Loading

nazofarenjit

nazofarenjit - tercihen keskin, daha az kronik iltihabik süreç yutağın burun mukozası ve arka duvarın gelişir, ve burun tıkanıklığı, rinore, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve bazen genel sağlık ihlali tezahür. En önemli etkenler enfeksiyon, meslek ve hanehalkı tehlikeleri, alerjenlerdir. Tanı anamnez, fiziksel ve enstrümantal muayeneyi (rinoskopi, faringoskopi, paranazal sinüslerin radyografisi) içerir, bazen patojen tanımlanır. Tedavi semptomatik: enfeksiyon, burun tıkanıklığı, ekspektoranlar, enfeksiyonlar ile düşer - antiviral ve antibakteriyel ilaçlar.

nazofarenjit

Rinoparenjit (nazofarenjit) - üst solunum yollarının akut veya kronik enflamasyonu, sıklıkla burun mukozasının ve faringeal mukozanın baskın bir lezyonuna sahip enfeksiyöz bir doğadır. Son derece yaygın. Vakaların% 70-80'inde virüsler neden olur, influenza ve diğer akut solunum yolu enfeksiyonlarının başlıca klinik belirtilerinden biridir. Sonbahar-ilkbahar döneminde, nüfusun% 80 kadarı hastalıktan muzdariptir. Patoloji, herhangi bir yaştaki hastalarda tespit edilebilir, ancak çocuklarda daha sık görülür, ki bu da KBB organlarının yapısının yaşa özel özelliklerinden dolayıdır. Çocuklarda ve yetişkinlerde enflamatuar süreç çoğu durumda izole edilmez, ancak hem nazal geçişleri hem de farinksi yakalar. Hastalığın kronik bir forma geçişi mümkündür.

Rinoparenjit nedenleri

Patoloji, enfeksiyöz hastalıkların üst solunum yolu patojenlerine, alerjenlerin, fiziksel ve kimyasal irritanların etkilerine girdiğinde ortaya çıkar.

 • virüsler. ana nedenidir - Rinovirüs gibi adenovirüsleri (akut nazofarenjit tüm vakaların yaklaşık% 50, daha fazla yay ve sonbahar aylarında yaygındır), PC-(genellikle kış) ve ECHO-virüs, influenza virüsleri, parainfluenza, koronavirüs.
 • bakteriler. menengokok (taşıyıcılarında ve meningokok nazofarenjit) - Patoloji mikoplazma, klamidya, streptokoklar, stafilokoklar, en azından kışkırtır. Bakteriyel ajanlar (temel olarak streptokoklara ve ayrıca birkaç mikroorganizmanın birleşmesine bağlı olarak) sıklıkla farenjit gelişmesine neden olurlar.
 • alerjenler, tahriş edici. Sebze, ev, mantar, gıda alerjenleri, hem de ev tozu, hayvan atık ürünler, kuş ve böcek, ev kimyasalları, sigara dumanı, vb. D. Tercihli boğaz lezyon (farenjit) üst solunum yolu penetrasyonu genellikle neden olduğu alerjik nazofarenjit oluşur sıcak (soğuk) yiyecek ve içecek, bir soğuk hava inhalasyon veya zararlı katışkılar sigara ile kirlenmiş alınması üzerine mekanik ve fiziksel uyarılması.

Nazal mukoza ve yutak iltihabının gelişmesine katkıda bulunan predispozan faktörler, vitamin eksikliği olan hipotermi ve malnütrisyondur. Patolojinin ortaya çıkması, zararlı emisyonlar, burun solunumu zorluğu, kulak, boğaz, burun ve iç organların kronik hastalıklarının varlığı ile hava kirliliği ile de kolaylaştırılmaktadır.

patogenez

Bulaşıcı maddeleri, alerjen ve tahriş edici burun boşluğu kirpikli epitel ve duyusal sinir reseptörleri, vazodilasyon iltihabı gelişimi, stimülasyon ile farinks arka duvarı mukoza hücrelerine zarar, vasküler geçirgenlik, mukus gücü artar. epiteli, mukozal erozyonlar görünüm altında epitel tabakasında ve submukozal mukozal lenfositler ve eksüda deskuamasyon birikiminin infiltrasyonu vardır. farenjit ağrı varlığı duyusal, motor ve otonom faringeal pleksus dalları (glossofaringeal, vagus siniri, sempatik üstün servikal gangliyon lifleri) zengin innervasyon arka yutak duvar açıklanmıştır.

Rinofarenjit belirtileri

Kısa bir kuluçka dönemine (1-3 gün), bir kuruluk duygusu ve nazal geçitlerde yanma hissi, hapşırma, kaşıntı ağrısı, burun yoluyla, solunum bozulma, kuru öksürük sonrası akut nazofarenjit bulaşıcı Doğada. Yakında, burundan bol miktarda mukus akıntısı, ağrı ve boğaz ağrısı artar, genel rahatsızlık belirtileri katılabilir: baş ağrısı, titreme, halsizlik, terleme. östaki tüpleri inflamatuar sürecin geçişte ilgili ağrı ve kulak tokluk hissi, paranazal sinüsler yenilmesi ile vardır - alındaki bir ağrı ve burun köprüsü, kötü alçalma sırasında. Hastalığın 4.-6. Gününde, burun akıntısı mukopürülan hale gelir, kalınlaşır, miktarı azalır, burun solunumu tekrar oluşur, genel zehirlenme belirtileri kaybolur.

üst solunum yolu tahriş, alerjik nazofarenjit daha belirgin semptomları olarak, sık sık, hapşırma rinore, zor Balgamlı öksürüğü, hırıltılı solunum ve hava eksikliği bir duygu atakları, hem de diğer organ sistemlerinde (ürtiker, atopik dermatit, konjunktivit alerjik sürecinin belirtileri ortaya bronşiyal astım). Kronik nazofarenjit olarak organizmanın genel reaksiyon ifade edilmez. Hastalığın başlıca belirtileri (içme suyu, öksürük ihtiyacı) sürekli konuşma boğaz, cızırtılı, öksürük, sık yutkunma hareketleri zorluk burun tıkanıklığı, kuruluk sabit bir duygu atfedilebilir. Nazofarenjit sinüzit, otit, larenjit, bronşit, pnömoni, bronşiyal astım gelişimi ile komplike olabilir.

tanılama

Rhinopharyngitis doğru tanı gerekirse olası etiyolojik faktör, pratisyen hekim veya çocuk doktoru, KBB, bulaşıcı hastalıklar, laboratuvar ve araştırma enstrümantal amacı ile hastanın dikkatli bir fizik muayene belirlemek için ayrıntılı bir geçmişi gereklidir. Rinoskopi yaparken, hiperemi ve burun mukozasının şişmesi, burun geçitlerinin daralması, uzun süreli ve kronik süreç, hipertrofi veya atrofi bulguları.

hiperemi ve mukus arka yutak duvarının ödemle birlikte pharyngoscope genellikle granül parlak kırmızı bir renk yüzeyi üzerinde yükselen ayrı lymphadenoid foliküllerinin mevcudiyetini fark zaman. Patojenin tanımlanması için, farinks ve burun (besi ortamı üzerinde tohumlama, PCR) üzerinde bir çalışma gerçekleştirilebilir. Enflamatuar sürecin paranazal sinüslere, bronşlara ve akciğerlere geçişiyle komplikasyonların gelişmesiyle birlikte, paranazal sinüslerin radyografisi ve toraks organları gereklidir. Rinofarenjitin ayırıcı tanısı, KBB organlarının diğer hastalıkları (sinüzit, burunun yabancı cisimleri, adenoidler dahil), enfeksiyonlar ve alerjik reaksiyonlar ile gerçekleştirilir.

Rinoparenjit tedavisi

Akut nazofarenjit tedavisinin temel prensipleri, koruyucu rejimin ve diyetin gözlenmesi, hastalığın etkenlerini ve hastalık belirtilerini etkileyen ilaçların kullanımıdır.

 • Rejim, diyet. Hastalığın akut döneminde, protein, vitamin ve mikro elementler açısından zengin, kolayca sindirilebilen gıdalar da dahil olmak üzere bir yatak istirahati, bol miktarda içecek, yeterli beslenme olması tavsiye edilir.
 • Semptomatik araçlar. Intranazal vazokonstrüktif damlaların (naphazoline, xylometazoline, oksimetazoline vb), antitusif ve antipiretik ajanların, antihistaminiklerin kullanımı gösterilmiştir. Lokal olarak gargara, antiseptik ve şifalı otlar ile çözeltiler kullanılır, boğazın yağlanması ve irrigasyonu izotonik ve alkollü solüsyonlarla atrofik proses yağ preparatları reçete edilir.
 • Antiviral ve antibakteriyel ilaçlar. Rinofarenjit, interferonlar, aminokaproik asit, herpes için asiklovir viral etiyolojisinde, influenza için rimantadin kullanılabilir. Nazofarenjitin bakteriyel doğasında ve komplikasyonların gelişmesinde (sinüzit, bronşit, pnömoni) penisilin serisinin, makrolidlerin, sefalosporinlerin antibiyotikleri reçete edilir.
 • Fizyoterapik tedavi. Uzun süreli ve kronik rinoparenjit ile birlikte, ilaçlarla elektroforez, fizyoterapi, lazer tedavisi, UHF ve ultraviyole ışınlama gibi fizyoterapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır.

Hastaneye yatış sadece komplikasyonların varlığında gereklidir. Akut süreç için prognoz uygundur, kronik atrofik nazofarenjit ile sistematik destek kurslarına ihtiyaç vardır.

Kronik rinofarenjit nasıl tedavi edilir

Rinofarenjit 5-7 gün içinde yapılmalıdır. Bu gerçekleşmezse ve hoş olmayan semptomlar değişen yoğunlukta geri dönerse, bu rahatsızlığın kronikleştiği anlamına gelebilir. Aynı zamanda, rinofarenjit subatrofik, kataral veya alerjiktir. Kronik çeşitli rinoparenjit tedavisi, hastalığın nedenini ortadan kaldırmak ve uzun süreli çok yönlü tedavi uygulamak için gerekli olduğundan oldukça sorunludur.

Kronik rinophryngitis bazen prolastik bir nedene sahiptir: mukoza zarının yetersiz yağlanması, örneğin, kuru bir iklimde ya da mukus salgılanması olmamasından kaynaklanır. Bu genellikle kadınlarda menopoz döneminde veya diyabetli hastalarda hormonal bozuklukların arka planında bulunur. Aynı zamanda, subatrofik rinofarenjit ağızda veya tedavi edilmemiş bir bakteriyel enfeksiyonda çürük dişlere neden olabilir. İnsanların yaklaşık yüzde 10'unda alerjiye bağlı kronik farenjit vardır.

Her neyse, hastalık iyileşmiş olmalı. Geleneksel tıp için iyi bir yardım, otlar, bal ve diğer doğal ilaçlar ile tedavidir.

semptomlar

Bu hastalık, bu tür semptomlarla kendini gösterir:

 • kızarıklık ve boğaz ağrısı;
 • ağız kuruluğu;
 • kuru öksürük;
 • yutma zorluğu;
 • boğazda yabancı cisim hissi;
 • burun tıkanıklığı;
 • burun boşluğundan deşarj;
 • maksiller sinüsler bölgesinde ağrı veya sıkışma hissi.

Tüm bu belirtilere ateşin eşlik etmediğini unutmayın. Ek olarak, bir regresyon ve semptomların geri dönüşü vardır.

tedavi

Kronik ihmal edilen rhinofarenjit hastanın yaşam kalitesini kötüleştirir, dolayısıyla hastalıkla mücadele etmek gerekir. Çoğu zaman doktorlar bu durumda fizyoterapi prosedürlerini reçete eder. Vücudu desteklemek ve iyileşmeyi hızlandırmak için halk hekimliğinin yardım tariflerini arayın.

Sarımsaklı araçlar

Sarımsak tedavisi, kronik rinofarenjit dahil olmak üzere solunum sisteminin birçok hastalığında etkilidir. Sarımsak kullanmak için birkaç yol hazırladık.

Bu bitkinin 50 g diş öğütün ve 100 g su ve şeker 100 gram yapılan sıcak şurubu ile karıştırın (şeker yerine Eğer propolis ile sıvı bal bir şurup olabilir). Günde birkaç kez 1 tatlı kaşığı sarımsak şurubu alın.

Ayrıca sarımsak içmeye çalışın. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 1-2 diş sarımsak doğrayın ve sıcak sütle seyreltin. Günde birkaç kez bu içeceğin camının yarısını içirin (küçük çocuklar için, dozaj 1 çay kaşığıdır).

Ballı sarımsak iksiri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, presin altında ezilmiş 50 gram sarımsak, 2 yemek kaşığı taze aloe suyu ve 4 çorba kaşığı bal ile karıştırın. Her sabah ve akşam bir çay kaşığı al.

Sarımsak kullanımına kontrendikasyon, bu ürüne karaciğer yetmezliği ve aşırı duyarlılıktır.

Burun için durulama

Kronik burun tıkanıklığını ortadan kaldırmak ve pürülan akıntıyı gidermek için, bu organa özel dikkat göstermelisiniz. Günde birkaç kez her gün, önerilen tariflerden birine göre burun boşluğunun bir yıkanmasını yapın. Bunu yapmak için, her bir burun deliğine ilacın en az ¼ fincanını dökün (küçük bir demlikle en iyi şekilde yapın). Yıkama hoş bir işlem değildir, ancak muazzam bir etki sağlar. Tıbbi sıvıyı önerilen tariflerden birine göre hazırlayın.

 1. Bir bardak ılık su D çay kaşığı deniz tuzu içinde çözün. Böyle bir çözüm burun boşluğunu nemlendirir ve kronik iltihabı ortadan kaldırır.
 2. 150 ml kaynamış su ile 50 ml taze aloe suyu karıştırın ve bu durulama sıvısını kullanın.
 3. İyi bir etki adaçayı ile tedavidir. Bitkinin çay kaşığı 3-5 dakika boyunca bir bardak su içinde pişirilir, gergin bir oda sıcaklığında et suyu burun boşluğuna dökülür.
 4. Mukoza zarını ve papatya infüzyonunu durulayabilirsiniz (2 çay kaşığı çiçeklenmeden bir bardak kaynar suya kadar).

Inceltme diş etleri

Kronik rinoparenjitde, bu tür bitkilerin infüzyonu ile gargara yapılması önerilir:

 • Papatya çiçeği - 40 g;
 • Adaçayı yaprakları - 40g;
 • Köksap kökü - 40 g;
 • Yaprak ve ookopodniki fındık - 40 g.

1 yemek kaşığı için 1 bardak su ekleyin, hafifçe kaynatın ve sıcak bir yerde 1 saat bekletin. Boğaz boğazını ılık sıvıyla yıkayın.
İşte başka bir tarif:

 • Papatya çiçeği - 50 g;
 • Çimen kekik - 20 g;
 • Kekik Çimi - 20g;
 • Adaçayı yaprakları - 10 g;
 • Nane yaprakları - 10 g.

Sıvı hazırlamak için, 3 yemek kaşığı bitkisel toplama ve ½ litre su kullanın. Bu karışım, kapağın altında 10 dakika boyunca düşük ısıda kaynatılmalı, sonra süzülmeli ve günde 3 - 4 kez çalkalanmalıdır.
Ayrıca, burnunuzu yıkamak için kullandığınız sıvılarla ağzınızı durulayın (yukarıdaki tariflerde).

Oral uygulama için otlar

Kronik rinoparenjitde, iltihabı hafifleten ve vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren otlar kullanılır (böylece vücut, haplar olmadan hastalıkla mücadele eder).
İşte kanıtlanmış bir bitkisel ilaç:

 • Papatya çiçeği - 20 g;
 • Menekşe çimen - 20 g;
 • Ihlamur çiçeği - 20 g;
 • Mürver çiçeği - 20 g;
 • Ahududu meyveleri - 20 g.

1 çorba kaşığı bitkisel karışımı 1 çorba kaşığı sıcak su ile birleştirin, birkaç dakika bekleyin ve küçük yudumlarda sıcak bir içecek içirin. Günde 3-4 bardak bu tür şifalı çay kullanın.
Tamamen kronik rhinofarenjit kurtulmak böyle bir ilacın düzenli alımı yardımcı olacaktır:

 • Gül kalçaları - 40 g;
 • Kızamık meyveleri - 40 g;
 • Rowanberry meyveleri - 20g.

Doğranmış meyve 1 - 1 ½ yemek kaşığı yerleştirin, 1 fincan ılık su dökün ve karışımı yavaşça ısıtın. Kaynatma işleminden sonra 3 dakika kısık ateşte pişirin, sonra süzün ve saf su ekleyin, böylece sonunda 1 bardak ilaç alın. Suyu ½ fincan miktarı 2 - 4 kez sarhoş olmalıdır.

Bir çay gülü bu hastalıkta yardımcı olur. Bu nedenle, mümkünse, bu bitkiyi kış için şekerle koruyun, ondan şifalı bir çay yapın. Pembe taç yaprakları, ağız ve burun boşluğunu durulayabilir. Kurutulmuş bir çay gülünüz varsa, bir bardak kaynar suya dökün, 1-2 çay kaşığı bal ekleyin ve bu içeceği tam olarak toparlanana kadar günde iki kez içirin.

Hastalıkların tedavisindeki deneyiminiz hakkındaki yorumları yazın, sitenin diğer okuyucularına yardım edin!
Malzemeyi sosyal ağlarda paylaş ve arkadaşlara ve aileye yardım et!

nazofarenjit

Rinofarenjit, orofaringeal tutulum ile karakterize inflamatuar bir hastalıktır. Akut rinofarenjit soğuktan sonra ortaya çıkan bir komplikasyondur. Bu yazıda, bu patolojiyi daha yakından tanımak, ana tedavi ve önleme yöntemlerini ele alacağız.

Rinofarenjit nedir

Rinit ve farenjit yakın ilişkili hastalıklardır. Rinoparenjit tedavisi bu iki hastalığın tedavisini gerektirir. Hastalıklardan biri tamamen iyileşmemişse, çoğu durumda akut rinofarenjitin maalesef ciddi şekilde tedavi edilen kronik bir aşamaya geçme riski vardır. Bu nedenle, böyle bir anı beklemeden, zamanla ortadan kaldırılması gereken bu hastalıklarla (rinit, farenjit) baş etmek gerekir.

 • Rinit, burun mukozasına sıradan bir burun akıntısı veya iltihaplanma sürecidir.
 • farenjit - boğaz mukozasının iltihaplanması. En sık olarak kataral hastalıklardan kurtulmuş olan hastalarda oluşur. Bakterilerden kaynaklanabilir. Semptomlar: boğazda ağrı ve karıncalanma, kuru öksürük.

Rinofaringitis - bu hastalıkları birleştirir. Yüksek ateş, kulaklarda tıkanıklık ve diğer semptomlar yaşam kalitesini ve refahı kötüleştirir. Rinofarenjitin nasıl tedavi edileceğini anlamak için, bu hastalığın nedenlerini araştırmaya değer.

nedenleri

Akut rinofarenjit, solunum yolu, alerjenler, kimyasal ve fiziksel uyaranlara nüfuz eden enfeksiyonlar tarafından kışkırtır.

 • Virüsler.
 • Bakteriler.
 • Alerjenler.

Burun ve boğazda iltihap oluşumuna katkıda bulunan faktörler:

 • Kötü beslenme;
 • vitamin eksikliği;
 • hipotermi;
 • kirli hava;
 • İç organların kronik hastalıklarının varlığı, ARVI.

Rinofarenjit formları

Catarrhal - kalın mukus, terleme ve hoş olmayan duyumların oluşumu ile boğaz iltihabı.

Pürülan - burunda iltihaplanma görülür, bu da irin görünümü ile birlikte görülür.

Kronik rinoparenjit, bu tür alt tipler içerir: atrofik, subatrofik.

Çoğunlukla yetişkinlerde rinofarenjit zayıf bağışıklığa bağlı olarak ortaya çıkar. Exciters - her türlü cocci.

Atrofik rinoparenjit, mukoza zarının yoğun bir incelmesidir ve atılan mukus oldukça kalındır. Bu değişiklikler nedeniyle, bu hastalığın semptomları nahoştur.

Rinoparenjit belirtileri ve belirtileri

Daha önce de belirtildiği gibi, rhinopharyngitis belirtileri rinit ve farenjit belirtileri bir kompleks tarafından belirlenir. Bunlar şunları içerir:

 • Boğazda, alında rahatsızlık ve ağrı;
 • Burundan kanın bir karışımı ile mukus izolasyonu;
 • Enflamatuar süreç kulakları etkilediğinde, işitme azalır ve bu bölgedeki ağrı yoğunlaşır;
 • Çoğunlukla bir yetişkinin sıcaklığı artmaz;
 • Bir doktor tarafından muayene edildiğinde, hiperemi ve ödem belirlenir;
 • Lenf düğümleri büyüklükte büyür.

Alerjik rinoparenjit

Bu tip hastalık rinofarenjitin standart formuna benzer ve inflamasyon alerjiktir. Hastalık, belirli bir alerjen tarafından kışkırtır, onu ortadan kaldırmak için, onunla teması engellemek gerekir. Burundan çıkan ve boğazda rahatça inen nazofarenkste bir iltihaplanma süreci vardır.

 • burun akıntısı;
 • arka duvarda mukus oluşumu ile kırmızı farinks;
 • öksürük.

Akut rinofarenjit

Bu tip hastalık ödemin karakteristiğidir, hücresel faktörlerin mukozaya girmesidir. Damar genişlemesi, nazofarenkse kan akımı. Bu işlemle birlikte kan dolumu, işitsel kanalların mukozasına aktarılır. Lenfoid doku alanında maksimum inflamasyon miktarı.

 • pus ile akıntı;
 • Hasta sıklıkla hapşırır ve burnunda kaşıntı hisseder;
 • sesin değişmesi;
 • gözler sulanıyor;
 • boğazda iktidar;
 • yutulduğunda hoş olmayan duygular;
 • sıcaklık artışı;
 • zayıflık.

Kronik rinofarenjit

Bu tip hastalığın nedeni, işlenmemiş rhinofarenjit veya rinit sonudur. Kronik bir formun ortaya çıkması için, orada sürekli olarak bulunan burun sinüslerinde çürük ve diş çürüğü bulunan dişler yeterlidir.

Çocuklarda Rinofarenjit

Bebekler için özel bir tehlike. Sıcaklık, mide bulantısı ve kusma ile takviye yüksek bir seviyeye kadar atlayabilir. Çocuk burun içinden nefes alamamaktadır, çünkü burun pasajları geniş değildir ve en küçük şişlik onları bloke eder. Bu sebeple, yiyecek reddetmesi, kötü bir rüya, bebek kaygı durumunda. Çoğu zaman, genel semptomlar sıvı dışkıya eklenir, çünkü vücudun direnci azalır ve komplikasyon riski vardır.

Çoğu durumda, çocuklarda rinofarenjit pnömoni veya bronşit geçer. Lomber farenjit, çok tehlikeli bir komplikasyon şeklidir. Bir doktordan yardım almak zaman açısından önemlidir, çünkü bu hastalık grip veya başka bir viral enfeksiyona semptomlarında benzerdir.

 • burundan sıvı boşaltım ilk şeffaf, daha sonra irin içine geçer;
 • ateş;
 • öksürük;
 • artan vücut ısısı;
 • mide gazı;
 • mukoza zarı gözeneklidir.

tanılama

Rinofarenjit tanısını doğrulamak için bir doktora danışın. Rinofarenjit kırmızı bir boğaz ve farinksin arka duvarında şişme varlığı ile karakterizedir.

Burun ve boğazda irin varsa hastanın ihtiyacı:

 • lökosit ve ESR sayısını gösteren analiz için kan bağışlamak;
 • Nazofarenksin patojenini belirlemek için, bir smear alınır.

Kronik rinofarenjit ile birlikte ek muayeneler aşağıdaki gibi sağlanır:

 • X-ışını;
 • burun endoskopi;
 • sinüslerin tomografisi ve nazofarenks;
 • endokrinolog, gastroenterolog, otalaringologist gibi doktorlarla muayene ve konsültasyon.

Alerjik rinofarenjit türü için test numuneleri tahriş edici maddeyi tanımlamak için sağlanmıştır.

Önemli bir nokta, tanının doğru tanımı ve diğer hastalıklardan farkıdır.

Hastanın uzun süre hasta olması durumunda, ELISA ve PCR üzerinde smear almanız, bakteriyopsi ve mikroskopi yapması gerekir.

Rinofarenjit tedavisi daha

Erişkinlerde rinofarenjit tedavisi bir doktor gözetiminde önerilmektedir.

Alerjik rinoparenjit, bu gibi yollarla tedavi edilir:

 • Antihistaminikler. Çocuklar için Fenistal ve Zirtek damla kullanır. Ergenler ve yetişkinler şurup Erius veya Suprastin tabletleri reçete edilir. Tedavi süreci bir haftadır;
 • Tahriş sebebi olan alerjeni ortadan kaldırmak gerekir. Hasta kendi başına algılayamazsa, laboratuvarda bir test yaptırmak gerekir;
 • Hormonal spreyler. Anti-ödem etkisi var. Günde birkaç kez uygulanmaktadırlar. Örneğin, Nazonex.

Akut rinofarenjit tedavisi

Hasta yüksek ateşten muzdarip ise - Ibuprofen veya Paracetamol reçete. Form sürümü - şurup, tabletler, mumlar.

Antiviral ilaçlar - Viferon, Anaferon, Arbidol, Kagocel. Kursun süresi beş gündür.

Hastalığın etken maddesi bakteri ise antibiyotikler önerilir.

Uygulamada, bu antibiyotikler sıklıkla kullanılır:

amoxiclav. Antibiyotik iki ana bileşenden oluşur: yarı sentetik penisilin-amoksisilin ve klavulanik asit. İlacın her bileşeninin belirli bir işlevi vardır. Amoksisilin, bakteri kabuğu üzerinde zararlı bir etkiye sahiptir. Sonuç olarak hücre duvarı elastikiyetini kaybeder ve çöker, bakteri ölür. Ancak çoğu patojen türü antibiyotiklerin etkisini engellemeye başladı. Bu nedenle amoksisilin birçok mikroorganizma için bir tehdit değildir.

Beta-laktamazlarla aktif olarak mücadele etmek için klavulanik asit sağlanır. Amoksisilin ile reaksiyona girerek, beta-laktamazlara karşı duyarlı olmayan antibiyotik molekülleri yapar.

Ağırlık kategorisi göz önüne alındığında, çocuklar için dozaj reçete edilir. İlacın önerilen formu bir tablet değil, bir süspansiyondur. Hastalığın hafif ve ılımlı bir formu ile, dozaj, ağır formda 1 kg vücut ağırlığı başına 20 mg'dır - iki katına çıkar. Pakette, her durumda dozu belirlemenize yardımcı olacak bir talimat var.

Azitromisin. Büyümelerini ve üremelerini durdurmaya yardımcı olan bakteri yaşamı için gerekli proteinleri üretmeyi mümkün kılmaz. Hazırlık bakteriyostatik etki ile karakterizedir. Antibiyotik geniş bir etki spektrumuna sahiptir, aeroblar, gram-pozitif aeroblar gibi birçok bakteri türüne karşıdır.

Çoğu zaman böyle bir dozun tedavisi için kullanılır: günde bir defa 500 mg. Azithromycin'i bir günde aynı zamanda almak daha iyidir. Kurs üç ila beş gün arasındadır.

Antibiyotiklerle kombinasyon halinde, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Burnu salinle veya deniz tuzu bazlı bir çözelti ile durulayın. Prosedür günde yaklaşık altı kez gerçekleştirilir.
 • Vibrocil, Otryvin, Nazivin - vazokonstriktör ilaçlar. Çocuklarda tedavi süreci beş günden fazla değildir.
 • Antiseptik özelliklere sahip çözeltilerle boğaz yıkayın (bitkisel infüzyonlar, tuz, Furacilin). Sanitasyon günde on kereye kadar yapılır.
 • Tantum Verde, Geksoral, Miramistin - farenks antiseptik ile orthreat.
 • Boğazı yağlamak için çok uygundur: Chloksidin, Lugol, Chlorophyllipt.
 • Burunda önerilen damlalar - Pinosol; Sialor, Protargol.
 • Çocuklara, mineral su ve tuzlu su bazlı inhalasyon nebulizeri önerilmektedir. Yetişkinler sıcaklığa maruz kaldıklarında buhar ve ısıtma araçlarına izin verilir.
 • Öksürük için ilaçlar. Kuru - Sinekod ile. Bir öksürük için, Mukaltin, Ascoril, Ambrobene.
 • Akut semptomları giderdikten sonra, hasta fiziksel prosedürlere girebilir - UFD veya UHF.

Geleneksel tıp

 • Yarım bardak ılık su 30 damla% 30 oranında propolise ihtiyaç duyacaktır. Çözelti durulama için hazırdır, günde en az dört kez uygulanır.
 • Boğaz nemlendirir ve yumuşatır bitkisel koleksiyon. Kireç ve marigold çiçekleri tek parça halinde karıştırılır, iki kısımda adaçayı. Toplamanın bir çorba kaşığı yaklaşık bir saat içinde 200 ml kaynar su dökülür, bir inhalasyon 20-30 ml gerekir.
 • Yarım bir bardak bal, sarımsaktan çok yulaf ekleyerek karıştırın. Her saat bir tatlı kaşığı al.
 • Yatmaya gitmeden önce, bir bardak sıcak bira içip, yatağa uzanıp kendinizi bir battaniyeye sarın.
 • Yarım kilogram çam tomurcukları 1.5 litre suya dökülür, yirmi dakika kaynatılır. Isıtıldıktan sonra, et suyu soğumadan, filtreden sonra gerekli değildir. Bir litre suya bir kilogram bal, 10 gram% 30 propolis ekleyin ve karıştırın. Buzdolabında saklayınız. Herhangi bir farenjit formu için günde üç kez 1 çorba kaşığı içilir.

önleme

Kendinizi rinofarenjitten korumak için doktorların tavsiyelerine uyun. Zamanında bulaşıcı hastalıkları tedavi edin. Giysiler hava şartlarında olmalı. Hipotermiden kaçının. Bağışıklık sistemini sürekli güçlendirin - önemli bir kural.

Oksolinovaja merhem bir grip ve rinit önlemek için yardımcı olacaktır. Hastalık solmuşsa, uzun süre sıcak ve kuru bir yerde kalmamaya çalışın.

Bebeklerin mentol içeren ilaçlar vermesi yasaktır çünkü nöbetlere neden olabilir. Yasak ve aerosol grubunda. Dehidrasyon ve boğazın kuruması insan vücuduna zararlıdır.

Şiddetli bir hastalık sırasında, sıcak sıvı içemeyiniz, hardal alçıları kullanıp kompresler yapamazsınız. Sağlığınıza iyi bakın!

Bir sonraki video, bir rinofarenjit hastalığı, nasıl tedavi edileceği, terapinin yokluğunda patolojiyle dolup taşan bir hastalık hakkındadır.

Rinoparenjit - çocuklarda ve yetişkinlerde semptom ve tedavi

Hızlı sayfa gezinme

Bu nedir? Rinopharyngitis, patolojik süreçte laringeal astarın tutulumu ile birlikte nazal kavitenin mukoza zarının akut inflamatuar lezyonlarının arka planına karşı gelişen bir hastalıktır. Ağrı sendromu, hiperemi ve mukoza zarının kalınlaşması eşlik eder. Hastalık hem yetişkin nüfusu hem de çocukları, daha sık - daha küçük çocukları etkiler.

Hastalığın klinik tezahürü, kendine özgü gelişimi ve ayırt edici özellikleri olan akut ve kronik seyirlidir.

Akut rinofarenjit belirtileri

Olguların% 90'ında, burun ve yutakta akut enflamatuvar reaksiyonların gelişimi, bunların mukozası olan mukus dokularının hücresel yapısı üzerindeki viral etkiye bağlıdır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarında, rinofarenjitin akut formu, grip viryonları, parainfluenza, rinovirüs veya adenovirüs patojeni etkisi altında gelişebilir.

Diğer durumlarda, hastalık provoke olabilir - vücudun artan hassasiyeti (irritanlara karşı alerji) veya mukus doku yapısına bakteriyel giriş.

Vücuda giren virüslerden farklı olarak aktif aktivitelerine hemen başlanır, bakteriyel flora vücutta kendini göstermeden uzun bir süre bulunabilir ve gelişmesi için uygun koşulları bekler:

 • vücudun hipertermi veya hipotermi faktörleri (aşırı ısınma veya şiddetli soğutma);
 • Catarrhal karakterinin tedavi edilmemiş hastalıkları;
 • zayıflatılmış fagositik savunma;
 • zararlı faktörler ve hastalarla temaslar;
 • kronik patolojilerin aktivasyonu.

Erişkinlerde akut rinofarenjit formunun semptomları ve semptomları, rinit veya farenjit seyrinde benzer semptomların belirtilerinin birleşiminden kaynaklanan canlı bir tabloya sahiptir. Bu nedenle, hastalığın kliniği kendini gösterir:

 1. nazofarenks boşluklar içinde rahatsızlık karıncalanma ve paroksismal hapşırma ve boğaz provoke yanma, aşırı kurutulmuş burun ve boğaz tecelli;
 2. Nazal kavitede posterior faringeal duvardan akan mukus kümeleri (genellikle pürülan);
 3. Burun akıntısına neden olan burunların serbestçe solunmaması;
 4. Kulaklarda sağırlık ve ağrı;
 5. Yutkunurken ve konuşurken ağrılı;
 6. Subfebril sıcaklığı;
 7. Nazofarenksin mukus yapılarının hiperemi ve ödemi;
 8. Sistemin lenf düğümlerinin inflamasyonu ve genişlemesi.

Bu durumda, hasta genel bir rahatsızlık hisseder, şiddetli halsizlik, uyuşukluğa eğilimlidir ve herhangi bir strese tahammül etmez.

Kronik Rinofarenjit Belirtileri

Kronik rinofarenjit formu, inopportunitede veya hastalığın akut formunun tedavisinin tamamen yokluğunda gelişir. Gelişmenin predispozan faktörü, farklı oluşumlardan kaynaklanır:

 • adenoid ve polypous bitki örtüsü (çoğalma);
 • burundaki septumun deformasyon süreçleri;
 • burun boşluğu yapısının konjenital anatomik patolojileri;
 • mantar enfeksiyonunun etkisi;
 • stres ve soğuk içecekler;
 • bağışıklık üzerindeki ilaç etkisi, işlevini zayıflatır.

Kronik rinoparenjit belirtileri uzun, bulanık bir akış paterni ile karakterizedir. Sıcaklık olmayabilir, ancak hastalığın alevlenmesi patolojik semptomlarda bir artışa ve şiddetinin, akut bir kliniğin tezahürlerine benzer olmasına neden olur.

Semptomatik bulgular, nazofarenksin mukoza dokularındaki enflamatuar reaksiyonların bir sonucu olarak, sadece hastalığın klinik formundan değil, aynı zamanda hastalığa ait türlere de bağlı olabilir. Nedensel faktöre bağlı olarak, alerjik bir patoloji, viral veya bakteriyel (aşağıda "türler" e bakınız) olarak ortaya çıkar.

 1. Katarr enflamasyonu;
 2. Granüler, iltihaplanma sürecine katılan farinksin tüm yapısal dokuları;
 3. Mukozanın atrofisi, farinks ve burun boşluğunda sinir uçlarının nekrozu ile kendini gösterir;
 4. Doku aşırı büyümesine yol açan hipertrofik;
 5. Subatrofik inflamasyon, mukus dokularının beslenmesinde rahatsız edici fonksiyonlar.

Rinofaringeal, uygun, spesifik semptomatoloji ile kendini gösteren her tip inflamatuar süreç.

Rinofarenjit Tipleri, Kurs Özellikleri

Alerjik görünüm Patoloji, bazı alerjenlerin burun mukozası üzerindeki etkisi nedeniyle gelişir. Hastalığın Semptomatoloji kuru öksürük, boğazda kaşıntılı ve ağrılı semptomlar ve burun, takviye edilmiş bir yırtılma (sulanma) salgılanan bir sıvının bir transparan substratı olarak ifade edilir.

 • Ayırt edici özelliği, yüksek bir sıcaklığın olmamasıdır.

Bakteri ve viralde Rinofarenjit, semptomatoloji benzerdir. Ifade edilir:

 • vücutta termoregülasyon işlemlerinin ihlali (bu ve diğer rinofarenjit formları ile sıcaklık kritik seviyelere ulaşır);
 • Boğazın güçlü bir acısı, yiyecek ve sıvı yemeyi imkansız kılıyor;
 • burun akıntısı ve tıkalı burun sinüslerinin gelişimi;
 • servikal bölgenin lenf düğümlerinde inflamatuar reaksiyonlar.

rhinopharyngitis viral kökenli gelişmesiyle birlikte, bu nazofarenjit herpes, bağışıklık fonksiyonlarının başarısızlık arka plan üzerinde uçuk enfeksiyonu vücudun virüs soyu aktivasyonu tecelli unutulmamalıdır. Patolojinin semptomları ortak ORZ enfeksiyonlarının bir kliniğine benzeyebilir.

nazofarenks mukoza tabakası etkileyen ateşli reaksiyonların süreçler, bakterilerin uygulanması ile oluşturulmuştur zaman, hastalığın karakteristik işaretler bademcik (bademcik) beyaz plak görünüm ve arka duvar nosoglotoki mukoza ile tamamlanmaktadır. Şiddetli klinik seyrinde, burun sinüslerinden kötü koku ile pürülan kalın akıntı vardır.

Rinofarenjitin en tehlikeli şekli meningokokal formdur.

Etken madde, mukoza dokularının derin yapısına nüfuz edebilmekte ve lenfatik ve kılcal damarlara hızla ulaşarak kanın içine girebilmektedir. Bu meningokokal enfeksiyonun hızlı yayılmasına, çeşitli organların ve beyin dokusunun yenilgisine katkıda bulunur.

 • Sağlık hizmetlerine zamansız bir şekilde başvurulması genellikle hastanın ölümüne neden olur.

Hipertrofik formda hastalıklar daha az ciddi problem değildir. Bu, burun ve yutak mukus yapısında geri dönüşü olmayan değişikliklerin oluşumunu provoke eden hastalığın uzun süreli (kronik) seyrinden kaynaklanır.

Patolojik değişiklikler lenf dokusunun retiküler liflerinin proliferasyonundan kaynaklanır ve nazofarenks dokularında kanın normal dolaşımını önler. Bu larinksin stenozuna (daralmasına) ve nefes alma sorunlarına yol açar.

Rinofaringeal atrofi ile formları, mukozal dokuların hücresel nekrozu süreçleri, onun tükenmesi ve yüzeyinde kortikal oluşumlar neden olur. Onları çıkarmak için herhangi bir girişimde, açık hemorajik süreçler meydana gelir.

Kronik catarrhal formu Yabancı nesnedeki hislerle boğazda hoş olmayan rahatsızlık ile karakterizedir. Burundan farenks akıntısına, bol pürülan akıntıya, kalıcı bir öksürüğe neden olur. Sabah, hastalar kusma neden olan balgam çıkarma sırasında güçlü bir pürülan balgam salgılarından muzdariptirler. Semptomatoloji şöyle ifade edilir:

 • lokal servikal lenfadenit;
 • mukus dokuların ufalanabilirliği ve hiperemi;
 • bademciklerin şişmesi (bademcikler).

Granül tipi Patoloji, ödem ya da mukoza dokusunun yapısal gevşemesi ve posterior ya da lateral faringeal duvarın dokularında lokal lenfadenit ile kendini gösterir.

subatrophic Rinofarenjit, değişen hava koşullarına duyarlılığı artmış olan hastalarda kendini gösterir. Kural olarak, bağışıklığı azaltılmış hastalarda soğuk mevsimde kendini gösterir. Semptomlar, hastalığın birçok formuna benzer olup, bunlarla kendini gösterir: vücut ısısında artış, burun akıntısı ve öksürük belirtileri, zayıflık ve lokal lenfadenit.

Çocuklarda rinofarenjit gelişimi belirtileri

Çocukluk çağında rinofarenjit şiddetli seyreden farklıdır, bu nedenle patolojiyi zamanında tanımlamak ve komplikasyonları önlemek önemlidir. Çocuklarda rhinofarenjit belirtileri ortaya çıkar:

 • sıcaklıkta keskin bir artış;
 • bebekler ve kusmalarda regurjitasyon;
 • Burun tıkanıklığı ve nefes alma zorluğu;
 • burundan salgılanan bir pürülan ve mukus salgısı;
 • öksürük ve ateş;
 • dispeptik bozukluklar ve uykusuzluk.

Çocuklar endişeli, halsiz ve huzursuzdur, yemeyi reddeder. Rinofarenjit çocuklarında karakteristik belirtilerin ve semptomların zamanında saptanmasıyla, hastalığın erken tedavisi, genellikle solunum sistemindeki enflamatuar reaksiyonların zeminine karşı gelişen karmaşık süreçlerden kaçınmaya yardımcı olacaktır.

Rinoparenjit tedavisi, ilaçlar

Akut rinofarenjitde ilaç tedavisi karmaşık tedaviden oluşur. İlk eylemi - zehirlenme semptomlarının giderilmesi ve serbest burun solunumu restorasyonu. Tedavi, hastanın durumunu hafifletebilecek önerilerle başlar. Bunun için, sadece birkaç basit kural gözlemlemek gerekir;

 1. Bol miktarda içme rejimini gözlemleyin;
 2. Tahriş edici, çok sıcak ve soğuk yiyecekleri hariç tutun;
 3. Sık sık havalandırmayı ve konutun nemlendirilmesini sağlayın;
 4. Gerekirse, dinlenme moduna bakın.

Rinoparenjitin tıbbi tedavisi kompleksi, preparatları içerir:

 • Antiviral ajanlar "Engistol", "Isoprinoside" veya "Remantadine" nin preparasyonları ve analogları formundadır.
 • Yüksek ateş antipiretik ilaçlar ile durdurulur: Parasetamol, Nurofen, Ibuprofen.
 • Şişlik, iltihap ve bol lakrimasyonu gidermek için antihistaminik ilaçlar "Laratidin", "Tavegil" ve "Cetirizine" formunda reçete edilir.
 • yutma sırasında ağrı, sen tablet, pastil çeşitli kaldırabilir ve lolipop "Dekatilena", "klorofilin", "Valium" ve "Septefrila" boğaz tedavisi, spreyler ve iyileştirici çözümler, "Miramistin", "Klorheksidin" ve "Lugol" bitkisel durular meşe kabuğu, adaçayı, okaliptüs ve calendula çiçeklerinin tentürleri üzerine hazırlanan çözümler.
 • burun ve boğazda mukoza astarı ıslatmak için tuzlu ve burun vazokonstriktör ilaçların sulama tedavileri tarafından atanır, "Mizah", "Aqua Maris", "protargola" ve "Collargol", "Vibrotsilom", "Nazivin", "Rinazolinom".
 • Soluma iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Bunu yapmak için, maden suyu, ilaç "Dekasan" veya her zamanki eczane salin kullanın.
 • Öksürük ortaya çıktığında, Erespal, Sinekoda, Linkas veya Lazolvana şeklinde çeşitli mukolitik ajanlar atanır.
 • Rinofarenjit bakteriyel genezi ile antibiyotik tedavisi seçilir.

Vazokonstriktif etkisi olan nazal damlaların ters etki yaptığı hatırlanmalıdır. Bir haftadan fazla bir süre ile alımları sırasında, mukoza zarlarında ödem gelişimini provoke ederler.

Kronik süreçte tedavi kullanılır:

 • nazofarenksin elektro ve ısıtma prosedürleri;
 • vitamin kompleksleri ve immünostimülanlar;
 • kuvars ışınımı ve alkali çözeltiler ile inhalasyon.

Gerekirse - lazer ve kriyoterapi, minimal invazif cerrahi girişimler kullanmak mümkündür.

Prognoz nedir?

Rinoparenjit başarıyla tedavi edilir ve ölüme yol açmaz. Yaşam beklentisi uygun olsa da, zamansız tedavi ile, astım, zatürre veya ağır bronşit gibi çeşitli karmaşık süreçler geliştirmek mümkündür.

Çocuklarda ve yetişkinlerde rinofarenjit: akut ve kronik

Enflamatuar bir süreç ile karakterize bir hastalık, Nazal kavite ve farinksin mukoza zarını etkileyen rinoparenjit denir. Çoğu zaman hastanın doktordan duyduğu rinit veya farenjit tanısı konması ilginçtir. Bununla birlikte, anatomik bölümlerin verilerinin yakın düzenlenmesi nedeniyle, bunlardan birinin enflamasyonu genellikle izolasyona devam etmez ve bitişik bölgeler buna dahil olur. Bu nedenle "rinofajiti" veya "nazofarenjit" tanısı konması daha doğru ve mantıklıdır. Farenks anatomik olarak hala sindirim sisteminin organlarını ifade eder ve aslında, ikincisinin ve solunum yolunun kesişme yeridir. Nazal kavite etkilendiğinde, hemen hemen tüm olgularda inflamasyon alt kısımlara, yani farinks, larinks ve trakeaya kadar uzanır. Bu, ya mekanik olarak basit bir şekilde, sıvının ayrılabilir sızıntısı ile ya da bir temas yöntemi ile olur: patojenlerin hastalıklı bir mukozadan sağlıklı bir şekilde doğrudan geçişi.

Üst solunum yolunun diğer enflamatuar patolojileri gibi, bu hastalık da akut ve kronik formlarda ortaya çıkabilir. Birincisi aniden ortaya çıkar, genellikle şiddetli semptomlarla karakterize olan nedensel faktörün etkisinden kısa bir süre sonra ve ikincisi - uzun vadede, klinik olarak kötü bir şekilde tezahür ettirilir, çoğu durumda birincisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Akut rinoparenjit akut ve pürülan olarak sınıflandırılır, burun ve iltihaplı kronik iltihaplanma, ayrıca akut, hipertrofik ve atrofik olabilir. Yukarıdaki formlara bölünme temel olarak, iltihabın türüne göre, sadece akademik, pratik değil, büyüktür.

Hastalığın nedenleri

Farinks ve burun boşluğunun mukoza zarındaki inflamatuar sürecin başlangıcı, aşağıdaki senaryolara göre ortaya çıkabilir:

1. İç organları kaplayan zarlardaki iltihaplanma, hasar sonucu ortaya çıkar. ve enfeksiyonu birleştirmek. Solunum yolunun iç yüzeyinde, normalde birçok enfeksiyöz ajan bulunur, ancak sağlıklı mukoza, mikroorganizmaların saldırılarına başarılı bir şekilde direnir ve hastalık ortaya çıkmaz. İkincisi mukoza zarının dokuları çeşitli zararlı faktörler tarafından zarar gördüğünde gelişir:

 • Yüksek ve düşük sıcaklıklar;
 • Toz ve diğer yabancı parçacıklar;
 • Kimyasal;
 • Aktif veya pasif sigara içilen sigaralar.

2. Hastalığa yüksek patojenik mikroplar neden olabilir: normal mukozada bulunmayan virüsleri, bakterileri, mantarları, mikoplazmaları, ancak havadaki damlacıklar yoluyla hastanın vücuduna girer. Bu tür enfeksiyonlarla, bir kişi yakın temasta bulunan kişiden enfekte olur.

3. Ek olarak, rinofarenjitin alerjik bir formu vardır, Hastanın bağışıklık sisteminin bir arızasının bir sonucudur. Patoloji, alerjenlere (inhalasyon ile) maruz kalmanın bir sonucu olarak ve bunlara karşı bir ters bağışıklık tepkisi sonucu oluşur. Bu durumda hastalığın başlangıç ​​faktörü, farenjit ve solunum yolunun diğer bölümlerinin iltihabı ile komplike olan alerjik rinittir.

Virüs rinoparenjitleri arasında en yaygın olanı rinovirüs, bakteriyel - stafilokok, streptokok, meningokok, pnömokoktur. Çoğu durumda, ağrılı süreç viral bir doğa enfeksiyonu ile başlar ve daha sonra bakteriyel ve / veya fungal flora birleşir.

Vücudun doğal savunmasını azaltan herhangi bir faktör, hastalığın gelişimine katkıda bulunur. Bunlar şunları içerir:

 • Sindirim sistemi hastalıkları;
 • Kalbin ve kan damarlarının patolojileri;
 • Endokrin sistemin bozuklukları;
 • hipotermi;
 • Stresli durumlar;
 • Açlık, hipovitaminoz, monoton ve kötü kalitede beslenme;
 • Alkolizm, aktif ve pasif içicilik, narkotik maddelere bağımlılık.

Klinik özellikleri

Nazofarenjit ana belirtileri:

 1. Farklı bir doğanın burnundan çıkma;
 2. Burun boşluğunda ve boğazda hoş olmayan duyumlar: yanma, kaşıma, kuruluk;
 3. öksürük;
 4. Burun tıkanıklığı;
 5. Yutulduğunda ve hatta istirahat halindeyken pürülan bir süreçle değişen şiddetli bir ağrı sendromu da vardır;
 6. Baş ağrısı;
 7. akıntısı;
 8. Uyuşukluk, zayıflık;
 9. Vücut ısısında hafif bir artış (pürülan nazofarenjit ciddi bir ateşle birlikte olabilir).

Çocuklarda bu hastalık yetişkinlerde olduğu gibi devam eder. Fakat iki yıla kadar yenidoğanlarda ve yeni yürümeye başlayan çocuklarda, patoloji, vücut sıcaklığındaki keskin bir artışla çok hızlı bir şekilde gelişebilir, üst solunum yolunun diğer bölümlerine hızla yayılır. Tedavinin yokluğunda, orta kulak, bronş ve akciğerlerin ciddi iltihaplarına kadar ciddi komplikasyonlarla tehdit eder.

Ek teşhisler

Bu durumda, genellikle gerekli değildir. Tanı hasta şikayetlerine, klinik muayene verilerine dayanır. Sonuçlar, aşağıdaki özelliklerin hepsinin ya da bunlardan bir ya da iki tanesinin tespit edilmesini içerebilir:

 • Nazal mukozanın ödem ve kızarıklığı;
 • Burundan yorulma;
 • Ses tonundaki değişiklikler (burun);
 • Farenksin arka duvarında mukus veya pürülan örtüler;
 • İki yıla varan bebeklerde dilin şişmesi;
 • Palpasyonda servikal lenf düğümlerinde ve hassasiyette artışlar.

Vücutta iltihaplanma sürecinin belirtilerini ortaya koyan genel bir kan testi yapın.

Şiddetli bir enfeksiyon şekliyle, hastalığa neden olan mikropların türünü ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılıklarını belirlemek için spesifik teşhisler yapılır. Bu etkili antibiyotiklerin atanması için gereklidir. Bu amaçla, nazal mukoza ve balgamdan yapılan yıkamalar muayene için alınır.

Kronik persistan rinoparenjit, azalmış immünitenin nedenini belirlemek için ek tanı gerektirebilir.

Hastalığın alerjik doğası tespit edilirse, alerjeni tanımlamak için testler yapılır.

terapi

Rinofarenjit ve ayrıca herhangi bir rahatsızlık tedavisi karmaşıktır. Bu hastalıkta klasik tıp geniş bir ilaç deposuna sahiptir. Ancak, rhinofarenjit insanların ilaçlarının oldukça etkili olduğu bir hastalıktır. Farenksin yıkanması ve yutulması için şifalı bitkilerin soğanı ve infüzyonlarının kullanımı yaygındır. Bu hastalığın tedavisi için halk hekimliğinde teknikleri kullanın:

 1. Farenksin bir kabartma tozu, hala maden suyu çözeltisi ile durulayın;
 2. Bu amaç için adaçayı, calendula infüzyonlarını kullanın;
 3. Pancar suyu ve Kalanchoe ekstresinin burnuna enjeksiyonu;
 4. Tıbbi bitkilerin çeşitli kısımlarının (plantain, althea, anne-ve-üveyotu, papatya, okaliptüs, elecampane, meyankökü ve diğerleri) infüzyonlarının ve et suyunun alınması.

Bu hastalıktaki doktor terapist çeşitli gruplardan ilaç atar. Temel olarak, bunlar semptomatik ajanlardır, akut rinofarenjittir, komplikasyonlara eşlik etmez, antibakteriyel ilaçlarla tedavi edilmemelidir.

 • Anestezik ve antiinflamatuar ilaçlar.
 • Antiseptik ilaçlar (iyot ve diğerleri içerir).
 • Antihistaminik ilaçlar.
 • Mukoza nazal damlalarının şişmesini azaltmak (dekonjestanlar).
 • Hastanın yaşam kalitesini azaltan kötü huylu öksürük varsa, öksürük hastalıkları. Küçük çocuklarda bu grup genellikle yan etki tehdidi nedeniyle kullanılmaz.
 • Yardımcı terapiler de rinofarenjitin ana semptomlarını ortadan kaldırmak için etkili ve reçete edilir. Bu, şifalı otlar özleri ile nemli sıcak hava ile inhalasyon ve bunlar olmadan, tahriş edici merhemler ile sürtünme, çok sıvı alarak içerir.
 • Hastalığın kronik formlarında, merhem, spreyler şeklinde lokal etki kortikosteroid preparatlarının uygulanması gerekebilir.

Bazı hastalarda nazofarenjit tedavisi plana antibiyotik eklenmesini gerektirebilir, ancak doktor bunları reçete yazıp yazmayacağına karar verir. İlacın seçimi ve dozu aynı olmalıdır.

önleme

Hastalığı önlemek için, aşağıdakileri yapmak gereklidir:

 1. Solunum yolu enfeksiyonlarına karşı korunmak için bireysel önlemler: maske takmak, hasta insanlarla temastan kaçınmak, burnun iç kabuğuna uygulanan oksolin merhem kullanımı, restoratif araçlar, multivitamin kompleksleri. Kötü alışkanlıklarla mücadele etmek için, uyku, iş ve dinlenme rejimini gözlemlemek, iyi ve çeşitli yemek yemek zorundadır. Ayrıca mevsim için doğal kaliteli kıyafet ve ayakkabı seçerek hipotermiye dikkat etmek gerekir.
 2. Genel önleyici tedbirler. Evde ve iş yerinde, binaların temizliğini izlemeli, havalandırmalı, havayı nemlendirme ve iyonize etmelisiniz.

Erişkinlerde rinofarenjit hastalığının özellikleri: semptomlar ve tedavi

Rinoparenjit - farinks ve burun mukozasının inflamatuar hastalığı, rinit ve farenjit birleşimidir.

hastalık daha çok çocukları etkiler, ancak yetişkinleri geçmez, ve tedavinin yokluğunda, rinofarenjit çoğu durumda tedavi edilmeyen kronik bir evreye gidebilir (sadece semptomların geçici olarak rahatlaması mümkündür).

Erişkinlerde rinofarenjit

Hastalığın gelişimi sırasında, mukoza zarının yüzeyini etkileyen nazofarenkste inflamatuar süreçler.

Hastalık tedavi edilmemiş sinüzit ve nazofarenksin diğer patolojilerine karşı hızla gelişebilir.

Kronik bir doğaya giderken Rinofarenjit üç formdan birinde oluşabilir: hipertrofik, catarrtal veya atrofik.

Hastalığın nedenleri

Bu virüslere aşağıdaki virüsler neden olur:

 • PC virüsü;
 • rinovirüs;
 • adenovirüsler;
 • influenza ve parainfluenza patojenleri.

Çoğu durumda, bu tür patojenler Tedaviye doğru yaklaşımla kolayca ortadan kaldırılabilir, ancak bu ancak hastalığın henüz ihmal edilmiş bir formda olmadığı durumlarda mümkündür.

Erişkinlerde rinofarenjit belirtileri

Böyle bir hastalık için, rinit ve farenjitde mevcut olan belirtiler aşağıdaki gibi karakteristiktir:

 • Nazofarinkste yanma, yanma ve kuruluk;
 • burun solunumu tıkanıklığı (bir veya her iki burun deliğine tıkanma sabit hissi);
 • burun mukus tıkanıklığı, ağır bir şekilde atılır ve bazı durumlarda kanın safsızlıklarını içerir;
 • şişme ve bölgede şişme nazofarenks;
 • Kulak ağrıları ve işitme bozukluğu (işitme tüpleri üzerinde iltihap yayılması ile);
 • lenf düğümlerinin büyümesi, Boyun ve boynun arkasında yer alır.

Sempmatoloji, farklı rhinofarenjit formlarıyla kendine özgü özelliklere sahip olabilir.

Akut rinofarenjit

Örneğin, en akut sızıntı hastalık şişlik en çok fark edilir, Gelişimdeki enflamatuar süreçler dokuların en derin katmanlarına ulaştıkça.

Bu form ile de gözlendi burunda artan yırtılma, hapşırma ve kaşıntı, mukusun burun akıntısı büyük miktarlarda, hastanın sesinin azalması, sıcaklıkta hafif bir artış (38 derecelik bir seviyeye), genel halsizlik, halsizlik ve baş dönmesi.

kronik

Çoğu zaman böyle durumlarda bir kişi kokuları ayırt etme yeteneğini kaybeder. Nazal solunumla ilgili ciddi zorluklar var.

Buna karşılık, hastalığın kronik formu, semptomatolojide biraz farklı olan aşağıdaki türlere ayrılır:

 • granül görünüm.
  Palatin bademcikler içinde ufalanabilir mukoza zarının en güçlü şişmesi, lenf düğümlerinin hacminde bariz bir artış vardır;
 • hipertrofik görünüm.
  Dış semptomlar çok belirgin değildir, ancak hastanın kendisi boğazda yabancı bir cismin varlığının öznel bir hissine sahiptir.
  Burundan mukus akıntısı, pürülan inklüzyonlar içerebilir, bazen hastalar mide bulantısı ve kusma görülür;
 • subatrofik görünüm.
  Boğazda boğaz hissi ve terleme hissedilir, kişinin sesi oturur, hemen hemen hiç sekresyon yoktur, ancak nazofarenksin yüzeyi aynı zamanda soluklaşır.

alerjik

Hastalığın başka bir şekli - alerjik.

Bu durumda, semptomatoloji akut ve kronik rinofarenjit ile hemen hemen aynı olacaktır, ancak tedavi süresi, patolojinin gelişimini tetikleyen alerjenleri ne kadar hızlı nötralize edebileceğine bağlıdır.

Inflamatuar süreçler bu durumda Nazofarenksin mukoza zarının tüm yüzeyini etkiler.

tanılama

Rinofarenjit varlığını tanımlamak anamnez ve görsel inceleme olabilir, Hangi farryngoscopy prosedürünü içerir (farinksin incelenmesi).

Faringeal dokular belirgin bir kırmızı renk tonuna sahipse ve larenksin arka duvarı şişirilir ve aynı zamanda kızarırsa, uzman teşhis "rinofarenjit" olur.

Bu hastalık kronik fazda şüpheleniliyorsa, ek olarak yapılabilir aşağıdaki teşhis prosedürleri:

 • Nazal sinüslerin BT'si ve nazofarenks;
 • X-ışını;
 • burun endoskopi;
 • bir pulmonolog tarafından muayene,gastroenterolog ve terapist.

Davranışı sırasında vazomotor rinit, nazal difteri, pollinozis ve diğer hastalıklar dışlanabilir.

Hastalığın uzun süreli seyri de Nazofaringeal mukozanın yüzeyinden smear alınabilir, ve genel bir idrar ve kan analizi de yapılır.

Erişkinlerde rinofarenjit tedavisi

Erişkinlerde rinofarenjit tedaviye entegre bir yaklaşım gerektirir, Farklı ilaçlar kullanılmalıdır.

Tedaviye genel yaklaşım

ancak Tedavi kalitesi genel önlemlerden etkilenebilir., Doğada terapötik olmayan, ancak iyileşme sürecini hızlandırabilir. Bunlar şunları içerir:

 • yatak ve içme rejimlerine uyum;
 • diyete sıkı sıkıya bağlı kalma ihtiyacı, yağlı, sıcak ve soğuk yemeklerin kullanıldığı yerler hariçtir;
 • günlük 1,5-2 litre sıvı içme (alkollü içecekler hariç);
 • odanın günlük havalandırması, hastanın bulunduğu yer.

Akut hastalık tedavisi

Hastalığın formuna bağlı olarak, uygun tedavi reçete edilir.

Etkilenen yüzeylere eşit olarak dağılırlar ve ödemin erken ortadan kaldırılmasına katkıda bulunurlar, nazal olarak uygulanırlar. Bu tür araçlar şunlardır:

 • fenilefrin;
 • nazivin;
 • ksilometazolin;
 • epinefrin;
 • nafazoline.

Bağımlılığı önlemek için, bu tür ilaçlar kısa süreli tedavi için başvur: Bu ilaçları 10 günden fazla kullanırsanız, etkinliklerinde ve yan etkilerin ortaya çıkmasında keskin bir düşüş olabilir.

Ayrıca, salin, dioksidin ve geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanılarak inhalasyonların yapılması mümkündür. miramistin (inhalasyonlar bir nebulizer ile gerçekleştirilir).

Paralel olarak yerel tedaviye başvurabilir - Flicatin, bioparox, mupirosin ile merhem şeklinde nazal mukozanın yüzey tedavisi ve fusafungin adı verilen bir antibiyotik ilacı.

veri Rinofarenjit semptomları tamamen ortadan kalkana kadar ilaçlar kullanılmalıdır., ancak bu bir ay içinde gerçekleşmezse - hastalığın kronik bir forma geçişi teşhis edilir ve bu durumda tedavi farklı olacaktır.

Rinofarenjitin kronik formu nasıl tedavi edilir?

Kronik formda rinofarenjit tedavisinde ilk sırada sanitasyon yapılır (ağız boşluğunun zararlı mikrofloranın geliştiği patojenik ortamdan temizlenmesi).

Bunun için, tüm hastalıklı dişleri tedavi etmek ve başka enfeksiyöz hastalıkların olmadığından emin olmak gerekir.

Boğazınızı ve ağrınızı birkaç gün boyunca% 1'lik bir tuzlu su çözeltisi ile yıkamak ve salin solüsyonu ile inhalasyon yapmak da mümkündür.

ancak Kronik formda kullanılan tüm araçlar sadece semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. ama hastalık ne ilaçlanmış ne de fizyoterapi yöntemleridir.

Hastalığın komplikasyonları

Hastalığa başlarsanız ve kronik veya ihmal edilmiş bir forma geçişine izin verirseniz, zamanla yan etkiler aşağıdaki gibi hastalıklarda oluşabilir:

 • larenjitin;
 • sinüzit;
 • bronşit;
 • orta kulak iltihabı;
 • inflamatuar süreçler, burun ve kulakları etkileyerek;
 • pnömoni;
 • bronkospazm.

Daha az ciddi bir sonuç, rinofarenjitin, tedaviye hemen hemen yanıt vermeyen kronik bir forma geçişidir: en iyi ihtimalle, kısa süreli remisyon gözlemlenebilir.

önleme

Rinoparenjit uzmanları tarafından önerilen koruyucu önlemler, esas olarak bağışıklığı güçlendirmeyi amaçlayan, Sonuç olarak, hastalığın gelişme riskini ve kronik forma geçişini azaltır.

Bu tür önlemlere öncelikle Vitamin komplekslerinin kullanımı, ayrıca vücudu temperlemek için önlemler.

Mümkünse Alkollü içecek ve tütün kullanımını sınırlamak gerekir.

Soğuk mevsimlerde hipotermiye izin vermemek önemlidir, rinofarenjit neden olan koşullu patojenik mikroorganizmaların daha aktif hale gelmesi ve patolojinin ilerlemesini provoke edebilen arka plan üzerinde.

Çok yağlı, keskin ve tuzlu yemekler hariç tutulmalıdır. Bir kişi ne tür içecekler tercih ederse içmeyin (çay, meyve suları, su, meyve içecekleri veya kompostolar).

Yararlı video

Bu videodan rinovirüs enfeksiyonu hakkında bilgi edineceksiniz - rhinofarenjit nedenlerinden biri:

Rinofarenjit, hastalıkları ifade eder. satın almak kolay, ama tedavi etmek oldukça zor.

bu nedenle Böyle bir hastalık gelişiminin ilk belirtilerinde bir uzmana danışmak gerekir, Anketin sonuçlarına dayanarak, doğru tedaviyi atayacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Neden mukus boğazda gidiyor ve nasıl kurtulacak?

Boğazda mukus birikmesi, hastaların bir kulak burun boğazına ya da terapistine danışmaları için yaygın bir nedendir. Bu belirti bir sıkıntıdır ve çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.

Propolis boğaz ağrısı nasıl uygulanır?

Propolis, tüm arıcılık ürünleri arasında en kullanışlı olanıdır. En sık görülen durumlarda, propolis tentürü, anjin içinde ve aynı zamanda propolisin kendisinden saf halde ve ondan yapılan yağda daha az sıklıkla kullanılır.