Loading

Evde pürülan anjinin tedavisi ne kadar doğru ve daha iyidir?

Purulent boğaz ağrısı, pürülan bakterilerin etkisi altında ortaya çıkan ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilecek en yaygın bulaşıcı hastalıklardan biri olarak kabul edilir. Böyle bir patolojinin insanlarda ortaya çıkmasının en yaygın nedeni, streptokok bakterilerin saldırısıdır.

Pürülan anjina oldukça hızlı gelişir, çünkü bakteriler vücudu birkaç dakika içinde etkiler. Bir hastalığın ilk belirtileri göründüğünde, evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceğini ve tehlikeli komplikasyonların gelişmesini nasıl önleyeceğinizi size anlatacak bir uzmanla görüşmeniz gerekir.

Hastalığın Nedenleri ve Belirtileri

Bademcikler üzerinde pürülan mevduat - pürülan boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan boğaz ağrısı ana patojenleri streptococcus ve pneumococcal virüsleridir. Bir kişi vücuda girdiğinde, virüs vücudun doğal bir filtresi olan bademciklerden geçer.

Hücreleri çeşitli patojen mikroorganizmalarda tutulurlar ve pürülan boğaz ağrısının gelişmesine yol açan patojenik mikroorganizmalar tarafından saldırıya uğrarlar.

Uzmanlar, hastalığın gelişimini provoke edebilecek bazı olumsuz faktörleri tanımlarlar:

 1. sağlıksız koşullarda insan yerleşimi
 2. Ciddi hastalıklar veya yetersiz beslenme sonucu vücudun koruyucu işlevlerinde azalma
 3. yıkanmamış veya ısıl işlem görmemiş gıdaların tüketimi
 4. Diş etlerinin ve dişlerin değişen karmaşıklığı hastalıkları
 5. sinüs tıkanıklığına bağlı burun içinden normal nefes almayı engelleyen KBB organlarının patolojisi
 6. şiddetli hipotermi
 7. uzun süre tozlu bir yerde olmak
 8. Sigara ve alkolizm gibi alışkanlıkların kötüye kullanılması

Sıklıkla, daha önce tonsil yaralanması olan hastalarda angina gelişir. Ek olarak, daha önce bademcik iltihabı geçirmiş olan hastalarda bu tür bir patoloji teşhis edilebilir, ancak bazıları korunmuştur.

Hasta, bakterilerin vücuda nüfuz etmesinden yaklaşık bir hafta sonra pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerini fark etmeye başlar, ancak bazı durumlarda kuluçka süresi çok daha az olabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi hakkında daha fazla bilgi videoda bulunabilir:

Pürülan tonsillitin en tipik semptomları aşağıdaki semptomlardır:

 • lenf düğümlerinin hassasiyetinde artış
 • Boğaz bölgesinde ağrı görünümü
 • boyunda ciddi şişlik
 • eklemlerde ağrıların görünümü
 • vücut ısısı yükselişi
 • ciltte döküntü oluşumu
 • bezler üzerinde beyaz kaplama
 • yuturken ağrı ve ter görünümünü
 • genel esenlikte bozulma
 • şiddetli tıkanıklık
 • burun boşluğundan öksürük ve akıntı

Bu belirtiler ortaya çıktığında, en kısa zamanda bir uzmandan yardım almanız gerekir. Pürülan anjinin, bir doktorun gözetiminde yapılması gereken karmaşık ve tehlikeli bir hastalık olarak kabul edildiği unutulmamalıdır. Herhangi bir kendi kendine ilaçlama, tehlikeli komplikasyonların gelişmesine neden olabilir;

Patolojinin tedavi prensipleri

Purulent boğaz ağrısı ciddi bir hastalıktır, bu nedenle tedavi kapsamlı olmalıdır!

Evde patolojiye başlamadan önce bir uzmanı ziyaret etmeniz gerekir. Hastanın ayrıntılı bir incelemesini yapacak, doğru tanı koyacaktır ve en etkili tedaviyi reçete edecektir.

Evde pürülan bademcik iltihabının giderilmesi, bir doktorun tüm önerilerine ve randevularına uyulmasını gerektirir. Reçeteli rejimi ve diyetini sürdürmek, ilaç tedavisi yapmak ve en basit fizyoterapi türlerini uygulamak önemlidir.

Böyle bir hastalığın tedavisi, vücut ısısı azalıncaya ve hastalığın akut evresinin semptomları ortadan kalkıncaya kadar yatak istirahatine bağlı kalmayı gerektirir. Ayrıca her gün, hastanın bulunduğu odanın ıslak temizliği ve havalandırması yapılmalıdır.

Hasta ayrı bir yemek yemesi ve aşağıdaki kurallara uyması gerekir:

 • Küçük porsiyonlarda gün boyunca yiyecek alın, ancak çoğu zaman
 • En iyi seçenek sıvı veya yarı sıvı gıdadır
 • Pişmiş yemekler sıcak olmalı, soğuk değil, sıcak olmalıdır.

Evde pürülan boğaz ağrısı ilaç tedavisi antibiyotik, anti-inflamatuar ilaçlar, antipiretik ilaçlar ve vitaminler kullanılarak yapılır. Bu hastalığa karşı mücadelede son yer alınmamakta ve ulusal terapi araçları kullanılmamaktadır.

İlaç tedavisi

Boğaz için sprey - pürülan anjina için etkili ve kullanışlı bir araç

Pürülan bademcik iltihabı ile ana semptom yüksek vücut ısısıdır, bu nedenle antipiretik ilaçların alımı reçete edilir.

Bu ilaçları almak sadece termometre 38 derecenin üzerinde gösteriyorsa gereklidir. Vücut ısısını azaltmak için şunları yapabilirsiniz:

 • parasetamol
 • ibuprofen
 • Asetilsalisilik asit
 • Panadol

Pürülan anjinaya boğazda ağrı ve bezlerde bir plak oluşumu eşlik eder. Bu semptomatolojiyi ortadan kaldırmak için, bir sprey ve durulama çözeltileri formunda emilim tabletleri, antiseptikler kullanılması tavsiye edilir.

İyi bir etki, aşağıdaki lokal antiseptiklerin tablet şeklinde kullanılmasıdır:

Bu gibi ilaçların yardımıyla sadece patojenik ortamın daha fazla çoğalmasını durdurmakla kalmaz, aynı zamanda boğaz bölgesinde ağrıyı giderir.

Pürülan boğaz boğazından gelen spreyler hoş olmayan semptomları giderebilir ve iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bu patolojinin tedavisi için daha sık olarak, sprey şeklinde aşağıdaki ilaçlar atanır:

Pürülan oluşumları kaldırmak ve boğazı dezenfekte etmek için, bir peroksit ve Dentastin çözeltisi kullanılarak mukozal tedavi yapmak mümkündür.

Hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmak, durulama için antiseptiklerin yardımıyla mümkündür.

Rotokan ve Chlorophyllipt gibi iyi bir etki, günde birkaç kez boğazla tedavi edilmesi gereken bir ilaçtır.

Hastalığın tedavisi için antibiyotikler

Antibiyotikler hastalığın tedavisinin temelini oluşturur!

Pürülan hastalığın tedavisi bir uzman tayin antibakteriyel ilaçlar kullanılarak yapılır.

Bakterilere karşı en etkili olanı 10 gün içinde alınması gereken penisilin ajanlarıdır.

Pürülan anjina ile mücadelede, penisilin grubunun aşağıdaki antibiyotikler kullanılabilir:

Amoksisilin, sentetik kökenli penisilin türevidir ve bununla tedavi, bakterinin ölümüne neden olmaz, ancak sadece daha fazla büyümesini engeller.

Sefalosporin grubunun antibakteriyel ajanları kimyasal kompozisyonları ile penisilin preparatlarını andırır. Böyle bir ilaç, Cefalexin gibi, bakteri yaşamı için önemli olan hücre duvarının oluşumuna engel oluşturur. Bunun bir sonucu, patojen mikroorganizmaların hızlı ölümü ve hastanın iyileşmesidir.

Hastanın penisilin ve türevlerine karşı alerjisi varsa, hastaya Eritromisin ve Tetrasiklin verilir.

Eritromisin, çeşitli bakteri türlerine karşı mücadelede yardımcı olan geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilaçtır. Böyle bir ilacın antibakteriyel aktivitesi penisilin ile aynıdır, bu nedenle hoşgörüsüzlüğü olan kişiler için iyi bir alternatif olarak kabul edilir.

Tetrasiklin, bakterilerin daha fazla çoğalmasını önleyen protein sentezi üzerinde yıkıcı bir etki yapar. Bu antibakteriyel ilaç, penisilin intoleransı olan hastalarda bakteriyel enfeksiyonların çoğunu ortadan kaldırmak için reçete edilir.

Çoğu zaman pürülan tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibiyotikler reçete edilir:

 • eritromisin
 • klindamisin
 • amoksisilin
 • klaritromisin
 • diş hekimleri

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi spreyler şeklinde antibiyotik yardımı ile gerçekleştirilebilir. Böyle etkili bir ilaç, yerel bir etkiye sahip olan Bioparox'dur. Bu antibakteriyel ajan genellikle antibiyotiklerin iç alımı istenmeyen olduğunda, gebelikte pürülan tonsillit tedavisi için reçete edilir.

Hastalık halinde solunum

Önemli! Artmış vücut ısısında, inhalasyon yasaktır.

Akut anjina için etkili bir tedavi prosedürü inhalasyon olup, hastanın durumunu önemli ölçüde hafifletmek mümkündür. Bu gibi prosedürlerin gerçekleştirilmesinde, antiseptik maddeler genellikle, örneğin birkaç damla iyot ilavesiyle bir soda çözeltisi kullanılır. Ek olarak, hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve bir Klorheksidin solüsyonu ile inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ev inhalasyonunun gerçekleştirilmesi için basit ve kanıtlanmış bir yöntem, buharların haşlanmış patateslerden solunması prosedürüdür. Bu tür bir inhalasyon için hasta, kök sebzeler ile tencerenin üzerine eğilmeli, başını bir havluyla örtmeli ve buharları solumalıdır. Bu prosedür hastanın durumu hafiflene kadar günde birkaç kez önerilir. Pürülan boğaz ağrısına genellikle vücut sıcaklığındaki bir artış eşlik eder ve bu durumla, inhalasyonlar kontrendikedir.

Bu prosedürü, arteriyel basınç ve kardiyovasküler sistemin çalışması ile ilgili sorunları olan kişilere karşı dikkatli bir şekilde yürütmek gerekir.

Evde anjina tedavisinde, inhalasyonlar tıbbi decoctions ve ilaçlar ile bir nebülizör ile yapılabilir. Bu prosedürler için, aşağıdaki ilaçlar kullanılabilir:

Tonzillon N gibi bir homeopatik ilacın kullanımı ile inhalasyon ile iyi bir etki verilir.

Patolojide sıkıştırır

Pürülan boğaz ağrısı ile ısınma, boğazda ağrıyı ortadan kaldırabileceğiniz, yararlı ve etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.

Maksimum etkiyi elde etmek için, bu tür bir prosedürün belirli kurallara uygun olarak yürütülmesi gerekmektedir.

Isınma sıkıştırmayı ayarlamayı reddetmek aşağıdaki durumlarda olacaktır:

 1. ciltte alerjik ve püstüler döküntülerin görünümü
 2. kardiyovasküler sistem patolojilerinin saptanması
 3. Kompresyon bölgesinde cildin bütünlüğünün ihlali
 4. hastada tromboflebit varlığı veya kanama eğilimi
 5. akut dönemde enfeksiyöz hastalıkların varlığı

Hastanın ateşi varsa, pürülan boğaz ağrısına kompres koymasına izin verilmediği unutulmamalıdır.

Pürülan boğaz ağrısını evde tedavi etmek için çeşitli çözümlere dayanarak kompresler yapabilirsiniz. En sık olarak aşağıdaki şemaya göre ayarlanmış alkol veya votka kompresleri kullanılır:

 • Gazlı bez birkaç kat halinde katlanır ve çözelti içinde ıslatılır
 • hafifçe sıkın ve cilde uygulayın
 • Üstte bir muşamba, bir pamuklu yün tabakası koymak ve bir mendil veya eşarp ile bir kompres yeri sarın

Evde votka veya alkol yoksa, tuz çözeltisi ile bir kompres hazırlayabilirsiniz. Bunu yapmak için, 250 ml ılık suda 20 gram sofra tuzu çözülür ve sonuçta elde edilen çözelti işlem için kullanılır.

Geleneksel terapi yöntemleri

Gargara - pürülan boğaz ağrısı için zorunlu bir prosedür

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi, hem ilaç tedavisi, hem de halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. Daha önceki tedavinin başladığını hatırlamak önemlidir, tehlikeli komplikasyonların gelişmesinden kaçınmanın şansı o kadar yüksektir.

Geleneksel tıp, bakteriyel bir etkiye sahip olan bitkisel infüzyonlar ve et suyunun yardımı ile böyle bir hastalığı tedavi eder:

 • Propolis, anjina ile mücadelede etkili bir halk ilacı olarak kabul edilir, bu da hastalığın herhangi bir aşamasında durumu hafifletmeye yardımcı olur. Küçük bir propolis parçasını almalısın, ağzına koy ve yavaşça çiğnemelisin. Halk tedavisinin olumlu bir etkisinin elde edilmesi, ancak dilin uyuşukluk hissi ve yanma hissine neden olan kalite propolisin yardımı ile mümkündür.
 • Pürülan anjinin tedavisi için basit ve kanıtlanmış bir halk yolu, salin ile durulanır. Böyle bir prosedürü bir bardak ılık suda yürütmek için 2-5 yemek kaşığı deniz veya sıradan tuzu çözün. Böyle bir çözüm ile Gargara mümkün olduğunca sık tavsiye edilir, bu hastanın iyileşmesini hızlandıracak.
 • Lahana turşusu suyu dezenfekte edici bir etkiye sahiptir ve pürülan yaraların iyileşmesini hızlandırır, bu nedenle anjin ile gargara tavsiye edilir.
 • Doğal antibiyotik sarımsak olup, en karmaşık formda bademcik iltihabından kurtulmak mümkündür. Bir sarımsak sarımsakını bir bardak ılık sütün içine sıkabilir ve karışımı küçük yudumlarda içebilirsiniz. Ayrıca sarımsağı süzme peynirle karıştırmak ve bu tür bir tıbbi karışımı yemek tavsiye edilir.

Pürülan boğaz ağrısı, zorunlu tedavi gerektiren tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilir. Etkili terapinin yokluğunda bakteriler, örneğin, burun kulakları veya sinüsleri gibi başka organlara girerler.

Çoğu zaman, pürülan bademcik iltihabından sonraki komplikasyonlar, hastalığın tedavi edilmemesi durumunda gelişir.

Tehlikeli etkiler, horlama görünümünü ve hatta nefes almayı durdurmayı içerebilir. Pürülan boğaz ağrısının yokluğunda parathonsillar apse veya menenjit gelişebilir. Buna ek olarak, akciğerlere inhalasyon sırasında irin penetrasyonu ve enfeksiyonu mümkündür. Vücudun bu patolojik durumunun sonucu pnömoni gelişmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Evde pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir?

İlaçları takip eden ağrı semptomlarını rahatlatmak:

Ağızdan alınan ilaçlara ek olarak, boğaz ağrısına bu tür haplardan da yardım edilebilir:

Anti-inflamatuar ilaçlar

Enflamatuar sürecin çıkarılması için, aşağıdaki anti-enflamatuar ilaçlar kullanılır:

Vücudun genel bakımı için A, B ve C vitaminlerini içmelisiniz. Bu takviyeler, bağışıklığı güçlendirmeye ve enfeksiyonla mücadele etmeye yardımcı olacaktır.

Boğazları tıbbi çözümlerle durulayın

Gargara yapmazsanız, pürülan bakteriler hızla çoğalır, bu da tedavinin seyrini önemli ölçüde uzatır. Durulama, her saat akut anjin tipi ve her iki saatte de gözle görülür gelişmeler ile yapılmalıdır. Etkilerinin daha güçlü olması için kullanılan araçların değiştirilmesinin tavsiye edildiğini bilmek de önemlidir.

Aşağıdaki yöntemler terapötik çözümler olarak kullanılmalıdır:

 1. Potasyum permanganat (% 1). Çözeltiyi hazırlamak için bir bardak sıcak suya bir çay kaşığı potasyum karıştırın.
 2. Soda çözeltisi (200 ml sıcak su ile bir çay kaşığı karıştırın).
 3. Furatselin (Bu ilacın 1 tableti ezilmeli ve 250 ml su ile karıştırılmalıdır).
 4. Klorofililtil (bu maddenin 1 çay kaşığı bir bardak ılık suda seyreltilir).
 5. Peroksit (bu ürünün bir çorba kaşığı 200 ml su ile seyreltin).

İlaç tedavisine ek olarak, pürülan boğaz ağrısının tedavisi yatak istirahati sağlar. Ağır fiziksel veya ev işi yapmaktan geçici olarak vazgeçmek zorunda kalacaksınız.

Tıbbi ilaçlarla bademcik tedavisi

Boğazın dezenfekte edilmesi ve pürülan birikintilerin giderilmesi için etkili araçlar şunlardır:

 1. Peroksit. Günde iki kez vurulmalı (sabah ve akşam).
 2. Stomatodin. Çözelti bir tampon ile uygulanır. Prosedür günde üç kez tekrarlanır.
 3. Klorofilit (yağ).
 4. Lugol. Çözeltinin ana aktif bileşeni, antiseptik bir etkiye sahip olan saflaştırılmış iyodindir. Kullanımı, pürülan boğaz ağrısını mümkün olan en kısa sürede iyileştirmeye yardımcı olur.

Halk tekniklerinin kullanımı

Halk ilaçları ile pürülan boğaz ağrısını tedavi etmek, henüz başlatılmadığı durumda mümkündür. Ayrıca, bu tedavi tıbbi tedavi için bir yardımcı olarak mükemmel çalışır.

Kompresler tarifleri

Ruhsal kompres.

 1. Medikal alkolü (% 70) ılık suda 1: 1 oranında seyreltin.
 2. Birkaç damla esansiyel portakal ve lavanta yağı ekleyin.
 3. Bitmiş solüsyonda gazlı bezi ıslatın ve boğazda kompres olarak kullanın (1-2 saat süreyle uygulayın). Hassas deriye sahip kişiler, sıkıştırmayı 30 dakikadan fazla sürmemelidir.

Patateslerden sıkıştır

 1. Soyma ile birlikte birkaç patates kaynatın.
 2. Bitmiş patatesleri püre haline getirin ve beş damla iyot ve bir yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin.
 3. Hazır karışım bir torba gazlı bez koydu.
 4. 40 dakika boğazına bir kompres uygulayın.


Çiğ patateslerden sıkıştır

 1. Küçük bir rende, dört orta patates rendeleyin.
 2. Elma sirkesi bir çorba kaşığı dökün.
 3. Tüm karışımı iyice ve bir gazlı bez torbada yerleştirin.
 4. 2 saat boyunca boğazına uygulayın.

Lahanadan sıkıştır

 1. Kaynamış su ile haşlanmış lahana yaprakları üzerinde el.
 2. Yaprakları yumuşatmak için birkaç dakika bekletin.
 3. Yaprakları sudan çıkarın ve kurulayın.
 4. Bal ile yağlayın ve boğaz ağıza takın.
 5. Bantlı üst kısım.
 6. 2 saat bekletin, sonra sıkıştırmayı çıkarın ve boğazınızı sıcak bir yün havluyla sarın.

Inhalasyon için Tarifler

 1. Birkaç patates kaynatın. Derin bir kasede kesin ve kesin. Kafanızı bir havluyla kaplayarak sıcak buharı patateslerden alın.
 2. Beş damla esansiyel yağı turuncu bir kaşık balla karıştırın. En az 10 dakika boyunca aroma soluyun.
 3. Dik siyah bir çay hazırlayın. Ona bir çorba kaşığı nane ekleyin. Soluma için başvurmak.
 4. Eşit oranlarda adaçayı, nane, kekik, çam tomurcukları ve elecampane kökleri alın. Bir litre suya çim ver. Buharı et suyundan soluyun.

Sarımsaklı araçlar

 1. İki sarımsak parçasını temizleyin ve dişetlerini doğrayın. Elma sirkesi iki yemek kaşığı ekleyin. 12 saat sürün. Daha sonra ortama bir kaşık bal ekleyin. Bu karışımı günde yarım çay kaşığı için alın.
 2. Havuç suyu sıkın. Iki ezilmiş sarımsak karanfil ekleyin. Bir yemek kaşığı günde 2 kez yemeklerden önce bu ilaç iç.
 3. Soyulmuş sarımsak suyu sıkın. Birkaç damla meyve suyu içmek için bir gün. Çare, pürülan boğazın çok çabuk iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Durulama için Tarifler

 1. İki çorba kaşığı papatya ve bir kaşık kireç çiçeği alın. Kaynar su dökün (1 litre). Gergin ve günde 5 kez gargara.
 2. Beş kaşık at kuyruğu alanı, bir saat boyunca 500 ml kaynar su içinde ısrar ediyor. Daha sonra gerinizi günde en az 3 kez gerin ve durulayın.
 3. Bir bardak kaynar su ile iki yemek kaşığı ahududu yaprağı dökün. Ürünün durmasına ve soğumasına izin vermek için 20 dakika bekleyin. Durulayın.
 4. Üzerine kırmızı pancar rendeleyin ve meyve suyunu sıkın. Bir bardak meyve suyu için bir çay kaşığı sirke ekleyin. Her şeyi karıştırın ve günde iki kez boğazınızı yıkamak için kullanın.
 5. Dört taze yapraklı yaprak, bir bardak kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin.
 6. Yarım bardak limon suyunu 200 ml ılık su ile karıştırın. Durulama için kullanın.
 7. Kuru papatya ve calendula 1: 3 oranında karıştırın. Bir litre suda kaynatın. 2 saat ısrar et. Serin ve hazır boğazla durulayın.
 8. Aynı oranlarda calendula ve papatya, pelin ve muz çiçeği çiçekleri alır. Bir litre su içinde otlar kaynatın. Sonra 2 saat demleyelim. Durulama ve durulama için kullanın.
 9. Kurutulmuş adaçayı bir çay kaşığı ve bir çorba kaşığı papatya alın. 500 ml kaynar su karışımı dökün ve bir gün boyunca ısrar edin. Şekil değiştirme. Gargara günde en az 3 kez.

Yeterli miktarda sıvı almak da önemlidir (günde 2 litreden az su veya komposto). Ek olarak, hasta diyete uymalıdır. Vücudun enfeksiyonla savaşmaya yetecek kadar kuvvetli olması için günlük bir miktar vitamin, mineral ve eser element alması gerekir.

Bu sefer en iyisi, yulaf lapası, sebze püresi, et suyu ve fermente süt ürünleri yemek. Yutulurken bu gıda şiddetli ağrıya neden olmaz ve vücudu iyi bir şekilde doyurur.

Evde pürülan boğaz ağrısı belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Boğaz ve gırtlak hastalıkları doğrudan bağışıklık ve vücudumuzun genel durumu ile ilgilidir. Vücudun bu kısımları sıklıkla çeşitli rahatsızlıklara maruz kalır: bunlar genel bir doğa ve akut enflamatuar hastalıkların kronik hastalıkları olabilir.

En yaygın ve aynı zamanda hoş olmayan hastalıklardan biri, bir insana çok fazla rahatsızlık ve sıkıntı getiren pürülan anjinadır. Bu hastalık streptokokal etiyolojiye sahiptir, belirgin bir mevsimselliğe sahiptir ve esas olarak akut formdadır. Enflamatuvar odaklar, kural olarak bademcikler bölgesinde bulunur.

Boğaz ağrısı tedavisi bir doktorun sıkı denetimi altında gerçekleşmelidir. Tedavinin zamansız bir şekilde başlatılması veya etkisiz yöntemlerle yapılması, bunun üzücü sonuçlara ve hatta bazen ölüme yol açabilir.

Pürülan anjina ile vücudun belirgin bir zehirlenmesi söz konusu olduğundan, özellikle hastalığın gelişimin keskin bir aşamasında olduğu zaman, hastanın çoğu zaman yatakta kalması gerekir.

Bu dönemde, hasta kendini özellikle tedavi etmeli ve bir uzmanın tüm önerilerini takip etmelidir. Bu tüketilen gıdalar için geçerlidir: iltihaplı mukozaya zarar vermekten kaçınmak için nazik (yumuşak ve sıcak olmamalıdır) olmalıdır.

Toksinlerin vücuttan en hızlı şekilde yok edilmesi için hastanın çok fazla sıvı tüketmesi gerekir. İçme sindirim için rahat olmalı. Pürülan boğaz ağrısı olan hastanın ana diyeti, meyve ve sebze suyu, yeşil çay ve limon, bal ile ılık süt, gazsız (alkali) maden suyudır.

Purulent boğaz ağrısının bilimsel adı akut tonsillittir.

Olası nedenler

Akut tonsillitin en yaygın nedenlerinden bazıları şunlardır: patojenik cocci, insan vücuduna düşer. Pnömokok, Staphylococcus aureus, meningococcus ve streptococcus hemolitik gibi patojenleri içerir.

Ve aynı zamanda viral kökenli, mantar mayası benzeri, rod, tifo ateşi ve soluk spiroket, klamidya ve diğer protozoan mikroorganizmalara neden olan enfeksiyonlar.

Hastanın bağışıklık sisteminin durumu, akut formda hastalığın gelişiminde önemli bir rol oynar. Çoğu zaman doktorlar, pürülan boğaz ağrısı oluşumunu not eder Azaltılmış dokunulmazlık ve motive edici koşulların varlığına karşı. Kural olarak, aşağıdaki olumsuz faktörleri içerir:

 • Hijyen kurallarının kurallarını dikkate almamak.
 • Çevresel durumun durumu. Olumsuz bir dış ortamın insan sağlığı durumu üzerinde olumsuz bir etkisi vardır.
 • Vücudun hipotermiye yol açan hava sıcaklığının kardinal değişimi.
 • Vücudun yetersiz miktarda besin ve vitamin (özellikle çocuklar) aldığı yanlış, dengesiz beslenme.
 • Kalıtsal veya edinsel kökenli olan burun septumunun eğriliği. Bu durumda, bir kişinin burun boyunca nefes alması zordur.
 • Çeşitli kökenli bademcik yaralanmaları.

Enfeksiyon iki şekilde bulaşır:

 • yıkanmamış eller ve yiyeceklerle
 • havadaki damlacıklar.

Bunlar, enfeksiyonun eksojen yolla bulaşma yollarıdır ve aynı zamanda, patojenik kokların, diğer organlarda mahallede bulunan, kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından bademciklere girdiği endojen bir de vardır. Bu, aşağıdakileri ifade eder: çürük, frontal sinüzit, sinüzit veya sinüzit tarafından etkilenen dişler.

Pürülan anjina, patojen türlerine göre değişir: streptokok, stafilokok ve benzerleri. Klinik formlarda akut bademcik iltihabı benzer olduğu gerekçesiyle banal ve kaba bir görünüme ayrılır.

Klinik forma dayanarak, Akut anjin, aşağıdaki alt türlere ayrılır:

 • Mavi dil, bademciklerin yüzeysel bir lezyonu ile karakterizedir;
 • foliküler, bu durumda, bademciklerin foliküler aparatı zarar görür, bademciklerin ötesinde irin, bir kural olarak yayılmaz;
 • tekneli tavan - bademcikler soluk sarı renk pürülan kaplama tarafından etkilenir, bu lacunae bölgesinde toplanır;
 • apse - Foliküler veya lacunar anjinanın bir komplikasyonu olan hastalığın en şiddetli formu.

olan semptomların

Hastalığın ilk belirtileri hemen görülmez. Enfeksiyondan yaklaşık bir hafta sonra hissetmeye başlarlar. Ancak, bazen kuluçka dönemi çok daha az olabilir.

Akut tonsillit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Lenf bezlerinin iltihaplanması ve ağrıları;
 • boğazda ağrı ve gıdıklama;
 • boyunda ödem;
 • tüm eklemlerde rahatsızlık hissi;
 • vücut ısısında 38 ila 39 derece artış;
 • bezlerde beyaz bir kaplama görülür;
 • yutulduğunda dayanılmaz acı hissedilir;
 • tüm vücutta zayıf sağlık durumu, genel depresyon, halsizlik, halsizlik;
 • titreme;
 • karın ağrısı;
 • öksürük (çocuklarda şiddetli öksürüğün tedavisi hakkında halk ilaçları yardımıyla bu makaleyi okuyun) ve burun akıntısı pürülan boğaz ağrısının zorunlu bir bileşeni değildir.

Bakterilerin hızlı üreme için bir özelliğe sahip olduğunu bilmeye değer, bu nedenle tüm tıbbi reçeteleri ve önerileri kesinlikle uygulamak son derece önemlidir.

Tedaviyi uygunsuz bir şekilde tedavi ederseniz, aşağıdaki komplikasyonlar mümkündür: böbrek hastalığı, romatizma, kan hastalıkları ve kardiyovasküler sistemin rahatsızlıkları.

Genel öneriler

Akut tonsillit semptomlarının ilk tezahüründe, etkili ve güvenli tedavi gereklidir. Pürülan boğaz ağrısı için kesin bir tedavi şeması yoktur. Kural olarak, doktor antibiyotikleri reçete eder, kesinlikle uzmanın talimatlarına ve doktorun belirleyeceği süreye göre alınmalıdır.

Daha önce de açıkladığımız gibi, doktor randevuları koşulsuz olarak yapılmalıdır, ancak ihmal edilmemesi gereken genel öneriler de vardır:

 • katı yatak istirahatı;
 • alışılmış diyette değişiklikler;
 • Mümkün olduğunca çok sıvı içmeniz gerekir;
 • Mukusun tahriş etmeyeceği koruyucu yiyecekler yiyin.

Halk ilaçları nasıl tedavi edilir?

Bu durumda, geleneksel tıbbın olanakları sınırsızdır. Çok başarılı olan bir dizi önleyici tedbir biliniyordu.

Akut bademcik iltihabında sıklıkla çeşitli bitkisel tentürler ve et suları ile gargara yapmak son derece önemlidir:

 • Kadife çiçeği ve gül yaprakları çiçeklenir. Durulama işlemini hazırlamak için, malzemelerin bir çay yatağını almanız ve bir bardak kaynar su dökmeniz gerekir. Çare infüze edildikten sonra, semptomlar tamamen ortadan kalkana kadar günde 3-4 kez süzün ve gargara yapın.
 • Hastalık erken bir aşamada ise, iyi yardım lahana yaprakları, Boğaza bağlı, aynı zamanda boyun da bir yün şal bağlamak zorundadır. Bal peteğini balla çiğnemeye ihtiyaç duyduğunuz etkiyi arttırmak için - harika bir bakterisittir.
 • Gargara yapmak için iyi bir araç demleme çay mantarı, papatya çiçeği, kadife çiçeği, sarımsak, adaçayı ve pembe telsizden.
 • Kırmızı pancar Akut tonsillit tedavisi için etkili bir araçtır. Pancar, yıkanmış ve kaynamış su ile durulanması gerekir, kabuğu kesilmiş ve küçük bir rende üzerinde kökü rendeleyin. Elde edilen kütle içinde (1 cam miktarı) 1 yemek kaşığı ekleyin. kaşık sirke ve 3 saat bekletin. Bundan sonra, karışımın ince bir elek ile silinmesi ve ürünün 6-7 kez gargaralanması için gargaralanması gerekir.
 • Tedavinin iyi bir etkisi aşağıdakilerin yardımıyla elde edilebilir sıkıştırmak: Bir kısım aloe suyu, üç parça votka ve balın iki parçasını karıştırıyoruz.
 • Tıbbi bitkilerin inhalasyon infüzyonu. Infüzyonu hazırlamak için, papatya, St. John'un wort ve adaçayı almanız gerekir. Su ısıtıcısında tüm malzemeleri uyuyarak fazla sıcak su ile doldurmuyoruz. Buhar ağzı ile solunmalı ve burun boyunca solunmalıdır. Prosedür en az 10 dakika süreyle yapılmalıdır. Soluma, yatmadan önce günde bir kez yapılır. İnhalasyonlar yardımı ile enflamasyonu gidermek, yutma işlemini kolaylaştırmak ve boğazı yumuşatmak mümkündür.

Hamilelik sırasında papatya içebilir miyim? Olası kontrendikasyonlar.

Tavsiye edilmeyen nedir?

Pürülan boğaz ağrısı ile, ısınma kompres yapamazsınız, yatak istirahati ihlal.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, bir süre akut, tuzlu ve sıcak yiyecekleri reddetmek gerekir. Güçlü alkollü içecekler kullanmak ve sigarayı tamamen ortadan kaldırmak gerekli değildir.

Önleyici tedbirler

 • En önemlisi, bağışıklık sisteminizin durumunu izlemeniz gerekir.
 • Vitamin ve mineral almayı unutmayın.
 • Spor yap, öfkelen, ama aşırı soğuma.
 • Temiz havada daha fazla yürüyün.
 • Daha fazla sebze, meyve ve ekşi sütlü ürünler yiyin.
 • Bol sıvı tüketin.
 • Odadaki havaya dikkat edin, çok kuru olmamalıdır.
 • ARVI epidemisi döneminde, büyük nüfuslu yerlerden uzak durmaya çalışın.

Pürülan anjinin çok tehlikeli bir rahatsızlık olduğunu unutmayın. Onunla başa çıkın, doğru yaklaşımla, 7 - 8 gün için mümkündür.

Hızlı tedavi için angina ile gargara ne hakkında Video:

Evde pürülan tonsillit tedavisi

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

Bu hastalığın bilimsel adı tonsillittir. Bu tanı bademciklerin dokularının akut inflamasyonu ile yapılır. Kural olarak, enfeksiyon hava yoluyla damlacıklar tarafından insan vücuduna nüfuz eder. Daha az yaygın olan hasta-hasta ve hastalığın etken maddesinin bulaşma mekanizmalarıdır. Bir kişi akut pürülan anjina geliştirirse, tedavi hiçbir koşulda ertelenemez. Semptomları görmezden gelmek, en iç karartıcı sonuçlara yol açacaktır. Bademcik iltihabı ile başa çıkmayı öğrenin, böylece sonbahar ve ilkbahar salgınları sizi şaşırtmaz.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

Yetişkin organizma, bademcik iltihabına neden olan maddelere karşı ciddi bir etki yapabilir, ancak bu, bağışıklık sisteminin her zaman etkili bir şekilde enfeksiyonla mücadele ettiği anlamına gelmez. Pürülan boğaz ağrısı salgınları sonbaharda ve ilkbaharda ortaya çıkar, bu yüzden hazır olmalısınız. Bu makalenin aşağıdaki bölümleri, bademcik iltihabı tedavisi için ciddi görevlerin önemli noktalarını detaylandırmaktadır. Gerçek bir tehdit olduğunda doktorların nasıl çalıştığını öğrenmek için onları okuyun.

Antibiyotik tedavisi

Bademcik iltihabı ile mücadelede antibakteriyel tedavinin seyri belirleyici bir rol oynar. Pürülan boğaz ağrısının tedavisinin etkinliği, tıbbi reçetelerin doğruluğuna bağlıdır. antibiyotik tedavisinin temel amacı, orofarenks GABHS (beta-hemolitik streptokok grubu "A") ortadan kaldırmak için. Yeterli şekilde formüle edilmiş ve doğru bir şekilde uygulanan antibakteriyel tedavi pürülan boğaz ağrısının semptomlarını ortadan kaldırır ve komplikasyonların gelişmesini engeller.

Akut tonsillitten muzdarip bir hastaya, ancak hastalığın etyolojisini belirledikten sonra güçlü ilaçlar reçete edilir. Antibiyotiklerin yersiz kullanımı genellikle organizmanın arzu edilmeyen reaksiyonlara yol açan ve önemli ölçüde bademcik iltihabı pürülan buradan sonra klinik resmin karmaşık direnç gelişiminin teşvik eder. Doktorlar, bademcik iltihabı tedavisini, ancak hastalığın doğası hakkında ayrıntılı bir çalışmadan sonra antibiyotiklerle reçete ederler.

Pürülan boğaz ağrısını uyaran bakteriler, beta-laktamlara duyarlı olduğundan, dikkate alınması gereken ilk şey, enfeksiyonu penisilin ile tedavi etme olasılığıdır. Bazen oral sefalosporinler yerine reçete edilir. Bir hasta beta-laktamlara alerjisi gösterirse, doktorlar bir dizi ikinci basamaktan ilaç seçmelidir. Linoxamides ve makrolid içerir. İlaçların dozu ve pürülan boğaz ağrısının süresi, bademciklerin tutulma derecesi ve hastanın ağırlığına / yaşına bağlı olarak ayrı ayrı belirlenir.

Yerel tedavi

Muayene sonrası antibakteriyel ilaçlara ek olarak, doktor size boğaz ağrısıyla nasıl gargara yapılacağını söyleyecektir. Tipik olarak, antiseptik çözeltiler (miramistin, hidrojen peroksit, vb FRC) bademcik iltihabı ortalama ağırlığı tahsis uygulama durumlarında. Hastalık boğaz iltihabı eşlik ediyorsa, şema bir lugol içerir.

Semptomatik tedavi

irinli tonsillit belirtileri olan mücadelesi hastalığını tedavi yardımcı olabilir, ancak, ama bir uzmana başvurmadan önce dava yerleşmek için gerekirse hızla ayak götürür olmayacaktır. Geleneksel tıp böyle kararları kabul etmez, ancak bazen sadece gerekli. (Sıcaklık yükseldiğinde) geçici bademcik semptomların kurtulmak ağrı kesiciler / şeker yardım ( "İbuprofen", "Grammidin") ( "Orasept", "Ingalipt") boğazını püskürtür ve ateş düşürücü. Bir doktor reçetesiz kompres yapmak, ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden tavsiye edilmez.

Bağışıklığı güçlendirmek için araçlar

Sağlıklı bir diyete ve normal bir uyku rejimine ek olarak, doktorlar vücudun doğal savunmasını hızla arttırmak için doğal veya sentetik immünmodülatör ajanları önerecektir. Bunların en yaygın olanları aşağıda listelenmiştir:

Ev tedavisi için etkili halk ilaçları

Uzmanlara yönelme fırsatından mahrumsanız, bademcik iltihabının üstesinden gelmek büyükannesinin yemek tariflerine yardımcı olacaktır. Angina'nın evde halk ilaçları kullanarak tedavisi sabır ve aşırı dikkat gerektirecektir, ancak bu konuda imkansız bir şey yoktur. Kendinize en etkili yöntemleri yazın:

 • Propolis tentürü ile durulayın. Boğaz ve iltihaplı bademcikler anestezi yardımcı olacak etkili bir araçtır. Bu ilacı hazırlamak için 15-17 gram propolis ve 80-85 ml alkol gerekir. Malzemeleri karıştırın ve pürüzsüz hale gelinceye kadar karıştırın. Sonra 24-36 saat boyunca demlensin. irinli bademcik Orofarenksin tentürü iltihaplı alanlar yaymak için gerektiğinde göklerde ve boğazdaki ağrı gidermek için. Daha uygun hale getirmek için, bu tentürden bir sprey yapabilirsiniz. Halk ilaçlarını boş bir inhalipt veya klorofililpt şişesine dökün ve artık boğazınızın pamuk tomurcukları ile temizlenmesine gerek kalmayın.
 • Bir elma sirkesi çözeltisi ile boğaz durulayın. Basit bir çare bademcik iltihabı belirtilerinden kurtulmaya yardımcı olacak veya hatta ilk aşamada onu yenecektir. Bir bardak kaynamış su (200 ml) alın, buna elma sirkesi 35 ml ve bir kaç damla iyot ekleyin. Pürülan boğaz ağrısı semptomları ortaya çıktığında, tedavi aşağıdaki gibi olmalıdır: 120 ml boğazı durulamak için kullanılır ve kalan 80 ml içilir. Yatmadan önce bu işlemi yapın ve ertesi gün rahatlama hissedeceksiniz. Boğazdan bir gargaradan sonra yemek için gerekli değildir.
 • Pancar tentürü ile boğaz yıkayın. Sağlıktan ödün vermeden hamilelik sırasında bir çocuk veya bir kadında pürülan boğaz ağrısı ile tedavi edilebilen doğal bir ilaç. Geleneksel bir rende kullanarak, kırmızı pancardan bir yulaf ezmesi yapın, 1: 1 oranında kaynar suyla doldurun, örtün ve 6-8 saat demleyelim. Boğazınızı her 1,5 - 2 saatte bir infüzyon ile yıkayın ve bir gün içinde tehlikeli bulaşıcı hastalıklar ortadan kalkacaktır. Bazı durumlarda, tedavi üç güne kadar sürebilir. Kronik bademcik iltihabı olan insanlar, bu halk ilacı, herkes gibi, yardım etmek mümkün değildir.
 • Limon. Bademcik iltihabı başlangıç ​​aşamasında apselerini nötralize edecek basit bir yöntem. Halk tarifleri uzmanları evde boğaz ağrısını nasıl tedavi edebileceklerini anlatıyor: Limonu meyve sıkacağıyla geçirin, kemikleri çıkarın ve suyu yavaşça içirin. O kadar kolay olmayacak, ama tehlikeli bir hastalıktan kurtuluş uğruna acı çekmek zorunda kalacak. Bu içeceği günde 2 kez kullanın ve yüksek olasılıkla pürülan boğaz ağrısının gelişmesini durdurabilecektir.
 • Propolis ile inhalasyon. Eğer arı tutkalı ile pürülan anjina tedavisi şüpheniz varsa tehlikeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bir litre su kaynatın, propolis tentür bir çorba kaşığı ekleyin, kap sıcak bir ilaç ile bükün ve bir havlu ile kaplı, 2-3 dakika derin nefes al. Bazen nefesinizi tutmak için deneyin, böylece propoliste bulunan yararlı eser elementler akciğerlerin iç dokularına iletilebilir. İlk aşamada pürülan anjini yenmek için beş seans yeterli olacaktır.

Çocuklarda pürülan anjina tedavisi daha

Çocuk pürülan anjina geliştirdiğinde, tedavi mümkün olduğunca çabuk başlatılmalıdır. Hastalığın nedeni süper soğutmada yatıyorsa, sıcaklığın saatlik olarak ölçülmesi gerekir ve eğer 37.5 veya daha fazla yükselirse, ateş düşürücü olur. İlk aşamada enfeksiyon ile başa çıkmak için boğaz için spreyler yardımcı olacaktır ("Ingalipt", "Chlorfillipt"). Durum 48-60 saat içinde geri dönmezse, hemen hastaneye gidin. Aşağıdaki videoda, Dr. Komarovsky fotoğraf ve video çizimleri ile değerli tavsiyelerde bulunur.

Boğaz ağrısı sonrası komplikasyonları nasıl önleyebiliriz?

Eğer irinli anjina antibiyotik tedavisi ve halk ilaçları tanısı varsa hızla durumu düzelir, fakat 2-3 hafta tam iyileşme sonrasında hastalık dönebilir. Bunu önlemek için terapinin sonlandırılmasından sonra basit prosedürler uygulayın:

 • antibakteriyel ajanlarla gargara yapmaya devam edin;
 • Bir doktor tarafından reçete edilen tabletleri, en sona kadar, durum zaten normalleştirilmiş olsa bile;
 • İyileştikten sonra tekrar enfeksiyon riskinden kaçının: dondurmayı bırakın, soğuk su içmeyin, sadece düşük nem seviyesinde sokağa çıkın.

Tonsillit profilaksisi

Şimdiye kadar okuduktan sonra, yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğinizi zaten biliyorsunuz, ancak bu sinsi hastalığa yakalanmayı önlemek istiyorsanız, daha da iyi olacaktır. Bir pürülan boğaz ağrısı ile savaşmaktan kaçınmak için, taslakları ve uzun süreli hipotermi kaçının. Vücudunuzu yumuşatın ve bağışıklık sistemini vitaminler içeren faydalı gıdalarla güçlendirin. Mümkünse, açık hava sporları için gidin.

Bademcik iltihabı için ilaçların video incelemesi

Aşağıdaki videoyu görüntüledikten sonra, augmentin, streptocide, ampisilin, penisilin, furacilin vb. Ilaçlar hakkında genel bilgi edineceksiniz. Bu bilgi, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde nasıl iyileştireceğinizi anlamanıza yardımcı olacaktır. Sağlığına zarar vermemek için uzmanların tavsiyelerini ve uyarılarını dikkatlice dinleyin.

Angina solunum yollarının tehlikeli bir enfeksiyöz hastalığıdır.

Pürülan anjina çeşitli mikroorganizmalar tarafından kışkırtır. Enflamatuar süreç bademcikler ve gökyüzü üzerinde görünür.

Hastalık bulaşıcı, hava yoluyla bulaşan damlacıklar ve aynı zamanda kamusal nesneler ve bulaşıklar yoluyla bulaşır.

Pürülan anjina, hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bir hastalıktır. Hastalık provoke hipotermi, bağışıklık zayıflamış, patojen mikroflora taşıyıcısı ile iletişim, kaldırılmış bademcikler.

Hastalık periyodik bir doğaya sahiptir, yani insanlar özellikle ilkbahar-sonbahar döneminde, bağışıklıkta bir azalma olduğunda, vitamin ve eser elementlerin eksikliğinde, bir grip salgınında hastalanırlar. Angina, özellikle pürülan sonuçlarıyla doluysa, evde pürülan anjinin nasıl tedavi edileceği sorusuyla ilgilenmek son derece önemlidir.

Pürülan boğaz ağrısı nedenleri

Bademcikler veya bademcikler, mikroorganizmalar her zaman yaşamaktadır. Bağışıklık normal olduğunda hastalık ortaya çıkmaz. Anjinaya neden olan faktörler varsa, hastalıktan kaçınılamaz.

Genellikle bu, bir kişinin ıslak ayaklara kavuştuğu, yağmurda yakalandığı, aşırı soğutulduğu bir durumdur. Ayrıca, yenen dondurma veya klimanın altında uyumak da yaz aylarında bile hastalığı kışkırtır. Bir kişi burnuna değil ağzına kadar sürekli nefes alırsa, vücudun savunması azalır ve bademcikler ve boğaz ilk olarak acı çeker. Tabii ki, özellikle de vücudunuz zayıflamışsa, anjina hastası olan bir hastadan enfekte olmak daha kolaydır.

Anjin ilk belirtileri başlar başlamaz. Bu, patojenik mikroorganizmaların bademciklere nüfuz ettiği anlamına gelir. Akut bademcik iltihabı boğazı etkilese de, kişi genel olarak kötü hissettirir: halsizlik artar, halsizlik, vücut ısısı yükselir. Akut bademcik iltihabında, yutulduğunda ağrı artar, bademcikler kırmızılaşır, pürülan bir formda noktalar veya sarı kaplama şeritleri görülür.

Staphylococcus aureus, Haemophilus influenzae, Neisseria - Genel olarak, pürülan angina ana sebebi (vakaların% 80'den fazla) β-hemolitik streptokok grubu A. angina diğer nedenleri düşünün. Virüs de hastalığı provoke edebilir. Böyle bir durumda (örneğin gerpangina) pürülan ve viral anjin yoktur. Enfeksiyon mukus veya balgam damlacıkları ile kirlenmiş havanın soluma ile çok hızlı bir şekilde yayılır.

Bu nedenle, istenmeyen sonuçları önlemek için evde pürülan bir anjinin neyi tedavi edeceğini bilmek önemlidir. Pürülan anjina için antibiyotikler - en uygun tedavi seçeneği, doktor tarafından atanırlar.

Hastalığın formları

Bugün birçok çeşit anjina vardır.

 • 1) Phlegmonous tonsillit. Bir kişinin vücut ısısı 40 dereceyi aştığı ve boyun ödemi ve solunum durması nedeniyle ölümcül bir sonucun ortaya çıkabileceğinden acil yatışa ihtiyaç duyulmaktadır.
 • 2) Katarrhal. Bu tür anjin en güvenli olanıdır. Hasta bademciklerin kızarması, büyüklüğünde, boğazında, nefes darlığında artışa neden olur. Gereksiz sonuçlardan kaçınmak için hasta bir doktora başvurmalıdır.
 • 3) Lacunar türü. Bademcikler üzerinde beyazımsı bir kaplama ortaya çıkarır. Sadece özel bir araç kullanarak bir doktor tarafından çıkarılmalıdır.
 • 4) Foliküler tip. Bu angina, tedavi edilmemiş kataral anjina ile ortaya çıkar. Bademcikler çok büyük olurlar, boğazdaki ağrı çok güçlüdür, yutma yemi çok sert ve acı verir. Hasta boyun altında lenf düğümlerinde artış ve sıcaklıkta bir artış hisseder. Foliküler anjinanın karakteristik bir özelliği, bir iğne başı ile hacimdeki bademciklerin pürülan noktalarıdır.
 • Bu form, anjina tiplerine çok ayrılır, çünkü bir form başka bir provoke komplikasyona dönüşebilir. Birçok durumda, doktorlar difteri şüphesi duyar. kızıl ateş çünkü anjina ile semptomları çok benzer.

  Purulent boğaz ağrısı belirtileri

  Enfeksiyondan bir hafta sonra, yetişkinler ve çocuklar pürülan boğaz ağrısının ilk belirtilerini hissetmeye başlarlar. Bazen enfeksiyonun kuluçka dönemi azalır. Purulent boğaz ağrısı için bu belirtiler en tipik:

 • lenf düğümlerinin ağrıları;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • boyun şişmesi;
 • eklemlerde ağrı;
 • sıcaklık artışı;
 • bademcikler üzerinde beyaz kaplama, şiddetli hiperemi, boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda persenji ve ağrı;
 • halsizlik, depresyon, ateş dahil olmak üzere genel sağlık durumu;
 • ciltte döküntü;
 • burun akıntısı ve öksürük (mevcut olmayabilir).
 • Zararlı mikroorganizmalar çok hızlı çoğaldığından, doktor tarafından önerilen tedaviye zamanında başlanması çok önemlidir. Aksi halde, böbrek hastalığı, romatizma meydana gelebilir. kanın kirlenmesi.
  Bu semptomatoloji ile doktorlar tavsiye başarısız olmak için doktora başvurun :

 • şiddetli baş ağrısı;
 • yüksek sıcaklık;
 • gıda ve sıvıları yutma ile ilgili problemler;
 • genel zayıflık;
 • eklemlerde ağrı;
 • bademcikler üzerinde pürülan kaplama.
 • Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

  Yetişkinlerde, pürülan anjina öncelikle evde antibiyotiklerle tedavi edilir.

  Her durumda antibakteriyel tedavisi uygulanır. Genellikle anjina ile, doktor penisilin antibiyotik, sefalosporinler reçete. İlaç iyi çalışmıyorsa, tedavi taktikleri değişir, diğeri için bir tür antibiyotik.

  Evde pürülan boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir

  Hastalıkla hızlı bir şekilde başa çıkmak için evde tavsiye edilir:

 • 1) Boğaz durulayın. Böyle miramistin, furatsillin, iodinol, Tantum Verde, tuz + soda + iyot, papatya, nergis ve kaynatma olarak İlaçlar, adaçayı irin kaldırmak ve inflamasyonu azaltmak için yardımcı olabilir. Boğaz ağrısı olan gargara en az 1-2 saatte bir önerilir.
 • 2) Spreyler. Kullanılmış bioparoks, geksidin, stopangin, Geksoral, akvalor, proposol enfeksiyonu ile baş ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı.
 • 4) Yatak istirahatına uygunluk. Böylece, vücut enfeksiyon ile başa çıkmak ve komplikasyon riskini azaltmak için daha hızlıdır.
 • 5) Bol sıcak içecek. Kompostolar, çaylar, bitki özleri, sıcak meyve içecekleri, mineral alkali su anjinayı hızlı bir şekilde tedavi etmeye ve ayrıca toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur.
 • Doktor tavsiyesine daha fazla bağlılık, daha hızlı iyileşme gelecektir.

  Halk ilaçları ile angina tedavi nasıl

  Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisinde en etkili halk ilaçları. Gargara daha:

 • sirke ilavesiyle taze pancar suyu ile gargara.
 • durulama: hidrojen peroksit - ılık su bardağı başına 1 çay kaşığı.
 • sarımsak tentürü, calendula çiçekleri, papatya, adaçayı.
 • bal. 1 çay kaşığı bir bardak su içinde çözülür ve bu çözelti boğazı durulama.
 • votka sıkıştır. Hastanın durumunu hafifletmeye yardımcı olur. Bunu yapmak için, birkaç kat katlanmış gazlı bez tavsiye, votka ile ıslatın. Boyuna polietilen ile 20 dakika süreyle uygulayın.
 • Halk ilaçları yardımıyla tedaviyi tamamlayabilirsiniz, ancak ilacı tamamen değiştirmek imkansızdır.

  önleme

  Herhangi bir profilaksi, bağışıklıktaki artışla başlar. Vücudun güçlü koruyucu reaksiyonu patojenlerin bir hastalığa dönüşmesine izin vermez.

  Mineral-vitamin kompleksleri alın, sertleştirin, spor yapın, daha fazla meyve, sebze ve ekşi sütlü ürünler yiyin. Olumlu düşünme ve stres yönetimi de önemlidir. Bakteriler hemen aktive edildiğinde aşırı soğutmadan kaçınılmalıdır.

  Daha fazla sıvı içirin, odanın içindeki havanın fazla kurutulmadığından emin olun. Klimadan doğrudan tazeliğin akışı altında olmayın.

  Ayrıca, soğuk algınlığı veya boğaz ağrısı olan hastalarla temas kuramazsınız. Akut respiratuar hastalık salgınları sırasında, grip, sergi, tiyatro ve çok sayıda insanın tıkanık olduğu yerler tarafından ziyaret edilmemelidir.

  Yerel bağışıklığı artırmak Ekinezya, Bronko-aşı, Ribomunil, C vitamini gibi ilaçların yardımıyla olabilir.

  komplikasyonlar

  Pürülan boğaz ağrısı durumunda, genellikle aşağıdaki komplikasyonlar ortaya çıkar:

 • 1) Paratonzillit ve paratonzil apsesi. Çocuk, boğaz ağrısının başlangıcında sadece 5.-6. Günlerde hastaneye yatırıldıysa ortaya çıkabilir. Yüksek ateş, ateş, şiddetli tek taraflı boğaz ağrısı, ağzı açarken ağrı, şiddetli tükürük vardır.
 • 2) Mediastinit. Bu bir paratonsillar apse sonrası nadir görülen bir komplikasyondur. Hastalık sırasında, irin boynunun ulaşılması zor kısımlarına girer. Hastalık ameliyat gerektirir.
 • 3) Otitis. Kulak iltihabı. Bir veya iki, uygunsuz tedavi ile ortaya çıkabilir.
 • 4) Poliartrit.
 • 5) Romatizma.
 • 6) Glomerülonefrit. Nadiren görülür - vakaların% 0.8'inde.
 • 7) Septik artrit. Bu, içinde bakterilerin bulunduğu eklemlerin iltihaplanmasıdır. Antibiyotik kullanımı sayesinde bu komplikasyon nadiren görülür.
 • Unutmayın: pürülan anjina tehlikeli bir bulaşıcı hastalıktır, bu yüzden kendi kendine ilaç vermek tehlikelidir! Terapistin yetkin yaklaşımıyla hastalık 7-10 gün içinde çözülecektir.

  Purulent boğaz ağrısı - evde tedavi

  Pürülan anjina, lenfadenoid oluşumlar ve faringeal mukoza üzerinde pürülan odakların ortaya çıktığı enfeksiyöz bir hastalıktır. Enfeksiyon etkenleri patojenik mikroplardır - streptokoklar, stafilokoklar, pnömokoklar, vb. Patoloji, vücudun güçlü bir zehirlenmesi ve ağır bir akım ile karakterizedir. Bakteriyel floranın uzaklaştırılması, menenjit, otitis, romatizma, miyokardit vb. Gelişmelere yol açabilir.

  Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir? Pürülan tonsillit tedavisi antibakteriyel ilaçların kullanımı ile eşlik eder. Etiyotropik ilaçlar patojenlerin yok olmasına ve palatine bademciklerdeki inflamasyonun gerilemesine katkıda bulunurlar. Antimikrobiyal tedaviye ek olarak, patolojinin klinik belirtilerinin ortadan kaldırılmasıyla semptomatik ilaçlar kullanılır.

  Pürülan boğaz ağrısı çeşitleri

  Tonsillit tedavisi ne kadar çabuk? Terapi yöntemleri patojen türüne ve hastalığın gelişim aşamasına göre belirlenir. Orofarenkseki pürülan oluşumlar, anjina'nın iki formunun gelişmesi sonucunda ortaya çıkar:

  1. foliküler - şiddetli zehirlenme ve ateşli ateş eşlik eden ciddi bir bulaşıcı hastalık. Tedavi en az 5-7 gün boyunca antibakteriyel ilaçların kullanımını içerir;
  2. lacunar - palatine bademcikler üzerinde pürülan birikmesi ile karakterize bir patoloji. Tedaviye her zaman patojenlerin aktivitesini inhibe etmeyi amaçlayan antimikrobiyal ajanların alınması eşlik eder.

  Tonsillit her zaman bağımsız bir hastalık değildir. Semptomatik semptomatolojinin ortaya çıkışı, kızıl ateş, tüberküloz veya sifiliz gelişiminden kaynaklanabilir.

  Terapi prensipleri

  Yetişkinlerde pürülan bademcik iltihabını hemen tedavi etmek, sadece karmaşık tedavi durumunda mümkündür. Muayeneden sonra, uzman sadece patojenleri değil, aynı zamanda patolojinin lokal belirtilerini ortadan kaldırmayı amaçlayan ilaçların kullanımını öngörür. Bu tür ilaçların zamanında uygulanması durumunda iyileşme sürecini hızlandırmak mümkündür:

  • antimikrobiyaller;
  • sülfa;
  • antihistaminler;
  • anti-enflamatuar;
  • ağrı;
  • dekonjestanlar;
  • ateş düşürücü.

  Ayrıca, bir hastalık meydana geldiğinde, yatak istirahatine kesinlikle uymalısınız. "Ayaklarının üzerinde" irinli tonsillit uzatma piyelonefrit, böbrek yetmezliği, menenjit, labirentitis ve sepsis içerebilir aralarında ciddi komplikasyonlar gelişmesi ile doludur. vb bitki çayları, jöle, meyve sularında, sabırlı bol ılık içki temin edilmesi arzu ateşli ateş varlığında

  Mukoza boğazında mekanik hasarı önlemek için, tedavi süresi boyunca sıvı bulaşıkların lehine katı ve baharatlı yiyecekler almayı reddetmelidir. Vücudun direncini artırmak için, ilaçları bağışıklık kazandırıcı vitamin komplekslerinin kullanılması tavsiye edilir, ancak sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine.

  Antibakteriyel ajanlar

  Antimikrobiyal ajanların kullanımı olmadan pürülan bademcik iltihabını hemen tedavi etmek neredeyse imkansızdır. Antibiyotikler - gram-pozitif ve gram-negatif mikropları ortadan kaldıran ayrı bir ilaç grubu. Farklı eylem ilkeleri olabilir, yani:

  1. bakteriyostatik - üreme fonksiyonlarını olumsuz etkileyen patojenik hücrelerde protein bileşenlerinin sentezine müdahale eder;
  2. bakterisidal - bunların tahrip olmasına neden bakterilerin hücre duvarının imha işlemi uyarır ve böylece patojenik bitki örtüsü ortadan kaldırır.

  antibiyotik tedavisi atlama antibiyotik özel bir tip etkilerine bakteriler artmış direnci neden olduğu hastalıkların bir nüks yol açabilir.

  Erişkinlerde pürülan anjinin tedavisi, penisilin, makrolit veya sefalosporin grubundan ilaçların kullanılması ile birlikte görülür. Kural olarak, tedavinin başlangıç ​​şeması penisilin ilaçlarını içerir. İlacın bileşenlerine pozitif dinamikler veya alerjilerin yokluğunda, hastalara sefalosporin veya makrolid grubundan ilaçlar reçete edilir.

  Hazırlıklara genel bakış

  Antimikrobiyal ajanlar foliküler veya lacunar, daha seyrek olarak - akıntılı tonsillit gelişimi için reçete edilir. Tedavi, alerjik reaksiyonları provoke edebilen penisilin kullanımıyla başlar. Bazı bakteriler, yıkımlarını engelleyen beta-laktamaz üretebilirler. Bu durumda, patojenleri öldürmek için geniş spektrumlu ilaçlar kullanılır.

  Pürülan tonsilliti hızla tedavi etmek için hangi antibiyotikler kullanılır?

  • Ampioks, bileşenleri penisilinaz oluşturan birçok bakteri suşuna karşı aktif olan bir ilaçtır; Komplike olmayan ve karmaşık formlardaki bademcik iltihabının tedavisinde kullanılır;
  • "Macropen" - da sadece bakterileri, ancak hücre içi patojenler öldürmek için kullanılan makrolid,:. Chlamydia, Mycoplasma, vs; Bu süpüratif lezyonlar ve plaktan yutak temizler;
  • "Abaktal", çoğu bakteriye karşı bakterisidal etki gösteren bir ilaçtır; frontitis, sinüzit ve piyelonefrit ile komplike olan bademcik iltihabının tedavi edilmesine izin verir;
  • "Tsifran" - ölümüne yol açan patojenik mikropların çoğalmasını önler; Çok amaçlı mikroplar tarafından tetiklenen patolojileri tedavi etmek için kullanılır;
  • "Doxycycline", çoğu aerobik bakteriye karşı aktif olan geniş spektrumlu bir ilaçtır; KBB organlarında ve alt solunum yollarında enfeksiyöz inflamatuar süreçleri tedavi etmek için kullanılır.

  Çoğu antimikrobiyal ajanlar toksik etki gösterir. Böbrek yetmezliği olan hastalar sadece bir uzmanın tavsiyesi üzerine ilaçla tedavi edilmelidir.

  Sülfanilamid preparatları

  Sıklıkla, KBB hastalıklarının karmaşık formlarının tedavisine, sülfanilamid preparatlarının alınması eşlik eder. Enflamasyon odaklarında bakteriyel floranın tahribatını hızlandırırlar, bu da etkilenen dokunun restorasyonu ile sonuçlanır. Böylece, mukoza doku reaktivitesi artar, bu da pürülan süreçlerin yeniden gelişmesini engeller. Sülfonamidler nelerdir?

  Sülfanilamid preparatları, bakteriyostatik etkiye sahip antimikrobiyal ilaçlardır. İlaçların aktif bileşenleri, patojenik hücrelerde DNA'nın sentezini baskılamakta, bu da bakterilerin üreme fonksiyonunun ihlaline yol açmaktadır. Enflamasyon odaklarındaki patojenlerin sayısının azaltılması, hastalığın inflamasyonu ve klinik belirtilerini hızlı bir şekilde tutmaya yardımcı olur.

  Yetişkinlerde pürülan tonsillit tedavisi için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

  Önemli! Sülfonamidleri kan, nefrit, böbrek yetmezliği ve Graves hastalığında kullanamazsınız.

  İlaç tedavisi, bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Aşırı doz, vb bulantı, kas ağrısı, baş ağrısı, gastrit, bronkospazm, dahil olan biri en sık yan etkilere neden olabilir

  Hiposensitleştirici ilaçlar

  Hastalığın lokal belirtilerini hızlıca durdurmak için antihistaminikler kullanın. Antihistaminikler, hipo duyarlılaştırıcı etkiye sahip olan maddelerdir. İlaç bileşenleri histamin duyarlı rekabetçi reseptör blokajı gerçekleştirir. İnflamasyonun nörotransmiterlerinin baskılanması aşağıdakilere katkıda bulunur:

  • farinkste enflamatuar süreçlerin azaltılması;
  • etkilenen dokulardan şişkinliğin giderilmesi;
  • orofarinkste hiperemi ortadan kaldırılması.

  Antihistaminikler genel tedavi şemasına dahil edilir ve bu nedenle en az 5 gün süreyle alınmalıdır. İlaçların erken çekilmesi lenfadenoid dokunun tekrar inflamasyonuna ve iyilik halinin kötüleşmesine yol açabilir.

  Tedavi bademcik iltihabı antihistaminler bakteri zehirlenme metabolitlerinin kaynaklanan alerjik reaksiyonlar kabartma kolaylaştırır. dokularda patolojik süreçlerin regresyon hızlandırmak için, yetişkin "pipolfen", "Aerius", "Difenidramin" "Claritin", "Suprastin" "Zyrtec", "kalsiyum glukonat" vb görevlendirilebilir

  Tabletli ve aerosol antiseptikler

  Kürlenmiş lacunar ve catarrhal tonsillitis topikal ajanlar ile tedavi edilebilir. Antiseptik spreyler ve emilim için tabletler, farengeal mukoza üzerinde dezenfekte edici bir etkiye sahiptir. Bu, inflamasyon odaklarında patojenlerin ve tek hücreli mikroorganizmaların tahrip olmasına katkıda bulunur.

  Anti-foul preparasyonlar, mantar patojenlerinin bakteriyel enfeksiyona bağlanmasını önleyen mikrop öldürücü özellikler tanımıştır. Antiseptiklerle tedavi, enflamasyon odaklarında besin ortamının ortadan kaldırılmasına katkıda bulunur, bu da etkilenen dokularda mikropların sayısında bir azalmaya yol açar. Enflamasyonun gerilemesini hızlandırmak için, tedavi sırasında aşağıdakileri içeren antiseptik tabletleri ve spreyleri kullanmanız önerilir:

  Mevsimsel hastalıkların alevlenme döneminde antiseptik ilaçların önlenmesinde kullanılması önerilir.

  Yukarıdaki ilaçların bazıları analjezik ve anti-ödematöz etkiye sahiptir. Antiseptiklerin sistematik olarak uygulanması birçok kez lokal immünitenin restorasyonu nedeniyle iyileşme sürecini hızlandırır.

  Tuz ile durulayın

  Pürülan iltihabı nasıl tedavi edebilirsin? Farinksin salin solüsyonlarla sterilize edilmesi, lokal antiseptiklere iyi bir alternatiftir. Konsantre edilmiş tuzlu sıvı, patojenlerin mukoza derin tabakalarına nüfuz etmesini önler, bu da komplikasyonların gelişmesini engeller. Boğazın durulama ile yıkanması, pürin bademciklerinin pürülan içeriklerden ve dolayısıyla bakterilerden temizlenmesi için en etkili yöntemlerden biri olarak kabul edilir.

  Çözeltinin hazırlanması aşağıdaki önerilere eşlik etmelidir:

  1. 250 ml sıcak (kaynatılmış) su 1 çay kaşığı içinde çözülür. sofra tuzu;
  2. Çözeltiye ekle 1 çay kaşığı. soda ve 3-4 damla iyot;
  3. ortamı 38 dereceye ısıtın;
  4. boğazınızı durulayın, dilinizi mümkün olduğunca uzak tutmaya çalışın.

  İşlemden sonra, 20-30 dakika boyunca içmek ve yemek için arzu edilmez.

  Bademcik iltihabı tedavisi için, haftada en az 4 kez sanation yapılmalıdır.

  Hemen, buhar inhalasyonları ile pürülan iltihap tedavisinin yasak olduğunu belirtmek gerekir. Orofarinkste sıcaklıkta hafif bir artış, patojenik ajanların geliştirilmesi için optimal koşullar oluşturur. Komplikasyonları önlemek için, inhalasyon, ilaç çözeltisini oda sıcaklığında bir aerosole dönüştüren bir nebülizör ile gerçekleştirilir.

  Bademcik iltihabı tedavisi için hangi ilaçlar? Etkili çözüm ilaçları arasında:

  Patolojinin tedavisi için komplikasyonlar ortaya çıkarsa, Lazolvan'a dayalı çözümler kullanılabilir. Balgamın seyrelmesine ve solunum yollarından tahliye edilmesine katkıda bulunurlar. Larinksin şişmesiyle birlikte sağlığın keskin bir şekilde alevlenmesiyle, "Pulmicorta" veya "Hydrocortisone" gibi glukokortikosteroid preparatlarının kullanılması arzu edilir.

  Yazar: Guseinova Irada

  © 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

  Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

  Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

  Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Yetişkinlerde bir farenjit tedavi etmek için

  Boğazda rahatsızlık verici duygular, rahatsızlık ve terleme karmaşık bir hastalığın belirtileri olabilir. Faringeal mukozanın inflamatuar süreci kendini belli belirti gösterse de, yetişkinlerde farenjit tedavisini etkileyen bir faktör vardır.

  Belirtileri ve strep boğaz tedavisi

  Palatine bademcikler üzerinde bulunan inflamatuar süreç, bir tür akut veya kronik tonsillittir. İlk tip streptokok enfeksiyonlarının neden olduğu anjinadır. Bu bulaşıcı bir hastalıktır, bu nedenle hızlı bir şekilde tedavi edilmesini gerektirir, böylece başkaları ile temas halinde olan bir kişi kendi dağıtıcısı olmaz.