Loading

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Granulosa kronik farenjit tedavisi daha

Granulosa kronik farenjit tedavisi daha

Kronik hipertrofik farenjit - uzun akım doku yutak iltihabı (yumuşak damak, lenf düğümleri, kaslar, mukoza), koyulaştırıcı, ödem ile sonuçlanan belirli nodüller, nodüller, granüllerin oluşmasına farenksin tüm parçaların gevşetir. Hipertrofik işlemler farenks boğaz (farenjit granüloza) arka veya yan bölümleri (boğaz hipertrofik taraf) kapsayabilir.

Hipertrofik farenjit, faringeal mukozanın ve submukozanın bağ dokusu stromasında önemli değişikliklere neden olur. Sık görülen enflamatuar süreçler, giderek daha kalın, yoğun hale gelen mukoza zarını emdiren seröz eksüdaya sabit bir salınım sağlar. Lenfatik damarlar ve kılcal damarlar genişler, farengeal mukozanın salgıları artar, sekresyon sekresyonu artar. Granulosa farenjit, mukoza zarının zar zor fark edilen lenfoid oluşumlarının kalınlaştığı, genişlediği, birbiriyle birleştiği gerçeğine yol açar. Nodüllerin içinde (granüller) lökositler, ölü bakteriler, mukozanın ölü hücreleri, fibrin filmleri olabilir.

Hipertrofik evrenin nedenleri

Akut farenjiti uygun şekilde tedavi etmediğiniz gibi, hastalığın sık tekrarları ile birlikte, kronik olabilir - kataral kronik farenjit gidin. Çoğunlukla yetişkinlerde ve çocukta, lateral hipertrofik ve granüloza farenjit, kataral sonrası bir sonraki aşama haline gelir. Farenks lenfadenoid dokularının proliferasyonu şeklinde patolojik fenomenlerin başlanmasının ana nedeni, lokal bağışıklığı arttırmak için yönlendirilen organizmanın koruyucu bir reaksiyonu olarak kabul edilir. Hipertrofik farenjit bulgularının görülme sıklığı aşağıdaki faktörler olabilir:

 • fakir bir ortamda yaşamak;
 • kuru sıcak hava ile binalarda kimyasal, diğer zararlı endüstriler üzerinde çalışmak;
 • sigara, alkolizm;
 • Soğuk havanın sık sık solunması (örneğin, açık havada çalışmak);
 • metabolik hastalıklar;
 • üst solunum yollarında kalp hastalığı, kan damarları, kanın arka planında durgunluk;
 • böbrek, karaciğer, akciğerler bazı hastalıklar;
 • endokrin patolojileri;
 • alerji;
 • A vitamini eksikliği;
 • farenksın anatomik yapısının sık görülen inflamatuar hastalıklara yatkınlığı.

Genellikle hipertrofik farenjit karmaşık rinit, bademcik iltihabı, sinüzit, yutak bölgesinin diğer hastalıkların fonunda gelişen bağımsız hastalık haline gelir. Hastalık alevlenme ile farinks patojenik mikrofloranın mukozasını yaşayan aktivasyonuna yol açar -.. Staphylococcus, Streptococcus, Klebsiella, hastanın ekilen mantar Candida boğazından vb Bazen kronik farenjit hipertrofik.

Bazen yetişkinlerde ve çocuklarda (daha sıklıkla ergenlerde) granuloza farenjit semptomları farinkste atrofik süreçlerle birleştirilebilir. Örneğin, mukozanın yaygın atrofisi, arka faringeal hiperplazi veya tubofaringeal boncukların odakları ile birlikte olabilir.

Hastalığın tezahürünün belirtileri

Hipertrofik farenjit, lateral veya granüler tipte bir patoloji olsun, aşağıdaki objektif işaretlerle ifade edilir. Mukus deşarjları irin safsızlıklarını içerir, viskoz hale gelir, kalınlaşır, çoğu zaman balgam söktürür, balgam çekilme dürtüsü kusma ve bulantıya eşlik eder. Balçık düzenli olarak kurur, boğazda kalın kabuklar oluşturur. Boğazda kalıcı balgamın nedenlerini öğrenin

Farenks incelendiğinde, açık kırmızı renkli, berrak sınırlara sahip, pürülan damarlarla dönüşümlü olan arka duvarda çok sayıda formasyon gözlenebilir. Yanal sırtlar hemen hemen her zaman kalınlaşır, çoğu zaman dikkat çekici hummocky büyümeleri vardır. Granülozis farenjitinde patolojik formasyonların sayısı azdır, çok yoğundurlar (folikül yerine karakteristik yapıya sahip granüller görülür).

Farinks, damak, kemer mukozası hiperemik, pürülan akıntı izleri vardır. Sıklıkla mukus kitleleri nazofarenksden akan dereler şeklinde açık bir şekilde görselleştirilir. Kronik hipertrofik farenjit uzun bir süre için var ise, yavaş yavaş son aşamaya geçebilir - atrofik, böylece farengeal yerlerde daha soluk, daha ince yamalar görülebilir.

Kronik hipertrofik farenjit belirtileri aşağıdaki gibidir:

Diğer şeyler arasında, hipertrofik kronik farenjit özellikleri, pek çok durumda birbirinin üzerine biner, üst solunum yollarının (bademcik iltihabı, burun iltihabı), kronik hastalıklar, diğer semptomlarını katılabilir. Hamilelik sırasında, hipertrofik farenjit çoğu zaman bozulabilir ve bunun tezahürleri nedeniyle düşük genel dokunulmazlığı daha belirgin hale edebiliyoruz.

atrofik, tümör hastalıklarının sağlık riski için tehlikeli - Tedavi yokluğunda boğaz ağrısı hipertrofik formu patolojinin daha şiddetli tür akabilir. Hastalığın başka bir olası komplikasyonu, insan vücudunun vokal fonksiyonunu ciddi biçimde bozabilecek kronik bir formda larenjite geçişidir. Buna ek olarak, atrofik ve hipertrofik farenjit hem büyük ölçüde her gün ağrı verici hisler yaşamaya hastayı neden yaşam kalitesini azalmış ve hatta bazen, hobi alışılmış eylemleri terk.

Doğru tanı için temel ölçüt de pharyngoscope (boğaz muayenesi) sırasında görselleştirilmiş hipertrofik farenjit, tipik işaretlerdir. Ayrıca (akut farenjit vb geçmişte vardı ve ister nazofarenks bademcikleri eşlik eden hastalıklar varlığını keşfeder. D.), kulak burun boğaz uzmanı hasta şikayetlerine dikkat çeken hastalığın geçmişini toplar.

Çoğunlukla, yüksek kaliteli antibakteriyel tedavi uygulamak için, doktor, baknanaliz gerçekleştirmek için farenksin arkasından bir smear iletir, çeşitli kan testleri önerir. Özellikle ilgili olan, bir çocukta patojenlerin araştırılması için kronik farenjitin teşhis edilmesi için bu tür yöntemlerdir. Gerekirse (daha sıklıkla kronik larenjit şeklinde hastalığın komplikasyonlarının varlığında), laringoskopi ya doğrudan ya da dolaylı olarak yapılabilir.

Konservatif tedavi yöntemleri

Bu hastalığı tedavi etmeden önce, gelişimine ve ilerlemesine yol açan faktörleri ortadan kaldırmak gerekir. Örneğin, nazofarenks, kavisli septum, adenoidlerde enfeksiyon odakları varsa, bu problemler ilaç veya cerrahi tedavi ile ortadan kaldırılmalıdır. Alerjik reaksiyonların varlığında antihistaminikler, nazal glukokortikosteroidler reçete edilir.

Kronik hipertrofik farenjitin alevlenmesi hemen her zaman antibiyotik tedavisinin uygulanmasını gerektirir. Antibiyotikler penisilinler, makrolidler grubundan atanır. Genel olarak, granüloza farenjit ve hipertrofik lateral farenjitin konservatif tedavisi, aşağıdaki eylemleri içerir:

 1. sigara içmeyi reddetme, alkol - hastalığın gelişimini tetikleyen önemli faktörler;
 2. bağışıklık uyarıcılar (Likopid, Immunoriks, Rimobunil), vücudun direncini, metabolik reaksiyonları ve trofik doku geliştirmek için yüksek A, E, C vitaminleri ile vitamin-mineral kompleksleri alımı;
 3. lavanta, çam, adaçayı, okaliptüs yağları ile dokuları yumuşatmak ve hipertrofinin ilerlemesini durdurmak için yağ inhalasyonlarını (kontrendikasyon ve intoleransın yokluğunda) yürütmek;
 4. alkali inhalasyonlarının mineral su ile performansı, boğazı nemlendirmek ve lokal bağışıklığı güçlendirmek için tuzlu su çözeltisi ile inhalasyon.
 5. Granüllerin ve hipertroflanmış dokuların iyot ve gümüş preparatlarla (Lugol, Iodinol, Collargol, Protargol) işleme tabi tutulması, granüllerin mekanik olarak uzaklaştırılması ve büyümelerinin durdurulması için trikloroasetik asit preparatlarıyla koterizasyon;
 6. gliserin, çinko klorür, resorsinol çözeltisi, propolis tentürü, okaliptüs, yüzey dezenfeksiyonu ve keratolitik eylem için Burov sıvı tanen ile boğaz tedavisi;
 7. papatya demetleri, meşe kabuğu, adaçayı, soda ve tuz çözeltileri ile boğaz, mukoza zarını nemlendirmek için deniz suyu ile boğazın sulanması, mukus incelmesi, kabukların daha iyi ayrılması;
 8. pastil, anestezi, antiseptikler (Hexoral, Septotelet, Strepsils, TerraFlu Lar) ile sprays uygulanması semptomatik tedavi olarak;
 9. lokal anti-enflamatuar ilaçların kullanımı, örneğin, Tantum Verde NSAID'lerle sprey, enflamasyonu hafifletmek için ketoprofen ile OCI çözeltisi ile durulayın.

Patolojinin tedavisine zamanında başlanması, risk faktörlerinin ve kronik enfeksiyon odaklarının ortadan kaldırılmasıyla birlikte, kötü alışkanlıkların ortadan kaldırılmasıyla birlikte, mesleki tehlikeler genellikle 3-6 ay içinde iyileşmeye yol açmaktadır. Ancak alkol kullanımı, sigara içilmesi ve diğerlerinin korunmasıyla, hastalığı provoke eden hastalık geçici olarak gerilemekte, ancak giderek atrofik farenjiye geçişe yol açmaktadır.

İhmal edilen granüloza ve lateral hipertrofik farenjit formlarını tedavi etmek cerrahi olarak gereklidir. Çoğunlukla, lazer cerrahisi kullanılarak düşük travmatik bir tedavi yöntemi reçete edilir. Oturum yapmak için endikasyonlar şunlardır:

 • çok sayıda granül;
 • Önemli miktarda fibröz doku oluşumu;
 • farinksin şiddetli şişmesi;
 • Farklı konservatif tedavi yöntemlerinden etki yokluğu.

Aşırı büyümüş alanların kestirilmesine ek olarak, tıbbi amaçlı lazer ışını bulunan topaklar, kriyoterapi (soğuk tedavi), galvanoakkar (elektrik akımı tedavisi) ile bu amaçla kullanılır. Dilin belirgin hipertrofisi varsa, kısmi amputasyon yapın.

Hastalığa karşı mücadelede insanların yöntemlerine yardımcı olun

Cure kronik hipertrofık ​​farenjit sadece geleneksel tıp araçları anlamına gelmez muhtemeldir. Ancak çocukta ve yetişkinlerde aşağıdaki tedavi yöntemleri şiddetli semptomları hafifletmeye, kandaki mikro dolaşımı iyileştirmeye, inflamasyonu ve ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur:

 1. Bir bardak suya bir çay kaşığı çay kaşığı sürün, aynı çorba kaşığı St John's wort'a dökün. Yarım saat sonra infüzyonu süzün, günde üç kez durulayın.
 2. Marigold, papatya, adaçayı çimen, kuşburnu, siyah frenk üzümü yaprakları çiçek eşit parçaya karıştırın. 3 çorba kaşığı su kaynar su litresinden dökün, bir saat termosun içine koyun. Çay içip, bir gün boyunca tüm infüzyonları iç.
 3. Bir bardak kaynar su ile bir kaşık kekik kaşığı Demlemek, 2 saat ısrar ediyorlar. Durulama için kullanın.
 4. Havuçlardan ve patateslerden suları sıkıştırın, eşit miktarlarda karıştırın. Bir bardak sebze kokteyli için, bir çay kaşığı bal ekleyin, günde 2 öğün yemek için. Uzun süre tedavi edilmek.
 5. Aloe suyunu sıkın, suyla iki kez sulandırın. Durulama için kullanın.
 6. Bir bardak ılık süt ekleyin 2 kaşık aloe suyu, yemeklerden önce günde iki kez.
 7. Eşit parça şeftali yağı ve propolis tentür karıştırın. Bu sıvı ile günde iki kez, boğazın etkilenen bölgelerini yağlayın. Farenjitin otlar ile tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinin

Çocuklar için tedavi

Çocukluk çağında, granüloz farenjit yetişkinlerde benzer şekilde tedavi edilmelidir. Ayrıca, boğaz dokularına zarar verme tehlikesi nedeniyle akut, tahriş edici gıda tüketimini dışlamak gerekir. Bebeğin gün içinde en fazla olduğu oda, düzenli olarak havalandırmak, ıslak bir temizlik yapmak, havayı nemlendirmek için gereklidir.

Çocuklarda hipertrofik farenjit tedavisinde kullanılan inhalasyonlar zorunlu olmakla birlikte, 7 yaşına kadar allerjik reaksiyon ve laringospazm riski nedeniyle yağ prosedürleri yapılmamaktadır.

Bebek kronik farenjit geliştirirse, evde ultrasonik bir inhaler olmalıdır. Solunması gereken çok iyi dağılmış sıcak bir atmosfer yaratır ve buharı boğaz ve gırtlak mukozasını tahriş etmez.

Ayrıca yaş sınırları da olan spreyler, aerosoller, sulama kullanımı konusunda dikkatli olun. Doğal meyve suları, gazsız maden suyu, meyve içecekleri, kompostolar, kaynatma özleri, şifalı çaylar da dahil olmak üzere çocuğu mümkün olduğunca içerden içtiğinizden emin olun.

Farenjit ile ne yapılabilir

Kronik hipertrofik farenjitde, aşağıdaki eylemler yasaktır:

 • sık sık kışın olan kuru bir odada olmak (özellikle tehlikeli ısı ve kurulukta rüya);
 • güneşte uzun süre soğukta kalır;
 • larenjitin bağlanmasını provoke edebilen sesin aşılması;
 • havada yürümeyi reddetme. Aynı zamanda, ıslak havada yürümek buna değmez;
 • sıcak ve soğuk yiyecek tüketimi;
 • ısınma, boğaz terlemesi;
 • soda çalkalama suiistimali ve alkol, mentol ilaçlarının kullanımı.

Farenjitin kronik bir forma geçişini önlemek için şunlara ihtiyacınız vardır:

 • Nazofarenks, bademcikler, dişlerin durumunu takip edin;
 • sigara içmek yasaktır; alkol;
 • çalışma koşullarını daha sınırlayıcı olacak şekilde değiştirmek;
 • odadaki havayı sürekli nemlendirin;
 • genel olarak bağışıklığı ve sağlığı güçlendirmek için mümkün olan her yolla.

Son olarak, size Dr. Komarovsky'nin bağışıklığı geliştirmek için hangi ilaçların en etkili olduğunu size söyleyeceği bir video sunuyoruz.

Granüloz farenjit, farinksin karmaşık bir hastalığıdır. Mukoza zarında ve lenf düğümlerinde ciddi hasar ile karakterizedir. Böyle bir hastalık bir enfeksiyona neden olur. İzole formda nadiren görülür. Sıklıkla akut formu meydana getiren solunum sisteminin diğer hastalıkları ile birleştirilir. Bu yazıda, granüloz farenjitinin ne olduğunu anlamaya çalışacağız. Semptomlar, yetişkinlerin ve çocukların tedavisi de düşünülebilir.

Granülöz farenjit, iki ana bileşen varsa, böyle bir hastalığa karşı kalıtsal yatkınlık ve çevrenin zararlı etkileri varsa, gelişmeye başlar. Bu nedenle, bir kişinin akrabaları arasında patolojisi varsa, boğazın herhangi bir hastalığını ciddiye almak gerekir.

Ayrıca, aşağıda ele alacağımız tedaviyi de içeren granüloz farenjit, aşağıdaki faktörleri tetikleyebilir:

 • burun sinüslerinin yavaş hastalıkları;
 • sigara;
 • Mukoza solunum organlarının toz ve gazlarla sürekli etkileşimi;
 • çürük, sinüzit, komplike rinit, bademcik iltihabı;
 • alkol içmek;
 • nazofarenksin enflamatuar sürecin gelişmesine neden olan çeşitli virüsler, bakteriler ve mantarlarla enfeksiyonu;
 • nazal septumda hasar veya burun boşluğunun anormal gelişimi;
 • düşük nemli odalarda daimi ikamet.

Granülosis farenjit varsa hemen doktorunuzu aramalısınız. Bu hastalığı görmezden gelirseniz, o zaman farinksin duvarlarında lifli filmler oluşmaya başlar. Bunlar, enflamatuar sürecin tedavi edilmesi zordur, çünkü lökosit hücrelerinin ölümünün bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bundan sonra, trigeminal siniri etkileyen granüller oluşmaya başlar. Hasta, boğazda şiddetli ağrı oluşmasına katkıda bulunan ağrılı öksürük ile işkence altındadır. Ayrıca, herhangi bir formun farenjitleri çok bulaşıcıdır. Hasta kişiyi kolektifden ayırmak gerekir.

Bu hastalık sıklıkla kronik bir formda ortaya çıkar. Belirtileri şöyledir:

 • Boğazda zulüm meydana gelir, uzun bir süre geçmez;
 • Yutulduğunda boğaz ağrısı vardır;
 • paroksismal, ağrılı öksürük piercing;
 • Boğazda, öksürmesi çok zor olan viskoz mukus oluşur.

İşte böyle bir kronik granülosis farenjit semptomları vardır. Tedavi mümkün olan en kısa sürede yapılmalıdır. Ayrıca özellikle mevsimsel soğuk algınlığı sırasında koruyucu önlemlerin sürekli olarak uygulanması gerekmektedir, daha sonra relaps riski en aza indirilmektedir.

Tedavinin niteliğine bağlı olarak tedavi edilen granülozik farenjit, ancak deneyimli bir doktorun rehberliği altında gerçekleştirilirse zorlukla teşhis edilir. Bu hastalık bademcik iltihabı ile karıştırılabilir beri. Her zamanki farenjit ile, tüm farengeal doku iltihaplı hale gelir. Granüler bir form, mukozanın kalınlaşması ve kırmızı nodüllerin varlığı ile karakterize edilir. Bu hastalığı teşhis etmek için hastaya enflamasyona neden olan enfeksiyonu tanımlamak için smear alınır. Vücudun durumunu değerlendirmek için genel bir kan ve idrar testi de kullanılır.

Yetişkinlerde granüloza farenjit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından kontrol edilmeli ve bu kapsamlı bir şekilde yapılmalıdır. Çoğu zaman, kronik form, ilaç kullanımı ve fizyoterapi prosedürlerinin uygulanması dahil olmak üzere, konservatif yöntemler ile tedavi edilir, bu sayede olumlu sonuç hızla gelir. Rinit, farenjit tedavisinin en etkili yöntemidir. Bunun için şifalı bitkilerin şifrelerinin yanı sıra su ile seyreltilmiş alkol de kullanılır.

Laringeal mukozanın kaplandığı granülleri ortadan kaldırmak için, su bazlı, trikloroasetik asit ve protargol ile yapılan iyot bazlı preparatlarla koterizasyon yöntemi kullanılır. Duvarlarda biriken kalın mukusun seyreltilmesi için, inhalasyonlar, papatya, okaliptüs ve yağlı-alkalin maddeler içeren adaçayı gibi şifalı bitkilere dayalı olarak kullanılır. Bu tedavi yöntemi sayesinde, sadece mukusun yok edilmesi değil, aynı zamanda patojen bakterilerin yok edilmesi de sağlanır.

Granüloz farenjit tanısı konduğunda, tedavi vitamin vitamin tedavisi ile gerçekleştirilir. En uygun seçenek, yalnızca hastalığın geçmişine aşina olan bir doktor seçmektir. Patojenik mikrofloradan kurtulmak ve bağışıklığı geliştirmek için anti-enflamatuar ve homeopatik ilaçlarla birlikte antibakteriyel ve antiviral ilaçlar kullanın.

Granülosis farenjit gibi bir hastalıkta, şu anda tedavi ettiğimiz tedavi şekli, mukoza zarından çok zarar görebilmektedir. Bu durumda, aşırı büyümüş doku bölümlerini çıkarmak için bir işlem gerçekleştirilir. Bunu bir lazerle yapın. Bu, hızlı bir şekilde oluşumlardan ve çıkıntılardan kurtulmanızı sağlar.

Lazer işlemi kesinlikle güvenli ve ağrısızdır. Bu tür tedavinin kendine özgü özelliği, mukoza dokusunun granüler ve aşırı büyümüş bölgelerinin, sağlıklı yüzeye zarar vermeden bir nokta etkisi gerçekleştirmesidir. Hemen hemen, plaklar belirgin şekilde azalmaya başlar ve inflamatuar sürecin yoğunluğu azalır.

Ek olarak geleneksel tıbbın yardımını alırsanız bu hastalık çok daha hızlı olacaktır. İşte en popüler ve etkili tarifler. Örneğin, propolis farenjitte çok iyidir. Tentür yapmak için, ezilmiş ve su ile küçük bir kaba dökülür. Böylece, boşaltılması gereken safsızlıklar giderilecektir. Daha sonra 30 g saf propolis 100 g alkol ile karıştırılır ve bir hafta boyunca ısrar edilir. Bu süre boyunca, birkaç kez çalkalanmalıdır. Bundan sonra, tentür süzülür ve 1: 2 oranında gliserin veya şeftali yağı ile birleştirilir. Elde edilen karışım günde bir kez iltihaplı mukoza ile bulaşır. Terapi yaklaşık 10 gün sürer.

Süt ile "Mukaltin" de yardımcı olur. Bu doğal ilacın üç tableti, 100 g sıcak sütte eritilir ve orada iki damla iyodin eklenir. Karışım 10 gün yatmadan önce içilir. Ayrıca burnu aloe veya calanchoe burnuna gömmek de faydalıdır. Bu durumda yırtılmış tabakalar bir torbaya sarılmalı ve 72 saat buzdolabına konulmalıdır. Bundan sonra, suyu sıkar ve doğrudan boğaza akacak şekilde burnun içine kazarlar. Kaynatma konileri veya çam iğnelerinin yanı sıra adaçayı olan marigoldlardan yararlı inhalasyonlar yapabilirsiniz. Böyle bir prosedür ağrıyı azaltır ve boğazı dezenfekte eder.

Bu hastalığa özellikle tahammül etmek zor olan çocuklar, çünkü gırtlaktaki viskoz bir sır, bebeğin normal nefes almasını engeller ve henüz öksüremez. Ağrılı öksürük nedeniyle çocuk normal olarak yemek yiyemez ve uyuyamaz.

"Granülosis farenjit" tanısı konulduysa, altta yatan diğer rahatsızlıkları tanımlamak için yürümeye başlayan çocuk kapsamlı bir inceleme geçirmelidir. Sadece bir kulak burun boğaz uzmanı değil, diğer uzmanların doktorlarını ziyaret etmek tavsiye edilir. Bir çocukta "granülosis farenjit" tanısı konulduğunda, tedavi aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • vücudu desteklemek için vitamin alımı;
 • Larinksin yağlanması veya bitkisel tentürlerle veya antibakteriyel ilaçlarla gargara yapılması;
 • bitkisel infüzyonları ve soğurmayı kullanarak inhalasyonların gerçekleştirilmesi;
 • Turunçgiller, çikolata ve diğerleri gibi alerjiye neden olabilen bebek maması diyeti dışında;
 • laringeal granüllerin koterizasyonu.

Her ne kadar cerrahi müdahale çok etkili bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmekle birlikte, farenjit nüksünü önlemeyi garanti edemez.

Böylece, granüloz farenjitin ne olduğunu bulduk. Böyle bir hastalığın tedavisi farklı şekillerde gerçekleştirilir ve zamanında ve doğru bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde, inflamatuar süreç çeşitli komplikasyonlara neden olabilir.

Granuloza farenjit - boğaz mukoza zarının bir enflamasyon, granüller adını taşıyan büyük parlak kırmızı fasulye lenfoid dokunun bir birikimi eşlik etti. Hastalık uzamış bir seyir ile karakterizedir, sık relapslara eğilimlidir ve çoğu zaman kronik farenjit formlarına atıfta bulunur. Bununla birlikte, boğazın arka kısmında ve akut farenjit de granüllerin oluşumu mümkündür, fakat genellikle daha sonra uzun bir süre yetersiz belirti kronik farenjit durgun akışına sahip hasta olduğu ortaya çıkıyor.

 • Granüloza farenjit nedenleri
 • Granulosa farenjit belirtileri
 • Granüloza farenjit tanısı
 • Granulosa farenjit tedavisi

Granüloza farenjit nedenleri

Granulosa farenjitinin nedenleri şu şekilde tanımlanabilir:

Paranazal sinüslerin kronik inflamasyonu - frontal sinüzit, sinüzit veya başka bir sinüzit şekli.

Kronik catarrhal farenjit sık alevlenmeleri.

Kötü alışkanlıkların varlığı - sigara ve alkollü içeceklerin kötüye kullanılması.

Asidik gastrik içeriğin yemek borusuna aktarılmasını içeren gastroözofageal reflü. Ayrıca granülosa farenjitinin nedeni giriş mide sfinkter bir fıtık olabilir.

Yaşam alanında elverişsiz ekolojik durum. Her şeyden önce, bir kişinin nefes aldığı hava ile ilgilidir. Negatif etki, içindeki gazlar, toz ve diğer tahriş edici kimyasalların varlığıyla uygulanır. Özellikle bu sorun, sıcak mağazalar, kimyasal fabrikalar vb.

Herhangi bir genezin boğazında mukoza zarının yaralanmaları. Mekanik, kimyasal ve termal hasar tehlikesi. mekanik yaralanma boğaz çocuklar daha çok keskin bıçaklama veya kesici nesnelerin yoldan alınmasının sonucu, o zaman, termal yanıklar, çünkü çok sıcak bir sıvı veya buhar mukoza ile temas meydana gelir. Ayrıca, ameliyat sırasında mekanik bir travmaya neden olabilir ve kimyasal yanıklar alkali ve asitlerin, klor buharının ve amonyakın yutulmasının sonucudur.

Alerjik reaksiyonlara eğilim.

Nazal septumun gelişimindeki anomalilere veya onun yaralanmasından sonra burun nefeslerinin olmaması.

Tonsillit, adenoidit, larenjit.

Üst solunum yolunun sık viral enfeksiyonları.

Vücutta gizli bir enfeksiyon odağı varlığı.

Azalmış lokal veya genel bağışıklık, otoimmün hastalıklar. nedeniyle hastalığı, hipotermi ve t. D'ye boğaz mukozasında lokal koruma düşen karşı, stafilokoklar, streptokoklar ve daha önce başarıyla bağışıklığı baskılanmış olan diğer bakterilerin gizli tehlike taşıma olmaya başlar.

Solunum organlarında lenf sıvısının durgunluğuna neden olan kardiyovasküler hastalıklar.

Açlık veya endokrin hastalıkları tarafından tetiklenen metabolik bozukluklar.

Granulosa farenjit belirtileri

Granüloza farenjit belirtileri boğazda bir rahatsızlık hissi ile kendini gösterir. Mukoza zarının kronik iltihaplanması nedeniyle ortaya çıkar, bu da epitelyum dokularının gevşemesine, kalınlaşmasına ve çoğalmasına yol açar. Her zaman boğazın arkasında granüloz farenjitle birlikte, birbirleriyle foliküller ile kaynaşmış, ödem ile temsil edilen granüller (nodüller) oluşur. Bu yüksekliklerin büyüklüğü darı tanesinin büyüklüğüne benzer, koyu kırmızı renktedir.

Dahası, lenf ve damar çalışması geliştirilir salgı bezlerinin genişlemesine boğazda rahatsızlık kalın, yapışkan bir mukus, irin bazen yabancı maddeleri ihtiva eden üretir.

Granulosa farenjitli hastaların şikayetleri şöyledir:

Boğazda kuruluk, üzüntü, yanma ve boğulma.

Boğazda rahatsızlık ile ilişkili şiddetli öksürük ve sürekli öksürük Periyodik saldırıları.

Ayrılması çok zor olan kalın pürülan balgam birikmesi. Bu bağlamda, boğazınızı temizlemeye yönelik girişimlere, bulantı ve kusma hissi eşlik edebilir.

Hoş olmayan bir koku hastanın ağzından çıkar.

Sürekli olarak boğazda yabancı cisim hissi vardır.

Ağrılar genellikle zayıftır, boş bir yudum yapılırken yoğunlaşır (tükürük yutulur). Beslenme ve sıvıların yutulması kural olarak, bazen yutulması zor olsa da, ciddi rahatsızlığa neden olmaz.

Zamanla, hastanın sesinin tonu değişiyor, boğuluyor. Kalıcı öksürük ve ödem nedeniyle ses kısıklığı gelişir.

Vücut ısısı normal sınırlar içinde kalır, ancak, hastalığın alevlenme dönemlerinde, yüksek işaretlere yol açabilir. Bu durumda baş ağrısı ve kas ağrısı, öksürük ve zehirlenme belirtileri artmaktadır.

Bir kişinin genel esenliği çeker, çalışma kapasitesi azalır.

İnflamasyon sürecine yanıt veren bölgesel lenf düğümlerini arttırmak mümkündür. Ne zaman palpasyon, ağrıları not edilir.

Granüloza farenjit tanısı

Granüloza farenjit tanısı, kulak burun boğaz uzmanının yetkinliğindedir. Doktor hastanın şikayetleri ve faringoskopi verisine dayanarak tanı koyacaktır.

Bunu yaparken, o görselleştirir:

Boğazın mukoza zarının şişmesi ve kızarması;

Boğazın arka tarafında bulunan parlak kırmızı rengin çoklu mühürlerinin varlığı;

Bazı bölgelerde irin safsızlıkları olan kalın mukus izleri olacaktır;

Bazen iltihaplanma sürecinde yan silindirler dahil edilir;

Granüloza farenjitinin son aşamalarında mukozanın bazı bölgeleri inceltilir, doku atrofisi izleri görülür.

Gerekirse, bakteriyolojik inceleme için boğazın arka duvarından bir çubuk alınır. Bu, inflamasyonun nedensel ajanını tanımlamanıza ve tedavi için en uygun antibakteriyel ajanı seçmenize izin verir.

Gerekirse, hasta diğer uzmanlara danışmak için - diş hekimi, endokrinolog, kardiyolog vb.

Granülosa farenjitinin konservatif tedavisi, inflamasyonu ortadan kaldırmaya ve buna neden olan sebepleri ortadan kaldırmaya kadar azalır. Sigara içilmesinin, alkollü içeceklerin içilmesinden, boğazın mukoza zarını tahriş eden gıdalardan uzak durması önemlidir. Bunun için tüm keskin, tuzlu, salamuralı yemekler hariçtir. Yiyecek ve içecekler çok sıcak veya çok soğuk olmamalıdır.

Hasta diş çürüklerinden kurtulmalı, nazofarenkseki tüm iltihaplı süreçlerden kurtulmalı, burun nefeslerini normalleştirmelidir. Hastada alerjik reaksiyon varsa antihistaminikler reçete edilir. Diazolin, Suprastin, Zirtek, Zodak, vb. Gibi bir araç olabilir. Alerjik reaksiyonları ortadan kaldırmanın yanı sıra, bunların uygulanması mukus boğazının şişmesini azaltabilir.

Bakteri florasını ortadan kaldırmak için, tespit edilmişse, sistemik antibiyotiklerin uygulanması mümkündür. Mikroorganizmaların onlara duyarlılığı göz önüne alınarak müstahzarlar seçilir. Çoğu zaman, antibiyotikler penisilin grubundan (Augmentin, Ampisilin, vb.) Reçete edilir.

örneğin emilebilir tablet (Strepsils, Faringosept, Geksaliz, Lizobakt, Septolete) ve antiseptik spreyler kullanılarak boğaz topikal tedavisi için, Geksoral, Miramistin vb Octenisept.

Boğazınızı düzenli olarak yıkamanız önemlidir, ki bu da mevcut mukusu yıkamanıza izin verir. Bu amaç için% 1 konsantrasyonda bir izotonik sodyum klorür çözeltisi uygundur. Çözeltinin 200 ml'sine 5 damla% 5 lik alkol çözeltisi 5 damla eklenebilir. Böyle bir bileşimle gargara yaparsanız, hastalığın semptomlarını azaltabilir, mukozadan tahrişleri giderebilirsiniz. Ayrıca bu amaç için bir Tantum Verde çözümü de kullanabilirsiniz.

Okaliptüs, lavanta yağı, adaçayı yağı ve çam kullanarak petrol inhalasyonları yapmak mümkündür. Bu prosedürler, mukoza boğazının nemlendirilmesini ve antiseptik tedavisini amaçlamakta ve doku atrofisi sürecini yavaşlatmaktadır.

Ayrıca inhalasyonlar için nebulizatör denen bir cihaz kullanabilirsiniz. Yardımı ile birlikte mukoza boğazını her zamanki alkali maden suyunu veya salini nemlendirir.

boğaz lokal tedavisi için ilaçlar olarak: benzeri sondaj sıvısı, alkol bazlı resorsinol solüsyonu propolis çözeltisi, okaliptüs tentür, ve gliserin ile protargola Collargol çözeltisi tanen, çinko sülfat çözeltisi ve.

Granüllerin kromik veya trikloroasetik asit ile koterizasyonu önemli bir büyüme ile gerçekleştirilir. İşlem lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ayrıca, gümüş nitrat koterizasyon için kullanılabilir.

Kriyoterapi, granüllerin lazer tedavisi, boğaz posterior duvarının radyo dalgası baskısı, belirgin doku hipertrofisi ile gerçekleştirilir.

Tedavi tam olarak gerçekleştirilirse, enfeksiyonun tüm odakları ortadan kaldırılır, mesleki ve hanehalkı tehlikeleri ortadan kaldırılır, daha sonra 14-21 haftalarda granulosa farenjitinin gerilemesini sağlamak mümkündür.

Makale yazarı: Oleg Vladimirovich Lazarev, otorhinolaryngologist, ayzdorov.ru sitesi için özel olarak

Granuloza farenjit - lemfoid doku, parlak kırmızı tohum oluşumu birikimi ile karakterize olan mukoza zarı, iltihabı. Hastalık sıklıkla relapslara eğilimlidir, sıklıkla kronik bir doğası vardır. Hastalık yıldırım hızında gelişebilir ve hızla yok olur.

Granuleznu formu doktorlarına da hipertrofile denir. Boğazda rahatsızlık, güçlü bir ilham ve konuşma ile daha da kötüdür. Mukoza zarının kronik iltihaplanması epitelyal dokuların gevşemesine, kalınlaşmasına ve çoğalmasına yol açar. Boğazın arkasında nodüller belirir. Şişer, sıklıkla birbirleriyle birleşir. Bu yüksekliklerin büyüklüğü koyu kırmızı bir taneye benzer.

Damarların genişlemesi, salgı bezlerinin yoğunlaştırılmış bir çalışması vardır. Bu nedenle, viskoz kalın balgam oluşumu provoke edilir. Bazen irin safsızlıkları vardır.

Diğer tür boğaz hastalıklarının aksine, bu türlere yol açmaz.

, artan vücut ısısı veya zehirlenme belirtileri. Bu belirtiler genellikle foliküllerin bir takviyesi ve mukozanın belirgin bir büyümesi varsa kendilerini hissettirir. İlk aşamada, nodüller beyaz kan hücrelerini, ölü bakterileri ve fibrin filmlerini içerir.

Farenjit ani akut ve sub-akut enflamatuar süreçler, hem de yanlış kullanılması ile, bir aşamaya dönüşür. Komplike rinit, sinüzit, bademcik iltihabı ile hastalığın olası gelişimi. granüloza kronik farenjit gelişimi için temel ön şart lenfoid dokunun büyümesi tarafından sergilenen bir savunma reaksiyonu olarak.

Ön şart:

 1. Olumsuz ekolojik durum.
 2. Sıcak veya kuru hava ile odalarda çalışın.
 3. Solunum yolunun zararlı reaktiflerle etkileşmesi.
 4. Tiroid bezi hastalıkları.
 5. Metabolizma ile ilgili sorunlar.
 6. Hipovitaminoz.
 7. Üst solunum yolundaki durgun olgular karakteristiktir.
 8. Özofagus hastalıkları.
 9. Alerjik reaksiyonlar.

Yetişkinler genellikle boğazda terleme, kuruluk ve kaşıntıdan şikayetçidir. Öksürmek için sürekli bir istek duygusu vardır. Hoş olmayan bir koku ağızdan gelir. Ağrı hafiftir. Yutulduğu zaman yemek, sıvı ve tükürük oluşur. Yutma ile ilgili zorluklar vardır. Ses tonunu değiştirir.

Alevlenme aşamasında, lenf düğümleri artabilir, vücut ısısı subfebril değerlerine yükselebilir.

Çocuklarda, bu gibi belirtiler nadirdir, çünkü esas olarak çocuklukta, enflamasyonun catarrhal bir formu vardır. Kuru öksürük nöbetleri var. Balgam birikmesi gece ve sabah gerçekleşir. Çocuklarda, öksürmek zor olduğu için genellikle kederli bir refleksi kışkırtır.

Farenjit, hastalığın belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Çalışma bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yürütülmektedir. Boğazın mukoza zarının şişmesi ve hiperemi olgusunu tespit etmek için bir faringoskop kullanır. Pharyngoscopy, boğazın arkasındaki kırmızı ve kırmızı kondensasyonları ortaya çıkarabilir. Nadir durumlarda, yanal sırtlar iltihaba karşı hassastır.

Hastalık ilerlerse, mukozanın belirli bölgeleri zayıflar, doku atrofisi izleri fark edilir hale gelir. Bakteriyolojik muayene için boğazın arkasından bir çubukla almak zorunludur.

Bu teknik patojeni ayarlar, tedavi için en uygun antibakteriyel ajanı seçmenize izin verir. Gerekirse, hasta bir kardiyolog, diş hekimi veya endokrin uzmanına danışmak için gönderilir.

Farenjit ile fotoğraf boğazda

Enflamasyona neden olan faktörleri ortadan kaldırdığınızdan emin olun. Tedavi planı sadece bir doktor tarafından seçilir. En büyük etki karmaşık bir etkiyle elde edilir.

Sigarayı bırakmak, alerjiye neden olan diyet ürünlerinden kurtulmak gerekir. Gerekirse, ilaçları değiştirin ve çalışın. Hastalığın nedeni işyerinde zararlı gazlarla temas ederse, ikincisi gereklidir.

Dairenin yüksek nem sağlaması gerekiyor. Humektan kullanmak mümkündür. Tedavi sırasında, boğazı olumsuz yönde etkileyecek faktörlerden vazgeçilmesi gerekir. Boğazda sadece ek bir tahriş edici etkisi olacaktır.

Yiyecek ve içeceklere dikkat edilir. Çok sıcak veya soğuk olmamalıdırlar. Keskin, ekşi, tatlı yiyecekler kullanmayın. Hastanın yeterince beslendiğinden emin olun. Kullanım sıradan su veya dogrose suyu olabilir. Sıvı, mukusu daha yumuşak hale getirecektir. Bu vücudun hızlı bir şekilde çıkarılmasına yol açacaktır.

Bizim videoda farenjit tedavisi hakkında geribildirim:

Doktor deniz tuzu ve salin kullanarak durulama reçete edebilir. Daha sıklıkla böyle bir temizlik yaparsanız, daha iyi olan mukus boğazdan çıkar. Şişlik varsa, o zaman büzücü ilaçların topikal kullanımı. Bunun için gliserindeki tanen gümüşleri gibi nitratlar da benzerdir. Mükemmel etkisi Protargol, Collargol var.

Ilaç içerebilir:

 • papüllerin koterizasyonu,
 • anti-enflamatuar ve vitamin preparatları ile enjeksiyonlar,
 • Boğazın yağ çözeltileri ile işlenmesi,
 • Bağışıklığı uyarmak için Lysobact ve Immunal kullanımı.

Nadir durumlarda, mukozayı yumuşatmak için kortikosteroidler kullanılır. Bakteriyel enfeksiyon eklendiğinde, antibiyotikler ve antiseptik aerosoller reçete edilir.

Farenjit için popüler ilaçlar

En etkili yöntemlerden biri, bir propolis alkol çözeltisinin kullanılmasıdır. 70 ml su içinde 50 damla sulandırınız. Gömme burnunda 5 damla gerektirir. 5 dakika sonra, boğazın geri kalan kısmı ile durulayın. İşlemi tekrarlamak için haftada 2 gün olmalı. Ana şey, alerjik reaksiyonunuz olmadığından emin olacaktır.

Adaçayı suyu da iyileştirici bir etkiye sahiptir. Çözeltiyi hazırlamak için kuru ot ve 600 ml su içeren bir çorba kaşığı alın. Karışım 15 dakika kaynatılmış, 38-40 dereceye kadar soğutulmuştur. Tedavinin daha hızlı bir etkisi için bal ekleyebilirsiniz. Elde edilen karışım günde 3-5 kez kullanılır.

Tedavi de okaliptüs, lavanta yağı kullanılarak gerçekleştirilir. Onlarla yapılan inhalasyonlar, mukoza boğazının nemlendirilmesi ve antiseptik tedavisine yöneliktir. Düzenli kullanımda, doku atrofisi riski azalır.

Geleneksel tıp yöntemleri ile tedavi edilirken kullanılması önerilmez

, Tussisin ortadan kaldırılması için toraks ısınması merhemlerini işlemek. Bunun nedeni, bu prosedürlerde sinir uçlarının ve solunum yolunun etkilenmesidir.

Komarovsky: Gargara tarifleri hakkında şöyle diyor:

Lenf düğümleri alanında nikotinik asit çözeltisi ile elektroforez kullanıldığında stabil bir sonuç not edilir. İyi bir etki parafin, çamur uygulamaları gösterdi.

Granüllerin önemli ölçüde büyümesiyle krom veya trikloroasetik asit ile koterizasyon gerçekleştirilir. Lokal anestezi altında manipülasyon yapılır. Konservatif tedavi istenen sonucu vermediyse, lazer tedavisi yapılır.

O bir doktor olduğunda, ponksiyon genişlemiş mukus dokusunun alanlarını etkiler. Sağlıklı dokular sağlam kalır. Plakların boyutunu azaltmak ve inflamatuar sürecin yoğunluğu birkaç saniye içinde meydana gelir. Hamilelikte, bu yöntemler istenmeyendir.

Coblation, hastalığın semptomlarının hızlı bir şekilde giderilmesini sağlar, ancak gelecekte granüllerin görünümünü korumaz.

Cerrahi tedavi endikasyonu:

 • dokuların çoğalması,
 • çok sayıda granülün varlığı,
 • farinksin şişmesi belirgin.

Bazen iltihap hemen ayırt edilemez. Sonra doktorlar yüksek komplikasyon riski hakkında konuşurlar. Bunlar şunları içerir:

 1. Atrofik rinitin görülmesi. Bu hastalık tehlikelidir, çünkü tümör oluşumlarının ortaya çıkmasına neden olabilir.
 2. Larenjit gelişimi. Özellikle solunum sistemi tam olarak oluşmadığından, çocuklarda görülen rahatsızlıktır, stenoz gelişme riski, bronşiyal astım ve boğulma kalmaktadır.
 3. Granulosa farenjit bazen kanserin gelişimini provoke eden atrofik bir forma dönüşebilir.

Kendiliğinden hastalık, hastanın yaşam kalitesini düşürür çünkü hoş olmayan semptomlar uzun sürmez.

Doktorlar her zaman ağız boşluğunun durumunu izlemeyi, çalışma koşullarını değiştirmeyi, evdeki normal nem seviyesini sağlamayı ve bağışıklığı güçlendirmeyi önermektedir. Bazen granüler bir form gece mide asitlerinin dökülmesiyle ilişkili boğaz ağrısına yol açar. Bu yardımdan kurtulun yastığın başını karın seviyesinin 10-15 cm yukarısına çıkarın.

Granulosa farenjit ile mücadele ediyoruz: nedenleri, belirtileri, tedavi prensipleri

Farenjit, farinks oluşturan tüm dokuların dahil olduğu inflamatuar bir süreçtir. Hastalık kasları, mukozaları, yakındaki lenf düğümlerini ve gökyüzünü etkilediğinde. Çok sıklıkla farenjit keskin bir şekilde ortaya çıkar, hızla ilerler ve hiçbir komplikasyon bırakmaz. Ancak, inflamatuar süreç akıntının kronik formuna geçerse, doktor granulosa farenjitini teşhis edecektir.

Hastalığın sınıflandırılması

Granulosa farenjit primer ve sekonder olabilir. İlk durumda, inflamatuar sürecin bağımsız bir seyri hakkında konuşuyoruz - Kronik / granüloz farenjit akut bir sonucudur. Ve burada, incelenen bir hastalığın sekonder tipi, diğer patolojilerin bir arka planında ortaya çıkar. örneğin, beriberi sıradan, çürüme dişler, bağırsak dysbacteriosis, siroz / karaciğer hepatit da granüloza farenjit tetikleyebilir - Ayrıca, organlarda bir patoloji / yutak yakın sistemleri olduğunu gerekli değildir.

nedenleri

Granuloza farenjitinin "gerçekleşmesi" için iki etkene sahip olmak gerekir:

 • kalıtım - çoğu zaman bu inflamatuar hastalık aile içinde aynı problemleri olan insanlara zarar verir;
 • patolojinin gelişimi için uygun koşullar - Vücuttaki vitaminlerin azlığı ya da bağışıklığındaki küçük bir azalma bile granülosa farenjitinin alevlenmesine neden olur.

Farinksin inflamatuar sürecinin gelişmesine yol açabilecek en yaygın faktörler şunlardır:

 • midenin gastroözofageal reflü hastalığı - mide suyunun (asidik) farinkse düzenli "boşalmaları" ile karakterize edilir;
 • boğaz irritanlarına düzenli maruz kalma - örneğin alkol ve / veya tütün dumanı;
 • Kronik perforasyon şeklindeki sinüzit teşhisi - bu hastalık ile belli bir miktarda mukus sürekli olarak farenks içine akar;
 • Akciğerin enflamatuar / enfeksiyöz hastalıkları ve bronş - akut formu dikkate alınmaz, sadece kroniktir.

Buna ek olarak, odadaki granüloza farenjit can ve kuru havanın hızlı gelişimini tetiklemek (özellikle sık kış aylarında kaydedilen sever, daire / evlerde işleri ısıtırken) tehlikeli ortamlarda (inhale zehirli duman) ve alerjik reaksiyonlar (sezonluk) ve iş.

Granulosa farenjit belirtileri

Ne zaman granüloz farenjit mutlaka mevcut ve uykusuzluk, ve genel halsizlik belirtileri ve iştah kaybı / kaybı

Söz konusu inflamatuar farenks hastalığının başlangıcının ilk işareti, mukusun görünümüdür. Ayrıca, farinksin duvarlarında birikmeye ve "yerleşmeye" başlar - bu, hastanın boğazını temizleme isteğini sürekli olarak kışkırtan tahriş edici bir faktördür. Aynı zamanda, bu mukustan kurtulmak çok zor, çoğu zaman kusmaya yol açar. Granülosa farenjitinin diğer belirtilerinden, dikkat etmek gerekir:

 • yutma ile ağrı sendromu - yoğun olmayan yiyecekler olacaktır, sadece katı yiyecekleri yutması halinde ortaya çıkar, bu durum anjinin semptomundan farklıdır; ne yapmalı yutulduğunda boğazın sağ tarafı ağrıda belirtildiğinde, makalede belirtilir.
 • tekrarlayan kuru öksürük - Genellikle geceleri oluşan bir paroksismal formu vardır; Bir çocuk kuruduğunda ne yapması gerektiğini, makaleyi okurken anlayabilirsiniz.
 • boğazda kalıcı rahatsızlık - Bazı hastalar "boğazda balık kemiği sıkışmış" hissi şikâyetinden şikayet ediyor, pek çok "boğazda kum var" diye yazıyor.

Kronik subatrofik farenjit nasıl tedavi edilir, burada belirtilir.

Granulosa farenjitinin nadiren hipertermiye (ateş) neden olduğu, ancak uykusuzluğun, genel halsizlik belirtilerinin ve iştah kaybının / kaybının zorunlu olduğu dikkati çekmektedir.

Tanı Yöntemleri

Farinkse bakıldığında, doktor larinksin duvarı boyunca yer alan küçük kırmızı vesikülleri mutlaka görecektir.

Yukarıda tarif edilen semptomlarla, hasta bir KBB doktoruna (kulak burun boğaz uzmanı) danışmalıdır - bu uzman granulosa farenjitini tedavi eder. Hastayı dinledikten sonra uzman bir farenks muayenesi yapmalıdır. - Sadece mukoza ve şişmiş boğazda kızarıklık değil, aynı zamanda larenks duvarı boyunca yer alan küçük kırmızı veziküller de görülecektir.

Bazı durumlarda, hastayı özel bir aletle - bir faringoskop ile incelemek gerekli olabilir. Hastalığın nedensel etkeni tanımlamak için doktor farenksinden bir çubuk alıp bir laboratuar çalışmasına gönderir.

tedavi

Granülosa farenjit tedavisi hem hastanede hem de evde yapılabilir - hastanın genel durumu, komplikasyonlar ve diğer faktörler göz önüne alındığında doktor tarafından özel bir seçim yapılmalıdır. Tedavinin anlamı entegre bir yaklaşımın uygulanmasına indirgenmiştir.

ilaç

Sıklıkla, hoş olmayan belirtilerden kurtulmak için, hastaya lokal bir tedavi verilir - aerosol formunda antibakteriyel ve / veya antiviral ilaçlar sadece iltihaplı dokuları etkileyecek ve hemen hemen anında bir etkiye sahip olacaktır. Bunlar arasında Cameton, Miramistin, Bioparox ve diğerleri sayılabilir.

Vitamin tedavisinin bir ders tutmalı farenjit doktor tedavisi için yukarıdaki ilaçların atanması çerçevede - en sık farenjit A vitamini eksikliği görülür granüloza, C ve E doldurmak için onların ihtiyaç ve bu nedenle yüksek uyuşturucuyu seçildi.

Temel / temel tedaviye ek olarak, granüloza farenjit semptomatik olarak etki gösteren bazı ilaçların kullanımını gerektirebilir. Örneğin, baş ağrısıyla, kolay / uygun bir ağrı kesici ilaç içebilirsiniz ve hasta uykusuzluktan muzdaripse, yumuşak sakinleştiriciler ve / veya hipnotikler gereklidir.

Önemli: Bu ilaçlar sadece doktorlar tarafından reçete edilir!

Bağlantı altında, yetişkinlerde farenjitin nasıl tedavi edileceğine dair daha fazla bilgi.

Halk yöntemleri

Eğer granülozis farenjit erken evrede teşhis edilirse veya hasta söz konusu hastalığın kronik formunun alevlenmesinin ilk belirtilerini çok iyi bilirse, aşağıdaki önlemler alınabilir:

 1. Otların kaynatma ile boğaz / farenks durulayın. bu uyum papatya çiçek eczacılık, okaliptüs yaprakları, kekik, melisa yaprakları, salvia çiçekler için - bir miktarda (geleneksel bir çay gibi) kaynar su içinde sızdırmaz bileşenlerin herhangi bir (200-250 mi) Su fincan başına (yemek kaşığı kadar) kuru başlangıç ​​malzemesi tutam. saymak
  Her 30-40 dakikada bir, mümkün olduğunca çok zaman geçirmeniz gerektiğini öneriyoruz. Herhangi bir tıbbi bitkiyi seçebilir ve tedavi edilebilir ya da bir koleksiyon hazırlayabilirsiniz - etki daha da iyi olacaktır.
 2. Inhalasyon ile farenjit tedavisi. Bu tip bir işlem için, durulamada olduğu gibi şifalı bitkilerin aynısını ve aynı zamanda okaliptüs / çay ağacı / portakal / karanfilin uçucu yağlarını da kullanabilirsiniz. Not: Granüloza farenjit buhar solunması ile yürütmek olanaksızdır ( "buhar / tencereye üzerinde nefes") - Profesyonel ekipman (spray), ya da (aşırı durumlarda) çaydanlık ya gerekecektir. Ve makalede bir nebulizer ile bronşit tedavisi nasıl belirtilir.Bu kısıtlamanın anlamı, sıcak ve iyileştirici havanın jetinin doğrudan farenksin içine düşmesidir.

Göğsün üst kısımlarını merhemler ile sıkıştırmayın veya yağlamayın, böylece hastanın öksürükten kurtulmasına yardımcı olun - sonuç alınmayacaktır, çünkü öksürük, bronşların duvarlarında değil sinir sinirlerinde tahrişten kaynaklanır.

Cerrahi tedavi

Granüllerin koterizasyonu anlamına gelir - lazer veya pıhtılaşma tedavisi, larinksin duvarlarındaki tüm döküntüleri kaldırabilir. Hastada büyük granüller yoksa, koterizasyon tıbbi ürünlerle (örneğin protargol, iyot, trikloroasetik asit ve diğerleri) yapılabilir.

Önemli: Koterizasyon prosedürü bağımsız olarak gerçekleştirilemez - bu polikliniklerde veya hastanelerde yapılır.

Tedavi için genel öneriler

Farenjitli bir hastanın bulunduğu odada hava nemli olmalıdır

Bir granulosa farenjit tedavisi kursunu yürütürken, aşağıdaki doktor tavsiyeleri takip edilmelidir:

 • Hastanın bulunduğu odada hava, ıslak olmalıdır - ya profesyonel nemlendiriciyi kullanın ya da odanın etrafındaki suyla kaplayın ya da nemli bir bez yerleştirin;
 • Tedavi süresince sigarayı bırakmak veya alkol almak zorunda kalacaklardır - sadece farinks / larinks mukozasında ek bir tahriş edici etkisi olacak ve tedavi sürecini yavaşlatacaklardır;
 • Beslenmenin düzeltilmesi gerekli - gıdalar sıcak / soğuk kritik olmamalı, terapi sırasında asidik / akut ürünler kullanmamalı;

Bütün bu kesinlikle onun erken ortadan kaldırılmasına katkıda bulunabilecektir mukus dışarı ince yardımcı olacaktır: çay, meyve sularında, kalça, normal ve limon suyu su ile gül bir kaynatma - O hastaya içecek maksimum sayıda temin etmek gereklidir.

Önleyici tedbirler

Kronik granülosis farenjitinden kurtulmak için bir kez ve herhalde işe yarama olasılığı yoktur, fakat uzun süreli remisyonu sağlamak ve bu durumda tutmak için hastalık oldukça mümkündür. Ve bunun için herhangi bir pahalı prosedürü harcamanıza ya da çoğu zaman sanatoryumlarda ve tatil köylerinde (bu da yararlı olsa da) çoğu zaman harcamanız gerekmez, bazı kuralları hatırlamak yeterlidir:

 • hipotermi, soğuk algınlığı önlemek - önemli ölçüde bağışıklığı azaltır;
 • düzenli olarak vitaminleri kullanın - mevsim için taze meyve ve sebzeler ya da doktor vitamin-mineral kompleksleri tarafından özel olarak tavsiye edilir;
 • mümkünse, sigarayı bırakmak ve güçlü alkollü içecekler içmek;
 • odadaki nem oranını izleyin;
 • gerekirse, istihdam yönünü değiştirin.

Olası komplikasyonlar

Bu tip farenjit ile oluşturulan granüller bağ dokusundan oluşur ve önemli ölçüde büyüyebilir. Granulosa farenjit belirtilerini tam olarak göz ardı ederek, hasta sürekli bir mukus birikimi hissetmeye başlar, bağ dokusu, yemek yemeyi engelleyen larinksin duvarlarında yoğun nodüller oluşturur. Ek olarak, enfeksiyon her zaman bir enfeksiyonla birleştirilebilir ve daha sonra farenks mukus birikmez, fakat irin değildir.

video

Farenjit halk yöntemlerini hızlı bir şekilde tedavi etmeyi öğrenin:

Granulosa farenjit insan sağlığı ve yaşamı için bir tehdit oluşturmaz, ancak oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Tahminler doktorlar her zaman elverişlidir ve düşünülen bir hastalığın kronik formu gelişse bile, uzun remisyona ulaşmak oldukça mümkündür.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısı tedavi ediyoruz

Dün harika hissediyorsun, ama bugün boğazın nasıl ağrıldığı, ürkütmek için acıyor ve hiçbir şey sizi memnun etmiyor. Nasıl olabileceğini hatırlamaya başlıyorsunuz, üşüdüğünüz ve boğazınızı yaktığınız, üşüttüğüm yerde.

Erişkinlerde anjina için ilaç

Hastanın durumunu iyileştirmek bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) olan hastalar için ilaç reçetelemenin temel amacıdır. Herhangi bir ajanı kullanmadan önce, öncelikle, yalnızca kalifiye tıbbi personel için mümkün olan ve laboratuar testleri yapabilen hastalığın etken maddesini doğru bir şekilde tanımlamak gerekir.