Loading

Kronik dekompanse bademcik iltihabının nedenleri ve tedavisi

Bademcikler işlevleriyle baş edemedikleri zaman kronik dekompanse bademcik iltihabı bir hastalık şeklidir. Bu hastalık, çok sayıda insanda gelişebilen karmaşık bir rahatsızlıktır. Tedavisinin yetersiz ya da yanlış şekilde yapılması halinde akut bademcik iltihabından gelişir.

Hastalığın çeşitleri ve şekilleri

Normal durumda palatin bademciklerin solunum yolu veya gıda tüketiminde sindirim yolla nüfuz etmeye çalışıyor patojenik organizmaların gözaltına izin veren bir insan bariyer fonksiyonunun uygulanması sorumludur. patojenik enfeksiyonun penetrasyon bağışıklık sisteminin diğer bileşenlerine, normal bademcik sinyalinde. Enfeksiyonu enfekte ederken, lenfoid dokunun bileşenleri penetran mikroplarla savaşmaya başlar. Mücadelenin sonucu hastalık görünümüdür - bademcik iltihabı.

Hastalığın görülme sıklığı yılda üç kez daha sık görülürse, akut tonsillit kronik çeşitliliğe dönüşebilir. Bademcik oluşturan dokuların yapısında kronik hastalık formunun gelişim sürecinde, geri dönüşü olmayan bir değişiklik gözlemlenir: bademciklerin lenfoid dokusu, bağ dokusu ile yer değiştirir.

Kronik bademcik iltihabı bir kişinin kardiyovasküler, kas-iskelet sistemi ve sinir sisteminin işlevlerini olumsuz yönde etkileyebilecek bir hastalıktır.

Tıpta uzmanlar iki tip kronik bademcik iltihabını ayırt ederler.

Kompanse kronik bademcik iltihabı, kişinin bağışıklık sisteminin çalışması yoluyla enfeksiyonla başa çıktığı bir hastalıktır. İlaç kullanımı ile tedavi edilebilirse, tonsillit kompanse edilir. Vücut bademcik iltihabında kullanılan ilaçların kullanımına cevap vermezse dekompanse form gelişir.

Dekompanse formu koruma sistemi enfeksiyonu ve bademcik haline üreme kaynağını ve hastalığın yayılmasını gelişmekte karşısında kesinlikle güçsüz hale geldiği bir hastalıktır ve onlar güçlü enfeksiyon tamamen kendi temel işlevlerini kaybederler kaynaklanmaktadır.

Hastalığın dekompanse formu, yılda 3 defadan fazla meydana gelen, hastalığın seyrinin periyodik alevlenmeleri ile karakterizedir. Bu tip bir hastalıkta, bu tip hastalıkların alevlenmesi sürecinde sadece bademcikler değil, aynı zamanda komşu dokular da etkilenir, bademciklerin etrafını saran dokularda bir eklenme görülür.

Hastalığın semptomatolojisi

Hastalığın nedensel ajanları, bademciklerin yüzeyinde pürülan iltihaplı süreçlerin gelişimine katkıda bulunan Staphylococcus aureus ve streptococci bakterisidir.

Bademcik iltihabının gelişiminden önce:

 • soğuk mevsimde hipotermi;
 • Soğuk ve soğuk-soğuk içeceklerin sıcak bir sürede kullanılması;
 • Sağlıklı bir kişinin hastalığın taşıyıcısı ile temas etmesi.

Hastalığın listelenen nedenlerine ek olarak, hastalık provoke edebilir:

 • stres durumunda bir organizmanın uzun süreli bulguları;
 • doğal ortamın zayıf çevresel koşulları;
 • Kişinin alerjik belirtilere karşı yüksek eğilimi;
 • tütün içimi;
 • Solunum sistemini tahriş eder, toz ve duman parçacıkları.

Patojenin insan vücuduna penetrasyonu hasta bir insandan sağlıklı bir kişiye giden hava yolu üzerinde mümkündür, enfeksiyon hasta havluları, tabaklar ve oyuncaklarla paylaşılmasının bir sonucu olarak ortaya çıkabilir. Bir insanda enfekte olmuş dişlerin varlığı, kronik rinit, stomatit, sinüzit bir hastalığın gelişimini tetikleyebilir.

Kronik bir hastalık halinin gelişim nedenleri

Vücut bademciklerin dokularında birkaç kez anjin taşıdıktan sonra, bezlerin kendi kendini temizlemesini önleyen değişiklikler meydana gelir. Bu değişikliklerin bir sonucu olarak, hastalığın akut formu, uygun tedavinin yokluğunda dekompanse dönüştürülen kronik bademcik iltihabına dönüşür. Enflamatuar süreçlerin sık sık ortaya çıkması, lakunanın deformasyonuna yol açar. Lacunas daraltılır, böylece ciltteki muhteviyatın dışarı akışını bozar ve bu da, pürülan bir tıkacın gelişimini kışkırtır. Bazen bezlerin lenfoid dokusunun değiştirilmesi, enfeksiyöz odaklara erişimi bloke ederek, lakunayı örten skar oluşumuna yol açar.

Sık anjinanın görülmesi, hastalığın akut formunun kronik kompanse geçişi ve daha sonra dekompanse edilmesinin tek sebebi değildir. Sosyal zorluklarla birlikte kalıtsal bir faktör, bu süreçte büyük bir rol oynar. Kronik bir formun ortaya çıkması aşağıdaki faktörleri tetikleyebilir:

 • Düşük kaliteli veya yetersiz beslenme;
 • atmosferik kirlilik;
 • kronik yorgunluk varlığı;
 • vücutta kronik stres varlığı.

Kronik bademcik iltihabının herhangi bir formunda gelişmesinin ana tehlikesi, hastalığın kompanse veya dekompanse edilmiş formda gelişimini provoke etmenin yüksek bir olasılığıdır.

Angina, mevsimde ortaya çıkan bir hastalık olduğundan, görünümünün ana nedeni, hava koşullarına yönelik olmayan kıyafetlerin kullanılması veya sokakta uzun süre kalmak ve hipotermiye yol açmaktır.

Dekompanse hastalık belirtileri

Kronik tonsillitin dekompanse formu aşağıdaki belirtiler ve semptomlarla karakterizedir:

 • yüksek vücut ısısı;
 • yorgunluk, vücudun kırılmış hali;
 • yüksek vücut yorgunluğu;
 • Sık ve uzun süreli alevlenmeler, yılda 3 kereden fazla bir miktarda;
 • bademciklerde geri dönüşü olmayan değişikliklerin oluşumu;
 • boğazda ağrı;
 • bademcikler etrafındaki dokularda iltihaplanmalar ve takviye oluşumu;
 • İç organ ve sistem lezyonu olasılığı olan bir organizmanın genel zehirlenmesinin ortaya çıkışı.

Kişinin kendi organizmasına karşı dikkatsiz davranışı, hastalığın dekompanse formunun gelişmesi durumunda organizmanın ciddi sonuçlarını tehdit edebilir. Hasta kalp kasındaki enflamatuar süreçleri - miyokardiyum ve kapak mekanizmasının dokularında - geliştirebilir, buna ek olarak, hastalık artritin ve hatta sepsisin gelişimini provoke edebilir.

Kan enfeksiyonunun ortaya çıkışı ve gelişmesi, hastalığın en ciddi sonuçlarından biridir. Kanın enfeksiyonu ölümle sonuçlanabilir. Hastalığın gelişiminde ciddi komplikasyonlardan kaçınmak için, hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından hemen sonra tedavisine devam edilmesi gerekmektedir. Kompanse bir hastalık çeşitliliği, konservatif tedavi yöntemlerinin dekompanse edilmiş kullanımına geçtiğinde, hastalıktan kurtulmak mümkün değildir.

Kronik hastalığın dekompanse formda tedavisi

Kronik bademcik iltihabının dekompanse edilmiş forma geçmesi durumunda, konservatif yöntemlerle tedavi, hastalıktan kurtulmak için yeterli değildir. Tek çözüm ameliyattır. Operasyon sırasında, palatine bademciklerinin tamamen uzaklaştırılması, işlevlerini yerine getirmedikleri ve vücutta enfeksiyonun odağı haline geldikleri için gerçekleştirilir. Dekompanse kronik bademcik iltihabının tedavisinde cerrahi müdahale genel anestezi etkisi altında bir hastanede bir hastanede yapılır. Halen, tonsillektomi operasyonu için standart enstrümanlara ek olarak, lazer ışını cihazları kullanılmaktadır.

Bir lazer ışını ile tonsillektomi prosedürünü gerçekleştirirken, dokuların koterizasyonu, temas eden bölgede gerçekleştirilir ve böylece enfeksiyon odağı tamamen ortadan kaldırılır. Operasyonun bir sonucu olarak, hasta tamamen hastalığın dekompanse formundan kurtulur.

Ameliyattan sonra iyileşme birkaç gün sürer. Operatif girişim, dekompanse bademcik iltihabının tek tedavi yöntemidir.

Dekompanse bademcik iltihabı nedir

Dekompanse kronik bademcik iltihabı bademcikler etkilendiğinde, artık işlev görmedikleri, rollerini yerine getirmedikleri (enfeksiyonlara karşı çıkmadıkları) bademcik iltihabıdır.

En tatsız olan şey, bademciklerin kendilerinin bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşmesi, yakınlardaki dokuların etkilenmesi, çürümelerinin gerçekleşmesidir. Enfeksiyon tüm organlara yayılır.

Hastalık hakkında biraz

Bademcikler (insanlara bezler denir) boğazın kenarlarında lenfatik bir dokudır. Sağlıklı palatine bademcikler - gıda ile veya solunum yolu ile gelen patojen mikroflora bir bariyer. Bademcikler zayıflatıldığında, savaşın sonucu olarak, bir hastalık - bademcik iltihabı meydana gelebilir. Akut kronik formu genellikle yinelenen bir hastalıktır (genellikle yılda üç kez). Yavaş yavaş, bademcik dokusunun yapısı değişir, lenfoid skarlar yerine, bu daha bağ dokusudır.

Foto-dekompanse bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı iki tiptir:

 • hastalık hala ilaçlarla tedavi edilebildiği zaman;
 • dekompanse. Bademcikler oldukça enfekte. Çevresindeki dokularda takviye vardır. Hastalık artık ilaçlarla tedavi edilmiyor.

Dekompanse bademcik iltihabı belirtileri:

 1. Boğaz ağrıyor;
 2. Yüksek sıcaklık (38 derece);
 3. Genel halsizlik, hızlı yorgunluk.
 4. Etrafındaki bademcikler ve dokular iltihaplı ve çürümüş durumda, içlerinde geri dönüşü olmayan bir işlem gerçekleşiyor.
 5. Sağlık durumunun bozulmasının vücudun genel zehirlenmesinin arka planına karşı, ciddi vakalarda iç organlar (kalp, böbrekler) etkilenir.
 6. Eklemlerde, kalpte, böbrek hastalığında ağrı - garip bir şekilde, bu hastalıkların nedeni kronik bademcik iltihabı olabilir.

Video dekompanse edilmiş tonsillitte:

Hastalığın nedenleri

Dekompanse bademcik iltihabı genellikle yanlış bir şekilde tedavi edildiğinde, zamanında değil veya hiç tedavi edilmezse, akut tipte gelişir.

Sık boğaz ağrısı - Bu, akut bademcik formu şeklinin dekompanse edilmesinin tek nedeni değildir. Bu, pek çok faktörün birleşiminden kaynaklanabilir: kalıtım, kötü beslenme, zayıf ekoloji, stres.

Bademcik iltihabı nedenleri ve provokörler:

 1. hipotermi;
 2. Soğuk içecekler içmek;
 3. Hastalığın taşıyıcısından enfeksiyon.
 4. Uzun süreli stres.
 5. Kötü ekoloji.
 6. Alerjilere eğilim.
 7. Sigara.
 8. Larinksin toz veya dumanla tahrişi (solunduğunda).

Hastalığı provoke etmek için çürük, kronik rinit, sinüzit, stomatit de olabilir. Enfeksiyon etkenleri, Staphylococcus aureus ve streptococcus'dur.

Ancak, soğuk algınlığı için yararlı ahududu reçeli nedir ve ne kadar etkili olduğu bu yazıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Soğuk algınlığı için esansiyel yağların ne olduğunu bilmek de ilginç olacaktır.

Ama deniz topalak ve soğuk için bal ne kadar etkili, bu makale anlamak için yardımcı olacaktır: http://prolor.ru/g/lechenie/oblepixa-pri-prostude.html

Belki de soğuk tüyleri soğuk algınlığıyla nasıl tedavi edeceğinizi öğrenmek isteyeceksiniz.

Nasıl tedavi edilir?

Kronik bademcik iltihabı tehlikelidir çünkü ayrışmış bir formda gelişebilir. Ve dekompanse bademcik iltihabı konservatif yöntemler (ilaçlar ve prosedürler) ile tedavi edilemez. Komplikasyonlar yılda üç kereden fazla ortaya çıkarsa, iç organların etkilendiği en ufak bir şüpheyle, cerrahi reçete edilir - bademcik kaldırılır.

Öneri: Bademcikler koruyucu bir işlev görürler, ancak dekompanse bademcik iltihabı durumunda kendileri enfeksiyonun odağıdırlar. Kesinlikle silinmesi gerekiyor!

Operasyona tonsillektomi denir, kronik dekompanse bademcik iltihabı durumunda, bademciklerin toparlanmadığı durumlarda endikedir, onlardan organizma için bir tehlike vardır (enfeksiyon yayılır).

Ameliyata başvurmazsanız, vücudun uzun süreli zehirlenmesi ile ilgili komplikasyonlar vardır: miyokardit (kalp kasının iltihaplanması), eklem hastalıkları (artroz), romatizma, böbrek hastalığı, artrit. Ölümcül bir hastalık olan ve olası kan enfeksiyonu olabilir.

Önemli! Sökmeden sonra bedenin koruyucu işlevlerinin azalacağı bir görüş vardır. Ancak aslında kronik bir hastalıkta işlevler yerine getirilmez ve bunun tersi de organizma enfekte olur.

Lokal anestezi altındaki bir operasyonda bademcikler tamamen uzaklaştırılır. Giderek, bu tür işlemler bir lazer tarafından gerçekleştirilir. Lazer ışını bademciklerin yakınındaki dokuları aydınlatır, bu yüzden enfeksiyonun odağı tamamen yok edilir.

Ameliyatta kontrendikasyonlar:

 1. Kanın pıhtılaşabilirliği.
 2. Kardiyovasküler hastalıklar.
 3. Böbrek hastalığı.
 4. Şiddetli diyabet formu mellitus.
 5. Kronik hastalıkların alevlenmesi.
 6. Gebelik.
 7. Kadınlar kritik günlerde ameliyat geçirmez.

Video - dekompanse bademcik iltihabı tedavisi:

Cerrahi müdahale de pek çok sonuç bırakabilir. En önemlisi, hastalar bağışıklığın önemli ölçüde zayıflamasından korkarlar. Çoğu zaman, korkular boşunadır, çünkü koruyucu işlev, "lenfatik faringeal halkayı" (iki tüp, faringeal ve lingual) oluşturan geri kalan bademcikler tarafından alınır.

Dikkat lütfen! Dekompanse bademcik iltihabı, hastalığa karşı ihmalkar davranışın, pürülan boğaz ağrısı ve akut bademcik iltihabının sorumlu tedavisinin yokluğunun bir sonucudur.

Tonsillektomi şu anda en yaygın operasyonlardan biridir. Tonsiller bağ dokuları ile birlikte tamamen çıkarılır. Operasyondan sonra, cerrahi sonrası ciddi sonuçlardan kaçınmak için hastalıkların alevlenme dönemleri arasındaki süre seçilir. Kurtarma işleminden sonra, birkaç gün sürecek. Postoperatif dönem, yutma, öksürme ile komplike bir boğaz ağrısı ile işaretlenir.

Geleneksel olmayan tedavi yöntemlerini sevenler için, soğuk algınlığı için papatya nasıl içileceğine dikkat etmek gerekir.

Ancak, soğuk algınlığı ile balın soğanı ne kadar etkili olduğu ve nasıl kullanılması gerektiği, bu makalede ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Soğuk algınlığı için hangi antiviral tabletler en etkilidir ve nasıl kullanılmaları gerektiği bu makaleyi anlamada yardımcı olacaktır.

Bunu bilmek de ilginç olacak. Bir virüs veya soğuk algınlığı nasıl tanımlanır ve bu yazıda hangi hastalığın ayrıntılı olarak açıklandığı belirlenir.

Modern eczanelerin raflarında bulunan en iyi soğuk tozların listesi nedir ve adı nedir, bu bilgiyi anlamaya yardımcı olacaktır.

Postoperatif dönem için öneriler

Ameliyattan sonra boğazda bir yara var. Güvenli bir şekilde iyileşmek için, bir faringeal kanamayı önlemek için, öksürük sırasında trombüs rüptürü doktorun talimatlarına göre sıkı bir şekilde gözlemlenmelidir:

 • Sağ tarafına uzan, başını düz bir yüzeye koy.
 • Ameliyattan birkaç saat sonra içemezsiniz. Bütün gün yemek yemem gerekecek.
 • Ani hareketler yapmadan, yavaşça, yavaş hareket edin.
 • Öksürük dürtüsünü kısıtlayın.
 • Tükürük, yavaşça, tükürük sallayın.

Genellikle hastalar 3-4 gün sonra taburcu edilir.

Bademciklerin kaldırılması ve postoperatif rehabilitasyon:

Evde, daha az hareket etmelisiniz, birkaç gün boyunca yatak istirahati genellikle gösterilir. Beslenme için öneriler:

 • dışlamak için sert, kaba yiyecekler;
 • Sıvı, yumuşak yiyecek, sıcak yemek!
 • Dondurma en uygun ürün olacak ve aynı zamanda diyet de sebze ve meyve püreleri olabilir;
 • Yemekleri tuzla yıkamayın, tuzu yaraya kadar yiyebilir, incinebilir;
 • daha sıcak içecek!

Gargaralar vesilesiyle: doktorun talimatlarına uyun, doktor izin verilen manipülasyonları ayrıntılı olarak açıklayacaktır. Dokular tam iyileşene kadar, iki haftaya kadar sürer, ancak süreç çocuklarda yaşlılara göre daha hızlı olabilir.

Bu önerileri takip edin. Daha sonra tonsillektomi ciddi sonuçlara neden olmaz. Ve mümkünse, dekompanse bademcik iltihabına izin vermeyin.

Dekompanse kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı altında, palatini ve faringeal tonsilleri (badem şekilli bezleri) etkileyen uzun bir enflamatuar süreç anlaşılmaktadır. Bu telafi ve dekompanse edilebilir. İlk durumda, bu organlar uyuşuk bir enfeksiyon odağıdır. Aynı zamanda, vücudun hastalıklara karşı direnme kabiliyeti korunmakta ve bademcikler bariyer fonksiyonunu tatmin edici bir şekilde yerine getirmektedir.

Başka bir konu - dekompanse kronik tonsillit. Hastalığın bu varyantı ile hasta genellikle anjinadan muzdariptir. Bademcikler, patojenler ve vücudun iç ortamı arasındaki tampon veya bariyerin fonksiyonu ile başa çıkmak ve enfeksiyonun kalıcı bir odak noktası haline gelir. Bu durumda hastalık genellikle abseler ile karmaşık, böyle otitis media, sinüzit gibi KBB hastalıkları, kalp, böbrekler ve diğer organlarda üzerinde komplikasyon verir.

tanım

Tonsillit, fokal enfeksiyonun en karakteristik örneklerinden biridir. Hastalığın neden olan madde, çoğu zaman, normal olarak insan vücudunda küçük miktarlarda mevcut olabilir coccal bitki (üzüm ve streptokoklar) 'dir. Genel direncinin zayıflamasıyla, kontrolsüz büyüme patojen mikroflora başlar.

Dekompanse bademcik iltihabı hakkında, eğer kronik bir sürecin alevlenmesi durumunda, hasta yılda 3 defadan fazla yardım ister. Hastalık, yüksek sıcaklık ve bademciklere zarar veren şiddetlidir. Çevredeki dokular da etkilenir. Patolojik sürecin bu formu ile, anjin sık sık bademcikler içeren lenfoid dokunun pürülan erimesi eşlik eder.

semptomataloji

Hastalığın belirtileri iki gruba ayrılabilir. Birincisi, hastanın şikâyet ettiği hastalığın genel semptomlarını içerir:

 • Güçlü zayıflık, uyuşukluk.
 • Boğaz ağrısı, yanık sonucu ile karşılaştırılabilir.
 • Boğazın doldurulması, viskoz pürülan balgamın ayrılması.
 • Subfebril vücut ısısı.
 • Bölgesel lenfadenit (submandibular inflamasyon, daha az sıklıkla servikal lenf nodları).

Patolojik sürecin şiddetli seyrinde, yutma ve apne sendromunda zorluklar olabilir (özellikle uykuda solunum durması). Bu, bademciklerdeki büyük bir artıştan kaynaklanmaktadır.

Dekompanse edilmiş bademcik iltihabı formunun ikinci grubu, faringeal halkanın bölgesinde karakteristik değişiklikler içerir. Bir çocuk doktoru, bir terapist ve KBB doktoru tarafından değerlendirilebilir. Bu özellikler şunları içerir:

 • Şiddetli kızarıklık, palatine kemerin kenarları bölgesinde rulo benzeri kalınlaşmalar oluşması ile şişer.
 • Amigdala bezinin ya da oluşan ülserlerin (fişler) lakunalarında pürülan eksüda oluşumu.
 • Bademcik dokularının gevşemesi.
 • Bademcik dokularındaki skatrisyel değişiklikler ve bademcikler ile bitişik kemerler arasındaki adezyonlar.

Bu işaretlerden en az ikisi varsa, doktor bademcik iltihabı kurma hakkına sahiptir.

artık mümkün Rus doktorlar sayesinde kronik bademcik bademcikler tarafından tam dekompensasyona eşlik olmadığını kontrol etmek (yani bağışıklık fonksiyon kaybı). Ayrıca, atanan rolü en azından kısmen gerçekleştirebileceklerini belirler. Doğrulama prosedürü, özel bir katsayı belirlemekten oluşur. Bu boşlukların mahsul simir sonucu büyüdü patojenlerin kolonilerin sayısı amigdala birim alan başına lenfositlerin oranını yansıtır.

Neden terapiye ihtiyacım var?

Dekompanse formdaki kronik bademcik iltihabı zorunlu tedaviye tabidir. Bu, amigdalayı etkileyen patolojik süreç ile yüz hastalıktan daha fazla olan patojenetik ilişkiden kaynaklanmaktadır. Bazılarının tedavi edilmesi zordur ve hastanın sağlığı ve sağlığı için tehlikelidir. Bu hastalık ile ilişkilidir:

 1. Kollajenozlar (SLE / lupus, romatizma, dermatomiyozit, nodüler formda periarterit, skleroderma).
 2. Nefrit.
 3. Deri hastalıkları (polimorfik eritem, sedef hastalığı, egzama).
 4. Görme organının patolojisi (Behçet hastalığı).
 5. Tiroid bezi bozuklukları (hipertiroidizm).
 6. Pürülan komplikasyonlar (para-intratonsillar apse, flegmon).
 7. Sinir sistemini etkileyen patolojiler.

Kardiyologlar, tanımlanan hastalık ile VSD / NDC'nin sık alevlenmeleri arasındaki belirli bir bağlantıyı tanır.

Tonsillektomi (tonsillerin cerrahi olarak çıkarılması) sonrası vegetovasküler hastalıkların alevlenme sayısının azaltılması açısından hastalar durumunda iyileşme vakaları olmuştur.

Kışkırtıcı faktörler

Genel olarak bademcik iltihabının ve özellikle dekompansif formun ana nedeni, patojenik mikroorganizmaların (bakteri) ve virüslerin kontrolsüz olarak çoğaltılmasıdır. Birincisi Staphylococcus aureus ve hemolitik streptokoktur. Ancak patolojik süreç diğer patojenlerin çoğalması ile ilişkili olabilir:

 1. Çeşitli anaerobik bakteriler.
 2. Virüsler (Adeno, Herpesvirus, Koksani ve Epstein-Barra).
 3. Geleneksel olarak patojenik bakteriler (moraxella, mikoplazma).
 4. Chlamydia ve mantarlar.

Kronik bademcik iltihabının telafi edilen formunun telafi edilmesinden kaynaklanan provoke edici faktörler yetersiz, zamansız veya okuma yazma bilmeyen tedavi olarak kabul edilir. Uygun bademcik iltihabı gelişmesi, oral kavitede (çürük, stomatit) veya paranazal sinüslerde (sinüzit, rinit) kronik bir enfeksiyon odağı ile kolaylaştırılır. Bu hastalığa hasta bir kişi / taşıyıcıdan yol açabilir ve bulaşabilir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi, organizmanın spesifik olmayan direncini zayıflatan herhangi bir faktörle kolaylaştırılır:

 • Uzun süreli / ciddi hipotermi.
 • Sabit stres altında veya şiddetli stres altında bulma.
 • Larinksin mukoza astarının zehirli veya tahriş edici maddeler, ince dağılmış parçacıklar (duman, toz) tarafından tahriş edilmesi.
 • Alerjiler, boğazın mukoza zarının yanması.
 • Ekolojik olarak uygun olmayan konut alanı, üretim tehlikeleri.
 • Çok soğuk içecekler içmek.
 • Zararlı alışkanlıklar (öncelikle tütün içimi).
 • Vitamin eksikliği ve yetersiz beslenme.

Tüm bu faktörler tekrarlayan bademcik iltihabına ve doğrudan işlevlerinin badem şekilli bezlerinin kaybına katkıda bulunur.

terapi

Tedavi, koruyucu önlemler almayı içerir. Yetersiz etkileriyle, amigdala bezlerinin kayıp bağışıklık fonksiyonunun ameliyatla alınması önerilmektedir.

Aşağıdaki durumlarda konservatif önlemler kabul edilebilir:

 1. Kronik formdaki dekompanse bademcik iltihabı sadece periyodik olarak gelişen angina şeklinde ilerler.
 2. Problemin operatif çözümüne kontrendikasyonlar vardır.

Konservatif tedavi, alevlenmenin başlamasından önce, ilkbahar ve sonbaharda, tercihen en az 2 kez olmak üzere, düzenli bir yol tedavisini içerir. Önleyici tıbbi önlemlerin sayısı yılda 4 defaya kadar getirilebilir.Bu durumda altın standart, genel etki gösteren ilaçların yanı sıra aşağıdaki amaçlarla kullanılan antibakteriyel ajanların kullanıldığı tedavi olarak kabul edilir:

 • Bademciklerin Sulanması.
 • Boğazını çalkala.
 • Amigdala bölgesinde çok sayıda tekli mikro enjeksiyonlar.

Boğazın durulanması için, yerel antiseptikler ve fito-ilaçların kullanımı kabul edilebilir bir seçenektir. Bir antibiyotik seçerken, mikroorganizmaların duyarlılığına dikkat etmek önemlidir. Modern patojenik mikroflora, birçok geleneksel antibakteriyel ajana kıskanılacak dirence sahiptir.

Yukarıdaki önlemler etkisiz olursa, radikal bir ilaç kullanılır - bademciklerin uzaklaştırılması (tam, kısmi). Yeni teknolojiler, neşter yerine lazer cerrahisinin kullanılmasına izin veriyor. Bu daha nazik ve anemik bir yöntemdir.

Hastalığın alevlenme döneminde, herhangi bir bulaşıcı hastalıkta ve bazı diğer durumlarda ameliyatlara izin verilmez:

 • Kan pıhtılaşma sisteminin patolojisi ile.
 • Ağır diyabet.
 • Bebeği taşıma döneminde.
 • Adet kanaması zamanında.
 • Kalbe ve böbreklere ciddi hasar.

Bir operasyona karar verirken, bu bedenin bağışıklık reaksiyonlarında yer alması gerekliliğine dikkat edilmeli, sindirim sistemindeki enfeksiyonun penetrasyonu ve nefes alan bir sistemdir.

Bademciklerin hematopoez süreçlerine katıldığına inanılmaktadır. Onları çıkararak, cerrah insan bağışıklık sisteminde bir darbe vurur, ancak sadece bazı işlevler amigdala tarafından tutulursa.

önleme

Kronik dekompanse tonsillit tedavisi gerektirir. Ancak bu patolojinin önlenmesi daha az zorunlu değildir. Akut tonsillit, rasyonel beslenme, fiziksel aktivite ve vücudun sertleşmesini zamanında tedavi gerektirir. Ayrıca şunları yapmalısınız:

 1. Kronik enfeksiyon odaklarını zamanında sterilize etmek için (çürük, diş eti hastalığı ve paranazal sinüslerin iltihaplanması).
 2. Kişinin bulunduğu odada gaz ve tozlu hava varsa, ortadan kaldırmanız gerekir.
 3. Endüstriyel zararlı maddelerle çalışırken, kişisel koruyucu ekipman kullanın.
 4. Kendinize kötü alışkanlıklar geliştirmeyin veya varolanlardan vazgeçmeyin (sigara içmek, alkol içmek).

Bademciklerin çıkarılması sadece doktorun üzerinde ısrar ederse dikkate alınmalıdır. Tüm tedavi yöntemlerini denemeye ihtiyaç vardır.

Dekompanse bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Bir tür bademcik iltihabı bademcik iltihabıdır. Bu form kronik bademcik iltihabıdır.

Bademciklerin yenilmesi ile bulaşıcı hastalık, bu bademcik iltihabıdır. Herhangi bir yaş grubundaki insanlar arasında ortaya çıkabilir, ancak en çok genç yaş grubundaki çocuklar arasında görülür.

Bu, bu yaş grubunda bağışıklığın zayıf olduğu (fizyolojik özellik) ile açıklanabilir.

Bir kişinin farinkste bir bağışıklık organı vardır - bir faringeal lenfoid halka. Sadece palatine bademcikler değil, dört tane daha bademciği de içerir. Diğer bademciklerin yenilgisi son derece nadir görülür.

Altı bademcik, enfeksiyöz ajanların vücuda girmesini önleyen bir çeşit filtredir.

Ancak çeşitli faktörlerden dolayı işlevlerini kaybedebilirler, bu onların iltihapları geliştiğinde ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı tipleri ve nedenleri

Akan bademcik iltihabı akut bir hastalık ve kronik bir hastalık olarak olabilir. Bademcik yenilgi ile akut bir hastalık da anjina denir.

Akut bir süreçte bademciklerin yenilgisinin gelişim nedeni viral, bakteriyel, fungal enfeksiyonlardır.

Kronik bademcik iltihabı gelişmesi akut bademcik iltihabından sonra olabilir, ancak anjina olmadan da olabilir. Bu durumda gelişimin nedeni her zaman bakteriyel enfeksiyonlardır.

Kalıcı rekürren nazofaringeal enfeksiyonlar ile bademciklerde (bezler) enfeksiyöz ajanlar birikmektedir.

Artık koruyucu işlevleriyle baş edemezler, sürekli bir iltihap geliştirir.

Bezler daha sonra kendileri bakteriyel bir odak görevi görür. Kronik inflamasyonun görünümünü teşvik edin:

 • hipovitaminozu;
 • yerel ve genel bağışıklığı azaltmak;
 • sık soğuk algınlığı;
 • çürük dişler;
 • kavisli nazal septum.

Hastalığın kronik formu çok uzun, diğer organlardan ciddi sonuçlara yol açabilir.

Hastalık zorunlu tedaviye ihtiyaç duyar.

Hastalığın klinik resmi

Akut tonsillit karakteristik semptomlara sahiptir:

 • en keskin başlangıç;
 • ciddi intoksikasyon sendromu;
 • karakteristik yerel değişiklikler (bezlerin hiperemi, ödem, baskınlar);
 • boğazda kuvvetli ağrı.

Kronik formu yavaş yavaş gelişir, ilk aşamada belirtiler zayıftır.

Hastalık iki şekilde oluşur:

 • telafi formu;
 • ayrışmış form.

Telafi edilmiş bir form ile, sistemik bozukluklar yoktur, sadece lokal semptomlar vardır.

   • Boğazda kuruluk hissi;
   • cızırtılı;
   • ağrı hafiftir;
   • Hastalık yılda üç kez artmaktadır.

Bezlerin iltihaplanmasının alevlenmesiyle, hastanın akut bir süreci vardır.

Yerel belirtiler, pürülan anjinin tezahürlerine benzerdir.

Dekompanse bademcik iltihabı yaygın sistemik semptomlara sahiptir, lokal değişikliklere ek olarak, aşağıdakiler yaygındır:

   • artan yorgunluk;
   • sabit zayıflık;
   • vücut ısısı 37.0 derece.

Komplikasyon göründüğünde semptomatolojisi eklenir. Birçok organ etkilenir, ancak çoğu zaman lezyonlar gelişir:

Bezlerin yanında bir lif apsesi ve boynun yumuşak dokularının flegmonu olabilir.

Abse ile, hasta boğazda ve boyunda keskin bir ağrıyı artırır, ağzını açamaz.

Boyunda ödem gelişimi ile karakterize diffüz pürülan inflamasyon - flegmon boyun gelişimi için, pürülan işlemin net bir sınırı yoktur.

Apse ve flegmonun hastanede hastaneye yatırılması gerektiğinde, bu ciddi sonuçlara yol açabilir.

Hastalığın tedavisi

Bu hastalığın tedavisi bir doktor otolaryngologist tarafından yapılır. Kronik bademcik iltihabının tedavisi, tazminat aşamasında başlatılmalıdır, çünkü bu aşamada hala konservatif tedavi yapmak mümkündür.

Dekompansasyonda, cerrahi tedavi yöntemleri kullanılır, dekompanse edilmiş bir forma geçiş, tedavi eksikliğine veya tedavinin zamanlamasına uyulmamasına yol açar.

Akut bir hastalık veya telafi edilen bir form bitmezse bademciklerdeki mikroplar korunur.

Daha sonra da çoğalırlar, toksinler üretirler. Sonuç olarak, toksinler kan dolaşımına girer ve hastalığın ve komplikasyonların sistemik belirtilerine neden olur.

Hastalık ile dekompansasyon aşamasında mücadele etmek çok daha zordur.

Dekompansasyon aşamasında bademcikler artık temel koruma fonksiyonlarını yerine getirmezler, aksine vücutta sürekli inflamasyonu sağlarlar.

Lenfoid dokuların bir kısmı veya tamamı skar dokusu ile yer değiştirir, bu nedenle, bu aşamada en sık çıkarılırlar.Tüm bademciklerin yanı sıra en çok etkilenen kısımları da çıkarabilirsiniz.

Tam kaldırma işlemi tonsillektomi ve parsiyel tonsillit olarak adlandırılır, ancak dekompanse evrede tonsillektomi ağırlıklı olarak yapılır.

Cerrahi müdahale aşağıdaki yöntemler kullanılarak gerçekleştirilir:

   • ultrasonik temizleme;
   • lazer çıkarılması;
   • bir bisturi;
   • radyofrekans ablasyonu;
   • elektrokoagülasyon.

En yaygın olarak kullanılan bezin lazerle kesilmesidir, çünkü avantajlıdır:

   • Ameliyattan sonra, bir kişi hızla iyileşti;
   • Hastanede yatmadan tedaviyi gerçekleştirmek mümkündür;
   • operasyon sırasında çok fazla kan kaybı olmaz;
   • operasyon neredeyse acısızdır.

Ameliyat tedavisi genel anestezi olmaksızın yapılır.

Dekompanse bademcik iltihabının profilaksisi:

   • yerel ve genel bağışıklığın artması;
   • dengeli beslenme;
   • ilkbahar ve sonbaharda multivitaminleri almak;
   • akut tonsillitin zamanında tedavisi;
   • kronik bademcik iltihabı için erken tedavi;
   • tazminat aşamasında ders yürütme;
   • kronik enfeksiyonların odaklarını sterilize etmek için zamanında;
   • normal burun solunumu restorasyonu;
   • sağlıklı bir yaşam sürdürmek.

Dekompanse bademcik iltihabı ile komplikasyonların gelişmesi ile uzun süreli tedavi ve uzun süreli rehabilitasyon gerektirir.

Kronik bademcik iltihabı tedavisi sırasında, kulak burun boğaz uzmanının tüm önerilerini kesinlikle uygulamanız gerekir, bu da cerrahi tedaviyi ve sistemik komplikasyonların ortaya çıkmasını önleyecektir.

Kronik dekompanse tonsillit belirtileri ve nedenleri

Kronik dekompanse bademcik iltihabı bu enfeksiyöz hastalığın gelişiminin son aşamasını ifade eder ve ciddi bir klinik seyreden bir hastalık olarak kabul edilir. Hastalığın gelişiminin bu aşamasında, etkilenen bademcikler artık işlevlerini patojenik mikroflora içerecek şekilde yerine getirmezler ve bakteriyel bir çocukluk görevi gören kesinlikle işe yaramaz bir epitel doku parçasıdırlar. Dekompansasyon aşamasında kronik bademcik iltihabına sadece boğaz bölgesinde ağrılı duyumlar eşlik etmekle kalmaz, aynı zamanda bademciklerin yüzey tabakasının bolca eklenmesi de eşlik eder. Hastalığın bu formu için, sık alevlenmeler ve enfeksiyöz istilası hayati iç organlara tehdidi karakteristiktir.

Nedir, kronik tonsillitin dekompanse formunun nedenleri ve farklılıkları nelerdir?

Dekompanse formdaki tonsillit, bademciklerin dokularının tam bir yenilgisidir ve bu da fonksiyonel amaçlarının kaybına yol açar. Bu bezlere bulaşıcı hasarın son aşamasıdır. Bu durum hasta, zaman göz ardı belirgin semptomlar ve sonunda edinilen dekompresyon bademcik uzun bir süre boyunca, kronik tonsillit iltihabı yanan tüm özelliklere sahip olmasından gelişir.

Hastalığın bu formunun varlığında, bezler tamamen pürülan bir kaplama ile kaplanır ve daha derin dokularında bakteriyel enfeksiyonun aktif bir bölümü oluşur.

Staphylococcus aureus ve Streptococcus enfeksiyonunun dekompanse bademcik neden suşları, hastalık ve saldırgan davranış, bakteriyel mikroflora bu aşamada enflamasyonun şiddetinin yüksek derecede göz önüne alındığında. Bu bakteriyel hastalık formunun nedenleri, aşağıdaki nedensel faktörlerin varlığını kışkırtır.

Azalmış bağışıklık

Zayıf bir genel bağışıklık sisteminin ve lokal bağışıklığın varlığı, boğazın mukozasında ve bademcik dokularında bulunan enfeksiyonun, vücudun koruyucu işlevinden gelen direnci karşılamamasına neden olur. Bu bağlamda, patojenik mikroorganizmaların patolojik aktivitesi birkaç kez artar ve sonuçta bakteriyel mikroorganizmaların parazitlendiği epitelyal dokuların tamamen yok olmasına neden olur. Bağışıklık çeşitli yaşam koşullarından dolayı azalabilir. En yaygın olarak kronik stres, vitamin eksikliği, sistematik uyku eksikliği, günlük ağır fiziksel ve zihinsel emeği içerir.

Kontrolsüz antibiyotik kullanımı

Antibakteriyel olarak sınıflandırılan ilaçlar bir doktorun randevusu alınmadan alınamaz. Hastanın bulunan enfeksiyon, ilaç ve istenen terapötik etkiyi getirmeyecek gelecekteki ilaç etken maddelerine karşı doğal bağışıklığı üretilen bakterilerde antibiyotiklere alışıyor gerçeğine dayanarak bu uyarı. Tıbbi uygulamadaki bu gibi fenomenler, hastanın bir doktorun izni olmaksızın antibakteriyel tedaviyi erken sonlandırdığı durumlarda gözlemlenir.

boğazında Bulaşıcı inflamasyon dekompanse bademcik iltihabı, daha önce antibiyotik ile karşı karşıya ve artık güçlü bir ilaç olarak algılarlar bakteriyel patojenleri adıma dolechennym ve daha fazla hasılatı kalır.

Sık boğaz ağrısı

manifestasyonlarının sık formu durumunda hastalık boğaz Bu tür sonunda ağız boşluğunun olarak ve boğaz ön duvara fazla miktarda mevcut olduğu, bakteriyel mikroflora, karşı daha hassas hale, bademcik epitelyum yüzeyi tabakayı yok eder. Bu nedenle, sık boğaz ağrısı da tonsillit hasta dekompanse formlarda faktörlerin en yaygın nedenlerinden biri olarak hareket ederler.

Diş hastalıkları

Bir diş hekiminden terapötik tedaviye tabi tutulan veya dişlerin çıkarıldığı dişlerin ağız boşluğundaki varlığı, enfeksiyonun ana kaynağıdır. diş kronu yüzeyinden bozulmuş bağışıklık bakteri koşullarında kolayca bademcik dokulara ve karakteristik belirtileri olan bir şekilde dekompanse tonsilit inflamasyonun başlangıç ​​aşamasına hastalığı aktarmak için kısa bir süre içinde nüfuz edebilir.

antritis

Maksiller sinüslerde bu hastalık ile, pürülan eksüda birikimi ile birlikte, enflamatuar sürecin kronik bir formu gerçekleşir ve bu vakaların% 94'ünde daima tehlikeli bir bakteriyel mikroflora bulunur. Genel olarak bunlar, yaşamsal faaliyetinin ana süreci olarak, irin gelişmesi olan ayırt edici özelliği olan Staphylococcus aureus'un çeşitleridir. Lenf ve kan ile birlikte bir patojenik enfeksiyon bademciklerin dokularına girer ve daha sonra kronik bademcik iltihabına dönüşen bezlerde dekompansasyon süreçlerini geliştirir.

Hastanın yaşam tarzına bağlı olarak, kale, kötü alışkanlıkları, yaş varlığı ya da yokluğu ve muhtemelen fırsatçı enfeksiyonlar ve soğuk algınlığı ve doğrudan kronik tonsillit görünüm dekompensatsionnoy formlarını etkileyen diğer nedenlerin varlığı insidansı onun bağışıklık sistemi. bademcik iltihabı, bu tür arasındaki temel fark, ağrı, şişme ve bademcik yüzeyinin kızarıklık ek olarak, hasta çoğu durumda bademcikler tüm yüzeyini kaplamak geniş süpürasyonu, söz konusu olmasıdır. Boğazın bu kısmının daha derin dokularında benzer patolojik süreçler meydana gelir.

Semptomlar ve Tanı

Kronik tonsillitin dekompanse formunun, deneyimli bir doktora bile bir kulak burun boğaz uzmanı ile karıştırılması çok zor olan bireysel semptomları vardır. Hastalığın belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Boğazda her zaman keskin ve dikişli bir ağrı vardır ve doğrudan bezlerin olduğu larenksin o kısmındadır;
 • öksürük ve yeme sırasında ağrı sendromu birkaç kez daha güçlenir ve hasta başın ve kulağın arkasına dönen periyodik lumbago hisseder;
 • geniş bir inflamatuar süreç ve bir dizi bulunan kas liflerinin ödeminin bir arka planına karşı, çiğneme kaslarının kısmi işlev bozukluğu gelişir, bu da yeme sürecini zorlaştırır;
 • iltihaplı submandibular ve servikal lenf düğümleri;
 • bademcikler ve çevresel mukozanın tüm yüzeyi tamamen tek bir apseyi oluşturan bir çift kat takviye tabakasıyla kaplıdır;
 • vücut ısısı 37-38 santigrat dereceye yükselir ve kalp bölgesinde ağrı vardır.

Hastalığın teşhisi, görsel muayenenin sonuçlarına göre, hastanın boğazda parazit yapan bakteriyel mikrofloranın türünü belirlemek için bademciklerin mukoza zarının yüzeyinden seçilmesidir. Testlerin sonuçları hakkında bilgi aldıktan sonra uygun tedavi önerilmektedir.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı tedavisi

Kronik tonsillitin dekompansasyon aşamasında tedavisi iki ana yöntemin kullanımına dayanmaktadır. Bu, ilaç kullanımı ve etkilenen bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasına dayanan konservatif bir tedavidir. Amaç bademcik tutmak ise, o zaman hasta aşağıdaki tedaviyi reçete:

 • vitamin mineral kompleksleri alarak bağışıklık sisteminin koruyucu işlevini arttırmak (ilacın formu hastanın yaşı ve organizmanın diğer fizyolojik özelliklerinin varlığı dikkate alınarak doktor tarafından tek tek seçilir);
 • Belirli bir bakteri türünün doğal bağışıklığa sahip olmadığı kas içi antibiyotikler;
 • propolis, klorofililpt, furacilin antiseptik tentür ile boğaz gargara;
 • Anti-inflamatuar etkisi olan tıbbi bitkilerin uçucu yağlarının kullanımı ile inhalasyon prosedürleri.

Kronik dekompanse bademcik iltihabının tedavisinde entegre bir yaklaşım ilkesi, doktorun stabil bir remisyona kavuşmasını ve etkilenen bademciklerin daha fazla cerrahi çıkarılmasından korunmasını sağlar. Bununla birlikte, bezlerin akut takviye bulguları ile cerrahi olarak eksizyonu, kronik enfeksiyonun odağını tutmanın en etkili yöntemlerinden biridir.

Yokluğunda veya uygun olmayan tedavide komplikasyonlar

Bademcik dokularında ortaya çıkan pürülan apse için yeterli terapötik önlemlerin yokluğunda, çok yakın bir gelecekte hasta komplikasyonların bu tür belirtileriyle karşı karşıya kalabilir:

 • Vanaların ihlali ile miyokardit gelişimi (dokularında enfeksiyonun penetrasyonu nedeniyle kalp kasının akut iltihabı vardır);
 • eklem artritinin eklem dokusunun inflamatuar lezyonu ve artmış şiddette artrit ile artrit;
 • bakteriyel mikrofloranın kan ve lenf ile birlikte göç etmesi nedeniyle böbrek dokusuna verilen hasar;
 • akut laringeal ödem ve üst solunum yolu tıkanıklığı;
 • hastanın bağışıklık sisteminin hücrelerinin baş edemeyeceği aşırı bir bakteriyel enfeksiyon konsantrasyonu ile kanın enfeksiyonu (bu tür bir komplikasyon ölümün başlangıcını gerektirir).

Kronik tonsillitin dekompanse formunun ilaç ve cerrahi yöntemlerle zamanında tedavisi, ciddi sonuçların önlenmesini ve hastanın bademciklerinin nispeten sağlıklı kalmasını sağlar.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı: belirtiler nelerdir, gerekli tedavi

Dekompanse kronik bademcik - tonsillit en ağır formu, bademcik artık enfeksiyonu ile baş edebiliyoruz onları vurmak ve pratik görevlerini yapmazlar. Bu durumda kendileri enfeksiyonun odağı haline gelirler. Bademciklerin etrafındaki kumaşlar da hayrete ve şişirilmiş. Akut tonsillit Bu formda 3 defadan fazla yılda meydana gelir ve vücutta enfeksiyon yayılabilir, iç organlarda ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Bademciklerin vücutta önemli bir koruyucu işlev göstermesi nedeniyle, bağışıklık azalır ve vücut herhangi bir hastalığa eğilimlidir ve aynı zamanda genel sağlık durumu da çeker.

Dekompanse bademcik iltihabı belirtileri ve semptomları

Kronik tonsillitin dekompanse formu aşağıdaki semptom ve bulgulara sahiptir:

 • artan vücut ısısı;
 • yorgun, yorgun, yorgun hissetmek;
 • sık alevlenmeler - yılda 3'den fazla kez;
 • bademciklerde, boğazında geri dönüşü olmayan değişiklikler;
 • bademcikler etrafındaki dokuların iltihaplanması ve eklenmesi (parathonsiler apsesi);
 • Bir organizmanın genel zehirlenmesi, olası iç organların (kardiyovasküler sistem, böbrekler) olası yenilgi ile ifade edilir.

Hastalığın tedavisi

Bu bademcik iltihabı neredeyse kendini konservatif tedaviye bırakmaz. Yılda 3 defadan fazla komplikasyonlar ve iç organların yenilgisinin en ufak bir kuşku ile ortaya çıkan bademcikler ameliyatla çıkarılırlar (tonsilektomi yaparlar).

Tonsillektomi kronik dekompanse bademcik iltihabı, t bir zorunluluktur.. Enfekte bademcik vücuda enfeksiyon yayılır ve tamamen kalıcı olarak işlevini kaybetmek.

uzamış zehirlenme sonrası ortaya çıkabilecek komplikasyonlar miyokardit (kalp kasının iltihabı), artrit, artrit (eklem hastalığı), çeşitli böbrek hastalıkları, romatizma ve en tehlikeli sonucu çağrılabilir gibi - Toplam kan zehirlenmesi (sepsis), yol açabilir ölümcül bir sonuca.

Operasyondan sonra ne olacak?

Hemen hemen herkes, bademciklerin çıkarılmasından sonra vücudun koruyucu işlevlerinin azalacağından ve sık görülen hastalık risklerinden korkmaktadır. Bu korkular haklıdır, çünkü palatine bademcikler vücudun çeşitli enfeksiyonlara karşı koruyucu bir bariyer rolünü oynarlar, ancak bu durumda yardımdan ziyade zarar verme olasılıkları daha yüksektir ve aynı zamanda ciddi bir komplikasyon riski ortaya çıkar.

Diğer bademcik (2 boru, lingual, farenks) bu durumda, görünüşe göre, ve fonksiyonları devralmak sözde "lenfatik faringeal halkasını," oluşturan, çünkü Ancak, bugüne kadar bezlerinin çıkarılması sonrasında bağışıklığın azalması hiçbir kanıt yoktur Her şeyden önce palatine bademcikler, vücut - zor bir şey!

Yani maalesef hemen hemen her zaman ameliyat kronik dekompanse tonsillit tedavisi, bu nedenle olabileceğinden dolayı telafi bademcik iltihabı, irinli bademcik tedavisinde ihmalkar tutum, bir forma hastalığı getirmeye çalışıyorum. Hastalığın erken aşamalarında tedavi edilmesi daha sonra sonuçlara katlanmaktan daha iyidir! Size en iyisi ve hasta olmayın!

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı: tedavi özellikleri, prognoz

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplanmasıdır. Genellikle angina denir. Bu iltihap, akut ve kronik olabilir. Dekompanse bademcik iltihabı artık ilaçlarla tedavi edilmeyen ciddi bir kronik formdur.

Kronik bademcik iltihabı yılda üç kereden fazla tekrarlanırsa düşünülür. Bir kişi sık sık bademcik iltihabı tarafından rahatsız edilir, komplikasyonlar (apse, kulak ve burun iltihabı, iç organ lezyonları) sürekli olarak not edilir. Bademcikler artık rollerini yerine getirmiyor, enfeksiyonlara karşı çıkmıyorlar.

Dekompanse bademcik iltihabı

Hastalığa çeşitli enfeksiyonlar neden olur. Çoğu zaman, bakteriyel etiyoloji streptokok veya stafilokoktur. Ama başka patojenler var:

Sebepler, provoke eden faktörler

 • Akut hastalığın ileride ya da okuryazar tedavisi
 • Sık boğaz ağrısı
 • kalıtım
 • Kötü beslenme, beriberi
 • Kötü çevre koşulları
 • Aşırı çalışma, stres
 • frigorism
 • sigara içme
 • Ağzından nefes alma
 • alerjiler
 • Kirli hava ile nefes
 • Diğer kronik KBB enflamasyonları

Yorgunluk ve stres, vitamin eksikliği ve diğer eser elementler (hipovitaminozis), hipotermi, bacaklarda aşırı soğuma, soğuk yiyecek ve içecek kullanımı gibi önemli bir rol oynar.

Diğer enflamatuar hastalıkların arka planında olası enfeksiyon (örneğin, çürükler).

Fotoğrafta kronik bademcik iltihabı olan boğaz

Yetişkinlerde ve çocuklarda belirtiler

 • Boğaz ağrısı, yutma ile kötü
 • Sıcaklık yaklaşık 38 derece
 • Hızlı yorgunluk
 • Güçlü zayıflık, güç kaybı
 • Bademcikler ve bitişik dokular iltihaplıdır, kalıcı takviye edilir. Süreçler geri döndürülemez
 • Vücudun genel zehirlenmesi
 • İç organların lezyonları (kalp, böbrekler, eklemler), etkilenen organlar bölgesinde kalıcı ağrı

Belirtileri ve bademcik iltihabı belirtileri

tedavi

Dekompanse edilmiş tonsillit ilaçları ile fizyoterapi ve hatta daha çok halk ilaçları çok geç kalmış durumda. İç organların belirgin bir lezyonunun başladığına dair en ufak bir şüphede, cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Bademcikler kaldırıldı. Operasyon tonsillektomi denir.

Çoğunlukla, operasyon bir lazer ile gerçekleştirilir ve bademcikler etrafındaki bölgeler de koterize edilir, bu nedenle enfeksiyonun odağı tamamen tahrip olur.

Ameliyat için kontrendikasyonlar şunlardır:

 • Kötü kan pıhtılaşması
 • Böbrek hastalıkları
 • Kardiyovasküler sistem hastalıkları
 • Diyabetes mellitusun ağır seyri
 • Kronik hastalıkların alevlenmesi
 • gebelik
 • adet

Postoperatif dönemde tavsiye edilir:

 • Öksürük dürtüsünü kısıtla
 • Yavaşça tükürük tükürür
 • Ani hareketlerden kaçının
 • İlk gün yiyemezsin
 • İlk birkaç saat içemezsin
 • Yalan söylemek sağ tarafta daha iyidir
 • Baş bile bir şey üzerine konulmalı

Bademcikler kaldırılması için video ameliyat:

Olası komplikasyonlar

Tonsillit komplikasyonları çok farklı ve ciddi:

Kronik bademcik iltihabı tehlikeli olduğundan, videomuzu izleyin:

önleme

Bademcik iltihabının önlenmesi, bağışıklığı güçlendirmek, hijyen kurallarına uymak ve hastalık riskini azaltmaktır.

görünüm

Sorumlu ve yetkili tedavi ile prognoz uygundur.

Dekompanse bademcik iltihabı

Kronik tonsillit bademciklerin iltihaplı olduğunda ve ancak bir enfeksiyon engel olmaktan, aynı zamanda hepsi organlara ve sistemlere dağıtmak değil, hastalık artık tedavi edilebilir tıbbi yöntemler ve alevlenme 3 defadan fazla yılda meydana - diyor dekompanse edilmiş form.

nedenleri

Palatal halka oluşturan her türlü bademcik, vücuda giren virüs ve bakterilerle mücadele etmek için ana işi üstlenir. Bademcik iltihabı sıklıkla meydana geldiğinde, bademciklerde patoloji gelişirse, koruyucu işlevi azalır. Enflamasyon çevre dokulara bulaşır, apseler oluştururlar, süreç yavaş yavaş yayılır, zehirlenme gelişir.

Hastalık yavaş yavaş büyür ve görünüşü tüm faktörler ile ilişkilidir:

 • tekrarlanan anjina;
 • zayıf bağışıklık;
 • ağız boşluğu ve burun sinüsleri hastalıkları;
 • sık antibiyotik uygulaması.

dokunulmazlık, birçok komplikasyonlar ortaya çıkabilir sorunları ile başa çıkamaz yana, böbrekler, kalp, kan damarları, pankreas muzdarip, artrit çeşitli formlarda sepsis en şiddetli vakalarda vardır hatta bazen ölüme yol açan gelişir. Bademcik iltihabına karşı ortaya çıkan hastalıkların listesi 40'tan fazladır.

Dekompanse bademcik iltihabı geleneksel yöntemlerle tedavi edilemez ve bu zamanda zamanında ve doğru tanı konması çok önemlidir çünkü Sadece yeterli tedavi hastalığın gelişimini ve sonuçlarını durdurabilir.

semptomlar

Hastada dekompanse bademcik iltihabı varlığı ile gösterilir:

 1. Bademciklerin tipik yenilgisi: iltihaplı, gevşek, iltihaplı, boyut olarak büyümüş görünmektedir. İşlem çevreleyen dokuları yakalar. Bazı değişiklikler geri alınamaz.
 2. Sık ve uzun alevlenmeler.
 3. Zaman zaman sıcaklık biraz artar.
 4. Yutma hareketleri yapmasanız bile boğazdaki ağrı sürekli olarak mevcuttur. Yemek yerken veya öksürdüğünde, kulağa yoğunlaşır, verebilir.
 5. Hasta hızla yorulur.
 6. Zehirlenme belirtileri.
 7. İç organların çalışmasında kesintiler vardır: baş ağrısı, kalp ağrısı, basınç düşüşleri, böbrek çalışmaları bozulur.
 8. Ağzınızı açmak veya başınızı açmak istediğinizde zorluklar vardır, hatta sıvı gıda almak zordur.

Bu noktada, kendi kendine ilaç kullanmamanız gereken hastalığın ilerlemesini durdurmak çok önemlidir. Tanı ve randevu profesyoneller tarafından yapılmalıdır.

Dekompanse bademcik iltihabı fotoğrafı: nasıl göründüğü

Fotoğraf, kronik dekompanse bademcik iltihabı durumunda hastanın boğazının neye benzediğini göstermektedir.

Patolojik olarak değiştirilmiş farinksin tipi. Kızarıklık, bademcikler üzerinde sıvı irin ile şişlik.

Hastalığı yenmek için, hastalığa yol açan enfeksiyon kaynaklarından biri olan dişlerin tedavisi gereklidir.

Modern tonsillektomi. Patolojik olarak değiştirilmiş bademciklerin kesin ve ağrısız eksizyonu.

tanılama

Hastalığın ana belirtileri göründüğünde, bir sağlık kurumuna gitmeniz gerekir. Hastanın bazı belirtileri kendi başlarına tespit edilemez. Bunlar, örneğin bademcikler ve palatine kemer bölgesinde bulunan yaralar ve yapışıklıklardır. Hasta, belirli bir tehlikeyi taşıyan püyle foliküller geliştirir.

Kronik dekompanse bademcik iltihabı iki aşamadan önce gelir:

 1. İlk aşamada, lenfositlerin sayısı azalır, ancak anjina hasta sürekli değildir, komplikasyonlar henüz gözlenmez, lenf düğümleri normaldir.
 2. Ayrıca, hastalığın ağırlaşması ile, analizlerdeki göstergeler zaten hücrelerdeki değişiklikleri göstermektedir. Angina daha sık görülür, eklem ağrıları görülür.

Doktor dekompanse bademcik iltihabı teşhis ettiğinde, hastanın çok düşük bağışıklığa sahip olduğu, genel bir alerjisi olduğu, sık alevlenme vakaları olduğu anlamına gelir.

Dekompanse bademcik iltihabı tedavisi

Dekompanse tonsillit tedavisi konservatif veya cerrahi yöntemlerin kullanımını içerir.

İlki entegre bir yaklaşıma dayanır ve aşağıdaki eylemleri belirler:

 1. Uygun ilaçları alarak bağışıklık kapasitesini artırın.
 2. Akupunktur.
 3. İlk analiz ile antibiyotiklerin alınması ve etkilenecek olan bakteri tipinin belirlenmesi.
 4. Irin varlığında, mekanik çıkarılması.
 5. Enflamasyonu hafifletmek için lokal tedavi gereklidir.
 6. Fizyoterapötik yöntemler: inhalasyon, ultraviyole maruz kalma.
 7. Akupunktur, homeopatik ve halk ilaçları.

Eğer böyle bir tedavi etkin değilse, komplikasyonlar yılda 3 kezden fazla ortaya çıkarsa, iç organların çalışmasının bozulduğuna dair şüpheler vardır, tonsillektomi endikedir. Bu durumda cerrahların müdahalesi basitçe gereklidir, çünkü bademcikler artık işlevlerini yerine getiremezler, geri yüklenemezler, tüm vücuda bulaşırlar.

Bademcikler çıkarılması

Eğer süreç çok uzağa gitmişse, cerrahi yöntem kaçınılmazdır. Sorunun cerrahi çözümünün bağışıklığı büyük ölçüde azaltacağına dair korkular var. Fakat bademcikler koruyucu bir engel olarak rolleriyle baş edemezlerse, komplikasyonları beklemeden çıkarılmaları gerekir. Ve koruma fonksiyonları, kalan bademcikleri kendi aralarında kısmen yeniden dağıtır. Ameliyatı reddeden daha ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Doktor bademciklerin büyük ölçüde genişlemediğini görürse, kriyocerrahi kullanılır ve manipülasyon kansızdır. Bir lalaksotomi ve bir lazer kullanarak tonsillektomi yöntemi kullanılıyorsa, özel elektrotlar kullanılarak bir kohelasyon kullanılırsa, hasta birkaç gün içinde tam anlamıyla restore edilir. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Koterizasyon sonucunda hastalıklı bademciklerin boyutu azalır veya patolojik süreç tamamen kaybolur.

Bazen bademcikler tamamen bertaraf edilmez. Kısmi uzaklaştırma onkolojik hastalık için reçete edilebilir.

Cerrahi müdahale için birkaç kontrendikasyon vardır:

 • böbrek, kalp ve kan damarlarının çeşitli patolojileri;
 • zayıf kan pıhtılaşması;
 • Diabetes mellitus'un derin formları;
 • alevlenme periyodu sırasında chronicles;
 • Hamilelik ve kritik günler.

tavsiyeler

Bu hastalığın tedavisi bir uzman gözetiminde olmalıdır. Arzu edilen yatak istirahati ve kibar, kaba yiyecekler, çok fazla ılık sıvı içmeniz gerekir. Bağışıklık güçlendirilmesi, tedavi periyodunun ana görevidir. Doktor tarafından reçetelenen ilaçlara ve genel önerilere ek olarak, otlar (papatya, St. John's wort) bazlı durulamaların kullanılması arzu edilir. Eşit parçalar halinde papatya, ısırgan otu ve civanperçemi demleyin, çay yaprakları gibi bir kaynatma kullanarak günde birkaç kez içilir. Ayrıca, günde birkaç kez dezenfekte edici solüsyonlarla durulayın.

Postoperatif dönemde özellikle dikkatli olunmalıdır. Tonsillektomiden hemen sonra, birkaç saat boyunca içme tavsiye edilmez ve ertesi güne kadar yiyecekler yasaklanır. Gıda, bir püre şeklinde olmalıdır, onu tuzlamak için arzu edilir. Herhangi bir hareket sert olmamalı, tükürükten kurtulmak için öksürmemeye çalışın.

önleme

Mümkünse, dekompanse bademcik iltihabı önlenmelidir:

 • Tüm hastalıklar için genel tavsiye sağlıklı bir yaşam tarzıdır.
 • Angina'nın ilk belirtilerinde, her zaman bir doktora danışmak gerekir, yani, boğaz ağrısı ihmal, uygun tedavi eksikliği, kronik bir form hastalığa yol açar.
 • Odayı temizlemek için her zaman kişisel hijyen kurallarına uyun.
 • Dişlerin, ağız boşluğunun durumunu takip edin.
 • Sıcak mevsimde, temperlemeye başlamak istenir.

Komplikasyonlar ve sonuçları

Kronik bademcik iltihabına bağlı rahatsızlıklar, bağışıklığı öldürür ve enfeksiyonu diğer organlara taşır. Bazen bu tür hastalıklar bademcik iltihabı ile ilişkili değildir, bu nedenle tedavi uzun ve sonuçsuzdur.

Mikropların bademciklerin dokusuna sürekli maruz kalması, kronik bir enfeksiyöz iltihaplanmaya yol açar ve bu da tüm organizmaya toksik bir zarar verir. Bademciklerdeki bir enfeksiyonla ilişkili olmayan başka herhangi bir hastalık daha da şiddetlenir. Patojen mikroflorayı destekleyen sabit bir odak, tüm biyolojik süreçleri zayıflatır, tüm sistemlerin korunma seviyesini azaltır. Daha ciddi sorunların varlığının kanıtları vardır: endokardit, nefrit, deri, kan, romatizmal fenomenler.

Bulaşıcı mıdır ve nasıl bulaşır?

Kronik bademcik iltihabı hemen hemen her zaman önceden tedavi edilmemiş maksiller sinüzit veya sıradan bademcik iltihabının bir sonucudur. Bu, daha önce yapılmış olan deri hastalıkları (egzama, sedef hastalığı), enfeksiyöz (kızıl ötesi, kızamık) sonrası bir komplikasyondur. Hastalık genellikle sokakta ilkbaharda aşırı kolaylaştığı zaman ilkbaharda gelişir. Negatif etki, sıcaklık, nem, çevrenin diğer olumsuz göstergeleri, yetersiz beslenme, sigara içilmesindeki dalgalanmalardan kaynaklanabilir.

Zamanla boğaz ağrısı ve yaygın bademcik iltihabının ortadan kaldırılması, gelişimlerinin kronik bir forma dönüşmesini engelleyebilir. Hemen başka birinden almak imkansız.

Çocuklarda özellikler

Çocuklar arasında bu hastalık çok yaygındır. Tedavi edilmeyen bademcik iltihabı tek bir vaka bile kronik bademcik iltihabına dönüşebilir. Tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi, neden bademcikler iltihaplı olduğu için hastalık olabilir: sinüzit, stomatit, çürük.

Sempmatoloji ve hastalığın gelişimi erişkinlerde olduğu gibi aynı örüntüye göre gerçekleşir. Kontrol olmadan, olası komplikasyonları önlemek için durum bırakılmamalıdır. Yeterli bir tedavi seçmek için KBB doktoruna başvurmak zorunludur.

Hamilelikte

Hamilelik durumunda kadının bağışıklığı önemli yükler taşır ve zayıflar. Gebelik ve kronik bademcik iltihabı tehdit edici bir kombinasyon oluşturur. Birçok organı nüfuz eden hastalığa neden olan bakteriler, fetusu enfekte edebilir.

Özellikle küçük organların ana organları ve sistemleri oluşturduğu zaman, daha erken bir zamanda bir kadın olmalı. Göğüs iltihabı, programın öncesinde düşükle veya doğumla sonuçlanabilir. Ve hastalığın bu tür bir zayıflığı, iş gücünün zayıflığı olarak, doktorları sezaryen uygulamasına zorlayacaktır.

Bir kulak burun boğaz uzmanına veya terapistle görüşmek zorunludur. Daha dar uzmanlara danışmak gerekebilir.

Tonsillit hakkında videolar

Hastalık döneminde şırınganın yıkanması nasıl düzgün yapılır. Doktorun uyarı ve önerileri.

Rulo, soğuk plazma yöntemiyle işlemin bir parçasını göstermektedir. En az kanama olasılığı, ameliyat sırasında ve sonrasında ağrı azalır.

görünüm

Çoğu durumda, bademcik iltihabı uygun bir prognoz verir ve iyileşme ile biter. Hastalık kronikleştiğinde, tedavi edilemez hale gelir. Hastanın durumu, bir alevlenme sırasında bile şiddetli bir şekilde ihlal edilir. Bu durumda hastanın ve doktorunun görevi istikrarlı bir iyileşme sağlamaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Anjina için antibiyotikler

Anjin (akut bademcik iltihabı) - patojenik mikroflora tarafından neden olunan bulaşıcı bir hastalıktır. Viral enfeksiyon esnasında klamidya mikoplazmal anjin ve aktive bademcik mukoza bakteriyel mikroflora ile, bakteriyel hastalık formlarının tedavisi için yetişkinlere de uygulanabilir antibiyotikler.

Boğaz farenjit ile durulayın: etkili çözümler ve yürütmek için kurallar

Her zaman farenjit ile boğaz durulama bu rahatsızlığın tedavisinde bir öncelik olarak kaldı. Hazırlanan çözüm doğrudan iltihaplı bölgeye etki ettiğinden, bu tamamen haklıdır.