Loading

Boğazda apse: fotoğraflar, belirtiler ve bademcik iltihabı tedavisi

Retrophaengeal apsesi olarak da adlandırılan boğazın apsesi, foreproof ve lenf düğümlerinin farinksinin takviye edilmesinin etkilerini temsil eder.

Hastalığın görünümü, vücuda orta kulak, nazofarenks ve burun yoluyla lenfopatlar yoluyla giren piyojenik mikroorganizmalar tarafından teşvik edilir.

Bazı olgularda, bu tür hastalıklara bağlı olarak retrophaengeal apse gelişir:

Ek olarak, amigdala apse, periputik kavitenin mukozasının mekanik yaralanmaları nedeniyle ortaya çıkabilir.

Boğaz apsesi türleri

Bu tür apseler var:

Yutma takviyesi genellikle erken yaşlarda gelişir. Enfeksiyöz inflamatuar hastalık seyrinde veya seyrinden sonra ortaya çıkar.

Lateral retrophaengeal apsesi genellikle erişkin dönemde bulunur. Ve pürülan erüpsiyonlar yakın farengeal bölgede yoğunlaşır. Bu sürecin başlangıcı için faktörler, boğazın bulaşıcı hastalıklarında veya mukozanın mekanik travmasında yatar.

Abdominal apse, mukus boğazına anjina ve travmanın sık görülen bir sonucudur.

Akışın nedenleri ve görünüşü

Boğazın pürülan apsesi, diğer bir çeşit E. coli, stafilokok ve streptokokların birlikte yaşadığı karışık bir mikroflora bağlı olarak gelişir. Daha sıklıkla bu tür durumun meydana gelme faktörleri, KBB organlarının kronik iltihaplarında kaplıdır.

Dolayısıyla, bu komplikasyon kronik foliküler anjine katkıda bulunabilir. Ek olarak, kronik bademcik iltihabı durumunda ortaya çıkar. Hala iltihaplı bezler, genişlemiş nazofaringeal tonsiller olan adenoidlerle ilgili problemlerin bir sonucu olabilir.

girdikten sonra nazofarenks piyojenik bakteri boğazın mukoza zarı bölünmeye başlar, böylece başlangıçta kızarıklık var ve fotoğrafta görüldüğü gibi döküntüleri, irinli karakterinden sonra oluşur.

Ayrıca, kızarma ve büyütülmüş bademcikler gibi belirtiler vardır. Bu süreç genellikle kulakta irradiruet olan ağrıya eşlik eder.

Karakteristik özellikleri

Hastalığın semptomları anında ortadan kalkacaktır. Böylece, anjinalı bir hastada bademcikler iltihaplandığında, aşağıdaki tezahürler mevcuttur:

 • maksiller kasların hareketi sırasında rahatsızlık;
 • yüksek sıcaklık;
 • konuşmak zor, nefes almak ve yutmak;
 • mukus deşarjı;
 • burun tıkanıklığı;
 • submandibular bezlerde ağrı.

Bu semptomlar üşüme, mide bulantısı, kötü nefes, orgazm dehidrasyonu ve kusma ile desteklenir. Ayrıca boğaz apsesi, uyuşukluk, kas ve baş ağrısı, güç kaybı ve yorgunluk gibi belirtileri karakterize eder.

Larenks yakınında bulunan dokularda pürülan bir doğanın erüpsiyonu şişlik (dalgalanma) ile birlikte görülür. Boğaz hissi, mühürler, genişlemiş lenf düğümleri, şişmiş ve lokal sıcaklık artışı vardır.

"Angina ile boğaz apse" tanısı konulduğunda farengoskopi, sağlıklı dokular üzerinde hafifçe hakim olan oval bir infiltratı ortaya çıkarır. Çoğu zaman, şiş ve hiperemiktir. Laboratuvar testleri yapılırken, ESR ve lökositozda bir artış bulunur.

Anjina ile pürülan apse, tıbbi bir isme sahiptir - paratonzillar apse. Hastalığın semptomları çevre hassas alanın iltihaplanmasıdır. Kural olarak, bilateral apseler olmasına rağmen, hastalık boğazın bir tarafında lokalize olur.

Çoğunlukla bu komplikasyon kronik bademcik iltihabından sonra ve foliküler ya da lacunar anjinin inferior tedavisinin arka planına karşı gelişir. Bu durumda, hastalığın ilerlemesinde bir azalmadan sonra, semptomları ortadan kalktığında bile, 2-3 günlük bir süre sonunda ciddi bir nüks oluşur.

Ve yutma sürecinde, hasta kulakta ağrı hisseder. Ve boğazda kızarıklık ve şişme var. Ayrıca boğazda çiğneme sırasında terleme ve ağrı vardır.

Çene altında, servikal lenf düğümleri, dokuların şişmesi nedeniyle artar, ağzın tamamen açılması imkansızdır. Boğaz iltihabı, sabah düşecek ve akşama doğru büyüyen yüksek ateş eşlik eder.

Ayrıca, aşağıdaki gibi belirtiler vardır:

 1. nefes darlığı;
 2. kas ve baş ağrısı;
 3. burun tıkanıklığı;
 4. artan tükürük.

Boğazın anjina ile pürülan apsesinin, yetkili ve zamanında tedavi yoksa ciddi komplikasyonlara yol açabileceğine dikkat edilmelidir.

Tanı ve tedavi

Bu fenomeni evde tedavi ederseniz, her şey hoş olmayan sonuçlarla sonuçlanabilir. Bu nedenle, eğer ilk ek belirtiler varsa, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gerekir.

Doktor görsel bir muayene yapacak ve çeşitli testler yapacak. Böylece, hasta pürülan oluşumundan alınan bir delinme reçete edilebilir.

Buna ek olarak, boğazdan ekim yapmak için tankta test yapılması gerekmektedir. Ek olarak, doktor hastanın tıbbi geçmişine bakar. Belki de hasta zaten daha önce KBB organlarının benzer hastalıklara maruz kalmıştı.

Gururun apsesinin tedavi edilmesinin evde gerçekleştirilemeyeceğini belirtmek gerekir. Hastalığın tedavisi mutlaka sabit şartlar altında yapılmalıdır. Cerrahi veya ilaç olabilir.

Patolojinin erken bir gelişim aşamasında teşhis edilmesi durumunda ilaçlarla tedavi yapılır. Uygun bir sonucun ya da ihmal edilen bir hastalığın yokluğunda, bir operasyon gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi, Cefazolin ve Penisilin gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerin intramüsküler enjeksiyonu anlamına gelir. Çene hareketini hafifletmek için, Novokain hastaya reçete edilir (% 0,5).

Evde, ile gargara yapabilirsiniz:

 • soda çözeltisi;
 • papatya kaynatma;
 • furatsilina;
 • adaçayı hediyesi;
 • Rotokan.

Anjina ile, doktor antiseptik aerosoller, antipiretik ilaçlar ve analjezikler ile tedaviyi reçete eder. Bir başka hastanın vücudun koruyucu işlevlerini arttırması gerekir.

Bu amaçla, sodyum deoksiribonükletazin ve Azoximer gibi immün sistemi uyarıcı ilaçlar içmesi gerekir.

Cerrahi tedavi

Hastalık ihmal edilmiş bir aşamada olduğunda veya antibakteriyel ajanların kullanımı etkisiz kaldığında, cerrahi müdahale kullanılır. Böylece dört gün olgunlaşan apse, kendiliğinden boşalmadan hemen açılmalıdır.

Pürülan oluşumun açılması belli bir şemaya göre yapılır. Başlangıçta lokal anestezi, pulverizasyon veya araçlarla tedavi ile gerçekleştirilir. Bunun için şunları kullanabilirsiniz:

Daha sonra boynun şişmiş bölgesinde bir kesi yapılır. Belli bir şişlik yoksa, o zaman cerrah yatay ve dikey çizgilerin kesişme noktasına odaklanır ve sagittal yönde uzunluk ve derinlik iki santimetreden fazla değildir. Sonra bir neşter kullanarak bir kesim yapar.

Elde edilen deliğe bir Hartman şırıngası yerleştirilir, bundan sonra 4 cm'ye kadar genişler, böylece apse boşluğundaki köprüler yırtılır. Bundan sonra drenaj yapılır.

Bazı durumlarda otopsi özel aletler kullanılarak yapılır - Hartmann şırıngası veya Schneider aracı. Aşağıdaki fotoğrafta nasıl göründükleri gösterilir.

Açılış için en zor dış lokalizasyon ile apse. Bu gibi durumlarda, bugün büyük talep gören apsepillisektomi kullanılmaktadır.

Böyle bir prosedürün uygulanması için, aşağıdaki gibi belirli göstergeler vardır:

 1. Paratonzillitin alevlenmesi semptomlarının varlığı (mediastatinit, sepsis, parapharyngitis ve phlegmon).
 2. Paratonzillit, tarihte tekrarlanan;
 3. Apse açıldıktan ve irin dışarı pompalandıktan sonra iyileşme ve pozitif dinamiklerin eksikliği;
 4. Apsenin sakıncalı konumları, örneğin, yanal formasyonun açılması ve boşaltılması zordur.

Bu tür bir tedavinin sonraki dispensif gözlemi gerektirdiğini belirtmek gerekir.

önleme

Belli tavsiyelere uyulursa, bu tür hastalıkların görünümü ve sonraki gelişimi önlenebilir. Öyleyse, apse ile pürülan anjinin gelişmemesi gerekir:

 • Ağız boşluğunun hijyenini izlemek.
 • Vücudu düzenli olarak antibakteriyel jel veya sabunla yıkayın.
 • Bademcik iltihabı, farenjit ve boğazın diğer hastalıklarını zamanında tedavi etmek.
 • Antibakteriyel jelleri ve merhemleri kullanın.
 • Doğru diş çürüğü zamanında.
 • Aktif ve doğru bir yaşam tarzına öncülük etmek ve bağışıklığı geliştirmek.

Bu makaledeki videodaki apse tehlikeleri hakkında ayrıntılar.

Anjina ile apse belirtileri ve tedavisi yöntemleri

Akut bademcik iltihabının en tatsız komplikasyonlarından biri apse ile anjinadır. Pürülan oluşumu, genellikle hastalığın akut fazı geçtikten sonra ortaya çıkar, ancak majör bir komplikasyona veya ciddi sonuçlara yol açabilir. Neden apsesi olan angina ortaya çıkar ve ilk belirtilerini nasıl tespit eder?

Boğazdan sonra boğazda niçin takviye oluşur?

Düzgün konuşmak gerekirse, palatine bademcikteki apse, proksimal bölgede (bezlerin çevresindeki dokularda) iltihaplanma sürecinin (paratonzillit) bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Oluşumunun sebebi, bu alanda, aralarında streptokok veya stafilokokal olmak üzere, çeşitli patojenik bakterilerin var olmasıdır. Bademcikler etrafındaki dokularda bulunan akut iltihaplanma süreci, belli bir bakteri türünün (anaerobik, aerobik) doğrudan katılımı ile birlikte, bir apsenin oluşumuna yol açarak, destek aşamasına geçer.

Çoğu zaman, apse akut anjinada sıcaklık düştükten sonra ortaya çıkar, fakat aynı zamanda sıklıkla hastalığın akut döneminde oluşur.

İyileşme olasılığı tedavi edilmemiş akut tonsillit ile çok yüksektir.

Anjina ile apse genellikle hastanın kronik enfeksiyonlarının varlığında ortaya çıkar: rinit, otit, sinüzit.

Suppurasyon sadece bezler (palatine bademcikler) alanında değil, aynı zamanda lingual, nazofarengeal, tubal bademcikler alanında da meydana gelebilir.

Bununla birlikte, palatine bademciklerdeki takviye görünümü, tedavi edilmemiş bir anjinle ilişkilidir, buna paratonsillar apse denir.

Diğer bademciklerin apsesi bulaşıcı hastalıklar ve boğazda kronik bir enfeksiyonun varlığı ile ilişkilidir. Lingual tonsilin en az görülen enflamasyonu, farinksin tabanındadır ve iyi korunur.

Boğaz ağrısı apse belirtileri

Genellikle etraflarındaki bademcikler ve dokulardaki iltihap belirtileri, oluşan apseden çok önce bulunur. Paratonsillar apsenin bu ilk döneminde, cerrahi yöntemler kullanılmadan terapötik tedavi mümkündür.

En karakteristik belirtiler arasında böyle belirtiler olacak:

 • boğazın bir tarafında ağrı;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • boğazın kızarması.

Pürülan bir kapsülün oluşumundan birkaç gün önce ortaya çıkarlar (2 ila 8 gün önce).

Yavaş yavaş başka semptomlar olacaktır.

 1. Şiddetli baş ağrısı.
 2. Artan servikal lenf düğümleri.
 3. Hastanın ağzını yutması ve ağrılı bir şekilde açması zordur (çiğneme kaslarının tonik spazmı).
 4. Dil şişer, dil sağlıklı amigdalaya doğru kaymaktadır.
 5. Ağızdan hoş olmayan bir koku var (putrefactive).
 6. Genel bir zayıflık, aşırı terleme, hızlı yorgunluk vardır.
 7. Genellikle ağrı kulakta verir.

Apse oluşumu döneminde:

 • vücut ısısı çok yükselir (39-40 C'ye kadar);
 • halüsinasyonlar meydana gelir.

Ortalamada apse, akut paratonzillit periyodunun başlangıcından 2-8 gün sonra oluşur.

Zamanla tedavi edilmeyen anjina, apse daha geniştir.

Boğaz ağrısı absinth nedenleri

Hastalığın nedenleri arasında aşağıdakiler olacaktır.

 • Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı, bu dönemde bademcikler henüz sağlam değildir, yaraları vardır, bademcikler etrafındaki dokular gevşek ve iltihaplıdır. Anaerobik veya aerobik bakteri girdiğinde, besinlendirme süreci başlar.
 • Çok sık foliküler tonsillit de apse neden olabilir.
 • Sıklıkla, şiddetli hipotermi, bağışıklıkta düşüşe neden olur. Akut tonsillit sırasında özellikle tehlikelidirler.
 • Boğaz ağrısı sırasında kulak kepçesi, nazofarenks, dişlerin diğer kronik enfeksiyonlarının farenksindeki varlığı takviye etmeye neden olabilir.
 • Iltihaplı ağız kötü sanitasyon (seyrek durulama, iltihaplı bademciklerin tedavisi eksikliği).

Boğaz ağrısı apse çeşitleri ve çeşitleri


Hekimler üç tip apseyi ayırt eder.

 1. Hg faringeal. Çoğunlukla çocuklarda enfeksiyondan sonra ortaya çıkar.
 2. Yan. Enfeksiyonların bir sonucu olarak ya da yetişkinlerde bademciklere verilen mekanik hasar sonucu ortaya çıkar. Farinks bölgesine yayılabildiği için en zor olarak kabul edilir.
 3. Okolomindalikovy. Bağışıklık hastalıklarının zayıflaması, bademcik sırasında yara izi oluşumu, yaklaşık tonsil selülit (aynı angina bir sonucu olarak) ve anaerobik ya da aerobik bakteriler (stafilokok veya streptokok) varlığının bir sonucu olarak, enfeksiyon hastalıkları ile bağlantılıdır. Bu tür apseler, anjinin bir sonucu olarak ortaya çıkar, bu sırada diğer bakteriler ana enfeksiyona katılır.

Akut bir dönemde inflamasyon oluşur, ancak pürülan kapsül henüz oluşmamıştır. Bu süre hastanın sağlığı ve sağlığı için daha az tehlikelidir, ancak hastaya tedavi gerektirir. Onun için, oluşan apseden daha az yoğun olan karakteristik güçlü ağrı duyumları.

Bir apse ile zaten hastanın durumunu zorlaştıracak ve yiyecek ve su yutamayacakları duygulara neden olabilecek bir takviye var, bazen nefes almada zorluk var.

Vücudun sıcaklığı en yüksek izlere yükselir, hasta ağzını açma fırsatından mahrumdur. Apse, hastalığın sağlığına tehdit oluşturabileceği için acil cerrahi tedavi gerektirir.

Otopsi kendiliğinden ortaya çıksa bile peri-min-dalal absesi her zaman hastanede tedavi gerektirir!

Boğaz ağrısı apse tedavisi yöntemleri

Paratonsillar apsenin tedavisi için programın seçimi, hastalığın gelişim evresine bağlı olacaktır. Olası yöntemler şunlardır: terapötik tedavi, terapötik yöntemler ve cerrahi müdahale kombinasyonu ve sadece cerrahi operasyon.

Terapötik tedavi yöntemleri

Başlangıç ​​ve akut dönemde gösterilen ilaç tedavisi arasında aşağıdaki prosedürler ayırt edilir.

 • Geniş bir etki spektrumunun yüksek dozda antibakteriyellerinin atanması. İyi kanıtlanmış amoksisiller, makrolidler arasındadır. Onlara bir alternatif ikinci ve üçüncü kuşak sipalosporindir.
 • Ağrı kesici ilaçların randevusu.
 • Antiseptikler, lokal antibiyotikler ve analjezikler kullanılarak yapılan lokal tedavi, örneğin Bioparox.
 • Bazı durumlarda kortikosteroidleri atayın.

Ameliyatla iki seçenek mümkündür.

 1. Bu, bir kesim (kesik) yoluyla bir apse açılmasıdır. İnsizyon, ağızda veya boynun şişmiş kısmında veya yatay ve dikey çizgilerin kesişme noktasında yapılır. Bir insizyonun yardımı ile insizyona bir Hartmann şırınga yerleştirilir ve apsenin ligament rüptürü olur. Pürülan içerikler kapsülden emilir. Bazı durumlarda apselerin kapsülünün açılması duvarların yapışmasına neden olur ve yaranın boşaltılmasına başvurmak gerekir. Bu 2 ila 5 gün arasında sürebilir. Cerrahi müdahale ile birlikte antibiyotikler, antiseptikler ve anestezik ilaçlarla tedavi yapılmaktadır. En zor anjina lingual bademcikler sonra apse bir kesi olacaktır.
 2. Tonsillektomi (bezlerin çıkarılması) paratonzil apsesi tedavisi için radikal bir yoldur. Çoğu zaman, bu operasyonda, iki taraflı tonsillektomi kullanılır (her iki bez de çıkarılır). Bazı insanlar yanlışlıkla, bezleri olmayan anjinin artık mümkün olmadığına inanıyorlar. Ancak durum böyle değil. Boğazda da iltihaplı ve akut bademcik iltihabına neden olabilen başka küçük tüyler vardı. Eğer tonsillektomi sırasında palatin bademcikler tamamen temizlenmezse (az sayıda hücre kalırsa), tekrarlayan bir reaksiyon mümkündür.

Palyatif tedavi yöntemleri ile anestezi

Bir insizyon ve tonsillektomi durumunda anestezi kendi kendine özgüdür. Lokal anestezi kullanımı kural olarak istenen sonuçları vermez.

Bu nedenle, hasta genel anestezi altında bir ameliyat geçirip tolere edilemeyeceğine veya tedaviye ihtiyaç duyup duymayacağına karar vermelidir.

Çocukların yanı sıra huzursuz kompleks hastaları, bu cerrahi prosedür genel anestezi altında yapılmalıdır.

Anjina apsesinin olası komplikasyonları

Peri-mandelike apselerin sonuçları arasında aşağıdaki karmaşık durumlar vardır.

 • Larinksin şişmesi tehlikelidir, çünkü hastanın boğulmasına neden olabilir.
 • Ağrının alt kısmı, irin net sınırlara sahip olmadığı ve işlemin tüm ağız boşluğuna kadar uzandığı ağzın alt kısmı.
 • Mediyastinit. Ölümcül olabilen mediastende inflamatuar süreç.

Bir hastanede boğaz apselerinin zamanında tedavisinin yapılması çok önemlidir. Bu, doğru tedavi taktiklerini belirleyecek ve zorlu komplikasyonların önlenmesinde yardımcı olacaktır.

Pürülan tonsillit (paratonsillar apse): nedenleri, belirtileri, tedavisi

Pürülan tonsillit (paratonsillar apse) - akut bademcik bir komplikasyonu. peritonsiller apse apse apse aşağıda tartışılacaktır okolomindalnoy temel bademcik iltihabı belirtileri ek olarak hasta aynı zamanda yüksek bir sıcaklıkta (39-40 ° C) vardır bölge, zehirlenme, lenf düğümleri ve diğer belirtiler, olduğu zaman.

patofizyolojisi

Pürülan bademcik iltihabı, bir kural olarak, akut folliküler bademcik iltihabının başlangıcı ile başlar, paratonzillit gelişir ve paratonsillar apsenin oluşumuna yol açar.

Alternatif bir teori, doğrudan yumuşak damak tonsil alan üzerinde bulunan tükürük bezlerinin bir grup, tutulum Weber bezleri, göstermektedir. Bu bezlerin bademciklerin alanlarını orada biriken herhangi bir "çöp" ten arındırmak için önemsiz bir rol oynadığına inanılmaktadır. Doku nekrozu ve iltihap oluşumu kapsül bademcikler, farenks ve yan duvar paratonsillar alanı arasındaki abse meydana getirirler. yara ve boşaltım kanallarının tıkanması sonucu olarak, doku iltihap birikimi ve apse ilerledikçe pürülan oluşumu vardır.

epidemioloji

Tonsillit temel olarak çocukların bir hastalığıdır. Paratonzil apsesi genellikle adolesan ve gençleri etkiler, ancak küçük çocuklarda da görülebilir. Ancak bu resim değişebilir. Bir İsrailli çalışmada, paratonziller apseden mustarip 40 yaşın üzerindeki tek bir grup insanın daha şiddetli semptomları ve daha uzun tedavi süresi olduğunu gösterdi. Tonsillit her zaman bu durumdan önce gelmez ve bazen yeterli antibiyotik tedavisine rağmen ortaya çıkar. Sigara içmenin pürülan tonsillit için bir risk faktörü olduğu bulunmuştur.

Çoğu zaman paratonsillar apse, Kasım-Aralık ve Nisan-Mayıs aylarında görülür ve bu da en yüksek streptokokal farenjit ve eksüdatif tonsillit insidansına rastlar.

Pürülan tonsillit nedenleri

En yaygın paratonsillar apse, aşağıdaki patojenlerle enfeksiyon sonucu oluşur:

 • Streptococcus pyogenes (Streptococcus pyogenes)
 • Staphylococcus aureus (Staphylococcus aureus)
 • Hemofilus influenzae (Haemophilus influenzae)
 • Anaerobik organizmalar: Prevotella, Porphyromonas, Fusobacteria ve Peptostreptococcus.

Paratonzil apsesi ayrıca infeksiyöz mononükleozun bir komplikasyonu olabilir.

semptomlar

 • şiddetli boğaz ağrısı (tek taraflı olabilir)
 • yüksek vücut ısısı - 39-40 ° C
 • artan tükürük
 • ağızdan fetid kokusu
 • ağrılı yutma
 • trism (ağzın açılmasıyla ilgili sorunlar)
 • pharynx ve trismus şişmesi nedeniyle seste değişiklik
 • lezyonun kenarında kulakta ağrı
 • oksipital kasların sertliği (oksipital kasların sertliği)
 • baş ağrısı
 • genel halsizlik

tanılama

Olguların üçte ikisinde, pürülan tonsillit tanısı trisus ile komplike hale gelebilir, çünkü bir hastanın ağzını açması zordur. Muayenede, doktor aşağıdaki parathonsillar apse işaretlerini kontrol edecektir:

 • kötü nefes
 • artan tükürük
 • vücut ısısını ölçmek
 • ipsilateral servikal lenf düğümlerinde duyarlılık ve artış
 • mevcut olabilir torticollis
 • bademcikler genellikle daha yüksek ve yanal olarak tek taraflı bir çıkıntı olabilir
 • Bazen çıkıntı aşağı doğru gözlemlenebilir
 • etkilenen bademcik de medial deplasman, yanı sıra ileri kayması gözlemlenebilir
 • bademcikler eritematöz, genişleyebilir ve eksüda ile kaplanabilir
 • lezyonun bir sonucu olarak, dil yer değiştirir
 • dehidrasyon belirtileri görülebilir
 • hava yolu tıkanıklığı oluşabilir (nadiren)
 • farinkste apsenin ani rüptürü aspirasyona (nadiren) yol açabilir

Peritonsiller apseden şüphelenilen hasta aynı gün kulak burun boğazına (KBB) sevk edilmelidir.

Tanı prosedürleri

 • Hastanın ilk muayenesi.
 • Bilgisayarlı tomografi (BT) genellikle gerekli değildir, ancak daha düşük bir kutup apsesi gibi atipik vakalarda veya bir pıhtılaşma bozukluğu varsa, örneğin apse açılma ve drenaj riski yüksek ise kullanılabilir. Kompleks durumlarda, apse drenaj sırasında doktorun eylemlerini koordine etmek için BT gerekli olabilir.
 • Dil ödemi olan bir parathonsillar apse olgusunda yapılan bir çalışmada, ultrasonun tanıda yararlı olduğu bildirilmiştir.
 • Enfeksiyöz mononükleoz için tarama kullanımını destekleyen kanıtlar tartışmalıdır. Bir çalışma, pürülan anjina hastalarının sadece% 4'ünün, bu tanı yönteminin, enfeksiyöz mononükleoz için pozitif olduğunu gösterdi (bunların hepsi 30 yaşın altında).

tedavi

Pürülan tonsillit iki şekilde tedavi edilir:

 1. ilaçlar
 2. cerrahlık

Angina ile apse

Abse ile anjin, akut bademcik iltihabının yanlış veya gecikmiş tedavisi durumunda ortaya çıkan bir komplikasyondur. Çoğu zaman, bu tür sonuçlar 15 ila 30 yaş arasındaki kişilerden etkilenir; diğer yaş gruplarındaki kişilerin, hastalığın şiddetli aşamalarından muzdarip olma olasılıkları daha düşüktür. Bu süreç etkilenen dokularda şişlik ve ağrıya neden olur ve ihmal edilmiş bir durumda nazofaringeal sistemi tıkayabilir ve daha da fazla akut komplikasyonlara yol açabilir.

Apse nedir ve anginada nasıl gelişir

Angina ile apse, iltihapla başlar, selülozu gökyüzünün ve lenf düğümlerinin bademciklerine doğru etkiler. Bu oluşum anjin flegmoznoy bir streptokok, stafilokok, mantar veya anaeorobnyh ve aerobik patojenlerin oluşan çok bakteriyel patojenler varlığı nedeniyle, piyojenik mikroorganizmaların gelişimine yol açabilir. İnkübasyon süresinin sona ermesinden sonra, catarrhal süreç pürülan bir süreç akar ve geniş bir paranthosillar apse başlar. Ek olarak, hastalık genellikle kronik sinüzit, rinit veya otitin vücudundaki varlığından dolayı ilerler.

Ülserler sadece bezlerin etrafında değil, aynı zamanda dil, tubal bademcikler veya nazofaringeal sistemde de oluşabilir.

Genellikle bademciklerin dokuları hala kırılgan ve iltihaplı olduğu zaman, bir hastalık veya sıklıkla nüks sırasında tehlikeli hipotermiye bağlı olurlar. Nadir durumlarda, influenza, kızıl ateş, ARVI, kızamık, periostitis, boyun yaralanmaları veya dişlerin ve tükürük bezlerinin iltihaplanması gibi hastalıklardan sonra takviye başlayabilir.

Patoloji bademcik dokusunun yapısının özelliklerinden kaynaklanır, fazla kan kılcal damarlara girer ve ödem başlar ve bezlerin kriptleri genellikle gökyüzünün üst kısmında pürülan akıntı ile doldurulur. Her biri bireysel bir gelişim niteliğine sahip olan birkaç çeşit vardır.

 1. Alt - alt üçüncü palatal kemerin arkasında, dilin ve gökyüzünün bademciklerinin arasında bulunan fiberi etkiler. Odontojenik gelişim nedeni ile nadir görülen bir apsedir.
 2. Posterior - faringeal sistemin şişmesi ve solunum bozukluğu ile komplike hale gelir, 1:10 oranında farklı yaştaki hastalarda vasat belirtiler gösterir.
 3. Supratonsillar - pus bademciklere ve çevreleyen selüloza uzanır, zayıf bir çıkışa bağlı olarak birikerek en yaygın takviye şeklidir.
 4. Lateral - bu, mikrofloranın faringeal bölgeye yayılma olasılığından dolayı, hastalığın en şiddetli formudur. Mekanik hasar veya enfeksiyon sonucu oluşur.
 5. Okolomindalny - çeşitli bakteriyel mikroorganizmaların katılımı ile anjina bağlı komplikasyon, bağışıklık azalması nedeniyle büyük ölçüde ağırlaştırılmış patoloji ve bezlerin yüzeyinde skar oluşumu.
 6. Dış - patoloji bademciklerin yüzeyini etkiler ve tıbbi uygulamada çok nadirdir.

İmmün yetmezlik, anemi, diabetes mellitus veya onkolojiye yatkınlığı olan kişilerde bu tür hastalıklardan muzdarip olanlar, bademcik iltihabının ağır patolojik durumlarının gelişmesi için risk grubunun en üstündedir. Bir apsenin gelişmesi için hiçbir anatomik neden yoktur, bu nedenle terapist her zaman tedavide eşlik eden semptomatolojiye odaklanır.

Bir apse neden olabilir

Eklemeden kaynaklanan bir apse tedavisinde, bireysel semptomlara güvenmeniz gerekir. Patolojinin farklı kök nedenleri olabilir: Enfeksiyonun yanlış veya hiç yapılmaması sonrasında enfeksiyon, komplikasyon ve birçok iç ve dış etkene bağlı olarak gelişir, kişisel ve ev hijyeninin en temel kurallarına uymaz. Bu durumda tedavi, enfeksiyonların yayılmasını önlemek için standart önlemlerden radikal olarak farklı olacaktır ve kronik ve akut bademcik iltihabına aktarılan patoloji, en etkili ve kardinal tıbbi yöntemlere tabi tutulacaktır.

Paratonsillar apse belirtileri

ağız ve boğaz açıklamanın bir tarafında yutma esnasında bademcik kızarıklık alanı, ağrı: apse oluşumu ilk aşamada, cerrahi henüz gerekli olmayıp, dört ana belirtileri dayanarak, sabit koşullarda komplikasyonlar için bir terapötik tedavi gelişimini engelleyebilir. Zamanla, diğer tüm işaretler kendilerini gösterecek:

 • kulak ve diş ağrısında ışınlama;
 • artan zayıflık;
 • yorgunluk ve terleme;
 • ağızdan çürük kokusu;
 • dilin şişmesi;
 • çiğneme kaslarının spazmları;
 • lenf düğümlerinin şişmesi;
 • bulantı;
 • bozulmuş sindirim;
 • şiddetli baş ağrısı.

2-3 gün içinde patolojinin hızlı gelişiminde, diğer her şeyden başka, halüsinasyonlar, bir deliryum durumu ve 39 ° C'nin üzerindeki bir sıcaklık belirleyici olacaktır.

Ne yapılır ve nasıl tedavi edilir?

Parantrosil apsesinin ilk belirtileri ve semptomlarında, evde tedavi yapılmasının imkansız olduğunu ve hastanın hemen hastaneye yatırılması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Tedavi için, boğaz ağrısı veya bu tür komplikasyonların kendini gösterebileceği diğer hastalıkları tedavi etmek için kullanılan standart ilaçlar işe yaramaz. Reçeteli tıbbi tedavi ile kombinasyon halinde, geleneksel ilaçlar kullanılır, ancak alevlenmelerden kaçınmak için bunlara dahil olmamalıdır.

Pratikte, gargara çalkalamaları genellikle Rotokan, Sage'nin infüzyonu, Furacilin, papatya suyu veya soda çözeltisi yardımıyla kullanılır. Zamanında tedavi tedbirleri ile başarılı bir iyileşme şansı önemli ölçüde artar. Semptomiye ve hastalığın doğasına bağlı olarak üç yöntem vardır:

 1. Konservatif tedavi - inflamatuar sürecin erken aşamasında etkilidir, fizyoterapi lokal ve genel ilaçların kullanımı ile mümkündür.
 2. Karmaşık tedavi, çeşitli eklem prosedürlerinin yüksek terapötik etkinliği nedeniyle en popüler yöntemdir.
 3. Cerrahi müdahale ciddi bir aşamaya geçmiş olan bir hastalığın radikal ve hızlı bir şekilde ortadan kaldırılması için farenksin hasarlı dokuları üzerinde fiziksel bir etkidir.

enflamasyon erken aşamalarında kullanılan temel işlemi: ağrı kesici ilaçlar atanması, örneğin novocaine Dikain ancak oldukları gibi antiseptik, analjezik maddeler ve bu gibi durumlarda, makrolidler, sefalosporinler ve amoksisilin en çok talep gören olan arasında antibiyotik maddeler, kas içine uygulama kullanımını uygulamıştır. Örneğin, Peniciniulin ve Cefazolin.

Sık görülen anjina hastalıkları ile, en rasyonel eylemler, gelecekte nüks olasılığını önlemek için her iki taraftan bademcikleri uzaklaştırmaktadır. Cerrahi operasyondan sonra, tıbbi maddelerin alımı ve ameliyat edilen alanın tedavisi ile konservatif tedavi aşaması başlar. Aşağıdaki prosedürlerden oluşur:

 1. Anti-inflamatuar ve antihistaminikler, analjezikler, Parasetamol, Intrakonazol Kabul.
 2. Oral boşluğun antiseptik yollarla durulanması, örneğin: miramistimin, furacillin.
 3. Hemodez ve benzer ilaçlar ile intravenöz detoksifikasyon.
 4. Antibiyotikler: Amoksisilin, Penisilin, Amikasin, Gentamisin, Seftriakson, Cefurakshim ve Sefazolin.
 5. Yatak istirahati, bol sıvı iç, yumuşak yiyecekler. Ameliyattan önce,% 0.9'luk sodyum klorür çözeltisi ve% 5'lik glükoz ile intravenöz olarak beslenme mümkündür.

Hastanın durumunun alevlenmesini önlemek için ağızdan ilaç alınmaz. Rektal, intravenöz, intramüsküler veya parenteral olarak uygulanırlar.

Cerrahi yöntemler

Bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis ve anamnez yapıldıktan sonra, hasta, iyileşme veya durumunun belirgin iyileşmesi sağlanana kadar doğrudan tedavi göreceği hastaneye gönderilir. Bir paranthosillar apse ortaya çıkarıldığında, açığa çıkan iltihaplı alanlar hemen üretilir.

Ameliyat başlamadan önce, hasta Lidokain, Novocaine veya Dicaine ile anestezi uygulanır. Harekete geçmeye başladıklarında, hasarlı bölgenin bir kesimi yapılır, takviyenin meydana geldiği boşluk yapay olarak büyütülür ve faringeal forseps ile temizlenir. Tüm manipülasyonlardan sonra, insizyon antiseptiklerle tedavi edilir ve eksüda çıkışını iyileştirmek için lastik drenaja sokulur. Nadiren bademcik iltihabı hastalıkları durumunda, bezler ameliyattan hemen sonra çıkarılmaz, ancak yeni iltihaptan kaçınmak için 1 ila 1.5 ay arasında bir süre geçtikten sonra.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Mediastinitte flegmonun gelişmesi nedeniyle, ana arterlerin ve kardiyovasküler sistemin mediastinin takviyesi, irin farinks dokularının daha derin seviyelerine girdiğinde başlar. Hastalığın sonuçları aşağıdaki komplikasyonlarla doludur:

 1. Geniş kan enfeksiyonu (septik süreçler).
 2. Larinksin boğulma ile darlığı (geçidin daralması).
 3. Tromboflebit.
 4. Dokuların genel nekrozu.
 5. Servikal damarların kanaması.
 6. Yüksek ölüm riski.

Tüm bu sonuçlar, hastanın hastaneye yatırılması, durumunun sürekli olarak izlenmesi ve acil cerrahi müdahaleler ile uzmanların derhal müdahale edilmesini gerektirir.

önleme

Hastaya tedaviye hemen müdahale edilmeksizin ve erken tanı konulduğunda tedaviye uygun tedavi yapılmadan önlenemez. Kronik gelişim aşamasına gidebilecek ciddi ve ciddi sonuçlardan kaçınmak için, genel tıp tarafından öngörülen bazı eylemleri gözlemlemek yeterlidir.

 1. Sağlıklı bir yaşam tarzı, egzersiz ve sık açık hava yürüyüşleri.
 2. Diş enfeksiyonlarının tedavisi, çürük.
 3. Antibakteriyel merhemler, jeller, sabunlar ve şampuanlar kullanın.
 4. İltihaplı farenjit, bademcik iltihabı ve diğer çeşitli hastalıkları tedavi etmek için doğru bir şekilde.
 5. Sistematik su prosedürleri ve sertleştirme ile bağışıklık sistemini güçlendirin.
 6. Ağız boşluğunun ve burnunun kişisel hijyenini gözlemleyin.

Sonbahar-kış dönemi, hastalıkların kolaylıkla alevlendiği zaman yılın en sık görülen zamanıdır. Ancak, sezon dışı dönemde, parantrosillar apseyi kışkırtmak ve yıllık hastalıkların% 11.5'ini yenilememek için hipotermiden kaçınmak gerekir. Ayrıca, hiçbir durumda kendi kendine ilaç kullanamaz. Doğru tedaviyi sadece bir doktor reçete edebilir.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Angina semptomları apsesi

Akut bademcik iltihabının en tatsız komplikasyonlarından biri apse ile anjinadır. Pürülan oluşumu, genellikle hastalığın akut fazı geçtikten sonra ortaya çıkar, ancak majör bir komplikasyona veya ciddi sonuçlara yol açabilir. Neden apsesi olan angina ortaya çıkar ve ilk belirtilerini nasıl tespit eder?

Boğazdan sonra boğazda niçin takviye oluşur?

Düzgün konuşmak gerekirse, palatine bademcikteki apse, proksimal bölgede (bezlerin çevresindeki dokularda) iltihaplanma sürecinin (paratonzillit) bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Oluşumunun sebebi, bu alanda, aralarında streptokok veya stafilokokal olmak üzere, çeşitli patojenik bakterilerin var olmasıdır. Bademcikler etrafındaki dokularda bulunan akut iltihaplanma süreci, belli bir bakteri türünün (anaerobik, aerobik) doğrudan katılımı ile birlikte, bir apsenin oluşumuna yol açarak, destek aşamasına geçer.

Çoğu zaman, apse akut anjinada sıcaklık düştükten sonra ortaya çıkar, fakat aynı zamanda sıklıkla hastalığın akut döneminde oluşur.

İyileşme olasılığı tedavi edilmemiş akut tonsillit ile çok yüksektir.

Anjina ile apse genellikle hastanın kronik enfeksiyonlarının varlığında ortaya çıkar: rinit, otit, sinüzit.

Suppurasyon sadece bezler (palatine bademcikler) alanında değil, aynı zamanda lingual, nazofarengeal, tubal bademcikler alanında da meydana gelebilir.

Bununla birlikte, palatine bademciklerdeki takviye görünümü, tedavi edilmemiş bir anjinle ilişkilidir, buna paratonsillar apse denir.

Diğer bademciklerin apsesi bulaşıcı hastalıklar ve boğazda kronik bir enfeksiyonun varlığı ile ilişkilidir. Lingual tonsilin en az görülen enflamasyonu, farinksin tabanındadır ve iyi korunur.

Boğaz ağrısı apse belirtileri

Genellikle etraflarındaki bademcikler ve dokulardaki iltihap belirtileri, oluşan apseden çok önce bulunur. Paratonsillar apsenin bu ilk döneminde, cerrahi yöntemler kullanılmadan terapötik tedavi mümkündür.

En karakteristik belirtiler arasında böyle belirtiler olacak:

 • boğazın bir tarafında ağrı;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • boğazın kızarması.

Pürülan bir kapsülün oluşumundan birkaç gün önce ortaya çıkarlar (2 ila 8 gün önce).

Yavaş yavaş başka semptomlar olacaktır.

 1. Şiddetli baş ağrısı.
 2. Artan servikal lenf düğümleri.
 3. Hastanın ağzını yutması ve ağrılı bir şekilde açması zordur (çiğneme kaslarının tonik spazmı).
 4. Dil şişer, dil sağlıklı amigdalaya doğru kaymaktadır.
 5. Ağızdan hoş olmayan bir koku var (putrefactive).
 6. Genel bir zayıflık, aşırı terleme, hızlı yorgunluk vardır.
 7. Genellikle ağrı kulakta verir.

Apse oluşumu döneminde:

 • vücut ısısı çok yükselir (39-40 C'ye kadar);
 • halüsinasyonlar meydana gelir.

Ortalamada apse, akut paratonzillit periyodunun başlangıcından 2-8 gün sonra oluşur.

Zamanla tedavi edilmeyen anjina, apse daha geniştir.

Boğaz ağrısı absinth nedenleri

Hastalığın nedenleri arasında aşağıdakiler olacaktır.

Boğaz ağrısı apse çeşitleri ve çeşitleri

Hekimler üç tip apseyi ayırt eder.

 1. Hg faringeal. Çoğunlukla çocuklarda enfeksiyondan sonra ortaya çıkar.
 2. Yan. Enfeksiyonların bir sonucu olarak ya da yetişkinlerde bademciklere verilen mekanik hasar sonucu ortaya çıkar. Farinks bölgesine yayılabildiği için en zor olarak kabul edilir.
 3. Okolomindalikovy. Bağışıklık hastalıklarının zayıflaması, bademcik sırasında yara izi oluşumu, yaklaşık tonsil selülit (aynı angina bir sonucu olarak) ve anaerobik ya da aerobik bakteriler (stafilokok veya streptokok) varlığının bir sonucu olarak, enfeksiyon hastalıkları ile bağlantılıdır. Bu tür apseler, anjinin bir sonucu olarak ortaya çıkar, bu sırada diğer bakteriler ana enfeksiyona katılır.

Akut bir dönemde inflamasyon oluşur, ancak pürülan kapsül henüz oluşmamıştır. Bu süre hastanın sağlığı ve sağlığı için daha az tehlikelidir, ancak hastaya tedavi gerektirir. Onun için, oluşan apseden daha az yoğun olan karakteristik güçlü ağrı duyumları.

Bir apse ile zaten hastanın durumunu zorlaştıracak ve yiyecek ve su yutamayacakları duygulara neden olabilecek bir takviye var, bazen nefes almada zorluk var.

Vücudun sıcaklığı en yüksek izlere yükselir, hasta ağzını açma fırsatından mahrumdur. Apse, hastalığın sağlığına tehdit oluşturabileceği için acil cerrahi tedavi gerektirir.

Otopsi kendiliğinden ortaya çıksa bile peri-min-dalal absesi her zaman hastanede tedavi gerektirir!

Boğaz ağrısı apse tedavisi yöntemleri

Paratonsillar apsenin tedavisi için programın seçimi, hastalığın gelişim evresine bağlı olacaktır. Olası yöntemler şunlardır: terapötik tedavi, terapötik yöntemler ve cerrahi müdahale kombinasyonu ve sadece cerrahi operasyon.

Terapötik tedavi yöntemleri

Başlangıç ​​ve akut dönemde gösterilen ilaç tedavisi arasında aşağıdaki prosedürler ayırt edilir.

 • Geniş bir etki spektrumunun yüksek dozda antibakteriyellerinin atanması. İyi kanıtlanmış amoksisiller, makrolidler arasındadır. Onlara bir alternatif ikinci ve üçüncü kuşak sipalosporindir.
 • Ağrı kesici ilaçların randevusu.
 • Antiseptikler, lokal antibiyotikler ve analjezikler kullanılarak yapılan lokal tedavi, örneğin Bioparox.
 • Bazı durumlarda kortikosteroidleri atayın.

Ameliyatla iki seçenek mümkündür.

 1. Bu, bir kesim (kesik) yoluyla bir apse açılmasıdır. İnsizyon, ağızda veya boynun şişmiş kısmında veya yatay ve dikey çizgilerin kesişme noktasında yapılır. Bir insizyonun yardımı ile insizyona bir Hartmann şırınga yerleştirilir ve apsenin ligament rüptürü olur. Pürülan içerikler kapsülden emilir. Bazı durumlarda apselerin kapsülünün açılması duvarların yapışmasına neden olur ve yaranın boşaltılmasına başvurmak gerekir. Bu 2 ila 5 gün arasında sürebilir. Cerrahi müdahale ile birlikte antibiyotikler, antiseptikler ve anestezik ilaçlarla tedavi yapılmaktadır. En zor anjina lingual bademcikler sonra apse bir kesi olacaktır.
 2. Tonsillektomi (bezlerin çıkarılması) paratonzil apsesi tedavisi için radikal bir yoldur. Çoğu zaman, bu operasyonda, iki taraflı tonsillektomi kullanılır (her iki bez de çıkarılır). Bazı insanlar yanlışlıkla, bezleri olmayan anjinin artık mümkün olmadığına inanıyorlar. Ancak durum böyle değil. Boğazda da iltihaplı ve akut bademcik iltihabına neden olabilen başka küçük tüyler vardı. Eğer tonsillektomi sırasında palatin bademcikler tamamen temizlenmezse (az sayıda hücre kalırsa), tekrarlayan bir reaksiyon mümkündür.

Palyatif tedavi yöntemleri ile anestezi

Bir insizyon ve tonsillektomi durumunda anestezi kendi kendine özgüdür. Lokal anestezi kullanımı kural olarak istenen sonuçları vermez.

Bu nedenle, hasta genel anestezi altında bir ameliyat geçirip tolere edilemeyeceğine veya tedaviye ihtiyaç duyup duymayacağına karar vermelidir.

Çocukların yanı sıra huzursuz kompleks hastaları, bu cerrahi prosedür genel anestezi altında yapılmalıdır.

Anjina apsesinin olası komplikasyonları

Peri-mandelike apselerin sonuçları arasında aşağıdaki karmaşık durumlar vardır.

 • Larinksin şişmesi tehlikelidir, çünkü hastanın boğulmasına neden olabilir.
 • Ağrının alt kısmı, irin net sınırlara sahip olmadığı ve işlemin tüm ağız boşluğuna kadar uzandığı ağzın alt kısmı.
 • Mediyastinit. Ölümcül olabilen mediastende inflamatuar süreç.

Bir hastanede boğaz apselerinin zamanında tedavisinin yapılması çok önemlidir. Bu, doğru tedavi taktiklerini belirleyecek ve zorlu komplikasyonların önlenmesinde yardımcı olacaktır.

İyileş ve iyi ol!

Tedavi edilmeyen anjina atakları çoklu komplikasyonlarla doludur - bu, onay gerektirmeyen bir gerçektir. Akut bademcik iltihabının yetersiz tedavisinin en sık görülen sonuçları, mandelik bölgeye ait paratonsillar dokudaki enflamatuar süreçlerdir. Çoğu durumda, bu apseleler hastanın durumunun stabilize edilmesinden sonra ortaya çıkar. Ancak, hastalığın akut aşamasında abse anjina olduğunda daha az nadir bölüm yoktur.

Paratonsillar apse (PTA) şeklinde komplikasyonlar yaşlarına bakılmaksızın hastalarda ortaya çıkar. Abdominal kramplar hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. Parathonsillar apse ile komplike olan anjina ile ilgili bu kadar korkunç olan nedir? Her şeyden önce, pürülan içeriklerin boyundaki yakın dokulara yayılma olasılığı vardır. Ve bu da mediastinit, flegmon parapharyngeal uzay, sepsis ve benzeri gibi ciddi komplikasyonlarla doludur.

İçeriğe geri dön

Bir perimondalic ülser, paratonzillitin son aşamasıdır: palatine tonsili çevreleyen dokularda bir enflamatuar süreç. Patoloji, virülan bir enfeksiyonun infiltrasyonundan sonra paratonsillar alan içinde gerçekleşir. Sıklıkla, nedensel ajanlar Streptococci, staphylococcus, Candida cinsinin mantar mantarları ve Haemophilus Influenzae, Klebsiella ve Escherichia colli'dir.

Paratonzillit, farklı yaşlardaki hastalarda ortaya çıkabilir ve hastalığın tedavisinin karmaşıklığına ve seyrinin şiddetine göre farinksin pürülan süreçleri arasında ilk sırada yer alır. Tüm akut tonsillit (boğaz ağrısı) formlarının yetersiz tedavisi nedeniyle apse oluşumu en sık görülen vakalardır. Bununla birlikte, birçok uzman hastalığın mevsimselliğini not eder. Peri-mandelikal apsenin ortaya çıkma zamanları çoğu zaman erken ilkbaharda ve derin, geç sonbaharda kaydedilir.

İçeriğe geri dön

Paratonsillar apse belirtileri oluşmadan çok önce meydana gelir. Boğazda tek taraflı akut ağrı ve yutulduğunda ağrı gibi yaklaşan felaketin ilk işaretleri apsenin ortaya çıkmasından iki ila sekiz gün önce görülebilir. Yavaş yavaş, hastanın durumu kötüleşir, paratonziller alanında sürekli ağrı görülür ve ateş başlar.

Ayrıca, paratonsillar apse, aşağıdaki gibi semptomlarla karakterizedir:

 • Kalıcı baş ağrısının başlangıcı
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Ağızdan hoş olmayan, putrefaktif kokusunun ortaya çıkışı
 • Fonasyon ihlali
 • Trismanın ortaya çıkışı (çiğneme kaslarının tonik spazmı)
 • Vücudun genel zehirlenmesi
 • Kulak bölgesinde ağrının görülmesi

Genel bir iltihap giderildiğinde ve hastanın durumu düzeldiğinde, boğaz ağrısı sonrası genellikle bir apse olur. Klinik ani ve hızlı hipertermiyle 39 C'ye başlar (bazı durumlarda sıcaklık daha da yükselir). Yutulduğunda veya içerken (yalnız) acı vardır. Genellikle ağrı sendromu bir tarafta lokalize olur. Belki de dilin sağlıklı bir amigdala sternumunda yer değiştirmesi.

Gelecekte, durumun gelişimi için iki seçenek var. Ya da tedavi sayesinde, iltihap gider, ya da üç ya da sekiz gün sonra bir apsesi oluşur, tedavisi cerrahi olarak yapılır. Bu durumda paratonsillar apse sıklıkla kendini tekrar eder. Nüks oluşumu aerobik ve anaerobik bakteriler tarafından teşvik edilir. Çoğu zaman, stafilokok, streptokok ve Hemophilus sürece dahil olur.

İçeriğe geri dön

Yakın-mandelik bölgede abse, evde tedavi edilemez. Boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılan tüm ilaçlar etkisizdir. Apse olgunlaşsa ve irin akıntısının göründüğü gözükse bile - bu durumdan çok uzaktır. Patolojik pürülan içeriklerin çoğu, yumuşak dokuların derinliklerinde kalmıştır. Zamanla, patolojik mikroflora pürülan kitlelerin oluşumunu teşvik edecektir. Abse içindeki pili, kritik bir kütleye ulaşana kadar birikecek ve ikinci bir çıkış meydana gelecektir.

"Önemli: Anjinada paratonzil apsesi cerrahi yollarla sadece ayaktan tedavi gören bir şekilde tedavi edilir. Peri-indelicovye apselerinin oluşumu ile kendi kendine ilaç kabul edilemez. "

Paratonzil apsesi, acil tıbbi müdahale gerektiren bir grup hastalığa işaret eder. Her türlü apsede olduğu gibi, paratonsiller apseler cerrahi olarak bir kesim kullanarak tedavi edilir. Bu durumda, apse türü operasyon için planı belirler.

Apsenin tercih edilen yerine bağlı olarak, dört tip paratonsiller apsesi ayırt edilir:

 • ön
 • anteroinferior
 • yanal
 • arka

En tehlikeli ve işletilmesi zor olan periferik hücresel alana yayılabileceği için bir yan apsis olarak kabul edilir. Ayrıca, operasyon kas dokusu triasm olası oluşumu ile komplike olabilir. Bu hem parathonsillar apse tanısını hem de cerrahi girişimin yapılmasını önemli ölçüde zorlaştırmaktadır. Başarılı bir operasyondan sonra, hasta etkilenen alandan boşaltılır, böylece ağrı dokuları germekten kurtarır.

Ek olarak, antibiyotik ve antihistaminik ilaçlar ile tedavi reçete edilir. Hasta antipiretik ve analjezik ilaçlar reçete edilir. Ayrıca, paratonsillar apse tedavisinde dezenfektan solüsyonları ile durulama çok iyi sonuç verdi. Glukokortikosteroid preparatları hastanın en hızlı iyileşmesi için reçete edilir.

Ameliyat sonrası dönemde diyetin önemi büyüktür. Hastaya vitaminler ve eser elementlerle zenginleştirilmiş sıcak, yumuşak veya hatta yarı sıvı bir gıda önerilmektedir. Vücudun en hızlı detoksifikasyonu için, hastalara sık ve bol miktarda içme reçete edilir. Olumlu bir prognozla, hastanın iş görememe süresi ortalama on ila on dört gün olarak tahmin edilmektedir.

Paratonsillar apsenin çıkarılmasının münhasıran lokal veya genel anestezi altında yapılması gerektiği konusunda ortak bir görüş bulunmaktadır. Ancak, pratikte görüldüğü gibi, PTA ile iyi ve etkili lokal anestezi neredeyse imkansızdır. Daha işe yaramazsa, insizyon alanının yüzey anestezisi (sıçraması veya bulaşması).

Enjeksiyonla anestezik enjeksiyonu (parakasüler) de enjekte edilen sıvının eylemi altında apse kompresyonundan daha büyük ağrılı bir sendrom neden olduğundan, istenen sonuca yol açmaz. Diğer bir deyişle, paratonsillar apsenin açılması, cerrah tarafından ya anestezi yapılmadan ya da genel anestezi altında yapılır.

“Hastanın trisus (spazm) ve ağzı tamamen açması mümkün değilse, alt çenenin açıldığı alanda apse tanısı konulduğu tarafta intradermal bir novokain blokajı yapılır.”

Hasta anestezi olmadan ağrı ve apse kaldırılmasını kabul ederse, cerrah apseyi ince ve sivri uçlu bir Pean kelepçeyle açar. Açıldıktan sonra, boşluk boşaltılır ve dezenfektanlarla muamele edilir. Çocuklarda veya endişeli hastalarda paratonsillar apse tanısı konulduğunda genel anestezi kullanılır. Ayrıca tonsillektomi endikasyonları ile genel anestezi uygulanmaktadır (bademciklerin giderilmesi).

Bademcikler kaldırılması için ana endikasyonlar (tonsillektomi):

 • Tekrarlayan boğaz ağrısı
 • Apsenin uygun olmayan lokalizasyonu, etkili drenaj ve otopsiye müdahale
 • Apse sonrası değişiklik yok
 • Apse nedeniyle oluşan komplikasyon semptomlarının görülmesi

Operasyon genel anestezi altında yapılırsa, genellikle apsenin çıkarılmasından sonra tonsillektomi yapılır (aynı analjeziğin altında). Amigdala'nın çıkarılması etkilenen tarafta yapılır ve genellikle operasyon sırasında yeterli olur, her iki bez de çıkarılır.

İkinci bademcik çıkarma kararı, her bir vakada cerrah tarafından alınır. Ancak, pratikte gösterdiği gibi, her iki bademciğin eş zamanlı olarak çıkarılması en uygun yöntemdir. Operasyon boğaz ağrısı ile başlar, çünkü bu durumda diğer taraftaki ameliyat müdahalesine erişim oldukça basitleştirilir.

İçeriğe geri dön

Peremindalakovy apsesi olası komplikasyonlar için tehlikelidir. Yeterli tedavi olmadığında, biriken irin boynunun yumuşak dokularına dökülür ve aşağıdaki gibi patolojik süreçlerin ortaya çıkmasına neden olur:

 • Hug farrynx apsesi
 • Angina Ludwig
 • kan zehirlenmesi
 • Dokular nekrozu
 • mediyastinit
 • Phlegmon parapharyngeal alanı

Bütün bu hastalıkların tedavisi zordur ve hastanın KBB departmanında uzun süreli hastaneye yatmasını öneriyor. Ayrıca, bu vakaların her birinde, geniş bir ameliyat alanı ile kompleks cerrahi prosedürler gerçekleştirilmektedir. Tedavi edilmeyen bir paratonsillar apse en acınacak sonuçları düşünün.

Hipertrofi ya da retropharyngeal apse, ihmal edilen paratonsillar apsede epizodlarda sık görülen bir komplikasyondur. Laringeal kaviteye girişin akut şişmesine ve ayrıca spontan diseksiyon durumunda boğulmaya yol açar.

Ağız boşluğunun dibindeki yumuşak dokuların çürük-nekrotik bilateral iltihaplanması, kasların her yerinde veya ayrı ayrı yumuşatılması ve erimesi ile sonuçlanır. Angina Ludwig'in tedavisi zordur. Karmaşık tedavi, etkilenen geniş boşluğun cerrahi olarak açılması ile birlikte. Ameliyat sırasında nekrektomi sıklıkla ek olarak yapılır.

Mediastinit, yaşamı tehdit eden bir hastalık olan ve acil cerrahi müdahale gerektiren mediastenin iltihaplanmasıdır, çünkü mediastinitis, hava yolları ve yakın damarların etrafında geniş bir fibröz doku çoğalmasına yol açar.

Ayrıca, paratonsiller apseler, bir oklo-balgam flegmonunun oluşumuna ve ayrıca yakın alandaki nekrotik dokuların oluşumuna yol açmaktadır. Sıklıkla akut bademcik iltihabında gelişen, apse ile komplike olan olgularda sepsis görülür.

Abselerin önlenmesi

Bu nedenle, peri-mandelike ülserlerin genel spesifik profilaksisi yöntemleri yoktur. Bununla birlikte, her bir kişi bağışıklığı güçlendirmeye ve enfeksiyona karşı direncini artırmaya yardımcı olan bir takım kurallara uymalıdır.

Bu nedenle, örneğin, paratonsillar alanda pürülan abseler oluşmasını önlemek için, organizmanın lokal ve genel sertleşme prosedürleri yararlıdır. Daha az etkili değil:

 • Beden eğitimi
 • Sistematik spor yükleri
 • Hava ve su prosedürleri
 • Ultraviyole ışınlama

Enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmak için ağız hijyeni gözlemlemek önemlidir. Örneğin, çürük lezyonları, adenoidler, diş eti iltihabı olan dişler kalıcı patojen mikroflora kaynaklarıdır. Olumsuz faktörlerin bir kombinasyonu ile daha aktif hale gelebilir.

Ancak, şüphesiz, bir paratonsillar apse, tedavi edilmemiş angina ataklarının klinik bir tezahürüdür. Bu nedenle akut bademcik iltihabının tedavisinde kliniğimizde akılcı tedaviye başvurulması ve doktorun reçetelemesine uyulması önemlidir.

Ancak anjinin bir apseyle komplike olduğu durumlarda bile, doktora zamanında bir çağrı, hastayı hastalığından kısa sürede kurtarabilir. Paratonsillar apse için prognoz genellikle elverişlidir. On ya da on dört gün sonra, hasta emek vergilerinin performansına geri dönebilir.

Paratonziller veya sirkum apse yakın-modalin selülozunda lokalizasyon ile akut enflamatuar bir süreçtir. Diğer isimler phlegmous anjina, paratonzillittir. Esas olarak anjina veya kronik bademcik iltihabının yayılmasının bir sonucudur.

İşlem tek taraflı veya iki taraflı olabilir.

Hastalık türleri

Lokasyona bağlı olarak, çeşitli paratonzilit tiplerini ayırt etmek yaygındır:

 1. Birinci çeşitle iltihaplanma süreci, dil-lingula ve amigdalanın üst kutbu arasında lokalize edilir. Hastalığın bu formu en yaygın olanıdır, ki bu da amigdalanın üst kısmının karakteristik özelliğinden kaynaklanır: yetersiz drenajı. Aynı zamanda, etkilenen tarafta, ödemli gökyüzü ileriye doğru uzanır. Hastalığın başlangıcından beş gün sonra, dilin ve dilin kemerinin yüzeyinde, sarımsı renkli yükselmeler şeklinde inflamasyonun odaklandığı görülür. Bu noktada, apse kendini açmak eğilimindedir.
 2. Posterior formda inflamasyon, farengeal ark ve amigdala arasında lokalizedir. Bu düzenleme ağız açıldığında sorun yaratmaz - bu nokta tanı için çok önemlidir. Apsenin posterior lokalizasyonu ile enflamatuar süreç sıklıkla larinkse dönüşür, bu da lümeninde belirgin bir daralmaya ve solunum zorluğuna yol açar.
 3. Alt form, amigdalanın alt kutbunda bir enflamatuar sürecin varlığı ile karakterize edilir. Bu çeşitlilik, bilgelik dişlerinin, çürüklerin, diğer bazı diş hastalıklarının yanlış bir şekilde patlamasına bağlı olarak gelişebilir.
 4. Bazı sınıflandırmalarda, paratonsillar apsenin bir dış varyantı da izole edilir, burada iltihap bademcikler dışındaki alanı kapsar. Bu form nadirdir.

Bu hastalığın özü, gevşek liflerin takviyesi ve bademcikler etrafında bir apsenin gelişmesidir. Süreç şu şekilde gelişir:

Angina, akut bademcik iltihabına eşlik ederek, bademcikler üzerinde bademcik oluşumuna yol açarak, pürülan salgının dışarı akışını ve enfeksiyonun mandibula yakın bölgeye girmesini önler. Gevşek lif iltihaplanmaya başlar, kılcal damarlar kanla doldurulur ve genleşir, mukoza zarında belirgin bir şişme vardır.

Aynı sıklıkta paratonzillit hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülür (çocuklukta daha sık görülen bademcik iltihabından farklı olarak).

Klinik tablo, apse oluşumu başlangıcından 2-8 gün önce ortaya çıkar. Hastanın durumu yavaş yavaş kötüleşir:

 • tek taraflı ağrıları boğazda görülür;
 • Ağrılı duyular yutma ile artar;

Bu iki işaret, hastalığın ilk belirtileridir.

Apse geliştiğinde başka belirtiler de vardır:

 • peritonsillar bölgede kalıcı olan ağrı;
 • genel halsizlik;
 • ateş;
 • baş ağrısı;
 • uyku bozukluğu;
 • fonasyon ihlali;
 • lezyonun kenarında kulakta ağrı;
 • genişlemiş lenf düğümleri;
 • dilin şişmesi;
 • titreme;
 • vücut ısısında 39-40 dereceye kadar artış;
 • kötü nefesin varlığı;
 • trism (çiğneme kaslarının tonik spazmı);
 • gökyüzünün şişkinlik ve kızarması ve bademcikler bölgesi, giderek ödemin bademciği örtmeye başladığı ve dilin ters yönde "yer değiştirdiği" gerçeğine yol açar.

Paratonsillar apsesi olan ağrı sendromundan bahsetmişken, anjinada ağrıdan bazı farklılıklar olduğu belirtilmelidir:

 • daha akut;
 • sakin bir durumda gözlenen;
 • en ufak bir hareketle çoğalır;
 • Dişlerde veya kulakta ışınlar.

Sonuç olarak, hasta ağzını açamaz, başını hareketsiz tutmaya çalışır, etkilenen tarafa hafifçe eğilir. Yemek yapmak çok zor veya imkansızdır.

Paratonzillit tedavisi üç ana yöntemle gerçekleştirilmektedir.

 • tutucu;
 • cerrahi;
 • kompleksi.

Konservatif tedavi, hastalığın ilk aşamasında etkilidir. İki türe ayrılmıştır:

Genel tedavi sürecinde, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 1. Antibakteriyel ajanlar. Araştırma sırasında tetrasiklin ve aminoglikozit antibiyotik kullanımının paratonzil apsesi tedavisinde etkili olmadığı ortaya çıkmıştır. Gram-negatif ve gram-pozitif mikroorganizmalar üzerinde geniş bir spektrumda antibakteriyel etkiye sahip korumasız veya korumalı amoksilin-klavulanatın amoksisilin uygulanması tavsiye edilir.
 2. Makrolidler önceki tedavinin bir sonucu olarak etkisiz olarak kullanılır.
 3. Alternatif antibakteriyel ajanlar ikinci veya üçüncü jenerasyonun sefalosporindir.
 4. Genel tedavi ayrıca aşağıdaki önlemleri içerir: anestezi tedavisi; hiposensitize edici terapi; vitamin alımı; immünostimulanların kullanımı.

Lokal terapi, aşağıdaki prosedürlerden oluşur:

 • antiseptik çözümlerin kullanımı ile gargara;
 • yerel antibakteriyel ilaçların kullanımı.

Geniş bir yelpazede etkileri olan yaygın olarak kullanılan ilaç bioparoks (fusafungin). Enfeksiyonun odak noktasında farenksın mukoza zarındaki patojen mikrofloranın çoğalmasını durdurur. aman

Temsilcinin çift eylemi var:

Hastalık ikinci aşamaya geçtiğinde (yani, bir apse zaten oluştuğunda) konservatif yöntemler yeterli değildir: cerrahi tedavi yöntemleri de kullanılmalıdır. Bunlar iki gruba ayrılır:

Palyatif yöntemler şunlardır:

 • paratonlesillar apsenin delinmesi ve ardından pürülan infiltratın emilmesi;
 • Bir insizyon ile apse açılması (insizyon).

Otopsinin her durumda apsenin boşalmasına ve hastanın iyileşmesine yol açmayacağı belirtilmelidir. Bazen bir delik, yarayı genişletme ihtiyacına yol açan bir pürülan eksüda veya fibrin ile birbirine yapışabilir. Boşluğun drenajı 2-5 gün sürebilir.

Radikal tedavi şekli bilateral tonsillektomidir. Apse boşluğunun drenajı ile birlikte, amndalada lokalize olan enfeksiyöz odaklanmayı ortadan kaldırmak ve bu da peri-nullinal fiberde bir apse oluşumunun nedenini mümkün kılar.

Bazı durumlarda komplikasyonlar meydana gelebilir. Çoğu durumda - temelde zayıflamış bağışıklıkla - apse gelişmesine yol açar yakın hipofarengeal boşluk flegmonu. Bunun nedeni, etkilenen dokudan patojenik bakterilerin, yutak-farenjiyal bölgeye, farinksin üst çukuruna nüfuz etmesidir.

Bir flegmon göründüğünde, hastanın durumu bozulmaya başlar:

 • keskin bir şekilde vücut ısısını artırır;
 • Vücudun genel zehirlenmesi vardır;
 • hastanın ağzını açması zordur;
 • bol tükürük var;
 • ağız boşluğundan gelen bir kokulu koku vardır;
 • şişlik ve ağrı nedeniyle yutma neredeyse imkansızdır;
 • nefes almak da zordur.

Flegmon, pürülan mediastinite gidebilir veya başka komplikasyonlara neden olabilir:

 • büyük servikal damarlardan kanama;
 • anjin Ludwig;
 • tromboflebit;
 • doku nekrozu;
 • juguler (internal) ven trombozu;
 • septik olayların ortaya çıkışı;
 • bulaşıcı zehirli şok.

1. Ana önleyici tedbir, altta yatan patolojinin doğru tedavisidir.

2. Bireysel profilaksi, vücudun savunmasını güçlendirmek ve direnç ve enfeksiyöz etkilerini arttırmak için alınan önlemlerden oluşur. Mükemmel yardım:

 • genel ve yerel sertleşme;
 • su ve hava prosedürleri;
 • spor yapmak;
 • UV ışıması.

3. Ağız boşluğunun ve burnunun sanitasyonu, enfeksiyon odaklarını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Bu, patojenik mikrofloranın yayılmasına elverişli çürük dişler, lenf bezleri, kronik gingivitis ve diğer patolojik durumların zamanında tedavi için gerekli olan olumsuz faktörlerin bir dizi arka plan üzerinde harekete geçirir.

4. Kamu önleme tedbirleri şunları içerir:

 • yaşam ve çalışma koşullarının iyileştirilmesi;
 • sıhhi ve hijyenik normların gözetimi;
 • ekolojik durumun iyileştirilmesi.

Retrophaengeal apsesi olarak da adlandırılan boğazın apsesi, foreproof ve lenf düğümlerinin farinksinin takviye edilmesinin etkilerini temsil eder.

Hastalığın görünümü, vücuda orta kulak, nazofarenks ve burun yoluyla lenfopatlar yoluyla giren piyojenik mikroorganizmalar tarafından teşvik edilir.

Bazı olgularda, bu tür hastalıklara bağlı olarak retrophaengeal apse gelişir:

Ek olarak, amigdala apse, periputik kavitenin mukozasının mekanik yaralanmaları nedeniyle ortaya çıkabilir.

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Bu tür apseler var:

Yutma takviyesi genellikle erken yaşlarda gelişir. Enfeksiyöz inflamatuar hastalık seyrinde veya seyrinden sonra ortaya çıkar.

Lateral retrophaengeal apsesi genellikle erişkin dönemde bulunur. Ve pürülan erüpsiyonlar yakın farengeal bölgede yoğunlaşır. Bu sürecin başlangıcı için faktörler, boğazın bulaşıcı hastalıklarında veya mukozanın mekanik travmasında yatar.

Abdominal apse, mukus boğazına anjina ve travmanın sık görülen bir sonucudur.

Boğazın pürülan apsesi, diğer bir çeşit E. coli, stafilokok ve streptokokların birlikte yaşadığı karışık bir mikroflora bağlı olarak gelişir. Daha sıklıkla bu tür durumun meydana gelme faktörleri, KBB organlarının kronik iltihaplarında kaplıdır.

Dolayısıyla, bu komplikasyon kronik foliküler anjine katkıda bulunabilir. Ek olarak, kronik bademcik iltihabı durumunda ortaya çıkar. Hala iltihaplı bezler, genişlemiş nazofaringeal tonsiller olan adenoidlerle ilgili problemlerin bir sonucu olabilir.

girdikten sonra nazofarenks piyojenik bakteri boğazın mukoza zarı bölünmeye başlar, böylece başlangıçta kızarıklık var ve fotoğrafta görüldüğü gibi döküntüleri, irinli karakterinden sonra oluşur.

Ayrıca, kızarma ve büyütülmüş bademcikler gibi belirtiler vardır. Bu süreç genellikle kulakta irradiruet olan ağrıya eşlik eder.

Hastalığın semptomları anında ortadan kalkacaktır. Böylece, anjinalı bir hastada bademcikler iltihaplandığında, aşağıdaki tezahürler mevcuttur:

 • maksiller kasların hareketi sırasında rahatsızlık;
 • yüksek sıcaklık;
 • konuşmak zor, nefes almak ve yutmak;
 • mukus deşarjı;
 • burun tıkanıklığı;
 • submandibular bezlerde ağrı.

Bu semptomlar üşüme, mide bulantısı, kötü nefes, orgazm dehidrasyonu ve kusma ile desteklenir. Ayrıca boğaz apsesi, uyuşukluk, kas ve baş ağrısı, güç kaybı ve yorgunluk gibi belirtileri karakterize eder.

Larenks yakınında bulunan dokularda pürülan bir doğanın erüpsiyonu şişlik (dalgalanma) ile birlikte görülür. Boğaz hissi, mühürler, genişlemiş lenf düğümleri, şişmiş ve lokal sıcaklık artışı vardır.

"Angina ile boğaz apse" tanısı konulduğunda farengoskopi, sağlıklı dokular üzerinde hafifçe hakim olan oval bir infiltratı ortaya çıkarır. Çoğu zaman, şiş ve hiperemiktir. Laboratuvar testleri yapılırken, ESR ve lökositozda bir artış bulunur.

Anjina ile pürülan apse, tıbbi bir isme sahiptir - paratonzillar apse. Hastalığın semptomları çevre hassas alanın iltihaplanmasıdır. Kural olarak, bilateral apseler olmasına rağmen, hastalık boğazın bir tarafında lokalize olur.

Çoğunlukla bu komplikasyon kronik bademcik iltihabından sonra ve foliküler ya da lacunar anjinin inferior tedavisinin arka planına karşı gelişir. Bu durumda, hastalığın ilerlemesinde bir azalmadan sonra, semptomları ortadan kalktığında bile, 2-3 günlük bir süre sonunda ciddi bir nüks oluşur.

Ve yutma sürecinde, hasta kulakta ağrı hisseder. Ve boğazda kızarıklık ve şişme var. Ayrıca boğazda çiğneme sırasında terleme ve ağrı vardır.

Çene altında, servikal lenf düğümleri, dokuların şişmesi nedeniyle artar, ağzın tamamen açılması imkansızdır. Boğaz iltihabı, sabah düşecek ve akşama doğru büyüyen yüksek ateş eşlik eder.

Ayrıca, aşağıdaki gibi belirtiler vardır:

 1. nefes darlığı;
 2. kas ve baş ağrısı;
 3. burun tıkanıklığı;
 4. artan tükürük.

Boğazın anjina ile pürülan apsesinin, yetkili ve zamanında tedavi yoksa ciddi komplikasyonlara yol açabileceğine dikkat edilmelidir.

Bu fenomeni evde tedavi ederseniz, her şey hoş olmayan sonuçlarla sonuçlanabilir. Bu nedenle, eğer ilk ek belirtiler varsa, bir kulak burun boğaz uzmanına danışmak gerekir.

Doktor görsel bir muayene yapacak ve çeşitli testler yapacak. Böylece, hasta pürülan oluşumundan alınan bir delinme reçete edilebilir.

Buna ek olarak, boğazdan ekim yapmak için tankta test yapılması gerekmektedir. Ek olarak, doktor hastanın tıbbi geçmişine bakar. Belki de hasta zaten daha önce KBB organlarının benzer hastalıklara maruz kalmıştı.

Gururun apsesinin tedavi edilmesinin evde gerçekleştirilemeyeceğini belirtmek gerekir. Hastalığın tedavisi mutlaka sabit şartlar altında yapılmalıdır. Cerrahi veya ilaç olabilir.

Patolojinin erken bir gelişim aşamasında teşhis edilmesi durumunda ilaçlarla tedavi yapılır. Uygun bir sonucun ya da ihmal edilen bir hastalığın yokluğunda, bir operasyon gerçekleştirilir.

İlaç tedavisi, Cefazolin ve Penisilin gibi geniş spektrumlu antibiyotiklerin intramüsküler enjeksiyonu anlamına gelir. Çene hareketini hafifletmek için, Novokain hastaya reçete edilir (% 0,5).

Evde, ile gargara yapabilirsiniz:

 • soda çözeltisi;
 • papatya kaynatma;
 • furatsilina;
 • adaçayı hediyesi;
 • Rotokan.

Anjina ile, doktor antiseptik aerosoller, antipiretik ilaçlar ve analjezikler ile tedaviyi reçete eder. Bir başka hastanın vücudun koruyucu işlevlerini arttırması gerekir.

Bu amaçla, sodyum deoksiribonükletazin ve Azoximer gibi immün sistemi uyarıcı ilaçlar içmesi gerekir.

Hastalık ihmal edilmiş bir aşamada olduğunda veya antibakteriyel ajanların kullanımı etkisiz kaldığında, cerrahi müdahale kullanılır. Böylece dört gün olgunlaşan apse, kendiliğinden boşalmadan hemen açılmalıdır.

Pürülan oluşumun açılması belli bir şemaya göre yapılır. Başlangıçta lokal anestezi, pulverizasyon veya araçlarla tedavi ile gerçekleştirilir. Bunun için şunları kullanabilirsiniz:

Daha sonra boynun şişmiş bölgesinde bir kesi yapılır. Belli bir şişlik yoksa, o zaman cerrah yatay ve dikey çizgilerin kesişme noktasına odaklanır ve sagittal yönde uzunluk ve derinlik iki santimetreden fazla değildir. Sonra bir neşter kullanarak bir kesim yapar.

Elde edilen deliğe bir Hartman şırıngası yerleştirilir, bundan sonra 4 cm'ye kadar genişler, böylece apse boşluğundaki köprüler yırtılır. Bundan sonra drenaj yapılır.

Bazı durumlarda otopsi özel aletler kullanılarak yapılır - Hartmann şırıngası veya Schneider aracı. Aşağıdaki fotoğrafta nasıl göründükleri gösterilir.

Açılış için en zor dış lokalizasyon ile apse. Bu gibi durumlarda, bugün büyük talep gören apsepillisektomi kullanılmaktadır.

Böyle bir prosedürün uygulanması için, aşağıdaki gibi belirli göstergeler vardır:

 1. Paratonzillitin alevlenmesi semptomlarının varlığı (mediastatinit, sepsis, parapharyngitis ve phlegmon).
 2. Paratonzillit, tarihte tekrarlanan;
 3. Apse açıldıktan ve irin dışarı pompalandıktan sonra iyileşme ve pozitif dinamiklerin eksikliği;
 4. Apsenin sakıncalı konumları, örneğin, yanal formasyonun açılması ve boşaltılması zordur.

Bu tür bir tedavinin sonraki dispensif gözlemi gerektirdiğini belirtmek gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcik çeşitleri, bulundukları yer ve olası hastalıklar

Oral kavite ve nazofarenkse yerleşmiş olan lenfepitel doku küme- lerine ortak parsiyel bezlerde bademcikler denir. En az bir kez iltihaplanmalarına rastlamayan böyle bir insanla tanışmak zordur.

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı tedavisi nasıl

Hamilelik sırasında, bir kadının vücudunun, hastalığa neden olan faktörlere maruziyete karşı özellikle savunmasız hale geldiği bilinmektedir, çünkü gelecekte annelerin bağışıklık durumu önemli ölçüde azalmaktadır.