Loading

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Spesifik doku lezyonlarına bağlı olarak, anjina, kataral, nekrotik, pürülan, herpetik olarak ayrılır.

Bu türlerin her biri benzer semptomlara sahiptir, ancak aynı zamanda tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bazı özelliklerde farklılık gösterir. Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

sınıflandırma

Sınıflandırma ile, pürülan anjina diye bir şey yoktur. Soldatenka IB sınıflamasına göre Tonsillit (boğaz ağrısı) ayrılır:

 1. Akut tonsillit (burada catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-nekrotik angina).
 2. Kronik bademcik iltihabı (iki formu birbirinden ayırın, kronik bademcik iltihabı ve kombine ve dekompanse edilmiş formu).

Pürülan anjina öncelikle akut bademcik iltihabı (lacunar veya foliküler form) gösterir. Bu, bademcikler incelendiğinde, yüzeylerinde bademciklerin lakunlarında sıvı püranın yanı sıra pürülan filmlerin görülebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birbirinden pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Bu hastalığın 3 şekli vardır:

 1. Foliküler. Püy birikimi, küçük noktalar şeklinde epitelden görülebildiğinde, pürülan boğaz ağrısının en kolay şeklidir. Genellikle, foliküler boğaz ağrısı nadiren sıcaklık olmadan çalışır.
 2. Laküner. Bu durumda, lacuna pus ile doldurulur, bu nedenle, bademcikler üzerinde, orijinal bir desen noktalar değil, ışık şeritleri oluşur.
 3. Apse. Amigdalanın pürülan erimesi burada gerçekleştiği için hastalığın tedavi edilmesini gerektiren hastalıkların en şiddetli formlarından biridir.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı tedavisi doğrudan belirtilerin ve rahatsızlık formuna bağlı olacaktır.

nedenleri

çoğu durumda pürülan anjin, bu patojen septik boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 60-80 bulunan β-hemolitik streptokok A grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu uzman hala anjinayı streptokok enfeksiyöz hastalıklara atfetme eğilimindedir. Bununla birlikte, pürülokok ve pnömokok kökenli pürülan anjina olasılığı göz ardı edilmemiştir. Anjina leafereletic etiyolojisinin de tanımları vardır.

Enfeksiyon kaynağı - boğaz ağrısı olan veya streptokok taşıyan sağlıklı kişiler. Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Tabii ki, evet, eğer hijyen kurallarına uymuyorsanız ve hasta kişiyle temas kurduğunuzda koruyucu bir giyinme yapmıyorsanız.

Her zaman palatine bademciklerin (lacunae) özel girintilerinde mikroplar vardır. Normal bağışıklıkla hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, bulaşıcı sürecin başlamasına neden olan bir dizi faktör vardır:

 1. Vücudu alt soğutma, ani sıcaklık değişimleri, soğuk içecek ve yiyecek.
 2. Daha fazla enfeksiyon ile palatine bademcikler mekanik hasar.
 3. Avitaminosis, yakın yapıların eşlik eden inflamatuar hastalıkların varlığı.
 4. Streptokok enfeksiyonunun vücuda aktarılması.
 5. İmmün yetmezlik, bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıklar.
 6. Bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun ağzına sindirilmesi.

Bu durumlarda, tüm vücudun koruyucu kuvvetleri azaltılır ve her şeyden önce bademciklerde görülür. Süreç başladığında, patojenik mikroflora bademciklerin derinlerine nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur - anjin. Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir ve bunun için antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığı, hemen aşağıda ele alınacaktır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan anjina durumunda, yetişkinlerde semptomlar, enfeksiyon sürecinin biçimine ve ihmaline bağlı olarak değişen derecelerde ciddiyete sahip olabilir. Ayrıca, angina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan sızıntı yapabilir. Bu durumda, ana ve belirleyici belirtiler boğazda ağrı, bademciklerin görünüşündeki değişimlerdir: kızarıklık, mukozada şişme, püstül ve bademciklerdeki plak.

Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde pürülan anjina, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir (bkz. Fotoğraf):

 • hastalığın akut başlangıcı: 40 C'ye ve hatta daha yüksek sıcaklığa;
 • ateş;
 • belirgin zehirlenme (baş ağrısı, iştahsızlık, güçlü zayıflık);
 • boğazda akut ağrı, en çok yiyecek ve tükürük yutulduğunda hissedilir;
 • submaksiller lenf düğümlerinin morbiditesi ve inflamasyonu;
 • palatine bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dilin şişmesi ve kızarıklığı;
 • boyun şişmesi;
 • ciltte döküntüler;
 • karın ağrısı;
 • pürülan odakların varlığı, bademcikler üzerindeki baskınlar, mukoza zarını incitmeden tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

Pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 ila 5 gün arasında olabilir. Hastalığın semptomları yeterince hızlı görünür ve ilk belirtilerden biri, kural olarak, bir soğuk algınlığı ve ardından şiddetli bir ateştir. Karakteristik bir özellik, boğazda ağrı hissinin giderek artmasıdır, yutkunma ile ilişkili olsun olmasın, basit bir rahatsızlık hissinden şiddetli ağrıya kadar baş etmeye başlar.

Hastalığın pürülan formunun tedavisi, kendisini tüm rahatsızlıklarda ortak olan bir kurala dönüştürür: daha erken başlarsa, iyileşme ne kadar erken olursa komplikasyonlar o kadar az olur. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, ilk belirtilerinin ortaya çıkması için önlemler alınmalıdır.

Purulent angina resimleri

Pürülan anjin nasıl görünür, detaylı fotoğrafları sunarız.

etkileri

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

Erişkinlerde anjin tedavisinin yaklaşık şeması şöyledir:

 1. Hastalığın akut döneminde, hastaya diğer kişilerle sınırlı temas halinde ve dinlenme dinamiğine uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tedavi antibiyotik almadan nadiren yapılır. Yetişkin öngörülen penisilin grubu antibiyotikler: İlk amoksisilin, sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü kuşak (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin).
 3. Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.
 4. Yüksek ateş veya şiddetli ağrı durumunda, hastanın durumunu hafifletmek için ibuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılması önerilir.
 5. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).
 6. Antihistaminikler. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.
 7. Gıdalar zengin, vitamin bakımından zengin olmalı, ancak ana kural tahriş edici faktörlerin yokluğudur. Tüm yemekler sıcak, püre, yarı sıvı, baharatsız ve baharatlı soslar eşliğinde servis edilir.
 8. Ağır içme gösterilir.

Boğaz ağrısına başlarsanız çok ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Gargara mı?

Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.

Halk yollarından bir çift:

 1. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.
 2. Bir bardak ılık suda, malzemeler tamamen çözünene kadar bir çay kaşığı tuz, bir pişirme kabı ve 5 damla iyot karışımı ekleyin.
 3. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

Durulamalar boğazda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

antibiyotikler

Çoğu zaman, uzmanlar penisilin ilaçlarını reçeteler. Vücutta mükemmel şekilde emilirler, bakteriyostatik ve bakterisit karakteristiklerini belirtirler.

Hastalar yarı-sentetik bir antibiyotik olan amoksisilin, sefaleksin Sumamed, Tsefazamin veya makrolid ilaçlar atanabilir sefalosporin grubunun bir antibiyotik reçete. Tedavi için ayrıca Klindamisin, Fenoksimetilpenisilin, Eritromisin kullanın.

Uygun bir ilaç seçin, dozu reçete edin ve sadece doktorun girmesi gereken kabul süresini belirleyin. Hastalığın semptomları önemli ölçüde azalmış olsa bile, antibiyotik tedavisini sonlandırmak önemlidir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Streptokokal tonsillit enfeksiyonu kurulduğunda, evde boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisini içermelidir. İlaç ve dozu bir doktor tarafından reçete edilir.

 1. Doğal propolis, her yemekten ve durulamadan sonra emilmeli veya çiğnenmelidir. Günlük kullanımda, her bir parçayı 20-30 dakika boyunca çözen, birden fazla çay kaşığı propolis kullanmayın.
 2. Papatya, calendula'nın et suyu. Boğazı rahatlatırlar, boğazda tahriş, kaşıntı ve rahatsızlık çıkarırlar. Onlar halk ilaçları olarak kabul edilir, ancak bu bitkiler yaygın olarak kullanılan ve resmi ilaçlardır. Onları dekonksiyonla durulamak, hastanın durumunu iyileştiren, boğazın semptomlarının şiddetini azaltan, irin çıkarılmasını teşvik eder.
 3. Tuz, soda çözeltileri. Durulama, inhalasyon, kompres için kullanılır. Sıcak davranırlar, patojenik mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortam yaratırlar, balgamı mukus boğazının duvarlarından ayırırlar.
 4. Furatsilin. Durulama, boğaz sulaması için bir çözüm olarak kullanılır. Anjina bakteriyel yapısının en yaygın patojenlerine karşı aktiftir.

Halk tarifleri sadece semptomları rahatlatmak için kullanılabilir, anjini tedavi edemezler.

önleme

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Purulent boğaz ağrısı - belirtileri, nedenleri ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı, pürülan odakların palatine bademcikler üzerinde lokalize olduğu çeşitli mikropların (çoğunlukla streptokoklar) neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Enfeksiyon genellikle hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından meydana gelir, ancak hasta tarafından kullanılan kirli bulaşıklar yoluyla bulaşmanın bulaşma yolu ve bir iletişim-ev yolu vardır. Zirve görülme sıklığı sonbahar ve ilkbaharda düşer.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın en sık sebebi hemolitik streptokoktur, fakat diğer bakteriler, mantarlar ve virüsler pürülan boğaz ağrısına neden olabilir. hastalığın oluşumuna yol birçok faktör vardır: ağızda enfeksiyon odaklarında varlığı (diş çürüğü, stomatit, vs.), bağışıklık, hipotermi, kirli hava, sigara kullanımı, sabit alkol tüketimi, ve bademcik yaralanma sabit inhalasyon indirgenmesi.

Bu hastalığın iki şekli vardır:

 1. Pürülan lacunar anjina ile, bademciklerin yenilgisi lacunae bölgesinde meydana gelir, süreç bademciklerin ötesine uzanmaz. Incelendiğinde, belirgin hiperemi ve bademciklerin ödemi yanı sıra, lacunae genişlemesi. Bademcikler üzerinde sarı-beyaz renkte lifli pürülan bir kaplama vardır. Bu plak kolayca kaldırılır, "tıpalar" yeri kanama izleri bırakmaz.
 2. Pürülan foliküler anjin, bademciklerin foliküler aparatının (lenf nodları) derin bir lezyonu ile karakterizedir. Onlar mukoza zarının yüzeyinde kabarık, şişmiş kırmızı, pürülan baskınlar bir spatula ile kolayca çıkarılmaz. Birbiriyle kaynaşmak, pürülan odaklar apse oluşturabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri benzerdir. Genellikle hastalar şu şikayetleri sunar:

 • vücut ısısında 39 C ve üzeri artış;
 • baş ağrısı, titreme, şiddetli zayıflık;
 • yoğun boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • bademciklerin hiperemi ve şişliklerinin yanı sıra, üzerinde beyaz ve sarı "tıkaçlar" şeklinde pürülan akınların varlığı.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Purulent boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışmalısınız. Bu hastalık yeterli tedavi gerektirmektedir, çünkü yanlış tedavi ciddi komplikasyonların (boyunda, kalp hastalığında, böbreklerde ve eklemlerde apse ve flegmon) riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu makalede, pürülan boğaz ağrısı tedavisi anlatılmaktadır.

 1. Hastalara yatak istirahatine uymaları önerilir. Yutma sırasında ağrının azaltılması için hasta tarafından alınan yiyecekler ezilmelidir. Vücudu detoksifiye etmek için çok fazla içkiye ihtiyacınız vardır, sıvı sıcak olmalı, sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 2. Pürülan anjina olan tüm hastalar için antibiyotik tedavisi gereklidir. Çoğu zaman, hastalar reçete edilen antibiyotik penisilin serileri (Amoksisilin, Amoksiklav) ve makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).
 3. Lokal antibiyotik tedavisi, inflamasyonun odak noktasında yüksek konsantrasyonda antibiyotik oluşması nedeniyle tedavinin etkinliğini artırır. Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde yüksek etkinliği olan en yaygın ilaç, Bioparox'dur. Ayrıca, emilim için tabletler (bir anestezi ile Grammidin Neo ve Grammidin Neo) halinde bir antibiyotik içeren bir ilaç da vardır.
 4. Antiseptik ve antienflamatuar solüsyonlarla sık sık durulama. Givalex'i, bir furatsilina çözeltisi, tuzlu su çözeltisi, papatya ve adaçayı içeren et suyunu kullanabilirsiniz. Gargara birkaç dakika boyunca günde en az 5-6 kez olmalıdır.
 5. Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, aynı zamanda anti-enflamatuar ve analjezik bileşenleri içeren (Strepsils, Faringosept, Travisil, Sepptilet) lolipop ve tabletleri emilimi için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yararlı maddeler içeren bademcikler ve boğazların (Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde) sulanması da yararlıdır.
 6. Vücut ısısını azaltmak için antipiretik ajanlar (Parasetamol, Nurofen, Fervex, Coldrex) kullanmak mümkündür.
 7. Terapi, vücudun savunmasını (vitaminler, doğal immünomodülatörler) güçlendirmeyi amaçladı.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinde en sık yapılan hatalardan biri, bademciklerin Chlorophyllipt, Lugol çözeltisi, vb. Gibi ilaçların çözeltileriyle yağlanması ve ayrıca onlardan pürülan "tıkaçların" giderilmesidir. Bu tür manipülasyonlar enfeksiyonun yayılmasına yol açar.

Anjinin profilaksisi

Çocuk doktoru EO Komarovsky, anjina hakkında şunları söylüyor:

Purulent boğaz ağrısı

inflamatuar karakteri ile farenks ve bademcikler, mukoza dokularında patolojik süreçler, erişkinler arasında ve çocuklar arasında hem yerel doktora yardım için hastaların tedavisi için başlıca nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor.

Pürülan anjina (ya da akut tonsillit) tedaviye bütüncül bir yaklaşım gerektirir, çünkü zamansız başlayan tedavi yaşamı tehdit eden koşullara ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotik reçete sorusu, bu gruptan ilaçların rastgele ve kontrolsüz olarak alınmasına yönelik bir eğilim olduğu için sadece doktorla birlikte kararlaştırılmalıdır.

Bu artan ilaç olarak ağız boşluğu, yani aynı anda, arka yutak iltihabı duvarı (farenjit) ve lezyon yüzey bademcik (bademcik iltihabı) içinde vuku bulmakta olan işlemler özünü şekliyle "tonzillofaringit" kullanılmıştır. Kural olarak, hastaların ezici bir yüzdesi, bu anatomik yapıların her ikisinin de eşzamanlı bir lezyonuna sahiptir.

Hastalığın nedenleri

Pürülan boğaz ağrısı, her şeyden önce, bulaşıcı bir hastalıktır, yani enfeksiyöz ajanların ortaya çıkışı ve aktif reprodüksiyonu arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Çok nadiren patolojik süreç, mikroorganizmaların (örneğin akut lösemide anjina) etkisiyle ilişkili değildir.

enfeksiyöz maddeler arasında, her şeyden önce, adenovirüs, parainfluenza virüsü, rinovirüs, ve diğerleri gibi, solunum virüsleri, hem de bakteriyel patojenler sağlamaktır (bakteriyel tonsilit ve her durumda en yüksek oranda beta hemolitik streptokok A grubu oluşturmaktadır).

Aynı zamanda, temel nedeni olarak ağız, yutak ve t immün yetmezliklerin arka, dizbioza üzerindeki patojenik özelliklerini aktive Candida pürülan anjin mantarlar olabilir. D.

Bildirilen tüm pürülan boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 25'i, streptokokal patojende, ergenlik döneminde gözlenen en yüksek insidansta ortaya çıkmaktadır. 3 yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen hastalık viral bir enfeksiyon ile ilişkilidir. 50 yaşın üzerindeki hastalar nadiren çeşitli akut tonsillit formları ile hastalanmaktadır.

Patolojik sürecin varyantları

Hastalığın ismine dayanarak, patolojik sürecin temeli, aşağıdaki morfolojik varyantları ayırt etmenin yaygın olduğu ölçüde, irin oluşumudur:

 1. Foliküler pürülan anjina. Küçük ve mukus tabakasının altında bulunan bademciklerin ("püstüler anjin") yüzeyinde çoklu püstüllerin oluşması ile karakterizedir. Bu aşamada, irinle dolu foliküller birbiriyle birleşmez.
 2. Lacunar pürülan anjina. Yaygın lakün oluşumu birkaç folikülün kademeli füzyonuna bağlıdır. Kendilerini kendi başlarına açabilirler veya steril bir pamuklu çubukla kolayca çıkarılabilirler.
 3. Pürülan nekrotik tonsillit. Bu durum, hastalığın yukarıda tarif edilen formlarının bir komplikasyonudur ve hastanın hemen hastaneye yatırılmasını gerektirir. Sadece müköz membranlar değil, aynı zamanda bademciklerin ve bitişik yapıların derinlerdeki tüm dokularının öldüğü gözlenir.
 4. Phlegmonous tonsillit. Birkaç kez artan bademciklerden birinin dokularında bir apse oluşumu meydana gelir. İncelendiğinde, dokuların belirgin bir suşunu tespit edebilirsiniz.

Hastalığın ana semptomları

Hastalığın kuluçka dönemi patojen saptanmış virülans (agresif özellikleri) gibi insan vücudunun bağışıklık tepkisi, eşlik eden hastalıkların varlığı gibi, 1-2 haftaya kadar iki saat yerden sürebilir.

Hastalar aşağıdaki şikayetleri sunarlar:

 • Tükürük ve su yutmaya yönelik herhangi bir girişimle artan boğazda ani ağrı oluşumu (genellikle ağrı çok yoğundur);
 • boğazdaki ağrı sendromu simetriktir (bilateral), çünkü her iki badem her zaman patolojik sürece dahil olur;
 • Hastalar ağrının görünümünü provoke etmemek için yemeyi reddederler, iştahın kötüleşmesi söz konusudur;
 • zehirlenme sendromu, vb hasta ve genel sağlık önemli bir bozulma ve kötü ruh, ateşli bir duruma eşlik eder (pürülan anjina da sıcaklık olmadan gerçekleşir veya hasta, küçük bir sıcaklık reaksiyon vardır)..;
 • genişlemiş bölgesel (lokal) lenf nodları (antero-servikal, submandibuler vb.), çok acı verici olurken, kafaları döndürürken bile hoş olmayan duyumlar ortaya çıkar.

Hastalık aşağıdaki lokal semptomlarla karakterize edilir:

 • palatine bademcik ve kemerin tüm yüzeyinin yanı sıra posterior farryngeal duvar ve dil keskin bir şekilde hiperemik ve şişmiş;
 • bir plak ortaya çıkar, şiddeti hastalığın evresine ve morfolojik varyantına bağlıdır (pus ile dolu bireysel lakunlar, birbirleriyle füzyonu, vs.);
 • Yumuşak damak ve dil yüzeyinde peteşiyal bir döküntü streptokokkal bademcik iltihabını gösterir.

Bu yazının tüm varyantları ve pürülan boğaz ağrısı belirtileri hakkında daha fazla bilgi bu makalede bulunabilir.

Viral orijinli bademcik iltihabının, hastayı tedavi etmenin diğer taktiklerini belirleyen, bakteriyel (streptokok) işlemden doğru bir şekilde teşhis edilmesi özellikle önemlidir.

Aşağıda onların ayırt edici özellikleri

Hamileler ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı

Hastalık genellikle gelecekteki bir bebeği bekleyen bir kadında görülür, hamileliğin arka planına karşı vücudun koruyucu özelliklerinde azalma olur, bulaşıcı süreçlere duyarlılığı artırır.

Klinik olarak farklı akut bademcik iltihapları, yukarıdaki semptomlara benzer şekilde ortaya çıkar, ancak ek araştırma yöntemleri gerektiren gizli (atipik) akış varyantları vardır.

Bu hastalar hastanede zorunlu olarak hastaneye kaldırılmakta, sağlık durumları ve gelecekteki bebeğin sağlığı, tıbbi personel tarafından sürekli olarak izlenmektedir. Angina, çoğu kez, farklı yaş gruplarındaki çocuklar arasında, bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve ayrıca kapalı gruplarda (anaokulları ve okullar) sürekli olarak bulunmasından kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda pürülan anjina hakkında daha fazla bilgi bu makalede elde edilebilir.

Olası komplikasyonlar

Eğer tanı ve tedavi süreci geç kalıyorsa veya hasta yetersiz ve irrasyonel tedaviye giriyorsa, ciddi bir ciddi komplikasyon tehdidi vardır.

Bir pürülan doğanın komplikasyonları

Hem bakteriyel bir enfeksiyonun hem de virüs enfeksiyonunun bir arka planına karşı gelişebilirler:

 • palatine bademcik tek taraflı apsesi (çok nadiren süreç her iki yapıyı da etkiler);
 • faringeal veya abse;
 • süreçte bölgesel lenf düğümlerinin tutulumu (pürülan lenfadenit gelişir).

Doğal olmayan karakterin komplikasyonları

Akut streptokok anjinin etkileri olarak gelişir:

 • romatizmal ateş atakı (2.5-3 hafta sonra hastalığın ana semptomları gelişir);
 • toksik şok sendromu (bu durum, kan dolaşımı büyük miktarda streptokok enfeksiyöz ajanı alan çocuklarda daha sık görülür, bu çok tehlikelidir ve çoğu zaman ölüme yol açar);
 • akut glomerülonefrit (hastalık 7-10 gün sonra gelişir);
 • Reaktif artrit atağı (hastalığın başlangıcı, boğaz ağrısı semptomlarının giderilmesinden sonra birkaç hafta veya ay sonra görülebilir).

Teşhis algoritması

Pürülan anjina gibi böyle bir hastalık, tanıya kapsamlı bir yaklaşım gerektirir. Sadece hasta şikayetleri ve orofarenksinin objektif muayenesi değil, aynı zamanda aşağıdakileri içeren bir dizi laboratuar ve enstrümantal inceleme yönteminin zorunlu tutumu hakkındadır:

 • genel kan analizi (iltihaplı bileşenin şiddetini tahmin etmeyi sağlar);
 • genel idrar analizinin toplanması (idrar sisteminin organlarının çalışmasını tahmin etmeyi sağlar);
 • biyokimyasal kan testi (çalışma, endikasyonlara göre yapılır, toplam protein ve fraksiyonlarının seviyesini, CRP düzeyini ve diğer akut faz parametrelerini değerlendirir);
 • bademcikler ve arka faringeal duvarın yüzeyinden biyolojik materyalin (smear) toplanması, ayrıca besin ortamı üzerinde ekim ve antibakteriyel duyarlılığın belirlenmesi;
 • faringoskopi (bademcikler ve faringeal mukoza yüzeyini en doğru şekilde görüntülemenize olanak tanıyan bir yöntemdir ve doktor büyük apseleri kolayca kaldırabilir ve lakenin gerekli revizyonunu yapabilir).

Yukarıda daha önce de belirtildiği gibi, tanının ana görevi, enfeksiyöz ajanın (bakteri ya da viral orijinli pürülan anjin) doğasını doğru bir şekilde saptamaktır ki bu da hastanın tüm tedavi taktiklerini belirlemektedir.

Bakteriyolojik inceleme yöntemi (yayma ekimi) için güvenilir sonuçlar vermesi için, alındığında belirli koşulların gözlenmesi gerekmektedir. Şuna benziyor:

 • Herhangi bir biyolojik materyal koleksiyonu antibakteriyel tedavinin başlamasından önce yapılmalıdır;
 • kazıma en iyi, sabahları, aç karnına, hasta dişlerini fırçalayana veya ağzını çalkalayana kadar;
 • Steril bir sürüntü dilin ve dişlerin yüzeyine değmemelidir;
 • prosedürü farenoskopinin kontrolü altında yürütmek istenir.

Bir hastanın tedavisi

Doktor hastayı muayene ettikten sonra, genel sağlık durumunu değerlendirecek, hastanın ayaktan tedavi ya da hastaneye yatırılması gerektiği konusundaki sorusunu kabul eder.

Kronik anjin sık tekrarlama, uzun süreli seyir ve tedavi edilmesi çok zor olduğundan, sürecin kronikleşmesini önlemek özellikle önemlidir.

Aşağıdaki hastalar hastaneye yatırılmaktadır:

 • Hastanın zorunlu intravenöz ilaç verilmesini gerektiren ciddi bir durumu vardır;
 • komplikasyonların ortaya çıkması (pyo-nekrotik anjin veya perifaringeal peritonsiller apsesi, akut glomerülonefrit bir saldırı, vs...);
 • hastanın çevredeki topluluktan izole edilmesi gereken bir durum (örneğin, çocuğun öncü bir kampta veya yatılı okulda kalması);
 • hastanın düşük sosyal düzeyi (tıbbi kurum dışında yeterli tedavi olasılığının tam yokluğu);
 • ciddi bir eşzamanlı patolojisi ile birlikte dekompansasyon riski yüksektir.

Pürülan tonsillitin çeşitli formlarının tedavisinin ana prensipleri şunlardır:

 • yiyeceklerin saklanması (kaba yiyeceklerin reddi vb.);
 • (Penisilin, son nesil sefalosporinler, makrolidler, ve diğerleri için bir araç olarak kabul streptokok tonsilit etkili) yeterli antibiyotik tedavisi;
 • zehirlenme belirtilerinin ortadan kaldırılması (anti-inflamatuar ilaçların kullanımı);
 • orofarenks tedavi, spreyler ve eşkenar dörtgenler kullanımını (bu terapi boğazda hoş olmayan ve ağrı verici hisler olarak kaldırma sağlar ve orofarenks mukozasında enfeksiyöz ajanlar mücadele yardımcı olur) durulama içerir topik tedavisi.

Bir pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir, bu makalede daha fazla okuyabilirsiniz.

Sonuç

Ne zaman ağrı veya boğaz ağrısı ilk belirtiler, sen hastanın genel durumu tatmin edici kalsa bile, doktora danışmalısınız. o hastalığın hoş olmayan semptomlar sürecek ne kadar doğrudan etkiler ve kurtarma tamamlandıktan ne kadar hızlı nedeniyle akut tonsillit Herhangi varyantı, zamanında tanı ve tedavi gerektirir.

Viral ajanların neden olduğu pürülan anjina ile antibiyotik tedavisi etkisizdir, bu nedenle kendinizi bu gruptaki ilaçlarla tedavi etmeye çalışmayın.

Purulent boğaz ağrısı

Purulent boğaz ağrısı, iki pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) - foliküler ve laküngenin birleşimidir. Bu angina formları benzer bir genel ve yerel kursa sahiptir, bir hastada aynı anda hem anjina hem de ani belirtiler olabilir. Patolojik süreç palatin bademciklerinde sıklıkla görülür, daha nadir olgularda lingual, nazofarengeal ve laringeal bademcikler etkilenir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur. Erişkinlerde olduğu gibi 5 yaşın altındaki çocuklarda da, genellikle 5-10 yaş grubunda infeksiyöz ajanlar virüs olmakta, pürülan bakteriyel etyolojide anjina daha yaygındır.

Pürülan boğaz ağrısı ve risk faktörleri

Pürülan boğaz ağrısının nedeni enfeksiyöz ajanlardır. Pürülan anjinadaki enfeksiyöz ajanlar genellikle bakteriler ve virüslerdir, bir çok durumda, hastalık mikroskobik mantar veya parazitlere neden olabilir. Çocuklarda, kural olarak, faringeal halkanın amigdalası streptokoklardan etkilenir (tüm vakaların% 85'i). Yetişkinlerde pürülan anjina genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkar.

Bulaşıcı ajanların (insan hastaya damlacıklar, ev veya beslenme yolu ile ilgili) ya da (akut solunum yolu enfeksiyonları ve vücuttaki diğer bulaşıcı işlemlerde çürük dişin) andojen eksojen bademcik dokusu nüfuz edebilmektedir. zayıflamış bağışıklık hastalığı olan kişiler, her zaman ağız boşluğu veya yutak mukozasında bulunur ve normal şartlarda infeksiyonlara neden olmayan fırsatçı mikroorganizmaların neden olabilir.

Pürülan anjina için risk faktörleri şunlardır:

 • organizmanın hem bir bütün olarak hem de boğazda hipotermi (örneğin, dondurma, çok soğuk su vb. kullanırken);
 • vücutta bulaşıcı süreçler;
 • bademcikler için yaralanmalar;
 • hava kirliliği;
 • odadaki yüksek nem oranı;
 • iklim koşullarında değişim;
 • güneş radyasyonu gövdesine uzun süreli maruz kalma;
 • gıda ve diğer zehirlenmeler;
 • irrasyonel beslenme;
 • kötü alışkanlıklar;
 • şiddetli aşırı çalışma;
 • stresli durumlar;
 • immün yetmezlik.

Hastalığın formları

Toplamda, enflamatuar sürecin doğasına göre, dört tane anjina izole edilir, bunlardan biri pürülandır:

 • catarrhal (bademciklerin yüzeysel lezyonu, süpüratif plak yoktur);
 • herpetik (seröz eksüda ile dolu bademcikler subepitelyal veziküller üzerinde);
 • pürülan (altında yüzeyine zarar vermeden kolayca çıkarılabilen pürülan kaplama ile karakterize edilir);
 • nekrotik (kanayan yüzey açığa çıkarıldıktan sonra yeşil-gri-sarı rengin yoğun kaplaması).

nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Pürülan anjin, sırayla, foliküler olabilir ve laküner (bademcik boşlukları irin birikimi ile karakterize) (esas olarak folikül bademcik etkiler, tonsil adacık pürülan ve pürülan plak mukozal köklerinin arındırılır bezleri, açığa çıktı).

Patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, anjin tek taraflı olabilir (nadiren, genellikle sadece hastalığın başlangıcında, daha sonra süreç her iki tarafa yayılır) ve iki taraflı olabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 12 saatten üç güne kadar sürer. Hastalık başlangıcını ateşten 39-40 ° C'ye, üşüme, başağrısı, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrıya neden olur. Boğazda keskin bir ağrı vardır, yutulduğunda ve konuşma sırasında daha kötü olan, servikal lenf nodları palpasyon ağrılı olarak büyür. Palatine bademcikler ve yapışık dokular hiperemik ve şişliklidir, bazı durumlarda ödem o kadar önemlidir ki, nefes almayı zorlaştırır.

pürülan füzyon bölümleri foliküler bademcik pürülan şeklinde ortak bir özelliği, hiperemik bademcik ile kombinasyon halinde "yıldızlı gökyüzü" karakteristik bir belirti sağlar beyaz veya sarımsı kabarcıklar halinde var tonsil yüzeyi üzerinde bulunmaktadır. laküner şekilde irin boşlukları ötesine uzanabilir beyazımsı-sarı filmler veya şeritler bir biçime sahip olan, bademcik eksiklikleri ağızlarında bulunan zaman. laküner olduğu gibi, ve plak foliküler olarak kolay bir yüzeyin altında kanama neden olmadan çıkarılabilir - bu belirti hastalığı onun formlarına benzer şekilde, diğer pürülan bademcik iltihabı, ayrılır.

Çocuklarda hastalığın seyrinin özellikleri

Çocuklarda pürülan anjina şiddetli bir seyir izlemektedir. Hastalık sıcağında keskin bir artışla başlar (40 ˚˚'ye kadar), çocuk terleme ve uykusuz hale gelir, çünkü boğazda şiddetli ağrı ve yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Bölgesel lenf düğümleri artar, taşikardi genellikle gelişir. Birçok durumda, pürülan anjina ile çocuklar, Eustachian tüplerine baskı uyguladıkları, kulakların tıkanmasına ve gürültüye yol açmasına ve bazen de enfeksiyon sürecinin kulağa yayılmasına neden olan bademciklerin bu şekilde belirgin bir şişmesini geliştirirler.

tanılama

Pürülan boğaz ağrısı tanısı koymak için hastanın anamnez ve şikayetleri yanı sıra faringoskopi de toplanır. Kural olarak, bu bir teşhis yapmak için yeterlidir. Gerekirse, kan ve idrarın genel analizinin yanı sıra, boğazdan antibiyotik izi ile bakteriyolojik çalışma yapılır. Genel kan analizinde, lökosit formülü sola kaymış lökosit sayısında bir artış vardır. Eritrosit sedimentasyon hızı artar, 40-50 mm / s'ye ulaşır (norm 1-15 mm / s). Bir çok durumda, enfeksiyöz ajanı tanımlamak için kanın serolojik muayenesi gereklidir, patojenin DNA'sı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenir.

Difteri ile ayırıcı tanı, enfeksiyöz mononükleoz gereklidir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli tonsillit tedavisi genellikle evde yapılır, hastanede yatış 3 yıla kadar sadece şiddetli vakalarda ve çocuklarda gösterilmiştir. Tedavinin ana yöntem doğru ilaç verilen, antibiyotik tedavisi ve hastanın durumu alımı başlangıcında ikinci gününde gelişmiş dozaj, antibiyotikler bir ders mikroflorasının antibiyotiğe dirençli formların geliştirilmesi, aynı zamanda komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla, bitmiş olmalıdır. Acil tedaviye ihtiyaç olduğu için, kural olarak, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri kullanılır.

Sıcaklıkta önemli bir artışla, antipiretik ajanlar kullanılır (kural olarak, ilk 1-3 günde sadece ihtiyaç duyulur). Genel terapi, ağız ve farenksin mukus zarından irin çıkarılmasını mümkün kılan, antiseptik solüsyonları ve şifalı bitkilerin dekolmanı ile sık sık boğaz durulamalarıyla desteklenir. Durulamalara ek olarak, spreyler halinde lokal topikal preparatlar reçete edilebilir (daha rahat ve daha az ağrılı olduğundan, daha önce kullanılan yağlamaların yerine pürülan boğaz ağrısı tedavisinde spreyler ile sulama).

Yüksek vücut ısısı devam ederken, hastalar katı yatak istirahatine ihtiyaç duyarlar. Hafif bir diyet ve bol miktarda içecek gösterir. En şiddetli tezahürlerin yaşandığı dönemde, yemek yemenin reddedilmesine izin verilir, ancak yoğun bir içme rejimi zorunludur.

Bazen palatine bademciklerinin ağızlarında lokalize olan bol sıvı pus, durulama ile kötü şekilde uzaklaştırılır. Bu durumda, pozitif bir etki, otorinolarengolog tarafından gerçekleştirilen bademciklerin yıkanmasını sağlayabilir.

Pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı arka planı karşısında erken ve / veya geç komplikasyonlar gelişebilir. sinüzit, orta kulak iltihabı, lenf düğümleri pürülan iltihabı, mediastinum (mediyastinit) dokusu iltihabı, peritonsiller apse: Erken komplikasyonlar bulaşıcı çevre dokulara ve organlara iltihabı yayılması kaynaklanır. nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Geç komplikasyonlar hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir. Bunlar glomerulonefrit, böbrek yetmezliği, miyokardit, septik artrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem hasarı, sepsis içerir.

Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı durumunda, iltihap kronik bir hal alır, kronik bademcik iltihabı gelişir. Bademcikler içinde bir enfeksiyöz ajanın sürekli varlığı kan dolaşımına girmesine yol açar ve kan akışı ile diğer organlara ve sistemlere yayılır. Komplikasyonların gelişmesini engellemek ve konservatif tedavinin olumlu bir etkisinin olmaması için patolojik olarak değiştirilmiş bezlerin çıkarılması önerilmektedir. Kalp yetmezliği olan hastalarda (2 ve 3 derece şiddetli), diyabetes mellitusun ciddi formları, hemofili hastalarında cerrahi tedavi endike değildir.

görünüm

Zamanında tanı ve yeterli tedavi ile prognoz uygundur. Sıklıkla tekrarlayan pürülan anjinin yanı sıra komplikasyon durumunda prognoz kötüleşir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Purulent boğaz ağrısı gelişimini önlemek için:

 • Helmintik istilaların zamanında teşhis ve tedavisi;
 • düzenli, yılda en az iki kez, diş hekiminde önleyici muayeneler;
 • genel ve yerel bağışıklığın güçlendirilmesi (organizmanın sertleşmesi, rasyonel beslenme, hipoterminin önlenmesi, vb.);
 • kötü alışkanlıkların reddi;
 • kişisel hijyen ile uyumluluk;
 • Solunum yolu bulaşıcı hastalıkları olan hastalarla temastan kaçının.

Purulent boğaz ağrısı

Purulent anjin, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin meydana geldiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman hastalık 5 ila 15 yaş arası çocuklarda gelişir.

Pürülan boğaz ağrısı çeşitleri

Lezyonun derecesine ve inflamatuar sürecin doğasına bağlı olarak, pürülan tonsillit aşağıdaki gibi alt gruplara ayrılır:

 1. Laküner. Bademciklerin lakunalarında irin birikmesi ile karakterizedir.
 2. Foliküler. Bademcikler ve pürülan bir kaplamaya sahip olan bademciklerin folikülünün bir yenilgisi vardır.

İnflamatuar sürecin lokalizasyonu üzerine pürülan boğaz ağrısı tipleri:

 • Tek taraflı. Çoğu durumda - hastalığın ilk aşamasında çok seyrek görülür. Gelecekte, süreç her iki bademciğe de uzanmaktadır.
 • Çift taraflı.

Purulent boğaz ağrısı aşamaları

 1. Kuluçka dönemi. Vücudun enfeksiyonu ile ilk belirtilerin ortaya çıkması arasındaki süre, hastalığın gelişimini gösterir, 1-3 gündür.
 2. İlk aşama. Çok kısa bir süre, yaklaşık 6-12 saat arasında, hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkışı ile en belirgin klinik tablonun gelişimi arasındadır.
 3. Hastalığın yüksekliğinin aşaması. Hastalık belirtilerinin çok belirgin olduğu süre 2-4 gündür.
 4. Kurtarma aşaması. Erken ve geç dönemlere ayrılır ve 5-7 gün sürebilir.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Pürülan boğaz ağrısının nedeni, staphylococcus aureus, streptococcus, pneumococcus gibi piyojenik grubun mikroplarıdır. Yetişkinlerde, hastalık genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. Olguların% 85'inde çocuklarda, hastalığın provokatör streptokokudur.

Enfeksiyon, hava taşıyıcılı damlacıklar yoluyla, hastalığın taşıyıcısı ile veya gıda ile doğrudan veya dolaylı temas yoluyla dokuya nüfuz eder. Ayrıca, çürük dişler veya kronik iltihaplanma süreçleri gibi diğer odaklardan iltihaplanma alanına da girebilir.

Uygun ve zamanında tedavi ile, prognoz uygundur. Tam iyileşme 7-10 gün içinde mümkündür.

Bazı vakalarda, pürülan tonsillitin nedeni deri ve mukoza zarında yaşayan fırsatçı mikroorganizmalardır. Bağışıklık sistemi bozulduğunda, hoş olmayan semptomların ortaya çıkışını provoke ederek aktif olarak çoğalmaya başlarlar.

Hastalığın gelişimini etkileyen faktörler:

 • sık görülen hipotermi: genel (soğuk suda banyo, eksi sıcaklıkta uzun süreli maruz kalma) ve yerel (soğuk içecekler veya dondurma);
 • sık bulaşıcı hastalıklar;
 • kronik enfeksiyon odakları (çürük);
 • bademcik yaralanmaları;
 • sık stresli durumlar ve şiddetli aşırı çalışma;
 • kronik veya otoimmün hastalıklara bağlı gelişen bağışıklık sistemindeki bozukluklar;
 • doğrudan güneş ışığına veya yüksek neme sahip bir odaya uzun süre maruz kalma;
 • iklim değişikliği;
 • yetersiz beslenme, çok keskin veya tuzlu yiyecekler yemek;
 • Kötü alışkanlıkların varlığı.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Hastalık hızla gelişir. Pürülan boğaz ağrısı semptomları boğaz ağrısı ve yutkunma zorluğu ile başlayarak, hemen ya da kademeli olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda, hastalığın karakteristik belirtileri vardır.

Boğaz ağrısı

Hastalığın ilk aşamasında bademciklerde yabancı cisim hissi şeklinde rahatsızlık vardır, yutmayı zorlaştırır. Sonra yoğunlaşan acı verici duygular var.

Boğazdaki pürülan boğaz ağrısı, hastanın yemek yemeyi ve içmeyi reddettiği kadar akut hale gelir. Konuşmayı zor buluyor. Kulaklarda ağrı olabilir.

Bademciklerdeki değişiklikler

Hastalığın ilk evresindeki inflamatuar süreç sonucunda palatine bademcik ve badem kemerlerinin ödem ve kızarması görülür. Gelecekte, pus ortaya çıkar, süreç hastalığın türüne bağlı olarak değişir:

 • laküner anjin: irin bir plaka gibi bir bant veya film grimsi beyaz bademcik (boşluklar) kıvrımları biriken ve bunların ötesinde, veya sarımsı;
 • foliküler bademcik iltihabı: bademcikler üzerinde bir darı tohumunun büyüklüğünde foliküller oluşur. Yüzeyin üzerinde yükselir ve görsel inceleme sırasında açıkça görülür. Foliküller içinde irin sarı-gri renk var. Bademciklerin hiperempirik dokusu ile bağlantılı olarak, yıldızlı gökyüzünün karakteristik bir semptomu gözlenir.

Hastanın dil kuru, kahverengi bir dokunuşla kaplanır. Şiddetli hastalıklarda, dişlerin belirgin baskıları ile şişebilir.

Bademcik anjinayı hastalığın diğer formlarından ayıran mukoza zarları sağlam kalırken bademciklerden plak kolayca çıkarılabilir.

Servikal lenf düğümlerinin büyütülmesi

Pürülan anjina ile, koruyucu bir fonksiyon gösterdikleri için lenf nodlarında bir artış görülür. İlk aşamada, lenf düğümleri yumuşaktır, daha sonra yoğunlaşır ve boyut olarak artar. Palpasyonda ağrı oluşur.

Boğazdaki pürülan boğaz ağrısı, hastanın yemek yemeyi ve içmeyi reddettiği kadar akut hale gelir. Konuşmayı zor buluyor. Kulaklarda ağrı olabilir.

Diğer pürülan boğaz ağrısı belirtileri

 • vücut ısısında 38,5-40 ° C'ye yükselme Pratik olarak azalmaz ve 2-4 gün sürebilir;
 • titreme. Çoğu zaman, hastalığın ilk aşamasında görülür;
 • baş ağrısı. Bakteriler tarafından salgılanan toksinler, 2-4 gün boyunca gözlemlenebilen bir donuk paroksismal baş ağrısına neden olan sinir sistemini olumsuz olarak etkiler. Bundan sonra, ortadan kaybolur;
 • zayıflık. Hastalığın tüm süresi boyunca, hasta uyuşukluk, uyuşukluk, depresyon, ilgisizlik, işe yatma yeteneği azalır;
 • eklemlerde ve kaslarda ağrılar.

tanılama

hastalığının teşhisinde doktor hastanın şikayetleri inceler. Daha sonra, pharyngoscope (farinks denetlenmesine ve tıbbi bir spatula kullanılarak ağız boşluğu), boyun ve bölgesel lenf düğümlerine ve bakteriyolojik ekim için bir çit malzeme palpasyonunu yürütmektedir.

Pürülan anjinada tanı yöntemleri şunlardır:

 1. Klinik kan testi. Lökositlerin seviyesi, lenfositlerin yüzdesi ve eritrosit sedimentasyonunun oranı gibi göstergelere özellikle dikkat edilir.
 2. Bakteriyel ekim. Farinksden alınan materyal, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemeyi mümkün kılan özel bir besin ortamına yerleştirilir.
 3. Streptokok enfeksiyonunu belirleyen analizler (gerekirse).

Diferansiyel teşhis, pürülan anjinin bu gibi patolojilerden ayırt edilmesini mümkün kılar:

 • difteri. Bu hastalık ile, boğaz ağrısı yanı sıra, havlayan boğucu öksürük, solunum yetmezliği, nefes darlığı ve merkezi sinir sistemi belirtileri;
 • mononükleoz. Bu durumda, anjinin semptomlarına paralel olarak, hastanın karaciğeri ve dalağı artar;
 • kızıl ateş anjin belirtileri yanaklar, gövde ve bacaklarınızın üzerinde bulunan küçük döküntü, katılır, nazolabial üçgen değişmeden kalır. Semptomlar ahududu dili ve cilt soyma içerir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi çoğu durumda evde gerçekleştirilir. 3 yaşın altındaki çocuklar veya ciddi hastalığı olan hastalar hastaneye yatırılmalıdır.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde, aşağıdaki farmakolojik gruplar kullanılır:

 1. Antibiyotikler (penisilinler, makrolitler, sefalosporinler). Onlar pürülan boğaz ağrısı nedenlerini ortadan kaldırmaya izin ana tedavi yöntemi vardır. İlaç seçimi patojen, hastanın yaşı, semptomların şiddeti ve kontrendikasyonların varlığına bağlıdır. İlaç tabletler, süspansiyonlar veya enjeksiyonlar şeklinde uygulanabilir. Pürülan boğaz ağrısı tedavisinin seyri 5 ila 7 gündür (hastalık seyrinin ağır formları 10-14 güne kadar artabilir). İlaç doğru seçilirse, kabartma kullanımının başlamasından sonraki ikinci günde gelir. Mikrofloranın ortaya çıkışından, ilaca dirençli olmasından ve komplikasyonların gelişmesinden kaçınmak için antibiyotik tedavisi tamamlanmalıdır.
 2. Probiyotikler ve prebiyotikler. Antibakteriyel ilaçlarla birlikte karmaşık tedavide reçete edilirler. Bu ilaçlar, bağırsaklardaki normal mikrofloranın geri kazanılmasının yanı sıra patojenik bakterilerin gelişmesini de önler. Antibiyotik alırken ortaya çıkan yan etkilerin şiddetini ve sayısını azaltır ve ayrıca yerel bağışıklığı arttırırlar.
 3. Antifungal ilaçlar. Mantar enfeksiyonunun gelişmesini önlemek için antibiyotiklerle birlikte kullanılırlar.
 4. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar. bu grup yardım ilaçlar, vücut sıcaklığını düşürmek ve mümkün boğaz, kas ve eklem ağrısı ağrının azaltılması için, hem de bir baş ağrısı durdurmak mümkün kılar analjezik etkiye sahip olduğu. 2-4 gün içinde alınırlar.
 5. Vitamin kompleksleri ve immünostimülanlar. Bu ilaçlar bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirir ve vücudun enfeksiyonla daha çabuk başa çıkmasına yardımcı olur.

Genel terapi, pürülan çökeltilerin giderilmesi için boğazın antiseptik solüsyonları ve şifalı bitkilerin dekolmanı ile sık sık durulanması ile desteklenir. Pastil veya sprey şeklinde lokal ilaçlar da reçete edilebilir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi sırasında yatak istirahati gösterilir. Hasta yeterli miktarda protein ve vitamin içeren sıvı ılık yiyecekler tüketmelidir. Ayrıca, zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi çoğu durumda evde gerçekleştirilir. 3 yaşın altındaki çocuklar veya ciddi hastalığı olan hastalar hastaneye yatırılmalıdır.

komplikasyonlar

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları arasında şunlar olabilir:

 1. Romatizma. Bu, otoimmün etiyolojinin bağ dokularının sistemik bir lezyondur. Aynı zamanda eklemler, böbrekler ve kalp de etkilenebilir.
 2. Mivokarditis. Kalp kasının iltihaplanması, nefes darlığı, halsizlik, hızlı kalp atışı.
 3. Lenfadeniti. Lenf bezlerinin pürülan enflamasyonu, onların artışı ve ağrıları ile birlikte.
 4. Ortakulak. Orta kulağın iltihaplanması, ağrı ile akan, irin ve işitme kaybının dışlanması.
 5. Glomerülonefrit. Böbreklerin bilateral lezyonları, kronik böbrek yetmezliğine yol açan, kronik inflamatuar bir süreç ile sonuçlanabilir. Bu durumda, hasta kan basıncını arttırdı ve idrarda kan görünüyor.

görünüm

Uygun ve zamanında tedavi ile, prognoz uygundur. Tam iyileşme 7-10 gün içinde mümkündür. Tedaviye zamanında başlamazsanız, pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları gelişebilir.

Önleyici tedbirler

Pürülan boğaz ağrısı gelişimini önlemek için, bu gereklidir:

 • Hastalığın taşıyıcıları ile doğrudan temastan kaçının;
 • çürük tedavisi için dişçiye başvurmak için zamanında;
 • Kronik bir sürece izin vermeyen bulaşıcı hastalıkları zamanında tedavi etmek;
 • düzgün yemek, çok keskin, tuzlu, sıcak veya soğuk yiyecekler yemeyin;
 • bağışıklığı güçlendirmek ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek;
 • kişisel hijyen kurallarına uymak;
 • kötü alışkanlıkları bırakmak.

Hastalığın ilk semptomlarını tanımlarken, bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından tavsiye almanız gerekir.

Pürülan anjina - formlar, semptomların fotoğrafları, tedavi ve antibiyotikler

Hızlı sayfa gezinme

Bu nedir? denilen anjina anjina (anjina pektoris), küresel tıp camiasında olduğu gibi foliküler bademcik, laküner veya - - cerahatli bademcik denilen olması gerekirdi anjina pektoris. Oysa, dönem "bizim" irinli bademcik, yutak bölgenin lymphadenoid halkanın şiddetli inflamasyon işlemlerdir güçlü koruma işlemleri boğazını sağlar.

Şok boğaz tabi lenfoid damak düğümleri - bademcik (bezleri) emilimi ile verilmelerinden engelleyerek zararlı bakteri ve mikrop vücudu korumak. Bu özel olarak lenfoid bademcik yapısı oluşturduğu özel bir sargı girintiler (boşluklar) şeklinde açık "tuzak" mesafede, yapılır. Sağlıklı bir organizma, lacuna'yı zararlı organizmalardan bağımsız olarak temizler, ancak olumsuz durumlarda bademcikler enfeksiyona maruz kalırlar.

Hastalığın doğası nedeniyle pürülan lezyonlar gökyüzü bademcikler, kendi lenfoid parankimi derin patolojik değişikliklere neden ikili lokalizasyonu, adalar ve beyaz-sarı bir plak ya da boşlukları irin bir toplama şeklinde, doku nekrozu gelişimine hiperemi ve lökosit infiltrasyonunu görünen ve mağlup çeşitli derecelerde.

Çocukta boğazın pürülan angina fotoğrafı

Pürülan anjina hava kaynaklı enfeksiyonlar kategorisine dahil edilir veya temas ile bulaşır. Hastalığın etken maddesi, kok, mantar ve fusobakterinin (çubuk şeklinde) temsilcileridir. Yetişkinlerin hastalardan daha az hastalanma olasılığı vardır. Zirve görülme sıklığı sonbahar-ilkbahar dönemine aittir.

Hastalığın kliniği çeşitli biçimlerinin tezahürüyle temsil edilir:

 • Foliküler, tonsillerde lenfatik foliküllerin inflamatuar-pürülan lezyonlarının neden olduğu. Bir pürülan substratın çıkarılması ile ilgili zorluklar, pürülan apse ile komplike olabilir.
 • Lacunar, bademcikler içinde lacunar "tuzakları" bir pürülan lezyon ile karakterizedir. Aynı zamanda, sürecin sınırlı bir kapsamı var - lacunar çöküntülerinin ötesine geçmiyor. Plak pusu kolayca çıkarılır, kanama yaralarına neden olmaz.
 • Bıldırcın, bıldırcınları çevreleyen selülozun akut iltihaplı iltihaplı lezyonu ile kendini gösterir. Aksi takdirde, önceki iki angina formunun tedavi edilmemiş bir sonucu olarak ortaya çıkan bir intrathonylar apse denir.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın pürülan formlarının gelişmesi, genellikle hafif bir kataral anjina formunun kronik seyri ile gerçekleşir. Zayıflamış bağışıklık fonksiyonlarının arka planı karşısında bademciklerdeki pürülan süreç birçok ek faktöre neden olabilir: hava koşullarında değişiklik, hipotermi veya bademciklerin yaralanması. Bazen enfeksiyonun taşıyıcısıyla iletişim kurmak için yeterlidir.

Hastalığın gelişimindeki en az rol, enfeksiyonlar için mükemmel bir üreme alanı olarak işlev gören diş hastalıkları veya diş hastalıkları ya da stomatitin varlığını oynayamaz.

Yetişkinlerde gelişme irinli tonsillit için ivme, genellikle kumaş kuvvetli tahriş edici etkisi olduğu gibi, bademcik travmaya karşılaştırılabilir Sigara ve alkole onların bağımlılığı haline. Ve enfeksiyona katılmak - işini yapacak.

Pürülan boğaz ağrısı belirtileri, yetişkinlerde ve çocuklarda fotoğraflar

bu yüzden çocuk fotoğrafında pürülan anjinaya benziyor (örnek)

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının ana belirtileri ve bulguları, enfeksiyona maruz kaldıktan sadece bir hafta sonra ortaya çıkar.

 • Bir kişide baş ağrısı, titreme ve eklem ağrıları hakimdir;
 • Ağrı ayrıca genişlemiş lenf düğümlerine dokunuşu etkiler;
 • Bulantı ve kusmaya neden olabilecek kritik seviyelerde sıcaklıkta hızlı bir artış vardır;
 • Sarı-gri kaplamayla kaplı genişletilmiş bademcikler, tükürük yutulduğunda akut ağrıya neden olur;
 • Bütün bu belirtilere iştahsızlık ve kabızlık görünümü eşlik ediyor.

Pürülan boğaz ağrısı olan yüksek ateş foliküler formun ana belirtilerinden biridir.

Bu durumda, bademcikler yüksek oranda hiperemiktir, kırmızı yüzeyleri bir spatula ile bile temizlenmesi zor olan bir pürülan alt tabaka ile kaplıdır. Bezlerin ödemi mukus kaplamanın üstünde yükselir, yüzeylerinde ortaya çıkan sarı-beyaz noktaları görebilirsiniz.

yetişkinlerde pürülan angina fotoğraf, henüz "patlak" irin

Hastalığın ilerlemesi süpüratif iltihabik süreç ve abse oluşumuna (bademcikler irin boşluklar erimiş irin yapısı) neden farklı septik odakları birleştirme yol açar.

Pürülan boğaz ağrısı semptomları, tükürüğü yutmaya çalışırken yoğunlaşan ve sıklıkla kulağa yayılan şiddetli ağrılarla ifade edilir. Migren, bel bölgesinde ağrı, halsizlik, titreme ve yorgunluk not edilir. Servikal lenf düğümlerinin karakteristik artışı ve ağrıları.

Çocuklarda foliküler pürülan anjinin semptomları, genel semptomlardan çok farklı değildir, ancak daha akut bir şekilde kendini gösterirler:

 • zehirlenme belirtileri ile ifade edilir (bulantı ve bol kusma);
 • öksürük ve burun akıntısı;
 • ishal veya kabızlık;
 • Meningeal semptomların bayılma ve diğer belirtileri (nöbetler, oksipital ağrı, vejetatif bozukluklar)

Lacunar tonsil lezyonlarının belirtileri önceki forma benzer, ancak bunlar özellikle belirgindir. Sıcaklık göstergeleri kritik bir noktaya ulaşır. Etkilenen bölgedeki ağrı sendromu, herhangi bir şeyi yutması imkansız olduğu ölçüde ifade edilir. Pürülan iltihaplı sürecin lokalizasyonu, bademciklerin bulunduğu bölgenin ötesine uzanmayan, lakunanın çöküntüleri bölgesinde yoğunlaşır.

Bezlerin hiperemi ve şişmesi vardır, bunlar pürülan alt tabaka ile kaplanır, bu da kanama yaralarının lezyonlarını yerinde bırakmadan kolayca elimine edilebilir.

İntratonsiller apse (flegmon patolojisi) belirtileri, bir amigdala'nın yenilgisiyle kendini göstermekte, büyüklüğü, gerginliği ve ağrısında önemli bir artışa neden olmaktadır. Bezlerin belirli bir alanında pürülan olgunlaşma süreci yavaş yavaş apsenin sarı noktasında görülen epitelyumu ortaya çıkarır (ayrıca parathonsillar apseye de bakınız).

Pürülan neoplazmlar spontan diseksiyona yatkındır, fetid yeşil pus dışarı dökülür. İyileşen pürülan kavite gözle görülür bir iz bırakır. Semptomatoloji, çok yüksek sıcaklık indeksleri ve boğaz bölgesinde şiddetli akut ağrı ile kendini gösterir.

Hamilelik sırasında tehlikeli pürülan anjina nedir?

Hamileliğin ilk üç aylık döneminde, en tehlikeli sonuç, pürülan foliküler anjinadır. Bir pürülan enfeksiyon sonucu, septik zehirlenmeye yol açabilen, kandaki enfeksiyon olasılığı yüksektir:

 1. Bir kadında güçlü toksikliğe neden olmak için;
 2. Düşük yapma tehdidi oluşturmak;
 3. Hiperterminin güçlü belirtileri nedeniyle, uterustan plasenta dokusunun ayrılmasını teşvik eder;
 4. Fetusun gelişiminde ve oluşumunda fetal anormallikler provoke;
 5. Fetal solma sebebi ol.

Hastalık ve hamileliğin son dönemi daha az tehlikeli değildir. Hamileliğin tüm uzunluğu boyunca bir kadının sağlığını kontrol eden bitkin bağışıklık savunması, fagositozunda zayıflayabilir;

 • larinkste bir apse gelişimi;
 • septik şok;
 • lenf düğümlerinde inflamatuar süreçler;
 • Rahim tonusunun zayıflığı ve annelerin doğumu.

Pürülan boğaz ağrısı, antibiyotik ve ilaçların tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? Başlangıç ​​olarak, hamilelik döneminde, hastalığın bağımsız evde tedavisi kabul edilemez. İlaçların seçimi, kullanım yöntemleri ve yöntemleri doktor tarafından belirlenmelidir. En etkili halk ilaçları bile - otlar üzerinde durulama ve infüzyon çözümleri, hamile bir kadına ve bebeğine zarar verebilir.

Diğer tüm vakalarda, pürülan anjina ile tedavi, bakteriyel flora üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan antibiyotiklerle başlar. Tedavi protokolü farklı bir etki mekanizmasının antibiyotik kullanımını içerir. Tabletli veya enjeksiyon formunda.

 • Uygulama reçete yazanlar ya da analog "Sumamed", "macrofoams" amoksisilin " Oksitsillina " Augmentin " Amoksiklava " ampioks "ve arkadaşlarının on günlük kurs ile.
 • Pürülan anjinada antibiyotiklerin intramüsküler uygulanması ciddi hastalıkta endikedir. Bunlar "Seftriakson", "Sefazolin", "Azitromisin", "Penisilin", "Ampioksa" preparatları olabilir.
 • Şiddetli hastalık sırasında ciddi dissektomi semptomları görülürse, sülfanilamid grubundan bu gibi yan etkilere neden olmayan ilaçlar reçete edilir. 10 günlük kurs "Oriprim", "Biseptol", "Sulfalen", "Groseptol", "Sulfadimethoxin" reçete edilir.
 • antibiyotik maddelere ilave olarak topikal tedavi gösterilmiştir - dağılabilir tabletler, şeker ve yuvarlak yassı haplar "antianjin", "Geksaliza", "Septolete" "Faringosept", "Tsedoviksa ve diğ.
 • Aerosol ilaçlar - "Yoks", "Kamphomen", "Cameton", "Ingalipt".
 • Semptomatik tedavi ile antiinflamatuar ve antihistaminikler kullanılır - Nimesil, Aspirin, Loratadin, Fenistil, Loratadin.

Özel önem taşıyan, evde pürülan boğaz ağrısı tedavisinde, durulama prosedürleri vardır. Antibiyotik kullanımı süresince yapılmalıdır. Bol miktarda durulama, etkilenen bölgelerden plağın ve ölü patojenlerin yıkanmasına yardımcı olur. Metabolizma ürünlerinin emilimini kan dolaşımına engeller.

durulama O camdan daha az olmayan bir hacme sahip, günde 5 kadar gerçekleştirilmelidir. Buna hazır Eczacılık çözüm uygulanabilir - "yodinolom", "Mikrotsida", "Dioxydinum", esansiyel yağlar (limon, turunç, nane, okaliptüs) ya da suyu papatya bağımsız olarak hazırlanan ilgili "chlorophyllipt" çözeltiler, adaçayı, ıhlamur çiçek salkımına ve marigold çivi.

Pürülan boğaz ağrısı için iyi bir çözüm, 10 g ilavesiyle bir bardak ılık sudan oluşan bir çözelti ile boğazın durulanmasıdır. tuz, kabartma tozu ve 3 damla iyot çözeltisi. Bu çare, şişlik, iltihap ve plağı rahatlatır.

Soluma. Mükemmel bir terapötik etki, aerosol yönteminin bitmiş tıbbi ürünü dokuların etkilenen yüzeyine püskürttüğü ve şişmeyi ve iltihaplanmayı azaltan inhalasyon nebulizeridir.

Prognoz ve olası komplikasyonlar

Hastalığın kendisi özellikle tehlikeli sayılmaz. Hastayı öldürmez, sakatlığa yol açmaz. Pürülan boğaz ağrısı sonrası tehlikeli komplikasyonlar, bu yüzden ciddi bir patoloji olarak sınıflandırılır. İstenmeyen sonuçların riski, enfeksiyonun vücuda yayılmasından kaynaklanmaktadır. Tedavi yeterli ve zamanında ise, enfeksiyon baskılanabilir ve yayılması hastalığın ilk aşamasında olabilir.

Enfeksiyonu zamanında durdurmaz ve vücudun etrafında "yürür", komplikasyonların formu tedaviyi başlatan vücudun zarar aşamasına bağlı olacaktır.

Komplikasyonlar yavaş bir şekilde gelişebilir, kronik bir karakter alabilir veya çok hızlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve hastanın artık yoğun bakım ünitesine ihtiyacı olmayacaktır. Bu olabilir:

 • romatizmal kalp hastalığı, korea, poliartrit, deri patolojilerinin gelişimi dahil olmak üzere akut romatizmal ateşin belirtileri;
 • glomerülonefrit ve sepsisin gelişimi;
 • otit, işitme kaybı ve sağırlık.
 • bademciklerde flegmonöz süreçler ve açık kanamalar;
 • solunum yollarının şişmesi.

Buna göre, medikal sürecin tüm önerileri ve kurallarına uyularak, zamanında ve yeterli tedavi sağlanarak uygun bir prognoz mümkündür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bebeklerde anjin

Angina, bebek çocuk hastalığı için nahoş ve çok tehlikeli olarak adlandırılır. SARS'ın tersine, bunun özel bir yaklaşım ve uygun seçilmiş bir tedavi yöntemi gerektirdiği anlaşılmalıdır.

laringotrakeit

Laryngotracheitis mukus larenks ve trakea enfeksiyöz doğasının kombine bir enflamasyonudur.ICD'nin uluslararası sınıflandırmasına göre, 10 laringotrakit, J04 kodlu akut larinjit ve tracheitis anlamına gelir.