Loading

Erişkinlerde pürülan anjina - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina oldukça haklı bir şekilde yetişkinleri etkileyen en yaygın hastalıklardan biridir. bulaşıcı hastalık patojenler stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar ve adenovirüsler, ana daima bademcikler üzerinde denk geldiği "hit" dir.

Spesifik doku lezyonlarına bağlı olarak, anjina, kataral, nekrotik, pürülan, herpetik olarak ayrılır.

Bu türlerin her biri benzer semptomlara sahiptir, ancak aynı zamanda tedavi yöntemleri de dahil olmak üzere bazı özelliklerde farklılık gösterir. Angina doruklarına genellikle yüksek nem oranıyla karakterize olan sonbahar ve ilkbahar mevsimlerinde rastlanır.

sınıflandırma

Sınıflandırma ile, pürülan anjina diye bir şey yoktur. Soldatenka IB sınıflamasına göre Tonsillit (boğaz ağrısı) ayrılır:

 1. Akut tonsillit (burada catarrhal, lacunar, foliküler, ülseratif-nekrotik angina).
 2. Kronik bademcik iltihabı (iki formu birbirinden ayırın, kronik bademcik iltihabı ve kombine ve dekompanse edilmiş formu).

Pürülan anjina öncelikle akut bademcik iltihabı (lacunar veya foliküler form) gösterir. Bu, bademcikler incelendiğinde, yüzeylerinde bademciklerin lakunlarında sıvı püranın yanı sıra pürülan filmlerin görülebilmesinden kaynaklanmaktadır.

Birbirinden pürülan boğaz ağrısı arasındaki fark nedir?

Bu hastalığın 3 şekli vardır:

 1. Foliküler. Püy birikimi, küçük noktalar şeklinde epitelden görülebildiğinde, pürülan boğaz ağrısının en kolay şeklidir. Genellikle, foliküler boğaz ağrısı nadiren sıcaklık olmadan çalışır.
 2. Laküner. Bu durumda, lacuna pus ile doldurulur, bu nedenle, bademcikler üzerinde, orijinal bir desen noktalar değil, ışık şeritleri oluşur.
 3. Apse. Amigdalanın pürülan erimesi burada gerçekleştiği için hastalığın tedavi edilmesini gerektiren hastalıkların en şiddetli formlarından biridir.

Bir yetişkin pürülan boğaz ağrısı tedavisi doğrudan belirtilerin ve rahatsızlık formuna bağlı olacaktır.

nedenleri

çoğu durumda pürülan anjin, bu patojen septik boğaz ağrısı vakalarının yaklaşık% 60-80 bulunan β-hemolitik streptokok A grubunun neden olduğu bulaşıcı bir hastalıktır. Çoğu uzman hala anjinayı streptokok enfeksiyöz hastalıklara atfetme eğilimindedir. Bununla birlikte, pürülokok ve pnömokok kökenli pürülan anjina olasılığı göz ardı edilmemiştir. Anjina leafereletic etiyolojisinin de tanımları vardır.

Enfeksiyon kaynağı - boğaz ağrısı olan veya streptokok taşıyan sağlıklı kişiler. Pürülan boğaz ağrısı mıdır? Tabii ki, evet, eğer hijyen kurallarına uymuyorsanız ve hasta kişiyle temas kurduğunuzda koruyucu bir giyinme yapmıyorsanız.

Her zaman palatine bademciklerin (lacunae) özel girintilerinde mikroplar vardır. Normal bağışıklıkla hastalığa neden olmazlar. Bununla birlikte, bulaşıcı sürecin başlamasına neden olan bir dizi faktör vardır:

 1. Vücudu alt soğutma, ani sıcaklık değişimleri, soğuk içecek ve yiyecek.
 2. Daha fazla enfeksiyon ile palatine bademcikler mekanik hasar.
 3. Avitaminosis, yakın yapıların eşlik eden inflamatuar hastalıkların varlığı.
 4. Streptokok enfeksiyonunun vücuda aktarılması.
 5. İmmün yetmezlik, bağışıklıkta azalmaya neden olan hastalıklar.
 6. Bir mantar veya bakteriyel enfeksiyonun ağzına sindirilmesi.

Bu durumlarda, tüm vücudun koruyucu kuvvetleri azaltılır ve her şeyden önce bademciklerde görülür. Süreç başladığında, patojenik mikroflora bademciklerin derinlerine nüfuz ederek akut inflamasyona neden olur - anjin. Bu rahatsızlık nasıl tedavi edilir ve bunun için antibiyotiklere ihtiyaç olup olmadığı, hemen aşağıda ele alınacaktır.

Purulent boğaz ağrısı belirtileri

Pürülan anjina durumunda, yetişkinlerde semptomlar, enfeksiyon sürecinin biçimine ve ihmaline bağlı olarak değişen derecelerde ciddiyete sahip olabilir. Ayrıca, angina, sıcaklıkta önemli bir artış olmadan sızıntı yapabilir. Bu durumda, ana ve belirleyici belirtiler boğazda ağrı, bademciklerin görünüşündeki değişimlerdir: kızarıklık, mukozada şişme, püstül ve bademciklerdeki plak.

Bununla birlikte, çoğunlukla yetişkinlerde pürülan anjina, aşağıdaki semptomlarla karakterizedir (bkz. Fotoğraf):

 • hastalığın akut başlangıcı: 40 C'ye ve hatta daha yüksek sıcaklığa;
 • ateş;
 • belirgin zehirlenme (baş ağrısı, iştahsızlık, güçlü zayıflık);
 • boğazda akut ağrı, en çok yiyecek ve tükürük yutulduğunda hissedilir;
 • submaksiller lenf düğümlerinin morbiditesi ve inflamasyonu;
 • palatine bademcikler, arka faringeal duvar ve küçük dilin şişmesi ve kızarıklığı;
 • boyun şişmesi;
 • ciltte döküntüler;
 • karın ağrısı;
 • pürülan odakların varlığı, bademcikler üzerindeki baskınlar, mukoza zarını incitmeden tıbbi bir spatula ile kolayca çıkarılabilir.

Pürülan boğaz ağrısı inkübasyon süresi 2 ila 5 gün arasında olabilir. Hastalığın semptomları yeterince hızlı görünür ve ilk belirtilerden biri, kural olarak, bir soğuk algınlığı ve ardından şiddetli bir ateştir. Karakteristik bir özellik, boğazda ağrı hissinin giderek artmasıdır, yutkunma ile ilişkili olsun olmasın, basit bir rahatsızlık hissinden şiddetli ağrıya kadar baş etmeye başlar.

Hastalığın pürülan formunun tedavisi, kendisini tüm rahatsızlıklarda ortak olan bir kurala dönüştürür: daha erken başlarsa, iyileşme ne kadar erken olursa komplikasyonlar o kadar az olur. Bu nedenle, pürülan boğaz ağrısını hızlı bir şekilde tedavi etmek için, ilk belirtilerinin ortaya çıkması için önlemler alınmalıdır.

Purulent angina resimleri

Pürülan anjin nasıl görünür, detaylı fotoğrafları sunarız.

etkileri

Pürülan anjina, geç veya erken olabilen komplikasyonları için tehlikelidir.

Erken olanlar:

Daha sonra gelişebilir:

Hastalığın zamanında ve kalitatif tedavisi ile prognoz uygundur.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi

irinli bademcik derhal bu tür boyun apse ve apseler kardiyovasküler sistem patolojileri, böbrekler ve eklem hastalıklarında mümkün komplikasyonları önlemek için tedaviye başlamak için son derece önemli olduğunda.

Erişkinlerde anjin tedavisinin yaklaşık şeması şöyledir:

 1. Hastalığın akut döneminde, hastaya diğer kişilerle sınırlı temas halinde ve dinlenme dinamiğine uygun bir yatak istirahati gösterilmektedir.
 2. Tedavi antibiyotik almadan nadiren yapılır. Yetişkin öngörülen penisilin grubu antibiyotikler: İlk amoksisilin, sefalosporinler, ikinci ya da üçüncü kuşak (sefadroksil, sefaleksin, sefuroksim, sefiksim) amoksiklav ve makrolidler (klaritromisin, azitromisin).
 3. Pürülan anjina ile lokal bir antibiyotik Bioparox atanması, sistemik antibiyotik tedavisinden daha az önemli değildir. Bu ilaç doğrudan inflamasyon odakları üzerinde hareket ederek, bakterileri derhal yerinde öldürür.
 4. Yüksek ateş veya şiddetli ağrı durumunda, hastanın durumunu hafifletmek için ibuprofen ve parasetamol içeren ağrı kesiciler kullanılması önerilir.
 5. Doğru sıvı ya da özel spreyler gibi çözeltiler antiseptik su gargara mümkündür (lugol, klorheksidin, ingalipt, hlorofillipt, Trachisan, Joks pastilleri, orasept, gorlospas ve diğ.).
 6. Antihistaminikler. Kullanımları boğazda ödem ve ağrının azaltılmasını sağlamanın yanı sıra yaygın toksik belirtileri de azaltacaktır. En yaygın olanları klaritin, tavegil, erius, mefenamik asit, parasetamol, nurofen'dir.
 7. Gıdalar zengin, vitamin bakımından zengin olmalı, ancak ana kural tahriş edici faktörlerin yokluğudur. Tüm yemekler sıcak, püre, yarı sıvı, baharatsız ve baharatlı soslar eşliğinde servis edilir.
 8. Ağır içme gösterilir.

Boğaz ağrısına başlarsanız çok ciddi komplikasyonlar yaşayabileceğinizi unutmayın.

Gargara mı?

Hastalara özel antiseptik solüsyonlarla gargara yapmaları önerilir. Bu amaçlar için, bir furacilin, givalex çözümü. Prosedür birkaç dakika boyunca günde 5-6 defaya kadar yapılmalıdır. Aynı kompozisyondaki spreyleri de kullanabilirsiniz: hexoral, inhalipt, tantum verde.

Halk yollarından bir çift:

 1. Papatya, calendula çiçekleri, okaliptüs infüzyonu gargara için bir mucize tedavidir. 1 çorba kaşığı alırız. l. 1 çorba kaşığı için koleksiyon. kaynar su. Ortaya çıkan karışım ıslatılmalı, soğutulmalı ve pürülan boğaz ağzı ile yıkanmalıdır.
 2. Bir bardak ılık suda, malzemeler tamamen çözünene kadar bir çay kaşığı tuz, bir pişirme kabı ve 5 damla iyot karışımı ekleyin.
 3. Papatya, St. John's wort, daha az değerli başka bir infüzyon, nergis antik çağlardan beri kullanılır. 1 çorba kaşığı almalısın. 1 bardak kaynar su için toplanıyor. Sonra ısrar, serin ve durulayın.

Durulamalar boğazda ağrıyı gidermeye yardımcı olacaktır.

antibiyotikler

Çoğu zaman, uzmanlar penisilin ilaçlarını reçeteler. Vücutta mükemmel şekilde emilirler, bakteriyostatik ve bakterisit karakteristiklerini belirtirler.

Hastalar yarı-sentetik bir antibiyotik olan amoksisilin, sefaleksin Sumamed, Tsefazamin veya makrolid ilaçlar atanabilir sefalosporin grubunun bir antibiyotik reçete. Tedavi için ayrıca Klindamisin, Fenoksimetilpenisilin, Eritromisin kullanın.

Uygun bir ilaç seçin, dozu reçete edin ve sadece doktorun girmesi gereken kabul süresini belirleyin. Hastalığın semptomları önemli ölçüde azalmış olsa bile, antibiyotik tedavisini sonlandırmak önemlidir.

Evde pürülan anjina nasıl tedavi edilir

Streptokokal tonsillit enfeksiyonu kurulduğunda, evde boğaz ağrısı tedavisi mutlaka antibiyotik tedavisini içermelidir. İlaç ve dozu bir doktor tarafından reçete edilir.

 1. Doğal propolis, her yemekten ve durulamadan sonra emilmeli veya çiğnenmelidir. Günlük kullanımda, her bir parçayı 20-30 dakika boyunca çözen, birden fazla çay kaşığı propolis kullanmayın.
 2. Papatya, calendula'nın et suyu. Boğazı rahatlatırlar, boğazda tahriş, kaşıntı ve rahatsızlık çıkarırlar. Onlar halk ilaçları olarak kabul edilir, ancak bu bitkiler yaygın olarak kullanılan ve resmi ilaçlardır. Onları dekonksiyonla durulamak, hastanın durumunu iyileştiren, boğazın semptomlarının şiddetini azaltan, irin çıkarılmasını teşvik eder.
 3. Tuz, soda çözeltileri. Durulama, inhalasyon, kompres için kullanılır. Sıcak davranırlar, patojenik mikroorganizmalar için elverişsiz bir ortam yaratırlar, balgamı mukus boğazının duvarlarından ayırırlar.
 4. Furatsilin. Durulama, boğaz sulaması için bir çözüm olarak kullanılır. Anjina bakteriyel yapısının en yaygın patojenlerine karşı aktiftir.

Halk tarifleri sadece semptomları rahatlatmak için kullanılabilir, anjini tedavi edemezler.

önleme

Akut tonsillitin spesifik önlenmesi yoktur.

Hastalığı önlemek için, kendi sağlığınıza azami dikkat göstermelisiniz: yemek yemek, dinlenme, aktif bir yaşam tarzına öncülük etmek rasyoneldir. Vücutta kronik enfeksiyon odaklarının zamanında teşhis ve sanitasyonunun yanı sıra sertleşme.

Kronik bademcik iltihabı ve pürülan tonsillit

Tonsillit.ru web sitesinde bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı belirtileri, nedenleri ve tedavisi, genel klinik tedavi yöntemleri ve halk ilaçları yardımıyla yararlı makaleler bulacaksınız.

Tüm makaleler, bu tür hastalıkların tedavisinde geniş deneyime sahip olan KBB doktorları tarafından doğrudan yazılmıştır.

bademcik iltihabı - ağırlıklı olarak palatine bademcikler iltihabı, (Latince "tonsillae") oluşur. Hastalık akut ve kronik olabilir ve hastalığın akut formu da angina (purulent angina) olarak adlandırılır. Kronik bademcik iltihabı, palatine bademcikler bölgesinde sık görülen inflamatuvar süreçlere bağlı olarak gelişir.

Yakın zamana kadar kliniklerde doktorlar, bademcik iltihabının radikal tedavisi için bademcikler (bademcikler) çıkarmanız gerektiğini tavsiye etti. Fakat her gün böyle öneriler daha az oluyor. Neden?

İstatistikler 5 ila 12 yaş arası çocuklar% 50'sinde tonsillit tedavisi için geçen yüzyılın 80-ler bademcikleri çıkarıldı söylüyor. Bu çocuklar soğuk algınlığı yüzünden daha az hasta olmadılar, ancak pulmoner sistem hastalıkları da dahil olmak üzere başka hastalıkları vardı. Ve bütün mesele şu ki, bademciklerin kaldırılmasıyla orofarenksin koruyucu işlevi azalır.

Palatine bademcikler ne için?

Lenf-faringeal halkanın bir parçası olan bir grup bademcikle doğmuş olsaydık, bunun bir anlamı vardı, öyle değil mi? Normdaki bademcikler, bağışıklık ve lenfatik sistemlerin ayrılmaz bir parçasıdır. Birincisi enfeksiyonla savaşırsa, ikincisi "kanalizasyon" işlevlerini yerine getirir, yani, toksinleri ve diğer tehlikeli maddeleri vücuttan temizler.

Buna ek olarak, lenf temizlenir ve mikroplar, virüsler ve bunların metabolik ürünleri, kan süzüldü ve bademcik, sırayla, dış bakteri, virüs ve inhale edilen hava ve besin alımı ile ilgili mantar nüfuzuna karşı vücudu korumak. Enfeksiyon hala lenfatik ve bağışıklık sistemlerinin bu diğer organlarda hakkında, palatin bademcik "raporu" yutulur ise.

Sık tekrarlayan enflamatuar süreçler durumunda, bademcikler işlevlerini yerine getirmez ve infiltre enfeksiyon enflamatuar değişikliklere neden olur. İlk önce akut bir süreç, bir çeşit viral veya pürülan boğaz ağrısı ve uygun bakım ve zamanında tedavi olmaksızın kronik bademcik iltihabı vardır.

Bademciklerin sağlığını izlemek neden bu kadar önemlidir?

Ne yazık ki, palatine bademcikler kronik inflamatuar süreç geri dönüşümsüz süreçlere neden olur. Bademciklerin lenfoid dokusu kısmen bir bağ dokusu ile yer değiştirir ve enfeksiyonun vücuda girmesi ile ilgili bilgi daha az ve daha az iletilir.

Sonuç olarak, patojen mikroflora kalp, eklem, böbrekler, kan damarları, sindirim sistemi organları gibi anjina organları etkiler - anjin ve kronik tonsillit komplikasyonları. Kronik tonsilliti olan hastalar, KBB doktor ofisinden gastroenterolojiye, nefroloğa, romatoloğa, kardiyoloğa ve diğer birçok uzmana sorunsuz bir şekilde geçerler.

Kronik bademcik iltihabında bademciklerin kayıp fonksiyonlarının restorasyonu için pratik olarak imkansızdır. her zaman sistemik bağışıklık, kronik tonsillit periyodik tedavisini sürdürmek ve yerel bağışıklığı artırmak için tedbirler almak en enfeksiyonu durdurmak için bunlar gereklidir.

Komplikasyonları önlemek için pürülan tonsillit hızla kurtulmak için nasıl

Tıbbi kayıtlarınızda "pürülan tonsillit" tanısı görürseniz panik acele etmeyin. Boğazda ağrı, bademcikler, sıcaklık ve ses kısıklığı - bu dünyanın sonu değil ve nedenini anlatacağız.

Bu hastalığın nedenleri, semptomları, olası komplikasyonları, tanı, önleme ve tedavi yöntemlerini öğreneceksiniz.

Enfeksiyon nedenleri ve yolları

Başlangıçta, ilaçta pürülan anjina lacunar olarak adlandırılır, çünkü bezlerin yüzeyinde spesifik filmler bulunur ve bademciklerin boşluklarında bir gri-sarı renk sıvısı vardır.

Kroniktir (dekompansif formda ilerler) ve akut, ilk kez ortaya çıkar veya şiddetlenir. Zirve, havadaki damlacıklar ve ev eşyaları yoluyla meydana gelen enfeksiyondan 5-8 gün sonra ulaşır. Bu aşağıdakilerle kolaylaştırılabilir:

 • Düşük bağışıklık ve genel zayıflık;
 • Subcooling, özellikle ayaklar;
 • Bazı hastalıklar - SARS, stomatit, sinüzit, bu durumda irin ağızdan ağza yayılabilir;
 • Dikkatli dişler;
 • Ağız boşluğunun hijyen eksikliği.

Bütün bunlar, streptokok ve stafilokokları aktive etmek için bademcikler yakınında enfeksiyon odakları oluşturmak için uygun bir ortamdır.

Karakteristik özellikleri

Hastalığın ana semptomları şunlar olabilir:

 • Lenf düğümlerinin genişlemesi;
 • Genel halsizlik ve titreme;
 • Bademciklerde irin birikmesi;
 • Zor yutma ve nefes alma;
 • Sesin yavaşlığı;
 • Vücut ısısını 38-40'a yükseltin;
 • Yabancı cismin boğazda hissi;
 • Kulakta ağrı başlangıcı;
 • Ağrılı eklemler;
 • Kalp ritminin ihlali;
 • Artan terleme ve baş ağrısı.
Remisyon döneminde hasta hiçbir şeyi rahatsız edemez, bazen hastalık sıcak olmadan çalışır. Bazı durumlarda, genellikle 37.5 ° C'ye kadar, biraz artar

Pürülan boğaz ağrısı komplikasyonları

Akut formda hastalığın tedavisine zamansız başlanırsa, tehdit sepsis - enfeksiyon ile kanın enfeksiyonu oluşturur. Zehirlenme böbreklerinden ve kalp rahatsızlığından, merkezi sinir sisteminin işleyişinde bir bozulma olabilir.

Lokal komplikasyonlardan, laringeal ödem, sesin ses kısıklığı, kaybına, apnesine kadar ayırmak gerekir. Bütün bunlar genellikle ilk semptomların başlangıcından 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.

Hastalığın kronik formunda, bademciklerden boyundaki hücre boşluğuna irin alma olasılığı yüksektir. Bu durumda, ayıklamak için bir işlem yapmadan yapamazsınız. Resim eklenmesi için, balgam Östaki borusuna girerse lenfadenit ve otit oluşabilir. Ciddi komplikasyon bazen böbrek yetmezliğidir.

Pürülan boğaz ağrısı tanısı

Doğru bir teşhis için, bir kulak burun boğaz uzmanı:

 • Faringoskopi ve gerekirse laringoskopi yapar;
 • Lenf düğümlerini araştırır;
 • Hastanın anamnezini toplar;
 • Lingual dahil olmak üzere mukus ve bademcik durumunu değerlendirir;
 • Hangi mikroorganizmaların hastalığa yol açtığını belirleyen bir yayma alır;
 • Genel kan testine yön verebilir (hemoglobin ve lökositleri belirlemek için).
Ancak bundan sonra doktor anjin kontrolü için bazı hazırlıkları ve prosedürleri önermelidir.

Tedavi yöntemleri

Sorunu çözmek için 3 yol vardır:

 • Konservatif tedavi - antibiyotik tedavisi, fizyoterapi;
 • Halk ilaçları alımı (asıl yöntemlere ek olarak gerçek);
 • Cerrahi girişim - tonsillektomi (bademciklerin alınması).

Konservatif tedavi

Zorunlu durulama ağız solüsyonları reçete edilir. En etkili olanları Furacilin, Fortez, Chlorophyllipt, Miramistin'dir. Şişlikleri giderir ve tehlikeli bakterilerin aktivitesini bastırırlar. Onları her 3-4 saatte kullanın.

İyi sonuçlar bademcikler Lugol'un yağlanmasına izin verir. Aerosollerin, Cameton ve Bioparox'ın kendilerini iyi kanıtladılar.

Resorpsiyon, Septotelet ve Strepsils için tabletleri göz ardı etmeyin. Ancak antibiyotiksiz tüm bunlar etkisizdir. Korunmuş penisilinler (Amoxiclav, Augmentin) çok yardımcıdır. Hoşgörüsüz ise, sefalosporinler, makrolidler ve diğer ilaçlar reçete edilir.

Tedavinin seyri 7 ila 12 gündür. Ek olarak, hastalığın zayıflaması aşamasında, 5-10 prosedür için UHF ve DUF reçete edilebilir.

Trafik sıkışıklığı nasıl kaldırılır?

Komplikasyonları önlemek için sadece bir doktor bunu yapmalıdır. El yıkama, şırınga ve özel bir cihaz olmak üzere iki seçenek vardır. İlk yöntem, bu çözeltilerden birinin lakuna uygulamasının dahil edilmesini içerir:

 • iodinol;
 • Borik asit;
 • furatsilin;
 • Miramistin;
 • Potasyum permanganat (manganez).

Ders 7-10 prosedürdür, yardım 2-3 ziyaretten sonra gelir.

Fişlerin mekanik olarak çıkarılması, Tonzilor aparatındaki lacunas'tan pürülan kümelerin vakumlu boşaltılmasıdır. Çıkarıldıktan sonra bademcikler antiseptik solüsyonlarla yıkanır ve düşük frekanslı ultrasonla ışınlanır. Tam arıtma için yaklaşık 8 prosedür gereklidir.

Halk ilaçları

Mukus boğazını ve bademciklerini yumuşatmak için mümkün olduğunca sıcak bir içecek (ballı süt, ahududu ile çay veya tereyağı) önerilir. İnflamasyonu ve pürülan birikimi gidermek için, sabah boğazını durulamak için özel bir çözüm kullanılır. 200 ml ılık su ve 1 çorba kaşığı ile hazırlanır. l. elma sirkesi.

Cerrahi müdahale

Doktor bademciklerin işlevlerini (vücut koruması) artık yerine getirmediğini doğrularsa, aksine, enfeksiyonun odak noktasıdır ve muhafazakar bir şekilde tedavi etkinliği yitirir. Doktor bademciklerin çıkarılmasını önerebilir - tonsillektomi. Bunu yapmak için bazı yöntemler:

 • Bademciklerin ultrasonografisi;
 • elektrokoagülasyon;
 • Bademcikler mikrodebridge kaldırılması;
 • Radyofrekans ablasyonu (kobaltasyon);
 • Bir tel döngü ve makas ile eksizyon en yaygın tekniktir. Standart bir cerrahi set yardımıyla genel anestezi yapıldıktan sonra, cerrah etkilenen bademciği keser.

Tonsillektomi hem lokal hem de genel anestezi altında yapılabilir.

Kronik pürülan tonsillit

Böylece hastalık, yılda 3 kez tekrarlanan alevlenmeler ile çağrılabilir. Vücudun stafilokoklara ve streptokoklara karşı direncini arttırmak için, bağışıklık sistemini gözlemlemeniz önerilir - tam olarak yemek yiyin ve vitamin-mineral kompleksleri alın. Ayrıca şöyle:

 • Ağız boşluğunu düzenli olarak sterilize edin (çürük dişlerin tedavisi);
 • Hijyen ve hijyen kurallarına uyun;
 • Hipotermi kaçının;
 • söndürüldü;
 • Özellikle yazın soğuk içecekler ve dondurmalarda kendinizi reddedin;
 • ARVI ile iletişimi en aza indirir;
 • Genellikle temiz havaya gidin.

Hastanın durumunu kötüleştirmemek için, özellikle ellerin ve bağımsız olarak püyün sıkılmaması gerekir. Bu durumda, lakuna koruyucu bir film olmadan kalabilir ve daha sonra enfeksiyonun kanına penetrasyon riski mükemmeldir.

Bir pürülan tonsillit olduğundan şüpheleniyorsanız, doktora yapılan ziyaretleri ertelemeyin. Gecikme, zaten anlayabileceğiniz gibi, en ciddi sonuçlara yol açabilir.

Purulent boğaz ağrısı. Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir?

Pürülan tonsillit bademciklerin bulaşıcı bir hastalığıdır. Diğer soğuk algınlıkların (SARS, rinit, farenjit) yanı sıra, anjina birbirinden ayrıdır, çünkü tam tersine, pürülan anjina, bakteriyel bir enfeksiyondur. Çoğu durumda, hastalık hemolitik seriden streptokoklara neden olur. Anjina ile hem palatine bademcikler hem de çevreleyen dokular etkilenir ve organizma sarhoş olur.

Palatine bademcikler lenfoid dokudan oluşur ve vücudun bağışıklık savunmasının önemli bir parçasıdır. Çocuklar özellikle streptokok enfeksiyonu için hassastır. Bu nedenle 3 yaşından itibaren anjina insidansı artmaktadır. Yetişkinler daha az sıklıkla anjinadan muzdariptirler: bademcikler atrofisi ile birlikte ve streptokok enfeksiyonuna karşı duyarlılıkları azalır.

Herhangi bir anjin için, aşağıdaki belirtiler normaldir:

 • Özellikle yutulduğunda şiddetli boğaz ağrısı.
 • Bademcikler üzerinde, farinksin arka duvarı, dil kızarıklığı ve şişme.
 • Tonsil mukoza üzerinde pus oluşumları oluşur.
 • Dil üzerinde beyaz bir kaplama, ağızdan hoş olmayan bir koku oluşur.
 • Vücut ısısı 39 derece ve üstü olabilir.
 • Güçlü bir zayıflık, baş ağrısı ve kas ağrısı, eklem ağrısı, iştah azalması vardır.
 • Yakınlaştırılmış yakındaki lenf düğümleri: submandibular, parotis, oksipital.

Çocuklukta hastalığın gelişimi için olumlu faktörler şunlar olabilir:

 • Streptokok antijenlere karşı bireysel duyarlılık ve duyarlılık. Bu gösterge bireyseldir: hasta anjina ile temas eden tüm çocuklar daha sonra hasta olmazlar.
 • Diğer hastalıkların neden olduğu bağışıklıktaki genel düşüş.
 • Önceki solunum yolu hastalıkları, ayrıca KBB organlarında (sinüzit, adenoidler) kronik enfeksiyonlar.
 • Hipotermi.

Forma bağlı olarak, anjin çizgisi farklı olabilir.

Pürülan boğaz ağrısı formları

 1. Angina'nın flegmonöz şekli, palatine bademciklerden birinin akut pürülan inflamasyonu ile ayırt edilir. Badem çok gergin, çeneler kırıldı. Ödem yakın dokuları ve submandibular lenf düğümlerini ele geçirir. Hasta başını, iltihabın karşı tarafında yatırmaya zorlanır. Vücudun güçlü bir zehirlenmesi var, ağrı kulağa, göz küresine geçer. Bu çok ciddi bir anjina şeklidir ve bu durumda mutlaka cerrahi müdahale.
 2. Foliküler anjinin en yaygın şeklidir. Pus lenfatik nodüller alanında - folikül - küçük noktalar şeklinde birikir. Mukus üzerindeki irin odakları bir spatula ile alınamaz: bu, kanda enfeksiyona yol açabilir. Bu anjina formu en fazla komplikasyona sahiptir.
 3. Laküner. Bu durumda pus bademciklerin ağızlarında birikir. Lacunas, palatine tonsildeki kanallardır. Palatine lacunae genişletilmiş ve tıpaları oluşturan lifli-pürülan sarı-beyaz bir kaplama ile doldurulmuştur. Bu plak, kanamaya neden olmadan bir spatula ile kolayca çıkarılır. Önceki iki form ile karşılaştırıldığında, böyle bir boğaz ağrısı daha kolay tolere edilir. İnflamasyon süreci bademciklerin ötesine uzanmaz. Lacunar tonsilliti sıklıkla kronik bademcik iltihabına geçer.

Pürülan boğaz ağrısı tedavisi göz ardı edilemez veya ev ilaçları ile uğraşmayabilir. Yanlış veya tamamen iyileşmemiş anjina, vücutta kalp hastalığı, böbrek, menenjit, romatizma, otit gelişimini provoke eden ciddi sonuçlar doğurabilir.

Boğaz ağrısı tedavisi

Anjina tedavisi birkaç aşamadan oluşur.

 1. Anjina - bakteriyel enfeksiyon ve antibakteriyel tedavi zorunlu olduğu için ilk ve en önemli nokta doğru antibiyotik seçimidir. Antibiyotik doktor atar. Genellikle penisilin serisinin antibiyotikleri (Augmentin, Amosiklave, Amoksisilin), anjini tedavi etmek için ve bir alerjik reaksiyon durumunda kullanılır - makrolidler (Summoed).
 2. Zorunlu bir tedavi noktası, bir antiseptik içeren tabletler ve spreyler kadar lokal antibiyotiklerin (Bioparox) kullanılmasıdır.
 3. Ibuprofen ve parasetamol dayalı sıcaklık kullanılan antipiretik ilaçlar azaltmak için.
 4. Kural olarak, bademciklerin pustan arındırılması için, boğazı antiseptik ilaçlar, soda çözeltisi, ılık mineralli su veya bitkisel soğurma ile durulayın.
 5. Ayrıca yatak istirahati ve uygun beslenme zorunludur. İltihaplı mukoza boğazının tahrişini en aza indirmek için, diyet sıcak doğranmış yiyeceklerden oluşmalıdır. Çok sıcak veya soğuk yemekler ve içecekler kullanılmamalıdır. Hastaya bolca sıcak bir içecek reçete edilir: mors, komposto, maden suyu, sıcak çay, süt, yabani gül suyu.

Çocuklukta süregiden boğaz ağrısının yanı sıra uygunsuz ya da zamansız tedavi kronik tonsillite yol açabilir.

bademcik iltihabı

Tonsillit bademciklerin kronik bir iltihaplanmasıdır. Sık görülen akut solunum yolu viral enfeksiyonları, boğaz ağrısının ve diğer hastalıkların yanlış tedavisi ve vücudun savunmalarında genel bir azalma, palatine bademciklerin enfeksiyona karşı giderek daha dirençli olmasına ve bakterilerin bademcikler boyunca yayılmaya başlamasına neden olur.

Kronik bademcik iltihabı bademciklerin lenfoid dokusunun yapısını değiştirir: yumuşak lenfatik doku sert bir bağ dokusuna dönüşür ve daha sonra skar ve füzyon oluşur. Görünen tıkaçlar - irin, gıda partikülleri, mikrop ve epitelyal hücrelerin bir kümesi. Böylelikle bademciklerin lakunası, kronik iltihaplanmanın odağını korumaya yardımcı olan bakterilerin yaşamı için uygun bir yer haline gelir.

Bademcik iltihabı belirtileri

 • Palatine kemerin kenarları kalınlaşır ve kırmızıya döner.
 • Bademciklerin dokusu gevşer ya da tersi daha yoğun olur.
 • Sikatrisyel yapışıklıklar oluşur.
 • Bademciklerin lakunalarında pürülan fişler veya sıvı pus vardır.
 • Bademcikler şişer ve artar.

Ayrıca, zayıflık, kötü nefes, boğaz ağrısı, öksürük, burun tıkanıklığı, vücut ısısı 37-37,5 dereceye çıkar.

Tonsillit formları

Kronik bademcik iltihabı iki tiptir: telafi ve dekompanse.

Eğer bademcik iltihabı belirtileri sadece bademciklerin kendilerini etkilemesi durumunda telafili bademcik iltihabı teşhisi konulmalıdır.

Eğer bademcik iltihabı diğer organ ve sistem hastalıklarına yol açarsa: kalp, böbrek, mide, alerji, bu durumda dekompanse bademcik iltihabı teşhisi konur.

Kronik bademcik iltihabının temel prensipleri

Kronik tonsillit tedavisi, yetkin bir entegre yaklaşım ve sabır gerektirir. Ana önlemler, inflamasyona neden olan patojenik bakterilerin yok edilmesini, bademciklerin püyden arındırılmasını, lakunada yeni pürülan odakların oluşmasını önleyerek ve bağışıklığın genel olarak güçlendirilmesini amaçlamaktadır.

Dekompanse formda, dekompansasyon şeklini dikkate almak önemlidir.

Bademcik iltihabının ana aşamaları

 1. Bademcikler Sanitasyon. Oluşan pürülan tıkaçları yıkayarak çeşitli çözümlerin kullanılmasıyla gerçekleştirilir.
  • En büyük etki Tonsilor tarafından bademciklerin yıkanmasıyla sonuçlanacaktır. Cihazın kalbinde, amigdala ile temas halinde iyileşme sürecini aktive eden yüksek ve düşük frekanslı ultrason bulunur. Ayrıca Tonsilor'ın yardımıyla bademciklerdeki lacunaların derinlemesine yıkanması mümkündür. Bu, ipucunun özel tasarımından kaynaklanmaktadır. Küçük kabarcıklar şeklinde bir çözüm, bademciklerin bademciklerini etkili bir şekilde temizler ve ultrason, uyuşturucuların bademciklerin dokusuna derinlemesine nüfuz etmesini sağlar. Bu durumda, etki, yalnızca daha sağlıklı dokuları etkilemeden etkilenen bölgelerde ortaya çıkar. Bu, birlikte kullanıldığında birçok yan etki veren ilaçları kullanmanıza izin verir.
 2. Fizyoterapik tedavi: ultrason tedavisi, UHF. elektroforez, inhalasyon
 3. Bağışıklığı güçlendirmek için kurs.
 4. Homeopatik ilaçlar.

Verimsiz konservatif tedavi ile deforme olmuş tonsillit formu ile tedavi seçeneği bademciklerin uzaklaştırılması olabilir. Ancak, bu sadece en aşırı durumlarda çok dikkatli bir şekilde ele alınmalıdır. Bademcik iltihabının tedavisindeki ana vurgu, palatine bademciklerin korunması - tüm organizmanın bağışıklık savunmasının önemli organları - yapılmalıdır.

Kronik pürülan anjin için hangi tedavi gereklidir?

Kronik pürülan anjina hatalı bir tanıdır. Angina prensip olarak kronik olamaz, çünkü tanım gereği, anjin bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu bir akut (yani hızlı ve hızla akan ve sonlanan) bademcik iltihabıdır. Ve akut hastalık kronik olamaz - bunlar karşılıklı olarak özeldir.

Basitçe söylemek gerekirse, hasta ya 10-15 gün boyunca ya da tedavi olmaksızın yıllarca sürebilen bademcik iltihabı geçiren bir boğaz ağrısına sahiptir. Bu durumda, bademcik iltihabının düzenli ve sık alevlenmeleri anjinaya çok benzer - boğaz ağrır, sıcaklık yükselir, hasta kendini iyi hissetmez.

Bademcikler üzerinde kronik bademcik iltihabı genellikle sürekli pürülan fişler mevcut. Çok eskileri sertleşir ve sözde "taş" haline dönüşürler. Çocukta bademcik iltihabı ile birlikte, huzursuz ebeveynler bu fişleri fark eder ve "pürülan boğaz ağrısı" teşhisi yaparlar. Alevlenme bittiğinde ve çocuğun durumu normal olduğunda, ebeveynler boğazına bakmayı keserler. Bu durumda, pürülan tıpalar kendiliğinden kaybolmazlar ve bademcikler üzerinde sürekli bulunurlar. Yanlışlıkla keşfedildikleri takdirde, ebeveynler "kronik pürülan anjina" tanısını güvenle teşhis ederler.

Amigdalada kaslı tıkanıklık birikimi yavaş kronik bademcik iltihabının bir belirtisidir.

Böylece kronik pürülan anjina, ortak konuşmada kronik tonsillitin adıdır. Sıkı tıbbi terminolojiye aşina olmayan çoğu hasta için, boğaz ağrısı zaten boğaz ağrısıdır. Eğer boğaz sürekli olarak ağrırsa veya alevlenmeler her ay meydana gelirse, hasta bu hastalığı kronik pürülan boğaz ağrısı olarak adlandırır, ancak prensipte bu doğru değildir.

Bademcikler gelen çok büyük bir taş

Otorinolaringoloji veya tıbbi referans ile ilgili hiçbir ders kitabında kronik pürülan anjina hakkında bilgi bulamamaktadır. Keşke böyle bir hastalık yoksa. Bu halk sanatının meyvesidir.

Bazı olgularda kronik tonsillit, alevlenmelere neden olmadan asemptomatik hastada ortaya çıkar. Bu hastalar bademcikte taş bulduklarında genellikle diş hekiminden ya da lauradaki düzensiz muayenelerden bademcik iltihabı hakkında bilgi sahibi olurlar.

Bazı durumlarda, kronik fıtkıran boğaz ağrısı, mantar enfeksiyonları ile tedavi edilir. Semptomatik olarak, aslında, angina'ya çok benzer olabilirler ve bademcikler üzerindeki beyaz bir kaplama, irin gibi görünür. Bu tür tonsillomikoz ve farinksik hatta bazen fungal anjin denir. Aylarca hastalar için sürdüğü durumlar vardır ve doktorlar, blasose sonuçlarını elde etmek için tipik bakteriyel boğaz ağrısına başvurmuştur.

"Kronik anjina" nın bir başka varyantı, malnütrisyonun neden olduğu farenksin mantar enfeksiyonu, antibakteriyel tedaviden kaçınmak veya bağışıklığın zayıflamasıdır.

Ayrı ayrı konuştuk:

Önemli olarak, kronik bademcik iltihabı tedavisi, pürülan boğaz ağrısı tedavisinden önemli ölçüde farklıdır. Genellikle daha karmaşık ve zaman alıcıdır.

Kronik pürülan tonsillit tedavisi

Kronik bademcik tedavisi ve dayanak - içlerinde sevimsiz fişlerini çıkarmadan bademcik boşluklara bir yıkama. O, patojenik mikroorganizmaların neden olduğu bademcik iltihabı koşut, sistemik antibiyotik terapi (bazı durumlarda hastalığı patojenik miktarlarda drenaj boşlukları geri elimine edilir, normal saprofitiruyuschie bakterilerin neden olduğu).

Bu tür yıkamaların ana görevi, bademciklerin kriptinin normal olarak boşaltılmasını sağlamaktır, böylece bakteriler ve hayati aktivitelerinin ürünleri doğal olarak onlardan uzaklaştırılır.

Bugün, özel olarak tasarlanmış cihazlar kullanılarak durulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu tip bir cihaz Tonsillor olarak adlandırılır.

Yıkamalar aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. Kriptada, ince bir kanül, bir antiseptik çözelti ile bir şırınga ile bağlanmış içi boş bir metal çubukla;
 2. Çözeltiyi şırıngadan dikkatlice sıkarak, doktor kripta girer ve basınç altında, sıvı, belirli bir kriptin bağlandığı lakunadaki tapaları dışarı iter;
 3. Ana kriptleri yıkadıktan sonra, doktor bademcikler antiseptik - Lugol solüsyonu ile yağlar.

Kriptler birkaç üst lakuna ile yıkanır. Bunların her biri birkaç boşluk ile bağlantılı olduğundan, bu nedenle fişlerin çoğunun yıkanması mümkündür.

Kronik bademcik iltihabı alevlenen bademcikler. Ayrıca eski fişler ve taze takviye vardır.

Bu yıkama her iki günde bir yapılır, seansların sayısı 10-15'dir. Antibiyotiklerin Yıkama antiseptik uygulanması etkisiyle farklılık olmadığı için kendi yerel etkinin uygun görülmediğini ve maliyet ve yan etkileri yukarıda yanlışlıkla daha belirgin yutulduğunda edilir. antibiyotikler içe doğru alma, kronik bademcik iltihabı için gerekli olan ya da yıkama bademcikler gerekli donanıma sahip olan, sadece bir doktor yapmak olabilir inektsiy.Ochevidno olarak uygulanır ve bilir durumunda nasıl bir işlemi yürütmek için. Evde Gargara yıkama (durulama sıvı bademcik crypts kaçırır) ve sahip olduğu benzer bir tedavi edici etkiye sahip bir ilgisi yoktur.

Genel olarak, crypt bademcikler yıkarken onları yıkamak için özellikle önemli değildir. Akışkanın içinden akması ve drenajı geri kazandırması önemlidir. Antiseptik çözelti, kriptlerin iç tabakasının dezenfekte edilmesine kısmen katkıda bulunur, ancak enfeksiyon yorulmaz.

Bademciklerdeki "taş" kürleri mekanik olarak uzaklaştırılır. Doktor amigdalayı probun kendisi ile fişin yakınına bastırır ve basınç altında taş yavaş yavaş dışarı çıkar.

Bademcikler gelen çok büyük damla

Antibiyotik tedavisi, boğazdan bir smear alındıktan sonra ve bademcik iltihabı patojenlerinin tür ve duyarlılıklarının belirlenmesinden sonra gerçekleştirilir. Çalışmalara göre, hastalık, her biri ayrı ayrı antibiyotik seçimi gerektiren 30'dan fazla farklı bakteri popülasyonu kombinasyonundan kaynaklanabilir.

Kronik bademcik olası neden olan bir bakteri çeşitli da anjin farklı olmasıdır. anjina streptokokları veya stafilokoklar ya neden ise, daha önce bademcik hastalığı sabit iltihabı iyileşmekte korunabilir ve diğer bakteriler, sağlıklı bir organizmada hastalığa neden olmadığı, fırsatçı dahil olmak üzere.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabında yardımcı terapiler kullanılabilir:

 • Bademciklerin dokularına kan akışına katkıda bulunan lazer ışınlaması;
 • Terapötik çamur uygulamak çeşitli anti-inflamatuar çözeltiler ile durulama - iltihabı rahatlatmak için yardımcı olur;
 • Bademciklerde iyileşme süreçlerini uyaran ultraviyole ışınlama.

Bununla birlikte, tüm bu prosedürler etkisizdir ve sadece yıkama ve antibiyotik tedavisine ek olarak kullanılabilir. Kendileri, bademcik iltihabına izin vermezler; diğer yandan, çoğu durumda, kullanımları olmasa bile, sadece yıkandıktan ve antibiyotik kullanıldıktan sonra, tonsil dokularının normal restorasyonu gözlenir.

Bağışıklığı destekleyen ve hastanın yaşam koşullarını normalleştiren aktiviteleri yürütmek önemlidir. Sertleşme, fiziksel eğitim, hastanın yaşadığı odada hava nemlendirilmesi, vitamin E, K, C vitamin kompleksleri alınması - tüm bunlar bağışıklık sistemini düzeltmek ve bademciklerin vücudun kendisinin normal durumunu kontrol etmek için yararlıdır.

Bütün bu yöntemler konservatif tedavi olarak kabul edilir. 2-3 dersi iyileşmeye yol açmazsa, bu bademciklerin giderilmesinin bir göstergesidir. Ondan sonra, hastada ne angina ne de kronik tonsillit ortaya çıkabilir.

Bademcik iltihabı tedavisinde evde halk ilaçları ve durulamalarla mantıklı sonuç.

 • Kronik pürülan anjin, kronik bademcik iltihabı için yaygın bir isimdir. Angina'nın kendisi kronik olamaz;
 • Kronik bademcik iltihabının tedavisi bademciklerdeki patojenik mikroflorayı bastırmak ve drenajı geri kazanmak için kriptlerini yıkamaktır;
 • Işınlanma, lazerler ve bademcikler gibi tüm işlemler sadece yardımcı olarak kabul edilebilir. Onların yardımı ile kronik tonsillit tedavisi imkansızdır;
 • Başlangıçta kriptlerin normal drenajının yeniden yapılamadığı bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılmasını gerektirir.

Angina pürülan kronik - hangi yollarla savaşacaksınız?

Eğer tedavi gerekip gerekmediğini - Bu yazıda zemin en önemlisi bu tanıyı koymak ve ne tanınmış, yani o kendini nasıl, ne klinik alevlenme sırasında kronik tonsillit bahsedeceğiz. Ne yazık ki, pürülan kronik bademcik iltihabı, Dünyadaki her 10 kişiden biri tarafından bilinir, ancak her hasta kişi bu konuda önlem almaz. Bu konuya dikkat etmek neden gereklidir?

Hastalığın etiyolojisi ve prevalansı

Bu patoloji, palatine bademciklerdeki inflamatuvar değişiklikler ve vücudun sürekli inflamatuar reaksiyonu şeklinde lokal bulgularla birlikte yaygın bir enfeksiyöz allerjik hastalıktır. Kronik bademcik iltihabı sorunu günümüzde geçerli olup, günümüzde standart kulak burun boğaz hastalığı çerçevesinden giderek artmaktadır ve iç hastalıklar kliniğinde giderek önem kazanmaktadır.

etiyoloji

Poliflora - Birden fazla çalışmalar bademcik enfekte kronik enflamatuar proses, hemen hemen her durumda bu şekilde monoflora, lenfoid doku kriptlerde ve yüzeyi üzerinde daha fazla odaklanmış çeşitli mikroorganizmalar bir kombinasyonu olduğu saptandı.

En sık ekilen mikroorganizmalar arasında, aşağıdakiler ayırt edilir:

 • A grubunun beta hemolitik streptokokları;
 • alfa-hemolitik streptococcus (diğer adı "yeşil" dir);
 • staphylococcus aureus;
 • enterokok.

Bazı durumlarda, vücudun koruyucu ve uyarlanabilir mekanizmalarının inhibisyonu ile ilişkili olarak, üst solunum yolunun saprofit koşullu patojenik mikroflorası bile kronik pürülan anjina teşhisinin gelişmesine yol açabilir.

Önemli! Kronik bademcik iltihabının gelişimi her zaman bir önceki akut anjin tarafından önlenmez.

Sık görülen ARVI, stomatit ve bazen diğer diş patolojisi tarafından maskelenen kronik bademcik iltihabı, herhangi bir kişiyi karıştırabilir. Böyle bir durumda, kronik pürülan anjin tanısı, doktora yapan doktor tarafından önleyici muayene ile yapılabilir.

Sürecin kronizasyonu

Bazı durumlarda, hastalığın anamnezini toplarken akut tonsillit atakları ile bir bağlantı kurabilirsiniz. Bazı yerel ve genel nedenlerin etkisi altında tersine gelişim süreci, her zaman tam bir iyileşme ile sonuçlanmaz. Genellikle bir doktorun reçetesi veya herhangi bir immün yetmezlik durumu gözlenmezse, akut inflamatuar süreç kroniktir.

Bir dizi predispozan faktör vardır:

 1. Palatine bademciklerin anatomik ve fizyolojik özellikleri. lenfoid dokudan derinliklerine gidip Dar kriptler, kötü boşaltmış onun dallanma hamle nedeniyle olarak, enfeksiyon için ideal üreme yuvadır ve hücresel enkaz ve çeşitli mikroorganizmalar birikebilir.
 2. Oral kavite ve üst solunum yollarının kronik hastalıkları. Palatine bademcikler yakınında patojenik mikroorganizmaların varlığı inflamasyonuna katkıda bulunabilir.
 3. Daha önce pharynx'te enflamasyon. Sonuç olarak, palatine bademciklerin üst kısmının dokusunun, lakün delikleri daraltma ve böylece drenajlarını bozan kısmi bir skar oluşumu oluştururlar.

Organizmanın hassaslaşması kronik bademcik iltihabı akışında önemli bir yer tutar. Bu antijenler aracılığıyla olur.

Klinik resim

Dikkat lütfen! Tüm subjektif ve objektif semptomlar ortaya çıkan sürecin ciddiyetini göstereceğinden, pürülan kronik pürillenit tanısı alamamaktadır.

Kliniği, kataral olayların şiddeti ve zehirlenme belirtileri ile karakterize olan çeşitli kronik bademcik iltihabı vardır:

 1. Basit formu. Nüks atakları ve ağrısız formda ortaya çıkabilir. Bazı raporlara göre, nüfusun yaklaşık% 4'ü, şiddetli boğaz ağrısı ile birlikte olmayan basit bir boğaz ağrısından muzdariptir. Bu form, hastanın akut anjinaya ilişkin veri tarihindeki yokluğundan ayırt edilir. Muhtemelen sıcaklık olmayan bir pürülan anjina olduğunda tek istisna budur.
  Kronik pürülan anjina tanısını doğrulayan kronik bademcik iltihabı için farmakogenik kriterleri belirler.
 2. 1 derece toksik-alerjik formu. Kronik anjinanın lokal semptomları ile birlikte, birtakım toksik-alerjik reaksiyonların belirtileri vardır. antijenleri ile Ek özellikler sensitizasyon tür yüklerde veya alevlenme sırasında kendini gösterecektir periyodik vücut ısısı subfebril için yükselir, artralji, bölgesel lenfadenit ve telafi kardiyak bozukluklar gibi olayları tabaklanmış. Ek olarak, hastalar genellikle yorgunluk, halsizlik ve sakatlıktan şikayet ederler.
 3. 2 derece toksik-alerjik form. 1 derece arasındaki ana fark, vücudun hassaslaşmasıyla ilgili daha ciddi bir reaksiyon süreci ve kronik bademcik iltihabı olan tek bir etiyolojik faktör ile ilişkili olan eşlik eden bir hastalığın varlığıdır.

derece semptomatik kalp bozukluğu ayırt 2 teşhisi için diğer kriterler arasında, sürekli bir karakter olarak giyilebilir dışında alevlenmeler, kalp ritmi bozukluğu meydana artralji, (. hastalığın ciddi sonuçlara Angina ve kalp) ve paroksizme şeklinde, hem de böbrekler, eklemler, karaciğer patolojisi.

Eşzamanlı hastalıklar

Tek bir patogenetik mekanizmaya ve kronik bademcik iltihabına sahip bir etyolojik faktöre sahip olan bir dizi hastalık vardır.

Bu bağışıklık sistemi artık kendi ve diğer antijenlerin ayırt neden olan bağ dokusu, insan elemanlarına yapısal olarak benzer olan beta-hemolitik streptokok grubu A, kaynaklanmaktadır. Mikroorganizmanın dolaşımına bağlı olarak, antijen ile stabil bağlar oluşturan kendi başına antikor üretimini uyarır. Patogenez videoda daha ayrıntılı olarak açıklanmaktadır.

Oluşan kompleksler, bağ dokusu içeren organlara ve ilk olarak kalbin ve eklemlerin valvüler aparatlarına zarar verir. Böyle bir patojenez, anginadan sonra romatizmal ateşin veya palatine bademciklerdeki kronik inflamasyonun bir arka planının oluşumunu iyi bir şekilde tarif eder.

Bu tür bağlantılı hastalıklar şunlardır:

 • romatizmal ateş;
 • edinsel kalp hastalığı;
 • böbrek patolojisi (glomerülonefrit).

Kronik tonsillit nasıl görülmeli

Kuşkusuz, kronik bir seyreden boğaz ağrısı belirtileri ortaya çıktığında, doktor ziyaretini geciktirmeyin.

Dikkat lütfen! Akut anjin atağının kendi elleriyle tedavi edilmesi sadece olumlu bir etkiye sahip değildir, aynı zamanda bademcik iltihaplanma odaklarının oluşması için genellikle predispozan bir faktördür.

Kronik bademcik iltihabının karakteristik özelliği olan bir dizi faringoskopik kriter vardır:

 1. Yapıştırıcı süreci. Anterior ve posterior palatinin füzyonları, kendi aralarında ortaya çıkar, pürülan anjinin kronik seyrinde neye benzediğinin işaretlerinden biridir.
 2. Şişkinlikleri. Amigdala kollarının (Zak'in özelliği) üst kenarları arasında bulunan alanda dokuda lokal şişme belirlenir.
 3. Kızarıklık. Görüldüğü zaman, ön ark belirgin hiperemi farklıdır.
 4. İrin. Bademciklerin kriptlerindeki yoğun pürülan içerikler, lenfoid dokuyu sıkarak bir spatula ile belirlenebilir. Pus küflü bir kütle şeklinde olabilir veya kriptlerden mantar biçiminde öne çıkar.
 5. Bölgesel lenfadenit. Kendileri ve çevre dokuları arasındaki boyut, konsolidasyon ve adhezyondaki artış, kronik tonsillitte bölgesel lenf düğümlerinin tipik bir tanımlamasıdır. Bazen palpasyon, üzerlerinde baskı ve deplasman ile ağrı ile işaretlenebilir.

Önemli! İkinci ölçüt, ayırıcı tanıda sadece baş ve boyun bölgesinde eşlik eden inflamatuar oluşumlar olmadığında, submandibular ve servikal lenf nodlarının bir grubunun lenf nodu aldığı ve filtrelediği durumlarda önemlidir.

Terapötik yaklaşım

Kronik bademcik iltihabını tam ve etkili bir şekilde tedavi etmek için, uzun süreli bir kursla pürülan anjina ile ne yapacağınızı söyleyen bir kulak burun boğaz uzmanına gitmelisiniz.

Dikkat lütfen! Herhangi bir ilaç kullanmadan önce, talimatlarda yazılanları okumalısınız.

Her bir spesifik durumda, patolojide bir yaklaşım olabilir, çünkü organizmanın genel reaktivitesi, eşlik eden hastalıkların varlığı, hastanın alerjik durumu, vb. Gibi birçok faktöre bağlıdır. Kronik tonsillit tedavisi hem konservatif hem de cerrahi yöntemleri içerebilir.

Tedavide temel ilkelere ulaşılması önemlidir:

 • alevlenme alevlerinin tamamen ortadan kalkması veya azaltılması;
 • toksik-alerjik reaksiyonların şiddeti azalması;
 • faringoskopik işaretlerin azaltılması.

Önemli! Çoğu zaman pürülan boğaz ağrısının kronik bir yolla ne kadar çabuk kürleneceğine karar verilmemelidir, çünkü çoğu zaman etkili tedavi zaman ve farklı yöntemlerin bir arada kullanılmasını gerektirir.

Sonuç olarak, sadece bir doktorun uygun ve etkili tedavi önerebileceğini belirtmek önemlidir. Sağlığın bedeli yüksektir ve bakım ve geri kazanımı için uzman yardımına ihtiyaç vardır.

Yetişkinlerde pürülan boğaz ağrısı

Angina'nın çeşitli tezahürleri vardır. En kolay ve en elverişli olanı catarrhal olanıdır. Bağışıklık durumunun azalması ve olumsuz faktörlerin eşlik eden etkisiyle, anjina'nın pürülan şekli gelişir.

Hastalığın seyri, öngörüsü gibi, iç ve dış nedenlere, ayrıca tedavinin güncelliğine ve yeterliliğine bağlıdır. Ve tedavi süresi rejimine uygunluk ve uygunluk, komplikasyonların gelişmesine veya yokluğuna, rehabilitasyon döneminde vücudun geri kazanılmasına ve nükslerin gelişimine bağlı olacaktır.

Makalenin içeriği

Hastalığın etiyolojisi

Pürülan anjina bademciklerin parankiminin, nazofarenksin foliküler kompleksinin yenilgisidir. Lenfoid dokuda yer alan süreçler ile açıklanabilen, 50 yaşına kadar olan kişilerde kronik bir anjinal sürecin gelişimi vardır.

Hastalığın zirvesi, dış ortam sıcaklığındaki azalma, nemi artırma ve vücudun genel direncini azaltma ile Ekim-Ocak aylarında düşmektedir. Enfeksiyonun kaynağı hasta olan, daha az sıklıkta - bakteri taşıyıcılarıdır.

Önemli! Bakteriyel taşıyıcının süresi, hastalığın semptomlarının ortadan kalkmasından 10-12 gün sonradır.

Nedenleri pürülan anjin vakalarının 70-80% kaydedilir β-hemolitik streptokok türü A, şeklinde insan vücudu ve viral, bakteriyel mikroflorasına etkisi sunulan ve viral ajan (Adenovirüs, Coxsackie virüsü ya da bir rinovirüs). Daha az yaygın olan patolojik pürülan süreç, streptococcus G veya C'nin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Kuluçka dönemi

Pürülan boğaz ağrısının kuluçka dönemi, hastalık belirtisinin ilk belirtilerinden önce patojenin ortaya çıkmasından sonraki zamandır. Sürenin süresi birkaç saat ila 2-4 ay arasında değişir.

Gizli (gizli) dönem şunlara bağlıdır:

 • direnç (organizmanın patojenik etkilere karşı genel direnci);
 • bademciklerin lokal doku bağışıklığı (lenfoid kompleksin patolojik süreci durdurma yeteneği);
 • Dış doğanın koşulları (beslenme, yaşam biçimi).

Klinik istatistikler ortalama gecikme süresini 3-5 gündür gösterir. Kuluçka döneminin bitiminden sonra prodromal gelişir - belirgin klinik belirtiler periyodu.

Katkıda bulunan faktörler

Purulent boğaz ağrısı: nedenleri:

 • sıcaklığın düşmesine karşı direncin azalması (organizma yeterince soğumadığında);
 • dış ortamın keskin mevsimsel değişkenliği (sıcaklık, nem, yaşam biçimi, beslenme);
 • angina sürecine yatkınlık (bademciklerin lenfatik-hiperplastik patolojisi);
 • nazofarenks ve ağız boşluğunda enflamatuar süreçler (kronik rinit);
 • bademciklerin mekanik yaralanmaları;
 • otonom ve merkezi sinir sistemi durumu;
 • kronik yorgunluk;
 • Kötü ekoloji.

Ekzojen (harici) enfeksiyon yolları:

 1. Havadan.
 2. Almentary (oral - hasta ve iyileşme tabaklarını kullanırken).
 3. Pim.

Klinik uygulama çoğu durumda temas enfeksiyonunu gösterir. Endojen enfeksiyonun nedenleri ve kaynağı, bademciklerin kriptlerinde sürekli olarak hemolitik streptokok olarak lokalize olan otoinfeksiyonlardır. O kronik bir pürülan boğaz ağrısı provok.

semptomlar

Yetişkinlerde pürülan anjina bir haftadan fazla sürmez (istisna kronik formdadır), bu durumda iyileşme periyodu gelir. Angina iki formla temsil edilir - lacunar ve foliküler.

Simanovsky NP'ye göre bademciklerin foliküler inflamasyonu (yenilgi) bir "yıldızlı gökyüzü" biçimindedir. Bu model, pürülan tonsillit için tipiktir.

Lacunar angina folikülerden daha şiddetlidir. Çocuk ve ergenlerde daha sık kaydedilir. Yetişkinlerde, kronik bir sürecin doğuşu vardır. Lezyonunun semptomatolojisi foliküler bademcik iltihabına benzerdir.

Pürülan süreç dört ortak belirtilerle karakterizedir:

 1. Vücudun genel zehirlenmesi belirtileri vardır.
 2. Palatine bademciklerdeki patolojik pürülan distrofik değişiklikler.
 3. Etiyolojik faktör bakteriyel ve / veya viral mikrofloradır.

Hastalığın başında, vardır:

 • vücut ısısında artış - 39-40 ° C, üşüme;
 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • zehirlenme fenomeni (mide bulantısı, baş ağrısı, kusma);
 • vücutta şiddetli zayıflık;
 • kas ve eklem ağrısı.
 • kalp ağrısı, bakteriyemdeki patojenin toksinlerinin etkisinin sonucudur;
 • dispepsi (diyare);
 • oligüri - idrar azaltma.

Pürülan tonsillit, lokal klinik değişikliklerle ifade edilir:

 • bademciklerin hiperemi (kızarma) ve güçlü bir ödem;
 • açık bir şekilde bölgesel lenfadenit - servikal, submandibuler lenf düğümlerinin inflamasyonu;
 • foliküllerdeki artış ve beyazımsı sarı oluşumların oluşumuyla iltihaplanması.

Faringoskopicheskie değişiklikler ilk sadece sınırlı laküner ağzında oluşan san-beyaz bir tortu, parçaların görülmesiyle karakterize edilir ve enflamatuar sürecin genelleştirme ile iltihaplı bademcik tüm geniş alanlar doldurulur.

Plak, hastalığın 2-5 gün boyunca kolayca çıkarılır. Bu durumda epitel tabakası zarar görmez. Bu süre, sıcaklığın azalması ve hastanın durumunda hafif bir iyileşme ile işaretlenir.

Subfebril sıcaklığı birkaç gün gözlenmiştir. Lenf düğümlerinde inflamatuar süreçlerin tamamlanmasından sonra normalize edilir. Diftheritik lezyonlarda, tam tersine, yüzeyin travması her zaman gözlenir.

Önemli! Pürülan lezyon asla bademciklerin ötesine geçmez.

Bağışıklık durumunun durumu, pürülan anjinin ne kadar sürdüğünü belirler. İyi dirençle, hastalık 5-7 gün sürer, ancak komplikasyonlar geliştiğinde, subakut (3-6 hafta) ve kronik dönemde (6 hafta veya daha fazla) değişir.

Olası komplikasyonlar

Bölgesel lenfadenit belirtileri 10-12 gün sürmektedir. Tedavi edilmeyen hastalığın klinik gelişim süresi 5-7 gündür ve komplikasyonların gelişmesine eşlik eder.

Hastalığın ortaya çıkan ikincil bulguları, anjinal sonuçların ne olduğu sorusuna cevap verir. Bunlar, hastalığın 4.-6. Gününde ortaya çıkan erken (pürülan) komplikasyonlarla temsil edilir ve geç (geçilmez).

 • paratonazil apsesi;
 • servikal lenfadenit.
 • Geç komplikasyonlar:
 • Poststreptokokkal glomerülonefrit, toksik şok - iyileşme döneminde 8-10. günde gelişir;
 • romatizmal ateş - anginal sürecin kabartılmasından 2-3 hafta sonra ortaya çıkar.

Önemli! Belirtilerin 1 / 3'ünde romatizmal ateş, streptokokal pürülan tonsillitin bir sonucudur.

Ateş latenttir (klinik yıpranır) - tatmin edici sağlık, subfebril sıcaklığı (veya normal aralık dahilinde) ile hafif halsizlik. Boğazda, bir ila iki gün arasında geçen hafif bir gıdıklama var.

Hasta insanlar genellikle doktora gitmez ve antibakteriyel ilaçlar kullanmadan tedaviyi kendileri reçete ederler. Bu bağışıklık azalması, sabit bir ocak patojenik mikroflorası (otoenfeksiyon teşvik) ayrıca nükslerin ortaya çıkması ve patojenik kısır döngüyü oluşturmak oluşumuna neden olur - ", kaynak anjina patojen kaynaklı uyarıcı"

Pürülan tonsillit - paratonzillit ve paratonzil apsesi sonrası lokal komplikasyonlar ortaya çıkar:

 • boğazda tek taraflı ağrı - yutma ile artar;
 • hipersalivasyon (artan salivasyon);
 • ateşli (40-41 ° C) ateş;
 • trism (çiğneme kaslarının konvulsif kasılması), artralji (ağzı açarken eklem ağrısı);
 • Etkilenen tarafın palatine kemerinin ödemi ve yumuşak damakın hiperemi;
 • Etkilenen bademcik yönünde palatinin asimetrisi.

Kronik bademcik iltihabı metatonziller hastalıklarla ifade edilen sistemik lezyonlara neden olur:

 • miyokardit bulaşıcıdır - alerjik;
 • eklemlerin romatoid iltihabı;
 • poliartrit;
 • kolesistokolangit (safra kesesi ve safra kanallarının iltihabı);
 • glomerülonefrit (renal pelvisin iltihaplı iltihabı).

Pozitif, zamanında tedavi, anjina pürülan olsa bile romatizma ve poliartriti önlemenize izin vermesidir.

Paratonzil apsesi acil hospitalizasyon ve cerrahi tedavi gerektirir. o yapılmazsa, o zaman irinli süreç dokusu, derin doku ve sepsis gelişmesine yol açacaktır servikal omurganın iltihabı nedeni, derin fasya yayılır.

tekrar ettirilmiş (kronik) anjin de karakteristik bir belirtisi gözlendi - işaretli solukluk nazolabial üçgen yanakların kızarıklık (ayrımında tanısal göstergesi).

Önemli! Kronik pürülan anjina, hastalığın ilk günlerinde miyokardit gelişimini tetikler. Semptomatik olarak, bu komplikasyon görülmez. Elektrokardiyogramı geçerken patolojiyi belirler. Glomerülonefrit, hastalığın 8-10. Gününde ortaya çıkar, bunun tek işareti, ılımlı proteinüri (idrarda protein) ile inatçı bir üriner sendromdur.

Tedavi ve önleme

Hastalığın ilk belirtilerinde gerekli:

 • evde doktor çağırmak;
 • Yatağa bağlı kalınız ve ilgili hekimin tavsiyelerini takip ediniz;
 • Çok vitaminli ürünler ya da vitaminli gıdalar alarak bol miktarda içki sağlayın.

Hastalığın ilk 2-3 günü için yatak istirahatine uymak gereklidir. Daha sonra, sağlık durumu iyileşirse, normal vücut ısısı dengelenene kadar (7-10 güne kadar) yarı yatak ve sadece bir ev moduna geçebilirsiniz. Hastanın ne kadar iyileştiği, kardiyogram ve kan ve idrarla ilgili laboratuvar çalışmasının sonuçlarıyla doğrulanacaktır.

Durumun düzelmesinden sonra, hemen ağır egzersiz yapmaya başlamayın. Vücudu güçlendirmek için fırsat verilmelidir. İyileşmenin göstergesi, 5 gün boyunca stabil bir vücut ısısı (37 ° C'ye kadar), genel durumdaki bir iyileşme, güçte bir artış, iştah ve canlılık olacaktır.

Önleme, koruyucu kuvvetlerin güçlendirilmesini, vücudun bağışıklık durumunu arttırmayı, istenmeyen bir nedeni ortadan kaldırmayı (hipotermi, hastalarla temas) sağlar.

Aile üyelerinin enfeksiyonunu önlemek için pürülan tonsillit varsa, hasta mümkünse onlarla yakın temastan kaçınmalı, ayrı bir tabak ve keten seti kullanmalıdır. İyileşmeden 10-12 gün sonra, iyileşmekte olan bakteriyokarrayizmin olduğu unutulmamalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Hızlı ve komplikasyonları olmayan boğaz ağrısından nasıl kurtuluruz?

Kişisel olarak anjina hastası olmayanlar bile, ana belirtilerinin yüksek ateş, şiddetli boğaz ağrısı, zehirlenme belirtileri olduğunu biliyorlar.

Neden adenoidler ve bezler aynı değildir?

Birçok ebeveyn, adenoidler ve bezler arasında hiçbir fark olmadığını düşünmektedir. Çocuğun adenoidlerinin genişlediğini ve çıkarılmaları gerektiğini doktordan duymak, yetişkinlerin korktuğu, birinin bacağını bacalarından nasıl çıkardığı hakkında korkunç hikayeler hatırlamaktır.