Loading

Bir pürülan boğaz ağrısı ile neler yapılabilir ve yapılamaz?

Purulent anjina, en sık teşhis edilen hastalıklardan biridir. Çoğunlukla çocuklukta ortaya çıkar. Tıpta bademcik iltihabı denir. Mukus boğazında pürülan birikimin ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Tedavinin yokluğunda, kronik bir formda gelişir.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Çoğu zaman, pürülan anjina streptokoklardan kaynaklanır.

Angina A grubu streptokokların neden olduğu enfeksiyöz bir hastalık olup, Staphylococci ve pneumococci de patojen olabilir. Enfeksiyon hasta insanlarla temas halindeyken ortaya çıkar.

Tonsil mukozasının yüzeyinde her zaman çeşitli mikroplar vardır. Normal bağışıklık durumunda, iltihaplı bir sürece neden olmazlar. Mikroorganizmaların aktivasyonu ve hızlı yayılımı çeşitli faktörler tarafından provoke edilebilir:

 1. Sıcaklıkta aşırı soğutma veya ani değişiklikler.
 2. Soğuk içecekler ya da yiyecek içmek.
 3. Tonsil mukozasının bütünlüğüne zarar.
 4. Vücutta yetersiz miktarda vitamin ve mineral bulunur.
 5. En yakın yapıları etkileyen inflamatuar süreç.
 6. Streptokokların diğer organ ve sistemlerden penetrasyonu.
 7. Bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıkların varlığı.
 8. Bakteriyel veya fungal bir enfeksiyonun yutulması.

Bu durumlarda, vücudun bağışıklığı önemli ölçüde azalır, bu da bademcik iltihabına yol açar. Hastalık ihmal edildiğinde patojen mikroorganizmalar mideye derinden nüfuz eder ve anjinaya neden olurlar.

Hastalığın çeşitleri

Enfeksiyon genellikle havadaki damlacıklar ile oluşur.

Pürülan formun çeşitli çeşitleri vardır. Tezahürün doğasına bağlı olarak,

 • Purulent lacunar. Enfeksiyon, pürülan kitlelerin birikiminin meydana geldiği bademciklerin mukoza zarlarına ulaşır. Dokular nekrozu da gözlenir.
 • Pürülan foliküler. Patolojik süreç, badem foliküllerini etkiler. Bu tür hastalığın belirlenmesi, sarı düğümlerin bademciklerinin yüzeyindeki varlığa bağlı olabilir. İçeride, irin var. Bazı durumlarda, bir apseyi birleştirir ve oluştururlar.
 • Nekrotik. İnflamatuar süreç agresif bir seyir ile karakterizedir ve tonsil dokusunun ölümüne ve yüzeylerinde ülser görülmesine neden olur.
 • Her türlü pürülan boğaz ağrısı tek başına veya karışık olarak ortaya çıkabilir. Ayrıca kronik ve akut patoloji seyrini ayırt eder.

Akut formu hızla başlar, belirtiler telaffuz edilir. Kronik, zaten transfer edilmiş bir hastalığın sonucudur. Genel belirtilerde kendini gösterir, inflamatuar süreç yavaş ilerler. Alevlenme ve gerileme dönemleriyle karakterizedir.

Hastalığı nasıl tanıyabilirsin?

Patolojinin tüm belirtileri, akışın niteliğine ve boğaz ağrısının şekline bağlı olarak farklı bir dereceye sahip olabilir. Vücut ısısında artış bademciklerde iltihaplanma sürecinin gelişimi ile her zaman gözlenmez. Bu durumda ana semptomlar boğazda ağrı, tonsil mukozanın ödemi ve üzerlerinde püstül veya plak görünümü olabilir.

Pürülan odaklar palatine bademcikler üzerinde bulunur

Çoğu zaman pürülan anjinaya aşağıdaki semptomlar eşlik eder:

 • Ateş ve ateş 40 dereceye kadar.
 • Sarhoşluk. Bu durumda, hasta baş ağrısı ve güçlü bir zayıflık hisseder. İştah yok.
 • Boğazda keskin bir ağrı. Yutulurken çok kuvvetli hissedilir.
 • Lenf nodlarının iltihaplanması ve hassasiyeti.
 • Bademciklerin kızarıklık ve şişmesi.
 • Boynun ödemi.
 • Karındaki acı verici duygular.
 • Deri yüzeyinde döküntüler

Mukus bademcikler üzerinde pürülan oluşumlar ve plak. Tıbbi spatula ile zorlanmadan kaldırılırlar. Mukoza zarına zarar vermeyin.

Kuluçka süresi kısa ve 2 ila 5 gündür.

Tüm belirtiler çabuk gelişir. Enflamatuar sürecin yayılmasının başlangıcını, hızlı bir şekilde ısıya yol açan titremelerin ortaya çıkmasıyla mümkün olur. Pürülan boğaz ağrısının tuhaflığı, boğaz ağrısıdır, bu da büyür ve rahatsızlıktan başlar.

İlk semptomların ortaya çıkmasından hemen sonra hastalığın tedavisine başlanır. Komplikasyonları önlemek ve tedavi süresini kısaltmak için tek yol budur.

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları

Tedavinin yokluğu ciddi komplikasyonların gelişmesine yol açabilir. Yerel veya genel olabilirler.

Pürülan boğaz ağrısı akut paratonerise neden olabilir

Sık görülen komplikasyonlar şunlardır:

 1. Romatizma. Eklemlerde ve kalp kasında inflamasyonun yayılması ile karakterizedir.
 2. Mivokarditis. Kalbin damarlarında kan pıhtılaşması oluşumuna neden olur.
 3. Endokardit. Patolojik süreç ayrıca kalpteki iç kabuğu da etkiler. Hem bağımsız olarak hem de romatizmanın bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.
 4. Perikardit. Enflamasyon, perikardiyal torbayı ve kalp kası dış kabuğunu etkiler.
 5. Pyelonefritler. Böbrek hastalığına işaret eder. Nedeni anjina hastasının kanındaki yüksek protein bileşikleri içeriğidir.
 6. Sepsis. Hastalığın en ciddi ve tehlikeli sonuçlarından biri olarak kabul edilir. Bu durumda pürülan bir enfeksiyon vücut boyunca kan ile birlikte yayılır.

Yerel komplikasyonlar şunları içerir:

 • Phlegmonous inflamasyon. Patolojik süreç kaslarda ve tendonlarda gelişir.
 • Abstsedirovanie. Bademcikler içinde birkaç pürülan oluşumların ortaya çıkmasıyla karakterizedir. Tedavi için cerrahi müdahale öngörülür.
 • Timpanik zar veya orta kulak yenilgisi. Akut otitin belirtilerini ifade eder. Tedavinin yokluğu işitme kaybına ve yapışıklıkların oluşumuna neden olur.
 • Larinksin ödemi. Nefes almakta zorluk çekiyor. Sonuçlar boğulma ve ölüm olabilir.
 • Bademciklerin kanaması. Pürülan nekrotik bir formun, derin doku tabakalarına nüfuz eden ve kan damarlarına zarar veren ülser ile bir komplikasyonudur.

Pürülan boğaz ağrısı tehlikesi onun sonuçlarıdır. Bu yüzden hastalığın ilk belirtilerine sahip olduğunuzda hemen bir uzmana başvurmalısınız.

İlaçlar ve antibiyotikler

İlaç tedavisi antibakteriyel ilaçlardan oluşur

Pürülan anjina pektorisin tedavisi antibiyotik ve diğer ilaç gruplarının yardımı ile yapılmalıdır.

Hastalık teşhisi sırasında, "Amoksiklav" veya "Augmentin" gibi yarı sentetik aminopenisilinler reçete edilir. Sefalosparin 2 veya 3 nesil de kullanılabilir.

En etkili olanları "Ceftriaxone" ve "Cefotaxime" dir. Hasta penisilin grubundan ilaç bileşenlerine alerjisi varsa, makrolidler belirtilir. "Azitromisin" veya "Macrofena" alımı gösterilir.

Ayrıca, pürülan bir anjin formu oluştururken, aşağıdaki reçete edilir:

 • Antihistaminikler ve anti-inflamatuar. Şişliklerin giderilmesine ve boğazda acı verici hislerin kesilmesine yardımcı olurlar. Kullanıldıklarında, toksik etkileri azaltmak da mümkündür. Çoğu zaman "Tavegil", "Claritin", "Paracetamol", "Nurofen" veya "Erius" a atanır.
 • Yerel etki Pürülan oluşumlar üzerindeki herhangi bir etki göz ardı edilmelidir. Bu, iltihaplı bademcikler üzerinde doğrudan bir etkinin, toksik ürünlerin kan dolaşımına girmesini provoke etmesinden kaynaklanmaktadır. Antiseptik solüsyonlarla nazikçe gargara yapılması önerilir. Rezorpsiyon için tabletler, örneğin "Trachsen" veya "Jox" da kullanılabilir.
 • Detoksifikasyon tedavisi. Şiddetli zehirlenme veya komplikasyonların varlığında, "Hidrokortizon", "Metilprednizolon" veya "Deksametazon" gibi glukokortikoid hormonların alınması endikedir.
 • Bicillin profilaksisi. Alevlenme belirtileri kaldırıldıktan sonra gerçekleştirilir. Uygulanabilir "Bicillin 5". "İlaç penisilin gruba aittir.

Pürülan boğaz ağrısının gelişmesinde tedaviyi ertelemek kesinlikle yasaktır. Bir doktora danışmaksızın geleneksel tıp yöntemlerini kullanmanız da önerilmez. Kendi kendine ilaç tedavisi ya da tedavi eksikliği, ciddi sonuçların ortaya çıkmasına ya da hastalığın kronik bir forma dönüşmesine yol açabilir.

Halk yöntemleri ve yemek tarifleri

Propolis boğaz ağrısı için yararlı ve etkili bir ilaçtır

Pürülan bir anjina teşhisi konduğunda, tedavi geleneksel tıbbın yardımıyla evde yapılabilir. Yöntemleri ve tarifleri sadece bir doktora danıştıktan sonra kullanın.

En popüler ve etkili araçlar şunlardır:

 1. Propolis. Rezorpsiyon için saf formda kullanılır. Günde bir çay kaşığı kadar yemekten veya durulamadan sonra kullanın. Her bölümü çözmek için yarım saat gereklidir.
 2. Kaynatma. Papatya ve kalendula, tıbbi soğuma hazırlamak için kullanılır. Bitkiler sakinleştirici bir etkiye sahiptir, tahriş, rahatsızlık ve kaşıntıyı hafifletir. Papatya ve calendula geleneksel tıbbın araçları olarak kabul edilir ancak geleneksel olarak da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunlardan çeşitli kremler yapılır. Düzenli uygulama ile yapılan süslemeler, pürülan kitlelerin çıkarılmasına katkıda bulunur, hastalık belirtilerini azaltır ve genel durumu iyileştirir.
 3. Soda ve tuzlu çözeltiler. İnhalasyon, durulama ve kompresler için kullanılır. Isıtma etkisi vardır ve mikroplar için elverişsiz bir ortam yaratırlar. Ayrıca mukus boğazının duvarlarında biriken balgamı temizlemek mümkündür.
 4. "Furatsilinom". Boğazın sulanması ve durulanması için bir çözüm olarak kullanılır.

Halk tarifleri sadece semptomları hafifletmek için kullanılır. Onları pürülan boğaz ağrısıyla tedavi etmek imkansızdır. Akut arrest sonrası tedavi yöntemlerini kullanın.

Nasıl ve ne gargara edebilirim?

Papatya çiçeği bir kaynatma ile bir boğaz

Pürülan anjinadan muzdarip hastalar, antiseptik etkisi olan çözeltilerle gargara yapılması önerilir. Çoğu zaman, "Furacilin" veya "Givalex" atanır. Boğazınızı günde yaklaşık 6 kez birkaç dakika durulayın. Ayrıca Ingalipt veya Geksoral gibi spreyleri de kullanabilirsiniz.

Boğazın durulanması prosedürü aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilebilir:

 • Calendula, okaliptüs ve papatya çiçeklerinin infüzyonu. Bir çorba kaşığı miktarındaki ilaç toplamada bir bardak kaynar su dökülür. Karışımı karıştırın, sonra soğutun ve gargara yapın.
 • Bir tuz ve soda çözeltisi. Bir çay kaşığı soda ve tuz karışımı için, beş damla iyot ekleyin ve bir bardak ılık su seyreltin. İyice karıştırın.
 • John's wort, marigold ve papatya'nın infüzyonu. Tüm malzemeleri eşit miktarlarda karıştırın ve elde edilen karışımın bir çorba kaşığı bir bardak kaynar suya ekleyin. Iki ila üç saat ısrar ve serin.

Düzenli prosedürlerle durulama, boğaz ağrısını hafifletmeye ve çeşitli komplikasyonların gelişmesini önlemeye yardımcı olur.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile ne yapılabilir?

Gelişimin ilk aşamalarında, anjin başarılı bir şekilde ısınma ile tedavi edilir. Bir kompresör veya inhalasyon olabilir. Ancak enflamatuar sürecin pürülan bir forma geçişi ile, vücut ısısında bir artış meydana gelir. Aynı zamanda, ısınma prosedürleri kategorik olarak imkansızdır.

Inhalasyon veya sıkıştırma için kontrendikasyonlar şunlardır:

 1. Damar hastalıkları.
 2. Kompresyon olduğu iddia edilen yerde ciltte lezyonların varlığı.
 3. Kan pıhtılaşması ihlali.
 4. Tromboflebit.
 5. Ayrıca, akut enfeksiyonlar komorbidite olarak ortaya çıktığında ısınma prosedürleri yasaklanmıştır.

Pürülan anjina ile sıkıştırmak yasaktır!

Komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek için bir takım kurallara uymak gerekir. Pürülan boğaz ağrısı yasak olduğunda:

 • Baharatlı, baharatlı, salamuralı yemekler yiyin ve çeşnileri kullanın.
 • Sıkıştırır ve inhalasyon yapar.
 • Çok soğuk veya sıcak yiyecekler alın.
 • Kuruda.
 • Katı yiyecekler yiyin.
 • Doktorunuz tarafından reçete edilen antibiyotik ve diğer ilaçları almayın.

Ayrıca, angina pus ayarı yaparken, hastalara yatak istirahatı ve dinlenmeye uymaları tavsiye edilir. Hastalık izni almak ve aşırı fiziksel efor sarf etmemek gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı ciddi bir hastalık değildir, ancak yaşamı tehdit eden ve sağlıkla ilgili sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bu yüzden hastalık tedavi edilmeden en iyi şekilde önlenir.

Angina'dan daha fazla halk tarifleri videodan öğrenilebilir:

Önleme önerildiği gibi:

 1. Sadece havalarda giyin. Sonbaharda olmayın, ilkbaharda ilkbaharda bir headdress olmadan yürüyorsunuz. Boğaz da bir eşarp veya sıcak yakalı ile örtülmelidir.
 2. Suyun hala oldukça serin olduğu açık suda yüzmeyin.
 3. Hipotermiden kaçının.
 4. Taslaklarda bulunmayın.
 5. Kışın çok soğuk içecek veya yemek yemeyin. Sonbaharda ve ilkbaharda, sokakta da dondurma yiyemez veya soğuk içecekleri içemezsiniz.
 6. Soğuk koşullara sertleşirken, organizmayı yavaş yavaş alıştırmak gerekir. Bunu yapmak için kontrast duşu kullanabilir ve açık hava sporları yapabilirsiniz.
 7. Zamanında çürükleri ve ağızdaki diğer hastalıkları tedavi edin.
 8. Doğru yemek yer. Diyet çok sayıda vitamin, mineral ve besin içerdiğinden, sebzeleri, meyveleri ve meyveleri içermelidir.
 9. Kötü alışkanlıkları reddedin. Sigara içmek ve alkollü içeceklerin kullanımı sağlık durumunu olumsuz yönde etkilemektedir.
 10. Hasta insanlarla iletişim kurmayın. Eğer boğaz ağrısı olan bir kişi evde ise, sağlıklı aile üyelerinden izole edilmelidir. Ayrıca onun için mutfak eşyaları ve kişisel hijyen öğeleri ayırmak gereklidir. Diğerleri özel gazlı bezler giymeli ve daireyi havalandırmak için her 2 saatte bir gerekir.
 11. Sonbahar ve ilkbahar dönemlerinde enfeksiyöz patolojilerin insidansı artmaktadır. Vücudunuzu boğaz ağrısından korumak için düzenli olarak vitamin kompleksleri almalısınız. Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olurlar.

Zamanında terapi ile pürülan bademcik iltihabı iz bırakmadan geçer. Ancak tedavi eksikliği ciddi ve tehlikeli sonuçlara neden olabilir. Bu yüzden boğazınızı korumanıza ve bir uzmanla iletişime geçmenin ilk işaretlerine sahip olmanız gerekir. Kendi kendine ilaçlama da olumlu sonuçlar getirmeyecektir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Purulent boğaz ağrısı

Purulent boğaz ağrısı, iki pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) - foliküler ve laküngenin birleşimidir. Bu angina formları benzer bir genel ve yerel kursa sahiptir, bir hastada aynı anda hem anjina hem de ani belirtiler olabilir. Patolojik süreç palatin bademciklerinde sıklıkla görülür, daha nadir olgularda lingual, nazofarengeal ve laringeal bademcikler etkilenir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur. Erişkinlerde olduğu gibi 5 yaşın altındaki çocuklarda da, genellikle 5-10 yaş grubunda infeksiyöz ajanlar virüs olmakta, pürülan bakteriyel etyolojide anjina daha yaygındır.

Pürülan boğaz ağrısı ve risk faktörleri

Pürülan boğaz ağrısının nedeni enfeksiyöz ajanlardır. Pürülan anjinadaki enfeksiyöz ajanlar genellikle bakteriler ve virüslerdir, bir çok durumda, hastalık mikroskobik mantar veya parazitlere neden olabilir. Çocuklarda, kural olarak, faringeal halkanın amigdalası streptokoklardan etkilenir (tüm vakaların% 85'i). Yetişkinlerde pürülan anjina genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkar.

Bulaşıcı ajanların (insan hastaya damlacıklar, ev veya beslenme yolu ile ilgili) ya da (akut solunum yolu enfeksiyonları ve vücuttaki diğer bulaşıcı işlemlerde çürük dişin) andojen eksojen bademcik dokusu nüfuz edebilmektedir. zayıflamış bağışıklık hastalığı olan kişiler, her zaman ağız boşluğu veya yutak mukozasında bulunur ve normal şartlarda infeksiyonlara neden olmayan fırsatçı mikroorganizmaların neden olabilir.

Pürülan anjina için risk faktörleri şunlardır:

 • organizmanın hem bir bütün olarak hem de boğazda hipotermi (örneğin, dondurma, çok soğuk su vb. kullanırken);
 • vücutta bulaşıcı süreçler;
 • bademcikler için yaralanmalar;
 • hava kirliliği;
 • odadaki yüksek nem oranı;
 • iklim koşullarında değişim;
 • güneş radyasyonu gövdesine uzun süreli maruz kalma;
 • gıda ve diğer zehirlenmeler;
 • irrasyonel beslenme;
 • kötü alışkanlıklar;
 • şiddetli aşırı çalışma;
 • stresli durumlar;
 • immün yetmezlik.

Hastalığın formları

Toplamda, enflamatuar sürecin doğasına göre, dört tane anjina izole edilir, bunlardan biri pürülandır:

 • catarrhal (bademciklerin yüzeysel lezyonu, süpüratif plak yoktur);
 • herpetik (seröz eksüda ile dolu bademcikler subepitelyal veziküller üzerinde);
 • pürülan (altında yüzeyine zarar vermeden kolayca çıkarılabilen pürülan kaplama ile karakterize edilir);
 • nekrotik (kanayan yüzey açığa çıkarıldıktan sonra yeşil-gri-sarı rengin yoğun kaplaması).

nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Pürülan anjin, sırayla, foliküler olabilir ve laküner (bademcik boşlukları irin birikimi ile karakterize) (esas olarak folikül bademcik etkiler, tonsil adacık pürülan ve pürülan plak mukozal köklerinin arındırılır bezleri, açığa çıktı).

Patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, anjin tek taraflı olabilir (nadiren, genellikle sadece hastalığın başlangıcında, daha sonra süreç her iki tarafa yayılır) ve iki taraflı olabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 12 saatten üç güne kadar sürer. Hastalık başlangıcını ateşten 39-40 ° C'ye, üşüme, başağrısı, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrıya neden olur. Boğazda keskin bir ağrı vardır, yutulduğunda ve konuşma sırasında daha kötü olan, servikal lenf nodları palpasyon ağrılı olarak büyür. Palatine bademcikler ve yapışık dokular hiperemik ve şişliklidir, bazı durumlarda ödem o kadar önemlidir ki, nefes almayı zorlaştırır.

pürülan füzyon bölümleri foliküler bademcik pürülan şeklinde ortak bir özelliği, hiperemik bademcik ile kombinasyon halinde "yıldızlı gökyüzü" karakteristik bir belirti sağlar beyaz veya sarımsı kabarcıklar halinde var tonsil yüzeyi üzerinde bulunmaktadır. laküner şekilde irin boşlukları ötesine uzanabilir beyazımsı-sarı filmler veya şeritler bir biçime sahip olan, bademcik eksiklikleri ağızlarında bulunan zaman. laküner olduğu gibi, ve plak foliküler olarak kolay bir yüzeyin altında kanama neden olmadan çıkarılabilir - bu belirti hastalığı onun formlarına benzer şekilde, diğer pürülan bademcik iltihabı, ayrılır.

Çocuklarda hastalığın seyrinin özellikleri

Çocuklarda pürülan anjina şiddetli bir seyir izlemektedir. Hastalık sıcağında keskin bir artışla başlar (40 ˚˚'ye kadar), çocuk terleme ve uykusuz hale gelir, çünkü boğazda şiddetli ağrı ve yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Bölgesel lenf düğümleri artar, taşikardi genellikle gelişir. Birçok durumda, pürülan anjina ile çocuklar, Eustachian tüplerine baskı uyguladıkları, kulakların tıkanmasına ve gürültüye yol açmasına ve bazen de enfeksiyon sürecinin kulağa yayılmasına neden olan bademciklerin bu şekilde belirgin bir şişmesini geliştirirler.

tanılama

Pürülan boğaz ağrısı tanısı koymak için hastanın anamnez ve şikayetleri yanı sıra faringoskopi de toplanır. Kural olarak, bu bir teşhis yapmak için yeterlidir. Gerekirse, kan ve idrarın genel analizinin yanı sıra, boğazdan antibiyotik izi ile bakteriyolojik çalışma yapılır. Genel kan analizinde, lökosit formülü sola kaymış lökosit sayısında bir artış vardır. Eritrosit sedimentasyon hızı artar, 40-50 mm / s'ye ulaşır (norm 1-15 mm / s). Bir çok durumda, enfeksiyöz ajanı tanımlamak için kanın serolojik muayenesi gereklidir, patojenin DNA'sı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenir.

Difteri ile ayırıcı tanı, enfeksiyöz mononükleoz gereklidir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli tonsillit tedavisi genellikle evde yapılır, hastanede yatış 3 yıla kadar sadece şiddetli vakalarda ve çocuklarda gösterilmiştir. Tedavinin ana yöntem doğru ilaç verilen, antibiyotik tedavisi ve hastanın durumu alımı başlangıcında ikinci gününde gelişmiş dozaj, antibiyotikler bir ders mikroflorasının antibiyotiğe dirençli formların geliştirilmesi, aynı zamanda komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla, bitmiş olmalıdır. Acil tedaviye ihtiyaç olduğu için, kural olarak, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri kullanılır.

Sıcaklıkta önemli bir artışla, antipiretik ajanlar kullanılır (kural olarak, ilk 1-3 günde sadece ihtiyaç duyulur). Genel terapi, ağız ve farenksin mukus zarından irin çıkarılmasını mümkün kılan, antiseptik solüsyonları ve şifalı bitkilerin dekolmanı ile sık sık boğaz durulamalarıyla desteklenir. Durulamalara ek olarak, spreyler halinde lokal topikal preparatlar reçete edilebilir (daha rahat ve daha az ağrılı olduğundan, daha önce kullanılan yağlamaların yerine pürülan boğaz ağrısı tedavisinde spreyler ile sulama).

Yüksek vücut ısısı devam ederken, hastalar katı yatak istirahatine ihtiyaç duyarlar. Hafif bir diyet ve bol miktarda içecek gösterir. En şiddetli tezahürlerin yaşandığı dönemde, yemek yemenin reddedilmesine izin verilir, ancak yoğun bir içme rejimi zorunludur.

Bazen palatine bademciklerinin ağızlarında lokalize olan bol sıvı pus, durulama ile kötü şekilde uzaklaştırılır. Bu durumda, pozitif bir etki, otorinolarengolog tarafından gerçekleştirilen bademciklerin yıkanmasını sağlayabilir.

Pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı arka planı karşısında erken ve / veya geç komplikasyonlar gelişebilir. sinüzit, orta kulak iltihabı, lenf düğümleri pürülan iltihabı, mediastinum (mediyastinit) dokusu iltihabı, peritonsiller apse: Erken komplikasyonlar bulaşıcı çevre dokulara ve organlara iltihabı yayılması kaynaklanır. nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Geç komplikasyonlar hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir. Bunlar glomerulonefrit, böbrek yetmezliği, miyokardit, septik artrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem hasarı, sepsis içerir.

Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı durumunda, iltihap kronik bir hal alır, kronik bademcik iltihabı gelişir. Bademcikler içinde bir enfeksiyöz ajanın sürekli varlığı kan dolaşımına girmesine yol açar ve kan akışı ile diğer organlara ve sistemlere yayılır. Komplikasyonların gelişmesini engellemek ve konservatif tedavinin olumlu bir etkisinin olmaması için patolojik olarak değiştirilmiş bezlerin çıkarılması önerilmektedir. Kalp yetmezliği olan hastalarda (2 ve 3 derece şiddetli), diyabetes mellitusun ciddi formları, hemofili hastalarında cerrahi tedavi endike değildir.

görünüm

Zamanında tanı ve yeterli tedavi ile prognoz uygundur. Sıklıkla tekrarlayan pürülan anjinin yanı sıra komplikasyon durumunda prognoz kötüleşir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Purulent boğaz ağrısı gelişimini önlemek için:

 • Helmintik istilaların zamanında teşhis ve tedavisi;
 • düzenli, yılda en az iki kez, diş hekiminde önleyici muayeneler;
 • genel ve yerel bağışıklığın güçlendirilmesi (organizmanın sertleşmesi, rasyonel beslenme, hipoterminin önlenmesi, vb.);
 • kötü alışkanlıkların reddi;
 • kişisel hijyen ile uyumluluk;
 • Solunum yolu bulaşıcı hastalıkları olan hastalarla temastan kaçının.

Bir tarafta yutma, bademcik iltihabı veya paratonsillar apsesi çok acı verici midir?

Sadece fotoğrafın görsel olarak daha az olduğu bu amigdalanın yanından acıyor. Yutulduğunda ağrı 2 gün içinde yavaş yavaş artmıştır. Sıcaklık, ama yüksek olmadığını hissediyorum.

Böyle asimetrik ağrı ile, bu büyük olasılıkla bir apse olur.

Ayrıca, düşük bir sıcaklık inflamasyonun sınırlı olduğunu gösterir. Angina en az 38 ° C'lik bir ateş verirdi.

Dün tam anlamıyla aptalca benzedim. Hemen yoğun raspiruyuschaya ağrı ve zehirlenme (zayıflık, halsizlik, titreme, ardından bir ısı hissi) geçti. Ve ondan önce altı gün boyunca yutup konuşamadım. Sıcaklık 37.4'ten yüksek değildi.

Bu aşamada Laura ile iletişime geçmek ya da olmamak sizin işinizdir. Bir şey, apse oluşumu aşamasında, infiltrasyon aşamasında (apsenin boşluğu olmadığı sürece), onu açamayacağı, hatta onu sokacak herhangi bir şey olduğu açıktır. Bu verimsiz ve tehlikelidir.

Antiseptik ile gargara asla acıtmaz. Bu, en azından inflamasyonu ortadan kaldıracak ve mukozayı yumuşatacaktır (örneğin, filtre torbalarını adaçayı ile çalabilirsiniz). Ve ayrıca ingaliptom veya kametone sprey.

Genel olarak, gelecekte Laura'dan düzenli olarak gözlemlenmelidir. Bademciklerin büyüklüğü ve durumu kronik inflamasyonu (bademcik iltihabı) yansıtmaktadır.

Boğazda istikrarlı bir sağlıklı durumun sürdürülmesi, ömür boyu süren bir meslektir.

Doktora kayıt: +7 (499) 116-79-45

Angina en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir. İsmi Latince "ango" kelimesinden gelmektedir, "ruh", "sıkmak" anlamına gelir. Bu isim tamamen doğru değildir, çünkü anjin nadiren boğulma ile karakterize edilir. Patolojinin ikinci adı - "akut tonsillit" - özünü daha doğru bir şekilde aktarır.

Pürülan boğaz ağrısının etken maddeleri mikroorganizmalar, çoğu kez streptokoklardır. Enflamasyon odaklarının lokalizasyon noktaları palatine bademcikler haline gelir. Patolojik süreç ayrıca yumuşak doku ve faringeal mukozaya da uzanabilir.

Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

En yaygın enfeksiyon yolu hava kaynaklı olmakla birlikte, enfeksiyon da günlük araçlarla iletilebilir: kişisel şeyler, hijyen maddeleri, hastanın eşyaları.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın en sık nedeni hemolitik streptokoktur, fakat bazı diğer mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar patojen olabilir.

Pürülan anjina bir dizi faktör tarafından kışkırtır. Bunlar şunları içerir:

 • Vücudun koruyucu özelliklerinin zayıflaması;
 • ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının varlığı (stomatit, çürük, vb.);
 • füme odada uzun kalmak;
 • kirlenmiş havanın solunması;
 • hipotermi;
 • alkol kötüye kullanımı;
 • bademcik yaralanmaları.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Anjina inkübasyon süresi 1 ila 2 gündür. Hastalığın başlangıcı akuttur. ağrılı yutma 1,5 saat 15 dakika arası sürer ve ısı hissi yerini eklem, baş ağrısı, titreme, ağrıyan vardır. Şiddetli koşullarda, bir soğutma mümkündür. Sıcaklık yükselir ve 38-40 dereceye ulaşır. 2 ila 6 gün arasında sürebilir. Bazı durumlarda ateşli ateş görülür.

Baş ağrısı genellikle künt, belli bir lokalizasyon yok. Hastalar iştahlarını kaybeder, sıklıkla uykusuzluk çeker.

İlk başta boğazdaki ağrı sendromu önemsizdir ve sadece yutulduğunda ortaya çıkar. Hastalık ilerledikçe artar ve kalıcı hale gelir. İkinci veya üçüncü günde, hastalar zaten yeme, içme ve hatta tükürüğü yutmakta zorluk çeker.

Bazen hastalık bademcikler iltihaplı süreci ile başlar ve genel toksik semptomlar daha sonra katıldı: erkenden hasta daha sonra kademeli olarak artan ağrı gider, hangi yutma sırasında rahatsızlık hissetmeye başlar. 24 saat içinde başka belirtiler de vardır: baş ağrısı, genel halsizlik, ateş, yüz cildi hiperemiktir. Sıcaklık normalleştikçe, soluk pembe olur. Vücut ısısındaki ani değişiklikler ile terleme dikkati çeker.

Hastalığın formları ve ana semptomlar

Bu patolojinin üç temel formunu ayırt etmek kabul edilir:

 • pürülan foliküler boğaz ağrısı;
 • pürülan lacunar bademcik iltihabı;
 • pürülan balgam boğaz ağrısı.

İlk işaretlerden biri foliküler tip pürülan anjina Sıcaklık 38-39 dereceye yükseldi. Daha fazla bak: "Foliküler anjina"

Hastalık, bademciklerin lenf düğümlerinin (foliküler aparatları) derin bir lezyonu ile karakterizedir. Parlak kırmızı bir renk alırlar, bir spatula ile temizlenmeyen, pürülan bir kaplama ile kaplanırlar. Genellikle gözlenen ödem, bademcikler mukozanın yüzeyinin üzerine çıkmaktadır. Hastalık ilerledikçe, irin odakları birbiriyle birleşir ve apseler oluşturur.

Verilen formun anjina, bir yutmada yükselen ve sıklıkla bir kulağa ışınlanan ağrılı bir yüksek yoğunluklu sendrom tarafından ifade edilir. Hastalar ayrıca lomber bölgedeki baş ağrıları ve ağrılardan da şikayet edebilirler. Bir ürperti, artan yorgunluk ve genel halsizlik durumu vardır. Servikal lenf düğümleri palpasyonda büyür ve ağrılıdır.

Çocuklarda hastalığın belirtileri yukarıda açıklananlara benzer birçok yönden vardır. Bu özelliklere ek olarak, çocuklukta, hastalığa kusma, ishal eşlik edebilir, bilinç bozukluğu ve beyin zarlarının tahriş olduğu durumlar olabilir (meninizm).

Yerel bir inceleme bademciklerin ve yumuşak damakta kızarmanın ortaya çıktığını ortaya koymaktadır. Bademcikler üzerinde, beyazımsı-sarı rengin biraz çıkıntılı noktaları fark edilir.

Hastalığın ortalama süresi 5 günden bir haftaya kadardır.

Pürülan lacunar bademcik iltihabı temel olarak folikülere benzer, ancak semptomların daha canlı bir tezahürüyle farklılık gösterir.

Sıcaklık genellikle 40 dereceye yükselir, yutma sırasında ağrı o kadar yoğundur ki, hastalar yiyecekleri ve hatta içecekleri reddeder. Patolojik süreç lakuna bölgesinde lokalizedir ve bademciklerin ötesine geçmez. boğaz muayenesi hiperemi, ödem ve bademcikler kolayca kaldırılır yumuşak damak fibröz plak irinli sarı-beyaz renkli, varlığını ortaya çıkarır ve "fişleri" yerine kanama izleri kaydedilmez.

Hastalık 5 ila 7 gün sürer.

Phlegmonous tonsillit (ikinci isim - intratonsiller abse) - oldukça nadir bir patoloji. Çoğu zaman, zamansız veya yanlış tedavi ve yukarıdaki iki ana boğaz ağrısının komplikasyonunun bir sonucu olarak ortaya çıkar. Çoğu durumda, enflamatuar süreç bir amigdalayı kaplar, bunun sonucunda da boyutu artar, ağrılı hale gelir ve gerilir.

Abse olgunlaştıkça, epitel bölgelerden birinde çok daha ince hale gelir, küçük bir sarı nokta ortaya çıkar. Bir süre sonra, oluşan apsesi ağız boşluğuna açılır. Bu kendiliğinden veya cerrahi müdahalenin bir sonucu olarak ortaya çıkar. Apse açılışı, hoş olmayan hoş bir kokusu olan sarı-yeşil irin serbest bırakılmasıyla eşlik eder. Bademcik iyileştikten sonra bile fark edilir bir iz kalır. Phlegmonous tonsillitis, çok yüksek bir sıcaklık (40 dereceye kadar) ve boğazda şiddetli ağrı ile karakterizedir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

 1. Hızlı sertleşme için en önemli şartlardan biri yatak istirahatine bağlılıktır. Yutma sırasında ağrının azaltılması için kabul edilen yiyecekler ezilmelidir. Hastalara, patojenlerin yaşamsal aktivitesinin sonucu olarak oluşan toksinlerden vücudu serbest bırakmak için mümkün olduğunca fazla sıvı verilmelidir. Sıvının sıcaklığı rahat olmalıdır: sıcak ve soğuk değil.
 2. Pürülan boğaz ağrısı ile antibakteriyel tedavi gereklidir. amoksisilin, ilk sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü nesil (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin): Hastalar antibiyotik penisilin grupları reçete. Burada antibiyotikler hakkında daha fazla bilgi.
 3. Ayrıca lokal antibiyotik tedavisi yapmak gereklidir. Bu sayede inflamasyonun kalbinde yüksek düzeyde antibiyotik konsantrasyonu oluşur. En popüler ilaçlardan biri bioparoks. Yerel etkiye sahip ilaçlar pastiller şeklinde de mevcuttur: septolete, Strepsils, stopangin, Falimint, Faringosept, grammidin neo. Bunlar ağrı sendromunu azaltmak için hem antibiyotik hem de anestetik içerir.
 4. Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.
 5. Semptomatik tedavi, vücut ısısını normale döndürmek için ilaç almayı içermelidir: parasetamol, nurofen, fervex, koldrex.
 6. Eşzamanlı olarak, bağışıklığı güçlendirmek için fon almak gereklidir: vitamin kompleksleri, doğal immünomodülatörler

Bademcikleri Lugol, klorofililpt çözeltileriyle yağlayamazsınız. Aynı zamanda, pürülan “reçelleri” gidermekten de kaçınmalıdır: Bu prosedürler, enfeksiyon odaklarının yayılmasına katkıda bulunur.

Doktor, hastalığın kökenine, hastanın genel durumuna ve boğaz ağrısı seyrinin özelliklerine bağlı olarak çeşitli tedavi rejimleri önerebilir. Topikal kullanım için geniş spektrumlu antibiyotikler ve antibiyotiklere ek olarak, antibiyotik almasına izin verilmeyen ilaçlar bile kullanılmaktadır.

Geleneksel Tıp Yöntemleri

Purulent boğaz ağrısı tedavisinde yardımcı bir araç olarak, geleneksel tıp kanıtlanmış tarifleri kullanabilirsiniz.

 1. Durulama için bitkilerin infüzyonlarının bir karışımı kullanılması tavsiye edilir: papatya çiçeği, calendula ve okaliptüs yaprakları. Toplamanın bir çorba kaşığı 250 ml su içine dökülür, yaklaşık 2 dakika kaynatılır, bundan sonra ısrar edilir (30 dakika). Bitmiş ilaç 25-27 dereceye kadar soğutulur ve durulanır. Kursun süresi 30 gündür.
 2. Durulama için mükemmel bir yöntem kırmızı pancarın suyudır. Onu elde etmek için, sebze ovuşturulur ve daha sonra sıkılır. 200 gr pancar suyuna 1 çorba kaşığı sirke ilave edilmelidir. Durulama tamamen iyileşene kadar yapılmalı,
 3. Propolis en etkili tedavilerden biridir. Ağızda küçük bir parça tutulmalıdır (yanağın arkasında). Prosedür biraz tatsızdır (yanma ve dilin biraz uyuşması olabilir), ancak çok etkilidir.
 4. Hastalığın erken bir aşamasında, patolojik sürecin gelişmesi, limon dilimlerinin çiğnenmesiyle durdurulabilir. Bu prosedür için yemekten 1 chasa sakınmak için takip sonra sitrik asit ve uçucu yağlar boğaz mukoza üzerinde gerekli etkiye sahiptir.
 5. Ağrıyı azaltmanın en basit ve en keyifli yollarından biri de baldır. Ayrı olarak yenebilir veya süt veya çay ile alınabilir.

SONUÇLAR:

 • Purulent boğaz ağrısı en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biridir
 • Patojenleri çoğunlukla streptokoklardır.
 • Hastalığın ana semptomları, yutulduğunda daha kötü, boğaz ağrısıdır; yükseltilmiş sıcaklık
 • Pürülan anjina 3 formda ortaya çıkabilir: foliküler, lacuner ve balgamik
 • Zamanında anjina tedavisi - tam iyileşme ve zor komplikasyonlardan korunmanın tek yolu
 • İlaç tedavisi antibiyotik almak, lokal antiseptik ilaçlar uygulamak, tıbbi çözümler ile durulamaktan oluşur.
 • Bir yardım olarak, geleneksel tıp tariflerini kullanabilirsiniz

Boğaz ağrısı sırasında boğaz ağrısı önleme ve tedavi yöntemleri

Modern tıpta, boğaz, üst ve alt solunum yollarını etkileyen birçok bilinen hastalık vardır. Sorun, en azından boğaz ağrısı çekmek için bize merak henüz arasında kim çünkü bu hastalıkların bazıları çeşitli nedenlerden dolayı ciddi bir tehdit olmasıdır - "nasıl anjin ile boğazdaki ağrıyı hafifletmek için".

Tabii ki, hiç hastalık vardı, ama acı sadece belirtilerin biridir ve bizim için semptomlarını rahatlatmak için sadece önemli değil, aynı zamanda hastalığın üstesinden gelmek için herkes.

Ana hakkında kısaca

Herkes anlayacaktır - anjinada ağrıyı gidermek için, yani bu semptomu gidermek için, kökenini bilmek, hastalığın gelişim dinamiklerini anlamak, ancak o zaman doğru eylemleri yapmak mümkündür.

Akut bademcik iltihabı olarak da adlandırılan anjina ile ilgili olarak, çoğunlukla palatine bademcikleri etkileyen bir enfeksiyöz hastalıktır. Anjinanın katalizörü, bakteriler (genellikle streptokoklar veya stafilokoklar), zararlı virüsler ve hatta mantarlar olabilir. Ancak, asıl sebep neredeyse her zaman savunmasız bağışıklıktır.

Bu rahatsızlık havadaki damlacıklar tarafından serbestçe iletilir, böylece savunmasız bağışıklıkla toplu taşımada bile enfekte olabilirsiniz. Hastalığın gelişimine gelince, her zaman çok hızlıdır, bu nedenle hemen harekete geçilmesi ve ilk sıkıntıda tedaviye başlanması gerekir.

Akut bademcik iltihabının artmış olasılıkla kendini göstereceği bir dizi faktörün varlığına dikkat çekeriz, buna aşağıdakiler dahildir:

 • Sistematik aşırı çalışma;
 • Diğer hastalıkların varlığı nedeniyle bağışıklık baskılanması;
 • Boğaz hastalıklarına veya üst solunum yollarının kronik hastalıklarına maruz kalma (muhtemelen durgun pürülan süreçler);
 • Çevrenin kirlenmesi (toz, aşırı kurutulmuş veya çok nemli hava, püskürtülmüş kimyasal maddeler, vb.);
 • Zararlı alışkanlıklar (sigara içmek, sık alkollü içki içmek);
 • Vücudu aşırı soğutma vb.

Eğer sağlıklı bir hayat sürmek ve tüm bağımlılık temizlemek için denemek gerekir - Tabii ki, liste aynı zamanda bir kuvvet düşüşe ve vücudun savunma sistemi yol açar, ancak genel eğilimler nettir ki, hatta sağlıksız bir diyet içinde olmak üzere devam ediyor.

Hastalığın semptomatolojisi

Daha önce de belirtildiği gibi, ağrı anjinin semptomlarından sadece bir tanesidir, fakat çok parlaktır. Bununla birlikte, tutarlı olalım ve hastalığın gelişim sürecinin tamamını ele alalım.

Hastalığın nedensel etkeni ne veya kim olursa olsun, hastalık hızla ilerler.

Şaşılacak bir şey yok, sağlıklı bir insanın uyuyabileceğini ve boğazda şiddetli bir acıyla uyanacağını söylediler, bu doğru.

Semptomlarla ilgili olarak, her şey aşağıdaki senaryoya göre gerçekleşir:

 1. Hasta keskin bir şekilde sıcaklığı 39 dereceye çıkarır;
 2. Eşzamanlı olarak, boğaz anjin ile kızarır, parlak bir kızıl gölge elde eder ve keskin keskin ağrıları ortaya çıkar;
 3. Hasta büyük eklemlerde güç, halsizlik, ağrıda güçlü bir düşüş yaşar;
 4. Bir başka açık semptom da, boyundaki lenf düğümlerinde bir artış olarak kabul edilebilir;
 5. Bazı durumlarda, hastalık bademcik (bunları kaldırmak için sadece deneyimli doktor, sen kendi başlarına bunu yapamaz etmektir) irin oluşumu görünebilir içinde hızlı bir seyirle özellikle şiddetlidir.

Boğaz ağrısını başka bir şeyle karıştırmak zordur, çünkü tüm belirtiler çok belirgindir ve genellikle 1 ila 2 hafta süren hastalık seyrinin tüm süresi oldukça zordur.

Bu zamanda bir insanın acıyı en azından kısmen azaltmak istemesi şaşırtıcı değildir ve şimdi akut bademcik iltihabını nasıl tanımlayacağınızı bildiğinize göre, ağrı semptomunu nötralize etmeye başlayabilirsiniz.

İlk yardım

Ağrılı duyular ve diğer tüm semptomlar ortaya çıkar, çünkü aktif bir inflamatuar süreç boğazda başlar. Böylece, "boğazda acıyı rahatlatmak için ne kadar çabuk?" Sorusuna verilen cevap oldukça basittir - iltihabın yoğunluğunu azaltmak gereklidir.

İlk saatlerde, doktora danışılmadığı zaman, tedavi herhangi bir antipiretik ile ısıyı kesmeyi içerir. ağrıyı dindirmek neyi ile ilgili olarak, hasta (bu limon veya süt ile çay ise daha iyi), sıcak mümkün olduğunca fazla içki bal kullanın ve kesin yatak istirahati uymak için tavsiye edilir.

Kontrendikasyonlar

Tamamen angina ile boğazdaki ağrıyı hafifletmek için nasıl soruyu cevaplamak için, biz hata işaret gerekir, yani Kendine zarar veya hastalık ağırlaştırmak istemiyorsanız yapılamaz bu işlemler.

Ağrı sendromunu azaltmak için, elbette, sigara dumanı ve alkol tüketiminin solunmasından tamamen vazgeçilmesi gerekmektedir.

Hastalığın tüm dönem diyet sopa gerekir için bu bileşenler ciddi tahriş olmuş mukoza olacak şekilde, hasta daha rahatsızlık veriyorsa, baharatlı, tuzlu, tütsülenmiş veya asitli yiyecekler vazgeçmelidir. Bu durumda, daha iyi yumuşak yiyecekler vardır, böylece yutulduğunda daha az incinmiş olursunuz.

Yemek için bol miktarda da nüanslar var, herşeyi yiyemezsin. Daha önce de belirtildiği gibi, bunun çay olmasına izin vermek daha iyidir, fakat güçlü, sıcak süt veya bağışıklığı destekleyen bitkilerin et suyu değil. Ancak kahve, satın alınmış meyve suları veya gazlı içeceklerden uzak durmak daha iyidir.

Genel önerilerin sabırlı temiz hava olmalıdır odasında, çok ıslak değil, ama kuru değil, aynı zamanda hastanın yakın olarak parfüm sprey tavsiye ve diğer tahriş edici sprey değildir (havalandırın) sadece unutmayın.

Tedavi için endikasyon

Bir doktorun muayenesi ve konsültasyonunun ardından atanması gereken tedavi hakkında doğrudan konuşursak, aynı anda uygulanan birkaç aşamaya ayrılabilir.

Çoğu durumda, angina yanı sıra boğaz ağrısı, antibiyotiklerle tedavi edilir. Böyle güçlü ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir, genellikle reçeteyle satılırlar ve ana etkileri özellikle boğazını işgal eden enfeksiyon ve bakterilerle savaşmaya yöneliktir.

Şimdi, hem doktorun gelişinden hem de tüm hastalık boyunca sık sık tekrarlanması gereken yöntem hakkında durmak istiyorum. Bu prosedür, dezenfeksiyon amacıyla iltihaplı mukoza zarlarını tedavi etmek için ağrıyı gidermenizi ve bunun da tedavi olarak kabul edilmesini sağlar.

Durulama için, bir bardak ılık su içinde eksik bir çay kaşığı tuz ve birkaç gram sodada çözülmeniz gerekecektir. Durulamalar her 40 dakikada bir yapılabilir, ancak tercihen günde en az 6-7 kez yapılabilir. Böyle bir tedavi yardımcıdır, ancak tüm sadeliğe rağmen parası vardır.

Bahsedilen yöntemler ile kombinasyon halinde, tedavi, anti-enflamatuar ve dezenfekte edici etkilerin yanı sıra özel aerosolleri bir araya getiren emici tabletlerin kullanımını içerir.

Bu arada, benzer ilaçlar, yeniden dağıtılmış bileşenlerin kimyasal bileşenlerinin bulunmasına bağlı olarak (doktorunuza veya eczacınıza danışabilirsiniz) bir anestezik etkiye sahip olabilir.

Özel durumlarda, orada hızlı bir iyileşme için iltihap oluşumu, ve ağrıyı zaman, özel işlemler sırasında özel bir çözeltisi ile bademcik alanı işlemek için gerekli olan, programlanabilir. Bununla birlikte, benzer eylemler uzmanlar tarafından da gerçekleştirilir.

tedavi edilecek, yani tek yolu hızlı ve minimal sonuçları ile hastalığın kurtulmak için, çünkü doktorun tüm önerileri uygulayın sıcak içecek bol almak, sıkı yatak istirahatı gözlemlemek ve en kısa sürede gerekli olduğunu geleni yaptığını başlamaktır.

Pürülan tonsillit belirtileri tedavisi

Purulent boğaz ağrısı

Palatine bademcikler (veya basitçe - bezler) çeşitli patojenik mikroorganizmalarla enfekte olduğunda, anjina (akut tonsillit) söz konusudur. Bu pürülan formu en şiddetli şekilde devam eder.

Pürülan anjina hem çocukları hem de yetişkinleri etkileyebilir. Zirve görülme sıklığı sonbahar-kış dönemine aittir.

Yapısal değişikliklerin doğası ve palatine bademcikler sürecindeki katılımı aşağıdaki anjina tipleri ile ayırt edilir:

 • catarrhal - pus olmadan, en kolay formu;
 • foliküler - irin oluşumu ile;
 • lacunar - aynı zamanda boğaz ağrısı bir pürülan formu;

Fotoğraf: catarrhal (değil pürülan) angina ile bademcik büyütme

Bezlerde enfeksiyöz sürece neden olan patojene bağlı olarak anjina streptokok olabilir. Staph. karma etiyoloji.

Hastalığın seyri boyunca, anjin hafif, orta ve şiddetli olabilir.

Hastalığın nedenleri şunlardır:

 • B-hemolitik grup A streptococcus (kural olarak);
 • stafilokokların amigdalasına (izole edilmiş veya streptokoklarla kombinasyon halinde) nüfuz etme;
 • virüsler (Coxsackie virüsü, herpes virüsü);
 • soluk spiroket (sifilizin etken maddesi).

Hastalığın belirleyici faktörleri şunları içerir:

 • sigara;
 • vücudun savunmalarının zayıflaması;
 • hipotermi;
 • gaz kirliliği, çevre kirliliği;
 • zararlı çalışma koşulları (tozla temas, aşırı sıcaklıklar);
 • vitamin eksikliği;
 • yetersiz beslenme;
 • megakentlerde yaşam;
 • hasta yemekleri ile ortak kullanın.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Fotoğraf: pürülan boğaz ağrısı foliküler ve lacunar formu

Pürülan boğaz ağrısı ciddi bir hastalıktır ve zordur.

Boğaz boğazının kuluçka dönemi birkaç saatten iki güne kadardır. Hastalık akut başlar ve organizmanın zehirlenme belirtileri ön plana çıkar. Bunlar şunları içerir:

 • vücut ısısında artış (38-40 ° C'ye kadar);
 • vücudun her yerinde ağrıyan;
 • kesin lokalizasyon olmaksızın kafa ağrıyan ağrı;
 • halsizlik ve uyuşukluk;
 • iştahı azaltmak veya yoksunluk.

Ek olarak, bölgesel lenf düğümlerinde veya lenfadenitte (submandibular, BTE, oksipital lenf nodlarının şişmesi) bir artış vardır.

Boğaz incelendiğinde, genişletilmiş sarı renkli bademcikler görünür, bunun üzerinde genişletilmiş foliküller veya sarı (pürülan) içerikli lakunlar bulunur. Gömülü foliküllerden veya lakunlardan çıkarılan pirsus, bademcikler üzerinde kolayca temizlenen bir lifli plak oluşturur.

Ayrıca hastalar endişelenebilir:

 • karın ve eklemlerde ağrı;
 • kalp çarpıntısı;
 • öksürük;
 • burun akıntısı.

Ödemin derecesine ve bademciklere bağlı olarak, yutulduğunda boğazda ağrı görülür. Şiddetli vakalarda bademcikler hipertrofiktir, neredeyse farenksini kaplarlar, hasta sadece yutmaz, ağzını açması bile güçtür.

tanılama

Pürülan anjina ve difteri ayırt etmek için gereklidir. pürülan anjina ve enfeksiyöz mononükleoz. Hastalığın teşhisi, karakteristik şikayetler ve hastanın muayenesiyle belirlenir.

Bölgesel lenf nodları palpe edilebilir ve faringoskopi yapılır.

Faringoskopi, tıbbi bir spatula yardımıyla ağız boşluğu ve farenksinin bir doktoru tarafından yapılan görsel bir muayenedir; bu tür bir inceleme sürecinde, geniş latanyalar ve / veya pürülan akıntı ile foliküller ve bademcikler üzerinde bir dokunma vardır.

Ek olarak, inflamasyon belirtilerinin (hızlandırılmış ESR, beyaz kan hücrelerinin sayısında artış) belirlendiği genel bir kan testi gerçekleştirilir.

Difteri ortadan kaldırmak için, farinks ve burun mukusundan bir sürüntü alınır ve bademciklerden ekime ve antibiyotiklere duyarlılık için bir çit alınır.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Anjina tedavisi bir doktor-kulak burun boğaz uzmanı tarafından ve onun yokluğunda - bir hekim-terapist tarafından yapılır.

Kural olarak, hastalığın hafif ve orta şiddeti olan hastalar ayaktan tedavi edilirler, ancak ağır intoksikasyon veya komplikasyonlarla hastaneye yatma mümkündür.

Hastaya yatak istirahati, sınırlı temas ve özellikle sevilenlerle konuşmalar verilir.

Bol sıcak içecek gösterilir:

 • meyve ve meyve meyveleri içecekler;
 • gazsız maden suyu;
 • limonlu kuvvetli çay yok.

Vücudun zayıflaması ve yutulduğunda hoş olmayan duyular nedeniyle yemek yemek zor olduğu için, gıdalar vitaminlerle doyurulmalı, kolayca sindirilebilir, sıcak ve yumuşak kıvamda olmalıdır.

Antiseptikler ve şifalı bitkilerin şifreleri ile sıcak değil, sıcak çözeltiler ile boğaz zorunlu tırtıklı. Bunu yapmak için şunları kullanabilirsiniz:

 • soda, tuz ve iyot çözeltisi;
 • furakilin ve klorheksidin çözeltisi;
 • potasyum permanganatın zayıf bir çözeltisi;
 • adaçayı, papatya, calendula ve diğer bitkilerin decoctions.

Durulama sadece bir dezenfektan gibi davranmaz, aynı zamanda bademciklerin ödemini hafifletir, boğazda ağrıyı giderir.

Kuşkusuz, pürülan boğaz ağrısı tedavisinde, bir durulama ile yapamaz, bu yüzden antibiyotikler her zaman reçete edilir. Tercihi şuna verilir:

 • penisilin serisinin antibiyotikler (amoksiklav, augmentin);
 • sefalosporinler 2 ve 3 kuşak (seftriakson, sefuroksim, sefix);
 • makrolidler (azitromisin, sumamed).

Antibiyotik tedavisinin seyri en az 7 gündür. Sıcaklık normalizasyonundan sonra üç gün içinde ilacı almak önemlidir.

Ödemi çıkarmak ve boğazı ağrı gidermek için, steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (parasetamol, nurofen) ve antihistaminler (suprastin, claritine) reçete edilir.

Sonuçları ve Tahmini

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Bu makalede açıklanan tedavi prensipleri, Akut Tonsillit için Temel Sağlık Hizmetlerinin Standardına dayanmaktadır.

Angina solunum yollarının tehlikeli bir enfeksiyöz hastalığıdır.

Pürülan anjina çeşitli mikroorganizmalar tarafından kışkırtır. Enflamatuar süreç bademcikler ve gökyüzü üzerinde görünür.

Hastalık bulaşıcı, hava yoluyla bulaşan damlacıklar ve aynı zamanda kamusal nesneler ve bulaşıklar yoluyla bulaşır.

Pürülan anjina, hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bir hastalıktır. Hastalık provoke hipotermi, bağışıklık zayıflamış, patojen mikroflora taşıyıcısı ile iletişim, kaldırılmış bademcikler.

Hastalık periyodik bir doğaya sahiptir, yani insanlar özellikle ilkbahar-sonbahar döneminde, bağışıklıkta bir azalma olduğunda, vitamin ve eser elementlerin eksikliğinde, bir grip salgınında hastalanırlar. Angina, özellikle pürülan sonuçlarıyla doluysa, evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceği sorusuyla ilgilenmek son derece önemlidir.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Bademcikler veya bademcikler, mikroorganizmalar her zaman yaşamaktadır. Bağışıklık normal olduğunda hastalık ortaya çıkmaz. Anjinaya neden olan faktörler varsa, hastalıktan kaçınılamaz.

Genellikle bu, bir kişinin ıslak ayaklara kavuştuğu, yağmurda yakalandığı, aşırı soğutulduğu bir durumdur. Ayrıca, yenen dondurma veya klimanın altında uyumak da yaz aylarında bile hastalığı kışkırtır. Bir kişi burnuna değil ağzına kadar sürekli nefes alırsa, vücudun savunması azalır ve bademcikler ve boğaz ilk olarak acı çeker. Tabii ki, özellikle de vücudunuz zayıflamışsa, anjina hastası olan bir hastadan enfekte olmak daha kolaydır.

Anjin ilk belirtileri başlar başlamaz. Bu, patojenik mikroorganizmaların bademciklere nüfuz ettiği anlamına gelir. Akut bademcik iltihabı boğazı etkilese de, kişi genel olarak kötü hissettirir: halsizlik artar, halsizlik, vücut ısısı yükselir. Akut bademcik iltihabında, yutulduğunda ağrı artar, bademcikler kırmızılaşır, pürülan bir formda noktalar veya sarı kaplama şeritleri görülür.

Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, Neisseria - Genel olarak, pürülan angina ana sebebi (vakaların% 80'den fazla) β-hemolitik streptokok grubu A. angina diğer nedenleri düşünün. Virüs de hastalığı provoke edebilir. Böyle bir durumda (örneğin gerpangina) pürülan ve viral anjin yoktur. Enfeksiyon mukus veya balgam damlacıkları ile kirlenmiş havanın soluma ile çok hızlı bir şekilde yayılır.

Bu nedenle, istenmeyen sonuçları önlemek için evde pürülan bir anjinin neyi tedavi edeceğini bilmek önemlidir. Pürülan anjina için antibiyotikler - en uygun tedavi seçeneği, doktor tarafından atanırlar.

Hastalığın formları

Bugün birçok çeşit anjina vardır.

 • 1) Phlegmonous tonsillit. Bir kişinin vücut ısısı 40 dereceyi aştığı ve boyun ödemi ve solunum durması nedeniyle ölümcül bir sonucun ortaya çıkabileceğinden acil yatışa ihtiyaç duyulmaktadır.
 • 2) Katarrhal. Bu tür anjin en güvenli olanıdır. Hasta bademciklerin kızarması, büyüklüğünde, boğazında, nefes darlığında artışa neden olur. Gereksiz sonuçlardan kaçınmak için hasta bir doktora başvurmalıdır.
 • 3) Lacunar türü. Bademcikler üzerinde beyazımsı bir kaplama ortaya çıkarır. Sadece özel bir araç kullanarak bir doktor tarafından çıkarılmalıdır.
 • 4) Foliküler tip. Bu angina, tedavi edilmemiş kataral anjina ile ortaya çıkar. Bademcikler çok büyük olurlar, boğazdaki ağrı çok güçlüdür, yutma yemi çok sert ve acı verir. Hasta boyun altında lenf düğümlerinde artış ve sıcaklıkta bir artış hisseder. Foliküler anjinanın karakteristik bir özelliği, bir iğne başı ile hacimdeki bademciklerin pürülan noktalarıdır.
 • Bu form, anjina tiplerine çok ayrılır, çünkü bir form başka bir provoke komplikasyona dönüşebilir. Birçok durumda, doktorlar difteri şüphesi duyar. kızıl ateş çünkü anjina ile semptomları çok benzer.

  Purulent boğaz ağrısı belirtileri

  Enfeksiyondan bir hafta sonra, yetişkinler ve çocuklar pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerini hissetmeye başlarlar. Bazen enfeksiyonun kuluçka dönemi azalır. Purulent boğaz ağrısı için bu belirtiler en tipik:

 • lenf düğümlerinin ağrıları;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • boyun şişmesi;
 • eklemlerde ağrı;
 • sıcaklık artışı;
 • bademcikler üzerinde beyaz kaplama, şiddetli hiperemi, boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda persenji ve ağrı;
 • halsizlik, depresyon, ateş dahil olmak üzere genel sağlık durumu;
 • ciltte döküntü;
 • burun akıntısı ve öksürük (mevcut olmayabilir).
 • Zararlı mikroorganizmalar çok hızlı çoğaldığından, doktor tarafından önerilen tedaviye zamanında başlanması çok önemlidir. Aksi halde, böbrek hastalığı, romatizma meydana gelebilir. kanın kirlenmesi.
  Bu semptomatoloji ile doktorlar tavsiye başarısız olmak için doktora başvurun :

 • şiddetli baş ağrısı;
 • yüksek sıcaklık;
 • gıda ve sıvıları yutma ile ilgili problemler;
 • genel zayıflık;
 • eklemlerde ağrı;
 • bademcikler üzerinde pürülan kaplama.
 • Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

  Yetişkinlerde, pürülan anjina öncelikle evde antibiyotiklerle tedavi edilir.

  Her durumda antibakteriyel tedavisi uygulanır. Genellikle anjina ile, doktor penisilin antibiyotik, sefalosporinler reçete. İlaç iyi çalışmıyorsa, tedavi taktikleri değişir, diğeri için bir tür antibiyotik.

  Evde pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

  Hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmak için evde tavsiye edilir:

 • 1) Boğaz durulayın. Böyle miramistin, furatsillin, iodinol, Tantum Verde, tuz + soda + iyot, papatya, nergis ve kaynatma olarak İlaçlar, adaçayı irin kaldırmak ve inflamasyonu azaltmak için yardımcı olabilir. Boğaz ağrısı olan gargara en az 1-2 saatte bir önerilir.
 • 2) Spreyler. Kullanılmış bioparoks, geksidin, stopangin, Geksoral, akvalor, proposol enfeksiyonu ile baş ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı.
 • 4) Yatak istirahatına uygunluk. Böylece, vücut enfeksiyon ile başa çıkmak ve komplikasyon riskini azaltmak için daha hızlıdır.
 • 5) Bol sıcak içecek. Kompostolar, çaylar, bitki özleri, sıcak meyve içecekleri, mineral alkali su anjinayı hızlı bir şekilde tedavi etmeye ve ayrıca toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.
 • Doktor tavsiyesine daha fazla bağlılık, daha hızlı iyileşme gelecektir.

  Halk ilaçları ile angina tedavi nasıl

  Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisinde en etkili halk ilaçları. Gargara daha:

 • sirke ilavesiyle taze pancar suyu ile gargara.
 • durulama: hidrojen peroksit - ılık su bardağı başına 1 çay kaşığı.
 • sarımsak tentürü, calendula çiçekleri, papatya, adaçayı.
 • bal. 1 çay kaşığı bir bardak su içinde çözülür ve bu çözelti boğazı durulama.
 • votka sıkıştır. Hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olur. Bunu yapmak için, birkaç kat katlanmış gazlı bez tavsiye, votka ile ıslatın. Boyuna polietilen ile 20 dakika süreyle uygulayın.
 • Halk ilaçları yardımıyla tedaviyi tamamlayabilirsiniz, ancak ilacı tamamen değiştirmek imkansızdır.

  önleme

  Herhangi bir profilaksi, bağışıklıktaki artışla başlar. Vücudun güçlü koruyucu reaksiyonu patojenlerin bir hastalığa dönüşmesine izin vermez.

  Mineral-vitamin kompleksleri alın, sertleştirin, spor yapın, daha fazla meyve, sebze ve ekşi sütlü ürünler yiyin. Olumlu düşünme ve stres yönetimi de önemlidir. Bakteriler hemen aktive edildiğinde aşırı soğutmadan kaçınılmalıdır.

  Daha fazla sıvı içirin, odanın içindeki havanın fazla kurutulmadığından emin olun. Klimadan doğrudan tazeliğin akışı altında olmayın.

  Ayrıca, soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı olan hastalarla temas kuramazsınız. Akut respiratuar hastalık salgınları sırasında, grip, sergi, tiyatro ve çok sayıda insanın tıkanık olduğu yerler tarafından ziyaret edilmemelidir.

  Yerel bağışıklığı artırmak Ekinezya, Bronko-aşı, Ribomunil, C vitamini gibi ilaçların yardımıyla olabilir.

  komplikasyonlar

  Pürülan boğaz ağrısı durumunda, genellikle aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkar:

 • 1) Paratonzillit ve paratonzil apsesi. Çocuk, boğaz ağrısının başlangıcında sadece 5.-6. Günlerde hastaneye yatırıldıysa ortaya çıkabilir. Yüksek ateş, ateş, şiddetli tek taraflı boğaz ağrısı, ağzı açarken ağrı, şiddetli tükürük vardır.
 • 2) Mediastinit. Bu bir paratonsillar apse sonrası nadir görülen bir komplikasyondur. Hastalık sırasında, irin boynunun ulaşılması zor kısımlarına girer. Hastalık ameliyat gerektirir.
 • 3) Otitis. Kulak iltihabı. Bir veya iki, uygunsuz tedavi ile ortaya çıkabilir.
 • 4) Poliartrit.
 • 5) Romatizma.
 • 6) Glomerülonefrit. Nadiren görülür - vakaların% 0.8'inde.
 • 7) Septik artrit. Bu, içinde bakterilerin bulunduğu eklemlerin iltihaplanmasıdır. Antibiyotik kullanımı sayesinde bu komplikasyon nadiren görülür.
 • Unutmayın: pürülan anjina tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır, bu yüzden kendi kendine ilaç vermek tehlikelidir! Terapistin yetkin yaklaşımıyla hastalık 7-10 gün içinde çözülecektir.

  Purulent boğaz ağrısı

  Purulent boğaz ağrısı, iki pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) - foliküler ve laküngenin birleşimidir. Bu angina formları benzer bir genel ve yerel kursa sahiptir, bir hastada aynı anda hem anjina hem de ani belirtiler olabilir. Patolojik süreç palatin bademciklerinde sıklıkla görülür, daha nadir olgularda lingual, nazofarengeal ve laringeal bademcikler etkilenir.

  Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur. Erişkinlerde olduğu gibi 5 yaşın altındaki çocuklarda da, genellikle 5-10 yaş grubunda infeksiyöz ajanlar virüs olmakta, pürülan bakteriyel etyolojide anjina daha yaygındır.

  Pürülan boğaz ağrısı ve risk faktörleri

  Pürülan boğaz ağrısının nedeni enfeksiyöz ajanlardır. Pürülan anjinadaki enfeksiyöz ajanlar genellikle bakteriler ve virüslerdir, bir çok durumda, hastalık mikroskobik mantar veya parazitlere neden olabilir. Çocuklarda, kural olarak, faringeal halkanın amigdalası streptokoklardan etkilenir (tüm vakaların% 85'i). Yetişkinlerde pürülan anjina genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkar.

  Bulaşıcı ajanların (insan hastaya damlacıklar, ev veya beslenme yolu ile ilgili) ya da (akut solunum yolu enfeksiyonları ve vücuttaki diğer bulaşıcı işlemlerde çürük dişin) andojen eksojen bademcik dokusu nüfuz edebilmektedir. zayıflamış bağışıklık hastalığı olan kişiler, her zaman ağız boşluğu veya yutak mukozasında bulunur ve normal şartlarda infeksiyonlara neden olmayan fırsatçı mikroorganizmaların neden olabilir.

  Pürülan anjina için risk faktörleri şunlardır:

  • organizmanın hem bir bütün olarak hem de boğazda hipotermi (örneğin, dondurma, çok soğuk su vb. kullanırken);
  • vücutta bulaşıcı süreçler;
  • bademcikler için yaralanmalar;
  • hava kirliliği;
  • odadaki yüksek nem oranı;
  • iklim koşullarında değişim;
  • güneş radyasyonu gövdesine uzun süreli maruz kalma;
  • gıda ve diğer zehirlenmeler;
  • irrasyonel beslenme;
  • kötü alışkanlıklar;
  • şiddetli aşırı çalışma;
  • stresli durumlar;
  • immün yetmezlik.

  Hastalığın formları

  Toplamda, enflamatuar sürecin doğasına göre, dört tane anjina izole edilir, bunlardan biri pürülandır:

  • catarrhal (bademciklerin yüzeysel lezyonu, süpüratif plak yoktur);
  • herpetik (seröz eksüda ile dolu bademcikler subepitelyal veziküller üzerinde);
  • pürülan (altında yüzeyine zarar vermeden kolayca çıkarılabilen pürülan kaplama ile karakterize edilir);
  • nekrotik (kanayan yüzey açığa çıkarıldıktan sonra yeşil-gri-sarı rengin yoğun kaplaması).

  Pürülan anjin, sırayla, foliküler olabilir ve laküner (bademcik boşlukları irin birikimi ile karakterize) (esas olarak folikül bademcik etkiler, tonsil adacık pürülan ve pürülan plak mukozal köklerinin arındırılır bezleri, açığa çıktı).

  Patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, anjin tek taraflı olabilir (nadiren, genellikle sadece hastalığın başlangıcında, daha sonra süreç her iki tarafa yayılır) ve iki taraflı olabilir.

  Purulent boğaz ağrısı belirtileri

  Kuluçka süresi 12 saatten üç güne kadar sürer. Hastalık başlangıcını ateşten 39-40 ° C'ye, üşüme, başağrısı, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrıya neden olur. Boğazda keskin bir ağrı vardır, yutulduğunda ve konuşma sırasında daha kötü olan, servikal lenf nodları palpasyon ağrılı olarak büyür. Palatine bademcikler ve yapışık dokular hiperemik ve şişliklidir, bazı durumlarda ödem o kadar önemlidir ki, nefes almayı zorlaştırır.

  pürülan füzyon bölümleri foliküler bademcik pürülan şeklinde ortak bir özelliği, hiperemik bademcik ile kombinasyon halinde "yıldızlı gökyüzü" karakteristik bir belirti sağlar beyaz veya sarımsı kabarcıklar halinde var tonsil yüzeyi üzerinde bulunmaktadır. laküner şekilde irin boşlukları ötesine uzanabilir beyazımsı-sarı filmler veya şeritler bir biçime sahip olan, bademcik eksiklikleri ağızlarında bulunan zaman. laküner olduğu gibi, ve plak foliküler olarak kolay bir yüzeyin altında kanama neden olmadan çıkarılabilir - bu belirti hastalığı onun formlarına benzer şekilde, diğer pürülan bademcik iltihabı, ayrılır.

  Çocuklarda hastalığın seyrinin özellikleri

  Çocuklarda pürülan anjina şiddetli bir seyir izlemektedir. Hastalık sıcağında keskin bir artışla başlar (40 ˚˚'ye kadar), çocuk terleme ve uykusuz hale gelir, çünkü boğazda şiddetli ağrı ve yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Bölgesel lenf düğümleri artar, taşikardi genellikle gelişir. Birçok durumda, pürülan anjina ile çocuklar, Eustachian tüplerine baskı uyguladıkları, kulakların tıkanmasına ve gürültüye yol açmasına ve bazen de enfeksiyon sürecinin kulağa yayılmasına neden olan bademciklerin bu şekilde belirgin bir şişmesini geliştirirler.

  tanılama

  Pürülan boğaz ağrısı tanısı koymak için hastanın anamnez ve şikayetleri yanı sıra faringoskopi de toplanır. Kural olarak, bu bir teşhis yapmak için yeterlidir. Gerekirse, kan ve idrarın genel analizinin yanı sıra, boğazdan antibiyotik izi ile bakteriyolojik çalışma yapılır. Genel kan analizinde, lökosit formülü sola kaymış lökosit sayısında bir artış vardır. Eritrosit sedimentasyon hızı artar, 40-50 mm / s'ye ulaşır (norm 1-15 mm / s). Bir çok durumda, enfeksiyöz ajanı tanımlamak için kanın serolojik muayenesi gereklidir, patojenin DNA'sı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenir.

  Difteri ile ayırıcı tanı, enfeksiyöz mononükleoz gereklidir.

  Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

  irinli tonsillit tedavisi genellikle evde yapılır, hastanede yatış 3 yıla kadar sadece şiddetli vakalarda ve çocuklarda gösterilmiştir. Tedavinin ana yöntem doğru ilaç verilen, antibiyotik tedavisi ve hastanın durumu alımı başlangıcında ikinci gününde gelişmiş dozaj, antibiyotikler bir ders mikroflorasının antibiyotiğe dirençli formların geliştirilmesi, aynı zamanda komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla, bitmiş olmalıdır. Acil tedaviye ihtiyaç olduğu için, kural olarak, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri kullanılır.

  Sıcaklıkta önemli bir artışla, antipiretik ajanlar kullanılır (kural olarak, ilk 1-3 günde sadece ihtiyaç duyulur). Genel terapi, ağız ve farenksin mukus zarından irin çıkarılmasını mümkün kılan, antiseptik solüsyonları ve şifalı bitkilerin dekolmanı ile sık sık boğaz durulamalarıyla desteklenir. Durulamalara ek olarak, spreyler halinde lokal topikal preparatlar reçete edilebilir (daha rahat ve daha az ağrılı olduğundan, daha önce kullanılan yağlamaların yerine pürülan boğaz ağrısı tedavisinde spreyler ile sulama).

  Yüksek vücut ısısı devam ederken, hastalar katı yatak istirahatine ihtiyaç duyarlar. Hafif bir diyet ve bol miktarda içecek gösterir. En şiddetli tezahürlerin yaşandığı dönemde, yemek yemenin reddedilmesine izin verilir, ancak yoğun bir içme rejimi zorunludur.

  Bazen palatine bademciklerinin ağızlarında lokalize olan bol sıvı pus, durulama ile kötü şekilde uzaklaştırılır. Bu durumda, pozitif bir etki, otorinolarengolog tarafından gerçekleştirilen bademciklerin yıkanmasını sağlayabilir.

  Pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları ve sonuçları

  Pürülan boğaz ağrısı arka planı karşısında erken ve / veya geç komplikasyonlar gelişebilir. sinüzit, orta kulak iltihabı, lenf düğümleri pürülan iltihabı, mediastinum (mediyastinit) dokusu iltihabı, peritonsiller apse: Erken komplikasyonlar bulaşıcı çevre dokulara ve organlara iltihabı yayılması kaynaklanır. nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

  Geç komplikasyonlar hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir. Bunlar glomerulonefrit, böbrek yetmezliği, miyokardit, septik artrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem hasarı, sepsis içerir.

  Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı durumunda, iltihap kronik bir hal alır, kronik bademcik iltihabı gelişir. Bademcikler içinde bir enfeksiyöz ajanın sürekli varlığı kan dolaşımına girmesine yol açar ve kan akışı ile diğer organlara ve sistemlere yayılır. Komplikasyonların gelişmesini engellemek ve konservatif tedavinin olumlu bir etkisinin olmaması için patolojik olarak değiştirilmiş bezlerin çıkarılması önerilmektedir. Kalp yetmezliği olan hastalarda (2 ve 3 derece şiddetli), diyabetes mellitusun ciddi formları, hemofili hastalarında cerrahi tedavi endike değildir.

  Zamanında tanı ve yeterli tedavi ile prognoz uygundur. Sıklıkla tekrarlayan pürülan anjinin yanı sıra komplikasyon durumunda prognoz kötüleşir.

  Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

  Purulent boğaz ağrısı gelişimini önlemek için:

  • Helmintik istilaların zamanında teşhis ve tedavisi;
  • düzenli, yılda en az iki kez, diş hekiminde önleyici muayeneler;
  • genel ve yerel bağışıklığın güçlendirilmesi (organizmanın sertleşmesi, rasyonel beslenme, hipoterminin önlenmesi, vb.);
  • kötü alışkanlıkların reddi;
  • kişisel hijyen ile uyumluluk;
  • Solunum yolu bulaşıcı hastalıkları olan hastalarla temastan kaçının.

  Bunu biliyor muydun:

  Bir adamın mide, yabancı cisimlerle ve tıbbi müdahale olmadan iyi bir şekilde baş eder. Mide suyunun bile bozuk paraları çözdüğü bilinmektedir.

  Karaciğerin işe yaramadıysa, ölüm 24 saat içinde gelirdi.

  Herkesin sadece parmak izi değil, aynı zamanda dili de var.

  İyi bilinen "Viagra" ilacı asıl olarak arteriyel hipertansiyonun tedavisi için geliştirilmiştir.

  Karaciğer vücudumuzdaki en ağır organdır. Ortalama ağırlığı 1,5 kg'dır.

  Dört dilim kara çikolatada yaklaşık iki yüz kalori bulunur. Eğer iyi olmak istemiyorsanız, günde ikiden fazla parça yememek daha iyidir.

  Yaşam boyunca, ortalama kişi iki veya daha fazla büyük tükürük havuzu üretir.

  En nadir görülen hastalık Kuru hastalığıdır. Sadece Yeni Gine'deki Fores kabilesinin temsilcileri hasta. Hasta gülmekten öldü. Hastalığın nedeninin insan beyninin yemeğidir olduğuna inanılmaktadır.

  Aşıklar öpüştüğünde, her biri dakikada 6,4 kcal kaybeder, ancak yaklaşık 300 çeşit farklı bakteri değiştirir.

  Araştırmaya göre, haftada birkaç bardak bira veya şarap içen kadınların meme kanseri gelişme riski artmıştır.

  Dişhekimleri nispeten yakın zamanda ortaya çıkmıştır. 19. yüzyılın başlarında, hasta dişleri çıkarmak için sıradan bir kuaförün göreviydi.

  Öksürük ilacı "Terpinkod", tıbbi özelliklerinden dolayı, satışlardaki liderlerden biridir.

  Solaryuma düzenli bir ziyaretle cilt kanseri geliştirme şansı% 60 artar.

  Çürükler bile rekabet edemeyen dünyadaki en yaygın enfeksiyöz hastalıktır.

  En yüksek vücut ısısı, hastaneye 46.5 ° C sıcaklıkta giren Willie Jones (ABD) 'de kaydedildi.

  Sarafan radyo vs İnternet: bir doktora yazmak için en hızlı ve en uygun yolu seçin

  Büyük bir megalopolisin ritmi, gece geç saatlere kadar çalışılması ve kronik bir zaman eksikliği - tüm bunların sağlığımızın durumu üzerinde etkisi vardır. Bazen, hatta bazıları.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Yetişkinlerde anjina ile tabletler

  Angina bulaşıcı bir hastalıktır, çok bulaşıcıdır ve neredeyse halk yöntemleriyle tedavi edilemez. En etkili ilaç, boğaz ağrısından gelen iyi tabletlerdir. Fakat çok dikkatli seçilmeli ve eline geçen ilk antibiyotikleri yutmamalıdırlar.

  Evde anjin tedavisi nasıl - en iyi ve en etkili öneriler

  Angina, gökyüzünde, nazofarengeal ve lingual bademciklerde akut inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman, bu hastalık çocuklukta teşhis edilir ve çeşitli şekillerde ortaya çıkabilir.