Loading

Bir çocukta iltihaplı bademcik nasıl tedavi edilir?

Merhaba sevgili anne! Çocuğunuzun bademcik var mı? Ne yapmalıyım? Panik yapmayın, aksine hemen tedaviye başlayın. Ve bu durumu nasıl ele alacağınız, makalede okuyabilirsiniz.

Angina veya bademcik iltihabı: bademcikler neden şişmiş?

Çoğu zaman, bezlerin iltihabı, anjina veya bademcik iltihabı ile kışkırtır. Tam olarak ne olduğunu nasıl anlayabilirim? Aslında, bunlar farklı hastalıklar değildir, ancak bir, sadece angina akut bir formdur ve bademcik iltihabı kroniktir. Bir hastalık provoke edilir:

• bakteri - stafilokok, pnömokok, meningokok vb.

• virüsler - adenovirüsler, herpes virüsleri;

Bir tıbbi muayene olmadan, doğru ilaç seçimi için çok önemli olan kesin nedeni (nedensel ajan) belirleyemezsiniz. Ve sonra ne yapmalı? Tedavi etmek için?

Evde, sadece makalede açıklanan araç ve yöntemleri kullanabilir ve çocuk doktoru tedavi için ilaçları seçebilir. Ve unutmayın, hiçbir komplo çocuğunuzu kronik bademcik iltihabından korumayacaktır, bu yüzden aptalca kızmayın, tedaviye hemen başlamak daha iyidir.

Gargara: zorunlu tıbbi prosedür

Çocuğun iltihaplı bezleri mutlaka antiseptik solüsyonlarla durulamak zorundadır ve eğer pürülan tıkayıcıları varsa, bunlar da yıkanmalıdır. Evde ne durulacak? Denemenizi tavsiye ederim:

• Papatya, adaçayı, calendula suyu;

• Klorofililpt ve furacilin çözeltileri (çocuklar için furacilin 300 ml su başına 1 tablet oranında seyreltilir);

• Bir soda ve tuz çözeltisi (çocuklar için ise 0,5 litre su için bir çay kaşığı).

Durulama, çocukluğundan birisinin öğretilmesi gereken güvenli bir prosedürdür. Prosedürü en küçük (örneğin 2 yıl) ve daha büyük çocuklar için yapabilirsiniz.

Çocuk çok küçükse ve bağımsız olarak gargara yapamıyorsa, bademcikler antiseptiklerle şu şekilde tedavi edilir:

• Bandajı parmak üstüne sarın;

• Çözeltiye daldırın;

• Ağzı ve boğazı dikkatli dairesel hareketlerle silin.

Burun damlaları ve boğaz için çocuk spreyleri

Tek başına, angina korkunç bir hastalık değildir, ancak komplikasyonları hayati organlara (örneğin, kalp) önemli ölçüde zarar verebilir. Bu nedenle, komplikasyonları önlemek için, burun damlaları ve boğaz için spreyler kullanmanız gerekir.

Herhangi bir ilaç kullanmadan önce bir çocuk doktoruna başvurduğunuzdan emin olun. Büyük olasılıkla, çocuğunuz atanacaktır:

• Burnunda - Aquamaris veya yağ damlacıkları gibi özel salin solüsyonları;

• Boğazda - Miramistin (günde 3-4 kez kullanın ve yedikten sonra emin olun).

Antibiyotiklere mi ihtiyacınız var?

Çoğu çocuk anjina bakteri ya da staphylococci tarafından kışkırtır, bu nedenle hemen hemen tüm hastalar pediatristlere antibiyotik (yani penisilin) ​​reçete edilir. Gerçekten buna ihtiyaçları var mı?

Eğer boğaz ağrısı bakteriyel ise, o zaman gerekir, ancak bunların ciddi ve tehlikeli preparatlar olduğunu unutmayın, bu yüzden kendi kendine ilaçlama yapmayın.

Bu arada, şu anda, yani, birçok bakteri mutasyonundan sonra, penisilin antibiyotiklerle tedavi, sadece vakaların% 35'inde etkilidir. Bakteriler sadece uyuşturucu için kullanılıyor, bu yüzden onlara cevap vermeyi bıraktılar.

Ancak, çocuklarda penisilin preparatlarına alerjik reaksiyonlarda olduğu gibi, miktarları da önemli ölçüde artmıştır.Bu nedenle, antibiyotiklere karşı herhangi bir hoşgörüsüzlüğü olan bebeklerin tedavisi, penisilin serisinin ilaçları kesinlikle yasaktır!

Ek tıbbi önlemler

İyileşmeyi hızlandırmak ve küçük bir hastanın sağlığını iyileştirmek için şunu yapın:

1. "kuru ısı" yöntemini kullanın, ancak hastalık sadece sıcaklık olmadan çalışırsa. Sıcak bir eşarp ile iltihaplı lenf düğümleri ile boğaz sarın ve çocuğunuzun almasına izin verin. Küçük çocuklar karşı koyabilirler, bu yüzden bu hastalığı hızla ortadan kaldıran sihirli bir eşarp olduğunu söyleyebilirler, bu yüzden onu giymek daha ilginçti.

2. Yatak istirahatini gözlemleyin - bedenin toparlanması gereken güçlere ihtiyacı vardır, bu da fiziksel olarak aşırı yüklenemeyeceği anlamına gelir.

3. Hasta kişiyi özel bir diyete dikin - gıda dengeli, doğru ve güvenli olmalıdır. Örneğin mısır gevrekleri, çorbalar, patates püresi gibi baharatsız yiyecekler yiyebilirsiniz. Hastaya bol içki, çaylar, meyve suları - verdiğinizden emin olun.

4. Antipiretikler verin, ancak sadece sıcaklık 38 derecenin üzerindeyse. Daha düşükse, tablet veremezsiniz, çünkü vücut kendi başına inflamatuar süreci aşmalı ve bağışıklığı geliştirmelidir.

5. Yutmayı kolaylaştırmak ve acıyı hafifletmek için özel lolipop veya bal verin.

6. Hastanın bakımını yapın - onunla daha fazla zaman geçirin, masalları okuyun, düşük hareketlilikli oyunlar oynayın, dikkatlice dinleyin. Hastanın dikkat ve ilginize çok ihtiyacı var.

Şimdi çocuğunuzda bademcik iltihabı varsa ne yapılacağını biliyorsunuz, yani bu durumu evde nasıl tedavi edeceksiniz. Umarım tavsiyem çocuğunuzu hızlı bir şekilde tedavi etmenize yardımcı olur.

Ancak, her durumda bir doktora ziyaretin zorunlu olduğunu unutmayın. Komplikasyonları kendi başınıza fark edemeyecek ve doğru ilaçları doğru bir şekilde seçemeyeceksiniz.

Rehabilitasyon dönemi

Çocuk bademcik iltihabı genellikle çok uzun sürer - yaklaşık 2 hafta. Bu süre boyunca, bebek sıcaklığı atlayabilir.

Çoğunlukla sadece akşamları 38 dereceye çıkar. Sıcaklık daha uzun sürerse, komplikasyonların bir belirtisi olduğu için hastayı hemen kliniğe götürmelisiniz.

Rehabilitasyon sırasında şunları yapmanız gerekir:

• Kreşi dikkatlice havalandırın;

• bebeğe iyi bir uyku vermek;

• meyve ve sebzeleri büyük miktarlarda diyete dahil etmek;

• yavaşça açık havada yürümeye devam eder.

Eh, hepsi bu, sevgili okuyucular. Bu sitenin güncellemelerine abone olun ve arkadaşlarınızla birlikte okuduğunuzu sosyal ağlarda paylaşın. Makaleyi beğendiyseniz, sık sık bizi ziyaret edin, yeni makaleler, daha az ilgi çekici ve bilgilendirici olmayanlar düzenli olarak yayınlanır. Size ve çocuğunuza iyi sağlık diliyorum! En iyisi!

Çocukta iltihaplı bezleri tedavi etmek için

Çocuk bademcik iltihabı varsa ne yapmalıyım? Benzer bir semptomla karakterize edilen hastalığa tonsillit veya anjina denir. Birçok patojen türü olmasına rağmen, anjinin klasik varyantı her zaman bakteriyel etiyolojinin salgı bezlerinin yenilgisi olarak anlaşılmaktadır.

Bu oldukça tehlikeli bir patolojidir ve çocuğun sağlığına yönelik tehdit sadece bademcik iltihabının birincil belirtileriyle ilişkili değildir.

Hastalık, birkaç hafta sonra böbreklerin, eklemlerin ve kalbin ihlali ile kendini hatırlatabilir.

Bu nedenle, bir çocukta bademcik iltihabı tedavisi sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir - zamanında ve kapsamlı olmalıdır. Bununla birlikte, ebeveynler çocuklarda bademcik iltihabını tedavi edecekleri şeyleri bilmelidirler, bunun için bu veya diğer ilaçlar amaçlanmıştır.

Seçim ve tedavi rejimi

Ebeveynler çocuğun durumunun keskin bir bozulma fark veya orofarenks iltihaplı bademcikler kendini muayene bulunan boğaz, ağrı şikayetlerini duymak teşhis sonucu açık: bademcik. Bununla birlikte, bu tanım sadece bademciklerin dahil olduğu iltihaplı bir işlemin varlığı anlamına gelir; Eşzamanlı olarak meydana gelen diğer hastalıkların olasılığını dışlamaz. bademcik plak üzerinde irin varsa da, patojen doğasını belirlemek derhal zordur.

Anjina ile tedavinin temel ilkesi, etiyopropik olup, enfeksiyöz ajan üzerinde etkilidir. Bu bakteri ise - ve çoğu durumda çocuk, bademcik beta hemolitik streptokok kaynaklanır - Eğer antibiyotik tedavisine başladıktan sonra devlet bir iyileşme bekleyebilirsiniz. Ancak bademcikler üzerindeki değişiklikler virüsün neden olduğu antibiyotikler işe yaramaz.

Bu veya bu enfeksiyöz ajanın varsayımının doğrulanması bir doktorun ayrıcalığıdır. Bu amaç için, klinik veriler değerlendirildiğinde (plak ve özellikleri, ağrı şiddeti, ateşli eğri tipi, bademcikler üzerinde döküntünün varlığı ile) ve laboratuar yöntemleri (hızlı testler, besleyici ortam biyo tohumlama) elde edildi. gerpangine boyunca kabarcıklar ile döküntü, örneğin streptokok bademcik iltihabı, hafif bir ağrı, soğuk algınlığı ve yoğun grimsi difteri çiçeklenme, mononükleoz dalak ve lenf düğümleri genişleme eksikliği ile boğaz çok şiddetli ağrı - Buna ek olarak, enfeksiyon özellikleri hakkında bilgi sahibi olur.

Bu nedenle, çocuklarda bademcikler iltihabı tedavisi şeması, bir enfeksiyöz ajan fikrine dayanmaktadır.

Seçenekler bademcik çok çocuklarda iltihabı - nadiren (difteri, ikincil anjina) - bazıları, ortak olan strep boğaz ağrısı, diğerleri gibi. Çocukluk çağında tedavi için, patojen tipine ve hastanın genel durumuna bağlı olarak ayarlanan bir şema uygulanır:

Etiyotropik tedavi. Antipiretik tedavi. Halk ilaçları da dahil olmak üzere yerel.

Bir çocuğun tedavisine başlayarak, yaş özelliklerini, durumun ciddiyetini hesaba katmanız gerekir. Evde, bir doktora danıştıktan sonra bile bademciklerin her türlü iltihaplanmasını tedavi edemezsiniz. Bazen küçük çocuklar, acı yüzünden, yiyecekleri reddederler, su. Sonuç olarak, ciddi zehirlenme (ateş, kusma) ile şiddetlenen dehidratasyon (dehidrasyon) riski vardır. Bu nedenle, bademciklerin iltihaplanma sürecinden etkilenen bir çocuğun, etrafındaki yetişkinlerin sürekli ilgisine ihtiyacı vardır.

Etiyopatik tedavi

Bademcik iltihabı bakteriyel etiyolojisinde antibakteriyel preparatlar kullanılır:

penisilinler (Amoksisilin, Ampisilin, Augmentin); sefalosporinler (Lexin, Zinnat); makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).

Modern standartlara göre antibiyotik tedavisi, 7 ila 10 gündür. Daha önce kesme veya önerilen dozajı bağımsız olarak azaltma ve alım sıklığı mümkün değildir. Bu, patojenik mikroorganizmalar tarafından direnç (direnç) oluşması tehlikesi ile ilişkilidir - eğer bu olursa, ilaç etkisiz olduğunu kanıtlayacaktır.

Bezlerin iltihabı difteri nedeniyse, antitoksik antidiftheria serumu kullanmak zorunludur. Aynı zamanda, antibiyotikler de reçete edilir (Ampisilin).

Eğer bademcik iltihabı enfeksiyöz mononükleozdan şüphelenirse, aminopenisilinler (Amoksisilin, Ampisilin) ​​kullanılmaz.

Enfeksiyöz mononükleoz doğada viraldir ve antibiyotikler, objektif değişiklikler ve laboratuvar testleri ile kanıtlandığı üzere, sadece bakteriyel enfeksiyonun eklendiği durumlarda endikedir. Ancak gerekirse, antibakteriyel tedavi sefalosporinler veya makrolidler reçete edilir. Enfeksiyöz mononükleoz ile birlikte olan aminopenisilinler, deride bir döküntü görünümü oluşturur.

Viral enfeksiyonların etiyotropik tedavisi her zaman yapılmamaktadır. Birçok durumda, yeterli yerel maruziyet, semptomatik ilaçlar vardır. Antiviral ajanlar (Asiklovir, Zovirax), özellikle virüsler herpes grubu (ortak bir herpetik stomatit formu) ile enfekte olduğunda gösterilmektedir. Çocuğun bademcikleri mikotik bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanırsa, tedavi antifungal ilaçlar (Flukonazol, Itrakonazol) içerir.

İlacın salınım şekli hastanın yaşı, onun durumu ile belirlenir. 5 yaşından büyük çocuklara hap, kapsül verilebilir; Katı dozaj formlarının yutulmasıyla ilgili zorluklar varsa, ampullerde tozlar, granüller, süspansiyonlar, enjekte edilebilir solüsyonlar seçilir.

Antipiretik tedavi

Antipiretik tedavi de antipiretik olarak adlandırılır ve kullanılan ilaçlar antipiretiktir. Bu ilaçlar genel durumu iyileştiren, vücut ısısını düşürmek için bir fırsat sağlar, hipertermik ve konvulsif sendrom riskini azaltır. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) tarafından temsil edilen antipiretikler, aynı zamanda analjezik bir etkiye sahiptir - baş ağrısını ortadan kaldırır, boğazdaki ağrıları azaltır, eklemler.

Vücut sıcaklığında önemli bir artışa eşlik eden anjina türleri için antipiretik ilaçlar gereklidir.

Hastalık kolaysa ve ateş sadece subfebril değerlerine ulaşırsa (37.9 ° C'ye kadar) gerekli değildir. Antipiretik ilaçlar semptomatiktir. Bir semptomun varlığında, yani ateşli bir devlette kullanılırlar ve onu engellemezler.

Hangi antipiretikler çocuklarda kullanılabilir? Bunlar şunları içerir:

İbuprofen (çocuklar için Nurofen, Nurofen); Parasetamol (Panadol, Panadol Bebek).

İlacın seçimi çocuğun yaşı, kontrendikasyonların varlığı ile uyumlu olarak gerçekleştirilir. Vücut ısısı 38 ° C veya daha fazla olursa antipiretik alınır. Subfebril ateşte uygulamak uygun değildir, çünkü sıcaklıktaki bir değişiklik bağışıklık cevabının mekanizmasının bir parçasıdır. Bir enfeksiyöz hastalık için endikasyon olmaksızın subfebril sıcaklığını azaltmak, bağışıklık sisteminin reaktivitesini (koruyucu yetenek) bastırmaya eşdeğerdir.

Bademcik iltihabı için antipiretik olarak, çocuklar asetilsalisilik asit (Aspirin) almamalıdır. Çocukluk çağında asetilsalisilik aside dayanarak ilaç almak tehlikelidir, çünkü Rhea sendromunu (akut hepatik ensefalopati) geliştirme riski vardır.

Araştırmacılar Ray sendromu ve viral bir enfeksiyon arasında bir bağlantı kurmuşlardır. Bir virüsün veya bakterinin bademcik iltihaplanmasına neden olup olmadığını hızlı bir şekilde tespit etmek mümkün olmadığından, bir çocuk için Aspirin ve bunun benzerlerinin kullanımını reddetmek daha iyidir.

Yerel terapi ve halk ilaçları

Lokal etki, hem bağımsız bir tedavi yöntemi olarak hem de tamamlayıcı bir sistemik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu durumda, tabletler uzun bir süre emilmeli ve dikkatli bir şekilde, durulama solüsyonları, yarım saat kadar yemek yemeden veya içmedikten sonra, orofarenks boşluğunda bir süre tutulur. Bu, serbest bırakma formundan bağımsız olarak ilacın etkisini uzatmanıza izin verir.

Çocukta iltihaplı bademcikler etkilemek için eczaneden kullanabilirsiniz:

Lokal antibiyotikler ve antiseptikler (Bioparox, Ambazone, Hidrojen Peroksit) - bakteriyel enfeksiyonlar için. Anti-inflamatuar, analjezik, antiseptik (Tantum Verde, Isla-moos, Strepsils Intensive) - bakteriyel, viral enfeksiyonlar ile. İmmünomodülatörler, antifungal (Imudon, Dekamin, Nystatin) - mantar enfeksiyonları ile.

Halk ilaçları olan çocuklarda bademcikler nasıl tedavi edilir? Bunun için aşağıdakiler uygulanabilir:

soda ve / veya tuz çözeltisi; şifalı bitkilerin soğanı ve infüzyonları (adaçayı, papatya); alerjilerin yokluğunda balın emilmesi, diğer kontrendikasyonlar.

Gargara sık sık gereklidir - antiseptikler günde 3 ila 5 kez ve otlar, tuz veya soda bazlı çözeltiler dayalı anti-inflamatuar ilaçlar - günde 8 ila 10 kez kullanılır. Yedikten sonra kısa bir süre durulamak daha iyidir, çünkü ilacın yararlılığını korumak için yarım saat ara verilir. Durulama için tüm çözümler, decoctions ve infüzyonlar, çocuğun sıcaklığı için sıcak ve rahat olmalıdır. Ayrıca, çoğu uzun süre depolanamaz, yeni hazırlanmış ilaçlara tercih edilir.

Durulamanın özü nemlendiricidir, bu nedenle bezlerin iltihaplanmasıyla bolca sık sık içilen bir içecekle değiştirilebilir.

Tuz, soda veya otlar ile durulamak bademcik iltihabı için kullanılan en yaygın halk ilaçtır. Ancak, herhangi bir nedenden dolayı prosedürün imkansız olması durumunda, çocuğa sıcak bir çay veya meyve suyu, hatta basit (ama soğuk olmayan) su bile sunmanız gerekir. Hasta her 1.5 saatte en az birkaç yudum yapmalıdır. Bal, ilgili hekim tarafından onaylandığı takdirde kullanılabilir.

Çocukların yerel yollarla tedavi edilmesi bazı özellikleri hesaba katmayı gerektirir. Örneğin, orofarenksin mukoza zarının sulanması için spreylerin kullanımı, laringospazm ve nefes almayı durdurabileceğinden 3-5 yaşından büyük çocuklarda endikedir. Durulama yardımı işe yaramaz, eğer çocuk nasıl gargara yapılacağını bilmezse ya da nasıl doğru yapacağını bilmezse, derhal ilacı tükürür. Tabletler ve diğer katı dozaj formları, kazara yutma riski nedeniyle küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Bazı ilaçlar açık yaş sınırlarına sahiptir ve çocuk talimatta belirtilen yaştan küçükse reçete edilemez.

Halk ilaçları dahil herhangi bir ilacın tehlikeli veya etkisiz olabileceğini hatırlamaya değer. Çocuk ne kadar küçükse, alerjik reaksiyon ve diğer olumsuz etkiler geliştirme olasılığı o kadar yüksektir. Çocukların bademcik iltihabı ile tedavisi sadece tavsiye ve bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir.

Soruna dönmeden önce, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceği, ne tür bir hastalık olduğunu ve bunun ne ile ilişkili olduğunu anlamalıdır. Ve ayrıca, çocukların neden bu lenfoid doku ile sık sık komplikasyonları vardır. Bilgi de önemli olacak ve enflamatuvar sürecin nasıl önleneceği, bunun da ciddi sonuçlara yol açacağı.

Inflamatuar süreç

Latince, tıpta kullanılan bademcikler tonsillae gibi geliyor. Bu kelime hastalığın adını verdi - tonsillit. Bu nedenle, çocuğunuzun bademcik iltihabı olduğunu duyarsanız, bunun bademcik iltihabı olduğunu bilin. Ortak insanlarda, genellikle bezler ve iltihapları - anjina denir.

Hastalık akut ve kronik formda ortaya çıkabilir. Hem ilk hem de ikinci vakada biri komplikasyonlarla karşı karşıya gelebilir, bunun süreci durmak için çok zor olacaktır. Etkilenen bezler yeni, gereksiz sağlık sorunlarına yol açar.

Hastalığın bakteriyel patojenleri şunlardır:

Semptomlar ve sonuçları

Dikkat etmeniz gereken ilk semptom yüksek sıcaklıktır. Çocuk konuşursa, o zaman boğaz ağrısı ve yutma problemlerinden şikayet edecek, çocuklar sadece kaprisli.

Bağımsız bir inceleme ile, ebeveynler ince kan damarları ile kırmızı bademcikler görebilir. Durum ihmal edilirse, beyaz püstül veya sütlü plaket görülebilir.

Boğaz geçidi çok dar hale geliyor, bu da çocuklar için nefes almayı zorlaştırıyor. Sonuç olarak, ses kısıklaşır, konuşma acıya sebep olur, bu yüzden konuşmamaya çalışmalısınız.

Bademcik iltihabı ile tek başına ilaç vermek kesinlikle yasaktır. Tonsillitin sağlığınızı etkileyecek birçok ciddi sonucu vardır.

kardiyovasküler sistem bozuklukları, komplikasyonlar, cerrahi müdahaleye kadar; özellikle böbreklerde idrar sistemi bozuklukları; sindirim sistemi ile ilgili problemler; dolaşım sistemi ile ilgili sorunlar.

Ayrıca, bademcikler iltihaplandığında, çocuklar genellikle yüksek ateş alırlar ve bu da büyümekte olan bedendeki tamir edilemez hasara neden olur. Yetişkinler, 38 ° C'nin üzerindeki vücut ısısının düşürülmesi gerektiğini hatırlamalıdır. Unutmayın, vücudun daha fazla derecesi, daha yüksek risk. Sıcaklığı düşürmezseniz, şunları elde edebilirsiniz:

konvülsiyonlar; bayılma; dehidratasyon; belirli organların çalışmasının ihlali; beyin aktivitesinin geri dönüşümsüz ihlalleri.

Çocukları sadece korunmalı, aynı zamanda uygun şekilde tedavi edilmemelidir. Bademciklerdeki ilk ikmal belirtileri, sıcağı ve sonuçlarını beklemeden derhal tıbbi yardım almalıdır.

Bademcik iltihabı tedavisi

Çocuğu kendiniz tedavi edemezsiniz, ancak doktor gelmeden önce semptomatik tedavi sağlamanız gerekir.

Semptomatik bakım

Bu bakımın amacı için, aynı anda ağrı, sıcaklık ve iltihaplanmayı rahatlatan, steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) uygundur. Çocuklar için çocuk "Nurofen", "Ibuklin-junior", "Ibuprofen" vardır. Talimatların, özellikle mevcut kontraendikasyonlarla dikkatlice okunması gerekli olacaktır. Kabul, bir doktorun gelişinden önce bir kez olmalı, ancak çocuk şiddetli ağrı ve yüksek ateş muzdarip ise. Böyle bir semptom yoksa, ilacı kullanmak kontrendikedir.

Genellikle, NSAID'ler her zaman tıp kabinindeki annelerdedir. Bebekler için daha büyük çocuklar için - tabletlerde süspansiyon halinde salınırlar. Böyle bir tedavinin kötüye kullanılması ciddi gastroenterolojik sorunlara yol açar.

durulama

Bir doktora ya da tıbbi bir tesise sevk edilmeden önce, bezleri çeşitli iltihap giderici solüsyonlarla durulayabilirsiniz.

Çözümler nasıl yapılır?

soda çözeltisi - 1 çay kaşığı. 100 gr için soda. ılık su; tuzlu suyla yıkandı. 1 çay kaşığı. 100 gr. ılık su; okaliptüs çözeltisi. Paket üzerinde bir reçete ile yapılması gerekecek. Aynı amaçla papatya, kekik, meşe kabuğu, kekik kullanırlar; Çözelti furatsilina - 100 gr. su.

Popüler bir tedavi olarak pancar kullanabilirsiniz, antimikrobiyal ve antibakteriyel özelliklere sahiptir. Bunu yapmak için, rende üzerinde pancar rendeleyin, 2 yemek kaşığı ile suyu seyreltin. l. su ve çocuklara bademcikler durulayın.

Durulama, her biri en az 15 saniye boyunca yaklaşan yavaş olmalıdır. Küçük çocuklar için anneler boyunlarını bir parmakla çalıştırırlar: bandajı işaret parmağınızın etrafına sarmanız ve antiseptik bir sıvıya batırmanız gerekir, daha sonra bezdeki yapışkanları çıkarmanız gerekir. Çocuğa hoş olmayan ve hatta hasta olduğu için, tüm bunları yapmak çok hassas, hızlı ve hızlı bir şekilde gerekli. Korku varsa, hiçbir şey yapmamak, ancak aerosol kullanmak daha iyidir.

sulama

Sulama için, bu tür aerosolleri - "Ingalipt", "Miramistin", "Gexidine" olarak kullanabilirsiniz. Geri kalan çocuklar için kontrendikedir. Bademciklerin sulanmasından önce, bu tür bir tedavinin kullanımıyla ilgili talimatları dikkatlice okumalısınız.

Özel talimatlar

Çocuğunuz sadece ağrı için gece şikayet etmeye başladıysa, semptomları giderebilir, boğazını tedavi edebilir ve sabaha kadar acı çekebilirsiniz. Yüksek sıcaklıkta, bir ambulans çağırmanız gerekir. İlk olarak, yukarıda belirtildiği gibi, çocuklar sıkışık olabilir ve ikincisi, bademcikler şişebilir ve nefes almak zorlaşabilir. Bu gibi durumlarda, tedavi ilk yardım olarak olacaktır: yukarıdaki ilaçlar ile ağrı ve ısıyı gidermek.

Alnına serin bir kompres koyun. Çocuk bedenlerini silmek için tehlikeli, kramplar sıcaklık düşüşünden başlayabilir. Ve sonra, şimdiye kadar, ortak bir görüşe gelmedi: Mümkün, ve neyin çocuktan silinemediği. O zaman zaten tedavi ederek boğazını iyileştirir. Bademcik iltihabı çok tehlikeli bir hastalıktır, sorumlu ve eksiksiz bir şekilde tedavi edilmelidir.

Doktor geldikten sonra antibakteriyel tedavi alacaksınız. Elbette 7 ila 10 gün arasında tamamlanmalıdır, aksi takdirde uygun bir etki olmayacaktır, sadece bakterilerin ilacın aktif maddesine alışmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda durulama ve sulama ek bir etki olarak korunur. Günde 7-10 kez durulama yapılmalı, sulama kesinlikle sipariş gereğidir. Daha büyük çocuklar da emilebilir hapları kullanırlar. İmmunomodüle edici ve uyarıcı bir tedavi olarak, "Imudon" veya "Lizobakt" gibi ilaçları, ek açıklama önerilerine ve doktora danışarak kesin olarak alabilirsiniz.

önleme

Karantina döneminde, bademcikler sokaktan önce ve sonra yukarıdaki spreylerden herhangi biriyle sulandırınız. Bir iş gününden sonra bir maske takılmamalı, ayrıca kuvars prosedürü kullanılmamalıdır. Enfeksiyon burun boşluğundan geçtiği için, damlalar içinde "Oksolinovuyu merhem" veya "Interferon" kullanabilirsiniz, en fazla 7 gün.

Caddeden sonra normal zamanlarda, bademciklerinizi otlar, soda veya salamura ile durulayın, burnunuzu sulayın, bir deniz tuzu solüsyonuyla yıkayın. Ve tabi ki, çocuklar her zaman temiz ellere sahip olmalıdır.

özet

Çocuk sadece komplikasyonlar yukarıda sanmıyoruz Bademciklerin iltihabı dolechennom değil, aynı zamanda bronşit ve pnömoni neden düşük bronkopulmoner sistemde enflamatuar sürecin "indirme" olmadığını unutulmamalıdır. Eğer erken bir aşamada boğazında yukarıdaki belirtiler durursa, herhangi sonuçları sırasıyla gerekli değildir ve hiçbir tedavi, olmayacaktır.

Malzemenin içeriği Hastalığın belirtileri Hastalığın tedavi prensipleri Durulama boğazı semptomları hafifletmeye yardımcı olur Hastalığın konservatif tedavisi Hastalığın kronik formunda bademciklerin çıkarılması

Küçük çocukların genellikle soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar ile hasta olduklarından sır değildir. Bir çocuk ya da bademcik iltihabı bademcik iltihabı, ortak bir rahatsızlıktır, ancak ilk kez onunla karşı karşıya kaldığında, pek çok ebeveyn bunu tedavi edeceğini bilemez. Çocuk boğaz ağrısı şikayet ettiğinde, yapılacak en iyi şey hemen doktordan yardım istemek ve iltihaplı bademcikleri tedavi etmeye başlamaktır.

Gerçekten etkili olan ve neredeyse anında yardımcı olan MOBİL'in tek aracı

Çocukta iltihaplı bademcikler tedavisi

Makalenin içeriği

Bu oldukça tehlikeli bir patolojidir ve çocuğun sağlığına yönelik tehdit sadece bademcik iltihabının birincil belirtileriyle ilişkili değildir.

Hastalık, birkaç hafta sonra böbreklerin, eklemlerin ve kalbin ihlali ile kendini hatırlatabilir.

Bu nedenle, bir çocukta bademcik iltihabı tedavisi sadece bir doktor tarafından gerçekleştirilir - zamanında ve kapsamlı olmalıdır. Bununla birlikte, ebeveynler çocuklarda bademcik iltihabını tedavi edecekleri şeyleri bilmelidirler, bunun için bu veya diğer ilaçlar amaçlanmıştır.

Seçim ve tedavi rejimi

Ebeveynler çocuğun durumunun keskin bir bozulma fark veya orofarenks iltihaplı bademcikler kendini muayene bulunan boğaz, ağrı şikayetlerini duymak teşhis sonucu açık: bademcik. Bununla birlikte, bu tanım sadece bademciklerin dahil olduğu iltihaplı bir işlemin varlığı anlamına gelir; Eşzamanlı olarak meydana gelen diğer hastalıkların olasılığını dışlamaz. bademcik plak üzerinde irin varsa da, patojen doğasını belirlemek derhal zordur.

Anjina ile tedavinin temel ilkesi, etiyopropik olup, enfeksiyöz ajan üzerinde etkilidir. Bu bakteri ise - ve çoğu durumda çocuk, bademcik beta hemolitik streptokok kaynaklanır - Eğer antibiyotik tedavisine başladıktan sonra devlet bir iyileşme bekleyebilirsiniz. Ancak bademcikler üzerindeki değişiklikler virüsün neden olduğu antibiyotikler işe yaramaz.

Bu veya bu enfeksiyöz ajanın varsayımının doğrulanması bir doktorun ayrıcalığıdır. Bu amaç için, klinik veriler değerlendirildiğinde (plak ve özellikleri, ağrı şiddeti, ateşli eğri tipi, bademcikler üzerinde döküntünün varlığı ile) ve laboratuar yöntemleri (hızlı testler, besleyici ortam biyo tohumlama) elde edildi. gerpangine boyunca kabarcıklar ile döküntü, örneğin streptokok bademcik iltihabı, hafif bir ağrı, soğuk algınlığı ve yoğun grimsi difteri çiçeklenme, mononükleoz dalak ve lenf düğümleri genişleme eksikliği ile boğaz çok şiddetli ağrı - Buna ek olarak, enfeksiyon özellikleri hakkında bilgi sahibi olur.

Bu nedenle, çocuklarda bademcikler iltihabı tedavisi şeması, bir enfeksiyöz ajan fikrine dayanmaktadır.

Seçenekler bademcik çok çocuklarda iltihabı - nadiren (difteri, ikincil anjina) - bazıları, ortak olan strep boğaz ağrısı, diğerleri gibi. Çocukluk çağında tedavi için, patojen tipine ve hastanın genel durumuna bağlı olarak ayarlanan bir şema uygulanır:

 1. Etiyotropik tedavi.
 2. Antipiretik tedavi.
 3. Halk ilaçları da dahil olmak üzere yerel.

Bir çocuğun tedavisine başlayarak, yaş özelliklerini, durumun ciddiyetini hesaba katmanız gerekir. Evde, bir doktora danıştıktan sonra bile bademciklerin her türlü iltihaplanmasını tedavi edemezsiniz. Bazen küçük çocuklar, acı yüzünden, yiyecekleri reddederler, su. Sonuç olarak, ciddi zehirlenme (ateş, kusma) ile şiddetlenen dehidratasyon (dehidrasyon) riski vardır. Bu nedenle, bademciklerin iltihaplanma sürecinden etkilenen bir çocuğun, etrafındaki yetişkinlerin sürekli ilgisine ihtiyacı vardır.

Etiyopatik tedavi

Bademcik iltihabı bakteriyel etiyolojisinde antibakteriyel preparatlar kullanılır:

 • penisilinler (Amoksisilin, Ampisilin, Augmentin);
 • sefalosporinler (Lexin, Zinnat);
 • makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).

Modern standartlara göre antibiyotik tedavisi, 7 ila 10 gündür. Daha önce kesme veya önerilen dozajı bağımsız olarak azaltma ve alım sıklığı mümkün değildir. Bu, patojenik mikroorganizmalar tarafından direnç (direnç) oluşması tehlikesi ile ilişkilidir - eğer bu olursa, ilaç etkisiz olduğunu kanıtlayacaktır.

Bezlerin iltihabı difteri nedeniyse, antitoksik antidiftheria serumu kullanmak zorunludur. Aynı zamanda, antibiyotikler de reçete edilir (Ampisilin).

Eğer bademcik iltihabı enfeksiyöz mononükleozdan şüphelenirse, aminopenisilinler (Amoksisilin, Ampisilin) ​​kullanılmaz.

Enfeksiyöz mononükleoz doğada viraldir ve antibiyotikler, objektif değişiklikler ve laboratuvar testleri ile kanıtlandığı üzere, sadece bakteriyel enfeksiyonun eklendiği durumlarda endikedir. Ancak gerekirse, antibakteriyel tedavi sefalosporinler veya makrolidler reçete edilir. Enfeksiyöz mononükleoz ile birlikte olan aminopenisilinler, deride bir döküntü görünümü oluşturur.

Viral enfeksiyonların etiyotropik tedavisi her zaman yapılmamaktadır. Birçok durumda, yeterli yerel maruziyet, semptomatik ilaçlar vardır. Antiviral ajanlar (Asiklovir, Zovirax), özellikle virüsler herpes grubu (ortak bir herpetik stomatit formu) ile enfekte olduğunda gösterilmektedir. Çocuğun bademcikleri mikotik bir enfeksiyon nedeniyle iltihaplanırsa, tedavi antifungal ilaçlar (Flukonazol, Itrakonazol) içerir.

İlacın salınım şekli hastanın yaşı, onun durumu ile belirlenir. 5 yaşından büyük çocuklara hap, kapsül verilebilir; Katı dozaj formlarının yutulmasıyla ilgili zorluklar varsa, ampullerde tozlar, granüller, süspansiyonlar, enjekte edilebilir solüsyonlar seçilir.

Antipiretik tedavi

Antipiretik tedavi de antipiretik olarak adlandırılır ve kullanılan ilaçlar antipiretiktir. Bu ilaçlar genel durumu iyileştiren, vücut ısısını düşürmek için bir fırsat sağlar, hipertermik ve konvulsif sendrom riskini azaltır. Non-steroid anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) tarafından temsil edilen antipiretikler, aynı zamanda analjezik bir etkiye sahiptir - baş ağrısını ortadan kaldırır, boğazdaki ağrıları azaltır, eklemler.

Vücut sıcaklığında önemli bir artışa eşlik eden anjina türleri için antipiretik ilaçlar gereklidir.

Hastalık kolaysa ve ateş sadece subfebril değerlerine ulaşırsa (37.9 ° C'ye kadar) gerekli değildir. Antipiretik ilaçlar semptomatiktir. Bir semptomun varlığında, yani ateşli bir devlette kullanılırlar ve onu engellemezler.

Hangi antipiretikler çocuklarda kullanılabilir? Bunlar şunları içerir:

 • İbuprofen (çocuklar için Nurofen, Nurofen);
 • Parasetamol (Panadol, Panadol Bebek).

İlacın seçimi çocuğun yaşı, kontrendikasyonların varlığı ile uyumlu olarak gerçekleştirilir. Vücut ısısı 38 ° C veya daha fazla olursa antipiretik alınır. Subfebril ateşte uygulamak uygun değildir, çünkü sıcaklıktaki bir değişiklik bağışıklık cevabının mekanizmasının bir parçasıdır. Bir enfeksiyöz hastalık için endikasyon olmaksızın subfebril sıcaklığını azaltmak, bağışıklık sisteminin reaktivitesini (koruyucu yetenek) bastırmaya eşdeğerdir.

Bademcik iltihabı için antipiretik olarak, çocuklar asetilsalisilik asit (Aspirin) almamalıdır. Çocukluk çağında asetilsalisilik aside dayanarak ilaç almak tehlikelidir, çünkü Rhea sendromunu (akut hepatik ensefalopati) geliştirme riski vardır.

Araştırmacılar Ray sendromu ve viral bir enfeksiyon arasında bir bağlantı kurmuşlardır. Bir virüsün veya bakterinin bademcik iltihaplanmasına neden olup olmadığını hızlı bir şekilde tespit etmek mümkün olmadığından, bir çocuk için Aspirin ve bunun benzerlerinin kullanımını reddetmek daha iyidir.

Yerel terapi ve halk ilaçları

Lokal etki, hem bağımsız bir tedavi yöntemi olarak hem de tamamlayıcı bir sistemik tedavi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu durumda, tabletler uzun bir süre emilmeli ve dikkatli bir şekilde, durulama solüsyonları, yarım saat kadar yemek yemeden veya içmedikten sonra, orofarenks boşluğunda bir süre tutulur. Bu, serbest bırakma formundan bağımsız olarak ilacın etkisini uzatmanıza izin verir.

Çocukta iltihaplı bademcikler etkilemek için eczaneden kullanabilirsiniz:

 1. Lokal antibiyotikler ve antiseptikler (Bioparox, Ambazone, Hidrojen Peroksit) - bakteriyel enfeksiyonlar için.
 2. Anti-inflamatuar, analjezik, antiseptik (Tantum Verde, Isla-moos, Strepsils Intensive) - bakteriyel, viral enfeksiyonlar ile.
 3. İmmünomodülatörler, antifungal (Imudon, Dekamin, Nystatin) - mantar enfeksiyonları ile.

Halk ilaçları olan çocuklarda bademcikler nasıl tedavi edilir? Bunun için aşağıdakiler uygulanabilir:

 • soda ve / veya tuz çözeltisi;
 • şifalı bitkilerin soğanı ve infüzyonları (adaçayı, papatya);
 • alerjilerin yokluğunda balın emilmesi, diğer kontrendikasyonlar.

Gargara sık sık gereklidir - antiseptikler günde 3 ila 5 kez ve otlar, tuz veya soda bazlı çözeltiler dayalı anti-inflamatuar ilaçlar - günde 8 ila 10 kez kullanılır. Yedikten sonra kısa bir süre durulamak daha iyidir, çünkü ilacın yararlılığını korumak için yarım saat ara verilir. Durulama için tüm çözümler, decoctions ve infüzyonlar, çocuğun sıcaklığı için sıcak ve rahat olmalıdır. Ayrıca, çoğu uzun süre depolanamaz, yeni hazırlanmış ilaçlara tercih edilir.

Durulamanın özü nemlendiricidir, bu nedenle bezlerin iltihaplanmasıyla bolca sık sık içilen bir içecekle değiştirilebilir.

Tuz, soda veya otlar ile durulamak bademcik iltihabı için kullanılan en yaygın halk ilaçtır. Ancak, herhangi bir nedenden dolayı prosedürün imkansız olması durumunda, çocuğa sıcak bir çay veya meyve suyu, hatta basit (ama soğuk olmayan) su bile sunmanız gerekir. Hasta her 1.5 saatte en az birkaç yudum yapmalıdır. Bal, ilgili hekim tarafından onaylandığı takdirde kullanılabilir.

Çocukların yerel yollarla tedavi edilmesi bazı özellikleri hesaba katmayı gerektirir. Örneğin, orofarenksin mukoza zarının sulanması için spreylerin kullanımı, laringospazm ve nefes almayı durdurabileceğinden 3-5 yaşından büyük çocuklarda endikedir. Durulama yardımı işe yaramaz, eğer çocuk nasıl gargara yapılacağını bilmezse ya da nasıl doğru yapacağını bilmezse, derhal ilacı tükürür. Tabletler ve diğer katı dozaj formları, kazara yutma riski nedeniyle küçük çocuklarda kullanılması tavsiye edilmez. Bazı ilaçlar açık yaş sınırlarına sahiptir ve çocuk talimatta belirtilen yaştan küçükse reçete edilemez.

Halk ilaçları dahil herhangi bir ilacın tehlikeli veya etkisiz olabileceğini hatırlamaya değer. Çocuk ne kadar küçükse, alerjik reaksiyon ve diğer olumsuz etkiler geliştirme olasılığı o kadar yüksektir. Çocukların bademcik iltihabı ile tedavisi sadece tavsiye ve bir doktor gözetiminde gerçekleştirilir.

Çocuklarda bademcikler iltihabı nasıl tedavi edilir

Küçük çocukların genellikle soğuk algınlığı ve bulaşıcı hastalıklar ile hasta olduklarından sır değildir. Bir çocuk ya da bademcik iltihabı bademcik iltihabı, ortak bir rahatsızlıktır, ancak ilk kez onunla karşı karşıya kaldığında, pek çok ebeveyn bunu tedavi edeceğini bilemez. Çocuk boğaz ağrısı şikayet ettiğinde, yapılacak en iyi şey hemen doktordan yardım istemek ve iltihaplı bademcikleri tedavi etmeye başlamaktır.

Hastalığın belirtileri

Bezler, burun ve ağızdan enfeksiyon yolunda organizmanın ilk koruyucu bariyeridir. İltihabının nedenleri şunlar olabilir:

 1. Doğrudan hasta bir kişiden ya da ev eşyalarından bulaşma;
 2. Düşük bağışıklık, yetersiz beslenme, vitamin eksikliği;
 3. Nazal kavitedeki pürülan odaklar ve inflamasyon, nazofarenks;
 4. Kötü ekoloji, düşük su kalitesi;
 5. Kalıtsal faktör.

Bademcik iltihabı akut ve kroniktir. Akut tonsillit, kataral, foliküler veya laküner formunda sıradan bir boğaz ağrısıdır. Hastalığın kronik seyri bademcik iltihabı, kızıl ateş, kızamık ve diğer enfeksiyonlara karşı sıklıkla gelişir. Bezlerin iltihaplanmasının ana belirtileri şunlardır:

 • Boğazda ağrı, çocuk zorlukla nefes alır, ses kısıklaşır, bir yırtılma öksürüğü ortaya çıkabilir;
 • 38 ° C'nin üzerinde sıcaklık artışı;
 • Bademciklerin rengi ve yapısı değişir, kırılgan ve parlak kırmızı olurlar, sıklıkla pürüssüz bir kaplamaya sahiptirler;
 • Submaksiller ve servikal genişlemiş lenf düğümleri problanmıştır;
 • Vücudun herhangi bir soğuk zehirlenme belirtisinin gözlenen özelliği - halsizlik, genel halsizlik, baş ağrısı.

Hastalığın tedavi prensipleri

Boğaz ağrısı belirtileri olduğunda, çocuk yatağa konulmalı ve doktor çağırılmalıdır. Kendine ilaç tedavisi komplikasyonlara yol açabileceğinden, antibiyotiklerle tedaviye başlayamazsınız. Bebeğe sıcak bir içecek verebilirsiniz: limon çayı, kurutulmuş meyveler, ahududu, köpek gülü, frenk üzümü ya da ılık suya dayalı kompozisyonlar. Bu, çocuğun vücudundan toksinlerin hızla geri çekilmesini kolaylaştıracaktır.

Sıcaklığın yokluğunda, iltihabı hafifletmek için kuru ısı, çocuğun boynunun etrafında sıcak bir fular sarmak için kullanılabilir. Doktorun çocuğu hemen muayene edemeyeceği ve tedaviyi öneremeyeceği durumlar vardır (hafta sonları, geceleri veya tatilde).

Şiddetli ağrı ve yüksek sıcaklık ile, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar kullanılabilir: çocuk Nurofen, Ibuprofen.

Bu tür bir ilacın kullanımı bir defalık olmalı, bu bir çocuk için bir tür "ilk yardım" dır. Burun damlaları - bademcik iltihabının tedavisinin bir başka bileşenidir, çünkü faringeal mukozanın şişmesini ortadan kaldırır. Bunu yapmak için, eczane tuz çözeltileri, örneğin, Aquamaris veya tıbbi bitkiler (aloe, meşe kabuğu) temelinde hazırlanır.

Boğaz durulama belirtileri rahatlatmak yardımcı olur

Bir doktorun gelişinden önce, halk ilaçları kullanabilir ve çocuklarda gargara için etkili çözümler hazırlayabilirsiniz:

 • Soda çözeltisi - 1 çay kaşığı. bir bardak ılık su içinde çözülür;
 • Tuz çözeltisi benzer şekilde hazırlanır;
 • Furacilin çözeltisi - 2 bardak sıcak su içinde bir bardak su ile seyreltilmiş;
 • Halk ilaçları ile tedavi, enflamasyonu azaltmak için durulama infüzyonlarını veya şifalı otların şifrelerini de içerebilir - okaliptüs, papatya, meşe kabuğu. Hazırlık için, paketteki talimatları izleyin;
 • Sıradan pancarın suyu antibakteriyel özelliklere sahiptir. Çözeltiyi hazırlamak için, pancar suyu su ile seyreltilir ve çocuklar için durulanır.

Durulama işlemi yavaşça yapılır, solüsyon ağzınızda en az dörtte bir oranında tutulur. Çocukların yaşı kendi ağızlarını yıkamasına izin vermiyorsa, bademciklere annemin yardımı ile tedavi edebilirsiniz. Bunu yapmak için, bandaj solüsyonda ıslatılır, parmak üzerine sarılır ve hızlıca, nazikçe, anne çocuğun bezlerini temizler. Çocuklarda bu prosedür hoş olmayan, kimi zaman acı verici duyumlara neden olur.

Bununla birlikte, bu şekilde, pürülan plak iyi kaldırılmıştır. Tıbbi bitkilerin süsleri sadece durulama için değil, aynı zamanda bademcik iltihaplanmasını gideren sıcak bir içecek olarak da kullanılabilir. Yani, bu amaçlar için, papatya, adaçayı, elecampane, propolis kullanılır. Çözelti ve infüzyonlar sütle seyreltilebilir, bal ilave edilir. Bezlerin tedavisi bal ile eşit oranlarda seyreltilmiş, aloe suyu gibi bir araç ile takviye edilebilir. Çocuğa günde bir kez verilir.

Hastalığın konservatif tedavisi

Eğer bademcikler pürülan beyaz bir çiçekle kaplıysa, doktor onlara antibiyotiklerle tedavi etmelerini önerir. Onlarla birlikte disbakteriyozu önlemek ve bağırsak mikroflorasını düzeltmek için bir probiyotikler içmek zorunda kalacaksınız. Antibiyotiklerle tedavi, yaklaşık on gün süren sürekli bir şekilde yapılmalıdır. Molaları yapmak istemez, ilaç almayı kendiniz de tamamlayabilirsiniz. Bakteriler ilaca direnç kazandığı için. Sonuç olarak, gelecekte daha güçlü ilaçlar kullanmak zorunda kalacak.

Küçük çocuklar (özellikle 3 yaşın altında) genellikle bir hastaneye yerleştirilir, tedavisi özel tıbbi gözetim gerektirir. Bademcik iltihabı şiddetli vakalarda, çocuk enjeksiyonlar şeklinde antibiyotik reçete edilir. Ancak aynı zamanda enjeksiyon yolları da iltihaplı bademciklere neden olan çeşitli komplikasyonlarla gerçekleştirilir.

Antibakteriyel tedavi genellikle penisilin serisinin antibiyotikleriyle gerçekleştirilir: Amoksisilin, Ampisilin. Bir çocuğun penisilin alerjisi olduğunda, makrolit grubundan ilaçlar reçete edilir: Sumamed, Clarithromycin, Macropen. Onlar sadece bademcik iltihabı rahatlatmakla kalmaz, aynı zamanda hastalığın nedenini de ortadan kaldırırlar. Çocuk antibiyotikler, aerosoller şeklinde önerilebilir: Hexaspree, Ingalipt, pastil veya lolipop: Strepsils, Pharyngosept.

Gibi antibiyotik almak, boğaz durulama, doktor fizyoterapi önerebilir: manyetoterapi, lazer tedavisi.

Hastalığın kronik formunda bademcikler kaldırılması

Sık görülen bulaşıcı hastalıklar, bademciklerin hipertrofisine yol açarak, çocukta nefes alma ile ilgili sorunlara neden olabilir, nefes alması zorlaşır. Konservatif tedavi pozitif sonuçlara yol açmazsa, iltihaplı bezler çıkarılır. Genellikle, 9 yaşına kadar olan çocuklarda ameliyat yapılır. Çocuk vücuduna ameliyat müdahalesi sadece aşırı durumlarda yapılır. Küçük bir çocuk hızlı bir şekilde lenfoid dokuyu geri yükler, bademcikler tekrar alev alabilirler. Işlem göstergesi:

 • Genellikle bir çocuk (yılda yedi kereden fazla) boğaz ağrısı geçirir;
 • Amigdala yüzeyinde oluşan bir apse;
 • Kalp kasının çalışmasıyla ilgili sorunlar.

Kontrendikasyonlar olarak, doktorlar dolaşım sistemi hastalıklarının yanı sıra ciddi, kronik bir enfeksiyonu ayırt ederler. Çoğunlukla, genel anestezi altında çocukların ameliyat, doktor tamamen veya kısmen bezlerin etkilenen bölgelerini ortadan kaldırır. Bu nedenle, bademcikler iltihaplı ise, tedavi hastalığın derecesine ve formuna bağlıdır.

Pürülan akut bademcik iltihabı ile çocukların tedavisi çocuk doktoru tarafından önerilen antibiyotik alımına dayanmaktadır. Durulama, sulama, bitkisel şifalı bitkilerle tedavi önemli fakat yardımcı bir işleve sahiptir. Çocuklarda bezlerin hastalığının bir profilaksisi olarak, burun çözeltileri ile burun sulamak, burunda "Oksolinovuyu merhem" kullanın, bitkisel şifalı otlar ile gargara ve ellerin saflığını izlemek için tavsiye edilir.

Çocuk büyütülmüş bademcikler: tedavi. Ne yapmalıyım?

Çocukta artmış bademcikler oldukça sık bulunur. Bu durumda, hem paired bademcikler hem de hipertrophied olabilir, onlar da adenoidlerin adını alan faringeal, yanı sıra bezleri vardır.

Sorun, ilaç ve halk ilaçları veya cerrahi müdahale yardımı ile mücadele eder. Fakat her durumda, bir uzmana danışmak gerekir, çünkü bu ciddi sonuçların gelişimini tehdit eder.

Vücutta bademciklerin işlevi

Faringeal halkanın girişinde yer alan bu organların asıl görevi, solunum organlarının patojenik mikroorganizmaların içine nüfuz etmesinden korunmalarıdır.

Mikropları ve lenfositleri yok edebilecek özel maddeler üretirler. Bağışıklığın oluşumu ve korunmasında birincil rol oynayan hücrelerdir. Sadece bademcikler vücuda giren patojen tipini ayırt edebilir ve bu bilgiyi bağışıklığa aktarabilir.

Çocuk bademcik büyütülmüş: fotoğraf

Bu sayede, mikroorganizmanın çoğalması ve vücutta ciddi iltihaplanma gelişmesinden önce bile, lezyon bölgesine yönelen yüksek spesifik antikorlar, yüksek miktarlarda üretilmekte ve enfeksiyonun patojenlerini öldürmek üzere yönlendirilmektedir.

Bu nedenle bu organlar önleyici amaçlar için çıkarılmamışlardır, aksine, kronik hastalıkların gelişmesiyle bile tüm güçleriyle birlikte kalmaya çalışmaktadırlar.

Çocuk büyütülmüş bademciklere sahipse: iltihaplanma nedenleri

Bıldırcınların yerlerinden bağımsız olarak çoğalmasının ana nedeni, bakteriyel doğanın iltihaplanmasıdır. Çoğu durumda streptokok ve stafilokoklar neden olur.

Çocukta sağlıklı bademcikler: fotoğraf (sağda)

Büyük bezler genellikle anjinadan sonra görülür, yani akut enflamatuar bir süreçtir. Eğer tedavi yanlış veya eksik yapıldıysa, mikroorganizmalar kullanılan ilaçlara karşı direnç geliştirebilir ve ağız boşluğunun dokularını etkilemeye devam edebilir.

Böylece, hastalıktan sonra, kronik bademcik iltihabı gelişir, bu da bezlerin hipertrofisinin ana sebebidir.

Onunla başa çıkmak tamamen kolay olmaktan uzaktır ve şiddetli vakalarda bedeni ciddi ve yaşamı tehdit eden komplikasyonların oluşmasından korumak yalnızca zamanla gerçekleştirilen operasyonda mümkündür.

Bununla birlikte, bazen bademciklerin şişmesi nedeni bu gibi bulaşıcı hastalıklar olabilir:

Ayrıca, çocuklar genellikle faringeal tonsillite sahiptir. Büyümüşse, doktorlar adenoidit teşhisi koyarlar.

Çoğu zaman bu hastalık 2 yıl veya 3 yıl çocuklarda ilk kez teşhis edilir. Ancak, bezlerin yenilgisinden farklı olarak, adenoidler genellikle endokrin veya otoimmün bozuklukların arka planında ortaya çıkar.

Ayrıca, hastalığın gelişimi yeteneğine sahiptir:

 • vitamin ve diğer maddelerdeki büyüyen organizmanın ihtiyaçlarını karşılamayan kötü beslenme;
 • tatminkar olmayan yaşam koşulları;
 • bulaşıcı hastalıkların sık transferi.
Kaynak: nasmorkam.net

semptomlar

Genellikle, şişmiş bezleri olan kırmızı boğaz, nadiren vücuttaki bozuklukların ortaya çıkışının tek belirtisidir. Ayrıca kırmızı damarların, beyaz, gri veya sarımsı plağın görünümüne ek olarak, ayrıca:

 • sakin bir halde veya yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • Yutmada zorluklar vardır, çünkü genişlemiş dokular gıdaların serbest geçişini engeller;
 • uyuşukluk, sinirlilik var;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • vücut ısısı yükselir;
 • burun sesi var.

Gelişmekte olan enfeksiyona ve solunum sisteminin diğer organlarının tutulma derecesine bağlı olarak, kuru veya ıslak öksürük ek olarak mevcut olabilir. Şiddetli vakalarda, dokular çok şiştiğinde nefes almada zorluklar meydana gelebilir.

Sonuç olarak, bebek sadece hava eksikliğinden değil aynı zamanda uyku, horlama ve boğulma korkusundan da sıkıntı çekecektir. Bu gibi durumlarda, çocuğu mümkün olan en kısa sürede doktora göstermek ve şişmeyi önlemek için bir dizi önlem almak gerekir.

Bununla birlikte, bazen çocuğun büyük bademciklere sahip olduğu gerçeği karşısında bile, enflamatuar süreç boğazda sıcaklık ve rahatsızlık olmadan devam edebilir. Diğer belirtiler, her zaman pozitif bir gösterge olmayan, daha büyük veya daha az ölçüde mevcut olabilir.

Bu, hastalığın kronik bir forma geçişini gösterebilir. Bu nedenle, çoğu zaman bademcikler genişler, fakat incinmezler.

Bademciklerde artış derecesi

Bu organların büyüklüğüne bağlı olarak, 4 derece hipertrofi vardır:

Bir tarafta amygdala genişlemiş

Bazen iki bezden biri büyümüştür: sol veya sağ. Buna aynı zamanda, boğazda ağrı ve dokuların kızarması da eşlik eder, ancak bir tarafta büyürse, ancak boğaz ağrıyorsa, bu vakaların büyük çoğunluğunda kronik bir enfeksiyonun açık bir işareti olarak hizmet eder.

Sadece kapsamlı bir incelemeden sonra, doktor bir yandan bademcik genişlediğinde ve uygun tedaviyi reçetelemenin ne anlama geldiğini söyleyebilmektedir.

Eğer bir tonsil diğerinden daha fazlaysa, bir uzmanın muayenesini gerektirir, çünkü hastanın acil cerrahi müdahaleye ihtiyacı olabilir.

Aksi takdirde, apse rüptüre olabilir ve içeriği ağız ya da boğaza ya da dokuların kalınlığına sıçrayabilir. Sonuncu seçenek en büyük tehlikeyi sunmaktadır, çünkü bu her zaman sepsis olan komplikasyonların gelişmesi ile doludur.

Ne zaman bir doktora görünmeliyim? Tehlikeli patoloji nedir?

Bir çocukta şişmiş bademcikler her zaman bir uzmanın zamanında konsültasyonunu ve patolojileri ve tam tedaviyi gerektirir. Sonuçta, yetkin terapinin yokluğunda, çocuk oldukça ciddi sağlık sorunları yaşayabilir:

 • yüz kemiklerinin yapısında rahatsızlıkların oluşması;
 • ısırma distorsiyonu;
 • göğsün gelişiminin ihlali;
 • anemi;
 • Zihinsel gelişimdeki gecikme (özellikle ağır vakalarda).

Bu tür talihsiz sonuçlardan kaçınmak için, çocuğun kulak burun boğazına başvurmak ve doku büyümesinin ilk belirtilerini geliştirirken tüm tavsiyelerini takip etmek gerekir.

Bebeğiniz sürekli ise, LOR ihtiyaçları ile hemen randevu alın:

 • gıda ile boğulmak;
 • ağzını solur ve bir rüyada horlar;
 • burun, telaffuz ile ilgili sorunları var;
 • sık sık soğuk olur;
 • dikkatsizlik ve yorgunluk muzdarip.

Bir çocukta büyütülmüş bademcik nasıl tedavi edilir?

Bir patolojiyi tedavi etmekten ziyade, ortaya çıkış nedenlerine bağlıdır. Terapi taktikleri seçimi doktor tarafından bireysel olarak belirlenir.

Çoğu durumda, hastalar atandı:

Pürülan tıkanıklıkların oluşmasıyla birlikte bademcik iltihabı ile, genellikle ENT kabini koşullarında antiseptik solüsyonları ile bezlerin yıkanması reçete edilir. Prosedür farklı cihazlarda yapılabilir ve genellikle pozitif sonuç elde etmek için en az 10 seans gereklidir.

Halk ilaçları olan çocuklarda büyütülmüş bademciklerin tedavisi

Ana terapiye ek olarak, bir kulak burun boğaz uzmanı geleneksel tıp kullanmayı önerebilir.

Birçok durumda, iyi sonuçlar verirler ve büyüyen organizmanın daha hızlı iyileşmesine yardımcı olurlar, ancak hastalığı yardımlarıyla tamamen tedavi etmek genellikle imkansızdır.

Fakat ilk kullanımdan önce, bebekte seçilen bileşenlere alerjisi olmadığından emin olmalısınız. Sonuçta, çocukların yetişkinlere göre alerjik reaksiyonlar geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Problemle başa çıkmak için şunları uygulayabilirsiniz:

Bir çocukta büyütülmüş bademcikler: tedavi Komarovsky. tavsiyeler

Eugene Olegovich Komarovsky bir çocukta bir çocuk doktoru veya KBB gözetiminde tedavi edilmek üzere iltihaplı bademcikler önerir. Doktoru ziyaret etmeden önce ebeveynlerle ne yapacağına gelince, şunları tavsiye eder:

 • bebek zayıf ise yatak istirahati;
 • bol içme;
 • fidanlık ve ıslak temizliğin düzenli olarak havalandırılması;
 • ateşle parasetamol ve ibuprofen verin.

Kronik inflamatuar süreçlerde, doktor orta derecede miktarlarda alevlenmelerin yokluğunda, ancak düzenli olarak bebeğin dondurmasını, soğuk içecekleri vb. Bu, vücudun sertleşmesine ve bademciklerin "eğitimine" katkıda bulunur.

Ameliyatsız bir çocukta bademcik nasıl azaltılır?

Kronik hastalıklarda fizyoterapi belirtilir. Bu hasta çerçevesinde ultrason tedavisi sıklıkla reçete edilir. Bu yöntem son derece etkili olarak kabul edilir ve sıklıkla hiperemi şiddetini azaltmaya ve cerrahi müdahaleden kaçınmaya izin verir.

Çocukta bademcikler ultrason ile tedavi edilir:

 • onları pus birikintilerinden temizleyin;
 • inflamatuar sürecin yoğunluğunu azaltmak;
 • dokuların rejenerasyonunu hızlandırır.

Manyetoterapi de gösterilmiştir. Yöntemin özü, elde edildiği için bir manyetik alanın eyleminden oluşur:

 • anestezik madde;
 • bir anti-inflamatuar;
 • bakteriyostatik;
 • yatıştırıcı etkisi.

Silmem gerekiyor mu ve ne zaman?

Operasyon, hastalık ilerlemesinin son aşamalarında gerçekleştirilir, bademciklerin çok uzun olduğu, konservatif tedavinin sonuç vermediği ve alevlenmelerin yılda 5 kez daha sık görüldüğü durumlarda. Ayrıca cerrahi müdahale endikasyonları da hizmet edebilir:

 • ciddi zorluk nefes alma;
 • apse, flegmon, paratonlesil apsesi oluşumu;
 • alerjilerin gelişimi;
 • kardiyovasküler sistem, böbrekler, eklemlerin patolojilerinin oluşumu.

Bademciklerin yenilgisi ile tonsillektomi yapılır. Çocuğun içindeki şişmiş bezler sıklıkla diğer yöntemlerle mümkün olmasına rağmen lazer tarafından çıkarılır.

Yine de, genellikle doktorlar organları kurtarmak için operasyonun anını geciktirmeye çalışırlar. Sonuçta, birçok durumda, sorun büyüdükçe, sorunun ciddiyeti azalır ve cerrahi müdahale ihtiyacı ortadan kalkar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anginada peroksit peroksit: doğru kullanıyoruz

Rahatsız edici acı verici hisleri ortadan kaldırmak için basit bir evdeki gargaralar yardımcı olacaktır. Düzenli durulama sayesinde bademciklerdeki gerginliği rahatlatabilir, iltihaptan kurtulabilir ve mukus boğazını nemlendirebilirsiniz.

Halk ilaçları ile tedavi edilen çocuklarda foliküler boğaz ağrısı

Angina, farinksin lenfadenoid dokularında, özellikle palatin bademciklerinde inflamatuar bir süreç ile karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.