Loading

Dekompanse kronik tonsillit nasıl tedavi edilir?

Dekompanse kronik tonsillit, palatin bademcikler kalıcı olarak iltihaplandığında ortaya çıkar. Larinksin her iki tarafında bulunan bu organ, patojenik bakterilerin vücuda girmesini önler ve bu da insan bağışıklık sisteminin önemli ölçüde güçlendirilmesine katkıda bulunur. İltihaplı hale geldiklerinde, enfeksiyonla savaşmaya başlama zamanı olan lenfositler için bir işarettir. Dekompanse formdaki kronik bademcik iltihabı bu hastalığın en şiddetli formudur.

Palatine bademciklerin güçlü bir iltihabı, patojenik bakterilerin aktif olarak yüzeylerinde çoğaldığını gösterir. Sürekli iltihaplı ise, büyük olasılıkla hiç kimsenin “dışarıdan” savaşamayacağı ve bademcikler üzerinde rahat hissettikleri gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Bu açıkça, bademcik iltihabı soğuk yapmak için bir şey olmadığını gösterir. Bu hastalık bulaşıcıdır, diğer semptomları vardır.

Bademciklerdeki mikroalbumlara uzun süre maruz kalmak onları hayati aktivitelerinin ürünleri ile yıktırır ve vücudun savunma sisteminden çıkarır. Bu süreç bakterilerin bir kişinin tüm yeni iç organlarını etkilemesine izin verir. Kronik bademcik iltihabı kardiyovasküler sistemi, kas-iskelet sistemi ve diğer daha az önemli olmayan sistemleri etkileyebilir.

Kronik tonsillit formları

Kronik bademcik iltihabı iki şekilde ortaya çıkar.

Vücudun hastalık ile başedememesi halinde, kronik bir telafili bademcik iltihabıdır.

Bağışıklık sistemi, enfeksiyona karşı yeterli direnç sağlayamayacak kadar zayıflamışsa ve bademciklerin kendileri zaten virüsü yayıyorsa, yukarıda bahsedildiği gibi bu kronik dekompanse bademcik iltihabı en ağır bademcik iltihabıdır. Bademcikler vücudu sadece virüslerden korumak için değil, aynı zamanda komşu organlara da bulaşırlar.

Hastalığın ikinci bir varyantı vardır - bağışıklık sisteminin dekompansasyonu ile kronik tonsillit.

Anjina vakaları yılda üç kereden fazla gözlemlenirse, bademcik iltihabı kronik tonsillitin dekompanse formunun yarısıdır. Bu aşamadaki bademcikler şimdiden geri dönüşü olmayan değişikliklere maruz kaldılar.

Bağışıklık sisteminin dekompansasyon ile Tonsillit

Yukarıda açıklanan durum, inflamatuar sürecin farengeal bademciklerin çok ötesine yayıldığını göstermektedir.

Bu aşamada, kronik bir inflamasyon odağının neden olduğu çeşitli komplikasyonları bekleyebilirsiniz. Kronik dekompanse bademcik bile hastanın ölümünden sonuçlanması mümkün romatizmal ateş, bakteriyel endokardit, kore, glomerülonefrit, peritonsiller apse, sepsis tonzillogennaya sahip kaynaklanmaktadır.

Kronik tonsillitin dekompansasyonunun tanısı doğrulanırsa, palatine bademciklerin etkilenen bademciklerinin cerrahi olarak çıkarılması kaçınılmazdır. Bu aşamada hiçbir şey yapılmazsa, sonraki organik değişiklikler artık konservatif tedavi yöntemlerine boyun eğmez.

Hastalığın tedavisi

Bu özel formdaki kronik bademcik iltihabı teşhisi ile, sadece iki olası tedavi yöntemi vardır:

Dekompanse bademcik iltihabının konservatif tedavi yönteminden bahsettiğimizde, tüm tedavi önlemleri kompleksini kastediyoruz.

Her şeyden önce, etkilenen bağışıklık sistemini yeniden canlandıracağız. Bu ilaç ilaçlıdır, çeşitli akupunktur ve manuel tedavi yöntemleri reçete etmek mümkündür.

Patojen mikrofloradan kurtulurken palatine bademciklere ve boğazın kendisine yardım ediyoruz. Bunu yapmak için, bakteri türüyle ilgili kapsamlı bir araştırmadan sonra, antibiyotik kullanıyoruz.

Önemli bir terapötik etki propolis tentür iltihaplı bademcik ya da bakterilerin biriken metabolik ürünleri, lenfoid doku birikimi ile ilgili ilaçların doğrudan enjeksiyon hlorofilliptom temizleme bademcik ıslatma, badem antibiyotik yıkama sıvısında verir.

Her türlü fizyoterapi kullanılır: ultrason, UHF, ultraviyole ışınlama, inhalasyon.

Sıklıkla, konservatif tedavi yöntemi tek seferlik bir kursla sınırlı tutulamaz. Tedavinin başarısı doğrudan tedavinin ailenizle birlikte ne kadar dikkatli bir şekilde yapıldığına bağlıdır. Hastalık bulaşıcıdır, bu nedenle, tedavi tüm mikropların tüm potansiyel taşıyıcıları için, yani tüm aile üyeleri için reçete edilir.

Cerrahi müdahale, konservatif tedavinin istenen sürdürülebilir sonuçları vermemesi veya hastalık sürecinin ihmal edilmesi durumunda başvurulması gereken aşırı bir durumdur. Cerrahi tedavi uygulamak için bir dizi kontrendikasyon vardır: hemofili, diyabet, açık bir tüberküloz şekli, kardiyovasküler ve böbrek yetmezliği, gebelik.

Küçük boyuttaki bademcikler durumunda cerrahi müdahale, kriyocerrahinin kansersiz bir versiyonuna indirgenebilir. Aksi takdirde, cerrahi tedavi gelenekseldir. İltihabın odağını ortadan kaldıran lazerle tedavi seçenekleri vardır.

Lazer ışını, etkilenen bademcikler üzerinde çeşitli etkilere sahiptir, bunları azaltır veya patolojik süreci tamamen ortadan kaldırır. Ve bu şekilde operasyon, lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve bu, sonraki iyileşme üzerinde yararlı bir etkiye sahiptir.

Bazen bademcikler dengesiz bir şekilde etkilenir ve onları tamamen yok etmek hiçbir anlam ifade etmez, o zaman etkilenen alanların kısmen uzaklaştırılması uygulanır.

Deneyimli bir doktor, son olarak palatine bademcikler için mücadele eder, çünkü onların yokluğu, hastanın bağışıklık sistemine ciddi bir darbe oluşturur. Hastalığın ilk aşamasında, onların çıkarılmasını önlemek için yöntemler her zaman mümkündür. Hastalık ne kadar uzun sürerse, bademciklerde daha az şans kalır.

Pratikte görüldüğü gibi, cerrahi cerrahi müdahale dışında, kronik dekompanse bademcik iltihabı için başka bir tedavi yoktur. Bundan kaçınmanın en iyi yolu telafi edilen bademcik iltihabını bu forma getirmemek.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı: belirtiler nelerdir, gerekli tedavi

Dekompanse kronik bademcik - tonsillit en ağır formu, bademcik artık enfeksiyonu ile baş edebiliyoruz onları vurmak ve pratik görevlerini yapmazlar. Bu durumda kendileri enfeksiyonun odağı haline gelirler. Bademciklerin etrafındaki kumaşlar da hayrete ve şişirilmiş. Akut tonsillit Bu formda 3 defadan fazla yılda meydana gelir ve vücutta enfeksiyon yayılabilir, iç organlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bademciklerin vücutta önemli bir koruyucu işlev göstermesi nedeniyle, bağışıklık azalır ve vücut herhangi bir hastalığa eğilimlidir ve aynı zamanda genel sağlık durumu da çeker.

Dekompanse bademcik iltihabı belirtileri ve semptomları

Kronik tonsillitin dekompanse formu aşağıdaki semptom ve bulgulara sahiptir:

 • artan vücut ısısı;
 • yorgun, yorgun, yorgun hissetmek;
 • sık alevlenmeler - yılda 3'den fazla kez;
 • bademciklerde, boğazında geri dönüşü olmayan değişiklikler;
 • bademcikler etrafındaki dokuların iltihaplanması ve eklenmesi (parathonsiler apsesi);
 • Bir organizmanın genel zehirlenmesi, olası iç organların (kardiyovasküler sistem, böbrekler) olası yenilgi ile ifade edilir.

Hastalığın tedavisi

Bu bademcik iltihabı neredeyse kendini konservatif tedaviye bırakmaz. Yılda 3 defadan fazla komplikasyonlar ve iç organların yenilgisinin en ufak bir kuşku ile ortaya çıkan bademcikler ameliyatla çıkarılırlar (tonsilektomi yaparlar).

Tonsillektomi kronik dekompanse bademcik iltihabı, t bir zorunluluktur.. Enfekte bademcik vücuda enfeksiyon yayılır ve tamamen kalıcı olarak işlevini kaybetmek.

uzamış zehirlenme sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar miyokardit (kalp kasının iltihabı), artrit, artrit (eklem hastalığı), çeşitli böbrek hastalıkları, romatizma ve en tehlikeli sonucu çağrılabilir gibi - Toplam kan zehirlenmesi (sepsis), yol açabilir ölümcül bir sonuca.

Operasyondan sonra ne olacak?

Hemen hemen herkes, bademciklerin çıkarılmasından sonra vücudun koruyucu işlevlerinin azalacağından ve sık görülen hastalık risklerinden korkmaktadır. Bu korkular haklıdır, çünkü palatine bademcikler vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı koruyucu bir bariyer rolünü oynarlar, ancak bu durumda yardımdan ziyade zarar verme olasılıkları daha yüksektir ve aynı zamanda ciddi bir komplikasyon riski ortaya çıkar.

Diğer bademcik (2 boru, lingual, farenks) bu durumda, görünüşe göre, ve fonksiyonları devralmak sözde "lenfatik faringeal halkasını," oluşturan, çünkü Ancak, bugüne kadar bezlerinin çıkarılması sonrasında bağışıklığın azalması hiçbir kanıt yoktur Her şeyden önce palatine bademcikler, vücut - zor bir şey!

Yani maalesef hemen hemen her zaman ameliyat kronik dekompanse tonsillit tedavisi, bu nedenle olabileceğinden dolayı telafi bademcik iltihabı, irinli bademcik tedavisinde ihmalkar tutum, bir forma hastalığı getirmeye çalışıyorum. Hastalığın erken aşamalarında tedavi edilmesi daha sonra sonuçlara katlanmaktan daha iyidir! Size en iyisi ve hasta olmayın!

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı

En karmaşık ve ciddi bademcik iltihabı formu kronik dekompanse bademcik iltihabıdır. Bu durumla, bademcikler hastalığın patojenleri ile baş edemez, genellikle streptococci, tk. enfeksiyonun kronik bir yatağı olmak. İltihaplı ve sadece bademcikleri değil, aynı zamanda etrafındaki dokuları paratoner apsesi oluşturacak şekilde iltihap yapmaya başlar.

Dekompansasyon - nedeniyle adaptasyon işlemi, bazı hastalıklarda dönülmez neden olduğu değişiklikler çalışma kaynak veya parazit tüketilmesi oluşur gövde veya tüm vücut sistemi, rahatsız bir işleyişi. İnsan vücudunda oluşan herhangi işlem, başarısız olabilir, yalnız ışık ihlalleri oldukça kolay telafi ama vücut hiç fırsatınız veya basitçe, kuvvet dekompanzasyon eyaletinde son değişikliklerle mücadele halinde oluşur edilir. Aynı durum ihmal edilmiş kronik bademcik iltihabı için tipiktir, tedavi, bu durumda, hastanın durumunu hafifletmek için çok acil önlemler gerektirir.

Bu tip bademcik iltihabı tehlikesi ciddi komplikasyonlara yol açar:

 1. Bir enfeksiyöz ajanın vücuttaki diğer organlara ve sistemlere yayılması;
 2. miyokardit;
 3. artrit;
 4. romatizma;
 5. böbrek hastalığı;
 6. sepsis, ölümcül bir sonuca yol açar.

Bu ciddi hastalığı öğrenmek için aşağıdaki belirtilerle mümkündür:

 1. yüksek vücut ısısı;
 2. boğaz ağrısı;
 3. şiddetli zehirlenme;
 4. kardiyovasküler sistem, böbrekler, eklemlerin yenilmesi;
 5. halsizlik, yorgunluk;
 6. yılda 3'den fazla bademcik iltihabı;
 7. bademcik dokularında güçlü bir çoğalma;
 8. paratonzilit varlığı.

Semptomların benzerlik, panik yapmayın Fakat, sen buna karşılık kaldırılması yoluyla ve kesinlikle bireysel olarak gerçekleştirilir, yeterli tedavi, almak için bir araya nasıl önlenebileceği bademcik nüks nedenleri vardır neden deneyimli ve profesyonel otolaringolojist, ile, tanımlamak istiyorum.

tedavi

Dekompanse formun kronik bademcik iltihabı maalesef artık konservatif olarak tedavi edilmiyor, hatta en güçlü antibiyotikler bile güçsüz olacak. Bu durumda tonsillit için cerrahi tedavi endikedir.

Bademcikler artık işlevlerini yerine getirmedikleri ve genel olarak vücut ve yaşam için büyük bir tehdit oluşturduklarından çıkarılır.

Operasyondan önce bademciklerin çıkarılması ve muhtemelen buna paralel olarak, paratonzillit mevcudiyetinde, bademcik iltihabı için başka bir özel işlem prosedürü gerçekleştirilecektir, yani. ortaya apse. Bu genellikle iki yolla yapılır:

 • doğrudan, bir neşter ile cerrahi açılış;
 • punkun ardından ponksiyon.

Bademciklerin ortadan kaldırılması kaçınılmaz olduğu için, sadece kulak burun boğaz uzmanına danışmanın tehdidin nasıl ortadan kaldırılacağına bakmaya devam etmektedir. Şu anda, tonsillektomi yapmak için yeterli yollar vardır.

 • Klasik operasyon, genel anestezi altında, neşter veya makasla yapılır. En güvenilir yol olarak kabul edilir çünkü Cerrahın tam kontrolü altında bademcik tamamen kesilir, ancak bir kanama tehdidi vardır. Ameliyat sonrası dönem yeterince çabuk geçmektedir, ancak küçük bir rahatsızlığın varlığı, ameliyat edilen yerde ağrı ve kısa süreli bağışıklığı zayıflatmaktadır.
 • Ektomi, bir mikrodebriderdir - özel bir alet olup, nozul dakikada yüksek devirlerde döner ve ayrıca enfekte olmuş bademciği tamamen dışlar.
 • Lazer tonsellektomi, modern kulak burun boğazının son gelişmesidir. Kan kaybı olmadan hızlı, ağrısız ve daha az güvenilir çalışma yöntemi dokular sadece ameliyat değil, aynı zamanda, koterize edilir. Aşağıdaki lazer tipleri ile gerçekleştirilir:
  1. kızılötesi;
  2. fiber optik;
  3. golmi;
  4. Karbon.
 • Çalışılan dokunun ısınmasına bağlı olarak kan kaybının en aza indirildiği ko -lasyon.
 • Sıvı nitrojen ile soğuk yöntem - madalyonun iki yüzü ile işlem. ağrı ve nahoş, zahmetli nüansları uzun iyileşme süresi - vücudun bağışıklık sistemini tutmak, diğer yandan edebilir artar dokunulmazlık ve bademcik doku rejenerasyonu - Bir yandan üzerinde. Bu nedenle, bu tür bir operasyon oldukça seyrek görülür.
 • Ultrasonik neşter ile çalışma. Ayrıca, bademcikotomi alanında bilim adamlarının en son gelişmelerden biri olup, bu esnada ısınmadan kaynaklanmaktadır.
 • Radyo dalgası pıhtılaşması veya "koterizasyon". İlk seanstan sonra her zaman bir etki yaratmaz, ancak geri kalanın kontrendikasyonlarla bağlantılı olarak geçirilememesi durumunda oldukça etkili bir yöntemdir.

Ameliyat sonrası dönem

Kronik tonsillitin dekompanse bir şekli ile elbette ki uzun süredir seçim yapmak mümkün değildir, elbette operasyon acil olarak gerçekleştirilir, ancak birçok hasta hala bademciklerin çıkarılmasıyla bağışıklık sisteminin zayıflayacağından korkmaktadır. Ancak, bu korkular, birçok uygulayıcıya göre, yersizdir. Enfekte olmuş bademciklerin giderilmesinden sonra, iyileşme döneminden sonra, geriye kalanlar kendi içine ayrılır ve kaldırılan organın işlevselliğini paylaşır ve vücudun savunması aynı seviyede kalır.

Dokuların ısıtılmasıyla gerçekleşen işlemler iyileşme döneminde yanıklar ve şişme ile komplike hale gelebilir ve soğuk-plazma yöntemi bu işlemin bir sonucu olarak nekrotik dokunun reddedilmesi nedeniyle ağrılı ve nahoştur.

Bununla birlikte, enfekte, tedaviye uygun olmayan, amigdala getirebilecek komplikasyonlara kıyasla, oldukça tolere edilebilir yan etkilerdir.

Ancak, göz ardı edilmezse, bademcik iltihabı, semptomları ve tedavisi için ciddiye alındığında, her zaman operasyonların ve hastalıkların önlenebileceğini hatırlamaya değer. Doğru ve zamanında bademcik iltihabı tedavisi atandığında sadece organı değil hayatını kurtarabilir.

Kronik dekompanse ve telafi formlu bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı bademciklerin artık işlevleriyle baş edemeyeceği bir hastalık şeklidir. Bu süreç, iç organların bozulmasına yol açar. Kronik bademcik iltihabı tehlikesi, bu hastalığın kardiyovasküler, kas-iskelet sistemi, sinir ve diğer vücut sistemlerinin birçok ciddi hastalığının gelişimini etkileyebileceğidir.

Kronik tonsillit tipleri ve çeşitleri

Kronik tonsillit türleri

Genel olarak, iki tip kronik bademcik iltihabı vardır:

 • Kronik kompanze bademcik iltihabı, vücudun bağımsız olarak bağışıklık sisteminin yardımıyla, hastalık ile baş edebileceği.
 • Kronik dekompanse bademcik iltihabı, Enfeksiyondan önce vücudun o kadar güçsüz olduğu ve amigdala'nın kendisinin bir enfeksiyon kaynağı olduğu ve işlevlerini tamamen yitirdiği.

Bu iki hastalık türünü daha ayrıntılı olarak ele alın. Normal olarak, palatine bademcikler, vücuda girdiğinde, solunum yolundan ve beslenme yolundan vücuda giren patojenik mikroflorayı durdurmaya çalışan bir bariyer işlevi görürler.

Ayrıca savaş mikrop ve bademcik lenfoid dokuda bağışıklık hücreleri arasındaki başladığı bu durumda giriş kapısından hala enfeksiyonu sızan diğer bağışıklık sistemine can "sinyal" bademciklerini. Yani akut tonsillit veya bademcik iltihabı var.

Eğer anjin yılda 3 defadan fazla olursa, akut bir süreç kronik olana dönüşme eğilimindedir. Bademcik dokularında geri dönüşümsüz değişiklikler meydana gelir ve lenfoid doku giderek skar dokusuna dönüşür.

Kompanse tonsillit ve tedavisi

Kronik kompanse bademcik iltihabı ile, vücut hala enfeksiyona karşı koyabilir

Hastalığın bu formu ile pürülan anjin genellikle yılda 2-3 kez değil, ancak bu zamanda vücut yardımcı olmak için, iltihaplı süreç bağışıklık sisteminin kontrolü altındadır. Bademcikler işlevlerini kaybetmezler ve bunlar içinde küçük yapısal değişiklikler vardır.

Böyle bir formda bademcik iltihabı her zaman karmaşıktır ve enfeksiyon odağını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bunlar şunları içerir:

 • Bağışıklığı güçlendirmek için ilaçlar.
 • Fiziksel stres ve vücudun sertleşmesi.
 • Dengeli beslenme ve vitamin terapisi.
 • Antihistaminiklerin alınması ve zehirlenmeyi gideren duyarsızlaştırma ajanları.
 • Fizyoterapötik tedavi yöntemleri.
 • Anti-inflamatuar ajanlarla palatine bademciklerin lokal tedavisi.
 • Homeopatik ilaçlar ve geleneksel tıp tarifleri kullanımı.
 • Bıldırcınların temizlenmesi ve iyileştirme süreçlerinin hızlandırılması anlamına gelir.
 • Spesifik antimikrobiyal ajanlar (patojen tipini belirledikten sonra).

Dekompanse bademcik iltihabı ve tedavisi

Dekompanse kronik bademcik iltihabı hastalığın sıklığı yılda 3 defadan fazla iken, dokularda geri dönüşü olmayan değişiklikler meydana gelir ve inflamatuar süreç faringeal tonsillerin ötesine yayılır. Bademciklerin dokusu çöker, yıkım odakları ve yara izi dokusu ortaya çıkar.

Yerel değişimlere ek olarak, bu enfeksiyonun kronik hotbed neden olduğu çok sayıda komplikasyona biri olabilir. Bu yüzden sık sık ölümcül hastalar orada romatizma, kore, bakteriyel endokardit, romatizmal ateş, glomerulonefrit, peritonsiller apse ve hatta tehlikeli tonzillogennaya sepsis,.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı, palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması için doğrudan bir endikasyon olup, organlardaki komplikasyonlar sürecinde, daha sonra, konservatif tedavi yöntemlerine kendini vermeyen organik değişiklikler vardır.

Dekompanse kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı altında, palatini ve faringeal tonsilleri (badem şekilli bezleri) etkileyen uzun bir enflamatuar süreç anlaşılmaktadır. Bu telafi ve dekompanse edilebilir. İlk durumda, bu organlar uyuşuk bir enfeksiyon odağıdır. Aynı zamanda, vücudun hastalıklara karşı direnme kabiliyeti korunmakta ve bademcikler bariyer fonksiyonunu tatmin edici bir şekilde yerine getirmektedir.

Başka bir konu - dekompanse kronik tonsillit. Hastalığın bu varyantı ile hasta genellikle anjinadan muzdariptir. Bademcikler, patojenler ve vücudun iç ortamı arasındaki tampon veya bariyerin fonksiyonu ile başa çıkmak ve enfeksiyonun kalıcı bir odak noktası haline gelir. Bu durumda hastalık genellikle abseler ile karmaşık, böyle otitis media, sinüzit gibi KBB hastalıkları, kalp, böbrekler ve diğer organlarda üzerinde komplikasyon verir.

tanım

Tonsillit, fokal enfeksiyonun en karakteristik örneklerinden biridir. Hastalığın neden olan madde, çoğu zaman, normal olarak insan vücudunda küçük miktarlarda mevcut olabilir coccal bitki (üzüm ve streptokoklar) 'dir. Genel direncinin zayıflamasıyla, kontrolsüz büyüme patojen mikroflora başlar.

Dekompanse bademcik iltihabı hakkında, eğer kronik bir sürecin alevlenmesi durumunda, hasta yılda 3 defadan fazla yardım ister. Hastalık, yüksek sıcaklık ve bademciklere zarar veren şiddetlidir. Çevredeki dokular da etkilenir. Patolojik sürecin bu formu ile, anjin sık sık bademcikler içeren lenfoid dokunun pürülan erimesi eşlik eder.

semptomataloji

Hastalığın belirtileri iki gruba ayrılabilir. Birincisi, hastanın şikâyet ettiği hastalığın genel semptomlarını içerir:

 • Güçlü zayıflık, uyuşukluk.
 • Boğaz ağrısı, yanık sonucu ile karşılaştırılabilir.
 • Boğazın doldurulması, viskoz pürülan balgamın ayrılması.
 • Subfebril vücut ısısı.
 • Bölgesel lenfadenit (submandibular inflamasyon, daha az sıklıkla servikal lenf nodları).

Patolojik sürecin şiddetli seyrinde, yutma ve apne sendromunda zorluklar olabilir (özellikle uykuda solunum durması). Bu, bademciklerdeki büyük bir artıştan kaynaklanmaktadır.

Dekompanse edilmiş bademcik iltihabı formunun ikinci grubu, faringeal halkanın bölgesinde karakteristik değişiklikler içerir. Bir çocuk doktoru, bir terapist ve KBB doktoru tarafından değerlendirilebilir. Bu özellikler şunları içerir:

 • Şiddetli kızarıklık, palatine kemerin kenarları bölgesinde rulo benzeri kalınlaşmalar oluşması ile şişer.
 • Amigdala bezinin ya da oluşan ülserlerin (fişler) lakunalarında pürülan eksüda oluşumu.
 • Bademcik dokularının gevşemesi.
 • Bademcik dokularındaki skatrisyel değişiklikler ve bademcikler ile bitişik kemerler arasındaki adezyonlar.

Bu işaretlerden en az ikisi varsa, doktor bademcik iltihabı kurma hakkına sahiptir.

artık mümkün Rus doktorlar sayesinde kronik bademcik bademcikler tarafından tam dekompensasyona eşlik olmadığını kontrol etmek (yani bağışıklık fonksiyon kaybı). Ayrıca, atanan rolü en azından kısmen gerçekleştirebileceklerini belirler. Doğrulama prosedürü, özel bir katsayı belirlemekten oluşur. Bu boşlukların mahsul simir sonucu büyüdü patojenlerin kolonilerin sayısı amigdala birim alan başına lenfositlerin oranını yansıtır.

Neden terapiye ihtiyacım var?

Dekompanse formdaki kronik bademcik iltihabı zorunlu tedaviye tabidir. Bu, amigdalayı etkileyen patolojik süreç ile yüz hastalıktan daha fazla olan patojenetik ilişkiden kaynaklanmaktadır. Bazılarının tedavi edilmesi zordur ve hastanın sağlığı ve sağlığı için tehlikelidir. Bu hastalık ile ilişkilidir:

 1. Kollajenozlar (SLE / lupus, romatizma, dermatomiyozit, nodüler formda periarterit, skleroderma).
 2. Nefrit.
 3. Deri hastalıkları (polimorfik eritem, sedef hastalığı, egzama).
 4. Görme organının patolojisi (Behçet hastalığı).
 5. Tiroid bezi bozuklukları (hipertiroidizm).
 6. Pürülan komplikasyonlar (para-intratonsillar apse, flegmon).
 7. Sinir sistemini etkileyen patolojiler.

Kardiyologlar, tanımlanan hastalık ile VSD / NDC'nin sık alevlenmeleri arasındaki belirli bir bağlantıyı tanır.

Tonsillektomi (tonsillerin cerrahi olarak çıkarılması) sonrası vegetovasküler hastalıkların alevlenme sayısının azaltılması açısından hastalar durumunda iyileşme vakaları olmuştur.

Kışkırtıcı faktörler

Genel olarak bademcik iltihabının ve özellikle dekompansif formun ana nedeni, patojenik mikroorganizmaların (bakteri) ve virüslerin kontrolsüz olarak çoğaltılmasıdır. Birincisi Staphylococcus aureus ve hemolitik streptokoktur. Ancak patolojik süreç diğer patojenlerin çoğalması ile ilişkili olabilir:

 1. Çeşitli anaerobik bakteriler.
 2. Virüsler (Adeno, Herpesvirus, Koksani ve Epstein-Barra).
 3. Geleneksel olarak patojenik bakteriler (moraxella, mikoplazma).
 4. Chlamydia ve mantarlar.

Kronik bademcik iltihabının telafi edilen formunun telafi edilmesinden kaynaklanan provoke edici faktörler yetersiz, zamansız veya okuma yazma bilmeyen tedavi olarak kabul edilir. Uygun bademcik iltihabı gelişmesi, oral kavitede (çürük, stomatit) veya paranazal sinüslerde (sinüzit, rinit) kronik bir enfeksiyon odağı ile kolaylaştırılır. Bu hastalığa hasta bir kişi / taşıyıcıdan yol açabilir ve bulaşabilir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi, organizmanın spesifik olmayan direncini zayıflatan herhangi bir faktörle kolaylaştırılır:

 • Uzun süreli / ciddi hipotermi.
 • Sabit stres altında veya şiddetli stres altında bulma.
 • Larinksin mukoza astarının zehirli veya tahriş edici maddeler, ince dağılmış parçacıklar (duman, toz) tarafından tahriş edilmesi.
 • Alerjiler, boğazın mukoza zarının yanması.
 • Ekolojik olarak uygun olmayan konut alanı, üretim tehlikeleri.
 • Çok soğuk içecekler içmek.
 • Zararlı alışkanlıklar (öncelikle tütün içimi).
 • Vitamin eksikliği ve yetersiz beslenme.

Tüm bu faktörler tekrarlayan bademcik iltihabına ve doğrudan işlevlerinin badem şekilli bezlerinin kaybına katkıda bulunur.

terapi

Tedavi, koruyucu önlemler almayı içerir. Yetersiz etkileriyle, amigdala bezlerinin kayıp bağışıklık fonksiyonunun ameliyatla alınması önerilmektedir.

Aşağıdaki durumlarda konservatif önlemler kabul edilebilir:

 1. Kronik formdaki dekompanse bademcik iltihabı sadece periyodik olarak gelişen angina şeklinde ilerler.
 2. Problemin operatif çözümüne kontrendikasyonlar vardır.

Konservatif tedavi, alevlenmenin başlamasından önce, ilkbahar ve sonbaharda, tercihen en az 2 kez olmak üzere, düzenli bir yol tedavisini içerir. Önleyici tıbbi önlemlerin sayısı yılda 4 defaya kadar getirilebilir.Bu durumda altın standart, genel etki gösteren ilaçların yanı sıra aşağıdaki amaçlarla kullanılan antibakteriyel ajanların kullanıldığı tedavi olarak kabul edilir:

 • Bademciklerin Sulanması.
 • Boğazını çalkala.
 • Amigdala bölgesinde çok sayıda tekli mikro enjeksiyonlar.

Boğazın durulanması için, yerel antiseptikler ve fito-ilaçların kullanımı kabul edilebilir bir seçenektir. Bir antibiyotik seçerken, mikroorganizmaların duyarlılığına dikkat etmek önemlidir. Modern patojenik mikroflora, birçok geleneksel antibakteriyel ajana kıskanılacak dirence sahiptir.

Yukarıdaki önlemler etkisiz olursa, radikal bir ilaç kullanılır - bademciklerin uzaklaştırılması (tam, kısmi). Yeni teknolojiler, neşter yerine lazer cerrahisinin kullanılmasına izin veriyor. Bu daha nazik ve anemik bir yöntemdir.

Hastalığın alevlenme döneminde, herhangi bir bulaşıcı hastalıkta ve bazı diğer durumlarda ameliyatlara izin verilmez:

 • Kan pıhtılaşma sisteminin patolojisi ile.
 • Ağır diyabet.
 • Bebeği taşıma döneminde.
 • Adet kanaması zamanında.
 • Kalbe ve böbreklere ciddi hasar.

Bir operasyona karar verirken, bu bedenin bağışıklık reaksiyonlarında yer alması gerekliliğine dikkat edilmeli, sindirim sistemindeki enfeksiyonun penetrasyonu ve nefes alan bir sistemdir.

Bademciklerin hematopoez süreçlerine katıldığına inanılmaktadır. Onları çıkararak, cerrah insan bağışıklık sisteminde bir darbe vurur, ancak sadece bazı işlevler amigdala tarafından tutulursa.

önleme

Kronik dekompanse tonsillit tedavisi gerektirir. Ancak bu patolojinin önlenmesi daha az zorunlu değildir. Akut tonsillit, rasyonel beslenme, fiziksel aktivite ve vücudun sertleşmesini zamanında tedavi gerektirir. Ayrıca şunları yapmalısınız:

 1. Kronik enfeksiyon odaklarını zamanında sterilize etmek için (çürük, diş eti hastalığı ve paranazal sinüslerin iltihaplanması).
 2. Kişinin bulunduğu odada gaz ve tozlu hava varsa, ortadan kaldırmanız gerekir.
 3. Endüstriyel zararlı maddelerle çalışırken, kişisel koruyucu ekipman kullanın.
 4. Kendinize kötü alışkanlıklar geliştirmeyin veya varolanlardan vazgeçmeyin (sigara içmek, alkol içmek).

Bademciklerin çıkarılması sadece doktorun üzerinde ısrar ederse dikkate alınmalıdır. Tüm tedavi yöntemlerini denemeye ihtiyaç vardır.

Kronik dekompanse tonsillit belirtileri ve nedenleri

Kronik dekompanse bademcik iltihabı bu enfeksiyöz hastalığın gelişiminin son aşamasını ifade eder ve ciddi bir klinik seyreden bir hastalık olarak kabul edilir. Hastalığın gelişiminin bu aşamasında, etkilenen bademcikler artık işlevlerini patojenik mikroflora içerecek şekilde yerine getirmezler ve bakteriyel bir çocukluk görevi gören kesinlikle işe yaramaz bir epitel doku parçasıdırlar. Dekompansasyon aşamasında kronik bademcik iltihabına sadece boğaz bölgesinde ağrılı duyumlar eşlik etmekle kalmaz, aynı zamanda bademciklerin yüzey tabakasının bolca eklenmesi de eşlik eder. Hastalığın bu formu için, sık alevlenmeler ve enfeksiyöz istilası hayati iç organlara tehdidi karakteristiktir.

Nedir, kronik tonsillitin dekompanse formunun nedenleri ve farklılıkları nelerdir?

Dekompanse formdaki tonsillit, bademciklerin dokularının tam bir yenilgisidir ve bu da fonksiyonel amaçlarının kaybına yol açar. Bu bezlere bulaşıcı hasarın son aşamasıdır. Bu durum hasta, zaman göz ardı belirgin semptomlar ve sonunda edinilen dekompresyon bademcik uzun bir süre boyunca, kronik tonsillit iltihabı yanan tüm özelliklere sahip olmasından gelişir.

Hastalığın bu formunun varlığında, bezler tamamen pürülan bir kaplama ile kaplanır ve daha derin dokularında bakteriyel enfeksiyonun aktif bir bölümü oluşur.

Staphylococcus aureus ve Streptococcus enfeksiyonunun dekompanse bademcik neden suşları, hastalık ve saldırgan davranış, bakteriyel mikroflora bu aşamada enflamasyonun şiddetinin yüksek derecede göz önüne alındığında. Bu bakteriyel hastalık formunun nedenleri, aşağıdaki nedensel faktörlerin varlığını kışkırtır.

Azalmış bağışıklık

Zayıf bir genel bağışıklık sisteminin ve lokal bağışıklığın varlığı, boğazın mukozasında ve bademcik dokularında bulunan enfeksiyonun, vücudun koruyucu işlevinden gelen direnci karşılamamasına neden olur. Bu bağlamda, patojenik mikroorganizmaların patolojik aktivitesi birkaç kez artar ve sonuçta bakteriyel mikroorganizmaların parazitlendiği epitelyal dokuların tamamen yok olmasına neden olur. Bağışıklık çeşitli yaşam koşullarından dolayı azalabilir. En yaygın olarak kronik stres, vitamin eksikliği, sistematik uyku eksikliği, günlük ağır fiziksel ve zihinsel emeği içerir.

Kontrolsüz antibiyotik kullanımı

Antibakteriyel olarak sınıflandırılan ilaçlar bir doktorun randevusu alınmadan alınamaz. Hastanın bulunan enfeksiyon, ilaç ve istenen terapötik etkiyi getirmeyecek gelecekteki ilaç etken maddelerine karşı doğal bağışıklığı üretilen bakterilerde antibiyotiklere alışıyor gerçeğine dayanarak bu uyarı. Tıbbi uygulamadaki bu gibi fenomenler, hastanın bir doktorun izni olmaksızın antibakteriyel tedaviyi erken sonlandırdığı durumlarda gözlemlenir.

boğazında Bulaşıcı inflamasyon dekompanse bademcik iltihabı, daha önce antibiyotik ile karşı karşıya ve artık güçlü bir ilaç olarak algılarlar bakteriyel patojenleri adıma dolechennym ve daha fazla hasılatı kalır.

Sık boğaz ağrısı

manifestasyonlarının sık formu durumunda hastalık boğaz Bu tür sonunda ağız boşluğunun olarak ve boğaz ön duvara fazla miktarda mevcut olduğu, bakteriyel mikroflora, karşı daha hassas hale, bademcik epitelyum yüzeyi tabakayı yok eder. Bu nedenle, sık boğaz ağrısı da tonsillit hasta dekompanse formlarda faktörlerin en yaygın nedenlerinden biri olarak hareket ederler.

Diş hastalıkları

Bir diş hekiminden terapötik tedaviye tabi tutulan veya dişlerin çıkarıldığı dişlerin ağız boşluğundaki varlığı, enfeksiyonun ana kaynağıdır. diş kronu yüzeyinden bozulmuş bağışıklık bakteri koşullarında kolayca bademcik dokulara ve karakteristik belirtileri olan bir şekilde dekompanse tonsilit inflamasyonun başlangıç ​​aşamasına hastalığı aktarmak için kısa bir süre içinde nüfuz edebilir.

antritis

Maksiller sinüslerde bu hastalık ile, pürülan eksüda birikimi ile birlikte, enflamatuar sürecin kronik bir formu gerçekleşir ve bu vakaların% 94'ünde daima tehlikeli bir bakteriyel mikroflora bulunur. Genel olarak bunlar, yaşamsal faaliyetinin ana süreci olarak, irin gelişmesi olan ayırt edici özelliği olan Staphylococcus aureus'un çeşitleridir. Lenf ve kan ile birlikte bir patojenik enfeksiyon bademciklerin dokularına girer ve daha sonra kronik bademcik iltihabına dönüşen bezlerde dekompansasyon süreçlerini geliştirir.

Hastanın yaşam tarzına bağlı olarak, kale, kötü alışkanlıkları, yaş varlığı ya da yokluğu ve muhtemelen fırsatçı enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı ve doğrudan kronik tonsillit görünüm dekompensatsionnoy formlarını etkileyen diğer nedenlerin varlığı insidansı onun bağışıklık sistemi. bademcik iltihabı, bu tür arasındaki temel fark, ağrı, şişme ve bademcik yüzeyinin kızarıklık ek olarak, hasta çoğu durumda bademcikler tüm yüzeyini kaplamak geniş süpürasyonu, söz konusu olmasıdır. Boğazın bu kısmının daha derin dokularında benzer patolojik süreçler meydana gelir.

Semptomlar ve Tanı

Kronik tonsillitin dekompanse formunun, deneyimli bir doktora bile bir kulak burun boğaz uzmanı ile karıştırılması çok zor olan bireysel semptomları vardır. Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Boğazda her zaman keskin ve dikişli bir ağrı vardır ve doğrudan bezlerin olduğu larenksin o kısmındadır;
 • öksürük ve yeme sırasında ağrı sendromu birkaç kez daha güçlenir ve hasta başın ve kulağın arkasına dönen periyodik lumbago hisseder;
 • geniş bir inflamatuar süreç ve bir dizi bulunan kas liflerinin ödeminin bir arka planına karşı, çiğneme kaslarının kısmi işlev bozukluğu gelişir, bu da yeme sürecini zorlaştırır;
 • iltihaplı submandibular ve servikal lenf düğümleri;
 • bademcikler ve çevresel mukozanın tüm yüzeyi tamamen tek bir apseyi oluşturan bir çift kat takviye tabakasıyla kaplıdır;
 • vücut ısısı 37-38 santigrat dereceye yükselir ve kalp bölgesinde ağrı vardır.

Hastalığın teşhisi, görsel muayenenin sonuçlarına göre, hastanın boğazda parazit yapan bakteriyel mikrofloranın türünü belirlemek için bademciklerin mukoza zarının yüzeyinden seçilmesidir. Testlerin sonuçları hakkında bilgi aldıktan sonra uygun tedavi önerilmektedir.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı tedavisi

Kronik tonsillitin dekompansasyon aşamasında tedavisi iki ana yöntemin kullanımına dayanmaktadır. Bu, ilaç kullanımı ve etkilenen bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasına dayanan konservatif bir tedavidir. Amaç bademcik tutmak ise, o zaman hasta aşağıdaki tedaviyi reçete:

 • vitamin mineral kompleksleri alarak bağışıklık sisteminin koruyucu işlevini arttırmak (ilacın formu hastanın yaşı ve organizmanın diğer fizyolojik özelliklerinin varlığı dikkate alınarak doktor tarafından tek tek seçilir);
 • Belirli bir bakteri türünün doğal bağışıklığa sahip olmadığı kas içi antibiyotikler;
 • propolis, klorofililpt, furacilin antiseptik tentür ile boğaz gargara;
 • Anti-inflamatuar etkisi olan tıbbi bitkilerin uçucu yağlarının kullanımı ile inhalasyon prosedürleri.

Kronik dekompanse bademcik iltihabının tedavisinde entegre bir yaklaşım ilkesi, doktorun stabil bir remisyona kavuşmasını ve etkilenen bademciklerin daha fazla cerrahi çıkarılmasından korunmasını sağlar. Bununla birlikte, bezlerin akut takviye bulguları ile cerrahi olarak eksizyonu, kronik enfeksiyonun odağını tutmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

Yokluğunda veya uygun olmayan tedavide komplikasyonlar

Bademcik dokularında ortaya çıkan pürülan apse için yeterli terapötik önlemlerin yokluğunda, çok yakın bir gelecekte hasta komplikasyonların bu tür belirtileriyle karşı karşıya kalabilir:

 • Vanaların ihlali ile miyokardit gelişimi (dokularında enfeksiyonun penetrasyonu nedeniyle kalp kasının akut iltihabı vardır);
 • eklem artritinin eklem dokusunun inflamatuar lezyonu ve artmış şiddette artrit ile artrit;
 • bakteriyel mikrofloranın kan ve lenf ile birlikte göç etmesi nedeniyle böbrek dokusuna verilen hasar;
 • akut laringeal ödem ve üst solunum yolu tıkanıklığı;
 • hastanın bağışıklık sisteminin hücrelerinin baş edemeyeceği aşırı bir bakteriyel enfeksiyon konsantrasyonu ile kanın enfeksiyonu (bu tür bir komplikasyon ölümün başlangıcını gerektirir).

Kronik tonsillitin dekompanse formunun ilaç ve cerrahi yöntemlerle zamanında tedavisi, ciddi sonuçların önlenmesini ve hastanın bademciklerinin nispeten sağlıklı kalmasını sağlar.

Kronik dekompanse bademcik iltihabının nedenleri ve tedavisi

Bademcikler işlevleriyle baş edemedikleri zaman kronik dekompanse bademcik iltihabı bir hastalık şeklidir. Bu hastalık, çok sayıda insanda gelişebilen karmaşık bir rahatsızlıktır. Tedavisinin yetersiz ya da yanlış şekilde yapılması halinde akut bademcik iltihabından gelişir.

Hastalığın çeşitleri ve şekilleri

Normal durumda palatin bademciklerin solunum yolu veya gıda tüketiminde sindirim yolla nüfuz etmeye çalışıyor patojenik organizmaların gözaltına izin veren bir insan bariyer fonksiyonunun uygulanması sorumludur. patojenik enfeksiyonun penetrasyon bağışıklık sisteminin diğer bileşenlerine, normal bademcik sinyalinde. Enfeksiyonu enfekte ederken, lenfoid dokunun bileşenleri penetran mikroplarla savaşmaya başlar. Mücadelenin sonucu hastalık görünümüdür - bademcik iltihabı.

Hastalığın görülme sıklığı yılda üç kez daha sık görülürse, akut tonsillit kronik çeşitliliğe dönüşebilir. Bademcik oluşturan dokuların yapısında kronik hastalık formunun gelişim sürecinde, geri dönüşü olmayan bir değişiklik gözlemlenir: bademciklerin lenfoid dokusu, bağ dokusu ile yer değiştirir.

Kronik bademcik iltihabı bir kişinin kardiyovasküler, kas-iskelet sistemi ve sinir sisteminin işlevlerini olumsuz yönde etkileyebilecek bir hastalıktır.

Tıpta uzmanlar iki tip kronik bademcik iltihabını ayırt ederler.

Kompanse kronik bademcik iltihabı, kişinin bağışıklık sisteminin çalışması yoluyla enfeksiyonla başa çıktığı bir hastalıktır. İlaç kullanımı ile tedavi edilebilirse, tonsillit kompanse edilir. Vücut bademcik iltihabında kullanılan ilaçların kullanımına cevap vermezse dekompanse form gelişir.

Dekompanse formu koruma sistemi enfeksiyonu ve bademcik haline üreme kaynağını ve hastalığın yayılmasını gelişmekte karşısında kesinlikle güçsüz hale geldiği bir hastalıktır ve onlar güçlü enfeksiyon tamamen kendi temel işlevlerini kaybederler kaynaklanmaktadır.

Hastalığın dekompanse formu, yılda 3 defadan fazla meydana gelen, hastalığın seyrinin periyodik alevlenmeleri ile karakterizedir. Bu tip bir hastalıkta, bu tip hastalıkların alevlenmesi sürecinde sadece bademcikler değil, aynı zamanda komşu dokular da etkilenir, bademciklerin etrafını saran dokularda bir eklenme görülür.

Hastalığın semptomatolojisi

Hastalığın nedensel ajanları, bademciklerin yüzeyinde pürülan iltihaplı süreçlerin gelişimine katkıda bulunan Staphylococcus aureus ve streptococci bakterisidir.

Bademcik iltihabının gelişiminden önce:

 • soğuk mevsimde hipotermi;
 • Soğuk ve soğuk-soğuk içeceklerin sıcak bir sürede kullanılması;
 • Sağlıklı bir kişinin hastalığın taşıyıcısı ile temas etmesi.

Hastalığın listelenen nedenlerine ek olarak, hastalık provoke edebilir:

 • stres durumunda bir organizmanın uzun süreli bulguları;
 • doğal ortamın zayıf çevresel koşulları;
 • Kişinin alerjik belirtilere karşı yüksek eğilimi;
 • tütün içimi;
 • Solunum sistemini tahriş eder, toz ve duman parçacıkları.

Patojenin insan vücuduna penetrasyonu hasta bir insandan sağlıklı bir kişiye giden hava yolu üzerinde mümkündür, enfeksiyon hasta havluları, tabaklar ve oyuncaklarla paylaşılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bir insanda enfekte olmuş dişlerin varlığı, kronik rinit, stomatit, sinüzit bir hastalığın gelişimini tetikleyebilir.

Kronik bir hastalık halinin gelişim nedenleri

Vücut bademciklerin dokularında birkaç kez anjin taşıdıktan sonra, bezlerin kendi kendini temizlemesini önleyen değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, hastalığın akut formu, uygun tedavinin yokluğunda dekompanse dönüştürülen kronik bademcik iltihabına dönüşür. Enflamatuar süreçlerin sık sık ortaya çıkması, lakunanın deformasyonuna yol açar. Lacunas daraltılır, böylece ciltteki muhteviyatın dışarı akışını bozar ve bu da, pürülan bir tıkacın gelişimini kışkırtır. Bazen bezlerin lenfoid dokusunun değiştirilmesi, enfeksiyöz odaklara erişimi bloke ederek, lakunayı örten skar oluşumuna yol açar.

Sık anjinanın görülmesi, hastalığın akut formunun kronik kompanse geçişi ve daha sonra dekompanse edilmesinin tek sebebi değildir. Sosyal zorluklarla birlikte kalıtsal bir faktör, bu süreçte büyük bir rol oynar. Kronik bir formun ortaya çıkması aşağıdaki faktörleri tetikleyebilir:

 • Düşük kaliteli veya yetersiz beslenme;
 • atmosferik kirlilik;
 • kronik yorgunluk varlığı;
 • vücutta kronik stres varlığı.

Kronik bademcik iltihabının herhangi bir formunda gelişmesinin ana tehlikesi, hastalığın kompanse veya dekompanse edilmiş formda gelişimini provoke etmenin yüksek bir olasılığıdır.

Angina, mevsimde ortaya çıkan bir hastalık olduğundan, görünümünün ana nedeni, hava koşullarına yönelik olmayan kıyafetlerin kullanılması veya sokakta uzun süre kalmak ve hipotermiye yol açmaktır.

Dekompanse hastalık belirtileri

Kronik tonsillitin dekompanse formu aşağıdaki belirtiler ve semptomlarla karakterizedir:

 • yüksek vücut ısısı;
 • yorgunluk, vücudun kırılmış hali;
 • yüksek vücut yorgunluğu;
 • Sık ve uzun süreli alevlenmeler, yılda 3 kereden fazla bir miktarda;
 • bademciklerde geri dönüşü olmayan değişikliklerin oluşumu;
 • boğazda ağrı;
 • bademcikler etrafındaki dokularda iltihaplanmalar ve takviye oluşumu;
 • İç organ ve sistem lezyonu olasılığı olan bir organizmanın genel zehirlenmesinin ortaya çıkışı.

Kişinin kendi organizmasına karşı dikkatsiz davranışı, hastalığın dekompanse formunun gelişmesi durumunda organizmanın ciddi sonuçlarını tehdit edebilir. Hasta kalp kasındaki enflamatuar süreçleri - miyokardiyum ve kapak mekanizmasının dokularında - geliştirebilir, buna ek olarak, hastalık artritin ve hatta sepsisin gelişimini provoke edebilir.

Kan enfeksiyonunun ortaya çıkışı ve gelişmesi, hastalığın en ciddi sonuçlarından biridir. Kanın enfeksiyonu ölümle sonuçlanabilir. Hastalığın gelişiminde ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından hemen sonra tedavisine devam edilmesi gerekmektedir. Kompanse bir hastalık çeşitliliği, konservatif tedavi yöntemlerinin dekompanse edilmiş kullanımına geçtiğinde, hastalıktan kurtulmak mümkün değildir.

Kronik hastalığın dekompanse formda tedavisi

Kronik bademcik iltihabının dekompanse edilmiş forma geçmesi durumunda, konservatif yöntemlerle tedavi, hastalıktan kurtulmak için yeterli değildir. Tek çözüm ameliyattır. Operasyon sırasında, palatine bademciklerinin tamamen uzaklaştırılması, işlevlerini yerine getirmedikleri ve vücutta enfeksiyonun odağı haline geldikleri için gerçekleştirilir. Dekompanse kronik bademcik iltihabının tedavisinde cerrahi müdahale genel anestezi etkisi altında bir hastanede bir hastanede yapılır. Halen, tonsillektomi operasyonu için standart enstrümanlara ek olarak, lazer ışını cihazları kullanılmaktadır.

Bir lazer ışını ile tonsillektomi prosedürünü gerçekleştirirken, dokuların koterizasyonu, temas eden bölgede gerçekleştirilir ve böylece enfeksiyon odağı tamamen ortadan kaldırılır. Operasyonun bir sonucu olarak, hasta tamamen hastalığın dekompanse formundan kurtulur.

Ameliyattan sonra iyileşme birkaç gün sürer. Operatif girişim, dekompanse bademcik iltihabının tek tedavi yöntemidir.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı teşhisi ve tedavisi

Bazı insanlar evde ya da okur-yazar olmayan bir doktorda tedavi görürken, solunum yolu hastalığından sonra anjinin oluşmasına çok fazla önem vermezler.. Daha sonra, bu tür eylemler kronik dekompanse tonsillit dahil olmak üzere komplikasyonlara neden olabilir.

Vücuda ne olur?

Dekompanse bademcik iltihabı, havadaki damlacıklar ile bulaşan bulaşıcı bir hastalıktır.. Çoğu durumda sağlıklı, güçlü bir vücut az sayıda bakterinin yutulmasıyla baş edebilir, ancak eğer zayıflarsa, boğaz ağrısından kaçınılamaz.

Patojenler bademcikler üzerinde birikir, çoğalır, mukozanın iltihaplanması ve irin görünümünü uyarır. Ve hastalığın akut aşaması bakterilerden kaynaklanırsa, kronik bir formun geliştirilmesi, uygunsuz tedavi veya eşlik eden faktörlerin bir sonucudur.

Predispozan faktörler

Kronik tonsillitin dekompanse formu, bir kişinin hastalanmasının ardından ertesi gün gelişmez. Dekompanse bademcik iltihabı geliştirmek için gerekli destekleyici tedavinin olmadığı çok zaman geçmelidir.

Aşağıdaki faktörler bademcikler üzerinde bakterilerin çoğalmasına eşlik edebilir:

 • sezon dışı organizma zayıfladı (hastalıktan sonra veya immün yetmezlik durumlarının varlığında);
 • sigara içmek, alkol içmek;
 • ön analizler yapılmadan kontrolsüz antibiyotik alımı;
 • Vücudun düzenli süper soğutma (hem yerel hem genel);
 • boğaz yakın organların bulaşıcı hastalıklar (otit, rinit, larenjit);
 • dişlerde çürük.

Hastanın hayatında daha fazla predispozan durum mevcutsa, bademciklerdeki iltihaplanma riski o kadar yüksektir.

semptomataloji

Dekompanse bademcik iltihabı - bademcik iltihabının karmaşık bir biçimde - belirgin olduğu belirtilirse, paratonziller apsenin semptomları gelişir. Hastalık her zaman subfebril vücut sıcaklığına eşlik eder, kötüleştiği zaman, yüksek işaretlere yükselir..

Kronik dekompanse bademcik iltihabı ortaya çıkar:

 • Hastaya yemekten bağımsız olarak endişe eden ancak herhangi bir eylemle güçlendirilen şiddetli boğaz ağrısı;
 • tatsız duyumlar olduğu için, kafayı farklı yönlerde döndürme becerisinin olmaması;
 • hasta yemek yemenin yanı sıra sıvı içeceklerin kullanılmasında zorluklarla karşılaşır;
 • Yakındaki lenf düğümlerinin şişmesi;
 • ağzı açmak zor.

Tabii ki, vücudun genel zehirlenme belirtileri ile yaymaz. Bir kişi güçlü bir zayıflıktan rahatsız olur, bazen kaslarda ve kalpte ağrı vardır. Son belirti organın zarar görmesine neden olabilir, çünkü kalbin ve bademciklerin lenfatik sistemi birbirine bağlıdır.

Hayati organlar bölgesinde ek belirtiler ve herhangi bir ağrı varsa, hemen doktoru bilgilendirmelisiniz.

ayrıca Hastada dekompanse bademcik iltihabı düşürülmüş arteriyel basınçta, Kulaklarda ve normal baş ağrılarında bir gürültüden rahatsız olabilir.

tedavi

Dekompanse kronik tonsillit tedavisi başarısız yapılmalıdır. Terapi, yaşam tarzının normalleşmesini, predispozan faktörlerin ortadan kaldırılmasını ve semptomatik ilaçların kullanımını içerir.

Şiddetli vakalarda, bir cerrahi prosedür endikedir, Bu herkes için uygun değildir. Böyle ciddi bir hastalığın kendi kendine ilaç tedavisi kabul edilemez.

Temel ilkeler

Bu hastalık, komplikasyonları tanımlamak için zamanında yardımcı olacak sürekli tıbbi gözetim gerektirir.. Dekompanse edilmiş form, bademciklerin tam bir yenilgisini, koruyucu işlevle baş edemedikleri için, aksine, bir enfeksiyon sıcaklığına sahip olmak anlamına gelir.

Hasta hangi kurallara uymalı?

 1. Yüksek veya düşük sıcaklıklarda kaba yiyecekler yemeyin. Prensip olarak, bir hasta kişi boğazda şiddetli ağrı nedeniyle bunu yapamaz.
 2. Bakteri çürümesi ürünlerinin vücuttan uzaklaştırılması için çok miktarda ılık sıvı kullanılması gerekir.
 3. Yiyecek ya da su yemeden önce, mide enfeksiyonunu önlemek için boğazını tavsiye edilen bir dezenfektan çözeltisiyle yıkamalısınız.

Bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalık olduğundan, hastayı sağlıklı insanlardan çıkarmak gerekir., ve bulunduğu oda daha sık havalandırılmalıdır.

Operasyon ve ilaçlar

Kural olarak, sadece cerrahi müdahale sonrasında etkili olan bakım ilaçları reçete edilir. Zorunlu bir aşama, hastalığın nedensel etkisinin stabilitesinin olmadığı uygun antibiyotiklerin alınmasıdır.. Ameliyattan önce veya sonra reçete edilebilirler.

Dekompanse tonsilliti tedavi etmek için kullanılan diğer ilaçlar:

 • immün sistemi uyarıcı;
 • ağrı kesiciler;
 • ateş;
 • vitaminler.

Boğazın durulanması veya sulanması için antiseptik solüsyonlar kullanılmalıdır. Enfeksiyöz ajanların sayısını azaltmaya yardımcı olur, vücutta yayılmalarını önlerler.

Hemen her zaman bademciklerin yenilgiye uğratılmış biçimi ile, onları kaldırmak için bir işlem yapılması tavsiye edilir.

Hastalık sırasında, bu koruyucu organ hasar görür ve daha sonra gerekli işlevleri yerine getiremez. Ek olarak, cerrahi müdahale farenksin iltihabında kalıcı bir nüksetme sağlanmasına yardımcı olur. Tabii ki, hasta doktor tavsiyelerini dikkatli bir şekilde takip ederse.

Operasyon için kontrendikasyonlar:

 • onkoloji;
 • tüberküloz;
 • diabetes mellitus;
 • böbrek, karaciğer veya kardiyovasküler yetmezlik.

Ameliyat hamilelik sırasında yapılmamaktadır. Böyle bir fırsat varsa, uzman alternatif tedaviler reçete eder. Ancak, ciddi vakalarda sepsisi önlemek için herhangi bir müdahale yapılmaktadır.

Tonsillektomi, lokal anestezi altında, hızlı ve ağrısız prosedürü garantileyen bir lazer yardımıyla gerçekleştirilir.. Ek olarak, bu yöntem, bademciklerden dokuları kısmen uzaklaştırmanın yanı sıra iltihaplanmanın giderilmesine de yardımcı olur. Tedaviden sonra hasta antibiyotik ve diğer ilaçları almalı ve iyileşme kısa sürede gerçekleşir.

Olası komplikasyonlar

Dekompanse bademcik iltihabı, yanlış tedavi ile birçok enfeksiyöz komplikasyona neden olan ciddi bir hastalıktır. Enfeksiyonun penetrasyonu, eğer zaten hastada var ise kronik hastalıkları şiddetlendirir ve yeni problemlerin gelişmesine katkıda bulunur..

Komplikasyonlar nelerdir:

 • kemik veya kas sisteminin enflamasyonu (artrit, romatizma);
 • kardiyovasküler sistem hastalıkları (aritmi, miyokardit ve hatta kalp hastalığı);
 • enfeksiyöz (pnömoni, bronşit) ve enfeksiyöz olmayan (bronşiyal astım) genetik bronkopulmoner sistemin yenilmesi;
 • sindirim sistemi hastalıkları;
 • ciltte alerjik oluşumlar;
 • karaciğer, böbrekler, safra kanalları enfeksiyöz enfeksiyonu;
 • Hamile bir kadında herhangi bir zamanda bir düşük.

Neyse ki, tıp bademcik iltihabı tedavisi ile başarılı bir şekilde başa çıktığı için, bu gibi ciddi sonuçlar çok nadirdir. Tek şart, hastalığın dekompansasyonunun ilk belirtisinde bir doktora danışmaktır.

önleme

Önleme yöntemleri iki ana aşamayı içerir: bağışıklığı güçlendirmek ve enfekte olmuş bir kişiden bulaşmayı önlemek.

Bağışıklık sistemini bir tonusta korumak için, sağlıklı bir yaşam tarzına bağlı kalmanız, sigara ve alkol almaktan vazgeçmeniz, dışarıda daha sık yürüyüp spor yapmanız gerekir. Bağışıklığı güçlendirmek için yapay yöntem, sezon dışı uygun ilaçların alımıdır. Bu, farenksin iltihaplanmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Zaten hasta bir kişiden enfekte olmamak için, izole etmeli veya Oxolin merhem, tıbbi maskeler yardımıyla kendinizi korumalısınız. Vücudun veya boğaz bölgesinin aşırı ısınması önerilmez ve anjinin ilk belirtilerinde otorinolaringologlara acilen temas etmek gerekir. Bu şekilde, dekompanse kronik bademcik iltihabından kaçınabilirsiniz.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bademcillit, farenjit ve larenjit semptomlarından daha farklıdır.

Bademcik iltihabı belirtileri, farengeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin neden olduğu için spesifiktir. Klinik resmin anormalliği, etiyolojik faktörlerin etkisi altında ortaya çıkmaktadır.

Boğaz ağrısı tedavisi

Angina ne kadar sürer?Genel rahatsızlık, boğaz ağrısı, periyodik olarak yükselen sıcaklık - tüm bu semptomatoloji anjin gelişiminin ilk günlerine eşlik eder. Ve tabi ki, her hasta kişi bilmek ister angina ne kadar sürer ve tüm sağlık ne kadar geri yüklenir.