik yöntemlerle yapılmalıdır. İlaç ilaçlarının çoğu neredeyse tamamen sınırlı olmalıdır, çünkü çoğunun çoklu kontrendikasyonları vardır. Bu insan gruplarının güvenli emilim tabletleri, bitkisel kompresler veya larenjit ile inhalasyon kullanması en iyisidir. İkinci prosedür için, bir nebulizatör kullanılması tavsiye edilir. Bu tıbbi cihaz hasarlı boğazın tedavisini daha üretken hale getirir.

Ancak, küçük çocuklar için hamile ve emziren kadınların yanı sıra tüm bu terapötik yöntemler, aşağıdaki ilkelerin doğrudan gözetimi ile gerçekleştirilir:

 • onlar için kabul edilebilir tıbbi bileşenler ile ilaçların bireysel seçimi;
 • Yatak ve ses rejimlerinin tedavisine sıkı sıkıya bağlılık.

Kronik larinjit doktorları ile boğazı durulayın, son derece güvenli bitkisel içerikler içeren bitkisel şifalarla ilgili tavsiyede bulunun. Konsültasyonda, katılan hekim her bir hasta için en uygun fito hastasını seçer. Küçük çocuklar ve bebekleri taşıyan veya emziren bebekler için larenjitli mercimek de bir uzman tarafından seçilir. Sadece bu şartlar gözlenirse, tedavi sadece yeterince etkili değil, aynı zamanda güvenlidir.

Hastalığın komplikasyonları

Bu patoloji formu en tehlikeli olanlardan biri olarak kabul edilir, çünkü boğazda gelişen ve mukozal hipertrofiyle ilişkili negatif süreç çok hızlı bir şekilde geri döndürülemez sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Anormal sürecin laringeal mukozasında hücrelerin gelişiminin başlangıcı olarak kabul edilen hipertrofik larenjit komplikasyonları, mümkün olan en kısa sürede yeterli tedavinin yokluğunda gelişir. Çoğu zaman, aşağıdaki patolojilerin teşhisi konmuş hastalar:

 • şiddetli seyir ile karakterize düzenli pnömoni;
 • pürülan flegmonun boynunda gelişme;
 • Larenksin darlığı, stenozuna neden olur;
 • polip ve kistlerin mukoza boğazındaki görünüm;
 • iyi huylu tümörlerin boğazında oluşma, herhangi bir zamanda malign olmak.

Bütün bunlar, bu hastalığı olan hastaların, tedaviyi tamamlamaya uygun olmadıklarını, bir onkolog tarafından düzenli olarak izlenmesi ile her zaman düzenli olarak yapılmasını önermektedir. Sadece bu, yukarıdaki patolojik durumlardan herhangi birinin gelişme riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Bir hastalığın nüksetmesinin başlangıcının en ufak belirtileri ortaya çıktığında, bir doktora acilen başvurulması ve onun tarafından öngörülen tedaviye sıkı sıkıya bağlı kalınması gerektiği unutulmamalıdır.

Hiperplastik larenjitin profilaksisi

Hastalığın herhangi bir kronik formunun tedavisi, zorunlu olarak belirli önleyici eylemleri içerir. Belki de, en uzun süre için gelen gerileme süresini uzatmak için onların yardımı ile.

Hastalığın koruyucu bakımı aşağıdaki ilkelere uyularak geçmelidir:

 • yiyecek. Çok sert yiyecekler veya aşırı sıcak ve soğuk yemekler kullanmak kesinlikle yasaktır;
 • Çevre. Olumsuz bir ortama sahip yerlerde yaşamak durumunda, ikamet yerini değiştirmek gerekir;
 • İklim. Çok sıcak veya soğuk hava koşullarında kullanılması tavsiye edilmez.

Ayrıca, bu hastalık formuna sahip tüm hastalar, alkol kötüye kullanımı ve sigara içimi gibi zararlı alışkanlıklar bırakmalıdır. Sıklıkla hiperplastik larenjit nüksüne eğilimli olan tüm insanların, su kütlelerinin kıyısında veya orman bölgesinde düzenlenmiş bir kaplıca tedavisine ihtiyaçları vardır. Bağışıklığı iyileştirmek için, hastalığın remisyonu dönemlerinde, başarısız olmaksızın immün sistemi uyarıcı ilaçlar almak gerekir.

Kronik hiperplastik larenjit

Kronik hiperplastik larenjit Mukoza kalınlaşması ve üç haftadan fazla süren larinksin iltihaplanma biçimlerinden biridir. Klinik semptomlar: ses kısıklığı, artmış yorgunluk ve ses sesinin değişmesi, kuruluk hissi, terleme veya yabancı cisim varlığı, boğazda hafif ağrı, ıslak öksürük. Tanı öykü, hasta şikayetleri, fizik muayene, laringoskopi, laboratuvar testleri ve CT sonuçlarını kullanır. Tedavi, etkilenen dokuların, farmakoterapinin ve fizyoterapinin cerrahi olarak çıkarılmasını içerir.

Kronik hiperplastik larenjit

Kronik hiperplastik larenjit tüm otolaringolojik patolojilerin% 6-8'ini oluşturur. Toplam vaka sayısının% 50'den fazlası, bir akut sürecin arka planına karşı gelişir. Gırtlak iltihabının bu türünden muzdarip hastaların yaklaşık% 90'ının uzun bir sigara içme öyküsü vardır. Hastalık 35-60 yaşlarındaki kişilerde yaygındır. İstatistiklere göre, erkekler kadınlardan daha sık hastalanıyor. Dağılımın coğrafi özellikleri gözlenmez. Ameliyattan sonraki iyileşme süresi ortalama 1 ila 2 aydır. Ciddi komplikasyonlar nispeten nadirdir - vakaların% 5-8'inde.

Kronik hiperplastik larenjit nedenleri

İç larenksin kronik inflamasyonu polietolojik bir durumdur. Çoğu durumda hastalığın nedeni, bakteriyel, viral, fungal, mikoplazmal veya klamidyal enfeksiyon ile provoke edilen akut enflamatuar süreçlerdir. Sifiliz, tüberküloz, difteri, romatoid artrit, amiloidoz, SLE ve diğer otoimmün lezyonlara karşı gelişen sekonder spesifik larenjitin kronizasyonu daha az yaygındır. Ek olarak, patolojinin gelişimine katkıda bulunan faktörler vardır. Bunlar şunları içerir:

 • Travmatik yaralanmalar. Bu, boynun donuk ve penetran yaralarını, yabancı cismin yabancı cismin larenksine sokulmasını, uzamış entübasyon, trakeostomi yerleştirilmesini ve bu anatomik alanda cerrahi girişimleri içerir.
 • İlişkili inflamatuar patolojiler. Laryngitis endokrin bozukluklar (diyabet, hipotiroidizm), kronik bronşit, pnömoni, farenjit, sinüzit ve rinit, kronik böbrek yetmezliği, gastroözofageal reflü hastalığı ve diğer mide-bağırsak hastalıklarının gelişimine neden olabilir.
 • Kötü alışkanlıklar. Çoğu hastada, inflamatuar değişikliklerin gelişimi uzun süreli sigara içimi, alkollü içeceklerin kötüye kullanımı ve narkotik maddeler ile ilişkilidir.
 • Profesyonel zarar. Toz, endüstriyel dumanlar, aşırı kuru veya sıcak havanın sürekli ekshalasyonunu dahil edin. Ayrıca, larenjit oluşumu sürekli veya aşırı ses yükleri ile ilişkilidir.
 • İmmün yetmezlik koşulları. Patolojinin gelişimi uzamış kortikosteroid, radyasyon veya kemoterapi, sabit hipotermi, kemik iliğinin kanserli lezyonları, AIDS veya konjenital immünolojik bozuklukların varlığından kaynaklanabilir.

patogenez

Patojenetik mekanizmalar tam olarak araştırılmamıştır. Hastalığa, değişen şiddetli mukoza zarının tüm toplarının hiperplazisi eşlik eder. Bu durumda, normal silindirik sileli epitelyumu keratinöz epitel ile değiştirerek kendini gösteren metaplazi bölgeleri oluşur. Genellikle genişlemiş lenfatik çatlaklar, endotel hipertrofisi ve bölgesel arteryel damarların adventisitesidir. Proliferatif dokuları olan mukus bezlerinin kanallarının sıkılması vardır. Serebral boşlukta, epitelin kalın bir şekilde kalınlaşması, goblet benzeri çıkıntının - pachydermia türüne göre oluşturulabilir. Ses telleri patolojik sürece dahil olduğunda, infiltrasyonu, serbest kenarın karın şeklinde deformasyonu ile telaffuz edilir. Ayrıca üzerinde bağ dokusunun - hiperplastik veya "şarkı" nodüllerinin hızlı çoğalması meydana gelir. Bazı durumlarda mesane ventrikülünün prolapsusu veya prolapsusu meydana gelir.

Kronik hiperplastik larenjit belirtileri

Larinksin kronik inflamasyonunun hiperplastik formunun primer işareti, başlangıçta günün sonunda veya yükten sonra ortaya çıkan sesin ses kısıklığıdır. Zamanla, kalıcı bir karakter kazanır ve konuşma sırasında sesin hızlı yorgunluğu ile desteklenir. Birçok hastada, timbre değişir - daha düşük, pürüzlü olur. Boğazda yabancı bir nesne hissi de dahil olmak üzere terleme, gıdıklama, parestezi vardır. Belirtilen semptomlara, ılımlı bir ağrıya, "boğazınızı temizlemeye" yönelik başarısız girişimlerle sürekli öksürük eklenir. Çoğunlukla sabahları artan az miktarda viskoz mukus-pürülan balgam bulunur. Bazı hastalar karışık karakterin nefes darlığına sahiptir.

komplikasyonlar

Hiperplastik larenjitin başlıca komplikasyonu, ses tellerinin parezi ile oluşan kalıcı bir değişim veya ses kaybıdır. Belirli mesleklerin temsilcileri için bu, tam bir çalışma yeteneği kaybına neden olur. Larenkste sürekli bir enfeksiyon odağının varlığı, solunum sisteminin alt kısımlarında sık görülen inflamatuar lezyonlara katkıda bulunur - tracheitis, bronşit, pnömoni. Mukozanın mevcut metaplazisi prekanseröz bir değişikliktir. Gelecekte, benign ve malign tümörlerin oluşumuna yol açabilir - anjiyomlar, fibroidler, kistler, sarkomlar. Nadir durumlarda, cerrahi tedaviden sonra larinksin sikatrisyel stenozunun gelişimi mümkündür.

tanılama

Tanı anamnestik bilgi, klinik semptomlar, fizik muayene sonuçları temelinde yapılır. Görüştüğümüz zaman, kulak burun boğaz uzmanı, hastalığın mesleğindeki görünümlerinden önce var olan tüm semptomların, olayların, faktörlerin veya hastalıkların gelişim dinamiklerini keşfeder. Konuşurken, uzman hastanın sesinin sesine odaklanır. Daha fazla inceleme aşağıdaki çalışmaları içerir:

 • Fizik muayene Boyun bölgesinin objektif olarak incelenmesiyle konturları değerlendirilir, bölgesel kasların fonasyona katılımı değerlendirilir. Konuşma ve öksürük sırasında, dış kasların aşırı gerginliği açıkça görülür. Palpator, lenf düğümlerinin anterior ve posterior servikal gruplarında orta derecede bir artıştır.
 • Dolaylı veya endoskopik laringoskopi. Laringoskopik görüntü, larinks yapılarının mukoza zarlarının diffüz veya fokal, fakat simetrik kalınlaşması ve hiperemi ile karakterizedir. Ayrıca, ventriküler membranların hipertrofisini ve vestibüler ve vokal kıvrımların ötesine geçişlerini de belirler. İkincisinde, paachydermia ile, 1-2 mm çapında yuvarlak simetrik nodüller ortaya çıkar.
 • Laboratuvar testleri Genç nötrofiller doğru artan lökosit lökosit kayması, ESR artışı: klinik bir kan testinin herhangi enflamatuar sürecin karakteristik spesifik olmayan değişiklikler gösterildi. Ek olarak, etken maddeyi belirlemek için bakteriyolojik bir çalışma yürütülmektedir.
 • Histolojik inceleme Larinks dokularının bir örneğinin incelenmesi, epitelin yüzey tabakasındaki, inflamatuar, rejeneratif ve fibrotik - mukoza zarının propria'sındaki reaktif değişikliklerin bir kombinasyonunu tanımlamayı mümkün kılar. Sızıntı esas olarak mononükleer ve plazositlerle temsil edilir. Pachydermia çok katmanlı düz epitelin belirgin acanthosisi ile eşlik eder.
 • Boyun bilgisayar tomografisi.Tümör formasyonları ile tam bir diferansiasyon gerçekleştirilememesi durumunda CT atanır. Kronik inflamasyonda, mukoza zarının simetrik kalınlaşması ve larinksin kıvrımları bulunurken, tümörlerde patolojik süreç tek taraflıdır.

Kronik hiperplastik larenjit tedavisi

Tedavinin temel amacı enflamatuar süreci durdurmak, ses fonksiyonunu düzeltmek, etkilenen dokuların kanserli dejenerasyonunu önlemektir. Önemli anlardan biri, fısıltı konuşması da dahil olmak üzere ses yükünün en aza indirilmesidir. Bu doğal fonasyonun oluşumu için koşullar yaratılmasına izin verir. Bu patoloji için terapötik program aşağıdakilerden oluşabilir:

 • Farmakoterapisi. Öncelikle antibiyotik tedavisi, antibiyotik duyarlılık sonuçlarına göre reçete edilir. Mukoza dokularının hiperplazisi ile savaşmak için lapis solüsyonu ile şişkinlik kullanılır. Ayrıca antienflamatuar, antihistaminikler, vitamin kompleksleri, sistemik mukolitikler, enzimler kullanılır.
 • Cerrahi tedavi Larenjitin bu varyantı ile, vokal kıvrımların endolaringeal dekorlaması ve larinksin hipertrofiye olmuş mukoza zarlarının eksizyonu yapılır. Müdahale uygulama anestezi altında gerçekleştirilir. Gerekirse, "şarkı" nodülleri bir Kordon eki ile laringeal forseps yardımıyla çıkarılır.
 • Fizyoterapi prosedürleri. Mukolitikler, kortikosteroidler, antiseptik solüsyonlar, mineral sular ile inhalasyonlar önemli bir rol oynar. Araçların seçimi operasyonun süresine bağlıdır - cerrahi müdahale öncesinde bir hazırlık veya fonlamayı iyileştirmek için. Ayrıca yaygın olarak kullanılan elektroforez, endolaringeal fonoforez, lazer ve mikrodalga tedavisi.

Prognoz ve önleme

Kronik larenjitin hipertrofik bir versiyonu için prognoz uygundur. Tam kalitatif tedavi ile stabil bir klinik remisyon elde etmek mümkündür. Bununla birlikte, bu patoloji prekanseröz koşulları ifade eder, malignite riski vardır. Önleyici tedbirler arasında, akut gırtlak iltihabı, GERH, üst solunum yolu patolojilerinin erken teşhisi ve tedavisi yer almaktadır; boyun hasarının önlenmesi; kötü alışkanlıkların reddi; iş yerinde güvenlik düzenlemelerine uyum; immün yetmezlik durumlarının düzeltilmesi.

Hipertrofik larenjit

Hipertrofik larenjit, nazofarenksin mukoza zarının ihmal edilmiş veya zayıf iyileşmiş iltihabı nedeniyle gelişen ciddi ve tehlikeli bir hastalıktır. Dokuların enfeksiyöz ödemi ve bunların üzerinde hipertrofik süreçlerin ortaya çıkması sonucunda, epitel büyür, bu da larinkste ciddi patolojik değişikliklere yol açar. Yaşlıların çoğu kronik hipertrofik larenjit riskiyle karşı karşıyadır, ancak bunlara ek olarak uygun tedavi için zamanında doktora başvurmayan herkes etkilenir.

Hastalığın nedenleri

Hipertrofik larenjit, gelişmesinin doğrudan faktörleri olan çeşitli nedenlerle gelişir:

 • Böyle bir hastalık, bir patolojik enfeksiyondan sonra uzun süreli inflamasyonun, kronik enfeksiyonun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar.
 • Zararlı alışkanlıklar: alkolizm, uyuşturucu kullanımı, nikotin veya ikinci el duman.
 • Koruma fonksiyonlarına karşı bağışıklık kabiliyetini azaltır.
 • Vücudun hormonal arka planının başarısızlıkları.
 • Nazofaringeal bölgeye fiziksel hasar, solunum yetmezliği.
 • Ekolojik çevrenin ihlalleri.
 • Olumsuz çalışma koşulları.
 • Plastik tüpler kullanılarak trakeal yolların tedavisi.
 • Laringeal mukozaya ait hiperplazi genellikle genetik ön koşullardan veya larinksin, örneğin şarkıcı ve sanatçılarda güçlü bir şekilde aşılmasından dolayı gözlemlenir.
 • Çok kuru hava ve ani sıcaklık dalgalanmaları.
 • Kötü kan dolaşımı.
 • Sık alerjik rahatsızlıkların aktarılması.
 • Konjenital veya yaşla ilişkili bağların deformitesi.

Erken yaşta aktif sigara içilmesi nedeniyle, 35 yaşına kadar, tüm dış ve iç olumsuz etki faktörlerini hesaba katarak bir hastalık şansı vardır.

Patolojinin klinik belirtileri

Larenjit, ses tellerinin, örneğin nodül oluştururken, süresi boyunca sıkışması nedeniyle hipertrofiktir. Bu nedenle, hastalık, kişinin uyandıktan sonra sesle ilgili bir problem yaratır. Boğazın işleyişi gün boyu normaldir ve akşam tekrar düşer ve hastalığın diğer tüm belirtileri bu sürece eşlik eder.

Hastalığın formları

Hipertrofik kronik larinjit, nazofarenksin patolojik durumunun yaygın ve sınırlı formlarına ayrılır. Patolojik süreç tüm larenks'i etkiliyorsa, bezlerinin işleyişi tamamen değişir ve hastalığın şekli lokalse, rahatsızlıklar sadece hipertrofik süreç tarafından enfeksiyon bölgelerinde ortaya çıkar ve hemen tedavi edilmelidir. Katlantı veya nodüller nazofarenkste oluşmaya başlarsa, bunlar patolojik alevlenmenin başlangıcının bariz sonuçlarıdır. Tedavi, hastalığın biçimine bağlı olarak gerçekleşir:

 1. Şarkı knot. nedeniyle aktif aşırı gerilim nedeniyle profesyonel boyun yaralanması tümörün Bu çoğalması.
 2. Larinksin Pachydermisi. Doğal bir tümör değildir, çünkü ligamentler oluşmuş ödem ve tüberozite nedeniyle kapanmaz.
 3. Kistik. Hava ile dolu ses tellerinde eşleşmemiş boşluklar.
 4. Polipler. Mukozada, bağların normal işleyişine müdahale eden küçük büyümeler gelişmeye başlar. Fiziksel olarak etkilendiğinde, çıkarlar ve ağır kanama veya asfiksi başlar.

Ek olarak, hastalar üzerinde mukoza epitelindeki morfolojik değişimlere bağlı olarak kataral ve atrofik bir larenjit formu vardır. Bu gibi durumlarda önemli ölçüde deforme ve inceltilmiş olduğu için kuruması ve karkas ile kaplanması mümkündür. Çoğu zaman bu, uzun ve kuru öksürük, boğazda belirgin kurulık ve kurutulmuş kabukların balgam söktürmesi ile kendini gösterir.

Hastalığın catarrhal formu hızla hipertrofik olana doğru büyür ve mukoza zarı kalınlaşmaya başlar. Muayene sırasında elde edilen tüm görsel verilerin yardımı ile doktor doğru tanıyı yapar ve etkili tedaviyi reçete eder.

Terapi yeterince güçlü hatalı veya olmamak ise, ölüme yol açabilir çoklu tehlikeli komplikasyonlar doludur. Bu nedenle, her zaman hekim yardımıyla, olumsuz sonuçlardan kaçınmak için kendi kendine ilaç kullanmadan tanı ve tedavi yapılmalıdır.

Hangi doktor hiperplastik larenjit tedavi eder

Hipertrofik larenjit, semptomları nazofaringeal sistemi etkilediği için KBB hastalığına işaret eder. komplikasyonlar cerrahi müdahale gereklidir, ancak genellikle tedavi ayaktan ilaç ile entegre edilmiştir nadir durumlarda,. İlk tanıdan sonra, KBB gerekli ilaçları ve tedavi sürecinin süresini belirler. Semptomlar bir çeşit rahatsızlık belirtisi gösteriyor olsa bile, bunu kendiniz yapamazsınız.

Tanı ölçütleri

Hiperplastik patojen, ses tellerinin şişmesine neden olur ve doğası çeşitli teknikler kullanılarak yapılan çeşitli incelemeler sırasında belirlenir. Onkolojik bir hastalığın gelişim korkusu nedeniyle doktoru ziyaret etmek, yalnızca asfiksi ve ölüme neden olan akciğer ödemiyle sona eren hastanın durumunu kötüleştirmektedir. Hastalığın kesin kökenini belirlemek için kan testleri, idrar ve balgam veya nazofaringeal sistemdeki yıkamanın iltihabi etkileri tespit etmesine yardımcı olur. Hastanın durumu çoktan ihmal edilmişse, laringoskopi kullanılır, bu gibi durumlarda doğruluğu kaçınılmazdır. Böyle bir analiz birkaç yöntemle gerçekleştirilir.

 1. Larinks ve dokularının alt kısımlarda incelenme yöntemi retrograddır. Bu amaçla tasarlanmış bir nazofarengeal ayna kullanılarak üretilmiştir.
 2. Yüzyıllardır kullanılan en basit yöntem dolaylı. Frontal lamba reflektör veren normal bir ayna ve ilave yoğun aydınlatma ile kullanılır.
 3. Laringoskop yardımıyla, en küçük ayrıntıda, hasarlı larinksin iç dokuları incelenir - doğrudan bir yöntem. Bazı durumlarda, ses tellerinin hareketini daha fazla incelemek için bir stroboskop kullanılır.

tam bir teşhis tam bir iyileşme garanti etmez uzun süreli tedavi, başlar ve bazı durumlarda yalnızca akut semptomları hafifletmek için yardımcı olur sonra.

Konservatif tedavi

Tıbbi tedaviye bireysel olarak atandıktan sonra, hastalığın remisyonunu etkin bir şekilde uzatan bir terapötik kurs başlar. Tedavi edilemeyen bir hastalığın belirtilerini azaltmak için şunu kullanın:

 1. Immunomodulators.
 2. Antipiretik ve anti-inflamatuar ilaçlar.
 3. Antihistaminik ilaçlar.
 4. Balgamı hızla seyreltebilen mukolitik ve balgam söktürücü maddeler kolayca çıkarılabilir.
 5. Antibiyotikler, sadece bazı durumlarda, örneğin bakteriyel bir enfeksiyonun, larenjitlere katkıda bulunduğu, ancak tedavi sırasında ve sonrasında yan etkilere yansıyabildiği durumlarda, izin verilebilir. Eğer rahatsızlık ses tellerinin aşırı yüklenmesinden kaynaklanıyorsa, o zaman antibiyotik maddeler herhangi bir terapötik etkiye sahip olmayacak ve bu durumda uygulanmaları işe yaramayacaktır.

Hipertrofinin folk yöntemleriyle tedavisi nadirdir ve sadece bir doktora danıştıktan sonra ilaçlı bir yöntemle karmaşık bir uygulamada görülür. Bu durumu hafifletecek ve hastalığın onkolojik bir hastalığa dönüşme riskini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ayrıca, hastalığın iki ayırt edici özelliği vardır:

 1. Çocuk hiperplastik larenjit nedeniyle duyarlılık çoğunlukla bu hastalık deneyimi yaşlılar için, daha az sıklıkla teşhis. Çocuğun fibrotik nodülü varsa, larenjitin kronik bir duruma dönüşmediği söylenir.
 2. Tedavi, hamile kadınlara veya yerel antibiyotik kullanımı ile emzirme döneminde uygulanırsa sadece halk yöntemlerini içerir. Doktorlarla yapılan muayeneden sonra, emzirme sırasında bebeğin organizmasına zarar vermemek için tüm yöntemler ayrı ayrı seçilmiştir. Örneğin, soluma olabilir.

Cerrahi müdahale

Cerrahi tedavi henüz gerekli olmadığında, henüz çözümlenmemiş patolojik durum söz konusu olduğunda, hastaya tedavi önerilmektedir. Hastanın kötüleşen durumuna bağlı olarak, doktorlar tehlikeli bir hastalığın prekanseröz durumunda bir cerrahi müdahale reçete edebilir.

Önleyici tedbirler

Kendinizi hastalık risklerinden korumak için, belirli kurallara uymanız önerilir:

 1. Gıda, nazofarenksin sıcaklık değişimlerini tahriş etmeyecek şekilde sıcak olarak kullanılır.
 2. Vücut üzerindeki olumsuz etkilerini önlemek için çevreye verilen her türlü özenle tedavi edilmelidir.
 3. Alkollü içeceklerin, nikotin ürünlerinin ve narkotik maddelerin kötüye kullanılması sıklığını azaltın.
 4. Vücudu temperleme, bağışıklığı artırma.
 5. Zamanla, mukozanın tüm iltihaplarını tedavi edin.
 6. Düzenli phoniatrics ziyaret edin.

Larenjit tedavisi önceden önlenir. Kürlenmenin çok daha zor veya imkansız hale geleceği bir alevlenmeyi önlemek için, patolojik yapısı komplikasyonlara yol açabilen tüm hastalıklar zamanında ortadan kaldırılmalıdır. Ölümü önlemek için kendi kendine ilaç kullanmanız tavsiye edilmez.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Gebelikte farenjit tedavisi

Hayatta en az bir kez her kadın farenjit muzdarip. Ve hamilelik sırasında, bu hastalığı yakalama riski birkaç kez büyür. Hamile anneler için boğaz ağrısı ne kadar tehlikeli ve ne için tedavi edilebilir?

Gebelikte farenjit: Bebek için bir tehdit var mı?

Gebelik dönemi boyunca, annenin vücudu, sadece kendini değil, aynı zamanda gelecekteki bebeği de koruyan, azılı bir güçle çalışır. Bağışıklık, kataral hastalıklara yol açan böyle bir yük ile baş edemez.