Loading

Bir bademcik iltihabı ve bir boğaz gargara

Bademcik iltihabı ile durulama, bademciklerin enfekte olmuş dokuları üzerindeki karmaşık terapötik etkinin bir parçası olan fizyoterapötik prosedürlerin zorunlu unsurlarından biridir. Boğazın mukoza zarını yıkayarak yıkamak için çok sayıda reçete vardır, ayrıca bu prosedür için özel olarak tasarlanmış çözümler. Boğaz yıkamaktan daha ayrıntılı olarak düşünün, hastalığın gelişiminin farklı aşamalarında yapılabilir ve bu prosedürün tıbbi açıdan doğru bir şekilde nasıl gerçekleştirileceği.

İster bademcik iltihabı (kronik ve akut) bir boğaz yıkamak mümkün mü yoksa imkansız mıdır?

Kronik ve akut bademcik iltihabı formlarının tedavisi, doktorların otolaringologlarının, hastanın iyileşme sürecini en üst düzeye çıkarmak için bu karmaşık tedavi yöntemini kullanmasını tavsiye edecek şekilde geliştirilmiştir. Bu nedenle, hem akut bademcik iltihabında hem de hastalığın yavaş bir kronik forma geçişi durumunda, boğazın durulanmasıyla iltihaplı bademciklerin yıkanması önerilir.

Enfeksiyöz hastalık şiddetli bir evrede olduğunda, bezlerin epitelyal yüzeyi, patojenik enfeksiyonların sayısında sadece bol olan pürülan plaklar üretir.

İlaçlarla durulama, patojenik mikrofloranın çoğunu çıkarmak için doğrudan temas sağlar. Ek olarak, pürülan plaklar, lokal bağışıklığı güçlendiren, iltihaplanma sürecini azaltan ve hastalığın ciddiyetini hızla azaltan bademciklerin gevşetilmiş bölgelerinden yıkanır. Kronik bademcik iltihabının antiseptik ile durulanması ile tedavisi, hastalığın mevsimsel alevlenmesini önlemeyi ve hatta bazı durumlarda bademciklerin bulaşıcı bir hastalığından tamamen kurtulmayı mümkün kılar. Tabii ki, başarılı terapi için temel koşul, hasta bademcikler üzerinde antibakteriyel etkileri ek önlemler kullanılan bezlerin durulamaya ek olarak, kapsamlı bir yaklaşımdır.

Bir bademcik iltihabı ve ev koşullarında bademcikler yıkamak için nasıl bir boğaz gargara?

Evde olmak, çeşitli çözümlerle uğraşmak suretiyle her türlü bademcik iltihabını bağımsız ve aynı zamanda etkili bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Bademciklerin yüzeyini yıkamak için kullanılan her türlü araç etkilidir ve bireysel avantajlara sahiptir. Bezleri aşağıdaki terapötik solüsyonlarla yıkamanız tavsiye edilir:

Deniz tuzu ile Sanitasyon

Boğazı bu şekilde dezenfekte etmek için, bu maddenin 1 çorba kaşığı bir bardak ılık su içinde çözülmelidir. Bir dizi faydalı özelliğe sahip olan gerçek bir deniz suyu olan bir çözelti elde edilecektir. Bu nedeniyle mineral ve tuz hastalığın gelişimine yol bakterilerin en yok, deniz suyu içerdiği gerçeğine bademcik iltihabı tedavisinde olumlu bir terapötik etki sağlar ve iyot, lokal bağışıklık güçlendirir hücrelerin patojenik enfeksiyonuna karşı direncini arttırır. deniz oluşan yararlı eser elementler bademcik iltihabı ve kronik biçimlerinin sırasında yok edildi epitelyal dokuların yeniden oluşmasını hızlandıran tuzu.

Temizlik soda

İltihaplı bademciklerin durulanması için bu yöntem, kimyasal formülü soda olan gıda alkalisinin, boğazdaki asitlik seviyesini azalttığı ve bakterilerin çoğunu öldürdüğü gerçeğine dayanır. Boğazın durulanması için bir gazoz çözeltisinin hazırlanması evde çok kolaydır. Bunu yapmak için, 1 çay kaşığı kabartma tozunu 250 gr. ılık su. Durulama çözeltisi, tüm soda parçacıkları çözünene kadar dövülmelidir. Ancak bundan sonra bademcik iltihabından etkilenen bademcikleri yıkayabilirsiniz.

papatya

Hem akut hem de kronik tonsillitle mücadelede en basit, doğal ve etkili anti-enflamatuarın yanı sıra antiseptik olarak kabul edilir. Bir terapötik çözüm olarak tıbbi bir papatya bir kaynatma kullanın. Çok fazla çaba harcamadan evde yemek pişirmek kolaydır. Bunu yapmak için, eczanede bir paket kuru papatya satın almanız, bu şifalı bitkinin 1 çorba kaşığı almanız ve 1 litre suda düşük ısıda kaynatmanız gerekir.

Boğazın durulanması için çözeltinin kaynatma süresi 15 dakikadır.

Ev tıbbını soğutduktan sonra bademcik iltihabına başlayabilirsiniz. Papatya suyu ile durulama, bezlerin lakunalarından pürülan plakların yıkanmasını sağlar, akut enflamatuar süreci giderir, bakteriyel mikrofloranın bastırılmasını sağlar. Bıldırcınların papatya suyu ile yıkanması, sentetik bileşenli ilaçlara doğuştan veya edinsel olarak alerjik reaksiyona eğilimi olan hastalar için özellikle yararlıdır. Papatya suyu tamamen doğal ve hipoalerjenik, bademcik iltihabı tedavisi için tasarlanmıştır.

furatsilinom

Bu çözeltiyi hazırlamak için, bu ilacın 1 tabletini bir bardak ılık su içinde çözmeniz gerekir. Sıvı dikkatli bir şekilde dövülür, böylece kabın dibinde kalan ilacın hiçbir partikülü yoktur. Bundan sonra bademciklerin durulamaya başlayabilirsiniz. Furatsilina çözeltisi, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir, birçok bakteri türünden bademcikleri hafifletir, hasar görmüş bademcik dokularının rejenerasyon sürecini hızlandırır. Bu ilaç bir antibiyotik olduğundan, boğaz tedavisinin furakilin solüsyonu ile süresi 5-7 günü geçmemelidir. Belirtilen tedavi dönemlerine bağlılık, antiseptiklerin aktif bileşenlerine bulaşma alışkanlığından kaçınacaktır.

Calendula Tentürü

Evde bademcik iltihabı tedavisi için bu yöntem aynı zamanda uygulama kolaylığı ile karakterizedir. 200 gram ılık su almak ve 30 damla alkol tentürü calendula eklemek gerekir. Bundan sonra, boğazın iltihaplı yüzeyini yıkamak için prosedürlere devam edebilirsiniz. Terapötik manipülasyonlar 10 ila 15 dakika sürer.

Bir terapist veya bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından doktor tarafından tavsiye edilen diğer antiseptik solüsyonları kullanmasına izin verilir. Bu nedenle, tedavi prosedürlerinin uygulanmasını bir uzman ile koordine etmek son derece önemlidir.

Çocuklar ve hamile kadınlar için yıkama özelliği

Hamileler, emziren çocuklar ve küçük çocuklar, sadece zararlı kimyasal bileşenleri içermeyen doğal tıbbi çözümlerle durulayarak bademcik iltihabı tedavisi almalıdırlar. Bu durumda, bu hasta kategorisi, küçük çocuğun henüz tam olarak oluşturulmamış bağışıklık sisteminin yanı sıra, fetusun gelişimini olumsuz yönde etkilediğinden, antibiyotiklere dayalı çözümlerin kullanımını terk etmek zorunda kalacaktır.

Hamile kadınlar ve çocuklar en iyi şekilde, bitkisel soğumaya dayalı çözeltilerle boğazın yıkanmasıyla gerçekleştirilir. Papatya, anne ve üvey anne, St. John's wort, muz, kekik olabilir. Bir boğaz gargarası için et suyu hazırlanacak bir çeşit şifalı bitki almak için, doktor-kulak burun boğaz uzmanı yardımcı olacaktır. Bu aynı zamanda küçük çocuklarda tonsillit tedavisi için de geçerlidir. Çocuğun, boğazını durulama tekniğini öğrenmesi, havayı geri almayı öğrenmesi ve sıvının solunum sistemine girmemesi özellikle önemlidir. Bebek henüz bu becerileri kazanmamışsa, iğneli olmayan 20 ml'lik bir şırınga ile iltihaplı bezleri tedavi ederek bademciklerini yıkamak daha iyidir.

Bademcik iltihabı tedavisinde durulama avantajları

Kronik ve akut bademcik iltihabının bağımsız bir tedavi yöntemi olarak durulama, aşağıdaki tıbbi özelliklerin birtakım avantajlarına sahiptir.

Hızlı iyileşme oranları

İlacın direkt olarak bademciklerin iltihaplı yüzeyi ile temas etmesi nedeniyle, iltihap daha hızlı odaklanır ve epitel doku geri yüklenir. Boğazda ortaya çıkan erozyonlar kısa sürede iyileşir.

Pürülan fişlerin çıkarılması

Pürülan plakların oluşumu bademcik iltihabının işaretlerinden biridir. Enfeksiyöz mikroorganizmaların patojenik aktivitesi sonucu oluşurlar. Durulama prosedürü sırasında, tüm pürülan tıkaçları en derin lakünlerden bile tamamen yıkamak mümkündür. Bir başka bademcik iltihabı tedavi yöntemi bu işlevi yerine getirebilir ve bademciklerin gevşetilmiş yapısını temizleyebilir.

Plak oluşumu önlenmesi

Enfeksiyöz doğanın iltihaplanma süreci boyunca, boğazın mukus zarı ve salgı bezlerinin kendisi beyazımsı veya sarımsı bir kaplama ile kaplanır. Onun varlığı, vücudun bu kısmında aşırı bir bakteri konsantrasyonunun olduğunu düşündürmektedir. şifalı çözümlerle ile gargara mümkün sadece birkaç dakika içinde bakteriyel plak ortadan kaldırmak ve hastanın sağlık durumunun bozulmasını önlemek için yapar.

anestezi

anti-enflamatuar ve antiseptik özellikler ile bağlantılı olarak, gargara yoluyla bademcik iltihabı tedavisi için bir yöntem olup, ağrıyı azaltır ve çevresel kas ve kronik enfeksiyonların bir bölgenin çok yakınında bulunan tükürük bezleri stabilize eder.

Hekim işitme uzmanı bademcik dokusunun durumunda belli bir enfeksiyon, klinik tezahürlerini maksimum etkili olması için, durulama için ilaç çözeltisinin seçmek mümkün olacak bademcik boğaz yüzeyinin yıkama işlemi yönteminin avantajları ele alındığında, iki katına çıktı. Gelecekte, ilacı reçete ettikten sonra, gargara, evde yapılabilir.

Kronik bir tonsillit ile gargara yapmaktan

Kronik bademcik iltihabı ile gargara yapmak daha iyi olduğu gibi - bu soru, bu hastalık ile karşılaşan hemen her insan tarafından sorulur.

Sonuçta, hastalığın ana belirtisi iltihaplı bademciklerin neden olduğu boğaz ağrısıdır ve hasta en kısa sürede acı verici duygulardan kurtulmak istemektedir.

Genel olarak, kronik bademcik iltihabı ile gargara yapmak, hastalığın karmaşık tedavisinin önemli bir parçasıdır. Bu prosedür yardımcı olur:

 • Pürülan birikintileri yıkayın, böylece boğazı bakteriyel, viral veya fungal patojenlerden temizleyin;
 • Patojenler için yaşam veren bir ortam yaratan kıl tıkaçlarını çıkarın;
 • Patojen mikrofloranın varlığı ve yeniden üretimi için kabul edilemez koşullar yaratın;
 • Anestezi, nemlendirici ve yumuşatıcı özellikleri sayesinde mukus boğazının durumunu iyileştirir;
 • Hasarlı mukus bademciklerinin iyileşmesini hızlandırın.

Prosedürün durulanması ve süresi için şartlar

Gargara, sıcaklığı boğaz için rahat olmalıdır: yaklaşık 36 ° C

Daha sıcak çözüm iltihaplı bademcikler üzerinde irritably davranır ve hatta epitel olmadan bademcikler alanları yakabilir.

Serin bir durulama yardımı, patojenlerde artışa neden olabilen lokal bağışıklığı azaltır.

Bir durulama 200 ml çözelti almalıdır. Bu hacim bademciklerin mekanik olarak temizlenmesi ve tıbbi özelliklerinin ortaya konması için yeterlidir.

Çözeltinin pH'ı nötr olmamalıdır. Asidik veya alkali bir ortama sahip olmalı, böylece patojen mikroflora bademcikler üzerinde rahat hissetmeyi bırakmaktadır.

Ürün antiseptik, restoratif ve antiinflamatuar özelliklere sahip olmalıdır.

Boğazın alevlenmesi sırasında kronik bademcik iltihabında, her 1-2 saatte bir yıkayınız (günde en az 5-6 kez). Remisyon prosedürü sırasında haftada 2-3 kez yapılabilir.

ilaçlar

Eczanelerin raflarında, boğazınızı yıkamak için önerilen birçok ilaç vardır. Aşağıda en etkili ve popüler ilaçlar bulunmaktadır.

furatsilin

Bu evrensel bir antimikrobiyal ajandır. Eczane ağında, hazır bir çözelti şeklinde veya bir bardak ılık su içinde çözülmesi gereken tabletler biçiminde sunulur. Bu yeterli 1-2 tablettir.

Chlorophyllipt

Staphylococci'yi olumsuz etkilediği için klorofililptin kronik tonsillit alkol solüsyonu ile gargaralamak çok etkilidir.

Miramistin

Bakteriler, virüsler, mantarlar ile başa çıkabilen harika bir antiseptik. Bir başka avantaj da, hassas insanlar için çok önemli olan, tadı ya da kokusu olmamasıdır.

Lugol çözeltisi (gliserin içinde iyot)

Boğazın yağlanması için tasarlanmış, yıllarca kanıtlanmış etkili bir alet. İlaç güçlü bir antiseptik özelliğe sahiptir ve aynı zamanda bakterilerin yok olmasına katkıda bulunan lokal sıcaklığı yükseltebilir.


Kronik bir bademcik iltihabında bir boğaz gargarası için aşağıdaki çözelti sunulur: 0,5 ch. tuz, 0.5 çay kaşığı. Bir bardak su içinde çözülmüş soda ve 15 damla Lugol. Hastaların değerlendirmelerine göre, bu ilaç rezorpsiyon için pahalı eczane tabletlerinden daha iyi yardımcı olur.

Geleneksel tıp

Gargara için eczane hazırlıkları ek olarak, halk ilaçları kullanmak çok mantıklı.

Kabartma tozu

Bademcik iltihabı ile boğaz ağrısı uzun zamandır bir alkali ortamı, mikropları, virüsleri ve mantarları olumsuz yönde etkileyen bir soda çözeltisi ile durulanmıştır.

Çözeltiyi hazırlamak için 1 çay kaşığı alın. soda ve bir bardak ılık suda seyreltin. Elde edilen ürün, son derece etkili, hipoalerjenik ve kesinlikle herkes tarafından kullanılabilir.

Limon suyu

Sodadan farklı olarak, limon patojenleri de yok eden asidik bir ortam yaratır. Ürünü hazırlamak için limon suyu ve aynı miktarda su alın.

Papatya infüzyonu

Papatya güçlü bir antiseptik ve anti-inflamatuar olarak kabul edilir. Ek olarak, papatya analjezik ve iyileştirici özelliklere sahiptir.

İnfüzyonu hazırlamak için 1 çay kaşığı alın. 1 bardak su için. Çiçekleri kaynar suyla doldurun, örtün ve 20 dakika demlenmeye bırakın. Daha sonra infüzyon filtrelenir ve istenen sıcaklığa soğutulur.

Adaçayı

Bu bitki güçlü bakterisit, antifungal ve anti-inflamatuar özelliklere sahiptir.

Adaçayın kaynatılması, sadece boğazı değil aynı zamanda sakızı da etkili bir şekilde tedavi eder.

Hem kronik bademcik iltihabı hem de stomatit, periodontal hastalık ve akı için kullanılır.

Et suyu aşağıdaki gibi hazırlanır. 1 çorba kaşığı. l. Adaçayı yaprakları 0.5 litre su ile dökülür. Kaynama 5-7 dakika, sonra 20-25 dakika demlendirilir. Bundan sonra suyu boşaltın ve soğutun.

Listelenen ilaçların ve halk ilaçlarının boğazınızın hızla iyileşmesine yardımcı olacağını ve sağlığınızın güçlü kalacağını umuyoruz.

Akut ve kronik bademcik iltihabı ile boğaz yıkama için çözümler

Bademcik iltihabı gibi bulaşıcı boğaz hastalıkları yerel tedaviye çok uygundur. Boğazdaki ilk ağrı semptomlarının ortaya çıkmasından hemen sonra, iyi bir durulama yardımcısı düşünülmelidir. Seçim harika - halk hekimliğinden tavsiye alabilir ya da hazırda reçete ile eczaneye gidebilirsiniz.

Bademcik iltihabı ile durulama ne kadar etkilidir

Çeşitli çözümler ile bademcik iltihabı ile gargara, çok yararlıdır, hızlı hastalık belirtileri kurtulmak için izin verir. Durulama bu sonuçlara ulaşabilir:

 • Epitelin üst ve orta tabakasının iyileşmesini hızlandırın ve mukus boğazında eroziv oluşumları hızlı bir şekilde iyileştirin;
 • Boğazdaki mevcut pürülan fişleri çıkarın ve yeni odakların görünümünü engelleyin. Bu, patojenik bakterilerin yaşamı ve yeniden üretimi için elverişsiz koşulların yaratılmasına izin verir;
 • Bir boğazdaki uzaklaştırılmış bölgeleri bile pürülan içeriklerden temizlemek için;
 • İltihaplı epitelyumu biraz anestezi altına alır ve mukozadaki küçük sıyrıkları ve yaraları sıkılaştırmaya yardımcı olur.

Boğazın bademcik iltihabı ile durulanması, hızlı bir iyileşme için önemli olan patojen florayı yıkamanıza izin verir.

Gargara mı?

Optimum etkinin elde edilmesi için boğazını kısmaktan mı? Enflamatuar bademcik hastalıkları için kullanılan iki tip çözümü adlandırabilirsiniz.

 • İlaç endüstrisi tarafından üretilen ilaçlar;
 • Geleneksel tıbbın uzmanlarının tariflerine göre hazırlanan çözümler.
Bademcik iltihabı ile reçete için bir reçete seçmek, doktorunuza danışmanız gerekir.

Gargara için halk tarifleri

Nesilden nesile aktarılan tarifler sadece doğal içerikler içerir. Bu çözümler pratik olarak zararsızdır, alerjik reaksiyonlara ve bağımlılığa neden olmaz.

Boğazın bademcik iltihabı ile yıkanması için temel halk tarifleri kendilerini iyi kanıtlamıştır ve farklı yaşlardaki hastalar tarafından kullanılabilir.

İki yemek kaşığı ot bir bardak su döküp kaynatın ve 20 dakika ısrar eder. Bundan sonra, çözelti birkaç tabaka gazlı bezden süzüldü ve kronik bademcik iltihabında boğazın tedavisi için kullanıldı.

Calendula ve adaçayı tentürleri.

Papatya gibi aynı şekilde demlenmiş ve günde birkaç kez bademcikler yıkanmıştır. Daha fazla verimlilik için bitki hammaddelerinin koleksiyonlarını alabilirsiniz.

Bir bardak sıcak, kaynamış suda, bir çay kaşığı kabartma tozu çözün. Bu çözüm, dikkatli bir şekilde boğaz yıkandı. Bu ilkel çözelti, bakteriler üzerinde zararlı bir etkiye sahip olan mukoza üzerinde bir alkali ortam yaratılmasını mümkün kılar.

Sadece şiddetli anjina için kullanılırlar. İki büyük karanfil sarımsak preslenir ve bir bardak ılık, kaynamış su ile seyreltilir. Üç günden fazla olmamak üzere günde üç kez boğaz yıkayın.

Bir deniz tuzu çözeltisi.

Bir çay kaşığı tuz bir litre ılık suda üretilir. Daha sonra bir bardağa dökün ve gerekirse 3 - 5 damla iyot ekleyin. Elde edilen bileşim iyi durulanmış boğazdır.

İyi bir antiseptik, bademciklerin patojenleri temizlemesine yardımcı olur ve yaraların hızla sıkılmasını sağlar. Durulama sıvısını hazırlamak için ilacın bir çay kaşığı bir bardak su içinde çözülür. Peroksit ile durulandıktan sonra, ağzınızı temiz su ile durulayın.

Kronik tonsillit ile gargara yapmak daha iyidir. Daha fazla etkinlik elde etmek için, gün boyunca farklı ilaçlar arasında geçiş yapabilirsiniz.

Gargara için eczane ürünleri

Bademcik iltihabı ile uğraşmak için kullanılan tıbbi preparatlar, ecza depolarında çok sayıda bulunabilir. Ancak hepsi bir doktora danışmadan ve ön test yapmadan kullanılamaz. Evde terapi için kullanılabilecek en basit araç şu şekilde tanımlanabilir:

Mukus bademciklerinde bol miktarda bulunan patojenik bakterileri hızla yok etmenizi sağlar.

Angina ile boğaz tedavisi için oldukça popüler hazırlık.

"Miramistin" veya "Furacilin".

Bu iki ilaç tonsillit için mükemmeldir. Mukozaları mikrobik plaklardan temizlemenize ve iltihaplı dokuları yumuşatmanıza izin verir.

Ekteki açıklamaya uygun olarak ilaç kullanın.

Durulamak için kaç gün var?

Kronik tonsillitin akut aşamasında Durulama prosedürü en az 10 gün boyunca günde birkaç kez yapılmalıdır.

Enfeksiyöz hastalıklara eğilimi olduğunda, daha sonra remisyon döneminde bile haftada dört kez durulamak gerekir, bu solunum hastalıklarının önlenmesine yardımcı olacaktır.

Biz hastalık bakterilerin akut seyrinde hızla bademcikler ve lenf düğümlerine içine almak için, ve sonra tüm organlara kan akımı ile taşınan unutmamalıyız. Bu nedenle, bademcik iltihabının tek bir durulama ile sertleştirilmesi imkansızdır - sistemik faaliyetin antibakteriyel preparatlarının alınması gereklidir.

Prosedürün inceliği

Durulamayı daha etkili hale getirmeye yardımcı olacak birkaç basit kural vardır.

 • Bir durulama için minimum çözelti hacmi 200 ml olmalıdır. Bu epitel tabakasını plak kuyusundan temizlemek için yeterlidir;
 • Durulama için vücut ısısı sıvısı kullanın. Su daha soğuk ise, iltihaplı işlemde bir artış olabilir ve sıcak su tahriş olmuş mukoz membranlarla bir yanmayı tetikleyebilir;
 • Herhangi bir çözeltinin hazırlanması için iyi arıtılmış su alınır;
 • Çözümler birkaç kez pişirilebilir, buzdolabında saklanabilir. Prosedürden önce gerekli hacim ısıtılır.

Göğüs iltihabına her zaman boğazda şiddetli ağrı eşlik eder, bu da kişinin normal bir yaşam sürmesini önler. Durulama semptomları önemli ölçüde hafifletebilir ve karmaşık tedavi ile hızlı iyileşmeyi hızlandırır.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Boğaz bademcik iltihabı

Boğaz bademcik iltihabı

boğaz ağrısı, bademcik iltihabı, farenjit veya bademcik iltihabı, ister ilk şey bir insanı yapmaya çalıştığında Çoğu zaman, - ben eskiden olduğu gibi - ilaç hazırlıkları veya büyükannesinin tarifleri kullanarak gargara başlatın.

Doktor ayrıca bir durulama reçete edecektir. Sadece farenjit semptomları bulursa, durulamalar 3-5 gün içinde hastalığın geri çekilmesi için yeterli olacaktır. durum daha zor ise, ağrı onu katılmadan sıcaklık veya zayıflık ilaveten, bademcikler üzerinde plak vardır ya amigdala basarak irinli sıvı bölümü var, birkaç gün sonra devam ederse antibiyotik eklemek ama doktor iptal etmedi yıkamak için bir an gelir. Büyük olasılıkla, daha güçlü ve başka araçlar kullanmasını tavsiye edecektir. Neden bu prosedür bazen hastalığın dışavurumlarından kurtulamazsa, neden anjina ile boğulmak gerekir?

Gerçek şu ki, patojenler dahil olmak üzere hemen hemen tüm farklı mikroorganizmalar bademcikler üzerinde yaşamaktadır. İyi bağışıklığı olan bir kişi bundan muzdarip değildir: koruyucu sistemi enfeksiyonla iyi başa çıkabilir. Bağışıklığı zayıflamış olanlarda, stafilokok ve streptokoklar bademcikler üzerinde serbestçe yer alırlar - iç boşluklarını doldururlar - lacunae.

Düzenli "kadar yuvarlak" olması için aşırı, onların atık ürünlerinin yanı sıra ölü deri hücrelerinin kalıntıları üzerinde ve davetsiz misafirlerin bademcikler temiz boşluk yetiştirilen enfeksiyona karşı savaşan ve kronik bademcik iltihabı sık gargara reçete.

Bu, anjina ve bademcik iltihabında ana, fakat sadece yardımcı bir ölçü değildir, fakat ihmal edilmemelidir çünkü iyileşme sürecini önemli ölçüde hızlandırabilir ve kolaylaştırabilir. Dişlerinizi düzenli olarak ve düzgün bir şekilde fırçalamayı ve ağzınızı yıkamak için ağzınızı yıkamayı unutmayın.

Bademcik iltihabı ile, stomatit genellikle vücut zayıflamış gibi görülür - bu durumda, gargara da olumlu bir etkiye sahip olacak, erken yara iyileşmesini teşvik eder.

Kronik bademcik iltihabı ve bademcik iltihabında boğaz yıkamak için kullanılan hemen hemen tüm araçlar, anti-enflamatuar, dezenfekte edici ve analjezik etkiye sahiptir. Düzgün bir şekilde durulandığında, bademciklerin dış yüzeyi iyi temizlenir ve pürülan tıkaçlar lakunadan yıkanır.

Doktorlar-kulak burun boğaz uzmanları genellikle hastaları Hexoral ve Chlorhexidine gibi modern ilaçları kullanmalarını tavsiye eder. Onların şüphesiz avantajları - durulamalara günde sadece 2-3 kez ihtiyaç vardır, tk. Şifalı etki 12 saate kadar sürer. Hastanın hayatını büyük ölçüde kolaylaştıran önemli ölçüde anestezi yaparlar. Her seferinde su ile hazırlanmaları veya sulandırılmaları gerekmemektedir - kullanım için uygun bir formda satılmaktadırlar.

Sık önerilen ilaçların listesi de Furacilin, Bikarminet (ve bir bardak su başına 1 tablet), Miramistin (yetişkinler sulandırılamaz, çocuklar biraz su eklenmelidir) bir çözüm içerir. Bazı insanlar Iodinol veya Lugol'un çözümüne yardım etmekte iyidir.

Kronik tonsillit - pahalı ilaçlar nedense etkisiz olduğunda tuhaf bir hastalıktır ve pratikte durumları var ama onun büyükannesinin tarifleri hazırladığı bitkisel özler, kullanım ilk günden itibaren hastaya yardım getirmek. Eğer, kronik tonsillit düzenli gargara rağmen kulak burun boğaz uzmanı araçları tavsiye düşünürseniz nedenle, boğaz ağrısı 4-5 gün sonra ilaç alternatif, bağımsız bir eczanede satın bitkisel ilaç bir infüzyon hazırlamak için deneyin ve yıkamaya devam zayıf olmaz bitkisel infüzyon ile.

Bu tür halk ilaçları sadece iki dezavantaja sahiptir. İlk önce, onları hazırlamak için biraz zaman harcamalılar. İkincisi, bazılarında (bu nadiren de olsa) alerjiye neden olabilir. Böyle bir çözüm ile Gargara daha sık arzu edilir - günde 5-6 kez ve zorunlu olarak - her yemekten sonra.

Bir karışık infüzyon hazırlamak - örneğin, aşağıdaki gibi: karıştırmak siyah frenk üzümü yaprakları, Motherwort ot otu ve yaklaşık olarak eşit oranlarda alınması ve (2 çorba kaşığı - kaynar su 0.5 l) kaynar su dökmek. Sonra elde edilen karışımı 2 saat, en iyisi - bir termosta ısrar et. Gargara etmeden önce infüzyon biraz soğutulmalı ve filtrelenmelidir. En fazla bir günlüğüne saklayabilirsiniz.

Başka bir "kompozit" tarifi: ot wort ve at kuyruğu artı çam tomurcukları bir karışımı. Bir öncekiyle aynı şekilde pişirilmelidir.

Alevlenme çok güçlü ise, durulamadan önce, infüzyonlara 2-3 damla iyot ekleyebilirsiniz. Ama unutmayın - hamilelikte iyot uygulamasına izin verilmez herhangi bir biçimde!

Bir anti-enflamatuar ajan ve broth'lar olarak daha kolay kullanabilirsiniz: kaynatılmış su, papatya, papatya veya calendula ile demlenmiş. Daha yararlı maddeler elde etmek için bunları su banyosuna da hazırlayabilirsiniz.

Mükemmel kanıtlanmış alkoller ve alkollü içecekler: Okaliptüs tentürü, rotokan, kalendula tentürü. Reçetesiz herhangi bir eczanede satılmaktadır ve kullanımı oldukça kolaydır: sadece bir bardak ılık suya biraz tentür ekleyin.

Kronik bademcik iltihabı hastalarının acılarını koruyan harika bir araç on yıl değil, muhtemelen boğaz ağrısı geçirmiş olan herkesin bildiği gibi nadiren kullanılıyor. Bu arada, bir kuruşa mal olacak ve bunun için tüm malzemeler her evde bulunacak. Bir bardak suda birkaç 0,5 / 1 çözebilirsiniz (istediğiniz gibi yapabilirsiniz ve daha fazlası) bir çay kaşığı tuz (eğer deniz tuzu ise - harika), bir tutam soda ve birkaç damla iyot ekleyin. Elde edilen güçlü tuzlu su tatmak için çok hoş değildir, ancak pürülan fişlerde ve plaklarda çok iyidir.

Bu videoda boğazın durulanması için soda ve tuz ile daha basit bir tarif tarif edilmektedir.

Birçok hasta, bir bardak su için angina peroksit hidrojen - 0.5 / 1 çay kaşığı peroksit ile bir boğaz durulama ile kullanımını alternatifler. Araç ayrıca pratikte test edilir ve çok yardımcı olur.

Can sıkıcı bir rahatsızlık ile başa çıkmak için birkaç abartılı yol vardır. Özellikle, bazıları boğazı kerosenle temizler ve bir boğaz ağrısını anjina sirkesi ile durulayın. Ancak, iki yol iyileştirici etkisi konusunda çok tartışmalı, ve burada zaten boğaz ağrısına zarar verebilir. Yani onlara başvurmamak daha iyidir.

Bazen su ile tabletize edilmiş antibiyotik içinde çözülmüş durulama yardımcı olur. Ancak uzmanlar bu şekilde kötüye kullanımı tavsiye etmemektedir: patojen mikroorganizmalar adapte olabilir ve bu durulama suları sonunda yararlı olacaktır. Dahası, bu durumda, oral olarak alınan antibiyotikler istenen etkiye sahip olmayabilir.

Boğazı yıkarken, doğru bir şekilde yapıldığından emin olmak önemlidir. Küçük çocukların bunu yapması zordur, bu nedenle çocuğun kafasını küvet veya lavabonun üzerine eğerek boğazdan şırıngayı sulayabilirler. Daha büyük çocuklar ve yetişkinler aşırı yüksek güçlü durulamaların sadece yardımcı olmayacağını, hatta zarar verebileceğini ve bakterileri lakenin derinliklerine sürükleyebildiğini hatırlamalıdır. Çabuk ve nazikçe çırpın, çarenin kendisini yutmamaya çalışın.

Akıl yürütmeyen doktorlar kronik bir bademcik iltihabı ve bir anjinada boğazda bir gargara üzerinde ısrar ederler. Bu durumda antibakteriyel ilaçlar vazgeçilmez olmakla birlikte, hastalıkla mücadele etmenin temel aracıdır, ancak gargaralar, iyileşme sürecini hızlandıracak ve patojenler için besin ortamını tahrip edecektir. Ayrıca, hasarlı mukoza boğazında nem ve hızlı bir şekilde geri kazanım sağlayacaktır. Kronik bademcik iltihabı ile durulama, alevlenmeden haftada bir kez profilaktik bir amaç ile yapılmalıdır. Eğer boğaz hakkında endişeleriniz varsa - doktor tavsiyelerini dinleyin, durulama hakkında unutma ve rahatlama çok daha hızlı olacaktır.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

En iyi sonuca ulaşmak için, bademcik iltihabının antibiyotiklerle konservatif tedavisi, ağız boşluğu ve boğazda topikal preparatlar ve durulamalarla desteklenmelidir. Bu durumda durulamalar, bademcikler ve ağızları salgılardan ve zararlı mikroorganizmalardan temizlemeye yardımcı olan ek bir prosedür olarak hareket ederler.

Tıbbi bileşenler içeren sıvılar ile bademcik iltihabı ile boğazın durulanması en az 5 kez, ilaçlarla - en fazla 5 kez yapılmalıdır.

Çocuklar, çocuğun gerekli manipülasyonları kendisinden gerçekleştirebileceği zamandan itibaren gargara yapabilirler. Ancak, bir çocuk durulama yapsa bile, sindirimi önlemek için boğazını ilaçlarla yıkamanız tavsiye edilmez.

Kronik bademcik iltihabı ve anjina ile doğru ve etkili bir şekilde gargara yapmak, bu aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmektir:

 1. Ağızdaki sıvıyı toplayın, başınızı mümkün olduğu kadar uzağa, mümkün olduğu kadar ileriye doğru itin, dilin ileriye doğru uzamasını sağlayın, böylece solüsyon boğazına kadar uzar.
 2. Sıvı mutlaka sıcak olmalı ve tavsiyelere uymalıdır. Herhangi bir bileşenin miktarını arttırmak veya azaltmak tavsiye edilmez.
 3. 20 saniye boyunca "Y" sesini söyle.
 4. 5 set ile boğaz yıkama tekrarlayın.
 5. Özellikle ilaçların bulunduğu durulama solüsyonlarını yutmaya çalışmayın.

Tek soru kalır: bademcik iltihabı ile gargara ne?

Yani, gargara daha iyi?

Aşağıdakiler en güvenli ve en etkili tariflerdir.

Tuz, iyot ve soda

Zamana göre test edilmiş, en uygun fiyatlı ve kolay yol. Bir bardak kaynamış suya 5 damla iyot ve bir çay kaşığı soda ve tuz gerekir.

Her prosedür için yeni bir kompozisyon hazırlayın.

Sadece iyot alerjisi durumunda kullanılması yasaktır.

Ayrıca, iyot nedeniyle dişlerin boyanması ihtimali vardır, ağız boşluğunu böyle bir çözelti ile durulaması önerilmez.

Bir "manganez" çözümü

Yöntemin tehlikesi "aşırıya kaçma" olasılığına dayanır ve böylece bir yanmayı kışkırtır. Bu nedenle, manganez granülleri tamamen çözünmelidir, böylece mukozada kalmazlar. Boğazın kurumaması için, işlemden sonra deniz topalak ya da şeftali yağı ile yağlanmalıdır.

Ağzınızı böyle bir çözelti ile durulamayacaksınız, aksi takdirde dişlerinizi boyama tehlikesi vardır.

Güçlü çay

Bir çay kaşığı tuzu çözmeniz gereken, paketlenmiş, demlenmiş ve demlenmiş güçlü çaylar almayacaktır.

Bitkisel kaynatma veya Rotokan

Calendula, papatya, adaçayı veya okaliptüs uygun olacaktır. Bir bardak sıvı, bir çorba kaşığı karışık ot ya da tek bileşenli bir kuraklık gerektirir. Kaynar su ile kaynatılmış bir kap altında kaynatın veya kaynatın. Her işlem için, önceden taze infüzyonlar ve decoctions hazırlamak daha iyidir. Kullanmadan önce, sıvıyı dikkatlice süzün.

Ya da, ikinci seçenek, eczanede Rotokan durulama için hazır bir sebze çözümü satın. Kompozisyonunda papatya, calendula ve civanperçemi özleri. Bir bardak ılık suyla kaynatılmış suya 1 tatlı kaşığı su ile seyreltin ve tıbbi sıvı hazırdır.

Bu yöntem sadece otlar için bir alerji varsa kontrendikedir.

Hidrojen Peroksit

Peroksit veya hidrojen peroksit sadece seyreltilmiş suda kullanılır.

Yemek pişirmek için şunlara ihtiyacınız vardır:% 3 hidrojen peroksit, 2 yemek kaşığı ve bir bardak su. Bitmiş formülasyonu hemen kullanın, saklanması önerilmez.

İşlemden sonra, hidrojen peroksit kullanıldığında, boğaz daha sonra kaynamış su ile durulanır veya ayrıca uygun olmalıdır:

 • tuzlu çözelti;
 • "Deniz suyu" veya deniz tuzu ile su;
 • bitkilerin kaynatma veya infüzyonu.

En güvenilir durulama - tıbbi preparatlar

Bu amaç için,

Saf formda kullanılır, su ile seyreltilmez;

Durulama için uygun olan alkolik çözelti, 2 çay kaşığı miktarında bir bardak ılık, kaynamış suya seyreltilir;

İyi, zaman test edilmiş bir yöntem. Tüm serbest bırakma biçimleri uygundur: tabletler, toz ve çözelti. Tabletlerin kullanım için kırılması gerekiyorsa, toz ve çözelti kullanıma hazırdır. Bir bardak ılık su veya tuz çözeltisi, 1 tablet, 2 mg toz ve 1 çay kaşığı sıvı Furacilin çözeltisi ile değiştirilebilmektedir;

Yanı sıra, püskürtme miramistinom arasında uygun bir dozajda seyreltilmemiş formda kullanılan bir solüsyon, orada da: 6 yaşından küçük çocukların 14 yıl 3-5 ml yaklaşacak - 7.5 mi, yetişkin - 10-15 mi;

% 0.1 iyodin,% 0.9 potasyum iyodür ve polivinil alkolden oluşan koyu renkli bir şişede koyu mavi bir çözelti. Boğazınızı anjinle yıkamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı çözelti gerekir.

Deneysel yöntem - probiyotik ilaçlar ile durulama

Özellikle önemli olan, kronik bademcik iltihabı ile boğazın deneysel durulanmasıdır. Bir probiyotik çözeltisi kullanırken, bilimsel araştırmalar, patojenik bakterilerin büyümesini önemli ölçüde azalttığını iddia ediyor. Bu bileşenle durulamalar hem akut bir aşamada hem de nükslerin önlenmesinde kullanılabilir. Uygun araçlar:

Durulama, son yıllarda tüm hasta kategorileri için en etkili ve güvenli olduğu kanıtlanmış olan kronik bademcik iltihabının en önemli tedavi yöntemlerinden biridir. Bu hastalığa karşı mücadelede de kullanabilmeniz için, bademcik iltihabının tedavisinde durulama için çeşitli çözümlerden nasıl yararlanabileceğinizi ve ayrıca bu hastalığa karşı en etkili ilaç ve halk ilaçlarını nasıl değerlendirebileceğinizi görelim.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi için çeşitli çözümler düşünmeden önce, ne tür bir hastalık olduğunu ve hangi özelliklere sahip olduğunu görelim. Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin sürekli olarak iltihaplanması, anjina şeklinde periyodik alevlenmelerin eşlik etmesidir. Bu hastalık oldukça yaygındır - çocukların% 15'inde ve yetişkin nüfusun% 10'unda görülür. Bu hastalık iki ana klinik şekilde ifade edilebilir: basit ve ayrıca toksik.

Kronik formda bademcik iltihabı nedenleri değişebilir. Bunlar arasında, burun septumunun eğriliği, burundaki poliplerin oluşumu, sıklıkla akut anjinin tekrarlanması ve diğer organların hastalıkları gibi: sinüzit, sinüzit, çiğneme dişlerinin çürükleri. Bu rahatsızlık gelişiminin eşlik eden faktörleri bağışıklık, stres, aşırı çalışma azaltılabilir.

Kronik tonsillit semptomları, hastalığın akut formunun tezahüründen biraz farklıdır. Bu durumda bademcik iltihabı ve boğaz ağrısının yanı sıra uzun bir süre sürecek olan yüksek sıcaklığa ek olarak, bu hastalık aynı zamanda kötü nefes, vücut ağrıları ve soğuk veya sıcak yiyeceklere iltihaplı tepkiler ile de hissedilecektir.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabına hafif fiziksel aktivite ve diz ekleminde bir ağrı ile nefes darlığı görünümü eşlik edebilir. Ancak, bu belirtiler sizin durumunuzda hastalığın çok ihmal edildiğini göstermektedir.

Uygun tedavi olmadığında, bu hastalık çeşitli komplikasyonlar verebilir. Bu nedenle, bu hastalığın ilk belirtilerinde uzmanlara dönüşmesi ve tam bir muayeneden geçmesi çok önemlidir, bu nedenle terapiyi teşhis edip reçete edebilirsiniz (çoğu durumda bademciklerin kronik iltihaplanması konservatif olarak tedavi edilir). Bunun önemli bir parçası kesinlikle boğazını özel çözümler ile durduracaktır.

Durulama çözümlerinin ana görevleri

Boğazın özellikle kronik olan bademcik iltihabı ile durulanması, her zaman tedavinin daha etkin olmasını sağlamayı amaçlamaktadır. Bu size sağlar:

 1. Müköz membranı travmatize etmeden bademcikler üzerindeki plakları ve tapaları çıkarın.
 2. Dokuların antiseptik tedavisini sağlayın, enfeksiyon odağını lokalize edin.
 3. Enflamasyonu ortadan kaldırın ve hastalıktan sonra bademciklerin iyileşme sürecini hızlandırın.

Diğer topikal ajanların aksine, kronik bademcik iltihabı için kullanılan durulama çözeltileri, tıkaçların ve plağın boğazın ulaşılması zor bölgelerinden çıkarılmasını mümkün kılar. Bu sebeple, onlar olmadan, özel spreylerle bademciklerin tedavisini önermezler.

Doğal olarak, bu etkiyi elde etmek için, durulama solüsyonları yanı sıra bademcik iltihabı için başka ilaçlar da, her hasta için ilgili hekim tarafından ayrı ayrı seçilmektedir. Ancak, diğer bileşenlerden farklı olarak, hastalığın ilk semptomlarını ortadan kaldırmak için doktorları çağırmadan önce bile alınabilirler. Tıbbi uygulama, bunun tanı sonuçlarını olumsuz etkilemediğini ve ilacın teşhisi ve seçilmesinde doktorun çalışmasını zorlaştırdığını göstermektedir.

Bu ilaçların kullanılmasından istenilen sonuca ulaşmak için hem hazır eczaneler kullanan hastalara hem de tedavide halk tarifleri ile yönlendirilen hastalara ulaşılabilir. Sadece bakmakta olan hekimle görüşmeyi kabul etmeniz gerekiyor ve sonra bu konuda hiçbir sıkıntı yaşamayacaksınız.

Eczanelerde bugün anjin için etkili birkaç hazır durulama çözeltisi sunuldu. Bunlar şunları içerir:

 • furatsilin. İlaç, plağı ve tıpaları yumuşak bir şekilde çıkarmak ve mukozayı tamir etmek için kullanılır. Miramistin benzer bir etkiye sahiptir.
 • Rotokan. Papatya özü içerir ve sadece plak kaldırmak için değil, aynı zamanda hastalıktan sonra mukoza geri yüklemek için de kullanılabilir.
 • Klorheksidin. Hastalığın ilk günlerinde bile kullanılması önerilen başka bir güçlü antiseptik.
 • Lugol çözümü. Sadece merhem şeklinde değil, aynı zamanda küçük bir konsantrasyonda durulama için de kullanılabilir.

eczanelerde sunulan ve vücudun üzerinde benzer bir etkisi olan diğer çözümler, genellikle eczacılar yukarıdaki fonlar yerine sunmakta.

Bunları da kullanabilirsiniz. Ancak, satın almadan önce, bu tür ilaçların bileşimini dikkatlice inceleyin ve satın aldığınız çözümün aslında doktorunuzun reçetelediği analitinin yerini aldığından emin olun.

Geleneksel tıp

Kronik bademcik iltihabına karşı mücadelede halk tarifleri de oldukça etkilidir, ayrıca hastalarda alerjiye neden olma olasılığı daha azdır. Aralarında en popüler olanları:

 • Bir çorba kaşığı soda oranında bir bardak sıcak (kaynatılmış) suya oranla hazırlanan bir gıda soda çözeltisi. Bu, bazı durumlarda doktorunuza danışmadan hastanın durumunu hafifletmek için kullanılabilen en ucuz reçetedir. Benzer bir etki, az miktarda iyot eklenmiş bir tuzlu su çözeltisi ile boğazın durulanması olabilir.
 • Sarımsak anlamına gelir. Bu seçenek sadece bademcik iltihabı güçlü olan hastalar için önerilir. Bu aracı hazırlamak yeterince basit. İki karanfil alın, ince bir rende üzerine sürün, sonra bir bardak sarp kaynar su dökün. Her şeyi birkaç saat soğumaya bırakın. Bu çare için önümüzdeki üç gün boyunca kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bu durumda durulamalar günde üç kez yapılır, bundan fazlası olmaz.
 • Papatya çayı. Bu, mukoza boğazını geri yüklemenize izin verecek olan çeşitli bademcik iltihabına sahip insanlara uyacak daha yumuşak bir çare. 0,3 litre kaynar su dökmek için iki kaşık papatya rengi hazırlamak yeterli olacak, 7 dakika daha pişirin, daha sonra et suyu bir saat dörtte bir kadar dik ve gazlı bezle süzün. Papatya yerine (eğer bir nedenden dolayı size uymuyorsa) adaçayı veya calendula kullanabilirsiniz. Ayrıca, brothlar, tedavinin daha etkili olması için değiştirilebilir.

Bu tür çözümlerle tedaviye başlamadan önce, etkinliklerine rağmen, bir doktora gitmeye ve tam bir incelemeye geçmeye hala değer.

Bu tür bir tedaviye karşı herhangi bir kontraendikasyonunuzun olmadığından emin olmanız ve ayrıca bu tür bir tedavi için gerekli diğer yöntemleri seçmeniz gerekir.

Grip için antibiyotikler etkili midir?

Sfenoidit nedir ve sağlık için ne gibi bir tehlike temsil eder?

Does gribe karşı aşı yararlıdır: //drlor.online/zabolevaniya/orvi/privivki/nado-li-stavit-ot-grippa-razbiraemsya-v-neobxodimosti-dlya-detej-i-vzroslyx.html

Gördüğünüz gibi, boğazın yıkanması için çeşitli yollar kronik bademcik iltihabı tedavisinde çok etkili bir yöntemdir. Sadece bir doktora danışmanız, önerilen ilacı almanız ve kesinlikle reçeteye göre uygulamanız yeterlidir. Yakında bademciklerin kronik iltihaplanması gibi bir problemi unutabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı, bademcik bademciklerini etkileyen kronik bir inflamatuar süreç ile karakterize bir hastalıktır. Hem yetişkinlerde hem de genç hastalarda hastalığın teşhisi. Bugün, kronik bademcik iltihabının tedavisi için, semptomlarını hafifletmek ve gerilemeyi sürdürebilen, cerrahi olmayan bir yöntem kitlesi bulunmaktadır. Tedavi rejimi mutlaka boğazın durulanması için bir prosedür içerecektir.

Kronik bademcik iltihaplı yetişkinler, halk ilaçları veya satın alınan kimyacı ilaçlarını kullanabilirler. Ayrıca, maksimum sonucu elde etmek için bu iki yönü birleştirebilirsiniz.

Halk ilaçları için olduğu gibi, bu tür tarifler etkili kalır:

 1. 2 diş sarımsak alın, ezin. Onlara 200 ml süt ekleyin. 30 dakika bekleyin, filtreleyin ve ürünü durulama için ılık bir biçimde kullanın.
 2. Sümüklü cildi geri yükleyin ve papatyadan elde edilen bir kaynatma ile inflamasyonu durdurun. 40 gram hammadde almak ve 1,5 bardak kaynar su ilave etmek gerekir. Konteynırı ateşe verin, kapakla kapatın ve 7 dakika pişirin. Et suyu 15 dakika soğumaya bırakın. Gazlı bezlerden süzün ve boğazınızı günde 3 kez yıkamak için kullanın.
 3. Suyu, calendula veya adaçayı baz alarak hazırlayın. Bunu yapmak için, 40 gr çim alın ve 300 ml kaynar su dökün. 20 dakika ısrar edin, filtreleyin ve belirtilen şekilde kullanın.
 4. En etkili olanlardan biri kabartma tozu bazında gargara için bir çözümdür. 20 g miktarında alın ve bir bardak ılık su ekleyin. Oluşturulan alkali ortam sayesinde, tüm patojenik organizmalar mukoza boğazından ayrılacak ve iltihap gider.

Evde, yetişkinler, farmasötik ürünler yardımıyla kronik bademcik iltihabı ile gargara yapabilirler. Ancak sadece bunları kullanmak, doktorun onayından sonra olabilir. En etkili olanları:

 1. Hlorgeksin. Bu çözelti, mikroorganizmaların tüm patojenik hücrelerini uzaklaştırmak için kısa bir süreye izin verecektir. Ve çözüm en güçlü boğaz ağrısı ile bile çalışır.

Foto-klorheksidin üzerinde

 • Geksoral. Bu gargara için başka etkili bir çözümdür. Onun eylemi, bakterileri ve inflamasyonu ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

  Boğaz için foto-hexoral üzerinde

 • Miramistin veya Furacilin. Bu ilaçlar sadece bakterileri temizlemez ve dokulara nazikçe etki ederler.

  Foto-furatsilin üzerinde

  Küçük hastalarda, kronik formda bademcik iltihabı 2 yıldan etkilenir. Hastalığın gelişimini gözden kaçırmamak ve olası komplikasyonların oluşumunu ortadan kaldırmak çok önemlidir. Bunun için sadece bir doktoru ziyaret etmek ve bir ankete girmek değil, aynı zamanda mükemmel bakım ve yeterli beslenmeyi garanti altına almak için çocuğu sinirlendirmek de önemlidir. Küçük hastalar kanıtlanmış halk terapisi yardımıyla gargara yapabilirler.

  Nazofarenksin iltihapla nasıl durulacağını ve en etkili araçların nasıl olduğunu anlamak isteyenler için, bu bağlantıya gitmeye ve makalenin içeriğini okumaya değer.

  Ancak bu makalede, bezlerin iltihaplanmasıyla ve doğru aracı nasıl seçeceğinizle ilgili bilgiler verilmektedir.

  Miramistin, angina ile nasıl durulanır ve bu ilaç ne kadar etkilidir, makalede burada ayrıntılı olarak açıklanmaktadır:

  Ama nasıl soğuk algınlığı için papatya ile gargara ve bu araç ne kadar etkili, bu makaleyi anlamak için yardımcı olacaktır.

  Aşağıdaki bileşenler konteynere yerleştirilmelidir:

  • calendula 15 g çiçeklenme;
  • papatya 10 g çiçeklenme;
  • meyan kökü 10 g;
  • Labrador çayı 10 g;
  • ıhlamur rengi 10 g;
  • kök elecampane 10 g;
  • Adaçayı 15 g;
  • okaliptüs yaprakları 20 g.

  Hammadde 20 gram su 200 gramdır. Kabı soba üzerine yerleştirin ve 5 dakika orada pişirin. Suyu 6 saat süreyle karıştırın. Filtreleyin ve amaçlandığı gibi uygulayın.

  Bir bademcik iltihabı boğazlamaktan mı?

  En iyi sonuca ulaşmak için, bademcik iltihabının antibiyotiklerle konservatif tedavisi, ağız boşluğu ve boğazda topikal preparatlar ve durulamalarla desteklenmelidir. Bu durumda durulamalar, bademcikler ve ağızları salgılardan ve zararlı mikroorganizmalardan temizlemeye yardımcı olan ek bir prosedür olarak hareket ederler.

  Tıbbi bileşenler içeren sıvılar ile bademcik iltihabı ile boğazın durulanması en az 5 kez, ilaçlarla - en fazla 5 kez yapılmalıdır.

  Çocuklar, çocuğun gerekli manipülasyonları kendisinden gerçekleştirebileceği zamandan itibaren gargara yapabilirler. Ancak, bir çocuk durulama yapsa bile, sindirimi önlemek için boğazını ilaçlarla yıkamanız tavsiye edilmez.

  Kronik bademcik iltihabı ve anjina ile doğru ve etkili bir şekilde gargara yapmak, bu aşağıdaki eylemleri gerçekleştirmektir:

  1. Ağızdaki sıvıyı toplayın, başınızı mümkün olduğu kadar uzağa, mümkün olduğu kadar ileriye doğru itin, dilin ileriye doğru uzamasını sağlayın, böylece solüsyon boğazına kadar uzar.
  2. Sıvı mutlaka sıcak olmalı ve tavsiyelere uymalıdır. Herhangi bir bileşenin miktarını arttırmak veya azaltmak tavsiye edilmez.
  3. 20 saniye boyunca "Y" sesini söyle.
  4. 5 set ile boğaz yıkama tekrarlayın.
  5. Özellikle ilaçların bulunduğu durulama solüsyonlarını yutmaya çalışmayın.

  Tek soru kalır: bademcik iltihabı ile gargara ne?

  Durulama çözeltileri için tarifler

  Yani, gargara daha iyi?

  Aşağıdakiler en güvenli ve en etkili tariflerdir.

  Tuz, iyot ve soda

  Zamana göre test edilmiş, en uygun fiyatlı ve kolay yol. Bir bardak kaynamış suya 5 damla iyot ve bir çay kaşığı soda ve tuz gerekir.

  Her prosedür için yeni bir kompozisyon hazırlayın.

  Sadece iyot alerjisi durumunda kullanılması yasaktır.

  Ayrıca, iyot nedeniyle dişlerin boyanması ihtimali vardır, ağız boşluğunu böyle bir çözelti ile durulaması önerilmez.

  Bir "manganez" çözümü

  Yöntemin tehlikesi "aşırıya kaçma" olasılığına dayanır ve böylece bir yanmayı kışkırtır. Bu nedenle, manganez granülleri tamamen çözünmelidir, böylece mukozada kalmazlar. Boğazın kurumaması için, işlemden sonra deniz topalak ya da şeftali yağı ile yağlanmalıdır.

  Ağzınızı böyle bir çözelti ile durulamayacaksınız, aksi takdirde dişlerinizi boyama tehlikesi vardır.

  Güçlü çay

  Bir çay kaşığı tuzu çözmeniz gereken, paketlenmiş, demlenmiş ve demlenmiş güçlü çaylar almayacaktır.

  Bitkisel kaynatma veya Rotokan

  Calendula, papatya, adaçayı veya okaliptüs uygun olacaktır. Bir bardak sıvı, bir çorba kaşığı karışık ot ya da tek bileşenli bir kuraklık gerektirir. Kaynar su ile kaynatılmış bir kap altında kaynatın veya kaynatın. Her işlem için, önceden taze infüzyonlar ve decoctions hazırlamak daha iyidir. Kullanmadan önce, sıvıyı dikkatlice süzün.

  Ya da, ikinci seçenek, eczanede Rotokan durulama için hazır bir sebze çözümü satın. Kompozisyonunda papatya, calendula ve civanperçemi özleri. Bir bardak ılık suyla kaynatılmış suya 1 tatlı kaşığı su ile seyreltin ve tıbbi sıvı hazırdır.

  Bu yöntem sadece otlar için bir alerji varsa kontrendikedir.

  Hidrojen Peroksit

  Peroksit veya hidrojen peroksit sadece seyreltilmiş suda kullanılır.

  Yemek pişirmek için şunlara ihtiyacınız vardır:% 3 hidrojen peroksit, 2 yemek kaşığı ve bir bardak su. Bitmiş formülasyonu hemen kullanın, saklanması önerilmez.

  İşlemden sonra, hidrojen peroksit kullanıldığında, boğaz daha sonra kaynamış su ile durulanır veya ayrıca uygun olmalıdır:

  • tuzlu çözelti;
  • "Deniz suyu" veya deniz tuzu ile su;
  • bitkilerin kaynatma veya infüzyonu.

  En güvenilir durulama - tıbbi preparatlar

  Bu amaç için,

  Saf formda kullanılır, su ile seyreltilmez;

  Durulama için uygun olan alkolik çözelti, 2 çay kaşığı miktarında bir bardak ılık, kaynamış suya seyreltilir;

  İyi, zaman test edilmiş bir yöntem. Tüm serbest bırakma biçimleri uygundur: tabletler, toz ve çözelti. Tabletlerin kullanım için kırılması gerekiyorsa, toz ve çözelti kullanıma hazırdır. Bir bardak ılık su veya tuz çözeltisi, 1 tablet, 2 mg toz ve 1 çay kaşığı sıvı Furacilin çözeltisi ile değiştirilebilmektedir;

  Yanı sıra, püskürtme miramistinom arasında uygun bir dozajda seyreltilmemiş formda kullanılan bir solüsyon, orada da: 6 yaşından küçük çocukların 14 yıl 3-5 ml yaklaşacak - 7.5 mi, yetişkin - 10-15 mi;

  % 0.1 iyodin,% 0.9 potasyum iyodür ve polivinil alkolden oluşan koyu renkli bir şişede koyu mavi bir çözelti. Boğazınızı anjinle yıkamak için, bir bardak suya 1 çorba kaşığı çözelti gerekir.

  Deneysel yöntem - probiyotik ilaçlar ile durulama

  Özellikle önemli olan, kronik bademcik iltihabı ile boğazın deneysel durulanmasıdır. Bir probiyotik çözeltisi kullanırken, bilimsel araştırmalar, patojenik bakterilerin büyümesini önemli ölçüde azalttığını iddia ediyor. Bu bileşenle durulamalar hem akut bir aşamada hem de nükslerin önlenmesinde kullanılabilir. Uygun araçlar:

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş
 • Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Akut laringotracheitis: Çocuklarda nasıl ve ne tedavi edilir?

  Çocuklarda akut laringotrakit belirtileri, laringeal mukozadaki inflamatuar değişikliklerden kaynaklanır. Hastalık bağımsız olabilir ya da ikincil enfeksiyonlar sonucu oluşur - boğmaca, grip, ARVI.

  Bademcik ile beyaz bir kaplama bademcik iltihabı nasıl kaldırılır

  Makalenin içeriğiHer durumda, bir plak oluşumu bademciklerin bakteriyel bir enfeksiyonunu gösterir. Bakteriyel boğaz ağrısını tedavi etmek zaman zaman gereklidir, çünkü sıklıkla komplikasyonlara neden olur - paratonzillit, otitis ve hatta romatizma.