Loading

Purulent boğaz ağrısı nedenleri, belirtileri ve tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı veya bademcik iltihabı bilimsel temelde akut tonsillit denir. Hastalık genellikle çeşitli bakteri veya virüslerden kaynaklanır. oral kavite ve nazofarenks bulunan lenfo-yutak halkası, normalde iki eşleşmiş ve eşleşmemiş 2 bademcikler, anjin oluşur ama çoğunlukla üst (damak) bademcik etkiler.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Fotoğraf, akut tonsillit (pürülan boğaz ağrısı) için tipik olan palatine bademcikler üzerinde beyaz bir kaplama gösterir

Akut tonsillite neden olan en yaygın nedenlerden biri, belirli koşullar altında vücuda giren bakteriler ve virüslerdir. Bunlar şunları içerir:

 • Çeşitli bakteri türleri (β-hemolitik streptococcus, meningococcus, Staphylococcus aureus, pneumococcus).
 • Viral enfeksiyon (herpes virüsü, adenovirüs, Coxsackie virüsü, Epstein-Bar ve diğerleri).
 • Candida ve diğer mantarların mayası benzeri mantarları.
 • Klebsiella, tifo ateşi, soluk spiroket.
 • En basit (mikoplazmalar, ureaplasma, klamidya).

Akut bir sürecin ortaya çıkmasında büyük rol, bağışıklık savunması devleti tarafından oynanır. Genellikle pürülan anjina, bağışıklıkta bir azalma ve provoke edici faktörlerin varlığında oluşur:

 • Kişisel hijyen kurallarının yanı sıra iç ve dış çevre koşullarının ihlali.
 • Keskin değişiklikler ve hava sıcaklığındaki azalma, vücudun hipotermine neden olur.
 • Dengesiz beslenme ve besinlerin yetersiz alımı (özellikle çocuklarda).
 • Burun septumunun konjenital veya kazanılmış eğriliği, burundan nefes almada zorluğa neden olur.
 • Bademcik yaralanmaları.

Enfeksiyon bulaşma yolları genellikle ikidir - bu, kirli ellerin ve yıkanmamış yiyeceklerin yardımıyla ve aynı zamanda hava ile beslenir. Bunlar, enfeksiyonun ekzojen yolla bulaşan yoludur, ancak otoinfeksiyon olarak da adlandırılan endojen bir iletim yolu olabilir.

Bu durumda bademciklerdeki enfeksiyon diğer organlara bitişik olan enfeksiyonun kronik odaklarından gelir. Bunlar, çürük dişler, sinüzit, frontal sinüzit, sinüzit, adenoidleri içerir.

Pürülan anjinin tipleri ve belirtileri

Fotoğrafta akut tonsillit varyantlarından biri lacunar anjinadır

Farklı patojenler ile karakterize olan çeşitli anjina türleri vardır. Yani, örneğin, eğer pürülan anjina ajanı streptococcus ise, o zaman anjina stafilokok - stafilokokal ve benzeri ile streptokokal olarak adlandırılır. Tüm klinik formlar arasında, orofarenksin incelenmesinde benzer özelliklere sahip olan, genel durum ve zehirlenme belirtileri gösteren, banal veya vulgar anjina türleri bulunmaktadır. Bu türlerin bölünmesi şartlıdır, çünkü hastalar ortalama 7-10 gün geçirmekte ve benzer şikayetleri bulunmaktadır.

Bu tür banina türleri aşağıdaki formları içerir:

 1. Catarrhal formu - palatine bademcikler yüzeysel olarak etkilenir ve enfeksiyon anından itibaren geçen süre birkaç saatten 3-4 güne kadardır. Semptomlar - yüksek ateş, kuruluk, boğazda terleme, ağrı, boğaz ağrısı ve kaslar, baş ağrısı. Hastalığın süresi 5-7 günü geçmez ve incelendiğinde, palatine bademcikler, kuru veya çizgili dillerde kızarıklık ve şişlik, genişlemiş bölgesel lenf nodları belirlenir.
 2. Foliküler form - bademcik ve folikülün zarfı oluşur. Hastalığın başlangıcı ani, sıcaklıkta keskin bir artışla (39-40 dereceye kadar), soğuk, şiddetli kas ve baş ağrıları vardır ve zehirlenme belirtileri belirginleşir. Folikül alanında incelendiğinde, iğne başlığından daha büyük olmayan pürülan içerikleri belirlenir. Submandibular ve sublingual lenf nodları genişler ve palpasyonu ile birlikte ağrı görülür.
 3. Lacunar formu - pürülan anjina bu formu ile, içerik bademcikler tüm alana yayılabilir, zehirlenme belirtileri neden olabilir. Yukarıdaki semptomlara ek olarak, bulantı, kusma, dışkıda kızarma ve iştah azalması eklenir. Bademcikler üzerinde incelendiğinde, bir gazlı bezle çıkarılabilen beyazımsı sarı bir kaplama belirlenir. Plak çıkarılırsa, vücut ısısı azalabilir ve hastalar durumdan iyileşme fark edebilir.

Pürülan anjina türleri (kronik bademcik iltihabı)

Akut bademcik iltihabı ile kronik arasındaki fark, kronik bir süreçte hastalığın akut semptomları, ani sıcaklık artışı ve diğer ani zehirlenme semptomları olmamasıdır. Aksine, belirtiler, kronik veya yavaş etkili bir zehirlenme biçiminden kaynaklandığından daha yaygındır. Hastalar kalp rahatsızlıkları, ritim bozuklukları, aşırı terleme, eklem ağrısı, genel halsizlik ve kronik yorgunluk sendromu konusunda daha endişelidirler.

Boğaz bölgesinde, hastalar terleme ve kuruluk fark ederler ve bazı durumlarda boğazda yabancı bir cisim veya yiyecek şişmesi hissi hakkında şikayette bulunurlar. Kronik sürecin alevlenme döneminde, tüm semptomlar hastaları daha da rahatsız etmeye başlar ve vücut ısısı genellikle 37-38 derecelik bir seviyede kalır.

Lokal muayenede, palatine palatine kemerin posterior ve anterior kenarlarında gevşeme, kalınlaşma, şişlik, kızarma ve büyüme kaydedilmiştir. Kronik bademcik iltihabı tehlikesi, hastalığın bir dizi hayatı tehdit eden komplikasyonlara ve diğer organ ve sistem hastalıklarına neden olabileceğidir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi ve önlenmesi

Akut bademcik iltihabının tedavisi çoğunlukla lokaldir ve boğazın tedavisi için antiseptik ajanların kullanımı ile ilgilidir. Büyük önem taşıyan şey, bademciklerde pürülan çökeltileri periyodik olarak çıkarmak için boğazın yıkanması ve tedavisinin (küçük çocuklara) yapılması gibi prosedürlerdir. Pürülan boğaz ağrısının çıkarılmasının, enfeksiyonun yayılmasına yol açabileceğinden daha iyi olmamasına dair kanıt vardır.

Hastalara, bol miktarda içecek (tercihen her saat) ve ayrıca taze sebze ve meyvenin tüketimini artırması tavsiye edilir. İltihaplı lenf düğümleri, ısınma kompresleri ile uygulanır.

İlaçlar, pürülan boğaz ağrısı, hastalığın seyri ve hastanın durumuna bağlı olarak kesinlikle tek tek reçete edilir. Genellikle, ilaçlar, sülfonamid ilaçlar, antibiyotikler yanı sıra antipiretik ve duyarsızlaştırma ajanları alırlar. Gerekirse fizyoterapi tedavi yöntemlerini dahil edin.

En iyi anjin önlenmesi, bağışıklığın sürdürülmesi ve bedenin temperlenmesi yani sağlıklı bir yaşam tarzıdır.

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Spesifik doku lezyonlarına bağlı olarak, anjina, kataral, nekrotik, pürülan, herpetik olarak ayrılır.

Bu türlerin her biri benzer semptomlara sahiptir, ancak aynı zamanda tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bazı özelliklerde farklılık gösterir. Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

sınıflandırma

Sınıflandırma ile, pürülan anjina diye bir şey yoktur. Soldatenka IB sınıflamasına göre Tonsillit (boğaz ağrısı) ayrılır:

 1. Akut tonsillit (burada catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-nekrotik angina).
 2. Kronik bademcik iltihabı (iki formu birbirinden ayırın, kronik bademcik iltihabı ve kombine ve dekompanse edilmiş formu).

Pürülan anjina öncelikle akut bademcik iltihabı (lacunar veya foliküler form) gösterir. Bu, bademcikler incelendiğinde, yüzeylerinde bademciklerin lakunlarında sıvı püranın yanı sıra pürülan filmlerin görülebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birbirinden pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Bu hastalığın 3 şekli vardır:

 1. Foliküler. Püy birikimi, küçük noktalar şeklinde epitelden görülebildiğinde, pürülan boğaz ağrısının en kolay şeklidir. Genellikle, foliküler boğaz ağrısı nadiren sıcaklık olmadan çalışır.
 2. Laküner. Bu durumda, lacuna pus ile doldurulur, bu nedenle, bademcikler üzerinde, orijinal bir desen noktalar değil, ışık şeritleri oluşur.
 3. Apse. Amigdalanın pürülan erimesi burada gerçekleştiği için hastalığın tedavi edilmesini gerektiren hastalıkların en şiddetli formlarından biridir.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı tedavisi doğrudan belirtilerin ve rahatsızlık formuna bağlı olacaktır.

nedenleri

çoğu durumda pürülan anjin, bu patojen septik boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 60-80 bulunan β-hemolitik streptokok A grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu uzman hala anjinayı streptokok enfeksiyöz hastalıklara atfetme eğilimindedir. Bununla birlikte, pürülokok ve pnömokok kökenli pürülan anjina olasılığı göz ardı edilmemiştir. Anjina leafereletic etiyolojisinin de tanımları vardır.

Enfeksiyon kaynağı - boğaz ağrısı olan veya streptokok taşıyan sağlıklı kişiler. Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Tabii ki, evet, eğer hijyen kurallarına uymuyorsanız ve hasta kişiyle temas kurduğunuzda koruyucu bir giyinme yapmıyorsanız.

Her zaman palatine bademciklerin (lacunae) özel girintilerinde mikroplar vardır. Normal bağışıklıkla hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, bulaşıcı sürecin başlamasına neden olan bir dizi faktör vardır:

 1. Vücudu alt soğutma, ani sıcaklık değişimleri, soğuk içecek ve yiyecek.
 2. Daha fazla enfeksiyon ile palatine bademcikler mekanik hasar.
 3. Avitaminosis, yakın yapıların eşlik eden inflamatuar hastalıkların varlığı.
 4. Streptokok enfeksiyonunun vücuda aktarılması.
 5. İmmün yetmezlik, bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıklar.
 6. Bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun ağzına sindirilmesi.

Bu durumlarda, tüm vücudun koruyucu kuvvetleri azaltılır ve her şeyden önce bademciklerde görülür. Süreç başladığında, patojenik mikroflora bademciklerin derinlerine nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur - anjin. Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir ve bunun için antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığı, hemen aşağıda ele alınacaktır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan anjina durumunda, yetişkinlerde semptomlar, enfeksiyon sürecinin biçimine ve ihmaline bağlı olarak değişen derecelerde ciddiyete sahip olabilir. Ayrıca, angina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan sızıntı yapabilir. Bu durumda, ana ve belirleyici belirtiler boğazda ağrı, bademciklerin görünüşündeki değişimlerdir: kızarıklık, mukozada şişme, püstül ve bademciklerdeki plak.

Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde pürülan anjina, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir (bkz. Fotoğraf):

 • hastalığın akut başlangıcı: 40 C'ye ve hatta daha yüksek sıcaklığa;
 • ateş;
 • belirgin zehirlenme (baş ağrısı, iştahsızlık, güçlü zayıflık);
 • boğazda akut ağrı, en çok yiyecek ve tükürük yutulduğunda hissedilir;
 • submaksiller lenf düğümlerinin morbiditesi ve inflamasyonu;
 • palatine bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dilin şişmesi ve kızarıklığı;
 • boyun şişmesi;
 • ciltte döküntüler;
 • karın ağrısı;
 • pürülan odakların varlığı, bademcikler üzerindeki baskınlar, mukoza zarını incitmeden tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

Pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 ila 5 gün arasında olabilir. Hastalığın semptomları yeterince hızlı görünür ve ilk belirtilerden biri, kural olarak, bir soğuk algınlığı ve ardından şiddetli bir ateştir. Karakteristik bir özellik, boğazda ağrı hissinin giderek artmasıdır, yutkunma ile ilişkili olsun olmasın, basit bir rahatsızlık hissinden şiddetli ağrıya kadar baş etmeye başlar.

Hastalığın pürülan formunun tedavisi, kendisini tüm rahatsızlıklarda ortak olan bir kurala dönüştürür: daha erken başlarsa, iyileşme ne kadar erken olursa komplikasyonlar o kadar az olur. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, ilk belirtilerinin ortaya çıkması için önlemler alınmalıdır.

Purulent angina resimleri

Pürülan anjin nasıl görünür, detaylı fotoğrafları sunarız.

etkileri

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

Erişkinlerde anjin tedavisinin yaklaşık şeması şöyledir:

 1. Hastalığın akut döneminde, hastaya diğer kişilerle sınırlı temas halinde ve dinlenme dinamiğine uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tedavi antibiyotik almadan nadiren yapılır. Yetişkin öngörülen penisilin grubu antibiyotikler: İlk amoksisilin, sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü kuşak (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin).
 3. Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.
 4. Yüksek ateş veya şiddetli ağrı durumunda, hastanın durumunu hafifletmek için ibuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılması önerilir.
 5. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).
 6. Antihistaminikler. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.
 7. Gıdalar zengin, vitamin bakımından zengin olmalı, ancak ana kural tahriş edici faktörlerin yokluğudur. Tüm yemekler sıcak, püre, yarı sıvı, baharatsız ve baharatlı soslar eşliğinde servis edilir.
 8. Ağır içme gösterilir.

Boğaz ağrısına başlarsanız çok ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Gargara mı?

Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.

Halk yollarından bir çift:

 1. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.
 2. Bir bardak ılık suda, malzemeler tamamen çözünene kadar bir çay kaşığı tuz, bir pişirme kabı ve 5 damla iyot karışımı ekleyin.
 3. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

Durulamalar boğazda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

antibiyotikler

Çoğu zaman, uzmanlar penisilin ilaçlarını reçeteler. Vücutta mükemmel şekilde emilirler, bakteriyostatik ve bakterisit karakteristiklerini belirtirler.

Hastalar yarı-sentetik bir antibiyotik olan amoksisilin, sefaleksin Sumamed, Tsefazamin veya makrolid ilaçlar atanabilir sefalosporin grubunun bir antibiyotik reçete. Tedavi için ayrıca Klindamisin, Fenoksimetilpenisilin, Eritromisin kullanın.

Uygun bir ilaç seçin, dozu reçete edin ve sadece doktorun girmesi gereken kabul süresini belirleyin. Hastalığın semptomları önemli ölçüde azalmış olsa bile, antibiyotik tedavisini sonlandırmak önemlidir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Streptokokal tonsillit enfeksiyonu kurulduğunda, evde boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisini içermelidir. İlaç ve dozu bir doktor tarafından reçete edilir.

 1. Doğal propolis, her yemekten ve durulamadan sonra emilmeli veya çiğnenmelidir. Günlük kullanımda, her bir parçayı 20-30 dakika boyunca çözen, birden fazla çay kaşığı propolis kullanmayın.
 2. Papatya, calendula'nın et suyu. Boğazı rahatlatırlar, boğazda tahriş, kaşıntı ve rahatsızlık çıkarırlar. Onlar halk ilaçları olarak kabul edilir, ancak bu bitkiler yaygın olarak kullanılan ve resmi ilaçlardır. Onları dekonksiyonla durulamak, hastanın durumunu iyileştiren, boğazın semptomlarının şiddetini azaltan, irin çıkarılmasını teşvik eder.
 3. Tuz, soda çözeltileri. Durulama, inhalasyon, kompres için kullanılır. Sıcak davranırlar, patojenik mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortam yaratırlar, balgamı mukus boğazının duvarlarından ayırırlar.
 4. Furatsilin. Durulama, boğaz sulaması için bir çözüm olarak kullanılır. Anjina bakteriyel yapısının en yaygın patojenlerine karşı aktiftir.

Halk tarifleri sadece semptomları rahatlatmak için kullanılabilir, anjini tedavi edemezler.

önleme

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Purulent boğaz ağrısı: nedenleri ve belirtileri

Pürülan tonsillit (bademcik iltihabı için başka bir isim) bademcik iltihabıdır.

Bu hastalık genellikle viral veya daha nadiren bakteriyel enfeksiyondan kaynaklanır.

Genellikle anjina nüksü olan hastalarda maksiller sinüslerin (sinüzit) iltihabı oluşur.

Bademcikler, boğazın her iki tarafında bulunan iki küçük bez olarak adlandırılır.

Küçük çocuklarda filtreler olarak hareket ederler, solunum yolundan girebilecek ve enfeksiyona neden olabilecek mikropları yakalarlar. Ayrıca, bademcikler enfeksiyonla savaşmak için antikorlar üretirler.

Çocuğun bağışıklık sistemi geliştikçe ve güçlendikçe bademciklerin rolü daha az önem kazanır. Çoğu insan vücut, bademcik yardımı olmadan enfeksiyonla savaşabilir.

Bademciklerin çıkarılması genellikle sadece bademcik iltihabı gibi problemler ortaya çıkarsa tavsiye edilir.

Pürülan anjina, erişkinlerde de görülebilmesine rağmen, çocuklarda yaygın bir enfeksiyon türüdür. Tedavi edilmeli, çünkü bu hastalık anjina sonrası ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri şunlardır:

 • boğazda ağrı, yutma ile artabilir;
 • yüksek sıcaklık (38 santigrat derece üzerinde);
 • öksürük;
 • baş ağrısı.

Genellikle bu belirtiler üç ila dört gün içinde gerçekleşir.

Çoğu durumda, bademcik iltihabı bir virüs enfeksiyonu tarafından tetiklenir, aynı şekilde bir soğuk algınlığı veya grip olur.

Bazı durumlarda, bu hastalığın nedeni genellikle A grubu streptokok adı verilen bakterilerin bir bakteri enfeksiyonu olabilir.

Angina'nın viral bir enfeksiyondan ziyade bakteriyel neden olduğu dört ana işaret vardır:

 • yüksek sıcaklık;
 • bademcikler üzerinde beyaz, irin dolu dolgular;
 • öksürük yokluğu;
 • şişmiş ve ağrılı lenf düğümleri.

Enfeksiyonun yayılması çok kolay olduğundan, diğer insanlara bulaşmasını önlemek için çok önemlidir.

Bunu nasıl yapmalı?

 • İş, okul veya anaokulu gibi halka açık yerlerde uzak durun.
 • Sadece mendilin içinde öksürün ve hapşırın ve sık sık yıkayın.
 • Yemekten önce, tuvalete gittikten sonra ve mümkünse öksürdükten ve hapşırdıktan sonra ellerinizi yıkayınız.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrılarını tedavi etmek için özel bir yol yoktur, ancak semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilecek birkaç şey vardır:

 • Ağrıyı hafifletmek için "Parasetamol" veya "Ibuprofen" alımı. Sadece terapistle görüştükten sonra alınmalıdırlar.
 • Bol içecek.
 • Tam dinlenme.
 • Angina ile gargara yapmak daha iyi? Boğaz ağrısı ile boğazını ılık suyla (1 çay kaşığı tuz ile karıştırılmış 230 ml ılık suyla) yıkayın.

Çalışmaların sonuçları bademcik iltihabına neden olduğunu gösteriyorsa bakteriyel enfeksiyon, Doktor kısa süreli oral antibiyotikler reçete edebilir.

Eğer bademcik iltihabı bir virüsden kaynaklanıyorsa, Antibiyotikler çalışmayacak ve vücudunuz enfeksiyonun kendisi ile savaşacak.

Aynı zamanda, rahatsızlığın nedeni ne olursa olsun, daha iyi hissetmek için yapabileceğiniz şeyler vardır. Şunları içerir:

 • Boğazda ağrıyı hafifletmek için ılık sıvıların kullanılması.
 • Aromalı jelatin veya elma püresi gibi yumuşak yiyeceklerin kullanılması.
 • Odada nemlendirici kullanın (Ayrıca dairenin nemini nasıl belirleyiniz?).
 • Benzokain veya diğer analjezikler içeren emici şekerler.

Çoğu durumda, bir hafta içinde bademcik iltihabı oluşur. Bununla birlikte, bazen bu hastalık periyodik olarak geri döner. Bu durum kronik bademcik iltihabı olarak bilinir ve bu durumda cerrahi tedavi gerekli olabilir.

Unutmayın ki angina tehlikeli bir hastalıktır, bu nedenle çocuklarda ve yetişkinlerde pürülan anjina tedavisi bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Ayrıca bkz. "Purulent angina pics".

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı

Angina'nın çeşitli tezahürleri vardır. En kolay ve en elverişli olanı catarrhal olanıdır. Bağışıklık durumunun azalması ve olumsuz faktörlerin eşlik eden etkisiyle, anjina'nın pürülan şekli gelişir.

Hastalığın seyri, öngörüsü gibi, iç ve dış nedenlere, ayrıca tedavinin güncelliğine ve yeterliliğine bağlıdır. Ve tedavi süresi rejimine uygunluk ve uygunluk, komplikasyonların gelişmesine veya yokluğuna, rehabilitasyon döneminde vücudun geri kazanılmasına ve nükslerin gelişimine bağlı olacaktır.

Makalenin içeriği

Hastalığın etiyolojisi

Pürülan anjina bademciklerin parankiminin, nazofarenksin foliküler kompleksinin yenilgisidir. Lenfoid dokuda yer alan süreçler ile açıklanabilen, 50 yaşına kadar olan kişilerde kronik bir anjinal sürecin gelişimi vardır.

Hastalığın zirvesi, dış ortam sıcaklığındaki azalma, nemi artırma ve vücudun genel direncini azaltma ile Ekim-Ocak aylarında düşmektedir. Enfeksiyonun kaynağı hasta olan, daha az sıklıkta - bakteri taşıyıcılarıdır.

Önemli! Bakteriyel taşıyıcının süresi, hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından 10-12 gün sonradır.

Nedenleri pürülan anjin vakalarının 70-80% kaydedilir β-hemolitik streptokok türü A, şeklinde insan vücudu ve viral, bakteriyel mikroflorasına etkisi sunulan ve viral ajan (Adenovirüs, Coxsackie virüsü ya da bir rinovirüs). Daha az yaygın olan patolojik pürülan süreç, streptococcus G veya C'nin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Kuluçka dönemi

Pürülan boğaz ağrısının kuluçka dönemi, hastalık belirtisinin ilk belirtilerinden önce patojenin ortaya çıkmasından sonraki zamandır. Sürenin süresi birkaç saat ila 2-4 ay arasında değişir.

Gizli (gizli) dönem şunlara bağlıdır:

 • direnç (organizmanın patojenik etkilere karşı genel direnci);
 • bademciklerin lokal doku bağışıklığı (lenfoid kompleksin patolojik süreci durdurma yeteneği);
 • Dış doğanın koşulları (beslenme, yaşam biçimi).

Klinik istatistikler ortalama gecikme süresini 3-5 gündür gösterir. Kuluçka döneminin bitiminden sonra prodromal gelişir - belirgin klinik belirtiler periyodu.

Katkıda bulunan faktörler

Purulent boğaz ağrısı: nedenleri:

 • sıcaklığın düşmesine karşı direncin azalması (organizma yeterince soğumadığında);
 • dış ortamın keskin mevsimsel değişkenliği (sıcaklık, nem, yaşam biçimi, beslenme);
 • angina sürecine yatkınlık (bademciklerin lenfatik-hiperplastik patolojisi);
 • nazofarenks ve ağız boşluğunda enflamatuar süreçler (kronik rinit);
 • bademciklerin mekanik yaralanmaları;
 • otonom ve merkezi sinir sistemi durumu;
 • kronik yorgunluk;
 • Kötü ekoloji.

Ekzojen (harici) enfeksiyon yolları:

 1. Havadan.
 2. Almentary (oral - hasta ve iyileşme tabaklarını kullanırken).
 3. Pim.

Klinik uygulama çoğu durumda temas enfeksiyonunu gösterir. Endojen enfeksiyonun nedenleri ve kaynağı, bademciklerin kriptlerinde sürekli olarak hemolitik streptokok olarak lokalize olan otoinfeksiyonlardır. O kronik bir pürülan boğaz ağrısı provok.

semptomlar

Yetişkinlerde pürülan anjina bir haftadan fazla sürmez (istisna kronik formdadır), bu durumda iyileşme periyodu gelir. Angina iki formla temsil edilir - lacunar ve foliküler.

Simanovsky NP'ye göre bademciklerin foliküler inflamasyonu (yenilgi) bir "yıldızlı gökyüzü" biçimindedir. Bu model, pürülan tonsillit için tipiktir.

Lacunar angina folikülerden daha şiddetlidir. Çocuk ve ergenlerde daha sık kaydedilir. Yetişkinlerde, kronik bir sürecin doğuşu vardır. Lezyonunun semptomatolojisi foliküler bademcik iltihabına benzerdir.

Pürülan süreç dört ortak belirtilerle karakterizedir:

 1. Vücudun genel zehirlenmesi belirtileri vardır.
 2. Palatine bademciklerdeki patolojik pürülan distrofik değişiklikler.
 3. Etiyolojik faktör bakteriyel ve / veya viral mikrofloradır.

Hastalığın başında, vardır:

 • vücut ısısında artış - 39-40 ° C, üşüme;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • zehirlenme fenomeni (mide bulantısı, baş ağrısı, kusma);
 • vücutta şiddetli zayıflık;
 • kas ve eklem ağrısı.
 • kalp ağrısı, bakteriyemdeki patojenin toksinlerinin etkisinin sonucudur;
 • dispepsi (diyare);
 • oligüri - idrar azaltma.

Pürülan tonsillit, lokal klinik değişikliklerle ifade edilir:

 • bademciklerin hiperemi (kızarma) ve güçlü bir ödem;
 • açık bir şekilde bölgesel lenfadenit - servikal, submandibuler lenf düğümlerinin inflamasyonu;
 • foliküllerdeki artış ve beyazımsı sarı oluşumların oluşumuyla iltihaplanması.

Faringoskopicheskie değişiklikler ilk sadece sınırlı laküner ağzında oluşan san-beyaz bir tortu, parçaların görülmesiyle karakterize edilir ve enflamatuar sürecin genelleştirme ile iltihaplı bademcik tüm geniş alanlar doldurulur.

Plak, hastalığın 2-5 gün boyunca kolayca çıkarılır. Bu durumda epitel tabakası zarar görmez. Bu süre, sıcaklığın azalması ve hastanın durumunda hafif bir iyileşme ile işaretlenir.

Subfebril sıcaklığı birkaç gün gözlenmiştir. Lenf düğümlerinde inflamatuar süreçlerin tamamlanmasından sonra normalize edilir. Diftheritik lezyonlarda, tam tersine, yüzeyin travması her zaman gözlenir.

Önemli! Pürülan lezyon asla bademciklerin ötesine geçmez.

Bağışıklık durumunun durumu, pürülan anjinin ne kadar sürdüğünü belirler. İyi dirençle, hastalık 5-7 gün sürer, ancak komplikasyonlar geliştiğinde, subakut (3-6 hafta) ve kronik dönemde (6 hafta veya daha fazla) değişir.

Olası komplikasyonlar

Bölgesel lenfadenit belirtileri 10-12 gün sürmektedir. Tedavi edilmeyen hastalığın klinik gelişim süresi 5-7 gündür ve komplikasyonların gelişmesine eşlik eder.

Hastalığın ortaya çıkan ikincil bulguları, anjinal sonuçların ne olduğu sorusuna cevap verir. Bunlar, hastalığın 4.-6. Gününde ortaya çıkan erken (pürülan) komplikasyonlarla temsil edilir ve geç (geçilmez).

 • paratonazil apsesi;
 • servikal lenfadenit.
 • Geç komplikasyonlar:
 • Poststreptokokkal glomerülonefrit, toksik şok - iyileşme döneminde 8-10. günde gelişir;
 • romatizmal ateş - anginal sürecin kabartılmasından 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.

Önemli! Belirtilerin 1 / 3'ünde romatizmal ateş, streptokokal pürülan tonsillitin bir sonucudur.

Ateş latenttir (klinik yıpranır) - tatmin edici sağlık, subfebril sıcaklığı (veya normal aralık dahilinde) ile hafif halsizlik. Boğazda, bir ila iki gün arasında geçen hafif bir gıdıklama var.

Hasta insanlar genellikle doktora gitmez ve antibakteriyel ilaçlar kullanmadan tedaviyi kendileri reçete ederler. Bu bağışıklık azalması, sabit bir ocak patojenik mikroflorası (otoenfeksiyon teşvik) ayrıca nükslerin ortaya çıkması ve patojenik kısır döngüyü oluşturmak oluşumuna neden olur - ", kaynak anjina patojen kaynaklı uyarıcı"

Pürülan tonsillit - paratonzillit ve paratonzil apsesi sonrası lokal komplikasyonlar ortaya çıkar:

 • boğazda tek taraflı ağrı - yutma ile artar;
 • hipersalivasyon (artan salivasyon);
 • ateşli (40-41 ° C) ateş;
 • trism (çiğneme kaslarının konvulsif kasılması), artralji (ağzı açarken eklem ağrısı);
 • Etkilenen tarafın palatine kemerinin ödemi ve yumuşak damakın hiperemi;
 • Etkilenen bademcik yönünde palatinin asimetrisi.

Kronik bademcik iltihabı metatonziller hastalıklarla ifade edilen sistemik lezyonlara neden olur:

 • miyokardit bulaşıcıdır - alerjik;
 • eklemlerin romatoid iltihabı;
 • poliartrit;
 • kolesistokolangit (safra kesesi ve safra kanallarının iltihabı);
 • glomerülonefrit (renal pelvisin iltihaplı iltihabı).

Pozitif, zamanında tedavi, anjina pürülan olsa bile romatizma ve poliartriti önlemenize izin vermesidir.

Paratonzil apsesi acil hospitalizasyon ve cerrahi tedavi gerektirir. o yapılmazsa, o zaman irinli süreç dokusu, derin doku ve sepsis gelişmesine yol açacaktır servikal omurganın iltihabı nedeni, derin fasya yayılır.

tekrar ettirilmiş (kronik) anjin de karakteristik bir belirtisi gözlendi - işaretli solukluk nazolabial üçgen yanakların kızarıklık (ayrımında tanısal göstergesi).

Önemli! Kronik pürülan anjina, hastalığın ilk günlerinde miyokardit gelişimini tetikler. Semptomatik olarak, bu komplikasyon görülmez. Elektrokardiyogramı geçerken patolojiyi belirler. Glomerülonefrit, hastalığın 8-10. Gününde ortaya çıkar, bunun tek işareti, ılımlı proteinüri (idrarda protein) ile inatçı bir üriner sendromdur.

Tedavi ve önleme

Hastalığın ilk belirtilerinde gerekli:

 • evde doktor çağırmak;
 • Yatağa bağlı kalınız ve ilgili hekimin tavsiyelerini takip ediniz;
 • Çok vitaminli ürünler ya da vitaminli gıdalar alarak bol miktarda içki sağlayın.

Hastalığın ilk 2-3 günü için yatak istirahatine uymak gereklidir. Daha sonra, sağlık durumu iyileşirse, normal vücut ısısı dengelenene kadar (7-10 güne kadar) yarı yatak ve sadece bir ev moduna geçebilirsiniz. Hastanın ne kadar iyileştiği, kardiyogram ve kan ve idrarla ilgili laboratuvar çalışmasının sonuçlarıyla doğrulanacaktır.

Durumun düzelmesinden sonra, hemen ağır egzersiz yapmaya başlamayın. Vücudu güçlendirmek için fırsat verilmelidir. İyileşmenin göstergesi, 5 gün boyunca stabil bir vücut ısısı (37 ° C'ye kadar), genel durumdaki bir iyileşme, güçte bir artış, iştah ve canlılık olacaktır.

Önleme, koruyucu kuvvetlerin güçlendirilmesini, vücudun bağışıklık durumunu arttırmayı, istenmeyen bir nedeni ortadan kaldırmayı (hipotermi, hastalarla temas) sağlar.

Aile üyelerinin enfeksiyonunu önlemek için pürülan tonsillit varsa, hasta mümkünse onlarla yakın temastan kaçınmalı, ayrı bir tabak ve keten seti kullanmalıdır. İyileşmeden 10-12 gün sonra, iyileşmekte olan bakteriyokarrayizmin olduğu unutulmamalıdır.

Purulent boğaz ağrısı

Purulent boğaz ağrısı, iki pürülan anjina (akut bademcik iltihabı) - foliküler ve laküngenin birleşimidir. Bu angina formları benzer bir genel ve yerel kursa sahiptir, bir hastada aynı anda hem anjina hem de ani belirtiler olabilir. Patolojik süreç palatin bademciklerinde sıklıkla görülür, daha nadir olgularda lingual, nazofarengeal ve laringeal bademcikler etkilenir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur. Erişkinlerde olduğu gibi 5 yaşın altındaki çocuklarda da, genellikle 5-10 yaş grubunda infeksiyöz ajanlar virüs olmakta, pürülan bakteriyel etyolojide anjina daha yaygındır.

Pürülan boğaz ağrısı ve risk faktörleri

Pürülan boğaz ağrısının nedeni enfeksiyöz ajanlardır. Pürülan anjinadaki enfeksiyöz ajanlar genellikle bakteriler ve virüslerdir, bir çok durumda, hastalık mikroskobik mantar veya parazitlere neden olabilir. Çocuklarda, kural olarak, faringeal halkanın amigdalası streptokoklardan etkilenir (tüm vakaların% 85'i). Yetişkinlerde pürülan anjina genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planında ortaya çıkar.

Bulaşıcı ajanların (insan hastaya damlacıklar, ev veya beslenme yolu ile ilgili) ya da (akut solunum yolu enfeksiyonları ve vücuttaki diğer bulaşıcı işlemlerde çürük dişin) andojen eksojen bademcik dokusu nüfuz edebilmektedir. zayıflamış bağışıklık hastalığı olan kişiler, her zaman ağız boşluğu veya yutak mukozasında bulunur ve normal şartlarda infeksiyonlara neden olmayan fırsatçı mikroorganizmaların neden olabilir.

Pürülan anjina için risk faktörleri şunlardır:

 • organizmanın hem bir bütün olarak hem de boğazda hipotermi (örneğin, dondurma, çok soğuk su vb. kullanırken);
 • vücutta bulaşıcı süreçler;
 • bademcikler için yaralanmalar;
 • hava kirliliği;
 • odadaki yüksek nem oranı;
 • iklim koşullarında değişim;
 • güneş radyasyonu gövdesine uzun süreli maruz kalma;
 • gıda ve diğer zehirlenmeler;
 • irrasyonel beslenme;
 • kötü alışkanlıklar;
 • şiddetli aşırı çalışma;
 • stresli durumlar;
 • immün yetmezlik.

Hastalığın formları

Toplamda, enflamatuar sürecin doğasına göre, dört tane anjina izole edilir, bunlardan biri pürülandır:

 • catarrhal (bademciklerin yüzeysel lezyonu, süpüratif plak yoktur);
 • herpetik (seröz eksüda ile dolu bademcikler subepitelyal veziküller üzerinde);
 • pürülan (altında yüzeyine zarar vermeden kolayca çıkarılabilen pürülan kaplama ile karakterize edilir);
 • nekrotik (kanayan yüzey açığa çıkarıldıktan sonra yeşil-gri-sarı rengin yoğun kaplaması).

nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Pürülan anjin, sırayla, foliküler olabilir ve laküner (bademcik boşlukları irin birikimi ile karakterize) (esas olarak folikül bademcik etkiler, tonsil adacık pürülan ve pürülan plak mukozal köklerinin arındırılır bezleri, açığa çıktı).

Patolojik sürecin lokalizasyonuna bağlı olarak, anjin tek taraflı olabilir (nadiren, genellikle sadece hastalığın başlangıcında, daha sonra süreç her iki tarafa yayılır) ve iki taraflı olabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Kuluçka süresi 12 saatten üç güne kadar sürer. Hastalık başlangıcını ateşten 39-40 ° C'ye, üşüme, başağrısı, halsizlik, kas ve eklemlerde ağrıya neden olur. Boğazda keskin bir ağrı vardır, yutulduğunda ve konuşma sırasında daha kötü olan, servikal lenf nodları palpasyon ağrılı olarak büyür. Palatine bademcikler ve yapışık dokular hiperemik ve şişliklidir, bazı durumlarda ödem o kadar önemlidir ki, nefes almayı zorlaştırır.

pürülan füzyon bölümleri foliküler bademcik pürülan şeklinde ortak bir özelliği, hiperemik bademcik ile kombinasyon halinde "yıldızlı gökyüzü" karakteristik bir belirti sağlar beyaz veya sarımsı kabarcıklar halinde var tonsil yüzeyi üzerinde bulunmaktadır. laküner şekilde irin boşlukları ötesine uzanabilir beyazımsı-sarı filmler veya şeritler bir biçime sahip olan, bademcik eksiklikleri ağızlarında bulunan zaman. laküner olduğu gibi, ve plak foliküler olarak kolay bir yüzeyin altında kanama neden olmadan çıkarılabilir - bu belirti hastalığı onun formlarına benzer şekilde, diğer pürülan bademcik iltihabı, ayrılır.

Çocuklarda hastalığın seyrinin özellikleri

Çocuklarda pürülan anjina şiddetli bir seyir izlemektedir. Hastalık sıcağında keskin bir artışla başlar (40 ˚˚'ye kadar), çocuk terleme ve uykusuz hale gelir, çünkü boğazda şiddetli ağrı ve yemek yemeyi ve içmeyi reddeder. Bölgesel lenf düğümleri artar, taşikardi genellikle gelişir. Birçok durumda, pürülan anjina ile çocuklar, Eustachian tüplerine baskı uyguladıkları, kulakların tıkanmasına ve gürültüye yol açmasına ve bazen de enfeksiyon sürecinin kulağa yayılmasına neden olan bademciklerin bu şekilde belirgin bir şişmesini geliştirirler.

tanılama

Pürülan boğaz ağrısı tanısı koymak için hastanın anamnez ve şikayetleri yanı sıra faringoskopi de toplanır. Kural olarak, bu bir teşhis yapmak için yeterlidir. Gerekirse, kan ve idrarın genel analizinin yanı sıra, boğazdan antibiyotik izi ile bakteriyolojik çalışma yapılır. Genel kan analizinde, lökosit formülü sola kaymış lökosit sayısında bir artış vardır. Eritrosit sedimentasyon hızı artar, 40-50 mm / s'ye ulaşır (norm 1-15 mm / s). Bir çok durumda, enfeksiyöz ajanı tanımlamak için kanın serolojik muayenesi gereklidir, patojenin DNA'sı polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenir.

Difteri ile ayırıcı tanı, enfeksiyöz mononükleoz gereklidir.

Okul öncesi ve ilkokul çocuklarında en sık görülen pürülan anjina teşhisi konur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli tonsillit tedavisi genellikle evde yapılır, hastanede yatış 3 yıla kadar sadece şiddetli vakalarda ve çocuklarda gösterilmiştir. Tedavinin ana yöntem doğru ilaç verilen, antibiyotik tedavisi ve hastanın durumu alımı başlangıcında ikinci gününde gelişmiş dozaj, antibiyotikler bir ders mikroflorasının antibiyotiğe dirençli formların geliştirilmesi, aynı zamanda komplikasyonların ortaya çıkmasını önlemek amacıyla, bitmiş olmalıdır. Acil tedaviye ihtiyaç olduğu için, kural olarak, geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri kullanılır.

Sıcaklıkta önemli bir artışla, antipiretik ajanlar kullanılır (kural olarak, ilk 1-3 günde sadece ihtiyaç duyulur). Genel terapi, ağız ve farenksin mukus zarından irin çıkarılmasını mümkün kılan, antiseptik solüsyonları ve şifalı bitkilerin dekolmanı ile sık sık boğaz durulamalarıyla desteklenir. Durulamalara ek olarak, spreyler halinde lokal topikal preparatlar reçete edilebilir (daha rahat ve daha az ağrılı olduğundan, daha önce kullanılan yağlamaların yerine pürülan boğaz ağrısı tedavisinde spreyler ile sulama).

Yüksek vücut ısısı devam ederken, hastalar katı yatak istirahatine ihtiyaç duyarlar. Hafif bir diyet ve bol miktarda içecek gösterir. En şiddetli tezahürlerin yaşandığı dönemde, yemek yemenin reddedilmesine izin verilir, ancak yoğun bir içme rejimi zorunludur.

Bazen palatine bademciklerinin ağızlarında lokalize olan bol sıvı pus, durulama ile kötü şekilde uzaklaştırılır. Bu durumda, pozitif bir etki, otorinolarengolog tarafından gerçekleştirilen bademciklerin yıkanmasını sağlayabilir.

Pürülan boğaz ağrısının olası sonuçları ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı arka planı karşısında erken ve / veya geç komplikasyonlar gelişebilir. sinüzit, orta kulak iltihabı, lenf düğümleri pürülan iltihabı, mediastinum (mediyastinit) dokusu iltihabı, peritonsiller apse: Erken komplikasyonlar bulaşıcı çevre dokulara ve organlara iltihabı yayılması kaynaklanır. nefes gelişimi (uyku sırasında dahil) kadar irinli tonsillit nadir ama tehlikeli komplikasyonu, bademcik şiddetli şişme olabilir.

Geç komplikasyonlar hastalığın başlangıcından 3-4 hafta sonra gelişir. Bunlar glomerulonefrit, böbrek yetmezliği, miyokardit, septik artrit, akut romatizmal ateş, romatizmal eklem hasarı, sepsis içerir.

Sıklıkla pürülan bademcik iltihabı durumunda, iltihap kronik bir hal alır, kronik bademcik iltihabı gelişir. Bademcikler içinde bir enfeksiyöz ajanın sürekli varlığı kan dolaşımına girmesine yol açar ve kan akışı ile diğer organlara ve sistemlere yayılır. Komplikasyonların gelişmesini engellemek ve konservatif tedavinin olumlu bir etkisinin olmaması için patolojik olarak değiştirilmiş bezlerin çıkarılması önerilmektedir. Kalp yetmezliği olan hastalarda (2 ve 3 derece şiddetli), diyabetes mellitusun ciddi formları, hemofili hastalarında cerrahi tedavi endike değildir.

görünüm

Zamanında tanı ve yeterli tedavi ile prognoz uygundur. Sıklıkla tekrarlayan pürülan anjinin yanı sıra komplikasyon durumunda prognoz kötüleşir.

Pürülan boğaz ağrısı önlenmesi

Purulent boğaz ağrısı gelişimini önlemek için:

 • Helmintik istilaların zamanında teşhis ve tedavisi;
 • düzenli, yılda en az iki kez, diş hekiminde önleyici muayeneler;
 • genel ve yerel bağışıklığın güçlendirilmesi (organizmanın sertleşmesi, rasyonel beslenme, hipoterminin önlenmesi, vb.);
 • kötü alışkanlıkların reddi;
 • kişisel hijyen ile uyumluluk;
 • Solunum yolu bulaşıcı hastalıkları olan hastalarla temastan kaçının.

Purulent boğaz ağrısı - belirtileri, nedenleri ve sonuçları

Pürülan boğaz ağrısı, pürülan odakların palatine bademcikler üzerinde lokalize olduğu çeşitli mikropların (çoğunlukla streptokoklar) neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Enfeksiyon genellikle hava yoluyla bulaşan damlacıklar tarafından meydana gelir, ancak hasta tarafından kullanılan kirli bulaşıklar yoluyla bulaşmanın bulaşma yolu ve bir iletişim-ev yolu vardır. Zirve görülme sıklığı sonbahar ve ilkbaharda düşer.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Hastalığın en sık sebebi hemolitik streptokoktur, fakat diğer bakteriler, mantarlar ve virüsler pürülan boğaz ağrısına neden olabilir. hastalığın oluşumuna yol birçok faktör vardır: ağızda enfeksiyon odaklarında varlığı (diş çürüğü, stomatit, vs.), bağışıklık, hipotermi, kirli hava, sigara kullanımı, sabit alkol tüketimi, ve bademcik yaralanma sabit inhalasyon indirgenmesi.

Bu hastalığın iki şekli vardır:

 1. Pürülan lacunar anjina ile, bademciklerin yenilgisi lacunae bölgesinde meydana gelir, süreç bademciklerin ötesine uzanmaz. Incelendiğinde, belirgin hiperemi ve bademciklerin ödemi yanı sıra, lacunae genişlemesi. Bademcikler üzerinde sarı-beyaz renkte lifli pürülan bir kaplama vardır. Bu plak kolayca kaldırılır, "tıpalar" yeri kanama izleri bırakmaz.
 2. Pürülan foliküler anjin, bademciklerin foliküler aparatının (lenf nodları) derin bir lezyonu ile karakterizedir. Onlar mukoza zarının yüzeyinde kabarık, şişmiş kırmızı, pürülan baskınlar bir spatula ile kolayca çıkarılmaz. Birbiriyle kaynaşmak, pürülan odaklar apse oluşturabilir.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı belirtileri benzerdir. Genellikle hastalar şu şikayetleri sunar:

 • vücut ısısında 39 C ve üzeri artış;
 • baş ağrısı, titreme, şiddetli zayıflık;
 • yoğun boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • submaksiller lenf düğümlerinin artışı ve ağrıları;
 • bademciklerin hiperemi ve şişliklerinin yanı sıra, üzerinde beyaz ve sarı "tıkaçlar" şeklinde pürülan akınların varlığı.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Purulent boğaz ağrısı belirtileri göründüğünde, bir doktora danışmalısınız. Bu hastalık yeterli tedavi gerektirmektedir, çünkü yanlış tedavi ciddi komplikasyonların (boyunda, kalp hastalığında, böbreklerde ve eklemlerde apse ve flegmon) riskini önemli ölçüde artırmaktadır. Bu makalede, pürülan boğaz ağrısı tedavisi anlatılmaktadır.

 1. Hastalara yatak istirahatine uymaları önerilir. Yutma sırasında ağrının azaltılması için hasta tarafından alınan yiyecekler ezilmelidir. Vücudu detoksifiye etmek için çok fazla içkiye ihtiyacınız vardır, sıvı sıcak olmalı, sıcak veya soğuk olmamalıdır.
 2. Pürülan anjina olan tüm hastalar için antibiyotik tedavisi gereklidir. Çoğu zaman, hastalar reçete edilen antibiyotik penisilin serileri (Amoksisilin, Amoksiklav) ve makrolidler (Azitromisin, Klaritromisin).
 3. Lokal antibiyotik tedavisi, inflamasyonun odak noktasında yüksek konsantrasyonda antibiyotik oluşması nedeniyle tedavinin etkinliğini artırır. Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde yüksek etkinliği olan en yaygın ilaç, Bioparox'dur. Ayrıca, emilim için tabletler (bir anestezi ile Grammidin Neo ve Grammidin Neo) halinde bir antibiyotik içeren bir ilaç da vardır.
 4. Antiseptik ve antienflamatuar solüsyonlarla sık sık durulama. Givalex'i, bir furatsilina çözeltisi, tuzlu su çözeltisi, papatya ve adaçayı içeren et suyunu kullanabilirsiniz. Gargara birkaç dakika boyunca günde en az 5-6 kez olmalıdır.
 5. Boğazdaki ağrıyı azaltmak için, aynı zamanda anti-enflamatuar ve analjezik bileşenleri içeren (Strepsils, Faringosept, Travisil, Sepptilet) lolipop ve tabletleri emilimi için kullanabilirsiniz. Aynı zamanda yararlı maddeler içeren bademcikler ve boğazların (Ingalipt, Geksoral, Tantum Verde) sulanması da yararlıdır.
 6. Vücut ısısını azaltmak için antipiretik ajanlar (Parasetamol, Nurofen, Fervex, Coldrex) kullanmak mümkündür.
 7. Terapi, vücudun savunmasını (vitaminler, doğal immünomodülatörler) güçlendirmeyi amaçladı.

Pürülan boğaz ağrısının tedavisinde en sık yapılan hatalardan biri, bademciklerin Chlorophyllipt, Lugol çözeltisi, vb. Gibi ilaçların çözeltileriyle yağlanması ve ayrıca onlardan pürülan "tıkaçların" giderilmesidir. Bu tür manipülasyonlar enfeksiyonun yayılmasına yol açar.

Anjinin profilaksisi

Çocuk doktoru EO Komarovsky, anjina hakkında şunları söylüyor:

Purulent boğaz ağrısı

Purulent anjin, farinksin lenfoid dokusunda patolojik değişikliklerin meydana geldiği enfeksiyöz bir hastalıktır. Çoğu zaman hastalık 5 ila 15 yaş arası çocuklarda gelişir.

Pürülan boğaz ağrısı çeşitleri

Lezyonun derecesine ve inflamatuar sürecin doğasına bağlı olarak, pürülan tonsillit aşağıdaki gibi alt gruplara ayrılır:

 1. Laküner. Bademciklerin lakunalarında irin birikmesi ile karakterizedir.
 2. Foliküler. Bademcikler ve pürülan bir kaplamaya sahip olan bademciklerin folikülünün bir yenilgisi vardır.

İnflamatuar sürecin lokalizasyonu üzerine pürülan boğaz ağrısı tipleri:

 • Tek taraflı. Çoğu durumda - hastalığın ilk aşamasında çok seyrek görülür. Gelecekte, süreç her iki bademciğe de uzanmaktadır.
 • Çift taraflı.

Purulent boğaz ağrısı aşamaları

 1. Kuluçka dönemi. Vücudun enfeksiyonu ile ilk belirtilerin ortaya çıkması arasındaki süre, hastalığın gelişimini gösterir, 1-3 gündür.
 2. İlk aşama. Çok kısa bir süre, yaklaşık 6-12 saat arasında, hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkışı ile en belirgin klinik tablonun gelişimi arasındadır.
 3. Hastalığın yüksekliğinin aşaması. Hastalık belirtilerinin çok belirgin olduğu süre 2-4 gündür.
 4. Kurtarma aşaması. Erken ve geç dönemlere ayrılır ve 5-7 gün sürebilir.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Pürülan boğaz ağrısının nedeni, staphylococcus aureus, streptococcus, pneumococcus gibi piyojenik grubun mikroplarıdır. Yetişkinlerde, hastalık genellikle akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının arka planına karşı gelişir. Olguların% 85'inde çocuklarda, hastalığın provokatör streptokokudur.

Enfeksiyon, hava taşıyıcılı damlacıklar yoluyla, hastalığın taşıyıcısı ile veya gıda ile doğrudan veya dolaylı temas yoluyla dokuya nüfuz eder. Ayrıca, çürük dişler veya kronik iltihaplanma süreçleri gibi diğer odaklardan iltihaplanma alanına da girebilir.

Uygun ve zamanında tedavi ile, prognoz uygundur. Tam iyileşme 7-10 gün içinde mümkündür.

Bazı vakalarda, pürülan tonsillitin nedeni deri ve mukoza zarında yaşayan fırsatçı mikroorganizmalardır. Bağışıklık sistemi bozulduğunda, hoş olmayan semptomların ortaya çıkışını provoke ederek aktif olarak çoğalmaya başlarlar.

Hastalığın gelişimini etkileyen faktörler:

 • sık görülen hipotermi: genel (soğuk suda banyo, eksi sıcaklıkta uzun süreli maruz kalma) ve yerel (soğuk içecekler veya dondurma);
 • sık bulaşıcı hastalıklar;
 • kronik enfeksiyon odakları (çürük);
 • bademcik yaralanmaları;
 • sık stresli durumlar ve şiddetli aşırı çalışma;
 • kronik veya otoimmün hastalıklara bağlı gelişen bağışıklık sistemindeki bozukluklar;
 • doğrudan güneş ışığına veya yüksek neme sahip bir odaya uzun süre maruz kalma;
 • iklim değişikliği;
 • yetersiz beslenme, çok keskin veya tuzlu yiyecekler yemek;
 • Kötü alışkanlıkların varlığı.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Hastalık hızla gelişir. Pürülan boğaz ağrısı semptomları boğaz ağrısı ve yutkunma zorluğu ile başlayarak, hemen ya da kademeli olarak ortaya çıkabilir. Bu durumda, hastalığın karakteristik belirtileri vardır.

Boğaz ağrısı

Hastalığın ilk aşamasında bademciklerde yabancı cisim hissi şeklinde rahatsızlık vardır, yutmayı zorlaştırır. Sonra yoğunlaşan acı verici duygular var.

Boğazdaki pürülan boğaz ağrısı, hastanın yemek yemeyi ve içmeyi reddettiği kadar akut hale gelir. Konuşmayı zor buluyor. Kulaklarda ağrı olabilir.

Bademciklerdeki değişiklikler

Hastalığın ilk evresindeki inflamatuar süreç sonucunda palatine bademcik ve badem kemerlerinin ödem ve kızarması görülür. Gelecekte, pus ortaya çıkar, süreç hastalığın türüne bağlı olarak değişir:

 • laküner anjin: irin bir plaka gibi bir bant veya film grimsi beyaz bademcik (boşluklar) kıvrımları biriken ve bunların ötesinde, veya sarımsı;
 • foliküler bademcik iltihabı: bademcikler üzerinde bir darı tohumunun büyüklüğünde foliküller oluşur. Yüzeyin üzerinde yükselir ve görsel inceleme sırasında açıkça görülür. Foliküller içinde irin sarı-gri renk var. Bademciklerin hiperempirik dokusu ile bağlantılı olarak, yıldızlı gökyüzünün karakteristik bir semptomu gözlenir.

Hastanın dil kuru, kahverengi bir dokunuşla kaplanır. Şiddetli hastalıklarda, dişlerin belirgin baskıları ile şişebilir.

Bademcik anjinayı hastalığın diğer formlarından ayıran mukoza zarları sağlam kalırken bademciklerden plak kolayca çıkarılabilir.

Servikal lenf düğümlerinin büyütülmesi

Pürülan anjina ile, koruyucu bir fonksiyon gösterdikleri için lenf nodlarında bir artış görülür. İlk aşamada, lenf düğümleri yumuşaktır, daha sonra yoğunlaşır ve boyut olarak artar. Palpasyonda ağrı oluşur.

Boğazdaki pürülan boğaz ağrısı, hastanın yemek yemeyi ve içmeyi reddettiği kadar akut hale gelir. Konuşmayı zor buluyor. Kulaklarda ağrı olabilir.

Diğer pürülan boğaz ağrısı belirtileri

 • vücut ısısında 38,5-40 ° C'ye yükselme Pratik olarak azalmaz ve 2-4 gün sürebilir;
 • titreme. Çoğu zaman, hastalığın ilk aşamasında görülür;
 • baş ağrısı. Bakteriler tarafından salgılanan toksinler, 2-4 gün boyunca gözlemlenebilen bir donuk paroksismal baş ağrısına neden olan sinir sistemini olumsuz olarak etkiler. Bundan sonra, ortadan kaybolur;
 • zayıflık. Hastalığın tüm süresi boyunca, hasta uyuşukluk, uyuşukluk, depresyon, ilgisizlik, işe yatma yeteneği azalır;
 • eklemlerde ve kaslarda ağrılar.

tanılama

hastalığının teşhisinde doktor hastanın şikayetleri inceler. Daha sonra, pharyngoscope (farinks denetlenmesine ve tıbbi bir spatula kullanılarak ağız boşluğu), boyun ve bölgesel lenf düğümlerine ve bakteriyolojik ekim için bir çit malzeme palpasyonunu yürütmektedir.

Pürülan anjinada tanı yöntemleri şunlardır:

 1. Klinik kan testi. Lökositlerin seviyesi, lenfositlerin yüzdesi ve eritrosit sedimentasyonunun oranı gibi göstergelere özellikle dikkat edilir.
 2. Bakteriyel ekim. Farinksden alınan materyal, hastalığın etken maddesini ve antibiyotiklere olan duyarlılığını belirlemeyi mümkün kılan özel bir besin ortamına yerleştirilir.
 3. Streptokok enfeksiyonunu belirleyen analizler (gerekirse).

Diferansiyel teşhis, pürülan anjinin bu gibi patolojilerden ayırt edilmesini mümkün kılar:

 • difteri. Bu hastalık ile, boğaz ağrısı yanı sıra, havlayan boğucu öksürük, solunum yetmezliği, nefes darlığı ve merkezi sinir sistemi belirtileri;
 • mononükleoz. Bu durumda, anjinin semptomlarına paralel olarak, hastanın karaciğeri ve dalağı artar;
 • kızıl ateş anjin belirtileri yanaklar, gövde ve bacaklarınızın üzerinde bulunan küçük döküntü, katılır, nazolabial üçgen değişmeden kalır. Semptomlar ahududu dili ve cilt soyma içerir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi çoğu durumda evde gerçekleştirilir. 3 yaşın altındaki çocuklar veya ciddi hastalığı olan hastalar hastaneye yatırılmalıdır.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisinde, aşağıdaki farmakolojik gruplar kullanılır:

 1. Antibiyotikler (penisilinler, makrolitler, sefalosporinler). Onlar pürülan boğaz ağrısı nedenlerini ortadan kaldırmaya izin ana tedavi yöntemi vardır. İlaç seçimi patojen, hastanın yaşı, semptomların şiddeti ve kontrendikasyonların varlığına bağlıdır. İlaç tabletler, süspansiyonlar veya enjeksiyonlar şeklinde uygulanabilir. Pürülan boğaz ağrısı tedavisinin seyri 5 ila 7 gündür (hastalık seyrinin ağır formları 10-14 güne kadar artabilir). İlaç doğru seçilirse, kabartma kullanımının başlamasından sonraki ikinci günde gelir. Mikrofloranın ortaya çıkışından, ilaca dirençli olmasından ve komplikasyonların gelişmesinden kaçınmak için antibiyotik tedavisi tamamlanmalıdır.
 2. Probiyotikler ve prebiyotikler. Antibakteriyel ilaçlarla birlikte karmaşık tedavide reçete edilirler. Bu ilaçlar, bağırsaklardaki normal mikrofloranın geri kazanılmasının yanı sıra patojenik bakterilerin gelişmesini de önler. Antibiyotik alırken ortaya çıkan yan etkilerin şiddetini ve sayısını azaltır ve ayrıca yerel bağışıklığı arttırırlar.
 3. Antifungal ilaçlar. Mantar enfeksiyonunun gelişmesini önlemek için antibiyotiklerle birlikte kullanılırlar.
 4. Steroid olmayan antiinflamatuar ilaçlar. bu grup yardım ilaçlar, vücut sıcaklığını düşürmek ve mümkün boğaz, kas ve eklem ağrısı ağrının azaltılması için, hem de bir baş ağrısı durdurmak mümkün kılar analjezik etkiye sahip olduğu. 2-4 gün içinde alınırlar.
 5. Vitamin kompleksleri ve immünostimülanlar. Bu ilaçlar bağışıklık sisteminin işleyişini iyileştirir ve vücudun enfeksiyonla daha çabuk başa çıkmasına yardımcı olur.

Genel terapi, pürülan çökeltilerin giderilmesi için boğazın antiseptik solüsyonları ve şifalı bitkilerin dekolmanı ile sık sık durulanması ile desteklenir. Pastil veya sprey şeklinde lokal ilaçlar da reçete edilebilir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi sırasında yatak istirahati gösterilir. Hasta yeterli miktarda protein ve vitamin içeren sıvı ılık yiyecekler tüketmelidir. Ayrıca, zehirlenmeyi azaltmak için bol miktarda içecek gerekir.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi çoğu durumda evde gerçekleştirilir. 3 yaşın altındaki çocuklar veya ciddi hastalığı olan hastalar hastaneye yatırılmalıdır.

komplikasyonlar

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları arasında şunlar olabilir:

 1. Romatizma. Bu, otoimmün etiyolojinin bağ dokularının sistemik bir lezyondur. Aynı zamanda eklemler, böbrekler ve kalp de etkilenebilir.
 2. Mivokarditis. Kalp kasının iltihaplanması, nefes darlığı, halsizlik, hızlı kalp atışı.
 3. Lenfadeniti. Lenf bezlerinin pürülan enflamasyonu, onların artışı ve ağrıları ile birlikte.
 4. Ortakulak. Orta kulağın iltihaplanması, ağrı ile akan, irin ve işitme kaybının dışlanması.
 5. Glomerülonefrit. Böbreklerin bilateral lezyonları, kronik böbrek yetmezliğine yol açan, kronik inflamatuar bir süreç ile sonuçlanabilir. Bu durumda, hasta kan basıncını arttırdı ve idrarda kan görünüyor.

görünüm

Uygun ve zamanında tedavi ile, prognoz uygundur. Tam iyileşme 7-10 gün içinde mümkündür. Tedaviye zamanında başlamazsanız, pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları gelişebilir.

Önleyici tedbirler

Pürülan boğaz ağrısı gelişimini önlemek için, bu gereklidir:

 • Hastalığın taşıyıcıları ile doğrudan temastan kaçının;
 • çürük tedavisi için dişçiye başvurmak için zamanında;
 • Kronik bir sürece izin vermeyen bulaşıcı hastalıkları zamanında tedavi etmek;
 • düzgün yemek, çok keskin, tuzlu, sıcak veya soğuk yiyecekler yemeyin;
 • bağışıklığı güçlendirmek ve sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek;
 • kişisel hijyen kurallarına uymak;
 • kötü alışkanlıkları bırakmak.

Hastalığın ilk semptomlarını tanımlarken, bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanından tavsiye almanız gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın klorheksidin ile çocuklara ve yetişkinlere uygun şekilde nasıl durulanması

Aile hekimliği sandığı, hızlı yardım sağlayan yaygın ilaçları içerir - ağrıyı hafifletir, kesileri dezenfekte eder, sıcaklığı düşürür.

Kronik larenjit tedavisi nasıl yapılır

Kronik larenjit, 3 haftadan uzun süren larinksin mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Bu patolojinin zamanında teşhis ve yeterli tedavisi, ses-konuşma mesleklerinin - vokalistlerin, aktörlerin, öğretmenlerin, rehberlerin engelliliğine yol açan bir sosyal problem olduğu için son derece önemlidir.