Loading

Bir çocukta pürülan sümüğü tedavi etmek için ne

İlk bakışta Coryza basit ama çok hoş olmayan bir hastalıktır. Tüm ebeveynler, er ya da geç uzun bir süre burun akıntısı gibi bir problemle karşı karşıya kalırlar, fakat herkesin ne tür komplikasyonların normal sümüklere neden olabileceğini bilemez. Sinüzit veya pürülan soğuk en tehlikeli komplikasyonlardan biridir.

Burun önemli işlevlere sahiptir, çünkü konuşma işleminde yer alır ve ayrıca vücudu enfeksiyondan korur. Bu nedenle, bir çocuğun burun tıkanıklığı, fiziksel ve zihinsel gelişiminde gecikmeye neden olabilir.

nedenleri

Purulent snot bir sebep olmadan ortaya çıkmaz, En sık genetik faktörler bakteriyel enfeksiyonlardır, diğer faktörlerin yanı sıra:

 • uygun tedavi olmaması nedeniyle uzun kronik sümük;
 • çocukta zayıflamış bağışıklık;
 • hipotermi;
 • alerjik reaksiyonlar.

Festing sümüğünden kurtulmak için, 7-14 günden fazla süren burun akıntısı, KBB doktorunun etkili tedavi önerebilmesini sağlayacak komplikasyonun nedenlerini bulmak için gereklidir.

semptomlar

Sümüğün rengi ile ortak soğuk algınlığının çocuğunuzun sağlığı için ne kadar tehlikeli olduğunu belirleyebiliriz. Yeşil ve sarı sümük, irin varlığı hakkında konuşun. Çocuğunuzun ciddi bir hastalığı yoksa, burun akıntısı şeffaf ve önemsiz olacaktır.

Enflamatuar süreç ile sonuçlanan enfeksiyona eşlik edebilir, sümük kalınlaşır, renk tonu değişir ve bir koku vardır.

Enfeksiyöz bir süreç meydana geldiğinde, beyaz kan hücreleri etkilenen bölgeye yoğunlaşır ve patojenik mikroorganizmaları nötralize etmek için çaba sarf eder. Sarı sümüğün görünüşü onların ölüm anlamına gelir. Daha kalın olan sümük ve daha belirgin olan renk, daha dinamik olarak bulaşıcı süreçler meydana gelir.

Pek çok uzman, sarımsı akıntının burun akıntısının sonunu ve ölü patojen floranın kalan parçacıklarının burun pasajından çıkışını gösterdiğini düşünmektedir. Ancak genyantritis, önitis vb. Ile sararmış akıntı sadece boşluklarda pürülan oluşumun aktivitesini vurgular.

Yeşil sümük - burun pürülan akıntı. Pus, bebeğin nazal farinksine yerleşmiş bakteriyel mikroorganizmalarla direnç için salınır. Vücut kendini savunur ve mücadele eder. Yeşil sümük genellikle kış, sonbahar, ilkbaharda ortaya çıkabilir, çünkü bu süre zarfında bebeğin bağışıklığı azalır.

Bir çocuğun yeşil sümüğü, özel belirtiler olmadan ortaya çıkabilir: öksürük, sıcaklık. Yeşil sümük sadece dışarıdan değil, aynı zamanda içeriden de içeri girebilir, bu da çocuk için tehlikelidir. Larenks içinden akan balçık, akciğerlere nüfuz ederek, enflamatuar süreçleri burundaki enfeksiyon sürecinden çok daha ciddi hale getirir.

Çocuklarda burun ve kulak arasındaki geçiş kısa olduğundan, kulakçıklara doğrudan püy girme olasılığı vardır. Bu tür bir hastalık seyri, örneğin, orta kulak iltihabı gibi çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Bir pürülan soğuk belirtileri normal kronik burun akıntısına benzer, ancak, birkaç tuhaf şikayetler vardır:

 • sık baş ağrısı;
 • 2 x haftadan daha uzun bir süre ile yüksek sıcaklık;
 • kalıcı zayıflık, yorgunluk;
 • alın ve burun sinüslerinde ağrı;
 • mukus yeşil veya sarı sümük kalın;
 • duyarlılık kaybı.

tedavi

tedavi, yeşil sümük başlamadan önce, çocukta irinli mukus nedenini belirlemek ve irinli akıntı kurtulmak yardımcı olacaktır etkili terapiyi reçete olacaktır KBB doktorunuza başvurunuz.

damla

Burun tıkanıklığı ile çocuğun vazokonstriktif damlaları vardır. En popüler olanları:

Emziği olan bir çocuğu gömmeden önce, onu mukozadan iyi bir şekilde serbest bırakın. Vazokonstriktif damla kullanmadan önce, durulamalarla tedavi edin. Tuz çözeltisi ile durulayın ve mukus ilaçlarıyla nemlendirin:

 • Salin;
 • akvamaris;
 • Protargol, ana bileşenleri proteinler ve gümüş iyonlarıdır.

Bir alerjik reaksiyonda pürülan soğuk algınlığı nedenleri bulunursa, antihistamin ile tedavi, yerel prosedürlere iltihaplı süreçlerin (Dazolin) eklenmesinin önlenmesi anlamına gelir. Yeşil sümük uzun süre uzatılırsa, Tedavi sürecini hızlandırmak için Cycloferon ile inhalasyon kullanabilirsiniz.

müstahzarlar

Çocuğunuzun hastalığı ilerlemeye başlarsa ve yukarıdaki yöntemler yardımcı olmazsa veya birincil tedavi yöntemini kaçırırsanız, bir antibiyotik kullanmalısınız (örneğin, Ceftriaxone, etkili olanlardan biridir).

Baş ağrısı, yüksek sıcaklık veya başka bir olumsuz durum ile ağrı kesici ilaçlar (ibuprofen, parasetamol) önerilir.

Ayrıca ortak soğuktan tablete dikkat. Biz bebek sümük kalın ve yeşil ve bir damar daraltıcı ve inceltme araçları genellikle antibiyotik almak zorunda gibi durumlarda başarısız bulmak yediler (Izofra vd.), Bakteriyel bir enfeksiyon üstesinden yardımcı olacaktır Hangi.

Aşırı antibiyotik kullanımı, çocuğun sağlığını olumsuz yönde etkiler. Vücut, enfeksiyonlara karşı savaşmayı öğrenmelidir, eğer hemen güçlü ilaçlar veya antibiyotikler almaya başlarsanız - bunu öğrenme şansı vermezsiniz. İlk etapta bir uzmana danışmanız gerektiğini unutmayın.

iğneleyici

Aşırı bir durumda, İlaçların ve damlaların herhangi bir etkisi yoksa, cerrahi müdahale yöntemleri gerekli olacaktır - bir delinme ve diğerleri, pürülan kitlelerin çıkarılmasına katkıda bulunur ve ayrıca hava kütlelerinin dolaşımına devam eder.

Halk yöntemleri

Bebekte sümük belirdiğinde, ebeveynler her şeyden önce ulusal bir karakterin tedavisini seçerler. Bir çocukta pürülan sümük, ilk aşamada, halk ilaçları ile tedavi edilebilir. Aşağıdaki durumlarda geçecekler:

 • Bebeğin burnunu otlar, calendula, papatya;
 • damla yerine taze pancar suyu, maydanoz kökü, patates, havuç, su ile 1: 1;
 • Bebeğin burnunu su ve sofra tuzu ile yıkayın;
 • Bal ile sıcak bir içecek.

Bir bebeği yeşil bir karakterin tahsisinden kurtaran iyi yöntemlerden bir diğeri de aloe ve calanchoe'dur. Bu bitkilerin meyve sularının arıtılması birçok nesiller için kullanılmış, içinde birkaç damla kırmızı tane gömülüdür ve Kalanchoe'un dışını ovuşturmuştur. Ayrıca, yeşil sümük sabunlu bir burun solüsyonu ile yıkayarak, ev sabunu ile tedavi edilebilir.

 • Belki de aradınız: sümüklü halk yöntemlerini nasıl

önleme

Soğuk algınlığının önlenmesi için soğuk algınlığının önlenmesi için kullanılan araçlar:

 • vitamin almak;
 • dengeli beslenme, meyve, sebze;
 • kreş havalandırmak, yürüyüşlerin sayısını artırmak;
 • uyku ve güç;
 • ARVI salgını sırasında çıkmadan önce oksolinovuyu merhem kullanın.

Purulent sümük nasıl tedavi edilir?

Tehlikeli mi?

Yetişkinlerde, genellikle burun akıntısı sağlığı için bir tehdit olmadığı için irinli rinit tedavisi, "daha sonra" ertelendi edilebileceği düşünceleri vardır. Bununla birlikte, zamanında rasyonel tedavinin olmaması, sürecin kronik bir forma geçişine hızla yol açar. Bu gerçekleşmezse, diğer sağlık riskleri ortaya çıkar - iltihap yakın organlara yayılabilir. Bu genel durum kötüleşmesi ve karakteristik semptomların yanı sıra eşlik yutak, gırtlak, trakea isabet olasılığını arttırır.

Ayrıca, anatomik yapının özellikleri nedeniyle, pus, sinüsit, frontalitis, otit gelişmesine yol açan paranazal sinüslere ve işitsel tüplere nüfuz edebilir. Bu nedenle, pürülan rinit için zamanında yardım aramak önemlidir.

Hangi ilaca hitap edersem, pürülan sümük varsa?

Burun hastalıkları bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından idare edilir ve pürülan akıntı olduğunda, öncelikle onunla temasa geçmelisiniz. Bazı durumlarda, hastalar diğer uzmanların danışma gerektiren - bir göğüs hastalıkları, bulaşıcı bir hastalık uzmanı, pratisyen hekim, hastalığın nedenleri ve eşlik eden hastalıklar belirlenmesini kurmak gereklidir.

tanılama

Pürülan rinit tanısı anamnez toplanması ile başlar. Semptomların başladığı andan itibaren hastadan çıkmanın gerekip gerekmediği, vücut ısısında bir artış olup olmadığına bakılmaksızın, respiratuar ve diğer sistemlerden herhangi bir klinik belirtinin ortaya çıkıp çıkmadığı belirlenir. Daha sonra doktor hastayı incelemeye devam eder. Salgıların doğası ve burun boşluğunun mukozasının durumu özel aynalar kullanılarak incelenir. Genellikle bu eylemler teşhisi doğrulamak için yeterlidir.

Bazı vakalarda, doktor, eşlik eden patolojileri ve pürülan akıntının ortaya çıkma nedenini tanımlamak için ekranın bakteriyolojik kültürü de dahil olmak üzere ek laboratuvar ve araçsal araştırma yöntemleri uygulayabilir. Tüm bunlar, pürülan rinitin etkili bir tedavisinin randevusu için gereklidir.

terapi

Bir pürülan burun akıntısının göz ardı edilemeyeceğini hatırlamak önemlidir - tedaviye mümkün olduğunca erken başlamalısınız.

Pürülan rinit tedavisi aşağıdaki gibidir:

 • Antibiyotik tedavisi. Mukozadaki değişiklikler ve artmış sekresyon, patojenik mikroorganizmaların burun boşluğunda aktif çoğalma ile ilişkilidir. Bu nedenle, pürülan rinit her zaman reçete edilen antibiyotikler. Kural olarak, mukoza zarını tedavi etmek için lokal çözeltiler kullanılır - spreyler, damlalar (Isofra).
 • Nazal boşluğun düzenli sanitasyonu. İlaçlarla pürülan sümüğü tedavi etmeden önce, birikmiş salgılardan kurtulmak gerekir. Bu, üfleme yoluyla elde edilebilir, küçük çocuklarda ise mukustan burun tıkanıklıklarını temizlemek için özel aspiratörler kullanılır. Bu manipülasyon, nefes almayı kolaylaştırır ve tedavinin etkinliğini önemli ölçüde artırır.
 • Vazokonstriktör ilaçlar. Enflamasyon, burun boşluğunun mukoza zarının ödemini ve kılcal damarların genişlemesini hızlandırır, böylece solunum zorlaşır. Bu nedenle, doktorlar riniti tedavi etmek için hastaların nazal damlacıklar ve vazokonstrüktif eyleme sahip spreyleri kullanmasını önermektedir. Bu ilaçlar Snoop, Tizin vb.
 • Semptomatik tedavi Vücudun bir parçası olarak eşlik eden tezahürlerin ortadan kaldırılmasıdır. Antipiretikler, anti-inflamatuar, vitaminler uygulayın.
 • Genellikle doktorlar burun boşluğunu hipertonik bir çözelti ile yıkamanızı önerir. Bir uzmana danıştıktan sonra eczaneden alabilir veya kendinizi hazırlayabilirsiniz.

Burun kanatlarının yakınındaki alanda orta derecede bir basınçta oluşan hafif bir acupressure masajı da mümkündür. Daha fazla sıvı - bitkisel çay, komposto, arıtılmış su kullanılması tavsiye edilir.

Ne yapılamaz?

Pürülan burun akıntısı tanımlayan birçok hasta, doktora başvurmadan adım atmaya başlar. Bu genellikle durumun şiddetlenmesine, enflamatuar sürecin yayılmasına, komplikasyonların gelişmesine yol açar.

 • Semptomları görmezden gelin. Eğer pürülan bir rinit varsa, toplantıyı doktorla erteleyemezsiniz.
 • Nazal boşluğu ısıtın. Isı, bakterilerin aktif olarak çoğalmasını ve yakın organlara püyün hızla yayılmasını, ciddi sonuçların ortaya çıkmasını teşvik eder.
 • Doktor randevusu olmadan antibiyotik alınız. Bu ilaçların kontrolsüz alımı tüm organ ve sistemlerden birçok komplikasyon gerektirir.

Yani, yetişkinlerde veya çocuklarda pürülan rinit belirtileri varsa, tanıyı onaylayan ve hangi ilaçları kullanmanız gerektiğini gösteren bir uzman görmeniz gerekir.

komplikasyonlar

Bir pürülan burun akıntısı, tedavinin yokluğunda sağlığa ciddi bir tehdit olabilir.

Hastalığın komplikasyonları şunlardır:

 • Kronik forma geçiş.
 • Paranazal sinüslerin hastalıkları sinüzittir.
 • Solunum yolu boyunca iltihap yayılması ve sonuç olarak, farenjit, larenjit, tracheitis gelişimi.
 • Otitis, işitme bozukluğuna ve daha ciddi komplikasyonların gelişme olasılığını artırır. Örneğin, iltihaplanma süreci menenjite yol açarak menenjite yol açabilir.

Gelişen komplikasyonlar genel durumun bozulmasına ve ek tanısal manipülasyon ihtiyacına yol açar.

Önleme var mı?

Birçok kişi sadece pürülan riniti iyileştirmek için değil, aynı zamanda gelişimini önlemek için mümkün olup olmadığını merak ediyor.

Önleyici tedbirler aşağıdaki gibidir:

 • Solunum yolu hastalıkları, bakteriyel ve viral enfeksiyonların zamanında teşhis ve tedavisi.
 • Bağışıklığın güçlendirilmesi. Kötü alışkanlıkların reddedilmesi için taze sıkılmış taze meyve ve sebzelere dahil olmak üzere, daha sık taze havada olmak gerekir. Vitamin alabilir, ancak sadece bir doktora danıştıktan sonra.
 • Subcooling, taslaklar, tozlu odalardan kaçınmak.

Bazı uzmanlar, burun boşluğunu düzenli olarak sterilize etmeyi, toz ve kuru kabukları temizlemeyi önerir. Herhangi bir doğada bir deşarj olduğunda, bir kulak burun boğaz uzmanına danışın.

“Zararsız soğuk” ne kadar ciddi olabileceğini anlamak önemlidir. Nazal pasajlardan kalın yeşil-sarı akıntı göründüğünde, en kısa sürede bir uzmanı ziyaret etmek gerekir. Doktor, pürülan rinitin nasıl tedavi edileceğini size söyleyecektir, önleyici tedbirler önererek kendinizi komplikasyonların gelişiminden koruyabilirsiniz. Sadece bu şekilde vücuda zarar vermeden sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Purulent sümük nasıl tedavi edilir?

Çoğu zaman, mukus salgıları ile birlikte mukusasal sekresyonların (sümük) üretimi, rinitin akut fazının devamı olur. Eksüda yeşil veya sarı izolatı, lökosit filizlenen hücreler tarafından virüs ve bakterilerin yok edilmesini yansıtır.

Enfeksiyöz ajanların burun boşluğundaki lokalizasyonu, vücudun yaşamsal aktivitelerinin ürünleri ile zehirlenmesi ile doludur ve inaktivite ile kronik rinit sinüzite, farenjit, adenoidite, tracheite geçer. Bir yetişkin veya bir çocukta pürülan sümüğün tedavisi, uyaranların yok oluşunu, patoloji semptomlarının baskılanmasını amaçlamaktadır.

Purulent snot nedir?

Mukoza sırrı - Bu ürün bezlerin salgı aktivitesi, burnun yumuşak dokularını çizer. Toz, kir ve bakterilerden solunan oksijeni nemlendirir, ısıtır ve temizler. Nazal boşluğundan bol miktarda akıntı, üretilen enzimin hacmindeki artışla ilişkilidir. dış ve iç faktörlerin etkisi altında.

Patojen mikroorganizmaların mukozasında lokalizasyon mukonazal sekresyonun üretimini arttırmak için doğal bir bağışıklık tepkisini kışkırtır.

Terapötik prosedürler olmadan, bir viral enfeksiyona bir bakteriyel enfeksiyon eklenir. Koruma işlevini yerine getirmek için, sümüğün kimyasal bileşimi değişir, proteinin içeriği artar, bu da yoğunluğu ve salgı konsantrasyonunu arttırır.

Yok edilen virüslerin dokuları ile karıştırılan fizyolojik sıvı sarı veya zengin yeşil renk. Fotoğrafta pürülan sümük nasıl görünmektedir.

Mukozal ürünün pürülan safsızlıklarla konsantrasyonu, esas olarak kronik formlarda olan, önitis, sinüzit, otit, maksiller sinüzitin enfeksiyöz etiyolojisini gösterir. Hastanın yaşamına yönelik bir tehdit, pnömoni, bronşit patolojik değişikliklerin arka planında gelişmedir.

Hastalıkların seyri aşağıdaki belirtiler eşlik eder:

 • mukoza şişmesi ve iltihabı;
 • drenaj işlevinin ihlali;
 • nefes alma zorluğu;
 • boyunda ve oksiputta ağrı, ön kısımda;
 • anemi;
 • enerji eksikliği, zayıflık.

İnflamatuar sürecin bireysel formları karakteristiktir yüksek vücut ısısı, epizodik öksürük atakları, titreme, gözyaşı, tat alma tomurcukları, boğazda ve kulakta hoş olmayan duyumlar. Çocuk ağrılı, sinir bozucu, uyku bozuk, iştah kaybolur.

Bir çocuk ve bir yetişkinte pürülan sümüğü nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Doktor muayeneye ve bir rinoskopi verisine dayanarak, doktor belirler inflamasyon lokalizasyonunun derecesi ve yeri.

Araştırma yöntemleri arasında radyografi, bilgisayarlı tomografi, burun boşluğundan biyolojik materyalin toplanması, endoskopi, genel kan ve idrar analizi yer almaktadır.

Kulak Burun Boğazının görevi - mukonazal sekresyonun doğal çıkışı için terapötik bir şema seçmek, patojenik mikrofloranın tahribi, solunumun normalleşmesi.

Paranazal sinüslerin iltihaplanması

Bir çocuk ya da yetişkin sümüklü sümük bakımı burnun tuvaleti ile başlar. Toz kanalları temizlemek için, mukus kalır, doktor deniz suyu, örneğin, "Aquamaris", "No-Sol" dayalı burun preparatları reçete.

Çocuklar için en uygun seçim "Yunus", "Solin" olacaktır.

Çözümü evde hazırlayabilirsiniz. 1 litre başına damıtılmış su ekle 15-20 gram tuz, 1 damla iyot.

Farmakolojik olmayan tedavi yumuşak dokuların nemlenmesine katkıda bulunur, kabuk oluşumunu önler, ilaçların emilimini artırır. Burun pasajlarını sulamak önerilir 10-14 gün boyunca günde en az 4 kez.

antibiyotikler

Pürülan rinit ana tedavisi - antibiyotik tedavisi. KBB pratiğinde yaygın olarak kullanılan "Miramistin", "Klorheksidin", "Furacilin" idi.

Ana bileşenlerin etkisi altında, patojen suş membranlarının parçalanması ve yıkımı, sonuç olarak enzimatik aktivitelerinin modifikasyonunu meydana getirir - mikroorganizmaların yaşam döngüsünün baskısı.

dezenfektanlar Gram pozitif ve gram negatif ajanlara karşı aktiftir.. İlaçların etkisi ödemin azaltılması, enflamatuar sürecin durdurulması, drenaj fonksiyonunun düzeltilmesidir.

İlaçlar mukoaktif etkiler ile karakterize edilir, siliyer epitelin işlevini arttırır.

Ilacın konsantrasyonu yanma hissi uyandırabilir, birkaç dakika içinde matlaşır. Bileşen bileşenlerine aşırı duyarlılığı olan hastalar risk altındadır.

Şiddetli patolojik değişikliklerde doktor atar Geniş spektrumlu antibiyotiklerin oral uygulaması, "Augmentin", "Summamed Forte", "Flemaxin", "Bioparox", "Chlorophyllipt", "Polidex" dahil.

Doz ve tedavi, hastalık derecesini, enfeksiyöz ajanların lokalizasyonunu, organizmanın bireysel özelliklerini dikkate alarak belirlenir.

İlaçlarla temas sınırlandırması olumsuz reaksiyonların tezahür etmesi nedeniyle tavsiye edilir:

 • baş dönmesi;
 • öğürme;
 • derinin kandidiyazı;
 • ishal;
 • boyunda ve oksiputta ağrı.

Antibiyotik alımı antidiarrheal mikrobiyal ilaçlar ile desteklenmiş. Bağırsak mikroflorasının dengesinin restorasyonuna, humoral ve lokal immünitenin uyarılmasına katkıda bulunurlar.

Vazokonstriktif ilaçlar

Nazal spreylerin aktif maddeleri adrenalin reseptörleri üzerinde hareket ederek damarlarda periferik etki. İlacın lokalizasyonu, aksesuar sinüslerin çıkış kanallarını açar, sonuç olarak, burnun normalleşmesi yoluyla nefes alır, ödem azalır ve pürülan salgılama prosesi kolaylaştırılır.

Terapötik etki oluşur Damlatma sonra 10-15 dakika, 6 saate kadar saklanır.

Önemli! Gebelik sırasında, emzirme sırasında doktorlar, ilacın amaçlanan kullanımı, doğmamış çocuğun sağlığına yönelik tehditten daha yüksek olduğunda, tedavi rejiminde vazokonstrüktif damlalar içerir.

Purulent snot dan damla Kurs tarafından 5-7 güne kadar, ideal olarak 3 ila 5 gün arasında tayin edilir. Uzun süreli kullanımın arka planı, aşırı dozaj geliştirir kronik burun tıkanıklığı, iç kabuğun atrofisi.

Geçmişi olan hastalar için dikkatli olunması önerilir. takip eden patolojiler:

 • diabetes mellitus;
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları;
 • bronşiyal astım;

Pürülan rinit tedavisinde "Pinosol", "Naphthyzin", "Sanorin" tedavisinde kullanılır.

Mukolitik ilaçlar

söktürücüler Üst ve alt solunum yollarının bütünlüğüne zarar veren balgam sıvılaşması için tasarlanmıştır.. Farmakolojik aktivite antienflamatuar ve antioksidan etki gösterir.

Tıbbi ürünlerin sistemik etkisi yoktur, karaciğerde metabolize edilirler, düşük biyoyararlanım ile karakterize edilirler (% 10'dan fazla değildir).

Referans için! İlacın şeması, immüno-modüle edici ilaçlarla desteklenmiştir: IRS-19, Viferon, Polyoxidonium.

Duodenal ülser, mide ülseri, zakratougolnoy glokom, arteriyel hipertansiyonu olan hastalarda yan etki riski vardır.

Çocuklar için "Rinofluimutsilom", "ACC-100" takdim farmasötik ürünlerin yelpazesi, "Ekstra Xymelin", "Adrinolom" - "Nazik".

antihistaminikler

İlaçların etkisi, Hi-histamin reseptörlerini bloke etmeyi amaçlamaktadır. Etilendiaminler, alerjik rinit semptomlarının şiddetini azaltır, yatıştırıcı ve antipruritik bir etkiye sahiptir.

Terapötik şema en çok Suprastin, Zirtek, Tavigil, Naiz içerir. Tedavinin seyri 7 ila 10 gün arasında değişir..

Klinik olgularda, pürülan burun akıntısı seyrine eşlik edilir. 38 ° C üzerinde sıcaklık, hastalara antipiretik ilaçlar reçete edilir: "Nurofen", "Ibuprofen", "Parasetamol".

Patolojik değişiklikler bağışıklık sistemine zarar verir, vücudun ek vitaminlere, makrobesinlere ihtiyacı vardır. Patojenik suşlara direnci arttırır, metabolik süreçlerin seyrini normalleştirir, organların ve sistemlerin işleyişini hızlandırır, bu da hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.

İlaç etkinliği göstermiştir "Vitrum", "Supradin", "AktivalKid", "KinderBiovital", "KiddiFarmaton".

Alternatif Tıp

Alternatif terapiler pürülan sümük, ilaç kullanımını hariç tutmaz. Doğal bileşenler mukoza aktif rejenerasyonunu, eksüda üretimini azaltmayı, eliminasyonunu kolaylaştırmayı, solunumun normalleşmesini kolaylaştırır.

Önemli! Evdeki prosedürleri uygulamadan önce, özellikle çocuğun bağışıklığı konusunda bir soru değilse, doktora danışmak gerekir.

Pürülan rinit ile mücadelede, aşağıdaki manipülasyonlar etkilidir:

 • haşlanmış patates buharda. Metabolik süreçleri uyarır, nazal mukozanın ödemini azaltır. Prosedürü gerçekleştirmek için, kabın üst kısmına haşlanmış işlenmemiş kök mahsulü ile bir örtü örtülmelidir. Biz ağızdan üç nefes, burun içinden bir soluk alıp, 5-10 dakika;
 • vitaminli damlalar. Hazırlanmaları için eşit oranlarda sıvı bal, soğan ve sarımsak suyu karıştırılır. Burun pasajlarını üç kez sulayın her delikte 2-3 damla bir gün;
 • deniz topalak yağı. Bitki ürününün bakteriyostatik etkisi vardır, toksin konsantrasyonunu azaltır, yumuşak dokuları tahriş edici etkilerden korur. Deniz cehri meyvesinin yağında nemlendirilmiş pamuklu çubuklar, burnun iç kabuğunu temizler.

Pürülan safsızlıklar ile mukonazal salgılanmaya göre aktivite, Kalanchoe suyu, havuç veya pancar suyu gösterir.

Sonuç

Bir çocuk ya da yetişkin pürülan sümük, hastanın dişlerinin enfeksiyonunun yayılması, güçlü antijenlere sistematik maruz kalma nedeniyle grip ve soğuk algınlığı, hipotermi, arka planı gelişir.

Bir tedavi planı yapmak için, doktor hastalığın etyolojisini tanımlamalıdır. Akut formu koruyucu yöntemlerle sınırlandırılabiliyorsa, kronik aşama antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Bir çocukta pürülan rinit nedenleri ve tedavinin özellikleri

Bir çocukta burun akıntısı çeşitli hastalıkların bir belirtisi olabilir. Soğuk algınlığı nedenleri farklıdır: İltihaplı havalarda enfeksiyon, alerji, yüksek toz içeriği. Enflamasyon komplikasyonlara neden olmadan gerçekleşebilir ve daha ciddi bir forma dönüşebilir. Çocuğun neden pürülan burun akıntısı var? Semptomlar nelerdir? Tedavi etmek için? Heyecan verici konulara cevaplar - makalede.

Pürülan soğuk nedenleri

Aslında, burun akıntısı - aşırı üretim, mukusun burun pasajının kabuklarını oluşturur. En sık görülen nedenleri solunum yollarının akut viral enfeksiyonlarıdır. Enfeksiyöz ajanların istilasına karşılık olarak, mukus üretimi, virüsleri baskılayan bağışıklık hücreleriyle aktive edilir. Mukus sıvı olduğunda bağışıklık hücreleri problemle başarılı bir şekilde baş ederler.

Kurutulmuş kalın mukus (örneğin, çocuk kuru bir odada, bebekte yüksek bir sıcaklıkta olduğunda) bakterilerin gelişimi için uygun bir ortam haline gelir. Kendi patojenik mikroflorası aktif olarak çoğalmaya başlar. Sonuç olarak, bakteriyel iltihaplanma viral enfeksiyonu birleştirir, irin oluşmaya başlar (ölü bağışıklık hücreleri ile mukus, bakteri ve hayati aktivitesi olan ürünler, toksinler).

Bu nedenle, pürülan rinit, bakteriyel orijinli bir enflamasyondur (primer veya sekonder). Solunum yolu enfeksiyonu ile birlikte, bir çocukta bakteriyel iltihap gelişmesinin provoke edici faktörleri şunlar olabilir:

 • hipotermi;
 • zayıflamış bağışıklık sistemi;
 • grip ve diğer ciddi bulaşıcı hastalıklar - kızamık, kızıl ateş, difteri, tifüs;
 • akut viral rinit için yanlış veya tedavi eksikliği;
 • KBB organlarında kronik enfeksiyöz odakların varlığı.

Çocukta pürülan rinit belirtileri

Viral bir enfeksiyona bakteriyel iltihaplanmayı eklerken, pürülan rinit ayrılacak mukusun rengi ile kolayca ayırt edilebilir - bu durumda yeşilimsi veya sarı-yeşil renklidir. Pürülan mukus cildi tahriş eder, burnun altındaki bölgede ve üst dudağın üstünde kızarıklık ve ağrıya neden olur.

Daha sıklıkla pürülan rinit, viral rinitin akut formundan gelişir, daha az sıklıkla kronik rinitin bir sonucu olur. Akut rinit veya hipoterminin başlamasından 4-5 gün sonra pürülan bir karakter alır. Genellikle eşlik eden:

 • çocuğun esenliğinin bozulması;
 • baş ağrısı;
 • artan sıcaklık;
 • nefes alma zorluğu;
 • burun mukozası ve tıkanıklık ödemi;
 • Burundan salgılanan düzensiz koku.

Bazen bir çocuk, pürülan içeriklerin kan safsızlıkları ile ayrılmasını görebilir ve bu durum aşağıdakilerden kaynaklanabilir:

 • mukusun küçük kan damarlarına (genellikle kılcal damarların zayıflığına bağlı olarak küçük çocuklarda gözlenen) zarar veren mukustan burun tıkanıklıklarının çok yoğun blöflenmesi ve temizlenmesi;
 • fazla doz veya uzun süreli vazokonstriktif damla kullanımı;
 • burunta polip / kistlerin varlığı;
 • Kan, kalp ve kan damarlarının eşlik eden hastalıkları.

Pürülan rinit formları

Akımın doğasına göre pürülan rinit ayrılır:

 • akut (semptomlar yukarıya bakınız);
 • Kronik.

Kronik pürülan rinit (atrofik rinit, ozena) uzun bir zaman alır (birkaç yıldır), kendini farklı bir şekilde gösterir. Hastalar kokuların kötüleşmesinden, burnun hoş olmayan bir kokusundan ve pürülan kabukların oluşmasından, genel sağlık durumundan şikayet ediyorlar. Mukoza zarlarının kademeli bir atrofisi, burun geçişlerinin genişlemesi vardır.

Pürülan soğuk olası komplikasyonları

Aşırı derecede soğuk algınlığı ve / veya yetersiz tedavi, solunum yolundan ciddi komplikasyonlara yol açar. gelişmekte:

 • boğaz ağrısı;
 • soluk borusu iltihabı;
 • bronşit;
 • orta kulak iltihabı;
 • sinüzit (sinüzit, frontalit, etmoidit).

gözlerde basıncı, baş ağrısı, etkilenen sinüslerde dolgunluk hissi, zonklama ve diğer özel tezahürleri - pürülan belirtilerine sinüzit gelişimi (sinüslerde iltihabı) ile diğer semptomların eşlik rinit.

Yenidoğanlar ve bebekler için yıldan daha genç olan çok tehlikeli pürülan rinittir. Nazal pasajlar pürülan bir sır ile bloke edildiğinde bebek her zaman ağız ile nefes almaya başlayamaz. Böyle bir durumun ölümcül bir sonuca yol açtığı durumlar vardı. Bu nedenle, bir yaşın altındaki çocukların pürülan bir soğuk algınlığı ile özellikle dikkatli olmak gerekir.

Hangi doktor yardım edecek?

Çocuğun birincil muayenesi bir çocuk doktoru tarafından yapılır. Eğer pürülan bir rinit şüphesi varsa, çocuk bu hastalığın teşhisi ve tedavisi ile ilgilenen bir otorinolaringologa (başka bir KBB doktoru) sevk edilir.

Bir pürülan soğuk tanı

Tanının ilk aşaması, şikayetlerin açıklanması ve tıbbi tarihin toplanmasıdır. Bundan sonra, burundan ayrılan mukusun yapısını belirlemeyi mümkün kılan bir rinoskopi yapılır.

Tanıyı açıklığa kavuşturmak ve diğer olası hastalıkları (sinüzit, sinüs kisti, atrofik kronik rinit) dışlamak için ek testler ve muayeneler öngörülmüştür:

 • burundan ayrılmış bakteriyel salgı kültürü;
 • Burun ve nazofarenksin sinüslerinin röntgen muayenesi veya bilgisayarlı tomografisi;
 • Nazal pasajların endoskopik muayenesi, nazofarenks.

Tedavi özellikleri

Pürülan rinit tedavisi içerir:

 • antibakteriyel tedavi;
 • pürülan içeriklerin burun pasajlarından çıkarılması (sinüzit ve diğer komplikasyonların gelişmesini önlemek için);
 • semptomatik tedavi (ödem, konjesyon, kabuklar ve hastalığın diğer belirtileri).

Antibiyotik tedavisi

Antibakteriyel tedavinin temel amacı, patojenik floranın baskılanması, komplikasyonların önlenmesi ve hastalığın kronik bir forma geçişi, inflamasyonun klinik belirtilerinin yoğunluğunun azalmasıdır.

Lokal veya sistemik antibiyotikler reçete edilir. Sistemik hareketin hazırlanması, yüksek sıcaklıkta, pürülan salgının bol sekresyonunda, çocuğun genel durumunun kötüleşmesinde zorunludur.

Aşağıdaki sistemik antibiyotik grupları önerilir:

 • geniş spektrumlu penisilinler (amoksisilin, Flemoksin, Ospamoks) ya da klavulanik asit (Augmentin, Amoksiklav, Flemoklav) ile korunur penisilinler kombine - tercih edilen ilaçlar;
 • Makrolidler (Azitromisin, Rovamisin) - penisiline karşı alerjik reaksiyon varlığında.

Enflamasyonun hafif ve orta şiddeti ile, yerel eylem antibiyotikleri - Polidex, Isofra - kullanılır.

Nazal pasajlardan pürülan sekresyonun seyreltilmesi ve çıkarılması

Pusulanın burundan tahliyesini kolaylaştırmak için doktorlar aşağıdaki terapötik rejimi reçete eder:

 1. Burun pasajlarının hipertonik salin solüsyonu ile durulanması;
 2. Sprey Rinoflumacil uygulaması (viskoz pürülan bir sırrı sıvılaştırır);
 3. Sprey uygulanmasından 3 dakika sonra, burnun fizyolojik salin solüsyonu ile tekrar tekrar yıkanması;
 4. Yoğun kanama;
 5. Lokal antibiyotik ile uygulama.

bilmiyorum vysmarkivatsya yenidoğan ve küçük çocuklar bebekler nasıl (eczanelerde satılır) burun özel aspiratör veya yumuşak uçlu bir şırınga temizlemek zorunda çünkü.

Kategorik olarak, bu amaçlar için bir şırınga kullanamazsınız, çünkü prosedür sırasında oluşan yüksek basınç, östaki borusuna ve dolayısıyla da orta kulak iltihabına girebilir.

Deniz suyu ile nemlendirilmiş spreyler bebekler kullanılamaz. Östaki borusundaki irin yutulmasını ve otitis gelişimini provoke edebilir ve ayrıca larinksin spazmına neden olabilirler.

Semptomatik tedavi

Ödemi azaltmak için, nazal damlalar vazokonstrüktif bir etki ile reçete edilir - Vibrocil, Nazivin, Xylen, Hoc. Vazokonstriktör damlalar 5 günden fazla kullanılmamalıdır, çünkü alışkanlık ve zıt etki oluşabilir - soğuk algınlığının alevlenmesi.

Ne zaman ödem mukoza önerilen antihistaminikler - Zodak, Erius, Zirtek.

Bakteriyel inflamasyonun önlenmesi

Pürülan rinit gelişmesini ve nüksetmesini önlemek için, bitki ve homeopatik ilaçlar reçete edilir (Sinupret, Cinnabsin). Bu ilaçlar, lokal immüniteyi arttırır ve kronik inflamasyonun gelişmesini önler.

 • immün uyarıcı maddeler;
 • vitamin kompleksleri;
 • müstahzarları güçlendirmek.

Önleme genel önlemleri şunlardır:

 • süper soğutmaların bastırılması;
 • KBB organlarında kronik enfeksiyon odaklarının ortadan kaldırılması;
 • bağışıklığı arttırmak.

Vücudun enfeksiyonlara karşı direncini arttırmak için, sertleştirme prosedürlerini gerçekleştirmek için çocuğa dengeli bir sağlıklı beslenme ve temiz havada düzenli yürüyüşler sağlamak çok önemlidir.

Bakteriyel pürülan rinit, uzman ve yeterli yetkin tedavinin uygulanmasını gerektiren ciddi bir inflamasyondur. Aksi takdirde, ciddi komplikasyonlar mümkündür - bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) ve pnömoni dahil olmak üzere solunum sistemi iltihabi hastalıkları. Bebeklerde ve yenidoğanlarda soğuk algınlığının gelişimine özellikle dikkat edilmelidir. Görünüşe göre, soğuk algınlığı, sağlığı ve hatta bebeğin hayatını tehdit edebilir.

Bir çocuğun kokusu ile pürülan sümbül nasıl ve ne tedavi edilir?

Her insan rinitle yüzleşir, sümüklü ve çeşitli soğuk algınlığı ile savaşır. Snot problemiyle başa çıkma, her zaman hızlı ve komplikasyonları olmadan başarılı olmaz. Çocuğun organizması özellikle kırılgandır ve çoğu kez virüs ve enfeksiyondan muzdariptir. Konvansiyonel sümük dikkat çekmeden bırakılır, hızla kronik bir hastalığa dönüşür. Pürülan rinit kırılgan bir organizma için ciddi bir tehlikedir.

Purulent snot nedenleri

Bir çocuğun kokusu ile burun akıntısı ebeveynler için tehlikeli bir işarettir. Patojenleri mukoza zarlarına nüfuz ettikten sonra koruyucu bir mekanizma çalışır. Güçlü bir bağışıklık sistemi patojen mikroorganizmaları tamamen ortadan kaldırabilir ve hoş olmayan misafirleri yerinden çıkarabilir. Zayıflamış ve çok genç organizma, problemle tamamen baş edemiyor.

İstenmeyen mikroorganizmaların bir kısmı epitel tabakalarına nüfuz eder ve hastanın besinleri nedeniyle çoğalır. Tehlikeli mahallenin yaşamsal faaliyetlerinin ürünleri kan dolaşımına nüfuz eder ve vücudun zehirlenmesine neden olur. Zararlı maddeleri uzaklaştırmaya çalışan insan vücudu mukozal ödem ve mukus oluşumu ile reaksiyona girer. Mukoza maddeleri patojen florayı temizlemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemi aktif olarak, çok sayıda hücre - nötrofil oluşturan hastalıkla mücadele eder. Nötrofiller ve kötü niyetli konuklar savaşı sırasında, tüm ölü hücreler irin ile yaralar oluştururlar.

Bir çocukta hoş olmayan bir koku ile sinsi güçlü bir inflamatuar sürecin sonucudur. Püy kokusu ile koklamalar provoke edilebilir:

 • Rinitin komplikasyonu.
 • Yanlış tedavi.
 • Enfeksiyöz veya viral bir doğanın bulaşması.
 • Vücudun ciddi hipotermisi.
 • Çocuğun burnunda yabancı bir cismin varlığı.

İğnenin kokusuyla koklayan burunlar, nazal septumun problemlerinin sonucudur. Eğrilik durgun süreçleri provoke edebilir. Sümüğün tükenmesi kötüleşir, bir enfeksiyon odağı oluşur.

Hastalığın ilk belirtileri

Anne ve babanın ana görevlerinden biri, bir çocukta pürülan sümüğü farkedip tedavi etmeye başlamasıdır. Purulent snot belirtileri:

 • Artan yorgunluk.
 • Çocuğun ilgisizliği.
 • İştahın bozulması.
 • Bir çocuğun baş ağrısı.
 • Bozulma ve koku kaybı.
 • Burun ve ağız boşluğundan fetid kokusu.
 • Olası artmış vücut ısısı, yedi günden fazla düşmemesi.
 • Sarı sümüklü
 • Pus kokusunu giderir.

Bir çocukta kokulu sümük, aktif bir inflamatuar sürecin varlığı ile ortaya çıkar.

ÖNEMLİ! Hastalığın teşhisi ve doğru tedaviyi atamak sadece ilgili hekim olabilir.

Hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, hemen bir doktora danışmalı ve bir bebeğin sümüğü için tedaviye başlamalısınız.

Hastalığın teşhisi

Hastalığın ilk şüphelerinde, ebeveynler derhal bir uzmanla iletişime geçmelidir. Sadece bir profesyonel çocuğun gerekli karmaşık tedaviyi zamanında atayabilecektir. Uzman, hastanın özenli bir incelemesini yapar. Nazal mukozanın görsel bir kontrolünü yapar, normdan sapmaları analiz eder. Çoğu durumda, bir çocuğun rinoskopi teşhisi için yeterlidir. Uzman, bulgulara dayanarak hastanın tedavisi için bir plan yapar.

Küçük bir çocuktan pürülan sümüğü nasıl tedavi edilir?

Hastalığı bebeklik döneminde iyileştirmek çok daha kolaydır. Terapötik teknik, geleneksel deniz tuzu kullanımını içerir. Doğal ürün sadece mukozal ödemlerin azaltılmasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda viral hastalıkların etkili bir şekilde önlenmesini sağlar. Prosedürün düzgün şekilde yerine getirilmesi, solunum sürecini kolaylaştırmaya ve hastalığın yayılma riskini azaltmaya yardımcı olacaktır. Şehirdeki herhangi bir eczanede hazır bir çözüm satın alabilirsiniz. En popüler markalar:

Ürünlerin çoğu hemen özel bir şırınga ile satılmaktadır. Mevcut değilse, sıradan bir şırınga veya çaydanlık durulama için uygundur.

Doktor tavsiyesi üzerine, salin solüsyonuna antiseptik preparatlar eklenir - Mucistin, Klorheksidin veya Furacilin. Yıkandıktan sonra, sümüğün hoş olmayan kokusu ile baş etmek mümkündür.

Durulamadan sonra, burun içindeki vazokonstrüktif damlaların damlatılması gerekir. Atanan hazırlık şunları teşvik eder:

 • Ödemenin kesilmesi.
 • Pürülan mukusun aktif tahsisi.
 • Birikmiş sümük kaçar.
 • Sağlığın genel gelişimi.

Ciddi bir tanı ile bir çocuk daha karmaşık tedavi gerektirir. Tedavi aktiviteleri kompleksi mutlaka antibiyotik içerir. En genç hastalar için, mide mikroflorasını iyileştirmek için ilaçlarla kombinasyon halinde, alım beş günden fazla değildir. Çocuklar çoğunlukla reçete mikrolid ve sefalosporindir. Bu antibiyotikler zayıf bir çocuğun vücut için en kolay olarak kabul edilir.

İlk aşamada tedavi edilen pürülan rinit, fiziksel aktivite ve prosedürlerin karmaşık bir şekilde uygun şekilde atanabilir.

Tedavi süreci için öneriler

Çocuklar hızlı bir şekilde hastalıkla baş edip, günün rejimini gözlemleyerek ve basit aktiviteler gerçekleştirerek bağışıklığı artıracaklardır:

 • Günlük temiz havada yürür. Sıcaklık ve uygun ortam sıcaklığının yokluğunda.
 • Vitaminlerin düzenli olarak alınması.
 • Bol içecek.
 • Odada optimum nem organizasyonu. Özellikle kışın, pil ömrü çok fazla kuru havaya neden olabilir.

Geleneksel tıp

Güçlü ilaçların kullanımı çocuğun vücudunda her zaman mevcut değildir. Pürülan sümüğü tedavi etmekten ziyade halk ilacını anlatacağım. Büyükannelerimiz ve dedelerimiz tarafından bilinen yemek tarifleri kurtarılacak. Doğal ilaçlar hastalığın ilk aşamasında sıklıkla önlenebilir ve iyileşme sürecini hızlandırmaya yardımcı olabilir. Pürülan rinit ile, kullanılması tavsiye edilir:

 • Deniz-buckthorn yağı. On yıldan fazla bir süredir bilinen bir araç, sadece 20. yüzyılın ortasında resmi bir kabul görmüştür. İki yaşından küçük çocuklar tarafından kullanılabilir.

Etkili araçlar, toksinleri uzaklaştırmaya, bağışıklığı arttırmaya ve antibakteriyel etkiye sahip olmaya yardımcı olacaktır. Yağ ağrı sendromunu ortadan kaldırmaya ve boğazı nemlendirmeye yardımcı olur. Doğal ilaçlar kullanın inhalasyonlar için damla, turundas şeklinde olabilir. Bu yöntem alerjik reaksiyonlar, hepatit ve gastrointestinal sistem hastalıklarında kontrendikedir.

 • Tuzlu çözelti ile yıkanır. Evde özel bir aparat varsa - bir nebulizer, bebeklere salin inhalasyon reçete edilir. Kurs, günde üç kez beş gün sürer. Her seansın süresi beş dakikadır. Son prosedür yatmadan önce bir saat gereklidir. Seanstan hemen sonra daireden çıkamazsınız, en az bir saat geçmelidir.

Hastalığın önlenmesi

Rinit ve sinir bozucu sümüklü çocuktan kurtularak, tekrarlama yeteneğini unutmamalıyız. Hastalığın düzenli koruyucu bakımını yapmak gereklidir. Günün doğru rejimine ve çocuk için beslenmeye ek olarak, uzmanlar bitkisel ürünlerin düzenli kullanımını önermektedir. En popüler sümük çeşitleri arasında Tui Yağı ve Sinupret vardır.

yorumlar

Günün her zaman zamanı! Çoğunlukla çocukta bir koku ile sümük rahatsız. Doktorlar pürülan rinit koydu. Uzun süre acı çektiler, antibiyotiklerin seyrini içtiler. Anaokulunda sürekli çocuklarla iletişim kuruyoruz, hastalık genellikle geri döndü. Şimdi sürekli olarak çocuk deniz suyunun burnunu yıkadık, çok yardımcı oluyoruz ya da rinitten özel sıvalara yardımcı oluyoruz. Hastalığın erken aşamalarında saklanırlar. Sadece yatak başındaki alçı Sopelka yapıştırın, çocuk sessizce bütün gece uyur, snot çekilmek. İlacın bileşimindeki uçucu yağlar, çocuğun bütün olarak bağışıklık sistemini olumlu yönde etkiler.

Ekaterina Polikarpova, 34 yaşında

Iyi günler! İlk önce pürülan burun akıntısı ve bebekte sümük ile karşılaştım. Soples kıyameti, çocuğun yüksek ateşi var, çocuk dinsiz ve kayıtsız. Bir tarafta çocuğun burnu şişmiş. Doktora gittikten sonra teşhis ve hızlı bir şekilde sebebini buldular. Oğlunun burnunda küçük bir düğmeye bastığı ortaya çıktı. Yabancı bir nesne çıkarıldı ve hızlıca iyileştik. Anne, dikkatli ol. Şimdi küçük deneyciğimdeki tüm küçük öğeleri çıkarmaya çalışıyorum.

Çocuklarda pürülan sümük

"Sümüklü çocukluk" sadece retorik bir ifade değildir. Bu herkesin karşı karşıya olduğu gerçek. İlk - bir çocuk olarak, daha sonra - bir ebeveyn olmak. Soğuk algınlığı ile baş etmek kolay bir iş değildir, özellikle de pürülan bir akıntı ise, maksiller sinüzitin bir semptomu olabilir. Ebeveynlerin ve doktorların sadece sabır ve ortak çabaları istenen sonucu getirecektir. Süreç uzarsa ve çocuktaki pürülan sümük tam olarak bunun hakkında yazıyorsa, tedavi karmaşıktır ve uzun sürelidir.

Snot nereden geliyor?

Soğuk algınlığı ile burun mukozası iltihabı oluşur. Sümük, vücudun iltihaplanma sürecine karşı koruyucu bir reaksiyonudur. Sağlıklı bir insanda, burnun içindeki mukus sürekli olarak bulunur, burnun iç kısmını kurumasını ve tozunu korur. Az miktarda, mukus rahatsızlık vermez.

Vücut aşırı soğutulduğunda ve çocuklar söz konusu olduğunda, termoregülasyon mekanizmasının sadece üç yıldan beri kurulduğunu, bağışıklığın zayıfladığını ve virüslerin mukoza üzerinde bir dayanak kazanmasının daha kolay olduğunu hatırlamalıyız. Bu rinitin ana sebebidir (vakaların% 90'ı). Geri kalan% 10, alerjik reaksiyonun bir tezahürüdür. Burada, sümük bir süpürgenin rolünü oynar: burun sinüslerinden alerjenleri yıkamaya çalışırlar. Bazen sümüğün nedenleri çeşitli mekanik yaralanmalar, yaralanmalar ve hatta yabancı bir cisimdir, yanlışlıkla çocuğun burnuna takılır, bu da çocuklara da olabilir. Yine, savunma mekanizması açılır ve görünmez.

Nedeni ne olursa olsun, sonuç birdir: burun akıntısı, enfeksiyonun vücuda girmesini engelleyen bir engeldir.

Kalın Sümüklü

Rinitin ilk belirtilerinde rinit yoktur. Çocuk burunda rahatsızlık hisseder, kuruluk, gıdıklama ve reseptörler tahriş eder ve hapşırmaya neden olur. Virüs çoğalmasının ikinci aşamasında sümük su gibi aktif olarak sızmaya başlar. Bir ya da iki gün içinde, burun akıntısı daha yoğun hale gelir.

Bu süreden önce soğuk algınlığından kurtulmak mümkün olmamışsa, bakteriyel enfeksiyon viral bir enfeksiyona bağlanır. Mücadele etmek için mukusun kimyasal bileşimi değiştirilir: protein miktarı artar, bu da sümük daha yoğun olur. Daha ilerlemiş hastalık, nazal mukozada daha fazla bakteri var. Buna göre, atılan mukusun yoğunluğu artar.

Neden pus görünür?

Viral rinitin bir komplikasyonu olan bakteriyel enfeksiyona yeşil renkli snot eşlik eder. Renkli sümüğün failleri şu şekilde olur:

 • stafilokok ve streptokoklar;
 • pnömokoklar;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • anaerobik bakteriler;
 • mikoplazma;
 • mantar enfeksiyonu.

Ve daha fazla bakteri daha aktif hale gelir, daha yeşil ve sümük daha kalındır. Çocuk mukozal ödem nedeniyle nefes almakta zorlanıyor. Nazolabial üçgene dokunmak acı verir ve burun kalıcı olarak gömülür. Eğer bu aşamada yanlış tedaviyi gerçekleştirirseniz, komplikasyonlar daha da gelişir: otit, sinüzit veya sinüzit görülür.

Irin ile ilk sümük bir buçuk haftada görülebilir. Onlar oldukça hoş olmayan "yoldaşları" eşlik ediyor:

 • baş ağrısı;
 • sıcaklık artışı;
 • bebeğin aktivite kaybı;
 • iştahsızlık;
 • burun kokusu.

Ayrıca, çocuk boğaz ağrısı ve kulaktan şikayet edebilir. Sinüslerde pusun durması sadece hoş olmayan bir putrefaktif kokunun ortaya çıkmasına değil, aynı zamanda koku kaybına da yol açar.

Tedaviye nasıl başlanır

Her şeyden önce, birikmiş mukusun burun boşluğunu yıkayarak temizlemek gerekir. Bir yetişkin için bu prosedür basittir ve çocukta küçük bir şırınga kullanmak gereklidir. Tuzlu su bir yıkama çözeltisi olarak kullanılır. Burnunu deniz suyuyla yıkamak için bir eczane hazır spreyi satın alabilirsiniz.

Bir doktorun randevusu üzerine, suya antiseptikler eklenir:

Bu prosedür ne yapar?

 • şişliği önemli ölçüde azaltır;
 • mukozanın iltihaplanmasını giderir;
 • kalın sümüğü seyreltmekte, çıkarılmasını kolaylaştırmaktadır;
 • Burundan gelen kokuyu giderir ve antibakteriyel etkiye sahiptir.

Nazal pasajları temizledikten sonra, ilaç kullanımı çok daha etkili olacaktır. Çocuğun muayenesi temelinde tedavi eden çocuk doktoru uygun vazokonstriktif preparatları yazar.

Kesinlikle dozu takip etmek önemlidir. Burun için herhangi bir damla ve sprey belli bir süre daha uzun süre kullanılamaz. Aksi halde, tedavi yarar sağlamaz, ancak zarar vermez.

Antibiyotik tedavisi

Bir pürülan burun akıntısı tedavisi, farklı ilaç gruplarını kullanarak karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir.

 1. Hormonal spreyler. Başka bir yolun bir etkisi olmadığı zaman kullanımları haklı çıkar. Şişmeyi azaltmaya ve pürülan içeriklerin çıkışını kolaylaştırmaya yardımcı olun.
 2. Antibiyotikler. En iyisi penisiline ve türevlerine dayanan ilaçlar olacaktır. Bu ilaçların alerjisi olan çocuklar için kontrendike olabileceğini unutmayın. Bu durumda, çocuk doktoru makrolidleri atar. Lokal aksiyonun antibiyotikleri daha yumuşak bir seçenektir, ancak her zaman bu kadar etkili değildir.
 3. Mukolitikler. Küçük bir çocuğun düzgün kanaması zordur. Burundan dışarı çıkmayan balçık, çocuklar tarafından yutulur. Yoğun ve viskoz, bronşlara yerleşir ve ikincil bir enfeksiyon geliştirme tehlikesi yaratır. Mukolitikler sırrın viskozitesini azaltır, bebeğin burnunu uçurması ve boğazını temizlemesi daha kolaydır.

Hiçbir durumda sinüzit ısınamaz! Sinüslerin ısınması, sadece hastalığın ilk aşamasında olumlu bir etkiye sahiptir. Pürülan hastalık ile, bu tür tedavi menenjit de dahil olmak üzere, ciddi ciddi komplikasyonlardır.

Temel yaklaşım

Çocuklarda pürülan sümüğü tedavi etmenin temel prensibi zarar vermez. Kendi kendine ilaçlama yapılamaz! Tedavi, bakteriyel enfeksiyonu ortadan kaldırmak ve bağışıklığı güçlendirmek, sinüslerin doğal havalandırmasını normalleştirir. Aynı zamanda, uygun şekilde seçilmiş bir ilaç grubu, pürülan sümüğün doğal bir çıkışına katkıda bulunur.

Maksiller sinüslerin delinmesi (delinmesi) olmayan çok zor durumlarda vazgeçilmezdir. İşlem durağan. Maksiller sinüsler özel bir alet kullanılarak antiseptiklerle yıkanır ve daha sonra bir antibiyotik enjekte edilir.

önleme

Erken yaşlardan itibaren temperleme, soğuk algınlığı önlemenin en iyi yoludur. Aşırı ısınma daha az tehlikeli olmadığı için, hipotermiden korkarak, bebek bakıcısına zarar vermeyin. Yürüyüş yapmak, açık hava oyunlarında açık hava oyunları oynamak için mümkün olduğunca sık gereklidir.

Çocuğunuzun burnunu almasına ve doğru şekilde nefes almasını öğretmesine izin vermeyin. Dengeli bir diyet, taze sebze ve meyveler, vitamin preparatları, sağlıklı bir uyku - tüm bunlar çocuğun bağışıklığını güçlendirmeye ve sizi pürülan sümükten koruyacaktır.

Pürülan soğuk tedavisi

Soğuk her zaman hızlı ve komplikasyonları olmadan geçmez. Çoğu zaman pürülan sümük görünür. Bir kişi soğuk algılayıp yok sayarsa ve işe yarayacaksa, burun akıntısına ve ateşine rağmen, normal rinit nezle olabilir.

Sümüklü sümük - bu bir hafta içinde gerçekleşecek bir burun akıntısı değildir. Zaten kronik olmadığından dikkatlice tedavi edilmesi gereken bir sinüzit olması mümkündür.

Pürülan rinit hem yetişkin hem de çocukta ortaya çıkabilir. Soğuk algınlığından ayırt etmek basittir: irin kokusuyla salgılarla karakterize edilir, sümüğün rengi beyaz, sarı veya yeşil olabilir.

Bu durumda bir kişi bir doktora başvurmazsa ve uygun şekilde tedavi edilmezse, enfeksiyon diğer organlara yayılabilir. Pürülan rinit ile tedavinin herhangi bir şekilde tedavi edilemeyeceğini bilmek önemlidir, bu durum menenjit ve septik duruma kadar ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Soğuk algınlığı evreleri

Birçok insan sümüğün pus'un kendisinin olduğuna inanıyor, ama öyle değil. Soply% 95 su,% 1 tuz ve% 3 müsin proteindir. Ek olarak, sümük az miktarda nükleik asit ve epitel hücrelerine sahip olabilir. Snot viskozitesini ve yoğunluğunu veren müsin proteindir. Bu proteinin mükemmel bir bakterisi vardır ve enfeksiyonla mücadelede etkili bir şekilde yardımcı olur.

Mucin, soğuk algınlığı varlığına veya yokluğuna bakılmaksızın sürekli olarak üretilir. Sağlıklı bir kişinin burnunda, her zaman burnun mukoza zarını nemlendiren belli miktarda sümük vardır. Bu yağlayıcı, bakteri ve tozun vücuda girmesini önler. Hava çok miktarda nem içerdiğinde, onunla temas halinde olan musin, büyük miktarlarda üretilmeye başlar, böylece sümük soğukta akmaya başlar.

Rinit (patolojik deşarj) çeşitli aşamaları vardır:

 1. Kuru rinit. Virüs zaten yüzey üzerinde çarpar, ancak aynı zamanda mukoza sırrı ifşa etmez. Kuruluğu nedeniyle, reseptörler tahriş edicidir, kişi hapşırır ve burnunda rahatsızlık hisseder.
 2. Sıvı ve şeffaf bir sır ortaya çıkmaya başlar. Virüslere karşı savaşmalı, mukoza zarını nemlendirmeli ve vücuttan bulaşıcı partikülleri çıkarmalıdır.
 3. Pürülan rinit, pürülan akıntı ile soğuktur. Bir kişinin iyi bir bağışıklığı varsa, bu sekresyon enfeksiyonlarla savaşan hücreleri içerir. Ancak zafer enfeksiyon tarafında ise, o zaman sümük patojenik bakteriler bulunabilir.

Festering snot nedenleri

Pürülan rinit kendi başına meydana gelmez, akut enflamatuar süreç nedeniyle ortaya çıkar. Ayrıca, bu fenomenin nedenleri aşağıdaki gibi olabilir:

 • kataral olaydan sonraki komplikasyonlar;
 • anormal rinit tedavisi sonrası komplikasyonlar;
 • bulaşıcı veya viral hasar;
 • uzamış hipotermi;
 • yabancı cismin burun boşluğuna giren;
 • zararlı maddelerin solunması ile ilişkili zararlı üretimde çalışmak.

Bir yetişkin ve burun akıntısı ile pürülan bir çocukta pürülan aşağıdaki bakterilere neden olabilir:

 • fungal mikroflora;
 • staphylococcus aureus;
 • streptokok;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • anaerobik bakteriler;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • mikoplazma.

Ayrıca burun akıntısı, burun septumunun eğriliğinden dolayı irin olur. Deforme olmuş septum, sümüğün buruntan normal çıkışını engeller, sonuç olarak, durgunluk oluşur ve bir enfeksiyon odakları ortaya çıkar.

Burundan irinle kan tahliye edilebilir. Bunun aşağıdaki nedenleri olabilir:

 • çok güçlü ve keskin;
 • burnuna sadece birkaç tane de dahil olmak üzere burnun çeşitli yaralanmaları kanlı sümüklere neden olabilir;
 • burunta kistler veya polipler;
 • hormonal ve kardiyovasküler patolojiler;
 • antikoagülan almak;

Purulent rinit belirtileri

Pürülan soğuk belirtileri farklı olabilir. Bazı hastalar iştah kaybeder, hızlı yorgunluk vardır. Diğerleri mezhandondaki rahatsızlık belirtilerinden şikayetçidir, çoğu baş ağrısı hakkında endişelidir. Her ikisi için de ortak belirtiler vardır: koku kaybı, pürülan viskoz salgılamalar, burun ve ağızdan hoş olmayan bir koku, düşük dereceli ateş.

Yetişkinler, pürülan soğuk algınlığı semptomlarını çocuklardan daha kolay tolere ederler. Ayrıca, bu arka plana karşı çocuk sinüzit, otitis veya adenoidlerin iltihaplanması olabilir. Çocuklarda, bir burun akıntısı burun 38 ° C üzerinde bir sıcaklık eşlik edebilir.

Burun ve hoş olmayan pürülan akıntının hoş olmayan kokusu, nadir fakat tehlikeli bir hastalık olan atrofik riniti gösterebilir.

Soğuk algınlığı ile ortaya çıkan sopley, atrofik rinit, hastalık seyrinde, sadece mukoza zarını değil, aynı zamanda kemik dokusunu da yok edebilen, burun boşluğunda sert kabukların oluşması ile karakterizedir.

Böyle bir hastalığın semptomları baş ağrısıdır ve hastanın kendisinin hissetmeyebileceği burundan gelen güçlü bir fetid kokusudur. Bunun nedeni, bu hastalıkta olfaktör reseptörün atrofisinin oluşmasıdır. Bu burun akıntısını pürülandan ayırt etmek sadece bir doktor olabilir.

Patolojinin teşhisi

Bir pürülan burun akıntısı tedavisinin başarılı olması için, bir çalışma yürütmek ve hastanın karşılaştığı problemi bulmak gerekir. Normal rinit durumunda (komplikasyon olmadan), terapi bir olacaktır ve sinüzit veya diğer hastalıklar için tamamen farklı olacaktır.

Kulak burun boğaz uzmanı ziyareti sırasında hasta, soğuk algınlığının tüm semptomları hakkında bilgi vermelidir. Daha sonra, bir rinoskopi yapılır ve gerekirse ek çalışmalar eklenir: radyografi, BT, kan ve idrar testleri, bacuss atılımı, endoskopi.

Bir çocuk durumunda, daha net bir tablo oluşturmak daha zordur çünkü bebek semptomları doğru şekilde tanımlayamaz. Bu nedenle bu durumda bir keresinde bak-ekim yapılır.

Hastanın vücuda genel bir zehirlenmesi varsa, doktor enfeksiyonun paranazal sinüslere yayıldığını, ancak kesin tanının sadece X-ışınları ve BT'den sonra doğrulanabileceğini söyler. Sinüzite ağrı sendromları eşlik eder ve daha güçlü oldukları için deşarjın iltihaplı boşluğu terk etmesi daha zor olur.

Soğuk algınlığı tedavisi

Bir pürülan burun akıntısı nasıl tedavi edilir, ortaya çıkmasının nedenine ve bakteriyolojik kültürün analiz sonuçlarına bağlı olarak karar verilir. Yetişkinlerde, terapi süreci genellikle doktorun hastanın burnunu tuzlu su çözeltileri veya deniz tuzu bazlı özel ilaçlar ile yıkamasıyla başlar. Yıkandıktan sonra mukoza ödemi azalır, burun akıntısı daha sıvı hale gelir ve mikroplar ölür.

Eğer pürülan bir işlem varsa, mukoza zarında tahrişe neden olmayan salin solüsyonlarına antiseptik antiseptik ajanlar ilave edilir, ancak etkili bir şekilde hareket eder. Bunlar Miramistin, Furacilin, Klorheksidin içerir. Bazı durumlarda hidrojen peroksit kullanılır. Kural olarak, burun yıkandıktan sonra, patojenik flora sayısı azalır, hoş olmayan koku kaybolur. Yakında iyileşme geliyor.

Bir "pürülan burun akıntısı" teşhisi ile, vazokonstriktör damlası olmadan etkili tedavi imkansızdır. Ancak, bu tür damlaların bir haftadan fazla kullanılmadığını bilmek gereklidir, aksi takdirde alışkanlık gelişir. Vazokonstriktör düşmesi istenilen etkiyi göstermediyse, doktor, örneğin Nazonex veya Avamis gibi hormonal spreyleri reçete eder. Şişme çok güçlü olduğunda ve normal bir sıvı akışının imkansız olduğu durumlarda kullanılırlar. Spreyler antibakteriyel ilaçlarla birlikte reçete edilir, böylece bakteriyel enfeksiyon daha aktif hale gelmez.

Pürülan burun akıntısının komplikasyonlarla nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir. Bu durumda mukolitikler kullanılır. Karmaşık bir pürülan işlemi ile burun akıntısı çok yoğunlaşır, neredeyse yok olmaz, çatlaklar yavaş yavaş gelişir. En sık olarak, asetil sisteyin reçete edilir, hangi pürülan kitle sıvılaştırır ve hasta vomarkivatsya olabilir.

Bakterilerin neden olduğu rinit, her durumda, başta Amoksiklav olmak üzere başta penisilin grubu olmak üzere antibiyotiklerle tedavi edilir. Penisilin intoleransı ile Azitromisin gibi makrolidler kullanılabilir.

Halk ilaçları

Halk ilaçları arasında, en etkili olanları ayırt edilebilir. tarifler:

 1. Soğanı soyun, ince doğrayın. Bu kütleden biraz sıkın. Sonra 1 çay kaşığı meyve suyu 1 çay kaşığı şeftali yağı ile karıştırılır. Günde dört kez, her burun deliğine 3 damla kazın.
 2. 2 parça şekerlenmiş bal atın, burun deliklerine koyun (sadece derin değil) ve sırtınıza yaslanın. Sırtüstü pozisyonda, bal erimeye ve nazofarenks içine akmaya başlayana kadar kalınız. Bu prosedür 3 gün boyunca günde 1-2 kez yapılabilir.
 3. St. John's wort'un soğuk kafasını iyileştirir. 1 çorba kaşığı lazım. Bir bardak kaynamış su ile otlar kaşığı ve birkaç saat bekletin, sonra gerin ve günde 2 kez burun durulayın.

Pürülan soğuk önlenmesi

Bir pürülan burun akıntısını tedavi etmek her soğuk ya da hipotermiyle ortaya çıkmazsa, kronikleşmesine izin vermemek önemlidir. Bunu yapmak için, hastalığı tamamen iyileştirmeniz ve tüm doktor tavsiyelerini dikkatle takip etmeniz gerekir.

Burun akıntısı ile birlikte olan akut hastalıklara kendi kendine ilaç vermeyin. Eczanelerde satılan tüm nazal ilaçları burun içinden ayırmak istenmeyen bir durumdur. Bağışıklığı güçlendirmeye, açık havada daha fazla yürümeye ve beden eğitimine girmeye çalışmak gerekir.

Bir burun iltihabı meydana geldiğinde, çok kuvvetli bir şekilde feragat edilmesi ya da tersine, akıntının burundan geri çekilmesi kuvvetle tavsiye edilmez. Nazal septumu kıvırırken, patolojinin cerrahi düzeltilmesi hakkında bir doktora danışılması tavsiye edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.

Çocuklarda larenjit semptomları nasıl belirlenir ve hastalığın tedavisi nasıl yapılır?

Daha az gelişmiş bir bağışıklık sistemi ve çocuklarda nispeten dar bir larinks, larenjitlerin daha sık meydana gelmesine ve erişkinlere göre daha şiddetli bir şekilde ilerlemesine neden olur.