Loading

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Spesifik doku lezyonlarına bağlı olarak, anjina, kataral, nekrotik, pürülan, herpetik olarak ayrılır.

Bu türlerin her biri benzer semptomlara sahiptir, ancak aynı zamanda tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bazı özelliklerde farklılık gösterir. Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

sınıflandırma

Sınıflandırma ile, pürülan anjina diye bir şey yoktur. Soldatenka IB sınıflamasına göre Tonsillit (boğaz ağrısı) ayrılır:

 1. Akut tonsillit (burada catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-nekrotik angina).
 2. Kronik bademcik iltihabı (iki formu birbirinden ayırın, kronik bademcik iltihabı ve kombine ve dekompanse edilmiş formu).

Pürülan anjina öncelikle akut bademcik iltihabı (lacunar veya foliküler form) gösterir. Bu, bademcikler incelendiğinde, yüzeylerinde bademciklerin lakunlarında sıvı püranın yanı sıra pürülan filmlerin görülebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birbirinden pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Bu hastalığın 3 şekli vardır:

 1. Foliküler. Püy birikimi, küçük noktalar şeklinde epitelden görülebildiğinde, pürülan boğaz ağrısının en kolay şeklidir. Genellikle, foliküler boğaz ağrısı nadiren sıcaklık olmadan çalışır.
 2. Laküner. Bu durumda, lacuna pus ile doldurulur, bu nedenle, bademcikler üzerinde, orijinal bir desen noktalar değil, ışık şeritleri oluşur.
 3. Apse. Amigdalanın pürülan erimesi burada gerçekleştiği için hastalığın tedavi edilmesini gerektiren hastalıkların en şiddetli formlarından biridir.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı tedavisi doğrudan belirtilerin ve rahatsızlık formuna bağlı olacaktır.

nedenleri

çoğu durumda pürülan anjin, bu patojen septik boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 60-80 bulunan β-hemolitik streptokok A grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu uzman hala anjinayı streptokok enfeksiyöz hastalıklara atfetme eğilimindedir. Bununla birlikte, pürülokok ve pnömokok kökenli pürülan anjina olasılığı göz ardı edilmemiştir. Anjina leafereletic etiyolojisinin de tanımları vardır.

Enfeksiyon kaynağı - boğaz ağrısı olan veya streptokok taşıyan sağlıklı kişiler. Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Tabii ki, evet, eğer hijyen kurallarına uymuyorsanız ve hasta kişiyle temas kurduğunuzda koruyucu bir giyinme yapmıyorsanız.

Her zaman palatine bademciklerin (lacunae) özel girintilerinde mikroplar vardır. Normal bağışıklıkla hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, bulaşıcı sürecin başlamasına neden olan bir dizi faktör vardır:

 1. Vücudu alt soğutma, ani sıcaklık değişimleri, soğuk içecek ve yiyecek.
 2. Daha fazla enfeksiyon ile palatine bademcikler mekanik hasar.
 3. Avitaminosis, yakın yapıların eşlik eden inflamatuar hastalıkların varlığı.
 4. Streptokok enfeksiyonunun vücuda aktarılması.
 5. İmmün yetmezlik, bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıklar.
 6. Bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun ağzına sindirilmesi.

Bu durumlarda, tüm vücudun koruyucu kuvvetleri azaltılır ve her şeyden önce bademciklerde görülür. Süreç başladığında, patojenik mikroflora bademciklerin derinlerine nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur - anjin. Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir ve bunun için antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığı, hemen aşağıda ele alınacaktır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan anjina durumunda, yetişkinlerde semptomlar, enfeksiyon sürecinin biçimine ve ihmaline bağlı olarak değişen derecelerde ciddiyete sahip olabilir. Ayrıca, angina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan sızıntı yapabilir. Bu durumda, ana ve belirleyici belirtiler boğazda ağrı, bademciklerin görünüşündeki değişimlerdir: kızarıklık, mukozada şişme, püstül ve bademciklerdeki plak.

Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde pürülan anjina, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir (bkz. Fotoğraf):

 • hastalığın akut başlangıcı: 40 C'ye ve hatta daha yüksek sıcaklığa;
 • ateş;
 • belirgin zehirlenme (baş ağrısı, iştahsızlık, güçlü zayıflık);
 • boğazda akut ağrı, en çok yiyecek ve tükürük yutulduğunda hissedilir;
 • submaksiller lenf düğümlerinin morbiditesi ve inflamasyonu;
 • palatine bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dilin şişmesi ve kızarıklığı;
 • boyun şişmesi;
 • ciltte döküntüler;
 • karın ağrısı;
 • pürülan odakların varlığı, bademcikler üzerindeki baskınlar, mukoza zarını incitmeden tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

Pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 ila 5 gün arasında olabilir. Hastalığın semptomları yeterince hızlı görünür ve ilk belirtilerden biri, kural olarak, bir soğuk algınlığı ve ardından şiddetli bir ateştir. Karakteristik bir özellik, boğazda ağrı hissinin giderek artmasıdır, yutkunma ile ilişkili olsun olmasın, basit bir rahatsızlık hissinden şiddetli ağrıya kadar baş etmeye başlar.

Hastalığın pürülan formunun tedavisi, kendisini tüm rahatsızlıklarda ortak olan bir kurala dönüştürür: daha erken başlarsa, iyileşme ne kadar erken olursa komplikasyonlar o kadar az olur. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, ilk belirtilerinin ortaya çıkması için önlemler alınmalıdır.

Purulent angina resimleri

Pürülan anjin nasıl görünür, detaylı fotoğrafları sunarız.

etkileri

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

Erişkinlerde anjin tedavisinin yaklaşık şeması şöyledir:

 1. Hastalığın akut döneminde, hastaya diğer kişilerle sınırlı temas halinde ve dinlenme dinamiğine uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tedavi antibiyotik almadan nadiren yapılır. Yetişkin öngörülen penisilin grubu antibiyotikler: İlk amoksisilin, sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü kuşak (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin).
 3. Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.
 4. Yüksek ateş veya şiddetli ağrı durumunda, hastanın durumunu hafifletmek için ibuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılması önerilir.
 5. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).
 6. Antihistaminikler. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.
 7. Gıdalar zengin, vitamin bakımından zengin olmalı, ancak ana kural tahriş edici faktörlerin yokluğudur. Tüm yemekler sıcak, püre, yarı sıvı, baharatsız ve baharatlı soslar eşliğinde servis edilir.
 8. Ağır içme gösterilir.

Boğaz ağrısına başlarsanız çok ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Gargara mı?

Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.

Halk yollarından bir çift:

 1. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.
 2. Bir bardak ılık suda, malzemeler tamamen çözünene kadar bir çay kaşığı tuz, bir pişirme kabı ve 5 damla iyot karışımı ekleyin.
 3. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

Durulamalar boğazda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

antibiyotikler

Çoğu zaman, uzmanlar penisilin ilaçlarını reçeteler. Vücutta mükemmel şekilde emilirler, bakteriyostatik ve bakterisit karakteristiklerini belirtirler.

Hastalar yarı-sentetik bir antibiyotik olan amoksisilin, sefaleksin Sumamed, Tsefazamin veya makrolid ilaçlar atanabilir sefalosporin grubunun bir antibiyotik reçete. Tedavi için ayrıca Klindamisin, Fenoksimetilpenisilin, Eritromisin kullanın.

Uygun bir ilaç seçin, dozu reçete edin ve sadece doktorun girmesi gereken kabul süresini belirleyin. Hastalığın semptomları önemli ölçüde azalmış olsa bile, antibiyotik tedavisini sonlandırmak önemlidir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Streptokokal tonsillit enfeksiyonu kurulduğunda, evde boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisini içermelidir. İlaç ve dozu bir doktor tarafından reçete edilir.

 1. Doğal propolis, her yemekten ve durulamadan sonra emilmeli veya çiğnenmelidir. Günlük kullanımda, her bir parçayı 20-30 dakika boyunca çözen, birden fazla çay kaşığı propolis kullanmayın.
 2. Papatya, calendula'nın et suyu. Boğazı rahatlatırlar, boğazda tahriş, kaşıntı ve rahatsızlık çıkarırlar. Onlar halk ilaçları olarak kabul edilir, ancak bu bitkiler yaygın olarak kullanılan ve resmi ilaçlardır. Onları dekonksiyonla durulamak, hastanın durumunu iyileştiren, boğazın semptomlarının şiddetini azaltan, irin çıkarılmasını teşvik eder.
 3. Tuz, soda çözeltileri. Durulama, inhalasyon, kompres için kullanılır. Sıcak davranırlar, patojenik mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortam yaratırlar, balgamı mukus boğazının duvarlarından ayırırlar.
 4. Furatsilin. Durulama, boğaz sulaması için bir çözüm olarak kullanılır. Anjina bakteriyel yapısının en yaygın patojenlerine karşı aktiftir.

Halk tarifleri sadece semptomları rahatlatmak için kullanılabilir, anjini tedavi edemezler.

önleme

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Purulent boğaz ağrısı

Purulent boğaz ağrısı, iki pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) - foliküler ve laküngenin birleşimidir. Bu angina formları benzer bir genel ve yerel kursa sahiptir, bir hastada aynı anda hem anjina hem de ani belirtiler olabilir. Patolojik süreç palatin bademciklerinde sıklıkla görülür, daha nadir olgularda lingual, nazofarengeal ve laringeal bademcikler etkilenir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur. Erişkinlerde olduğu gibi 5 yaşın altındaki çocuklarda da, genellikle 5-10 yaş grubunda infeksiyöz ajanlar virüs olmakta, pürülan bakteriyel etyolojide anjina daha yaygındır.

Pürülan boğaz ağrısı ve risk faktörleri

Pürülan boğaz ağrısının nedeni enfeksiyöz ajanlardır. Pürülan anjinadaki enfeksiyöz ajanlar genellikle bakteriler ve virüslerdir, bir çok durumda, hastalık mikroskobik mantar veya parazitlere neden olabilir. Çocuklarda, kural olarak, faringeal halkanın amigdalası streptokoklardan etkilenir (tüm vakaların% 85'i). Yetişkinlerde pürülan anjina genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkar.

Bulaşıcı ajanların (insan hastaya damlacıklar, ev veya beslenme yolu ile ilgili) ya da (akut solunum yolu enfeksiyonları ve vücuttaki diğer bulaşıcı işlemlerde çürük dişin) andojen eksojen bademcik dokusu nüfuz edebilmektedir. zayıflamış bağışıklık hastalığı olan kişiler, her zaman ağız boşluğu veya yutak mukozasında bulunur ve normal şartlarda infeksiyonlara neden olmayan fırsatçı mikroorganizmaların neden olabilir.

Pürülan anjina için risk faktörleri şunlardır:

 • organizmanın hem bir bütün olarak hem de boğazda hipotermi (örneğin, dondurma, çok soğuk su vb. kullanırken);
 • vücutta bulaşıcı süreçler;
 • bademcikler için yaralanmalar;
 • hava kirliliği;
 • odadaki yüksek nem oranı;
 • iklim koşullarında değişim;
 • güneş radyasyonu gövdesine uzun süreli maruz kalma;
 • gıda ve diğer zehirlenmeler;
 • irrasyonel beslenme;
 • kötü alışkanlıklar;
 • şiddetli aşırı çalışma;
 • stresli durumlar;
 • immün yetmezlik.

Hastalığın formları

Toplamda, enflamatuar sürecin doğasına göre, dört tane anjina izole edilir, bunlardan biri pürülandır:

 • catarrhal (bademciklerin yüzeysel lezyonu, süpüratif plak yoktur);
 • herpetik (seröz eksüda ile dolu bademcikler subepitelyal veziküller üzerinde);
 • pürülan (altında yüzeyine zarar vermeden kolayca çıkarılabilen pürülan kaplama ile karakterize edilir);
 • nekrotik (kanayan yüzey açığa çıkarıldıktan sonra yeşil-gri-sarı rengin yoğun kaplaması).

nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Pürülan anjin, sırayla, foliküler olabilir ve laküner (bademcik boşlukları irin birikimi ile karakterize) (esas olarak folikül bademcik etkiler, tonsil adacık pürülan ve pürülan plak mukozal köklerinin arındırılır bezleri, açığa çıktı).

Patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, anjin tek taraflı olabilir (nadiren, genellikle sadece hastalığın başlangıcında, daha sonra süreç her iki tarafa yayılır) ve iki taraflı olabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 12 saatten üç güne kadar sürer. Hastalık başlangıcını ateşten 39-40 ° C'ye, üşüme, başağrısı, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrıya neden olur. Boğazda keskin bir ağrı vardır, yutulduğunda ve konuşma sırasında daha kötü olan, servikal lenf nodları palpasyon ağrılı olarak büyür. Palatine bademcikler ve yapışık dokular hiperemik ve şişliklidir, bazı durumlarda ödem o kadar önemlidir ki, nefes almayı zorlaştırır.

pürülan füzyon bölümleri foliküler bademcik pürülan şeklinde ortak bir özelliği, hiperemik bademcik ile kombinasyon halinde "yıldızlı gökyüzü" karakteristik bir belirti sağlar beyaz veya sarımsı kabarcıklar halinde var tonsil yüzeyi üzerinde bulunmaktadır. laküner şekilde irin boşlukları ötesine uzanabilir beyazımsı-sarı filmler veya şeritler bir biçime sahip olan, bademcik eksiklikleri ağızlarında bulunan zaman. laküner olduğu gibi, ve plak foliküler olarak kolay bir yüzeyin altında kanama neden olmadan çıkarılabilir - bu belirti hastalığı onun formlarına benzer şekilde, diğer pürülan bademcik iltihabı, ayrılır.

Çocuklarda hastalığın seyrinin özellikleri

Çocuklarda pürülan anjina şiddetli bir seyir izlemektedir. Hastalık sıcağında keskin bir artışla başlar (40 ˚˚'ye kadar), çocuk terleme ve uykusuz hale gelir, çünkü boğazda şiddetli ağrı ve yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Bölgesel lenf düğümleri artar, taşikardi genellikle gelişir. Birçok durumda, pürülan anjina ile çocuklar, Eustachian tüplerine baskı uyguladıkları, kulakların tıkanmasına ve gürültüye yol açmasına ve bazen de enfeksiyon sürecinin kulağa yayılmasına neden olan bademciklerin bu şekilde belirgin bir şişmesini geliştirirler.

tanılama

Pürülan boğaz ağrısı tanısı koymak için hastanın anamnez ve şikayetleri yanı sıra faringoskopi de toplanır. Kural olarak, bu bir teşhis yapmak için yeterlidir. Gerekirse, kan ve idrarın genel analizinin yanı sıra, boğazdan antibiyotik izi ile bakteriyolojik çalışma yapılır. Genel kan analizinde, lökosit formülü sola kaymış lökosit sayısında bir artış vardır. Eritrosit sedimentasyon hızı artar, 40-50 mm / s'ye ulaşır (norm 1-15 mm / s). Bir çok durumda, enfeksiyöz ajanı tanımlamak için kanın serolojik muayenesi gereklidir, patojenin DNA'sı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenir.

Difteri ile ayırıcı tanı, enfeksiyöz mononükleoz gereklidir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli tonsillit tedavisi genellikle evde yapılır, hastanede yatış 3 yıla kadar sadece şiddetli vakalarda ve çocuklarda gösterilmiştir. Tedavinin ana yöntem doğru ilaç verilen, antibiyotik tedavisi ve hastanın durumu alımı başlangıcında ikinci gününde gelişmiş dozaj, antibiyotikler bir ders mikroflorasının antibiyotiğe dirençli formların geliştirilmesi, aynı zamanda komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla, bitmiş olmalıdır. Acil tedaviye ihtiyaç olduğu için, kural olarak, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri kullanılır.

Sıcaklıkta önemli bir artışla, antipiretik ajanlar kullanılır (kural olarak, ilk 1-3 günde sadece ihtiyaç duyulur). Genel terapi, ağız ve farenksin mukus zarından irin çıkarılmasını mümkün kılan, antiseptik solüsyonları ve şifalı bitkilerin dekolmanı ile sık sık boğaz durulamalarıyla desteklenir. Durulamalara ek olarak, spreyler halinde lokal topikal preparatlar reçete edilebilir (daha rahat ve daha az ağrılı olduğundan, daha önce kullanılan yağlamaların yerine pürülan boğaz ağrısı tedavisinde spreyler ile sulama).

Yüksek vücut ısısı devam ederken, hastalar katı yatak istirahatine ihtiyaç duyarlar. Hafif bir diyet ve bol miktarda içecek gösterir. En şiddetli tezahürlerin yaşandığı dönemde, yemek yemenin reddedilmesine izin verilir, ancak yoğun bir içme rejimi zorunludur.

Bazen palatine bademciklerinin ağızlarında lokalize olan bol sıvı pus, durulama ile kötü şekilde uzaklaştırılır. Bu durumda, pozitif bir etki, otorinolarengolog tarafından gerçekleştirilen bademciklerin yıkanmasını sağlayabilir.

Pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı arka planı karşısında erken ve / veya geç komplikasyonlar gelişebilir. sinüzit, orta kulak iltihabı, lenf düğümleri pürülan iltihabı, mediastinum (mediyastinit) dokusu iltihabı, peritonsiller apse: Erken komplikasyonlar bulaşıcı çevre dokulara ve organlara iltihabı yayılması kaynaklanır. nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Geç komplikasyonlar hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir. Bunlar glomerulonefrit, böbrek yetmezliği, miyokardit, septik artrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem hasarı, sepsis içerir.

Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı durumunda, iltihap kronik bir hal alır, kronik bademcik iltihabı gelişir. Bademcikler içinde bir enfeksiyöz ajanın sürekli varlığı kan dolaşımına girmesine yol açar ve kan akışı ile diğer organlara ve sistemlere yayılır. Komplikasyonların gelişmesini engellemek ve konservatif tedavinin olumlu bir etkisinin olmaması için patolojik olarak değiştirilmiş bezlerin çıkarılması önerilmektedir. Kalp yetmezliği olan hastalarda (2 ve 3 derece şiddetli), diyabetes mellitusun ciddi formları, hemofili hastalarında cerrahi tedavi endike değildir.

görünüm

Zamanında tanı ve yeterli tedavi ile prognoz uygundur. Sıklıkla tekrarlayan pürülan anjinin yanı sıra komplikasyon durumunda prognoz kötüleşir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Purulent boğaz ağrısı gelişimini önlemek için:

 • Helmintik istilaların zamanında teşhis ve tedavisi;
 • düzenli, yılda en az iki kez, diş hekiminde önleyici muayeneler;
 • genel ve yerel bağışıklığın güçlendirilmesi (organizmanın sertleşmesi, rasyonel beslenme, hipoterminin önlenmesi, vb.);
 • kötü alışkanlıkların reddi;
 • kişisel hijyen ile uyumluluk;
 • Solunum yolu bulaşıcı hastalıkları olan hastalarla temastan kaçının.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı Solunum yolu hastalıklarına ait gruba ait olan ve genel toksikolojik klinik belirtilerin çok şiddetli seyrinin yanı sıra karmaşık formlar geliştirme eğilimi ile karakterize özel olarak enfeksiyöz-bakteriyel bir patolojidir.

Amigdalanın iltihaplı anjinada enflamatuar sürecinin bir tür provokatör olarak, insan vücudunun azalmış immünolojik aktivitesinin arka planına karşı büyük bir patojenik mikroorganizma konsantrasyonunun varlığının bir kombinasyonu vardır. Çoğu durumda, bir yetişkinde pürülan boğaz ağrısı patojenleri bulaşıcı enfeksiyonlar olarak sınıflandırılır, bu nedenle bu patolojinin aktif bir klinik formundan muzdarip bir kişi başkalarına epidemiyolojik bir tehlike gösterir.

purulent patogenezi yetişkinlerde bademcik ve çocuk mikroorganizmaların patojenik eylem da bağlı değil, aynı zamanda çevre, sigara, travma bademcik, sık hipotermi bölüm yanı sıra bağışıklık aktivitesinin ihlalleri çevresel refahı ihlali şeklinde adlandırılan predispozan faktörlerin varlığı insan aparatı. düşük sıcaklık reaksiyonu ve artan nem bir arada olduğunda epidemiyolojik istatistiklerin göstergelere göre, erişkinlerde süpüratif tonsillit maksimum sıklığı, sonbahar ve ilkbaharda yağmur mevsiminde gerçekleşir.

Ancak, yetişkinlerde patolojik olarak pürülan anjina, çocuklarda olduğu gibi, çeşitli biçimlere ayrılır. Bu nedenle, en şiddetli klinik varyant anjin pürülan apse belirgin obscheintoksikatsionnym sendromu ile birlikte ve boyun ödem yumuşak dokuların hızlı bir yükseliş ve bunun bir sonucu olarak yatkın olan - asfiksi. Angina of catarrhal formu pürülan ait değildir, bu nedenle iyileşme için en uygun prognoza sahiptir. foliküler tonsillitte için erişkinlerde lenfadenitin semptomların gelişmesi ile bölgesel lenf toplayıcıları boyun patojenik hastalık sürecinin tutulumu ile karakterizedir. Zor tedavisinde pürülan düzenlemesi düzenli özel enstrümantal yöntem çıkarılmalıdır bademcikler plak oluşumu beyazımsı bir yüzey ile karakterize edilir laküner anjin vardır. Saf formda, klinik ve morfolojik biçimlerin her Çoğu durumda uzmanları angina KBB profil kayıt karışık irinli klinik formları nadirdir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı nedenleri

KBB patolojilerin alanında Bazı uzmanlar yetişkinlerde pürülan bademcik iltihabı tek olası madde hastalığın aktif klinik döneminde laboratuar yöntemleriyle tanımlanan vakaların yaklaşık% 80'i olan beta-hemolitik streptokok grup A, bir tür olduğuna inanıyoruz. önde gelen pozisyonları da dahil patojenlerin çeşitli, Derneği tarafından erişkinlerde gelişme irinli tonsillit gibi provokatornyh mekanizmalar sadece beta hemolitik streptokok alınır Son bilimsel bakteriyoloji sona sonuçlar, aynı zamanda hemolize Stafilokok aureus, mantar ve hatta viral partiküller. Pürülan boğaz ağrısının viral temsilcileri arasında adenovirüsler belirtilmelidir.

Her zaman bu patoloji, hasta sağlığı patojen iletimi ile ilişkili gelişim olan, episodik (otomatik enfeksiyonunda meydana gelir) ve salgın Yetişkinlerde epidemiyolojik ilkeler pürülan bademcik iltihabı göre farklılık gösterir. bu hastalıktan muzdarip hastalar artmış risk altındadır bu nedenle bazı durumlarda, yetişkinlerde irinli tonsillit komplikasyonlar, kronik tonsillit alevlenmesi bir arka planı ortaya çıkar.

Bir yetişkin vücuduna pürülan boğaz ağrısı patojeni girişi hem eksojen hem de endojen olarak gerçekleştirilebilir. Bu nedenle, bir kişinin eksojen enfeksiyonu, kontamine havanın yutulması veya solunmasıyla gerçekleştirilir. Bir yetişkinin pürülan anjina ile endojen enfeksiyon yolu, insan bağışıklık sisteminin fonksiyonu azaldığında ortaya çıkan fırsatçı patojenlerin aktive edilmesiyle gerçekleştirilir. Bademcik iltihabı gibi kronik patolojiden muzdarip tüm hastalarda pürülan anjina gelişiminin endojen yolu gözlenir.

geliştirme irinli tonsillit patogenetik mekanizmaları arasında çevre koşullarında yetişkin soğuk ve keskin mevsimsel dalgalanmalar adaptif yeteneklerini düşüş dikkat edilmelidir. Buna ek olarak, vitamin arka plan üzerinde ürünlerin protein kökenli diyette yaygınlığı gibi insan gıda rejiminin ihlali eksikliği irinli bademcik iltihabı gelişmesine katkıda bulunur. olumlu yutak bademcikler inflamatuar değişikliklerin gelişimini etkileyen bir orjinal arka plan durumları gibi, travma bademcik işaretli limfatiko-hiperplastik Yapı gövde, bozulmuş sinir düzenleme süreçleri, ağız ve yakın burun sinüslerde kronik bulaşıcı bakteriyel yataklarının varlığı, bozulmuş burun nefes.

bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı: fotoğraflar

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının ilk belirtileri

İlk klinik veya laboratuar belirteçler pürülan anjina hastanın görünümü süresi genellikle en fazla iki gün değil, ilk gün kapama patojen inkübasyon aşamasında üzerine düşer, ve genellikle yaklaşık on saattir. Pürülan tonsillitin klinik belirteçlerinin bir kısmı oldukça patognomoniktir, ancak hastalığın ilk belirtileri genel toksoksik semptomlarla maskelenir.

Hastalığın spesifik ilk belirtilerine boğazda, özellikle yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları geliştiğinde ağrılı bir rahatsızlık verir. Yutulurken boğaz çıkıntısı ile boğaz projeksiyonunda rahatsızlık ağrısı yutulurken, bazı hastalar duyularını “boğazda koma” olarak tanımlamakta ve bu da yutmayı zorlaştırmaktadır. Yukarıda belirtilen ilk pürülan boğaz boğazının gelişmesi, patojenik patojenlerle ilk temasın palatine bademcikler olmasıdır. Dikkate değer bir gerçek, hastalığın bulaşıcı-viral yapısında, boğazda ağrı gibi, ilk boğaz ağrısı belirtisinin ortaya çıkmasının, bakteriyel oluşumdan daha erken gerçekleşmesidir. Erişkinlerde pürülan boğaz ağrısının patomorfolojik ilk belirtileri arasında bademciklerin yaygın hiperemi, şişlik ve hipertrofisi dikkate alınmalıdır. Boğazdaki acı verici duygular, özellikle ilaçların yetişkinlerde pürülan boğaz boğazından zamanında reçete edilmediği durumlarda iltihaplı ödem büyümesi ile artar.

Erişkinlerde pürülan boğaz ağrısının böyle bir ilk patojenik belirtecinin, hipertrofi ve bademciklerin hiperemi olarak gelişimi, hastalığın iltihaplı doğasının geri çevrilemez bir kanıtıdır. Bazı hastalarda, bademciklerin hiperemi ve hipertrofisi, erişkinlerde pürülan anjinada antibiyotik kullanıldığında giderek artan bir şekilde görülen ağrı gelişimini aşmaktadır.

Yetişkinlerde irinli tonsillit patogenezinde erken dönemden itibaren nedeniyle patojenlerin onların iltihabı nedeniyle limfagennogo yayılmasına limfadenopatiyaregionarnyh lenf koleksiyoncuları geliştirir. Lenf düğümlerinin ana faaliyet uygulama spesifik olmayan insan patojenlerden organizma, servikal lenf toplayıcılar grubu, birinci tepki patojenler dahil edilmesi için birincil patojenik reaksiyonlar geliştirilmesidir. bir yetişkin ağzında patojenlerin yüksek bir konsantrasyon ile temas ettikten sonra, klinik olarak da oldukça büyük bir boyuta sahip olabilir ki bunların telafi hipertrofi ortaya lenf düğümleri, koruma fonksiyonları aktivasyonunu geliştirir. Dikkate değer bir gerçek, bir antibakteriyel ilacın pürülan boğazdan erişkinlere kadar zamanında reçete edildiği ve bölgesel lenfadenopatinin oldukça hızlı bir şekilde durdurulduğu durumdur.

bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı fotoğrafı

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Erişkinlerde anjina seyrinin en sık görülen klinik varyantı, kataraldır ve burada nispeten az klinik semptomatolojiye sahip olan bademciklerin enflamatuvar yenilgisinin belirgin patomorfolojik belirtileri not edilir. Vücudun anjina'nın kataral şekli ile olan piretik hipererjik reaksiyonu giderek subfebrildir ve hastalığın klinik semptomlarının toplam süresi birkaç gündür. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısından ilaç alırken, komplikasyonların yokluğu ile birlikte inflamasyonun klinik ve enstrümantal belirteçleri hızla azalır.

daha derin bir inflamatuar doku hasarı en folikül gelişimi ile lenfoproliferatif bademcikler, özellikle yutma anında, keskin kırıklık yoğun pireticheskoy reaksiyonu olarak telaffuz faringeal ağrı gösterir obscheintoksikatsionnyh ifade, içinde varlığıyla karakterize yetişkinlerde angina klinik formu görülmektedir. Klinik orta kulak iltihabı, ateş gelişimi ile birlikte foliküler bademcik klinik formunda boğazda genellikle enflamatuar patolojik değişiklikler. şikayeti olan bir hasta foliküler tonsillit Görsel muayene, yüzeyler oluşturulur beyaz sarı irinli folikülleri karakteri dot genişlemiş, şişmiş bademcik farenks tespiti vardır. Yetişkinlerde foliküler bademcik klinik formu için bölgesel lenfadenopati kliniğe gelişimi ile ilişkili vakaların neredeyse% 80'dir. ortalama en fazla yedi daha günlerde klinik belirti süresi koşuluyla yetişkinlerde irinli tonsillit öngörülen antibiyotiklerin ilk günlerinden.

yetişkinlerde laküner bademcik iltihabı klinik-patolojik mekanizmalar neredeyse tüm mukozayı etkileyen büyük boşluklar oluşması bademcik yüzeyi üzerinde, birleşme-enflamatuar pürülan lezyonlar gibidir. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı lacunar klinik formunun gelişiminin patogenezinin başlangıcında, irin parlak sarı bir renge sahiptir ve daha sonra gri-sarı renktedir. Pürülan boğaz ağrısının bu klinik formu ile, bilateral lokalizasyon palatine bademcikler bir lezyonu vardır. Lacunar angina'nın ayırt edici bir özelliği, pürülan örtüşen enstrümantal yöntemin engelsiz olarak çıkarılması olasılığı olarak kabul edilir.

Ateşsiz erişkinlerde pürülan boğaz ağrısı

Ateşi olmayan erişkinlerde pürülan boğaz ağrısının akışı, bu patolojinin atipik klinik bir varyantı olarak kabul edilir ve uygulamada, özellikle de enfeksiyöz genezi göz önüne alındığında, çok nadirdir. örneğin beta-hemolitik streptokok veya sözde Staphylococcus aureus gibi patojenleri Sindirildiğinde bir yetişkin olmadan geliştirme pürülan anjina sıcaklık reaksiyonu görülmektedir. Bu patojenik mikroorganizma temsilcileri, Gram-pozitif bakteriyel flora kategorisine aittir ve vakaların% 25'inde solunum yolunun proksimal bölümlerinde sürekli olarak mevcut olan fırsatçı patojenleri ifade eder. bir yetişkinin vücut özellikle bağışıklık sisteminin zayıflaması ile ilgili herhangi bir dengesizlik, olduğunda, koruma immünolojik yöntemler kaçınılmaz sıcaklık olmadan irinli tonsillit gelişimi için plan olan ihlal edilmektedir.

Uzmanlar KBB profili doğrudan bademcikler ve stafilokok mukozasını saldırır streptokok bitki örtüsü ile sözde karışık enfeksiyon varlığı kolaylık yetişkin irinli anjin gelişimi, insan bağışıklık sisteminin fonksiyonunu zayıflar konusunda mutabıktır. Çok sık aktivasyon sıcaklığı olmayan gelişme pürülan anjina kronik enfeksiyon ve paranazal sinüslerde lokalize inflamatuar odaklar, çürük etkilenen diş teşvik eder. Yetişkinlerde ateş olmadan irinli bademcik iltihabı gelişmesine katkıda bulunan faktörler de bademcik iltihabı, rinosinüzit, orofaringeal kandidiyazis gibi böyle kronik hastalıkların sağlanmasını, hem de sifiliz bulaşma türlerinden belirli türlerde içermelidir.

Erişkinlerde sıcaklık olmaksızın pürülan boğaz ağrısının en yaygın klinik varyantı, enflamatuar sürecin sadece faringeal mukozanın yüzeysel tabakalarını etkilediği kataraldır. Vücudun tamamen normal bir piretik reaksiyonunun arka planına karşı, yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının belirtileri, boğazda terleme ve kuruluk olarak kabul edilir, bunların yoğunluğu yutma ile artar ve parotis bölgesine yayılır. Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının en patognomonik klinik kriteri, sıcaklık artışı olmadan ilerleyen, hiperemi ve pürülan incrustasyon şeklinde farengeal bademciklerdeki patomorfolojik değişikliklerin varlığıdır.

Teşhisi doğrulamak için, bir kulak burun boğaz doktorunun ilk görevi, hastalığın tarihini değerlendirmek ve boğazın kapsamlı bir görsel muayenesini yapmaktır. Aynı erişkinde sık olmayan pürülan boğaz ağrısı boğazlarının görüldüğü bir durumda, patojeni doğrudan tanımlamak için bir dizi spesifik laboratuvar testi gerekmektedir. Bu teknik, cildin sıcaklık reaksiyonu olmadan atipik olarak ilerleyen erişkinlere pürülan boğaz boğazından en etkili ilacı seçmenize izin verir.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı teşhisi

hastalığın klinik ve patolojik formu yanı sıra patolojik değişikliklerin gelişme evresini belirlemek için ayrıca teşhis "irinli bademcik iltihabı" doğrulamak, bunlarla için anlamlı değil, tüm olası tanı yöntemleri kullanılmalıdır. Tanı analizinde birincisi, hastanın ilk klinik muayenesinin verilerinin değerlendirilmesidir. Bu nedenle, doktorun görevi laboratuvar öncesi aşamada pürülan anjinadan muzdarip bir hastanın durumunun şiddetini analiz etmektir. Bu yöntem ayrıca, hastalığın klinik semptom kompleksinin ortaya çıkmasıyla ilgili şikayetlerin ve anamnestik özelliklerin dikkatli bir şekilde toplanmasını da içerir. İlk başvurudan önce, nitelikli medikal ve diagnostik yardım almak için önce boğaz ağrısı olan hastanın kullandığı tüm tedavi yöntemlerini öğrenmek gerekir.

pürülan angina şüphelenilen varlığı ile hastanın primer görsel inceleme palpasyon yumuşak doku servikal, oksipital ve parotid bölgeler ve pharyngoscope, yumuşak damağın ima değerlendirme mukoza, yutak duvarı, sakızlar ve kesinlikle tonsillerdir gerekiyordu. Teşhis görsel işaretçi pürülan anjina yetişkin insan tonsil hipertrofisi algılama ve orofarenks mukoza zarının şişme ve tamamen mukozaları kapak veya adacık türüne yerleştirilmiş olabilir pürülan saldırıları varlığıdır.

angina, klinik ve histopatoloji pürülan formu belirlemek için, boşlukların inceleyebilir ve iyice öncelikle lenfoid doku ince granüller çok sayıda şekillendirme gibi pürülan anjin patolojik değişiklikler meydana yutak, arka duvar kontrol edilmelidir. inceleme yöntemleri göğüs orofarinks perküsyon ve oskültasyonun kullanılması yanı sıra, streptokok patojenik bitki miyokarda tropizmi çünkü hemodinamik parametrelerin değerlendirilmesi haricinde olmalıdır solunum yolu uzak kısımlarında enflamatuar lezyonlar anjina yayılımı olarak pürülan komplikasyonlarının mevcudiyetini hariç tutmak için.

enflamatuar markerleri, aynı zamanda viral nitelikte enfeksiyon hastalıklarında meydana lenfositoz, bir göstergelerini dışlamak için de pürülan anjina, genel klinik kan testleri kullanılacak şüphesi varsa standart laboratuar tanısal yöntemler arasında. pürülan angina temel bağlantı tanı patojen ve uygun tıbbi düzeltme şemaları daha ileri seçim tanımlanması için besleyici ortam üzerinde bakteriyolojik tohumlama biyomateryal orofaringeal olup.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının klasik tedavisi

Pürülan boğaz ağrısının tedavisi için standart protokoller, bu patolojinin seyrinin karmaşık varyantlarından bahsetmek yerine, her durumda antibakteriyel ajanların kullanımını içerir. Yetişkinlerde anjina varyantının tıbbi olarak düzeltilmesi için en uygun olanı, kataraldır, çünkü durulama çözeltileri şeklinde lokal kullanımın tıbbi ajanları kullanılmaktadır. Bir foliküler veya lacunar pürülan boğaz ağrısı formunda yetişkin bir hastada gelişme durumunda, antibakteriyel ve diğer farmakolojik ajanların kullanımı kesinlikle belirtilir.

Hafif angina antibakteriyel ilaçların verimsiz ve yersiz kullanımı antibiyotik kullanıldığında, çünkü farmakolojik etkinin tam olmaması son derece istenmeyen bir madde ile tekrar temas dirençli klinik formlarının geliştirilmesi neden olabilir. Klinik pürülan bademcik başlangıcında güvenilir neden olan ajanı tanımlamak için mümkün olduğu göz önüne alındığında, bir sözde ampirik antibiyotik tayin için tavsiye edilir farmakolojik etkisi geniş bir yelpazede olan ilaçların kullanılmasını içerir.

Kulak burun boğaz uzmanı pratiğinde en yaygın olanı, penisilin grubunun antibakteriyel ajanları olup, streptokok florasının temsilcileri karşısında belirgin bir inhibitör aktivite gösterir. antibakteriyel ilaç düzeltme süresi klinik ve laboratuvar belirteçleri tam normalizasyon göre belirlenir, ancak kadar en az yedi gün ila 4 milyon arasında bir günlük dozda, tercihen parenteral kullanım Augmentin şekli.

Ne yazık ki, şu anda yetişkinlerde pürülan bademcik iltihabı patojenlerine dirençli formlar geliştirmektedir, bu yüzden, kulak burun boğaz hangi oldukça sık 1 g ortalama günlük dozda Cefazolin Seftriakson sefalosporinler gibi ilaçlar ya da parenteral olarak öngörülen bağlantılı olarak, penisilin kullanılması olumlu bir sonuç elde yok genellikle Sefalosporin serisinin antibakteriyel ilaçların farmakolojik aktivitesinin yokluğunda, ilaç tedavisi, ka ile ilgili ilaçlar ile takviye edilmelidir Makrolidler, günlük dozu yaklaşık 2 g'dır.

İlacın vazgeçilmez bileşeni etkisi alerjik bileşeninin iltihabik süreç ve kabartma aktivitesinin azaltılması hedeflenmektedir pürülan anjina antihistaminler olarak kabul edilir rejimleri. Şu anda, farmakolojik firmalar uyku hali şeklinde yan reaksiyonlardan yoksun çok sayıda çeşitli antihistaminikler geliştirmişlerdir, bu yüzden aktif bir yaşam tarzına öncülük eden yetişkinler tarafından kullanılmasına izin verilmektedir.

Evde yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Enfeksiyöz hastanenin dışındaki pürülan boğaz ağrısının tedavisi sadece hafif dereceli klinik ve laboratuvar enflamasyon belirteçleri durumunda mümkündür. Sentetik kökenli ilaçlara ek olarak oldukça erişkinlerde irinli tonsillit tedavisinde iyi bir araç faaliyetlerinin spesifik olmayan doğası kullanılmasıdır. Örneğin, yeme veya dengeli bir gece uykusu, düzeltilmesi gibi etkinlikler tabii ki, tek başına değil, ancak, genel sağlığı iyileştirmek ve dolaylı insan bağışıklık sisteminin fonksiyonunu etkileyebilir, irinli tonsilit aktif inflamatuar süreçler sırasında hastanın tamamen iyileştiğini yol açabilir.

Yetişkinlerde purulent için bademcik hep sendromu obscheintoksikatsionnogo geliştirme, hasta fiziksel aktivite dolu minimizasyonuyla yatak istirahati uygun olmalıdır hastalığın klinik faz bütün eşlik eder çünkü. çoğu durumda irinli bademcik viral kökenli olduğu için, evde kendi tedavi sıhhi ve hijyenik standartlara uygun arka planı yapılmalı, ana unsuru odanın sık havalandırma, karantina ve dezenfektanlarla sık ıslak temizlik gerçekleşmesidir.

irinli anjin muzdarip bir hastanın yeme düzeltilmesi, boğazda rahatsızlık ve mukoza yüzeyi üzerinde mikro-çatlakların gelişimini tetikleyebilir tam dışlama kaba lif katı gıda alımını varsayar. Hastanın günlük menüsü, C Grubu vitaminler veya özel olarak hazırlanmış vitaminli içecekler içeren ürünlerle zenginleştirilmelidir.

Yüksek sıcaklık, reaksiyon, patojenik mikroorganizmaların üreme ve enflamatuar sürecin amplifikasyonunun bir sonucu olarak aktive tetikleyici olarak KBB Uzmanları, alkol ısınma boynuna sıkıştıran, çeşitli kullanımı ile son derece olumsuz bir tutum profil. Çoğu zaman, uzmanlar kompres ısınma kullanımı ile ilişkilidir yetişkinlerde irinli bademcik iltihabı, bölgesel lenfadenitin erken gelişmesini kaydetti.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısının önlenmesi

Pürülan boğaz ağrısı gelişimini önlemek için, bu spesifik patolojinin gelişiminin patogenezinin özelliklerini bilmek gereklidir. Dolayısıyla, bir kişinin enfeksiyonu, hasta bir kişiye yakınlığı ve kendi kendini kirletmesinin bir sonucu olarak görülebilir. Çoğu uzman, normalde işleyen bir bağışıklık aparatına sahip bir kişide pürülan boğaz ağrısının gelişmesinin kurallar için bir istisna olduğunu kabul eder, bu nedenle ana önleyici tedbir, bağışıklığı güçlendirmenin haklı olarak kabul edilebilir.

Her yetişkin insan, yaşam koşullarına bakılmaksızın, hem bireysel hem de genelleştirilmiş sağlık ve hijyen standartlarını düzenli olarak gözlemlemelidir. Erişkin üyelerinden birinin bir aile grubunda pürülan bir boğaz ağrısı belirtileri gösterdiği bir durumda, enfeksiyonun olası bir salgın yayılmasını önlemek için hemen karantina önlemleri alınmalıdır.

Buna ek olarak, genel olarak bilinen bir gerçektir yetişkinlerde bu pürülan bademcik iltihabı vakalarının yaklaşık% 90 orofarenks yakın lokalizasyonu ile kronik enflamatuar lezyonlar mevcut arka plan üzerinde geliştirmektir ve enfeksiyon süreci hem spesifik (sifilis, helmint) olabilir ve özgül olmayan karakter. Örneğin, çocukluğunda adenoidektomi geçiren kişiler, erişkin dönemde nadiren pürülan anjinadan muzdariptir.

Yetişkin döneminde yerel koruyucu önlemler, soğuk içeceklerin sistematik kullanımına kadar sertleştirme prosedürlerinin uygulanmasını içerir. bir hastanın laboratuar yöntemleri ile teyit edildiğinde sekonder bağışıklık bağışıklık uyarıcılar tipi timalin, Bronhoimmunala uygulama şeklinde farmakolojik türün angina pürülan önleme izin verilir.

Aynı kişide sık tekrarlayan boğaz ağrısı gelişiminin görüldüğü bir durumda, immünologlar spesifik bikillin profilaksisine izin verirler.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı - hangi doktor yardımcı olacaktır? Eğer bir yetişkinde boğaz ağrısının geliştiğinden şüpheleniyorsanız ya da bundan şüpheleniyorsanız, bu tür doktorlardan bir enfeksiyon hastalıkları uzmanı, bir kulak burun boğaz uzmanı olarak tavsiye almalısınız.

Purulent boğaz ağrısı: belirtileri ve tedavisi

Pürülan anjina başlıca semptomlardır:

 • baş ağrısı
 • zayıflık
 • Eklemlerde ağrı
 • Lenf düğümlerinin büyütülmesi
 • Artan sıcaklık
 • bulantı
 • Iştah kaybı
 • titreme
 • ishal
 • Boğaz ağrısı
 • Yutulduğunda ağrı
 • Emetic çağırma
 • Ağrının diğer bölgelere yayılması
 • Artan bademcikler
 • Apse spontan diseksiyonu
 • Bademciklerin kızarması
 • Bademcikler üzerinde pürülan mevduat
 • Amigdala yüzeyinde apse

Pürülan boğaz ağrısı, streptococcus, staphylococcus ve diğerleri gibi patojenik mikroorganizmaların aktivitesindeki artışa bağlı olarak ilerlemeye başlayan enfeksiyöz bir hastalıktır. Patoloji için palatine bademcikler üzerinde spesifik pürülan odakların oluşumu karakteristiktir. Hastalığın cinsiyet ve yaş ile ilgili hiçbir kısıtlaması yoktur. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda aynı sıklıkta teşhis edilir. Ancak çocuğun hastalığının daha şiddetli olduğunu ve komplikasyonların genellikle geliştiğini belirtmek gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı oldukça bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle patoloji tanısı alan çocuk veya yetişkin sağlıklı kişilerden izole edilmelidir. Bu, enfeksiyonun daha fazla yayılmasına izin vermeyecek önleme için zorunlu bir önlemdir.

Ana enfeksiyonun yol - kontakt ev ile hava değil, dışında ve patojenik mikroorganizmaların transmisyon (örneğin, hasta bir çocuk ya da yetişkin kullanılan yemekler aracılığıyla) bağlanabilir. İlkbahar-sonbahar dönemi ile insidans artmaktadır.

Bu hastalık, özellikle çocukta ilerlerse, hastane koşullarında tedavi gerektiren çok tehlikeli bir durumdur. Ancak katılan doktorun izni ile, evde tedavi yapılabilir.

etiyoloji

Çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan anjina, patojenik mikroorganizmaların vücuda girmesi nedeniyle ilerlemeye başlar. Çoğu zaman, ana patojen hemolitik streptokoktur. Fakat daha aktif hale gelmesi ve patolojinin gelişmesini teşvik etmesi için, uygun koşullara ihtiyaç vardır. Böyle bir "itme" bu faktörler olabilir:

 • hipotermi;
 • organizmanın duyarlılığının ve reaktivitesinin azaltılması;
 • aşırı alkollü içecek tüketimi;
 • bademciklerin travmatizasyonu;
 • sigara içtikleri odada uzun kalmak;
 • Ağız boşluğunda enfeksiyon ile odakların varlığı. Bu gibi çürük dişler, stomatit ve diğer hareket edebilir;
 • Kişinin yaşadığı bölgede elverişsiz bir ekolojik durum.

Genel belirtiler

Kuluçka döneminin pürülan anjina ile süresi bir ila iki gündür. Hastalığın başlangıcı her zaman akut. Hasta yutmaya çalışırken boğaz ağrısı, eklem artikülasyonunda ağrı, titreme ve hipertermi var. Kural olarak, sıcaklık 2-6 gün sürer. Hastalığın kliniği formuna bağlıdır.

Hastalık formları

Pürülan foliküler

Çoğunlukla bir çocukta bir yetişkinden daha fazla gelişir. Böyle pürülan bademcik iltihabı sıcaklık olmadan gerçekleşebilir, ancak bu sıklıkla ortaya çıkan durumdan daha büyük bir istisnadır. Genellikle belirgin hipertermi vardır.

Patoloji ilerlediğinde bademciklerin foliküler aparatı etkilenir. Bademcikler şişer ve güçlü bir inflamatuar süreç nedeniyle hiperemiktir. Yüzeylerinde pürülan birikmeler birikir (sarımsı bir renk tonu vardır). Bir spatula ile kolayca çıkarılabilir. Eğer bu aşamada pürülan tonsillitin tedavisini yapmazsanız, irin ile bu patolojik odaklar birbiriyle birleşir ve apseler oluşturur.

Çocuk ve yetişkin, yutmaya çalışırken güçlü bir ağrı sendromuna sahiptir. Bazen ağrı kulağa yayılabilir. Kliniğe baş ağrısı, güçsüzlük eşlik ediyor.

Hastalık çocukta ilerlerse, tarif edilen klinik tablo genellikle bu semptomlarla ilişkilendirilir:

 • mide bulantısı ve kusma;
 • ishal;
 • meninksin iritasyonu (meninizm belirtileri).

Boğaz muayeneniz varsa, damak ve bademciklerin hiperemi tespit etmek mümkündür. Bademcikler üzerinde beyazımsı sarı bir renk tonu vardır.

Pürülan lacunar formu

Bu pürülan boğaz ağrısı şekli neredeyse folikül ile özdeştir, fakat kendine has özellikleri vardır. İlk olarak, çocuk ya da bir yetişkin hipertermi telaffuz etti. Boğazdaki ağrı sendromu, hastaların su ve yiyecek alımını reddettiği kadar güçlüdür.

Patolojik süreç sadece lakuyu etkiler. Boğazın incelenmesi sırasında bademciklerin hiperemi ve ödemi kaydedilebilir. Yumuşak damak bölgesinde fibro-pürülan çökeltiler birikmektedir. Sarı-beyaz bir renge sahiptir. Bir spatula kullanarak, mukus boğazından kolayca ayrılır. Patolojinin süresi 5 ila 7 gündür.

Phlegmonous tonsillit

Bu form nadirdir. Genellikle hastalığın ilk iki formunun tam teşekküllü tedavisinin zamanında yapılmadığı durumlarda gelişir. Bu durumda, sadece bir amigdalanın iltihabı olduğunu belirtmek gerekir.

Hastalık ilerledikçe, oluşan apsenin boyutu artar ve üzerindeki epitel daha ince hale gelir. Eğer boğazını incelerseniz, amigdala'nın küçük bir sarı renk tonu gösterdiğini fark edebilirsiniz. Bir süre sonra böyle bir apse kendiliğinden açılır ve ondan gelen pürülan eksüda oral boşluğa geçer. Irin sarı ya da yeşil renk ve hoş olmayan bir kokusu vardır.

İyileştikten sonra yara, ülser bölgesinde kalır. Çocukta böyle bir patoloji ilerlerse özellikle tehlikelidir. Pürülan boğaz boğazının zamanında ve tam tedavisini zamanında yapmamak durumunda, sepsis, menenjit, piyelonefrit, miyokardit ve benzeri gibi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

İyileştirme önlemleri

Birçok insan boğaz ağrısını ne kadar çabuk iyileştirir? Bu patolojiyi hızlı bir şekilde bir çocuk veya yetişkinde tedavi edemez. Tehlikeli komplikasyonların ilerlemesini önlemek için nitelik olarak tedavi edilmelidir. Tedavinin ana yönleri:

 • Pürülan boğaz ağrısı tedavisi bir hastanede yapılması tavsiye edilir. Ancak evde tedavi edilmez. Hastaya yatak istirahati gösterilmektedir;
 • Boğazın tahrişini azaltmak için sadece doğranmış yiyecekleri almalı ve daha fazla sıvı içmeliyiz;
 • pürülan boğaz ağrısı için antibiyotikler zorunludur. En etkili olanlar penisilin grubundan ilaçlar. Bunlar arasında sefalosporinler 1, 2 ve 3 kuşak, amoksisilin diğer;
 • lokal terapi. Boğazın tedavisi için etkili bir farmasötik ajan, bioparoksdur. Ayrıca antibiyotik ihtiva eden tablet preparatlarını - septothete, stopangin ve diğerlerini çözündürdüğü gösterilmiştir;
 • antiseptik solüsyonlarla gargara yapılması önerilir. Givalex durulama için, furatsilin ve diğer kullanılır. Ayrıca iyi bir etki, spreylerin antiseptik maddelerle kullanılmasını sağlar;
 • kullanılan koldreks, nurofen, parasetamol azaltmak için. Sıcaklık olmadan pürülan anjina ile, bu madde hariç tutulur;
 • bağışıklık sistemini uyarmak için araçlar.

Halk tarifleri

Evde pürülan boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için, geleneksel tıbbı başvurabilirsiniz. Kendinizi tedavi etmenin kabul edilemez olduğunu belirtmek gerekir, çünkü sadece durumunuzu kötüleştirebilirsiniz. Evde sadece doktorunuzun izni ile tedavi edilebilir. Herhangi bir aracın kullanımı da bununla koordine edilmelidir.

Evde yetişkinler ve çocukların tedavisi için halk ilaçları:

 • Papatya, okaliptüs yaprakları ve kalenduladan boğazın durulanması için bir kaynatma. Boğazlarını günde 6 kez yıkayarak durulayın. Tedavi süresi 30 gündür;
 • bir pancar suyu ile gargara;
 • Propolis evde pürülan boğaz ağrısı için etkili bir tedavi yöntemidir;
 • bal.

Mikroorganizmaları boğazdan çıkarmak için evde boğulmak mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Bu işlemden sonra, özel spreyler kullanmanız veya antibiyotikli tabletleri emmeniz gerekir.

Eğer sahip olduğunu düşünüyorsan Purulent boğaz ağrısı ve bu hastalık için tipik semptomlar, o zaman doktorlara yardımcı olabilirsiniz: otorhinolaryngologist, pediatrician.

Ayrıca, semptomlara dayanarak olası hastalıkları seçen çevrimiçi tanı servisimizi kullanmanızı öneririz.

Lacunar angina, farenks lenfadenoid halkasının bir veya birkaç elementinin lokal inflamasyonu ile karakterize akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Genellikle inflamasyon palatine bademcikleri kapsar, fakat aynı zamanda larinks ve farinks de dahil değildir. Böyle bir hastalık meningokok, streptokok, hemophilus influenza ve diğerleri dahil olmak üzere patojenik mikroorganizmalar tarafından provoke edilebilir. Hastalığın cinsiyet ve yaş ile ilgili hiçbir kısıtlaması yoktur.

Hemolitik Streptococcus, spesifik bir forma sahip gram-pozitif bir bakteridir. Laktobasil ailesini ifade eder. Çoğu zaman aynı anda altın stafilokok aureus ile birlikte bulunur. Bakteriler herhangi bir kişinin vücudunu etkileyebilir - hem yetişkin hem de küçük bir çocuk.

Katarreli anjina (akut tonsillofarenjit) patojenik mikrofloranın neden olduğu patolojik bir süreçtir ve boğazın mukoza zarının üst tabakalarını etkiler. Bu form, tıbbi terminolojiye göre, aynı zamanda eritematöz olarak da adlandırılmaktadır. Tüm anjina formlarından, bu en kolay olarak kabul edilir, ancak bu tedavi edilmek zorunda olmadığı anlamına gelmez. Kataral anjinin doğru bir şekilde nasıl tedavi edileceği, kapsamlı bir tanıdan sonra sadece uzman bir doktora söylenebilir. Ayrıca, antibakteriyel ilaçların her zaman bir rahatsızlığı tedavi etmek için gerekli olmadığını belirtmek gerekir.

Angina enfeksiyöz bir hastalıktır, bunun bir sonucu olarak ilerleyen kısımda, bademcikler ve farinksin diğer lenfoid oluşumlarının akut inflamasyonu vardır. Aşağıdaki patojenler patolojinin gelişmesine neden olabilir: virüsler, bakteriler ve mantarlar. Tıp literatüründe bu duruma akut tonsillit denir. Bunun hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ilerlemeye başlayabilecek oldukça yaygın bir hastalık olduğu unutulmamalıdır.

Foliküler anjin, bademciklerin bademciklerinin iltihaplanması ile karakterize bir hastalıktır. Böyle bir hastalığın ilerlemesi durumunda, püy, farinksin lenfoid formasyonlarının yüzeyinde ayrı nokta odakları şeklinde bulunur. Patolojik süreç, faringeal, palatal, tubal ve lingual bademcikleri etkileyebilir. Foliküler anjina ilerlemesi bölgesel lenfadenit ve ciddi hipertermi ile eşlik eder.

Fiziksel egzersizler ve kendi kendine kontrol sayesinde, çoğu insan ilaçsız yapabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Emzirmede anjinin tehlikeleri nelerdir?

Emziren annelerin organizması her türlü enfeksiyona karşı çok hassastır. Ortaya çıkan herhangi bir hastalık bebeğin sağlığını etkileyebilir. Emziren anjin, doğumdan sonra kadının bağışıklığını büyük ölçüde zayıflattığı için ortaya çıkar.

Gargara yapmak için klorofil kullanabilir miyim?

Klorofilong, topikal ve yutma amaçlı kullanılan bir tıbbi antimikrobiyal preparattır. Belirgin bir koku ve tadı olan yeşilimsi bir rengin şeffaf bir alkol içeren çözeltisidir.