Loading

Boğazım yükselirse ne yapmalıyım?

Soluk verme ve soluma sırasında, ıslık sesi, gürültülü sesler oluşabilir, bu boğazda hırıltıya işaret edebilir. Bronşların daralması, içlerindeki balgam görünümü ve aynı zamanda larenks veya yabancı cisim trakeadaki kanserin bir sonucu olarak ortaya çıkarlar. Ses kısıklığının nedeni ne olursa olsun, insan sağlığına zarar verebilir ve hayatı tehlikeye sokabilir. Bu nedenle, doktora zamanında başvurmanız ve önerilen tüm muayeneleri yapmanız gerekir.

Ne dalga geçiyor?

Crippling, solunum yollarının şişmesi, yabancı cisim girişi ve çeşitli hastalıklar nedeniyle hava yollarının daralmasından kaynaklanan gürültüdür. "Hoarse" farklı lokalizasyona, tonaliteye ve süreye sahip olabilir, ıslık, ıslak veya kuru olabilir. Bu işaretlere göre, doktor, gürültünün nedenini kolayca belirleyebilir ve tedaviyi reçete edebilir. İnspirasyon sırasında boğazda hırıltı, solunum organlarındaki hastalıklar hakkında tanıklık yapabilir.

Boğazda hışıltının nedenleri

Boğaz ağrıyor, acıyor, ses kısılıyor. Bütün bu işaretler çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir. Solunum organları ile problemi olmayan insanlarda da görülebilir, bu tür ırka tekrar tekrar denir. Bunlar viral hastalıklar, bronşiyal astım, solunum sistemi veya yabancı cisimdeki yolların daralması ile ortaya çıkabilir.

Boğazdaki chrypas kuru ve ıslaktır. Kuru - ekshalasyonda duyulabilir ve pnömoskleroz hastalığı sonrasında duvarların deformasyonuna işaret eder. Ses kısıklığı bronşit veya bronşiyal astım ile duyulabilir. Nefes verirken hışıltının ayırt edici özelliği, müzikal tonaliteleri ve ıslık sesleridir. Islak - aşağıdaki hastalıkları gösterir: bronşit, zatürre, akciğerin tıkanıklığı. Bu çıngıraklar solunduğunda dinlenmelidir.

Hastalığın temeline dayanarak, tüm hırıltı üç gruba ayrılabilir:

 • Grup 1'de boğaz tutulumundan kaynaklanan hırıltılı solunum bulunmaktadır.
 • Grup 2 alt solunum yollarında ortaya çıkan hastalıklardan oluşmaktadır.
 • Grup 3, mevcut sistem ile birlikte solunum sistemi ile ilgili olmayan hastalıkları içerir. Bu problem mutlak bir ses kaybına yol açabilir.
İçeriğe geri dön

Akut solunum yolu viral enfeksiyonunda aşırı duyarlılık

Ses kısıklığı, akut solunum yolu viral enfeksiyonundan veya larinks - larenjit iltihabından kaynaklanabilir. Hışıltılı ağrı, yanma, boğaz şişmesi ile paralel olarak meydana gelir. Soğuk olan boğaz boğazının panik yapmasına değmezse de, bu bir ses sesini tedavi etmenize gerek olmadığı anlamına gelmez. Bu, özellikle belirli bir mesleği olan insanlar için, örneğin vokalistler, spikerler, kolaylaştırıcılar, öğretmenler için tehlikelidir. Bu tür semptomlar acil olarak tedavi edilmeli, çünkü bunlar ciddi komplikasyonları beraberinde getirecektir, bunun sonucu olarak ses kaybolabilir.

Kronik larenjit

Kronik larenjit sesinin hipoti- yonu, eksik bir larenjit nedeniyle veya daha kötü, ihmal edilmiş, ihmal edilir. Hastalığın başlangıç ​​aşamalarına başlamayın, çünkü kronikleştikten sonra tamamen tedavi edemezsiniz. Özellikle dikkatli olanlar çok sigara içen insanlar olmalıdır. Ayrıca mesleği, yüksek sesle ve yüksek sesle konuşmak için sürekli ihtiyacı olan kişiler. Nefes alırken, hırıltı ses yalıtımlarının (katlanmaların) bir sonucu olarak ortaya çıkar, bu yüzden solunum yolundan hava geçirmenin daha zor olmasının nedeni uygun seslerin yaratılmasıdır. Hastalığın kronik formundaki bu tür belirtiler kalıcıdır. Ve bundan kurtulmak için, tedaviyi ihmal etmenize ve zaman içinde solunum sistemindeki değişikliklere dikkat etmeniz gerekmez. Bir hırıltıyı boğazda çıkarmak için sadece operasyonla mümkündür.

Operasyonun sonuçları

Boğazdaki kronlar cerrahi müdahalenin bir sonucu olabilir. Anestezi altında ameliyat yaparken, trakeaya bir tüp yerleştirin. Ve bu, tüpün ucunun organın zarar görmesi tehlikesi olduğu anlamına gelir. Bu işlemlerin bir sonucu olarak, iltihap formları, boğazda şişme ve hırıltılı provoke edilir. Genellikle bu konuda korkunç ve tehlikeli bir şey yoktur ve bu fenomen herhangi bir ilaç kullanmadan bağımsız olarak geçer.

Larinksin neoplazmaları

Boğazdaki boğazlar şu durumlarda ortaya çıkabilir:

 • Benign tümörler (papillomalar, polipler). Zayıf bağışıklık ve sık görülen hastalıklar nedeniyle ortaya çıkarlar. Onların yok edilmesinden sonra hırıltılı geçer.
 • Malign (larinks kanseri). Bununla birlikte, malign neoplazmlarda mortalite oldukça küçüktür.

İlk belirtiler göründüğünde, bir test yapmak ve tanı koymak gerekir, böylece gelecekte herhangi bir komplikasyon olmaz.

Alerjik reaksiyonlar

Nefes alan hırıltı, şaşırtıcı bir şekilde, dışsal uyaranlarda koruyucu bir işlev olan alerjik reaksiyonun bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Vücuda yabancı olmayan bileşenlere karşı bir alerji vardır ve yabancı cisimlerin kullanımına yönelik önlemler almaya başlar. Alerjik reaksiyon, boğazın şişmesi nedeniyle nefes darlığı ile kendini hissettirir. Chrypos sadece alerjik bir saldırının lokalizasyonundan sonra kaybedilebilir. Ama ilk bakışta göründüğü kadar basit bir problem değil. Büyük boyutlarda ödem riski vardır, bu alerjik reaksiyon fenomeni Quincke'nin ödemi olarak adlandırılır. Anjiyonörotik ödem ile nefes almak güçtür ve iç organların işleyişinde bozulma vardır. Hasta zamanında tıbbi yardım sağlamıyorsa, ölümcül bir sonuç ortaya çıkabilir.

Etkili modern tedavi yöntemleri

Nefes alırken boğaz sesini ve hırıltıyı tedavi etmek, göğüs stetoskopunun çalışmasıyla başlar. Ses kısıklığı olan hastalar balgam salgılanması için izlenmelidir. Yeşilimsi bir gölgeye sahip olabilir, bu vücutta bir enfeksiyonu gösterir ve antibiyotiklere ihtiyaç vardır.

Boğazda iltihaplanma, ses tellerine dokunabilir, bunun sonucu olarak hastanın sesi kısıklaşır ve normal konuşma şansını kaybeder. Ses tonalitesini kaybetmeye başladığında, halk ilaçları yardımcı olabilir. Tedavi şunları içerir: şifalı bitkilerden veya bunlara dayanan dekapajlardan, bal ile ılık süt içmekten, ısınan kompreslerden.

Ayrıca, susturulmuş ses, hastalığın evresine bağlı olarak belirlenen modern yöntemler kullanılarak tedavi edilebilir. Örneğin akut solunum yolu hastalığında, raeller adaçayı veya nane bazlı spreylerle tedavi edilir. Larenjit ile uçucu yağların ilavesiyle inhalasyon yardımcı olacaktır. Hastalığın ilerlemiş aşaması ile, sesi kaybetmemek için, çıngıraklardan kurtulmanın tek yolu cerrahi müdahale.

Bronşitli kriptomlar hastalığın tipine bağlı olarak tedavi edilmelidir. Örneğin, obstrüktif bronşit tedavisi, antibiyotiklerin yardımıyla veya mineral su veya bitkilere dayalı inhalasyonlarla ortaya çıkar. Tedavi sadece bir doktor tayin etmelidir. Bronşit doğada bulaşıcı olduğunu unutmayın, bu tedavi antibakteriyel ve antiviral ilaçlar ile reçete edilir anlamına gelir.

Balgamın eşlik ettiği nefeste hırıltılı nefes kesicilerin kullanımını gerektirir. Nefes alma zorluğundan kurtulmak için, yakın zamandaki bilimsel çalışmalar kortikosteroidlerle birlikte temel bir anti-inflamatuar tedavi önermektedir.

Bebeklerde hışıltının nedenleri

Yetişkin bir boğaz boğaz varsa, temelde bu viral hastalığın nedeni, çocuk daha sık solunum sistemine giren yabancı madde nedeniyle daha fazla yağlar. Hırıltılı kurtulmak için, bronşlarda birikmiş mukus kaldırmak. Bu tür semptomları olan bir çocuk, bebeğin kullanımına izin verilebilen yardımcıları ile tedavi edilmelidir.

Kuru veya ıslak ırkı reçete edilen tedaviye bağlı olarak.

Boğazda hışıltılı bir çocuk, patolojik içerikli solunum organlarının varlığına bağlı olarak sıklıkla pnömoni olarak gözlenir. Hipopotizm ıslak (pulmoner ödem ile), kuru (bronşitli) ile ayırt edilir ve bu nedenle farklı ilaçlara ihtiyaç duyar. Eğer boğaz ağrısı olan bir bebek bebeğiyse, bronşlardaki iltihaplanma sürecini düzeltmek için sıcak kompresler yapabilir. Çocuk çok sıcak olmayan sıvı ile lehimlenir.

Boğaz sesine sahip bir delikanlı solunum sisteminin jimnastiğine ihtiyaç duyar. Gerekli tüm yöntemler ilgili hekim tarafından gösterilebilir. Boğaz ağrısı, çocukta öksürük, vücuttaki iltihaplanma süreçlerine tanıklık eder. Larenjit, tracheitis, bronşit, farenjit, akciğer kanseri olabilir. Ancak bu belirtiler tanı için tek göstergeler değildir ve doktorlar paralel olarak gerekli çalışmaları yürütmektedir. Ardından boğazda rahatsızlıktan kurtulmaya yardımcı olan bir tedavi seçin.

Her annenin çocuğu için ilk yardım sağlayabilmesi gerekiyor. Gece boyunca keskin bir öksürük ile bebeğe ılık bir süt verilir. Güçlü bir öksürük atağı geçiren daha büyük bir çocuk sıcak çay veya Borjomi ile yeniden paketlenmelidir.

Aile bir bebekse, buzdolabında annemin bir antihistamin şişesi bulacağına eminim. Bu şişliği kaldıracak ve boğulma nöbetlerini kaldıracaktır.

Bir bebeğin boğazında hışıltılı düzensiz solunum ile 5 aylık tedaviye gerek yoktur, çünkü bu sık görülen bir durumdur ve tükürüğü yutmamasından kaynaklanır.

Ayrıca bu yaşta bebek solunum yolu geliştirir. Ve sıcaklık yükselmezse ve hastalığın başka belirtileri yoksa, o zaman özel tedavi gerekli değildir, ancak çocuğun durumu izlenmelidir. Ciddi bir durumu tedavi etmek için sadece doktor - bir yanma tamamen dışlanmalıdır.

Hastanın, bebeğin veya hastanın yaşının kaç yaşında olduğu, ses kısıklığının hastalığın eşzamanlı bir belirtisi olduğunu bilmeniz gerekmemektedir. Ve hangisi, doktor sadece öğrenebilir.

Sıcaklık olmadan nefes alırken boğazda bulunan chrohes: Nasıl ve nasıl tedavi edilir?

Boğazdaki hırıltı ciddi bir semptomdur, bu da ona mümkün olduğunca çok dikkat ve çabuk ödeme yapmaya değerdir.

Sesin bozulmasına ve hatta kaybına yol açabilir.

Boğazın yumuşak dokularına baskı uygular, bu da iltihaplanmaya ve hastalıkların başlangıcına yol açabilir.

Tabii, yetişkin boğuk sesi aşırı sigara kullanımı nedeniyle oluşabilir ancak her durumda bir doktora gereklidir. boğazında hırıltı neden nefes ağır bir sorun varsa, bu acilen ele alınması gerekmektedir.

Boğazdaki sesin bozulması sıklıkla bir dizi nedenden dolayı ortaya çıkabilecek hırıltılara neden olur:

 • Damar sistemi tümörleri;
 • Bulaşıcı hastalıklar;
 • Ses tellerinde yabancı cisimler.

Ne çınlıyor ve nasıl oluyor?

Boğazdaki boğaz, solunum yolunun tamamen nefes almamasına işaret eder. Herhangi bir nedenle, bu ortaya çıkmaz, her durumda iyi değildir ve bir hastalığın varlığını gösterir.

Doktorlar, nefes almaktan kaynaklanan organlarda herhangi bir gürültüye neden oluyor ve hatta bu sesleri sınıflandırıyorlar.

Tonalite, süre ve lokalizasyonun lokasyonunda farklılık gösterir. Bu gerekçelerle, nedenleri doğru bir şekilde belirleyebilirsin.

Boğazdaki hırıltılı ıslak, kuru ve hırıltılı olabilir ve ayrıca farklı derecelerde karmaşıklıklar vardır.

Neden boğazda yağmurlar oluyor?

Solunum veya konuşma sırasında boğazda hırıltı endişe verici bir semptomdur. Çok rahatsız edici hastalıkların varlığını gösterebilir. En zararsız nedenlerden bazıları şunlardır:

 1. Operasyonun sonuçları;
 2. Larinksin neoplazmaları;
 3. Alerjik reaksiyonlar.

Herhangi bir işlem, gırtlak bölgesine zarar verebilir. Bundan sonra ortaya çıkan iltihaplanma, boğazın şişmesine neden olur ve bu da hırıltıya neden olur. Bu durumda böyle bir semptom kesinlikle güvenlidir ve nihayetinde dış müdahale olmaksızın bile iz bırakmadan geçer.

Kesinlikle, mukus larinks ve ses telleri herhangi bir hasar tehlikeli olabilir. Tıbbi uygulama hatası durumunda, bir enfeksiyon girilebilir ve daha sonra normal çınlama yapmayacaktır. Bu nedenle, herhangi bir değişiklik durumunda bir doktora danışmak ve eğer nefes alma sırasında boğazda hırıltılı ise önemlidir.

Boğazdaki kriyotoplar benign veya malign bir tümörün ortaya çıkması sonucu ortaya çıkabilir. İlk seçenek tehlikeli değildir. Genellikle polip veya papillomadır.

Görünüşleri zayıf bir bağışıklık ve sık soğuk algınlığı gösterir. Bu bir çeşit sinyal: Bağışıklık sistemini acilen destekleyin. Boğazdaki iyi huylu tümörlerden kurtulmak çok kolaydır. Genellikle, çıkarıldıktan hemen sonra boğazdaki hışıltı ortadan kalkar.

İkinci durumda, hasta daha az şanslıdır. Malign oluşumlar, tam solumaya izin vermeyen kanserli tümörlerdir. Larinks, ses tellerini etkiler, nefes darlığına ve ciddi sonuçlara neden olabilirler. Ancak, onları zamanında bulursanız, kanser tamamen iyileşebilir.

Boğazdaki chrypas, bir banal alerjisinden kaynaklanabilir. Bir alerjinin, vücudun koruyucu bir reaksiyonu olduğuna inanılmaktadır. Kendisi için tehlikeli olduğunu düşündüğü bileşenlerden kurtulmayı ve yeniden giriş yapılmasını önler. Çoğunlukla bu, nefes almayı zorlaştıran ve hırıltıya neden olan larinksin şişmesi ile birlikte görülür.

Boğazda hışıltının alerjik bir reaksiyondan kaynaklanması durumunda, gerekli ilaçları almak yeterlidir. Ödem azalacak ve her şey normale dönecek.

Genellikle insanlar alerjiler hakkında bilgi sahibi olur ve neyin neden olabileceğinden kaçınırlar. Ancak çok ciddi sonuçların mümkün olduğu durumlar var. Örneğin, arı ısırığına karşı bir alerji, sadece nefes almayı değil, aynı zamanda tüm iç organların çalışmasını da bozan kinin şişmesine neden olabilir.

Acil tıbbi bakım sağlamazsanız, ölümcül bir sonuç mümkündür.

Bu nedenlerin yanı sıra, nefes alma sırasında boğazda hırıltı, bir hapın tedavi edemeyeceği ciddi hastalıklardan kaynaklanabilir. Doktorun karmaşık tedavisi ve gözetimi gereklidir.

ARVI'da hipokrifikasyon

ARVI dahil olmak üzere herhangi bir akıntılı hastalık, patojenlerin, virüslerin ve enfeksiyonların vücuda alınmasından kaynaklanır. Çoğunlukla hava-damla yolunu almak, solunum organlarını şaşırtmak, boğaz, bademcik ve diğer organların mukoza zarına yerleşmek.

Enfeksiyon hızlı bir şekilde çoğalma eğilimi gösterir, vücudun derinliklerine, alt solunum yollarına, lezyonları ciddi problemlere yol açar. Yolda, hırıltıya, öksürüğe ve boğaz ağrısına neden olan mukoza zarını tahriş eder.

Soğuk enfeksiyon belirtilerini tespit etmek vücudun görünüşünün ilk aşamasında önemlidir ve bunun için ARVI semptomlarını bilmeniz gerekir:

 • Vücut boyunca artan ateş ve halsizlik;
 • Baş ağrısı, gözyaşı;
 • Boğaz ağrısı;
 • öksürük;
 • burun akıntısı;
 • akıntısı;
 • Bazen baş dönmesi ve mide bulantısı vardır.

Bu işaretlerden herhangi biri bulunursa, hemen bir doktora görünmeniz gerekir. Herhangi bir olasılık yoksa, standart halk tariflerine göre en azından bazı tedaviye başlanması tavsiye edilir.

Kronik larenjit

Soğuk algınlığından daha kötü ne olabilir? Bu doğru, kronik formu. Larenjit, vücudu büyük ölçüde bozan ve bağışıklık sistemini sıfıra indiren ciddi bir hastalıktır. Kronik bir larenjit iki kat daha kötüdür, çünkü enfeksiyon tedaviye adapte olur ve hastayla uzun süre kalır.

Kronik aşamada hastalık, tedavi ilk terk edildiğinde tedaviyi bıraktığında veya kesildiğinde geçer. İyileşmiş enfeksiyon ilaçlara dirençli ve neredeyse tedavi edilemez hale gelir ve larenjit ile öksürük hastaya ciddi şekilde müdahale eder.

Benzer şekilde, başlangıçta tedavi edilmesi yanlış ise kronik larenjit kazanılabilir. Çoğu insan hastanelere gitmez, kendilerini hastalıklarını teşhis edip tedavi edebileceklerine inanırlar. Bu, hastalığın yanlış bir tanımına ve sonuç olarak yanlış tedaviye yol açar.

Bunun olmasını önlemek için larenjit semptomlarını ayırt etmek önemlidir ve ilk ortaya çıktığında doktora giderler.

 • Sıcaklık yükselir. Ancak bazı durumlarda, enfeksiyona karşı reaksiyona girmeden durabilir ve larenjit yağmuru sıcaklık olmadan duyulabilir;
 • Boğazda gıdıklama hissi, kuruluk ve ses kısıklığı;
 • Kuru öksürük, boğaz ağrısı;
 • Inspirasyon ve öksürük ile göğüste ağrı.

Eğer larenjit tedavi edilmezse, hastayla birlikte uzun yıllar kalabilir ve günün veya gecenin herhangi bir anında hırıltıya ve öksürüğe neden olabilir. Zamanla, ses tellerinin öksürmesi sesini değiştirerek zayıflar. Ek olarak, cerrahi olarak atılması gereken malign mühürler oluşturulabilir.

Herhangi bir hastalık ciddi bir maddedir ve ihmali hoş görmez. Bilginize ve halk tariflerine güvenemezsiniz ve hastalığın birkaç gün tedaviden sonra kolayca geri çekileceğini umabilirsiniz.

Tıbbi tavsiye almak ve doktorun talimatlarını açık bir şekilde takip etmek önemlidir. Bu makaledeki video, hışıltılı tedavi için olduğu gibi, larenjit tedavisi için ilginç seçenekler sunmaktadır.

Boğazım neden hırpalanıyor ve nasıl baş edeceksin?

Solunum sırasında boğazda ortaya çıkan herhangi bir yabancı ses, dikkatli bir değerlendirme ve uygun tedavi gerektirir. Bir erişkin boğazındaki kriz, hava akımı yolunda bir engel ortaya çıktığında ortaya çıkar. Örneğin, hışıltı, mukozal ödem, bronşlarda balgam birikmesi, yabancı bir cismin yutulması vb. Ile oluşur. Paralel olarak, örneğin ıslık sesleri gibi başka sesler de olabilir.

Makalenin içeriği

Bu tür sesler, hafif bir stetoskop dinlerken açıkça duyulabilir, ancak bazı durumlarda hasta, hırıltı ve ek cihazlar olmadan duyabilir. Nefes ne kadar gürültülü ise, ıslık ve hırıltılı sesler başkalarına duyulabilirse, "stridor" terimi kullanılır.

Ses kısıklığı biraz farklı bir durumdur; Larinksin çeşitli hastalıklarından kaynaklanabilen vokal kordların iltihaplanmasıyla oluşur.

Boğazım hangi sebeplerden ötürü kısılabilir? Sesi ve normal nefesleri ne kadar hızlı geri yükleyebilirim? Bunlara ve diğer benzer sorulara cevap vereceğiz.

Boğazım neden boğuluyor?

Ses kısıklığı daima ses tellerinin normal işleyişinin bozulmasıyla ilişkilidir. Vokal kordlar, sesleri titreşebilen ve üretebilen iki kas grubudur. Bunlar larenkste - farinks ve trakea'yı bağlayan solunum yolunda bulunurlar. Eğer gırtlak iltihaplanırsa, ses tellerinin titreşimi bozulur ve kişinin sesi azalır ve boğulur.

Ses kısıklığının ana nedeni, genellikle ARVI grubunun virüslerinden kaynaklanan akut larenjittir. Ayrıca, larenjit, ses tellerinin fiziksel aşırı zorlanmasının bir sonucu olabilir.

Tüm kaslar gibi, ses telleri fiziksel stresden - şarkı söyleme, yüksek sesli çığlıklar vb.

Daha az sıklıkla, larenjit diğer nedenlere sahiptir:

 • larinks (kist veya polip) benign neoplazmları;
 • gastroözofageal reflü - mideden yemek borusu ve farinkse besin alımı;
 • toz, polen, yün, havadaki kimyasallara karşı alerjik reaksiyon;
 • sigara;
 • tiroid bezi ile ilgili sorunlar,
 • larinksin mekanik ve termal yaralanmaları;
 • gırtlak kanseri.

Ses kısıklığı tedavisi

Boğaz ağrısı nasıl tedavi edilir? İlk olarak, her şey hastalığın nedenine bağlıdır. Birisinin viral larenjit tedavisi için ve diğeri de reflü için iyi olması mantıklıdır.

Yine de, herhangi bir durumda ses kısıklığında yararlı olan bir tavsiye vardır - daha az konuşma.

ARVI sonucu boğaz varsa boğaz nasıl tedavi edilir? Akut viral larenjit evde başarıyla tedavi edilir. Bunu yapmak için, gün, yemek modunu ayarlamak, yanı sıra bazı iyileştirici tedbirler yürütmek. Yani, larenjit ile, tuzlu su ile durulama çok yararlıdır. Durulamadan sonra, boğazı bir spreyle tedavi etmeniz önerilir. (. "Orasept", "Septolete" vs.) boğaz için birçok spreyler çeşitli yönlere çalışıyoruz -, mikroorganizmaların üreme inhibe inflamasyonu azaltmak ve boğaz ağrısı rahatlatmak. Benzer bir şekilde aktivite ( "Faringosept", "Lizobakt" ve diğerleri) emme için antiseptik pastilleri sahiptir.

Larenjit ile bol miktarda çay içmek tavsiye edilir - sıcak çay, maden suyu ve maden suyu (tercihen gazsız).

Birçoğu buhar inhalasyonları ile iyi desteklenmektedir. Eminseniz Eğer, aşırı duyarlılık reaksiyonları ortaya eğilimli değildir okaliptüs, papatya, çam tomurcukları kurutulmuş yaprak kaynar su dökün ve soğutma akışkanının 60-50S sonrası inhalasyon geçin. Daha basit ve güvenli bir aracı kabartma tozu küçük bir miktarının eklenmesi ile alkali maden suyu (örneğin, Borjomi) ya da normal arıtılmış sudur.

Hamur ve limon suyu, aloe, zencefil kullanımına dayanan geleneksel tıp yöntemleri, larenjitin iyileşmesine katkıda bulunmaz. İçerisinde bulunan meyve asitleri, zaten iltihaplı bir boğazı tahriş eder.

Aşağıdaki kurallara uymak için gırtlak iltihabı tedavisinde tavsiye edilir:

 1. Tedavi sırasında yüksek kalorili fakat kolay asimile edilmiş yiyecekler (patates püresi, çorba, pişmiş veya haşlanmış sebze, kümes hayvanları ve balık) yemek gereklidir.
 2. Çok sıcak ve soğuk yiyecekler, baharatlar, çeşniler, gazlı içecekler ve mukozayı tahriş eden diğer yiyeceklerden birkaç gün boyunca reddedin.
 3. Boğaz sıcak olmalı! Yüksek yaka ile sıcak bir eşarp veya kazak giyin. Ayrıca boyunda bir ısınma sıkıştırması da yapabilirsiniz, ancak aşırıya kaçmayın - ihale boyun derisini yakmak kolaydır. Sıkıştırmak için sıcak patates püresi, bal, gazlı bez, votka batırılmış kullanabilirsiniz. Sıcak bir karışım uygulamadan önce cildi gıda filmiyle örtün. Tiroid bezinden kaçının - ısınması önerilmez.
 4. Larenjit tedavisi sigara içmek ve alkol almakla uyumsuzdur.

Vakaların büyük çoğunluğunda larenjitli antibiyotiklerin alınması gerekmemektedir.

Bununla birlikte, larinkste bakteri enfeksiyonu varlığı laboratuvar sonuçlarıyla doğrulanırsa, antibiyotiklerden kaçınılmamalıdır. Enfeksiyonun, kronik formda akan larenjit komplikasyonlarını tedavi etmekten daha hızlı ve kalıcı bir şekilde iyileştirilmesi daha iyidir.

Eğer ev tedaviden 5-7 gün sonra ses iyileşmezse, hastalığın diğer nedenlerini de dikkate almalısınız - alerjiler, reflü, vb. Ligamentlerin inflamasyonunun olası tüm nedenleri için ilaç alarak deney yapmayın - bir kulak burun boğaz uzmanının larenksini inceleyerek başlayın.

Solunumda Whiplash - ne tedavi edilir?

Nefes alma sırasında boğazda hırıltı ve diğer seslerin ortaya çıkmasıyla karakterize edilen birkaç yaygın patolojiyi tanımlayabiliriz:

 • Bronşiyal astım şiddetli dispne nöbeti ile karakterize bir hastalıktır;
 • akut bronşit, pnömoni ve bronkopulmoner ağacın diğer iltihapları;
 • alerjik reaksiyonlar;

Alerjisi olan bir hastada hava eksikliği varsa, hemen bir ambulans çağırın - alerjenle temas etme reaksiyonu çok şiddetli olabilir, bu da sonuçta boğulmaya neden olabilir.

 • bronşektazi (bronşlarda ve bronşiyollerde aşırı mukus birikimi);
 • krup - difteri, boğmaca, parainfluenza, daha az grip boğaz ile meydana gelebilir larinks, güçlü bir şişme;
 • kronik obstrüktif akciğer hastalığı, solunum yolundaki toksinlere (sigara dumanı, kimyasal buharlar) uzun süre maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ilerleyici bir hastalıktır;
 • göğüs veya boğazda bir tümör;
 • yabancı maddelerin solunum sistemine girişi;
 • epiglotisin enflamasyonu;
 • kalp yetmezliği (bu durumda, hasta nefes darlığı, şişlik, yorgunluk vb. endişe duymaktadır).

Solunum sırasında boğazda aşırı sesler ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir, bu nedenle kendi kendine ilaç denemeyin - daha iyi bir doktora danışın.

Hırıltı tedavisi

Nefes alırken boğazda hışıltının karmaşık tedavisi, birbirinin etkisini artıran çeşitli yönleri içerebilir:

 1. İlk ve en önemli şey altta yatan hastalığın tedavisidir. Bu alan bronşit ve pnömoni için antibiyotik almak, tümör ve polipleri çıkarmak, antialerjenik ilaçlar almak vb. Böylece hırılmanın temel nedeni yok edilir. Sadece altta yatan hastalığın iyileşmesi durumunda hırıltılı solunum yolu ile solmadan kurtulun. Aşağıda listelenen diğer yönler yardımcı tedavi rolünü oynar.
 2. Resepsiyon mukoliticheskih preparatları genellikle hastanın bronşlarında viskoz balgam varsa, bu durumda atar veya atar. Mukolitikler bunu sulandırır, öksürmeyi kolaylaştırır. Genellikle kullanılan şuruplar ve tabletler "Bromgeksin", "Lazolvan", vb.
 3. Mukolitiklerle birlikte, ekspektoranlar sıklıkla kullanılır. Beklentilerin çoğu, solunum yollarının epitelyumunun kirpiklerini harekete geçiren şifalı bitki özlerini içerir (termopsis, anason, muz, sarmaşık, kekik vb.). Bu balgam nedeniyle solunum yolu yukarı itilir. Balgam söktürücü etkisi olan bitki ekstraktları, çeşitli öksürük şuruplarının (Herbion, Gedelix, Bronchicum, vb.) Bir parçasıdır. Ayrıca bitki özlerini de kullanabilirsiniz (örneğin, hazır bir karışım "Göğüs Toplama" satın al).
 4. Bronkodilatörler düz kaslar üzerinde çalışır ve solunum yollarının lümeni genişler. Bronkospazmın neden olduğu hırıltı ve stridoru olan hastalara (örneğin bronşiyal astım ile) reçete edilirler.

Solunum sırasında gürültünün ortaya çıkmasının nedenleri çoktur ve bu nedenle hastayı hırıltıdan kurtarabilecek evrensel bir tedavi yöntemi yoktur. Her durumda, bireysel bir yaklaşım gereklidir.

Boğazımda hırıltılığın nedeni nedir?

Erişkinlerde boğaz boğazının diğer olası nedenleri:

 • Sürekli gerginlik nedeniyle ses tellerinin kabalaştığı öğretmen ve şarkıcıların profesyonel larenjitleri.
 • Kronik kalp yetmezliği, özellikle hışıltının ıslak olması ve bacaklarda şişlik ve nefes darlığı ile birlikte olması.
 • Kronik obstrüktif bronşit - bronş ağacı gibi yapısal düzenlemesi, inatçı öksürük, nefes darlığı ve kaba boğaz hırıltı ile karakterize olan uzun süreli sigara kullanımı, doğal bir sonucu.
 • Bazı durumlarda, alerjik reaksiyonlara ayrıca bir boğaz ağrısı eşlik edebilir. Yüzün şişmesi, dudaklar ve boynun katıldığı raller, boğulmayı önlemek için hemen bir ambulans çağırmalısınız.
 • Tiroid bezinin çıkarılmasından sonra sıklıkla meydana gelen ses tellerinin felci.

Yetişkinlerde boğazın boğuk olduğu özel bir neden, bir uzmanın kapsamlı bir incelemesinden elde edilen verilere dayanarak oluşturulabilir.

Çocuk boğazında hışıltının nedenleri

Çocuklukta, diğer faktörler, yetişkinlerde değil, boğazda hışıltının nedenleri olarak önemlidir. Aniden, bir çocuğun boğazındaki hırıltı, yabancı cismin, özellikle de bu semptomlar bebekte görülürse, solunum yollarının lümenine girdiğini gösterebilir. Bu durum, çocuğun boğulma gelişmemesi için acil tıbbi bakım gerektirir.

Sadece yetişkinler gibi, çocuklar akut solunum yolu viral enfeksiyonlarına maruz kalmaktadır. ARVI ile, çocuğun boğazı solunum yollarının fizyolojik daralması nedeniyle daha sık karışır - mukoza zarında hafif bir şişlik bile hava hareketine engel oluşturur.

Çocuklarda boğazda hışıltının son derece tehlikeli bir nedeni bronşiyal astımdır. Astım ataklarının provokatörleri çeşitli alerjenler, enfeksiyonlar, hipotermi ve hatta basit sinir aşımı olabilir. Aynı zamanda, boğulma aniden gelişir ve çocuk yüksek sesle hırıltı yapar, ki bu genellikle bir mesafeden duyulabilir. Bu belirtiler ortaya çıktığında, mümkün olan en kısa zamanda bir doktora görünmeniz gerekir.

tanılama

Bir doktor tarafından tam bir muayene - en iyi yolu boğazında hırıltı kesin nedenini belirlemek için. Tanı Önemli bir aşama - tıbbi öykü: Hasta hırıltı ortaya çıktığında uzman öğrenir, bunlar rahatsız ne sıklıkta, kendileri veya benzeri herhangi provokatörlere etkisi ve bağlantılı olarak görülüp görülmediği.

Daha sonra hasta kapsamlı bir laboratuar ve enstrümantal muayeneden geçer.:

 1. Kulak burun boğazında muayene.
 2. Dış solunum veya spirografi fonksiyonlarının incelenmesi.
 3. Kardiyak fonksiyonun değerlendirilmesi için EKG ve Ekokardiyografi.
 4. Göğsün radyografisi.
 5. Onkoloji şüphesi varsa, toraks tomografisi.
 6. Bronkoskopi (solunum yolunun endoskopik muayenesi).
 7. Bronşiyal astım tanısında kandaki IgE düzeyinin belirlenmesi ve daha fazlası.

Hırıltı tedavisi

Boğaz boğazının tedavisine yönelik yaklaşımlar, hoş olmayan bir semptomun ortaya çıkmasına neden olan nedene doğrudan bağlıdır. Ayrıca, ırkınların karakterlerinin de hesaba katılması önemlidir: bunlar kuru, yani, balgam ayırma eşliğinde ve ıslak değildir. Bu vakaların her biri için tedaviniz gereklidir.

Kullanılan kuru yağmurlara karşı mücadelede:

 • Soluma, solunum yollarının mukoza zarını nemlendirir.
 • Bronkodilatörler, trakea ve bronşların (Berodual, Berotek, Salbutamol ve diğerleri) lümeni genişleyen inhalasyonlar için özel preparatlardır. Bu ilaçlar en iyi şekilde bir nebülizör ile kullanılır - solunum yolunun en uzak kısımlarına nüfuz edebilen en küçük parçacıklardan oluşan bir süspansiyon oluşturan, inhalasyon için özel bir cihaz.
 • Kuru hırıltılara öksürük eşlik ediyorsa, öksürük ilaçların kullanımı belirtilir (Kodelak, Sinekod ve diğerleri).

Islak yağmurlarla, balgamın solunum yolundan çıkarılmasıdır. Bunun için, terapi, bir yandan, balgam oluşumunu teşvik eden ve diğer taraftan, ayrılmayı kolaylaştıracak olan, bir de beklentileri içerir. Bu grubun tipik temsilcileri Bromhexine, Acetylcysteine, Ambrobene ve diğerleridir. Aynı anda antitusif ve balgam söktürücü ilaçları almak kesinlikle yasaktır!

Boğazda hışıltının tekrarlanmasını önlemek için, solunum yolunun normal durumunu korumalı ve ortaya çıkan patolojik süreçleri derhal tedavi etmelidir. Akut viral enfeksiyonları "bacaklarda" transfer etmek son derece istenmeyen bir durumdur - birkaç gün boyunca bir hasta listesini almak ve komplikasyonların gelişmesini önlemek için tamamen tedavi edilmesi daha iyidir.

Boğazda hışıltının nedenleri

Doktorlar, alt solunum yolundan gelen boğazda gırtlak ve hırıltılı hastalıklarda bir husky sesi ayırt ederler. Sesler, patolojinin lokalizasyonuna, akciğerlerde balgam varlığına veya yokluğuna bağlı olarak birbirinden farklıdır.

Hışıltılı teşhis, kulak burun boğaz uzmanları, pulmonologlar, fizyoterapistler, onkologlar, alerjistler tarafından yapılmaktadır. Boğaz kısıkken ne yapmalı, bu uzmanlardan biri sınavdan sonra söyleyecek.

Gürültülü Solunum Nedenleri

Chryps birçok hastalığa eşlik eder. Patolojiye bağlı olarak, vücudun farklı bölgelerindeki seslerin görünüşünün kaynağı ayırt edilir:

 • larinkste;
 • alt kısımların lezyonları ile - bronş, trakea, akciğerler;
 • doğrudan solunum sistemi ile ilgili olmayan, ancak boğazda hırıltılı eşlik eden hastalıklar.

Bir sesin sesinin ihlali ile çalkalandığında, larenks iltihabı olan larenjit anlamına gelir. Aynı zamanda, sesler profesyonel bir yük, grip veya soğuk ile ses telleri alanında ortaya çıkar.

Yutma sırasında ve konuşma sırasında ses kısıklığı ve ağrı ile birlikte, larinks aynalarını bir KBB doktorundaki bir resepsiyonda incelemek gerekir.

Öte yandan, boğazdaki sesler solunum sisteminin alt kısımlarının hastalıkları ile birlikte görülür - bronşit, zatürre, tüberküloz, plörezi. Kronik ve akut kalp yetmezliğinde de sesler ortaya çıkar. Khripy, ilacın ayrı bir bölümünü - iç hastalıkları propaederaliğini inceler.

Hışıltının eşlik ettiği hastalıkların ilk teşhisi bir terapist tarafından yapılır. Çok sayıda laboratuvar ve araçsal araştırma yönteminden sonra hasta uygun uzmana gönderilir.

Çıngıraklar nelerdir

Oskültasyondaki doktorlar (bir fonendoskopla dinleyerek) doğada çeşitli sesleri dinleyin:

 • Islak vizing, hafif bir sıvının (kan, eksüda, transuda) varlığında meydana gelir. Kulak tarafından patlama kesecikleri olarak algılanırlar. Akut ve kronik pnömoni, tüberküloz, kalp yetmezliği, bronşit görülürler.
 • Kuru ırklar uzun bir düdük şeklinde duyulabilir ve balgamsız bronşların lümenlerinin duvarlarında daralmasıyla oluşur. Ekshalasyon sırasında boğazda uzun süreli kuruyan wheezing, bronşiyal astım atağı için tipiktir. Böyle bir solunum pnömoskleroz, bronşit, alt solunum yolu bir tümör ile sıkılarak tespit edilir. Bronşiyal ağacın mukoza zarları şiştiğinde kuru zil çıngırakları duyulur.

Bu arada! Atrofiye bronş epitelinin balgam atılımı fonksiyonu ile baş edememesi nedeniyle, tecrübeli sigara içenlerde gürültülü şiddet görülür. Genellikle, nefes alma zorluğu sabah saatlerinde ifade edilir ve mukus öksürüğünden sonra geçer.

Doğru bir tanı koymak için, göğüs röntgeni, genel bir kan testi gereklidir. Balgamın bakteriyolojik muayenesi gereklidir, buna göre hastalığın doğası belirlenir.

Yaygın nedenleri

Eğer boğaz boğulduysa ve yutkunma sırasında ağrılar varsa, ek olarak, yüksek sıcaklığın arka planına karşı burun akıntısı ve öksürük görüldü, bu da akut solunum yolu viral enfeksiyonunun gelişimini gösterir.

Patojen tipine bakılmaksızın, hastalığa solunum yolu epitelyumunun eşlik etmesi eşlik eder. Enfeksiyon, boğazda terleme ve kuruluk, tüm vücutta bir ağrı eşlik eder.

Dikkat lütfen! Burun içinde oluşturulan mukus, ağzın içine girerek boğazın arka duvarından damlar. Aynı zamanda, balgam titremesi gerçekleşir, solunum sırasında ses kısıklığı yaratır.

Boğazdaki kriptom larenjitle birlikte görülür. Enfeksiyöz kökenli bir hastalık belirtilerle gösterilir:

 • boğazda kızarıklık;
 • ses tellerinin ödemi;
 • güçlü havlayan öksürük;
 • sesini kaybedene kadar.

Laringeal duvardaki bu tür bir değişiklik, hava yollarının en dar bölümü boyunca hava akışına bir engel oluşturur. Şarkıcılar, aktörler, konuşmacılar, ses telleri kalınlaşır, larinjit ile kalınlaşır.

Profesyonel stres için boğazda ses kısıklığı ve ağrı karakteristiktir. Tanı, laringoskop ile incelendiğinde kurulur.

Gürültülü solunumun diğer nedenleri

Solunum sırasında boğazda boğaz kronik kalp yetmezliği ile oluşur.

Bu arada! İlham veren bir sesendoskopla dinlenirler ve öksürdükten sonra kaybolurlar veya azalırlar. Durgun rhonchusların küçük çaplı olduğu ve akciğerlerin alt kısımlarında duyulduğu karakteristiktir.

Kalbin yetersiz pompalama (kasılma) fonksiyonu ile bacaklar şişer ve karaciğer büyür. Hasta ilk önce fiziksel çabayla nefes darlığı çeker ve sonra dinlenir.

Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) da hışıltılıdır. Hastalık bronşların kronik iltihabı ile gelişir. Duvarlarında geri dönüşü olmayan değişiklikler meydana gelir.

Hastalık için balgam ile sürekli öksürük ile karakterizedir. Hastalarda, hastalığın süresine ve hava yolu duvarındaki değişiklik derecesine bağlı olarak, nefes darlığı değişken derecelerde ifade edilir.

Boğazda astmatik hışıltılı solunum

Bronşiyal astım enfeksiyöz alerjik bir hastalıktır. Patolojinin ana belirtileri, göğüste ağırlık ve tıkanıklık hissi ile başlayan dispne ataklarında ifade edilir.

Bir astım atağı, bir alerjen ile temas edebilir, sonradan aniden uzun süreli ekshalasyon ile kuru hırıltı vardır. Bu durumda, boğaz tüm perdelerle sallanır, ki bu da hastadan uzakta bile duyulabilir. Bu, daraltılmış bronşlardan geçerken hava akımlarına olan dirence bağlıdır.

Göğüs ve omuz kemerinin kas sistemi gürültülü solunum eyleminde rol alır.

Önemli! Hastanın acil bakıma ihtiyacı olduğu ciddi nefes darlığı gelişir.

Saldırı ertelenirse, hışıltı ortadan kalkmaya başladığında hastalık şiddetli bir aşamaya geçer. Bu, bronşların lümeninin kuru, viskoz bir sekresyonla tıkanmasından kaynaklanır. Sonuç olarak, hastanın kandaki oksijen eksikliği ve fazla karbondioksit nedeniyle durumu kötüleşir.

Hiperkapnik ve hipoksik koma-konfüzyon bulguları, yönelim ihlali. Yardım sağlanamazsa, hasta bilincini kaybeder, ardından nefes almayı ve kalbi durdurur.

Boğaz boğaz nasıl tedavi edilir

Her hastalık için terapötik önlemler farklıdır. Çoğu durumda, ses kısık olduğunda, insanlar ARVI'nin arka planında larenjit belirtileriyle karşılaşırlar. Ancak çocuklarda boğuk nefes alma nedeni difteri veya boğmaca olabilir.

Bu durumda, ses telleri acı çeker. Her halükarda, her şeyden önce, boğazda ses kısıklığına neden olan altta yatan hastalığı tedavi etmek gereklidir.

Viral kökenli larenjit veya profesyonel ses aşırı uyarılmasından sonra, doktorlar ana durumu gözlemlemenizi önerir - ses dinlenmesi. 2-3 gün boyunca sadece bir fısıltıyla iletişim kurabilirsiniz. Sessizliğin ardında, tıbbi tedavi kullanılır:

 • ARVI ile birlikte antipiretik ilaçlar olan Parasetamol, Ibuprofen, boğazda ağrı ve bağların iltihaplanmasını azaltır.
 • İyi bir anti-inflamatuar etki, Spray Pharyngosept, Hexoral'a verir.
 • Lozenge Grammidin, Septotlet yutulurken ağrıyı hafifletin.
 • Okaliptüs, papatya, adaçayı infüzyonu ile boğaz yıkamak sadece mukoza epitelyumunu nemlendirmekle kalmaz, aynı zamanda hastalığın patojenlerini de ortadan kaldırır.
 • Larinksin ödemini azaltan larenjit ayak banyoları ile ilgili olarak yararlıdır, çünkü solunum yollarının iltihaplı kısmından alt ekstremiteye kan akışına neden olurlar.
 • Enflamasyonlu boğaz kemoterapi ilaçları Klorheksidin ve Miramistin ile yıkanmalıdır.
 • Viral larenjit tedavisi için buhar inhalasyonlarını kullanabilirsiniz.
 • Hışıltılı antihistaminikler, alerjik reaksiyon riskini azaltmak için kullanılır. Kullanılmış Claritin, Erius.
 • Nefes almak zor ise, doktor Berodual'ın nebülizörüyle soluma talimatı verir. Boğaz stenozu belirtileri ile, Budesonide, Gidrocrocortisone hormonu kullanılır.
 • Staphylococci veya streptococci virüslerine katılma durumunda, boğazdan gelen smearın mikroskobik incelemesinden sonra bir antibiyotik tedavisi verilir.

Önemli! Yüksek sıcaklıkta ortaya çıkan bakteriyel bir enfeksiyonda, farengeal bölgedeki herhangi bir termal prosedür yasaktır. Isınma, patojenlerin çoğalmasını teşvik eder. Larinksin akut inflamasyonu, tedavinin başlaması için 5-7 gün içinde gerçekleşir.

Astımlı rallerin tedavisi

Eğer tıkanıklık ve göğüste sıkışma şeklinde bronşiyal astım atağı göstericileri ortaya çıkmışsa, hastalar doktor tarafından reçetelenen ilaçları bir nebülizörle kullanırlar. Astımlı asfikssi sırasında boğazda hırıltı nasıl kaldırılır:

Önemli! Evde nebulizöre saldırmak için uyuşturucu yoksa, hemen bir ambulans çağırın.

 1. Evde teneffüs etmeye başlayın - spazm, Salbutamol, Berotek -.
 2. Bir saatin çeyreğinden sonra yeniden inhalasyondan sonra saldırı, acil bir doktor ekibine neden görünmüyordu.
 3. Saldırıyı tetikleyen alerjeni kaldırın.
 4. Temiz hava için pencereleri açın.

Bronşiyal astım ile hırıltılı tedaviden karmaşık tedavi reçete edilir. Tedavi, nöbet sıklığına, hastalığın ciddiyetine bağlı olarak tek tek seçilir. Aerosol veya tablet şeklinde kullanılan hormonlar.

En iyi etki, bir nebülizör yoluyla inhalasyon ile elde edilir. Kortikosteroidler (Pulmicort, Beclazon, Intal) doğrudan inflamasyon ve ödem bölgesine girer ve yan etkilere neden olmaz. İlaçlar bir doktor tarafından yazılan kurslarla alınır.

Sonuç olarak, boğazda hırıltı, bronşiyal spazmların hızla kesilmesi. Astım ataklarının önlenmesi, solunum jimnastiği, beden eğitimi ve yüzmekten oluşur.

Larenjit, akut solunum yolu viral enfeksiyonu veya grip ile boğazda hırıltı seslerini ve hırıltıyı önlemek için uygun beslenme, egzersiz ile bağışıklığı güçlendirmek gerekir. Solunum yollarının kullanımı açık hava yürüyüşlerini getirir. Soğuk algınlığından ve hasta insanlarla temastan korunmanız önemlidir.

Boğazda hırıltı nasıl ortadan kaldırılır?

İçindekiler:

Çoğu insanın boğazındaki duyulabilir çıngıraklar soğuk algınlığı döneminde ortaya çıkar. Fakat her zaman hırıltılı olmanın nedeni o kadar banal değildir, bazen yabancı sesler oldukça ciddi nedenlerden kaynaklanabilir. Ve mümkün olan en kısa sürede kurulabilmeleri gerekir, çünkü zamanında tedavi yöntemi hızla iyileşmenizi ve komplikasyon olasılığını en aza indirmenizi sağlar.

Çıngıraklar nedir

Wheeze terimi, nefes alırken ortaya çıkan herhangi bir ek ses şeklini ifade eder. "Histerez", solunum yolu boyunca hareket sırasında hava akımının bir engelle karşılaşması nedeniyle gelişir. Boğaz lümeninin daralması, mukus veya irin birikmesi, yabancı cisim veya tümör olabilir.

Solunum sırasında boğazda hırıltı süresi, tonalite açısından farklılık gösterir, hem inhalasyon hem de ekshalasyon üzerinde görünebilirler. Hooting sesleri kuru ya da ıslak olarak tanımlanır, bunlar kırılma ya da ıslık çalma olabilir. Tüm bu hışıltılı özellikler, doktorun en güvenilir olası tanıyı yapmasına izin verir.

Boğazda rallerin eşlik ettiği hastalıklar

Boğazda tezahür eden ve hırıltılı patologlar üç gruba ayrılır:

 1. İlk grup, alt solunum yollarının enfeksiyonlarını ve enflamatuar hastalıkları içerir.
 2. İkinci grup larinksin lezyonunu veya farklı tipteki tümörlerin sınırları içinde oluşmasını içerir.
 3. Üçüncü grup, doğrudan solunum sistemi ile ilgili olmayan hastalıkları birleştirir.

Bebeğin boğazındaki boğaz fizyolojik olabilir. Hayatın ilk haftalarında kırıntıları çok fazla tükürük ve mukus üretir, gizli orofarenksin alt kısımlarında saklanır ve hışıltının görünümünü etkiler. Bebeklerde nefes alma sürecindeki kriptomlar, mide kaynaklı yiyeceklerin bir kısmının boğazın alt kısımlarına girmesi ve havanın serbest geçişini engellemesi sonucu ortaya çıkar. Kural olarak, üçüncü ya da dördüncü ayda çocuğun organizması adaptasyonu tamamlar ve nefesleri sakinleşir.

Bir gurgling karakteri ekarte ederken boğazda hırıltı bronşiyal astımı gösterir. Hışıltının soğuk algınlığı ile ortaya çıkması, boğazda iltihap oluşması, şişlik gelişmesi ve kalın balgamın gelişmeye başlamasıdır.

Solunum yolu hastalıklarının başında, hırıltı çoğunlukla kuru, hırıltılıdır. Daha sonra balgam seyreltilir ve hırıltılı nemlendirilmiş bir karakter kazanır, bu dönemde hastalık ve sesleri duyabiliyorsunuz.

Hışıltılı görünüm bronşit, akut ve kronik pnömoni, larenjit, farenjit ile mümkündür. Yetişkinlerde, boğazda sürekli hırıltı uzun süreli sigara içilmesine bağlı olabilir.

Solunum sırasında boğazda hışıltı, değişikliğin nedenine bağlı olarak seçilir. Bazı durumlarda, hırıltı keskin bir şekilde gelişir ve bir kişinin acil yardıma ihtiyacı olduğunu belirten semptomlar eşlik eder.

Acil tıbbi bakım gerektiren durumlar

Bir yetişkinin boğazındaki veya herhangi bir yaştaki çocuğun boğazına genellikle akut bir patolojiye işaret eden bir semptom eşlik eder. Bir ambulans çağırın ya da hemen bir doktora danışın:

 1. Dövüş ya da hırıltı seslerinin arka planında, nefes darlığı görünür. Ekshalasyon ve öksürük sırasında boğazda hırıltı, nefes darlığı, bronşiyal astımın ana belirtileridir ve bir saldırının başlangıcını gösterir. Saldırıyı kesmek sadece bronhorasshiryayuschimi inhaler ve intravenöz veya intramüsküler olarak verilen ilaçların bir dizi olabilir. Nefes darlığı ve nefes almada keskin bir değişiklik bazen akut alerjik reaksiyonu gösterir.
 2. Boğazdan gagalama sesleri çıkar ve köpüklü balgam pembemsi bir renkle görünür. Çoğu zaman bu işaret akciğerlerin şişmesidir. Bu durumda, mümkün olan en kısa sürede yoğun tedavi uygulanır..
 3. Bir insanda hışıltının yanı sıra, alt ekstremitelerin veya yüzün şişmesi de artmaktadır. Bu belirtilerle kalp yetmezliği öncelikli olarak hariç tutulur.

Çocuğun boğazındaki bir boğaz genellikle küçük bir yabancı cisim solunum sistemine girdiğinde ortaya çıkar. Boğazın lümeninin yabancı bir nesne ile tamamen tıkanmasıyla boğaz gelişir, bu da tıbbi bakımın yokluğunda ölümcül bir sonuca yol açar.

Solunum eğilimli boğazdaki kriptomlar, solunum sisteminin farklı patolojileri ile ortaya çıkar. Yatay pozisyonda yükselen sert sesler, akut pnömoni ve bronşit ile ortaya çıkar, kronik obstrüktif akciğer hastalığına (KOAH) eşlik edebilirler.

Boğazda hırıltı nasıl ortadan kaldırılır

Boğazda nefes alırken rahatsız edici hışıltılı tedavinin tedavisi, sadece görünüşlerinin ana nedenini oluşturduktan sonra gerçekleştirilmelidir. Özel teşhis prosedürleri olmadan bunu yapmak mümkün değildir.

"Hışıltılı" nedenini belirledikten sonra, doktor ilaç tedavisi kursunu yazacak ve gerekirse diğer uzmanlarla bir istişarede bulunacaktır.

Akut bakteriyel enfeksiyon ile, normal solunum sadece antibiyotik tedavisinden sonra geri yüklenebilir. Antibiyotikler enflamasyonu rahatlatır ve bakterilerin çoğalması sürecini keser, amaçları ciddi komplikasyonlardan kaçınacaktır.

Antibakteriyel tedaviye ek olarak, hırıltıya neden olan faktörleri doğrudan etkileyen ilaçlar kullanılır:

 1. Mukolitikler balgamın viskozitesini azaltmaya yardımcı olan araçlardır. Mukaltin, Lazolvan, ATSTS içerir. Lazolvan, nebülizör yoluyla inhalasyon için bir çözüm olarak da kullanılabilir. Bu cihazda, ilaç maddesi, bronş ağacının mukus tabakasına kolayca nüfuz eden küçük parçacıklara ayrılır.
 2. Bronkodilatörler, bronşların lümenini büyütme aracıdır. Özellikle bronşiyal astım, pnömoni ve bronşit için kullanımı gereklidir. Astım ile bronkodilatörler inhalerin bir parçasıdır.
 3. Balgam söktürücü ilaçlar balgamı öksürmeyi kolaylaştırır. Kodelak, Althea'nın kökü, şifalı bitki özleri.

Çocuk doktoru tedavi etmek için bir boğazda hırıltısı sırasında, pediatrist açıklamalarını açıklamalı ve ertelemelidir. Çocukların hepsi inflamatuar süreçler hızla gelişen ve stenotik larenjit gelişimini gösterebilir boğazında hırıltı vardır - bu hastalık boğaz lümeni ve bebek gelişen astım bir kapanıyor.

Boğazda hırıltı solunum sisteminde değişikliklerden kaynaklanmıyorsa, tedavi uygun şekilde eşleştirilmelidir. Bazı durumlarda, neoplazmları veya yabancı cismi çıkarmak için cerrahi müdahale gereklidir. Hışıltılı hastaların bir kısmında kardiyovasküler sistem fonksiyonlarının stabilizasyonundan sonra geçer.

Boğazda boğaz

Çoğu insan yaşamında en az bir kez boğazda hırıltı gibi bir fenomen yaşadı. Kısa bir süre için ortaya çıkabilir veya yeterince uzun bir insanı rahatsız edebilirler. Boğazdaki boğazlar çeşitli farklı hastalıkların belirtileri olarak kabul edilir. Bu nedenle, görününce, ziyareti doktora erteleyemezsiniz. Sadece kapsamlı bir incelemeden sonra, doktor hırıltıya neyin sebep olduğunu tam olarak belirleyebilir. Bu bilgi sadece hoş olmayan bir semptomun üstesinden gelmek için değil, aynı zamanda onu kışkırtan hastalığın ortadan kaldırılmasına da yardımcı olacaktır.

Solunum sırasında boğazda hışıltının nedenleri

Fizyolojik olmayan gürültü, solunum yollarında bulunan çeşitli patolojik engellerden kaynaklanır. Solunum sırasında boğazda hırıltılılığın ana sebebidir. Gürültü şunlardan dolayı görünebilir:

 • mukus, balgam duvarlarında tıkanıklık;
 • hava yolu lümeninin daralması;
 • kaburgaların ve plevranın sürtünmesi;
 • yabancı cisimlerin solunum sistemine girmesi.

Çıngıraklar nelerdir

Patolojinin türüne bağlı olarak, hırıltılığın karakteri de değişir. Hırıltılılığın sınıflandırılması:

 • hırıltı zamanı;
 • onların prevalansı;
 • süreleri;
 • sesin tonalitesi;
 • onların tını;
 • ton sayısı.

Boğazda solunum hışıltısı kuru, ıslak, hırıltılı ve krepe edilir. Gürültü tonu, solunum yollarında biriken balgamın doğasına bağlıdır. Etkilenen bronşların çapından da etkilenirler: o kadar küçükse, ses o kadar düşüktür. İlham ile duyulabilen sesler inspiratuar ve çıkışta ekspiratuar olarak adlandırılır.

Hırıltılı hastalığa hangi hastalıklar eşlik ediyor?

Solunum sesleri çeşitli hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Bu semptomlar alt solunum yolu ve larinks lezyonları tarafından tetiklenebilir. Solunum sırasında boğazda hırıltı, aşağıdaki hastalıkların ana belirtisidir:

 • pnömoni;
 • KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı);
 • Kardiyak yetmezlik;
 • Larinksin alerjik ödemi;
 • Solunum sisteminin viral hastalıkları;
 • Kronik bronşit;
 • Bronko-statik hastalık;
 • Bronşiyal astım;
 • Solunum sistemindeki neoplazmalar.

Çoğu zaman inspirasyon sırasında gürültü ile, hastalara kronik larenjit tanısı konur. Bu hastalık larinksin tedavi edilmemiş enflamasyonunun bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Bu hastalık genellikle tütün içenlerde ve çalışmasının sürekli konuşmalarıyla ilişkili insanlarda görülür.

Boğazda hırıltı teşhisi

Kesin nedeni belirlemek için, bir doktor-terapistine danışmalısınız. Solunum sırasında gürültünün ana muayene yöntemi, oskültasyondur. Bu son derece bilgilendirici tıbbi manipülasyon bir fonendoskop kullanılarak gerçekleştirilir. Çalışma hastanın farklı pozisyonlarında gerçekleştirilebilir: oturma, ayakta durma, yalanlama. Hışıltının nedeninin doğru bir şekilde belirlenmesi için kapsamlı teşhis gereklidir. Aşağıdaki prosedürleri içerir:

Araştırmanın maliyeti, kliniğin prestijine, bulunduğu yere ve ayrıca teşhis ekipmanının kalitesine bağlıdır. Sermaye için yukarıdaki prosedürler için 400 ila 5000 ruble ödemek zorunda kalacak. Araştırmanın sonuçları, hırıltılılığın nedenini saptamaya ve etkili tedaviyi seçmeye yardımcı olacaktır.

Bir uzman almadan önce bile durumunuzun ciddiyetini değerlendirebilirsiniz. İnternet sitemizdeki çevrimiçi kendi kendine teşhis hizmeti bu konuda yardımcı olacaktır. Kısa bir testi geçmek uzun sürmeyecektir. Sonuçları bir ön tanı koyacaktır.

Hangi doktor yardımcı olabilir?

Nefes alırken boğazınızda şiddet hissederseniz, aşağıdaki uzmanlığa sahip bir doktora danışmalısınız:

Muayeneden sonra, doktor sizin durumunuzda gerekli teşhisleri atayacaktır. Bazı hastalıklar "göz yoluyla" dedikleri için teşhis etmek zordur. Bu nedenle, araştırma yaparken doktora güvenmeniz gerekir. Tüm testlerden sonra doktor doğru tedaviyi yapabilecek. Unutmayın: doğru teşhis ve doğru tanı tedavide zaten% 50 başarıdır!

Wheezingin boğazda tedavisi

Terapi türü, solunum sırasında gürültüye neden olur. Boğazda hırıltılı solunum yolundaki akut enflamatuar bir süreçten kaynaklanıyorsa, o zaman bir antibiyotik tedavisi gerekir. Tedavi ne kadar erken başlarsa, kişi ne kadar çabuk rahatlamış olur. Balgam birikmesiyle ilişkili hışıltının tedavi edilmesi için, özel mukolitik ilaçlar gereklidir. Hızlı bir şekilde mukusdan kurtulmaya, seyreltmeye ve ayrılmaya katkıda bulunmaya yardımcı olurlar. Ayrıca, bronkodilatörler ve ekspektoranlar durumun hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Bir insanda hışıltılı aniden başladığı ve şiddetli nefes darlığı ile seyrettiği zaman bir "ambulans" çağırmak acildir. Bu durum alerjik reaksiyon veya ilk astım atağı ile ilişkili olabilir.

Sigara içmeyi kötüye kullanan kişilerde, hırıltı hem tıbbi olarak hem de halk ilaçlarının kullanımıyla tedavi edilir. Ancak, bir doktora danışmadan hiçbir yöntem kullanılamaz. Sadece bir uzman, halk ilacının hangi ilaç ve reçetesinin semptomla başa çıkabileceği ve hastanın durumunu kolaylaştırabileceği konusunda yardımcı olabilir.

Kapsamlı bir muayeneden geçebilir ve hırıltılığın en önemli nedenini en kısa sürede öğrenmeye yardımcı olan en yeni teşhis ekipmanlarıyla tıp merkezlerinde ve kliniklerde danışabilirsiniz.

21 Kasım 2016'da, canlı videonun yeni bir işlevinin Instagram'da lansmanı yapıldı.

15 Şubat 2018'de V Yıllık Konferansı "Erişilebilir Tıbbi Çözümler" düzenlenecek.

2014 yılında Rusya'da solunum yolu hastalıklarından ölümlerin sayısı arttı.

Dünya Sağlık Örgütü istatistiklerine göre, dünya nüfusunun% 40'ından fazlası farklı alerjenlerden muzdarip.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazların yetişkinlerde tedavisi: en etkili antibiyotikler

Hastalığın nedensel ajanları olan anjina stafilokok veya streptokok tedavisi, bir kişiye çok daha fazla zarar verebilir.Antibiyotikler, doktorun akut tonsillit (angina) için reçete ettiği ilk şeydir.

Farenjit başkalarına ve çocuklara bulaşıcı olup olmadığını öğrenin

Farenjit, çeşitli faktörlerin neden olabileceği nazofarenksin inflamatuar bir hastalığıdır. Pek çok insan, farenjitin bulaşıcı olması ile ilgilenmektedir, çünkü hastalığın oldukça yaygın olması, özellikle diğer hastalarla temas şansının daha yüksek olduğu çocuklarda, herhangi bir enfeksiyonun erişkinlerden daha hızlı yayılması ile ilgilidir.