Loading

Tonsillit antibiyotik tedavisi için kullanılır

üst solunum yollarının en yaygın patolojik durumların bir bademcik iltihabı olan - bir hastalık olan (kendi girintilere, daha doğrusu - boşluklar) bademcikler lokalize enflamasyon neden olan mikroorganizmaların kolonileri. Hastalığın nedensel ajanları mantar, virüs ve bakteri olabilir.

Hastalığın tedavisi için ilaç seçimi, yaygın patojenlerin türünü dikkate alarak ortaya çıkar. Bademcik iltihabı için antibiyotikler, sadece hastalığın bakteriyel kökeninin saptanması durumunda terapötik şemalarda yer alır. Diğer mikroorganizma türleri bu ajanların kullanımına duyarlı değildir.

Tonsillit belirtileri, hastalık tipleri

Hastalığın hem çocuklarda hem de yetişkinlerde gelişiminin ilk belirtisi, bademciklerin ani şişmesi ve kızarıklığıdır. Sonra genel semptomlar:

 • boğaz ağrısı;
 • yutma zorluğu;
 • titreme, ateş;
 • zehirlenme (baş, kas ve eklem ağrısı);
 • palpasyonla belirlenen submandibular lenf nodları;
 • Bezlerin yüzeyinde pürülan kaplama.

Tedavinin yokluğu hastanın durumunun kötüleşmesine yol açar. Yeterli tedavi olmaksızın hastalığın uzun süreli seyri sinüzit, otitis, purulent lenfadenit gelişimini tetikleyebilir. Tonsillitin en ciddi komplikasyonları romatizma, sinir sistemi lezyonları ve kapak kalp defektleridir.

Akımın doğasına göre, 2 tip hastalık vardır: akut ve kronik.

Anjina olarak teşhis edilen hastalığın ilk formu, genellikle birkaç haftadır süren gerileme süreleriyle birlikte sürekli yavaş bir inflamasyona dönüşür.

Bademcik iltihabı, şiddetli hipotermi, vücutta tedavi edilmemiş enfeksiyonların varlığı, alerjik reaksiyonlar ve herpes, kızamık, difteri şikayeti ile ortaya çıkabilir.

Zayıf bağışıklık, stres, yetersiz beslenme ve genel aşırı çalışma gibi faktörlerin bir kombinasyonu da bademcik iltihabı gelişmesine neden olabilir.

Antibakteriyel ilaçlar seçmek için kriterler

Tıbbi istatistiklere göre, tespit edilen toplam tonsillit sayısının yaklaşık% 70'i virüslerden kaynaklanmaktadır; Bu durumda antibiyotiklerle kendi kendine ilaç tedavisi, yalnızca beklenen rahatlama rahatlığına yol açmaz, aynı zamanda bir dizi ek rahatsızlığa da neden olabilir (örneğin sindirim sisteminin bozulması).

"Bir bakteri doğası palatine bademcikler iltihabı" tanısı sadece bir doktor muayenesi ve mukus örnekleri de dahil olmak üzere ek laboratuar testleri temelinde yapılır. Hastalık açıkça belirtilirse, hastanın durumu kötüleşir, ateş üç günden daha fazla düşmez ve standart ilaçlar hastalığın gelişimini durduramaz, uzman, komplikasyonların oluşmasını önlemek için antibiyotik tedavisi önerir.

Antibakteriyel ilaçlar aşırı dikkatle kullanılır:

 • Bu tür ilaçların hastalarına bireysel hoşgörüsüzlüğü ile;
 • çocuklukta;
 • hamile ve emziren kadınları tedavi ederken.

Analiz sonuçlarının alınmasından önce, geniş bir maruz kalma spektrumu daha sık kullanılır; Dahil edilen ilaçlara tonsillite neden olan patojenlerin duyarlılığını belirledikten sonra, tedavi rejimi ayarlanır.

Remisyon döneminde antibakteriyel ilaçlarla tedavi yapılmadığı unutulmamalıdır.

Bademcik iltihabı için antibiyotikler, yalnızca hastalığın kronik formunun alevlenmesi sırasında veya hastalığı başka tıbbi ürünlerle durdurma fırsatının yokluğunda kullanılır.

Tedavi seçenekleri

Bademcik iltihabının antimikrobiyal ilaçlarla tedavisi sadece oral olarak kullanılan ilaçların tablet formunun yardımı ile gerçekleşebilir. Dezenfektanları içeren yerel ilaçları kullanarak hastanın durumunu hafifletmek için genellikle yeterlidir. En yaygın ilaçlar arasında Bioparox (aktif madde - antibiyotik Fusafungin), Stopangin, Geksoral, Anti-Angin Formula yer alır.

sulama yutak yanı sıra, bademcik iltihabı etkin tedavisi sistematik yıkama boşluklar sülfanilamid veya penisilin solüsyonu (- en az 7 gün içerisinde işleme tabii süre) olarak kabul edilir.

Bademcik dokularında ülserlerin derin bir yeri ile, ilaçlar (esas olarak penisilin serisinin antibiyotikleri) bademciklere doğrudan enjekte edilir.

Son iki tedavi şekli, bir doktorun gözetimi altında bir hastanede kesinlikle gerçekleştirilir.

Tıbbi ürünlerin sınıflandırılması

Bakteriyel bademcik iltihabı için reçete edilen tüm ilaçlar 5 gruba aittir:

 1. Penisilinler, ya da preparasyonlar 1 dizi hastalığın kronik biçiminin semptomları hafifletir ve romatizmal ateş gelişimini engeller. Aralarında - yarı sentetik antibiyotik amoksisilin, ampisilin, oksasilin, hem de ingibitorozaschischennye bir dizi temsilcileri olarak - amoksiklav, Flemoklav, Augmentin ve kombine ilaç Ampioks.
 2. Penisiline karşı bireysel hoşgörüsüzlük varlığında, hastaya makrolid grubundan ilaçlar reçete edilir - Rulid, Azitromisin,
 3. Antibiyotikler-sefalosporinler Seftriakson, Cetax, Sefixim daha sık parenteral olarak kullanılmaktadır.
 4. İlgili florokinollerin en "popüler" temsilcileri arasında Norfloksasin, Moksifloksasin, Ofloksasin bulunur.
 5. aminoglikositler gentamisin ve streptomisin - hastalığı, örneğin Staphylococcus aureus, kronik tonsilit iyi antibiyotikler olarak anaerob neden ise.

Genel tedavi rejimleri ve ilaçların dozlanması hastalığın biçimine, hastanın kilosuna ve yaşına, kronik hastalıkların varlığına bağlıdır. Antibiyotik tedavisi sadece bir tıp kurumunda uzman tarafından reçete edilebilir.

Sık kullanılan ilaçların kısa tarifi

Çoğu doktor randevusunda bulunan en yaygın ilaçlar şunlardır:

Amoksisilin, 10 yaş ve üzerindeki çocuklarda kronik ve akut tonsilliti tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Çoğu durumda, dozaj günde üç kez 500 mg'dır.

Benzilpenisilin, infüzyonların infüzyonları veya infüzyonları tarafından kullanılan bir ilaçtır. Olası yan etkiler arasında - alerjik reaksiyonlar, konvülsiyonlar, aritmi ve bronkospazm.

Cetax, yukarıdaki preparat ile aynı şekilde kullanılır; Patojenik streptokokların saptanmasında etkilidir.

Ofloksasin - hem parenteral hem de oral olarak kullanılır; güçlü bir antibakteriyel etkisi ile karakterizedir.

Fenoksimetilpenisilin, hastalığın kronik ve akut formlarını kopyalar, yetişkinlerin ve pediatri tedavisinde kullanılır (10 yaşın üzerindeki çocuklar).

Azitromisin komplike olmayan tonsillitte kullanılan bir ilaçtır.

Tsefaleksin - hızlı emilim ile karakterize edilen bir ilaçtır (gıda alımından bağımsız olarak). İlacın tedavisi ortalama 7 gündür (günlük doz, birkaç - 4'e kadar - alımlara bölünür).

Sefadroksil sefalosporinler grubundan etkili bir tıbbi üründür. Hızlı bademcik iltihabı belirtileri onarır. Çok yavaş bir şekilde vücuttan atıldığı için 24 saatte 1 kez alınır.

hiçbir gelişme tedavinin başlangıcından 48-72 saat içinde fark edilirse, tedavi şeması olasılıkla ayarlamayı gerektirir: Kronik tonsillit (veya akut) için doktor tarafından reçete antibiyotik alarak, bilmen gerek.

Çocuklarda hastalığın tedavisi

Küçük hastaların bağışıklığı, biçimlendirici aşamadadır, bu nedenle bademcik iltihabı, yetişkinlere göre daha şiddetli bir biçimde ortaya çıkar.

Hem çocuk doktorları hem de çocuk KBB doktorları, bir çocuktaki palatine bademcik iltihabı için antibiyotik kullanmak için gerekçelendirdiğini düşünmektedir.

Çoğunlukla, çocuklara makrolidler, penisilinler, sefalosporinler grubundan antibakteriyel ilaçlar reçete edilir. Yaygın olarak önerilen ilaçlar arasında:

 1. Eritromisin (hastanın penisiline karşı bireysel bir hoşgörüsüzlüğü varsa). İlaç yemekten bir saat önce alınır. Vücut üzerindeki yan etkiler sindirim sistemi, sarılık ihlali olarak ortaya çıkabilir.
 2. Augmentin - tablet formunda ve bir süspansiyon olarak kullanılabilir. Asgari sayıda kontrendikasyon varlığı ile karakterizedir. Şurup, 3 aya kadar bebekleri tedavi etmek için kullanılmaz; 12 yaşından küçük çocukların tedavisinde haplar kullanılmamaktadır.
 3. Chemomisin, mikroorganizmalar üzerinde geniş bir etki alanına sahip bir antibiyotiktir. İlaç süspansiyonu pediatride başarıyla kullanılmaktadır; Haplar - adolesanlarda hastalığın semptomlarının giderilmesi için.
 4. Amoksisilin, Fenoksimetilpenisilin (yukarıda belirtilen ilaçların özellikleri verilmiştir).

İlacın dozu hastanın yaşını ve kilosunu dikkate alarak yalnızca bir tıp uzmanı tarafından hesaplanır. Bir çocuğun tedavisi için bağımsız olarak antibiyotik kullanmak imkansızdır.

Özel talimatlar

Bademcik iltihabında kullanılan antibakteriyel ilaçların etkinliği, birkaç basit öneriyle uyumun tamlığına bağlıdır.

Her şeyden önce, iyilesteki ilk iyileşme ile tedavinin seyrini kesemezsiniz (veya reçete edilen dozu değiştiremezsiniz). Ayrıca, hastalar antibiyotik tedavisi sırasında alkol, yağlı ve baharatlı yiyecek veya sigara kullanmamalıdır. İlk ilaç dozu, sağlık veya alerjik reaksiyonlarda bir bozulmaya neden olduysa - bu, doktora bildirilmelidir.

Disbiyoz belirtilerini önlemek için, tedavi süresince hem yetişkinler hem de çocuklar diyete uygun olmalıdır. Refahın iyileştirilmesinden önce yatak dinlenmesini gözlemlemek daha iyidir.

Tedavinin sonunda, bağışıklık sistemini artırmak için ekşi süt ürünleri ve probiyotiklerin günlük diyetine dahil edilmelidir.

Tekrarlayan vakaları önlemenin en iyi yolu sertleşme, temiz havada uzun yürüyüşler ve uyku ve uyanıklıktır.

video

Video, soğuk algınlığı, grip veya ARVI'yı nasıl sertleştireceklerini anlatıyor. Tecrübeli bir hekimin görüşü.

Kronik tonsillit: Hangi antibiyotikler tedavi edilmelidir?

Kronik tonsillit, KBB organlarının ortak bir patolojisidir. Bu rahatsızlık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuk ve yetişkinlerde ortaya çıkar. Hastalık seyri sırasında, remisyon ve alevlenme dönemleri vardır. Bademciklerdeki kronik bademcik iltihabında sürekli enfeksiyöz ajanlar bulunur. Bir kural olarak, bunlar streptococci veya Staphylococcus aureus. Onlar, kript ve lacunae ile kaplı bademciklerin özel yapısı nedeniyle hayatta kalmaktadırlar. Bu anatomik özellik, normal anjina yüzeyinde bulunan enfeksiyonu yıkamanıza izin vermez. Kronik tonsillit nasıl baş edilir?

Hastalığın tanımı

Göğüs iltihabı doktorları, bademciklerin akut veya kronik iltihaplanmasıyla ilişkili bir grup hastalığı çağırır. Tonsil bademciklerin akut inflamasyonu boğaz ağrısıdır. Kronik bademcik iltihabı, bademcik bademciklerinde uzun bir iltihaplanma sürecidir. Angina çoğu durumda kronik bademcik iltihabıdır. Bu hastalıktaki palatine bademcikler (bademcikler) iç pasajlarla boyanır - lakuna ile farengeal yüzey üzerinde açılan kriptler.

Palatine bademcikler - karmaşık bir bağışıklık sisteminin ayrılmaz ve önemli bir parçası. Sindirim ve solunum sistemlerinin kesişme noktasında bulunurlar, enflamatuar sürece en duyarlı olanlarıdır ve sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır ve endotoksikasyonun sebebidir.

Kronik tonsillit belirtileri

Sadece iki tür kronik bademcik iltihabı vardır: telafi ve dekompanse. İlk form, komplikasyonları olmayan, nadir bir boğaz ağrısı olan bir kurstur. Bu durumda, tek sorun bademciklerin çalışması nedeniyle hissedilen boğazda trafik sıkışıklığı olabilir. Bu koruyucu organlar, zararlı bakterileri korurlar ve hastalıkların özel bir tezahürü olmadığından, diğer sistemlere nüfuz etmelerini önlerler.

Kronik tonsillitin dekompanse şekli için, yerel ve glomerulonefrit gibi diğer organ ve vücut sistemleri, romatizmal ateş, hem çeşitli komplikasyonların, var olan karşı sık sık anjina ile karakterize edilir.

Farklı formlarda bademcik iltihabı (görüntü tıklanabilir)

nedenleri

Kronik bademcik iltihabının gelişmesinin ana nedeni, bademcik bademciklerinin iltihaplanması ve bulaşıcı faktöre uzun süre maruz kalmanın yol açabileceği bademcik reaksiyonlarıdır. Kronik tonsillitin gelişiminde genel immünite düzeyi önemli rol oynamaktadır.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik bademcik iltihabı da KBB doktoru kontrolü olmayan kötü tedavi edilen tonsillitin bir sonucu olarak gelişir.

Angina tedavisi sırasında, belirli bir diyet izlemeniz ve sigara ve içki içmek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmanız gerekir.

semptomlar

Kronik tonsillitin ana belirtisi bademcik iltiğidir. Bu hastalıktan muzdarip tüm hastalar, bir kez boğaz ağrısı vardı. Bu, tüm vücut sistemlerini etkileyen oldukça ciddi bir hastalıktır. Angina, bir takım komplikasyonların tehlikesini taşır, bu nedenle kronik tonsilliti tedavi etmek için bir yöntem seçimi, anjin sıklığına bağlıdır.

Hastalığın diğer belirtileri:

 • Ağızdan koku. Bu semptom bademciklerin kriptlerindeki iltihabın, küfler formunda patolojik bir sır oluşturması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Laklar boyunca faringeal boşluğa boşaltılan bu kitleler, kötü nefesin sebebidir.
 • Boğazda ağrı, kulak. Çoğu zaman, boğazda bir koma hissi hissi vardır. Boğazdaki ağrılı duyular, kulaktaki sinir liflerinin sinir ucunun tahriş olması ve kulakta sinir lifleri boyunca ağrı oluşmasından kaynaklanır.
 • Büyümüş lenf düğümleri. Lenf nodlarının palpasyonu sırasında hafif bir ağrı olur.

Çok sayıda hasta, çoğu zaman hastalığın dekompansasyonuna ve gelecekte daha uzun tedaviye yol açan KBB doktoruna yapılan bir başvuru ile ertelenir.

Olası komplikasyonlar

Kronik tonsillit komplikasyonları iç organların en tehlikeli hastalıklarına yol açabilir. Bu gibi sonuçlar şunları içerebilir:

 • Bağ dokusu hastalıkları (romatizma, dermatomiyozit, hemorajik vaskülit, skleroderma);
 • Kalbin hastalıkları (edinsel kalp kusurları, aritmi, endokardit, miyokardit, vb.).
 • Akciğerler (bronşiyal astım, kronik bronşit) hastalıkları;
 • Sindirim sistemi çeşitli bozuklukları (kolit, duodenit, gastrit, vb.);
 • Myotropia, blefarit, tekrarlayan konjonktivit ve göz bölgesinin diğer lezyonları.
 • Böbreklerden komplikasyonlar (glomerülonefrit, piyelonefrit);
 • Deri altı yağ, yağ tabakası, cilt komplikasyonları (sedef hastalığı, atopik dermatit, nörodermatit);
 • Cinsel istek azalması (erkekler için), döngü bozuklukları (kadınlar için), hormon bozuklukları, obezite, diabetes mellitus yol açan endokrin sistemi bozuklukları.
 • Safra kanallarının patolojisi, karaciğer.
Kronik tonsillit komplikasyonları

Antibiyotik tedavisi

Kronik bademcik iltihabında enfeksiyonun baskılanması için bir madde, yumuşak dokulara serbestçe nüfuz etmeli, mikropları öldürmek, büyümelerini durdurabilmek için gerekli miktarda birikmelidir. Bugün sadece antibakteriyel ilaçlar bunu yapabilir.

Kronik bademcik iltihabı antibiyotiklerin sürekli kullanımını gerektirmez. Ayrıca, alevlenmelerin yokluğunda, bir antibakteriyel madde ilaca bağımlılığa katkıda bulunduğu için vücuda zarar verebilir.

Antibiyotiklerin kullanımı sorusu, hastanın durumunu değerlendirecek, her bir vakada ilacın yararını veya zararını belirleyecek olan doktor ile bireysel olarak kararlaştırılmalıdır.

Kronik tonsillitin cerrahi tedavisi

Enfeksiyon sadece iltihaba neden olduğu ve vücudun bununla baş edemediği bir zamanda tedavi edilmelidir. Bu, kronik tonsillitin alevlenme periyodu sırasında antibakteriyel tedaviyi gerçekleştirmek için uygun olduğu anlamına gelir. Remisyon sırasında antibiyotik kullanımı, uyuşturucunun yokluğunda, enfeksiyonun tamamen yok edilmemesi nedeniyle haklı değildir.

Kronik tonsillit için hangi antibiyotikler seçilir?

Bu nedenle, kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi hastalığın alevlenmesi aşamasında gereklidir. Bu amaç için hangi hazırlıklar yaklaşacak veya uygun olacak?

penisilinler

Bu ilaçlar bademcik iltihabı tedavisinde birinci basamak ilaçlar olarak kabul edilir. Sadece hastalığın alevlenmesini tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda hemolitik streptokokların neden olduğu romatizma ve glomerülonefrit gibi komplikasyonları önlemek için de kullanılırlar.

Daha önce doğal penisilinler kullanılmış, ancak uygun olmayan dozaj rejimine bağlı olarak geçmişte kalmıştır. Bugün, yarı sentetik tablet preparatları daha uygun, örneğin:

 • amoksisilin;
 • Lemoksin;
 • oksasilin;
 • ampisilin;
 • tikarsilin;
 • Carbenicillin).

Ancak bugün tanınmış liderler klavulanik asit ilavesi nedeniyle mikropların enzimlerine dirençli, inhibitör korumalı penisilindir:

 • Flemoklav;
 • Panklav;
 • amoksiklav;
 • augmentin;
 • Ampiksid;
 • sultamisiln;
 • unazin;
 • Ampioks.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolid grubunun hazırlıkları ikinci sırada yer almaktadır. Bunlar şunları içerir:

 • klaritromisin;
 • josamisin;
 • Azitral;
 • sumamed;
 • Hemomitsin.

Bu sefalosporinler ikinci (Sefuroksim), üçüncü (ceftriaxone, sefoperazone, seftibüten, sefiksim, Tsefazidim) ve dördüncü (sefepim) nesiller içerir.

Makrolidler ve sefalosporinler

Aminoglikozitler ve Florokinolonlar

Bu grupların preparatları, etken maddesi Staphylococcus aureus olan tonsillit için kullanılır. Bu durumda, örneğin Amikasin gibi böbreklerde en az yan etkilere sahip üçüncü jenerasyon anthybiotics-aminoglycosides reçete edilir. Florokinolonlar, örneğin:

 • Ofloksasin (Zanotsin, Glaufos, Kirol);
 • Norfloksasin (Quinolox, Loxon, Negaflox,);
 • Lomefloksasin (Xenacwin, Lomacin);
 • Lefloksatsin;
 • Siprofloksasin (Isipro, Quintor);
 • moksifloksasin;
 • Sparfloxacin (Sparflot);
 • levofloksasin;
 • Gatifloksasin.

çocuklar

Genellikle bademcik iltihabı olan çocuklar için hangi antibiyotikler reçete edilir? Temel olarak, bunlar penisilin, makrolit ve sefalosporin serilerinden preparatlardır. Çocuklar için en popüler ilaçları düşünün:

 • oksasilin - antibiyotik penisilin serileri, bakteriyel hücrelerin parçalanmasına neden olur. Kandaki ilacın maksimum konsantrasyonu, enjeksiyondan 30 dakika sonra gözlemlenir. İlaç 4-6 saat sonra eşit dozlarda alınır. Ve olası alerjik reaksiyonlar ve diğer yan etkiler: kaşıntı, anafilaktik şok, mide bulantısı, ishal, oral kandidiyazis, sklera ve cilt sararması, nötropeni. İlaç yemeklerden önce 1 saat boyunca 0.25 g-0.5 g reçete edilir. Yenidoğan - 200 mg / gün, yaşlı - 2 - 1 gr / gün, 2 ila 6 yıl - 2 g / gün 90-150 mg / gün, yaş 3. ayda. Günlük doz 4-6 resepsiyona ayrılmıştır. Ilaç ile tedavi süresi 7-10 gündür.
 • diş hekimleri - penisilin grubunun antibakteriyel preparatı. 10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler 3 milyon ünite dozda reçete edilir. Doz 3 kez ayrılmıştır. 10 yaşın altındaki çocuklar 0,5 - 1,5 milyon adet olarak atanmaktadır. 3 resepsiyonda.
 • eritromisin - Staphylococcal ve streptococcal angina'ya karşı etkili bir makrolid grubu antibiyotiği. Önemli: Eritromisin virüsler ve mantarlar üzerinde etkili değildir, bu nedenle patojeni açıklığa kavuşturmak önemlidir. İlaç penisilin alerjisi olan bir çocuk için uygundur. Çocuğa tek doz 0,25 gr, günde 4 kez yemeklerden 1 saat önce alınır. 7 yaşın altındaki çocuklar için, doz 20 mg / kg formülüne dayanarak hesaplanır. Olası yan etkiler: mide bulantısı, ishal, sarılık.
 • Tantum Verde Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Analjezik bir etkiye sahiptir. Oral kavite içinde günde üç kez çözünen tabletler ve her 2 saatte 4 kez (4 vuruş) enjekte edilen bir sprey şeklinde üretilir.
 • penisilin mikroorganizmalar üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. İlaç, 4-6 milyon ünite için üst solunum yollarının bir enfeksiyonu ile kas içine veya intravenöz olarak uygulanır. 4 enjeksiyon için günde. Mukoza zarları, bronkospazm, aritmi, hiperkalemi, kusma, konvülsiyonlar üzerinde kovan ve döküntüler şeklinde olası reaksiyon.

Akut tonsillit doğru tedavi edilmelidir. Doktor özellikle zararlı olduğu düşünülen bir antibiyotik reçete ederse, o zaman gereklidir.

Akut ve kronik bademcik iltihabının önlenmesinde vitaminler ve sertleştirme önemli bir rol oynamaktadır.

Geleneksel tıp

Geleneksel tıp kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin birçok yolunu sunar. Öncelik alanları:

 • Yaşamın sağlıklı yolu;
 • Bağışıklık güçlendirilmesi;
 • Durulama ile iltihaplı bölgeler üzerindeki etkisi.

Bağışıklık geliştirmek için Tibet tarifi iyi yardımcı olur: Ölümsüzlük, papatya, St. John's wort ve huş tomurcukları 100 g alın, kaynar su (0,5 litre) ile kaynatın ve bir termos içinde 3-4 saat ısrar edin. Bu ilacı akşam yemeğinden yarım saat önce al ve biraz bal ekle.

Aşağıdaki tarifi de etkilidir: 2 yemek kaşığı. Pancar suyu 0.25 l ile kaşar. kefir, 1 kaşığı kuşburnu şurubu ve yarım limon suyu ilave edin.

Isırgan otu, papatya, civanperçemi içeren günlük iyileştirici çay kullanılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için 1 çorba kaşığı alın. otlar kaşığı ve herhangi bir çay 2 çay kaşığı ekleyin. Bir çay yaprakları ve içecek olarak suyu kullanın, kaynar su ile seyreltin.

Asetilsalisilik asit - kullanım talimatları, ilaç tedavisi ve dozaj özellikleri burada açıklanmıştır.

Boğaz durulama için aşağıdaki çözümler kullanılabilir:

 • Limon suyu ılık suda seyreltilir;
 • Boşanmış taze yaban turbu suyu;
 • Dulavratotu köklerinin kaynatılması;
 • 500 ml zayıf bir manganez + 7-8 damla iyot çözeltisi;
 • Altın bıyık infüzyonu;
 • 3 diş sarımsak ve 1 çay kaşığı yeşil çay infüzyonu.

Kronik tonsillit için halk ilaçları boğaz ağrısı güçlendirmek için yardımcı olur. Bir doktor reçetesi ile birlikte kullanılırlarsa, o zaman bu hastalığı sonsuza dek ayırabilirsiniz.

video

bulgular

Sonuç olarak, zararsız hastalıkların gerçekleşmediğini söylemeliyim. Kronik bademcik iltihabı, bir hastalığa başlamadan ve tüm doktor tavsiyelerine uymuyorsanız tedavi edilebilen bir hastalıktır. Aksi halde, hasta, belki de geri dönüşümsüz hale gelecek olan kronik bademcik iltihabının ciddi sonuçlarıyla tehdit altındadır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde tonsillit için antibiyotikler

Hastalarda tonsillit gibi bir hastalığın kronik seyrinde, farengeal bademcikler bölgesinde neredeyse sürekli olarak inflamatuar sürecin varlığı vardır. Çoğu durumda, hastalık birincil pürülan boğaz ağrısı transferinden sonra gelişir, ancak azaltılmış bağışıklığı olan kişilerde, kronik bademcik iltihabı gelişebilir.

Eğer bademcik iltihabı yeterince dikkat etmeyin ve muhafazakar tedavisini yürütmek olmadıysa onlar sonunda koruyucu işlevini kaybedecek şekilde, bu bademcikler bağ dokusunun büyümesine yol açabilir.

Bu türden ihmalkar tutumlarının sağlıklarına olan sonucu, nefrit, tirotoksikoz, artrit, kalp hastalığı ve karaciğerin gelişimi olabilir.

tonsillit Antibiyotikler hızlı ve etkili bir şekilde diğer yöntemlerle inflamatuar süreci durdurmak için değil zaman bu durumlarda kullanılır ve bir sonuç başlar gibi genel zehirlenme ve ateş artırmak. Bu durumda, antibiyotik kullanımı kapak yararına daha fazla alma riski beri uygun bir yanıttır. Ne bademcik iltihabı ile antibiyotik almak ve nasıl en iyi yapılır?

Tonsillit için antibiyotik randevu

Çoğu durumda hastaya, nazofarenksin, yani geniş spektrumlu bir ilacın en yaygın patojenlerini etkileyebilen bir antibiyotik reçete edilir.

Bununla birlikte, en etkili ve güvenli, hastalığa neden olan mikroorganizmaların duyarlılığını dikkate alarak bir antibiyotiğin atanmasıdır. Bademcik iltihabı için hangi antibiyotiklerin en etkili olduğunu bulmak için, nazofarenksden mukus örneklerinin bakteriyolojik muayenesi yardımcı olacaktır. İlacın reçetelenmesinden önce her zaman böyle bir analiz yapılması tavsiye edilir. İnflamasyonun nedeni ne tür bir mikroorganizmanın olduğunu belirlemede yardımcı olacaktır.

Ayrıca, bademcik iltihabı sadece bakterilerden değil, aynı zamanda antibiyotikler hayati aktivitelerini etkilemeyen virüslerden de kaynaklanabilir, bu nedenle alımları boşuna olacaktır.

Bazen deneyimli bir doktor, bademcik iltihabı nedenini ve test yapmadan belirleyebilir. Hasta aynı anda şiddetli ağrı ve keder ise Yani, örneğin, tek taraflı bademcikler yenilgi, hiçbir burun akıntısı ve öksürük tüm streptokok enfeksiyonu sorumlu muhtemeldir.

Kronik bademcik iltihabında hangi antibiyotiğin yardımcı olacağı sadece bu konuda yardımcı olabilecek hekimi belirleyecektir.

Kronik tonsillit ve hastalığın alevlenmesi için iyi antibiyotikler

Bademcik iltihabının tedavisinde en sık kullanılan antibiyotiklerden biri, Amoksisilin ilacıdır. Bir dizi penisilin bakteriyel bir ilaçtır, bağırsakta çok hızlı ve tamamen emilir. Doktor, hastalığın ciddiyetine ve bademciklere verilen hasar derecesine göre dozu seçecektir. 10 yıl sonra yetişkinler ve çocuklar genellikle günde üç kez 0.5 g ilaç almak için reçete edilir.

Sefadroksil ayrıca sefalosporin ilaçları grubuna ait bademcik iltihabı için etkili bir antibiyotiktir. Doğru şekilde uygulandığında, kandaki maksimum konsantrasyona, yutulmasından sonra 1.5 saat sonra ulaşılır. Ama onu vücuttan çıkarmak çok yavaş, bu yüzden günde bir kez alın.

Kural olarak, ilk 2-3 gün antibiyotik alımından sonra genel durumun iyileştirilmesi gözlemlenmiştir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı için bazı antibiyotiklerin alınması ve gelişmelerin ve olumlu değişikliklerin fark edilmemesi nedeniyle, geciktirmeden tedavi eden doktoru bilgilendirmek gerekmektedir. Büyük ihtimalle, bu inflamasyona neden olan mikroorganizmaların ilaçlara karşı duyarsız olduğu anlamına gelecektir. Bu durumda, başka bir tip (sıra) ile ilişkili olarak tonsillitin alevlenmesi için antibiyotikler gerekli olacaktır.

Bir bademcik iltihabında hangi antibiyotiğin kabul edildiğini doğru olarak tanımlamak için doktor sadece tanımlayabilir, bu nedenle amatör performansın geliştirilmesi ve tüm antibiyotik ilaçlarının sayıcılarından ardışık olarak temizlenmesi gerekmez. Bu sonuç ve komplikasyonlarla doludur.

Tonsillit ile alınacak antibiyotikler: lokal terapi

Erken iyileşmenin nedeninde önemli bir rol, bileşimde antibiyotik içeren ilaçların yerel kullanımıdır. Lokal terapi, ilaç solüsyonları ile boğazın durulanması, külleme bileşikleri ile bademciklerin inhalasyonu veya yağlanması şeklinde gerçekleştirilebilir.

Bademcik iltihabının antibiyotiklerle lokal tedavisinin en etkili yollarından biri, iltihaplanmış lacunaları penisilin veya sülfonamidlerin bir çözeltisi ile yıkamaktır. Prosedürler 7-10 gün boyunca reçete edilir, yıkama günlük olmalıdır. Prosedürler bir şırınga veya özel bir hazırlık "Tonzilor" kullanılarak gerçekleştirilir.

çok derin ülser bulunan ve davranış yıkama işlemi son derece rahatsız edici ise de, akut bademcik iltihabı antibiyotikler, paratonsillar intratonzillyarno tatbik edilebilir. antibiyotik grubunun kullanılan bademcik dokusu içine ilaçların doğrudan uygulama için çok durumda penisilindir.

Bademciklerin bademcik iltihabı durumundaki olumlu etkisi inhalasyonlar ve farenksın tıbbi preparatlarla yönlendirilmesi ile sağlanmaktadır. Bu amaçlar için, yetişkinlerde tonsillit antibiyotik kullanır:grammidin, stopangin, bioparoks ve ambazon.

Antibiyotik almak için kurallar

Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabı için antibiyotik almak etkili oldu, belli kurallara uymalısınız:

1. Talimatları dikkatli bir şekilde ve doktor reçetelerini takip edin. Her ilacın açık bir resepsiyon programı gerektirir ve bu dikkate alınmalıdır. Bazı ilaçlar yemeklerden önce alınmalı ve diğerleri, vb.

2. İlaçları sadece temiz su içmeyin, hiçbir zaman resepsiyonlarını ekşi sütlü ürünler, çay ve kahve ile birleştirmeyin;

3. Dozajı bağımsız olarak değiştirin veya ilacı kesinlikle yasaklayın, çünkü bu durum hızlı bir iyileşme olasılığını ortadan kaldırır ve sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyebilir;

4. Antibiyotik kullanırken probiyotik alımı zorunludur. Bademcik iltihabındaki en iyi antibiyotik bile bağırsakları olumsuz yönde etkilemekte ve probiyotik kullanmak, dysbacteriosis gelişmesiyle başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

5. Doktor en uygun ilacı atamalı ve bu randevuyu ihmal etmemelidir.

İlk bakışta en zararsız ve tanıdık olan herhangi bir hastalık, yetkili tedavi gerektirir.

Hastalığın ilk belirtilerinde, bir doktordan, profesyonellikten, bilgi birikiminden ve deneyimini hastanın ayaklarının üzerine hızla koyması için yardım almanız gerekir.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabı tedavisinde en iyi antibiyotiklerin gözden geçirilmesi

Akut bademcik iltihabı en yaygın hastane dışı bulaşıcı iltihaplı hastalıkları ifade eder. Hastalığın ana semptomları, boğaz ağrısı, konuşma ve yutma sırasında daha kötüdür, genel bozukluk (halsizlik, halsizlik) ve ateş (ateşin şiddeti hastalığın şiddetine bağlıdır).

Tonsillit, kural olarak, A grubunun beta-hemolitik streptokokları ve başka bir enfeksiyonun (adenovirüs, enfeksiyöz mononükleoz, vb.) Ortaya çıkışıyla ortaya çıkan bağımsız bir hastalık olabilir.

Tonsillit için antibiyotikler

bakteriyel tonsilit en önemli etken C ve G streptokok, pnömokok, anaeroblar Chlamydia ve mikoplazma tarafından sebebiyet verilen bir beta-hemolitik streptokok A grubunda, daha az yaygın bademcik iltihabı olan.

Ana patojenlerin spektrumu dikkate alınarak bakteriyel bademcik iltihabının tedavisi için antibiyotikler seçilmiştir. Kural olarak beta-laktam antibiyotikler (penisilinler ve sefalosporinler) kullanılır. Beta-laktamların kullanımına kontrendikasyonların varlığında, makrolidler reçete edilir.

Bakteriyel doğa bademcik iltihabı ile, tercih edilen ilaçlar şunlardır:

Beta-laktamlara alerjisi olan tonsillit ile hangi antibiyotikler tedavi edilebilir?

Hastalar, penisilinler ve sefalosporinlerin atanmasına karşı kontraendikasyonların varlığıyla, makrolidler verilir:

Çocuklarda tonsillit için antibiyotikler

Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabı almak için antibiyotik arasındaki fark - hayır. Antibiyotiklerin listesi benzerdir - beta-laktamlar ve makrolitler (penisilinler ve sefalosporinlere karşı toleranssız).

En önemli fark, dozajlarda (çocuklarda günlük antibiyotik dozu çocuğun ağırlığına göre hesaplanır) ve ilacın formu (on tona kadar ve bazı ilaçlar - on dört yıla kadar, bir süspansiyon şeklinde alınması tavsiye edilir).

Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsillit için antibiyotikler

seftriakson

Hem akut hastalığın antibiyotik tedavisi için hem de kronik bademcik iltihabının alevlenmesi için kullanılabilir.

Seftriakson üçüncü kuşak sefalosporin antibakteriyel ilaçlara aittir. Patojen mikroorganizmalar üzerindeki bakterisit etkisinin mekanizması, patojenin hücre zarının bileşenlerinin sentezinin inhibisyonuna bağlı olarak gerçekleştirilir.

Seftriakson geniş bir antimikrobiyal aktivite spektrumuna ve gram-gram-patojenlerin ürettiği beta-laktamazların baskın kısmına direnç gösterir.

Antibiyotik, ana patojenler bademcik iltihabına karşı oldukça aktiftir, fakat metisiline dirençli stafilokok, enterokok ve grup D streptokoklarını etkilemez.

İlaç münhasıran parenteral olarak, yani intravenöz veya intramüsküler olarak kullanılır. İlacın biyoyararlanımı yüzde yüzdür. Ilacın vücuttan atılması idrar ve safra ile gerçekleştirilir.

Ceftriaxone randevusuna kontrendikasyonlar şunlardır:

 • B-laktam sr-m'ye bireysel aşırı duyarlılık;
 • kombine böbrek ve karaciğer yetmezliği;
 • prematürite;
 • hamileliğin ilk üç aylık dönemi.

Dikkatli olunca, antibiyotik, hamile kadınların (2. ve 3. trimesterde) emzirilmesine, böbrek ve karaciğer hastalıklarına ve işlevlerinin ihlali ile birlikte reçete edilir. Ayrıca, bir antibiyotik bebekte hiperbilirubinemiye ve sarılığa neden olabileceğinden, yeni doğan çocuklara reçete etmek için seftriakson istenmez.

Yetişkinler ve on iki yaşın üzerindeki hastalar, sr-in günde iki kez 1 g verilir. Gerekirse, dozaj günde iki kez 4 g'ye kadar artırılabilir.

İki haftadan 12 yaşına kadar olan çocuklara günde iki kez enjeksiyon olmak üzere 50 ila 80 mg / kg reçete edilir. Şiddetli enfeksiyonlara (bakteriyel menenjit) sahip maksimum, günde 100 mg / kg olarak reçete edilir.

İki haftaya kadar olan çocuklara günde bir kez 20 ila 50 mg / kg reçete edilir. Hiperbilirubinemi riskini göz önüne alarak, bu hasta kategorisi kesinlikle gerekli olduğunda reçete edilir.

Seftriakson, bir kural olarak, hastalar tarafından iyi tolere edilir. Kullanımdaki yan etkiler, alerjik reaksiyonlar, gastrointestinal bozukluklar, sarılık, pamukçuk ve bağırsak mikroflorası bozuklukları olarak ortaya çıkabilir. Diğer yan etkiler nadiren gelişir.

amoksisilin

Akut ve kronik tonsillitte (alevlenme aşamasında) amoksisilin, en az bir yıldır penisilinler ile tedavi edilmeyen çocuklar ve yetişkinler için kullanılır.

Bu, bademcik iltihabının ana patojenleri dahil olmak üzere geniş bir etki spektrumuna sahip yarı sentetik penisilinler sınıfından bir antibakteriyel ilaçtır. Antibiyotiklerin bakterisit etkisi, hücre duvarının, bakteriyel hücrenin temel destekleyici bileşenlerinin sentezini inhibe ederek gerçekleştirilir. Madde, bakteriyel beta-laktamların etkisine dirençli değildir ve bu nedenle bu enzimleri üreten suşların neden olduğu enfeksiyonların tedavisi için reçete edilmez.

İlaç, midenin asidik ortamına ve ağızdan alındığında yüksek biyoyararlılığa belirgin bir dirence sahiptir. Absorpsiyon sr-va'nin hızı ve tamlığı, gıda kullanımına bağlı değildir. Kan plazmasındaki maksimum terapötik konsantrasyon, oral alımdan iki saat sonra ve intramüsküler enjeksiyondan bir saat sonra elde edilir.

Antibiyotik bünyesine kontrendikasyonlar, beta-laktam maddelerdir, enfeksiyöz mononükleoz, akut lenfoblastik lösemi, bir hastada varlığını antibiyotik tedavisi öyküsü ile neden kolit.

Dikkatle, ilaç, gastrointestinal sistem hastaları, böbrek yetmezliği olan bir hasta, hamile ve emziren kadınları tedavi etmek için kullanılabilir.

Amoksisilin embriyotoksik ve teratojenik etkileri yoktur. Bununla birlikte, olası tüm risklerin ve beklenen faydaların dikkatli bir şekilde karşılaştırılmasından sonra, hamilelikteki tüm antibiyotiklerin sadece bir doktor tarafından reçete edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Emzirmeyi seçerken, amoksisilin anne sütüne ve atılımına nüfuz ettiği göz önünde bulundurulmalıdır. Bu, bebeğin hassaslaşmasına yol açabileceği gibi, ishalin gelişmesine (bağırsak disbiyozunun arka planına) ve ağız boşluğunun şişmesine neden olabilir.

Akut tonsillitli yetişkinler, bu antibiyotik her sekiz saatte bir 0,5 gram reçete edilir. Ağır vakalarda günde üç kez 1000 mg antibiyotik verilebilir. On yaşından büyük çocuklar (çocuğun vücut ağırlığı kırk kilogramdan fazla ise), aynı dozu atayın.

On yıla kadar, antibiyotik bir süspansiyon olarak kullanılması tercih edilir. Streptokokkal bademcik iltihabı ile, çocuklara günde 50 mg / kg reçete edilir ve günlük dozu iki veya üç doza böler. Yüksek bir komplikasyon riski taşıyan ciddi enfeksiyonda, doz günde 3 mg / gün olacak şekilde günde 3 kez 90 mg / kg'a kadar yükselebilir.

Normal olarak, orta ila orta farenjit ile, beş ila on yaş arası çocuklar, iki yüz elli miligram, her sekiz saatte bir reçete edilir. İki ila beş yıl - günde üç kez 125 mg miligram.

İki yaşından küçük bebeklerin ilacı günlük dozda 20 mg / kg oranında almaları önerilir. Günlük doz üç doza bölünür.

Amoksisilin için en sık görülen advers reaksiyonlar, çeşitli genlerin (döküntü, deri kızarıklığı, artralji, artmış eozinofil, anjiyoödem vb.) Alerjik reaksiyonlarıdır. Ayrıca amoksisilin genellikle şişkinlik, bağırsak disbiyozu ve pamukçuk'a neden olur. Nadir görülen yan etkilere karaciğer, anksiyete, uykusuzluk, lökosit sayısında azalma, nötrofiller, trombositler, ekstremite tremoru dahildir.

Amoksiklav (amoksisilin + klavulanik asit)

Amoksiklav hem akut hem de kronik (alevlenme aşamasında) bademcik iltihabında kullanılabilir.

İlaç, amoksisilin inhibitör korumalı bir versiyonudur. Klavulanik asit (B-laktamaz inhibitörü) ilavesi, amoksisilin, bakteriyel enzimlerin etkisine, etkinliğini arttırmaya ve maddenin aktivite spektrumunu genişletmeye karşı direnç sağlar.

Amoksiklavın metisiline dirençli stafilokok suşlarına karşı etkili olmadığı belirtilmelidir.

İlaç iyi biyoyararlanımı vardır. Kan plazmasındaki maksimum terapötik konsantrasyon, bir yemekten sonra bir ila iki saat içinde ulaşılır.

İlaç beta laktam -in m, enfeksiyöz mononükleoz, lenfoproliferatif hastalık, tarih psödomembranöz kolit birleştirildi karaciğer ve böbrek yetmezliği, anti-bakteriyel maddelerin uygulanması ile ilişkili anormal karaciğer fonksiyonu bireysel aşırı duyarlılık varlığında kontrendikedir.

Dikkatle, doktorun gözetiminde, ilaç, gebelik, mide-bağırsak patolojisi, laktasyon, böbrek hastalığı, işlevlerinin ihlali ile birlikte uygulanabilir. Amoksiklav süspansiyonunun iki aylıktan daha genç bebeklere reçete edilmesi de önerilmemektedir (ilacın parenteral uygulaması için izin verilmektedir).

İlaç, beklenen yararın tahmin edilen riskin üzerinde olduğu bir durumda, katı belirtiler altında hamile kadınlara reçete edilebilir. İlaç kadınlara reçete edildiğinde, laktasyon sırasında, doğal beslenmenin geçici olarak askıya alınması konusu ele alınmaktadır.

daha devre kilogram ağırlığındaki yetişkin ve çocuklarda antibiyotikler (akut aşamasında), kronik ve akut bademcik iltihabı, 500 + 125 mg günde üç kez ya da 875 + 125 miligram 12 saatte bir Th göre bir dozda verilir.

12 yaşın altındaki çocukların antibiyotik süspansiyon olarak reçete edilmesi gerekir. Hastalığın şiddetine bağlı olarak, ilaç kilogram başına 20 + 5 miligramdan günde kilogram başına 60 ± 15 miligrama kadar verilebilir. Günlük doz üç eşit parçaya bölünür ve her sekiz saatte bir alınır.

ilaçtan yan etkiler, alerjik reaksiyonlar, dispeptik bozuklukları, bozulmuş karaciğer işlevi, kolestatik sarılık, anksiyete, uykusuzluk, pamukçuk ve bağırsak bozukluğu ortaya çıkabilir.

Makale hazırlandı
doktor-enfeksiyoncu Chernenko A. L.

Sağlığınızı profesyonellere emanet edin! Şu an şehrinizde bulunan en iyi doktor için randevu alın!

İyi bir doktor, belirtilerinize dayanarak, doğru bir tanı koyabilecek ve etkili tedavi önerecek olan bir generalisttir. Portalımızda, Moskova, St. Petersburg, Kazan ve Rusya'nın diğer şehirlerindeki en iyi kliniklerden bir doktor seçebilir ve girişte% 65'e varan indirim alabilirsiniz.

* Düğmeye tıklamak, sitenin özel bir sayfasına bir arama formu ve ilginizi çeken profilin uzmanına bir kayıtla götürecektir.

* Mevcut yerler: Moskova ve bölge, St. Petersburg, Ekaterinburg, Novosibirsk, Kazan, Samara, Perm, Nizhny Novgorod, Ufa, Krasnodar, Rostov-on-Don, Chelyabinsk, Voronezh, Izhevsk

Yetişkinlerde bademcik iltihabı ve etkinlik için antibiyotikler

İçindekiler:

Tonsillit, boğazın bulaşıcı bir hastalığıdır. Çoğu zaman nedeni stafilokok bakterisidir. Bunlar şartlı patojenlerdir ve yerel bağışıklık tarafından kontrol edilirler. Bakteri dengesi bozulduğunda patojenler yoğun olarak çoğalırlar. Pürülan mukus oluşur, kandaki lökositlerin seviyesi yükselir. Bademcik iltihabı için hangi antibiyotikler, patojenik bakterilerin iyileşmesine ve kontrol altına alınmasına yardımcı olur?

Bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotikler

Geleneksel olarak, tonsillit tedavisi yerel olarak gerçekleştirilir. Boğaz ağrısı durulanır, yıkanır, antiseptik solüsyon ve preparatlarla sulanır. Antibiyotiklerin kullanımı, bademcik iltihabının gelişmesinde, akut evre - anginaya doğru ilerlemede gereklidir. Enflamasyondaki artış, sıcaklıkta bir artış, boğazdan mukus salımının artması ile gösterilir. Hastalık ilerlerse, patojenlerin çoğalmasını durdurmak için antibiyotikler reçete edilir.

Yan etkiler göz önüne alındığında, antibakteriyel ilaçlarla tedavinin temel kuralı sadece bunları gerektiğinde kullanmaktır. Hastalığın sonuçlarından kaynaklanan risk ilacın yan etkilerini aşarsa - doktor tarafından belirtildiği şekilde kullanılır. Bu nedenle, bademcik iltihabının ilk aşamasında, vücut enfeksiyonun üstesinden gelebilirken, antibiyotikler reçete edilmez. Ayrıca, kronik tonsillit için antibiyotikler nadiren kullanılmaktadır.

Antibiyotikler, patojenlerin kontrolsüz üremesinde, bademciklerin yüzeyinde pürülan lakün veya ülser oluşumunda gereklidir. Bu enfeksiyon aşamasında, antibiyotikler önlenemez.

Tonsillit için antibiyotikler: ne başvurulur

Modern farmasötikler, farklı yönlülük ve hareket gücü olan çok sayıda antibakteriyel ilaç sunmaktadır. Yetkili bir randevu için, enfeksiyonun neden olan etkenini ekmekten boğazdan bir swab vermek gerekir. Böyle bir analiz mümkün değilse, en yaygın patojenlere (staphylococci, streptococci, pneumococci) karşı geniş etki gösteren bir ilaç reçete edin.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı için en sık reçete edilen antibiyotikler - amoksisilin, sefadroksil ve azitromisin (toplanmış).

Amoksisilin, penisilin grubuna aittir. Stafilokok ve streptokok enfeksiyonları için 1 numaralı seçenektir. Tabletler (500 mg), kapsüller (250 ve 500 mg) ve süspansiyonlar için toz halinde üretilmiştir. Ayrıca penisilin gruplarına benzilpenisilin, oksasilin dahildir. Onlar geniş aksiyon ilaçları, cocci, chopsticks, salmonella detoks. Amoksisilin düşük etkinliği penisiline dirençli bir dizi bakteri karşısında gösterilmiştir.

Bademcik iltihabını tedavi etmek için amoksisilin günde üç kez 0,5 g (yetişkinler ve 40 kg'dan ağır olan ergenler) reçete edilir. 10 yaşın altındaki çocuklara, her bir kilogram için 0.25 g, 5 yıla kadar - 0.125 g, 2 yıla kadar - 0.002 g dozda reçete edilir. Amoksisilin ile birlikte alerjik reaksiyonu önlemek için genellikle antijeni ilaçlar reçete. Astım ve karaciğer hastalığı için reçete yazmayın.

Sefadroksil sefalosporinlerin bir temsilcisidir. 500 mg'lik kapsüllerde mevcuttur. İlaç, gram-pozitif ve negatif mikroorganizmalara karşı etki eder. Enterococci'ye karşı hareket etmeyin. 12 yaşından büyük yetişkinler ve adolesanlar için kullanılırlar.

Lincomycin (250 mg kapsüller, bir grup askosamid) - stafilokoklara ve streptokoklara karşı etki gösterir, enterovirüslere ve mantarlara karşı hareket etmez. 6 yaş üstü yetişkinler ve çocuklar için kullanılır.

Azitromisin ve klaritromisin, eritromisin makrolidlerin temsilcileridir. Staphylococci, streptococci, mikoplazma, hemofilik rod, klamidyaya karşı hareket ederler. Azitromisin, "Sumamed" ticari markası altında pahalı süspansiyon ve tabletlerin aktif bir maddesidir.

Antibiyotiklerin kullanımının terapötik bir etkisi yoksa (şişme ve iltihap oluşumu devam ediyorsa, herhangi bir gelişme olmaz), ilaç başka bir antibakteriyel ajan ile değiştirilir.

Bilinmesi önemlidir: yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillitte bulunan antibiyotikler, daha sonra bakteriyel floranın restorasyonu, disbakteriyozun ortadan kaldırılmasını gerektirir.

Antibiyotik olmadan yapabileceğiniz zaman

Antibiyotiklerin kullanımı bir yan etkiye sahiptir. Bağırsakların ve ağızların florasını ihlal eder ve bu nedenle lokal bağışıklığı geçici olarak azaltır. Enfeksiyonu karşılayan ve daha fazla nüfuz etmesini engelleyen ilk bariyer olan larinksin lokal savunma reaksiyonlarıdır. Bu nedenle, antibakteriyel ilaçlar "sadece durumda" geçerli değildir.

Tonsillit tanısı ile antibiyotik tedavisi zorunlu değildir. Belirtilere göre reçete edilirler - eğer süreç canlı kalırsa, apse ile akut boğaz ağrısına (bademciklerin yüzeyinde apse oluşumu) yol açar.

Kronik tonsillit tanısı ile antibiyotik tedavisi genellikle çok etkili değildir. Hastalık uyuşuk ise, tedavi iltihaplı yüzeyin yerel durulama ve bağışıklık (vitaminler) bakımına yöneliktir.

Bademcik iltihabı ve farenjit için antibiyotikler - anjinadan çok daha az sıklıkla kullanılmaktadır. Antibakteriyel ilaçlar olmaksızın akut anjinasyonu tedavi ederseniz hemen hemen imkansız hale gelirseniz, bademcik iltihabı ve farenjit antiseptiklerle tedaviye başarılı bir şekilde yanıt verir ve bağışıklığı destekler.

Kronik tonsillit hangi antibiyotiklerle tedavi edilir?

Kronik tonsillit tedavisi zor bir iştir. Bazıları, çok sayıda farklı ilaç alıp, farklı yöntemlere başvurarak hastalıktan kurtulmayı dener - hem geleneksel hem de geleneksel tıp. Ancak, bu hastalığı gerçekten uzun süre unutmak için antibakteriyel ilaçlar gereklidir.

Kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler, sadece başka yol ve yöntemler iltihabın gelişimini durduramadığında kullanılmalıdır. Sıcaklık yükselir ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkarsa, antibiyotik kullanımı kesinlikle haklıdır. Sonuçta, onlardan yararları, yan etki riskinden çok daha büyük olacaktır. Kronik tonsillit ile hangi ilaçları alabilirim ve nasıl yapmalıyım?

Makalenin içeriği

Genel tıp nasıl seçilir

Doktor kronik bademcik iltihabı teşhis ederse ve antibiyotiklerle tedaviden kaçamazsa, en etkili ilacı bulmanız gerekir. Seçilen ilaç, vücudun yumuşak dokularına kolayca sızabilir. Her şeyden önce, aktif maddelerin bademciklere ve nazofarenks içine, örneğin stafilokoklar tarafından ele geçirilmesi sağlanmalıdır. İlaveten, ilacın, özellikle yardıma muhtaç olan yerlerde, uzun süreli konsantrasyona sahip olması gerekir. Alınan tablet sayısını (kapsül, süspansiyon) azaltmak için bu gereklidir. Bildiğiniz gibi kesinlikle zararsız ilaçlar olmaz. Bu nedenle, iyileşmek için daha az hap gerekiyordu - daha iyi.

Bugün, sadece modern antibakteriyel ilaçlar tüm bu gereksinimlere karşılık gelmektedir. Çoğunlukla hızlı ve etkili bir şekilde kronik bademcik iltihabı ile başa çıkmak ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırır.

 • Penisilinler. Bu kategorideki antibiyotikler çoğunlukla kronik tonsillit ile tedavi edilir. "Amoxicillin", "Flemoxin", "Ticarcillin" ve benzerlerinin yardımıyla hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ağırlaştırılmış anjinaları tedavi edebilirsiniz. Fark sadece dozajda olacaktır. Bu ilaçlar nispeten ucuz ve çok yüksek kalitededir. Örneğin, "Amoksisilin" in karakteristik özelliği bağırsakta hızlı emilimdir. Bu mükemmel sindirilebilirliğini gösterir. İlacın bireysel bir dozajının seçimi sadece tüm nüansları dikkate alarak bir doktor tarafından ele alınır. Kural olarak, 10 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar bu ilacı günde üç kez 0,5 g almalıdır.
 • Kalıcı penisilinler. Kronik bademcik iltihabı semptomlarını en kısa sürede ve nüks karşıtı garantiyle ortadan kaldırmak istiyorsanız, sözüm ona kalıcı penisiline dikkat etmelisiniz. Bu, mikroorganizma enzimlerinin zararlı etkileriyle mükemmel şekilde savaşan geliştirilmiş bir çeşittir. Bu tür ilaçlar arasında, en popüler "Amoksiklav", "Flemoklav", "Sultamycillin" ve benzerleridir.
 • Makrolidler ( "klaritromisin" "Sumamed" ve "Azitral") ve sefalosporinler ( "seftibuten" "Sefepim", "Ceftazidime" ve "sefadroksil") verimlilik penisilinler daha düşük düzeydedir. Yeterince hızlı hareket ediyorlar. Tam anlamıyla, ilk hapı aldıktan bir buçuk saat sonra durum önemli ölçüde iyileşir. Bu ilaçların vücuttan çok yavaş çekilmesinden dolayı, günde sadece bir kez alınabilirler.
 • Aminoglikozitler. Kronik tonsillitin başlamasından altın stafilokok sorumlu ise, aminoglikozit kategorisindeki ilaçlar buna karşı kullanılmalıdır. İyi kanıtlanmış "Amikatsin". Böbreklerin muzdarip olduğu hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca Zanoacin, Loxon, Lomacin ve benzeri ilaçları da kullanabilirsiniz.

Kural olarak, bir kişi antibiyotiklerle bademcik iltihabı tedavisine başladıktan sonra, durumu 2 ya da 3. günde hafifletilir. 3 gün geçtiyse ancak somut bir etki söz konusu değilse, doktora bunu bildirmek gerekir. Görünüşe göre, aldığınız ilaç uygun değildir, yani başka bir kategoriden bir ilaç seçmeniz gerekir.

Yerel Terapi

İyileşme sürecini hızlandırmak için genel eylem antibiyotikleri yeterli olmayacaktır. Yerel antibakteriyel ilaçların ek alımına ihtiyaç vardır. Bu tür tedavi yöntemleri, boğazın tıbbi solüsyonlarla durulanması, bademciklerin özel bileşimlerle solunması ve yağlanması ile temsil edilir.

 1. Lokal antibiyotik tedavisinin en etkili yöntemlerinden biri, bazı sülfanilamid veya penisilin solüsyonunun yardımıyla iltihaplanmış lacunaların yıkanmasıdır. Bu prosedürlerin seyrinin süresi 7 ila 10 gündür. Ve lacuna her gün yıkanmalı. Yüksek kaliteli bir yıkama için, bir şırınga gereklidir.
 2. Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçların alevlenmesi intratonsiller veya paratonziller yöntemi (bir ilacın doğrudan palatine bademciklere sokulması) şeklinde uygulanabilir. Bu apse çok derin ve ulaşılması zor ise, yıkamaya mükemmel bir alternatiftir. Sıklıkla, yukarıdaki prosedürler için penisilin kategorisinden antibiyotikler kullanılır.
 3. Kronik tonsilit içinde bademcik durumu yetişkinlerde antibakteriyel preparatov.Angina kullanarak pozitif bir etki inhalasyon ve boğaz sulama tedavi "bioparoks" ambazone " Stopangin 've' Grammidinom" sahiptir.

Hamile kadınlarda kronik tonsillit tedavisi daha

Hamilelik sırasında artmış kronik tonsillitin antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilmesi önerilmemektedir. Ve ilk üç aylık dönemde ve kategorik olarak yasaklanmış. Bununla birlikte, bu durumda herhangi bir tedavinin tamamen yokluğu hem kadın hem de fetus için daha az tehlikeli değildir. Çocuğun hayati organları döşendiği bir dönemde hamile bir kadının yaşadığı herhangi bir enfeksiyon gelişimini bozarak çeşitli patolojilere yol açabilir.

Neyse ki, bugün hamilelik sırasında alınabilen şiddetli kronik bademcik iltihabına karşı etkili mücadele için ilaçlar vardır. En güvenli antibakteriyel ilaç Flemoxin'dir. Başlıca avantajı, midenin duvarları tarafından hızla emilmesi ve vücudu mümkün olduğunca çabuk terk etmesidir. Ancak, aracın etkinliği bu durumdan düşmez. Bu ilacın vücuttan yüksek oranda atılımı nedeniyle, fetüse zarar vermez.

Bebeğin doğum için bekleyen kadınlar da kronik bademcik iltihabı "Amoksikarom" tedavi edebilir, "Amoksonom", "Danemoksom", "klavulanat" veya "Medoklavom". Listelenen ilaçlar en az 14 gün boyunca alınmalıdır. Aksi halde tedavi etkisiz olacaktır.

Hamile kadının terapötik seyrini tamamladıktan sonra bakteriyolojik bir analiz geçirdiğinizden emin olmalısınız. Bu iyileşmeyi teyit etmek için gereklidir.

Antibiyotik almak nasıl

Kronik tonsillit için antibakteriyel ilaçlar almanın beklenen etkisini elde etmek için, çeşitli kurallara uymanız gerekir. Kendinden merkezli olmak son derece arzu edilmez. Talimattan asgari bir sapma bile, sivilcelerin gelişimine veya sonuçların olmamasına yol açabilir. Ana önerileri sıralıyoruz:

 1. Ekteki talimatlarda açıkça belirtilen ilacın dozaj ve aralıklarını takip etmek gerekir. Doktor talimatlarda yazılanlardan farklı olan randevular yaptıysa, tavsiyelerine uymalısınız. Sonuçta, doktor vücudunuzu daha iyi tanır. Her ilacın, dikkate alınması gereken kendi giriş programı vardır. Bazı ilaçlar yemeklerden önce sarhoş olmalı ve diğerleri - tam tersine, sonra.
 2. Bir hap veya kapsül içmek için son derece saf sade su kullanmalısınız. Süt, herhangi bir fermente süt ürünü veya kahve veya çay ile antibiyotik içmek kesinlikle yasaktır.
 3. Dozajı düzeltmek veya ilacı kendi başınıza almayı bırakmak kesinlikle yasaktır. Bu genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.
 4. Antibiyotik ile paralel olarak probiyotik almak gerekir. Sonuçta, bademcik iltihabında kullanılan en iyi antibakteriyel ilaç bile bağırsağın bağırsak mikroflorasını olumsuz yönde etkilemektedir. Probiyotiklerin kullanımı, mikrofloranın bozulmuş dengesini geri kazanmaya yardımcı olacaktır.
 5. Hiçbir durumda bağımsız olarak antibiyotikleri reçete edemezsiniz ve bir diğeri uymuyorsa bunları tek tek deneyebilirsiniz. Bu tür fonlar, doktor tarafından ancak muayene ve anamnez toplandıktan sonra reçete edilmelidir.

Neden antibakteriyel ajanlar bir pankreas değildir?

Mikroplar vücuda neredeyse her dakika girer. Kronik bademcik iltihabı doğrudan enfeksiyon nedeniyle değil, bağışıklık sisteminin yetersiz bir şekilde yanıt vermesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, bir kez remisyon oluşturulduktan sonra, vücudun bakterilerle etkili bir şekilde savaşabilmesi için her olası yolla bağışıklığın güçlendirilmesi tavsiye edilir.

Kötü amaçlı mikroorganizmalar birkaç on yıldır antibakteriyel ilaçlarla karşı karşıya kalmıştır. Sonuç olarak, onlara karşı direnç ve ilaçların aktif maddelerini yok eden gelişmiş enzimler buldular. Böylece, her yeni tedavi yöntemi mikropların sadece belirli bir ilaca değil aynı zamanda tüm benzer ilaçlara karşı da direnç geliştirmesine yardımcı olur.

Bakterisidal ilaçlar var. Zararlı bakterileri de ortadan kaldırdıkları için antibiyotiklerle eşdeğerdirler. Ancak, aslında, sadece büyümelerini bastırıyorlar ve sayılarını azaltıyorlar. Bu ilaçlar tamamen mikroorganizmaları ortadan kaldıramaz.

Genellikle bakteriyolojik analiz yapılmaz ve hemen geniş bir etki yelpazesi ile antibiyotiklerden birini reçete eder. Bazı durumlarda, bu tür tedavi başarısızdır. Yeniden tedavi edici bir kursa ihtiyaç vardır.

olaydan sonra

Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçlarla tedavi etmek için stabil bir remisyon sırasında gerekli değildir. Bu durumda ciddi ilaçların alınması kesinlikle uygun değildir. "Dinlenme" dönemlerinde antibiyotik almaya devam ederseniz, bu nedenle, önleme için, vücudun ciddi zarar görmesine neden olabilirsiniz. Sonuçta, yapay olarak zayıflatılacak. Belli bir ilacın düzenli olarak alınmasına alışması halinde, tüm kuvvetlerin koruma için seferber edilmesi gereken bir zamanda beklenildiği gibi tepki vermeyecektir.

Alevlenme için antibiyotikler, hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için etkili ve güvenilir bir yoldur. Onları reçete yazan hekimin randevularına uygun olarak seçilmeli ve kesinlikle kabul kurallarına uyulmalıdır. Daha sonra anjin belirtileri hızla ortadan kalkacaktır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

JMedic.ru

Çocukta larenksin iltihaplanması, kuru, mide bulantısı, kabartma öksürüğü getirmemesi ile eşlik eder. Bu semptom bebek için rahatsızlık yaratır ve ailesini çok korkutur. Bazıları aynı zamanda çocuktan doğduktan beş yıla kadar hastalığı zorlaştırabilen boğulma saldırılarının da farkındadır.

Ateşsiz boğaz ağrısı

Angina veya akut tonsillit, bakteriyel veya viral bir enfeksiyon meydana geldiğinde oluşan bademciklerin enflamatuar bir hastalığıdır. Hastalığın klasik formuyla hastanın ateşi yükselir ve ilk gün ateş görülebilir.