Loading

Çocuklarda granüloza farenjit tedavisi

Çocuklar genellikle üst solunum yolu hastalıklarından muzdariptir ve en sık görülen patolojilerden biri farenjit, farenksin iltihaplanmasıdır. Çoğu durumda, bir virüs veya bakteri enflamatuar sürecin bir provokatör olur; Hastalık akuttur, iyileşme ve etkilenen mukozanın tamamen iyileşmesi ile sonuçlanır. Bununla birlikte, kronik patolojik sürecin bir çeşidi olan özel bir farenjit - granulosa şekli vardır. Ebeveynler, çocukta granuloza farenjitinin nasıl oluştuğunu, durumu iyileştirmek için hangi tedavi yöntemlerinin kullanılabileceğini düşünmelidir.

Makalenin içeriği

Tanımı ve nedenleri

Farenjit gibi bir hastalıkta, birçok anne-babaya bakarlar - çocuk ne kadar küçükse, daha çok kişi boğazının kırmızıya ve şişmeye başladığını görebilir, yutulması zorlaşır. Bir sendrom olarak farenjit (semptom kompleksi) sıklıkla ARVI (akut solunum yolu viral enfeksiyonu) ile birlikte görülür, bu nedenle boğaz ağrısı varsa, çocuklar öncelikle virüsle enfeksiyondan şüphelenirler.

Mevcut sınıflandırmaya göre, granulosa farenjit, farenksin anatomik sınırlarında bir tür kronik inflamatuar süreçtir. Hastalığın bu formu tam bir iyileşmeyle sona ermez - inflamasyon sürekli olarak bulunur, belli bir dereceye kadar ifade edilir - tezahürlerin durgunluğu remisyon, semptomların yeniden başlaması - relaps olarak adlandırılır. Bu anatomik bölgenin farinks ve lenfoid dokusunun mukoza zarındaki değişiklikler, şikâyetlerin yokluğunda bile tespit edilebilir.

Bununla birlikte, pediatrik kulak burun boğazında her zaman "granüloza farenjit" tanımı, kronik bir patolojik süreç anlamına gelir. Granüller, büyüklüğünde büyümüş lenfadenoid folikülleri olarak adlandırılır, farinksin mukoza zarının yüzeyinin üzerinde belirgin bir şekilde yükselir. Bunlar yabancı ajanların invazyonuna tepki gösteren lenfoid doku kümeleridir. Çocuğun çoğu kez bulaşıcı hastalıklar geçirirse veya akut enfeksiyonun seyri yeterince şiddetliyse - foliküller geçici olarak değişebilir ve granül gibi görünebilir. Ve farenksin iltihabı, bu nedenle, granulosa farenjit olarak kabul edilir.

Granüllerin ortaya çıkmasına neden olabilecek sebepler arasında:

 1. Çeşitli doğadaki enfeksiyöz ajanlar (virüsler, bakteriler, vb.).
 2. İmmün yetmezlikler, adenoid doku çıkarılması, palatine bademcikler.
 3. Kronik enfeksiyöz ve bulaşıcı olmayan hastalıkların varlığı.

Kronik granüloza farenjit, lenfadenoid foliküllerin kalıcı hipertrofisi, lateral sırtlar ile karakterizedir.

Lenfadenoid foliküllerdeki artış ve granüllerin görünümü hipertrofik bir süreç olarak sınıflandırılır ve bu nedenle "hipertrofik farenjit" terimi granülosa farenjit ile eşanlamlıdır. Geçici bir fenomen olarak granüller, akut enfeksiyonlardan sonra devam eder ve farinksin akut inflamasyonunun parlak tezahürlerinin azaltılmasından sonra bile bir süre gözlenebilir.

semptomlar

Çocuklarda granülosa farenjit formu nasıl ortaya çıkıyor? Birkaç ana semptom var:

 • boğazda rahatsızlık (karıncalanma, gıdıklama, kuruluk);
 • yutmaya çalışırken artan ağrı (daha hafif, çok keskin değil);
 • Intrusive bir karaktere sahip olan öksürük, kuru havanın inhalasyonu ile uyarıcının etkisi ile artar;
 • artan vücut ısısı, halsizlik, baş ağrısı.

Farenjit granuloza formu ile ağrı, bir veya her iki taraftaki kulaklara ışın verebilir (verebilir). Çocuğun genel durumu, yaşına ve ateşin şiddetine bağlıdır - subfebril veya ateşli olabilir.

Çocuklar genellikle burun akıntısı, burun nefeslerinde zorluk, burun akıntısı ile birlikte rinit ile birlikte farenjit çekerler. Hastanın akut solunum yolu viral enfeksiyonunun bir resmi varsa, semptomlar larinks, trakea, bronşia belirtileri ile desteklenebilir.

Yaşına göre her çocuk kendi durumunu ve ana şikayetleri tanımlayamadığından, faringeal mukozanın nasıl değiştiğini hayal etmelidir:

 • şişer, kızarır;
 • yüzeyinde birçok mukoza, mukopürülan akıntı vardır;
 • dilin ve yumuşak damak ödeminde de büyümüş kırmızı;
 • Farinksin arka duvarında kırmızı, şişmiş, yuvarlak granüller tanımlanmıştır.

Kronik inflamatuar süreçte, mukoza zarı sıkıştırılır, bir dallanma vaskülatürü görülebilir. Yanal sırtlar da sıkıştırılmış, hipertrofile edilmiştir.

İzole granüloza farenjit genellikle güçlü bir öksürük eşlik etmez.

Öksürme, farenksin mukoza zarının kuruması ve tahrişinden kaynaklanır, periyodik olarak ortaya çıkar. Farenjit için paroksismal doğanın güçlü bir öksürüğü tipik değildir ve endişe verici bir işarettir - biri solunum yolunun, örneğin, tracheitin eşzamanlı yenilgisinin varlığından şüphe etmelidir. Eğer çocuklar histerik ise, kusmaya kadar, farenksin iltihabı hakkında konuşamazlar.

Evde eylemler

Çocuğa yakın olan ebeveynler ve diğer yetişkinler, durumlarında bir değişiklik fark eden ilk kişilerdir. Çocukların tedavisi bir çocuk doktoru tarafından yapılır, ancak bir uzmana danışmadan önce neler yapılabileceğini bilmelisiniz:

 1. Mikro iklimin parametrelerini düzeltin.

Mukoza zarı daha fazla, daha belirgin ağrı ve rahatsızlık. Bu nedenle, odadaki nem oranı% 50-70 ve sıcaklık - 18-20 ° C arasında olmalıdır.

 1. İçme rejimini düzeltin.

Sık sık bol sıcak içecek (su, meyve suyu, kompostosu, mors), özellikle çocuğun ateşi varsa, dehidrasyonu önlemek için mukoza zarını nemlendirmeye izin verir.

Farenjitli çocuklar keskin baharatlar, krakerler, kuru yuvarlar ve gazlı içecekler veremezler. Mukoza zarını tahriş etmese de, gıdalar kolayca asimile edilmeli ve maksimum derecede faydalı olmalıdır. Küçük porsiyonlarda sunulmalıdır.

Kendi başınıza ne yapmamalısınız? Çocuklarda granulosa farenjit tedavisinde:

 • antibakteriyel ilaçlar uygulamak (çoğu zaman sadece lokal tedaviyi gösteren, ilgilenen doktoru belirleme ihtiyacı);
 • Bir vücutta yüksek bir sıcaklıkta yemeye zorlamak (iştah azaldıktan sonra ortaya çıkar, ateş sırasında sıcak bir içecek vermek daha iyidir);
 • Çocuğun alkolle ateş etmesi, ateşle savaşmak için votka (maddeler emilir ve sistemik zehirlenmeye neden olur);
 • ateşi olan bir çocuğu sarın (dış ortama daha kötü ısı kaybı, hipertermi, nöbet riski vardır);
 • Çatal bıçak takımı, kurşun kalem ve diğer nesnelerle boğazını yağlayın (yaralanma riski, gırtlak spazmı, yabancı cisim aspirasyonu).

Çocuğun granuloza farenjitinin kesin bir kesinliği olsa bile, doktora gösterilmesi gerekir. Uygunsuz tedavi ile yüksek bir komplikasyon riski vardır (örneğin orta kulak iltihabı medyasyonu iltihabı).

Tedavi etmek

Granüloza farenjit nasıl tedavi edilir? Hem akut hem de kronik inflamasyon, bu gibi ilaçları kullanır:

 1. Yerel antiseptikler.
 2. Yerel ağrı kesiciler.
 3. Lokal anti-enflamatuar.
 4. Antipiretikler (antipiretik).

Çeşitli eylem yönlerini birleştiren kombine yerel preparatlar (Anti-Angin, Neo-angin) son derece popülerdir - resorpsiyon, spreyler, durulama solüsyonları için tablet formunda mevcutturlar. Anti-inflamatuar halk ilaçları kullanıldığı için - tuz çözeltisi, papatya, ballı pancar suyu ile karıştırılarak gargara.

Bir ilaç seçerken, çocuğun yaşı dikkate alınmalıdır - çoğu antiseptik, yanı sıra 5-6 yaşına kadar olan çocuklar için spreyler yasaktır.

Ayrıca, küçük çocuklar genellikle nasıl gargara yapılacağını bilmiyorlar - temiz sıcak su, çay, meyve suyu içerek mukoza zarını nemlendirip temizleyebilirsiniz.

Klorheksidin içeren ilaçlar ile dikkatli olunmalıdır. Çocuklarda kullanıldığında, dozlama kurallarına dikkat etmek gerekir. Aynısı, iyot içeren ilaçlar için de geçerlidir. Listelenen araçlar aynı anda kullanılamaz.

Antipiretikler 38-38.5 ° C'nin üzerinde bir sıcaklıkta gösterilirler - eğer çocuğun durumu nispeten tatmin edici ise, subfebril ateşi durumunda kullanılmamalıdır. Ayrıca ateşi önlemek için antipiretik ilaçlar kullanmayın.

Kronik granüloz farenjitinde, doktor, mukoza zarını temizlemek için hijyenik durulama, vitamin terapisi, işlemin alevlenmesinden sonra bir soda çözeltisi ile durulamayı önerebilir. Ayrıca, kronik hastalıkların tedavisi, kronik enfeksiyon odaklarının sanitasyonu, fizyoterapi kursları gereklidir. Granüllerin kayda değer hipertrofisi ile bunların çıkarılması konusu düşünülebilir.

Granülosa farenjit çocuklarda nasıl ortaya çıkar ve tedavi edilir?

Bir çocuğun şeklinde tezahür farenjit, mukoza ciddi sonuçlara yol açabilir hastalığın en tehlikeli bir şekilde, biri anlamına gelir tümüyle karşısında iltihap sürecinde katılımı ile imha yutak epitel yüzey granüloza. bazen mor ve mavimsi bir renk tonu olarak değiştirilir bebeğin boğazına, mukoza ve açıkça görünür, zengin kırmızı renk, görsel denetim sırasında tipi granüloza farenjit varlığında. Hastalık ilerledikçe, pürülan eksüda ihtiva edildiği bir yabancı kişilerin formuna sahip farenks granüller oluşturulur. Hastalık genel sağlık durumu sistematik bozulmasını ve çocuğun bağışıklık sisteminin koruyucu fonksiyonlarının azalmasına neden semptomların ilerlemesi ile keskin dinamiklerini göstermek veya birkaç ay boyunca örtük biçimde ortaya yapabiliyor.

Nedir ve hastalığın nedenleri nelerdir?

çocukta granuloza farenjit fotoğraf belirtileri üzerinde

Farenjit, boğazın anterior duvarının epitel tabakasının ve farinksin diğer bölümlerinin enflamatuar bir hastalığıdır. İlk önce damak, bademciklerin kızarması var ve daha sonra hastalık tüm larenksin üzerine yayılıyor. granüllerin görünümü iltihabı kritik bir noktaya ulaştığında hastalığın sonraki dönemlerde, mikrop tıp terminolojisinde granüller olarak adlandırılan birden fazla apseler oluşturmaya başlar, böylece bol gırtlak patojenik organizmaların birikimi ile bağlantılıdır. neoplazma her birinin içinde, apse bütünlüğünü yok sonra mukozal yüzeyde salgılanan pürülan eksüda içerir.

Granulosa farenjit çalışma ve tedavi alanında uzun süreli tıbbi uygulama, farklı yaş kategorilerindeki çocuklarda bu hastalığın aşağıdaki nedenlerini oluşturmasına izin verdi.

Kronik tahriş

Bu faktör, çocuğun larenksı sürekli olarak patolojik etkilere maruz kaldığında ortaya çıkar. Bu, soğuk soğuk havanın, sıcak yemeklerin ve içmenin solunması, artan konsantrasyonlarda tuz veya organik asit içeren gıdaların sık sık tüketilmesidir.

Kötü ekoloji

Eğer yaşamının ilk günlerinden itibaren çocuk kimyasal endüstrisinin aşırı miktarda zehirli bileşikleri, ağır metaller tarafından kirletilen bir ortamda büyürse, o zaman bu tür çocuklar zayıflar, gelişimde geri kalmaya başlarlar. Sonunda, boğazın olağan inflamasyonu bile, çok sayıda granülün oluşumu ile sona erer, bunlar, akut iltihap ve bunların içinde irin birikmesi ile karakterize edilir.

alerji

Çocuklar, çoğu zaman granülosa farenjit semptomları yaşayan diğer tüm hastalar, potansiyel alerjenleri içeren çeşitli kaynaklara alerjik reaksiyon nedeniyle bu rahatsızlık ile hasta olurlar. Bu olumsuz faktörler olarak, havada bulunan küf mantarları, çiçekli ağaçlar ve bitkilerin poleni ve evcil hayvanların tüyleri olabilir. Çocuğun bu tür biyolojik uyaranlara doğuştan veya edinilmiş bir alerjisi varsa, o zaman larenksin mukoza ile sürekli teması epitelyum iltihabına yol açar ve akışının granüler formuna geçiş riski yüksektir. Hastalığın klinik tablosunun kötüleşmesini önlemek için, alerjenlerin kaynağını ortadan kaldırmak gerekir.

Yanlış seçilen terapi

Çocuklu bir pediyatristin hastalığın ilerlemesinin dinamiklerini etkileyen yanlış ilaç türlerini toplaması gibi örnekler vardır.

Bariz ihlallerle oluşan terapi süreci, iyileşme sürecinin tamamen askıya alınmasına ve çocuğun iyilik halinin daha da kötüleşmesine yol açmaktadır.

Kronik bakteriyel enfeksiyon

Çocukların türüne göre farenjit Granuloza geliştiği en sık neden olan faktörü. gökyüzünde bir bulaşıcı odak varlığı, bademcik, diş hasarlı diş çürükleri - bu sadece birkaç gün yeteneğine sahip mikroflora, en farklı kaynaklar var tamamen boğazın hassas bebek epitel yüzeyine vurdu ve Festering birden pelet formunda kaynar neden olur.

Granüloza farenjit türü daha önce mekanik bir boğaz yaralanması vardı çocuklarda göründüğünde Çok nadiren, ama yine de, tıbbi pratikte karşılaşılan, cerrahi termik veya kimyasal hazırladığı larinks bu kısmı, farenks epitel yüzeyini yakmak gerçekleşti.

Çocuklarda granülosa farenjitinin ilk belirtileri

Bir çocukta bu tür hastalığın belirtilerini tanımak oldukça kolaydır, çünkü her zaman belirgin bir klinik tablo vardır, aşağıdaki semptomatoloji şeklinde kendini gösterir:

 • kalın balgam öksürük girişimleri pozitif sonuçlara yol açmaz ve çocuk sadece boyun bölgesinde ağrılı ağrı yaşarsa kuru havlama öksürük nöbetleri vardır;
 • her zaman boğazda, durulama veya inhalasyon ile giderilemeyen bir his vardır;
 • larinkste, çok miktarda viskoz mukus birikir, ki bu kalınlık, onu, ağız boşluğundan bağımsız olarak ayırmak için fiziksel olarak mümkün değildir;
 • tapınaklarda ağrı şikayetleri ve kusma isteği vardır (bunlar, pürülan granüllerde biriken çok sayıda mikrop olduğu için zehirlenme belirtileridir);
 • bademciklerin mukoza zarının, gökyüzünün ve dokuların iltihaplanması işlemine katılan boğazın diğer bölümlerinin şişmesi vardır;
 • ağızdan gelen putrid kokusu çok farklıdır ve çocuğu çevreleyen tüm muhataplar için duyulabilir olduğunu belirtmiştir (çoğu durumda, ebeveynler bu semptomu ilklerden biri olarak görür);
 • Yutma sırasında şiddetli boğaz ağrısı, kaba yiyecekler yerken kötüdür;
 • kırmızı veya hafif sarımsı renkte farklılaşan granül ve küçük apsenin oluşumu (tek bir belirtiye sahip olabilir veya boğazın tüm yüzeyini tamamen doldurabilir).

Çocuğun genel sağlığı son derece yetersizdir. 10 yaşından küçük olan çocuklar çok ciddi bir hastalık çekmektedir. Zayıflar, uykulu, halsiz, her zaman kaprisli olurlar.

Tanı ve analiz

Çocuğun bir terapi, bir kulak burun boğaz uzmanı veya çocuk doktoru randevusu ile kapsamlı bir muayenesini yapmak için, aşağıdaki test türleri ve teşhis aktiviteleri doğum için planlanır:

 • boğazda mukus muhteviyatının seçilmesi, hem çocuğun ağzında hem de doğrudan boğazda, laboratuvarda bulunan bakteriyel mikroflorayı daha fazla incelemek için bir yayma ile;
 • analizinden klinik bir analiz yapmak ve kan bileşenlerinin (lökositler, fagositler, eritrositler, trombositler, lökositler) kalitatif korelasyonunu tanımak için parmaktan kan örneklemesi;
 • dirsek ekleminin iç tarafında geçen damardan kan alınması (doktor farenksdeki akut iltihaplanma ve vücudun bu kısmından mikropların olup olmadığı hakkında bilgi alır);
 • Böbrek böbreklerin sağlığını izlemek için sabah idrarı üzerine yapılan bir çalışmadır; bu, kanın toksinlerden, bakterilerden ve granüler bir farenjitin provoke ettiği diğer mikroorganizma ürünlerinden arındırılması işlevini üstlenir.

Doktorun takdirine bağlı olarak, kullanımı doğrulanırsa, çocuğu muayene etmenin diğer yöntemleri de yazılabilir. Bu durumda, standart olan test tipleri tanımlanır ve doktor, genç bir hasta uygun şikayetleri aldığında bunları yapmalıdır.

Bir çocukta granulosa farenjitinin tedavisi nasıldır ve nedir?

Tedavinin seyri, anketten elde edilen verilere göre belirlenir. Çoğu durumda, pozitif bir terapötik sonucu elde etmek için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • antiviral (hastalık bu tip mikroplardan kaynaklanıyorsa);
 • antibakteriyel (larinks dokularının enfeksiyöz lezyonları durumunda);
 • Vücudun koruyucu işlevinin etkinliğini artırmak için immünomodeling;
 • sorbentler, eğer toksinlerin kanını ve çok sayıda patojeni saflaştırmak gerekirse;
 • buharlama ve gargara için inhalasyon antiseptik çözeltileri;
 • uygun yaş kategorisinde çocukların tedavisinde kullanılmak üzere onaylanmış antibiyotikler;
 • alkol, elektroforez ile boğazını sıkıştırır ve kuru şekilde ısıtır.

İlacın dozajı ve seçimi, çocuğun tam yıllarının sayısını, vücut ağırlığını, hastalığın gelişiminin klinik tablosunu dikkate alan sadece katılan doktor tarafından belirlenir. Bu durumda kendi kendine tedavi kabul edilemez.

Sonuçlar ve olası komplikasyonlar

İlaçların uygun şekilde kullanılmasının yanı sıra ilaçların uygun şekilde seçilmemesi, çocuğun sağlığını etkileyen aşağıdaki olumsuz sonuçları da beraberinde getirmektedir:

 • uzun bir süre devam etmez akut iltihap varlığı nedeniyle farenks atrofik süreçler;
 • solunum sisteminin bakteriyel enfeksiyonu ve bronşitin ortaya çıkışı;
 • cerrahi olarak çıkarılması gereken submandibular lenf düğümlerini yen;
 • En zararsız mikroorganizmalardan önce bile organizmanın savunmasızlığını gerektiren bağışıklık durumundaki azalma.

Hastalığın seyrinin klinik tablosu özellikle şiddetliyse, çocuğun diğer eşit derecede tehlikeli komplikasyonlar beklemesi olasıdır. Tüm olası sonuçları tam olarak tahmin etmek son derece zordur.

Çocuklarda granüloza farenjit tedavisinin özellikleri. Zamanında tedavi görmeye başlamak önemlidir!

Farenjit boğaz hastalığıdır, Genellikle kronik bir formda ortaya çıkar ve hem yetişkinlerde hem de çocuklarda kolayca tedavi edilebilir.

ancak eğer hastalık koşusu - o Kronik form haline gelir, bunlardan biri granulosa denir.

Bu gibi durumlarda acil tedaviye ihtiyacınız var, yokluğunda çok sayıda ciddi komplikasyon gelişmesi mümkündür.

Çocuklarda Granulosa farenjit

Ayrıca hipertrofik olarak adlandırılan Granulosa farenjit, Çocuk boğazında granül veya nodüller şeklinde spesifik büyüme ve oluşumların gözlendiği enflamatuar hastalık.

Bu farenjit formu genellikle kürü tamamlamak için uygun değil: Hastalığın semptomlarının neredeyse tamamen yok olduğu remisyonlar olabilir, ancak zaman zaman inflamatuar süreçler kendilerini hissettirir (böyle alevlenmeler "relaps" olarak adlandırılır).

Her durumda, hastalık semptomların yokluğunda bile ortadan kalkmaz.

Bu dikkati çekiyor Çocuklarda her zaman granülosis farenjit altında değil, hastalığın kronik hipertrofik formu olarak anlaşılmaktadır.

Bu terim bazen herhangi bir farenjit belirtmek, farinksin yüzeyinde lenfadenoid foliküllerin granül şeklini alır.

Ancak bu, sadece foliküllerin lenfoid dokusunun alerjik ajanlarla temas ettiği durumlarda olur.

Benzer metamorfoz, bu tür bir doku modifikasyonunun karakteristik olduğu, şiddetli formdaki bulaşıcı hastalıklarda da görülebilir.

Çocuklarda enfeksiyon nedenleri ve yolları

Çocuklarda, granülosa farenjitinin nedenleri şunlar olabilir:

 • soğuk algınlığı, zamanla tedavi edilmez;
 • ortak vücut hipotermi;
 • viral veya bakteriyel enfeksiyonlar;
 • Solunum sistemini etkileyen patolojiler;
 • hastalık, patojenlerin neden olduğu mantar kökenli.

Hastalığın gelişim nedenleri arasında da görülebilir dişlerin çürük lezyonları, hipovitaminozis, böbrek veya kalp hastalığı, bademcik iltihabı ve rinit.

Çocuk granuloza farenjit belirtileri

 • artırmak vücut ısısı;
 • güçlü kuru öksürük;
 • kalıcı boğaz ağrısı;
 • yutma ile ağrı;
 • Nefes almayı zorlaştıran ve öksürme güçlüğü olan, viskoz bir akıntının boğazındaki birikme.

Hastalığın teşhisi

Çocuklarda granüloza farenjit tanısı, bu hastalığın belirtileri ile karmaşıktır akut benzeri bademcik.

Hangi hastalıkların gerçekleştiğini doğru tespit etmek için.

Her şeyden önce üretmek gerekiyor farinksin harici muayenesi (bu prosedür farryngoscopy olarak adlandırılır).

Tanı sırasında doktor ayrıca hastaları veya ebeveynlerini taslak geçmişi, bundan sonra tayin edilir bakteriyolojik inceleme.

Bu tedavi için doğru bir antibiyotik ilacın atanması için gereklidir. Bu prosedür sırasında Boğazın etkilenen yüzeylerinden yayma ekim için alınır.

tedavi

Çocuklarda granüler farenjit tedavisi her zaman kapsamlı olarak yapılır, ve ilaçların dozajı ve bunların doğası, hastanın yaşına ve hastalığın seyrinin şiddetine bağlıdır.

Yaşında Bir yıla kadar patoloji asemptomatik ve acısız ilerler., Bununla birlikte, birtakım dolaylı belirtiler için, deneyimli uzmanlar granül farenjiti hala teşhis edebilirler.

Bu durumda tedavi, kompreslerin kullanımını içerir. Hardal olabilir ya da herhangi bir şifalı bitkilere dayanabilirler.

Bu yaşta kontrendikedir alkol ve yarı-alkol sıkıştırır sadece kısıtlama.

ayrıca alkol içermeyen antiseptik spreyleri kullanmasına izin verilir. Kullanabilirsiniz mentol bazlı laringeal irrigasyon çözümleri için (inhalasyon için) ve inhalasyon çözeltilerinin hazırlanması için pharyngosept hapları. Prosedürler günde en fazla üç kez yapılabilir.

Yaşında bir ila üç yıl arasında, salin çözeltisini içeren inhalasyonları gerçekleştirmek için izin verilir. Bu çağda durulama için, zaten böyle antiseptikler givalex ve yox olarak kullanabilirsiniz.

Üç yıl sonra kortikosteroidleri kullanabilirsiniz. - hemen hemen hiç yan etkisi ve kontrendikasyonları olmayan güvenli ilaçlar. Bu ilaçlar arasında bioparoks, heksoral ve biseptol bulunur.

Böyle bir tedavi için ek bir şarttır çocuğun diyetini sınırlama ihtiyacı (konserve yiyecekler ve her çeşit tatlılar hariç tutulmalıdır).

İlaç tedavisi yardımcı olmazsa - cerrah müdahale gerektirir. Bu durumda, hastaya lokal anestezi verilir; bundan sonra ya granül formundaki formasyonlar ya da bu formasyonların oluşturulabileceği palatine bademcikler çıkarılır.

Hastalığın önlenmesi

 • çocuğun bulunduğu odada optimum nemi korumak için gereklidir;
 • gerekli çocuğu pasif sigara içmekten korumak;
 • çocuk ile yürür en elverişli ekolojik durumun gözlemlendiği bölgeler üzerinde gerçekleştirilmesi gerekir;
 • küçük yaştaki çocuk gerekli sertleşmeye ve fiziksel egzersizlere alışkındır;
 • gerekli Epidemiler sırasında vitamin kompleksleri almak;
 • Çocukların diyet her zaman olmalıdır maksimum çeşitli vitaminler ve faydalı mikro elementler açısından zengin gıdalar içerir.

Ebeveynlerin tedavi hakkındaki görüşleri

"Bayimiz var.Oğlu altı yaşındayken granüler bir farenjit ilk ortaya çıktı. Başta sıradan bir boğaz ağrısı için bu hastalığı aldım ama her şey çok daha karmaşık hale geldi.

Neyse ki, zamanla doktora döndük, muayene sonrasında şunları söyledi: "boğazınızı furatsilinom ile yıkarken herhangi bir ilaca ihtiyaç duymayın ve yatak istirahatine uymayın".

zaten bir hafta sonra semptomlar kayboldu, ve başka ilaçlar da içmemize gerek yoktu. "

Svetlana Yakusheva, Primorsk.

"Ben kendim bir doktor olarak çalışıyorum, bu yüzden kızımın sağlıkla ilgili yanlış bir şey olduğunu hemen anladım. yemek yemeyi, kaprisli olmayı ve öksürmeyi reddetmeye başladı.

Kliniği ziyaret ettikten sonra, bunun farenjit olduğu, resepsiyonun basit olmadığı, ancak granüler olduğu ortaya çıktı. Neyse, biz yalnız inhalasyonlarla iyileşmeyi başardı".

Anna Ryabchikova, 40 yaşında.

Yararlı video

Bu videodan, bir çocukta farenjitin nasıl fark edileceğini ve tedavi edildiğini öğreneceksiniz:

Granulosa farenjit - tehlikeli bir hastalık, yetişkinler için neredeyse hiç iz bırakmadan geçer ciddi sonuçlara sahip çocuklar, bu yüzden kendi kendine tedaviden kaçınmalı ve zamanında doktora gitmelisiniz.

Çocuk tedavisinde Granulosa farenjit

Üst solunum yolu hastalığı, çocuklarda ve ergenlerde yaygın bir patolojidir. En yaygın olarak, farenjit bir larenks hastalığıdır, tedavi edilebilir, ancak hoş olmayan bir prognozla, kronik bir formda akar. Çeşitlerinden biri, bir çocukta granüloz farenjit olup, laringeal mukozada nodül (granül) oluşumu ile karakterizedir. Hastalık her zamanki (akut) farenjitten temel olarak farklıdır, bu nedenle bebeğin bu patoloji ile teşhis edilmesi durumunda hangi aktivitelerin yapılması gerektiğini bilmeniz gerekir.

Granulosa farenjit klinik resmi

Granüloz farenjit, mukoza yüzeyinde lenfoid doku konsantrasyonunun neden olduğu bir laringeal posterior duvarın oluşması ile karakterizedir. Dışsal olarak, formasyonlar normal solunum ve yutmayı engelleyen parlak kırmızı nodüllere benzer. Mukoza zarlarını ve komşu lenfadenoid folikülleri etkileyen, vücuda bakteriyel veya viral hasar nedeniyle oluşurlar. Patojene karşı koymanın bir sonucu olarak, lenfoid doku yoğunlaşır, bu da değişir, şişer ve çıkıntı yapar, granüllerin şeklini alır. Bu nedenle hastalığın adı granulosa farenjitidir. Granüllerin içinde ölü bakteriler, fibrin filmleri, lökosit kalıntıları bulunur. Sürecin etiyolojisi hipertrofik fenomenlere atfedildiğinden, hastalığın ikinci bir adı vardır - hipertrofik farenjit.

Tedavisi her zaman patolojik bulguların tamamen ortadan kaldırılmasına yol açmayan bir çocukta granüloza farenjit, bu tür bir klinik tabloyla karakterizedir:

 • Virüs veya bakteri, larinksin mukus örtüsüne girerek iltihaplanmaya neden olur;
 • nefes ve konuşma sırasında hasta boğazda ağrı ve rahatsızlık hisseder;
 • Mukoza hiperemiktir, yoğunluğu değişir, epitel doku kalınlaşır ve genişler, granüller oluşturur;
 • granüller artar, birbirleriyle birleşirler;
 • Kulak burun boğaz muayenesi larinksin yüzeyinde kırmızı taneler konulduğunda.

Çocuklarda ve yetişkinlerde granülosa farenjitinin belirtileri, hastalığın nedenleri ve seyri aynıdır. Çocuklarda bu patolojinin keskin bir ağrı sendromu, yüksek sıcaklık, bakterilerin yaşamsal aktivitesinin ürünleri ile belirgin zehirlenme belirtileri ile ifade edilmediğini unutmayın. Bu durumda, o zaman foliküllerde irin oluşumuna yol açan, hastalığın komplikasyonunun bir sorudur. Granüloza farenjit tedavisi nadiren tam iyileşmeye yol açar, genellikle uzun bir rahatlama dönemi bir remisyon fazıdır, ardından bir nüks oluşur.

nedenleri

Boğazın epitel dokusunda meydana gelen değişiklik, vücudun patojene doğal bir reaksiyonudur. Fakat patolojik olarak kabul edilen aşırı yoğun bir süreç, bir dizi nedenden dolayı gerçekleşir:

 • viral, bakteriyel, fungal veya alerjenik bir patojenin neden olduğu sürekli olarak aktarılan veya yetersiz tedavi edilen solunum sistemi hastalıkları;
 • alerjen-provoker ile düzenli temas;
 • bebek granuloza farenjit bronşlarda, akciğerlerde konjesyonun neden olduğu farinksin eşlik eden bir hastalığıdır;
 • olumsuz ortam (ıslak, kirli hava veya tersi - sıcak ve aşırı kurutulmuş);
 • zehirli kimyasalların dumanlarının solunması;
 • adenoidler, bezlerin çıkarılması;
 • enfeksiyonların komşu organlardan yayılması (diş çürüğü, stomatit);
 • kalıtsal yatkınlık;
 • iç organların hastalıkları;
 • azalmış bağışıklık;
 • hipotermi;
 • endokrin sisteminin hastalıkları.

Bir çocukta granulosa farenjit genellikle kroniktir. Örneğin, anjinaya sahip çocukların boğazında, bakteriyel bir uyaranın neden olduğu, hipertrofik değişikliklere maruz kalan, bu da granülosa farenjitinin gelişmesine yol açar. Bu form "sekonder farenjit" (yani anjinin ana hastalığı olan farenjit) olarak adlandırılır. Hastalık kendini akut bir doğa ile karakterize, bağımsız bir patoloji olarak ortaya çıkarsa, buna "birincil farenjit" denir.

Çocuklarda granüloza farenjit tedavisi, çocuk doktorunun gözetiminde gerçekleştirilir, çünkü hastalık ne olursa olsun, sadece yeterli tedavi, kronik bir hastalık için olumlu bir prognoz verebilir.

Çocuklarda belirtiler

Her çocuk onları neyin rahatsız ettiğini tam olarak açıklayamadığından, tedavi gerektiren granüloza farenjit belirtileri şunlardır:

 • çocuk terleme, kaşıntı, boğazda karıncalanma şikayeti; Bebekler sık ​​sık rahatsız edici bir şey elde etmeye çalışıyormuş gibi gökyüzünün dilinin ucunu ovuyor;
 • yutulduğunda, yüksek sesle konuşma, ağlama, boğazda hafif ağrı ile teşhis edilir;
 • akşamları yoğunlaşan kuru, üretken olmayan öksürük ile düzenli öksürme; Hastalık kendi kendine geçerse, başka bir patoloji ile komplikasyon olmadan, öksürük güçlü ve ıslak birine girmez;
 • önemsiz (37.5-38.0 dereceye kadar) sıcaklık artışı; ikincil bir hastalığa (rinit, akut solunum yolu enfeksiyonları, bronşit, tracheitis) katıldığında, sıcaklık subfebril'e yükselir;
 • sinirlilik, uyuşukluk, baş ağrısı;
 • öksürdüğünde veya boğaz ağrısı yutulduğunda kulaklara verilen şikayetler;
 • Sabahları, çaba ile ayrılan mukus akıntısının öksürüğü var.

Bu granülosa farenjit belirtileri ile, çocuğun boğazını bağımsız olarak incelemeniz gerekir. Hastalık, bu semptomatik belirtilerle karakterizedir:

 • Hiperemik mukoza parlak kırmızılaşır, altında hangi damarlar açıkça görülebilir;
 • Yüzey mukus veya pürülan kaplama ile kaplıdır;
 • dilin tabanı, gökyüzü, yanal sırtlar şişer;
 • Sayısız dışbükey kırmızı oluşumlar (granüller) farinksin arka duvarında görülür.

Bir çocukta granuloza farenjitini tedavi etmek için, tarif edilen semptomların% 90'ının veya tümünün bir ev tanımlamasından sonra başlar. Ancak, bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerçekleştirilen tanısal aktivitelerden sonra doğru randevu alınması mümkündür, ayrıca bebeğin yaşına, genel durumuna ve hastalığın gelişim derecesine bağlı olarak farenjit tedavisi için bir protokol reçete eder..

Tanı ve araştırma yöntemleri

Teşhis yöntemleri granüloz farenjit için önemlidir çünkü hastalığın semptomatolojisi anjinaya benzer, tedavi farklıdır. Patolojiyi tanımak için, bir ENT uzmanı bu tür manipülasyonlar gerçekleştirir:

 • Farinksin farenksoskopisi, mukoza zarının hiperemi derecesini oluşturmaya ve larinksin arka duvarında granülozu tanımlamaya izin verir;
 • Çocuğun şikayetlerinin ayrıntılı bir analizi, solunum sisteminin geçmiş hastalıklarının anamnezinin incelenmesi;
 • Patojen-provokeri ve tedavi için karşılık gelen antibiyotiği belirlemek için posterior farryngeal duvardan bakteriyolojik ekim;
 • laringoskopi, farenjit ile ikincil bir hastalık olarak kronik larenjit şüphesi durumunda;

Bazı durumlarda, bu önlemleri uyguladıktan sonra bile, farenjitin doğasını kurmak zordur. Bunun için, kulak burun boğaz uzmanı bir dizi yardımcı çalışma (kan testi, idrar) ve uzman uzmanlar - diş hekimi, endokrinolog, bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından ek istişareler sunmaktadır.

tedavi

Granülosis farenjit tedavisi ile bu ilaçların ve manipülasyonların kullanımına indirgenir:

 • antipiretik, analjezik, anti-enflamatuar ve antiseptik ajanlar dahil olmak üzere ilaç tedavisi;
 • semptomları hafifletmek için halk terapisi araçları;
 • Pozitif dinamiklerin düzeltilmesi için fizyoterapötik prosedürler;
 • Pozitif sonuçların yokluğunda cerrahi girişim.

Doğru tanı protokolü, ön tanı sonuçlarından yola çıkarak kulak burun boğaz uzmanı tarafından geliştirilmiştir. Çocuklarda granülosis farenjit ile kendi kendine ilaç kullanımı, ebeveynlerin bazen başvurdukları bazı eylemler gibi kabul edilemez:

 • Kendi kendine antibiyotik reçete (hastalık durumunda en etkili olan sadece bir çocuk doktoru tarafından reçete edilebilir yerel tedavi,);
 • bebeği yüksek bir sıcaklıkta zorlamak için (su dengesini yenilemek için izin verilen sıcak içecek);
 • Sıcaklığı azaltmak için alkol içeren ilaçlar sürtünme olarak kullanmak;
 • bebeği subfebril ve piretik sıcaklıklara sarın (aşırı ısınma ve konvulsif sendrom riski vardır);
 • mukozanın travmasını ve enfeksiyonun derin dokulara yayılmasını önlemek için, orofarenksin epitel kapağını, tümleşik nesnelerle (fırçalar, kaşık kulpları) temizleyin ve yağlayın.

ilaç

Granulosa farenjit tedavisi için, aşağıdaki ilaçlar ve reçeteler tavsiye edilir:

 • antiviral ilaçlar ve enflamatuar ilaçlar (Remantadin, Viferon, Orvirem);
 • boğazda ağrıyı gidermek için emilebilir tabletler (Strepsils, Septotelet, Pharyngosept);
 • lezyonlarda lokal etkiler için spreyler (Oracept, Lugol, Jox);
 • Vücudun direncini arttırmaya yönelik ilaçlar (Vitrum, Lizobakt, Biovital-gel, Immunal); hem bir tablet formu hem de intravenöz yol olarak kullanılır;
 • çeşitli yönlerde hareket eden kombine ilaçlar (Anti-angin, Klorheksidin);
 • antipiretikler (Nurofen, Panadol), sadece ateş tutamı veya ateş belirtileri ile sınırlanan bir subfebril sıcaklığı varlığında kullanılır;
 • Boğaz salin çözeltisi ile durulayın, farenksin mukusdan temizlenmesi için tuzlu solüsyon;
 • epitel dokusunun nemlendirilmesi için yağlı yağların uygulanması;
 • mukus dokularının hiperemi ile preparatların uzaklaştırılması Protargol, Kollargol;

Antibiyotikler (Bioparox, Augmentin) ile granülozis farenjit nadiren reçete edilir,% 90'ı pediatristler bakteriyel enfeksiyon durumunda kullanımlarının haklı olduğuna inanırlar. Diğer durumlarda, hastalık yukarıda belirtilen ilaçların uygulanmasına son verir. Unutmayın: ilaçların dozajı ve kullanımı doğrudan çocuğun yaşına bağlıdır: yetişkinlerde patolojiyle hızlı bir şekilde başa çıkabilen ancak çocuklara kontrendike olan birçok ilaç vardır.

Insanların anlamı

Granülosa farenjitinin tedavisinde halk yöntemlerinin çocuğun refahını iyileştirmesi amaçlanır ve kendi başına bir tedavi değildir. Ayrıca, geleneksel tıbbın bileşenlerini kullanırken alerjik belirtilerin ortaya çıkma olasılığını da hatırlamak gerekir. Alerjik reaksiyon şüphesi durumunda, prosedür iptal edilir.

En popüler ev ilaçları gargara ile ilişkilidir ve şişlik ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur:

 • Kalanchoe suyunun sulu bir çözeltisi (orofarenksin dezenfekte edilmesine ve iltihaplanmanın rahatlatılmasına yardımcı olur);
 • propolis alkollü tentür (durulama için kullanılan su ile seyreltilmiş, ancak arıcılık ürünlerinde alerjilere izin verilmez, aynı nedenle balı bal ve tentürler hariç tutulur);
 • adaçayı, papatya, St. John's wort bir kaynatma;
 • okaliptüs, lavanta, nane, çam özü;

Boğaz ve göğüs bölgesine ısınma kompresleri, merhemler ve uygulamaların uygulanması önerilmez.

fizyoterapi

Pozitif dinamikleri pekiştirmek için tasarlanan etkili fizyoterapötik prosedürlere aşağıdakileri ekleyin:

 • nikotinik asit, hidrokortizon ile elektroforez;
 • dokuların şişmesini gidermek için hormonal ilaçlar (İnterferon, Prednisolon) ile inhalasyon;
 • Orofarinksin UHF'si;
 • larinksin arka duvarının lazer tedavisi;
 • Dekontaminasyon amacıyla UV ışınlaması;

Geri verme aşamasını uzatmak için, çocukların en az 3 haftalık bir süre boyunca her yıl deniz tatiline çıkarılması tavsiye edilir.

Cerrahi yöntemler

Reçeteli tedavi pozitif dinamizm veya komplikasyonlar ortaya çıkarmazsa, KBB uzmanları cerrahi müdahaleye başvururlar. Aşağıdaki durumlarda tavsiye edilir:

 • Epitel dokusu normal nefes almayı engelleyecek kadar büyür;
 • granüloz hipertrofik formları alır;
 • Mukoza kapağının hiperemi, konservatif tedavi uygulandıktan sonra azalmaz.

Manipülasyon, dokunun krom veya trikloroasetik aside maruz bırakılmasıyla gerçekleştirilir. Müdahalenin anestezi altında yapılması nedeniyle, çocuk, prosedürün ağrılılığının herhangi bir izlenimine sahip olmayacaktır, ki bu olumlu bir şeydir. Ancak, aynı zamanda olumsuz bir yan vardır: manipülasyon granülosa farenjitinin ilk şeklinde haklı ve kronik olarak işe yaramaz. Ek olarak, vakaların% 75'inde, işlemden 6-8 ay sonra granüllerin tekrarlanması söz konusudur.

Alternatif bir seçenek, doktorun, sağlıklı bölgelere dokunmadan genişleyen epitelyum bölgelerini meşgul ettiği lazer maruziyetidir. Prosedürün etkinliği çok daha yüksektir, sonuçlar birkaç dakika içinde görülebilir.

Cerrahi tedavi alanındaki en son gelişmeler, soğuk-plazma maruziyeti veya kobalt yöntemleri haline gelmiştir. Yöntemin özü, elektrik akımının, hedeflenen bir darbe plazmasına dönüştürülmesidir, bu da dokuların, yüz milyondan fazla olmayan bir derinliğe kadar kesilmesine izin verir. Operasyon en az travmatik, etkilidir ancak sonraki yıllarda çocukta granülozun yeniden ortaya çıkmasını garanti etmez.

Olası komplikasyonlar

Çocuklarda granulosa farenjit komplikasyonları şunlardır:

 • posterior farryngeal duvarın abse işlemleri;
 • romatizmal bulgular;
 • işitme kaybı;
 • pürülan otitis;
 • iyi huylu tümörlerin oluşma riski olan atrofik rinit;
 • stenoz, bronşiyal astım.

Granülosa farenjit, diğer herhangi bir hipertrofik doğa hastalığı gibi, farklı etiyolojilerin oluşumları ile tehlikelidir. Yetersiz tedavi durumunda onkolojik patolojilerin provokatörüydü. Bunun önemli bir rolü çocuğun bağışıklık durumu ile oynanır: organizmanın direncinin daha güçlü olması, hastalığın kronik ve hipertrofik bir forma geçiş olasılığının azalmasıdır.

görünüm

Tedavi protokolüne sıkı sıkıya bağlı kalmakla olumlu bir eğilim sağlanır. Hastalık ölümcül değildir, bebeğin ilk iyileşme belirtileri 7-10. Bir çocuğun ve bir yetişkindeki hastalığın seyrinin, klinik tablonun hem zaman hem de şiddeti açısından radikal olarak farklı olduğunu bilmesi gerekir. Bu nedenle, tedavi sırasında çocuğun tedavide spesifik olmayan bulguları varsa, otolaryngologist bir temyiz ile geciktirilmemelidir.

önleme

Granülosis farenjitine yönelik önleyici tedbirler, direncin artırılması, solunum cihazının güçlendirilmesi, sağlıklı bir yaşam tarzının uyaran alışkanlıklarıdır. Ana kurallar şunları içerir:

 • optimal iklimsel şartlarda daire bakımı: sıcaklık 17-18 derece, nem - en az% 60, günde en az 2 kez havalandırma;
 • pasif içicilik, özellikle çocuğun organizması için aktif olandan çok daha tehlikelidir, bu ebeveynler için hatırlanmalı ve bebeğin varlığında sigara içilmemelidir;
 • temiz havalarda, bölgenin en az kirlenmiş bölgelerinde günde en az 2 saat olmak;
 • Fiziksel aktivite ve tüm yıl boyunca sertleştirme;
 • virüs ve enfeksiyon taşıyıcıları ile temastan koruması: salgın sırasında hasta arkadaşlarını ziyaret olmamalıdır çocuk bireysel pamuk gazlı bez bandaj uygulamak; Pek çok çocuk böyle bir "tuvalet parçası" nı kabul etmez, ancak bu kadar mütevazı koruma ile bile enfeksiyon yüzdesi zamanla azalır;
 • Alerjen olarak hareket edebilen ve boğazın mukoza zarını etkileyebilen diyet bileşenlerinden uzak durun.

Farenjit granüloza - tehlikeli hastalık ve maalesef yöntem ve predpisaniy.No zamanında rücu bolluğu rağmen tam bir kür olmak değil, yönetmeliklerine tamamen uygun remisyon süresinin uzaması katkı ve kanser komplikasyon riskini azaltır.

Bir çocukta granüloz farenjit nedir, hastalığın tedavisi - bu noktalar aşağıdaki videoda verilmiştir.

Bir çocukta granületik farenjit. Bu ne kadar tehlikeli?

Farenjit (Latince "pharyngos" -pharynx) - farinks oluşturan mukus dokularının iltihaplanması. Hastalığın akut bir şekilde başlaması ve iz bırakmadan tamamen geçmesi çok nadirdir. Akut dönemin uygun erken Tedavi edilmezse kronik olabilir, ancak son verilere göre, daha sık bir primer kronik bir seyir inflamasyon durumları, gözlemledi.

Kronik farenjit 2 şekilde oluşur:

İltihaplı dokular genişlediğinde ve kuruduklarında granüler, kuruduklarında.
tanı ve kronik farenjit granüloza (işitme uzmanı) tedavisinde ent için bir doktora başvurmalıdır. Ancak ana belirtiler bilinmelidir. Bunu yapmak için, çocuğun boynuna bakmak - görünür kalınlaşma, kızarıklık ve boğaz dokularının şişmesi ve arka yüzünde sonra kronik farenjit Granuloza şüphelenmek için her türlü sebep var, açıkça ayırt stenochke topakları ise.

Hastalığın belirtileri

 • Artan vücut ısısı
 • Boğazda hüzün ve terleme hissi
 • Kuru öksürük atakları
 • Yutulduğunda - güçlü değil, ama elle tutulabilir ağrı.
 • Geceleri ve sabahları - viskoz mukusun burun boşluğunda bir tıkanıklık, kimi zaman kusma ile sona erebilir. Bu mukusun öksürmesi çok zor, yutkunmayı zorlaştırıyor.

Hastalık neden kronik bir aşamaya gidiyor?

Bu farenjit formunu geliştirmek için, çocuk aynı anda iki faktörle örtüşmelidir: hastalığa karşı genetik yatkınlık ve dış ortamın çocuğun vücudunda olumsuz etkisi. Bu, farenks ve gastrointestinal sistemin anatomik yapısıyla açıklanır, bu da enfeksiyonun tutulmasına ve ayrıca hastalığın kronik evresinin gelişimine katkıda bulunur.

Özellikle dikkat etmeniz gerekenler

Granulozny farenjit genellikle larinks veya hastalık veya çocuğun iç organların anormallikleri bir komplikasyonu mukozasında farklı alerjenlerin olarak uzun vadeli etkilerini ortaya çıkar. Yani - maksiller sinüslerde vitamin eksiklikleri, çürük dişler, enfeksiyon, nadiren kalp ve böbrek belirli hastalıkların esas bulgusu olarak görülüyor. Çocuğunuz kronik farenjit ile teşhis edilir, bu nedenle, bir kulak burun boğaz uzmanı ziyareti bitmiyor, analizler teslim ve gerekli uzmanlarına danışarak sevk için çocuk doktoruna danışın emin olun.

tedavi

Tedavinin amacı granüllerin varlığından kurtulmak ve iltihaplı dokuların çoğalmasını durdurmaktır.
Bu hastalığın tedavisi semptomatiktir, sadece çocuğun organizmasının genel zayıflaması veya sağlığın bozulması gibi durumlar söz konusudur.


Tedavi başarılı bir dağlama oluşumları için kullanılan yutak (ekşi, tuzlu, kaba yem ya da bu gibi) ya da iyot Protargolum sulu bir çözeltisi mukozasını tahriş ürünlerin hariç tutulması içeren yumuşak bir diyet ile birlikte. Ve hastalığın üstesinden gelme şansını arttırmak için, çocuk anti-enflamatuar, antimikrobiyal ve antiviral ilaçlar reçete edilir. Komplekste, doktorun çocuğunuz için bireysel olarak seçeceği bir vitamin almayı da tercih edebilirsiniz.

Geleneksel tedavi yöntemleri

granüloza farenjit tedavisinde bir yardımcı olarak, çocuk gibi halk ilaçları kullanabilir - bal burun döşeme, propolis ve otlar kaynatma eden bir çözelti ile durulanır, yağ alkalin inhalasyon okaliptüs, papatya, adaçayı ile (ıhlamur çiçekler, okaliptüs, keten tohumu papatya.).
Ve tedavide en önemli şey, neşeli bir ruh hali, olumlu duygular ve daha çabuk iyileşme arzusudur!
Ve bebeğin sağlığının en önemli olduğunu unutmayın, bu nedenle bir uzmanın danışmanlığı zorunludur!
Size ve çocuklarınıza sağlık!

Bir çocukta farenjit türleri nelerdir ve bunlar nasıl farklıdır?

Günün vakti, sevgili okuyucular. Farenjit tiplerine daha yakından bakmanın zamanı geldi. Bu yazıda hastalığın akut ve kronik formunun ne olduğu hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Hastalığın viral tipini ve herpetik formunu daha ayrıntılı olarak inceleyeceğiz ve granulosa ile tanışacağız. Farklı farenjit tiplerinin yaygın nedenlerini, semptomlarını ve tedavi yöntemlerini öğreneceksiniz.

Hastalık hakkında kısaca

Hastalık yumuşak doku gökyüzü ve lenfoid sisteminin bir parçasını etkilenebilir, boğazda enflamasyon etkilenmiş mukoza karakterize edilir. beş yaş altı çocuklarda farenjit bağımsız patojenik mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklar ve burun iltihabı, kronik bademcik iltihabı veya Adenoidit bir etkisi olabilir.

Bu rahatsızlığın çeşitli biçimleri var.

Farenjit, dersin süresine bağlı olarak, olabilir:

 • akut - bir aydan fazla sürmez;
 • uzun süreli;
 • Kronik - yılda yarım yıldan fazla gözlemlenebilir, sık relapslar vardır.

Hastalığın kronik formu ayrılır:

 • hafif semptomların varlığı ile karakterize olan catarrhal, mukozada özel bir değişiklik yoktur;
 • granulosa - mukus zarı ve farinksin lenfoid dokusunu etkiler, granüller oluşur, kırmızı nodüller görünebilir;
 • atrofik - son aşamadır, farinksin dokularında ciddi değişiklikler vardır.

Farenjit gelişmesi gerçeğine dayanarak, aşağıdaki türler ayırt edilir:

Çocuklarda akut farenjit

Hastalığın bu formu hızla gelişir, bir aya kadar sürer.

Patojen rol oynayabilir:

 • virüsler, örneğin, parainfluenza, herpes;
 • streptokok gibi bakteriler;
 • Candida mantarı mantarı.

İstatistiksel verilere göre, akut farenjitli çocukların ortalama% 85'inde hastalığın viral etiyolojisi vardır.

Neden yapıyor

Bu farenjit formunun gelişmesinin ana nedenleri şunlardır:

 • hasta bir kişiyle temas kurmak;
 • irritanların inhalasyonu;
 • faringeal mukozaya (balık kılçığı, boğaz cerrahisi, yabancı nesne) mekanik hasar;
 • alerjik bir reaksiyon;
 • ENT bulaşıcı hastalıklar - organlar.

Akut inflamasyonun gelişimini etkileyen faktörleri de göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • zayıflamış bağışıklık;
 • kalıtım;
 • endokrin sisteminin hastalıkları;
 • Kötü ekoloji;
 • ikinci el duman;
 • burun tıkanıklığı.

Ana özellikleri

Tipik belirtiler şunlardır:

 • kuru öksürük, üç gün sonra ıslak hale geçer;
 • sıcaklık artışı, muhtemelen 40 dereceye kadar;
 • Boğazda kuruluk, terleme;
 • ses kısıklığı;
 • yutma sırasında ağrı;
 • lenf düğümlerinde inflamatuar süreç;
 • boğazın hiperemi;
 • döküntü, konjonktivit olabilir.

tanılama

 1. Servikal lenf nodlarının palpasyonu ile gerçekleştirilir, ağrı vardır, boyut önemli ölçüde artar.
 2. Pharyngoscope. Bu çalışmada, palatine ark ve arka duvar, tek lenfoid granül ve bademcik iltihaplı hiperemi vardır.

Akut farenjitin bazen kızamık, kızamıkçık ve kızıl ateş gibi hastalıkların bir belirtisi olduğunu bilmek gereklidir.

tedavi

 1. Kısa doğa öksürüğünün saldırılarına karşı Sinekod'u atar veya aday gösterir.
 2. Verimli bir öksürük varsa, o zaman, örneğin, Lazolvana mukolitik almak gerekir.
 3. Boğaz tedavisi, örneğin, Lugol.
 4. Antihistaminikler, örneğin, Diazolin.
 5. Boğaz için bir sprey, örneğin, Tantum Verde.
 6. Boğaz antiseptik, örneğin, Miramistin ile durulayın.
 7. Örneğin, Aquamaris ile nazofarenksin durulanması.
 8. Antiseptik etkinin resorpsiyonu için tabletlerin kullanımı, örneğin Pharyngocept.
 9. Antipiretik maddelerin, örneğin Nurofen gibi 38 dereceyi aşan bir sıcaklıkta alınması.
 10. Viral etyolojide, örneğin Viferon gibi antiviral ilaçlar reçete edilir.
 11. Antibiyotik tedavisi, eğer bakteriyel bir süreç varsa, penisilin grubundan örneğin Amoksisilin'den ilaçlar reçete edin.
 12. İmmünomodülatörler, örneğin, Derinat.
 13. Maden suyunun alkali bileşimle solunması, tuzlu çözelti.

Çocuklarda kronik farenjit

İlk kez hastalık iki aydan fazla sürmezse, hastalığın doğasını düşünmeye başlayabilirsiniz. Tipik olarak, bu durum, bazı faktörlerin bir ya da daha fazla süreye uzamış olmasından dolayı meydana gelir ve bu da hücrelerin yapısında değişikliklere neden olur.

Gelişime neden olan nedir?

Ebeveynler, kronik bir formun oluşumunu etkileyen sebeplerin farkında olmalıdır:

 • akut farenjit formunun zamanında tedavi edilmemesi;
 • kalıtsal yatkınlık;
 • mononükleosit;
 • vücutta ikincil enfeksiyon;
 • örneğin bir alerjenin varlığı gibi tahriş edici;
 • kronik rinit;
 • farinkse mekanik hasar.

semptomataloji

Hastalığa bu tür belirtiler eşlik eder:

 • sıcaklık artışı;
 • genel zayıflık;
 • terleme, yumru, kuru boğaz;
 • kuru bir doğa öksürüğü, boğazını temizlemek için takıntılı bir arzu;
 • zayıf uyku;
 • sinirlilik;
 • Farinkste mukus birikimine bağlı rahatsızlık hissi.

tedavi

Bebek bir dönüş hastalığının ilk belirtilerine sahip olduğunda, hemen durulamaya başlamalısınız. O zaman tedavi için bir doktora gitmelisin. Bu durum ilk kez görülmezse, ebeveynler kural olarak nasıl davranacaklarını zaten biliyorlar.

 1. Durulama için, bir tuzlu su çözeltisi veya adaçayı, papatya, meşe kabuğu veya kalendula bir kaynatma en sık kullanılır. Bu bitkilerin tentürleri de inhalasyonlar için çok etkilidir.
 2. Kızarıklığı gidermek için arka duvarın Lugol çözeltisi ile işlenmesi mümkündür.
 3. Antiseptik etkinin resorpsiyonu için tavsiye edilen tabletler, örneğin Septepryl.
 4. Genellikle kronik farenjit belirtileri olan bebekler, sanatoryum tedavisi için tavsiye edilir.
 5. Akupunktur, kronik formda farenjit belirtilerinin ortadan kaldırılması üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.

Bir çocukta büyük farenjit

Lenf dokusunun yenilgisiyle karakterize, sadece mukoza değil. Sonuç olarak, epiteldeki değişikliklere bağlı olarak arka duvarda kırmızı renkli nodüller gelişir. Oluşan granüller trigeminal sinirin ciddi şekilde tahriş olmasına neden olur. Mukozanın karakteristik kuruması, bezlerin atrofisi, diğer dokuların fibrozisi.

Kural olarak, bu farenjit formu bademcik iltihabı veya sinüzit geçirdikten sonra gelişir, ayrıca nedenlerden biri de tedavi edilmeyen çürüktür.

semptomlar

 1. Mukozada orta derecede hiperemi, kalınlaşma.
 2. Farinksin arka duvarındaki dokunun şişmesi gelişir.
 3. Kırmızı plaklara benzeyen granüller açıkça görülebilir.
 4. Viskoz mukus dışarı yapışır.
 5. Boğazda sürekli yanma ve boğulma hissi.
 6. Uzun bir ses.
 7. Yutulduğunda acı hissi.
 8. Düşük verimli bir öksürüğün ortaya çıkması, aynı zamanda viskoz mukusun akıntının arka duvarından aşağı doğru akması nedeniyle kusma refleksi.

tedavi

yürümeye başlayan gözlenen farenjit granülosa şeklinde ise, bu hastalık türü mukoza lezyonları derin bir derecesi ile karakterize edilir ve muameleye olacağı göz önüne alındığında.

 1. Başlangıçta, tedavi operasyonel bir şekilde gerçekleştirilir, granüller çıkarılır. Prosedür, aşağıdaki şekillerde gerçekleştirilebilir:
 • granüllerin lazer veya gümüş nitrat ile koterizasyonu;
 • yanal sırtların ve granüllerin dondurulması;
 • radyo dalgaları aracılığıyla formasyonların uzaklaştırılması.
 1. Örneğin, Bioparox, lokal antibiyotiklerin uygulanması için reçete edilir.
 2. Topikal kortikosteroid kullanımı.

Çocuklarda viral farenjit

Bu tip hastalık sıklıkla ortaya çıkar, örneğin ARVI veya influenza ile birlikte viral etiyolojinin hastalıklarına karşı gelişebilir.

nedenleri

Hastalık patojenik virüslerin vücuda girmesi nedeniyle oluşur. Yani viral bir doğanın farenjitleri provoke edebilir:

 • koronavirüsler;
 • patojenler parainfluenza;
 • rhinovirüsleri;
 • influenza patojenleri;
 • adenovirüsler.

Bu tür patojenler tarafından önemli ölçüde daha az sıklıkla bu farenjit formu kışkırtır:

 • sitomegalovirüs;
 • solunum sinsityal virüsü;
 • enterovirüsler;
 • herpes simpleksinin nedensel ajanları;
 • Epstein-Barr virüsü;
 • immün yetmezlik virüsü;
 • Coxsackie virüsü.

Ana belirtiler

Viral etiyoloji hastalığı aşağıdaki belirtilerle karakterize olduğunda:

 • boğazda kızarıklık;
 • yutulduğunda acı veren duygular;
 • Sıcaklığın 39 dereceye kadar yükselmesi, muhtemelen 40'a kadar, subfebril sıcaklığı da gözlenebilir;
 • Hastalığın başlangıcından itibaren burun akıntısı vardır;
 • iştah azalması;
 • mukus üzerinde bademcikler ve arka faringeal duvar üzerinde bulunan beyaz-sarı bir kaplama oluşur;
 • kuru ve sık öksürük, iki gün sonra ıslanmaya başlar, balgam çıkması başlar.

tedavi

Hastalığın viral formunun tedavi yöntemleri göz önüne alındığında, ana darbenin hastalığın etken maddelerini yok etmek için yapıldığı anlaşılmalıdır.

 1. Çocuğa, hücrelerin içindeki virüslerin yok edilmesini amaçlayan etiyolojik tedavi uygulanacaktır. Bu ilaçlar Arbidol, Tamiflu, Remantadin, Relenza veya Citovir içerir.
 2. Ebeveynler, antibiyotik tedavisinin, sadece ikincil bir enfeksiyonun eklenmesiyle birlikte, farenjit viral formunda reçete edildiğini anlamalıdır, aksi takdirde böyle bir tedavi etkisizdir.
 3. Yüksek sıcaklıkta, antipiretik ilaçlar örneğin İbuprofen reçete edilir.
 4. Antiseptik durulama preparatları, örneğin, Miramistin veya Chlorophyllipt.
 5. Anti-inflamatuar ve antiseptik özelliklere sahip olan boğaz için sprey, örneğin, Ingalipt.
 6. Mukoza üzerindeki iltihaplanma sürecini azaltmak için, tabletler örneğin, Tharyngept gibi, emilmede reçete edilir.

Çocuklarda herpetik farenjit

Hastalığın bu formu herpes virüsleri ile enfeksiyona bağlı olarak gelişir. Hastalığın seyri oldukça uzun ve çok acı verici.

Ana semptomatoloji

Bu işaretlerin karakteristiği:

 • farinksin arka duvarında bulunan çoklu keseciklerin oluşumu;
 • bu oluşumların erozyona aşamalı olarak dönüşümü;
 • sık ve kuru öksürük;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi, ağrıları;
 • yanaklar, dil ve diş etleri üzerinde gri bir plak görünümü;
 • şiddetli ateş;
 • nefes alma zorluğu;
 • yenilgi sadece farinksi değil, aynı zamanda iç organları da etkileyebilir.

Tedavi yöntemleri

Hastalığın herpetik formunun tedavisi karmaşık bir şekilde gerçekleştirilir.

 1. Günde en az altı kez gargara yapmak önemlidir. Bu amaçla, antiseptik maddeler, örneğin, Hexoral kullanılır.
 2. Ateş durumunda, ibuprofen veya parasetamole dayanan antipiretik ajanlar kullanılır.
 3. Nazofarenksin örneğin bir nemlendirme ile yıkanması önerilir.
 4. Antihistaminikler, örneğin, Suprastin.
 5. Antiviral ilaçlar, örneğin Arbidol.
 6. Deniz topalak yağı kullanımı.
 7. İmmünomodülatör tedavi.

Bu farenjit formu herpetik boğaz ağrısına geçişle tehlikelidir.

Diğer hastalık türleri

Çocuklarda ortaya çıkan diğer farenjit tiplerini de dikkate almak gerekir. Çoğu durumda, bir bakteri ve alerjik etiyoloji hastalığı vardır ve mantar - en sık bir yaşın altındaki çocuklarda görülür.

Farenjit bakteriyel formu

Hastalık patojenik mikroorganizmaların vücuda girmesine bağlı olarak gelişir: strepto-, pneumo- ve staphylococci. Hastalık, özellikle bakterileri solunum yolundan aşağı çekerken ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Pnömoni ve bronşit olabilir.

Tipik belirtiler şunlardır:

 • yutulduğunda ağrı;
 • antibiyotik kullanıldıktan sonra azalan sıcaklıkta bir artış;
 • dördüncü günde soğuk algınlığı;
 • iştahsızlık;
 • plak gri-sarı renk, kuru kabuklar oluşabilir;
 • mukusun akışı ile birlikte güçlü bir öksürük.

Tedavi süreci viral farenjit ile aynıdır, ancak antiviral ilaçlar yerine antibiyotikler kullanılır. Bunlar, oral olarak kullanılan tabletler, örneğin Ampicillin veya topikal preparasyonlar, örneğin Bioparox olabilir.

Mantar türü

Hastalığın bu formu, bir yıla kadar olan bebeklerde daha sık görülür, bu zayıflamış bağışıklığa veya uygun bakım eksikliğine bağlıdır. Sıklıkla böyle bir hastalık kandidal stomatitin bir komplikasyonu olarak gelişebilir.

Hastalığın bu formunun etken maddesi, Candida cinsinin mantarlarıdır.

Ana belirtiler şunlardır:

 • yutulduğunda ağrı;
 • sıcaklık 38'e çıkabilir ve bazen daha da yükselebilir;
 • burun akıntısı, hastalığın başlamasından birkaç gün sonra gelişir;
 • kötüleşir veya tamamen iştahsızdır;
 • mukoza zarında beyazımsı bir renk oluşur, onu çıkarmaya çalışırken kanama oluşur;
 • kuru öksürük ile karakterize, ancak nadirdir.

Tedavi yöntemleri şunlardır:

 • antifungal ilaçların kullanımı, örneğin, Diflucan veya Nizoral;
 • Farinks, antifungal bir çözelti ile yağlanır veya serpilir;
 • Ultraviyole radyasyon ile kısa dalga tedavisi reçete edilir.

Alerjik farenjit

Bu form, mukoza boğazının alerjenlerle, örneğin, çiçekli bitkilerin hayvan kılı, tozu, kalıbı, poleni ile tahrişinden dolayı gelişir. Alerjik farenjit burun burun tıkanıklığı, burun iltihabı, burunda kaşıntı hissi ile eşlik eder. Genellikle kalıtsal yatkınlık vardır. Bu karakteristiktir, altı yaşına kadar olan çocukların hayvanın saçlarına ve bitkilerin poleninden daha yaşlı çocuklara tepki verme olasılığı daha yüksektir.

Ana belirtiler şunlardır:

 • yutulduğunda hafif ağrı;
 • temel olarak normal vücut ısısı;
 • eşlik eden akıntı olmadan burun tıkanıklığı;
 • iştahın bozulması;
 • belirgin bir doğa öksürüğü.

Bir bebeğe, hastalığın alerjik bir formu teşhisi konulduğunda, öncelikle çocuğun çevresinden alerjeni çıkarmaya dikkat etmek gerekir. Ebeveynler sabırlı olmalı ve uzun bir tedavi sürecine hazırlanmalı. Doğru beslenme önemlidir.

 1. Antihistaminikler, örneğin, Suprastin veya Diazolin.
 2. Alkali çözeltilerle boğaz yıkayın.
 3. Şişliği azaltmak için, boğaz Lugol çözeltisi ile tedavi edilir.
 4. İyileşme sürecini hızlandırmak için, örneğin Septepryl gibi antiseptik tabletler reçete edilir.

Atrofik form

Faryngeal yüzeyin incelmesi, kuruluk ve mukus kaplaması ile karakterizedir, damarları incelemek kolaydır.

Hastalığın bu formu, kronik farenjit formunun son aşamasıdır. Tedavinin yokluğunda, patojenik karakter, farinksin glandüler, mukoza ve lenfoid cihazında değişir. Bu, yakın organları ve sindirim sistemini olumsuz etkiler.

Bu semptomların karakteristikleri şunlardır:

 • bebek yutmaz;
 • nefes alması zorlaşır;
 • uykuda rahatsızlıklar var;
 • artan endişe var.

Atrofik bir formun kendi içinde tedavisi şunları içerir:

uçucu yağ ile inhalasyon, örneğin deniz topalak ya da okaliptüs;

Petrol bazlı çözeltilerin bir oluk içinde gömülmesi, örneğin, Pinosol. Bu terapiyi uygulamadan önce, daha önce kabuğu mukozadan çıkarın. Bunu yapmak için, boğazı alkali maden suyu veya bir deniz tuzu çözeltisi ile sulamak gerekir. Bundan sonra, bir gazlı bez swab kullanarak, kabuk kabukları çıkarın.

Şimdi, farenjitin ve temel formlarının ne olduğunu biliyorsunuz. Bu hastalığın gelişimini provoke eden sebepleri hatırlayın, çocuğun hayatında görünmesine izin vermeyin. Bebeğin daima zamanında ve yeterli tedavi almasına dikkat edin. Çocuk doktorunun ofisini ziyaret etmekten asla kaçınmayın, ebeveynlerin hastalığı kendileri belirlemesi ve hatta daha da fazlasını ortaya koyması oldukça zordur. Çocuk sağlığınıza iyi bakın ve mutlu olun!

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir çocuğun neden sıklıkla anginadan muzdarip olduğunu nasıl belirleyebilirim

Bir çocuk çoğu zaman hastalanırsa...Çocuk genellikle boğaz ağrısı ve boğaz ağrısı şikayet ediyor? Ağrı, bademcik iltihabından kaynaklanır - vücudun savunma sistemi, enfeksiyonun ilk etkisini alır.

Chlorophyllipt bir alkol çözeltisi ile gargara nasıl

Chlorophyllipt - bilinen bir antibakteriyel ilaç, yağ veya etanol bazlı bir çözelti şeklinde üretilmiştir. Alkol tentürü Rus ("Wifitech") ve Ukrayna ("Galichpharm") şirketleri tarafından üretilmektedir.