Loading

Çocuklarda palatine bademcikler hipertrofisi

Hipertrofi terimi bir artış anlamına gelir.

Çocuklarda palatine bademcikler hipertrofisi, zamanımızda maalesef oldukça yaygındır.

Hipertrofili bademciklerin teşhisini kronik tonsillit tanısından ayırmak gereklidir.

Ana fark, bademcik iltihabı bademcik iltihabı ve hipertrofinin boyut olarak artmasıdır.
Bu tanı ile bademcikler üzerindeki inflamatuvar süreçler değildir.

Adenoidli çocuklarda sıklıkla hipertrofilli bademcikler ortaya çıkar.

Hastalığın nedenleri

Bebeğin bademciklerinin artmasına neden olan nedir?

Birçok hekime göre, bu sık soğuk algınlığı. Çocuk boğazdaki hoş olmayan hislerden şikayetçidir, bazen konuşmada değişiklikler olabilir - çocuk “burunda”, “çiğniyor” kelimeleri, nadiren nefes almakta zorluk çekebilir. Boğazda ağrı, öyle ki, hayır.

Palatine bademciklerin hipertrofisi türleri

Bademciklerin üç derece hipertrofisi vardır.

 • 1 derece tonsil genişlemesi özel tedavi gerektirmez.

Çocuğun aşırı soğutulmaması, çok sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerin tüketmemesi, ağızdan değil nefesle nefes alması sağlanmalıdır.

 • İkinci derece bademcik hipertrofisinde çocuğunuza fizyoterapinin yanı sıra koruyucu tedavi de verilecektir.

  Tedaviden sonra ve yatmadan önce gargaralama yapan terapötik antiseptik ilaçlarla birlikte irrigasyon farenksi olabilir.

 • Üçüncü olarak, palatine bademciklerin en karmaşık hipertrofisi derecesinde çocuğun durumunu gözlemlemek gerekir.
 • Birbirlerine neredeyse dokunurlarsa, yutma veya nefes alma sürecini zorlaştırırlar, KBB - doktor bu çocuğa bir tonsillektomi atayabilir, yani. bademcik kaldırmak için cerrahi operasyon. Ancak bu sadece aşırı durumlarda yapılmalıdır, çünkü çocuklarda yaştaki palatine bademcikler atrofiye olduğunda, hipertrofiye neden olan lenfoid dokunun büyümesi kesilir.

  Boğaz hastalığının uygun tedavisi için yöntemler

  Tedavi için geleneksel ilacın birçok iyi tarifleri vardır.

  Bu patoloji ile başa çıkmanıza yardımcı olacak birkaç kompozisyon vereceğim.

  Her yemekten sonra ağzı çalkalayın.
  Bu basit prosedür, çeşitli patojenik süreçlerin ortaya çıkmasını önleyerek, ağız boşluğunu ve boğazını temizler ve sertleştirir. Dahası, çocuğu böyle bir prosedüre öğretmek çok kolaydır - çocuklar suyla oyunlara bayılırlar ve eğer bebekle birlikte yapılırsa, o zaman daha iyi bir ruh hali garanti edilir!

  Boğazınızı sadece kaynamış suyla durulayabilirsiniz, durulama için de gazsız tuzlu su kullanabilirsiniz.

  Durulama için, bitkisel şifalı otlar da kullanabilirsiniz - papatya, kadife çiçeği, nane.

  1 oranında, örneğin, bademcik bal ile aloe suyu karışımı farklı kompozisyonlar yağlamak tavsiye edebilir: 3, ama çocuk küçükse, o doktor tarafından tavsiye edildiği gibi eczacılık ilaçları kullanmak daha iyidir, oldukça problemlidir.

  Ve en önemlisi - çocuğu izleyin, sık hipotermiye izin vermeyin, sağlığını güçlendirin, bebeği kızdırın.

  Palatine bademciklerin hipertrofisi

  Palatine bademcikler hipertrofisi, gökyüzü ve dil arasında yer alan bezlerin büyüklüğünde artış olarak adlandırılır. Bu patolojinin ayırt edici özelliği, inflamatuar bir sürecin olmamasıdır.

  Üç ana derece vardır:

  • 1 derece - bademcikler, alanın 1 / 3'ünden daha az işgal ettikleri zaman bu büyüklükte olurlar;
  • 2 derece - hipertrofik bezlerin dokular 2/3 oranında gökyüzünden gökyüzüne olan mesafeyi doldurur;
  • 3 derece - boşluk neredeyse tamamen doldurulur, bademcikler birbirlerine dokunmaya başladıklarında bir boyuta ulaşırlar.

  Bu hastalığın kesin sebepleri yoktur. Geleneksel olarak lenfatik formasyonların dokularının çoğalmasının organizmanın olumsuz çevresel faktörlere verdiği yanıt olduğuna inanılmaktadır. Nazofaringeal tonsilin en sık görülen hipertrofisi çocuklarda görülür, lenfoid dokunun zayıf, şekillendirici immün savunması ve olgunlaşması ile ilişkilidir.

  nedenleri

  Palatine bademciklerin hipertrofisi, hastanın bağışıklığını vücudunu etkileyen çevresel faktörlerdeki değişikliklere bir tepkidir. Bunun sebepleri şunlar olabilir:

  • Soğuk havanın ağız yoluyla solunması sonucu aşırı soğutma;
  • boğaz ve nazofarenksin yeniden enflamasyonu;
  • sık soğuk ve SARS oluşumu;
  • yanlış beslenme;
  • vitamin eksikliği;
  • endokrin bezlerinin hastalıkları;
  • kalıtım;
  • radyasyonun vücudu üzerindeki etkisi.

  Ayrıca, risk altındaki insanlar burun akıntısı, solunum sistemi kronik patolojileri, sık görülen anjina ile birlikte insanlara alerjidir. Palatine bademciklerin kronik hipertrofisine, beyni de dahil olmak üzere, vücudu zehirleyen toksinlerin salınması eşlik eder.

  semptomlar

  Palatine bademciklerinin genişlemesine, lenfadenoid faringeal halkanın kalan kısımlarının hipertrofisi eşlik eder. Hipertrofik olarak değiştirilmiş bezler yoğun, pürüzsüz bir yüzeye sahiptir, pembeden soluk sarıya kadar renk alırlar, genellikle lehimlenir ve palatal diline dokunurlar.

  Hastalık, bu semptomlarla karakterizedir:

  • nefes alma zorluğu;
  • yutulduğunda ağrı;
  • boğazda yabancı bir nesnenin varlığının hissi;
  • sesin değişmesi (bulantı, okunaksızlık, bazı seslerin çarpıtılması);
  • uyku bozukluğu;
  • horlama ve geceleri öksürme;
  • işitme bozukluğu;
  • kardiyovasküler sistem hastalıklarının gelişimi;
  • hafızada azalma;
  • ruhsal bozukluklar.

  Daha sorumlu bir yaklaşım, çocuklarda hastalığın tedavisini gerektirir. Tıbbi müdahalenin yokluğunda hastalık ilerler ve daha sonraki bir aşamada tedavisi cerrahi müdahale gerektirir.

  komplikasyonlar

  Patotin bademciklerin hipertrofisi, orofarinks ve nazofarenksin açıklığının ihlaline eşlik eder. Bu, bu tür komplikasyonlara neden olabilir:

  • kronik rinit;
  • orta kulağın pürülan orta kulak iltihabı.

  Hastalığa yutma zorluğu eşlik eder, bu da iştahta ve kilo kaybında azalmaya yol açar. Ayrıca bir avitaminoz ve vücudun bağışıklık savunmasında bir azalma vardır. Solunumdaki zorluklar, beyin hücrelerinde oksijen eksikliğine yol açar ve bu da beyin aktivitesinin ve ruhsal bozuklukların bozulmasına yol açar.

  tanılama

  Yukarıdaki işaretlere sahipseniz, hemen LOR ile iletişime geçmelisiniz. Bir araştırma yapar, gerekirse bir muayene yapar, farmakokimya ve ultrason ve bir kan tahlili tayin eder. HLM'den şüphelenilen bir hastanın sorgulanması, şikayetlerin tanımlanmasını, nefes alma zorluğunun varlığını, baş ağrılarını, sinir durumunu içerir. Muayene sırasında, uzman lenf düğümlerinin parmak muayenesini yapar.

  Farenks incelendiğinde, doktor badem dokularının yoğunluğunu, büyüklüklerini, bezlerin derinleşmesini, artikülatör aparatın patolojisini, adenoidlerdeki artışı analiz eder. Görsel bir incelemeden sonraki adım, testlerin yapılması, genel bir idrar testi, genel bir kan testi, mikroflora için bir analiz, pıhtılaşma seviyesinin saptanmasıdır.

  Listelenen yöntemler kesin bir sonuç göstermezse, o zaman enstrümantal çalışmalar kullanılır, bunlar:

  • faringoskopi - spatula ve özel ayna ile nazofaringeal boşluğun incelenmesi;
  • rijit endoskopi - lokal anestezi altında nazofarenksin derin kesitlerinin incelenmesi;
  • Fibroendoskopiya - bir endoskop kullanarak muayene;
  • ultrason muayenesi.

  Diğer benzer semptomatik hastalıkların dışlanması için ayırıcı tanı kullanılır. Doğru tanı için - faringeal tonsilin hipertrofisi gereklidir.

  tedavi

  Tedavi patolojinin gelişim aşamasına bağlıdır. 1 derecede, bu prosedürler hipertrofiyle başa çıkmaya yardımcı olacaktır:

  • her yemekten sonra ağız boşluğunun antiseptik solüsyonlarla durulanması;
  • Ultrason ile bademcikler üzerindeki etkisi;
  • Ozonoterapi - oksijenli organ ve dokuların zenginleştirilmesi;
  • sanatoryum tedavisi;
  • çamur uygulamaları;
  • antimikrobiyal ilaçlar kullanarak lenfotropik tedavi;
  • Bezleri yağlamak için gümüş kullanımı.

  Hipotermi, enfeksiyon ve hasarlı dokuların kurumasını önlemek için önemli bir nokta burun içinden nefes almaktır. Tedavinin bağımsız olarak yapılması gerekli değildir, belirtilerin ortaya çıkması durumunda, bir kerede doktora başvurulması gerekir.

  Üçüncü derece palatine bademcikler hipertrofisi daha ciddi bir yaklaşım gerektirir, konservatif tedavi vazgeçilmezdir. Hipertrofik dokunun cerrahi olarak çıkarılması - tonsillektomi yapılması gerekli olacaktır. Operasyon zor nefes alma, telaffuz problemleri gibi belirtiler için endikedir.

  Organ kısmen veya tamamen çıkarılır. 5 ila 7 yaş arasındaki çocuklar kısmen çıkarılır, daha sonra bezler tamamen kesilir. Çoğu durumda bademciklerin eksizyonunu yapmak, ayrıca adenoidleri de uzaklaştırır. Eğer ikinci hipertrofi derecesi yutmada acı verici hislere sahip değilse, nefes almak zor değildir ve konuşma değişmezse operasyon acele olmaz.

  Ameliyat sonrası dönem

  Operasyon bitiminden hemen sonra, sağ tarafta iki saat yalan söylenir. Bu sırada hasta bol tükrük salgısını gözlemleyebilir. Öksüremez ve konuşamazsın. Kan durduğunda, bir yudum su alabilirsin.

  İşlemden sonraki ilk iki gün, yatak istirahati reçete edilir, üçüncü günde kalkabilirsiniz. İkinci gün sıvı gıda kullanımına izin verdi. Dişlerinizi durulamak ve birkaç gün boyunca temizlemekten kaçınmak gerekir, bu kanamayı tetikleyebilir.

  İkinci - üçüncü günde, ameliyat sonrası operasyonlarda beyaz plağın görünümünü görebiliyorsunuz, bu kanamaya karşı koruyucu bir reaksiyon. Aynı zamanda düşük dereceli ateş, muhtemelen lenf düğümlerinde artış, yutulduğunda ağrı vardır. Beşinci günde, baskın ortadan kaybolmaya başlar, 1.5-2 hafta sonra, tamamen geçer. Yaraların iyileşmesi 2.5-3 hafta sonra ortaya çıkar.

  önleme

  Ana korunma yöntemi, KBB organlarının enflamatuar hastalıklarının zamanında tedavisidir. Ayrıca patolojik işlemlerden kaçınmak, sertleşmeye, vitamin terapisine, bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olacaktır. Alerji varsa, alerjen ile temastan kaçının. Deniz ve sağlık tesislerinde önerilen dinlenme.

  Bir doktora zamanında erişim ile, ilaç tedavisi ile almak mümkündür. Tedavi için prognoz uygundur. Operasyonla birlikte cerrahi müdahale yapılır, yutma, nefes alma ve konuşmadaki zorlukların tamamen ortadan kaldırılmasına yol açar.

  Ilk doktor

  3 derece çocuklarda bademcikler hipertrofisi

  Glandüler bezin dokusunun proliferasyonu çocuklukta ortaya çıkar. 2 yaşından ergenliğe kadar çocuklara tonsillit tanısı konur. Patolojik sürecin nedenleri boğazda yer alan lenfoid sistemin az gelişmiş organlarında yatmaktadır.

  Patoloji çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

  Bademciklerin dokusu genişler, boğazda daha büyük bir hacme sahiptirler, ancak iltihaplanma süreci yoktur. Vücudun rengi ve kıvamı değişmez. Çocuklarda bademcikler hipertrofisi düzenli olarak gerçekleşir, kız ve erkek çocuklar bu süreçten eşit olarak etkilenirler. Tedavi, doku çoğalmasının derecesine bağlıdır.

  İlk muayenede doktor hangi bademciklerin etkilendiğini belirleyecektir:

  Palatine ve tüp (çiftleşmiş) bezleri. Bunlardan ilki, girişin her iki tarafında, işitme organlarındaki farenkse doğru uzanmaktadır. Faringeal ve lingual (eşlenmemiş) bezler. İlki, farenin arka duvarında yer alır, ikinci dilin altında.

  Lenfatik sistemin organları, vücudu enfeksiyon, toz ve virüslere karşı korur. Çocukta işlevlerini tam olarak yerine getiremezler, çünkü henüz yeterince gelişmemişlerdir.

  Son olarak, oluşum 12 yıl sonra sona erer ve daha sonra palatine bademciklerin hipertrofisinin azalacağını bekler. Tüm çocuklar için zorunlu tedavi gerekli değildir.

  Bademciklerin çoğalması nedenleri

  Palatine ve faringeal bezler sürece dahil olur. Aggravasyon tekrarlanan tonsilliti kışkırtır. Kronik inflamatuar süreç çoğunlukla faringeal tonsili etkiler, daha sonra ebeveynler “adenoidit” tanısını duyarlar.

  İlk aşamada tedavi, iltihabı hafifletmeyi ve bezin hacmini azaltmayı amaçlamaktadır. Ciddi durumlarda, glandüler hipertrofinin solunumu etkilediği, uykunun kötüleştiği ve normal beslenmeyi önlediği durumlarda, cerrahi olarak (tam veya kısmi) çıkarılması belirtilir.

  Enflamatuar süreçte, bezlerin hacmi artar, lenfositlerin sayısı artar, bu da vücudun patojenlerin istilasından korur. Tekrarlanan enfeksiyonlar, zayıf bağışıklık, bademcikler iltihap sonrası iyileşmek için zamana sahip değildir ve normal boyutlara sahiptir. Genişlemiş bir durumda kalmak, bir patoloji haline gelen kronik bir forma girer.

  Lenfatik organların hipertrofisi için faktörler çok daha büyüktür, farengoskopi gerçek nedenini oluşturmaya yardımcı olur:

  alerjilere karşı duyarlılık; uygun olmayan iklim; çürük, stomatit, pamukçuk; çene-yüz aparatının yapısının özellikleri; adrenal hastalık.

  Çocukta bezin hipertrofisi belirtileri

  Ebeveynler çocuğun vücudundaki değişiklikleri soğuk algınlığı ile enflamatuar süreçlere yüklerler. Bununla birlikte, enfeksiyon tedavi edildiğinde ve solunum zor olduğunda ve bebek burun olduğunda, bu bir doktora danışmak için bir fırsattır.

  Aşağıdakiler doktor ziyaretinin sebepleridir:

  Geceleri bebeğin nefes alması dengesiz, bazen çabayla; ağızdan nefes almak baskındır; Çocuk engellenir, hastalanır, duyar; "burunda" der; ünsüzlerin telaffuzunda zorluklar; cilt solgunluğu; burun tıkanıklığı hissi.

  Çocuk halsiz, çabuk yorgun, baş ağrısından şikayet edebilir.

  Hipertrofinin ortaya çıkış biçimleri

  Tedaviyi seçmek için bezin genişleme derecesini belirleyin. Bunun için doktor, özel aletler kullanılmadan görülebilen ağız boşluğu ve palatina bezlerini inceler.

  Çocuklarda 3 derecelik bir bademcik hipertrofisini ayırt etmek kabul edilir:

  Görsel olarak palatine bezler büyür, yüksekliğin dilin üçüncü kısmı gökyüzünün kemerine uzanır. Boyundaki lenf bezleri farenksin medyan hattını geçerler. Bezler, farinksin lümenini kapatır, sıkıca birleşir veya üst üste gelir.

  Çocuklarda bademcikler 1 ve 2'nin hipertrofisi hijyene, ağrının temizlenmesine, su ile durulamaya ve antiseptik solüsyonlara uyulmasını gerektirir. Palatine bezlerinin büyüme derecesi belirlendiğinde, bez dokularının kısmen veya tamamen çıkarılması düşünülür.

  Tek taraflı bir sürecin tehlikesi nedir?

  Bez enfeksiyonu ortaya çıktığında, her ikisi de "aktif hale gelir". Süreç kronikleştiğinde, eşzamanlı büyüme gerçekleşir. Ancak, nadir durumlarda, tehlikeli bir semptom olarak görülen bademciklerin tek taraflı hipertrofisini teşhis edin.

  Bu durumda, patolojinin nedenini belirlemek için acilen doktora gitmelisiniz. Çocuk onkolog, fizyoterapist ve venereoloğa gösterilir. Bezin büyümesinin nedeni, akciğer hastalığı (tüberküloz), sifiliz, tümör sürecidir. Teşhis yardım analizlerini kurmak için: kan, yayma, aletli muayene.

  Farinksin yapısının anatomik özelliklerinden dolayı bademciklerin tek taraflı proliferasyonu meydana gelir. Bu durumda terapi gerekli değildir.

  Bademciklerin çoğalması ile tedavisi

  İlk aşamalarda, konservatif yöntemler kullanılır:

  durulama; fizyoterapi; inhalasyon; ağzın sanitasyonu

  Bademcikleri geri yükleyin veya daha fazla büyümesini engelleyin.

  denize geziler; sertleştirme ve hava banyoları; bağışıklığı güçlendirmek; çeşitli bir diyet.

  Bezin patolojik büyümesi küçük bir hastanın ömrünü karmaşıklaştırırsa, lenf dokusunun çıkarılması veya kısmen çıkarılması için bir operasyon yapılır.

  Bezlerin patolojisi ile küçük bir hastanın gözlemi ve doktorun reçetelerine uyulması gösterilir. Yüksek olasılıkla, lenf bezleri normal boyutlarda olacak ve fonksiyonel görevlerini yerine getireceklerdir.

  Solunum sistemi ve ağız boşluğu yoluyla insan vücuduna nüfuz etmek isteyen herhangi bir enfeksiyonun yolunda meydana gelen ilk engel, palatine bademciklerdir. Lenfatik dokudan oluşurlar, oval bir şekle sahiptirler ve sağlıklı bir halde çok küçüktürler. Bununla birlikte, bazen dokularındaki iltihaplanma sürecinin gelişiminden dolayı boyutlarında artış gösterirler.

  Çocuklarda palatine bademcikler hipertrofisi gelişimi

  Dil ve yumuşak damak arasında parafin bademcikler vardır, bunların dışında hala nazofaringeal, lingual ve iki tubal bademcikler vardır. Hepsinde lenf glotofaringeal halka meydana gelir; ana işlevi, nazofarenks, solunum yolu, bronş ve akciğerleri ve ayrıca çeşitli enfeksiyonların ataklarından mide-bağırsak sistemini korumaktır.

  Bazen palatine bademcikler (bademcikler), kendileri içinde enflamatuar sürecin tamamen yokluğunda, boyut olarak artmaya başlar. Bu çocuklarda sıklıkla bulunan palatine bademcikler veya hipertrofik tonsillitin hipertrofisidir.

  Çocuklarda bu durum genellikle zararlı çevresel faktörlerin etkisi altında meydana gelir. Doğumdan hemen sonra, bezlerin lenfatik dokusu olgunlaşmamış, ancak bu organın hücrelerini büyütme sürecinde farklılaşmaya uğrar ve olgunlaşır. Bu dönemde parafin bademcikler üzerindeki eksojen faktörlerin etkisi altında, bu organın dokularının yetersizliği ve bunların artması söz konusudur.

  Yukarıda belirtildiği gibi, çocuklarda palatine bademcikler hipertrofisi gelişimi, bağışıklık sisteminin çeşitli olumsuz faktörlere ve çevresel koşullara verdiği yanıttır. Kural olarak, 3-5 yaşlarında bile, çocuklar topluluğa girerler ve birbirleriyle aktif olarak iletişim kurmaya başlarlar. İletişimden keyif almanın yanı sıra, bu toplantılar henüz olgunlaşmamış olan bağışıklık sistemi üzerindeki yükü de artırıyor.

  Çocuğun hava ile soluduğu birçok virüs, inorganik madde ve bakteri, bezlerin dokusunda artışa katkıda bulunur.

  Aşağıda görülebilen palatine bademciklerin hipertrofisi, vücudun bir tür uyarlamasıdır:

  Ayrıca bezlerdeki artış, malnutrisyona, sık ARI ve hipotermiye katkıda bulunabilir. Ancak, bu tür hipertrofinin gelişim nedenleri çok bireyseldir, burada çocuğun anayasal özellikleri ve kalıtsallık büyük rol oynamaktadır.

  Palatine bademcikler hipertrofisi belirtileri

  Kural olarak, bu bedenin büyüklüğündeki küçük değişiklikler ve hiçbir şekilde çocukları rahatsız etmemektedir. Ancak süreç ilerledikçe bezlerin büyüklüğündeki artış aşağıdaki olumsuz belirtilerin ortaya çıkmasına neden olabilir:

  sesin değişmesi - Çocuk burun tıkanıklığıyla rinit geliştirmiş gibi burunda konuşur. Konuşma da deforme olur, kötü okunaklı hale gelir, "bulanık"; Nazal solunum bozukluğu - Çocuk ağızdan, sonra burun içinden nefes almaya zorlanır. Aynı zamanda, uykusuzluk ve huzursuzluğun kötüleşmesi, uykuda bir rahatsızlık (huzursuz ve kısa ömürlü hale gelir); horlama bir gece uykusu sırasında oluşur - Bu, solunumda bir gecikmeye yol açabilir.

  Tonsil hipertrofisinin bu tür semptomları, bir doktoru ziyaret etmenin mutlak ve acil sebebidir.

  Palatine bademcikler hipertrofisi gelişme derecesi

  Sürecin ne kadar geliştirildiğine ve bademciklerin genişlediğine bağlı olarak üç dereceli palatine bademciklerin ayırt edilmesi kabul edilir. Boğazlarını incelerken sadece hipertrofisinin boyutunu ve boyutunu belirleyebilir. Hastalığın gelişim derecesi, bezlerin büyüklüğüne veya anterior palatal arkın kenarı ile farinksin orta çizgisi arasındaki boşluğun ne kadar kaldığına bağlıdır.

  Alanın 1 / 3'ü işgal edildiğinde 1 derecelik palatine bademcikler hipertrofisi tanısı konur. Bu tür değişimler, çocukta rahatsızlık duymalarına neden olmadıklarından, çoğu zaman tesadüfen saptanır.

  2 derece palatine bademcikler hipertrofisi olduğunda, iltihaplı organlar zaten tüm alanın 2 / 3'ünü işgal eder ve hastalığın ilk belirtilerine neden olur (ses değişikliği, solunum zorluğu).

  Üçüncü derece palatine bademcikler hipertrofisi ile, iltihaplı organlar neredeyse tüm alanı işgal eder ve hatta birbirleriyle temas edebilir.

  Kural olarak, adenoidlerin ve palatine bademciklerin hipertrofisi, provoke edici ve ağırlaştırıcı faktörlerin yokluğunda, yavaş yavaş ergenliğe kaybolabilecek, tersinir bir işlemdir.

  Çocuklarda palatine bademcikler hipertrofisi tedavisi yöntemleri

  Palatine hipertrofinin tedavisinde bademcikler sadece hastalık 1 derece olduğunda ve nazofarenkste enflamatuar süreçler çok nadir görülür. Hastalığın ilk aşamasında, her 7-10 günde bir sıcak bir kabartma tozu veya furacilin çözeltisi, adaçayı ve papatya çürümesi ile boğaz yıkamak gerekir. Ayrıca çocuğun nefes almasının sadece nazal olmasını sağlamak önemlidir, aksi halde bademciklerin enfeksiyonu ve hipotermisi mümkündür. Durumları üzerinde olumlu bir etki, taze dağ ve deniz havasının solunmasıdır.

  Çocuklarda bademcik 2. sınıfın hipertrofisi tedavisi daha sık durulama boğaz antiseptik çözümler yanısıra sıkılaştırıcı yağlama bademcik ve dağlama maddeleri, 2-3 hafta boyunca kolloid gümüş örneğin% 3 solüsyonu ve son bir ay içerisinde bir ara kapsamaktadır. Tedavi için bir başka yöntem - (yatmadan önce), günlük yağlama nazofarenks mukoza karotolin etkin besler ve iltihaplanmayı önler.

  3. derece şiddetli hipertrofisi ile, yutmada güçlük çeken ve nefes almayı zorlaştıran cerrahi müdahale gerekebilir - tonsillotomi. Gerçekleştirilmesi sırasında bademciğin bir kısmı kesilir, lokal anestezi altında bir operasyon gerçekleştirilir.

  Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

  Bir soru sorun

  Faringeal halkanın diğer lenfoid formasyonları gibi palatine bademcikler, immün yapılara işaret eder. Vücuda girmeye çalışırken enfeksiyonun saldırısını üstlenirler. Patojenik mikroorganizmalarla savaşmak için normal lenfoid doku biraz artabilir, ancak kazanımlar önceki boyutlara döner.

  Böylece, 1 derecelik palatine bademciklerin geçici hipertrofisi, akut bir enfeksiyöz hastalık dönemi için normun bir varyantıdır. Bezlerdeki 2 ve 3 derecelik artış hastalığın semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur ve tedavi gerektirir. Çoğunlukla çocuklar arasında patoloji bulunur.

  Gebeliğin hipertrofisi, faringeal veya lingual tonsilde artışa paralel olarak gelişebilir. Sıklıkla, bezlerdeki artış adenoidlerin arka planına karşı teşhis edilir ve bunun tersi de geçerlidir.

  Boyuta bağlı olarak bademcikler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

  1 derece - boğazın lümeninde üçte bir azalma ile karakterize; ikinci derecede - çap 2/3 ile daralır; üçüncü derece için, boğazın lümenini tamamen kapatan bademciklerin yüzeylerinin bağlantısının karakteristiğidir.

  Hipertrofinin nedenleri

  Bademlerin neden hipertrofiye dönüştüğünü söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte, bunun, vücudun olumsuz bir etkinin etkisine karşı koruyucu bir tepkisi olduğu konusunda güvenle söyleyebiliriz.

  Çocuklarda, bağışıklık sisteminin az gelişmiş olması nedeniyle, lenfoid doku çok değişkendir, dolayısıyla hiperplazisi için zarar verici faktörün uzun etkili etkisi gerekli değildir.

  Çocuklarda palatine bademcikler hipertrofisine neden olan lenfoid dokunun proliferasyonuna neden olan predispozan faktörler:

  bağışıklık savunmasında azalma; kronik patolojinin alevlenmesi; yanlış beslenme; sık enfeksiyonlar (SARS, influenza); boğazda (farenjit) veya nazofarenkste (sinüzit) enfeksiyon varlığı; mikroplar mukozanın kıvrımlarında biriktiğinde, inflamatuar reaksiyonu destekleyen kronik bademcik iltihabı; ağır fizgagruzki; kuru, kirli hava; mesleki tehlikeler.

  Adenoidlerden muzdarip veya bezlerinin çıkarıldığı, yani kalıtsallığı olan çocukların daha sık yaşadıkları belirtilmelidir.

  Nasıl ortaya çıkıyor?

  Çoğu zaman otolaryngologist referansta lenfoid doku büyümesi sadece bezlerin değil aynı zamanda faringeal tonsil de teşhis edilir. Klinik semptomların şiddeti bademciklerdeki hipertrofinin derecesine ve laringeal lümenin örtüşmesine bağlıdır.

  Aynadaki bademcikleri sadece ikinci ve üçüncü dereceden incelemeye çalıştığınızda, onların artışlarını görebilirsiniz. 1 derece filizlenme o kadar farkedilemez ki, bir kişi semptomlara dikkat etmez. Yavaş yavaş, 2. derecenin bademciklerinin hipertrofisi geliştiğinde, hastalığı gösteren belirtiler ortaya çıkar. Bezler büyüdükçe, birbirleriyle ve palatal diliyle birleşirler.

  Bademcikler kıvamına göre hiperemik (iltihaplı) veya soluk sarı renk ile yoğunlaşır. Klinik olarak, hipertrofik bez türleri bu belirtilerle gözlemlenebilir:

  Çocuk özellikle mobil oyunlar oynadığında ağır nefes almaya başlar; yutma zor; farinkste yabancı bir element vardır; ses değişir, burun olur. Bazen çocuğun ne dediğini ilk kez anlamak imkansızdır, çünkü bazı sesler çarpıtılmıştır; Bazen horlama ve öksürme olur.

  Lenfoid dokunun daha fazla proliferasyonu ile, katı yiyecekleri geçmek zordur. Bademcik iltihabı ile anjin gelişir. Ile karakterize edilir:

  keskin başlangıç; durumun hızlı bir şekilde bozulması; febril hipertermi; bademcikler üzerinde pürülan çökeller, foliküllerin eklenmesi, lakunada irin.

  Teşhis muayenesi

  Doğru bir teşhis yapmak için bir doktora görünmelisiniz:

  ilk aşamada doktor şikayetleri sorgular, görünümlerinin özelliklerini inceler ve ayrıca yaşamın anamnezini (yaşam koşulları, aktarılan ve var olan hastalıklar) analiz eder. Ek olarak, bölgesel lenf düğümleri inflamasyonu için incelenir; ikinci aşamada, bademciklerin durumunun incelenmesine, sürecin prevalansının tahmin edilmesine ve lenfoid doku proliferasyonunun derecesinin belirlenmesine olanak veren farenoskopi yapılır. Rinoskopi ayrıca tavsiye edilir; Üçüncü aşamada laboratuvar teşhisleri bulunmaktadır. Bunu yapmak için hasta mikroskopi ve kültür için gönderilir. İnceleme materyali bademciklerden bir leke.

  Analizler, bezlere bulaşan hasarı teyit etmeyi veya dışarıda bırakmayı ve ayrıca mikropların antibiyotiklere duyarlılığını belirlemeyi mümkün kılar.

  Komplikasyonları saptamak için otoskopi, rijit endoskopi, fibroendoskopi ve ultrason yapılır. Tanı sırasında hipertrofi kronik tonsillit, onkopatoloji ve apse ile ayırt edilmelidir.

  Tedavide konservatif yön

  Tedavi için ne kullanacağına karar vermeden önce, teşhis sonuçlarını analiz etmek gerekir. Özellikle lenfoid dokunun büyümesinin derecesini, enfeksiyonun ve enflamatuar sürecin varlığını göz önünde bulundurmak gerekir.

  Bir sistem eylemi için şunları atayabilirsiniz:

  antibakteriyel maddeler (Augmentin, Zinnat); antiviral ilaçlar (Nasoferon, Aflubin); doku şişmesini azaltan antihistamin ilaçlar (Diazolin, Tavegil, Erius); vitamin tedavisi.

  Lokal etkiler için, boğazın antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri olan solüsyonlarla durulanması gösterilmektedir. Furacilin, Klorheksidin, Givalex ve Miramistin prosedür için uygundur. Ayrıca otların et suyuyla (bir papatya, bir civanperçemi, bir adaçayı) durulanır.

  Gerekirse, antiseptik, kurutma ve nemlendirme etkisi olan bademciklerin yağlanması tavsiye edilir. İlaç tedavisinin etkinliğini yeterince değerlendirmek için düzenli olarak bir doktora gitmeli ve teşhis edilmelidir. Bağışıklık savunmasını güçlendirmek için iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

  Cerrahi müdahale

  Çocuklarda üçüncü dereceden palatine bademcikler hipertrofisi cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Böylesi bir artışla, bezler sadece hastalığın semptomlarıyla ilgilenmez, aynı zamanda komplikasyonlar da ortaya çıkar. Nefes alma rahatsızlığı, çocuğun uykulu, dikkatsiz ve kaprisli olduğu hipoksiyle doludur.

  Bademciklerin ya da tonsillektominin çıkarılması 50 dakikadan fazla sürmez.

  Operasyona hazırlanmak için kontrendikasyonları tanımlamak için eksiksiz bir muayene yaptırmanız gerekir.

  Cerrahi müdahale şu durumlarda yapılabilir:

  bulaşıcı hastalıkların akut seyri; kronik patolojinin alevlenmesi; koagülopati; sinir sisteminin kontrolsüz hastalıkları (epilepsi); şiddetli bronşiyal astım.

  bir otolaringolojist danışarak sırasında kendi hipertrofisi bezlerden ile lenf bezleri kaldırılması meselesi olarak kabul edilebilir. Ameliyattan önce sen lokal anestezik (prokain, lidokain) karşı alerjik reaksiyonların varlığı bulmak gerekir.

  Lokal anestezi veya genel anestezi altında cerrahi müdahale yapılabilir. Bu, konuşma sırasında anestezist tarafından ve teşhisin sonuçlarıyla belirlenir.

  tam çocuğu incelemek ve böylece komplikasyonları önlemek ve postoperatif dönemi kolaylaştırabilir böylece Genellikle, gerçekleştirilen planlama tonsillektomide.

  Çocuk sahibi olduğunda bir ameliyat için hastaneye yatma yapılır:

  nefes darlığı; horlama; konuşma değişti; üçüncü derecede palatine bademcikler hipertrofisi.

  Ameliyat öncesi dönemde ve cerrahi müdahalenin öncesinde, ebeveynler çocuğun yanında olmalıdır. Bu onu biraz sakinleştirmeye ve cerrahlar için daha kolay hale getirmeye yardımcı olacaktır. Çocuğun ameliyat sırasında sağlık personelinin elinden çıkmasına izin vermemek için duygusal olarak kararsızsa, genel anestezi seçilir.

  Ameliyattan hemen sonra, kan damarlarına zarar vermemek ve kanamaya neden olmamak için öksürmemeli ve konuşmamalısınız.

  Çocuğun kanın bir karışımı ile bol miktarda tükürük varsa, korkmayın. Doktora danışarak, birkaç saat sonra, tercihen bir tüpten su içebilirsiniz.

  İkinci günden başlayarak, örneğin yoğurt, kefir veya et suyu gibi sıvı yiyeceklere izin verilir. Dişlerinizi fırçalamak birkaç gün boyunca ertelenmelidir. Operasyondan sonra şunları yapabiliriz:

  Yutulduğunda ağrı, doku travmasına bir cevap olarak görünür. Ağrıyı azaltmak için analjezi reçete edilir; subfebril hipertermi; bölgesel lenfadenit; boğazda kabuklar; tükürükte kan.

  Ekstrakt 10 gün sonra mümkündür, Ancak bu, normal yaşantınıza geri dönebileceğiniz anlamına gelmez. Aynı zamanda katı yiyecek, sıcak içecekler ve ağır fiznagruzka kullanımını yasaklamaktadır. Nazik ses modunu hatırlamak gerekir.

  Bademciklerdeki küçük bir artışla, çocuklar doktor tarafından dinamik olarak izlenmelidir, çünkü bezlerin boyutunu normalleştirebilirler. Cerrahi komplikasyonlar çok nadirdir, bu nedenle kulak burun boğaz için basit kabul edilir.

  Önleyici tedbirler

  Çocuğu cerrahi müdahaleye karşı korumak için aşağıdaki önerilere uymak yeterlidir:

  Rutin muayene için düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin çünkü çürükler kronik bir enfeksiyondur; inflamasyonun zamanında tedavisi ve boğaz (bademcik iltihabı) ve nazofarenks (sinüzit) enfeksiyonu; iç organların kronik hastalıklarını önlemek; doğru yer; uykuyu ver ve yeterince zaman dinlen; genellikle açık havada yürürler; Odayı düzenli olarak havalandırın, ıslak temizlik yapın ve havayı nemlendirin; spor için gitmek (yüzme, bisiklet); alerjenlerle temastan kaçının; Enfeksiyon hastalıkları ile en az temas eden kişiler; Grip salgını sırasında büyük bir nüfusa sahip yerleri ziyaret etmeyin; temperli; sahil şeridinde, ormanlık alanda veya dağlarda sanatoryumda vücudu iyileştirir.

  Çocuklarda bademciklerin hipertrofisi oldukça sık görülen bir patolojidir, ancak bu kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez. Çocuğun sağlığına dikkat, yaşam için güçlü bir temel oluşturmak için doğumdan verilmelidir.

  Palatine bademciklerin hipertrofisinin nedenleri ve tedavisi

  Makalenin içeriği

  Böylece, 1 derecelik palatine bademciklerin geçici hipertrofisi, akut bir enfeksiyöz hastalık dönemi için normun bir varyantıdır. Bezlerdeki 2 ve 3 derecelik artış hastalığın semptomlarının ortaya çıkmasına neden olur ve tedavi gerektirir. Çoğunlukla çocuklar arasında patoloji bulunur.

  Gebeliğin hipertrofisi, faringeal veya lingual tonsilde artışa paralel olarak gelişebilir. Sıklıkla, bezlerdeki artış adenoidlerin arka planına karşı teşhis edilir ve bunun tersi de geçerlidir.

  Boyuta bağlı olarak bademcikler aşağıdaki gibi sınıflandırılabilir:

  • 1 derece - boğazın lümeninde üçte bir azalma ile karakterize;
  • ikinci derecede - çap 2/3 ile daralır;
  • üçüncü derece için, boğazın lümenini tamamen kapatan bademciklerin yüzeylerinin bağlantısının karakteristiğidir.

  Hipertrofinin nedenleri

  Bademlerin neden hipertrofiye dönüştüğünü söylemek mümkün değildir. Bununla birlikte, bunun, vücudun olumsuz bir etkinin etkisine karşı koruyucu bir tepkisi olduğu konusunda güvenle söyleyebiliriz.

  Çocuklarda, bağışıklık sisteminin az gelişmiş olması nedeniyle, lenfoid doku çok değişkendir, dolayısıyla hiperplazisi için zarar verici faktörün uzun etkili etkisi gerekli değildir.

  Çocuklarda palatine bademcikler hipertrofisine neden olan lenfoid dokunun proliferasyonuna neden olan predispozan faktörler:

  • bağışıklık savunmasında azalma;
  • kronik patolojinin alevlenmesi;
  • yanlış beslenme;
  • sık enfeksiyonlar (SARS, influenza);
  • boğazda (farenjit) veya nazofarenkste (sinüzit) enfeksiyon varlığı;
  • mikroplar mukozanın kıvrımlarında biriktiğinde, inflamatuar reaksiyonu destekleyen kronik bademcik iltihabı;
  • ağır fizgagruzki;
  • kuru, kirli hava;
  • mesleki tehlikeler.

  Adenoidlerden muzdarip veya bezlerinin çıkarıldığı, yani kalıtsallığı olan çocukların daha sık yaşadıkları belirtilmelidir.

  Nasıl ortaya çıkıyor?

  Çoğu zaman otolaryngologist referansta lenfoid doku büyümesi sadece bezlerin değil aynı zamanda faringeal tonsil de teşhis edilir. Klinik semptomların şiddeti bademciklerdeki hipertrofinin derecesine ve laringeal lümenin örtüşmesine bağlıdır.

  Aynadaki bademcikleri sadece ikinci ve üçüncü dereceden incelemeye çalıştığınızda, onların artışlarını görebilirsiniz. 1 derece filizlenme o kadar farkedilemez ki, bir kişi semptomlara dikkat etmez. Yavaş yavaş, 2. derecenin bademciklerinin hipertrofisi geliştiğinde, hastalığı gösteren belirtiler ortaya çıkar. Bezler büyüdükçe, birbirleriyle ve palatal diliyle birleşirler.

  Bademcikler kıvamına göre hiperemik (iltihaplı) veya soluk sarı renk ile yoğunlaşır. Klinik olarak, hipertrofik bez türleri bu belirtilerle gözlemlenebilir:

  1. Çocuk özellikle mobil oyunlar oynadığında ağır nefes almaya başlar;
  2. yutma zor;
  3. farinkste yabancı bir element vardır;
  4. ses değişir, burun olur. Bazen çocuğun ne dediğini ilk kez anlamak imkansızdır, çünkü bazı sesler çarpıtılmıştır;
  5. Bazen horlama ve öksürme olur.

  Lenfoid dokunun daha fazla proliferasyonu ile, katı yiyecekleri geçmek zordur. Bademcik iltihabı ile anjin gelişir. Ile karakterize edilir:

  • keskin başlangıç;
  • durumun hızlı bir şekilde bozulması;
  • febril hipertermi;
  • bademcikler üzerinde pürülan çökeller, foliküllerin eklenmesi, lakunada irin.

  Teşhis muayenesi

  Doğru bir teşhis yapmak için bir doktora görünmelisiniz:

  1. ilk aşamada doktor şikayetleri sorgular, görünümlerinin özelliklerini inceler ve ayrıca yaşamın anamnezini (yaşam koşulları, aktarılan ve var olan hastalıklar) analiz eder. Ek olarak, bölgesel lenf düğümleri inflamasyonu için incelenir;
  2. ikinci aşamada, bademciklerin durumunun incelenmesine, sürecin prevalansının tahmin edilmesine ve lenfoid doku proliferasyonunun derecesinin belirlenmesine olanak veren farenoskopi yapılır. Rinoskopi ayrıca tavsiye edilir;
  3. Üçüncü aşamada laboratuvar teşhisleri bulunmaktadır. Bunu yapmak için hasta mikroskopi ve kültür için gönderilir. İnceleme materyali bademciklerden bir leke.

  Analizler, bezlere bulaşan hasarı teyit etmeyi veya dışarıda bırakmayı ve ayrıca mikropların antibiyotiklere duyarlılığını belirlemeyi mümkün kılar.

  Komplikasyonları saptamak için otoskopi, rijit endoskopi, fibroendoskopi ve ultrason yapılır. Tanı sırasında hipertrofi kronik tonsillit, onkopatoloji ve apse ile ayırt edilmelidir.

  Tedavide konservatif yön

  Tedavi için ne kullanacağına karar vermeden önce, teşhis sonuçlarını analiz etmek gerekir. Özellikle lenfoid dokunun büyümesinin derecesini, enfeksiyonun ve enflamatuar sürecin varlığını göz önünde bulundurmak gerekir.

  Bir sistem eylemi için şunları atayabilirsiniz:

  • antibakteriyel maddeler (Augmentin, Zinnat);
  • antiviral ilaçlar (Nasoferon, Aflubin);
  • doku şişmesini azaltan antihistamin ilaçlar (Diazolin, Tavegil, Erius);
  • vitamin tedavisi.

  Lokal etkiler için, boğazın antiseptik ve anti-inflamatuar etkileri olan solüsyonlarla durulanması gösterilmektedir. Furacilin, Klorheksidin, Givalex ve Miramistin prosedür için uygundur. Ayrıca otların et suyuyla (bir papatya, bir civanperçemi, bir adaçayı) durulanır.

  Gerekirse, antiseptik, kurutma ve nemlendirme etkisi olan bademciklerin yağlanması tavsiye edilir. İlaç tedavisinin etkinliğini yeterince değerlendirmek için düzenli olarak bir doktora gitmeli ve teşhis edilmelidir. Bağışıklık savunmasını güçlendirmek için iyi bir sonuç elde edebilirsiniz.

  Cerrahi müdahale

  Çocuklarda üçüncü dereceden palatine bademcikler hipertrofisi cerrahi olarak tedavi edilmelidir. Böylesi bir artışla, bezler sadece hastalığın semptomlarıyla ilgilenmez, aynı zamanda komplikasyonlar da ortaya çıkar. Nefes alma rahatsızlığı, çocuğun uykulu, dikkatsiz ve kaprisli olduğu hipoksiyle doludur.

  Bademciklerin ya da tonsillektominin çıkarılması 50 dakikadan fazla sürmez.

  Operasyona hazırlanmak için kontrendikasyonları tanımlamak için eksiksiz bir muayene yaptırmanız gerekir.

  Cerrahi müdahale şu durumlarda yapılabilir:

  • bulaşıcı hastalıkların akut seyri;
  • kronik patolojinin alevlenmesi;
  • koagülopati;
  • sinir sisteminin kontrolsüz hastalıkları (epilepsi);
  • şiddetli bronşiyal astım.

  bir otolaringolojist danışarak sırasında kendi hipertrofisi bezlerden ile lenf bezleri kaldırılması meselesi olarak kabul edilebilir. Ameliyattan önce sen lokal anestezik (prokain, lidokain) karşı alerjik reaksiyonların varlığı bulmak gerekir.

  Lokal anestezi veya genel anestezi altında cerrahi müdahale yapılabilir. Bu, konuşma sırasında anestezist tarafından ve teşhisin sonuçlarıyla belirlenir.

  tam çocuğu incelemek ve böylece komplikasyonları önlemek ve postoperatif dönemi kolaylaştırabilir böylece Genellikle, gerçekleştirilen planlama tonsillektomide.

  Çocuk sahibi olduğunda bir ameliyat için hastaneye yatma yapılır:

  • nefes darlığı;
  • horlama;
  • konuşma değişti;
  • üçüncü derecede palatine bademcikler hipertrofisi.

  Ameliyat öncesi dönemde ve cerrahi müdahalenin öncesinde, ebeveynler çocuğun yanında olmalıdır. Bu onu biraz sakinleştirmeye ve cerrahlar için daha kolay hale getirmeye yardımcı olacaktır. Çocuğun ameliyat sırasında sağlık personelinin elinden çıkmasına izin vermemek için duygusal olarak kararsızsa, genel anestezi seçilir.

  Ameliyattan hemen sonra, kan damarlarına zarar vermemek ve kanamaya neden olmamak için öksürmemeli ve konuşmamalısınız.

  Çocuğun kanın bir karışımı ile bol miktarda tükürük varsa, korkmayın. Doktora danışarak, birkaç saat sonra, tercihen bir tüpten su içebilirsiniz.

  İkinci günden başlayarak, örneğin yoğurt, kefir veya et suyu gibi sıvı yiyeceklere izin verilir. Dişlerinizi fırçalamak birkaç gün boyunca ertelenmelidir. Operasyondan sonra şunları yapabiliriz:

  • Yutulduğunda ağrı, doku travmasına bir cevap olarak görünür. Ağrıyı azaltmak için analjezi reçete edilir;
  • subfebril hipertermi;
  • bölgesel lenfadenit;
  • boğazda kabuklar;
  • tükürükte kan.

  Ekstrakt 10 gün sonra mümkündür, Ancak bu, normal yaşantınıza geri dönebileceğiniz anlamına gelmez. Aynı zamanda katı yiyecek, sıcak içecekler ve ağır fiznagruzka kullanımını yasaklamaktadır. Nazik ses modunu hatırlamak gerekir.

  Bademciklerdeki küçük bir artışla, çocuklar doktor tarafından dinamik olarak izlenmelidir, çünkü bezlerin boyutunu normalleştirebilirler. Cerrahi komplikasyonlar çok nadirdir, bu nedenle kulak burun boğaz için basit kabul edilir.

  Önleyici tedbirler

  Çocuğu cerrahi müdahaleye karşı korumak için aşağıdaki önerilere uymak yeterlidir:

  • Rutin muayene için düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin çünkü çürükler kronik bir enfeksiyondur;
  • inflamasyonun zamanında tedavisi ve boğaz (bademcik iltihabı) ve nazofarenks (sinüzit) enfeksiyonu;
  • iç organların kronik hastalıklarını önlemek;
  • doğru yer;
  • uykuyu ver ve yeterince zaman dinlen;
  • genellikle açık havada yürürler;
  • Odayı düzenli olarak havalandırın, ıslak temizlik yapın ve havayı nemlendirin;
  • spor için gitmek (yüzme, bisiklet);
  • alerjenlerle temastan kaçının;
  • Enfeksiyon hastalıkları ile en az temas eden kişiler;
  • Grip salgını sırasında büyük bir nüfusa sahip yerleri ziyaret etmeyin;
  • temperli;
  • sahil şeridinde, ormanlık alanda veya dağlarda sanatoryumda vücudu iyileştirir.

  Çocuklarda bademciklerin hipertrofisi oldukça sık görülen bir patolojidir, ancak bu kaçınılmaz olduğu anlamına gelmez. Çocuğun sağlığına dikkat, yaşam için güçlü bir temel oluşturmak için doğumdan verilmelidir.

  Palatine bademciklerin hipertrofisi

  Palatine bademciklerin hipertrofisi - yumuşak damağın anterior ve posterior arkı arasında bulunan lenfoid formasyonlarının büyüklüğünde, inflamatuar değişiklikler belirtisi olmaksızın artış. Klinik belirtiler - yutulduğunda rahatsızlık, burun ve ağız solunumu, horlama, burun, konuşma distorsiyonu, disfaji. Başlıca tanı ölçütleri anamnestik bilgi, şikayetler, farenjektomi sonuçları ve laboratuvar testleridir. Terapötik taktikleri hipertrofinin şiddetine bağlıdır ve ilaç, fizyoterapik tedavi veya tonsillektomi yapılmasını içerir.

  Palatine bademciklerin hipertrofisi

  Palatine tonsiller hipertrofisi, toplam popülasyonun% 5-35'inde görülen yaygın bir hastalıktır. Tüm hastaların yaklaşık% 87'si 3 ila 15 yaş arası çocuk ve adolesanlardır. Orta yaşlı ve yaşlı insanlar arasında, bu tür değişiklikler oldukça nadirdir. Sıklıkla bu durum, nazofaringeal tonsiller - lenfoid dokunun genel hiperplazisini gösteren adenoidlerde bir artışla birleştirilir. Çocuk popülasyonunda patolojinin yaygınlığı, yüksek ARVI insidansı ile ilişkilidir. Aynı sıklıkta farinksin lenfoid dokusunun hiperplazisi, erkek ve kadın cinsiyetinin temsilcileri arasında ortaya çıkar.

  nedenleri

  Modern kulak burun boğazında palatine bademciklerin hipertrofisi kompensatuvar bir reaksiyon olarak kabul edilir. Lenfoid dokunun büyümesi, immün yetmezliğin eşlik ettiği koşullar ile önlenebilir. Kural olarak bademcikteki artış şu nedenlerden dolayıdır:

  • Enflamatuar ve bulaşıcı hastalıklar. Palatine bademcikler - antijen ile birincil temas, kimlik, yanı sıra lokal ve sistemik bağışıklık yanıtı oluşumu bir organ. Çoğu zaman, ağız ve yutak (Adenoidit stomatit, çürük, farenjit, t. D.), enfeksiyon çocukluk hastalıkları (kızamık, boğmaca, kızıl, ve diğerleri) patolojiler için enflamatuar nükseden, hipertrofi SARS neden olur.
  • Azalmış bağışıklık. Bu, lokal immüniteyi ve vücudun genel savunmasını azaltan tüm hastalıkları ve faktörleri içerir - hipovitaminoz, yetersiz beslenme, kötü ekolojik koşullar, ağız solunumu ve endokrin hastalıkları olan bademciklerin hipotermisi. İkinci grupta en önemli rol, adrenal korteks ve timus bezinin yetersizliğine bağlanır.
  • Lenfatik-hipoplastik diyatezi. Anayasanın anomalisinin bu varyantı, lenfoid dokunun diffüz hiperplazi eğilimi ile kendini gösterir. Ayrıca bu hasta grubu için immün yetmezlik, reaktivitenin ihlali ve organizmanın çevresel faktörlerin etkisine adaptasyonu ile karakterizedir.

  patogenez

  3-4 yaşın altındaki çocuklar için T-yardımcılarının eksikliği şeklinde hücresel bağışıklık eksikliği söz konusudur. Bu da B-lenfositlerin plazma hücrelerine dönüşmesini ve antikorların üretimini önler. Bakteriyel ve viral antijenlerle sürekli temas, bademciklerin lenfoid folikülleri ve hiperplazisi ile fonksiyonel olarak olgunlaşmamış T-lenfositlerin aşırı üretimine yol açar. Nazofarenksin enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklarına, mukus üretiminin artması eşlik ediyor. O, farenksin arka duvarında süzülürken, palatine bademcikler üzerinde hipertrofisine neden olan tahriş edici bir etkiye sahiptir. Lenfatik-hipoplastik diyatezi ile birlikte, vücudun tüm lenfoid dokusunun kalıcı hiperplazisine ek olarak, fonksiyonel yetersizliği gözlenir ve bu da alerjilere ve bulaşıcı hastalıklara daha fazla eğilim gösterir. Hastalığın patogenezinde önemli bir rol, mast hücrelerinin degranülasyonuna neden olan alerjik reaksiyonlar, çok sayıda eozinofilin palatine bademciklerindeki parankimde birikme ile oynanır.

  sınıflandırma

  Preobrazhensky BS'nin tanı kriterlerine göre, palatine bademciklerde 3 derece artış vardır:

  • I Sanat. - Doku dokuları anterior palatal arkın kenarından dilin veya medyanın boğaz hattına olan mesafesinin 1 / 3'ünden daha az yer kaplar.
  • II. Yüzyıl - Hipertrofik parankima yukarıda belirtilen mesafenin 2 / 3'ünü doldurur.
  • III yüzyıl. - bademcikler yumuşak damak dilinin diline ulaşır, birbirlerine dokunur veya birbirlerine giderler.

  Gelişim mekanizması ile, hastalığın aşağıdaki formları ayırt edilir:

  • Hipertrofik form. Yaşa bağlı fizyolojik değişiklikler veya anayasal anomaliler neden olur.
  • Inflamatuar formu. Oral kavite ve nazofarenksin enfeksiyöz ve bakteriyel hastalıklarına eşlik eder.
  • Hipertrofik alerjik form. Alerjik reaksiyonların arka planda oluşur.

  semptomlar

  Hastalığın ilk belirtileri - yutulduğunda rahatsızlık hissi ve boğazda yabancı bir cisim hissi. Palatine bademciklerindeki artış sıklıkla adenoidlerle birleştiğinden, özellikle uyku sırasında burun nefeslerinde zorluk vardır. Lenfoid dokunun daha fazla büyümesi, burun yoluyla nefes alma ve nefes verme ile nefes alma, öksürük ve horlama, ağız solunumu kötüleşmesi ile kendini gösterir.

  II-III st. Hipertrofisi ile Uzatma tüpünün rezonans özelliklerinin (farinks, burun ve ağız boşlukları) ve yumuşak damak hareketliliğinin azaldığı bir ihlali vardır. Sonuç olarak, kapalı nazal, belirsiz konuşma ve seslerin telaffuzunun çarpıtılması ile karakterize disfoni vardır. Nazal solunum imkansız hale gelir, hasta ağzı açık olarak nefes almaya zorlanır. Akciğerlere yetersiz oksijen alımının bir sonucu olarak, uyku ve hafızanın kötüleşmesi, gece apnesi ataklarıyla ortaya çıkan hipoksi gelişir. Bademciklerde belirgin bir artış işitsel tüpün faringeal açıklığının lümeninin kapanmasına ve işitme kaybının bozulmasına yol açar.

  komplikasyonlar

  Palatine bademcikler hipertrofisi komplikasyonlarının gelişmesi, nazofaringeal ve orofaringeal pasifliğin bozulması ile ilişkilidir. Bu, burun boşluğunun goblet hücreleri tarafından üretilen sırrın çıkışının engellenmesine ve işitsel tüpün drenaj işlevinin bozulmasına yol açar ve bu da kronik rinit ve pürülan otitis media gelişmesine neden olur. Disfajiye, vücut ağırlığı, vitamin eksikliği ve gastrointestinal sistemin patolojileri eşlik eder. Kronik hipoksinin arka planına karşı, sinir hücreleri gelişir, çünkü beyin hücreleri oksijen eksikliğine en çok duyarlıdır.

  tanılama

  Tonsiller hipertrofinin tanısı için, kulak burun boğaz uzmanı karmaşık bir analiz, anamnitif verilerin karşılaştırılması, hasta şikayetleri, objektif muayene sonuçları, laboratuar testleri ve diğer patolojilerle farklılaşmayı gerçekleştirir. Böylece, tanılama programı şunları içerir:

  • Anamnez ve şikayetler toplanması. Bademciklerin hiperplazisi için, solunum bozukluğu, eşzamanlı zehirlenme sendromu olmadan yutma eylemi ve geçmişte anjinin gelişimi ile karakterizedir.
  • Pharyngoscope. Yardımı ile, pürüzsüz bir yüzey ve serbest lacunae ile parlak pembe renk simetrik olarak genişletilmiş palatine bademcikler belirlenir. Onların tutarlılığı yoğun-elastik, daha az sıklıkla - yumuşaktır. İnflamasyon belirtileri yoktur.
  • Genel kan testi. Periferik kanda belirlenen değişiklikler bademcikteki artışın etiyopatojenetik varyantına bağlıdır ve lökositoz, lenfositoz, eozinofili, ESR'de bir artış ile karakterize edilebilir. Çoğunlukla elde edilen veriler ayırıcı tanıda kullanılır.
  • Nazofarenksin radyografisi. Faringeal bademciklerin eşlik eden hipertrofisi ve posteriyor rinoskopinin düşük bilgi içeriğinin klinik bulgularının varlığında kullanılır. Lenfoid doku tarafından nazofarenksin lümeninin obstrüksiyon derecesini belirlemeyi ve daha ileri tedavi taktiklerini geliştirmeyi sağlar.

  Ayırıcı tanı kronik hipertrofik tonsillit, lenfosarkom, lösemi anjina ve soğuk intramindelik apsesi ile gerçekleştirilir. Kronik bademcik iltihabı, anamnezde bademcik iltihabı, hiperemi ve faringoskopi, zehirlenme sendromu ile pürülan baskınlar ataklarıdır. Lenfosarkom ile, çoğu durumda, sadece bir palatin tonsil etkilenir. Lösemide anjin, genel bir kan testinde çok sayıda blast hücresinin varlığında, ağız boşluğundaki tüm mukoza zarlarında ülseratif-nekrotik değişikliklerin gelişmesi ile karakterize edilir. Soğuk bir apse ile bademciklerden biri yuvarlak bir şekil alır ve basıldığında dalgalanma belirtisi belirlenir.

  Palatine bademciklerin hipertrofisi tedavisi

  Terapötik taktikler, doğrudan lenfoid dokunun büyümesinin derecesine ve ayrıca hastalığın şiddetine bağlıdır. Klinik bulguların minimal tezahürüyle, tedavi gerçekleştirilemeyebilir - yaşla birlikte lenfoid dokunun oluşumu gerçekleşir ve bademciklerin kendileri hacimde azalır. Hipertrofinin düzeltilmesi için I-II st. Fizyoterapötik önlemler ve farmakolojik ajanlar kullanılır. Nefes alma ve disfajinin belirgin bir şekilde bozulmasıyla birlikte II. Ve III. Derecedeki artış, palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasının bir göstergesidir.

  • İlaç tedavisi Bir kural olarak, bir bitki bazında gümüş ve immünomodülatörlere dayanan büzücü etkinin antiseptik preparatları ile palatine bademciklerin tedavisini içerir. İkincisi de burun yıkamak için kullanılabilir. Sistemik maruziyet için lenfotrop ilaçlar kullanılır.
  • Fizyoterapötik araçlar. En yaygın yöntemler ozon tedavisi, kısa dalga ultraviyole ışınlaması, karbonik mineralli sular ve çamur çözeltileri ile inhalasyon, elektroforez, submandibuler bölgede çamur uygulamalarıdır.
  • Tonsillektomi. Özü, Mathieu'nun tosillotome yardımıyla palatine bademciklerin genişletilmiş parankiminin mekanik olarak uzaklaştırılmasında yatmaktadır. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Modern tıbbında, diathermocoagulasyon ve kriyocerrahi, yüksek frekanslı akım ve düşük sıcaklıkların etkisi altında bademcik dokularının pıhtılaşmasına dayanan popülerlik kazanmaktadır.

  Prognoz ve önleme

  Tonsil hipertrofisi için prognoz uygundur. Tonsillektomi, disfajinin tamamen ortadan kaldırılmasına, fizyolojik solunumun restorasyonuna, konuşmanın normalleşmesine yol açar. Lenfoid dokunun orta derecede hiperplazisi, 10-15 yaşından itibaren yaşa bağlı bir değişime uğrar. Özel önleyici tedbirler yoktur. Spesifik olmayan korunma, enflamatuar ve enfeksiyöz hastalıkların zamanında tedavisine, endokrin bozukluklarının düzeltilmesine, alerjenlerle temasın en aza indirilmesine, sanatoryuma ve sağlığın iyileştirilmesine ve rasyonel vitamin terapisine dayanır.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Farenjit ile boğaz durulayın

  Eğer farenjitiniz varsa, her zaman boğazınızı yıkamanız tavsiye edilir, çünkü bu, en etkili tedavi yöntemlerinden biridir, çünkü özel çaba veya harcama gerektirmez, oldukça etkilidir.

  Eustachyte - nedenleri, belirtileri, önleme ve tedavi

  Östaki kanalındaki inflamatuar hastalık, işitme kaybının eşlik ettiği eustachyte olarak adlandırılır. Eustachiitis, nazofarenksi orta kulağa bağlayan işitme kanalında gelişen inflamatuar olmayan inflamatuar hastalıklara karşılık gelir.