Loading

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin insanlarda ortaya çıkmasının en yaygın nedeni, streptokok bakterilerin saldırısıdır.

Pürülan anjina oldukça hızlı gelişir, çünkü bakteriler vücudu birkaç dakika içinde etkiler. Bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesini nasıl önleyeceğinizi size anlatacak bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Hastalığın Nedenleri ve Belirtileri

Bademcikler üzerinde pürülan mevduat - pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan boğaz ağrısı ana patojenleri streptococcus ve pneumococcal virüsleridir. Bir kişi vücuda girdiğinde, virüs vücudun doğal bir filtresi olan bademciklerden geçer.

Hücreleri çeşitli patojen mikroorganizmalarda tutulurlar ve pürülan boğaz ağrısının gelişmesine yol açan patojenik mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğrarlar.

Uzmanlar, hastalığın gelişimini provoke edebilecek bazı olumsuz faktörleri tanımlarlar:

 1. sağlıksız koşullarda insan yerleşimi
 2. Ciddi hastalıklar veya yetersiz beslenme sonucu vücudun koruyucu işlevlerinde azalma
 3. yıkanmamış veya ısıl işlem görmemiş gıdaların tüketimi
 4. Diş etlerinin ve dişlerin değişen karmaşıklığı hastalıkları
 5. sinüs tıkanıklığına bağlı burun içinden normal nefes almayı engelleyen KBB organlarının patolojisi
 6. şiddetli hipotermi
 7. uzun süre tozlu bir yerde olmak
 8. Sigara ve alkolizm gibi alışkanlıkların kötüye kullanılması

Sıklıkla, daha önce tonsil yaralanması olan hastalarda angina gelişir. Ek olarak, daha önce bademcik iltihabı geçirmiş olan hastalarda bu tür bir patoloji teşhis edilebilir, ancak bazıları korunmuştur.

Hasta, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden yaklaşık bir hafta sonra pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerini fark etmeye başlar, ancak bazı durumlarda kuluçka süresi çok daha az olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Pürülan tonsillitin en tipik semptomları aşağıdaki semptomlardır:

 • lenf düğümlerinin hassasiyetinde artış
 • Boğaz bölgesinde ağrı görünümü
 • boyunda ciddi şişlik
 • eklemlerde ağrıların görünümü
 • vücut ısısı yükselişi
 • ciltte döküntü oluşumu
 • bezler üzerinde beyaz kaplama
 • yuturken ağrı ve ter görünümünü
 • genel esenlikte bozulma
 • şiddetli tıkanıklık
 • burun boşluğundan öksürük ve akıntı

Bu belirtiler ortaya çıktığında, en kısa zamanda bir uzmandan yardım almanız gerekir. Pürülan anjinin, bir doktorun gözetiminde yapılması gereken karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Herhangi bir kendi kendine ilaçlama, tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilir;

Patolojinin tedavi prensipleri

Purulent boğaz ağrısı ciddi bir hastalıktır, bu nedenle tedavi kapsamlı olmalıdır!

Evde patolojiye başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekir. Hastanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak, doğru tanı koyacaktır ve en etkili tedaviyi reçete edecektir.

Evde pürülan bademcik iltihabının giderilmesi, bir doktorun tüm önerilerine ve randevularına uyulmasını gerektirir. Reçeteli rejimi ve diyetini sürdürmek, ilaç tedavisi yapmak ve en basit fizyoterapi türlerini uygulamak önemlidir.

Böyle bir hastalığın tedavisi, vücut ısısı azalıncaya ve hastalığın akut evresinin semptomları ortadan kalkıncaya kadar yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Ayrıca her gün, hastanın bulunduğu odanın ıslak temizliği ve havalandırması yapılmalıdır.

Hasta ayrı bir yemek yemesi ve aşağıdaki kurallara uyması gerekir:

 • Küçük porsiyonlarda gün boyunca yiyecek alın, ancak çoğu zaman
 • En iyi seçenek sıvı veya yarı sıvı gıdadır
 • Pişmiş yemekler sıcak olmalı, soğuk değil, sıcak olmalıdır.

Evde pürülan boğaz ağrısı ilaç tedavisi antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik ilaçlar ve vitaminler kullanılarak yapılır. Bu hastalığa karşı mücadelede son yer alınmamakta ve ulusal terapi araçları kullanılmamaktadır.

İlaç tedavisi

Boğaz için sprey - pürülan anjina için etkili ve kullanışlı bir araç

Pürülan bademcik iltihabı ile ana semptom yüksek vücut ısısıdır, bu nedenle antipiretik ilaçların alımı reçete edilir.

Bu ilaçları almak sadece termometre 38 derecenin üzerinde gösteriyorsa gereklidir. Vücut ısısını azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • parasetamol
 • ibuprofen
 • Asetilsalisilik asit
 • Panadol

Pürülan anjinaya boğazda ağrı ve bezlerde bir plak oluşumu eşlik eder. Bu semptomatolojiyi ortadan kaldırmak için, bir sprey ve durulama çözeltileri formunda emilim tabletleri, antiseptikler kullanılması tavsiye edilir.

İyi bir etki, aşağıdaki lokal antiseptiklerin tablet şeklinde kullanılmasıdır:

Bu gibi ilaçların yardımıyla sadece patojenik ortamın daha fazla çoğalmasını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz bölgesinde ağrıyı giderir.

Pürülan boğaz boğazından gelen spreyler hoş olmayan semptomları giderebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bu patolojinin tedavisi için daha sık olarak, sprey şeklinde aşağıdaki ilaçlar atanır:

Pürülan oluşumları kaldırmak ve boğazı dezenfekte etmek için, bir peroksit ve Dentastin çözeltisi kullanılarak mukozal tedavi yapmak mümkündür.

Hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmak, durulama için antiseptiklerin yardımıyla mümkündür.

Rotokan ve Chlorophyllipt gibi iyi bir etki, günde birkaç kez boğazla tedavi edilmesi gereken bir ilaçtır.

Hastalığın tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotikler hastalığın tedavisinin temelini oluşturur!

Pürülan hastalığın tedavisi bir uzman tayin antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılır.

Bakterilere karşı en etkili olanı 10 gün içinde alınması gereken penisilin ajanlarıdır.

Pürülan anjina ile mücadelede, penisilin grubunun aşağıdaki antibiyotikler kullanılabilir:

Amoksisilin, sentetik kökenli penisilin türevidir ve bununla tedavi, bakterinin ölümüne neden olmaz, ancak sadece daha fazla büyümesini engeller.

Sefalosporin grubunun antibakteriyel ajanları kimyasal kompozisyonları ile penisilin preparatlarını andırır. Böyle bir ilaç, Cefalexin gibi, bakteri yaşamı için önemli olan hücre duvarının oluşumuna engel oluşturur. Bunun bir sonucu, patojen mikroorganizmaların hızlı ölümü ve hastanın iyileşmesidir.

Hastanın penisilin ve türevlerine karşı alerjisi varsa, hastaya Eritromisin ve Tetrasiklin verilir.

Eritromisin, çeşitli bakteri türlerine karşı mücadelede yardımcı olan geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. Böyle bir ilacın antibakteriyel aktivitesi penisilin ile aynıdır, bu nedenle hoşgörüsüzlüğü olan kişiler için iyi bir alternatif olarak kabul edilir.

Tetrasiklin, bakterilerin daha fazla çoğalmasını önleyen protein sentezi üzerinde yıkıcı bir etki yapar. Bu antibakteriyel ilaç, penisilin intoleransı olan hastalarda bakteriyel enfeksiyonların çoğunu ortadan kaldırmak için reçete edilir.

Çoğu zaman pürülan tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibiyotikler reçete edilir:

 • eritromisin
 • klindamisin
 • amoksisilin
 • klaritromisin
 • diş hekimleri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi spreyler şeklinde antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilebilir. Böyle etkili bir ilaç, yerel bir etkiye sahip olan Bioparox'dur. Bu antibakteriyel ajan genellikle antibiyotiklerin iç alımı istenmeyen olduğunda, gebelikte pürülan tonsillit tedavisi için reçete edilir.

Hastalık halinde solunum

Önemli! Artmış vücut ısısında, inhalasyon yasaktır.

Akut anjina için etkili bir tedavi prosedürü inhalasyon olup, hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletmek mümkündür. Bu gibi prosedürlerin gerçekleştirilmesinde, antiseptik maddeler genellikle, örneğin birkaç damla iyot ilavesiyle bir soda çözeltisi kullanılır. Ek olarak, hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve bir Klorheksidin solüsyonu ile inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ev inhalasyonunun gerçekleştirilmesi için basit ve kanıtlanmış bir yöntem, buharların haşlanmış patateslerden solunması prosedürüdür. Bu tür bir inhalasyon için hasta, kök sebzeler ile tencerenin üzerine eğilmeli, başını bir havluyla örtmeli ve buharları solumalıdır. Bu prosedür hastanın durumu hafiflene kadar günde birkaç kez önerilir. Pürülan boğaz ağrısına genellikle vücut sıcaklığındaki bir artış eşlik eder ve bu durumla, inhalasyonlar kontrendikedir.

Bu prosedürü, arteriyel basınç ve kardiyovasküler sistemin çalışması ile ilgili sorunları olan kişilere karşı dikkatli bir şekilde yürütmek gerekir.

Evde anjina tedavisinde, inhalasyonlar tıbbi decoctions ve ilaçlar ile bir nebülizör ile yapılabilir. Bu prosedürler için, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

Tonzillon N gibi bir homeopatik ilacın kullanımı ile inhalasyon ile iyi bir etki verilir.

Patolojide sıkıştırır

Pürülan boğaz ağrısı ile ısınma, boğazda ağrıyı ortadan kaldırabileceğiniz, yararlı ve etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Maksimum etkiyi elde etmek için, bu tür bir prosedürün belirli kurallara uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir.

Isınma sıkıştırmayı ayarlamayı reddetmek aşağıdaki durumlarda olacaktır:

 1. ciltte alerjik ve püstüler döküntülerin görünümü
 2. kardiyovasküler sistem patolojilerinin saptanması
 3. Kompresyon bölgesinde cildin bütünlüğünün ihlali
 4. hastada tromboflebit varlığı veya kanama eğilimi
 5. akut dönemde enfeksiyöz hastalıkların varlığı

Hastanın ateşi varsa, pürülan boğaz ağrısına kompres koymasına izin verilmediği unutulmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısını evde tedavi etmek için çeşitli çözümlere dayanarak kompresler yapabilirsiniz. En sık olarak aşağıdaki şemaya göre ayarlanmış alkol veya votka kompresleri kullanılır:

 • Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve çözelti içinde ıslatılır
 • hafifçe sıkın ve cilde uygulayın
 • Üstte bir muşamba, bir pamuklu yün tabakası koymak ve bir mendil veya eşarp ile bir kompres yeri sarın

Evde votka veya alkol yoksa, tuz çözeltisi ile bir kompres hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 ml ılık suda 20 gram sofra tuzu çözülür ve sonuçta elde edilen çözelti işlem için kullanılır.

Geleneksel terapi yöntemleri

Gargara - pürülan boğaz ağrısı için zorunlu bir prosedür

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi, hem ilaç tedavisi, hem de halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. Daha önceki tedavinin başladığını hatırlamak önemlidir, tehlikeli komplikasyonların gelişmesinden kaçınmanın şansı o kadar yüksektir.

Geleneksel tıp, bakteriyel bir etkiye sahip olan bitkisel infüzyonlar ve et suyunun yardımı ile böyle bir hastalığı tedavi eder:

 • Propolis, anjina ile mücadelede etkili bir halk ilacı olarak kabul edilir, bu da hastalığın herhangi bir aşamasında durumu hafifletmeye yardımcı olur. Küçük bir propolis parçasını almalısın, ağzına koy ve yavaşça çiğnemelisin. Halk tedavisinin olumlu bir etkisinin elde edilmesi, ancak dilin uyuşukluk hissi ve yanma hissine neden olan kalite propolisin yardımı ile mümkündür.
 • Pürülan anjinin tedavisi için basit ve kanıtlanmış bir halk yolu, salin ile durulanır. Böyle bir prosedürü bir bardak ılık suda yürütmek için 2-5 yemek kaşığı deniz veya sıradan tuzu çözün. Böyle bir çözüm ile Gargara mümkün olduğunca sık tavsiye edilir, bu hastanın iyileşmesini hızlandıracak.
 • Lahana turşusu suyu dezenfekte edici bir etkiye sahiptir ve pürülan yaraların iyileşmesini hızlandırır, bu nedenle anjin ile gargara tavsiye edilir.
 • Doğal antibiyotik sarımsak olup, en karmaşık formda bademcik iltihabından kurtulmak mümkündür. Bir sarımsak sarımsakını bir bardak ılık sütün içine sıkabilir ve karışımı küçük yudumlarda içebilirsiniz. Ayrıca sarımsağı süzme peynirle karıştırmak ve bu tür bir tıbbi karışımı yemek tavsiye edilir.

Pürülan boğaz ağrısı, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Etkili terapinin yokluğunda bakteriler, örneğin, burun kulakları veya sinüsleri gibi başka organlara girerler.

Çoğu zaman, pürülan bademcik iltihabından sonraki komplikasyonlar, hastalığın tedavi edilmemesi durumunda gelişir.

Tehlikeli etkiler, horlama görünümünü ve hatta nefes almayı durdurmayı içerebilir. Pürülan boğaz ağrısının yokluğunda parathonsillar apse veya menenjit gelişebilir. Buna ek olarak, akciğerlere inhalasyon sırasında irin penetrasyonu ve enfeksiyonu mümkündür. Vücudun bu patolojik durumunun sonucu pnömoni gelişmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Purulent boğaz ağrısı, okoloth halkasının bademciklerinin iltihaplandığı, dokularda püy görüldüğü enfeksiyöz bir hastalıktır. Evde nasıl tedavi edilir, bademcik iltihabı, gargaradan daha hızlı bir şekilde bademciklerden gelen bademciklerden temizlemek için bir yetişkin, makaleden öğrenmenizi öneririz.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Hastalık yüksek ateş, boğazda keskin kesikler, titreme, artan bademcikler ve submandibular lenf nodları ile eşlik eder.

Pürülan boğaz ağrılı yetişkin palatine bademcikler içinde incelendiğinde, yüzeydeki ışık kapanımlarında, iltihaplı yüzeyin üzerinde hafifçe yükselen sarımsı bir pus ve mantar kaplaması bulunur.

Hastalık çok hızlı gelişir. Sıcaklık, 38 ° C'nin üzerinde keskin bir şekilde yükselir, ancak 3 günlük rahatsızlıktan sonra azalır, yutulduğunda ağrı azalır.

Bununla birlikte, bademcikler ve pürülan tıkaçlar üzerinde pürülan bir dolgu, birkaç gün boyunca bezler üzerinde kalır ve bunları kaldırmak için yoğun tedavi gereklidir.

Pürülan tıkaçları açmak ve çıkarmak için bağımsız olarak bademciklerin parankimine zarar verme olasılığı ve bir komplikasyon - paratonzillit, boyun flegmonu, sepsis.

Tedavi özellikleri

Lokal tedavi sadece evde pürülan boğaz ağrısı için yardımcı bir yöntem olarak hizmet eder, antibiyotikler yetişkinlerde ve çocuklarda anjini hızlı bir şekilde tedavi etmeyi başaran ana vasıtalardır.

Pürülan boğaz ağrısı ile, kombine bir tedavi reçete edilir:

 • antibiyotikler - tabletlerde amoksisilin, klaritromisin;
 • antiseptikler;
 • glukokortikosteroid preparatları;
 • antipiretikler;
 • analjezikler - parasetamol, ibuprofen içeren araçlar;
 • mineralli multivitamin kompleksleri;
 • immünomodülatörleri.

Yatak istirahati, rasyonel beslenme, günlük sıvı alımının artırılmasında büyük önem taşımaktadır.

KBB doktoru, pıhtıyı plaktan temizleyin, irin çıkışını sağlamak için pürülan tapaları açın. Bu işlemden sonra hasta çok daha kolay hale gelir.

Bademciklerin yüzeyini işledikten sonra, boğaz doktor tarafından verilen hapları alarak aseptik çözeltiler ile durulanır.

Tedavinin ana aşamaları arasında;

 • pustan bademciklerin saflaştırılması, pürülan fişlerin çıkarılması;
 • ağrının azaltılması;
 • sıcaklıkta azalma;
 • bağışıklığın güçlendirilmesi.

Sıcaklığı düşürmek için doktorlar 38 dereceyi geçtiğinde tavsiye eder. Sıcaklıktan, ateş düşürücülere ek olarak, ahududu reçeli, koyu kırmızı yapraklar veya yeşil dallar ile bol miktarda çay içmek iyidir.

Pus gelen palatine bademcikler nasıl temizlenir

Pürülan anjina ile, durulamalar bir saat içinde evde yapılabilir, bu da sürekli olarak sızan püyün iltihaplı lakunlardan mekanik olarak çıkarılmasını kolaylaştırır.

Durulama için antiseptikler kullanılır:

 • potasyum permanganatın pembe çözeltisi;
 • furatsilin - hazır veya seyreltilmiş bir tablet kullanın;
 • klorheksidin;
 • stopangin;
 • yodditserin;
 • streptocid;
 • miramistin;
 • stomatodin;
 • Rotokan.

Bademcik iltihabı için mükemmel bir halk ilacı - yeşil ceviz kabuğunun kaynatılmasıyla boğazın yıkanması. Et suyu acıdır, ancak çok yararlıdır, tanenler, yağlı yağlar, alkaloidler, vitaminler içerir. Kabuğun yerine ceviz yaprağı alabilirsiniz.

Durulama solüsyonu hazırlamak için şunları yapın:

 • Kuru ceviz yaprakları 3 yemek kaşığı veya 2-3 yeşil ceviz, parçalar halinde kesilmiş;
 • bir bardak kaynar su dökün;
 • Düşük ısıda 15 dakika kaynatın.

Günde 4 kez taze hazırlanmış bir ceviz ile gargara yapın.

Pürülan bir depodan streptocid solüsyonu kullanabilirsiniz. Bu ilaç yeterli konsantrasyonda bir çözelti hazırlamak için tabletlerde satılır, bir tablet 200 ml su içinde çözülür.

Bazı hastalarda durulama, bir gag refleksine neden olur. Bazen hamilelik sırasında, olağan durulamanın tadı, kusma isteğini kışkırtır.

Pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek ne kadar çabuk, eğer hasta bu işlemi evde yapamazsa, hasta gargara yapamıyorsa?

Boğaz ağrısı rahatlatmak için, emilebilir tabletler kullanılır, yetişkinlerde bu gibi ilaçlar vardır:

 • Faringosept;
 • Falimint;
 • Sebidin;
 • Chlorophyllipt;
 • Doktor Anne;
 • Strepsils;
 • Neo anjina;
 • Septolete;
 • Travisil.

Çözülen tabletler analjezik gibi davranır, ancak bunları sadece bu preparatlarla tedavi edemezsiniz. Pürülan anjinada tedavi için kullanılır, kullanım talimatlarına göre, bir yetişkinin gününde, en fazla 4 ila 8 tablet alınabilir.

Rezorpsiyon için streptocid tablet kullanabilirsiniz. Tadı çok acıdır, çocuklara tedavi için uygun değildir. Tablet emildiğinde tükürüğü yutmak istenmeyen bir durumdur.

Streptocide, çoğu zaman pürülan boğaz ağrısı olan streptokoklara karşı aktif olan geniş bir etki spektrumunun sülfanilamid preparasyonudır.

Prosedürü tekrarlayın, günde 4 kez daha sık olamaz. Ağızda emilmesinden sonra, streptocid tabletler, ilacın harekete geçmesi için zaman sağlamak için bir saat boyunca hiçbir şey yememektedir.

Aseptik Spreyler

Pus kullanımından arındırma için aseptik spreyler - Klorofilit, Stopangin, Geksoral, Tantum Verde, Kamerun, Yoks, Proposol. Kullanmadan önce, sprey alerjik duyarlılık için kontrol edilmelidir.

Sprey alerjisi olmadığını test etmek için, ağız boşluğunun sondalanmasını test edin, kap valfı bir kez basılarak yapılır. 6 saat sonra dudakların şişmesi halinde, ilaç boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılmaz.

3 yaşın altındaki çocuklar laringospazm olasılığı nedeniyle pürülan anjina ile herhangi bir sprey ile tedavi etmek için tehlikelidir. Bu durumun belirtileri hakkında okuyunuz, nasıl ortadan kaldırılacağını, Laryngospasm makalesinde daha fazla okuyabilirsiniz.

soluk alma

Yumuşatın, iyice yıkanmış patates kabuklarının kekik, adaçayı ve et suyu karışımı ile buhar inhalasyonlarının şişmesini azaltın. Soluma bir yetişkin tarafından gerçekleştirilir, akut semptomlar azaldığında sıcaklık normalleşir.

Kaynatma filtrelenebilir ve bir buhar inhaleri için kullanılabilir, ancak bir havlu ile kaplanmış bir tencerenin üzerinde ve nefes alabilirsiniz. Buharın boğazınızı yakmadığından emin olmanız gerekir. Yumuşatma ve dezenfeksiyon için, kullanımdan önce kaynamaya 2-3 damla köknar yağı eklenir.

Boğaz ağrısı ile başka hangi inhalasyonların yapılabileceğini öğrenmek için Prosedürler bölümüne gidin.

İyileştirme nasıl hızlandırılır

Boğazdaki acıyı azaltmak için, ses modunu gözlemlemek yararlıdır - daha az konuşmaya çalışın, hatta bir fısıldayarak. Gazlı içecekler içemezsiniz, çok ekşi, keskin, kızartılmış, füme kullanın.

Gıda yumuşak bir kıvamda olmalı, daha iyi - sıvı. Diyette, vitaminler PP, askorbik asit, B grubunun vitaminlerini girmelisiniz.

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi bir doktor randevusunu reddetmez. Halk tedavisi yöntemleri, antiseptikler anjina semptomları ile başarılı bir şekilde baş edebilmekte ve bademcik parankimindeki inflamasyonun odağını baskılayabilmeleri sadece antibiyotiklerle yapılabilmektedir.

Çocuklarda pürülan anjinin nasıl ve nasıl tedavi edilir?

En tatsız solunum hastalıklarından biriyle - pürülan anjina - çoğu çocukluktan bilinir. İlk belirtileri zehirlenme ile kolayca karışır, bazen hastalık kusma ve yüksek ateşle başlar. Anjina ile hastaneye yatma isteğe bağlıdır, ancak bazen çocuk doktoru yatarak tedavi konusunda ısrar eder. Çoğu zaman, ebeveynler bu tavsiyeyi reddederler, çünkü bulaşıcı hastalık bölümüne böyle bir rahatsızlık verirler ve orada başka bir şeyle enfekte olabilirsiniz. Çocuğa bu kötü ve kuşkusuz, ebeveyn bakım gerektirir, bu nedenle ev koşullarında çocuklarda bir pürülan anjin tedavisi - daha yaygın bir uygulama.

Angina hakkında biraz

"Pürülan anjina" ifadesi altında, bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bademcik iltihabı olarak anlaşılmalıdır. Bu hastalık, bezlerin tüm yüzeyinde beyaz pürülan lekeler veya tıkaçların varlığı ile karakterizedir. Lenfoid doku şişer, çocuğun larinkste hiperemi vardır. Boğaz ağrısı ana belirtileri:

 • mide bulantısı ve kusma;
 • yüksek vücut ısısı - 39.5-40 C;
 • boğazda ağrı kesilmesi;
 • yutulduğunda ağrı;
 • bademcikler genişletilmiş, kırmızı ve gevrek, beyaz eksüda ile kaplı;
 • artan tonsil lenf nodları;
 • diğer akıntılı semptomların yokluğu - burun akıntısı, öksürük, vb.
 • genel halsizlik, ciddi yorgunluk.

Palatine bademciklerin pürülan enflamasyonu genellikle streptokok ve stafilokokların bakteriyel büyümesinin arka planında ortaya çıkar. Az yaygın virüsler ve mantarların neden olduğu anjinadır.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Kısa bir süre içinde akut tonsilliti tedavi etmek için antibiyotik tedavisine dönmelisiniz. Kendimizi yerel ilaçlarla sınırlar ve sadece durulanırsa, hastalık sadece birkaç hafta sonra geri çekilir. Bu uzun süreli tedavi, ciddi komplikasyonların gelişimini tehdit ediyor.

Kalp, eklem ve idrar sistemi anjina, çoğunlukla - böbreklerin etkilerinden en çok acı çeker. Sorun, anjina ile mücadelede bağışıklık sisteminin, bu organlar üzerinde zararlı bir etkiye sahip olmasıdır, çünkü onları anjinin nedensel ajanları olarak tanır.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi karmaşık olmalıdır. Uyulması gereken ana kurallardan biri yatak istirahati ile uyuşmasıdır. Bu hızlı bir iyileşme için bir ön koşul. Temel tedavi önlemleri:

 • antibiyotik tedavisi. Anjini hızlı bir şekilde tedavi etmek için bir antibiyotik almanız gerekir. Yaklaşık 5-7 gün içinde bademcikler içinde pürülan tıkanıklık ve ağrı kurtulmak yardımcı olacaktır;
 • antiseptik etki. Durulama, emilim için tabletler, spreyler dezenfeksiyon ve anestezi için tasarlanmıştır. Pürülan eksüdadan bademciklerin daha hızlı temizlenmesine katkıda bulunurlar;
 • bol sıcak içecek. Boğaz ağrısı sırasında mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmeniz gerekir. Bu, ağrıyı hafifletmeye, bezleri tıkanıklıklardan arındırmaya, iltihapları gidermeye ve enfeksiyonu hızla üriner sistemden çıkarmaya yardımcı olur;
 • ateş düşürücü. Ne söylenebilirse, uzun süreli ateş sadece yararlı değil, aynı zamanda çocuğun organizması için de tehlikeli değildir. Anjina ile, ısı Nurofen, çocuk Parasetamol veya Ibuprofen, Animaldin rektal fitiller (dimitrol ile analgin) tarafından aşağı getirilmelidir;

Bu terapötik yaklaşım sayesinde, çocuklarda pürülan boğaz ağrısının etkili ve hızlı bir şekilde tedavi edilmesi sağlanmaktadır. Tüm reçeteleri takip ederseniz ve aynı zamanda antibiyotikleri günlük olarak alıyorsanız, hastalık 4-5. Birincisi, sıcaklık düşecek ve yutulduğunda ağrı ortadan kalkacak ve bademcikler nihayetinde tıkaçlardan arındırıldığında tamamen yok olacaktır.

antibiyotikler

Herhangi bir antibakteriyel ajan yönünde doğru seçim yapmak için bebeğin farenksinden bir bezle alınması önerilir. Bu, patojen türünün belirlenmesine ve aktif bir antibiyotiğin seçilmesine yardımcı olacaktır. Angina sadece bakteriler tarafından değil, aynı zamanda mantarlar ve virüsler tarafından da tetiklenebilir ve bu durumlarda antibiyotik tedavisi her zaman uygun değildir.

Küçük çocuklarda akut bademcik iltihabında, çoğunlukla aşağıdaki antibiyotik grupları reçete edilir: penisilinler, sefalosporinler, makrolidler. Bu grupların kısa açıklaması:

 1. Penisilin preparatları, örneğin, Amoxil K, Augmentin, iyi bir şeydir, çünkü herhangi bir zamanda, bir yemeğe eklenmeden alınabilirler. Bununla birlikte, çoğunlukla, genellikle anjinin nedeni olan streptokoklara karşı aktiftirler.
 2. Makrolidlerin ayrıca önemli avantajları vardır - çocuklara penisilin serisinin tolere edilmemesi halinde reçete edilir. Ek olarak, bu ilaçların aktif maddeleri, dokularda birikir ve bu da tedavinin gidişini yarıya indirmenize izin verir. En popüler ilaçlar Sumamed, Azitromisin.
 3. Sefalosporinler, çeşitli patojenlere karşı yüksek aktiviteye sahip geniş spektrumlu antibiyotiklerdir. Bunlar arasında pnömokok, stafilokok, streptokok vardır.

durulama

Antiseptik çözümler, bir değişikliğe gitmek için mümkün olan en kısa zamanda yardımcı olur, bu nedenle düzenli ve sık gargara yapmak çok önemlidir. Hazır çözümler satın almak gerekli değildir, çünkü en iyi dezenfektan düzenli bir tuzlu su çözeltisidir. Evde durulama şu şekilde gerçekleştirilir:

 • bir bardak sıcak (sıcak değil!) su içinde, yarım tsp çözünmesi gereklidir. soda ve çok fazla tuz. Birkaç damla iyot eklemek zarar vermez;
 • Bu çözüm ile gargara, özellikle hastalığın ilk günlerinde, her saat gereklidir;
 • Eğer pürülan tıkaçlar yıkanmazsa, ancak yüksek sıcaklık yoksa, bunları mekanik olarak çıkarmaya çalışabilirsiniz. Bunu yapmak için, endeksi ve orta parmakları bir bandajla sarın, antiseptik bir çözelti içine batırın ve bademciklerle silin. Bu yöntem özellikle, nasıl gargara yapılacağını bilmeyen küçük çocuklar için bezlerin temizlenmesi için önemlidir.

Soda ve tuz yerine, furacilinin tabletini suda çözünebilir veya hazır kreatid solüsyonlarını (örneğin Klorofilylpt veya Givalex) kullanabilirsiniz. Sıklıkla, iyice ve iyice durulamak gerekir, böylece antiseptik, bademciklerin yüzeyinde mümkün olduğunca fazla olur.

Rezorpsiyon ve spreyler için tabletler

Öksürük ve boğaz ağrısından büyük miktarda pastil vardır. Hepsi farklı bileşime sahiptir - sebze, antiseptik, antibakteriyel. Anjina tedavisi için iki tür şeker kullanılır: antibiyotik ve antiseptik. Bitkisel esansiyel yağlara dayanan tabletler için, zengin bir tıbbi ve doğal bileşime sahip olmalarına rağmen, boğazdaki kesme ağrısıyla baş edememektedirler.

Akut tonsillit tedavisi için Candy Septéfril, Decatilen, Trachisan, Travisil, Strepsils vb. Uygundur. Üç yaşına kadar olan çocuklarda olduğu gibi, en sık olarak Sprey kullanmaları önerilir, örneğin Oracept veya Hexaspre.

Anjina hızlı bir şekilde tedavi etmek neden bu kadar önemlidir?

Palatine bademciklerin durumu, çocuğun organizmasının sağlığı için büyük önem taşır, çünkü lenfoid dokular bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Eğer anjin uzun süre tedavi edilirse, bademciklerin bozulmamış bir görünüm almamaları ve genişlemiş olmaları riski vardır. Friable bezleri yerel bağışıklığı azaltır ve bakteriler için verimli bir üreme alanı haline gelir. Bu, kronik bademcik iltihabı gibi bir hastalığın gelişmesine yol açar ve bu hastalık genellikle akut aşamaya geçer.

Boğaz ağrısı hızlı tedavi amaçları:

 • yutulduğunda acı veren duygular gider;
 • pürülan konsantrasyonları yok eder;
 • vücut ısısı normal seviyelere indirilir;
 • bademcikler azalır, kızarıklık ve iltihaplanma artık gözlenmez;
 • bademciklerin iltihaplı iltihaplanmasının nüksetmesini önler;
 • Kalp, eklem, böbreklerde komplikasyon riskini azaltır.

Çocuk yılda 3-4 kez bademcik iltihabı hasta ise, tonsillektomi reçete - bademcikler cerrahi olarak çıkarılması. Bununla birlikte, bilindiği gibi, insan vücudunda tek bir gereksiz organ yoktur. Bir yetişkinin görevi bebeğin bezlerini sağlıklı tutmaktır, çünkü lenfoid doku solunum yolu enfeksiyonlarına bir engel teşkil eder.

Purulent boğaz ağrısı, yüksek ateş, boğazda ağrı kesilmesi ve bademcikler üzerinde pürülan eksüda görünümü ile birlikte ciddi bir hastalıktır. Yetkili bir terapötik yaklaşım evde bir akut tonsillit çocuğunu hızlı bir şekilde tedavi etmenizi sağlar. Eğer hastalığa kendiniz izin verirseniz ve antibiyotik almayı reddederseniz, bebeğin hayati organlarının çalışmasına zarar verebilir.

Evde pürülan boğaz ağrısı hızla nasıl tedavi

Pürülan boğaz ağrısını tek başına belirleyebilirsiniz. Boğazda kızarıklık şikayeti olan bir kişinin boğazını, şiddetli ağrılardan kırılmaması için bir yudum su yutmamayı inceleyin.

İnflamasyonla ne olur?


Angina bulaşıcı bir hastalıktır. Amigdala'nın patojenini "karşılamak", bunun amacı insan sağlığını tehdit eden patojenleri durdurmaktır. Bademcikler - lenfoid doku birikimi, piyojenik grubun streptokok ve mikroplarının sayısı arttıkça bademciklerde lökositler aktif hale gelir. Görev, "düşmanı" bulmak ve nötralize etmektir.

Ölü koruyucu hücrelerin sayısı muazzamdır, mukus bademcikler üzerinde beyaz yoğun kümeler oluştururlar. Boğaz ağrısı tedavisinde antibiyotikler, lokal dezenfeksiyon ve pürülan çökeltilerin temizlenmesi gerekir.

Boğaz ağrısı tedavisinde nasıl davranılır?

Kalp ve böbrekler - hayati organları etkileyen tehlikeli komplikasyonları önlemek için anjina için antibiyotikler reçete edilir. Doktor hastanın boğazını inceleyecek ve ancak bundan sonra enfeksiyonla mücadele edecek bir antibakteriyel ilaç reçete edecektir. Antibiyotiklere duyarlılığı belirlemek için ek testlerin yapılması gerekebilir.

Terapist, hastaya, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmeye ve iyileşmeyi daha yakın hale getirmeye yardımcı olan manipülasyon kuralları hakkında genel tavsiyeler verir. Evde, hasta aşağıdakilere uymalıdır:

 • barış, fiziksel zorlamadan kaçının;
 • sık içme rejimi;
 • antibiyotik ve anti-inflamatuar ilaçlar almak;
 • gargara;
 • Vitamin kullanımı;
 • yerel tedavi.

Gıda özellikleri var. Yiyecekler mukozaya zarar vermemelidir, bu nedenle ılık sıvı lapası, çorba veya püresi almak daha iyidir. Sıcak çay içmek için kanın iltihaplı mukozaya akmasına neden olmaz.

Hastalık bulaşıcıdır, evde pürülan anjini tedavi eder, sonra hastanın izolasyonunu sağlar. Odanın nemli temizliği ve havalandırması ne sıklıkta yapıldığı için, kurtarma hızına bağlıdır.

İçme rejimi güçlendirildi. Bu, parçalanma ürünlerinin giderilmesi, kaybolan sıvıyı bir sıcaklıkta ter ile tekrar doldurmak ve boğazı nemli tutmak için gereklidir.

İlaçlara ek olarak, sonuç, pürülan boğaz halk ilaçları için tedavi verir. Bu amaçla boğazın boğulması, morsların ve et suyunun içilmesi, sıkıştırılması ve kullanılması.

Purulent boğaz ağrısı ev terapisi

Halk ilaçları, yüzyıllardır pürülan boğaz ağrılarını tedavi etmek için kullanılmış ve hızla iltihaplanmanın üstesinden gelmeye yardımcı olmuştur. Bunlar eczane ve buzdolabında saklanan gıdalarda satılan ucuz ilaçlardır.

kompres

Boyun ve göğüste kan dolaşımını hızlandırmak amaçlanmıştır. Pürülan anjina ile sıcak kompresler, sadece normal vücut sıcaklığında yapılırlar.

Yetişkinler ve çocuklar için kompres uygulayın. Tiroid bezi alanından kaçınmak önemlidir. Çocuklar uyumadan önce akşamları sıkıştırırlar. Yetişkinler, en az 3 saat serbest zaman olduğunda.

 1. Kompresyon için bir pamuklu kumaş veya bir parça gazlı bez gerekir.
 2. Hazırlanan karışım ile emprenye edilmiş ve boğaza ve göğsüne uygulanır.
 3. Nemi korumak ve sıcak bir fular veya fularla kaplamak için ince bir gıda filmi ile kaplayın.
 4. Kompresyon için basit ve etkili bir reçete alkol bazında yapılır. Eşit parçalarda% 70 alkol ve su karıştırılır.

durulama

Evde, bu basit ve hızlı bir ortak prosedürdür. Baskınları bademciklerden temizlemenin yararları önemlidir, iyileşmeyi hızlandırır, toksinlerin kan içine emilmesini önler, pürülan plak partiküllerini giderir.

soda

Çözümler için birçok tarif var. Yoğun filmlerin dezenfekte edilmesi ve uzaklaştırılması için tüm çalışmalar, mukoza yumuşatır, ağrıyı azaltır. Kanıtlanmış soda (1 çay kaşığı) bir bardak soğutulmuş kaynamış su içinde karıştırın. Günde en az 5 kez durulayın.

tuz

Deniz suyunun bileşimine benzeyen bir çözüm hazırlayın. Bir bardak sıcak kaynamış suda, bir çay kaşığı tuz eritin ve 5 damla iyot ekleyin (5 kez durulayın).

Hidrojen Peroksit

Yardımı ile tonsil mukozasının durumunu hızla geliştirebilirsiniz. Evde, pürülan boğaz ağrısı için bir durulama çözeltisi hazırlanır. Bu ilaç bademcik iltihabı, farenjit, stomatit ile yardımcı olur. 1 çay kaşığı% 3 hidrojen peroksit ve bir bardak kaynamış soğutulmuş su çözeltisi hazırlayın.

Tabletlerde uygun hidroperit, bir bardak su içinde çözülür ve hazır bir peroksit çözeltisi elde edilir. Durulama sırasında lifli plak yıkanır ve vücuttan çıkarılır. Pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olur, vücudun zehirlenmesini azaltır.

Bromil peroksit bademciklerin lokal tedavisinde kullanılır. Kullanırken dikkatli olun, bademciklerin yağlanması için seyreltilmemiş peroksit çözeltisi kullanılamaz. Su ile 1: 1 oranında seyreltiniz. Hidrojen peroksitin oksitleyici özelliği patojenik mikroorganizmalar için zararlıdır, filmleri gevşetir ve durulama sırasında yıkanması daha kolaydır.

soluk alma

Anjina ile, bu prosedür çeşitli nedenlerden dolayı gerçekleştirilir. Buharlar, mukozayu hafifçe etkileyerek şişliği ve ağrıyı azaltır. Bademcikler üzerindeki filmler gevşer ve daha kolay durulayıp yıkar. Pürülan boğaz ağrısı ile solunum, Klorheksidin veya Chlorfilipt ilaçları ile yapılır.

Tedavi edilen otlar şifalı bitkilere yardım eder. Geleneksel tıp, papatya, calendula, adaçayı veya kekik kullanır. İnfüzyonu veya çözeltiyi hazırlayın, nebülizer veya inhalere dökün. Eğer biri ya da diğeri yoksa, bir havlu ile kendinizi kaplayarak, kasenin üzerinde nefes almanız gerekir. Kendini yakmamaya dikkat et.

İnhalasyonlar 1 haftadan az olmamakla birlikte, doktorunuzla hangi maddenin kullanılması gerektiğini tartıştığınızdan emin olunuz. Bir gün 1-2 işlem yapar. İnhalasyon için kontrendikasyonlar: yüksek sıcaklık ve tansiyon, onkoloji.

Yerel Terapi

Durulama ve inhalasyonlara ek olarak, Lugol, boğaz ağrısının hızlı sertleşmesi için iyi bir etki sağlar. Eczaneden satın alın, reçetesiz satılır. Lugol kullanım için antiseptik kullanıma hazır bir çözümdür. İyot bileşiminde mikroorganizmalar ve mantarlar için öldürücüdür, stafilokokları öldürür. Lugol bileşimindeki gliserol, mukozayı yumuşatmak için etki eder.

 1. Pürülan anjina ile Lugol topikal olarak kullanılır. Püskürtmeli kullanışlı ambalaj, farinks mukozasını ve ağız boşluğunu sulandırmanıza olanak tanır.
 2. Doktor Lugol'u atar ve günde 3 ila 5 kez, boğaz içine püskürtülen kullanım önerileri verir.
 3. İlacını kullandıktan sonra içip yiyemezsiniz.

Lugol'un sulama nozulu içermeyen solüsyonu pamuklu çubukla uygulanır ve şişmiş bademcikler yağlanır veya birkaç dakika boyunca ağızda tutulur.

Hastalar, enflamasyon üzerindeki belirgin olumlu etkisi ve düşük bir fiyattan dolayı Lugol kullanırlar. Ayrıca, iyot tiroid hastalıklarının önlenmesidir. Lugol çözeltisinin bir pamuklu çubukla lokal olarak uygulanmasının, spreyden daha hızlı etki ettiğine inanılmaktadır.

Göz ardı etmek zor olan uyuşturucu ve kusurlar vardır. İlacın tadı özeldir, bademcikler ve boğaz içine enjeksiyon tedavisi bir emetik refleks eşlik eder.

Lugol kontrendikasyonları vardır, önceden okunmalıdır. Ek olarak, yan etkiler not edildi:

 • artan terleme;
 • cilt tahrişleri;
 • kaygı, sinirlilik;
 • salya akışı;
 • taşikardi;
 • uyku bozukluğu.

Halk ilaçları

 1. Enflamasyonun başlangıcı önerildiğinde, taze limon dilimlerini kesin ve lezzetle birlikte yavaşça çiğneyin. Ağzınızda bir dilim limon tutmak, yavaş yavaş eritmek iyidir. İşlemden önce kir ve mikropları yıkamak için limonu yıkadığınızdan emin olun. Limon dilimini ağzınızda tuttuktan sonra, hiçbir şey içmeyin ve uçucu yağ ve ekşi suyu yıkamamak için yemeyin. Gün içerisinde taze bir limon dilimi yemek gerekir.
 2. Taze limon mevcut değilse, limon suyu ile değiştirin. Su ile çözün ve her saat boğazını çalkalayın. Bu pürülan boğaz ağrısı hızlı bir şekilde tedavi yardımcı olacaktır.
 3. Çocuklar için süt balla hazırlanır. Lezzetli bir içecek, plağın bir kısmı yıkandığında boğazını yıkadıktan sonra içilmesi daha iyidir. Bir bardak süt ısıtılır, ancak kaynatılmaz. 1 tatlı kaşığı bal, 1 çay kaşığı soda ve bir dilim tereyağı eritin. Küçük yudumlarda bir içki iç. Bu kokteyl boğazı yumuşatır ve mukozayı alkalileştirir.
 4. Ahududu, dogrose, kuş üzümü: otlar ve kuru meyvelerden suyu hazırlamak. Su yerine sıcak iç. Limon ve ballı çay toplayıp küçük yudum alın.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi, hastanın hastalığın ciddiyetini anlaması durumunda sonucu ortaya çıkarır. Bu soğuk veya kızarmış bir boğaz değildir, yaşamınız için sağlığınızı önemli ölçüde kötüleştiren bir iltihaptır. Doktor tavsiyelerine uyun ve kendinize veya çocuğunuza bakmak için tembel olmayın. İlaçlara ek olarak, halk ilaçları kullanın, bu iyileşmeyi hızlandıracaktır.

Evde pürülan anjina ile nasıl başa çıkılır?

Pürülan boğaz ağrısı olarak da bilinen Tonsillit genellikle, genellikle bir belirti kompleksi olan viral bir lezyonu ve aynı anda semptomları ortadan kaldırır. Hastalığın kendisi tehlikeli bir komplikasyon olarak kabul edilir, bu nedenle hızlı bir terapötik cevap gerektirir. Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir ve iç organların patolojik komplikasyonları nasıl önlenir?

Uzmanlar bademcik ve boğazın iltihaplı bulaşıcı hastalıklarının ilk belirtileri ortaya çıktığında, kalifiye bir yardım için doktora başvurulmasını tavsiye eder. Pürülan bademcik iltihabı başarılı bir şekilde tedavi edilir ve hızlı bir şekilde evde, ana şey terapiye doğru bir şekilde yaklaşmak ve gerekli prosedürleri zamanında yürütmektir.

Purulent Boğaz Patolojisi Semptomolojisi

Pürülan anjina, komplikasyonsuz akut tonsillitten farklıdır, çünkü boğazdaki ve bademcikteki patolojik sürecin semptomları, hızlı akış ile karakterize edilir ve karakterize edilir. Bir kural olarak, bu tip bir enfeksiyon hızla oluşur ve bir kasırga akımı ile kendini gösterir.

Pürülan tonsilliti gösteren ana semptomlar şunlardır:

 • yutulduğunda boğazda keskin ve keskin ağrı;
 • bademciklerin boyut, kızarıklık ve şişlik artışı;
 • beyaz veya sarı nokta apsellerinin bademciklerinin görünümü;
 • vücut ısısındaki hızlı artış (39-40 dereceye kadar) ile birlikte ateş şiddetli semptomlar;
 • güçlü, aniden ortaya çıkan öksürük sendromu;
 • şiddetli şiddetli baş ağrısı;
 • kaslarda genel halsizlik, ağrı ve ağrı;
 • boyun ödem ve boğaz bölgesi;
 • genişlemiş lenf düğümleri.

Pürülan boğaz ağrısının semptomatolojisi aynı anda ortaya çıkmaz, ancak keskin bir artış ve semptomların yoğunlaşması ile karakterizedir.

Pürülan boğaz ağrısının birkaç eksprese olması, bir saat sonra bir saat içinde meydana gelebilir ve hasta kişinin genel durumunu hızla komplike hale getirebilir.

Hastalığın türüne bağlı olarak tedavi

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının tedavisi hastaya hangi enfeksiyöz patoloji tanısı konduğuna bağlıdır. Evde tedavi ve tedavi olanakları sadece komplike olmayan pürülan boğaz ağrısına neden olur, aksi takdirde bir kasırga hastalığı boğaz veya akciğerlerin şişmesine neden olabilir.

Modern tıp, tedavi rejiminin ayarlandığı duruma bağlı olarak çeşitli bademcik iltihaplarını sınıflandırır.

 1. Pürülan boğaz ağrısının flegmonöz formu, semptomların şiddeti nedeniyle evde tedavi edilmez. Bu forma teşhisi konan hastanın acil yatış ve kardiyovasküler tedaviye ihtiyacı vardır. Larenks ödeminin belirgin bir şekilde ortaya çıkması, nefes kesilmesinin durdurulması ve çok yüksek sıcaklıktaki bir doktorun arka planında kan resmini bozması, hastanın acil yatışına karar vermesidir.
 2. Lacunar anjin, bademcikler üzerindeki bir filmin ortaya çıkmasıyla ortaya çıkar, bu da doktorlar tarafından çıkarılır. Hastaya ilk yardım, bir hastanede, evde daha fazla tedavi mümkündür.
 3. Foliküler anjin, bademcikler üzerinde çeşitli boyutlarda ve renklerde apselerin görünümü ile karakterize edilir: beyazdan sarıya ve hatta yeşilimsi. Evde pürülan anjina tedavisi, hastanın durumunun şiddeti dikkate alınarak ayarlanır ve geleneksel tıpla birlikte geleneksel bir ilaç etkisinden birleştirilir.

Doktorun pürülan tonsilliti belirtileri, yalnızca hastalığın etyolojisini belirledikten sonra tedavi edilmeye başlar. Patolojinin doğasını inceleyen doktor, hastaya, öncelikle antimikrobiyal tedavi veya farmasötik preparatlarla lokal tedaviyi reçete eder.

Boğazda pürülan bir işlemin olası komplikasyonları

Pürülan anjini evde tedavi etmek için, sadece uzmanlarla detaylı bir konsültasyon yapıldıktan sonra izin verilir, çünkü kendi kendine ilaç, bademcik iltihabının herhangi bir formunda ve özellikle de komplike bir pürülan ile tehlikeli olarak kabul edilir. Patolojik süreç, hastada ciddi kronik rahatsızlıklara ve bazı durumlarda ölümcül sonuçlara yol açan ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

 1. Boğaz ve yutak kas dokusunun derin katmanlarına pürülan oluşumlar göçü dokuların apse başlangıcını ve ilerlemesini provoke eder.
 2. Pürülan tonsillitin ileride ve standartta tedavi edilmesi, pürülan bir enfeksiyonun menenjlere girmesine neden olabilir. Hastadaki pürülan odaklanma rüptürünün arka planına karşı, pürülan menenjit formu ilerleyebilir.
 3. Pürülan odakların kendiliğinden saflaştırılması işitsel tüpe püyün penetrasyonunu provoke eder, bu zemine karşı timpanik zar, kulaklar ve iç kulak iltihabı gelişir.
 4. Vücut üzerinde piyojenik mikropların yayılması, olası bir ölümcül sonucu olan hastada kanın genel bir enfeksiyonunu tetikler.
 5. Angina'nın pürülan formu sıklıkla iç organların sekonder patolojisinin gelişimini destekler: kalp, böbrekler, eklemler.

Vücuttaki bu huzursuz patolojik süreçler, bademcik iltihabı tedavisinde zamansız bir tepki zeminine karşı streptokokal bakterileri uyarır.

Pillilitin pürülan formunun antimikrobiyal tedavisi

Doktorlar, evde pürülan boğaz ağrısını antimikrobiyal ilaçlar kullanarak tedavi etmenin mümkün olduğunu kabul ediyorlar. Antibiyotikler, aşağıdaki faktörlere bağlı olarak bir doktor tarafından reçete edilir:

 • patolojinin şiddeti;
 • hastanın anamnezinde alerjik reaksiyonların varlığı;
 • belirli antibiyotik suşlarına duyarlılık derecesi;
 • Boğazdaki patolojik sürecin doğası.

Tipik olarak, çoğu doktor bir dizi sefalosporin bulunan hastalara antibiyotik reçete eder. Bu suşlar boğaz ve üst solunum yolu enfeksiyonlarına karşı mücadelede kendilerini kanıtlamışlardır. Doktor, hastanın durumuna ve boğazdaki patolojik sürecin seyrine eşlik eden faktörlere bağlı olarak ilacın dozajını ve dozunu düzeltir.

Evde semptomatik tedavi

Pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerinde hasta mümkün olan en kısa zamanda doktora başvurmalı ya da daha da iyisi doktoru evde aramalıdır. Bir uzmanın gelişinden önce ve tedavinin atanması, evde semptomatik tedavi yapılmalı ve sürecin semptomlarının ciddiyetini azaltmaya yönelik olmalıdır.

 1. Ateş ve yüksek ateş belirtileri antipiretik ajanlarla alınmalıdır: yetişkinlerde parasetamol, aspirin, ibuprofen. Çocuklarda, çocukların korunma formları ile sıcaklık kaldırılır: Panadolum, çocuk parasetamol.
 2. Yutulduğunda şiddetli ağrıya maruz kalmasına rağmen hastaya mümkün olduğunca fazla ılık sıvı verilmelidir. Bu, mikropların vücuttan "yıkanmasına" yardımcı olacaktır.
 3. Hasta yatağa konulmalı ve ona maksimum barış sağlanmalıdır.
 4. Bir uzmanın gelişinden önce, hastaya yerel tedavi için tıbbi formların yardımıyla bir gargara önerebilirsiniz: furacilin, miramistin, hidrojen peroksit, klorofililpt çözeltisi. Bu yolla, pirojenik bakterileri doğrudan boğazdan yıkayarak, vücuttan ve boğazdaki mukoza zarlarından yayılmasına izin vermez.

Hastanın durumunu değerlendiren doktor, pürülan boğaz ağrısını nasıl tedavi edeceğine karar verir: bir hastanede veya ev terapisi ortamında.

Geleneksel tıp ile tedavi

Bir ev hastanesinde pürülan boğaz ağrısı tedavisi ne kadar çabuk ve şifacılar halkı isteyecektir. Halk hikmeti, yıllarca ve on yıllarca test edilen, kesinlikle zararsız ve erişilebilir zengin bir cephane tarifleri biriktirdi.

 1. Anjina normal pancarın pürülan semptomlarını etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Soyulmuş kök bir rende üzerine sürülür ve kaynatılmış su ile bire bir oranında dökülür. Günde yaklaşık birkaç saat, filtrelemeden ve boğazınızı günde birkaç kez durulamadan sonra böyle bir çare için ısrar ettiniz. Aynı zamanda uzmanlar, böyle popüler bir ilacın pürülan akut anjina ile etkili bir şekilde yardımcı olduğu gerçeğine dikkat çeker, kronik bademcik iltihabı hiç işe yaramaz.
 2. Hastalığın başlangıcında, hastanın boğazına diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken diken dikenliydi. Ciltle birlikte günde birkaç kez çiğnenen dilimler halinde kesilir. Daha fazla verim için limon suyunu sıkabilir ve gün boyunca küçük yudumlarda içebilirsiniz. Uzmanlar, ilerleyen aşamada, tüm bademciklerin ülserlerden etkilendiği zaman, bu çare yardımcı olmayacağına dikkat çekiyorlar.
 3. Arı ürünlerinin alerjisi öyküsü olmayanlar, pürülan anjina formlarını tedavi etmek için propolis kullanmak en iyisidir. Sadece ağızda çiğnenebilir, boğazın durulanması veya sulanması için bir propolis tentürü hazırlayabilirsiniz. Propolisin 15 gramı 80 ml alkol doldurur ve 24 saat ısrar eder. İlaç üniform olana kadar iyice karıştırılmalıdır. Yarım bardak ılık su için hazır tentürden birkaç damla - ve hazır durulama yardımcısı. Bu tentürü pamuk tomurcukları yardımıyla hasta bademciklere karşı koymak için kullanabilirsiniz, ancak bitmiş tıbbi ürünü boş bir inhalipt veya klorofililpt şişesine de dökebilir ve hasta bademciklerini günde birkaç kez sulayabilirsiniz.

Ev terapisi koşullarında pürülan bademcik iltihabı tedavi etmek için doktor hasta ile birlikte seçer. Boğazda pürülan bir sürecin etkili tedavisinin ana kuralı, kendi kendine ilaçlamanın kabul edilemezliğidir, bu nedenle, bademcik iltihabının tedavisi için planlanan herhangi bir geleneksel tıp, ön onayı almalı ve nitelikli bir uzman tarafından onaylanmalıdır. Sadece bu yolla komplikasyon riskini en aza indirebilir ve pürülan boğaz ağrısının kötü sonuçlarından kaçınabilirsiniz.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Pürülan anjina, bakteri ve virüsler, esas olarak streptokokal grupların azalmış bağışıklığın bir arka planına karşı neden olur. Elbette, uygun terapinin yokluğunda kronik hastalıklara yol açmaktadır. Pürülan boğaz ağrısı ve uygun profilaksinin hızlı tedavisi, uzun süreli remisyona veya tam iyileşmeye yardımcı olacaktır.

Nasıl tanımak

Hastalığın teşhisi bir doktor tarafından, genel olarak boğaz muayenesi ve anamnez toplanması ile yapılır. Ayrıca hastalığı kendiniz de tanıyabilirsiniz.

Bir boğaz ağrısı sırasında, bezlerde belirgin bir baskın

7 boğaz ağrısı güvenilir belirtileri:

 1. Yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı.
 2. Gökyüzünde ve bademciklerdeki plak.
 3. Boğazın kızarıklığı.
 4. Sıcaklık 38-39 derece, nadiren 40-41 derece.
 5. Submandibuler lenf düğümlerinin şişmesi.
 6. Zayıflık, ilgisizlik.
 7. Öksürük katılabilir.

Sadece kombinasyon halinde, bu semptomlar hastalığın varlığını gösterir. Tek bir işaret basit bir SARS gösterir.

şekil

Dört forma ayrılmıştır. Her biri için yaklaşım ve tedavi, otorinolarengolog tarafından kişisel olarak seçilmiştir.

 1. Apse. Boyun ve bezlerin şiddetli şişmesi ile karakterizedir. Yüksek vücut ısısı (40 dereceye kadar) ile birlikte yoğun bir şekilde akar. Acil yatış gerektirir.
 2. Laküner. Bademcikler üzerinde, örneğin Tonsillor-M aparatı ile cerrahi olarak çıkarılmış beyaz bir kaplama vardır.
 3. Mavi dil. Tek başına, belirli bir tehlike yoktur. Hasta boğaz ağrısı ve yutma güçlüğü şikayet ediyor. Muayene sırasında damak ve bademciklerin görünür bir hiperemi (kızarma) vardır.
 4. Foliküler. Başlatılan form catarrhal. Boğazda güçlü bir tümör tarafından karakterize lenf düğümlerinde bir artış. Lezyon bölgesinde pürülan beyaz noktalar bulunur.

nedenleri

Herhangi bir mikrobik hastalık gibi, hijyen kurallarına uyulmamasından dolayı anjin ortaya çıkabilir. Dikkatli dişler, ağız bakımı eksikliği risk faktörleridir.

Kulak-boğaz-burun sistemi yakından ilişkili olduğundan, otit, sinüzit ile tedavi edilmez, aynı zamanda hastalığın da sebebidir. Azalmış bağışıklık, hipotermi - bir yetişkinde pürülan anjinin gelişmesine neden olur. Ayrıca zaten hasta bir kişi ile doğrudan temas.

İlk belirtilerle ne yapmalı?

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi sırasında, temel bir kural var - zarar vermeyin. Kendinize ilk yardım sağlamak için, bunun olduğundan emin olmanız gerekir.

Bir doktor ziyareti öncesinde neler yapılmalıdır?

 • taslakları ortadan kaldırmak;
 • Tedavinin ana kuralı, hastalık bulaşıcı olduğundan, hane halkıyla teması en aza indirmektir;
 • Soğuk içecekler içmeyin, çünkü bademcik iltihabı ve şişme artar;
 • doğal antibiyotik ilavesi ile daha ılık sıvı - limon, bal, zencefil;
 • Dilim ve yer soğan ve sarımsak.

Doktor önerileri

Muayene edildikten ve uygun testlerin toplanmasından sonra, KBB doktoru antibakteriyel tedavi önerecektir ve pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi size soracaktır. Yerel eylem çözümleri ile uğraşmaya başlayın: Furacilin, Miramistin ve Chlorhexidine.

Amoksisilin, Flemoksin Soljutab, Seftriakson: Vücudun mikroplar antibiyotikler, dirençli streptokok grupları alıyor mücadele etmek. Randevu almadan önce, doktor bakteri kültürü için bir kan testi yapmalıdır. Bu, ilacın doğru reçete edildiğinden emin olmanıza yardımcı olacaktır. Ve ayrıca alerjik bir test koydu. İlacın bileşenlerine alerjisi garanti etmez.

Ev yöntemleri

Evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğine dair birçok ipucu var. Tarifler hakkındaki görüş herkes için farklı, bazı yardımlar, bazıları değil. İdeal olarak, ilaç tedavisi ile birlikte tavsiye kullanılır.

limon

Kabukta biriken kir ve yağdan sabun ve meyve ile iyice yıkayınız. Yuvarlak dilimlere kesin, 2-3 çay kaşığı ekleyin. şeker. İlaç hazır! Lobulları çözmek ya da lezzetle çiğnemek için. İşlemden sonra, boğazınızı 30 dakika boyunca yemeyin veya yıkamayın.

Bu limonlu yetişkin çay irinli tonsillit tedavisinde yardımcı olur ve sadece ısı şeklinde hiçbir katkı maddesi olmadan sıcak su ile doldurun ve içebilirsiniz. Alerjilerin yokluğunda 1-2 meyve tüketilmesi tavsiye edilir.

Lahana suyu

Lahanayı rendeleyin ve sıkın. 40 dakika bekletin, ardından suyu tahliye edin. Günde 2-3 kez Gargara, biraz ısınıyor. Genel bir restoratif olarak - günde 50 ml meyve suyu içirin.

süt

Sütü önceden 40-45 dereceye ısıtın. İki çay kaşığı bal ve bir yarım kaşık tereyağı ekleyin. Sabah ve akşam bir bardak içer. Bal ve süt, iyileşme hızını etkileyecek bağışıklığı hızlı bir şekilde geliştirmeye yardımcı olacaktır.

Calamus kökü

Kökleri 2-3 cm parçalar halinde kesin ve günde 5 defa çiğneyin.

Durulama suyunu hazırlayın: 1 çorba kaşığı. l. kıyılmış kökü ayırın, bir bardak su dökün, kaynatın ve 20 dakika pişirin, sonra 20 dakika daha ısıtın, süzün. Hazırlanmış bir çözüm, günde 4-5 kez gargara.

Pancar Suyu

Rende pancar rendeleyin, ortaya çıkan kekin suyunu sıkın. İstenirse,% 6 sirke bir yemek kaşığı ekleyin, su ile seyreltin. Elma suyu ile karıştırılmışsa, çare boğazda öksürük ve terden kurtulmaya yardımcı olur. Gargara günde 3-4 kez.

Gözlüklerin 3 numaralı kuralı

 1. İlk barda, bir çorba kaşığı soda seyreltin.
 2. İkinci olarak - bir çorba kaşığı tuz.
 3. Üçüncü olarak 3-5 damla iyot ekleyin.

Gargara birer birer. İlk olarak, bademcik yumuşatmak için bir soda çözüm. Sonra salin - mikropları öldürür. Sonunda, yeni bakterilerin gelişmesini önlemek için iyot ile durulayın.

Çözelti için Reçete: bir bardak ılık suya bir çay kaşığı soda ekleyin. Kural olarak, çoğu için zararsızdır, bu yüzden boğazınızı günde 6-8 kez durulayın.

Mukoza boğazını abartmamak için dozajı izleyin.

Otlar ve et suyu

Bir bardak kaynayan su 2-3 yemek kaşığı ot dökün, her zaman 10-15 dakika boyunca bir kapakla kapatın. Sadece çok kullanışlı özellikler suya geçecektir.

Bu tür prosedürler için uygundur:

Decoctions günde 2 kez 50 ml veya 3-4 kez gargara sarhoş olabilir. Ancak uygulamadan önce bir doktora danışın. Olası alerjik reaksiyonlar!

Soğan ve sarımsak

Süzme suyu ve bir soğan ve beş diş sarımsak, 1 yemek kaşığı ile karıştırın. l. bal ve 1 tatlı kaşığı. eritilmiş tereyağı. Günde 5 kez alın.

Dozu aşmayın, çünkü bu ilacın aşırı kullanımı midenin duvarlarını olumsuz yönde etkiler.

Uçucu Yağlar

Okaliptüs veya çay ağacının yaklaşık 2-3 damla uçucu yağını bir bardak ılık suya ilave etmeniz önerilir. Yemeklerden sonra günde 3 kez Gargara.

Alerjik reaksiyonlar mümkün olduğundan bu halk ilaçları dikkatle kullanılır.

önleme

Merak etmemek için: pürülan boğaz ağrısının ne ve nasıl tedavi edileceğini - önleme konusunda hatırlamanız gerekir. Bu hastalık geliştirme riskini azaltır:

 1. Sonbahar-kış döneminde doğru kıyafet seçimi. Bazı şeylerde soğuk olmamalı, sıcak olmamalıdır. İyice terledikten sonra, bir kişi kışın hastalıklardan donmaya oranla daha hassastır.
 2. Taslaklardan kaçının.
 3. Yemeğine dikkat et. Kaliteli ve sağlıklı besinler yiyerek bağışıklığı artırın.
 4. Otorinolaringologu düzenli olarak ziyaret edin.
 5. İyileşene kadar enfekte kişilerle temastan kaçının.
 6. Eşzamanlı anjina hastalıklarını tedavi etmek için zamanında.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Şiddetli angina ile ne yapılır? Angina için ilk yardım

Tonzilit, o boğaz ağrısı çok bulaşıcı olan akut bulaşıcı bir hastalıktır. Hastalık, bağışıklık sisteminin kuvvetindeki azalmaya bağlı olarak oluşmaya başlar.

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.