Loading

Hangi antibiyotikler tonsillit tedavisinde yardımcı olacaktır

Kronik veya akut bademcik iltihabının belirtileri ile mücadele etmek için modern terapötik yöntemler, güçlü antimikrobiyal ilaçlar kullanılmadan hayal edilemez. Bu kategorideki ilaçların kullanımı tam olarak doğrulanmış ve mantıklıdır, çünkü çoğu durumda bademcik iltihabı orijinin bakteri doğasına sahiptir. Çok daha az sıklıkla hastalık, virüs veya mantar mikroorganizmalarının bezlerinin dokularının nüfuzuna bağlı olarak gelişir. Bu nedenle, doktora gitmeden önce her zaman belirli bir hastanın tedavisinde hangi antibiyotiğin kullanılacağını seçmeye değer. Terapötik bir kursun oluşumu hakkında kesin bir karar vermenin en az rolü, hastanın boğazının bu kısmındaki mukozadan alınan smearların analizinden elde edilen bademciklerin yüzeyinin bakteri incelemesinin sonucudur. En etkili olduğu kanıtlanmış ve her türlü tonsillitin tedavisinde popüler olan çeşitli tiplerde antibiyotiklerin farmakolojik özelliklerini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Endikasyonları - bademcik iltihabı antibiyotiklerle tedavi edilsin mi?

Antibakteriyel ilaçları reçete edip etmemeye karar verin, ya da iltihaplı bademciklerin yüzeyindeki dış etkilere karşı koymaya karar verin, sadece doktor-kulak burun boğaz uzmanı veya bulaşıcı hastalık uzmanı tarafından belirlenir. Hastalığın enfeksiyöz ajanı çok küçük bir nicel popülasyonda temsil edildiğinde, bez hastalığının gelişiminde klinik durumlar vardır ve bu durumda bir antibiyotik kullanılması önerilmez. Böyle durumlarda, hastanın bağışıklık sistemine ve sindirim organlarının sağlığına zarar vermeyecek şekilde antibakteriyel tedavi ile erken evre bademcik iltihabı tedavisi önerilmemektedir.

Hasta bezleri yüzeyi üzerinde dış etki antiseptik çözeltiler kullanılarak durulama ve yıkama bademcik reçete edilir. Görüntüle ilaç bu kategori tabletler veya enjektabl antibiyotikler yanı sıra bireysel olarak seçilir, ancak çoğu doktor Miramistin, Klorheksidin, Furatsilinom kullanın. Bu yıllar içinde etkili olduğu kanıtlanmıştır sıvı antiseptik solüsyonlar ve bunların düzenli kullanım erken bir aşamada, gelişmekte tonsillit, kronik veya akut formları, bademcikleri tedavi etmek kısa bir süre için izin verir. Diğer iç organlarda toksik hasara neden olmaz.

Bu enfeksiyöz hastalığın gelişiminin sonraki aşamalarında tonsillit tedavisinde tıbbi yardım arayan hastalar, güçlü ilaçlarla antibakteriyel tedaviye girmek zorunda kalmaktadır. Onların durumunda, antibiyotik kullanmanın yararı sorusu prensipte değildir, çünkü orta şiddette bademcik iltihabı ve karmaşık formları, her zaman ve istisnasız tedavinin karmaşıklığına uyum gerektirir.

antiseptik çözeltiler ile bademcik yüzeyin durulanması, aynı zamanda hasta, ısıtma elektroforezi, uçucu yağlar ve et suları enflamatuar otlar solunması şeklinde fizyolojik işlemleri ziyaret etti. Böylece bademcikler bademcik iltihabı iyileşmesine yönelik terapötik sırasında temel unsur, kas içi enjeksiyon ile hastaya uygulanan antibiyotiklerin çıkıntı ya da o tablet formunda serbest içe doğru kullanır. Her halükarda, antibiyotik tedavisi olmaksızın ileri evre enfeksiyonlu bademcik iltihabından kurtulmak imkansızdır.

Erişkinlerde kronik tonsillitte adlar, fiyatlar ve antibiyotik kullanımı özellikleri?

Modern farmakolojik sanayi eşzamanlı antimikrobiyal, antienflamatuar, bağışıklık düzenleyici özelliklere sahip ve aynı zamanda bademcikler etkilenen mukoza şişmesi hastayı rahatlatmak ilaçların hasta bademcik geniş bir liste sunmaktadır. Aşağıdaki antibakteriyel ilaç türleri, değişen şiddetteki kronik bademcik iltihabının tedavisinde en iyi sonuçları gösterdi:

amoksisilin

Aminobenzil grubunun penisilin serisinin bir antibiyotiktir. Bu ilacın alınmasının terapötik etkisi, ilacın aktif bileşenlerinin, bakteriyel bir enfeksiyonda protein dokusunun sentezini bloke etmesi ve böylelikle mikropların bölünme doğal yeteneğini kaybettiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Patojenik mikroorganizmaların kantitatif popülasyonu azalmaya başlar ve bademciklerdeki enflamatuar süreç, sistematik olarak antibiyotiğin etkisiyle orantılı olarak ortaya çıkar.

İlaç streptokok enfeksiyonu tarafından kışkırtılan yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisinde kendini kanıtlamıştır. Tablet formunda üretilen ilaç kadar düşük 90 - daha sonra iltihaplı bademcik durulama amaç için kullanılan ya da başka tuzlu su ile seyreltildi ve (- 180 ruble fiyat 175) intramüsküler yoldan enjekte edilebilir süspansiyon için, paket 1 ve toz başına 100 $.

furatsilin

yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı tedavisi için bir ilacın Bu tür bir etki geniş spektrumlu antimikrobiyal özelliklere sahiptir. Bu ribozomal bulaşıcı mikroorganizma hücre yapısında değişiklikler yaparak, hastanın bademcikler bakteri florasını etkiler. Bu patolojik sürecin bir sonucu olarak, bakteriyel hücreler zayıflar ve hastanın bağışıklık sistemine daha önce direnç gösteremezler. Furatsilinom gargara için bir antiseptik solüsyon olarak serbest bırakılır ve 35 - maliyeti paket başına 130 ruble - 125 aralığında, ekonomik olan, sarı bir paket içinde şişe başına ve tabletler halinde 45 ruble.

sumamed

Antibiyotik, ilaç makrolidleri alt tipi azalid grubunun bir parçası. Hastanın vücuduna girmek hızlı bir şekilde kan içine emilir ve bademciklerin epitel dokularına ulaşır. Kronik bademcik iltihabına yol açan enfeksiyonu, ilacın aktif bileşenine temas eden her bakteri hücresinin dış duvarındaki proteinin biyosentezini bloke ederek bastırır. İlaçlar içindeki ilacın konsantrasyonu ne kadar yüksekse, terapötik etki o kadar iyidir. Bu nedenle, ilacı aynı anda alın, böylece dozajda azalma olmaz. Üretici tarafından bir tablet formunda paket başına 370 - 390 ruble bir fiyatta ve süspansiyonların hazırlanması için toz formunda (220 ruble) üretilmektedir.

Amoksilav

Her iki ilaç da blok kronik tonsillitin enfeksiyon yapıcı bir maddenin olasılığı, hücre bölünmesini ilerletmek için aynı aktif bileşenin mamul olduğundan farmakolojik özellikleri tarafından Amoksilav haklı, analog Amoksisilin atfedilebilir. Çoğu zaman, ilaç sarımsı bir renk tonu olan tabletler şeklinde reçete edilir. Maliyetleri ambalaj başına 375 ruble arasındadır.

Hasta, ilacı kas içine enjekte ederek tedavi görüyorsa, ilaç, paket başına 185-200 rublelik bir fiyata ampuller halinde satın alınabilir.

Lizobakt

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının tedavisi için kullanılan evrensel ilaçların yanı sıra, boğaz ve üst solunum yollarındaki diğer enfeksiyöz ve enflamatuar süreçlere aittir. Hastanın bezleri, kalıcı relapslarla birlikte herpesetik enfeksiyondan etkilendiğinde, viral etyolojideki kronik tonsillitin tedavisinde etkinliğini kanıtlamıştır. Yerel bağışıklık sisteminin koruyucu işlevinin düzenlenmesinde aktif rol alır. Tabletler Lizobakt, koruyucu kaplama ile kaplı 30 tablet içeren ambalaj başına 320 - 330 ruble arasında neredeyse her eczanede satın alınabilir.

Imudon

Bunlar rezorpsiyon tabletleri, maliyeti 440 ila 500 ruble arasında değişiyor. Böyle bir fiyat farkı, tabletlerin kronik bademcik iltihabından üretildiği üreticinin ülkesine göre değişir. Lokal bağışıklık sistemi üzerinde kuvvetlendirici bir etki yapan immün sistemi uyarıcı bir ilaçtır. İlacın bileşimi, uygun olmayan bir lizat kompleksi - patojenik bakteriler içerir. Bağışıklık, ilave dış mikroorganizmaların ağız boşluğuna girmesini düzeltir ve bakteriyel mikrofloranın baskılanması ile ilgili aktivitesini daha da gösterir.

Rotokan

Üretici tarafından bir şurup şeklinde üretilen doğal bir homeopatik tıbbi ürün. Bademcik iltihabından etkilenen bademciklerdeki enflamatuar süreci mükemmelleştirir. Boğazın hastalıklı kısmının epitel yüzeyinin kızarıklığını giderir ve şişkinliği giderir. Bir şişe Rotokan'ın maliyeti 45 ila 55 ruble. İlacın sabah ve akşam 1 çay kaşığı için alın. Bu ilacın kronik tonsillitin genel tedavisine yardımcı olarak kullanılması önerilmektedir.

Tonsilotren

En az 60 tablet içeren 1 ambalaj başına 550 ruble bir fiyata eczane olarak bulunabilen antibakteriyel bir ilaçtır. Kimyasal formülüne göre, Tonzilotren homeopatik ilaçları ifade eder ve kronik bademcik iltihabının tedavisine yöneliktir. Bileşiminde jelatinimsi zar haricinde pratik olarak hiçbir sentetik bileşen içermez. Şişmiş bademcikler iltihabı kaldırır, ağız ve larinkste lokal bağışıklık geliştirir.

Enfeksiyöz mikroorganizmalar tarafından zarar görmüş epitel dokusunun iyileşme süreçlerini uyarır.

augmentin

Gelişimin en ileri aşamalarında olan bademcik iltihabının kronik formunun tedavisinde etkili olduğu kanıtlanmış çok etkili bir ilaç. İlaç tabletler şeklinde üretilmektedir. Her paket 14 adet içerir. İlacın maliyeti 320 - 330 ruble. Geniş bir etki spektrumu olan bir grup yarı sentetik antibiyotiğe karşılık gelir. Gram-pozitif ve gram-negatif bakterileri yok eder. Augmentin, Staphylococcus aureus tarafından kışkırtılan kronik bademcik iltihabının tedavisinde kullanılabilir.

vilprafen

Pahalı, ancak Hollanda tarafından üretilen daha az etkili Vilprafen tabletleri, hastaya 540 - 550 rubleye mal olacak. Paket, bağırsağın ve midenin hassas mukoza yüzeyinin travmatizmini en aza indirmek için koruyucu bir kaplama ile kaplanmış 10 tablet içerir. Wilprafen bir antibiyotik makroliddir, bu nedenle bilim tarafından bilinen çoğu mikroorganizmaya karşı aktiftir. Ayrıca, en büyük miktarda bakteriyel enfeksiyonun yoğunlaştığı dokunun hücresel yapısına nüfuz edebilir. Bu, kronik bademcik iltihabı hücre içi mikropların neden olduğu ilacın çok kullanışlı bir özelliğidir.

Supraks

Yetişkin yaş grubundaki hastalarda kronik tonsillit tedavisi için antibakteriyel ilaç. Her bir paket, her biri 200 mg'lık 6 kapsülden oluşur ve sarımsı beyaz bir renkten koruyucu bir kaplama ile kaplanır. Kapsüller, çatlamadan su ile yıkanarak veya her bir tableti açmak ve içeriğini bir süspansiyon hazırlamak için suya dökerek alınabilir. Kapsül içindeki ilaç tozu hoş bir çilek aromasına sahiptir. İlaç streptokok dahil olmak üzere çoğu bakteriyel enfeksiyon suşlarına karşı etkilidir. İlacın maliyeti 745 ruble.

bitsillin

Kronik tonsillit tedavisi için enjekte edilebilir bir antibiyotiktir. Bu streptokok enfeksiyonu, Staphylococcus aureus, Salmonella, Proteus, pnömokoklar, Pseudomonas aeruginosa'nın patojenik aktivitesinin bastırılması için sentetik bir araçtır. Karton paketler halinde satılır. Her birinde 10 ml'lik 50 şişe (bir kas içi enjeksiyon) vardır. Ilacın maliyeti 650 ila 700 ruble.

Geksoral

Üretici tarafından birkaç farmakolojik formda üretilmiştir. Heksoral aerosol 180 ruble maliyeti. İltihaplı bademciklerin yüzeyinin durulanması için bir çözüm, hastaya şişe başına 270 rubleye mal olacaktır. Tabletler Hexoral 215 - 220 ruble. Antibakteriyel ilacın ana amacı bademciklerin dokularındaki enfeksiyonun tahrip olması ve enflamatuar sürecin uzaklaştırılmasıdır.

IRS 19

Kronik bademcik iltihabı antiseptik sprey fiyatı bir kutu için 500 ruble. İlaç, streptococcus, Staphylococcus aureus, Pseudomonas aeruginosa gibi bademciklerin boğazında ve dokularında bu tür enfeksiyöz mikroorganizmaları kontrol etmek için kullanılır. İlacı bağımsız bir ilaç olarak değil, karmaşık tedavi seyrinde kullanmanız önerilir.

Malavit

50 ml kapasiteli cam veya plastik şişelerde mevcuttur. Bir ilaç ile böyle bir balonun maliyeti 375 - 390 ruble aralığındadır. Bademciklerin enfeksiyöz hastalıklarının tedavisinde Malavit, patojen mikrofloradan salgı bezlerinin yüzeyini temizlemek için etkili bir antiseptik olarak kullanılır ve bu da hastanın iyileşme sürecini hızlandırır.

Tantum Verde

Tantum Verde ilacının bileşimi bademciklerin iltihaplı yüzeyi üzerinde antimikrobiyal bir etkiye sahip olan bir nonsteroidal kimyasal bileşik olan bir aktif madde olan benzidamindir. Bu geniş spektrumlu antiseptik bir aerosol formunda mevcuttur ve hastaya kutu başına 250 ruble kronik bademcik iltihabına mal olacaktır.

Biseptol

Beyaz tabletler şeklinde üretilmiştir. Üreticinin bulunduğu ülkeye veya firmaya bağlı olarak, tabletler koruyucu bir kaplama ile kaplanabilir. Her karton paketinde kırmızı renkte 30 tablet vardır. Bir antibakteriyel ilacın maliyeti 110 - 115 ruble arasındadır. Kapsamlı bir tedaviye dahil olması durumunda etkilidir.

Sinupret

Bu ekolojik olarak temiz bölgelerde toplanan bitki özlerinden oluşan doğal bir homeopatik preparattır. Kronik bademcik iltihabının sindirim için damla şeklinde ve bir draje olarak tedavi edilmesi için bir antibakteriyel madde mevcuttur. Farmanın farmakolojik formundan bağımsız olarak ilacın maliyeti 380 - 410 ruble aralığındadır.

Flemoklav

Tablet şeklinde üretilmiştir. Bileşiminde bir aktif madde amoksisilin içerir. Geniş spektrumlu bir antibakteriyel ilacın maliyeti, 20 parça miktarında sunulan tabletlerin ambalajı başına 320 rubildir. Bademcik dokularında kronik bademcik iltihabının gelişmesine neden olan gram-negatif ve gram-pozitif bakterilere karşı etkilidir.

eritromisin

Staphylococcus aureus gibi tehlikeli bir enfeksiyonu öldürme kabiliyetine sahip ilk tabletli antibiyotiklerden biridir. Kronik bademcik iltihabının ortaya çıkışını en çok uyandıran bulaşıcı mikroorganizma tipidir. Eritromisin mevcudiyeti için dikkate değerdir, çünkü maliyeti paket başına sadece 90 ruble olup, içinde kırmızı veya sarı koruyucu bir kabuk ile kaplı 20 tablet vardır.

streptocid

Etkilenen bademciklerdeki kronik enflamatuar sürecin kaldırılması için yardımcı antiseptik olarak davranır. Streptocide tabletler ağız boşluğunda çözülerek oral yoldan alınır. İlaç, her biri 10 tabletle kapatılmış kağıt paketler halinde üretilmektedir. Bu ilacın maliyeti 40-50 ruble. Streptocide etkili antiseptik özelliklere sahiptir, ancak kronik bademcik iltihabının tedavisi için istisnai olarak bağımsız bir ajan olarak kullanılamaz.

bioparoks

10 ml kapasiteli uygun bir alüminyum silindirde üretilen bir aerosol tipi antibakteriyel preparat. Ortalama olarak, 400 inhalasyon için bir şişe yeterlidir. Kronik tonsillit tedavisinde maksimum terapötik etkiyi elde etmek için bademciklerin bu ilaçla düzenli olarak sulanması tavsiye edilir. Bir kutu Bioparox'un maliyeti 320 ruble.

betadine

Bu ağız ve boğaz alanının dezenfeksiyonu için tasarlanmış% 10 antiseptik bir çözümdür. İlaç, bakteriyel mikroflorayı bastırma işleviyle mükemmel bir şekilde baş eder, bademciklerin yüzeyini pürülan bir tortudan temizler ve salgı bezlerinin oluşturduğu tıkacın lakazını temizler. 30 ml'lik bir plastik balonda üretilir. Bir antibakteriyel ilacın maliyeti 165-180 ruble.

tsiprolet

Florokinolon grubundan bir antibiyotiktir. Hindistan'da ilaç ve onun farmakolojik grubu - koruyucu kaplama ile kaplanmış bir tablet üretin. Uygulamanın terapötik etkisi, ilacın aktif bileşenlerinin bakteriyel enfeksiyonun DNA'sına girmesi ve mikropların bölünmesinden ve genetik bilginin aktarılmasından sorumlu hücre içi bağları bozması gerçeğinde yatmaktadır. Bundan dolayı, patojenik mikropların çoğalma süreci bastırılır. Tabletlerin maliyeti paket başına 122 ruble.

Listede listelenen antibakteriyellerin her biri kendi yolunda iyidir ve erişkin yaş grubundaki bir hastada teşhis edilen kronik bademcik iltihabı tedavisi üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir.

Bu listeden ne iyi yaklaşımlar ve çocukların tedavisi için?

Çocuğun vücuduna çok hassas olması için, çocuğun bademciklerinin dokularından patojenik bir enfeksiyondan kurtulmasına yardımcı olacak ve aynı zamanda yan etkilere neden olmayacak olan sadece antiseptik ajanların kullanılması önerilir. Çocukların tedavisi için, bu gibi ilaçlar:

Bir çocukta kronik tonsillitin klinik tablosunun şiddetine bağlı olarak, ilgilenen hekim pediatrist çocuğun ciddi sağlık durumunun gerektirmesi durumunda daha güçlü antibiyotikler reçete edebilir.

Önlemler ve kontrendikasyonlar

İstisnasız tüm antibakteriyel ilaçlar, insan sağlığına zarar verir, bu da onları tabletler biçiminde veya kas içi enjeksiyon şeklinde alır. Bu nedenle, kronik tonsillitin tedavisinde antibiyotiklerle yapılan önlemler ve kontrendikasyonlar aşağıdaki önerilerde bulunmaktadır:

 • dikkatle bu tür ilaçlara alerjik reaksiyonlara eğilimli kişilere antibiyotik almak;
 • Karaciğer ve böbrek hastalıkları olan hastalarda yetersiz işlevselliği ile ifade edilen antibakteriyel ilaçların kullanılması kontrendikedir;
 • Peptik ülser ve mide veya bağırsak mukozasının iltihabı olan insanlara tabletli antibiyotikler içemezsiniz;
 • Gebelik ve emzirme döneminde bebeğin meme antibakteriyel ajanları tarafından da kategorik olarak kontrendikedir.

Kronik bademcik formundan hasta acı bireysel özelliklerine bağlı olarak, tedavi eden hekim hasta odyolog yasağı diğer tıbbi kontrendikasyonlar haklı, antibiyotikler kaçınmaları önerebilir.

Antibiyotiklerin bademcik iltihabından yan etkileri

Çoğu antibakteriyel ilaç gibi, bu ilaç grubunun, kronik bademcik iltihabı tedavisi sırasında kendini gösterebilen yan etkileri vardır. Aşağıdaki yan etkilerin gelişimi mümkündür:

 • mide bulantısı, iştahsızlık, kusma, ishal;
 • hem alt hem de üst ekstremitelerdeki konvülsiyonlar ve titreme;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi, gece uykusuzluk ve uyanıklık saatlerinde uyuşukluk;
 • ağız kuruluğu ve tat duyumlarının kısmen veya tamamen kaybı;
 • sağ hipokondriumda ve midede ağrı hissi;
 • ağızda acı veren, kendiliğinden yeme sürecinde ortaya çıkmayan;
 • kırmızı döküntü, kovan gibi lekeler, şişlik ve bronşiyal spazmlar cilt görünümünde şeklinde alerjik reaksiyonlar.

, Doğası gereği, kökeni antibakteriyel ilaçların alınması bir sonucudur Kendilerinde böyle semptomlar, durumunda, tedavi derhal kesilmeli ve bu ilaçları tatbik doktora, danışmak, bu yüzden farklı bir terapötik kursu oluşturulmalıdır.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

Kronik tonsillit, KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biridir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuklar ve yetişkinler arasında yaygındır. Kronik tonsillit sırasında remisyon ve alevlenme periyodları vardır. Ve bademcikler içinde ve diğerlerinde enfeksiyöz ajanlar vardır. Çoğu zaman bunlar streptokok veya Staphylococcus aureus'dur. Uzun süreli sağkalımları, bademciklerin, kriptlerinin ve lakunların özel bir yapısı ile, yüzeyde bulunan enfeksiyonu yıkayan aynı hijyenik durulamalara ulaşması zorlaşır.

Semptomlar ve belirtiler hakkında kısaca

Remisyon döneminde hemen hemen hiç hastalığın parlak belirtileri yoktur. Bakterileri kendi içinde yakalamaya çalışan ve diğer organlara ve dokulara nüfuz etmelerini önleyen limofitik dokunun hiperplazisine (proliferasyon) bağlı olarak bademciklerin büyük boyutuna dikkat çekilmektedir.

Bir alevlenme sırasında, mikroplar gölgeden çıkar, çoğalır, çoğalır, yeni boşluklar yakalar ve tüm iltihap belirtilerine neden olur: şişlik, kızarıklık, ağrı ve ateş.

Bu zamandaki klinik tablo, akut pürülan boğaz ağrısına çok benzemektedir. Bademcikler sadece artmış, ancak şişmiş ve genellikle boşluklar bulunan irinli plak ile kaplı değil. Kızarıklık bademcikler, yumuşak damak ve kemer alanını kaplar.

Zehirlenme vardır (kaslarda, eklemlerde, baş ağrısında). Vücut ısısı yükselir. Artış ve olmak ağrılı lenf düğümleri çene ve boyun altında, enfeksiyon, bademcik bariyer halkası içinden kırılma, bir sonraki bariyer bölgesel lenf düğümlerine yolunda karşılaşır.

Bu bariyer kırılırsa, lenf mikroplarının akımı diğer dokulara ve organlara düşer: böbrekler, eklemler, kalp. Ayrıca, bağışıklık sistemi zayıflamış veya azalmışsa (AIDS, kanser, protein açlığı, önceki kronik veya sık akut enfeksiyonlar) kan enfeksiyonu (sepsis) gelişebilir.

İlaç seçim kriterleri

Enfeksiyonu baskılamak için ajan kolayca yumuşak dokulara nüfuz etmeli, imha için gerekli mikroplarda birikmeli veya konsantrasyonda büyümeyi durdurmalı ve ilacın günde makul sayıda kez alınabilmesi için yeterli bir süre boyunca bu konsantrasyonu muhafaza etmelidir. Bugün, bilinen şartlardan, bu şartlara uygun olarak, sadece antibiyotiklerden söz etmek mümkündür.

Uygunluk sorusu

Çoğu durumda kronik bademcik iltihabı randevu gerektirmez antibakteriyel ajanlar. Ayrıca, alevlenmeler yokluğunda antibiyotik, ilaca bağımlılığı teşvik ederek vücuda zarar verir!

Bununla birlikte, bu konu, belirli bir vakada ilacın yararını veya zararını belirlemesi gereken doktor ile bireysel olarak çözülmelidir.

Antibiyotik tedavisine ne zaman başlanır?

İdeal olarak, enfeksiyon sadece iltihaba neden olduğu ve vücudun bununla baş edemediği bir zamanda tedavi edilmelidir. Yani kronik tonsillitin alevlenme döneminde tedavi yapılması uygun olacaktır. Remisyon sırasındaki antibiyotik tedavisi haklı değildir, çünkü amaç ve hedeflerine ulaşmaz (enfeksiyon halinin başlangıcında bile enfeksiyonun tamamen ortadan kaldırılması).

Enfeksiyonu neden bir kez yok edemiyorsunuz?

 • Mikroplar her yerde yaşıyor. Onlar sürekli dışarıdan vücuda girerler. Kronik bademcik iltihabının nedeni, kişinin bağışıklık yanıtının yokluğunda olduğu gibi enfeksiyonla temas halinde değildir. Bu nedenle, bağışıklık sistemini güçlendirmek için vücudun bakterileri tek başına savaşmasına yol açacak bir gerileme daha yararlıdır.
 • yıllardır antibiyotiklerle çarpışan Mikroplar, ilaçları yıkan enzimleri üreten, onlara karşı savunma yeteneğini kazanmıştır. Bu nedenle, bir antibiyotik, her yeni bir kontak bakteri bu grup hayatta kalma ve ilaca sadece duyarsız değil elde değil, ilaçlar, benzer kimyasal yapıya sonradan çapraz reaksiyona girmesi gerçeğine yol açabilir.
 • Bakterisidal (mikrop öldürücü) olarak konumlandırılan antibiyotikler de vardır, fakat uygulamada sadece mikroorganizmaların büyümesini bastırır, popülasyonlarını azaltır, ancak bu hastada tamamen ortadan kaldırmaz.
 • Staphylococcus aureus, boşluklarda parietal çok katmanlı filmler oluşturan kolonilerde yaşamaktadır. Üst tabaka ilacın etkisi altında öldüğünde, koloninin altta kalan tabakaları mükemmel bir şekilde yaşamaya devam eder.
 • Tedavi genellikle, mikropun ilaca karşı hassasiyeti üzerinde önceden durmadan, geniş spektrumlu bir antibiyotik ile başlatılır. Çoğu durumda sonuç başarısızlık ve ikinci bir tedavi şeklidir.
 • Genellikle, mikropların antibiyotiklere duyarlılığı üzerine laboratuar testleri (çıkarılabilir bademciklerin ekilmesi), bakterinin bir grup ilaç tarafından öldürüldüğünü göstermektedir. Bununla birlikte, uygulamada, bu antibiyotiğin atanması, adapte olan mikropun tamamen tahrip olmasına yol açmaz.

Hangi ilacı seçmek

 • İlk serilerin ilaçları penisilindir. Sadece kronik tonsillitin alevlenme tedavi değil, romatizmal ateş ve hemolitik streptokokların neden olduğu glomerulonefrit gibi profilaktiruet hastalıklar. doğal penisilinler, çünkü uygunsuz bir dozaj rejiminin, yarı tablet ilaçlar (amoksisilin, flemoksin, oksasilin, ampisilin, tikarsilin, karbenisilin) ​​kaybolması durumunda, konumlarını korurlar. Bununla birlikte, günümüzde tanınan lideri klavulanik asit eklenmesi ile mikrobiyal enzimlerle karşı dirençli penisilin ingibitorozaschischennye olarak (amoksisilin klavulonat: flemoklav, panklav, amoksiklav, augmentin, ampisilin sulbaktam: ampiksid, sultamisilin, unazin) ve bir araya getirilen preparatlar (ampioks).
 • İkinci Sıra İlaçlar bugün (jozamisin klaritromisin,) makrolidler, hangi azitromisinin en popüler (azitral, sumamed, Hemomitsin) bulunmaktadır. Bu sefalosporinler ikinci (tsefurokvsim), üçüncü (seftriakson, seftazidim, seftibuten, sefiksim, tsefazidim) ve dördüncü (sefepim) üretimi içerir.
 • Staphylococcus aureus gelir durumlarda, kimlik aminoglikozid, böbrek (amikasin) ya da florokinolon daha az yan etkileri olan, tercihen üçüncü nesil kullanılır; ofloksasin (zanotsin, glaufos, kiroll), norfloksasin (kvinoloks, lokson, negafloks), lomefloksasin (ksenakvin, lomatsin) lefloksatsin, siprofloksasin (ifitsipro, kvintor), moksifloksasin, sparfloksasin (Sparflo), levofloksasin, gatifloksasin.

Popüler florokinolon - levofloksasin

Alternatif var mı?

Düzenli antibiyotik kullanımını engelleyecek ve kronik bademcik iltihabının alevlenmesinde eşit derecede etkili olacak bir yol var mı? bu tür bir tedaviye bir varyasyonu bademcikler hassas kullandırıcılardır antiseptik çözeltiler veya bakteriyofajların çözüm, yıkama edilir. Böyle tonzilgon gibi ilaçlar, bioparoks - En yardımcıları dramatik akut enfeksiyon sorunu çözmez. Alevlenmelerin sık atakları durumunda, bir seçenek olarak bademciklerin lazer eksizyonu düşünülebilir.

Dr. Komarovsky'den gelen antibiyotikler hakkında popüler (video):

Kronik bademcik iltihabı teşhisi konduğunda, doktor bir doktor reçete yazmalı ve antibiyotiklerle tedavi yapmalıdır. İlaçların kontrolsüz alımı veya alternatif tedavi yöntemleriyle keyfi olarak yer değiştirmesi, ağır sonuçlardan kaçınmak için kabul edilemez: sakatlık dahil olmak üzere yaşam kalitesi ve engellilik.

Kronik tonsillit tedavisi için antibiyotikler

Kronik bademcik iltihabından kurtulmak kolay bir iş değildir. Derste gidip ilaçlar ve vitaminler, geleneksel tıp ve hatta ev ilaçları. Ancak bu hayatı ağırlaştırıcı hastalıktan gerçekten garanti ve kalıcı olarak kurtulmak için bazen sadece antibiyotikler yardımcı olabilir.

Kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler nasıl yetkin bir şekilde seçilir ve uygulanır - makalenin konusu. Ayrıca, bu hastalığın durumunda hangi ilaçların yetişkinlere ve çocuklara yardımcı olabileceğini inceleyeceğiz.

Hastalığın özellikleri

Kronik bademcik iltihabı yetişkinlerde ve özellikle de çocuk popülasyonunda KBB hastalığında yaygındır. Bir kişinin ikamet yerine, mesleğine, faaliyet türüne ve diğer sosyal açıdan önemli işaretlere bakılmaksızın ortaya çıkabilir. Yaş ve cinsiyet de bir rol oynamaz.

Kronik bademcik iltihabı çoğu zaman sakin bir şekilde ilerler, ancak zaman zaman hastanın durumu keskin bir şekilde bozulduğunda alevlenmeler olur. Bu dönemde antibiyotikler haklıdır.

Kronik tonsillit için video antibiyotik:

Nedensel ajan - Staphylococcus aureus, en yaygın virüslerden biridir ve birçok alerjik doğa hastalığına neden olur. Stafilokokun sadece boğazı "kapladığı gerçeği", bademciklerin doğal yapısının, mikropların ve virüslerin erişilmesi zor bir yerde saklanmasının çok kolay olması gerçeğine bağlı olmasından kaynaklanmaktadır.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı, yetişkinlerde ve çocuklarda, yakın bir anjinadan sonra, pürülan belirtilerle ortaya çıkar. Eğer bademcik iltihabı tedavi edilmezse, zaman içinde bademciklerin bariyer koruyucu işlevlerini tamamen yitirmiş olmasına yol açabilir. Ayrıca, hastalığa başlarsanız, bademcik iltihabı değişen şiddet, artrit, kalp ve karaciğerin çeşitli patolojileri nefrit gibi sonuçlara yol açabilir.

Soğukta bir limonla zencefil ne kadar etkilidir ve nasıl doğru bir şekilde uygulanacağı bu yazıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Ama soguktan sonra sogutucunun ne kadar hizli bir sekilde geri dönmesi ve en iyisinin ne anlama geldii bu bilgiyi anlasilacaktir.

Ayrıca soğuk algınlığı ile kızılcık yapmayı öğrenmek için ilginç olacaktır: http://prolor.ru/g/lechenie/klyukva-pri-prostude.html

Hastalık nasıl ortaya çıkıyor?

İnsanlarda bademcik iltihabının hayatı nasıl karmaşık hale getirdiğini düşünün.

Genellikle çoğu zaman aldığı remisyonlar sırasında, kişi herhangi bir rahatsızlık hissetmez. Bu dönemde bademcikler hafifçe büyürler, ancak ciddi rahatsızlık çekmezler. Fakat maalesef bu süre stafilokokların aktivitesi kontrolden çıktığında diğerine dönüşür.

Hastalığın alevlenmeleri sırasında, mikroplar aktif olarak çoğalmaya başlar. Boğaz kabarmaya başlar, şişer. Bu durum bir kişiye ciddi rahatsızlık verir. Bu belirtilere ek olarak, boğaz genellikle çok acı verir, bir sıcaklık, güçlü bir ateş vardır. Bu dönemde, güçlü anjina ile duyuları karıştırmak çok basittir.

Alevlenme döneminde bademcikler, en güçlü rahatsızlık ve ağrıya neden olan pürülan kaplama ile kaplıdır. Boğazın hoş olmayan iltihabına ek olarak, kas ve eklemlerdeki ağrı da hissedilebilir. Baş ağrısı da hoş olmayan bir hastalığın sık rastlanan bir arkadaşıdır. Ancak, yetişkinler tarafından çocuklardan daha sık yaşanır.

Videoda, kronik bademcik iltihabında ne tür antibiyotik içiyor:

Çenenin hemen altında bulunan lenf düğümleri, boyut olarak artmakta ve basıldığında ağrılı hale gelmektedir. Bunun nedeni, mikropları dolaşım sistemine ve tüm organizmaya giden son bariyer olmalarıdır.

Enfeksiyon bu bariyeri geçerse, virüs iç organlarla enfekte olabilir: stafilokok karaciğer, böbrekler ve hatta kalbi etkileyebilir.

Bir kişinin AIDS, kanser, diğer hayatı tehdit eden rahatsızlıklar gibi ciddi hastalıkları varsa, o zaman bademcik iltihabı sonucu bir kan zehirlenmesi olabilir. Özellikle sık sık bu bağışıklık alt limitinde, tükendiğinde ve zayıfladığında olur.

Bir ilaç nasıl seçilir

Seçilen aracı kolayca vücudun yumuşak dokulara nüfuz kabiliyeti olmuştur gereklidir - bademcik ve aureus ele kurumlara aktif maddelerin garantili teslim sağlamak için gereklidir. İlaveten, ilacın, özellikle yardımın gerekli olduğu, vücut içindeki alanlara tam olarak odaklanabilmesi gerekir. Ve bu konsantrasyon uzun bir süre muhafaza edilmeli, böylece ilaç alımı gerekli minimum seviyeye indirilebilir.

Bugüne kadar, bu gereksinimler sadece modern antibiyotiklerle karşılanmaktadır. Bunların birçoğu, bademcik iltihabı ile hızlı ve güvenilir bir şekilde baş edebilmekte ve tüm hoş olmayan semptomları ortadan kaldırabilmektedir.

Ek olarak, remisyon döneminde kronik tonsillit antibiyotik tedavisinin gerekli olmadığını not etmek gerekir. Şu anda, güçlü ilaçlar almak temelsizdir. Daha da önemlisi, "sessiz" dönemlerde antibiyotik alırsanız, sadece vücudu zayıflatabilir. Gerçek şu ki, eğer vücut belirli bir ilaca alışırsa, yardım gerektiğinde buna doğru cevap vermeyecektir.

Video - antibiyotik tedavisi kronik bademcik iltihabı tedavisi:

Kronik tonsillit için antibiyotikler bir doktor tayin etmelidir. Bu bir ön koşuldur - sadece bu durumda tedavinin yan etki ve hoş olmayan sonuçlara yol açmadan düzgün bir şekilde yerine getirileceğinin garantisi vardır.

Hazırlık seçimi

Bademcik iltihabı için antibiyotikler genellikle iltihaplanma sürecini daha yavaş bir şekilde yok etmek için mümkün olmadığında sadece atarlar. Sıcaklık yükselir ve vücudun zehirlenme seviyesi artarsa, çoğu zaman antibiyotik almak dışında başka bir çıkış yolu yoktur.

Penisilin grubu - Kronik tonsillit tedavisinde en sık kullanılan antibiyotiklerdir. amoksisilin gibi ilaçlar tıkarsılın ve eşit derecede iyi diğer çocukları hem de yetişkinleri yardım etmek (Bu makaleyi anlamanıza yardımcı olacaktır, ancak anjina Flemoksin soljutab mu) Flemoksin (ama anjin ile Amoksisilin içme, bu makaleyi anlamalarına yardımcı) - sadece onları ayırt etmek dozaj. Bu araçlar, ucuz maliyet ve mükemmel kalite ile ayırt edilir.

Foto-amoksisilin

Eğer tonsillit en hızlı tezahürleri kurtulmak ve garantili olsun istiyorum Ancak, doktorlar Hazırlıkların mikrobiyal enzimlerin etkisiyle üstesinden gelebilen esaslı dayanıklı penisilin, seçim size öneriyoruz.

Bu ilaçlar Flemcolav, Sultamycillin, Amoxiclav (ama bu tür bir ilacın dozu, anjin için gereklidir, bu makalede belirtilmiştir) ve diğerleridir.

Fotoğrafta

amoksisilin ucuz ve bağırsaklarda hızlı emilim ile karakterize edilir ve sırasıyla - sindirilebilirlik doludur. İlacın dozu, tüm gerekli kriterleri dikkate alarak doktor tarafından seçilir. Genellikle 10 yıl sonra yetişkinler ve çocuklar günde üç kez 0.5 g amoksisilin alırlar. Ve işte amoksisilin ile sinüzit tedavisi makalede ayrıntılı olarak anlatılmaktadır.

İkinci ilaç dizisine göre klaritromisin (Claritromisin teva bronşitleri tedavi edip etmediği, bu makalenin içeriğini anlamada yardımcı olacaktır) sumamed (ama bu makalede anjin içinde Sumamed'in dozu nedir?), Azitral, yanı sıra Ceftibuten, Cefepime, Cefazidim. sefadroksü aynı zamanda çok etkilidir ve genellikle hapı aldıktan sonra 1.5 saat sonra hasta durumunun önemli bir rahatlaması hisseder. İlaç, vücuttan aşırı derecede yavaşça dışarı atıldığı için, günde sadece bir kez alın.

Fotoğrafta klaritromisin

Staphylococcus aureus ve bunun tezahürleri aminoglikozid preparatlarıyla baş etme konusunda mükemmeldir. Örneğin, amikasin - Böbrek fonksiyonu, Zanoacin, Loxon, Lomacin ve diğer ilaçlar ile ilişkili yan etkilere neden olmayan bir ilaç.

Fotoamisin üzerinde

Genellikle antibiyotik tedavisinin başlamasından sonra, durumun hafiflemesi 2-3. Günlerde zaten gözlemlenebilir. Bu nedenle, bu süre içinde antibiyotiğin gerekli etkiye sahip olmadığını fark ederseniz, bu konuda son derece önemlidir. Büyük ihtimalle, başka bir grubun ilacını kullanmanız gerekir.

Dikkat: Aşırı sıcaklık ve sıcaklıkta, antibiyotik alabilirsiniz, ancak bu tedavi bir doktor tarafından reçete edildikten sonra. Doktor ile görüşme henüz yapılmadıysa, olağan antipiretik ilaçları kullanın. Çocuğun kronik bademcik iltihabı geçirmesi durumunda bu kurala uymak özellikle önemlidir.

Ayrıca, sıcaklık zaten 38 dereceyi aştığında herhangi bir ateş düşürücü almanız önerilir. Bu işaretten önce vücut, enfeksiyonun kendisi ile mücadele eder ve rahatsız edilmemelidir.

İpuçları

Yukarıdaki ilaçların hepsi size veya çocuğunuza bir doktor tarafından önerildikten sonra alınmalıdır. Özellikle çocuğu ilgilendirirse, kendi başına antibiyotik tedavisine başlamaması şiddetle tavsiye edilir.

Antibiyotiklerle birlikte, diğer iyileştirici fonları almak da iyidir. Tıbbi bileşenler, antipiretik içeriği ile özel şeker dahil antiseptik ilaçlar olabilir.

Geleneksel tıp da hastanın durumunu kolayca hafifletebilir. Yani, soğuk kompresler, bitkisel ilaç infüzyonları, pancar suyu yararlı olacaktır. Lokal terapi kullanarak antibiyotiklerin etkisini arttırmak mümkündür.

Bu tür araçlar şunlardır:

 • gargara;
 • inhalasyon;
 • bademciklerin çeşitli tıbbi formülasyonlarla yağlanması.

Boğaz kızarma - Ayrıca kronik bademcik iltihabı için iyi olan en etkili prosedürlerden biri. Yıkamak için en yaygın kullanılan ilaç Tonzilor'dır.

Bir boğazın fotoğraf yıkanması üzerine bir hazırlık tonzillor

Kronik bademcik iltihabı sırasında hastanın tam barışı sağlamak çok önemlidir. Yetişkinlerin hastalık izni almaları ve işe gitmemeleri gerekir ve çocuk bu dönemde bahçeyi veya okulu ziyaret etmemelidir. Bu süre zarfında bedenin dinlenmeye ihtiyacı vardır, bağışıklık zayıflar, bu nedenle sağlık riskini artırmaya ve iş gücü kazanmaya değmez.

Çeşitli erişilebilir yollarla bağışıklık düzeyini güçlendirmek ve yükseltmek gerekir. Bunun için vitamin ve özel müstahzarlar almak önemlidir, taze meyve, sebze ve yeşillikler içinde bulunan doğal vitaminlerin faydalarını unutma. Sağlıklı ve güçlü bağışıklık, erken evrelerde hastalık ile daha hızlı ve etkili bir şekilde baş edebilmekte, alevlenme dönemlerinden kaçınabilmektedir.

Antibiyotiklerin alınması sırasında, ilgili hekimin tüm reçetelerini ve önerilerini yerine getirmek için ekli talimatları takip etmek gerekir.

İlaçlı çay, kahve ve diğer içecekleri içmeyin. Bu amaç için sadece saf su uygundur.

Antibiyotik kullanmak, zararlı mikroorganizmaların yok edilmesiyle birlikte, bağırsaktaki yararlı mikrokornayı olumsuz yönde etkilediğini unutmayınız. Bu nedenle, bu florayı yeniden kuracak olan probiyotikler aldığınızdan emin olun. Çocukları antibiyotiklerle tedavi ederken bu tavsiyeyi izlemek özellikle önemlidir.

Gördüğümüz gibi, kronik bademcik iltihabı ile antibiyotik almak, sadece alevlenme dönemlerinde gereklidir. Bu, hoş olmayan semptomlardan kurtulmak ve bir insan için hayatı kolaylaştırmak için güvenilir bir yoldur. Doktorun reçetesine göre antibiyotikleri seçin ve dozajı kesinlikle gözleyin - bu durumda, bademcik iltihapları çabucak yanmaya başlar.

Kronik tonsillit için antibiyotikler nelerdir?

Kronik tonsillit tedavisinde kullanılan antibiyotikler nelerdir? Bu soru birçok hasta için ilgi çekicidir. İlk önce şu soruyu anlamanız ve cevaplamanız gerekiyor: kronik bademcik iltihabı nedir? Kronik bademcik iltihabı bademciklerin periyodik iltihaplanmasını provoke eden bir hastalıktır. Bu hastalığın iki dönemi vardır: alevlenme ve "uyku modu", yani hastalık tamamen tedavi edilemez - sadece ağırlığını önlemek mümkündür. Akut fazlardan korunmak için, zamanında bir doktora danışmanız ve reçete edilen reçeteyi takip etmeniz gerekir.

Bu hastalıkta ortaya çıkan belirtiler

Bu hastalık, sondan önce tedavi edilmeyen, akut anjinaya benzer kabul edilir. Sonuç olarak, hastalığın tüm semptomları ve bulguları kaybolur ve altta yatan virüs kalır ve geçici hastalığı bazı virüslerden veya ARI'dan daha tehlikeli olan kronik bir hastalığa dönüştürür.

Kronik bademcik iltihabı kendini göstermez ve akut bir dönem oluşana kadar yaşamı etkilemez. Genellikle doktorlar teşhisin doğru olmadığını yazarlar, çünkü kronik bademcik iltihabı kronik boğaz ağrısının bir parçası olmasına rağmen, bunlar biraz farklı şeylerdir ve farklı tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bazı KBB'lerde, kalitatif bir muayeneye tabi tutulmak ve sadece tedaviye devam etmek gerekir.
Bu hastalık, hastalık tipini nitelendirmek için karmaşık sistemlere sahip değildir, sadece hastalığın iki şekli vardır: basit ve toksik-alerjik. Aralarındaki farkı anlamak için, hastalık gelişiminin türünü ve kronik tonsillit dönemlerini gözlemlemek gerekir.

Gözlemlenirken, hastalığın basit formunun anjinadan farklı olmadığı sonucuna varabiliriz, bu yüzden sadece deneyimli bir doktor kesin tanı koyabilecektir.

Hastalığın başka bir şekli daha ağırdır ve bu nedenle iki derecelik şiddet vardır. Farkları nedir? Birincisi, bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkarsa, hastalığın ikinci derecesine başka bir enfeksiyon eşlik edebilir.

Hastalığın ikinci derecesinin belirtileri:

 • En standart, herhangi bir enflamatuar hastalıkta olduğu gibi: ateş, bir zayıflık hissi, hızlı gelen yorgunluk;
 • boğazda hoş olmayan duyular, ağrı;
 • zayıflık ve rahatsızlık hissi, kalp yetmezliği gibi belirtiler;
 • eklemlerde acı verici duygular, sadece yürürken değil, aynı zamanda sakin bir durumda da.

Birçoğu için, son belirtiler tuhaf olacak, hatta korkabilirler, çünkü ortak bir bademcik iltihabı gibi ve daha önce sağlık durumunda böyle bir tezahür yoktu. Korkmayın, çünkü ikinci derece kronik bademcik iltihabı için çok karakteristiktir.

Neden enfeksiyon tamamen iyileşemez?

Pek çok kişi bu soruyu soruyor, çünkü zahmetli yaralardan kurtulmak, barış içinde yaşamak ve hastanelerde her zaman sınavlara girmek istemiyorsunuz. Hastalığı tamamen tedavi etmek imkansızdır ve bunun için birkaç neden vardır:

 1. Mikroplar her yerdedir. Hastalık sırasında, iltihaplanma bağışıklık sistemini kısmen bastırır, yani hastalıktan önce olduğu gibi artık uyarılabilir değildir. Bu nedenle, çeşitli vitamin kompleksleri, spor ve doğru beslenme ile bağışıklığı güçlendirmek için tüm çabalarımızı yönlendirmek daha yararlı olacaktır.
 2. Antibiyotikler, bu hastalıklarla mücadele etmenin en etkili yolu değildir, çünkü antibiyotiklerin kullanımı sırasında, virüsler kendilerine karşı kendilerini savunmayı öğrendiler, yani, tıbbi enzimleri yok etmeyi öğrendiler. Bu ilaçları her seferinde uygularsanız, mikroplar sadece bu ilacı değil, aynı zamanda dayanıklılık ve başkalarına karşı da direnmeyi öğreneceklerdir.
 3. Mikropları öldürdüğü iddia edildiği için en etkili olan antibiyotikler vardır, ancak bu tam olarak doğru değildir. Aslında, yeni bakterilerin gelişmesini engeller ve çoğalmasını engeller, sayılarını azaltır, ancak öldürmezler.
 4. Mikropların antibiyotiklere adaptasyonundan dolayı etkisiz tedavi. Yukarıda söylendiği gibi, en güçlü antibiyotikleri kullanır ve son fazı beklerseniz, muhtemelen hastalığı tedavi edemezsiniz, bu da onu kronik olana çevirecektir.
 5. Genellikle doktor kan bağışında hastaya testler gönderir ve bakteriyi öldürebilen bir antibiyotik listesi verilmiştir, ancak pratikte her şey bu kadar şeffaf değildir. Analiz olumlu bir sonuç gösterebilir, ancak insan vücudunda tamamen farklı bir ortam olabilir, bu yüzden uzmanlar yanlış listeyi alabilirler.

Antibiyotikler nasıl yardımcı olacak?

Hastalığın maksatlı tedavisi için, hastalığın kaynağından kökeninden başlayarak, iltihaplı bademciklerin tedavisinden başlanması gerekir. Bunu yapmak için başlangıçta tüm mikropların ağız boşluğunu temizlemek gerekir. Genellikle, bademciklerin saflaştırılmasına ve mikropların nötralize edilmesine etkili bir şekilde yardımcı olacak bir vakum cihazı ile bir işlem kullanılır.

Vakum aparatı, kronik anjinadan muzdarip hastalara da önerilebilir. Bu tür bir tedavi çok önemlidir, özellikle bazı insanlar için bu tek çıkış yolu. 25 yaşın altındaki hastalar bu hastalığa çok duyarlıdır, çünkü bademcikler vücudun koruyucu işlevini yerine getirirler ve iltihaplanma bunu engeller.

Kronik tonsillitin alevlenmesiyle, penisilin grubunun antibiyotikleri reçete edilir:

Makrolidler ayrıca tedavi için kullanılır:

Hastalık Staphylococcus aureus'a neden olursa, uygulayın:

Özetlemek gerekirse, kronik hastalıkların asla hoş ve güvenli olmadığı söylenmelidir.

Herhangi bir hastalık zamanla tedavi edilmezse bir kişi için tehlikeli olabilir, bu nedenle doktora zamanında başvurmak gerekir.

Bazı durumlarda, bademcikler (bademcikler) kaldırmak için gereklidir. Bu acı verici olmayan bir işlemdir, ancak vücudun bağışıklığını zayıflatabilir, ancak enfeksiyon kaynağının gövdesini rahatlatır.

Yılda 3-5 kez hastaysanız, bademciklerin çıkarılması ve böylece hayatınızı kolaylaştırmanız gerekir. Dahası, bağışıklık eksikliğini telafi etmek için, diyetinizi egzersiz ve vitaminlendirmeniz gerekir.

Kronik tonsillit hangi antibiyotiklerle tedavi edilir?

Kronik tonsillit tedavisi zor bir iştir. Bazıları, çok sayıda farklı ilaç alıp, farklı yöntemlere başvurarak hastalıktan kurtulmayı dener - hem geleneksel hem de geleneksel tıp. Ancak, bu hastalığı gerçekten uzun süre unutmak için antibakteriyel ilaçlar gereklidir.

Kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler, sadece başka yol ve yöntemler iltihabın gelişimini durduramadığında kullanılmalıdır. Sıcaklık yükselir ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkarsa, antibiyotik kullanımı kesinlikle haklıdır. Sonuçta, onlardan yararları, yan etki riskinden çok daha büyük olacaktır. Kronik tonsillit ile hangi ilaçları alabilirim ve nasıl yapmalıyım?

Makalenin içeriği

Genel tıp nasıl seçilir

Doktor kronik bademcik iltihabı teşhis ederse ve antibiyotiklerle tedaviden kaçamazsa, en etkili ilacı bulmanız gerekir. Seçilen ilaç, vücudun yumuşak dokularına kolayca sızabilir. Her şeyden önce, aktif maddelerin bademciklere ve nazofarenks içine, örneğin stafilokoklar tarafından ele geçirilmesi sağlanmalıdır. İlaveten, ilacın, özellikle yardıma muhtaç olan yerlerde, uzun süreli konsantrasyona sahip olması gerekir. Alınan tablet sayısını (kapsül, süspansiyon) azaltmak için bu gereklidir. Bildiğiniz gibi kesinlikle zararsız ilaçlar olmaz. Bu nedenle, iyileşmek için daha az hap gerekiyordu - daha iyi.

Bugün, sadece modern antibakteriyel ilaçlar tüm bu gereksinimlere karşılık gelmektedir. Çoğunlukla hızlı ve etkili bir şekilde kronik bademcik iltihabı ile başa çıkmak ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırır.

 • Penisilinler. Bu kategorideki antibiyotikler çoğunlukla kronik tonsillit ile tedavi edilir. "Amoxicillin", "Flemoxin", "Ticarcillin" ve benzerlerinin yardımıyla hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ağırlaştırılmış anjinaları tedavi edebilirsiniz. Fark sadece dozajda olacaktır. Bu ilaçlar nispeten ucuz ve çok yüksek kalitededir. Örneğin, "Amoksisilin" in karakteristik özelliği bağırsakta hızlı emilimdir. Bu mükemmel sindirilebilirliğini gösterir. İlacın bireysel bir dozajının seçimi sadece tüm nüansları dikkate alarak bir doktor tarafından ele alınır. Kural olarak, 10 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar bu ilacı günde üç kez 0,5 g almalıdır.
 • Kalıcı penisilinler. Kronik bademcik iltihabı semptomlarını en kısa sürede ve nüks karşıtı garantiyle ortadan kaldırmak istiyorsanız, sözüm ona kalıcı penisiline dikkat etmelisiniz. Bu, mikroorganizma enzimlerinin zararlı etkileriyle mükemmel şekilde savaşan geliştirilmiş bir çeşittir. Bu tür ilaçlar arasında, en popüler "Amoksiklav", "Flemoklav", "Sultamycillin" ve benzerleridir.
 • Makrolidler ( "klaritromisin" "Sumamed" ve "Azitral") ve sefalosporinler ( "seftibuten" "Sefepim", "Ceftazidime" ve "sefadroksil") verimlilik penisilinler daha düşük düzeydedir. Yeterince hızlı hareket ediyorlar. Tam anlamıyla, ilk hapı aldıktan bir buçuk saat sonra durum önemli ölçüde iyileşir. Bu ilaçların vücuttan çok yavaş çekilmesinden dolayı, günde sadece bir kez alınabilirler.
 • Aminoglikozitler. Kronik tonsillitin başlamasından altın stafilokok sorumlu ise, aminoglikozit kategorisindeki ilaçlar buna karşı kullanılmalıdır. İyi kanıtlanmış "Amikatsin". Böbreklerin muzdarip olduğu hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca Zanoacin, Loxon, Lomacin ve benzeri ilaçları da kullanabilirsiniz.

Kural olarak, bir kişi antibiyotiklerle bademcik iltihabı tedavisine başladıktan sonra, durumu 2 ya da 3. günde hafifletilir. 3 gün geçtiyse ancak somut bir etki söz konusu değilse, doktora bunu bildirmek gerekir. Görünüşe göre, aldığınız ilaç uygun değildir, yani başka bir kategoriden bir ilaç seçmeniz gerekir.

Yerel Terapi

İyileşme sürecini hızlandırmak için genel eylem antibiyotikleri yeterli olmayacaktır. Yerel antibakteriyel ilaçların ek alımına ihtiyaç vardır. Bu tür tedavi yöntemleri, boğazın tıbbi solüsyonlarla durulanması, bademciklerin özel bileşimlerle solunması ve yağlanması ile temsil edilir.

 1. Lokal antibiyotik tedavisinin en etkili yöntemlerinden biri, bazı sülfanilamid veya penisilin solüsyonunun yardımıyla iltihaplanmış lacunaların yıkanmasıdır. Bu prosedürlerin seyrinin süresi 7 ila 10 gündür. Ve lacuna her gün yıkanmalı. Yüksek kaliteli bir yıkama için, bir şırınga gereklidir.
 2. Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçların alevlenmesi intratonsiller veya paratonziller yöntemi (bir ilacın doğrudan palatine bademciklere sokulması) şeklinde uygulanabilir. Bu apse çok derin ve ulaşılması zor ise, yıkamaya mükemmel bir alternatiftir. Sıklıkla, yukarıdaki prosedürler için penisilin kategorisinden antibiyotikler kullanılır.
 3. Kronik tonsilit içinde bademcik durumu yetişkinlerde antibakteriyel preparatov.Angina kullanarak pozitif bir etki inhalasyon ve boğaz sulama tedavi "bioparoks" ambazone " Stopangin 've' Grammidinom" sahiptir.

Hamile kadınlarda kronik tonsillit tedavisi daha

Hamilelik sırasında artmış kronik tonsillitin antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilmesi önerilmemektedir. Ve ilk üç aylık dönemde ve kategorik olarak yasaklanmış. Bununla birlikte, bu durumda herhangi bir tedavinin tamamen yokluğu hem kadın hem de fetus için daha az tehlikeli değildir. Çocuğun hayati organları döşendiği bir dönemde hamile bir kadının yaşadığı herhangi bir enfeksiyon gelişimini bozarak çeşitli patolojilere yol açabilir.

Neyse ki, bugün hamilelik sırasında alınabilen şiddetli kronik bademcik iltihabına karşı etkili mücadele için ilaçlar vardır. En güvenli antibakteriyel ilaç Flemoxin'dir. Başlıca avantajı, midenin duvarları tarafından hızla emilmesi ve vücudu mümkün olduğunca çabuk terk etmesidir. Ancak, aracın etkinliği bu durumdan düşmez. Bu ilacın vücuttan yüksek oranda atılımı nedeniyle, fetüse zarar vermez.

Bebeğin doğum için bekleyen kadınlar da kronik bademcik iltihabı "Amoksikarom" tedavi edebilir, "Amoksonom", "Danemoksom", "klavulanat" veya "Medoklavom". Listelenen ilaçlar en az 14 gün boyunca alınmalıdır. Aksi halde tedavi etkisiz olacaktır.

Hamile kadının terapötik seyrini tamamladıktan sonra bakteriyolojik bir analiz geçirdiğinizden emin olmalısınız. Bu iyileşmeyi teyit etmek için gereklidir.

Antibiyotik almak nasıl

Kronik tonsillit için antibakteriyel ilaçlar almanın beklenen etkisini elde etmek için, çeşitli kurallara uymanız gerekir. Kendinden merkezli olmak son derece arzu edilmez. Talimattan asgari bir sapma bile, sivilcelerin gelişimine veya sonuçların olmamasına yol açabilir. Ana önerileri sıralıyoruz:

 1. Ekteki talimatlarda açıkça belirtilen ilacın dozaj ve aralıklarını takip etmek gerekir. Doktor talimatlarda yazılanlardan farklı olan randevular yaptıysa, tavsiyelerine uymalısınız. Sonuçta, doktor vücudunuzu daha iyi tanır. Her ilacın, dikkate alınması gereken kendi giriş programı vardır. Bazı ilaçlar yemeklerden önce sarhoş olmalı ve diğerleri - tam tersine, sonra.
 2. Bir hap veya kapsül içmek için son derece saf sade su kullanmalısınız. Süt, herhangi bir fermente süt ürünü veya kahve veya çay ile antibiyotik içmek kesinlikle yasaktır.
 3. Dozajı düzeltmek veya ilacı kendi başınıza almayı bırakmak kesinlikle yasaktır. Bu genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.
 4. Antibiyotik ile paralel olarak probiyotik almak gerekir. Sonuçta, bademcik iltihabında kullanılan en iyi antibakteriyel ilaç bile bağırsağın bağırsak mikroflorasını olumsuz yönde etkilemektedir. Probiyotiklerin kullanımı, mikrofloranın bozulmuş dengesini geri kazanmaya yardımcı olacaktır.
 5. Hiçbir durumda bağımsız olarak antibiyotikleri reçete edemezsiniz ve bir diğeri uymuyorsa bunları tek tek deneyebilirsiniz. Bu tür fonlar, doktor tarafından ancak muayene ve anamnez toplandıktan sonra reçete edilmelidir.

Neden antibakteriyel ajanlar bir pankreas değildir?

Mikroplar vücuda neredeyse her dakika girer. Kronik bademcik iltihabı doğrudan enfeksiyon nedeniyle değil, bağışıklık sisteminin yetersiz bir şekilde yanıt vermesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, bir kez remisyon oluşturulduktan sonra, vücudun bakterilerle etkili bir şekilde savaşabilmesi için her olası yolla bağışıklığın güçlendirilmesi tavsiye edilir.

Kötü amaçlı mikroorganizmalar birkaç on yıldır antibakteriyel ilaçlarla karşı karşıya kalmıştır. Sonuç olarak, onlara karşı direnç ve ilaçların aktif maddelerini yok eden gelişmiş enzimler buldular. Böylece, her yeni tedavi yöntemi mikropların sadece belirli bir ilaca değil aynı zamanda tüm benzer ilaçlara karşı da direnç geliştirmesine yardımcı olur.

Bakterisidal ilaçlar var. Zararlı bakterileri de ortadan kaldırdıkları için antibiyotiklerle eşdeğerdirler. Ancak, aslında, sadece büyümelerini bastırıyorlar ve sayılarını azaltıyorlar. Bu ilaçlar tamamen mikroorganizmaları ortadan kaldıramaz.

Genellikle bakteriyolojik analiz yapılmaz ve hemen geniş bir etki yelpazesi ile antibiyotiklerden birini reçete eder. Bazı durumlarda, bu tür tedavi başarısızdır. Yeniden tedavi edici bir kursa ihtiyaç vardır.

olaydan sonra

Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçlarla tedavi etmek için stabil bir remisyon sırasında gerekli değildir. Bu durumda ciddi ilaçların alınması kesinlikle uygun değildir. "Dinlenme" dönemlerinde antibiyotik almaya devam ederseniz, bu nedenle, önleme için, vücudun ciddi zarar görmesine neden olabilirsiniz. Sonuçta, yapay olarak zayıflatılacak. Belli bir ilacın düzenli olarak alınmasına alışması halinde, tüm kuvvetlerin koruma için seferber edilmesi gereken bir zamanda beklenildiği gibi tepki vermeyecektir.

Alevlenme için antibiyotikler, hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için etkili ve güvenilir bir yoldur. Onları reçete yazan hekimin randevularına uygun olarak seçilmeli ve kesinlikle kabul kurallarına uyulmalıdır. Daha sonra anjin belirtileri hızla ortadan kalkacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklarda anjina için antibiyotikler

Çocukların boğaz ağrısından tedavisinde antibiyotik kullanımı sadece bir çok tartışmaya neden olmaz. Küçük hastalarda enfeksiyöz hastalıkların yetersiz tedavisinin birçok komplikasyona yol açabileceğini bilmek önemlidir, bu nedenle bu tıbbi formüllerin ciddi şekillerde kullanılmasını bırakmamalısınız.

Kronik tonsillit belirtileri ve sonuçları

Tonsillitin kronik sonuçları en olumsuzdur. Bağışıklık sisteminin genel durumu üzerinde çok olumsuz bir etkisi olan bu hastalık. Hastalığın böyle bir seyrinde etkilenen palatine bademcikler, orofarenks bölgesinde yer almakta olup, burada ayrıca solunum ve sindirim sistemlerine ait bir kesittir.