Loading

Kronik bademcik iltihabı ve pürülan tonsillit

Tonsillit.ru web sitesinde bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı belirtileri, nedenleri ve tedavisi, genel klinik tedavi yöntemleri ve halk ilaçları yardımıyla yararlı makaleler bulacaksınız.

Tüm makaleler, bu tür hastalıkların tedavisinde geniş deneyime sahip olan KBB doktorları tarafından doğrudan yazılmıştır.

bademcik iltihabı - ağırlıklı olarak palatine bademcikler iltihabı, (Latince "tonsillae") oluşur. Hastalık akut ve kronik olabilir ve hastalığın akut formu da angina (purulent angina) olarak adlandırılır. Kronik bademcik iltihabı, palatine bademcikler bölgesinde sık görülen inflamatuvar süreçlere bağlı olarak gelişir.

Yakın zamana kadar kliniklerde doktorlar, bademcik iltihabının radikal tedavisi için bademcikler (bademcikler) çıkarmanız gerektiğini tavsiye etti. Fakat her gün böyle öneriler daha az oluyor. Neden?

İstatistikler 5 ila 12 yaş arası çocuklar% 50'sinde tonsillit tedavisi için geçen yüzyılın 80-ler bademcikleri çıkarıldı söylüyor. Bu çocuklar soğuk algınlığı yüzünden daha az hasta olmadılar, ancak pulmoner sistem hastalıkları da dahil olmak üzere başka hastalıkları vardı. Ve bütün mesele şu ki, bademciklerin kaldırılmasıyla orofarenksin koruyucu işlevi azalır.

Palatine bademcikler ne için?

Lenf-faringeal halkanın bir parçası olan bir grup bademcikle doğmuş olsaydık, bunun bir anlamı vardı, öyle değil mi? Normdaki bademcikler, bağışıklık ve lenfatik sistemlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Birincisi enfeksiyonla savaşırsa, ikincisi "kanalizasyon" işlevlerini yerine getirir, yani, toksinleri ve diğer tehlikeli maddeleri vücuttan temizler.

Buna ek olarak, lenf temizlenir ve mikroplar, virüsler ve bunların metabolik ürünleri, kan süzüldü ve bademcik, sırayla, dış bakteri, virüs ve inhale edilen hava ve besin alımı ile ilgili mantar nüfuzuna karşı vücudu korumak. Enfeksiyon hala lenfatik ve bağışıklık sistemlerinin bu diğer organlarda hakkında, palatin bademcik "raporu" yutulur ise.

Sık tekrarlayan enflamatuar süreçler durumunda, bademcikler işlevlerini yerine getirmez ve infiltre enfeksiyon enflamatuar değişikliklere neden olur. İlk önce akut bir süreç, bir çeşit viral veya pürülan boğaz ağrısı ve uygun bakım ve zamanında tedavi olmaksızın kronik bademcik iltihabı vardır.

Bademciklerin sağlığını izlemek neden bu kadar önemlidir?

Ne yazık ki, palatine bademcikler kronik inflamatuar süreç geri dönüşümsüz süreçlere neden olur. Bademciklerin lenfoid dokusu kısmen bir bağ dokusu ile yer değiştirir ve enfeksiyonun vücuda girmesi ile ilgili bilgi daha az ve daha az iletilir.

Sonuç olarak, patojen mikroflora kalp, eklem, böbrekler, kan damarları, sindirim sistemi organları gibi anjina organları etkiler - anjin ve kronik tonsillit komplikasyonları. Kronik tonsilliti olan hastalar, KBB doktor ofisinden gastroenterolojiye, nefroloğa, romatoloğa, kardiyoloğa ve diğer birçok uzmana sorunsuz bir şekilde geçerler.

Kronik bademcik iltihabında bademciklerin kayıp fonksiyonlarının restorasyonu için pratik olarak imkansızdır. her zaman sistemik bağışıklık, kronik tonsillit periyodik tedavisini sürdürmek ve yerel bağışıklığı artırmak için tedbirler almak en enfeksiyonu durdurmak için bunlar gereklidir.

Pürülan tonsillit belirtileri ve tedavi yöntemleri

Pürülan bademcik iltihabı dolayı uzun bir süre için bademcikler pürülan kitlelerin önemli bir oluşum bakteriyel mikroflora ürünün aşırı birikimi konsantre edilir gerçeğine geliştiren bir enfeksiyöz hastalık, bir karışık formları. kaynar veya irin öksürük veya keskin bir nefes verme sırasında bunun dışında aynı zamanda ağız boşluğu içinde boşluklar bırakmak bademcikler epitel yüzeyden ayrılan hacim olarak artış gibi, ve tüpler içinde oluşturacak şekilde Bunlar ortaya çıkabilir. irinli tonsillit tedavisi patojenik enfeksiyon aktivitesini, hem de irinli kitlelerin birikiminden bademcik lacunae yeniden düzenlenmesini bastırmak hedefleniyor.

Nedir, nedenleri ve farklılıkları nelerdir?

Pürülan bademcik iltihabı, çeşitli bakteri enfeksiyonu formlarının büyük bir birikiminin bademciklerinin dokularındaki sabit varlığın negatif bir sonucudur. Kronik bademcik iltihabının belirli bir aşamasında, boğazın mikropların patolojik etkisinden korunmak için tasarlanan lokal bağışıklık sistemi, sistemik bir başarısızlık ve patojenik mikroorganizmaların popülasyonunu önemli ölçüde arttırır.

Enfeksiyonun yaşam ürünü, bakterilerin lokalizasyonunun en fazla olduğu bezlerin bu kısımlarında biriken pürülan kitlelerdir. Bu durumda, enfeksiyon, tükürük ile yıkanmadığı ve mikropların gelişimi için elverişli bir ortam yarattığı için bademciklerin lakunalarında varlığını gösterir.

kronik iltihaplı tonsilliti fark, bu alt tür bademcikler enfeksiyöz hastalık, epitelyal glandüler yapılar tahribiyle ilişkilendirilen, geri dönüşü olmayan işlemler ile birlikte, akut formda meydana gelmesidir. bademcik bakteriyel enfeksiyon, çürük ve daha önce sağlıklı doku oluşmuş irinli plaklar ve mühürler yerine çok sayıda etkisi altında doku ve darı tohumları gibi görünüyor. Kendi başına, pürülan bademcik hastanın bezinde parazit olan bakteriler tarafından üretilen kan düşüş zehirli maddeler, içinde bademcik lacunae pürülan içeriği gibi çok kuvvetli bir ağrı ve organizmanın genel zehirlenmesi sahiptir.

Pürülan bademcik iltihabının gelişmesiyle, insan bademcikleri doğal arınma becerilerini kaybeder, vücudu patojenik enfeksiyona, virüslere ve mantar mikroorganizmalarının nüfuz etmesine karşı koruma işlevi durur. Hastalığın gelişiminin bu aşamasında, enfeksiyöz patoloji, güçlü ilaçların kullanımı ile acil tıbbi tedavi gerektirir. Aksi halde, çoğu durumda geri döndürülemez sonuçlara neden olan ciddi komplikasyonlar kaçınılmaz olarak ortaya çıkar.

Kronik bademcik iltihabının pürülana geçişi, aşağıdaki nedensel faktörlerin hastanın yaşamındaki varlığına bağlıdır:

 • çürükleri, kronik sinüzit, frontal sinüzit ve diğer iltihaplı patolojilerin formunda birlikte ağızdan enfeksiyon mikrofloranın mevcudiyetinde kökenli olan bademcikler yakın bir yerde bulunan epitel doku) sadece bakteriyel istilası;
 • Uzun bir süre boyunca yavaş yavaş boyutunda artan burun kanalları, mevcut lenf bezleri, büyüme, yeterli tıbbi tedaviye tabi ve sonunda olumsuz bağışıklık yerel durumunu etkileyen olmadan kronik tonsillit alevlenme, provoke ne yol açtı değildir nazofarengeal sistem;
 • bademciklerin mukoza zarına, iltihaplı bezlerin yüzeyini tahriş eden kaba gıda, kimyasal veya tıbbi preparatlarla mekanik hasar;
 • hastanın vücudunda gelişen çeşitli iç ve dış faktörlerin etkisiyle kendi konumlarını teslim kritik zayıf lokal ve genel bağışıklık (örneğin koşullar otoimmün hastalıkların, kötüye bağımlılığı, kan, vücut tükenmesi immunnodefitsitnye durumunu içerir olarak);
 • Birkaç saat sürmüş ve daha sonra kronik bademcik etkisi altında olan, bağışıklık sistemi, koruma fonksiyonu, indirgenmiş hipotermi, durum zayıflamış olan.

Önemli başka ile tedavi istişareler için hekim kulak burun boğaz uzmanı katılıyor, uyuşturucu kabul edip, bu sağlık önce olup olmadığı dahil yöneltir yaşam tarzı ne tür gerçektir olarak, her hasta için bireysel süpüratif tonsillit bireysel nedenleri dikkate almak gereklidir tedavi kursu randevusu.

Çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan tonsillit belirtileri ve tanısı

Pürülan tonsillit, akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Buna göre, hastalığın semptomatolojisi aynı zamanda şiddetli bir klinik tablo içinde kendini gösterir ve deneyimli bir hekim ile deneyimli bir bulaşıcı hastalık uzmanı veya kulak burun boğaz uzmanını karıştırmanın neredeyse imkansız olduğu patolojik belirtilerle birlikte görülür. Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan tonsillit belirtileri aşağıdaki gibidir.

Boğazda com

Bu, iltihaplı eksüdatın enfekte olmuş bademcikler içinde biriktirildiği ana ve birincil işarettir. Hasta, gırtlaktaki formasyonu yutmaya çalışır, ancak hoş olmayan duyum sadece kısa bir süre için kaybolur ve sonra tekrar görünür. Bunlar, akut inflamasyonun gelişmesi ve bademciklerin epitelyal doku hacminin şişkinliklerinin bir sonucu olarak hızlı bir artış göstermesidir.

Ağrı sendromu

İltihaplı bezler alanındaki ağrı o kadar güçlü olur ki, tüm larinkse tamamen yayılır. Cerahatli bademcik hasta nedeniyle ağır iltihaplı bu refleksler, uygulanmasından sorumludur ve kas lifleri aynı seviyede işlevini gerçekleştiremiyor gerçeğine gıda çiğnemek ve yutmak zorlaşır. daha akut bir inflamatuar işlem olup, bir bütün olarak boğaz ve bademcik gelişmiş ağrı geliştirir.

Hoş olmayan koku

bademcik dokusu yüzeyi üzerinde oluşmaktadır bakteriyel flora, ya da aynı bir oturum sırasında onun solunum sırasında hastanın ağız boşluğundan duyulur stabil çürük koku oluşumunu yol açar. bağlı patojen bir sayıda hücre bademcik iltihabı pürülan enfeksiyöz ajan kesilir, hidrojen sülfit geri ve aynı zamanda glandüler dokular parçalanır olması için soluk görünür.

Baş ağrısı ve ateş

Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan bademcik iltihabının bu belirtileri en tehlikeli olanlardır, çünkü bakterilerin patojenik aktivitesinin arka planına karşı vücudun enfeksiyöz zehirlenme sürecinin başladığını belirtmektedirler. Mikropların bademciklerin dokularının ötesine geçmesi ve kanın yanı sıra hastanın lenfini bolca doyurması nedeniyle ortaya çıkar. Bu, kan zehirlenmesinin gelişiminde ilk adımdır.

Bu pürülan tonsillit belirtisi ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için acil bir rahatlama gerektirir.

Bezlerdeki beyaz kaplama ve pürülan plaklar

Pürülan bademcik iltihabının ana işareti, doktorun - bir kulak burun boğaz uzmanı veya bulaşıcı hastalık uzmanının bu tür hastalıktan şüphelenmesine izin verir. Bakteriyel plak, bademciklerin mukoza zarının tüm yüzeyini örtebilir veya içindeki pürülan içerikli lokal apseler oluşturabilir. Ayrıca bademciklerin gevşek bölgelerinde pürülan plaklar oluşur, çoğu durumda putrefaktif koku kaynağıdır. Oral kavitenin ötesindeki geçişleri sırasında hasta bunu kişisel olarak görebilir.

Tanı irinli bademcik Hastanın durumu boğaz doktorunun bir görsel inceleme ile başlar ve sonra bademcikler yüzeyinde ve boğazın ön duvarından bir smear yatırmak için uzman bir laboratuara hastayı gönderir. Bu, enfeksiyon türü hakkında doktor bilgi veren gelişme irinli tonsillit tetiklemek ve belirli bir hastanın tedavisinde en etkili olacak bir antibakteriyel ilaç seçmenize olanak tanıyan bir anahtar analizidir.

Pürülan tonsillit nasıl tedavi edilir?

Pus'lu tonsillit, spesifik ve radikal tedavi gerektirir, çünkü hastalığın kendisi de klinik resminin keskinliği ile işaretlenir. Bu nedenle, iltihaplı tıkaçların iltihaplı bademcikler üzerindeki terapötik etki ile çıkarılması, aşağıdaki püturent bademcik iltihabının çeşitli formları ile aşağıdaki terapötik manipülasyonları gerçekleştirmektir:

keskin

Akut bademcik iltihabı formunda oluşan bezleri oluşan pürülan fiş kulak burun boğaz bademcik boşlukları temizleyen kullanılarak özel bir araç kullanarak çıkarıldı ve ortaya gerektiğinde eksüda apseler edilir. Ayrıca, hastalar antimikrobiyal Amoksilav, azitromisin, eritromisin, Gentomitsin intramüsküler enjeksiyonları tatbik edilmiştir. Biz kesinlikle tedavi protokolü takip ederse, antibiyotik sadece bademcik dokusunun bakteriyel mikrofloranın durumuna laboratuvar çalışmalarının görüşü alındıktan sonra kullanılmalıdır.

kronik

Pürülan bademcik iltihabı, kronik biçimde akan, örneğin güçlü bir tedaviye ihtiyaç yoktur ve çoğu durumda, hazır bulunan doktor bademcikler pürülan plakların lacunae elute böyle Furatsilinom, klorheksidin, Miramistin olarak antiseptik çözeltiler ile hastanın normal gargara belirler.

Ayrıca, Lugol çözeltisi ile bezlerin yağlanması da etkilidir. Kronik pürülan bademcik iltihabına sahip antibakteriyel ilaçlar, çok nadiren ve sadece hastanın çok zayıf bir bağışıklık sistemine sahip olması durumunda kullanılır.

Genel olarak, kronik veya akut pürülan bademcik iltihabına sahip her bir hasta için terapötik tedavi, bireysel olarak ve hastalığın gelişiminin klinik tablosunun yanı sıra laboratuvar testlerinin göstergeleri temelinde seçilmektedir.

Sonuçlar, bir hastalık veya tedavi başlatırsanız doğru değil mi?

Pürülan tonsillitin tedavisinde inaktivite ile negatif sonuçlar çok çeşitli olabilir, ancak bunların hepsi istisnasız olarak hastanın sağlığı için negatiftir. Bunlar aşağıdaki komplikasyonları içerir:

 • kalp kası ve kan damarlarına bulaşıcı hasar;
 • romatoid artrit, bademciklerden eklemlerde sıkışmış olan bakterilerin, eklemin normal çalışmasından sorumlu olan bağ dokusunu tahrip etmesinden kaynaklanır;
 • Çene ve boyun bölgesinde lenf düğümlerinin yenilmesi;
 • Vücudun zehirlenmesi ve vakaların% 95'inde ölümcül bir sonucun başlamasına neden olan kan zehirlenmesinin gelişmesi;
 • bademciklerin, daha sonraki tedavilerinin yararsızlığı ile bağlantılı olarak cerrahi olarak çıkarılması;
 • Böbreklerin ve diğer hayati organların enfeksiyöz enflamasyonu.

Hastalık periyodik alevlenmeler ile seyreden kronik haline gelmez bu yüzden dolayı bademcik irinli bademcik iltihabı gelişmesine olumsuz etkilerinin ortaya çıkmasını önlemek için, derhal, ilaç tedavisinin tüm ders alarak tamamen tıbbi bakım ve almalısınız.

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Spesifik doku lezyonlarına bağlı olarak, anjina, kataral, nekrotik, pürülan, herpetik olarak ayrılır.

Bu türlerin her biri benzer semptomlara sahiptir, ancak aynı zamanda tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bazı özelliklerde farklılık gösterir. Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

sınıflandırma

Sınıflandırma ile, pürülan anjina diye bir şey yoktur. Soldatenka IB sınıflamasına göre Tonsillit (boğaz ağrısı) ayrılır:

 1. Akut tonsillit (burada catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-nekrotik angina).
 2. Kronik bademcik iltihabı (iki formu birbirinden ayırın, kronik bademcik iltihabı ve kombine ve dekompanse edilmiş formu).

Pürülan anjina öncelikle akut bademcik iltihabı (lacunar veya foliküler form) gösterir. Bu, bademcikler incelendiğinde, yüzeylerinde bademciklerin lakunlarında sıvı püranın yanı sıra pürülan filmlerin görülebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birbirinden pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Bu hastalığın 3 şekli vardır:

 1. Foliküler. Püy birikimi, küçük noktalar şeklinde epitelden görülebildiğinde, pürülan boğaz ağrısının en kolay şeklidir. Genellikle, foliküler boğaz ağrısı nadiren sıcaklık olmadan çalışır.
 2. Laküner. Bu durumda, lacuna pus ile doldurulur, bu nedenle, bademcikler üzerinde, orijinal bir desen noktalar değil, ışık şeritleri oluşur.
 3. Apse. Amigdalanın pürülan erimesi burada gerçekleştiği için hastalığın tedavi edilmesini gerektiren hastalıkların en şiddetli formlarından biridir.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı tedavisi doğrudan belirtilerin ve rahatsızlık formuna bağlı olacaktır.

nedenleri

çoğu durumda pürülan anjin, bu patojen septik boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 60-80 bulunan β-hemolitik streptokok A grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu uzman hala anjinayı streptokok enfeksiyöz hastalıklara atfetme eğilimindedir. Bununla birlikte, pürülokok ve pnömokok kökenli pürülan anjina olasılığı göz ardı edilmemiştir. Anjina leafereletic etiyolojisinin de tanımları vardır.

Enfeksiyon kaynağı - boğaz ağrısı olan veya streptokok taşıyan sağlıklı kişiler. Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Tabii ki, evet, eğer hijyen kurallarına uymuyorsanız ve hasta kişiyle temas kurduğunuzda koruyucu bir giyinme yapmıyorsanız.

Her zaman palatine bademciklerin (lacunae) özel girintilerinde mikroplar vardır. Normal bağışıklıkla hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, bulaşıcı sürecin başlamasına neden olan bir dizi faktör vardır:

 1. Vücudu alt soğutma, ani sıcaklık değişimleri, soğuk içecek ve yiyecek.
 2. Daha fazla enfeksiyon ile palatine bademcikler mekanik hasar.
 3. Avitaminosis, yakın yapıların eşlik eden inflamatuar hastalıkların varlığı.
 4. Streptokok enfeksiyonunun vücuda aktarılması.
 5. İmmün yetmezlik, bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıklar.
 6. Bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun ağzına sindirilmesi.

Bu durumlarda, tüm vücudun koruyucu kuvvetleri azaltılır ve her şeyden önce bademciklerde görülür. Süreç başladığında, patojenik mikroflora bademciklerin derinlerine nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur - anjin. Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir ve bunun için antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığı, hemen aşağıda ele alınacaktır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan anjina durumunda, yetişkinlerde semptomlar, enfeksiyon sürecinin biçimine ve ihmaline bağlı olarak değişen derecelerde ciddiyete sahip olabilir. Ayrıca, angina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan sızıntı yapabilir. Bu durumda, ana ve belirleyici belirtiler boğazda ağrı, bademciklerin görünüşündeki değişimlerdir: kızarıklık, mukozada şişme, püstül ve bademciklerdeki plak.

Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde pürülan anjina, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir (bkz. Fotoğraf):

 • hastalığın akut başlangıcı: 40 C'ye ve hatta daha yüksek sıcaklığa;
 • ateş;
 • belirgin zehirlenme (baş ağrısı, iştahsızlık, güçlü zayıflık);
 • boğazda akut ağrı, en çok yiyecek ve tükürük yutulduğunda hissedilir;
 • submaksiller lenf düğümlerinin morbiditesi ve inflamasyonu;
 • palatine bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dilin şişmesi ve kızarıklığı;
 • boyun şişmesi;
 • ciltte döküntüler;
 • karın ağrısı;
 • pürülan odakların varlığı, bademcikler üzerindeki baskınlar, mukoza zarını incitmeden tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

Pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 ila 5 gün arasında olabilir. Hastalığın semptomları yeterince hızlı görünür ve ilk belirtilerden biri, kural olarak, bir soğuk algınlığı ve ardından şiddetli bir ateştir. Karakteristik bir özellik, boğazda ağrı hissinin giderek artmasıdır, yutkunma ile ilişkili olsun olmasın, basit bir rahatsızlık hissinden şiddetli ağrıya kadar baş etmeye başlar.

Hastalığın pürülan formunun tedavisi, kendisini tüm rahatsızlıklarda ortak olan bir kurala dönüştürür: daha erken başlarsa, iyileşme ne kadar erken olursa komplikasyonlar o kadar az olur. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, ilk belirtilerinin ortaya çıkması için önlemler alınmalıdır.

Purulent angina resimleri

Pürülan anjin nasıl görünür, detaylı fotoğrafları sunarız.

etkileri

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

Erişkinlerde anjin tedavisinin yaklaşık şeması şöyledir:

 1. Hastalığın akut döneminde, hastaya diğer kişilerle sınırlı temas halinde ve dinlenme dinamiğine uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tedavi antibiyotik almadan nadiren yapılır. Yetişkin öngörülen penisilin grubu antibiyotikler: İlk amoksisilin, sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü kuşak (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin).
 3. Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.
 4. Yüksek ateş veya şiddetli ağrı durumunda, hastanın durumunu hafifletmek için ibuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılması önerilir.
 5. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).
 6. Antihistaminikler. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.
 7. Gıdalar zengin, vitamin bakımından zengin olmalı, ancak ana kural tahriş edici faktörlerin yokluğudur. Tüm yemekler sıcak, püre, yarı sıvı, baharatsız ve baharatlı soslar eşliğinde servis edilir.
 8. Ağır içme gösterilir.

Boğaz ağrısına başlarsanız çok ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Gargara mı?

Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.

Halk yollarından bir çift:

 1. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.
 2. Bir bardak ılık suda, malzemeler tamamen çözünene kadar bir çay kaşığı tuz, bir pişirme kabı ve 5 damla iyot karışımı ekleyin.
 3. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

Durulamalar boğazda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

antibiyotikler

Çoğu zaman, uzmanlar penisilin ilaçlarını reçeteler. Vücutta mükemmel şekilde emilirler, bakteriyostatik ve bakterisit karakteristiklerini belirtirler.

Hastalar yarı-sentetik bir antibiyotik olan amoksisilin, sefaleksin Sumamed, Tsefazamin veya makrolid ilaçlar atanabilir sefalosporin grubunun bir antibiyotik reçete. Tedavi için ayrıca Klindamisin, Fenoksimetilpenisilin, Eritromisin kullanın.

Uygun bir ilaç seçin, dozu reçete edin ve sadece doktorun girmesi gereken kabul süresini belirleyin. Hastalığın semptomları önemli ölçüde azalmış olsa bile, antibiyotik tedavisini sonlandırmak önemlidir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Streptokokal tonsillit enfeksiyonu kurulduğunda, evde boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisini içermelidir. İlaç ve dozu bir doktor tarafından reçete edilir.

 1. Doğal propolis, her yemekten ve durulamadan sonra emilmeli veya çiğnenmelidir. Günlük kullanımda, her bir parçayı 20-30 dakika boyunca çözen, birden fazla çay kaşığı propolis kullanmayın.
 2. Papatya, calendula'nın et suyu. Boğazı rahatlatırlar, boğazda tahriş, kaşıntı ve rahatsızlık çıkarırlar. Onlar halk ilaçları olarak kabul edilir, ancak bu bitkiler yaygın olarak kullanılan ve resmi ilaçlardır. Onları dekonksiyonla durulamak, hastanın durumunu iyileştiren, boğazın semptomlarının şiddetini azaltan, irin çıkarılmasını teşvik eder.
 3. Tuz, soda çözeltileri. Durulama, inhalasyon, kompres için kullanılır. Sıcak davranırlar, patojenik mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortam yaratırlar, balgamı mukus boğazının duvarlarından ayırırlar.
 4. Furatsilin. Durulama, boğaz sulaması için bir çözüm olarak kullanılır. Anjina bakteriyel yapısının en yaygın patojenlerine karşı aktiftir.

Halk tarifleri sadece semptomları rahatlatmak için kullanılabilir, anjini tedavi edemezler.

önleme

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Purulent boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Angina veya akut tonsillit, bademciklerin dokularını etkileyen akut bir enfeksiyöz hastalık olarak adlandırılır. Patomorfolojik sınıflandırmaya göre, bu hastalık çeşitli formlarda ortaya çıkabilir: catarrhal, foliküler, lacunar ve nekrotik. Son 3 form, bademcikler üzerinde pürülan bir akıntının varlığı ile ilkinden farklıdır, çünkü halkın içinde ortak bir adla - pürülan anjina ile birleşmişlerdir.

Akut tonsillitin etyolojisi

Hastalığın nedeni bakteriyel bir enfeksiyondur. Patojen bademciklere dışarıdan veya vücuttaki kronik enfeksiyon odaklarından girer. Akut bademcik iltihabının çok sayıdaki sayısı, A grubunun β-hemolitik streptokoku olarak adlandırılan bir bakteriden kaynaklanır ve hastalığın sadece% 20'sinde stafilokok ve bunların streptokoklarla birlikteliğinden kaynaklanır.

Purulent boğaz ağrısı için risk faktörleri şunlardır:

 • vücut genel veya yerel hipotermi (boğaz bölgesinde);
 • azalmış bağışıklık durumu;
 • sıcaklıkta keskin değişiklikler;
 • toz ve gaz kirliliği, aşırı hava kuruluğu;
 • Kötü alışkanlıklar (sigara).

epidemioloji

Akut tonsillit, üst solunum yollarının en sık görülen hastalıklarından biridir. Özellikle 5 yaşından büyük ve çalışma yaşındaki yetişkinleri etkiler. Hastalığın belirgin bir mevsimselliği vardır - sonbahar mevsiminde en yüksek insidans düşer.

Enfeksiyon kaynağı, boğaz ağrısı olan bir kişinin yanı sıra asemptomatik streptococcus taşıyıcısıdır. Ana iletim yolu havadadır, ancak hem hane halkının (yani, hanehalkı eşyalar aracılığıyla) hem de beslenmenin (gıda ile) mekanizmalarının rolü dışlanmamaktadır. Bu oldukça bulaşıcı bir enfeksiyondur, özellikle çocuklarda ve ağız boşluğunda kronik enfeksiyon odakları olan kişilerde yüksek oranda duyarlılık görülür.

Akut tonsillit belirtileri

Bu hastalık genellikle akut başlar ve oldukça sert ilerler. Kuluçka dönemi (enfeksiyon anından hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasına kadar) 1-2 gündür. Ön planda, vücudun genel zehirlenmesi belirtileridir:

 • şiddetli zayıflık;
 • uyuşukluk;
 • iştahın bozulması;
 • ateşli hane sıcaklık artışı (38-40 C);
 • terleme;
 • kas ve eklemlerde ağrı.

Sarhoşluk sendromunun zemini karşısında, hastanın başlangıçta kasıtsız boğaz ağrısı vardır, ancak zamanla daha güçlü hale gelmekte ve hastalığın başlangıcından en fazla 3-4 gün geçmektedir. Bu aşamada ağrılar ifade edilir, hastaları hem gündüz hem gece rahatsız eder, uykuyu engeller ve yutmayı imkansız kılar - hasta yiyemez.

Sıklıkla bölgesel lenf düğümlerinin iltihaplanması söz konusudur - büyüklükleri artar, yutulduğunda incinir, onlara dokunulduğunda acı verir.

tanılama

Akut tonsillit tanısı hastanın şikayetleri (karakteristik bir klinik tablo), anamnez (akut başlangıçlı) ve orofaringeal-faringoskopi verisine dayanmaktadır. Bu çalışma ile, doktor hastasındaki pürülan anjina şeklini belirleyecektir:

 • foliküler (bademcikler, büyütülmüş şişmiş keskin hiperemik olan, kendi yüzeyi üzerinde çapı 2-3 mm beyaz ve sarı oluşumu işlenen - iltihaplanmış foliküller bu oluşumlar kendiliğinden açılan, bademcik pürülan yüzeyinde plak oluşturucu);
 • laküner (bademcik parlak hiperemik, ödemli, boşluklar onların, bu filmler kolay ve tamamen bir spatula vasıtası ile alınır, onlar bu boşluklar ötesinde konuşma bademcikler yüzeyinde küçük cepler ya da filmin oluşturulması, bir pürülan doğanın bir içeriği olan genişletilmiş);
 • nekrotik (hiperemik bademcik ve önemli ölçüde şişmiş, kepekli kirli-yeşil derin kanama kusur olduğu kaldırılması ile, ya da gri renkli, nekroz, gırtlak, küçük dil uzanan, tonsil ötesine uzanabilir).

Genel bir kan testi, lökositlerin sayısında bir artışa, lökosit formülü sola kaymaya, bazen de 40-50 mm / saate kadar ESR'de bir artış gösterecektir.

Bademciklerin yenilgisinin mutlaka birincil olmayabileceğini bilmek önemlidir - bazı durumlarda difteri ve enfeksiyöz mononükleoz gibi ciddi bulaşıcı hastalıkların arka planında ortaya çıkar. Şüpheli durumlarda, hastaya bademciklerin yüzeyinden alınan plağın patojen veya bakteriyolojik incelemesini belirlemek için spesifik kan testleri yapılabilir. Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için hasta bir enfeksiyöz yatan hastaya yatırılabilir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Boğaz ağrısı tedavisi sadece bir doktor gözetiminde yapılmalıdır! Yetersiz ve zamansız başlayan tedavi, ölümcül bir sonucu bile beraberinde getirebilecek ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Akut tonsillit tedavisi sadece halk tıbbı kabul edilemez!

Akut bademcik iltihabı genellikle şiddetli zehirlenme ile ortaya çıktığından, hastalığın akut döneminde hastaya başkalarıyla sınırlı temas ve ses dinlenmeye uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.

İltihaplı mukozanın travmatizasyonunu önlemek için, hastalığın süresi boyunca hasta tarafından tüketilen yiyecek yumuşak ve ılık olmalı ve hastanın vücudunun bağışıklık durumunu güçlendirmelidir - vitaminli. Toksinler hastanın daha hızlı kaldırılmasına yönelik bakış aşırı ısı şeklinde tabii içme, gösterir olarak: Gaz olmadan meyve ve sebze meyve içecekleri, limon, süt, bal, alkali maden suyu ile yeşil çay - bu içecekler neredeyse anjin ile hastanın diyetin temeli haline gelmiştir.

(-.. tablet haline getirilmiş bir şekilde, yani ağız yoluyla) ve / veya parenteral (enjeksiyon ve infüzyonu) ilaç tedavisi, örneğin durulama gibi tedavi yöntemlerini ve sulama ağızdan antiseptik çözeltiler, inhalasyon ilaçları oral ilaçların uygulanmasını kapsar.

Akut tonsillitin tedavisinin ana bileşeni, her zaman antibiyotik tedavisidir. bakteriyel enfeksiyon hayati organlara tonsillerden yayılabilir, çünkü olamaz veri noktasını görmezden - kalbi ve böbrekleri. Avantajlı bir şekilde kullanılan amoksisilin-klavulanat (Amoksiklav, Augmentin), penisilin, kuşakların sefalosporinler II-III (sefuroksim Zinnat, seftriakson, sefiksim) ve makrolidler (azitromisin, eritromisin). Antibiyotik vücut ısısının normale döndürülmesinden sonra 3 gün içinde alınmalıdır ve bu sürenin sonunda ilaç iptal edilebilir.

Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.

- Bu ilaçların çoktur ve her doktor bazı çok sevdiği araçları almak zorundadır Dekatilen, Trachisan Neo-anjina Ingalipt, Faringosept, Septolete, Tantum Verde, Kameton: Ayrıca Bioparox antienflamatuar ve analjezik özelliklere sahip, topikal spreyler ve pastilleri atanabilir anjin tedavisi için.

Bir pürülan boğaz ağrısı ile gargara da mantıklı. Bu amaçla, çeşitli antiseptikler (furatsillin, Stomatidin, klorofililpt alkol), bitkisel çay (papatya, dönüşler) kullanın. Bu hastalık ile ne kadar garipleşirseniz, etki o kadar çok belirgindir. Günde 3-4 durulama anlamsız, en az saatte bir, daha iyi ve her 30 dakikada bir gargara yapmak önemlidir. Kullanılan çözümler değiştirilebilir.

Lugol'un çözeltisi ya da popüler Lugol içinde, pürülan anjina da sıklıkla kullanılır. Durulama için bir çözelti olarak kullanılmaz, ancak pürülan filmleri onlardan çıkarırken pamuklu çubukla bademciklere doğrudan uygulanır. Lugol'e ek olarak, bu amaç için bir Klorofililtil yağ çözeltisi kullanılabilir.

Soluma pürülan anjin daha az alakalı, ama tuz iltihaplı mukoza yumuşatmak ve balgam çıkarmanın arttırılması alkali maden suyu, otlar veya antiseptik çözeltiler kullanılarak edilerek.

Bademcik ödemini azaltmak için hastaya antihistaminikler (Aleron, Erius, Zodak) reçete edilebilir.

Bölgesel lenfadenit lenf alanı öngörülen sıcak kompres düğümleri (örneğin, poluspirtovoy) ve durumunda (bir antibiyotik, anti-alerjik, anti-enflamatuar ajanlar, antiseptik çözeltiler ve Dimexidum içerebilir) ilaç sıkıştırır.

İyileşme aşamasında hasta, fizyoterapötik prosedürler - tonsil alanında UHF, elektroforez gösterilir.

Akut tonsillit komplikasyonları

Yetersiz veya zamansız tedavi ile, pürülan boğaz ağrısı, geleneksel olarak erken ve geç olanlara ayrılan bir takım komplikasyonlara neden olabilir.

Erken olanlar, bademciklere komşu olan organlara ve dokulara enfeksiyonun yayılmasından kaynaklanır. Bu paratonsillar apse, otitis, sinüzit, bölgesel lenf düğümlerinin pürülan lenfadeniti. Bu koşullar acil tedavi gerektirir ve genellikle iz bırakmadan geçer.

Daha sonraki komplikasyonlar genellikle akut tonsillitten sonra 3-4 hafta sonra ortaya çıkar. Bunlar romatizmal kalp hastalığı (defekt oluşumu), post-streptokokkal glomerülonefrit, artriti içerir. Bu hastalıklar uzun, bazen ömür boyu tedavi gerektirir ve hastanın maluliyetine yol açabilir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Enfeksiyonun yayılmasını önlemek için, hastaya mümkün olduğunca izole edilmeli, ona bireysel yemekler ve kişisel hijyen ürünleri sunulmalıdır. Ek olarak, hastanın bulunduğu odaya düzenli olarak havalandırılması ve ıslak bir şekilde temizlenmesi gereklidir.

Kronik pürülan anjin için hangi tedavi gereklidir?

Kronik pürülan anjina hatalı bir tanıdır. Angina prensip olarak kronik olamaz, çünkü tanım gereği, anjin bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu bir akut (yani hızlı ve hızla akan ve sonlanan) bademcik iltihabıdır. Ve akut hastalık kronik olamaz - bunlar karşılıklı olarak özeldir.

Basitçe söylemek gerekirse, hasta ya 10-15 gün boyunca ya da tedavi olmaksızın yıllarca sürebilen bademcik iltihabı geçiren bir boğaz ağrısına sahiptir. Bu durumda, bademcik iltihabının düzenli ve sık alevlenmeleri anjinaya çok benzer - boğaz ağrır, sıcaklık yükselir, hasta kendini iyi hissetmez.

Bademcikler üzerinde kronik bademcik iltihabı genellikle sürekli pürülan fişler mevcut. Çok eskileri sertleşir ve sözde "taş" haline dönüşürler. Çocukta bademcik iltihabı ile birlikte, huzursuz ebeveynler bu fişleri fark eder ve "pürülan boğaz ağrısı" teşhisi yaparlar. Alevlenme bittiğinde ve çocuğun durumu normal olduğunda, ebeveynler boğazına bakmayı keserler. Bu durumda, pürülan tıpalar kendiliğinden kaybolmazlar ve bademcikler üzerinde sürekli bulunurlar. Yanlışlıkla keşfedildikleri takdirde, ebeveynler "kronik pürülan anjina" tanısını güvenle teşhis ederler.

Amigdalada kaslı tıkanıklık birikimi yavaş kronik bademcik iltihabının bir belirtisidir.

Böylece kronik pürülan anjina, ortak konuşmada kronik tonsillitin adıdır. Sıkı tıbbi terminolojiye aşina olmayan çoğu hasta için, boğaz ağrısı zaten boğaz ağrısıdır. Eğer boğaz sürekli olarak ağrırsa veya alevlenmeler her ay meydana gelirse, hasta bu hastalığı kronik pürülan boğaz ağrısı olarak adlandırır, ancak prensipte bu doğru değildir.

Bademcikler gelen çok büyük bir taş

Otorinolaringoloji veya tıbbi referans ile ilgili hiçbir ders kitabında kronik pürülan anjina hakkında bilgi bulamamaktadır. Keşke böyle bir hastalık yoksa. Bu halk sanatının meyvesidir.

Bazı olgularda kronik tonsillit, alevlenmelere neden olmadan asemptomatik hastada ortaya çıkar. Bu hastalar bademcikte taş bulduklarında genellikle diş hekiminden ya da lauradaki düzensiz muayenelerden bademcik iltihabı hakkında bilgi sahibi olurlar.

Bazı durumlarda, kronik fıtkıran boğaz ağrısı, mantar enfeksiyonları ile tedavi edilir. Semptomatik olarak, aslında, angina'ya çok benzer olabilirler ve bademcikler üzerindeki beyaz bir kaplama, irin gibi görünür. Bu tür tonsillomikoz ve farinksik hatta bazen fungal anjin denir. Aylarca hastalar için sürdüğü durumlar vardır ve doktorlar, blasose sonuçlarını elde etmek için tipik bakteriyel boğaz ağrısına başvurmuştur.

"Kronik anjina" nın bir başka varyantı, malnütrisyonun neden olduğu farenksin mantar enfeksiyonu, antibakteriyel tedaviden kaçınmak veya bağışıklığın zayıflamasıdır.

Ayrı ayrı konuştuk:

Önemli olarak, kronik bademcik iltihabı tedavisi, pürülan boğaz ağrısı tedavisinden önemli ölçüde farklıdır. Genellikle daha karmaşık ve zaman alıcıdır.

Kronik pürülan tonsillit tedavisi

Kronik bademcik tedavisi ve dayanak - içlerinde sevimsiz fişlerini çıkarmadan bademcik boşluklara bir yıkama. O, patojenik mikroorganizmaların neden olduğu bademcik iltihabı koşut, sistemik antibiyotik terapi (bazı durumlarda hastalığı patojenik miktarlarda drenaj boşlukları geri elimine edilir, normal saprofitiruyuschie bakterilerin neden olduğu).

Bu tür yıkamaların ana görevi, bademciklerin kriptinin normal olarak boşaltılmasını sağlamaktır, böylece bakteriler ve hayati aktivitelerinin ürünleri doğal olarak onlardan uzaklaştırılır.

Bugün, özel olarak tasarlanmış cihazlar kullanılarak durulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu tip bir cihaz Tonsillor olarak adlandırılır.

Yıkamalar aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. Kriptada, ince bir kanül, bir antiseptik çözelti ile bir şırınga ile bağlanmış içi boş bir metal çubukla;
 2. Çözeltiyi şırıngadan dikkatlice sıkarak, doktor kripta girer ve basınç altında, sıvı, belirli bir kriptin bağlandığı lakunadaki tapaları dışarı iter;
 3. Ana kriptleri yıkadıktan sonra, doktor bademcikler antiseptik - Lugol solüsyonu ile yağlar.

Kriptler birkaç üst lakuna ile yıkanır. Bunların her biri birkaç boşluk ile bağlantılı olduğundan, bu nedenle fişlerin çoğunun yıkanması mümkündür.

Kronik bademcik iltihabı alevlenen bademcikler. Ayrıca eski fişler ve taze takviye vardır.

Bu yıkama her iki günde bir yapılır, seansların sayısı 10-15'dir. Antibiyotiklerin Yıkama antiseptik uygulanması etkisiyle farklılık olmadığı için kendi yerel etkinin uygun görülmediğini ve maliyet ve yan etkileri yukarıda yanlışlıkla daha belirgin yutulduğunda edilir. antibiyotikler içe doğru alma, kronik bademcik iltihabı için gerekli olan ya da yıkama bademcikler gerekli donanıma sahip olan, sadece bir doktor yapmak olabilir inektsiy.Ochevidno olarak uygulanır ve bilir durumunda nasıl bir işlemi yürütmek için. Evde Gargara yıkama (durulama sıvı bademcik crypts kaçırır) ve sahip olduğu benzer bir tedavi edici etkiye sahip bir ilgisi yoktur.

Genel olarak, crypt bademcikler yıkarken onları yıkamak için özellikle önemli değildir. Akışkanın içinden akması ve drenajı geri kazandırması önemlidir. Antiseptik çözelti, kriptlerin iç tabakasının dezenfekte edilmesine kısmen katkıda bulunur, ancak enfeksiyon yorulmaz.

Bademciklerdeki "taş" kürleri mekanik olarak uzaklaştırılır. Doktor amigdalayı probun kendisi ile fişin yakınına bastırır ve basınç altında taş yavaş yavaş dışarı çıkar.

Bademcikler gelen çok büyük damla

Antibiyotik tedavisi, boğazdan bir smear alındıktan sonra ve bademcik iltihabı patojenlerinin tür ve duyarlılıklarının belirlenmesinden sonra gerçekleştirilir. Çalışmalara göre, hastalık, her biri ayrı ayrı antibiyotik seçimi gerektiren 30'dan fazla farklı bakteri popülasyonu kombinasyonundan kaynaklanabilir.

Kronik bademcik olası neden olan bir bakteri çeşitli da anjin farklı olmasıdır. anjina streptokokları veya stafilokoklar ya neden ise, daha önce bademcik hastalığı sabit iltihabı iyileşmekte korunabilir ve diğer bakteriler, sağlıklı bir organizmada hastalığa neden olmadığı, fırsatçı dahil olmak üzere.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabında yardımcı terapiler kullanılabilir:

 • Bademciklerin dokularına kan akışına katkıda bulunan lazer ışınlaması;
 • Terapötik çamur uygulamak çeşitli anti-inflamatuar çözeltiler ile durulama - iltihabı rahatlatmak için yardımcı olur;
 • Bademciklerde iyileşme süreçlerini uyaran ultraviyole ışınlama.

Bununla birlikte, tüm bu prosedürler etkisizdir ve sadece yıkama ve antibiyotik tedavisine ek olarak kullanılabilir. Kendileri, bademcik iltihabına izin vermezler; diğer yandan, çoğu durumda, kullanımları olmasa bile, sadece yıkandıktan ve antibiyotik kullanıldıktan sonra, tonsil dokularının normal restorasyonu gözlenir.

Bağışıklığı destekleyen ve hastanın yaşam koşullarını normalleştiren aktiviteleri yürütmek önemlidir. Sertleşme, fiziksel eğitim, hastanın yaşadığı odada hava nemlendirilmesi, vitamin E, K, C vitamin kompleksleri alınması - tüm bunlar bağışıklık sistemini düzeltmek ve bademciklerin vücudun kendisinin normal durumunu kontrol etmek için yararlıdır.

Bütün bu yöntemler konservatif tedavi olarak kabul edilir. 2-3 dersi iyileşmeye yol açmazsa, bu bademciklerin giderilmesinin bir göstergesidir. Ondan sonra, hastada ne angina ne de kronik tonsillit ortaya çıkabilir.

Bademcik iltihabı tedavisinde evde halk ilaçları ve durulamalarla mantıklı sonuç.

 • Kronik pürülan anjin, kronik bademcik iltihabı için yaygın bir isimdir. Angina'nın kendisi kronik olamaz;
 • Kronik bademcik iltihabının tedavisi bademciklerdeki patojenik mikroflorayı bastırmak ve drenajı geri kazanmak için kriptlerini yıkamaktır;
 • Işınlanma, lazerler ve bademcikler gibi tüm işlemler sadece yardımcı olarak kabul edilebilir. Onların yardımı ile kronik tonsillit tedavisi imkansızdır;
 • Başlangıçta kriptlerin normal drenajının yeniden yapılamadığı bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılmasını gerektirir.

Purulent boğaz ağrısı

Purulent boğaz ağrısı, iki pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) - foliküler ve laküngenin birleşimidir. Bu angina formları benzer bir genel ve yerel kursa sahiptir, bir hastada aynı anda hem anjina hem de ani belirtiler olabilir. Patolojik süreç palatin bademciklerinde sıklıkla görülür, daha nadir olgularda lingual, nazofarengeal ve laringeal bademcikler etkilenir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur. Erişkinlerde olduğu gibi 5 yaşın altındaki çocuklarda da, genellikle 5-10 yaş grubunda infeksiyöz ajanlar virüs olmakta, pürülan bakteriyel etyolojide anjina daha yaygındır.

Pürülan boğaz ağrısı ve risk faktörleri

Pürülan boğaz ağrısının nedeni enfeksiyöz ajanlardır. Pürülan anjinadaki enfeksiyöz ajanlar genellikle bakteriler ve virüslerdir, bir çok durumda, hastalık mikroskobik mantar veya parazitlere neden olabilir. Çocuklarda, kural olarak, faringeal halkanın amigdalası streptokoklardan etkilenir (tüm vakaların% 85'i). Yetişkinlerde pürülan anjina genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkar.

Bulaşıcı ajanların (insan hastaya damlacıklar, ev veya beslenme yolu ile ilgili) ya da (akut solunum yolu enfeksiyonları ve vücuttaki diğer bulaşıcı işlemlerde çürük dişin) andojen eksojen bademcik dokusu nüfuz edebilmektedir. zayıflamış bağışıklık hastalığı olan kişiler, her zaman ağız boşluğu veya yutak mukozasında bulunur ve normal şartlarda infeksiyonlara neden olmayan fırsatçı mikroorganizmaların neden olabilir.

Pürülan anjina için risk faktörleri şunlardır:

 • organizmanın hem bir bütün olarak hem de boğazda hipotermi (örneğin, dondurma, çok soğuk su vb. kullanırken);
 • vücutta bulaşıcı süreçler;
 • bademcikler için yaralanmalar;
 • hava kirliliği;
 • odadaki yüksek nem oranı;
 • iklim koşullarında değişim;
 • güneş radyasyonu gövdesine uzun süreli maruz kalma;
 • gıda ve diğer zehirlenmeler;
 • irrasyonel beslenme;
 • kötü alışkanlıklar;
 • şiddetli aşırı çalışma;
 • stresli durumlar;
 • immün yetmezlik.

Hastalığın formları

Toplamda, enflamatuar sürecin doğasına göre, dört tane anjina izole edilir, bunlardan biri pürülandır:

 • catarrhal (bademciklerin yüzeysel lezyonu, süpüratif plak yoktur);
 • herpetik (seröz eksüda ile dolu bademcikler subepitelyal veziküller üzerinde);
 • pürülan (altında yüzeyine zarar vermeden kolayca çıkarılabilen pürülan kaplama ile karakterize edilir);
 • nekrotik (kanayan yüzey açığa çıkarıldıktan sonra yeşil-gri-sarı rengin yoğun kaplaması).

nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Pürülan anjin, sırayla, foliküler olabilir ve laküner (bademcik boşlukları irin birikimi ile karakterize) (esas olarak folikül bademcik etkiler, tonsil adacık pürülan ve pürülan plak mukozal köklerinin arındırılır bezleri, açığa çıktı).

Patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, anjin tek taraflı olabilir (nadiren, genellikle sadece hastalığın başlangıcında, daha sonra süreç her iki tarafa yayılır) ve iki taraflı olabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 12 saatten üç güne kadar sürer. Hastalık başlangıcını ateşten 39-40 ° C'ye, üşüme, başağrısı, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrıya neden olur. Boğazda keskin bir ağrı vardır, yutulduğunda ve konuşma sırasında daha kötü olan, servikal lenf nodları palpasyon ağrılı olarak büyür. Palatine bademcikler ve yapışık dokular hiperemik ve şişliklidir, bazı durumlarda ödem o kadar önemlidir ki, nefes almayı zorlaştırır.

pürülan füzyon bölümleri foliküler bademcik pürülan şeklinde ortak bir özelliği, hiperemik bademcik ile kombinasyon halinde "yıldızlı gökyüzü" karakteristik bir belirti sağlar beyaz veya sarımsı kabarcıklar halinde var tonsil yüzeyi üzerinde bulunmaktadır. laküner şekilde irin boşlukları ötesine uzanabilir beyazımsı-sarı filmler veya şeritler bir biçime sahip olan, bademcik eksiklikleri ağızlarında bulunan zaman. laküner olduğu gibi, ve plak foliküler olarak kolay bir yüzeyin altında kanama neden olmadan çıkarılabilir - bu belirti hastalığı onun formlarına benzer şekilde, diğer pürülan bademcik iltihabı, ayrılır.

Çocuklarda hastalığın seyrinin özellikleri

Çocuklarda pürülan anjina şiddetli bir seyir izlemektedir. Hastalık sıcağında keskin bir artışla başlar (40 ˚˚'ye kadar), çocuk terleme ve uykusuz hale gelir, çünkü boğazda şiddetli ağrı ve yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Bölgesel lenf düğümleri artar, taşikardi genellikle gelişir. Birçok durumda, pürülan anjina ile çocuklar, Eustachian tüplerine baskı uyguladıkları, kulakların tıkanmasına ve gürültüye yol açmasına ve bazen de enfeksiyon sürecinin kulağa yayılmasına neden olan bademciklerin bu şekilde belirgin bir şişmesini geliştirirler.

tanılama

Pürülan boğaz ağrısı tanısı koymak için hastanın anamnez ve şikayetleri yanı sıra faringoskopi de toplanır. Kural olarak, bu bir teşhis yapmak için yeterlidir. Gerekirse, kan ve idrarın genel analizinin yanı sıra, boğazdan antibiyotik izi ile bakteriyolojik çalışma yapılır. Genel kan analizinde, lökosit formülü sola kaymış lökosit sayısında bir artış vardır. Eritrosit sedimentasyon hızı artar, 40-50 mm / s'ye ulaşır (norm 1-15 mm / s). Bir çok durumda, enfeksiyöz ajanı tanımlamak için kanın serolojik muayenesi gereklidir, patojenin DNA'sı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenir.

Difteri ile ayırıcı tanı, enfeksiyöz mononükleoz gereklidir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli tonsillit tedavisi genellikle evde yapılır, hastanede yatış 3 yıla kadar sadece şiddetli vakalarda ve çocuklarda gösterilmiştir. Tedavinin ana yöntem doğru ilaç verilen, antibiyotik tedavisi ve hastanın durumu alımı başlangıcında ikinci gününde gelişmiş dozaj, antibiyotikler bir ders mikroflorasının antibiyotiğe dirençli formların geliştirilmesi, aynı zamanda komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla, bitmiş olmalıdır. Acil tedaviye ihtiyaç olduğu için, kural olarak, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri kullanılır.

Sıcaklıkta önemli bir artışla, antipiretik ajanlar kullanılır (kural olarak, ilk 1-3 günde sadece ihtiyaç duyulur). Genel terapi, ağız ve farenksin mukus zarından irin çıkarılmasını mümkün kılan, antiseptik solüsyonları ve şifalı bitkilerin dekolmanı ile sık sık boğaz durulamalarıyla desteklenir. Durulamalara ek olarak, spreyler halinde lokal topikal preparatlar reçete edilebilir (daha rahat ve daha az ağrılı olduğundan, daha önce kullanılan yağlamaların yerine pürülan boğaz ağrısı tedavisinde spreyler ile sulama).

Yüksek vücut ısısı devam ederken, hastalar katı yatak istirahatine ihtiyaç duyarlar. Hafif bir diyet ve bol miktarda içecek gösterir. En şiddetli tezahürlerin yaşandığı dönemde, yemek yemenin reddedilmesine izin verilir, ancak yoğun bir içme rejimi zorunludur.

Bazen palatine bademciklerinin ağızlarında lokalize olan bol sıvı pus, durulama ile kötü şekilde uzaklaştırılır. Bu durumda, pozitif bir etki, otorinolarengolog tarafından gerçekleştirilen bademciklerin yıkanmasını sağlayabilir.

Pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı arka planı karşısında erken ve / veya geç komplikasyonlar gelişebilir. sinüzit, orta kulak iltihabı, lenf düğümleri pürülan iltihabı, mediastinum (mediyastinit) dokusu iltihabı, peritonsiller apse: Erken komplikasyonlar bulaşıcı çevre dokulara ve organlara iltihabı yayılması kaynaklanır. nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Geç komplikasyonlar hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir. Bunlar glomerulonefrit, böbrek yetmezliği, miyokardit, septik artrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem hasarı, sepsis içerir.

Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı durumunda, iltihap kronik bir hal alır, kronik bademcik iltihabı gelişir. Bademcikler içinde bir enfeksiyöz ajanın sürekli varlığı kan dolaşımına girmesine yol açar ve kan akışı ile diğer organlara ve sistemlere yayılır. Komplikasyonların gelişmesini engellemek ve konservatif tedavinin olumlu bir etkisinin olmaması için patolojik olarak değiştirilmiş bezlerin çıkarılması önerilmektedir. Kalp yetmezliği olan hastalarda (2 ve 3 derece şiddetli), diyabetes mellitusun ciddi formları, hemofili hastalarında cerrahi tedavi endike değildir.

görünüm

Zamanında tanı ve yeterli tedavi ile prognoz uygundur. Sıklıkla tekrarlayan pürülan anjinin yanı sıra komplikasyon durumunda prognoz kötüleşir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Purulent boğaz ağrısı gelişimini önlemek için:

 • Helmintik istilaların zamanında teşhis ve tedavisi;
 • düzenli, yılda en az iki kez, diş hekiminde önleyici muayeneler;
 • genel ve yerel bağışıklığın güçlendirilmesi (organizmanın sertleşmesi, rasyonel beslenme, hipoterminin önlenmesi, vb.);
 • kötü alışkanlıkların reddi;
 • kişisel hijyen ile uyumluluk;
 • Solunum yolu bulaşıcı hastalıkları olan hastalarla temastan kaçının.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Tedaviden 5 yaşından küçük bir çocukta angina

Akut bademcik iltihabı veya bademcik iltihabı, palatine bademcikler, ateş, zehirlenme ve yakındaki lenf nodlarının reaksiyonuyla karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır.

Bir çocuğun burun siniri iltihabı için tehlikeli ve nasıl düzgün tedavi edilir?

Rinoparenjit tıbbi uygulamada yaygın bir hastalıktır. Kısacası, tüm hava yollarına yayılabilen ve ilgili komplikasyonlara neden olabilen nazofaringeal mukozanın iltihaplanmasıdır.