Loading

Klorheksidin ile gargara nasıl

Klorheksidin 60 yıldan uzun süredir bilinen geniş bir etki spektrumuna sahip bir antiseptik ilaçtır. Bu ilaç, harici bir dezenfektan olarak ve mukoza zarlarının tedavisi için lokal bir ajan olarak kullanılır. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterilerin yanı sıra mantarlar üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan klorheksidin, boğazdaki enflamatuar süreçlerin çoğundan hızlı bir şekilde kurtulmanızı sağlar. Çare, herhangi bir yaştaki hastalar için kullanılabilir, ancak sadece ilaç konsantrasyonunun doğru seçimi ile kullanılabilir. Durulama için kullanım için% 0.05 ve% 0.2'lik bir konsantrasyon endikedir. Bir ilacı sadece 1 kez yükseltebilirsiniz, çünkü bundan 30 dakika sonra özellikleri kaybedilir.

Hangi hastalıklar klorheksidin ile yıkanır?

Patojenik bakterilerin etkilerini ilk olarak alan boğaz olduğu için, hastalıkları ile ilk sırada çarpışmak gerekir. Boğazın aşağıdaki hastalıkları mevcut olduğunda klorheksidin ile durulama reçete edilir:

İlaç, bu hastalıkların hemen hemen tüm patojenlerine karşı antiseptik bir etkiye sahiptir ve pürülan bir işlemde bile etkinliğini yitirmez.

Yetişkinler durulama için klorheksidin nasıl geliştirilir

Seyreltme derecesi, eldeki maddenin konsantrasyonuna bağlıdır. İlacın% 0.05'lik bir konsantrasyonda uygulanması planlandığında, su ile seyreltilmesi gerekli değildir. Çözelti, saf formunda kullanılır, aksi takdirde, ilacın çok az miktarından dolayı, istenen sonuç elde edilemeyecektir.

Klorheksidin% 0.2'lik bir konsantrasyonda kullanıldığında, 1: 2 oranında distile veya kaynamış su ile seyreltilmelidir. Bu ilaç daha konsantre hale gelir ve bu nedenle, mukozanın duyarlılığı artarsa, bu uygulama çok istenmeyen bir durumdur. Seyreltilmiş klorheksidin, boğazın tüm hastalıkları için aynı olmalıdır. Saf veya seyreltilmiş formda kullanılıp kullanılmadığına bakılmaksızın, tek bir antiseptik dozu 1 çorba kaşığıdır.

Nasıl chlorhexidine çocuk yetiştirilir ve nasıl kullanılır

Çocuklar için, sadece% 0.05'lik bir konsantrasyona sahip bir ilaç kullanılabilir ve sadece seyreltilmiş formda kullanılabilir. Hastanın yaşı 6 yıldan az olduğunda, ilaç 1: 2 oranında kaynamış su ile seyreltilir. 6 ila 12 yaş arası çocuklar için, klorheksidin su ile 1: 1 oranında seyreltilir. Hastalığın tipi ilacın seyreltilme derecesini etkilemez.

Ürünü sabah ve akşam, durulama için kullanın: 2 yaşından küçük çocuklar için - 1 tatlı kaşığı, 6 yaşından büyük çocuklar için - 1 tatlı kaşığı. Çocuğun, solüsyonu yutmadan boğazını gerektiği gibi durdurabilmesi çok önemlidir. Eğer bebek durulama ile baş edemiyorsa, boğaz ağzı, tıbbi solüsyonla emprenye edilmiş bir pamuklu çubukla tedavi edilmelidir. Bunu sabah ve akşam da yapın.

Klorheksidin ile durulama

Tedavinin erken bir sonuç verebilmesi için durulama kurallarını okumalısınız. İstenilen etkiyi elde etmek için, boğazınızı 30 saniye boyunca durulayın. Klorheksidin ile mukoza zarının temas süresini uzatmak kesinlikle yasaktır. İşlemden önce, ağız boşluğu hazırlanmalıdır, aksi halde ilaç daha az etkili olacaktır. Aşağıdaki şemaya göre durulamadan önce ağız boşluğunu hazırlayın:

 • antibakteriyel macun kullanarak dişlerinizi iyice fırçalayın;
 • diş ipi ile dişler arasındaki boşluğu temizleyin;
 • ağzınızı sıcak kaynamış su ile durulayın;
 • ılık kaynatılmış su ile durulayın;
 • ağzını çalkala.

Ağız boşluğunun dekontamine edilmesi ve durulandıktan sonra boğaz ağrısının bakterilerle temasını önlemek için tüm bu işlemler gereklidir.

Durulamadan sonra, belirli kuralları da izlemelisiniz. Maksimum antiseptik etkiyi elde etmek için, işlemden 2 saat sonra yiyecek ve sudan kaçınmak gerekir. Ayrıca, klorheksidin sonrası 3 saat içinde başka ilaç kullanmamalısınız. Terapi döneminde tat algısında değişiklikler olması durumunda, korkulmamalıdır. Bu durulama kursunun bitiminden sonra ortaya çıkan normal bir durumdur. Genellikle bu tedavinin süresi 5 gündür.

Çözelti yutulursa ne yapmalı?

Bazen çok iyi gargara yapmayı bilen bir kişi bile bu süreçte başarısız olur ve ilaç yutulur. Her şeyden önce, elbette panik yapmamalısınız. Hemen mideye girmiş klorheksidin absorbe etmez ve ondan kurtulmak oldukça mümkündür. Bunu yapmak için, derhal ılık kaynar suya (2 bardak çocuk ve 4 bardak yetişkin) bir içecek verin ve kusmaya neden olun. Ayrıca, 10 kg ağırlık başına 1 tabletin hesaplanmasından aktif karbon alınması gereklidir. Bundan sonra, hasta yatağa konulmalı ve sıcak bir battaniye ile örtülmelidir. Bu dinlenme en az 2 saat sürmelidir.

Duruların klorheksidin ile yan etkisi

Bazı durumlarda, hastalar ilacı almak için olumsuz reaksiyonlar yaşayabilir. Çoğu zaman tartar oluşumunu ve diş minesinin sararmasını içerir. Nadiren yeterli olur. Böyle bir etki hala ortaya çıktıysa, ortadan kaldırmak için diş hekimi ile temasa geçilmelidir.

Klorheksidin ile durulama için kontrendikasyonlar

Bu ilacın kullanımı ile tedaviye başlamadan önce şunları içeren kontrendikasyonları okumalısınız:

 • ilaca alerjik reaksiyon;
 • diğer antiseptik ilaçların kullanımı;
 • mukoza boğazının çok yüksek hassasiyeti.

Sadece doktorla anlaşarak, hamile kadınların ve ayrıca emziren annelerin boğazını durulamak için klorheksidin kullanabilirsiniz. İlacın izinsiz kullanımı, çocuk için istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

Bakteriler ve mantarların neden olduğu iltihaplı süreçlerle boğaz ve ağrının durulanması için klorheksidin en etkili ve ucuz araçlardan biridir.

Bu iki özellik, ilacı tüm popülasyon grupları arasında popüler hale getirmektedir. Chlorhexidine'in kullanım talimatlarına göre nasıl dikilebileceğine ve gargara yapılacağına dair, bu makalede bahsedeceğiz.

Klorheksidin bileşimi

İlaç, aktif madde - klorheksidin biglukonatın farklı konsantrasyonlarına sahip 5 versiyonda bir düzine ilaç fabrikası tarafından üretilmektedir.

Chlorhexidine'in notları 2 bileşenlerini kullanma talimatları kapsamında:

 • % 20 klorheksidin bigluconate maddesi;
 • su.

Aktif maddenin hacim oranı, ilacın konsantrasyonunu ve uygulama alanını belirler.

Boğaz ve ağız için klorheksidin% 0.05 olmalıdır. Bireysel kullanım için, ilaç 100-500 ml'lik şişelerde satılmaktadır. Tıbbi kurumlarda kullanım için - 2 litreye kadar.

Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

Söz konusu ajan, evrensel bir antiseptiktir. İlk olarak, İngiltere'de yirminci yüzyılın ortalarında sentezlenmiş, on yıllar boyunca zarar görmüş cilt, tıbbi aletler ve cerrahi uygulamaların dış tedavisi için dezenfektan olarak kullanılmıştır. Klorheksidin biglukonat, özellikle sayısız antiseptik ve rejeneratif ilacın ayrılmaz bir parçasıdır;

 • boğaz için tabletler ve spreyler (Anti-Angin, Matkap, Sebidin, vb.);
 • diş jeli (Metrogil Denta, Metrodent, vs.);
 • yara iyileştirme preparatları (Depantol, Pantoderm, vb.);
 • anti-enflamatuar kortikosteroid krem ​​(Bemilon);
 • anestezi jeller ve spreyler (Instillagel, Lidokain Asept, vb.)

Kullanım yönlerinden biri, aşağıdaki durumlarda kullanım talimatlarına göre Klorheksidin ile boğazını durulamaktır:

Klorheksidinin gargara için etkinliği, belirgin bakterisit ve fungisidal etkisiyle belirlenir. Laboratuvar koşullarında, çözeltinin 22 ° C sıcaklıkta% 0.05 konsantrasyon ile aşağıdaki etkileri gösterilmiştir:

 • bakterilerin ölümü 1 dakika içinde meydana geldi;
 • mantarların ölümü - 10 dakika.

Bakterilerin ve mantarların ölümü için gerekli olan maruz kalma süresi 40-50 derece C'lik bir çözelti sıcaklığında azalır. Ağız boşluğundan bakteri yok etmek için, kullanım talimatlarına göre, 30 saniyeden fazla sürmez. İlacın fungisidal etkisi, işlemden sonra mukozada ilacın kalan miktarı nedeniyle kendini gösterme potansiyeline sahiptir.

Talimatlara göre gargara için Klorheksidin nasıl kullanılır:

 1. Gerekli miktardaki% 0.05'lik çözeltiyi ölçün.
 2. Daha yüksek konsantrasyonlu bir sıvınız varsa, o zaman seyreltilmelidir. Gargara yapmak için Klorheksidin nasıl büyüyecek, aşağıdaki ilgili paragrafta ele alınacaktır.
 3. 30 saniye durulayın.
 4. Günde prosedürlerin sıklığı 3'e kadardır.

Klorheksidin tedavi etmeden ve boğazınızı yıkamasından önce, bu özel çare kullanmanın uygunluğuyla ilgili kullanım talimatlarını dikkatlice okumalısınız.

Tüketicilerin, dişlerin emayesinin koyulaşması ve ilacın sık veya uzun süreli kullanımıyla birikintilerin ortaya çıkması gibi bir yan etki konusunda uyarılmalıdır.

Klorheksidin: çocuklarda kullanım talimatları

Çocukları durulamak için ilacı kullanmak için kullanılan algoritma, yukarıda belirtilenlerden farklı değildir. Ek seyreltme% 0.05'ten daha azdır, çünkü Verimliliği korumak için, maruz kalma süresini arttırmak gerekli olacaktır.

Çocuk Klorheksidin ile gargara önce, kullanım talimatları tahriş reaksiyonunun nadir bir tezahürü belirtmek rağmen, çözüm acı ve genellikle yanık neden olduğu akılda tutulmalıdır. Diğer taraftan, birçok çocuk, ilacın etkisini kolaylıkla tolere edebilir, bu da bize, aktif maddeye karşı bireysel duyarlılık hakkında konuşmamızı sağlar.

Çocuğun boğazlarını günde 2-3 kez yıkayın, çocuğun çözelti yutmamasını sağlayın. Bu nedenle, klorheksidin solüsyonunun çocuklarla sprey formunda değiştirilmesi veya başka bir çareye tercih edilmesi önerilir.

Gebelikte klorheksidin

Kullanım talimatlarında hamilelik sırasında Klorheksidin üzerinde önemli kısıtlamalar yoktur. Madde mukozadan emilmez ve kalıntı miktarları yuttuğunda, sistemik absorpsiyon mikroskobiktir ve fetus üzerinde herhangi bir etkisi olmaz.

Garnitür için kullanılan klorheksidinin, bu makalede kullanımı konusu olan kullanma talimatının, 6 yıldan fazla süredir kullanıldığı belirtilmelidir. O zaman, bugün bilinen birçok antiseptik yoktu ve sadece alternatif yoktu.

Boğaz ile klorheksidin durulayın: nasıl bitki

% 0.05 çözelti seyreltmeye gerek yoktur: Kullanım talimatlarında belirtildiği gibi preparat kullanıma hazırdır.

Yüksek miktarda aktif madde içeren bir solüsyonunuz varsa Klorheksidin gargara için nasıl yetiştirilir:

Gargara için Klorheksidin nasıl doğar? Yukarıdaki ile aynı oranları gözlemleyin. % 0.05'in altındaki seyreltme, durulama etkinliğini önemli ölçüde azaltabilir.

Klorheksidin ile gargara nasıl

Klorheksidin ile gargara etmeden önce, sade su ile hijyenik ağız gargarası yapılması tavsiye edilir. Kullanım talimatları, prosedürden önce dişlerinizi fırçalamanız gerektiğini göstermektedir. İlaç nötr (pH 5-7) veya hafif alkali (pH 7-8) ortamlarında en etkilidir.

Ön durulamayı çok tuzlu veya soda suyla yıkamayın. pH> 8'de aktif madde çöker, prosedürü işe yaramaz hale getirir. Aynı nedenle, ağız boşluğunun hijyenik temizliği için sert su kullanmamalısınız: Bu, antiseptik bakterisit özelliklerini azaltır.

Kullanım talimatlarına göre Klorheksidin boğazını düzgünce durulama:

 1. % 0.05'lik bir çözelti alın. Veya istenen konsantrasyona kadar seyreltin. Klorheksidin durulama için nasıl seyreltilir yukarıda okunabilir.
 2. Herhangi bir ölçüm kabı kullanın, ilacın 15 ml'sini dökün.
 3. Bir ölçüm kabının yokluğunda, hacmi de 15 ml'ye eşit olan bir yemek kaşığı kullanabilirsiniz.
 4. Klorheksidin ile garip olmanız, başınızı biraz geriye atmanız, bakmanız ve nefesinizi tuttuğunuzda herhangi bir ünlü kelimeyi söylemeniz gerekir.
 5. Durulama en az 30 saniye boyunca gerçekleştirilir.
 6. Çözümü yutmayın.
 7. Durulamadan sonra, tüm çözelti tükenmelidir.
 8. Yeme ve içme sıkıntısı - en az 2 saat.

Boğazınızı günde iki kez klorheksidin ile durulayın: sabahtan sonra ve sabahtan sonra.

Boğazımı Klorheksidin ile durdurabilir miyim?

Klorheksidin% 0,05, ağız boşluğu ve farinksin dezenfeksiyonu için etkili ve güvenli bir yöntemdir. Güvenlik sorusu, Klorheksidin ile gargara yapmanın mümkün olup olmadığının anahtarıdır: kullanım talimatında belirtildiği gibi mukozadan emilim% 1'den azdır - bu, ilacın Ingalipt spreyi gibi daha fazla tercih edilmesini sağlar.

Klorheksidin ile gargara yapmanın mümkün olup olmadığı hakkında konuştuğumuzda, öncelikle, ilacın kazara yutulmasının güvenliği konusunda endişeliyiz. Bu açıdan, ilaç iyi bir güvenlik profili göstermektedir, çünkü Pratik olarak sindirim sisteminden emilmez. Çözeltinin 15 ml'sinde 7.5 mg aktif madde bulunur.

Elde edilen göstergeler, deneyde elde edilen laboratuar verilerine dayanarak,% 0,05'lik bir çözeltinin 600 ml'lik tek bir yutulması sonrasında hesaplanmıştır.

Anjinada klorheksidin

Boğazını klorheksidin ile durulayın - angina için önerilir. İlaç çok çeşitli patojenler üzerinde etkilidir. Kullanım talimatı, bakteri direncinin gelişmediğini not eder.

Bademcik iltihabı ile, günde üç kez boğaz yıkamak için tavsiye edilir. Kesilmeden 7 günden uzun süre tedavi edilmemesi tavsiye edilmez. İlaç dişlerin rengini bozar. Prosedüre devam etmeniz gerekiyorsa, ilacı analoglardan birine değiştirmelisiniz. Boğaz ağrısı ile nasıl gargara yapılacağı hakkında yukarıdaki paragraftan öğrenebilirsiniz.

Ağzımda klorheksidin ile durulayabilir miyim?

Durulama çözeltisi ayrıca ağız boşluğundaki cerrahi müdahaleler sonrasında oral mukoza, zamklar, antiseptik ve yara iyileştirici ajan olarak enfeksiyöz lezyonları tedavi etmek için kullanılır.

Bir ağız gargara nasıl yapılır

Kesin olarak konuşursak, durulama yaptığımızda, aslında ağız olarak boğaz ağrısından çok fazla değiliz. Ve bu haklı çünkü Ana bakteri sayısı ağızda, farinksin enfekte olduğu yerde.

Ağız, ağız iltihabı, gingivitis ile birlikte mukozaya ait enfeksiyöz lezyonlar için de endikedir. Yukarıda tarif ettiğimiz seyreltme olarak% 0.05 ve daha fazla konsantre Klorheksidin çözeltisi kullanıldı. Çözelti konsantrasyonunun verimsizliği% 0,2'ye yükseltilebilir.

Klorheksidin çözeltisi: analogları

Söz konusu ilacın aktif maddesi, gargara için uygun olan benzer bir uygulama ve dozajı olan diğer ilaçlara dahil edilir. Bunlar şu ilaçlar gibi:

Klorheksidin tam analoglarıdır. Bu arada, eczanelerde, aynı zamanda, hareket halindeki analoglar da vardır. antibakteriyel yerel preparatlar - sayısız antiseptik. En ünlü ve karşılaştırılabilir fiyatı düşünün.

Klorheksidin veya hidrojen peroksit: hangisi daha iyi

Solunum yolu hastalıkları ile durulama için daha iyi peroksit veya klorheksidin yapılan klinik karşılaştırmalı çalışmalar yapılmamıştır. İkinci ilaçta antimikrobiyal aktivitenin daha yüksek olduğu güvenle kabul edilebilir.

Hidrojen peroksit de organik maddeleri iyi oksitler. pus, mekanik çıkarılmasına etkili bir şekilde katkıda bulunur. Bu özellik, anjin ile hijyenik durulama için bir maddenin kullanılmasına izin verir. Ayrıca, peroksit dişlerin rengini etkilemez. İlaçların maliyeti karşılaştırılabilir.

furatsilin

Hem hastanede hem de evde bilinen, ucuz ve yaygın olarak kullanılan antiseptiklere karşılık gelir. Çeşitli biçimlerde üretilmiştir:

 • alkol çözeltisi;
 • sulu çözelti;
 • çözünme için tabletler.

Furacilinin bir parçası olan nitrofural, bakterisit özellikleri (stafilokoklara karşı) gösterir, mantar öldürücü etkiye sahiptir (mantarlara karşı).

Kullanım talimatlarında belirtildiği gibi, bakteri direnci vakaları nadirdir, ancak direnç yüksek dereceye ulaşmaz. Durulama için bir çözeltinin kalitesinde Furatsilin daha iyi transfer edilir.

Miramistin

Yenilikçi bir antiseptik olan Miramistin, sadece antimikrobiyal etkinliği açısından değil, aynı zamanda tüketici özellikleri açısından da gargara ve ağız için en iyi ilaçların listesinde yer alır. Çok iyi tolere edilir, tahrişe neden olmaz, tadı ve kokusu yoktur, hoş olmayan etkiler yoktur. Aynı zamanda, Miramistin Klorheksidin'den çok daha pahalıdır.

Durulama Boğaz Klorheksidin: Feedback

Gargara için bir bütçe tıbbı olarak, ele alınan ilaç olumlu geribildirim alır. Tüketiciler ilacın aşağıdaki faydalarını ayırt ederler:

 • diğer daha pahalı antiseptiklerle aynı ölçüde etkilidir;
 • mevcut - herhangi bir eczane, düşük fiyat mevcuttur.

Aynı zamanda, ilaçların kalitesine (tat özellikleri, minimal yan etkiler) daha fazla gereksinim gösteren hastalar, daha pahalı analogları tercih ederler ve uyuşturucu kullanımının bu gibi olumsuz yönleriyle kararlarını motive ederler:

 • acı tadı;
 • yanan;
 • İncelemelerinde artan duyarlılığa sahip olan tüketiciler, boğazı yıkarken Klorheksidin'in bulantı ve kusmaya neden olduğunu;
 • diş minesinin tonunda azalma (kullanma talimatında belirtilen);
 • İlacın seyreltilmesi gerekir (yüksek konsantrasyonlu varyantlar).

Boğazda Klorheksidin: yorumlar

Çok hoş olmayan bir tat ve ilacın dolaylı etkisi göz önüne alındığında çocukların gargara yapıp yapamayacağı sorusu birçok ebeveyn için endişe duymaktadır. Çocuklar için resmi kontrendikasyon yoktur. Çocuk, durulama, uygulama veya spreylemeyi bilmese bile, başka şekillerde de yapabilirsiniz.

Ancak söz konusu ilacın tek avantajı düşük fiyatı olduğu için, tüm diğer şeyler için eşittir, çocuklar için boğaz için klorheksidin oldukça doğru bir seçenek değildir.

Yararlı video

Aşağıdaki Klorheksidin ilacı ve etkili olduğu hastalıklar hakkında ek bilgi:

Sonuç

Bu makalede ele alınan durulama çözeltisi, birkaç yıl boyunca üst üste başarılı bir şekilde kullanılmıştır. İlaç etkinliğini kanıtlamıştır ve ekonomik fiyatı pahalı antiseptik ilaçlara alternatif oluşturmaktadır.

Bununla birlikte, ilacın olumsuz yönleri büyük ölçüde faydalarını dengelemektedir. 20 yıl önce boğazını durulamak için sık sık kullandılarsa, bugün daha ileri ilaçlara geçme eğilimi belirtilir.

Anjina ve farenjit ile boğulmak için klorheksidin için yeterli bir ikame aşağıdakiler olabilir:

"Klorheksidin": Çocuklar için gargaralama, burun durulama ve inhalasyon için çözelti kullanımına dair talimatlar

Klorheksidin, onlarca yıldır tıbbi amaçlar için kullanılan güçlü bir antiseptiktir. Ucuz fiyat, tüm vatandaş kategorileri için uygun maliyetli hale getirir ve çok işlevli eylem ve ilacın serbest bırakılma biçimlerinin çeşitliliği çeşitli hastalıkları önler ve tedavi eder. Klorheksidin genellikle çocukların tedavisi için reçete edilir, çünkü çok az kontrendikasyon ve yan etkisi vardır.

Kompozisyon ve ilacın etki mekanizması

Klorheksidin sadece iki madde içerir - ilacın antiseptik özelliklerini sağlayan damıtılmış su ve klorheksidin biglukonat tuzu. Eczanede,% 20'lik bir ilaç (kullanımdan önce su ile seyreltilir) ve% 0,05'lik bir konsantrasyon (solüsyon kullanıma hazırdır) bulabilir. Ayrıca, alkol içeren boğaz yıkaması için klorheksidin çözeltisi üretilir, bu da patojenik mikroorganizmalarla mücadelede etkinliğini arttırır.

Klorheksidine dayanan antiseptik, birçok gram-pozitif ve gram-negatif bakteri, protozoa ve herpes virüsüne karşı aktiftir. İlacın prensibi, mikroorganizmaların yüzeyindeki fosfatlarla etkileşime dayanır, bunun sonucunda ozmotik denge değişir, hücre zarı bozulur ve ölümü gerçekleşir. Bu işlem sadece 20-30 saniye sürer, ancak klorheksidinin antiseptik etkisi ilacı kullandıktan sonra bile kalır, bu nedenle boğazın durulanması ve yiyeceklerin alınması arasında 30-40 dakikalık bir zaman aralığı olmalıdır.

Çocuklarda Klorheksidin kullanım endikasyonları

Klorheksidin, 60 yıldan uzun bir süredir farmakolojik girişimler tarafından üretilmiştir ve çeşitli hastalık alanlarında, cilt hastalıklarının tedavisinden cerrahın ve ameliyathanenin ellerinin tedavisine kadar geniş bir uygulama alanına sahiptir. Preparasyon, solüsyonlar, spreyler, jeller ve fitiller formunda üretilir.

Klorheksidin, ağız boşluğunda anjin ve diğer inflamatuar süreçlerin tedavisinde etkili bir ilaçtır.

Çocuklarda klorheksidin kullanımı aşağıdaki durumlarda gösterilir:

 • angina (pürülan dahil), bademcik iltihabı, larenjit, farenjit;
 • rinit, sinüzit;
 • ağız boşluğunda enflamatuar süreçler (diş eti iltihabı, stomatit, vb.);
 • çeşitli yaralar ve yanıklar.

Kontrendikasyonlar

Belirtildiği şekilde kullanıldığında, ilaç nadiren yan etkilere neden olur, bu nedenle Klorheksidin kullanımında pek çok kontrendikasyon yoktur. Bunlar şunları içerir:

 • aktif maddeye aşırı duyarlılık - klorheksidin biglukonat - veya eksipiyanlar;
 • dermatit görünümüne eğilim (cilt tedavisinde);
 • ilacın damlatılması veya gözlerin yıkanması için ilacın kullanımının yanı sıra ameliyattan sonra işitsel kanallar;
 • Diğer antiseptikler ile aynı anda kullanım (iyot, hidrojen peroksit, vb.).

Kullanım talimatları

Boğaz için

Antibakteriyel etkiyi arttırmak için, sonuçtaki sıvı 37-40 derece C sıcaklığa kadar ısıtılmalıdır. 20 saniye boyunca ilacın küçük bir miktarı (5-10 mi) ile karıştırın. Prosedür yetişkinlerin gözetimi altında günde 3 kez yapılır.

Nasıl gargara yapılacağını bilmeyen bebekler, ağızdan 20-30 saniye boyunca bir şırınga ya da şırınga ile bir solüsyonla sulanabilir. Dolayısıyla, çocuğun bir kafasını eğmek, böylece bir ağız boşluğundan gelen sıvının bir banyo ya da bir havza içinde serbestçe akmasını sağlamak gereklidir. Ayrıca ilacı sprey şeklinde kullanın - küçük bebekler, durulamadan boğazın içine sıçramak için daha uygundur. İşlemden sonra, antiseptik etkisini uzatmak için, 1-1.5 saat süreyle yememelidir.

Burun için

Benzer şekilde, burnunuzu bir şırınga ile soğuk bir şekilde yıkayabilirsiniz, ancak soğuktan bir damla olarak, Klorheksidin uygun değildir. Tabii ki, burunda bir gömü ile, olumsuz bir dinamik olmayacak, ama devleti iyileştirmeye gerek yok.

Inhalasyonlar için

Bir nebülizatörde Klorheksidin kullanımına izin verilmesine rağmen, kullanım talimatları inhalasyonlar hakkında bilgi içermez. Bunu yapmak için, ilaç enjeksiyon için suyun yarısı seyreltilmelidir. Maddenin buharları, ani solunum yolu hareketleri olmaksızın, burun içinden veya ağızdan solunmalıdır. Soluma, günde 3 defaya kadar 5-10 dakika süreyle gerçekleştirilir. Tıbbın, trakea ve bronşların duvarlarına yerleşen tıbbın en küçük kısımları antibakteriyel etkiye sahiptir.

Bazen doktorlar inhalasyon için Klorheksidin kullanmayı tavsiye ediyor

Cilt tedavisi için

Ciltte çeşitli yaralar, çizikler, yanıklar ve tahrişleri tedavi ederken,% 0.05'lik bir Klorheksidin çözeltisine izin verilir. İlacın bir kavanoz ile birkaç saniye boyunca yaranın yıkanması gerekir, kalan kısmı bir gazlı bezle ıslanır. Gerekirse, cildin etkilenen bölgesine aseptik bir bandaj uygulayın.

ihtiyati tedbirler

Klorheksidin kullanılmadan önce (özellikle gargara ve teneffüs edilmesi için) doktora başvurulması gerektiği unutulmamalıdır. Bazen ilaç alerjik reaksiyonlara, cilt kuruluğu ve kaşıntıya neden olabilir. Klorheksidin ile çalkalandığında, ağız boşluğu ağızda kurumaya ve aynı zamanda ilacın kullanımını durdurduktan sonra bir süre sonra kaybolan diş minesinin kararmasına neden olabilir. Nadir durumlarda, alerjik reaksiyonlara eğilimli olan, boğazı durulayıp nebülizörden solunduğunda, nefes darlığı ve anafilaktik şok gelişebilir.

Ya çocuk yanlışlıkla ilacı yuttuysa?

Klorheksidin oral alım için uygun değildir, ancak bebekler bir antiseptik solüsyon ile ilgilenebilir veya kazara içebilir veya durulama sırasında yutulabilir.

Ancak, bir çocuk 40-50 ml ilaç içtiyse, zehirlenme belirtileri olabilir - bulantı, kusma, baş ağrısı. Bu durumda, mide çocuğa bir papatya ya da sıradan kaynamış su kaynatılarak çalkalanmalı, sonra bir emici (aktif kömür, Smektu, vs.) verilmelidir.

Analoglar ve maliyet

Klorheksidin birçok antiseptik ajanın bir parçasıdır. Bu yüzden, Hexicon ve Amident çözümlerine dayanır, ancak Klorheksidin'den birkaç kat daha pahalıdırlar. Aktif madde boğaz için emilim ve spreyler için tabletlerde kullanılır - Anti-angin, Sebedin, Hexoral, Matkap, vb.

Benzer şekilde, bakteri nötralize etmenin yanı sıra, mantar ve virüsler üzerinde de etkili olan Miramistin çözeltisidir. Bununla birlikte, preparat ayrıca analogdan daha yüksek bir maliyete sahiptir. Derideki yaraları tedavi ederken, diğer ucuz dezenfektanları kullanabilirsiniz: hidrojen peroksit, Furacilin çözeltisi, iyot, zelenka.

Modern eczaneler farklı fiyat kategorilerinde çok çeşitli antiseptik ürünler sunmaktadır. Bir ilaç seçerken, hastanın anamnezini ve hastalığın seyrinin özelliklerini göz önünde bulundurarak tam zamanlı bir tedavinin sadece bir doktor tarafından reçete edilebileceği unutulmamalıdır.

Çocuklara klorheksidin verilebilir mi?

Klorheksidin oldukça yaygın bir antiseptik ve antibakteriyel maddeler, genel olarak diş hekimliği, cerrahi ve KBB uygulamada kullanılmaktadır. Ama çocuğun tedavisi için reçete edildiğinde, ebeveynler her zaman çocuklarına bu araç bebekler için tehlikeli olduğu nasıl ve ne zaman çocuklukta klorheksidin uygulamak ve ister bir ilaç vermek edip ilgileniyor.

etki

Bu ilacın aktif maddesi çocuğun organizması üzerinde böyle bir etki gösteren klorheksidin biglukonattır:

 • Antiseptik.
 • Antibakteriyel.
 • Analjezik.
 • Antienflamatuvar.

Etkilenen alanın arıtılmasından sonra, klorheksidin ince bir film bırakır, bu da uzun süre dezenfekte edici bir etkiye sahiptir.

Sorunun şekli

Eczaneler aşağıdaki gibi klorheksidin satarlar:

 • % 0.05,% 0.2,% 1,% 5 ve% 20'lik bir konsantrasyona sahip bir sulu çözelti.
 • % 0.5'lik bir konsantrasyona sahip alkol bazlı bir çözelti.
 • % 0.5'lik bir konsantrasyonda bir alkol çözeltisi ile püskürtün.
 • Jinekolojik hastalıklar için kullanılan mumlar.

Çocuklukta, sadece böyle bir preparatın sulu çözeltileri kullanılır. herhangi bir manipülasyon için% 0.05'lik bir konsantrasyon ile bir solüsyon kullanmak için bırakılır ve elde edilen solüsyonun konsantrasyonu daha kaynamış su (ostuzhennoy) ya da damıtılmış su ile seyreltilmiş, eğer.

Çocuklukta kullanıldığında

Boğaz ve burun hastalıkları

KBB doktorlarının uygulamasında klorheksidin oldukça talep görmektedir. İlaç, pürülan lezyonlar dahil olmak üzere, boğazda ağrı ve iltihaplanma için kullanılır. Anjina, larenjit, bademcik iltihabı ve farenjitde etkilidir.

Bu gibi prosedürler için çocuklar için ilaç reçete edilir:

 • Boğazını çalkala. Özellikle çocuk genellikle angina geliştirdiğinde bu prosedür reçete edilir. Klorheksidin enfekte bölgelere düşer ve irin varlığına rağmen onları etkiler, bu nedenle bu ilaç pürülan boğaz ağrısı için etkilidir.
 • Boğazın Sulanması. Onun performansı için bebeğin kafası, ardından bir iğne olmadan bir şırınga ya da bir şırınga içinde klorheksidin kazanıyor, bir lavabo ucu üzerinde yüz aşağı tıp mukoza üzerinde alır böylece otuz saniye boyunca ağzını sulamak ve sonra lavabonun içine dökülür.
 • Burnun durulanması. Klorheksidin, bazı soğuk algınlığını daha hızlı iyileştirmeye yardımcı olur ve burun için güvenlidir, ancak evde yıkamak için nadiren kullanılır. Ebeveynler daha kanıtlanmış araçlara başvurmayı tercih ederler - salin ve miramistin.
 • Soluma. İlaç, üst solunum yollarının iltihaplanması prosedürleri için nebülizatöre eklenir.

Diş hastalıkları

İmmüniteyi azalttığı ve ağız boşluğundaki iltihaplanma sürecini hafifletmeye yardımcı olduğu için stomatit (özellikle aftöz) gelişen çocuklar için klorheksidin reçete edilir. Ayrıca diş eti hastalıkları (periodontitis, gingivitis) ve dişlerin çıkarılmasından sonra ağız boşluğunun tedavisi için diş hekimi tarafından durulama ve sulama reçete edilebilir.

Harici uygulama

Klorheksidin, antiseptik ve antibakteriyel etkileri sayesinde cildin ve mukoza zarının yenilmesinde uzun süredir etkilidir:

 • Klorheksidin kullanımı ile iltihaplanma ve bakterilerle enfekte edilmesini azaltmak veya önlemek için bebeğin cildindeki yaraların (sıyrıklar, kesikler, yanıklar) işlenmesi gerçekleştirilir.
 • İlaç genellikle delinmiş olduktan sonra kulak loblarını yıkamak için reçete edilir.
 • Çocuklarda kızarıklıklarda bu ilacın kullanımının yaş sınırlamaları nedeniyle reçete edilmemiştir.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Klorheksidin aşağıdaki durumlarda önlenir:

 • İlacın bileşenlerine karşı hoşgörüsüzlük.
 • Otitis (klorheksidin ve timpanik membranın temasının, maddenin işitme sinirine ulaşmasını engellemesine izin verilmemelidir).
 • Dermatit.
 • Göz hastalıkları (sadece bu manipülasyon için özel olarak tasarlanmış özel bir klorheksidin formu ile gözleri yıkamak mümkündür).

Boğaz veya ağız boşluğunun tedavisinde uzun süreli klorheksidin kullanımı:

 • Baş ağrısı.
 • Hoş olmayan bir tat sergiliyor.
 • Uyku ile ilgili sorunlar.
 • Dişlerin emaye koyulaşması.
 • Ağızda kuruluk.

İlaç sabunla birleştirilmemelidir. Eğer ilacın konsantrasyonunu karıştırırsanız ve çocukta daha konsantre veya seyreltilmemiş bir solüsyon uygularsanız, yanma ve lokal alerjik reaksiyonla tehdit eder. Nadir durumlarda, herhangi bir konsantrasyonda klorheksidin kullanımı, çocuğun derhal alerjik reaksiyona neden olur.

Gargara nasıl: kullanım talimatları

 1. Konsantrasyonu% 0.05 olan klorheksidin solüsyonunu alın ve 1 ila 1 veya 1 ila 2 oranında ılık su ile seyreltin. Çocuğun 12 yaşından büyük olması halinde, solüsyonu yerine getirmeyin.
 2. Seyreltilmiş veya açık ilaç 30-40 dakika içinde özelliklerini kaybettiğinden, manipülasyondan hemen önce bir prosedür için çözeltinin bir kısmını hazırlayın.
 3. İlk başta, bir çocuk birkaç kez boyunu sadece ılık suyla durulamalı.
 4. Daha sonra, ağzına, bir çorba kaşığı miktarında klorheksidinin bir solüsyonunu aramalı ve yaklaşık 30-60 saniye gargara yapmalıdır.
 5. Anjina ile, bu durulama iki kez üst üste yapılır.
 6. Tedaviden sonra 1-2 saat hiçbir şey yemeyin ya da içmeyin.
 7. Durulama günde 2-3 kez ve boğazda şiddetli ağrı durumunda - 4 kata kadar gerçekleştirilir.
 8. Kullanım süresi 7 günü geçmemelidir.

Bir çocuğun klorheksidin olsaydı ne yapmalı?

Herhangi bir çocuk durulama sırasında ilacı yanlışlıkla yutabilir, bu nedenle ebeveynler manipülasyondan önce böyle bir durumda ne yapmaları gerektiğini bilmelidir:

 • Karnı temizleyin, bebeğe bol su verin ve bebeğin kusmasına neden olun.
 • Çocuğunuzun ağırlığının 10 kg'ı başına 1 tablete oğlunun veya kızının aktif kömürünü verin.

Gargara için klorheksidin nasıl yetiştirilir

Klorheksidin, tıpta yaygın olarak kullanılan bir tıbbi üründür. İlacın aktif maddesi klorheksidin biglukonattır. Antiseptik, antibakteriyel ve anestetiktir. Bakterilerin ve virüslerin çoğalmasını önler.

Kapsam ve hazırlık formu

Hazırlık için kullanılır:

KBB hastalıkları ve enfeksiyonlarının tedavisi; cinsel yolla bulaşan hastalıkların önlenmesi için; ağız enfeksiyonlarının tedavisi için diş hekimliğinde; Tıbbi cihazın dezenfeksiyonu için, cerrahın elleri ve ameliyathane.

Klorheksidin şu şekilde mevcuttur:

harici (harici) kullanım için çözüm; harici kullanım için jel; fitiller vajinaldir.

Boğaz hastalıkları - farenjit, larenjit ve diğerleri, tıbbi çözeltilerle durulama ve ayrıca başka araçlar başarıyla kullanılmaktadır. Tüm farenjit halk ilaçları tedavisi hakkında.

Larenjit ile durulama hakkında, burada okuyun.

Boğaz hastalıkları vakalarında ilacın uygulanması

Klorheksidin, kullanım amacına bağlı olarak farklı konsantrasyonlarda mevcuttur.

Her birimiz boğaz hastalığı yaşadık: Boğaz ağrısı, pürülan boğaz ağrısı veya diğer rahatsızlıklar. Boğaz ağrısı tedavisi için en iyi yöntem ilaçlarla durulanır. Durulama sırasında, iyileştirici madde, enfekte ve etkilenmiş bölgelere aktif olarak etki eder. Anjina genellikle Klorheksidin ile gargara reçete.

Klorheksidin biglukonat gargara için mükemmel bir araçtır. Özellikleri, irin veya kanın varlığında kaybolmaz, bu yüzden mükemmel bir şekilde boğaz ağrılı boğazlarla başlar.

Kullanım endikasyonları
Klorheksidin, boğaz ağrısı, anjina, farenjit, larenjit, bademcik iltihabı, stomatit gibi pürülan süreçler için kullanılır. Kronik larenjit semptomları ve tedavisi hakkında ayrıntılar. Kullanım için kontrendikasyonlar
Klorheksidin bir ilaçtır, bu nedenle ilacın bileşenlerine karşı alerjik reaksiyonları olanlarda kontrendikedir. Oral kavite hastalıklarında kontrendikedir.

Klorheksidin bir boğazda ne kadar gargara yapılacağını anlayacağız.

Düzgün durulama nasıl

Farklı insan kategorilerinde Klorheksidin boğazının tedavisi nasıl yapılır? Aşağıda boğazını klorheksidin çözeltileri ile durulamak için bir talimat verilmektedir.

yetişkinler. Boğazı durulamak için% 0.05'lik bir klorheksidin çözeltisi kullanılır. Bu yetişmez. İlacını uygulamadan önce boğazını ılık suyla yıkamanız önerilir. Suya bir şey gerekmiyor. Boğazını birkaç kez temiz su ile durulayın, sonra Klorheksidin kullanımıyla devam edin. Bunu yapmak için, 15-20 ml çözelti (1 çay kaşığı) çekin ve 30 ila 60 saniye boyunca boğazını durulayın. Durulandıktan sonra, 1-2 saat boyunca yemekten ve içmekten kaçının. Gargara yetişkinler günde 3-4 kez tavsiye edilir. çocuklar. Çocuklarda angina tedavisi için, Klorheksidin daha düşük bir konsantrasyonda (% 0.05) kullanılır. Çocuklar için gargara için klororexidine nasıl yetiştirilir? Bu çözelti, 1: 1 veya 1: 2 oranında sıcak (sıcak olmayan) su ile seyreltilir. Daha sonra, çocuklar için boğaz yıkama, yetişkinler için prosedürü benzer. Durulamadan sonra ilaç kullanılmamalıdır, çünkü ilaç vücuda girmez, ancak antiseptik ve antibakteriyel etkisini sürdürür. hamile. Hamilelik sırasında ve emzirme döneminde kadınlar Klorheksidin ile boğazda dururken çok dikkatli olmalıdırlar. Çözeltinin% 0.05'lik kullanım konsantrasyonu, su ile seyreltilemez. İlk önce ılık su ile durulayın, sonra 1 çay kaşığı çözelti.

Boğazınızı yıkarken ilacı yanlışlıkla yutuyorsanız, midenizi hemen yıkayın. Kusmayı indükleyerek mideyi boşaltın. Tamamen temizlendikten sonra, birkaç tablet aktif karbon içer ve bol su ile yıkayın.

Boğaz için Klorheksidin Özellikleri

İlacın yüksek konsantrasyonlarında, yanma, yerel alerjik reaksiyonlar olabilir. Ilaç 7 günden fazla kullanılmaz, aksi takdirde ağız kuruluğu, baş ağrısı, uyku bozukluğu, dişlerin karartılması, ağızda nahoş bir tat yol açabilir. Klorheksidin ile dikkatli olunması gereken gebe kadındır.İlacın kan emilmez ve fetusa zarar vermemesine rağmen 14 günden fazla kullanılmaz. Anjina tedavisinde, bir durulama yapamaz unutmayın. Hapları doktor tarafından belirtildiği gibi içine almak ve bol miktarda ılık su içmek gerekir.

Anjina için klorheksidin kullanılır. Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabı tedavisinde başka hangi yöntemler vardır?

Çocuklarda tonsillit için antibiyotikler hakkında bu makalede okuyun.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı belirtileri nelerdir?

Boğazın durulanması için kullanılan klorheksidin fiyatları farklıdır, bunlar çözeltinin ve üreticinin konsantrasyonuna bağlıdır. 100 ml'lik bir plastik şişede% 0.05'lik bir çözeltinin ortalama fiyatı 12-15 ruble'dir. İlaç bir cam kapta üretilirse, fiyatı artacaktır, ama önemsiz bir şekilde.

Dikkatli olun, kendi kendine ilaç verme. Tüm prosedürler, ilgilenen hekimle kabul edilmeli veya denetlenmelidir.

Bakteriler ve mantarların neden olduğu iltihaplı süreçlerle boğaz ve ağrının durulanması için klorheksidin en etkili ve ucuz araçlardan biridir.

Bu iki özellik, ilacı tüm popülasyon grupları arasında popüler hale getirmektedir. Chlorhexidine'in kullanım talimatlarına göre nasıl dikilebileceğine ve gargara yapılacağına dair, bu makalede bahsedeceğiz.

Klorheksidin bileşimi

İlaç, aktif madde - klorheksidin biglukonatın farklı konsantrasyonlarına sahip 5 versiyonda bir düzine ilaç fabrikası tarafından üretilmektedir.

Chlorhexidine'in notları 2 bileşenlerini kullanma talimatları kapsamında:

% 20 klorheksidin bigluconate maddesi; su.

Aktif maddenin hacim oranı, ilacın konsantrasyonunu ve uygulama alanını belirler.

Klorheksidin solüsyonu: kullanım talimatları

Klorheksidin çözeltisi, lokal dış uygulama için baskın olarak bakterisidal etkiye sahip bir antiseptiktir. Çeşitli nesneler, mukoza ve deri üzerinde mikroorganizmaların yok edilmesi için kullanılır.

Dozaj formu, kompozisyon

Klorheksidin çözeltisi renksiz bir sıvıdır. Ilacın ana aktif madde klorheksidin biglukonattır. Çözeltinin 1 ml içindeki içeriği 0.5 mg (% 0.05 çözelti) ve 200 mg'dır (% 20 çözelti). % 0,05 klorheksidin solüsyonu 100 ml'lik plastik şişelerde,% 20'sinde 100 ve 500 ml'lik polimer şişelerde bulunur. Bir karton demet, uygun konsantrasyonun bir solüsyonunun yanı sıra bir ek açıklama ile bir polimer şişesi içerir.

Terapötik etkiler

Klorheksidin çözeltisi belirgin bir bakterisit etkiye sahiptir. Gram-negatif farklı türlerin (E. coli, Proteus, Klebsiella, gonokok) ve Gram-pozitif (stafilokoklar, streptokoklar) bakterilerin büyük sayıda karşı yeterli etkinliğe sahiptir. Ayrıca belirli bir bakteriyel patojenlere ölümüne neden edebilmektedir bulaşıcı hastalık (Mycobacterium tuberculosis, frengi, mikoplazma, trikomoniazis, klamidya, ureaplasmosis), mantarlar ve virüsler (AİDS patojenleri, HIV viral hepatit). deriye klorheksidin uygulanmasından sonra aktif bileşen, sistemik dolaşım içine iyi emilmemektedir.

tanıklık

% 20 klororexidine çözeltisinin uygulanması için birkaç temel endikasyon vardır, bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Cerrahi müdahale, tanı invaziv manipülasyon gerçekleştirmeden önce cerrahın ellerinin tedavisi.
 • Gıda endüstrisi personelinin ellerinin cildinin hijyenik tedavisi.
 • Profili ne olursa olsun, tıbbi personelin ellerinin cildinin hijyenik tedavisi.
 • Ameliyat alanının cildinin yanı sıra sözde enjeksiyonun alanı.

Ayrıca, bu ilaç küçük boyutlu tıbbi aletleri işlemek için kullanılır. % 20'lik bir klorheksidin çözeltisi, daha düşük konsantrasyonlu bir çözeltinin temeli olabilir. % 0.05 çözelti esas olarak cinsel transmisyon bakteriyel veya fungal deri hastalıkları, iltihaplı yaralar ve mukoza enfeksiyonu, önleme ve hastalığın tedavisini bir muamele, ameliyat sonrası sekonder enfeksiyonu önlemek için kullanılır.

Kontrendikasyonlar

Kullanım klorheksidin çözeltisi mutlak kontrendikasyonlar idiyosenkrazi aktif madde, çocuk kulak, göz ve merkezi sinir sistemi yapılarının cerrahi müdahaleler sırasında, işleme işlem alanı (ilaç daha düşük konsantrasyonlarda dikkatle kullanılabilir) vardır. Diğer koruyucu (istisna etil alkoldür) ile bağlantılı olarak, bu ilaç kullanmak tavsiye edilmez. kullanmadan önce Klorheksidin kontrendikasyonu yoktur sağlamak için önemlidir.

Doğru Kullanım

Klorheksidin çözeltisinin kullanım şekli ve dozajı endikasyonlara bağlıdır:

 • % 0.05 klorheksidin solüsyonu da enfeksiyonun bir deri ya da mukoza sulama alanı olarak kullanılır. Acil durumlarda solüsyon ağırlıklı cinsel transmisyon bulaşıcı hastalıkların önlenmesi en fazla 2 saat korunmasız cinsel ilişki sonrası kasık bölgesinin ürogenital yolun ve derinin mukoza yapılarını işlenecek. sonda ile alt idrar yollarında% 0.05 klorheksidin çözelti tatbik edilmesini içermektedir üretra veya mesane iltihabı tedavisi. Önleyici tedaviden sonra 2 saat süreyle idrar yaptırmanız önerilmez.
 • Yara yüzeyini tedavi etmek için% 0,05 klorheksidin solüsyonu sulama şeklinde veya günde 2-3 kez uygulanır.
 • Ameliyat sahasının cildini sulamak için% 20'lik bir çözüm, cerrahın, tıbbi personelin veya gıda endüstrisi çalışanlarının ellerine muamele etmek, küçük boyutlu tıbbi aletlerin yüzeyini sulamak için kullanılır. Çalışma alanının cildini tedavi etmek için% 70 etil alkol ile kloroheksidin çözeltisine izin verilir.

Ayrıca% 20'lik bir Klorheksidin çözeltisi, daha düşük bir konsantrasyona sahip çözeltilerin hazırlanmasına temel olabilir. Çoğu durumda, bu aracın dezenfeksiyon için kullanımı, tıbbi cihazların dekontaminasyonu, personel ellerinin işlenmesi için hijyenik ve hijyenik protokollerle düzenlenir.

Yan etkileri

Genel olarak, uygun şekilde kullanılmışsa, klorheksidin çözeltisi iyi tolere edilir. Bazen, kullanımının arka planına karşı, deri üzerinde bir döküntü, kaşıntı, aşırı kuruluk, ışığa duyarlılık ve iltihaplı reaksiyon (dermatit) şeklinde lokal negatif reaksiyonlar geliştirmek mümkündür. Diş hekimliğinde ilacın uzun süreli kullanımı ile diş minesinin rengini, kalkülüs oluşumunu ve tat duyumlarındaki değişimi değiştirmek mümkündür. Negatif bir patolojik reaksiyon gelişmesi durumunda ilacın daha fazla uygulanması olasılığı, ilgili hekim tarafından ayrı ayrı belirlenir.

Kullanım özellikleri

Klorheksidin solüsyonunu kullanmaya başlamadan önce, talimatları dikkatlice okumak ve doğru uygulamanın çeşitli özelliklerine dikkat etmek önemlidir.

 • Düşük konsantrasyonlu bir kloroheksidin çözeltisinin hazırlanması için önemli miktarda mineral tuz içeren sert suyun kullanılması, bakterisidal etkisinin zayıflamasına neden olabilir.
 • Çözeltiyi alkali bir ortamda kullanırken (pH 8'den büyük) çökelme meydana gelebilir.
 • Etil alkol, ilacın bakterisid etkisini artırır.
 • Klorheksidin çözeltisini minerallerin tuzlarını içeren harici kullanım için diğer ilaçlarla paylaşmanız önerilmez.
 • Bu ilaç antibakteriyel ajanların terapötik etkilerini artırır.
 • Hamilelik döneminde ve emzirme döneminde (emzirme), klorheksidin çözeltisinin uzun süreli harici uygulaması önerilmez.
 • Klorheksidin çözeltisinin bakterisit etkisinin aktivitesi, kan, fibrin yatakları dahil olmak üzere organik bileşiklerle temas ettiğinde korunur.
 • Çözeltisine bakılmaksızın çözeltinin gözlere girmesine izin vermeyin. Göz ile temasında bol su ile yıkayın ve bir sağlık uzmanına danışın.
 • İlaç sinir sisteminin aktivitesi üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur.

Kimyacının ağında, Klorheksidin solüsyonu doktor reçetesi olmadan dağıtılır. Kullanmadan önce bir tıp uzmanına danışmanız tavsiye edilir.

aşırı doz

Klinik uygulamada aşırı dozda klorheksidin çözeltisi olan vakalar belgelenmemiştir. yanlışlıkla ilaç içeride mide lavajı, bağırsakları gerçekleştirilir kullanırsanız, bağırsak sorbentler kabul edilir yanı sıra gerekirse semptomatik tedavi olma.

analogları

Klorheksidin çözeltisi için bileşim ve terapötik etkilerde benzer şekilde Klorheksidin Biglukonat, Amident, Chlorgexidine S preparatları bulunur.

Raf ömrü, depolama kuralları

Raf ömrü% 0,05 Klorheksidin çözeltisi 2 yıldır, çözeltinin% 20'si 3 yıldır. Orijinal fabrika ambalajında, doğrudan güneş ışığından korunan, +1 ila + 25 ° C hava sıcaklığında çocuklara erişilemeyen kuru bir yerde saklanmalıdır.

Moskova'daki eczanelerde klororexidin çözeltisinin ortalama maliyeti, şişedeki konsantrasyonuna ve miktarına bağlıdır:

 • % 0,05 çözelti, 100 ml - 17-19 ruble.
 • % 20 çözelti, 100 ml - 78-89 ruble.
 • % 20 çözelti, 500 ml - 187-196 ruble.

Klorheksidin çocukları tedavi etmek için kullanılabilir

Kullanım için Klorheksidin talimatları bu ilacın antiseptik etkileri olduğunu gösterir, bakteriyel enfeksiyonlar ve mukoza iltihabı için kullanılır. Çeşitli şekillerde üretilmiştir. Klorheksidin diş hekimliği ve jinekolojide yaygın olarak kullanılmaktadır. İlacın uygun olmayan şekilde uygulanması vücutta olumsuz reaksiyonların gelişmesine neden olabileceğinden, ilacı kesinlikle talimatlara ve dikkatle yapılmalıdır.

yapı

Klorheksidin Bigluconate bileşiminde:

 • Klorheksidin çözeltisi% 20;
 • Etil alkol% 96'dır;
 • Damıtılmış su.

tanıklık

Klorheksidin kullanım talimatları ile belirtildiği gibi, ilaç bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek ve önleyici bir önlem olarak kullanılır. Aktif olarak mikroplarla savaşır ve yarayı dezenfekte eder.

Bir sıvı şeklindeki ilaç (% 0,05,% 0,1,% 0,2) ameliyat sonrası profilaksi için kullanılır. Ve ayrıca protezlerle tedavi edilir. Boğaz için klorheksidin anjin için kullanılabilir, ancak sadece 18 yaşın üstündedir.

Klorheksidin tedavisi için yeni yürümeye başlayan çocuklar mukoza zarının zarar görmesi nedeniyle önerilmez ve bu da ciddi komplikasyonlara neden olacaktır.

Jinekoloji, üroloji ve cerrahide, madde, ekipmanın ve ameliyatın gerçekleştirileceği vücudun bir kısmının dezenfekte edilmesinde kullanılır. İlaç nasıl kullanılacak, ameliyat türüne ve hastalığa bağlıdır. Ek olarak, Chlorhexidine Bigluconate konsantresi çeşitli tiplerdeki pamukçuk ve dermatolojik patolojileri iyileştirmek için kullanılabilir. Pürülan yaraları ve ülseratif lezyonları ortadan kaldırmak için kullanımına izin verilir.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonları tedavi etmek için Klorheksidin çözeltisi% 0,5 oranında Bigluconate kullanılır. % 1 sıvı profilaksi olarak kullanılır (yanıkları ve kesikleri silin, ameliyattan önce cildi dezenfekte edin).

Kullanım talimatları

Klorheksidin çözeltisi bir pamuk disk tarafından cilde uygulanır ve 2-5 dakika bırakılır. Enfeksiyöz cinsel hastalıkların önlenmesi için, kadınlar için özel bir nozul ile 3-4 dakika boyunca - vajinada, erkekler için - üretrada dahil edilir. Girişten sonra 3 saat tuvalete gitmek yasaktır. Ayrıca, bir ilaç olarak mum şeklinde de kullanabilirsiniz, 5-6 saat aralıklarla günde 2 kez 1 mum enjekte edin. Tedavinin seyri 21 günden fazla değildir.

Üretrit sıvısı iyileştirildiğinde ürogenital kanal içine günde 2 kez enjekte edilir. Terapi süresi 7-10 gündür. Tıbbi aletler bir çözelti ile nemlendirilmiş süngerle silinir.

Boğaz için klorheksidin, seyreltik bir çözelti ile durulama olarak tayin edilir. Saf formda, ilaç, ülser oluşumuna yol açan mukoza etkiler, bu yüzden ağız durulayın ve boğaz 2-3 dakika boyunca% 0.02 sıvı ile seyreltilebilir.

Çocuklar günde 2-3 defa hasarlı cildin yüzeyinde jel veya krem ​​şeklinde uygulanabilir. Tedavinin seyri, hastalığın şiddetine ve doğasına bağlıdır. Klorheksidin çocuklar için tehlikelidir. Bu nedenle, açık yaraları, kesikleri ve boğaz ağrılarını tedavi ederken dikkatli olmanız gerekir. Hasarı az miktarda ilaçla daha iyi tedavi edin ve 1-2 dakikadan daha uzun süre cilt yüzeyinde bırakın.

dozaj

Yetişkinlerin ilacı harici ve lokal olarak koruyucu önlem olarak kullanmalarına izin verilir. Klorheksidin çözeltisi 0.05,% 0.02 durulama ve kompresler formunda kullanılır. Bunu yapmak için, 2 dakika boyunca ağrı lokalizasyonu bölgesine 7-8 ml sıvı uygulanmalı, prosedür günde 3 kez yapılmalıdır.

Çocukların ve yetişkinlerin ellerinin hijyenik tedavisi için, 6 ml madde eller üzerine püskürtüldü ve bir dakika boyunca cilde sürüldü.

Mum şeklinde ilaç sadece yetişkinlere vajinal yolla uygulanır. Paketi açtıktan sonra, vajina içine mum yerleştirilir, hasta sırtüstü pozisyonda olmalıdır. Günde 2 kez uygulayın. Akut hastalıklar tedavisi için 5-12 gün süre, 22 gün kadar sürebilir.

Kontrendikasyonlar

Hastada ilaç varsa kontrendikedir:

 • İlaç bileşenlerine bireysel hoşgörüsüzlük;
 • dermatit;
 • Diğer antiseptik maddeleri kabul eder;
 • Yaş 3 yıldan azdır.

Çocuklar yaraları tedavi etmek ve hastalıkları tedavi etmek Klorheksidin dikkatli kullanılmalıdır, çünkü yüksek konsantrasyonlardaki madde ülsere ve cilde daha fazla zarar verebilir.

İlacın kulağı silmesi ve gözleri yıkamasına izin verilmez. Bu madde mukozada tahrişe neden olabilir ve dermatiti kışkırtır. Ayrıca, gargara için Klorheksidin de kullanılamaz.

Yan etkileri

Talimatlara uygun olmayan bir ilaç kullanmak aşağıdaki yan reaksiyonları tetikleyebilir:

 • Alerjik reaksiyon;
 • Kaşıntı, cildin ölçeklenmesi;
 • dermatit;
 • Cildin şişmanlık ve yapışkanlık hissi;
 • Tedavi edilen cildin ağartılması;
 • Ultraviyole ışınlarına artan hassasiyet;
 • Tat kaybı;
 • Kasık ve vajinada rahatsızlık, kaşıntı, kızarıklık, yanma.

analogları

Araç aşağıdaki analogları içerir:

Dezenfeksiyon ve dezenfeksiyon için Klorheksidin Biglukonat analoglarına ek olarak, aşağıdaki maddeler de kullanılabilir:

Miramistin ve Klorheksidin

Miramistin ve Klorheksidin İki benzer ilaç arasındaki fark nedir ve hangisi daha iyidir? ciddi hastalıkları olan çocuklar için güvenli Miramistin ve emekleme reçete edilmektedir ve Klorheksidin çocuğun dikkatle onları tedavi, yetişkinler için uygundur gerekli ve sadece doktor izni ile olduğunu.

Farklı eczanelerde ilacın fiyatı biraz değişebilir:

 • Rusya'da,% 0,05 klororexidin çözeltisi 10 ila 22 ruble maliyeti, Ukrayna'da maliyeti 6 ila 8 UAH arasındadır. (şişe başına 100 mi);
 • Mumların maliyeti 70 UAH dan Ukrayna'da 200 ila 270 ruble arasında değişir. 117 UAH'a kadar. (10 adet ambalaj);
 • Rusya'da 12 ila 24 ruble arasında bir sprey şeklinde fiyat Chlorgexidine Bigluconate, Ukrayna'da 7 ila 14 UAH.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Kronik tonsillit ve alevlenmesi

Kronik bademcik iltihabı Etkileyen kronik bir inflamatuar süreçtir palatine bademcikler, insan farinksinde bulunur. Enflamasyon bir takım olumsuz faktörlerin etkisiyle gelişir - ciddi hipotermi, vücudun savunma ve direncinde azalma, alerjik reaksiyonlar.

Boğaz yıkama için papatya

Üst solunum yollarının herhangi bir patolojisi ile kişinin benzer belirtileri vardır - kızarıklık ve boğaz ağrısı, terleme ve öksürük, mukozal ödem. İlk enfeksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasından hemen sonra soğuk algınlığı tedavisine başlayın.