Loading

Çocuklarda pürülan anjina: semptomlar, tipleri, tedavisi, komplikasyonlar

Ebeveynler genellikle angina'yı ARVI ile karıştırırlar. Bu rahatsızlıkların en meşhur tezahürü, yutulduğunda boğazda kızarıklık ve ağrıdır. Ancak, anjina çok daha tehlikelidir, çünkü ciddi komplikasyonlar verebilir ve oldukça farklı bir şekilde tedavi edilir. Diğer hastalıklardan nasıl farklı olduğunu anlamak önemlidir. Angina ile çocuk boğazda iltihaplıdır. Durulama ve spreylerle tedavi edilmek için işe yaramaz. Ana şey sadece ev prosedürlerine dayanarak zarar vermek değildir. Tam bir antibiyotik tedavisi için bir doktoru ziyaret etmek gereklidir.

Pürülan anjina nedir

Pürülan anjina veya akut bademcik iltihabı, dil kökünün yakınında bulunan bademciklerin iltihaplanmasıdır. Bademcikler (bademcikler), vücudun bağışıklık sisteminin organlarından biridir ve onu patojenik bakterilerin penetrasyonundan korurlar. Bunlar, sözde lenfoid dokudan oluşur, hücreleri (lenfositler) yabancı mikroorganizmaları tanıyabilir ve onları öldüren antikorlar üretebilir.

Çocuklarda pürülan bademcik iltihabı meydana geldiğinde, bademcikler işlevlerini durdurur ve enfeksiyon kan ve çeşitli organlara serbestçe nüfuz eder. o dondurma yiyor sonra sonbahar ya da kış aylarında yürürken donacak soğuk su içmek, bağışıklığın zayıflaması hipotermi neden olabilir, bu nedenle irinli bademcik çocukta daha yaygındır.

Bademcik bir çocukta genellikle 1 yıl sonra büyür, bu nedenle hemşirelik bebeklerinde pürülan boğaz ağrısı olmaz. Çoğunlukla 2-3 yaşından büyük çocuklarda görülür.

Pürülan boğaz ağrısı bakterilerin neden olduğu bir hastalıktır (çoğunlukla streptokoklar, daha az sıklıkla stafilokoklar, klamidya). Hastalık farklı bir kökene sahip olabilir.

birincil anjin, sağlıklı bir çocuğun vücuduna giren bakterilerin bir sonucu olarak ortaya çıkan ve bağımsız olarak gelişen bir hastalıktır.

ikincil pürülan anjina (semptomatik) mononükleoz, difteri, kızamığın belirtilerinden biri olarak ortaya çıkar.

özel - Belirli enfeksiyon türlerinden (gonokok, çubuk) kaynaklanır. Çocuklarda bu tip bir hastalık (örneğin, nekrotik purulent anjina) oldukça nadirdir. Fungal ve herpetik lezyonlar da olabilir.

Boğazın iltihaplanması, karakteristik belirtileri

Bademcik bademciklerinde sözde foliküller (beyaz kan hücreleri üretirler) ve lakuna (ölü mikropların ve lökositlerin atıldığı kanallar) vardır. Hastalığın başlangıç ​​aşaması, kataral anjinin (kızarma ve küçük bir palatine bademcik şişmesi ile ortaya çıkan iltihaplanmayan iltihaplanma) meydana gelmesidir. Eğer antibiyotik tedavisi yapmazsanız, daha derin dokular etkilenir, çocuklarda aşağıdaki tiplerde pürülan anjina vardır:

 1. Foliküler. İltihap folikülleri. Bademcikler şişer ve kızarır, yüzeylerinde sarımsı bir tabaka oluşur. Pürülan odaklar, çıkarılamayacak filmleri oluşturarak birleşebilir. Apse olabilir.
 2. Laküner. Lakulyada pürülan inflamatuar bir süreç oluşur. Bademcikler kızarır ve şişer. Enflamasyon komşu bölgelere uzanmamaktadır.
 3. Fibrinöz. Pürülan bir süreç bademciklerin tüm dokularına yayılır. Bu hastalık türü, foliküler ve lacunar anjinanın karmaşık bir şeklidir. Difteri içermeyen, ülser kalmadan kolayca çıkarılabilen sarımsı beyaz bir filmin bademciklerinin görünümü ile karakterizedir.
 4. Phlegmonous (apse). Apse oluşumu var. Amigdala yüzeyinde sarı bir leke var, ağızdan hoş olmayan bir koku var. Apsede bir artışla, kanda (sepsis) ve içinden ilerle - çeşitli organlara (beyin, kalp, böbrekler) girebilir ve kötüye gidebilir.

Hastalığın nedenleri

Bakteri enfeksiyonu hem hava kaynaklı hem de evsel yollarla gerçekleşir. Yani, bir çocuk, bakterileri içeren havayı soluyarak enfekte olabilir. Boğaz ağrısı olan bir kişiyi konuşurken, hapşırma ya da öksürdüğünde oraya varırlar. Ayrıca, hastanın tükürüğünün yanı sıra bir öpücüğün içine düştüğü mutfak eşyaları, banyo aksesuarları, oyuncak ve diğer eşyalarla da enfekte olabilirsiniz.

Oral kavitede diğer iltihaplı hastalıklarla çocuklarda provoke pürülan anjina (örneğin, diş çürüğü, diş etlerinin iltihabı). Kan yoluyla bakteriler, iltihaplı böbreklerdeki bademcikler içine girilebilir. Hasarlı cilt bölgelerinden streptokok ve diğer patojenleri almak mümkündür.

Katkıda bulunan faktörler bağışıklık, hipotermi, odada hijyen kurallarının ihlali ve kişisel hijyen kurallarının zayıflamasıdır. Pürülan boğaz ağrısının oluşması bademciklere travmadan sonra meydana gelebilir (örneğin balık kemiği veya sıcak yiyecek).

Video: boğaz ağrısı belirtileri ve sonuçları

Belirtileri ve Tedavisi

Pürülan işlemin gelişiminin kuluçka dönemi genellikle 5-7 gündür. Zayıflatılmış bir çocukta, semptomlar daha erken ortaya çıkabilir.

Hastalık, sıcaklıkta keskin bir artışla 38.5 ° -39 ° 'ye başlar. Vücudunda bir ürperti, bir ağrı, zayıflık var. Çocuk yutkunur ve konuşur. Yavaş yavaş ağrı, yoğunlaşırken bile yoğunlaşır ve hissedilir.

Semptomların şiddeti çocukta pürülan anjina tipine bağlıdır. Ana ek olarak, aşağıdaki belirtiler de görünebilir:

 • submaksiller lenf düğümlerinin şişmesi;
 • larinks ve boynun şişmesi;
 • baş ağrısı;
 • ses kaybı;
 • karın ağrısı, kusma, ishal;
 • kulaklarda ağrı;
 • bir rüyada horlama.

Buna ek olarak, bazen vücudun zehirlenmesi nedeniyle deride kızarıklıklar da vardır.

Angina ve ARVI arasındaki fark

ARVI'dan farklı olarak, pürülan tonsillit ile çocuk burun akıntısına sahip değildir. Hastalığın ana belirtileri yüksek ateş, boğaz ağrısı, karın ağrısıdır.

Not: Çocukta kırmızı bir boğaz varsa, burun akıntısı ve öksürük olurken, boğaz ağrısı değil, viral bir enfeksiyon hastalığıdır. Virüslere karşı antibiyotikler güçsüzdür, bu nedenle ORVI'da atanmazlar veya atanmazlar ve yalnızca işaretlerin sadeleştirilmesi için aracıları kullanırlar. 1 hafta sonra virüs ölür, kendi kendine iyileşir.

Çocuklarda pürülan anjina kendiliğinden geçmez. Antibakteriyel tedavi uygulamıyorsanız, menenjit, miyokardit, piyelonefrit gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olur. Genellikle, özellikle bebekler 2-5 yıl, anjinin komplikasyonu orta kulak iltihabı (otit) ve solunum yolu iltihabıdır. Basit catarrhal sinüs bile sonraki ciddi komplikasyonlarla kronik tonsillite geçebilir.

Antibiyotiklerle tedavi, hastalıkla hızlı bir şekilde baş edebilmenizi sağlar.

Video: Dr. Komarovsky: çocuklarda tonsillit

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Çocuğun benzer belirtileri (grip, kızamık, difteri, kızıl ateş) olduğu diğer hastalıklardan boğaz ağrısından ayırt etmek imkansızdır. Bu nedenle, eğer ateşi varsa, boğaz ağrısı şikayeti çeker, rinit olmamasına rağmen, tedaviye başlamadan önce bir doktor çağırmak gerekir. Çocuk bir çocuk doktoru veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından muayene edilmelidir. Tanı koymak için, boğazın görsel muayenesi ve laboratuvar analiz yöntemleri kullanılır. Palpasyonla, submaksiller lenf düğümlerinin durumu belirlenir.

Pharyngoscope. Bir ön reflektör kullanarak boğaz muayenesi. Kızarıklık ve farenks ve bademcik pürülan alanlarının varlığının ödem derecesini incelemek sağlar farklı çocuklarda pürülan angina türleri (varlığı filmler, apseler lezyonlar ağız boşluğu bitişik kısımlarının) karakteristik özellikleri.

İdrar ve kanın genel analizi. Lökositlerin sayısını ve vücutta iltihaplanma sürecinin gelişme derecesini belirlemek için gerçekleştirilir.

Smearın mikroskobik incelemesi bademcikler ve farinksin yüzeyinden. Hastalığa neden olan mikropların türünü belirlemek için yapılır.

Bakteriyolojik tohumlama smear içeriği. En hassas oldukları antibiyotiği seçmek için bakteri türünü bulmayı sağlar.

Bademciklerin delinmesi Akut bademcik iltihabının boğazdaki diğer bakteriyel hastalıklardan ayırt edilmesi için gerekirse gerçekleştirilir.

Angina tedavisi

Tedavi çoğunlukla evde yapılır. Ve yatak istirahatine bağlı kalmak gereklidir. Hasta bir çocuk daha az 3 yaşında olması durumunda hastaneye kaldırılır, o yüksek sıcaklık (39 ° -40 °) aşağı düşmez, nefes almada zorluk, gıda yutma ve sıvılar bademcikler üzerinde bir apse bulundu yoktur, komplikasyonların gerçek bir tehdit var.

ilaç

Bir çocukta pürülan boğaz ağrısı komplikasyonlarının oluşmasını önlemek için antibiyotikler, iltihaplı bezler üzerindeki lokal etkiler, ağrılı semptomların giderilmesi için ilaçlar tedavi edilir.

Antibiyotiklerle tedavi

Penisilin bazlı ilaçlar (fenoksimetilpenisilin, amoksisilin) ​​kullanılır. Eğer Penisiline veya sumamed, azitromisin, eritromisin gibi başka bir grup antibakteriyel ajanlar (makrolidler), yeniden kullanmak antibiyotik tedavisine alerji anjina tekrarlama oluşumuna.

Hastalığın şiddetli formlarında veya tedavi için komplikasyonların ortaya çıkmasında, daha güçlü antibiyotikler (sefalosporinler) kullanılır.

Topikal preparatlarla tedavi

Bademcik yüzeyinin pustan temizlenmesini hızlandırmak için boğazda durulama, miramistin veya klorheksidinin antiseptik solüsyonları ile gerçekleştirilir. Antibiyotik içeren antiseptik aksiyonlu spreyler kullanılır: örneğin, heksoral, bioparoks.

Çocuklarda pürülan anjina ile boğaz ağrısı ve terleme ortadan kaldırmak için, emilim için tabletleri kullanabilirsiniz (sundurma, falimint). Analjezik, anti-enflamatuar ve antiseptik etkileri olan bileşenler içerirler.

uyarı: Çocuk hala nasıl gargara ve hapları nasıl emzireceğini bilmiyorsa, tedavi sadece spreyler ile yapılabilir. Ağız boşluğunu dezenfekte etmek için biraz ılık bir çay vermesi önerilir.

Semptomların giderilmesi

Bir hapı veya hapı yutması zor olan küçük çocuklar için ilaçlar şurup veya süspansiyon şeklinde verilir. Sıcaklığı azaltmak ve baş ağrısını ortadan kaldırmak için, çocuklara parasetamol (panadol) veya ibuprofen (nurofen) verilir.

Çocuğun yüksek ateşi varsa, soğuk eller ve ayaklar varsa, bu kan damarlarının spazmı nedeniyle kan dolaşımının ihlali anlamına gelir. Bu durumda antispazmodikler verilir: no-shpu veya drotaverin.

Atık ürünlerin kanda bakteri birikimi baş ağrısı, bulantı, kusma, ishal sonuçlanan toksinler zehirlenme ve alerjik reaksiyonlar ortaya sonuçlanır. Bu nedenle, çocuğa antialerjik ilaçlar (suprastin, erius) verilir.

Antibiyotikler, vücuda girerek, sadece zararlı değil, aynı zamanda yararlı mikroflorayı (lactobacilli) de yok ederler. Çocuklarda pürülan anjinin tedavisi zamandan önce kesilirse, o zaman yararlı bakterilerin yokluğunun arka planına karşı, patojenik flora tekrar hızla çoğalır. Ayrıca, antibiyotik için bir bağımlılık olabilir, daha sonra daha güçlü bir ilaçla tedavi edilmesi gerekecektir. Bu nedenle, çocuğa bir antibiyotik vermek, temel kuralları takip etmelisiniz:

 • durumu normale dönmüş olsa bile almayı kesmeyin (kurs süresi doktor tarafından belirlenir);
 • Paralel olarak, bağırsak mikroflorasını (linex, bifidumbacterin) geri yüklemek için ilaç almak;
 • laktobasilin yokluğunda Candida mantarı hızla vücutta çoğaldığı için, doktor tarafından reçete edilen antifungal ilaçlar (nistatin ve diğerleri) vermek zorunludur.

Tıbbi tedavi ile birlikte fizyoterapötik prosedürler reçete edilir (UHF, elektroforez ve diğerleri).

Cerrahi tedavi

Bademcikler vücudun bağışıklık sisteminin çalışmasında önemli bir rol oynadığı için, bademciklerin alınması acil durumlarda kullanılır:

 • bademcikler şişer, böylece nefesi tıkarlar ve yiyecek ve sıvı alımını engellerler;
 • bir çocuk düzgün uyuyamaz, horlar, bir rüyada nefes almayı durdurmak mümkündür;
 • relapslar yılda 4 kez ve daha sık görülür;
 • komplikasyonlar ortaya çıkar (miyokardit, romatizma, böbrek hastalığı ve diğerleri).

Halk ilaçları kullanımı

Halk ilaçları evde pürülan boğaz ağrısı, boğazın arındırılması ve yumuşatılması, ağrılı duyuların giderilmesi işlemlerini gerçekleştirir.

Gargara yapmak için, çocuklar bir gazoz çözeltisi (1 bardak su için 1 çay kaşığı) ve ayrıca papatya, nergiz, okaliptüs, adaçayı infüzyonu kullanırlar. Boğazınızı pancar suyu, propolis tentürü (100 ml su için 5 damla tentür) ile durulayın.

İyi pürülan boğaz yumuşatır ve bal ile sıcak (değil sıcak) süt dezenfektan etkisi vardır.

Ebeveynler için öneriler

Pürülan boğaz ağrısını tedavi ederken, bebeği ılık sıvı veya yumuşak yiyecekle beslemek gerekir. Kullandığı diğer ev eşyalarının yanı sıra bireysel yemeklere de sahip olmalıydı.

Diyetten, suları da içeren, boğazı tahriş eden ve acıyı yoğunlaştıran tuzlu, asidik, baharatlı, çok tatlı yiyecekleri tamamen dışlamak gerekir. Odada sık sık ıslak temizlik yapılması gerekir, yeterince soğuk olmalı, hava kuru olmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısı ile, inhalasyonlar gibi termal prosedürleri uygulamak veya ısınma kompreslerini uygulamak kesinlikle yasaktır. Bu, pürülan enfeksiyonun daha da gelişmesine yol açacak, çeşitli organların bakteriyel tutulum riskini artıracaktır.

Püyü kazıyıp sıkıştıramazsınız, kendinizi Lugol çözeltisi, bal veya diğer araçlarla yağlayın. Bu şekilde mukoza zarına zarar vermek, oluşan kabukları sökmek ve ağrılı tahrişe neden olmak mümkündür. Herhangi bir prosedür sadece doktorun ofisinde yapılmalıdır.

Kendi kendine ilaç vermeyin ve bir çocuk doktoru randevusu almadan ilaç verin. Çocuklar için, bir bebek tarafından kontrendikasyonlar, yaş ve kilo dikkate alınarak bir doktor tarafından seçilir.

Önlenmesi için çocuğun soğuk su ile (yavaşça sıcaklığı 20 ° ye düşürerek) gargaraya girmesini öğretmesi önerilir. Yürüyüş sırasında su geçirmez ayakkabıların olması sağlanmalıdır.

Çocuklarda akut tonsillit nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Anjina (aksi halde akut tonsillit) palatine bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir inflamasyondur. Çocuklar özellikle sonbahar-ilkbahar döneminde hastalıktan (vakaların% 75'ine kadar) etkilenirler. Yüksek komplikasyon riski nedeniyle, hastalığı zamanında tespit etmek ve çocuklarda pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Hastalığın nedenleri

Anjinin ana nedensel ajanı, A grubunun beta-hemolitik streptokokları, daha az sıklıkla C, G ve diğerleridir. Bakteriler, virüsler, mikoplazmalar, maya benzeri mantarlar, klamidya ile birlikte hastalığı kışkırtabilir.

İletim yolu hava kaynaklı. Nadiren, inflamasyon nedenleri, oral kavite ve nazofarenks kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığına bağlıdır: periodontal hastalık ve çürük, kronik tonsillit, pürülan sinüzit.

Provoke edici faktörler:

 • soğuk yiyecek ve içeceklerin kullanımı;
 • genel hipotermi;
 • bağışıklığın zayıflaması;
 • palatine bademciklere (nadiren) mekanik hasar.

Akut tonsillit tipleri ve çeşitleri

Köken olarak, aşağıdaki anjina türleri ayırt edilir:

 • birincil (banal) - bağımsız olarak gelişen akut iltihap;
 • sekonder (semptomatik) - hematopoetik sistemin (agranülositoz, akut lösemi, enfeksiyöz mononükleoz) hastalıklarında kızamık, difteri ve diğer enfeksiyonların arka planı gelişir;
 • Spesifik - spesifik infeksiyöz inflamasyon ile ortaya çıkar (ülserli-membranöz anjina, mantar anjina).

Bademciklerin lezyonlarının doğası gereği anjinleri ayırt eder:

 • mavi dil;
 • laküner;
 • foliküler;
 • fibrinli;
 • apse.

Catarrhal formu takviye olmadan ilerler. Kalan anjina formları, pürülan inflamasyona işaret eder.

Belirtiler ve belirtiler

Pürülan iltihaplanma ile, genel zehirlenme belirtileri (zehirlenme) kuvvetle telaffuz edilir, vücut tarafından serttir.

Purulent boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • yoğun boğaz ağrısı;
 • sıcaklık artışı (inflamasyonun şekline ve şiddetine bağlı olarak 37.5 ila 40 ° C);
 • titreme;
 • zayıflığı;
 • baş ağrısı;
 • alt sırt, eklemler, kas ağrıları ağrı;
 • iştah kaybı;
 • artan terleme;
 • yakın (alt çene) lenf düğümlerinin artışı ve keskin ağrıları;
 • bademcikler üzerinde sarımsı lekeler veya sürekli sarımsı-yeşil bir kaplama (pus).

Sıcaklığın keskin bir şekilde artması, bir çocuğun vazospazm ve ateşli kasılmalara neden olabilir.

Olası komplikasyonlar

Çocuklarda pürülan anjina, öngörülemeyen, yaşamı tehdit eden sonuçlara neden olur. Özellikle tehlikeli 10 yaşın altındaki çocuklar için bir hastalıktır.

Erken komplikasyonlara (hastalık sırasında ya da iyileşmeden hemen sonra) aşağıdakileri içerir:

 • akut pürülan otitis media;
 • pürülan sinüzit;
 • servikal lenfadenit;
 • bronşit.

En tehlikeli erken komplikasyonlar şunlardır:

 • paratonazil apsesi;
 • okidofarengeal apsesi.

Gelişimleri ile acil yatış gerekli. Apsenin cerrahi açılması, konservatif tedavi.

Daha sonraki dönemlerde, angina böbreklere, kalbe ve eklemlere zarar verir.

Eğer bir boğaz ağrısından şüphelenirseniz, çocuk bir çocuk doktoruna veya KBB doktoruna başvurmalıdır. Dar bir uzman (nefrolog, kardiyolog, romatolog) ortaya çıkan komplikasyonlarla ilgilenmelidir.

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Tanı için farenjektomi yapılır (pharynx'in görsel muayenesi). Not edilir:

 • belirgin hiperemi (kızarıklık) ve bademciklerin şişmesi, yumuşak damak, palatine arkın yakın bölgeleri;
 • yakın lenf düğümlerinin artmış ve şiddetli ağrıları;
 • bademcik, apse (flegmonöz anjina ile) üzerinde pürülan foliküller veya pürülan çökeller.

Tedavi yöntemleri

Tedavi bir hastanede ve ayakta tedavi ortamında yapılabilir. Hastaneye yatma zorunlu ise:

 1. çocuğun bağışıklık sistemi bozulur;
 2. hastanın yaşı 3 yıldan azdır;
 3. Enflamasyon şiddetli formda ortaya çıkar, komplikasyonlar gelişir.

Diğer durumlarda, evde de dahil olmak üzere tedavi yapılır:

 • antibiyotik almak;
 • lokal tedavi (durulama, aerosol kullanımı, emilim için tabletler);
 • semptomatik tedavi;
 • Romatizmal komplikasyonları önlemek için salisilat kullanımı.

Antibiyotik tedavisi

Penisilin grubu (Amoksisilin, Fenoksimetilpenisilin) ​​antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Penisiline alerjisi ve anjinin sık tekrarlaması durumunda, makrolid grubunun (Azitromisin, Sumamed) antibiyotikleri tavsiye edilir.

Penisilinler ve makrolidler etkili değilse sefalosporinler (sefazolin, seftriakson) tercih edilen ilaçlardır. Bir hastane koşullarında enjekte edilirler, şiddetli inflamasyon formları veya komplikasyonların gelişmesi için reçete edilirler.

Yerel tedavi

Yerel tedavi şunları içerir:

 • boğazın antibakteriyel ve antiseptik aerosollerle (Hexoral, Tantum Verde, Givalex, Bioparox) sulanması;
 • antiseptiklerle boğaz tıkanması (Miramistin, Klorheksidin, Sangviritrin);
 • tabletlerin antibakteriyel ve antiseptik, analjezik, anti-enflamatuar ve zarflama etkisiyle (Strepsils, Faringosept, Falimint, Grammidine) emilmesi.

Emzirmeyi ve tabletleri kızartmayı ve çözmeyi bilmeyen küçük çocuklar, sadece farinksin spreylerle sulanması önerilir.

Semptomatik tedavi

 1. sıcaklığın düşürülmesi - parasetamol (Panadol) ve ibuprofen (Nurofen) bazlı antipiretik maddeler;
 2. vazospazmın rahatlatılması için (yüksek sıcaklık ve eller ve ayaklar soğuk) - no nohut veya drotaverina hapı;
 3. zehirlenme belirtileri ortadan kaldırmak için - antialerjik ilaçlar (Zodak, Erius, Suprastin).
 4. Antibungal ajanlar (Nystatin, ketokonazole) - antibiyotik tedavisi arka plana karşı mantar enfeksiyonu gelişiminin önlenmesi için;
 5. bağırsak florasının normalleşmesi için - prebiyotikler ve probiyotikler (Linex, Bifi-Form).

Halk tedavisi

Halk ilaçları yardımcı tedavi için kullanılır. Angina ile savaşmanın en yaygın ev yöntemleri gargaralık yapıyor:

 • soda / tuzlu su çözeltisi (bir bardak su içinde bir çay kaşığı çözülür / su içinde çözülür, durulamalar günde 4 kez yapılır);
 • bitkisel infüzyonlar (papatya, okaliptüs, nergis, adaçayı);
 • propolis tentürü (100 ml ılık suda seyreltilmiş tentürün 5 damlası).

Küçük çocuk suları ya da sıcak çay gargara nasıl 30-60 dakikada bir verilmelidir bilmiyorum.

Fizyoterapötik prosedürler

Pürülan boğaz ağrısı reçete edildiğinde:

 • Bademcikler üzerinde UHF (lenf düğümlerinde önemli bir artış ile);
 • elektroforez ve mikrodalga tedavisi;
 • oksijen prosedürleri;
 • iğne yapraklı banyolar.

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon

Pürülan boğaz ağrısı sonrası rehabilitasyon aşağıdaki durumlarda reçete edilir:

 • hastalığın karmaşık seyri;
 • çocuğun pürülan inflamasyonun sık relapslarına olan eğilimi.

Özel olarak seçilmiş fizik tedavi (uzun), derin nefes alan solunum egzersizleri önerilir.

Önleyici tedbirler

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi içerir:

 • süper soğutmaların bastırılması;
 • yerel ve genel sertleştirme;
 • bağışıklığı güçlendirmek;
 • ağız boşluğunun ve nazofarenksin (çürük, periodontal hastalık, sinüzit, larenjit) kronik hastalıklarının tedavisi.

Purulent boğaz ağrısı, öngörülemeyen sonuçlara sahip tehlikeli bir hastalıktır. Cerrahi müdahaleye duyulan ihtiyaç, iç organların ciddi kronik hastalıklarına yol açabilir. Pürülan tonsillitin kendi kendine tedavisi kabul edilemez.

 1. Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. Bu durumda, ilacın dozları çocuğun yaşı ve ağırlığına bağlı olarak doğru bir şekilde hesaplanmalıdır. Ve kandaki antibiyotik konsantrasyonu kesin olarak belli bir süre korunmalıdır (rölyef olsa bile, öngörülen kursun kesilmesi yasaktır).
 2. Hastalığın tedavisi sırasında, kardiyovasküler ve boşaltım sisteminin durumu izlenmelidir.
 3. Kesinlikle yasaktır herhangi bir termal prosedürler (inhalasyon, kompresler). Sıcaklık patojenik flora yoğun olarak çoğalır, iltihap kötüleşir.
 4. Aktarılan pürülan boğaz ağrısından sonra, çocuk 30 gün boyunca dispensif gözlemdedir. Bu sürenin sonunda testler yapılır. Tüm göstergeler doğruysa, o zaman bir de-kayıt işlemi gerçekleştirilir. Bir sapma tespit edildiğinde, çocuk uygun uzmana gönderilir.

Komarovsky, boğaz ağrısını web sitemizde görebileceğiniz ayrı bir programa ayırdı.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi yöntemleri

Çocuklarda pürülan anjina oldukça yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır. Pürülan boğaz ağrısının etken maddeleri streptokok, stafilokok, adenovirüsler veya pnömokoklardır. Enflamatuar süreç, bir kural olarak, bademciklerde, bazen farinks ve lenfadenoid dokuda başlar. Çocuklarda, pürülan boğaz ağrısı havadaki damlacıklar ile bulaşır. Anjina genellikle hipotermi, ARVI hastalığından sonra ve ayrıca azaltılmış bağışıklığın bir arka planına karşı gelişir.

Angina, pürülan, herpetik, catarrhal ayrılır. Her türün kendine özgü özellikleri vardır. Pürülan boğaz ağrısı teşhisi ebeveynlerin kendileri için zor değildir. Çocuğun ağzına bakmak yeterlidir. Bademcikler üzerinde bu hastalık ile görünür püstüller vardır. Gri-sarı tüberküller döküntüler şeklinde olabilir, ancak ayrı olabilir, ancak büyük boyutlu olabilir.

Purulent boğaz ağrısı, sırayla, lacunar ve foliküler ayrılır. Bademciklerin pürülan enflamasyonu en sık okul öncesi çocuklarda görülür.

Semptomlar: boğaz ağrısı, terleme, halsizlik, bozulma, öksürük, burun akıntısı. Bademcikler genişlemiş, hasta yutma güçlüğü çekiyor. Çok kısa bir sürede, 39-40 derecelik bir sıcaklık atlaması gözlenir. Lenf düğümleri büyüklükte artar, onlara dokunduklarında ağrı görülür. Çocuk baş ağrısı, eklem ve kaslarda ağrı hissedebilir. Dilde, beyaz bir kaplama, kötü bir nefes görebilirsiniz.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Bir çocuk pürülan anjina ile hastalanırsa, hemen tedaviye başlamak gerekir. Tedavinin seyri genellikle 7-10 günden az değildir. Tedavi doktorun önerilerine göre yapılırsa, semptomların giderilmesi üçüncü günde olabilir. Tedaviyi kesemezsiniz, çocuğu sokakta daha fazla serbest bırakabilirsiniz.

Çocuklarda pürülan anjina ciddi ve sinsi bir hastalıktır. Tedavi sonuna kadar yapılmalıdır. Aksi halde, anjin yakın gelecekte geri dönecek veya ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Tekrarlanan ve tedavi edilmeyen tonsillit komplikasyonları arasında kalp hasarı, sepsis, romatizma (bağ dokusu hasarı), artrit (eklem hasarı), böbrek hasarı olabilir.

Bir çocuk pürülan boğaz ağrısı ile nasıl tedavi edilir?

Bugüne kadar, oldukça geniş bir yelpazede farklı ilaçlar var. Çocuklarda pürülan anjina ile tedavi esas olarak antibakteriyel ilaçlardan (oral uygulama ve enjeksiyon olarak) oluşur. Yani pürülan anjina olan çocuklar için antibiyotik reçete edilir. Yüksek sıcaklıkta antipiretik ajanlarda antihistaminikler kullanılır.

(Geksoral, Stopangin, Ingalipt ve diğerleri). Gargara yapman gereken her saat, günde sadece 15-20 durulama sonucu olumlu bir sonuç verecektir. Sıcak bir soda, deniz tuzu çözeltisiyle gargara yapabilirsiniz. Calendula, adaçayı, papatya, okaliptüs durulama için uygun bitkilerin decoctions itibaren. Propolis, çocuklarda pürülan anjina ile durulama için kullanılır. Bunu yapmak için, birkaç damla alkollü tentür propolis ılık suda (yaklaşık yarım bardak) yetiştirilir. Durulama için, bir Furacilin çözeltisi, zayıf bir tuz çözeltisi veya Lugol çözeltisi uygundur. Durulama solüsyonları değiştirilebilir. Sıcak bir durumda tutmak için bir termos şişesi kullanmak uygundur.

Gerekli bol içecek, yatak istirahati, C vitamini alımının eklenmesi. Bol miktarda sıcak içecek vücuda zehirlenmeyi giderir, gelişmiş idrara çıkma ile toksinlerden kurtulur. Katı diyetleri yutmak zor ve acı verici olduğundan, bu zamandaki çocuğun beslenmesi esas olarak sıvı yemeklerden oluşmalıdır. Mukoza boğazında tahriş edici bir etkiye sahip olmamak için yiyecekler çok sıcak olmamalıdır.

Ebeveynler, pürülan boğaz ağrısının tedavisi için sıcak kompreslerin yapılmaması gerektiğini bilmelidir. En alt satır, ısınmanın, kan akışını enfeksiyondan etkilenen yerlere yükseltmesidir. Sonuç olarak, enfeksiyon kan dolaşımına girer ve vücut boyunca yayılır. Boğaz durumunun ısınması sadece ağırlaşabilir.

Doğru yaklaşım ve tüm tıbbi önlemlerin gözlenmesi ile, ilk 3-4 gün içinde zaten pürülan boğaz ağrısının ana semptomları azalmaktadır. Sonraki 7-10 günde, hastalık tamamen yenilmelidir. Çocuğu hastalıktan sonra farklı aktivitelere maruz bırakmayın. Vücudun iyileşmesi için zaman verin. Bakteriyel zehirlenme bağışıklığı önemli ölçüde zayıflatır. Çocuğun daha fazla uykuya ihtiyacı, dinlenmeye ve yemeye ihtiyacı vardır.

Eğer 3-4 günlük tedaviden sonra hastalığa neden olan bir çocuk nasıl tedavi edilir? Çocuğun durumu iyileşmezse ve yüksek vücut ısısı ile birlikte ateş kendini hissettirirse, bir uzmanı tekrar aramak gerekir. Büyük olasılıkla, ek bir muayene yapmak ve tedavi rejimini ayarlamak gerekli olacaktır.

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Bazı ebeveynler yanlışlıkla pürülan boğaz ağrısının ilaç kullanmadan tedavi edilebileceğini düşünmektedirler. Boğaz boğazının kendisinde korkunç olmadığını, ancak komplikasyonları için tehlikeli olduğunu bilmek gereklidir.

Halk ilaçları sadece anjini tedavi edemez. Bu, çocukların tedavisinde geleneksel tedavi yöntemlerinin hiç kullanılmaması gerektiği anlamına gelmez. Kullanımları, bir uzman tarafından reçete edilen tedaviye ek olarak yapılmalıdır.

Pürülan boğaz ağrılarını tedavi etmek için ballı sıcak süt çocuklarda çok faydalıdır. Demlenmiş ladin dalları üzerinde inhalasyon ile iyi bir etki sağlanır (infüzyondan gelen buharı solumak, kendinizi bir battaniye ile örtmeniz gerekir). Tedaviden sonra hemen sıcak bir yatağa gitmelisiniz.

Karmaşık tedavi çocuğun hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Önleme tedbirleri oldukça basittir. Hastalığın, pürülan anjinadan sonra çocuklara antibiyotik vermekten çok daha kolay olduğunu anlamak gerekir. Angina ile enfeksiyonun önlenmesi, her şeyden önce, bağışıklığı geliştirmede, vücudun genel koruyucu güçleridir. Bunu yapmak için düzenli olarak yemek yemelisiniz, düzenli olarak açık havaya çıkın, spor yapın, sertleştirme prosedürleri uygulayın. Pürülan boğaz ağrısı olan kişilerle temastan kaçınmak çok önemlidir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının hızlı ve etkili tedavisi

Çocuklarda pürülan anjina, genellikle bakteriler, stafilokoklar ve streptokokların neden olduğu bir hastalıktır. Hastalık ciddi komplikasyonlara sahip olabilir ve uygun tedavi olmaksızın tehlikeli olabilir. Bu nedenle, ilk belirtilerle, ebeveynlerin çocuklarda pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini bilmesi gerekir.

Çocuğun pürülan anjina varsa ne yapması, kaç gün tedavi edilir?

Çocuğunuz nezle boğaz ağrısı özelliği olan belirtiler varsa, öncelikle doktordan yardım isteyin. Kendine ilaç vermek en iyisi değildir, çünkü anjinadan sonraki sonuçlar ve komplikasyonlar acınabilir. Kan zehirlenmesi, bademcikler, romatizmal kalp hastalığı ve diğer tehlikeli hastalıkların ortaya çıkma riski önemli ölçüde artmıştır.

Yeterli tedaviyle, anjin semptomları hastalığın 3-4 gününde azalır ve en fazla iki hafta sonra çocuk sağlığa kavuşur. Boğaz ağrısı nasıl okunur?

Doğru seçilmiş ilaçların dışında, hızlı bir iyileşmenin anahtarı:

 • yatak istirahatine bağlılık;
 • bol içme;
 • Çocuk, boğaz ağrısına rağmen, tamamen yemesi gerekir;
 • Bebeğinizin sık sık ellerini yıkamasını sağlamanız gerekir;
 • kaynar su ile çocuğun kullandığı tabak ve çatal bıçak takımı;
 • Her zaman bir çocuk odasını havalandırın.

Önemli! Şekersiz kompostolar, süt, tavuk suyu veya bitkisel çay içmek için çocuğu önerin. Bütün bu sıvılar mutlaka sıcak olmalı, ancak sıcak olmamalıdır.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri - fotoğraf

Anjina hızlı bir şekilde tedavi nasıl

Çocuklarda pürülan anjina çeşitli ilaçlar ile tedavi edilir:

 • antibiyotikler;
 • antiseptikler;
 • ateş düşürücü ve anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antihistaminikler.

Önemli! Zehirlenme belirtileri olduğunda, detoksifikasyon için hazırlıklar (Deksametazon, Metilprednizolon) almak gerekir.

Hızlı bir iyileşme için, her biri hem hastalığın nedenlerini ortadan kaldırmayı hem de hoş olmayan semptomları azaltmayı amaçlayan bir ilaç kompleksi tedavi edilmelidir.

Önemli! Antibiyotik alırken alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Bu nedenle, tedavide son yer antihistaminikler tarafından işgal edilmez (Citrine, Suprastin, Zodak).

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı fotoğrafı

Antibiyotiklerle tedavi, ne kadar sürer

Çocuğunuz yüksek ateşli boğaz ağrısı varsa, antibiyotik yardımı olmadan yapamazsınız. Çocuklar için penisilin grubu ilaçlar genellikle reçete edilir, bunlar şunlar olabilir:

Anjin tedavisi için antibakteriyel ilaçlar, tabletler, süspansiyonlar, şurup veya enjeksiyonlar şeklinde temin edilebilir. Tedavi süresi ortalama 3-10 gündür. Antibiyotiklerle daha uzun süre tedavi etmek istenmeyen bir durumdur, çünkü vücut üzerinde bir bütün olarak hareket ederler. Bu eşsiz bağırsak mikroflorasını yok eder.

Önemli! Optimal bağırsak mikroflorasını korumak için antibiyotiklerle birlikte Bifikol, Bifiform, Linex, Hilak Forte gibi ilaçlar reçete edilir.

Penisiline bağlı bir tedaviden sonra, hastalığın belirtileri kaybolmazsa veya alerjik reaksiyonlar ortaya çıkarsa, doktor bir takım makrolidlerin antibiyotiklerini reçete eder:

Eğer bu antibiyotik grupları yardımcı olmazsa veya komplikasyonlar ortaya çıkarsa, bebeğe bir dizi seflarosporin veya florokinol verilir.

Boğazları antiseptiklerle tedavi etmek nasıl?

Çoğu zaman, ülser ile angina boğazda şiddetli ağrı eşlik eder, çocuğun yutulması zor, yiyecekleri reddedebilir. Sonra soru ortaya çıkar - boğaz nasıl tedavi edilir, ağrıyı azaltmak ve dokuların iltihaplanmasını gidermek için.

Spreyler halinde lokal antiseptikler kullanabilirsiniz:

Rezorpsiyon için tabletler çok etkilidir:

Önemli! Eğer angina ilerlerse de, püyleri bademciklerin yüzeyinden nasıl çıkaracağınızı bilmiyorsanız, herhangi bir antiseptik solüsyonda nemlendiren bir gazlı bez kullanın.

Bir çocuğu gargaralamaktan

Evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı başarılı tedavisi her saat gargaralık sağlar. Bunu yapmak için, farmasötik antiseptik kullanmak en iyisidir:

Ayrıca ilacı kendiniz de hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, yarım çay kaşığı tuz ve sodayı 1-2 damla iyot ve bir bardak sıcak kaynamış su ile karıştırın.

Sıcaklık nasıl kaldırılır

Çoğu zaman, hastalık sıcaklığı önemli ölçüde artırır. Aşağıya indirilebilir:

Sıcaklığın azaltılmasına ek olarak, bu ilaçlar bir anti-enflamatuar etki üretir.

Önemli! Bazen bir çocuk ateş veya kataral anjina olmaksızın pürülan boğaz ağrısından etkilenebilir. Her zamanki boğaz ağrısı gibi tedavi edilmelidir.

Angina ile inhalasyon

Tedavi için çok etkili bir yöntem inhalasyondur. Sıcak buhar lokal olarak iltihap odakları üzerinde hareket eder, hızla ağrıları ortadan kaldırır. Bu yöntem kendi başına kullanılmaz, ancak bir yardım olarak çocuğun durumunu büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Önemli! Bebeğinizin ateşi varsa boğaz ağrısı tedavisi için inhalasyon kullanmayın.

Antiseptik olan buharların boğazına olan etkisinden dolayı pozitif bir etki gözlenir. İnhalasyon için sıvı hazırlanması için kullanılır:

 • Hlorgekesidin;
 • soda çözeltisi;
 • broth papatya.

Çocukta pürülan anjina 1 yıl

Bir yaşında bir çocuk pürülan anjina tanısı konulduysa, tedavi çok ciddiye alınmalıdır. Bu tam olarak oluşmamış bağışıklık kırıntılarına bağlıdır.

 1. Bebekler genellikle bir süspansiyon, şurup veya enjeksiyonlar (Amoksisilin, Ampioks, Amosin ve diğerleri) şeklinde reçete edilen antibiyotiklerdir.
 2. Sıcaklık 37.5 ° C'nin üzerine çıktığında, çocuk antipirikleri vermek gerekir. Şurup veya mum şeklinde ilaçları seçmek daha iyidir (Nurofen, Ibuprofen).

Tedavi için antiseptik spreyler veya tabletler kullanın. Küçük bir gazlı bez parçası almak, parmağınızla sarmak, Lugol solüsyonuna batırmak ve hafifçe boğaz ağrısını silmek daha iyidir.

Halk ilaçları ile tedavi

Geleneksel tıp sık sık pürülan boğaz ağrısı da dahil olmak üzere birçok hastalığın kurtulmasına yardımcı olur. En popüler tariflerden bazılarını düşünün.

Bal ile sıkıştırır

 1. Eşit miktarlarda bal ve aloe suyu karıştırın.
 2. Bu karışımı boyunla yağlayın.
 3. Boyunu polietilen ile sarın ve çocuğu bir fular ile sarın.
 4. Kompresörü 2-3 saat boyunca saklayın.
 5. Prosedürü 4-5 kez tekrarlayın.

Pancar kullanıyoruz

Küçük bir rende ham pancar ile silin, sonra eşit oranda kaynar su dökün. 6 saat ısrar edin, sonra her 2 saatte bir bu sıvı ile boğazını durulayın.

Soğan kabuğu

 1. Soğanlardan her zamanki sarı kabukları biraz alın ve su ile doldurun.
 2. Düşük ısıda 3-5 dakika kaynatın.
 3. 3 saat ısrar ediyoruz.
 4. Sıvıyı süz.
 5. Broth gargara günde 5-6 kez.

önleme

Anjina en iyi önleme bağışıklıkta bir artıştır. Ayrıca iyi yemek yemelisiniz, egzersiz yapın, sık sık temiz havada yürüyün ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürün.

Önemli! Çocuk genellikle pürülan anjina ise, belki de durumun en iyi yolu bademcik kaldırılması olacaktır.

İlkbahar mevsimi, vitamin eksikliği bir multivitaminler tarafından tüketilebilir ve yaz mevsiminde taze sebze ve meyveler olmalıdır.

Çocuğunuza karşı dikkatli olun, boğazda kızarıklık, ateş, bademcikler üzerinde beyaz pürülan plak - pürülan boğaz ağrısının ilk belirtileri, tedaviye devam edin. Dr. Komarovsky'nin anjinin ne olduğu ve nasıl tedavi edileceği hakkındaki düşüncelerini öğrenmek isterseniz, aşağıdaki videoya bakın.

Bir çocukta pürülan anjina: semptomlar, fotoğraflar ve hastalığın tedavisinde etkili yöntemler

Purulent boğaz ağrısı, hastalığın tamamlanmamış foliküler veya laküner formunun bir sonucu olarak ortaya çıkan bir akut tonsillit türüdür.

Pürülan akut tonsillit tehlikeli komplikasyonlar, ve hastalığın bu formunu teşhis ederken tedaviye hemen başlamak gerekli, olumsuz sonuçları en aza indirmek için.

Çocuklarda pürülan anjina

Hastalık çoğunlukla 4-8 yaş arası çocukları etkiler ve belirgin semptomlar var.

Çocuklarda pürülan anjina dört tiptir:

 1. Apse.
  Enflamatuar süreçler bademciklerdeki lifleri etkiler.
  Suppürasyon sol veya sağ tarafta gelişir, etkilenen organların şişmesi de tek taraflı olarak teşhis edilir.
 2. Foliküler.
  Pürülan akıntı bademciklerin foliküllerinde lokalize olup, amigdalada küçük sarı-yeşil apseler ortaya çıkabilir.
 3. Fibrinöz.
  Bazen hastalığın zayıflamış bağışıklığı olan bağımsız bir patoloji olarak gelişmesine rağmen, hastalığın lacunar ve foliküler formlarının uygun şekilde tedavisinin yokluğunda gelişir.
  Pus birikimi gökyüzünün yüzeyi boyunca yayıldı. Hastalığa bilinç kaybı eşlik edebilir, çoğu zaman çocuğun nefes darlığı vardır.
 4. Laküner.
  Bu tür anjinle birlikte foliküllerden akan irin, bu alanlarda iltihaplı süreçlerin gelişmesine yol açan bademciklerin (lacunae) kanallarına girer.
  Suppuration, lokalize nokta karakteri değildir, ancak sürekli tek tip bir plaka benzemektedir.

Hastalığın nedenleri

Çocuklarda pürülan anjinin nedeni yatmaktadır.patojen mikroorganizmaların: pnömokok, stafilokok, streptokok, diplokok ve diğer bu tür enfeksiyonlar.

Bu tür mikroorganizmalara negatif maruziyet sadece aşağıdakilerle başlar eksi negatif koşulları:

 • ortak azaltılmış bağışıklık;
 • solunum organlarının transfer edilen hastalıkları (influenza, ARVI, adenovirüslerin aktivasyonunun arka planında lezyonlar);
 • sarhoşluk;
 • aşırı soğuma gövde;
 • kalıcı Olumsuz veya kirli iklim koşullarında kalmak ya da nemde;
 • yetersiz beslenme;
 • duygusal fazla çalışma.

hastalık iletilebilir Enfekte bir kişiden sağlıklı bir kişiye Havadaki damlacıkların yanı sıra kontamine ürünlerin alınması ve hasta insanlarla fiziksel teması.

Fotoğraftaki çocukta pürülan anjina

Hastalığın belirtileri

Çocuklarda pürülan anjina, aşağıdaki semptomlar şeklinde kendini gösterir:

 • karın ve boğazda ağrı, baş ağrısı;
 • ateşli kasılmalar;
 • artırmak vücut ısısı 40 dereceiçinde;
 • mide bulantısı ve kusma;
 • ishal (her zaman görünmez);
 • adenopati, alt çene altında bulunan;
 • ortak keyifsizlik;
 • ağrıyan eklemlerde.

tanılama

Bunun için aşağıdaki teşhis prosedürleri gerçekleştirilir:

 1. Etkilenen bademciklerden malzeme örneği almak için bir leke (hastalığın nedensel etkeni ve en etkili antibiyotik ilaçlarının takibi için gerekli bir önlem).
 2. Anamnez değerlendirmesi Hasta.
 3. pharyngoscope.
 4. teslim genel idrar ve kan analizi.
 5. Olası randevu PCR analizi (Polimeraz zincir reaksiyonu), hastalığın nedensel ajanını başka yollarla belirlemek mümkün değilse.

Hastalık nasıl ilerliyor?

Purulent boğaz ağrısı genellikle zor oluşur, ama tedavi etmek kolaydır, Zamanında eylem alınırsa.

sıcaklık vücut ilk iki üç gün içinde artar, ve bebek şu anda uykulu olur ve pratik olarak normal aktiviteyi göstermez.

Belli olan solunum süreçlerinde bozukluklar, Yutulduğunda boğazda ağrı ile ilişkilidir. Nadir durumlarda, bilinç kaybı mümkündür.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Tedavi sırasında Yatak istirahatına uymak ve sürekli ılık sıvı içmek için çok önemlidir., Bu, çözünmeye, süzülmeye ve irin çekilmesine katkıda bulunur.

Hasta yemek yemeyi reddetmezse - Çocuğun tercihen yumuşak veya öğütülmüş yiyecekleri beslemesi, yulaf lapası ve çorbalar (katı yiyecekler ek olarak mukus boğazını tahriş edebilir).

ilaç

Bir ilacı planlı bir hastalıkta tedavi etmek için? Tıbbi preparatlar arasında, pürülan boğaz ağrısının tedavisinde ana vasıtalar, çoğu durumda oral ilaçlar şeklinde reçete edilen antibiyotiklerdir.

Özellikle ağır vakalarda yatarak tedavi için, bu tür ilaçlar kas içi enjeksiyonlar olarak uygulanabilir.

Ancak bir çocuk penisilin preparatlarına alerjik reaksiyonlar geliştirirse, bu ilaçları sefalosporinler ve makrolidlerle değiştirmek mümkündür (Sumamed, sefaleksin, sefuroksim).

antibiyotikler

Antibiyotiklerle tedavi her zaman ek olarak probiyotik ilaç alımını içerir., Bu, ana tedavi sırasında patojenik mikroorganizmalar ile birlikte ortaya çıkan yararlı mikrofloranın geri kazanılmasına katkıda bulunur.

Bu tür ilaçlardan çocuklar reçete edilir Linex, eko-flor, hilak forte, bifiform.

Antiseptik preparatlar

Gereksiz değil emici tabletler - gramicidin, pharyngosept.

Gerekirse doktor atar ağrı kesiciler ve antipiretikler. Bu tür ilaçlardan çocuklar çoğunlukla reçete edilen nurofen ve eferalgan'dır.

durulama

Ayrıca, boğaz durulamalarının yapılması önerilir - bunun için aşağıdaki formülasyonlardan herhangi birini kullanabilirsiniz, bunlar yayları bir diğeriyle birleştirmek için kabul edilebilir:

 • stopangin;
 • iodinol;
 • furatsilin;
 • lugol;
 • Rotokan;
 • miramistin;
 • klorofilin;
 • zayıf manganez çözeltisi;
 • hidrojen peroksit;
 • borik asit;
 • Ortak tuz, soda ve iyodine dayalı çözelti.

Geleneksel tıp

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi sırasında Geleneksel tıp kullanımı kabul edilebilir.

Çocukların tedavisi için, güvenli ve etkili olan aşağıdaki yöntemlerden birini kullanmak daha iyidir:

 1. Soğan dış sarı kabuğu su ile dökülür ve beş dakika kaynatın, sonra ajan üç saat süreyle infüze edilmelidir.
  Boğazın durulanması için süzülmüş bir sıvı kullanılabilir, bu işlem günde en az beş defa yapılmalıdır.
 2. Küçük bir rende üzerinde ovmak Ham pancar orta büyüklüktedir, bundan sonra bir bardak kaynar suya dökülür..
  Bu formda, pancarlar gece boyunca infüze edilir ve sabahları infüzyon, boğazı durulamak için kullanılabilir.
  Günde 3 kez bu ilacı ile boğaz yıkamak gerektiğinden, aynı anda birkaç porsiyon hazırlanması tavsiye edilir.
 3. Taze sıkılmış aloe suyu ve bal her türlü eşit oranlarda karıştırılır ve böyle bir bileşim günlük olarak boğaz tarafından dışarıdan yağlanmalıdır.
  Boynu yağladıktan sonra, iki veya üç saat boyunca sıcak bir fular sarmak gerekir.
  Çocukların tedavisi için, bu prosedür, hastalığın gelişiminin ilk günlerinde günde en az dört kez tekrarlanmalıdır.

Hastalığın önlenmesi

Pürülan boğaz ağrısı için etkili% 100 önleyici tedbirler öneremeyiz, ancak çocuğun böyle bir hastalık geliştirmesi olasılığını azaltmaya yardımcı olabilecek çeşitli öneriler vardır.

Bir çocuğa öğretmek de gereklidir. uymak kişisel hijyen kuralları En bulaşıcı hastalıklar, diğer hastalarla ya da dokundukları nesnelerle temas ederek hane halkı tarafından iletildiğinden.

Bu gereklidir zamanlarını doğru bir şekilde ayırıp, dinlenmeye yeterli dinlenme: Çocuklar için uyumak için günde yaklaşık 8-9 saat harcamak gerekir.

Bu, vücudun iç kaynaklarının geri kazanılmasına yardımcı olacak ve bu da bağışıklık üzerinde yararlı bir etkiye sahip olacaktır.

Tedavi hakkında geribildirim

"Torunum ağrılı boğaz ağrısıyla hastalandığında... doktor hemen antibiyotik reçete, Kız, boğazında şiddetli acı çekiyor ve neredeyse yemek yiyemiyordu.

Ama ilaçların yanı sıra ayrıca halk yöntemleri ile tedavi edildi: Torunumumu her gün balla yıkadım ve günde birkaç kez gargara ve tuzlu suyla gargara yaptım. Angina bir hafta sonra geçti".

Tatyana Nikolaevna, Petropavlovsk-Kamchatsky.

"En büyük oğlu pürülan boğaz ağrısı gösterdiğinde - çok acı çektik çünkü tedavi yeterince uzun oldu ve ilk birkaç gün içinde bana göründüğü gibi - etkisiz.

Takip eden doktorun tüm reçetelerine (gargara, teneffüs etme ve antibiyotik alma dahil) uymadığımıza rağmen, tedavi süreci iki hafta boyunca ertelenmiştir.

Bir uzman tarafından açıklandığı gibi - Bu yetersiz tedavi nedeniyle oldu, ve ilk üç gün içinde oğlumun rahatsız edici semptomlarına çok fazla dikkat etmediğimi ve onları ılımlı bir soğuk algınlığı için aldığımı itiraf edebilirim. ”

Svetlana Degtyareva, Volgograd.

Yararlı video

Bu videoda, Dr. Komarovsky'ye göre çocuklarda anjina tedavisinde bir antibiyotik gerekip gerekmediğini öğreneceksiniz:

Purulent boğaz ağrısı tehlikeli komplikasyonlar, ve hastalığın bu formunu teşhis ederkenTedaviye başlamak hemen gereklidir., olumsuz sonuçları en aza indirmek için.

Tedavi sırasında, çok Yatak istirahatına uymak ve sürekli ılık sıvı içmek önemlidir., Bu, çözünmeye, süzülmeye ve irin çekilmesine katkıda bulunur.

Bağışıklık sistemini, vitaminler açısından zengin gıdaların diyetine katılama veya dahil etme, kişisel hijyen kurallarına uyma prosedürleriyle güçlendirmek - bu, çocuğun bu hastalığı geliştirme olasılığını azaltmaya yardımcı olacaktır.

Çocuklarda pürülan anjina

Çocuklarda pürülan anjina - akut tabii ile karakterize edilen bir hastalık, bir enfeksiyöz etyolojisi, hızla gelişen ve yüzeyleri pürülan kitleler üzerinde oluşumu ile patolojik sürecin bademcikler bir kitle ile genellikle oldukça şiddetli zehirlenme sendromu. Nadiren daha nadiren pnömokok streptokok, stafilokok veya - Bu bulaşıcı hastalığın ana kaynağıdır, genellikle hasta bir çocuğa ya da destek ani nedeni irinli farenjit vermektedir. Bu hastalık için sıcaklık neredeyse her zaman yeterince yükselir, azaltmak zordur.

Pürülan anjina için antibiyotikler, bu enfeksiyonda kullanılan en önemli ilaçlara aittir ve önerilen dozajlarda ağırlık ve yaş ile reçete edilmelidir. Bu enfeksiyöz patoloji ile komplikasyonlar, kural olarak, yanlış veya yetersiz tedavi ile veya çocuklarda yeterince zayıflamış immün yanıt ile gelişir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın süreci, çocuğun organizmasının, özellikle okul öncesi ve okul eğitim kurumlarına devam ederken sürekli olarak karşı karşıya olduğu zararlı mikroorganizmalara direnme yeteneğine dayanır. 3 yaş ve üstü çocuklarda en sık teşhis edilen pürülan anjina, yaklaşık 10 yaşına kadar.

bebekler irinli bademcik çok nadir gelişir olmasına rağmen, oldukça zor gerçekleşir ve onun gelişimi için ana tetikleyici faktör kötü hijyen anne, bir tedavi meme, şişe düzeltmek için başarısızlık yanı sıra bulaşıcı hastalarla doğrudan temas vardır.

en sık streptokoklar tarafından temsil edilen irinli bademcik iltihabı, nedensel maddesi, stafilokok nadiren solunum yolu ile veya sindirim sistemi yoluyla bebek tarafından yutulur. Başlangıçta, ağızda bulunan ve vücudu koruma işlevini yerine getiren bademcikler tarafından yakalanır. Zayıf bağışıklık durumunda, bademcikler enfeksiyonun etken maddesiyle baş edemez ve çocuk hastalanır. Hastalığın da alçaltılmış bağışıklık oluşumu da soğuk mevsimlerde özellikle önemlidir, toplam vücut hipotermi, katkı, el hijyeni, hem de kullanım öncesinde ürünleri, örneğin diş eti iltihabı, stomatit, diş çürük gibi ağız boşluğu içindeki bir kronik enfeksiyon lezyonların varlığı düzensizlik. Çoğu zaman bu, örneğin piyelonefrit, deri lezyonları gibi vücutta çeşitli iltihaplı iltihaplı işlemlerin varlığına katkıda bulunabilir.

Patojenler gibi yaygın nesneleri kullanarak gerçekleştirilebilir olabilir hava veya öksürük, konuşma, hapşırma, öpüşme uyguladığı aerosol, ve kolları ve temas ev iletim yöntemi içermektedir, iki temel yolu, çocuğun vücut girebilir oyuncaklar, havlular, bulaşıklar.

Çok yönlü tanı testleri, ne zaman çocuk genellikle irinli anjina meydana geldiği tespit edilmiştir hemolitik streptokok olarak patojenin etkisi. Stafilokoklar ve karışık floranın bir varyantı gibi bazı mikroorganizmalar daha az sıklıkla izole edilir. Pürülan anjina gibi tehlikeli bir bulaşıcı hastalığın olası tüm patojenleri var olabilir ve bir kişinin derisinde normaldir. Hemolitik streptokok patojenik etkisi en iyi bilinen ve zarar verici etkisi streptokinaz, hemolisin, streptolizin dikkate alınarak bunlar arasında toksin çeşitli üretme aktivitesine bağlı olarak gelişir. Bu vücutta neden olur ve özellikle çocuk için oldukça ağır tolere zehirlenmesi sendromu geliştirir.

Çocukta pürülan boğaz ağrısı belirtileri ve belirtileri

2 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina genellikle lacunar ve foliküler gibi iki şekilde gelişebilir. angina tipik belirtileri folikül, ödem ve kolayca herhangi bir iz bırakmadan pürülan plak kaldırma olasılığı nedeniyle bademcikler boyutunda anlamlı artış açılması ile sonuçlanır, bademcik boşlukları irin laküner oluşumudur. Bademcik iltihabı ve folikül geçişle birlikte, derinlemesine bademcik lezyonlar ile karakterize edilen, ancak daha yüzeysel bulunur, bunların önemli şişme ve her iki tarafta amigdala tüm yüzeyini uyku moduna ayrı ayrı küçük prizler, olduğu gibi, aynı zamanda, bulunan pürülan plak ayrılması için yetersizlik. Nekrotik ve flegmon gibi formlar da vardır, ancak bunlar nadirdir ve irin ile dolu boşluklar olarak temsil edilir.

Çocukta 3 yıl ve diğer yaştaki çocuklarda pürülan anjina, patojenik mikroorganizma ile doğrudan enfeksiyon sürecinden 3-5 gün sonra kendini gösterir. Bununla birlikte, inkübasyon süresi, vücudun savunma mekanizmalarına doğrudan bağlı olan çok daha kısa olabilir. Çoğunlukla, birçok ebeveyn, çocuğun genellikle anjinaya neden olduğu bir andan endişe duymaktadır. Bu öncelikle bağışıklık sisteminin durumuna, bakterilerin patojenik etkilerine dayanma yeteneğine bağlıdır.

Başlangıçta, çocuklar zayıflıktan şikayet etmeye başlarlar, kaprisli, vızıltılı, yemek yemeyi reddederler, boğaz ağrısının oluşmasından şikayet ederler. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık hemen hemen eş zamanlı olarak yukarıdaki semptomların ortaya çıkmasıyla birlikte ortaya çıkar ve çok çabuk oluşur. Ateş, 39-40 ° C gibi yüksek rakamlara ulaşarak, vücutta güçlü bir ürperti, bir ağrı ile birlikte olabilir. Kural olarak, bir çocukta 2 yıldır pürülan anjina, çok gelişmiş zehirlenme sendromu ile tolere etmek çok zordur.

Dahası, bademciklerdeki boğazda oldukça kısa bir süre içinde, sık sık yeşil renkte kirlilik içeren kirli beyaz veya kirli sarı leke, hoş olmayan bir kokuya neden olur. Çoğunlukla, çocuklar tamamen yemek yemeyi reddedebilir, hatta sert içebilirler, konuşmak çok acı verici olur, bazen kulağa ağrı kesilebilir. Ağız boşluğunu incelerken, hem bademcikler hem de palatine kemerler açısından parlak hiperemi vardır, ancak posterior faringeal duvarın tutulumu yoktur. Görünüşte bademcikler ödemli, büyüklükte büyütülmüş ve pürülan bir kaplama ile kaplanmıştır. Lacunar formu ile, dökülme yaygındır, birbiriyle birleşir, ancak bademciklerin yüzeyini asla terk etmez. Foliküler formda, sadece bademcikler, pürülan birikintiden etkilenir ve plak, füzyona eğilimli olmayan ayrı tıkaçlar şeklinde görselleştirilir. Bazen bademciklerden biri, foliküler formdan ve diğer lacunardan, reçete edilen tedavi şeklinde etkilenebilir, ancak bu hiçbir şekilde etkilemez.

Çoğu zaman 3 yaşındaki bir çocukta pürülan anjina, çoğunlukla boyunda, alt çene yerleşimli lenf düğümlerinde bir artış ile ortaya çıkar. Bununla birlikte, bu semptom, boyunda şişlik olan laringeal ödem gibi zorunlu değildir. Genellikle, küçük çocuklarda hastalık, karın ağrısı, ishal, kusma gibi birkaç atipik semptomla da ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan anjina, organizmalarında, asla unutamayacağınız oldukça ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bunlar arasında, daha sonra gelişen piyelonefrit, stenoza larenjit, kalp krizi, miyokardit oluşumu ve daha sonra romatizma, paratonsillar apseler ile böbrek hasarı sayılabilir. Nadiren, ancak, çocuklarda sepsis vakaları gelişir.

Tıbbi uygulamada, genellikle, erken ve geç olarak, pürülan boğaz ağrısı komplikasyonlarını izole etmek gelenekseldir. Erken komplikasyonlar hastalık döneminde ortaya çıkar ve enfeksiyöz sürecin, örneğin orta kulak iltihabı, paratonzil apsesi gibi yakın yerleşimli dokulara yayılmasıyla temsil edilir. Geç komplikasyonlar iyileşmeden sonra 3 hafta veya daha sonra ortaya çıkar ve artrit, romatizmal kalp hastalığı, böbrek hasarı gibi patolojiler tarafından temsil edilir. Çoğu zaman, vücudun komplikasyonlar biçimindeki böyle bir reaksiyonu, zamansız başlatılmış doğru tedaviyle ya da hiç yokluğunda ortaya çıkar.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısı teşhisi

virüslü ile olası bir temas kurarak, hem de tarafından laboratuvar tarafından gerçekleştirilen denetim ek yöntemler atama sırasında hastanın görsel inceleme, dikkatli tarih tarafından yürütülen Teşhis irinli anjina çocuklar.

Bir çocuğu muayene ederken, aşağıdaki belirtiler birkaç işarettir, eğer bulunursa, cerahatli boğaz ağrısı ön tanısı yapılır:

- Sıcaklığın ve belirgin sarhoşluk sendromunun keskin yükselişinin gelişmesiyle hastalığın hızlı başlangıcı;

- bademciklerin parlak hiperemi ve üzerlerinde pürülan bir kaplama oluşumu ile birlikte boğazda ani bir ağrı;

- Boyundaki genişlemiş lenf düğümleri.

Pürülan anjina hastalarının gelişmesiyle birlikte burun akıntısı, öksürük rahatsız edilmediği unutulmamalıdır. Patolojik süreç sadece ağız boşluğundaki bademcikleri etkiler. Her iki bademcik üzerinde pürülan çökellerin varlığı bu patoloji için zorunlu olarak kabul edilir.

En sık kullanılan laboratuvar tanı yöntemleri şunlardır:

- pürülan boğaz ağrısının gelişmesiyle, beyaz kan hücrelerinin veya lökositlerin sayısındaki bir artışın, artmış ESR'nin yanı sıra formüldeki çubukların sayısındaki bir artış ile genel kan testinin atanması;

- Bu teşhisi olan çocuk için genel bir idrar testinin, böbrek hasarı şeklinde pürülan boğaz ağrısının bir komplikasyonunu saptamak için reçete edilmesi zorunludur;

- Kanın biyokimyasal analizinde C-reaktif protein miktarında bir artış tespit edilir;

- Çocuklarda irinli farenjit teşhisi yeterince hızlı yöntemler özel olarak tasarlanmış testlerin yardımıyla hızlı tanı olarak kabul, ancak kullanımı nedeniyle düşük duyarlılık için negatif sonuç verme ihtimalinin farkında Orofarenksin sağ çit yapmak için çok önemlidir edilir;

- Pürülan boğaz ağrısının tanısında sıklıkla PCR yöntemi kullanılmamakla birlikte, yüksek hassasiyet ve doğruluk nedeniyle unutulmamalıdır, ancak çalışmanın sonucu sadece birkaç gün sonra elde edilebilir;

- kültür ekim veya orofarenks, yani bademcik yüzeyinden bez alınmasına dayanır bakteriyolojik bir yöntem, bir yöntem olup, bununla birlikte, gelişme pürülan tonsilit neden oldu, fakat, aynı zamanda bir ya da diğer antibakteriyel ilaçların duyarlılığını ortaya çıkarmak için patojenin sadece türünü belirlemek için, Aynı zamanda birkaç gün boyunca sonucu beklemeniz gerekir.

semptomlara enfeksiyonların yeterli sayıda buna benzer çünkü çocuklarda irinli tonsillit ayırıcı tanı daima iltihaplı bademcik iltihabı ile sonuçlanan zaman teşhis olmayabilir, oldukça dikkatli ve ihtiyatlı yapılmalıdır. Bu durum, aynı zamanda, sadece bir elle ve pürülan plağı bunun oluşumu ile lezyon bademcik, özelliği anjin Simanovsky Vincennes örneğin bademcikler üzerinde pürülan baskın, ortaya çıkardı hastalıklar için geçerlidir. Difteri da, yara yüzeyi bırakmadan kaldırmak için ona spatula ile aynı plak tek bademcik etkilenebilir mümkün değildir ve plak damakta yayılır. enfeksiyöz mononükleoz gibi bir hastalık, kan mononükleer hücreleri ve plazma hücrelerinin belirli bir analiz, hem de çocuklarda lenf düğümlerinin hemen hemen tüm gruplarda bir artış belirlenmesinde önemli bir rol oynar. Oldukça sık irinli bademcik bademcikler bir mantar enfeksiyonu ile karışabilir, ancak orofarinksin neredeyse tüm yüzeyi hiçbir sıcaklık ve baskınlar sadece üzerlerinde bulunan, ancak olabilir.

Çocuklarda pürülan boğaz ağrısının klasik tedavisi

Pürülan anjinin evde veya hastanede tedavisi sıklıkla patolojinin şiddetine ve hastanın yaşına bağlıdır. Ayrıca önemli olan çocuğun bağışıklık sisteminin genel durumu, yani herhangi bir bağışıklık yetmezliği varsa, çocuğun hastaneye yatırılması gerekir, çünkü bu gibi durumlarda komplikasyon riski çok yüksektir. Ayrıca, küçük çocuklar için durağan koşullarda boğaz ağrısı tedavisi uygulanması tavsiye edilir, yani 2 yaşında ve daha küçük bir çocukta pürülan anjina tespit edilirse, tıbbi personelin gözetiminde tedavi edilmesi en iyisidir.

Purulent boğaz ağrısı tedavisi için aşağıdaki öneriler vardır:

- Özellikle yüksek sıcaklık reaksiyonu sırasında, patoloji gelişiminin ilk günlerinde yatak istirahatinin zorunlu olarak gözlenmesi;

- Yemekler yüksek kalorili, sıcak, en iyi buhar veya haşlanmış olmalı, baharatlı çeşniler eklenmeden, baharatlar, kızartılmış, tütsülenmiş, tuzlanmış;

- Çocuğun özellikle yüksek sıcaklıklarda zehirlenmenin maksimum etkisini azaltmak ve dehidrasyonu önlemek için sıcak çay, komposto, yabani gül suyu gibi büyük miktarda sıvı tükettiğinden emin olun;

- Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, olası komplikasyonların tedavisi ve önlenmesi için en önemli ilaçlardan biridir;

- Ayrıca çocuğun genel sağlığını kolaylaştırmak için semptomatik tedaviyi ihmal etmek imkansızdır.

Çocuklarda pürülan anjinin tedavisinde çok önemli bir nokta, durulamaların kullanımı, boğulma için özel drajelerin kullanılmasından oluşan boğazın uygun tedavisidir. Boğazın çeşitli antiseptiklerle tedavi edilmesi tavsiye edilmez, çünkü onların etkilerinin temeli, bademciklerin mukoza zarının bütünlüğünün bir ihlalidir, ki bu da iyileşme sürecini sıkılaştırır.

Durulama çözeltileri olarak, Miramistin, Iodinol, Furacilin gibi kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca bitkisel hammaddelerin bir kaynatılmasıyla, örneğin papatya, calenduladan da gargara yapabilirsiniz. irinli tonsillit tedavisi için lokal ajanlar genellikle Ingalipt, Proposol, Geksoral ve diğerleri gibi bu tür spreyler kullanılır gibi, ancak, 2 yaşın altındaki çocuklar yüzünden bronkospazm olası gelişmenin bunları kullanamaz unutulmamalıdır. Bioparox gibi topikal uygulama için iyi kanıtlanmış bir ilaç. Bir çocukta pürülan anjina ile sıcaklık her zaman yüksek rakamlara ulaşmak mümkün olduğundan antipiretik ilaçlar kullanmak için gereklidir. irinli bademcik genellikle bademcikler şişlik geliştiğinde yana, böyle Parlazin, Zodak, loratadin gibi farklı antihistaminikler, atama önerilir. Tonzilgon, bitkisel bir preparat, çok iyi kanıtlanmış, damlalarda mevcuttur ve kullanımı kolaydır.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, patojen üzerinde hareket edebilecekleri için zorunlu ilaçlardır. Bir grup antibakteriyel ilaç seçerken, pürülan bademcik iltihabının en sık nedeninin streptokok olduğu bilgisinden yola çıkılmalıdır. Çoğunlukla bakteriyolojik aşılama sonuçlarını beklemek mümkün değildir, çünkü bu uzun bir süreçtir ve tedaviyi hemen reçete etmek gereklidir. Bu nedenle, sıklıkla geniş bir etki spektrumuna sahip olan antibiyotiklere ait bir grup penisiline tercih edilir. Çocukların genellikle bir süspansiyon olarak almaları tavsiye edilir. Bir grup penisilin uygulamasının imkansızlığı durumunda, makrolidler veya sefalosporin serisi antibiyotikler reçete edilir. Eşzamanlı olarak antibiyotik almakla birlikte, probiyotiklerin, bağırsak sisteminin normal mikroflorasını koruyabilen ve disbiyoz gelişimini önleyebilen ilaçların kullanılması çok önemlidir. Bu ilaçlar Lineks, Bactisubtil, Lactobacterin, Bioflora içerir.

Doktor tarafından reçete edilen tedaviye tam uyumu 3-4 gün arasında, kural olarak, normal olarak normalize edilmeli, boğazdaki ağrı yavaş yavaş azalır. Hastalığın ilk semptomatolojisinin başlangıcından itibaren 8-10 gün içinde, çocuk tamamen iyileşir, ancak bu sadece doğru patojenetik tedavi sürecini geçerken olur.

Evde çocuklarda pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Cerahatli bademcik evde tedavi etmek yasak değildir, ancak biz oldukça bulaşıcıdır ve evler hala küçük çocuk veya hamile kadınlar ve bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler ise, onların daha sonraki enfeksiyon ile dolu olduğunu unutmamak gerekir. Bunu önlemek için birkaç basit koşulun gözlenmesi gerekir:

- Hasta bir çocuk mutlaka ayrı bir odada, sağlıklı aile üyelerinin geri kalanından bir oda olmalıdır ve mümkün olduğu kadar onlarla iletişime geçmemeye çalışmalıdır;

- Onun için bireysel çatal bıçak takımı, yiyecek alacağı mutfak eşyaları ve havluları derhal ayırmak gerekir;

- Hastalık çeken anjinin bir çocuk olduğu oda, her gün havalandırılmalı, günde en az 2 kez nemlendirilmeli ve optimum sıcaklık ve nemin korunması gereklidir;

- Hastalık döneminde hasta çocuklarda, oyuncaklarla birlikte kullanılmamalıdır;

- Hasta bir çocuğa bakarken, sağlıklı bir kişiye maske takmanız tavsiye edilir.

- Özellikle yüksek ateşle birlikte semptomatolojinin ilk 24 saatinde, hasta yatağı ile hasta yatağının zorunlu olarak uyulması.

Tüm hastanede tedavi atanan ve evde kullanılabilir, ama biz uzun süreli ateş sırasında dehidratasyon gelişme devletin bozulması durumunda derhal tavsiye almalısınız ve mümkünse hastaneye çocuk olmak unutmamalıyız.

Genellikle pürülan boğaz ağrısı tedavisi 2 aşamaya ayrılır: patojenik ve semptomatiktir. Tedavinin patojenik aşaması, zorunlu randevu ve antibakteriyel ilaçların uygulanmasını içerir. Çocuk evde ise, hastanın yaşına bağlı olarak tablet veya süspansiyon şeklinde verilir. Kural olarak, çocuklar için 5-6 yıla kadar bu ilacın sıvı formu önerilir ve 6 yaşından büyük çocuklar ve tablet şeklinde uygulanabilir. en sık reçete penisilinler, bunlar geniş bir aktivite spektrumuna sahip olması ve pürülan bademcik iltihabı neden olabilir streptokoklar, stafilokoklar, pneumococci ve diğer mikroorganizmaların vücutta üretimini etkileyebilecek gibi. Penisilin veya almalarına izin vermez başka nedenlerle intolerans durumunda, sefalosporinler veya makrolitten kullanılması önerilir.

Çocuklarda pürülan anjina için antibiyotikler, sadece zararlı mikroorganizmaları etkileyebildikleri için reçete edilmelidir. Başvurularının süresi en az 5-7 gün olmalı ve çocuğun tedavi görmesi durumunda sadece ilgili hekimin bu sınırları belirlemelidir.

Semptomatik tedavi, bir çocukta pürülan anjinada ortaya çıkan tüm patolojik semptomları düzeltmeyi amaçladığı için, daha az önemli değildir. Örneğin, şurup hazırlanması Ibufen şeklinde öngörülen sıcaklık antipiretik azaltmak için. Bir çocukta pürülan anjinadaki sıcaklığın oldukça zor ve yavaş olduğu her zaman unutulmamalıdır. Ödemdeki bademciklerin giderilmesi için antihistaminikler alınması önerilir, örneğin Parlazin. Boğazın özel antiseptik çözeltilerle veya şifalı bitkilerle durulanması çok önemlidir, hatta sıradan kaynamış ılık su ile de yapmak mümkündür. Bu prosedür günde 4-5 defadan fazla tavsiye edilmez. Durulamadan sonra boğazın ilaç ile örneğin Ingalipt ya da Hexoral gibi bir sprey biçiminde işlenmesi iyidir. Bazen tedavi eden doktor, bileşimde bir antibiyotik içeren boğaz Bioparox spreyinin tedavisi için tavsiye edilebilir.

Ayrıca, çocuğa sıcak çay, meyve içecekleri, komposizyonlar şeklinde bol miktarda sıvı vermek de eşit derecede önemlidir. Çocuk reddederse onu yemeye zorlamayın. Boğazdaki ağrının düzgün bir şekilde tedavi edilmesiyle, çocuklarda bile dinlenmeye bırakılırlar, bırakacaklar ve çocuk normalde yemek yiyebileceklerdir. Bu bademcik mukoza ve epitelizasyon ihlali daha büyük tahriş katkıda gibi, hastanın pürülan bademcik iltihabı sunulan gıda, tuz ve baharatlar ilavesi olmadan, püresi veya rendelenmiş, hafif şeklinde, her zaman sıcak olduğundan emin olmak için gereklidir.

Çocuğun bağışıklık sisteminin enfekte olmuş bir mikrobiyal maddeye direnmesine yardımcı olmak için, tüm olası immünmodülatör ilaçların kullanılması tavsiye edilir.

Reçeteli antibiyotikler alarak, doktorun tüm önerilerine sıkı bir şekilde uyulması durumunda, tedavi mutlaka başarılı olacaktır ve çocuk hızlı bir şekilde iyileşebilecektir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit: hastalığın sonuçları ve komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabı üst solunum yolunu etkileyen bir hastalıktır. Hastalık düzgün tedavi edilmezse, sistemi ve vücudun organlarını etkileyen ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Gebe kadınlarda anjin: fetus için risk olmadan hastalığı nasıl tedavi edilir

Hamilelik sırasında kadının bağışıklığı zayıflar, bu nedenle çeşitli enfeksiyonlara yakalanma riski birçok kez artar. Aralarında en tehlikeli olanlardan biri anjinadır: annede ciddi komplikasyonlara ve fetüste gelişimsel bozukluklara yol açabilir, bu nedenle bu yaygın hastalığı ciddiye almak önemlidir.