Loading

Diphtheria - nedir bu? Fotoğraf, semptom ve tedavi

Difteri - avantajlı olarak hava damlacıkları tarafından iletilen bakteri difteri, neden olduğu akut enfeksiyon hastalığı, mukoza tabakası genellikle rotorlar ve nazofarinks iltihabı, hem de zehirlenme fenomeni, kardiyovasküler lezyon sinir ve boşaltım sistemleri ile karakterize edilir.

Difteri etken maddesi difteri mikropunun toksijenik suşudur. Uçlarında kalınlaşmaya sahip bir çubuk gibi görünüyor. Mikroplar, V. harf şeklinde düzenlenmiştir. Tehlikeli zehirler salgılarlar - ekzotoksin ve nöraminidaz. Ayrıca, nitratları nitritlere geri yükleyebilen sistin ve ferment glikozunu yıkarlar.

nişasta fermente yeteneği ile, ağır - hafif, nişasta mayalanmamış edildiği, ikinci - - ortalama, orta üçüncü birinci: dolayı nişasta hastalığı fermantasyona mikroorganizmaların yeteneği üç klinik formları halinde ayrıldı. Ama aslında böyle bir ilişki hiç mevcut değil. Toksinler, sadece bir mikroorganizmanın en büyük bireylerini üretebilir.

Difteri etken maddesi

Difteri neden gelişir ve nedir? Difteri için inkübasyon süresi 3 ila 7 gün arasında değişir. Difteri belirtileri çeşitlidir ve sürecin lokalizasyonuna ve şiddetine bağlıdır.

Enfeksiyon kaynağı bir kişidir. Patojenin aktarımı, esas olarak havadaki damlacıklar tarafından gerçekleştirilir, ancak enfeksiyon mümkündür ve temas-evi (enfekte öğeler yoluyla). Difteri, sonbahar-kış mevsimselliği ile karakterizedir. Modern koşullarda, yetişkinler çoğunlukla hasta olduğunda, yıl boyunca difteri ortaya çıkar.

Difteri - hasta kişi ya da difteri basilinin kuluçka dönemi sırasında bir enfeksiyon giyen bir kişi tarafından taşınan ve iyileştikten sonra bir süre olduğu difteri basili,.

Difteri belirtileri

Difteri için inkübasyon süresi 2 ila 10 gündür. Difteri bacillusu giriş yerindeki vücuda nüfuz ettiğinde, patojenin çoğaldığı, toksin salgıladığı iltihaplı bir odak gelişir.

Lenf ve kan toksini vücudun her tarafına yayılarak, hem patojen hem de iç organ ve sistemdeki mukoza zarına (veya cildine) zarar verir. Patojen en çok yutaklara nüfuz ettiğinden, sıklıkla lokal değişiklikler meydana gelir. Buna ek olarak, iltihaplı odak burun, gırtlak, kulak, cinsel organlar, gözler, derinin yara yüzeyinde gelişebilir.

Difteri belirtileri patojenin konumuna bağlıdır. Hastalığın tüm formlarının genel semptomları arasında, aşağıdakileri ayırt edebiliriz:

 • Boğaz ve bademcikleri kapsayan kalın gri baskınlar;
 • boğazda ağrı ve ses kısıklığı;
 • boyundaki lenf düğümlerinin genişlemesi ve etraflarındaki ödem ("boğa boynu" denilen);
 • nefes darlığı veya sık solunum;
 • burun akıntısı;
 • ateş ve titreme;
 • genel halsizlik.

Klinik formuna bağlı olarak difteri belirtileri:

 • Çoğu zaman (tüm hastalık vakalarının% 90'ında) orofarinksin difteri oluşur. Kuluçka süresinin süresi 2 ila 10 gündür (bakteri taşıyıcısı olan kişinin temas anından itibaren). Leffler'ın asası ağzın mukoza zarına nüfuz ettiğinde, ona zarar verir ve doku nekrozuna neden olur. Bu süreç, daha sonra fibrin filmleri ile değiştirilen eksüda oluşumu, ciddi ödem ile kendini gösterir. Zor plak, bademcikleri kaplar, ötesine gidebilir, komşu dokulara yayılabilir.
 • Difteri krupası larinks, bronş, trakeadan etkilenebiliyorsa. Sesin boğuk hale gelmesi, kişinin yüz yüze gelmesi, nefes alması zorluğu, kalp ritmi, siyanozun kırılmasıyla sonuçlanan güçlü bir öksürük vardır. Zayıf bir nabız var, kan basıncı keskin bir şekilde düşüyor, zihninde bir bozukluk konvulsif durumu bozabilir. Tehlikeli form, boğulmaya ve ölüme neden olabilir.
 • Burun difteri. Burun difteri bulunan olgularda, vücudun çok önemsiz bir şekilde zehirlenmesi, süpernümeryal akıntı, seröz-pürülan akıntı, burun ile nefes almanın zorluğu karakteristiktir. Bu difteri formunda, burun mukozası: ödemli, hiperemik, ülserler, erozyon veya fibröz örtüşme (çıkarılması kolaydır, parçalara benzer). Ayrıca burun çevresindeki deride, balmumu tahrişleri ve kabukları. Temel olarak, burnun difteri ile birlikte ortaya çıkar: orofarenksin difteri, bazen göz ve (veya) larinks.
 • Yaygın difteri ile, vücut ısısı ilk otuz sekiz derece veya daha fazla yükselir. Hastalar daha az hareket eder, yorgun hissederler, bazen bulantı ve kusma atakları olur. Zaten birkaç gün içinde bademcikler üzerindeki plak, ağız boşluğunun her tarafına yayılıyor - dil, boğaz, gökyüzü. Lenf düğümleri önemli ölçüde genişler, palpasyona uğradıklarında ağrılıdırlar.
 • Zehirli form, tedavi edilmemiş önceki formların bir komplikasyonudur. Vücut ısısı 40 ° C'ye yükselir, zehirlenme sendromu belirtileri ortaya çıkar: boğazda boğulma, titreme, eklem ağrısı, eklem ağrısı. Hastalarda kusma, ajitasyon, öfori ve deliryum vardır. Deri solgun ve boğazın mukoza zarı şişer ve kırmızıya döner. Larinks lümeninin olası tam kapanması. Fibrinous plak, orofarenksin mukoza zarının çoğunu kaplar, filmler ise kalın ve kalınlaşır. Hastalarda dudakların siyanozu görülür, çarpıntı artar, tansiyon düşer ve hoş olmayan, kokulu bir koku ağızdan gelir.

Difteri için erken dönemde tedavi, herhangi bir komplikasyon olmaksızın tam iyileşmeyi sağlar, ancak tedavi süresi enfeksiyonun şiddetine bağlıdır. Zamanında tedavi olmadığında, koma, felç ve hatta ölüme neden olabilen, kalp dahil ciddi komplikasyonlar mümkündür.

tanılama

Difteri tanısı zordur, çünkü semptomlar diğer birçok hastalığa benzerdir - anjin, stomatit, vb. Teşhisi doğru şekilde saptamak ve uygun tedaviyi reçetelemek için laboratuvar araştırması gereklidir:

 • Bakteriyolojik (orofarinksden swab). Bu yöntemin yardımıyla, patojen izole edilir ve toksik özellikleri oluşturulur;
 • Serolojik. Enflamatuar sürecin şiddetini gösteren bağışıklık yoğunluğunu gösteren Ig G ve M belirlenir;
 • PCR yöntemi, patojenin DNA'sını oluşturmak için kullanılır.

Difteri neden olduğu komplikasyonların teşhisini gerçekleştirmek de gereklidir.

Difteri: fotoğraf

Difteri olan insanlar nasıl görünüyor, fotoğraf aşağıda gösterilmiştir.

Orofarenksin difteri, lokalize form. Sol bademcikte etli kaplama.

komplikasyonlar

Komplikasyonların nedenleri vücuttaki difteri bacillus toksinlerine maruziyet ve daha sonra serumun sokulmasıdır:

 • miyokardit;
 • bulaşıcı zehirli şok;
 • DIC;
 • böbreküstü bezlerinin yenilmesi;
 • çoklu organ yetmezliği;
 • solunum yetmezliği;
 • poli- veya mononöralitler;
 • toksik nefroz;
 • kardiyovasküler yetmezlik;
 • orta kulak iltihabı;
 • pnömoni;
 • paratonsillar apse ve diğerleri.

Yukarıda tarif edilen komplikasyonların ortaya çıkış zamanı, difteri tipine ve şiddetinin derecesine bağlıdır. Örneğin, toksik miyokardit hastalığın 2-3 haftasında ve nörit ve poliradikülonatropati - hastalığın arka planında veya tam iyileşmeden 1-3 ay sonra gelişebilir.

Difteri tedavisi

Difteri şiddetine bakılmaksızın, çocuklarda ve yetişkinlerde tedavi bir hastanede (hastanede) yapılır. Tüm hastalar için ve difteri ve bakteriyel taşıyıcılardan şüphelenilen hastaların hastaneye yatırılması zorunludur.

Difteri varlığını doğrularken, antitoksik antidiftheria serumu hemen uygulanır, bu da kandaki ekzotoksinin nötralize edilmesine yardımcı olur. Antidiftheria serumunun dozu, hastalığın şiddeti ile belirlenir. Lokalize bir formdan şüphelenirseniz, tanı açıklanana kadar serumun uygulanmasını geciktirebilirsiniz. Doktor, difteri toksik formundan şüphelenirse, hemen serum tedavisine başlanmalıdır. Serum intramüsküler veya intravenöz olarak uygulanır (şiddetli formlarla).

Serum ile kombinasyon halinde antibakteriyel ilaçlar reçete. Tüm spektrumda, eritromisin (penisilin, ampioks, ampisilin, tetrasiklin gibi) en popüler olanıdır ki bu patojeni yok eder. Zaten bu aşamada bir kişi sadece iyileşmeye başlamamaktadır, ancak vücudu artık tanı anında en önemli olan difteri basiline maruz kalmamaktadır.

Difteri tedavisinde diğer önemli bir nokta da vücudun sarhoşluğunun zayıflamasıdır. Bunu yapmak için, polionik çözeltiler, glukokortikoitler, potasyum karışımı girişini kullanın. Eğer bu tür önlemler sonuç vermezse, o zaman kanın temizlenmesi (plazmaferez) belirtilir.

önleme

Spesifik olmayan korunma aşağıdaki kuralları gözlemlemekten oluşur:

 1. Hastaları ve bakteriyel taşıyıcıları zamanında tanımlar ve izole eder.
 2. Mevcut ve son dezenfeksiyonu gerçekleştirin.
 3. Hastayla temas halinde olan tüm kişileri incelemek için bir kez.
 4. Üç gün boyunca anjina hastalarını takip edin.
 5. Okul çocuklarının yıllık tıbbi muayenesini yapın.
 6. Enfeksiyöz bölümden taburcu edildikten sonra 3 ay içinde nekahat difteri gözlemleyin.

Difteri karşı aşılama

Difteri için en etkili korunma aktif aşılamadır. Bu, antikorları üretmek için vücudu uyaran az sayıda basilin ortaya çıkmasıdır. Bu antikorlar gelecekte difteri enfeksiyonuna müdahale etmese de, komplikasyonların nedenlerini nötralize edebilirler - bakteriyel toksin ve böylece hastalığın ilerlemesini zayıflatırlar (antitoksik bağışıklık).

Herhangi bir inokulumda difteri aleyhine aşı yapabilirsiniz. Difteri aleyhine aşılama Ulusal Koruyucu aşılar takvimine dahildir. Çocuklar için aşılama üç aşamada (3, 4,5 ve 6 ay) gerçekleştirilir. 18 aylıkken 6-7 ve 14 yaşlarında revaksasyonlar yapılır. Bundan sonra, çocuk ve yetişkinler her 10 yılda bir difteri aleyhine aşılanmalıdır.

Aktarılan hastalıktan sonra, kararsız bağışıklık formları ve yaklaşık 10-11 yıl sonra bir kişi tekrar hasta olabilir. İkinci hastalık hafif doğası ve tahammül edilmesi daha kolaydır.

görünüm

Akciğer difüzensinin lokalize formları ve ılımlı seyrinin yanı sıra antitoksik serumun zamanında uygulanması durumunda, yaşamın prognozu elverişlidir. Prognozu ağırlaştırmak için ciddi bir toksik form, komplikasyonların gelişimi, daha sonra tıbbi aktivitelerin başlangıcı olabilir.

Şu anda, hasta bakım tesislerinin gelişmesi ve nüfusun kitlesel bağışıklanması nedeniyle, difteri kaynaklı ölüm oranı% 5'ten fazla değildir.

Difteri: Fotoğraf ve hastalık tanımı

Hastalık difteri ilk işaretleri tespit ettiğinde tedavi başlamalıdır Difteri hava yolu lezyon, kalp, sinir sistemi ve böbrek gösterir ciddi enfeksiyöz hastalıkları belirtmektedir. Difteri hem yetişkinler hem de çocuklar tarafından eşit olarak etkilenir. Ne yazık ki, aşılanmış insanlar, bu hastalık ile de enfekte olabilir, çünkü bağışıklık düzgün bir şekilde oluşmamıştır. Hastalığın şiddeti, hastanın genel immünolojik durumuna ve yaşam tarzına bağlı olacaktır.

Boğaz Difteri: Hastalığın ve patojenin bir özelliği

o topuz görünümünü vermek valyutina tanelerini bulundukları uçlarında, bir sopa benzer Corynebacterium diphtheriae'nin, - Hastalık sabit gram pozitif bir bakteri neden olur. sopalarla Patojenite o güçlü eksotoksini vurgular olmasıdır.

Difteri toksini, vücut üzerindeki etkilerinde sadece botulinum ve tetanoza ikinci sırada gelmektedir.

Etken madde dış ortamın etkisine son derece dayanıklıdır ve bu da onu iki aya kadar tozda kalmasına izin verir. Buna ek olarak, çubuk düşük sıcaklıklarda iyi tolere edilir ve ısıtıldığında, on dakikada 60 derecelik bir sıcaklıkta ölür.

Nedeni öldürücüdür:

 • Klorlu preparatlar;
 • Ultraviyole ışınlama;
 • Lizol.

Enfeksiyonun ana yayıcısı bir hastadır. En tehlikeli olanları, hastalığın silinmiş bir klinik formuna sahip olan enfeksiyon taşıyıcılarıdır.

Genellikle difteri ilaçla tedavi edilir

Diphtheria esas olarak havadaki damlacıklar ile bulaşır. Çok nadir durumlarda, yaygın kontamine ev eşyaları veya yemekleri kullanıldığında enfeksiyonun bir temas yolu mümkündür. Etken madde ayrıca gıdada çoğalma kabiliyetine sahiptir.

Difteri için bir boğaz: bir hastalığın belirtileri

Bazen difteri, kataral hastalığı gibi silinmiş bir formda gerçekleşebilir. Boğaz orta derecede şişmiş ve kızarmış olabilir, zehirlenme ılımlı olacaktır. Bu gibi durumlar difteri hastalığı olarak kaydedilmez.

Hastalığın toksik formu diğer semptomlara sahiptir:

 • Farinks üzerinde geniş film kaplama;
 • Son derece geniş bademcikler;
 • Yüksek sıcaklık;
 • Boyun ödemi;
 • Parlak işaretlenmiş zehirlenme.

Bu süreçler, corynebacterium'un toksinlerinin alımının arka planına karşı gelişir. Vücuda ne kadar çok girerse, o kadar zorlaşır.

Bu tür difteri biçimleri vardır:

 • Palatine bademcikler;
 • Burun veya gözler;
 • deri;
 • Genital organlar.

Ancak en yaygın olanı ilk formdur ve ikincisi oldukça nadirdir. Doksikasyon derecesi açısından, difteri, yaygın, lokalize ve toksik olarak ayrılır.

Difteri için önemli bir işaret, ağızdan keskin bir tatlı tadın ortaya çıkmasıdır.

Genellikle orofarenksin difteri belirtileri göz önünde bulundurulur. Bu formda, farinks ve palatine bademcikler etkilenir. Her şey sıcaklıkta keskin bir artışla başlar, daha sonra zehirlenme belirtileri birleşir, boğazdaki ağrı anjinadaki kadar belirgin değildir. Lokalize bir formda hastalık bademciklerin ve yumuşak damakların ötesine gitmez.

Farinksin difteri: komplikasyonlar

Ayrı ayrı, larinksin spesifik bir lezyonu olan difteri semptomlarına dikkat çekmeye değer. Asıl tehlike, bu durumun küçük çocuklarda boğulmaya neden olması ve hatta ölüme yol açmasıdır.

Şüpheli serebral aşağıdaki alanlarda olabilir:

 • Zor ve gürültülü solunum;
 • Havlayan öksürük;
 • Sesin güçlü ses kısılması;
 • Soluk ten rengi.

Farinksin difteri içinde herhangi bir komplikasyon olmaması için zamanla kalifiye yardım istemek gereklidir.

Mukoza zarlarında spesifik filmler oluşur ve belirgin şişlik görülür.

Ek olarak, ciddi hastalıkta, aşağıdakiler gelişebilir:

 • Kan pıhtılaşmasının bozulduğu DIC-sendromu;
 • Bulaşıcı zehirli şok;
 • miyokardit;
 • polinöritis;
 • Nephrosonephritis.

Bu tür komplikasyonlar, güçlü bir indirgenmiş bağışıklığın arka planına ve ikincil bir enfeksiyonun eklenmesine karşı ortaya çıkabilir. En tehlikeli olan hipertoksik ve toksik difteri.

Anjin ve difteri tanısının ayırıcı tanısı: fark

difteri Yaygın ve lokalize şekilleri anjina çeşitli etyolojiler, Behçet sendromu, enfeksiyöz mononükleoz veya jeneralize stomatitisli ayırt etmek önemlidir orofarinksin. difteri internet veya kitaplarda resimde görüleceği aksine nasıl ve laküner tonsillit bakmak için.

Aşağıdaki belirtilerden bademcik iltihabı farkı:

 • Soluk cilt;
 • Orta zehirlenme;
 • Hastalığın yavaş gerilemesi;
 • Orofarinksin zayıf tıkanıklığı.

Filmler göründüğünde tanı çok daha kolaydır. En zor farklılaşma semptomatoloji bir boğaz ağrısı boğazına benzer olduğunda ortaya çıkar. Yukarıdaki hastalıkların doğru bir şekilde belirlenmiş diff semptomatolojisini sağlayan pivot tablolar bile vardır.

şüpheli toksik difteriye difdiagnostiki peritonsiller abse, kan hastalıkları, ağız nekrotik anjin yanıklar ile yapılmalıdır.

Toksik form için karakteristiktir:

 • Orofarinksin mukoza zarının ödemi;
 • Farinks ve dil üzerinde fibrinous plak;
 • Sarhoşluğun ifade edilen belirtileri.

Anjina ve difteri tedavisi için preparatlar, dozu takiben doktor reçetesine göre kullanılmalıdır.

Diphtheria topluluğu, kızamık ve yalancı gruptan ayırt edilmelidir. Başlıca özelliği hafif zehirlenme ve disfonik, asfiktik ve stenotik aşamaların tezahürüdür.

Boğaz Difteri: fotoğraf ve tedavi

Hastalığın ciddiyetine bakılmaksızın hem difteri hastaları hem de yetişkinler ve çocuklar için tedavi, bir bulaşıcı hastalık hastanesinde gerçekleştirilir. Terapi için, patojeni kontrol etmek ve bağışıklığı arttırmak için ortak bir protokol kullanılır.

Hastalar atandı:

 • Yatak istirahatı ve diyet;
 • Antidifteri serumu tanıtımı;
 • Antibiyotik tedavisi;
 • antihistaminikler;
 • Anti-inflamatuar lokal terapi;
 • vitaminler;
 • Gerekirse hormonal ilaçlar.

Hastanın durumu kritikse ve komplikasyonlar gelişirse, yoğun bakım ünitesinde hastaneye yatış gereklidir.

Krupinin arka planına karşı bir asfiksi gelişme tehdidi varsa, entübasyon atar - endotrakeal tüpün trakea boşluğuna girmesi.

Detoksifikasyon tedavisi yapılırken, intravenöz uygulama için kolloidal ve kristalokoloidal solüsyonlara büyük önem verilmektedir. İyi bir etki plazmaferezdir.

Boğaz difteri belirtileri (video)

Çoğu durumda, insanlar difteri enfeksiyonuna karşı doğal olarak yüksek bir duyarlılığa sahiptir. Bu özellikle bir önceki hastalık durumunda telaffuz edilir. Yaşamın ilk yılında emziren çocuklar, anneden alınan antikorları korurlar.

Farinksin difteri: belirtiler ve tedavi

Difteri gırtlak, soluk borusu, en az bademcikler üzerinde fibrinoid plak oluşumu, farenks, bronşlar ve diğer organlara bulaşıcı bir zehirlenme ile karakterize edilen hastalık, ve enflamasyondur. Patoloji çocuklarda daha yaygın olduğuna inanılmaktadır, aynı zamanda yetişkin bir kural olarak, buna karşı aşılanmamış, difteri muzdarip. Şiddetli hastalık yaşamın ilk yıllarında ve 40 yıl sonra kişilerde çocuklarda görülür.

Geçmişte, antidifteri serumu alınmadan önce, bu hastalık birçok can aldı. Ve sadece difteri önleme ve tedavisi için yöntemlerin geliştirilmesinin bir sonucu olarak, dünyanın her ülkesinde bu patolojinin insidansını azaltmak mümkün olmuştur. Bununla birlikte, son yıllarda bu problemde olumsuz bir eğilim söz konusudur, çünkü aşılamaya rağmen, yüksek mortaliteye sahip hastalık vakaları daha sık hale gelmiştir.

Hastalığın nedenleri

Bu patolojinin etken maddesi difteri basilidir. Enfeksiyonun kaynağı ya hasta bir kişi ya da iyileşmiş (son zamanlarda hasta olan) ya da bir taşıyıcı olabilir. Enfeksiyon esas olarak havadaki damlacıklar (konuşma, hapşırma, öksürme sırasında) ile oluşur. Bununla birlikte, (tabaklar, giysi, oyuncak ile) vücuda nüfuz da temas yoluyla gerçekleşebilir patojenin ortamında difteri yüksek stabilitesine. Dahası, bir kişi, inkübasyon döneminin son günlerinde enfeksiyonun yayılması açısından tehlikeli hale gelir ve tam bir tedaviye kadar tüm hastalık boyunca bu şekilde kalmaya devam eder.

Klinik belirtiler

Enfeksiyondan hastalığın ilk semptomlarının ortaya çıkışına kadar olan süre genellikle 2 ila 10 gündür. Çoğu durumda, difteri etkilenen zev ve farenksidir. Hastalık akut başlar, ancak klinik seyri ve şiddeti oldukça geniş sınırlar içinde değişebilir. Patojenin patojenitesine ve virülansına, hastanın organizmasının bağışıklık sisteminin durumuna, yaşına ve ayrıca spesifik bağışıklığın varlığına veya yokluğuna bağlıdır. Hastalığın ana klinik formları şunlardır:

 • lokalize (sadece farinks ve bademcik yenilgi);
 • yaygın (larinks, trakea, bronşlar, vb. patolojik sürece katılım);
 • zehirlidir.

Bundan başka, yutak izole mavi dil, ostrovchatuyu, zar biçimi ve hemorajik difteri değişikliklerin doğası. Ve yerel semptomların baskın olduğu hastalığın hafif genellikle gözlenir aşı ve ağır - hastalarda spesifik bağışıklık eksikliği ile - Şiddetli zehirlenme ve inflamasyon ile.

 1. nezle için difteri biçimi ateş ve zehirlenme belirtisi olmadan Bademciklerin ve palatin kemerlerin şişme, küçük eritem açıklanmamış yerel belirtiler ile karakterizedir. Genellikle böyle bir varyant olağan tonsillit veya kronik bademcik iltihabı için alınır. Gerçek patolojik süreci sadece bakteriyolojik araştırma ile mümkün olduğunu kabul edin.
 2. Ada hiperemik bademciklerin yüzeyinde meydana geldiğinde, grimsi akınlara ait gri renkli adacıklar görülür. Bu hastalarda sıcaklık 38 dereceye yükselir, halsizlik, halsizlik, lenf düğümleri artabilir.
 3. Filmlerin oluşumuyla birlikte difteri, daha derin doku hasarı ile karakterizedir. Bu durumda, bademcikler büyütülür, yüzeyleri, çıkarılması ve bir kanama yüzeyinin arkasında bırakılması zor olan çevre dokulara kaynaklanmış yoğun beyazımsı-gri filmlerle kaplanır.
 4. boğaz ve boyun deri altı dokusu, lenf nodu büyümesi şişmesi difteri birlikte telaffuz zehirlenme semptomları (ateş, baş ağrısı, titreme, iştahsızlık), keskin solgunluk, toksik formu. Farinks ve baskınların şişmesi, sert ve yumuşak damak, dilin kökünü yayabilir. Hastalar ağrılı ve yutma bozukluğu, ağız kokusu, ağızdan tatlı bir koku aldılar. Sıklıkla nefes almakta zorlanırlar, ses burun olur. Yumuşak dokuların şişmesi bademciklerin ve yumuşak damakların birbirine yakınlaşarak neredeyse hiç lümen bırakmayacak kadar belirgin olduğu söylenebilir. Ve boynunda, köprücük kemiğine ve bazen de altına uzanabilir. Hastalığın şiddetli seyri ve ilerlemesi ile birlikte, bilinç, saçma, tekrarlayan kusma, konvülsiyonlar, hemodinamik bozukluklar nedeniyle hastalar rahatsız olur. 2-3 gün sonra böyle bir difteri kursu ölümcül bir sonuçla sonuçlanır.
 5. Hemorajik formu son derece nadirdir ve toksik difteri hemorajik sendromuna bağlanma ile karakterizedir. Boğazdaki plak ve bademcikler kanla ıslatılır, hastalar çeşitli kanama tiplerine (burun, bağırsak, uterus) sahiptir. Kural olarak, hastalığın bu varyantı, uygun tedaviye rağmen ölüme yol açar.

komplikasyonlar

Komplikasyonlar genellikle difteri toksik formunda ortaya çıkar, çünkü bunlar toksinlerin spesifik bir etkisi ile ilişkilidir. Aralarında en yaygın olanları şunlardır:

 • larenks ve asfiksi stenozu (en sık 3 yaşın altındaki çocuklarda veya yetişkinlerde şiddetli seyrinde görülür);
 • kardiyovasküler sistemin (miyokardit) yenilmesi;
 • sinir sisteminin yenilmesi (periferik parezi ve felç, şaşılık, yumuşak damak felci);
 • böbreklerin patolojik sürecinde tutulum (nefrotik sendrom);
 • zatürre.

Hastalığın olumlu bir sonucu ile, kayıp fonksiyonlar birkaç ay içinde geri yüklenir.

Teşhis ilkeleri

Difteri tanısı klinik veriler ve bakteriyolojik araştırmaların sonuçları temelinde yapılır. Yanlış film, herpetik bademcik iltihabı, kızıl ateş, vb. Ile ayırıcı teşhis gereklidir.

Ve tıbbi kurumlarda her türlü anjina ile boğazdan alınan smearlar, bunları corynebacterium diphtheria'da tanımlamaktadır. Tespiti, tedavi edici ve anti-epidemik önlemlerin yürütülmesi için bir fırsat olarak hizmet eder.

tedavi

Difteri tedavisi, bulaşıcı bir hastanenin koşullarında gerçekleştirilir, ana yöntemi, Bezredki yöntemine göre antidiptheria serumunun sokulmasıdır. Kanla dolaşan toksinleri nötralize etmeyi amaçlamakta ve mümkün olduğu kadar erken uygulanmalıdır, çünkü hücrelerle ilişkili toksinler artık zararsız hale getirilemez. Uygulanan ilacın dozu, işlemin şiddetine göre hesaplanır.

Gerekirse, atanır:

 • detoksifikasyon tedavisi (plazma ikame solüsyonlarının tanıtımı);
 • kortikosteroidler;
 • Metaboliki;
 • vitaminler.

Laringeal ödem riski olduğunda trakea veya trakeotominin önleyici entübasyonu yapılır.

Aktarılan difteri sonrası bazı hastaların bakteri taşıyıcıları olarak kaldığı ve başkalarına tehlike oluşturduğu belirtilmelidir. Kesinlikle sağlıklı ve bulaşıcı olmayan bu kişiler burun ve boğazdaki yayma çalışmalarının üçlü bir negatif sonucu sonra düşünülebilir.

Sonuç

Difteri, tehlikeli ve ciddi bir infeksiyöz patolojidir. Bunun önlenmesi, enfeksiyon vakalarının halen ortaya çıktığı ve şu anda olduğu için son derece önemlidir. Bu nedenle tüm çocuklar mevcut aşılama programına göre difteri aleyhinde aşılanmalıdır. Bu, hastalığın ve olası komplikasyonların önlenmesinde yardımcı olacaktır.

Çocuk doktoru EO Komarovsky difteri hakkında konuşuyor:

Çocuklarda Difteri: belirtiler, tedavi ve sonuçları

Difteri ciddi bir bulaşıcı hastalıktır. Ne yazık ki, zamanında aşılama bile bu hastalığa karşı mutlak koruma sağlayamaz. Çocuklarda difteri aşılaması, sadece hastalığın şiddetini önemli ölçüde azaltmaya ve şiddetli formlar geliştirme olasılığını azaltmaya yardımcı olur. Hastalığın karmaşık seyri, difteri neden olan Löffler'ın basilinin, aşırı derecede toksik bir toksin salması gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

Çocuklarda difteri etken maddesi

Hastalığın etken maddesi difteri basilidir. Etken madde, 19. yüzyılın ikinci yarısında iki bilim adamı Leffler ve Klebs tarafından keşfedilmiştir. Difteri çubuk sadece 6 mikron uzunluğa ve -0.8 mikron kalınlığa ulaşabilir. Etken güneş ışığına ve yüksek sıcaklığa maruz kaldığında, etken madde kolayca öldürülür. Bununla birlikte, difteri bacillus, iyice kurumasını tolere eder; Kurutulmuş mukus kalıntılarının varlığında, etken madde herhangi bir nesnenin yüzeyinde uzun süre kalabilir - bulaşıklar, keten, kıyafetler, oyuncaklar vb.

Çocuklarda difteri ışığa duyarlılığı: diphtheria bacillus:

İnsan vücudu için özel tehlike, difteri bacillus tarafından salgılanan ekzotoksindir.

Enfeksiyon kaynağının rolü taşıyıcı veya hasta bir kişi olarak hareket edebilir. Enfeksiyonun bir kaynağı olarak, kuluçka döneminin son günlerinde başkaları için tehlikeli olabilir; ayrıca tüm hastalık dönemi boyunca; ve tüm klinik belirtiler ortadan kalktığında bile hasta yine de enfekte olabilir. Epidemiyolojik açıdan en tehlikeli olanı, difteri atipik formlarından muzdarip hastalar, örneğin, rinit (rinit) kisvesi altında veya anjina kisvesi altında bir hastalığı olan hastalar. Çevre, tehlikeden habersiz, hasta kişiyle iletişim kurar ve enfeksiyon yayılır.

Difteri bacillus hala iyileşmekte olan bir hastanın vücudunda bir süre yaşıyor. Bazı hastalarda, hastalığın yirminci gününe kadar vücutta kalabilir, nadiren de olsa, aylarca bile olsa daha uzun süre devam eder. bacteriocarrier tarafından böyle bakteriler hareket edebilir taşıyıcıları ve sağlıklı insanlar olarak vs hastalıktan sonra genel güçsüzlük, nazofarenks kataral değişikliklerin, birlikte kronik bademcik iltihabı, gibi faktörleri yatkınlık -. zorlanır olanlar, hasta difteri ile patolojik kim yanı sıra bu anlaşma vb vitamin eksikliği ile organizmanın herhangi bir kronik enfeksiyonlarından muzdarip olan hangi palatin bademcik (kronik bademcik iltihabı) 'de nazofarenkse burunda değişiklikler, Difteri insidansı arttıkça, yılın soğuk döneminde (esas olarak sonbahar ve kış aylarında) bakteri taşıyıcılarının sayısı artar.

Enfeksiyonun bulaşma ana mekanizması hava kaynaklıdır. Difteri bacillusun transferi için çeşitli şeyler (oyuncak, bakım ürünleri vb.) Yoluyla başka bir mekanizma vardır; Enfeksiyon hasta ile temas halinde olan üçüncü şahıslar aracılığı ile olabilir.

Difteri, etken maddenin girdiği organizmadaki tüm insanlardan etkilenmez, ancak sadece bu patojene duyarlı olanlar. Bu nedenle, istatistiksel çalışmalar, difteri hastasıyla temasta bulunan (daha önce difteri ile etkilenmemiş ve buna karşı aşılanmamış) 100 kişiden sadece 20 kişinin hastalandığını göstermektedir. Difteri için en duyarlı olanları 7 ila 15 yaş arası çocuklar; erken dönemde yetişkinlerin difteri vakaları çok nadirdir; son yıllarda, bu vakalar daha sık hale gelmiştir.

Çocuklarda difteri gelişimi

Çocuklarda difteri gelişmesi aşağıdaki gibi gerçekleşir. Hastalığın etken maddesini içeren mukus mikroskobik damlacıkları, ilham veren havada görünür ve mukoza zarına yerleşir. Diphtheria bacillus çoğalmaya başlar, kanın içine nüfuz eder ve kan zaten tüm organ ve sistemlere yayılır; Etken madde esas olarak hastalığın şiddetini belirleyen ekzotoksin üretir. düşük herhangi bir sebepten dolayı bir organizma, genel tepkime (örneğin, vitamin eksikliği nedeniyle, önceki veya kronik enfeksiyona karşı olan akut enfeksiyona eşlık eden için), difteri daha büyük olması; Bu sebeplerden dolayı hastalığın seyri de kalıcı ve durgun olabilir.

Patojenin tanıtılması ve toksinin etkisi üzerine, vücut bir antitoksin üreterek tepki verir, diğer koruyucu mekanizmalar dahil edilir. Yavaş yavaş, zehirlenme ortadan kaldırılır ve daha sonra bu kişiyi tekrarlayan hastalıktan koruyan ve spesifik bağışıklık gelişir.

Difteri ile inkübasyon süresi 10 güne kadar sürebilir. Diğer birçok enfeksiyondan farklı olarak difteri, işlemin nerede olduğuna ve hastalığın şiddetine bağlı olarak çeşitli klinik formlara sahiptir. Difteri vardır: boğaz, burun, larinks, trakea ve bronşlar, gözler, kulak, dış genital bölgeler, deri ve yaralar ve diğer lokalizasyonlar. Bu difteri formları hala hastalığın şiddetine göre bölünebilir. Bazı durumlarda, birleşik difteri formları gözlemlenir - bu süreç, birçok organda (örneğin, boğaz ve larinkste) eş zamanlı olarak lokalize olduğunda ortaya çıkar. Hastalığın bazı klinik formlarını düşünün.

Çocuklarda difteri formları

Çocuğun dıftıhları çocuklarda en sık gözlenebilir. Tüm vakaların% 90'ına kadar difteri düşer. Bu hastalığın 3 temel formunu ayırt etmek kabul edilir: lokalize, yaygın ve toksiktir.

Çoğu zaman tıbbi uygulamada, lokalize bir difteri farenksi ile ilgilenir. Hastalık genel bir doğanın tezahürleriyle başlar: hasta, halsizlik, halsizlik, iştah azalması, baş ağrısından şikayet eder. Daha sonra hastanın vücut ısısı yükselir; Ateşli reaksiyon, ılımlılık ile karakterizedir. Bazı hastalar yutulduğunda boğazda ağrı, diğerlerinde böyle bir ağrı olmayabilir. Bir doktor bademcik, palatin kemerleri ve uvula hafif bir kızarıklık, bkz hastalığın ilk gününde hastanın boğazını inceler. Gelecekte, bademcik tipik difteri görüntüsü saldırılar vardır yüzeyinde, artar: birincisi, bir örümcek ağı gibi görünür, ama daha sonra kalınlaşır ve zaten hastalığın ikinci gününde formun oldukça yoğun bindirme vardır, kenarları açıkça tanımlanmış olup, yüzeyi düz veya dalgalı olduğunu. Mukoza zarının üzerinde yükselen baskınlar, üzerinde sürünen bir şey gibi görünüyor. Baskınlar beyaz, grimsi beyaz veya sarımsı beyaz olabilir. Altta yatan dokuda, açıklanan baskınlar sıkı bir şekilde oturur ve bunları bir çubukla çıkarmaya çalışırsanız, bunlar çıkarılmaz. Bölgesel (yakın) lenf düğümleri hafifçe büyümüş ve yoğunlaşmıştır; Palpe edildiğinde hafif acı verir. Bu difteri formu ile genel zehirlenmenin belirtileri küçüktür; Hastanın sağlık durumu iyi olmadığından şikâyet eder, iştahı çeker, çarpıntı dikkati çeker.

Yaygın difteri biçimi için, boğaz daha belirgin ortak belirtilerle karakterizedir: hasta, halsizlik, halsizlik, “kırık” dan şikayet eder; İştahı tamamen yok; Hasta uykusuzluk ve baş ağrısı muzdarip. Lokalize difteri formunun tersine, yaygın ateşli reaksiyon şekli olan boğaz kuvvetlidir - vücut ısısı 39 ° C'ye yükselebilir. Hastalığın ilk döneminde, hasta kusma geçirebilir. Boğazdaki ağrı, hastalığın ilk gününden not edilir; Ağrının şiddeti ılımlıdır. Mukus zarının kızarması, farinksin astarlanması parlak değildir. Palatine bademcikler genişledi. Pis ilaveler bulunur - sadece bademcikler üzerinde değil, aynı zamanda palatine kemer, dil ve hatta farinksin duvarlarında mukoza üzerinde bulunur. Yavaş yavaş, baskınlar kalınlaşır ve yayılır. Renkleri değişir: önce baskınlar beyaz, sonra gri, kirli gri, sarımsı döner. Yakındaki lenf düğümleri, bazı artış ve ağrı ile reaksiyona girer.

Difteri toksik formu genellikle hızlı bir boğaz başlangıcıdır. Çocuklarda difteri ilk belirtisi genel halsizlik, hasta çocuk "kırılma" şikayet ediyor. Cilt soluk, vücut ısısı hızla 39-40 ° C'ye yükselir, iştah ve uyku etkilenir, karın ağrısı olabilir, bazı durumlarda kusma görülür. Şiddetli olgularda, hasta bilinçle, gece deliryumuyla üzülür; hastanın kuru, çatlamış dudakları vardır, dil bir dokunuşla kaplıdır - beyaz veya kahverengidir. Boğazdaki ağrı zaten hastalığın ilk gününde ortaya çıkar; Ağrının şiddeti ılımlıdır. Boğazdaki isabetler yaygın olarak adlandırılabilir. Bir ya da iki gün sonra, palatine bademcikler büyük ölçüde artar - diğer durumlarda neredeyse birbirlerine değinirler; Farenksi kaplayan mukoza zarı nispeten zayıf, ödemli hiperemiktir; bademciklerin yüzeyindeki baskınlar kalın, engebeli, kirli gri ve hatta kahverengimsi gri bir renge sahiptir; Bu saldırılar sadece yumuşak değil, aynı zamanda sert damağa da yayılabilir. Çocuklarda başka bir difteri belirtisi, çürümüş bir karakteri olan ağızdan hoş olmayan bir koku. Difteri toksik formuyla, süreç nazofarenks ve burun boşluğuna yayılabilir; sonra burnundan taburcu görünür - seröz veya kanlı. Farinksin şiştiği mukoza zarının şişmesinden dolayı, farenksin lümeni büyük ölçüde azalır ve hasta nefes almakta zorlanabilir - nefesleri gürültülü hale gelir. Proksimal lenf nodları (esas olarak üst çene) artar, yoğunlaşır, lenf nodlarında ağrılı bir infiltrasyon saptanabilir; infiltratın konturları belirsizdir. Doku şişmesi genellikle her iki tarafta da görülür. Güçlü genel zehirlenme nedeniyle, sinir ve kardiyovasküler sistemler hastalığın ilk günlerinden muzdariptir. Hastanın kan basıncı yükselir, taşikardi belirir.

Çocuklarda difteri belirtileri aşağıda gösterilmiştir:

Çocuklarda larinksin difteri aşamaları

Difteri deksterasyonu olan hastaların% 1-2'sinde larenksin difteri (difteri veya gerçek, krup) görülür. Çoğu zaman, gerçek krup 1 ila 4 yaş arası çocuklarda görülür. Çoğu durumda, laringeal difteri diğer lokalizasyonun difteri ile birlikte görülür - örneğin, burun difteri ile, boğazın difteri. Larinks veya mukus zarı ve mukus zarını kaplayan mukoza zarı hayrete düşer. Eğer süreç daha da azalırsa ve bronşları etkilerse, “krup laringotraheronhitis” olarak adlandırılan en şiddetli difteri formu gelişir.

Larinksin difteri, genel halsizlik belirtileri olan ve vücut ısısında artışa sahip çocuklarda başlar. Hastanın ses kısıklığı vardır; Bu ses kısıklığı oldukça hızlı ilerler ve aponiler ortaya çıkar (ses eksikliği). Hastalığın ilk saatlerinde ortaya çıkan bir başka karakteristik semptom öksürüktür. İlk öksürük nemli, daha sonra kuru, pürüzlü olur - bu öksürük genellikle havlayan denir. Yavaş yavaş, öksürük sonluluğunu kaybeder, daha az gürültülü olur ve aynı zamanda - kısır. Karakteristik bir stenotik solunum gürültüsü vardır - ıslık, belirli bir zaman diliminde duyulabilir. Hasta solunduğunda, interkostal boşluk çekilir, yardımcı solunum kaslarının gerginliği oluşur.

Fotoğrafta gördüğünüz gibi, çocuklarda bu difteri belirtisi, larinksin mukoza zarında kızarıklık ve kayda değer bir şişliktir:

Daha sonra mukoza difteri karakteristik saldırıları görünür - film tipi için; Bu filmlerin lokalizasyonu - larinks, sahte ve gerçek bağ bölgesi aritenoid kıkırdaklar giriş; daha nadir durumlarda, baskınlar subglottik alanda lokalize edilir.

Diphtheria gevreği birkaç aşamada gelişir. Hastalığın başlangıç ​​aşaması, catarrhal veya disfonik olarak adlandırılır; sonra stenotik bir sahne; Hastalığın üçüncü aşaması asfiksi veya krupiyondur.

Catarrhal evre 2-3 gün kadar sürebilir; Stenotik aşamasının süresi - birkaç saat ila 3 gün arasında. Bu aşamalar sırasında, zehirlenme ve hipoksi yavaş yavaş artar, hasta daha kötü hisseder. Son olarak, asfiksi aşaması başlıyor. Hasta çocuk huzursuz olur, cildin siyanozuna dikkat edilir (siyanoz), aşırı terleme, çarpıntı sayısı artar. Çocuk bir yandan soran, ağlama, nefes almak için daha kolay olacaktır olduğu bir pozisyon arayan, yatakta nefes almakta zorluk, korkmuş, heyecanlı, savurma sahiptir. Çocuğun kaygı uyuşukluk ve uyuşukluk ile değiştirilebilir; Bunun nedeni, çocuğun dövüşmekten yorulduğu ve vücudunun karbondioksit tarafından zehirlendiği. Hasta bir çocuğun davranışındaki bir değişiklik, bakım veren çevredeki insanları aldatmamalı, hastanın durumunda bir gelişme olarak görülmemelidir. Bebek hala daha az oksijen alır ve bu yakında daha da bozulma yol açar - Hastanın bilincini kaybettiği, o darbe zayıflıyor, kan basıncını düşürmüştür. Son derece ağır vakalarda, konvülziyonlar oluşur ve bunların arkasında - hastanın boğulmasından ölmesi. Asfiktik dönem birkaç on dakikadan birkaç saate kadar sürebilir. Gerçek krup ile stenozun birkaç nedeni vardır. laringeal kasların Bu gırtlak ve larenks mukozası ödem difteri filmlerin varlığı ve spazm. En tehlikeli olanın larinksin kas sisteminin spazmı olduğu söylenmelidir. Böyle bir spazm aslında koruyucu bir grip refleksidir.

aşağıdaki gibi bu refleksin anlamı şudur: gırtlak yabancı bir cisim alırsa, boğaz kasları keskin azalır, gırtlak lümen daralır ve yabancı cisimler daha derin nüfuz edemez - trakea ve bronşların içine. oluşan difteri tahrişi tahriş yabancı olarak vücut tarafından algılandığı zaman, yukarıda tarif edildiği gibi, bu refleks tetiklenir; bu durumda bir sapıklık koruyucu laringeal refleksini (yani, yararına hareket zararına hareket olmalıdır) olur.

Çocuklarda difteri olası komplikasyonları

Difteri karakteristiğinin komplikasyonları, çeşitli organlara ve hastalığın nedensel ajanı tarafından salınan toksin sistemlerine maruz kalmayla ilişkilidir. En yaygın olanı, kardiyovasküler ve sinir sistemlerinden difteri komplikasyonlarının yanı sıra böbreklerden kaynaklanan komplikasyonlarda da görülebilir. Bununla birlikte, komplikasyonların difteri biçimine bağlı olduğu unutulmamalıdır. Genel olarak, komplikasyonlar hastalığın toksik bir formu ile ortaya çıkar; Yaygın ve lokalize bir komplikasyon şekli ile difteri nadirdir. Komplikasyon sıklığının tedavinin zamanlamasına ve tedavi kalitesine bağlı olduğu açıktır. Tedaviye zamansız başlanırsa ve bir sebepten ötürü yetersiz ise komplikasyon olasılığı önemli ölçüde artar. Tedavi zamanında planlanırsa ve uygun seviyede gerçekleştirilirse, komplikasyonlar kolayca önlenir.

Kardiyovasküler sistemin yanından, çocuklarda difteri olası komplikasyonları şunlar olabilir: taşikardi, hipertansiyon, difteri miyokarditi.

Sinir sisteminden difteri komplikasyonları - felç. Genellikle periferik felç gelişir ve çok nadir - merkezi. Difteri felci erken ve geçtir. Sinir sistemi taraf ›ndan difteri komplikasyonlar› n ›n ço¤u, s› v ›da¤l› kl ›l› ¤ ›n felce maruz kalabildi¤ini; barınma felci biraz daha az gelişmektedir; daha az sıklıkla, gövde ve ekstremitelerin kaslarında felç vardır. Hastanın yaşam Gerçek tehlike felci ve aktif nefes katılan diyafram ve interkostal kasların gırtlak, felç ve parezi kasların parezi vardır.

Böbreklerdeki çocuklarda difteri olgusunun ciddi bir sonucu toksik nefrozdur. Genellikle toksik difteri başlangıç ​​döneminde görülür. Bu komplikasyonun süresi ve şiddeti doğrudan hastalığın şiddetine bağlıdır. İyileştikten sonra nefrozun belirtileri kaybolur.

Yukarıda bahsedilen difteri tüm komplikasyonları spesifik zehirlenme ile ilişkilidir. Bununla birlikte, sekonder enfeksiyon sürecine bağlı stafilokok, streptokok, pnömokok, vb. Ile ilişkili hastalığın komplikasyonları vardır.

Çocuklarda difteri için tedavi ve diyet

Difteri belirtilerini belirledikten sonra, çocuklar tedavi için hastaneye yatırılır. Tedavinin etkinliği büyük ölçüde düzgün organize edilmiş bir rejime ve hasta için kaliteli bakıma bağlıdır. Hastalığın en başından itibaren çocuğun maksimum dinlenmeye ve yeterli süreye sahip bir rüyaya ihtiyacı vardır (özel bir ihtiyaç olmaksızın çocuğun uyanmaması gerekir). Yatak istirahati gerektirir. Lokalize bir difteri formu ile yatak istirahat süresi 10 güne kadardır; Toksik bir difteri durumunda, çocuk 40-45 gün boyunca bir hapsi izlemelidir. Özellikle önemli olan, difteri komplikasyonları olan hastalar için yatak istirahatı ile uyumludur - polinörit ile birlikte miyokardit. onlar bölümünde tedavi gören diğer çocuklarla oyun oynamak, yemek için yatağı terk izin verilir - difteri polupostelny modunu gözlemek hastalığın akut belirtilerin kaybolmasından sonra, hafif olması çocuklar. Bir çocuğun bakımı sırasında, tıbbi personele ek olarak, anne aktif bir rol alabilir.

Difteri çeken bir çocuk için büyük bir değer, bir diyet var. Hastalığın ilk döneminde, hastanın boğazda akut fenomeni olduğunda, diyet nazik, kolay sindirilebilir olmalıdır. Bebek için yiyeceklere sıvı veya yarı sıvı verilir. Gelecekte tam teşekküllü (rasyonel) bir diyet düzenleniyor. Çok önemli olan gıdalardaki vitaminlerin yeterli içeriği - özellikle antioksidan özelliklere sahip vitaminler (vitamin A, C, E). Hasta çocuk entübe ederse, yüzüstü pozisyonda aldığı yiyecekler başını hafifçe geriye yatırır. Bu hastaların yarı sıvı gıdaları yutması daha kolay olduğu açıktır - bununla ilgili olarak, menüleri oluşturulmuştur. Bir yarı tahıllar oluşur, pişmiş yumurta jöle, vs.. bağlı bir komplikasyon yutma uğrar için gıda mideye ölçüyle uygulanır Çocuk, aksi solunum yolları içine, gıda girmesini olabilir, karıştırılmış.

Genel olarak, tedavinin başarısı antidifteri serumunun zamanında uygulanmasına bağlıdır. Tanı gecikmişse ve antitoksik serum gecikmeyle ortaya çıkarsa, bunun terapötik etkisi azalır ve ciddi komplikasyon riski yüksektir. Serum dozu daha yüksek, daha ağır difteri formu ve daha sonraki tedaviye başlanmalıdır. Bu durumda hasta çocuğun yaşı özellikle önemli değildir. Serum ile tedavinin etkisi, dozdan 8-12 saat sonra beklenmelidir; Etkisi yoksa, çocuğa tekrar ilaç verilir.

Tıbbi tedavi uzman doktor tarafından reçete edilir. Çocuk C vitamini, B1, B6, nikotinik asit, ve diğerleri tatbik edilebilir. Bir hastanın kombine tedavi olarak yer difteri önemli antibakteriyel terapi alır. Gerçek şu ki, doğrudan hastalığın etken maddesi üzerinde antitoksik serum çalışmaz. Diphtheria çubukları vücutta yaşamaya devam eder ve eksotoksini serbest bırakır. Vücutta kan ile dolaşan difteri çubukları çeşitli organlara düşer ve üzerinde patojenik etki gösterir. Ayrıca sekonder koka florasını yok etmek ve böylece hayatı tehdit eden komplikasyonları önlemek için antibakteriyel tedavi uygulanır.

Krup ile solunum yollarının darlığına karşı önlemler alınır. İlk olarak, muhafazakâr önlemlere başvururlar. Eğer etkisiz olursa, ameliyat belirtilir.

Çocuklarda difteri konservatif tedavi, tam dinlenme organizasyonu ile başlar. Herhangi bir rahatsız edici veya endişe verici çocuğun göz ardı edilmesi gerekir. Anne ya da hastaya bakım veren diğer yakın insanlar, her türlü dikkatini dikkatinden rahatsız etmelidir - onunla oynamalı, yeni oyuncak göstermeli, kitaplarda resim yapmalı, masalları anlatmalı ve dinlemeli, öyküleri çizmeli, hikayeler çizmeli, heykeltraşlık vb. Çocuğun durumu üzerinde olumlu bir etki (özellikle de hissedilebilir ve kolayca uyarılabilir) bir hayali vardır.

Çeşitli termal prosedürler gösterilmiştir. Isı sadece genel bir sakinleştirici etki gösterir ve ağrıyı azaltır, fakat (çok önemlidir) laringeal kasların refleks gevşemesine ve sonuç olarak da darlığın giderilmesine yol açabilir. Ek olarak, ısı uyku kalitesini önemli ölçüde artırır. Difteri içeren gruba, ortak sıcak banyolar, sarar, parafin tedavisi ve ozokeritoterapi (boynun ön ve yan bölgelerinde) verilebilir. Isı hasta çocuğun uykuya dalmasına yardımcı olduğundan, yatmadan önce termal prosedürler yapılmalıdır. Buhar inhalasyonlarının yardımı ile iyi bir iyileştirici etki elde edilebilir. Bunlar için, bir antiseptik, anti-enflamatuar, spazm önleyici ve sedatif (sakinleştirici) etkilere sahip çeşitli tıbbi bitkilerin infüzyonları ve soğurmalarının yanı sıra bir soda çözeltisi kullanılabilir. Bazı küçük çocukların inhalasyon yapmayı reddettikleri dikkate alınmalıdır - bu prosedürden korkuyorlar ve uygulanması sırasında endişeleniyorlar, larenksin stenozu sadece artmakta ve durumun ciddiyeti daha da kötüleşmektedir. Belli bir bebek varsa bu durumda, inhalasyon yapmamak daha iyidir. Yaşlı çocuğa buhar inhalasyonları çok yardımcı olabilir.

Bazı durumlarda, doktor taze soğuk hava yardımıyla hastanın gerçek bir krup ile tedavi edilmesine başvurabilir. Bir çocuk verandaya ya da geniş açık pencerenin önüne yerleştirilebilir. Genellikle, soğuk havada nefes alırken, stenoz fenomeni zayıflar ve hasta çocuk sakinleşir. Taze soğuk hava ile terapi seansları birkaç saat sürebilir; Çocuk temiz havada bile uyumak için tavsiye edilir. Bununla birlikte, belirli koşulları gözlemlemek gereklidir: çocuk sıcak bir şekilde giyinmeli veya sarılmalıdır; Seanslar termal prosedürler alındıktan hemen sonra yapılmamalıdır.

Taze soğuk hava ile tedavi, tüm hastalara yardımcı olmaz. Soğuk hava solunduğunda diğer çocuklara daha da kötüleşir, bu nedenle bu terapiye başvurucu hekimin bilgisi olmadan başvurulmalıdır. Sadece hastanın bireysel özelliklerini hesaba katan bir doktor, bu çocuğu tahıldan muzdarip olup olmadığına, taze soğuk hava ile tedaviye karar verebilir.

Solunum borusu mukus ve filmleri krup düzenli emme ile çocuğun durumunu önemli ölçüde kolaylaştırır. Doktor işlemi bir elektrik pompasının yardımıyla ve bir laringoskopinin kontrolü altında gerçekleştirir.

Hasta bir çocuk, tüm konservatif önlemlere rağmen, ciddi stenoz gelişirse, cerrahi tedavi kullanılır: doktor entübasyon veya trakeotomi yapar.

Burada çeşitli şekillerde yer alan çocuklarda semptomların ve difteri tedavisinin fotoğraflarını görebilirsiniz:

Çocuklarda ve Yetişkinlerde Difteri Belirtileri ve Belirtileri

Difteri nedeni, bu hastalığın klinik belirtilerinin tüm kompleksini belirleyen ekzotoksin üreten difteri bacillusudur (Corynebacterium diphtheriae, Leffler'in sopası). Difteri belirtileri, enfeksiyöz sürecin lokalizasyonu, hastanın bağışıklık durumu ve vücudun zehirlenmesinin patojenlerin zehirli ürünleri ile ifade edilme derecesi ile belirlenir.

Difteri özellikle 2 ila 6 yaş arasındaki çocuklardan etkilenir. Hava damlası enfeksiyonun bulaşmasının ana yoludur.

Hasta ve bakteriyel taşıyıcılar ana enfeksiyon kaynağıdır.

Şek. 1. Fotoğrafta, difteri boğazdır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde diphtheria belirtileri

Burun ve boğazdaki mukoza zarları, gözler, kızlarda genital bölgeler, deri ve yaralar difteri basili için giriş kapılarıdır.

Hastalığın latent (latent) dönemi (inkübasyon periyodu) 1 ila 7 - 12 gün arasında sürer. Kuluçka döneminin sonunda, hasta başkalarına tehlikeli hale gelir.

Giriş bölümünde, bakteriler çoğalır ve submukoza sıkı bir şekilde kaynaklanmış fibröz filmlerin oluşumuyla iltihaplanmaya neden olur. Enflamasyon larinks ve bronşlara yayıldığında ödem gelişir. Solunum yollarının daralması asfiksiye yol açar. Bakterilerin salgıladığı toksin, kanın içine çekilir, bu da şiddetli zehirlenmeye, kalp kasına, adrenallere ve periferik sinirlere zarar verir.

Patojenik bakterilerin maksimum yoğunluğu boğaz, larinks ve burun difteri olan hastalarda görülür.

Difteri formları

 • Difteri bir atipik (catarrhal) formunda ortaya çıkabilir.
 • Tipik bir difteri formuyla iltihaplanma, submukoya sıkı bir şekilde kaynaklanmış fibröz membranların oluşumuyla gelişir. Hastalığın tipik bir formu, ortak ve toksik bir lokalize form şeklinde ortaya çıkabilir.
 • Tüm vakaların% 90 veya fazlası, boğazın difteri olduğunu. Önemli ölçüde daha az sıklıkta - larinks, burun ve solunum yolu. İzole olgularda, gözlerin difteri, deri, genital organlar, yaralar ve kulaklar kaydedilir. Aynı zamanda, birçok organ difteryal inflamasyondan (her zaman farinksin difteri ile birlikte) etkilenebilir.

ateş

Difteri ile ateş kısa sürelidir. Sıcaklık genellikle 38 o C'yi aşmaz. 2 ila 4 gün sonra vücut sıcaklığı normale döner. Hastalığın toksik bir formu ile, sıcaklık daha yüksektir ve 5 güne kadar sürer. Daha sonra bulaşıcı süreç normal sıcaklıkla devam eder.

Şek. 2. Fotoğrafta, boğazın difteri (lokalize form).

Zehirlenme sendromu

Lethargy, uyuşukluk, adynamia ve arteriyel hipotansiyon, çocuklarda ve yetişkinlerde difteri karakteristik semptomlarıdır. Deztivasyon belirtileri, difteri için en bulaşıcı hastalıkların (titreme, baş ağrısı, kas ve eklem ağrısı) karakteristiği karakteristik değildir. Difteri yaygın formu daha belirgin zehirlenme belirtileriyle ilerler. Difteri toksik formu yüksek vücut ısısı (40 СC'ye kadar), şiddetli baş ağrısı, titreme, kusma ve karın ağrısı ile oluşur.

Lokal defeat sendromu

Yerinde fibrinöz film meydana mukoza yüzeylerinde uygulama difteri çubuklarının (giriş kapısı) sıkıca epitel tabakası ile ilişkili. Özellikle derin filmler bademciklerin mukozasında epitelyumun derinlerine nüfuz eder, çünkü bunlar çok katmanlı yassı epitel ile kaplıdır. Filmi ayırmaya çalışırken, hasarlı alan kanamaya başlar.

Difteri filmlerin rengi grimsi bir renk tonu olabilir. Daha fazla film kanla ıslatılır, daha koyu olurlar. İyileşme olarak, difteri filmleri kendilerini soymaktadır.

Difteri filmleri yoğun bir kıvamdadırlar, bir slayda tritüre etmezler, çözünmezler ve suda boğulurlar.

Filmlerin oluşumu hastanın bağışıklık derecesinden etkilenir. Kısmi bağışıklık varlığında, filmler genellikle oluşmaz.

Şek. 3. Film kirli bir beyaz üzerinde yer alan kirli beyazdır - klasik bir difteri belirtisidir.

Boyunda hipodermik yağ dokusunun ödemi

Hiyalüronidaz ve difteri toksini kılcal damarların geçirgenliğini arttırır, bu da kanın sıvı kısmının hücre içi boşluğuna doğru çıkışa yol açar. Orofarenks ve boyun subkutan yağ dokusunun mukozasının ödemi gelişir. Ödem, 6 yaşından büyük çocuklarda en sık gelişir ve enfeksiyon, aşırı derecede toksik difteri basili suşları ile ortaya çıkar.

intoksikasyon 1. derece dağılımı karakteristik ödem için önce ilk servikal kıvrımlar 2. derecede - ödem dağıtım klavikulada, sınıf 3'e - ödem köprücük kemiğinin altında yayıldı.

Şek. 4. Bir çocuk ve bir yetişkinte difteri fotoğrafında. Boynun "boğa boynu" cilt altı yağ dokusunun belirgin ödemi, yetişkinlerde ve çocuklarda sık görülen bir difteri belirtisidir.

Boğaz ağrısı

Difteri ile boğazda ağrı genellikle hafiftir. Şiddetli ağrı, hastalığın toksik bir varyantı ile not edilir.

Lenf düğümlerinin büyütülmesi

Difteridaki lenf düğümleri genişler ve orta derecede ağrılıdır. Hastalığın toksik formlarında perinodüler ödem gözlenir, lenf düğümleri hamur benzeri bir kıvam elde eder.

Modern dünyadaki tüm diferensi biçimlerinin% 1-5'inde bulunan nadir biçimlerde difteri biçimleri neredeyse ortadan kalktı ve% 1'den fazla olmayacaktı.

Boğaz Difteri

Tüm vakaların% 90 veya fazlası, boğazın difteri olduğunu. Aktif immünizasyonun geniş şekilde uygulanması, birçok durumda hastalığın prognozunun elverişli hale gelmesine yol açmıştır. Genellikle difteri, catarrhal veya lacunar angina maskesinin altından ilerler. Tüm vakaların% 90'ında, farengeal difteri, yerel bir form biçiminde ilerler.

Hastalığın subklinik bir formunda difteri belirtileri ve belirtileri

Boğaz ağrısı küçüktür. Sıcaklık subfebril 2 günden fazla sürmez. Bademcikler hiperemiktir. Submandibular lenf düğümleri hafif büyütüldü.

Lokalize formda difteri belirtileri ve belirtileri

Vücut ısısı 38 ° C'ye yükselir. Uyuşukluk, uyuşukluk, adynami ve arteriyel hipotansiyon difteri için karakteristik semptomlardır. Yutulduğunda ağrıları vardır. Bademcikler hiperemik ve şişmiş. Yüzeylerinde, grimsi renkteki ya da lakunanın dışında bulunan adacıklar biçimindeki baskınlar görülür. Filmler epitel tabakasına sıkıca bağlanır ve eğer bunları ayırmaya çalışırsanız, hasarlı alan kanamaya başlar. Bademciklerin dışında, filmler dışarı çıkmıyor.

Submandibular lenf düğümleri hafif büyütüldü. Hastalığın uygun bir seyri ile 4 gün boyunca geçer.

Şek. 5. Çocukta farenksın fotoğraf difteri içinde, lokalize bir form. Fotoğrafın sağında, lakünanın dışında yer alan adacıklar biçimindeki plaklar vardır - karakteristik bir difteri belirtisi.

Ortak bir formda difteri belirtileri ve belirtileri

Hastalığın bu formu ya hastalığın lokalize formunun devamıdır ya da öncelikli olarak ortaya çıkar. Hasta uyuşukluk, uyuşukluk, adynami ve arteriyel hipotansiyon konusunda endişeli. Baş ağrısı, bazen kusma vardır. Vücut ısısı 38 ° C'ye yükselir. Boğazdaki ağrı orta derecededir.

Bademcikler hiperemik ve şişmiş. Bademcikler üzerinde, palatine kemer, dil ve yumuşak damak filme baskınlar ortaya çıkar.

Submandibuler lenf nodları çapı 3 cm'ye çıkar, orta derecede ağrıları not edilir. Servikal dokunun ödemi gelişmez.

Hastalığın olumlu seyri ile 7 ila 10 gün sürer.

Şek. 6. Fotoğrafta, difteri ortak bir biçim olan bir boğazdır. Bademcikler üzerinde, palatine kemerler, dil ve yumuşak damak, göze çarpan film baskınlarıdır.

Toksik bir formda difteri belirtileri ve belirtileri

Hastanın durumu zor. Vücut ısısı 40 ± 4 ° C'ye yükselir. Uyuşukluk, uyuşukluk, adynami ve arteriyel hipotansiyon keskin bir şekilde ifade edilir. Çocuğun birden fazla kusma ve karın ağrısı vardır.

Bademcikler, tamamen farinksin alanını tamamen kapatacak şekilde genişlemişlerdir. Bademcikler, palatine kemerler, dil ve yumuşak damak kalın, kirli renkli kalın membranlı filmlerle kaplıdır. Larinks ve trakeada difteri filmleri yayılırken inen bir krup gelişir. Hastanın ağzından difteri filmlerinin kangrenli ayrışmasıyla, fetid kokusu gelişir ve burun akıntısı dikenli bir şekilde ortaya çıkar. Nefes almak zor, bazen horlanıyor. Konuşmanın burun rengi var.

Submandibular lenf düğümleri orta derecede ağrılı, 4 cm çapında büyütüldü. Servikal dokunun ödemi klavikulaya ve aşağıya uzanır.

İkinci hafta ve sonrasında ciddi komplikasyonlar var: miyokardit, polinörit, adrenal ve böbrek hasarı.

Şek. 7. Boyundaki deri altı yağ dokusunun fotoğraf ödeminde çocukta farinks difteri toksik formu ile.

Hipertoksik formda difteri belirtileri ve semptomları

Hastalığın başlangıcı ani ve şiddetlidir. Vücut ısısı önemli ölçüde artıyor. Birden çok kusma, sıkıntı ve kasılma kaydedildi.

Difteri filmleri farenks, boğaz ve farinksi yakalar. Geliştirilen difteri krupı asfiksiye yol açar.

Servikal dokunun ödemi klavikulaya ve aşağıya uzanır.

Hastaların ölümü, gelişmiş enfeksiyöz toksik şoktan 2-5 gün sonra gerçekleşir. Hastalığın olumlu seyri ile iyileşme yavaştır.

Şek. 8. Bir çocuğun boyun bölgesindeki deri altı yağ dokusunun ciddi ödemi, hastalığın toksik bir formudur.

Hemorajik formu olan boğaz difteri belirtileri ve belirtileri

Deride ve kanamada çok sayıda hemorajik döküntü bulunan en şiddetli difteri formu. Diş etleri, burun ve gastrointestinal kanaldan kanama. Difteri filmleri kanla emdirilir.

Difteri toksik ve hemorajik formları, şiddetli kalp yetmezliği fenomeni ile ortaya çıkan miyokardit tarafından karmaşıktır. 2-4 haftada, poliradirukonurit gelişir. Özellikle hasta için tehlikeli olan kalp, diyafragma ve larenksin sinirlerini sinirlendirir, bu da parezi ve felce yol açar. Kural olarak, komplikasyonlar, hastanın yanlış tedavisinden dolayı gelişir, boğazın difteri anjina ile karıştırıldığında ve antidiftheria serumu geç getirilir. Serumun erken getirilmesi hastanın genel durumunda hızlı bir iyileşmeye yol açar, zehirlenme semptomlarının ortadan kalkması, difteri filmlerinin reddedilmesi bir hafta içinde gerçekleşir.

Larinksin difteri. Diphtheria topluluğu

Şu anda, difteri insidansında azalma ile bağlantılı olarak, difteri krupı (larinksin akut inflamasyonu), özellikle 1-3 yaş arası çocuklarda nadiren gelişmektedir. Primer krup (larinksin izole lezyonu) nadirdir. Enflamasyon larinksden trakea ve bronşlara yayıldığı zaman larenks ve trakea (ortak tahıl) ve azalan krupta daha sık kaydedilen difteri.

Solunum yolu kas spazmı darlığı ve larenks ve bronkoskopi ile ortaya çıkar larinks, larinks ödem gelişimini teşvik edin. Hastalığın şiddeti, hava yolu obstrüksiyonunun derecesine bağlıdır.

Diphtheria topluluğu, gelişiminde birkaç aşamadan geçer.

Aktarım iltihabı aşamasında difteri belirtileri ve belirtileri

Katarr enflamasyonunun evresi (disfonik evre), çocuğun kaba bir "havlayan" öksürüğünün ve sesin ses kısıklığının görünümü ile karakterizedir. Disfonik dönem süresi yetişkinlerde yaklaşık 7 gündür ve çocuklarda 1-3 gün arasındadır. Özel bir tedavi yoksa, 1-3 gün sonra bu aşama ikinci aşamaya geçer - stenotik faz.

Şek. 9. Larinks difteri fotoğrafında. Sağ tarafta ses bağında film tabakası var.

Stenotik dönemde difteri belirtileri ve belirtileri

Stenotik aşamada, ses kısıklaşır ve kısa bir süre sonra tamamen kaybolur (aphonia), öksürük sessizdir, solunum gürültülü hale gelir, yardımcı kaslar solunum eyleminde yer almaya başlar. Stenotik aşamasının süresi birkaç saat ila 2 ila 3 gündür. Spesifik tedavi olmadan, asfiksi hızla gelişir. Trakeostomi veya entübasyon boğulmayı önlemek için kullanılır.

Asfik evredeki difteri belirtileri ve belirtileri

Asfik aşamada, solunum daha sık hale gelir, nabız diş ipine dönüşür, kan basıncı azalır, siyanoz gelişir, konvülsiyonlar ortaya çıkar. Ölüm boğulmadan gelir.

Ayrılmış filmler solunum yoluna girmesini engellerken, larinksin daralması hafif bir difteri derecesi ile bile ortaya çıkabilir.

Şek. 10. Fotoğrafta difteri grubu olan bir çocuk. Trakeostomi veya entübasyon boğulmayı önlemek için kullanılır.

Burun difteri

Diphtheritik rinit nadirdir. Hastalık çoğunlukla küçük çocuklarda kayıtlıdır.

Difteri riniti belirtileri ve belirtileri

 • Burun difteri minör mukoza deşarjı ile başlar. Yavaş yavaş, burun tahliyesi seröz-kanlı ve daha seröz-pürülan bir karakter kazanır. Difteri filmleri mukoza yüzeyinde görülür.
 • Nazal solunum zor. Ses buruntur.
 • Üst dudak cildinde ve burun pasajlarının etrafında erozyonlar ve çatlaklar görülür.
 • Çoğunlukla çocuğun hoş olmayan bir kokusu vardır.
 • Vücut ısısı genellikle subfebrildir.
 • Toksik formlarla, vücut ısısı önemli ölçüde artar, burun ve yüzün yumuşak dokularının şişmesi gelişir.
 • Hastalık uzun süreli akmaya eğilimlidir.

Difteritik rinitin rinoskopik resmi

Nazal kaviteyi ve nazofarenksi incelerken, difteri filmlerinin bulunduğu yüzeyde şişmiş ve hiperemik bir mukoza görülür.

Burun difteri kataral ve ülseratif formu ile, filmler oluşmaz. Burun mukozasında bir rinoskop ile erozyonlar ve kanlı kabuklar görülebilir.

Nazal difteri ile ilişkili bir tanı, toksinin yavaş emilimi ve genel bozuklukların zayıf bir şiddeti ile ilişkilidir.

Şek. 11. Fotoğrafta burnun difteri var. Üst dudağın derisinde, erozyonlar ve çatlaklar görülebilir. Burun boşluğunda - difteri filmleri.

Derinin difteri

Cildin difteri genellikle sıcak iklime sahip ülkelerde bulunur. Hastalık büyük bir salgın tehlikesidir. Yüzey deri difteri daha küçük çocuklarda daha sık görülür. Lezyon, boynun, kasık kıvrımlarının, aksiler boşlukların ve kulak arkası arkasındaki deri kıvrımlarında lokalizedir. Yenidoğanda, umbilikal bölgede spesifik inflamasyon gelişebilir. Difteri inflamasyonu, yaralar ve sıyrıklar alanında daha büyük çocuklarda daha sık görülür. Hastalığın derin formu kızların genital bölgesinde daha sık kaydedilir.

Deri difteri için yüzeysel formun belirtileri ve semptomları

Çoğu zaman, diptoteritik deri lezyonları, cildin yüzeyinde papüller göründüğünde, kabarcıkların seröz sıvı ile dolu olduğu yerde, impetigo olarak ilerler. Vesiküller hızla patladı. Onların yerine uyuz görünür. Difteri filmleri genellikle oluşmaz. Hastalığın yüzeysel formu egzama tipine göre ilerleyebilir. Bölgesel lenf düğümleri artmaktadır. Onlar yoğun ve acı verici.

Derin deri difteri belirtileri ve belirtileri

Derin deri difteri, yüzeysel formun sonraki gelişiminin bir sonucu olabilir veya bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkar. Ülseratif, flegmonöz ve kangrenöz lezyonlar vardır. Hastalık sonunda nekrotik olan yoğun bir infiltratın oluşumuyla başlar. Nekroz bölgesinde, yeşilimsi gri bir kaplama ile kaplı bir ülser oluşur. Ülser yuvarlak bir şekle ve çevresi etrafında bir infiltre jantı vardır. İyileşme yaraları şekillendirirken iyileşir. Derin deri difteri daha sık genital organlarda lokalize edilir. Yaygın bir formda, patolojik süreç perine ve anüs alanını etkiler ve karın ve uyluklar da dahil olmak üzere subkütan dokuda belirgin bir şişlik ile birlikte olur.

Şek. 12. Fotoğrafta, bir yetişkinde dana derisinin difteri.

Göz Difteri

Difteri konjonktiviti ciddi dikkat gerektiren ciddi bir hastalıktır. Gözün difteri genellikle bağımsız bir hastalık olarak kaydedilir, ancak bazen hastalık nazofarenks, boğaz ve larinks difteri arka planında ortaya çıkar. Çocuklar genellikle acı çekerler.

Göz difteri belirtileri ve belirtileri

Konjunktivitin akıntılı formu en sık yenidoğanlarda ve yaşamın ilk yılındaki çocuklarda kayıtlıdır ve kolayca ilerler. Hastalığın difteritik formu zordur.

Hastalığın başlangıcında, göz kapağının ödemi kaydedilir ve bu da yoğun bir kıvam ve siyanotik renk alır. Konjunktival zar şişer ve kanamalar görünür. Göz kapaklarının konjonktiva geçiş kat bölgesinde, grimsi filmler ortaya çıkar. Alttaki dokulara sıkıca kaynaklanır ve bunları çıkarmaya çalışırken kanama oluşur. Yavaş yavaş, filmler nekroz geçirmeye başlar. Pürülan kanlı bir sıvı gözlerden çıkar. Filmlerin yerine "yıldız" izleri görünür. Kornea yenilgisi gözün ölümüne yol açar. Erken tanı ve zamanında tedavi komplikasyonları önler.

Şek. 13. Fotoğrafta difteri konjunktiviti.

Şek. 14. Fotoğrafta, difteri konjunktivitinin etkileri parenkimal kseroftalmidir (kuru göz). Konjunktivanın iltihaplanması, bağ dokusu skarının oluşmasıyla komplike hale gelir.

Kulakların difteri

Ateikül ve harici işitsel kanal difteri içinde ikinci kez etkilenir. Enfeksiyon kirli parmaklar ve nesnelerle bulaşır.

Kulakların difteri belirtileri ve belirtileri

Hastalık şiddetli ağrı ile karakterizedir. Difteri filmleri ayrıştırırken hoş olmayan bir koku ortaya çıkar. Dış kulakçıktan dışarıya pürülan kanlı bir sıvı gelir. Küçük çocuklarda, dış kulak yolunun difteri işitsel kemikçiklerin tahrip edilmesiyle komplike hale gelir ve mastoid süreci, intrakraniyal komplikasyonlar gelişir.

Şek. 15. Dış işitme kanalının difteri fotoğrafında.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

İyot ile gargara nasıl yapılır: kurallar ve oranlar

Durulama boğazı anjin ve çeşitli soğuk algınlığı ağrı ve rahatsızlık azaltmak için en etkili yöntemlerden biridir.Çözeltinin hazırlanması için en yaygın bileşenler tuz, kabartma tozu ve iyodindir: iyot ile gargara yapmanın nasıl bittiğini bilerek, herhangi bir ilaç kullanmadan mükemmel bir etki elde edebilirsiniz ve çözeltinin hazırlanması için gerekli her şey herhangi bir evde bulunur.

Kronik tonsillit - Belirtileri, nedenleri, tedavisi, önlenmesi.

İçindekiler:
İlgili konulardaki makaleler:
Uzun süreli durgunluk palatine bademcikler iltihabı Kronik bademcik iltihabı. Akut tonsillitin (boğaz ağrısı) aksine semptomları her zaman açık değildir.