Loading

Çocuklarda ve yetişkinlerde ne kadar angina tedavi edilir?

En yaygın hastalıklardan biri boğaz ağrısıdır. Farklı yaş ve yetişkinlerde görülür. Angina, akut olan bulaşıcı alerjik bir hastalık olarak kabul edilir. Larinks, lingual ve nazofarengeal bölgeleri etkiler. Hastalığa virüsler, bakteriler ve mantarlar neden olur. Bir kişi bu hastalığa yakalanırsa, o zaman bulaşıcı olur. Bu nedenle sağlıklı insanlardan izole edilmelidir. Hastalığı ortadan kaldırmak için, anjina ile ne kadar tedavi edildiğini ve ne tür ilaçlar almanız gerektiğini bilmeniz gerekir.

Angina belirtileri

Mikroplar insan vücuduna girdiğinde, ilk belirtiler on iki saat sonra ortaya çıkar.

 • Genel halsizlik.
 • Titreme.
 • Kafasındaki acı hissi.
 • Uyuşukluk.

Yaklaşık bir gün sonra hastalık akut bir dönem geçirir ve aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir.

 • Boğazda keskin ağrı.
 • Yuturken ağrılı bir his.
 • Vücut ısısını otuz dokuz dereceye kadar yükseltin.
 • Kas ve eklemlerde ağrıların görülmesi.
 • Artan baş ağrısı.
 • Boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi.
 • Bademcik ve dil alanında kırmızımsı kemerin saptanması.
 • Bademcik formasyonların bademcikler üzerinde görünümü.

Angina'nın seyri

Soruyu cevaplamak için, kaç tane anginadan muzdarip olursa, ne tür bir akışın olduğunu anlamak önemlidir. Pratikte, üç ana dönemi ayırt etmek gelenekseldir.

 1. Prodrom. Bu aşamada, çeşitli bakteriler, boğazın mukoza zarında aktif olarak çoğalırlar. Sürenin süresi on iki saatten üç güne kadardır. Hasta zayıflık ve ilgisizlik gelişebilir. Bazı durumlarda, bir ürperti var. Hastanın iyi bir bağışıklık koruması varsa, hastalık o kadar parlak akmaz.
 2. Keskin. Semptom üç gün sonra ortaya çıkar. Sıcaklığın artması, boğazda güçlü ağrılı duyular, halsizlik, bedenin zehirlenmesi ile karakterizedir.
 3. Üçüncü aşama. Enflamatuar süreç yavaş yavaş azalmaya başlar. Bu aşamada anjin süresi üç ila yedi gündür. Hastalığın kaç gün sürdüğü, zamanında tedaviye ve bağışıklık sistemine bağlıdır.

Yetişkinlerde Angina


İnsanların boğaz ağrısından kaç gün geçirdiklerini anlamak için, bu hastalığın ana tiplerini dikkate almaya değer. Aşağıdaki formları içerir.

 1. Catarrhal formu. Bu tip, ağız boşluğunda mukoza zarlarının kızarması ile karakterizedir. Bademciklerin büyüklüğünde bir artış var. Anjina catarrhal tipinin süresi üç ila beş gündür. Hastalığın catarrhal formu, en hafif anjina türüdür. Hasta doktorun tüm önerilerine uyuyorsa, başka bir formda olmayacaktır.
 2. Foliküler form. Bu tip yetişkinlerde angina beş ila yedi gün sürer.
 3. Lacunar formu. Bu hastalık türü ağırlaşır, bu da hastalığın devam etmesine ve yedi gün daha devam etmesine neden olur.
 4. Herpetik form. Hastalık herpes virüsünden kaynaklanır. Hasta zamanında antiviral tedaviye başlarsa, anjina dört ila beş gün sonra geçer.
 5. Ülseratif-nekrotik ve phlegmonous form. Bu boğaz ağrısı türleri en ağır olarak kabul edilir. Böyle bir hastalık kaç gün tedavi edilirse, ortaya çıkan komplikasyonlara bağlıdır.

Semptomlar zaten solmuş olsa bile, yetişkinlerde tedavi kursu en az on gün sürmelidir. İlaç tedavisi, antibiyotiklerin, antiviral ajanların, immün uyarıcı ilaçların ve vitamin komplekslerinin kullanımını içerir.

Ek bir tedavi olarak, çeşitli şifalı otlar, antiseptik solüsyonlar ile boğazın durulanması tavsiye edilir. Ayrıca tüm zararlı maddeler ve mikropların bu şekilde dışarı çıkması için çok fazla sıvı almanız gerekir.

Yetişkinler birkaç gün boyunca katı yatak istirahatini gözlemlemelidir. Bu koşul karşılanmazsa, hasta komplikasyon yaşayabilir.

Çocuklarda angina akışı

Üç ila on yaş arasındaki çocuklar arasında, bu hastalık yaygın kabul edilir. Mesele şu ki, çocukların bağışıklık sistemi hâlâ kusurludur ve çeşitli virüslerin ve mikropların penetrasyonuna karşı kolayca savunmasızdır. Çocuklarda angina, yetişkinlere göre çok daha şiddetlidir. Kırk dereceye kadar ateş, boğazda kuvvetli ağrı ve dil ve bademciklerdeki beyaz kaplama şeklinde belirtiler vardır.

Bir doktora giderken, ebeveynler çocuklarda ne kadar angina sürdüğü sorusuyla daha çok ilgilenmektedir. Çoğunlukla çocukluk döneminde, hastalığın akıntılı türü hızla lacunar veya foliküler forma akar. Akımın şiddetli doğası genellikle, vücudun güçlü bir zehirlenmesi ve sıcaklıkta bir artış eşlik eden bir lacunar formu olarak kabul edilir. Bu semptomatoloji yedi güne kadar sürebilir. Catarrhal anjina ile sadece kırmızı boğaz görülür. Uygun önlemler alınırsa, hastalık üç gün geçer.

Akut aşamadaki anjinin, herkesin bağışıklık fonksiyonunda bir azalma ile kendini göstereceği kronik bademcik iltihabına gidebileceğini belirtmek gerekir. Bunun olmasını önlemek için, tüm çabalar hastalığın nedenini ortadan kaldırmaya yöneltilmelidir. Bu, ilaçları almayı, uzun süreli vitamin tedavisini ve kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının sanitasyonu için yardımcı olacaktır. Bir çocuğun anjina tezahürü dişler veya böbrek hastalıkları üzerinde çürük oluşumlara yol açabilir. İyileşme döneminden sonra sertleştirme prosedürlerinin yapılması ve daha sık yürümesi tavsiye edilir.

Purulent boğaz ağrısı

Anjina ile ne kadar süre tedavi edilir, semptomların ortaya çıkışına ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Diğer herhangi bir hastalık gibi, angina da bir ila beş gün süren bir kuluçka dönemi ile başlar. Şu anda, semptomatoloji hissedilmeyebilir.

Sonraki sekiz gün boyunca pürülan anjina belirgin semptomlarla kendini gösterir.Bunun sonucunda, pratikte iki ana dönemi ayırt etmek alışılmış bir durumdur.

 1. Keskin bir dönem. Bu aşamada, orada:
  şiddetli hastalık;
  sıcaklıkta kırk derece artış;
  Bir organizma zehirlenmesinin belirtileri;
  Boğazda güçlü ve keskin ağrı.

İlk günden itibaren bademcikler ve dil üzerinde püstüller oluşmaya başlar. Onların şekli ve rengi hastalığın türüne bağlıdır. Bu sürenin süresi üç ila beş gündür. Sahnenin ucu, püstüllerin kendiliğinden bir diseksiyonudır.

 • Kurtarma süresi. Bu aşamanın süresi dört ila yedi gündür. Püstüller yavaş yavaş iyileşmeye başlar ve erozyonlar yerlerinde görünür. Enflamatuar süreç azalır ve hastanın durumu normale döner.
 • Pürülan anjinin nasıl geçeceği, doğrudan vücudun genel durumuna ve bağışıklık fonksiyonuna bağlıdır.

  Anjin ile benzer hastalıklar

  Bazı durumlarda pürülan anjinin diğer hastalıklar ile karıştırılması çok kolaydır. Onların süresi boğaz ağrısı süresinden önemli ölçüde farklıdır. Buraya dahil et.

  • Enfeksiyöz formun mononükleozisi. Hastalığın akut seyri iki ila üç hafta devam eder. Bu durumda, plak birkaç gün sürebilir.
  • Faringomikoz. Hastalık birkaç hafta hatta aylar sürebilir. Bu durumda anginayı doğru teşhis etmek önemlidir. Tedavi tedavisi, antibiyotikler ile farenggicosis ortadan kaldırmayı hedefliyorsa, o zaman hastanın durumu daha da kötüleşecektir. Bu hastalığa mantar enfeksiyonu neden olur, bu nedenle farinkste bakteriler inhibe olduğunda, çoğalmada daha aktif hale gelirler.
  • Gerpangin'e. Bu hastalıktaki erüpsiyonlar genellikle anjina ile püstüller ile karıştırılır. Hastalığın süresi beş ila yedi gündür. Herpengine tedavisi antibiyotik kullanımını gerektirmez. Tedavi süreci antiviral ve anti-inflamatuar tedavidir.

  Ayrıca, anjin kızamık veya difteri ile karıştırılabilir. Bu hastalıklar tehlikeli kabul edilir ve ölüme yol açabilir.
  Anjinadan ne kadar zaman geçtikten sonra, semptomlara ve hastalığın tedavisine bağlıdır. Pürülan boğazdan kurtulmak için antibiyotik kullanmanız gerektiğine dikkat edilmelidir. Hastalık beş ila yedi gün kadar erken sürebilir, ancak antibiyotik alımı, enfeksiyonu baskılamak ve komplikasyonları ortadan kaldırmak için on günden az sürmez.

  Pürülan anjin ne kadar sürer?

  Angina pektoris ne kadar sürer? Bu soru genellikle hastalar tarafından doktorlara sorulur. Angina bulaşıcı hastalıklar arasında en yaygın hastalıktır. Farklı tiplerde olabilir, ama en tehlikeli olanlardan biri pürülan boğaz ağrısıdır. Bu hastalığın nedenleri çoğu durumda streptokok adı verilen mikroorganizmalar olacaktır. Enflamasyonun odak noktası bademciklerde. Ancak pürülan süreç, yumuşak damak ve farinksin mukoza zarının dokularında daha fazla yayılabilir.

  Daha sıklıkla insanlar ilkbahar veya sonbahar döneminde pürülan anjina ile hastalanırlar. Çünkü yüksek nem ile karakterize edilen bu mevsimler.

  Bu hastalık, havadaki damlacıklar tarafından yayılır, ancak enfeksiyon, örneğin, yemekler aracılığıyla, kişisel şeyler, vb. Aracılığıyla, günlük araçlarla iletilebilir.

  Pürülan boğaz ağrısı nedeni sadece hemolitik streptokok değil, aynı zamanda diğer mikroorganizmalar, virüsler ve mantarlar olabilir.

  Bir pürülan boğaz ağrısı provoke çeşitli faktörler vardır:

  1. Zayıf bağışıklık.
  2. Ağız boşluğu, stomatit, çürük, vb. Gibi hastalıkların neden olduğu enfeksiyon odaklarının varlığı.
  3. Füme odada uzun kalmak.
  4. Kirlenmiş havanın solunması.
  5. Vücudu alt soğutma.
  6. Bademcik yaralanmaları.
  7. Alkollü içeceklerin sık kullanımı.

  Anjina inkübasyon süresi 1 ila 2 gündür. Pürülan anjina boğazda nahoş, acı verici hislerle başlar.

  Hasta eklem bölgesinde ağrılar, baş ağrısı, titreme, ateş, uzun süre düşmeyecek (2 ila 6 gün). Çoğu zaman, baş ağrıları donuktur, hasta kötü beslenir ve uykusuzluk çeker.

  İlk başta hasta boğazda sadece küçük bir ağrı hisseder, ancak hastalık ilerledikçe yoğunlaşır ve sonunda kalıcı hale gelir.

  Hastalığın formları ve ana semptomlar

  Birkaç çeşit pürülan boğaz ağrısı vardır:

  1. Foliküler boğaz ağrısı. 3 ila 5 gün sürer.
  2. Lacunar tonsillit. 6 gün sürer.
  3. Catarrhal angina 3 gün sonra geçmeye başlar.
  4. Herpetik ortalama yaklaşık 7 gündür.
  5. Pürülan flegmonöz bademcik iltihabı. Böyle bir anjinin süresi birkaç aydır.

  Foliküler boğaz ağrısının ilk belirtisi artmış vücut ısısıdır. Hastalık geliştikçe, bademciklerin lenf düğümleri etkilenmeye başlar. Parlak kırmızı olurlar ve sonra bademcikler pürülan bir kaplama ile dökülmeye başlar. Tedavi edilmezse, bademcikler artmaya başlar ve sonunda birbirleriyle birleşir ve apseler oluşturur. Bu tür anjina ile, hastalar genellikle sırt ve baş bölgesinde sık görülen ağrıdan, ayrıca artan tükrük ve genel halsizlikten şikayet ederler, tükürük ve beslenmenin ağrılı yutmalarını hesaba katmazlar. Çocuklarda bu hastalığın belirtileri neredeyse aynıdır. Nadir durumlarda, foliküler anjina, kusma ve ishal eşlik edebilir. Yaklaşık bir hafta kadar bademcik iltihabı.

  Lacunar angina, foliküler ile aynı semptomlara sahiptir, ancak tüm semptomların daha canlı bir görünümünde farklı olabilir. Hastanın vücut ısısı 40 dereceye kadar çıkabilir ve boğazdaki ağrı çok güçlü olur. Böyle bir hastalığın gelişme süreci, lakuna alanındadır ve bademciklerin ötesine geçmez. Lacunar anjin tedavisinin süresi 5 ila 7 gündür.

  Katarr sinüste, hasta önce boğazda terlemeye başlar, sonra sıcaklık yükselir ve boğaz hafifçe kırmızılaşır. Böyle bir boğaz ağrısı tehlikelidir çünkü tedaviye zamanında başlamazsanız, hızlı bir şekilde (iki gün içinde) foliküler veya laküner bir forma girebilir.

  Phlegmonöz bademcik iltihabı tıbbi uygulamada neredeyse hiç bulunmaz, çünkü birçok durumda anjinin kalan iki formunun yanlış ya da uygunsuz tedavisi ile ortaya çıkar. Böyle bir anjinada, iltihaplanma sadece bir amigdalada gerçekleşir, bunun sonucunda büyüklük daha büyük olur.

  Hastalığın süreci, süre olarak değişebilen birkaç aşamaya ayrılabilir:

  1. Kuluçka süresi yaklaşık iki gün sürebilir.
  2. Hastalığın ilk dönemi 6 güne kadar sürebilir.
  3. Hastalığın yüksekliğinin periyotları ortalama 5 gündür.
  4. Kurtarma birkaç gün sürebilir.

  Purulent boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

  Angina pürülan tedavi etmek için bir uzmana yardım için zamanında aramak gerekir. Kapsamlı bir incelemeden sonra, doktor anjin tipini belirleyecek ve tedaviyi reçete edecektir.

  En önemlisi, hastanın yatak istirahatine uyması ve bol miktarda ılık su içmesi gerekir. Bu hızlı bir şekilde iyileşmek için yardımcı olacaktır. Sadece öğütmek ve ezmek için yiyeceklere ihtiyaç vardır, böylece yiyecek yutmak için ağrılı değildi.

  Pürülan boğaz uzmanı ile birlikte penisilin grubundan hasta antibiyotiklerini zorunlu olarak reçete eder. Hastanın vücudunda var olan enfeksiyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olurlar. İlaçların dozu ayrı ayrı verilir.

  Genel etki spektrumuna ek olarak, topikal uygulama için ilaçlar da reçete edilir. Bu ilaçlar tabletler veya sprey formunda olabilir. Hastanın boğazdaki ağrıyı hafifletmesine yardımcı olurlar. Bu tür tıbbi preparatlara Sepotlet, Strepsils, Stopangin ve diğerlerini taşımak mümkündür.

  Hangi formda angina olursa olsun, her durumda doktor durulama prosedürünü atar. Antiseptik bir çözüm yardımıyla günde 6 kez gargara yapması gereken bir çözümdür.

  Doktor tarafından reçete edilen semptomatik tedavi zorunludur, çünkü anjina ile hemen hemen her zaman vücut ısısı keskin bir şekilde yükselmeye başlar.

  Tedavi sırasında hastanın bağışıklık sistemini güçlendirecek vitaminler alması gerekir. Sonuçta, antibiyotik almak sadece insan vücudu üzerinde olumlu bir etkiye sahip değildir. Vücutta tedavi sırasında, hasta sadece zararlı mikroorganizmaları öldürmez, aynı zamanda yararlıdır.

  Bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama gördüğünüzde, bunu kendiniz kazımaya başlamadığınızı unutmayın. Bu, hastalığın daha da yayılmasına yol açacaktır. Bu prosedür doktorun ofisinde özel bir kazıyıcı tarafından yapılır.

  Bir çocukta boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

  Çocuğun hızlı tedavisi için sorumlu doktorun tüm tavsiyelerine uyması gerekecektir. Bir bebekte boğaz ağrısını tedavi etmek için aşağıdakileri yapmanız gerekir:

  1. Çocuğa içmesi için mümkün olduğunca verin.
  2. Gargara yapın ve küçük çocuklar için spreyler ve aerosollerle tutun.
  3. Bir sıcaklık varsa, çocuk antipiretik ajanları verin.
  4. Doktor tavsiyesi olmadan antibiyotik kullanmanıza gerek yoktur, sadece bebeğiniz için daha kötü yapabilirsiniz.
  5. Vitaminleri içmek için.

  Doktorun tüm reçetelerine tam olarak uyuyorsanız, boğaz ağrısı hızla iyileşir ve komplikasyonlara neden olmaz.

  Purulent anjin nasıl tedavi edilir ve ne kadar sürer?

  Pürülan boğaz ağrısının tedavisi, soğuk mevsimin başlangıcında ne kadar sürdüğü ve hangi komplikasyonların yaygınlaştığı, binlerce insanın böyle bir hastalığı olan bir polikliniğe acele etmesidir. Angina yaş ve cinsiyete bakılmaksızın bir kişiyi sık sık ve acımasızca etkiler.

  Hastalık, hava yoluyla kendilerini güvenceye almayan herkesi etkileyen yaygın bulaşıcı hastalıkları ifade eder. Bir kişi önleyici tedbirler almazsa, o zaman "Purulent boğaz ağrısı: ne kadar uzun?" Sorusuyla ilgilenme olasılığı çok büyüktür. Soğuk Rus havası bulaşmanın gelişmesi ve iletimi için mükemmel bir ortamdır.

  Hastalığın özellikleri

  Purulent angina veya akut tonsillit, damak ve bademcik ve larenks diğer lenfatik oluşumları bademciklerinde gelişen bir enfeksiyöz doğanın akut enflamatuar bir hastalıktır. Hastalığın soğuk ve yağışlı havaları tercih eden belirgin bir mevsimsel yönelimi vardır. Enfeksiyonun ana yolu hava kaynaklıdır, ancak nadir durumlarda temas kontaminasyonu mümkündür.

  Gelişiminin ve tezahürlerinin doğasına göre, pürülan anjin, lacunar, foliküler ve pürülan nekrotik çeşitliliğe bölünür. Purulent lacunar tonsillit, pürülan akıntının dokuların iltihaplı reaksiyonlarından yoğunlaştığı lakün mukoza tabakalarında lokalize olur. Bademcikler plak oluştururlar ve beyaz-sarı akıntı krater benzeri lakunlardan taşar ve bademciklerin neredeyse tamamını kaplar. Tedavi için önlem almama durumunda, pürülan tıkaçlar oluşur.

  Pürülan foliküler tip anjina, foliküler bademcikler üzerinde bulunur, bu da pürülan eksüda ile sarımsı nodüllerin oluşumuna yol açar. Nodüller sıklıkla bir apse oluşturarak birleşir. Bu çeşit bademciklerin şişmesi ve hiperemi ile belirlenir. Ayrıca küçük apseleler oluştururlar. Apse gelişir ve daha sonra pürülan bileşimi farengeal boşluğa açar ve fırlatırlar.

  Pürülan-nekrotik tip, bademcik dokularının atrofisi ve ülser formasyonlarının oluşumu ile enflamatuar sürecin artan aktivitesi ile karakterize edilir. Bu alanlar, işlemin doku içinde yayılmasıyla kanabilir.

  Çocukluk çağında pürülan anjinin ayırt edici bir özelliği vardır: genellikle bir amigdala foliküler bademcik iltihabına, diğeri ise lacunar anjinaya maruz kalır.

  İşlem şekliyle, pürülan anjin, hastalığın akut ve kronik formuna ayrılır. Akut formu beklenmedik bir şekilde başlar ve semptomların maksimum görünümü ile hızlı bir gelişime sahiptir. Kronik tip, hafif gelişmekte olan semptomlarla hastalığın yavaş seyrini karakterize eder.

  Hastalığın etiyolojisi

  Pürülan anjina, patojenin enfeksiyonu ile başlar. Vakaların büyük çoğunluğunda (% 80'e kadar), bademcik iltihabı etkeni hemolitik streptokoktur.

  Daha az sıklıkla, hastalık stafilokok ve pnömokoklara neden olur. Daha az sıklıkla, patojenler oral spiroket ve iğ şeklindeki çubuk haline gelir.

  Patojeni aktive etmek için soğuk nemli havaya maruz kaldığında akut hastalıkların sağladığı uygun koşullar gereklidir. Bu durumda, havadaki damlacıkların nazofarenks içine nüfuz ettiği enfeksiyon bademciklerin mukoza zarında bir besin maddesi bulur ve hızla çoğalır. Enfeksiyonun başka bir nedeni de kendi kaynağı olabilir: sinüzit, çürük, diş eti hastalığı vb. Anjina'nın nedensel ajanı için gerekli koşulları sağlar. Hastalığın gelişme riski artar: hipotermi, bağışıklığı azaltılmış, sigara içme, alkol kötüye kullanımı.

  Hastalığın belirtileri

  Pürülan anjina, akut gelişim biçiminde kendini gösteren ve kronik formda hafifçe yağlanan bir dizi karakteristik semptomlara sahiptir. Ana belirtiler şunlardır:

  • sıcaklık 39-40 ° C'ye kadar yükselir;
  • titreme;
  • boğazda artan ağrı (özellikle yutulduğunda);
  • Mandibular lenf düğümlerinde ağrılı bir his ve hacim artışı;
  • bademciklerin boyut ve kızarıklıklarında artış;
  • zehirlenme belirtilerinin tezahürü;
  • baş ağrısı;
  • zayıflığı;
  • iştah kaybı;
  • bademciklerde açıkça görülen pus alanları.

  Yetişkinlerde, sıklıkla yeterli anjina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan geçer.

  Angina ne kadar sürer?

  Pürülan bademcik iltihabı sırasında, alevlenme aşaması 3 döneme ayrılabilir: kuluçka dönemi, başlangıç ​​periyodu ve hastalığın yüksekliğinin periyodu. Tüm bu dönemlerde, hasta diğerleri için aktif bir bulaşıcı mikroorganizma kaynağıdır. Bademcik iltihabı süresi genellikle 2 gündür, ancak vücudun bireysel özelliklerine bağlı olarak 5 gün sürebilir: yaş, fiziksel durum, bağışıklık koruma. Bu dönemde, mukoza zarına patojenlerin sokulması ortaya çıkar ve semptomlar henüz ortaya çıkmaz.

  İlk dönem: Hastalığın ilk belirgin semptomlardan klinik tablonun tam tezahürüne kadar gelişimi. Çok hızlı geçiyor (1 gün içinde, maksimum - 2 gün). Başlangıçta, yaklaşık 1 saat süren bir soğuk algınlığı meydana gelir, bundan sonra sıcaklık büyük ölçüde 39 ° C'ye yükselir ve bu da ısı hissine neden olur. Genellikle 8-10 saat sonra (en fazla 24 saat sonra), boğazda ağrıya ve yutma güçlüğüne yol açan orofarenkseki enflamatuar süreçler aniden ortaya çıkar. İlk günün sonunda, lenf düğümleri 15-20 mm'ye çıkar.

  Tedavi sırasında hastalığın yüksekliği genellikle 7 günü geçmez. Karakteristik semptomların ortaya çıkmasından sonraki ikinci veya üçüncü günde başlar. Bu dönemin başında tüm ana işaretler (sıcaklık, ağrı, şişme vb.) En büyük öneme sahiptir. Şiddetli başağrısı 3-4 gün sürebilir ve sıcaklık 38-40 ° C - 6 güne kadar devam edebilir. Bu durumda, gün içindeki sıcaklık 1 dereceden fazla bir aralıkta dalgalanır, akşam en fazlaya ulaşır. Bademcikler orijinal hacmin neredeyse 1.5 katı kadar bir boyuta ulaşır.

  Şişlik döneminin başlangıcından 6-7 gün sonra, anjina kaybolur, sıcaklık, bademciklerin ve lenf düğümlerinin boyutu normale döner. Hastalığı durdurmak hakkında konuşabilirsiniz.

  Böylece, akut formda toplam pürülan anjina süresi 9-10 gündür.

  Ancak hastalığı tedavi etmek için önlemler alınırsa bu doğrudur. durumda hastalık kendisi kadar başladığında, 15-16 gün öncesine kadar sıkılır ne kadar kalıcı boğaz ağrısı sorunu ve kronik bademcik iltihabı ilerleme riski önemli ölçüde artmıştır. Kronik anjina varlığında, bir kişi patojenler gizli bir durumdayken bile sürekli bir enfeksiyon kaynağı olur.

  Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

  En etkili tedavi yöntemi, aşağıdaki alanları içeren kompleks bir ilaç terapisidir: antibiyotikler, sülfonamidler, takviye maddeleri (vitamin preparatları), aynı zamanda merhemler ve durulama formülasyonları formunda restoratifler.

  Antibiyotikler olarak streptokokları etkili bir şekilde baskılayan modern ilaçlar kullanılmalıdır. Aşağıdaki araçları tavsiye etmek mümkündür: Sumamed (Azitromisin), amoksisilin, sefazolin, Eritromisin, Augmentin, Supraks, Flemoksin, Amoksiklav, Seftriakson.

  Antibiyotiklerle kombinasyon halinde, aşağıdaki alanlarda tabletler şeklinde ek bir ilaç alımı önerilmektedir:

  • antihistamin maruziyeti (Suprastin, Diazolin, vb.);
  • antifungal ilaçlar (ketokonazol, Livolin, Nystatin);
  • bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi (Immunal, Levamisol, Cycloferon).

  Pürülan boğaz ağrısı tedavisi durulama kullanılmaz. Genellikle bu amaç furatsilina çözelti etoniya çözeltisi (% 0.1), Rivanol (% 0,1), interferon için de kullanılır. Adaçayı, papatya ve lapchatka kaynatmasından bitkisel ilaçlar ile etkili durulama. Boğaz tedavisi için aşağıdaki formülasyonlar tavsiye etmek de mümkündür: sodyum klorür karışımı (1 çay kaşığı.), Sodyum bikarbonat (1 çay kaşığı.), Iyot 200 ml su ile çözelti içinde (4 damla); masa tuzu eklenmesi ile kimyacı papatya çiçeklerinin infüzyonu; sarımsak suyu (200 ml kaynar su başına 2 diş ezilmiş). Sağlıklı ol!

  Purulent angina çok tedavi edilir

  Ne yazık ki, pürülan anjina neredeyse herkes tarafından bilinir. Birisi kişisel olarak aktarmamak için şanslı olsaydı, birileri sevdiklerinden hastalandığında kesinlikle yüz yüze geldi.

  Birçok şey, hastalığın gelişiminde bir itici güç olabilir: odadaki aşırı miktarda toz ve sigara, bademcik yaralanmaları, zayıf bağışıklık ve uzamış hipotermi. İstatistiklere göre, soğuk ya da ıslak, yağışlı bir sonbaharda, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda anjina dalgası görülmektedir. Çoğu zaman, herhangi bir yaşta, anjin, kılcal damarlardaki kan dolaşımının ihlali bir sonucudur, bu da insan vücudunun dokularında yararlı bir maddeden yoksun olmaya başlar. Her yıl, "Angina" nın tıbbi teşhisi, çeşitli tezahürlerinde, toplam nüfusun yaklaşık yüzde on beşini oluşturuyor.

  semptomlar

  Enfeksiyondan itibaren ilk anjin semptomları 1-2 gün (inkübasyon süresi) oluşur. Hastalık keskin bir şekilde başlar. Yutma, titreme, baş ağrısı, eklemlerde ağrılar, genel bir halsizlik olduğunda hasta boğazda ağrı hisseder. 15 dakikadan 1 saate kadar süren soğukluk, bir ısı hissine yol açar. Hastalık şiddetli ise, titreme tekrarlayabilir. Vücut ısısı 38-40 C'ye yükselir, febril ateşi denir. Yeterli tedavi uygulanırsa, ateş 2-6 gün sürer. Baş ağrısı genellikle matlaşmaz, lokalize değil, 1-2 gün boyunca devam eder. İştah ve uyku hastası bozuldu. Boğaz ağrısı başlangıçta küçüktür, sadece yutulduğunda endişe verir. Yavaş yavaş daha da kalıcı hale gelir. Hastalığın ikinci-üçüncü gününde ağrılar o kadar kuvvetlidir ki, tükürük içmek, yutmak ve yutmak neredeyse imkansız hale gelir.

  Daha nadir durumlarda, angina bademciklerdeki inflamatuar değişiklikler ile doğrudan başlar ve daha sonra anjinin genel toksik belirtileri ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda, hastalıklı ilk yutma sırasında ağrı hissetmeye başlar. Ateş, baş ağrısı ve halsizlik daha sonra, genellikle 24 saat içinde eklenir.

  Bir ateş sırasında yüzün cildi hiperemiktir ve sıcaklık normal olduğunda, soluk pembe bir renk alır. Kızarıklık görünmez. Vücut ısısında güçlü dalgalanmalar ile terleme oluşabilir.

  nedenleri

  Hastalığın en sık sebebi hemolitik streptokoktur, fakat diğer bakteriler, mantarlar ve virüsler pürülan boğaz ağrısına neden olabilir. hastalığın oluşumuna yol birçok faktör vardır: ağızda enfeksiyon odaklarında varlığı (diş çürüğü, stomatit, vs.), bağışıklık, hipotermi, kirli hava, sigara kullanımı, sabit alkol tüketimi, ve bademcik yaralanma sabit inhalasyon indirgenmesi.

  Bu hastalığın iki şekli vardır:

  Pürülan lacunar anjina ile, bademciklerin yenilgisi lacunae bölgesinde meydana gelir, süreç bademciklerin ötesine uzanmaz. Incelendiğinde, belirgin hiperemi ve bademciklerin ödemi yanı sıra, lacunae genişlemesi. Bademcikler üzerinde sarı-beyaz renkte lifli pürülan bir kaplama vardır. Bu plak kolayca kaldırılır, "tıpalar" yeri kanama izleri bırakmaz.

  Pürülan foliküler anjin, bademciklerin foliküler aparatının (lenf nodları) derin bir lezyonu ile karakterizedir. Onlar mukoza zarının yüzeyinde kabarık, şişmiş kırmızı, pürülan baskınlar bir spatula ile kolayca çıkarılmaz. Birbiriyle kaynaşmak, pürülan odaklar apse oluşturabilir.

  Ne kadar sürer?

  Anjinadan kaç kişi acı çeker - hastalığın süresi genellikle yaklaşık bir haftadır. Hastalığı zamanında belirlemek ve uygun tedaviyi başlatmak gereklidir.

  Çoğu durumda, streptokok enfeksiyonu için yaklaşık üç gün sürer. Bakterilerle enfekte olmuş, boğaz iltihabına neden olan insanlar, 24 saat içinde antibiyotiklerle tedavi edilene kadar bulaşıcıdırlar. Enfekte bir kişi, hastalığın belirtileri olmasa bile bulaşıcı olabilir.

  Bir anjin akutu ne kadar sürer? Akut boğaz ağrısı iki gün veya yaklaşık beş gün sürebilir. Ancak çoğu zaman, kişi hastalığa yakalandıktan sonra, yaklaşık üç gün hastalık belirtileri geliştirecektir.

  Sağlıklı bir insan, hasta öksürdüğünde veya hapşırdığında boğaz ağrısına neden olan bakterilere maruz kalır, böylece havada bakteriler içeren damlalar gönderilir. Ayrıca, ortak bir yemek ya da öpücükle enfekte olabilirsiniz. Buna ek olarak, bir kişi bakterileri olan bir yüzeye dokunarak enfekte olabilir ve daha sonra elleriyle ağızlarına veya burunlarına dokunabilir.

  tedavi

  Pürülan boğaz ağrısı genellikle bir ilaç kombinasyonu ile tedavi edilir.

  Pürülan boğaz ağrısı tedavisi lokal tedaviye ve genel tedaviye ayrılır.

  1) topikal tedavi:

  1. Boğazları ılık çözeltilerle durulayın.

  2. Antiseptik spreyler.

  3. Spreylerde antibiyotik.

  2) Genel tedavi:

  1. Yatakta dinlenin.

  2. Antipiretik ve analjezik ajanların alınması.

  antibiyotikler

  Yani: antibiyotiklerin listesi nedir? Uyuşturucu gruplarını listelemek için basitten komplekse gidelim:

  Penisilin serisi: penisilin, amoksisilin, oksasilin. Bunlar seçim ilaçları. Bununla birlikte, genellikle etkisizdir veya alerjik reaksiyonlara neden olurlar. Aynı grup korunmuş penisilinler içerir: augmentin, unazin, timentin.

  Makrolidler: eritromisin, klaritromisin, roksitromisin. İlk ilaç grubuna alerjisi varsa veya yakın zamanda penisilinler ile tedavi edilmişse, olumlu sonuç vermemişlerdir.

  Sefalosporinler. Bunlar geniş bir etki yelpazesinin hazırlıklarıdır. Sefalosporinlerin IV jenerasyonu vardır, fakat en popüler preparatlar I-III jenerasyonlarıdır: sefazolinum, seftriakson, trikakson.

  Linkoamidler şunlardır: Lincomycin ve clindamycin. Bu ilaç grubunun oldukça dar bir etki spektrumu vardır, bu yüzden sadece son çare olarak kullanılırlar.

  Enfeksiyonla mücadele etmek için görevlendirilen ilaç gruplarını göz önünde bulundurarak makul bir soru ortaya çıkar: antibiyotiklerin ne kadar süre alınması gerekir?

  Birçok talimat, tedavi sürecinin belirli bir gün olduğunu göstermektedir. Kökte böyle bir tavsiyeye güvenmek yanlıştır. Erişkinlerde ve çocuklarda anjina ile antibiyotik tedavisinin en az 10 gün sürmesi gerektiği kanıtlanmıştır. İstisnalar makrolidlerdir, 3-5 gün sürebilirler. Ancak bu şartlar yerine getirilirse, patojenin eradikasyonu (imhası) mümkündür.

  Hızlı bir şekilde nasıl tedavi edilir

  Her şeyden önce, tedavinin maksimum etkinliği için, yatak istirahatini ve tedavi uzmanının tüm reçetelerini kesinlikle gözlemek gerekir. Pürülan anjina tedavisinin temeli antibiyotik penisilin grubu ve sülfonamidlerdir. Durulama solüsyonları olarak furacilin, borik asit, potasyum permanganat, klorür ve sodyum bikarbonat kullanılması tavsiye edilir.

  Ağrılı duyuların semptomatik olarak rahatlatılması, ilacın aspire edilmesi veya pharyngept gibi emilmesinin sağlanmasıyla sağlanır. Hipertermiyle ve yiyecek alma becerisiyle mücadele etmek için, analjezik etki spektrumunun preparatları reçete edilir.

  Genellikle enfeksiyon en rahatsız belirtiler hastaların önemli sayıda hızla boğaz ağrısı iltihaplanmış iyileşmek ve tedaviyi durur nasıl bir yöntem bulduk inanıyoruz bundan sonra tedavinin yoğun kurs, başladıktan sonra birkaç gün sonra durdurulur. gerçekte, inflamatuar süreç tamamlanmadı çünkü tam iyileşme iyileşme kategorik kabul edilemez olduğunu dikkate almak.

  Herhangi bir akut enfeksiyöz inflamasyon, çeşitli komplikasyonlarla dolu oldukça ciddi bir hastalık olarak kabul edilir. Bu bağlamda, klasik olmayan tıpta pürülan boğaz ağrısının hızlı bir şekilde nasıl iyileştirileceğine dair bir çözüm aramamalıdır. Bu durumda şiddetli nüks olasılığı büyük ölçüde artar.

  durulama

  Bilindiği gibi bademcikler oluşturan irin, böylece kan enfeksiyonu veya kalp komplikasyonları tetikler sadece ağız boşluğu içine değil, aynı zamanda iç dokularda gelebilir, çünkü bir boğaz ağrısı tehlikelidir. akut fazında serbest ağız boşluğunun dezenfeksiyon, irin dezenfeksiyonu için tedbirler almak önemlidir nedeni budur.

  Bu amaç için, mümkün olduğu kadar sık ​​ağız mukus zarını durulayın. Bunu et suyu veya bitkilerin infüzyonları ve kimyacı ilaçlarının yardımıyla yapabilirsiniz. Hem bu hem de diğer ilaçlar anjinin karmaşık tedavisinde katı bir yer aldı.

  1. "Deniz suyu". Genellikle 200 ml sıcak su içinde bir çay kaşığı soda ve sofra tuzu, beş damla iyot ile hazırlanır. Çok özel bir tat göz önüne alındığında, bunların hepsi bu çözüm ile gargara yapamaz, ancak bu yöntemi kullanan kişiler aşırı etkililiğini fark ettiler.

  2. Pancar suyu. Çünkü, çoğu zaman, hazırlamak oldukça kolaydır Basit ev çıkar, her aile mevcut pancar. pancar suyu, güçlü bir anti-inflamatuar özelliklere sahip etkilenen tonsil üzerinde analjezik ve anti-ödemli etkiye sahiptir. anjina hastalığında gargara için taze hazırlanmış pancar suyu 200ml'ye sirke 20ml dökün ve her üç saatte gargara gerekir.

  3. Limon suyu. Taze sıkılmış limon suyu, 2: 3 oranında ve gargarada ılık su ile karıştırılmalıdır. Ağrıyı mükemmel bir şekilde giderir ve yutma işlemini kolaylaştırır.

  4. Bitkisel koleksiyon., Ortaya çıkan koleksiyonun 1 çorba kaşığı alınır kaynar su bir bardak dökün ve soğumaya bırakın, bu infüzyon okaliptüs, papatya ve nergis çiçekleri aynı miktarda karıştırılmalıdır hazırlamak için. Soğutulduktan sonra, boğaz ağrısı ile gergin ve gargara.

  5. Bitkisel koleksiyon - 2. St John's wort, papatya ve calendula önceki benzer hazırlanır.

  6. Bitkisel koleksiyon - 3. eşit parçalarda, muz, marigold çiçek ve ot wormwood yaprakları karıştırın. Daha sonra karışımın bir çorba kaşığı bir bardak kaynar su dökülür ve bir su banyosunda tutmak için on dakika dökülür, sonra süzülür ve gargara edilir.

  kompres

  Pürülan anjina ile bir kompres sağlamak için çeşitli çözümler kullanılabilir. En sık görülen kompres tipleri alkol ve votkadır. Aşağıdaki gibi yapılır:

  Bir parça gazlı bez veya kumaşın birkaç katını katlayın;

  Bu parçayı, sıcaklığı oda sıcaklığına denk gelen bir votka veya alkol solüsyonunda ıslatın;

  Gazlı bez basın ve cilde uygulanır;

  Islanmış kumaşın kenarlarından yaklaşık iki santimetre kadar çıkıntı yapan mumlu kağıt veya mum bezi üzerine;

  Üzeri kalın bir pamuklu yün tabakasını daha geniş bir alana koyun ve sargının yerini bir eşarp veya mendille sarın.

  Bir alkol solüsyonu hazırlamak için,% 50 alkol iki kez seyreltilir. Vajinal bandajı anjina ile hazırlamak için, kaynatılmış su karışımı, oda sıcaklığına kadar soğutulur, bir ile iki oranında vodka kullanılır. Alkol sıkışması bir yetişkin tarafından altı ila sekiz saat ve iki veya üç saat süreyle küçük çocuklar için uygulanır. Vajka kompresyonu çocuklarda pürülan anjina durumunda su ve vodka karışımından bire bir oranında hazırlanır, yani votkanın gücü 20 dereceyi geçmemelidir.

  Evdeki alkol yokluğunda kompreslerin hazırlanması için tuz kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 mililitre ılık suda, iki yemek kaşığı sofra tuzu çözün. Ayrıca yoğrulmuş ve biraz ısınan süzme peynirden gelen bir ısınma bandajı için bir reçete de vardır. Daha sonra, keten kumaş üzerine eşit bir tabaka uygulayın, çenenin altına yerleştirin ve sarın. Boğazdaki ağrı genellikle sabah geçer.

  Ilaç

  Yaygın ilaçlar arasında antibiyotikler, immünomodülatörler, antipiretik ajanlar, antihistaminler ve vitaminler bulunur. Lokal ajanlar olarak, boğazı durulamak için çeşitli çözümler kullanılır, aerosoller şeklinde antibakteriyel ve antiseptik ilaçlar kullanılır, inhalasyonlar yapılır. Pürülan boğaz ağrısı için kompresler genellikle genişlemiş ağrılı lenf düğümleri alanı üzerine uygulanır. Bir kısım novokain ve on kısım alkol karışımı kullanılır.

  Halk ilaçları

  Anjina ile en etkili durulama:

  Pancar suyu Bunu yapmak için, rende üzerinde ham pancar rendeleyin ve suyu sıkın. Bir bardak pancar suyu için bir çorba kaşığı sirke ekleyin. İstenirse, elde edilen karışım su ile seyreltilebilir. Günde 5-6 kez gargara.

  Tuz, soda ve iyot. 3 bardak ılık suya ihtiyacınız var. Birincisinde, ikinci - 5 damla iyot içinde bir çorba kaşığı tuz, üçüncü yarısında bir çay kaşığı soda üretiyoruz. Boğaz bu şemaya göre durulanır: ilk gazoz, tüm çözeltiyi bir bardakta kullanın. Daha sonra mikropları yok edecek tuzlu solüsyon ile durulayın. Şimdi - iyot ile. Bu çözüm tümüyle kullanılamaz. İyot, enfeksiyon gelişimini önler. Genellikle böyle ilk prosedürden sonra rahatlama gelir.

  Elma sirkesi ile durulama ucuz ve etkili bir işlemdir. Bunu yapmak için, bir elma suyu sirkesi bir çay kaşığı bir bardak su içinde çözülür. Boğaz her saat çalkalanır. Ağrı azalmaya başladıktan sonra, durulama iki saat sonra gerçekleştirilebilir. Bu tarifi kullanarak, boğaz ağrısı bir gün boyunca iyileşebilir ve bademcikler üzerindeki baskın 12 saat sonra kaybolur.

  Boğaz ağrısı için, bir gün boyunca hastalığı rahatlatabilecek başka halk ilaçları vardır. Bunu yapmak için, çay mantarı durulayın. En az 4 kere yap.

  Elecampane ve calgary iki parça ve ayr köklerinin bir kısmını alın. Her şey bir bardak su ile doldurulur ve 5 dakika kaynatılır. Ortaya çıkan çözüm, boğazı günde birkaç kez durulayın.

  Bitkisel preparatlar çok etkilidir. Çorba kaşığı toplama (papatya, ıhlamur, okaliptüs) kaynar su ile dökülür ve 30 dakika ısrar eder. Günde 5 kez infüzyon ile süzün ve durulayın. İnfüzyon içsel olarak da alınabilir.

  Durulama için Kalanchoe suyunu, yarısı su ile seyreltilmiş olarak kullanabilirsiniz.

  % 3'lük bir sitrik asit çözeltisiyle gargara yapabilirsiniz. Ya da suyunu limondan em, sonra yenir. Limondan sonra, bir saat boyunca hiçbir şey yememeniz tavsiye edilir. Limonlarda bulunan sitrik asit ve uçucu yağ, bu zamanda bademcikleri olumlu yönde etkileyecektir.

  Durulama için kullanılan bir yabanmersini meyvesi kaynatma, aynı zamanda boğaz ağrısını ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

  Bir çorba kaşığı söğüt kabuğu, bir bardak kaynar su ile kaynatılır ve 30 dakika pişirilir, ardından soğur, süzülür ve durulama için sıcak olarak uygulanır.

  Bir çay kaşığı kuru yaprakları bir çorba kaşığı, bir bardak süt döktü ve kaynatın. Yangından kaldırıldı, 15 dakika ısrar ediyor. Bundan sonra filtrelenir ve günde dört kez durulama için kullanılır.

  önleme

  Bedenin genel ve yerel sertleşmesi büyük önem taşımaktadır: fiziksel kültür ve sporda sistematik eğitim, sabah hijyenik jimnastik,
  yavaş yavaş düşen su sıcaklığı ile hava banyoları, mendil ve duşlar.

  Faringeal mukozanın stabilitesini soğutmaya yükseltmek için lokal sertleşme (kademeli olarak azalan sıcaklıkla (sıcaktan soğuğa) sarar. Sertleşmenin temel kurallarını hatırlamak gerekir: kademeli, sistematik ve bireysel özellikler. Organizmanın koruyucu özelliklerinde artış, özellikle sonbahar-kış döneminde, genel UV ışınlaması ile desteklenmektedir.

  Oral kavite ve burnun eşlik eden hastalıklarının tedavisi. Çürük diş, diş eti hasta pürülan lezyon sinüsler angina meydana zemin hazırlar. (Nazal septum, polipler, lenf bezleri, hipertrofik rinit, vs eğrilik) solunum, burun boşluğu çeşitli patolojik koşullar ve nazofarinks önlenmesi nazal, hastanın ağız yoluyla nefes neden olabilir ve böylece orofarinksin mukoza zarının bir soğutma ve kurutma bulunmaktadır.

  Pürülan anjinin tedavisi ne kadar sürer?

  Pürülan anjina 12-14 gün normunda tedavi edilir. Antibiyotik alma standart seyri, bir veya iki gün sonra bile devam eder, etkili bir ilaç, bakteriyel bir enfeksiyonu tamamen bastırır.

  Bazı durumlarda, pürülan boğaz ağrısının tedavisi geciktirilir veya tersine, azalır. Birçok faktöre bağlıdır:

  • Tedavide kullanılan antibiyotik tipi. Çoğu ilaç 10-14 günlük standart bir kurs içinde, ancak 7 ve 5 güne kabul için bazı gelişmiş programlar için sarhoş. Özellikle, anjinada azitromisin 5 gün içinde 3 tabletin miktarında alınır. Ayrıca 3 gün boyunca onlar için bir tedavi rejimi vardır, ancak pratikte etkisiz kaldığı ve bu nedenle doktorların uygulamayı denemediği görülmektedir. Ayrıca, bakteriyostatik antibiyotikler bakterisidaldan daha uzun sürelidir - bu tür birçok nüans vardır ve doktor, ilacı ve kullanım süresini belirlerken bunları dikkate alır;
  • Patojenin belirli antibiyotiklere stabilitesi. Bulunursa, hastalığın 3-4. Gününde başka bir ilaca geçmek gerekir ve ilk 10-12 gün tekrar başlar;
  • Hastalığın tedavisinin başlangıcının zamanlaması. komplikasyon riski yüksek ve bitsillinoprofilaktikoy takviye antibiyotik standart ders - Ana semptomlarının başlamasından sonra 9-10 gün sonra - irinli bademcik Eğer geç olarak değerlendirmeye başlayabilir. Bitsillin uygulama bir ila üç enjeksiyonu ile sınırlı olabilir hastanın durumuna bağlı olarak, ve (bazen ilaçlar 25 yıldır delindi edildiği şemasını kullanmak gerekir) yıllarca sürebilir;
  • Teşhis düzeltmesi. Genellikle yağlı belirtilerin doktor bile kültür tohumlama sonuçlarına göre daha sonra antibiyotik ve reçete çünkü görünür olur Hastalığın nedeni olduğunu - bir mantar. Bu durumda, başlangıç ​​tedavisi iptal edilir ve bir başkası reçete edilir, bu da daha uzun ve daha kısa olabilir.

  Uygulamada, on taneden dokuz olguda pürülan anjina 10-12 gün tedavi edilir. Bu kez antibiyotiğin yeterli olması ve enfeksiyonun ana odağını yok etmesi ve daha fazla komplikasyonla birlikte vücudun yayılmasını engellemesi yeterlidir.

  Genel olarak, hastalığın kendisi için tedavi seyrinden daha az sürer. Bu, tedavinin ayrıca komplikasyonlara karşı koruma sağladığı gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Daha fazlası, boğaz ağrısının uzunluğu hakkında konuştuk.

  Antibiyotik olmadan, pürülan anjina yaklaşık onlarla olduğu sürece tedavi edilir. Fakat çoğu durumda, hastalık karmaşıktır ve komplikasyonların kendisi daha uzun tedavi gerektirebilir.

  Hiçbir durumda, bir doktor tarafından reçete edilen pürülan anjin tedavisinin seyrini kendi kendine yok edemez. Hastanın durumu normal olsa bile, bu antibiyotik ve yan tedavi ihtiyacının ortadan kalktığı anlamına gelmez. Tedavi, doktorun belirttiği sürece devam etmelidir. Doktor, ve eğer varsa, eğer mümkünse, rotayı azaltabilir ve gerekirse, uzatabilir.

  Özellikle birçok hasta pürülan tonsilliti kronik bademcik iltihabı ile karıştırmaktadır, ki bu çoğu vakada sadece bir komplikasyondur. Kronik tonsillitin kendisi 15-20 gün, bazen de birkaç derste tedavi edilir, ancak her zaman başarılı olmaz. Tedavi işe yaramazsa, hasta bademciklerden çıkarılır.

  Kronik tonsillitli hastanın farenks tipi

  Pürülan boğaz ağrısının tedavisi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda yaklaşık aynı süreye sahiptir. Yetişkinlerde, akut bir dönem genellikle hızlı bir şekilde sona erer, ancak bu antibiyotik alma süresini etkilemez.

  Belirli bir hasta için pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek ne kadar sürer?

  Yalnızca doktor hastanın incelemeden sonra, onun durumunu değerlendirmek gerekir ve test sonuçları elde etmek, belirli bir ilacın durumunda irinli tonsillit tedavisi için gereken ne kadar karar verin. Hasta dikkate bütün faktörleri göz ve çoğu zaman bile misdiagnose olamaz çünkü antibiyotikler karar vermek, kendileri seçebilir ve bunların kullanım süresini atamak ilaçlar, tehlikelidir.

  Evde, pürülan bir boğaz ağrısı genellikle şaşkın:

  • Enfeksiyöz mononükleoz (bademciklerde karakteristik kirli beyaz bir kaplama ile, anginada pus benzer);
  • difteri;
  • Kızamık (belirtileri ve klinik tabloları genellikle foliküler boğaz ağrısı olanlara benzemektedir);
  • Herpes boğaz ağrısı;
  • Pharyngicosis bir mantar hastalığıdır.

  Damarın mantar enfeksiyonu ile görünümü

  Tüm bu hastalıklar çok farklı yollarla ve yöntemler ile tedavi edilir ve tedavinin süresi artırma yönünde pürülan bademcik iltihabı bu farklı olabilir (örneğin, difteri daha muamele edilmiş) ve aşağıya doğru (örneğin, gerpangina yeterince hızlıdır).

  Bu nedenle, teşhis ve tedavi doktora güven!

  Pürülan anjina ilk olarak tedaviden daha uzun süre tedavi edildiğinde çoğu zaman bir doktor tarafından tedavi yapılmasını gerektiren durumlar vardır. Bu, vücuttaki enfeksiyonun aktif yayılımı, antibiyotik etkinliğinin azaltılması, doktorun talimatlarının ihlal edilmesi ile ortaya çıkar. Genellikle antibiyotik tedavisinin ana seyrinden sonra, doktor ilacı 5-7 gün daha reçete eder.

  Tabii ki, bir çocuk için pürülan boğaz ağrısı tedavisini bağımsız olarak programlayamazsınız. Ortalama vakalar için bile antibiyotik talimatları yazılmakta ve doktorların kendileri tarafından verilen talimatlar belirli koşullara bağlı olarak ayarlanmaktadır. Bazı nüansları dikkate almazsanız, tedavi yeterince etkili olmayabilir ve pürülan anjinin kendisi daha karmaşık hale gelecektir.

  • Pürülan boğaz ağrısı ile, siz veya çocuğunuz en az 10-12 günlük bir tedavi beklemeniz gerekir. Doktor daha kısa bir kurs yazabiliyorsa, bunu yapacak;
  • Tedavinin ne kadar süreceği konusunda kendinize karar vermeyin. Bu sağlık için tehlikelidir!
  • Pürülan boğaz ağrısı tedavisinin seyrinin ihlal edilmesi durumunda, uzamasına ihtiyaç duyulabilir.

  Purulent boğaz ağrısı: Tedavi ne kadar uzun, neden, antibiyotikler

  inflamatuar karakteri ile farenks ve bademcikler, mukoza dokularında patolojik süreçler, erişkinler arasında ve çocuklar arasında hem yerel doktora yardım için hastaların tedavisi için başlıca nedenleri arasında ilk sırada yer alıyor.

  Pürülan anjina (ya da akut tonsillit) tedaviye bütüncül bir yaklaşım gerektirir, çünkü zamansız başlayan tedavi yaşamı tehdit eden koşullara ve ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Pürülan boğaz ağrısı için antibiyotik reçete sorusu, bu gruptan ilaçların rastgele ve kontrolsüz olarak alınmasına yönelik bir eğilim olduğu için sadece doktorla birlikte kararlaştırılmalıdır.

  Bu artan ilaç olarak ağız boşluğu, yani aynı anda, arka yutak iltihabı duvarı (farenjit) ve lezyon yüzey bademcik (bademcik iltihabı) içinde vuku bulmakta olan işlemler özünü şekliyle "tonzillofaringit" kullanılmıştır. Kural olarak, hastaların ezici bir yüzdesi, bu anatomik yapıların her ikisinin de eşzamanlı bir lezyonuna sahiptir.

  Hastalığın nedenleri

  Pürülan boğaz ağrısı, her şeyden önce, bulaşıcı bir hastalıktır, yani enfeksiyöz ajanların ortaya çıkışı ve aktif reprodüksiyonu arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Çok nadiren patolojik süreç, mikroorganizmaların (örneğin akut lösemide anjina) etkisiyle ilişkili değildir.

  enfeksiyöz maddeler arasında, her şeyden önce, adenovirüs, parainfluenza virüsü, rinovirüs, ve diğerleri gibi, solunum virüsleri, hem de bakteriyel patojenler sağlamaktır (bakteriyel tonsilit ve her durumda en yüksek oranda beta hemolitik streptokok A grubu oluşturmaktadır).

  Aynı zamanda, temel nedeni olarak ağız, yutak ve t immün yetmezliklerin arka, dizbioza üzerindeki patojenik özelliklerini aktive Candida pürülan anjin mantarlar olabilir. D.


  Çeşitli bademcik iltihabı seçeneklerinin gelişmesi için bir uyaran görevi gören enfeksiyöz ajanlar iken, bu süreçlerin klinik tabloları, tanı sırasında dikkate alınması gereken kendi özelliklerine sahiptir.

  Bildirilen tüm pürülan boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 25'i, streptokokal patojende, ergenlik döneminde gözlenen en yüksek insidansta ortaya çıkmaktadır. 3 yaşın altındaki çocuklarda en sık görülen hastalık viral bir enfeksiyon ile ilişkilidir. 50 yaşın üzerindeki hastalar nadiren çeşitli akut tonsillit formları ile hastalanmaktadır.

  Patolojik sürecin varyantları

  Hastalığın ismine dayanarak, patolojik sürecin temeli, aşağıdaki morfolojik varyantları ayırt etmenin yaygın olduğu ölçüde, irin oluşumudur:

 • Foliküler pürülan anjina. Küçük ve mukus tabakasının altında bulunan bademciklerin ("püstüler anjin") yüzeyinde çoklu püstüllerin oluşması ile karakterizedir. Bu aşamada, irinle dolu foliküller birbiriyle birleşmez.
 • Lacunar pürülan anjina. Yaygın lakün oluşumu birkaç folikülün kademeli füzyonuna bağlıdır. Kendilerini kendi başlarına açabilirler veya steril bir pamuklu çubukla kolayca çıkarılabilirler.
 • Pürülan nekrotik tonsillit. Bu durum, hastalığın yukarıda tarif edilen formlarının bir komplikasyonudur ve hastanın hemen hastaneye yatırılmasını gerektirir. Sadece müköz membranlar değil, aynı zamanda bademciklerin ve bitişik yapıların derinlerdeki tüm dokularının öldüğü gözlenir.
 • Phlegmonous tonsillit. Birkaç kez artan bademciklerden birinin dokularında bir apse oluşumu meydana gelir. İncelendiğinde, dokuların belirgin bir suşunu tespit edebilirsiniz.


  Patolojinin çeşitli tiplerinin belirtileri

  Hastalığın ana semptomları

  Hastalığın kuluçka dönemi patojen saptanmış virülans (agresif özellikleri) gibi insan vücudunun bağışıklık tepkisi, eşlik eden hastalıkların varlığı gibi, 1-2 haftaya kadar iki saat yerden sürebilir.

  Hastalar aşağıdaki şikayetleri sunarlar:

  Semptomlar ve foliküler boğaz ağrısı tedavisi

  • Tükürük ve su yutmaya yönelik herhangi bir girişimle artan boğazda ani ağrı oluşumu (genellikle ağrı çok yoğundur);
  • boğazdaki ağrı sendromu simetriktir (bilateral), çünkü her iki badem her zaman patolojik sürece dahil olur;
  • Hastalar ağrının görünümünü provoke etmemek için yemeyi reddederler, iştahın kötüleşmesi söz konusudur;
  • zehirlenme sendromu, vb hasta ve genel sağlık önemli bir bozulma ve kötü ruh, ateşli bir duruma eşlik eder (pürülan anjina da sıcaklık olmadan gerçekleşir veya hasta, küçük bir sıcaklık reaksiyon vardır)..;
  • genişlemiş bölgesel (lokal) lenf nodları (antero-servikal, submandibuler vb.), çok acı verici olurken, kafaları döndürürken bile hoş olmayan duyumlar ortaya çıkar.

  Hastalık aşağıdaki lokal semptomlarla karakterize edilir:

  • palatine bademcik ve kemerin tüm yüzeyinin yanı sıra posterior farryngeal duvar ve dil keskin bir şekilde hiperemik ve şişmiş;
  • bir plak ortaya çıkar, şiddeti hastalığın evresine ve morfolojik varyantına bağlıdır (pus ile dolu bireysel lakunlar, birbirleriyle füzyonu, vs.);
  • Yumuşak damak ve dil yüzeyinde peteşiyal bir döküntü streptokokkal bademcik iltihabını gösterir.


  Akut bademcik iltihabı semptomların önemli bir üçlemesi ile karakterize edilir: şiddetli boğaz ağrısı, zehirlenme sendromu ve her iki bademcik

  Bu yazının tüm varyantları ve pürülan boğaz ağrısı belirtileri hakkında daha fazla bilgi bu makalede bulunabilir.

  Viral orijinli bademcik iltihabının, hastayı tedavi etmenin diğer taktiklerini belirleyen, bakteriyel (streptokok) işlemden doğru bir şekilde teşhis edilmesi özellikle önemlidir.

  Aşağıda onların ayırt edici özellikleri

  Hamileler ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısı

  Hastalık genellikle gelecekteki bir bebeği bekleyen bir kadında görülür, hamileliğin arka planına karşı vücudun koruyucu özelliklerinde azalma olur, bulaşıcı süreçlere duyarlılığı artırır.

  Klinik olarak farklı akut bademcik iltihapları, yukarıdaki semptomlara benzer şekilde ortaya çıkar, ancak ek araştırma yöntemleri gerektiren gizli (atipik) akış varyantları vardır.

  Gebe bir kadında pürülan anjina için antibiyotikler, ilacın toksik etkisinin fetus üzerinde tamamen dışlanması gerektiğinden özel dikkat ve özenle seçilir.

  Bu hastalar hastanede zorunlu olarak hastaneye kaldırılmakta, sağlık durumları ve gelecekteki bebeğin sağlığı, tıbbi personel tarafından sürekli olarak izlenmektedir. Angina, çoğu kez, farklı yaş gruplarındaki çocuklar arasında, bağışıklık sisteminin kusurlu olmasından ve ayrıca kapalı gruplarda (anaokulları ve okullar) sürekli olarak bulunmasından kaynaklanmaktadır.


  Çocuklarda streptokok ve viral tonsillit vakaları aynı şekilde yaygındır.

  Çocuklarda pürülan anjina hakkında daha fazla bilgi bu makalede elde edilebilir.

  Olası komplikasyonlar

  Eğer tanı ve tedavi süreci geç kalıyorsa veya hasta yetersiz ve irrasyonel tedaviye giriyorsa, ciddi bir ciddi komplikasyon tehdidi vardır.

  Bir pürülan doğanın komplikasyonları

  Hem bakteriyel bir enfeksiyonun hem de virüs enfeksiyonunun bir arka planına karşı gelişebilirler:

  • palatine bademcik tek taraflı apsesi (çok nadiren süreç her iki yapıyı da etkiler);
  • faringeal veya abse;
  • süreçte bölgesel lenf düğümlerinin tutulumu (pürülan lenfadenit gelişir).

  Doğal olmayan karakterin komplikasyonları

  Akut streptokok anjinin etkileri olarak gelişir:

  • romatizmal ateş atakı (2.5-3 hafta sonra hastalığın ana semptomları gelişir);
  • toksik şok sendromu (bu durum, kan dolaşımı büyük miktarda streptokok enfeksiyöz ajanı alan çocuklarda daha sık görülür, bu çok tehlikelidir ve çoğu zaman ölüme yol açar);
  • akut glomerülonefrit (hastalık 7-10 gün sonra gelişir);
  • Reaktif artrit atağı (hastalığın başlangıcı, boğaz ağrısı semptomlarının giderilmesinden sonra birkaç hafta veya ay sonra görülebilir).


  Olası komplikasyonlardan ve özelliklerinden biri

  Teşhis algoritması

  Pürülan anjina gibi böyle bir hastalık, tanıya kapsamlı bir yaklaşım gerektirir. Sadece hasta şikayetleri ve orofarenksinin objektif muayenesi değil, aynı zamanda aşağıdakileri içeren bir dizi laboratuar ve enstrümantal inceleme yönteminin zorunlu tutumu hakkındadır:

  • genel kan analizi (iltihaplı bileşenin şiddetini tahmin etmeyi sağlar);
  • genel idrar analizinin toplanması (idrar sisteminin organlarının çalışmasını tahmin etmeyi sağlar);
  • biyokimyasal kan testi (çalışma, endikasyonlara göre yapılır, toplam protein ve fraksiyonlarının seviyesini, CRP düzeyini ve diğer akut faz parametrelerini değerlendirir);
  • bademcikler ve arka faringeal duvarın yüzeyinden biyolojik materyalin (smear) toplanması, ayrıca besin ortamı üzerinde ekim ve antibakteriyel duyarlılığın belirlenmesi;
  • faringoskopi (bademcikler ve faringeal mukoza yüzeyini en doğru şekilde görüntülemenize olanak tanıyan bir yöntemdir ve doktor büyük apseleri kolayca kaldırabilir ve lakenin gerekli revizyonunu yapabilir).

  Yukarıda daha önce de belirtildiği gibi, tanının ana görevi, enfeksiyöz ajanın (bakteri ya da viral orijinli pürülan anjin) doğasını doğru bir şekilde saptamaktır ki bu da hastanın tüm tedavi taktiklerini belirlemektedir.


  Bademciklerin yüzeyinden elde edilen materyal daha sonra besin maddesi üzerine ekilir.

  Bakteriyolojik inceleme yöntemi (yayma ekimi) için güvenilir sonuçlar vermesi için, alındığında belirli koşulların gözlenmesi gerekmektedir. Şuna benziyor:

  • Herhangi bir biyolojik materyal koleksiyonu antibakteriyel tedavinin başlamasından önce yapılmalıdır;
  • kazıma en iyi, sabahları, aç karnına, hasta dişlerini fırçalayana veya ağzını çalkalayana kadar;
  • Steril bir sürüntü dilin ve dişlerin yüzeyine değmemelidir;
  • prosedürü farenoskopinin kontrolü altında yürütmek istenir.

  Bir hastanın tedavisi

  Doktor hastayı muayene ettikten sonra, genel sağlık durumunu değerlendirecek, hastanın ayaktan tedavi ya da hastaneye yatırılması gerektiği konusundaki sorusunu kabul eder.


  Hastanın durumu korkuya neden olmazsa, hafif veya orta derecede zehirlenme sendromunun şiddeti, terapi, bölge doktorunun dinamik gözetimi altında ayakta tedavi bazında yapılır.

  Kronik anjin sık tekrarlama, uzun süreli seyir ve tedavi edilmesi çok zor olduğundan, sürecin kronikleşmesini önlemek özellikle önemlidir.

  Aşağıdaki hastalar hastaneye yatırılmaktadır:

  • Hastanın zorunlu intravenöz ilaç verilmesini gerektiren ciddi bir durumu vardır;
  • komplikasyonların ortaya çıkması (pyo-nekrotik anjin veya perifaringeal peritonsiller apsesi, akut glomerülonefrit bir saldırı, vs...);
  • hastanın çevredeki topluluktan izole edilmesi gereken bir durum (örneğin, çocuğun öncü bir kampta veya yatılı okulda kalması);
  • hastanın düşük sosyal düzeyi (tıbbi kurum dışında yeterli tedavi olasılığının tam yokluğu);
  • ciddi bir eşzamanlı patolojisi ile birlikte dekompansasyon riski yüksektir.

  Pürülan tonsillitin çeşitli formlarının tedavisinin ana prensipleri şunlardır:

  • yiyeceklerin saklanması (kaba yiyeceklerin reddi vb.);
  • (Penisilin, son nesil sefalosporinler, makrolidler, ve diğerleri için bir araç olarak kabul streptokok tonsilit etkili) yeterli antibiyotik tedavisi;
  • zehirlenme belirtilerinin ortadan kaldırılması (anti-inflamatuar ilaçların kullanımı);
  • orofarenks tedavi, spreyler ve eşkenar dörtgenler kullanımını (bu terapi boğazda hoş olmayan ve ağrı verici hisler olarak kaldırma sağlar ve orofarenks mukozasında enfeksiyöz ajanlar mücadele yardımcı olur) durulama içerir topik tedavisi.


  Antibiyotik reçeteleme sorusu sadece uygun tıp eğitimi (terapist veya KBB doktoru) ile bir uzman tarafından ele alınmalıdır.

  Bir pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir, bu makalede daha fazla okuyabilirsiniz.

  Sonuç

  Ne zaman ağrı veya boğaz ağrısı ilk belirtiler, sen hastanın genel durumu tatmin edici kalsa bile, doktora danışmalısınız. o hastalığın hoş olmayan semptomlar sürecek ne kadar doğrudan etkiler ve kurtarma tamamlandıktan ne kadar hızlı nedeniyle akut tonsillit Herhangi varyantı, zamanında tanı ve tedavi gerektirir.

  Viral ajanların neden olduğu pürülan anjina ile antibiyotik tedavisi etkisizdir, bu nedenle kendinizi bu gruptaki ilaçlarla tedavi etmeye çalışmayın.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş
 • Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğazın durulanması için propolis tentürünün kullanımı

  Boğazda ağrı tedavisi bölümünde arı tutkalı tentürü ile rekabet edebilecek bir ev çare bulmak zordur. Farklı kökenli hastalıklarla mükemmel bir şekilde baş eder ve anjina, viral enfeksiyonlar, larenjit, stomatit, farenjit ve rhinofarenjit, bademcik iltihabının karmaşık tedavisinde vazgeçilmezdir.

  Boğaz ağrısı ne kadar sürer?

  Angina ile, boğaz 6-10 gün acıyor. Ağrı sendromunun süresi hastalığın ciddiyetine, şeklinin ve hastanın bireysel özelliklerine bağlıdır, ancak, kural olarak, hastanın ateşi hastalığın tamamlanmasından sonra 1-2 gün sonra boğaz ağrır.