Loading

Kronik tonsillit için antibiyotikler nelerdir?

Kronik tonsillit tedavisinde kullanılan antibiyotikler nelerdir? Bu soru birçok hasta için ilgi çekicidir. İlk önce şu soruyu anlamanız ve cevaplamanız gerekiyor: kronik bademcik iltihabı nedir? Kronik bademcik iltihabı bademciklerin periyodik iltihaplanmasını provoke eden bir hastalıktır. Bu hastalığın iki dönemi vardır: alevlenme ve "uyku modu", yani hastalık tamamen tedavi edilemez - sadece ağırlığını önlemek mümkündür. Akut fazlardan korunmak için, zamanında bir doktora danışmanız ve reçete edilen reçeteyi takip etmeniz gerekir.

Bu hastalıkta ortaya çıkan belirtiler

Bu hastalık, sondan önce tedavi edilmeyen, akut anjinaya benzer kabul edilir. Sonuç olarak, hastalığın tüm semptomları ve bulguları kaybolur ve altta yatan virüs kalır ve geçici hastalığı bazı virüslerden veya ARI'dan daha tehlikeli olan kronik bir hastalığa dönüştürür.

Kronik bademcik iltihabı kendini göstermez ve akut bir dönem oluşana kadar yaşamı etkilemez. Genellikle doktorlar teşhisin doğru olmadığını yazarlar, çünkü kronik bademcik iltihabı kronik boğaz ağrısının bir parçası olmasına rağmen, bunlar biraz farklı şeylerdir ve farklı tedaviye ihtiyaç duyarlar. Bazı KBB'lerde, kalitatif bir muayeneye tabi tutulmak ve sadece tedaviye devam etmek gerekir.
Bu hastalık, hastalık tipini nitelendirmek için karmaşık sistemlere sahip değildir, sadece hastalığın iki şekli vardır: basit ve toksik-alerjik. Aralarındaki farkı anlamak için, hastalık gelişiminin türünü ve kronik tonsillit dönemlerini gözlemlemek gerekir.

Gözlemlenirken, hastalığın basit formunun anjinadan farklı olmadığı sonucuna varabiliriz, bu yüzden sadece deneyimli bir doktor kesin tanı koyabilecektir.

Hastalığın başka bir şekli daha ağırdır ve bu nedenle iki derecelik şiddet vardır. Farkları nedir? Birincisi, bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkarsa, hastalığın ikinci derecesine başka bir enfeksiyon eşlik edebilir.

Hastalığın ikinci derecesinin belirtileri:

 • En standart, herhangi bir enflamatuar hastalıkta olduğu gibi: ateş, bir zayıflık hissi, hızlı gelen yorgunluk;
 • boğazda hoş olmayan duyular, ağrı;
 • zayıflık ve rahatsızlık hissi, kalp yetmezliği gibi belirtiler;
 • eklemlerde acı verici duygular, sadece yürürken değil, aynı zamanda sakin bir durumda da.

Birçoğu için, son belirtiler tuhaf olacak, hatta korkabilirler, çünkü ortak bir bademcik iltihabı gibi ve daha önce sağlık durumunda böyle bir tezahür yoktu. Korkmayın, çünkü ikinci derece kronik bademcik iltihabı için çok karakteristiktir.

Neden enfeksiyon tamamen iyileşemez?

Pek çok kişi bu soruyu soruyor, çünkü zahmetli yaralardan kurtulmak, barış içinde yaşamak ve hastanelerde her zaman sınavlara girmek istemiyorsunuz. Hastalığı tamamen tedavi etmek imkansızdır ve bunun için birkaç neden vardır:

 1. Mikroplar her yerdedir. Hastalık sırasında, iltihaplanma bağışıklık sistemini kısmen bastırır, yani hastalıktan önce olduğu gibi artık uyarılabilir değildir. Bu nedenle, çeşitli vitamin kompleksleri, spor ve doğru beslenme ile bağışıklığı güçlendirmek için tüm çabalarımızı yönlendirmek daha yararlı olacaktır.
 2. Antibiyotikler, bu hastalıklarla mücadele etmenin en etkili yolu değildir, çünkü antibiyotiklerin kullanımı sırasında, virüsler kendilerine karşı kendilerini savunmayı öğrendiler, yani, tıbbi enzimleri yok etmeyi öğrendiler. Bu ilaçları her seferinde uygularsanız, mikroplar sadece bu ilacı değil, aynı zamanda dayanıklılık ve başkalarına karşı da direnmeyi öğreneceklerdir.
 3. Mikropları öldürdüğü iddia edildiği için en etkili olan antibiyotikler vardır, ancak bu tam olarak doğru değildir. Aslında, yeni bakterilerin gelişmesini engeller ve çoğalmasını engeller, sayılarını azaltır, ancak öldürmezler.
 4. Mikropların antibiyotiklere adaptasyonundan dolayı etkisiz tedavi. Yukarıda söylendiği gibi, en güçlü antibiyotikleri kullanır ve son fazı beklerseniz, muhtemelen hastalığı tedavi edemezsiniz, bu da onu kronik olana çevirecektir.
 5. Genellikle doktor kan bağışında hastaya testler gönderir ve bakteriyi öldürebilen bir antibiyotik listesi verilmiştir, ancak pratikte her şey bu kadar şeffaf değildir. Analiz olumlu bir sonuç gösterebilir, ancak insan vücudunda tamamen farklı bir ortam olabilir, bu yüzden uzmanlar yanlış listeyi alabilirler.

Antibiyotikler nasıl yardımcı olacak?

Hastalığın maksatlı tedavisi için, hastalığın kaynağından kökeninden başlayarak, iltihaplı bademciklerin tedavisinden başlanması gerekir. Bunu yapmak için başlangıçta tüm mikropların ağız boşluğunu temizlemek gerekir. Genellikle, bademciklerin saflaştırılmasına ve mikropların nötralize edilmesine etkili bir şekilde yardımcı olacak bir vakum cihazı ile bir işlem kullanılır.

Vakum aparatı, kronik anjinadan muzdarip hastalara da önerilebilir. Bu tür bir tedavi çok önemlidir, özellikle bazı insanlar için bu tek çıkış yolu. 25 yaşın altındaki hastalar bu hastalığa çok duyarlıdır, çünkü bademcikler vücudun koruyucu işlevini yerine getirirler ve iltihaplanma bunu engeller.

Kronik tonsillitin alevlenmesiyle, penisilin grubunun antibiyotikleri reçete edilir:

Makrolidler ayrıca tedavi için kullanılır:

Hastalık Staphylococcus aureus'a neden olursa, uygulayın:

Özetlemek gerekirse, kronik hastalıkların asla hoş ve güvenli olmadığı söylenmelidir.

Herhangi bir hastalık zamanla tedavi edilmezse bir kişi için tehlikeli olabilir, bu nedenle doktora zamanında başvurmak gerekir.

Bazı durumlarda, bademcikler (bademcikler) kaldırmak için gereklidir. Bu acı verici olmayan bir işlemdir, ancak vücudun bağışıklığını zayıflatabilir, ancak enfeksiyon kaynağının gövdesini rahatlatır.

Yılda 3-5 kez hastaysanız, bademciklerin çıkarılması ve böylece hayatınızı kolaylaştırmanız gerekir. Dahası, bağışıklık eksikliğini telafi etmek için, diyetinizi egzersiz ve vitaminlendirmeniz gerekir.

Yetişkinlerde kronik tonsillit için antibiyotikler

Kronik tonsillit, KBB organlarının ortak bir patolojisidir. Bu rahatsızlık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuk ve yetişkinlerde ortaya çıkar. Hastalık seyri sırasında, remisyon ve alevlenme dönemleri vardır. Bademciklerdeki kronik bademcik iltihabında sürekli enfeksiyöz ajanlar bulunur. Bir kural olarak, bunlar streptococci veya Staphylococcus aureus. Onlar, kript ve lacunae ile kaplı bademciklerin özel yapısı nedeniyle hayatta kalmaktadırlar. Bu anatomik özellik, normal anjina yüzeyinde bulunan enfeksiyonu yıkamanıza izin vermez. Kronik tonsillit nasıl baş edilir?

Göğüs iltihabı doktorları, bademciklerin akut veya kronik iltihaplanmasıyla ilişkili bir grup hastalığı çağırır. Tonsil bademciklerin akut inflamasyonu boğaz ağrısıdır. Kronik bademcik iltihabı, bademcik bademciklerinde uzun bir iltihaplanma sürecidir. Angina çoğu durumda kronik bademcik iltihabıdır. Bu hastalıktaki palatine bademcikler (bademcikler) iç pasajlarla boyanır - lakuna ile farengeal yüzey üzerinde açılan kriptler.

Palatine bademcikler - karmaşık bir bağışıklık sisteminin ayrılmaz ve önemli bir parçası. Sindirim ve solunum sistemlerinin kesişme noktasında bulunurlar, enflamatuar sürece en duyarlı olanlarıdır ve sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır ve endotoksikasyonun sebebidir.

Kronik tonsillit belirtileri

Sadece iki tür kronik bademcik iltihabı vardır: telafi ve dekompanse. İlk form, komplikasyonları olmayan, nadir bir boğaz ağrısı olan bir kurstur. Bu durumda, tek sorun bademciklerin çalışması nedeniyle hissedilen boğazda trafik sıkışıklığı olabilir. Bu koruyucu organlar, zararlı bakterileri korurlar ve hastalıkların özel bir tezahürü olmadığından, diğer sistemlere nüfuz etmelerini önlerler.

Kronik tonsillitin dekompanse şekli için, yerel ve glomerulonefrit gibi diğer organ ve vücut sistemleri, romatizmal ateş, hem çeşitli komplikasyonların, var olan karşı sık sık anjina ile karakterize edilir.

Farklı formlarda bademcik iltihabı (görüntü tıklanabilir) nedenleri

Kronik bademcik iltihabının gelişmesinin ana nedeni, bademcik bademciklerinin iltihaplanması ve bulaşıcı faktöre uzun süre maruz kalmanın yol açabileceği bademcik reaksiyonlarıdır. Kronik tonsillitin gelişiminde genel immünite düzeyi önemli rol oynamaktadır.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik bademcik iltihabı da KBB doktoru kontrolü olmayan kötü tedavi edilen tonsillitin bir sonucu olarak gelişir.

Angina tedavisi sırasında, belirli bir diyet izlemeniz ve sigara ve içki içmek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmanız gerekir.

Kronik tonsillitin ana belirtisi bademcik iltiğidir. Bu hastalıktan muzdarip tüm hastalar, bir kez boğaz ağrısı vardı. Bu, tüm vücut sistemlerini etkileyen oldukça ciddi bir hastalıktır. Angina, bir takım komplikasyonların tehlikesini taşır, bu nedenle kronik tonsilliti tedavi etmek için bir yöntem seçimi, anjin sıklığına bağlıdır.

Hastalığın diğer belirtileri:

 • Ağızdan koku. Bu semptom bademciklerin kriptlerindeki iltihabın, küfler formunda patolojik bir sır oluşturması gerçeğinden kaynaklanmaktadır. Laklar boyunca faringeal boşluğa boşaltılan bu kitleler, kötü nefesin sebebidir.
 • Boğazda ağrı, kulak. Çoğu zaman, boğazda bir koma hissi hissi vardır. Boğazdaki ağrılı duyular, kulaktaki sinir liflerinin sinir ucunun tahriş olması ve kulakta sinir lifleri boyunca ağrı oluşmasından kaynaklanır.
 • Büyümüş lenf düğümleri. Lenf nodlarının palpasyonu sırasında hafif bir ağrı olur.

Kronik tonsillit belirtileri

Çok sayıda hasta, çoğu zaman hastalığın dekompansasyonuna ve gelecekte daha uzun tedaviye yol açan KBB doktoruna yapılan bir başvuru ile ertelenir.

Kronik tonsillit komplikasyonları iç organların en tehlikeli hastalıklarına yol açabilir. Bu gibi sonuçlar şunları içerebilir:

Kronik tonsillit Antibakteriyel tedavinin komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabında enfeksiyonun baskılanması için bir madde, yumuşak dokulara serbestçe nüfuz etmeli, mikropları öldürmek, büyümelerini durdurabilmek için gerekli miktarda birikmelidir. Bugün sadece antibakteriyel ilaçlar bunu yapabilir.

Kronik bademcik iltihabı antibiyotiklerin sürekli kullanımını gerektirmez. Ayrıca, alevlenmelerin yokluğunda, bir antibakteriyel madde ilaca bağımlılığa katkıda bulunduğu için vücuda zarar verebilir.

Antibiyotiklerin kullanımı sorusu, hastanın durumunu değerlendirecek, her bir vakada ilacın yararını veya zararını belirleyecek olan doktor ile bireysel olarak kararlaştırılmalıdır.

Kronik tonsillitin cerrahi tedavisi

Enfeksiyon sadece iltihaba neden olduğu ve vücudun bununla baş edemediği bir zamanda tedavi edilmelidir. Bu, kronik tonsillitin alevlenme periyodu sırasında antibakteriyel tedaviyi gerçekleştirmek için uygun olduğu anlamına gelir. Remisyon sırasında antibiyotik kullanımı, uyuşturucunun yokluğunda, enfeksiyonun tamamen yok edilmemesi nedeniyle haklı değildir.

Kronik tonsillit için hangi antibiyotikler seçilir?

Bu nedenle, kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavi edilmesi hastalığın alevlenmesi aşamasında gereklidir. Bu amaç için hangi hazırlıklar yaklaşacak veya uygun olacak?

Bu ilaçlar bademcik iltihabı tedavisinde birinci basamak ilaçlar olarak kabul edilir. Sadece hastalığın alevlenmesini tedavi etmekle kalmaz, aynı zamanda hemolitik streptokokların neden olduğu romatizma ve glomerülonefrit gibi komplikasyonları önlemek için de kullanılırlar.

Daha önce doğal penisilinler kullanılmış, ancak uygun olmayan dozaj rejimine bağlı olarak geçmişte kalmıştır. Bugün, yarı sentetik tablet preparatları daha uygun, örneğin:

 • amoksisilin;
 • Lemoksin;
 • oksasilin;
 • ampisilin;
 • tikarsilin;
 • Carbenicillin).

Ancak bugün tanınmış liderler klavulanik asit ilavesi nedeniyle mikropların enzimlerine dirençli, inhibitör korumalı penisilindir:

 • Flemoklav;
 • Panklav;
 • amoksiklav;
 • augmentin;
 • Ampiksid;
 • sultamisiln;
 • unazin;
 • Ampioks.

Makrolidler ve sefalosporinler

Makrolid grubunun hazırlıkları ikinci sırada yer almaktadır. Bunlar şunları içerir:

 • klaritromisin;
 • josamisin;
 • Azitral;
 • sumamed;
 • Hemomitsin.

Bu sefalosporinler ikinci (Sefuroksim), üçüncü (ceftriaxone, sefoperazone, seftibüten, sefiksim, Tsefazidim) ve dördüncü (sefepim) nesiller içerir.

Makrolidler ve sefalosporinlerAminoglikozitler ve florokinolonlar

Bu grupların preparatları, etken maddesi Staphylococcus aureus olan tonsillit için kullanılır. Bu durumda, örneğin Amikasin gibi böbreklerde en az yan etkilere sahip üçüncü jenerasyon anthybiotics-aminoglycosides reçete edilir. Florokinolonlar, örneğin:

 • Ofloksasin (Zanotsin, Glaufos, Kirol);
 • Norfloksasin (Quinolox, Loxon, Negaflox,);
 • Lomefloksasin (Xenacwin, Lomacin);
 • Lefloksatsin;
 • Siprofloksasin (Isipro, Quintor);
 • moksifloksasin;
 • Sparfloxacin (Sparflot);
 • levofloksasin;
 • Gatifloksasin.

Aminoglikozitler ve Florokinolonlar

Genellikle bademcik iltihabı olan çocuklar için hangi antibiyotikler reçete edilir? Temel olarak, bunlar penisilin, makrolit ve sefalosporin serilerinden preparatlardır. Çocuklar için en popüler ilaçları düşünün:

 • oksasilin - antibiyotik penisilin serileri, bakteriyel hücrelerin parçalanmasına neden olur. Kandaki ilacın maksimum konsantrasyonu, enjeksiyondan 30 dakika sonra gözlemlenir. İlaç 4-6 saat sonra eşit dozlarda alınır. Ve olası alerjik reaksiyonlar ve diğer yan etkiler: kaşıntı, anafilaktik şok, mide bulantısı, ishal, oral kandidiyazis, sklera ve cilt sararması, nötropeni. İlaç yemeklerden önce 1 saat boyunca 0.25 g-0.5 g reçete edilir. Yenidoğan - 200 mg / gün, yaşlı - 2 - 1 gr / gün, 2 ila 6 yıl - 2 g / gün 90-150 mg / gün, yaş 3. ayda. Günlük doz 4-6 resepsiyona ayrılmıştır. Ilaç ile tedavi süresi 7-10 gündür.
 • diş hekimleri - penisilin grubunun antibakteriyel preparatı. 10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler 3 milyon ünite dozda reçete edilir. Doz 3 kez ayrılmıştır. 10 yaşın altındaki çocuklar 0,5 - 1,5 milyon adet olarak atanmaktadır. 3 resepsiyonda.
 • eritromisin - Staphylococcal ve streptococcal angina'ya karşı etkili bir makrolid grubu antibiyotiği. Önemli: Eritromisin virüsler ve mantarlar üzerinde etkili değildir, bu nedenle patojeni açıklığa kavuşturmak önemlidir. İlaç penisilin alerjisi olan bir çocuk için uygundur. Çocuğa tek doz 0,25 gr, günde 4 kez yemeklerden 1 saat önce alınır. 7 yaşın altındaki çocuklar için, doz 20 mg / kg formülüne dayanarak hesaplanır. Olası yan etkiler: mide bulantısı, ishal, sarılık.
 • Tantum Verde Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaç. Analjezik bir etkiye sahiptir. Oral kavite içinde günde üç kez çözünen tabletler ve her 2 saatte 4 kez (4 vuruş) enjekte edilen bir sprey şeklinde üretilir.
 • penisilin mikroorganizmalar üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. İlaç, 4-6 milyon ünite için üst solunum yollarının bir enfeksiyonu ile kas içine veya intravenöz olarak uygulanır. 4 enjeksiyon için günde. Mukoza zarları, bronkospazm, aritmi, hiperkalemi, kusma, konvülsiyonlar üzerinde kovan ve döküntüler şeklinde olası reaksiyon.

Akut tonsillit doğru tedavi edilmelidir. Doktor özellikle zararlı olduğu düşünülen bir antibiyotik reçete ederse, o zaman gereklidir.

Akut ve kronik bademcik iltihabının önlenmesinde vitaminler ve sertleştirme önemli bir rol oynamaktadır.

Geleneksel tıp

Geleneksel tıp kronik bademcik iltihabını tedavi etmenin birçok yolunu sunar. Öncelik alanları:

 • Yaşamın sağlıklı yolu;
 • Bağışıklık güçlendirilmesi;
 • Durulama ile iltihaplı bölgeler üzerindeki etkisi.

Bağışıklık geliştirmek için Tibet tarifi iyi yardımcı olur: Ölümsüzlük, papatya, St. John's wort ve huş tomurcukları 100 g alın, kaynar su (0,5 litre) ile kaynatın ve bir termos içinde 3-4 saat ısrar edin. Bu ilacı akşam yemeğinden yarım saat önce al ve biraz bal ekle.

Aşağıdaki tarifi de etkilidir: 2 yemek kaşığı. Pancar suyu 0.25 l ile kaşar. kefir, 1 kaşığı kuşburnu şurubu ve yarım limon suyu ilave edin.

Isırgan otu, papatya, civanperçemi içeren günlük iyileştirici çay kullanılması tavsiye edilir. Bunu yapmak için 1 çorba kaşığı alın. otlar kaşığı ve herhangi bir çay 2 çay kaşığı ekleyin. Bir çay yaprakları ve içecek olarak suyu kullanın, kaynar su ile seyreltin.

Soğuk algınlığı laktasyon ile tedavi

Asetilsalisilik asit - kullanım talimatları, ilaç tedavisi ve dozaj özellikleri burada açıklanmıştır.

çabuk soğuk algınlığı //drlor.online/zabolevaniya/gortani-glotki-bronxov/laringit/kak-vosstanovit-golos-pri-prostude-osnovnye-priyomy.html sesini geri yükleme

Boğaz durulama için aşağıdaki çözümler kullanılabilir:

 • Limon suyu ılık suda seyreltilir;
 • Boşanmış taze yaban turbu suyu;
 • Dulavratotu köklerinin kaynatılması;
 • 500 ml zayıf bir manganez + 7-8 damla iyot çözeltisi;
 • Altın bıyık infüzyonu;
 • 3 diş sarımsak ve 1 çay kaşığı yeşil çay infüzyonu.

Kronik tonsillit için halk ilaçları boğaz ağrısı güçlendirmek için yardımcı olur. Bir doktor reçetesi ile birlikte kullanılırlarsa, o zaman bu hastalığı sonsuza dek ayırabilirsiniz.

Sonuç olarak, zararsız hastalıkların gerçekleşmediğini söylemeliyim. Kronik bademcik iltihabı, bir hastalığa başlamadan ve tüm doktor tavsiyelerine uymuyorsanız tedavi edilebilen bir hastalıktır. Aksi halde, hasta, belki de geri dönüşümsüz hale gelecek olan kronik bademcik iltihabının ciddi sonuçlarıyla tehdit altındadır.

Hastalarda tonsillit gibi bir hastalığın kronik seyrinde, farengeal bademcikler bölgesinde neredeyse sürekli olarak inflamatuar sürecin varlığı vardır. Çoğu durumda, hastalık birincil pürülan boğaz ağrısı transferinden sonra gelişir, ancak azaltılmış bağışıklığı olan kişilerde, kronik bademcik iltihabı gelişebilir.

Eğer bademcik iltihabı yeterince dikkat etmeyin ve muhafazakar tedavisini yürütmek olmadıysa onlar sonunda koruyucu işlevini kaybedecek şekilde, bu bademcikler bağ dokusunun büyümesine yol açabilir.

Bu türden ihmalkar tutumlarının sağlıklarına olan sonucu, nefrit, tirotoksikoz, artrit, kalp hastalığı ve karaciğerin gelişimi olabilir.

tonsillit Antibiyotikler hızlı ve etkili bir şekilde diğer yöntemlerle inflamatuar süreci durdurmak için değil zaman bu durumlarda kullanılır ve bir sonuç başlar gibi genel zehirlenme ve ateş artırmak. Bu durumda, antibiyotik kullanımı kapak yararına daha fazla alma riski beri uygun bir yanıttır. Ne bademcik iltihabı ile antibiyotik almak ve nasıl en iyi yapılır?

Çoğu durumda hastaya, nazofarenksin, yani geniş spektrumlu bir ilacın en yaygın patojenlerini etkileyebilen bir antibiyotik reçete edilir.

Bununla birlikte, en etkili ve güvenli, hastalığa neden olan mikroorganizmaların duyarlılığını dikkate alarak bir antibiyotiğin atanmasıdır. Bademcik iltihabı için hangi antibiyotiklerin en etkili olduğunu bulmak için, nazofarenksden mukus örneklerinin bakteriyolojik muayenesi yardımcı olacaktır. İlacın reçetelenmesinden önce her zaman böyle bir analiz yapılması tavsiye edilir. İnflamasyonun nedeni ne tür bir mikroorganizmanın olduğunu belirlemede yardımcı olacaktır.

Ayrıca, bademcik iltihabı sadece bakterilerden değil, aynı zamanda antibiyotikler hayati aktivitelerini etkilemeyen virüslerden de kaynaklanabilir, bu nedenle alımları boşuna olacaktır.

Bazen deneyimli bir doktor, bademcik iltihabı nedenini ve test yapmadan belirleyebilir. Hasta aynı anda şiddetli ağrı ve keder ise Yani, örneğin, tek taraflı bademcikler yenilgi, hiçbir burun akıntısı ve öksürük tüm streptokok enfeksiyonu sorumlu muhtemeldir.

Kronik bademcik iltihabında hangi antibiyotiğin yardımcı olacağı sadece bu konuda yardımcı olabilecek hekimi belirleyecektir.

Bademcik iltihabının tedavisinde en sık kullanılan antibiyotiklerden biri, Amoksisilin ilacıdır. Bir dizi penisilin bakteriyel bir ilaçtır, bağırsakta çok hızlı ve tamamen emilir. Doktor, hastalığın ciddiyetine ve bademciklere verilen hasar derecesine göre dozu seçecektir. 10 yıl sonra yetişkinler ve çocuklar genellikle günde üç kez 0.5 g ilaç almak için reçete edilir.

Sefadroksil ayrıca sefalosporin ilaçları grubuna ait bademcik iltihabı için etkili bir antibiyotiktir. Doğru şekilde uygulandığında, kandaki maksimum konsantrasyona, yutulmasından sonra 1.5 saat sonra ulaşılır. Ama onu vücuttan çıkarmak çok yavaş, bu yüzden günde bir kez alın.

Kural olarak, ilk 2-3 gün antibiyotik alımından sonra genel durumun iyileştirilmesi gözlemlenmiştir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı için bazı antibiyotiklerin alınması ve gelişmelerin ve olumlu değişikliklerin fark edilmemesi nedeniyle, geciktirmeden tedavi eden doktoru bilgilendirmek gerekmektedir. Büyük ihtimalle, bu inflamasyona neden olan mikroorganizmaların ilaçlara karşı duyarsız olduğu anlamına gelecektir. Bu durumda, başka bir tip (sıra) ile ilişkili olarak tonsillitin alevlenmesi için antibiyotikler gerekli olacaktır.

Bir bademcik iltihabında hangi antibiyotiğin kabul edildiğini doğru olarak tanımlamak için doktor sadece tanımlayabilir, bu nedenle amatör performansın geliştirilmesi ve tüm antibiyotik ilaçlarının sayıcılarından ardışık olarak temizlenmesi gerekmez. Bu sonuç ve komplikasyonlarla doludur.

Erken iyileşmenin nedeninde önemli bir rol, bileşimde antibiyotik içeren ilaçların yerel kullanımıdır. Lokal terapi, ilaç solüsyonları ile boğazın durulanması, külleme bileşikleri ile bademciklerin inhalasyonu veya yağlanması şeklinde gerçekleştirilebilir.

Bademcik iltihabının antibiyotiklerle lokal tedavisinin en etkili yollarından biri, iltihaplanmış lacunaları penisilin veya sülfonamidlerin bir çözeltisi ile yıkamaktır. Prosedürler 7-10 gün boyunca reçete edilir, yıkama günlük olmalıdır. Prosedürler bir şırınga veya özel bir hazırlık "Tonzilor" kullanılarak gerçekleştirilir.

çok derin ülser bulunan ve davranış yıkama işlemi son derece rahatsız edici ise de, akut bademcik iltihabı antibiyotikler, paratonsillar intratonzillyarno tatbik edilebilir. antibiyotik grubunun kullanılan bademcik dokusu içine ilaçların doğrudan uygulama için çok durumda penisilindir.

Bademciklerin bademcik iltihabı durumundaki olumlu etkisi inhalasyonlar ve farenksın tıbbi preparatlarla yönlendirilmesi ile sağlanmaktadır. Bu amaçlar için, yetişkinlerde tonsillit antibiyotik kullanır:grammidin, stopangin, bioparoks ve ambazon.

Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabı için antibiyotik almak etkili oldu, belli kurallara uymalısınız:

1. Talimatları dikkatli bir şekilde ve doktor reçetelerini takip edin. Her ilacın açık bir resepsiyon programı gerektirir ve bu dikkate alınmalıdır. Bazı ilaçlar yemeklerden önce alınmalı ve diğerleri, vb.

2. İlaçları sadece temiz su içmeyin, hiçbir zaman resepsiyonlarını ekşi sütlü ürünler, çay ve kahve ile birleştirmeyin;

3. Dozajı bağımsız olarak değiştirin veya ilacı kesinlikle yasaklayın, çünkü bu durum hızlı bir iyileşme olasılığını ortadan kaldırır ve sağlık durumunu olumsuz yönde etkileyebilir;

4. Antibiyotik kullanırken probiyotik alımı zorunludur. Bademcik iltihabındaki en iyi antibiyotik bile bağırsakları olumsuz yönde etkilemekte ve probiyotik kullanmak, dysbacteriosis gelişmesiyle başa çıkmaya yardımcı olacaktır.

5. Doktor en uygun ilacı atamalı ve bu randevuyu ihmal etmemelidir.

İlk bakışta en zararsız ve tanıdık olan herhangi bir hastalık, yetkili tedavi gerektirir.

Hastalığın ilk belirtilerinde, bir doktordan, profesyonellikten, bilgi birikiminden ve deneyimini hastanın ayaklarının üzerine hızla koyması için yardım almanız gerekir.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Bir soru sorun

Kronik tonsillit tedavisi zor bir iştir. Bazıları, çok sayıda farklı ilaç alıp, farklı yöntemlere başvurarak hastalıktan kurtulmayı dener - hem geleneksel hem de geleneksel tıp. Ancak, bu hastalığı gerçekten uzun süre unutmak için antibakteriyel ilaçlar gereklidir.

Kronik bademcik iltihabı için antibiyotikler, sadece başka yol ve yöntemler iltihabın gelişimini durduramadığında kullanılmalıdır. Sıcaklık yükselir ve zehirlenme belirtileri ortaya çıkarsa, antibiyotik kullanımı kesinlikle haklıdır. Sonuçta, onlardan yararları, yan etki riskinden çok daha büyük olacaktır. Kronik tonsillit ile hangi ilaçları alabilirim ve nasıl yapmalıyım?

Doktor kronik bademcik iltihabı teşhis ederse ve antibiyotiklerle tedaviden kaçamazsa, en etkili ilacı bulmanız gerekir. Seçilen ilaç, vücudun yumuşak dokularına kolayca sızabilir. Her şeyden önce, aktif maddelerin bademciklere ve nazofarenks içine, örneğin stafilokoklar tarafından ele geçirilmesi sağlanmalıdır. İlaveten, ilacın, özellikle yardıma muhtaç olan yerlerde, uzun süreli konsantrasyona sahip olması gerekir. Alınan tablet sayısını (kapsül, süspansiyon) azaltmak için bu gereklidir. Bildiğiniz gibi kesinlikle zararsız ilaçlar olmaz. Bu nedenle, iyileşmek için daha az hap gerekiyordu - daha iyi.

Bugün, sadece modern antibakteriyel ilaçlar tüm bu gereksinimlere karşılık gelmektedir. Çoğunlukla hızlı ve etkili bir şekilde kronik bademcik iltihabı ile başa çıkmak ve hoş olmayan semptomları ortadan kaldırır.

 • Penisilinler. Bu kategorideki antibiyotikler çoğunlukla kronik tonsillit ile tedavi edilir. "Amoxicillin", "Flemoxin", "Ticarcillin" ve benzerlerinin yardımıyla hem yetişkinlerde hem de çocuklarda ağırlaştırılmış anjinaları tedavi edebilirsiniz. Fark sadece dozajda olacaktır. Bu ilaçlar nispeten ucuz ve çok yüksek kalitededir. Örneğin, "Amoksisilin" in karakteristik özelliği bağırsakta hızlı emilimdir. Bu mükemmel sindirilebilirliğini gösterir. İlacın bireysel bir dozajının seçimi sadece tüm nüansları dikkate alarak bir doktor tarafından ele alınır. Kural olarak, 10 yaşından büyük yetişkinler ve çocuklar bu ilacı günde üç kez 0,5 g almalıdır.
 • Kalıcı penisilinler. Kronik bademcik iltihabı semptomlarını en kısa sürede ve nüks karşıtı garantiyle ortadan kaldırmak istiyorsanız, sözüm ona kalıcı penisiline dikkat etmelisiniz. Bu, mikroorganizma enzimlerinin zararlı etkileriyle mükemmel şekilde savaşan geliştirilmiş bir çeşittir. Bu tür ilaçlar arasında, en popüler "Amoksiklav", "Flemoklav", "Sultamycillin" ve benzerleridir.
 • Makrolidler ( "klaritromisin" "Sumamed" ve "Azitral") ve sefalosporinler ( "seftibuten" "Sefepim", "Ceftazidime" ve "sefadroksil") verimlilik penisilinler daha düşük düzeydedir. Yeterince hızlı hareket ediyorlar. Tam anlamıyla, ilk hapı aldıktan bir buçuk saat sonra durum önemli ölçüde iyileşir. Bu ilaçların vücuttan çok yavaş çekilmesinden dolayı, günde sadece bir kez alınabilirler.
 • Aminoglikozitler. Kronik tonsillitin başlamasından altın stafilokok sorumlu ise, aminoglikozit kategorisindeki ilaçlar buna karşı kullanılmalıdır. İyi kanıtlanmış "Amikatsin". Böbreklerin muzdarip olduğu hiçbir yan etkisi yoktur. Ayrıca Zanoacin, Loxon, Lomacin ve benzeri ilaçları da kullanabilirsiniz.

Kural olarak, bir kişi antibiyotiklerle bademcik iltihabı tedavisine başladıktan sonra, durumu 2 ya da 3. günde hafifletilir. 3 gün geçtiyse ancak somut bir etki söz konusu değilse, doktora bunu bildirmek gerekir. Görünüşe göre, aldığınız ilaç uygun değildir, yani başka bir kategoriden bir ilaç seçmeniz gerekir.

İyileşme sürecini hızlandırmak için genel eylem antibiyotikleri yeterli olmayacaktır. Yerel antibakteriyel ilaçların ek alımına ihtiyaç vardır. Bu tür tedavi yöntemleri, boğazın tıbbi solüsyonlarla durulanması, bademciklerin özel bileşimlerle solunması ve yağlanması ile temsil edilir.

 1. Lokal antibiyotik tedavisinin en etkili yöntemlerinden biri, bazı sülfanilamid veya penisilin solüsyonunun yardımıyla iltihaplanmış lacunaların yıkanmasıdır. Bu prosedürlerin seyrinin süresi 7 ila 10 gündür. Ve lacuna her gün yıkanmalı. Yüksek kaliteli bir yıkama için, bir şırınga gereklidir.
 2. Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçların alevlenmesi intratonsiller veya paratonziller yöntemi (bir ilacın doğrudan palatine bademciklere sokulması) şeklinde uygulanabilir. Bu apse çok derin ve ulaşılması zor ise, yıkamaya mükemmel bir alternatiftir. Sıklıkla, yukarıdaki prosedürler için penisilin kategorisinden antibiyotikler kullanılır.
 3. Kronik tonsilit içinde bademcik durumu yetişkinlerde antibakteriyel preparatov.Angina kullanarak pozitif bir etki inhalasyon ve boğaz sulama tedavi "bioparoks" ambazone " Stopangin 've' Grammidinom" sahiptir.

Hamilelik sırasında artmış kronik tonsillitin antibakteriyel ilaçlar ile tedavi edilmesi önerilmemektedir. Ve ilk üç aylık dönemde ve kategorik olarak yasaklanmış. Bununla birlikte, bu durumda herhangi bir tedavinin tamamen yokluğu hem kadın hem de fetus için daha az tehlikeli değildir. Çocuğun hayati organları döşendiği bir dönemde hamile bir kadının yaşadığı herhangi bir enfeksiyon gelişimini bozarak çeşitli patolojilere yol açabilir.

Neyse ki, bugün hamilelik sırasında alınabilen şiddetli kronik bademcik iltihabına karşı etkili mücadele için ilaçlar vardır. En güvenli antibakteriyel ilaç Flemoxin'dir. Başlıca avantajı, midenin duvarları tarafından hızla emilmesi ve vücudu mümkün olduğunca çabuk terk etmesidir. Ancak, aracın etkinliği bu durumdan düşmez. Bu ilacın vücuttan yüksek oranda atılımı nedeniyle, fetüse zarar vermez.

Bebeğin doğum için bekleyen kadınlar da kronik bademcik iltihabı "Amoksikarom" tedavi edebilir, "Amoksonom", "Danemoksom", "klavulanat" veya "Medoklavom". Listelenen ilaçlar en az 14 gün boyunca alınmalıdır. Aksi halde tedavi etkisiz olacaktır.

Hamile kadının terapötik seyrini tamamladıktan sonra bakteriyolojik bir analiz geçirdiğinizden emin olmalısınız. Bu iyileşmeyi teyit etmek için gereklidir.

Kronik tonsillit için antibakteriyel ilaçlar almanın beklenen etkisini elde etmek için, çeşitli kurallara uymanız gerekir. Kendinden merkezli olmak son derece arzu edilmez. Talimattan asgari bir sapma bile, sivilcelerin gelişimine veya sonuçların olmamasına yol açabilir. Ana önerileri sıralıyoruz:

 1. Ekteki talimatlarda açıkça belirtilen ilacın dozaj ve aralıklarını takip etmek gerekir. Doktor talimatlarda yazılanlardan farklı olan randevular yaptıysa, tavsiyelerine uymalısınız. Sonuçta, doktor vücudunuzu daha iyi tanır. Her ilacın, dikkate alınması gereken kendi giriş programı vardır. Bazı ilaçlar yemeklerden önce sarhoş olmalı ve diğerleri - tam tersine, sonra.
 2. Bir hap veya kapsül içmek için son derece saf sade su kullanmalısınız. Süt, herhangi bir fermente süt ürünü veya kahve veya çay ile antibiyotik içmek kesinlikle yasaktır.
 3. Dozajı düzeltmek veya ilacı kendi başınıza almayı bırakmak kesinlikle yasaktır. Bu genel sağlığı olumsuz yönde etkileyebilir ve iyileşmeyi geciktirebilir.
 4. Antibiyotik ile paralel olarak probiyotik almak gerekir. Sonuçta, bademcik iltihabında kullanılan en iyi antibakteriyel ilaç bile bağırsağın bağırsak mikroflorasını olumsuz yönde etkilemektedir. Probiyotiklerin kullanımı, mikrofloranın bozulmuş dengesini geri kazanmaya yardımcı olacaktır.
 5. Hiçbir durumda bağımsız olarak antibiyotikleri reçete edemezsiniz ve bir diğeri uymuyorsa bunları tek tek deneyebilirsiniz. Bu tür fonlar, doktor tarafından ancak muayene ve anamnez toplandıktan sonra reçete edilmelidir.

Mikroplar vücuda neredeyse her dakika girer. Kronik bademcik iltihabı doğrudan enfeksiyon nedeniyle değil, bağışıklık sisteminin yetersiz bir şekilde yanıt vermesinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle, bir kez remisyon oluşturulduktan sonra, vücudun bakterilerle etkili bir şekilde savaşabilmesi için her olası yolla bağışıklığın güçlendirilmesi tavsiye edilir.

Kötü amaçlı mikroorganizmalar birkaç on yıldır antibakteriyel ilaçlarla karşı karşıya kalmıştır. Sonuç olarak, onlara karşı direnç ve ilaçların aktif maddelerini yok eden gelişmiş enzimler buldular. Böylece, her yeni tedavi yöntemi mikropların sadece belirli bir ilaca değil aynı zamanda tüm benzer ilaçlara karşı da direnç geliştirmesine yardımcı olur.

Bakterisidal ilaçlar var. Zararlı bakterileri de ortadan kaldırdıkları için antibiyotiklerle eşdeğerdirler. Ancak, aslında, sadece büyümelerini bastırıyorlar ve sayılarını azaltıyorlar. Bu ilaçlar tamamen mikroorganizmaları ortadan kaldıramaz.

Genellikle bakteriyolojik analiz yapılmaz ve hemen geniş bir etki yelpazesi ile antibiyotiklerden birini reçete eder. Bazı durumlarda, bu tür tedavi başarısızdır. Yeniden tedavi edici bir kursa ihtiyaç vardır.

Kronik bademcik iltihabı antibakteriyel ilaçlarla tedavi etmek için stabil bir remisyon sırasında gerekli değildir. Bu durumda ciddi ilaçların alınması kesinlikle uygun değildir. "Dinlenme" dönemlerinde antibiyotik almaya devam ederseniz, bu nedenle, önleme için, vücudun ciddi zarar görmesine neden olabilirsiniz. Sonuçta, yapay olarak zayıflatılacak. Belli bir ilacın düzenli olarak alınmasına alışması halinde, tüm kuvvetlerin koruma için seferber edilmesi gereken bir zamanda beklenildiği gibi tepki vermeyecektir.

Alevlenme için antibiyotikler, hoş olmayan semptomları ortadan kaldırmak için etkili ve güvenilir bir yoldur. Onları reçete yazan hekimin randevularına uygun olarak seçilmeli ve kesinlikle kabul kurallarına uyulmalıdır. Daha sonra anjin belirtileri hızla ortadan kalkacaktır.

Tonsillit -, Stafilokok aureus, Candida mantar streptokokların yol açtığı bademcik iltihabı kışkırtır bakteriyel boğaz lezyon var olduğu bulaşıcı bir hastalıktır.

Bademcikler, nazofarenks ve ağız boşluğunda bulunan lenfatik sistemin organıdır. Bademciklerin lenfoid dokusu mikropların geçişi için bir bariyer görevi görür. onlar cahil veya geç tedavi nedeniyle uzamış iltihabı varsa, amigdala vücutta enfeksiyon yayılmasını neden olabilir.

Bademcik iltihabı sinüzit, diş çürükleri, etmoidit gibi kronik iltihaplar, gıda ile ya da, eğer, hava damlacıkları tarafından iletilir. Patolojinin görünümü aşağıdaki belirtilerle belirtilir:

 • artan vücut ısısı;
 • Kötü sağlık;
 • boğaz ve bezlerde ağrı;
 • Boğazdaki Persler;
 • uyku bozukluğu;
 • nazofarenksin şişmesi;
 • bademcikler kızarıklık;
 • lenf düğümlerinin genişlemesi.

Tonsillit, hipotermi, zayıf bağışıklık, ağız boşluğu ve burunda iltihaplanma nedeniyle gelişebilir. Bir tonsillit tanısı doktor tarafından konur. Muayene sırasında bademciklerdeki kızarıklık ve şişlik, çoğunlukla palatin ve lenf düğümlerinde artış gözlenir. Klinik kan analizinde lökosit ve ESR sayısındaki artış izole edilir.

Tonsillit (anjin) akut ve kronik olabilir. Bademcikler hızlı iltihabı ile akut tonsillit unutmayın. Hastalığın belirtileri: özellikle boğulduğunda boğaz ağrısı, vücut ısısını 39 ° C'ye yükselterek Lenf düğümlerinde artış, yutma güçlüğü, ağız kokusu olabilir.

Incelendiğinde, doktor bir tanı yapar. Ek olarak, patojeni bulmak için testler yazabilir. Tonsillit, bakteriyel ve viral enfeksiyona bağlı olarak gelişebilir. Çoğu zaman, neden herpes virüsü, kızamık, adenovirüs olabilir. Olguların% 30'unda hastalık kaynağı bakteridir.

Çoğu zaman, 5 ila 15 yaşındaki çocuklar anjina ile hastalanırlar. İki yaşından önce, izole morbidite vakaları bilinmektedir. Semptomlar 3-5 gün sürer, ancak tedavi doğru yapılmış olsa bile 2 haftaya kadar uzayabilir.

Akut bademcik iltihabını tedavi ederken çok miktarda sıvı kullanmak çok önemlidir, semptomları çıkarmanız, ağrı kesiciler almanız, gargara yapmanız gerekir. Bir bakteriyel enfeksiyon ile, doktor antibiyotik tedavisi reçete. Nedeni bir virüs ise, sadece semptomatik tedavi kullanılır. Tedavi sırasında, boğazda tahriş etmeyen yiyecekleri yemek gereklidir, yatak istirahati olması önerilir.

Kronik tonsillit bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıyla oluşur, akut formlardan sonra gelişir ve hipotermiden sonra kötüleşir. Basit formu genellikle boğaz ağrısı şeklinde sadece lokal semptomlara sahip akar. Vücut ısısında bir artış varsa, kalpteki bir değişiklik, eklemlerin bir komplikasyonu, daha sonra bu tonsillite toksikoaljik olarak adlandırılır.

Bağışıklık sistemi zayıfladığı için hastalık uzamış bir sıcaklık artışı nedeniyle gelişebilir. Palatine bademcikler koruyucu işlevle baş edemezler ve kendileri de enfeksiyon kaynağı olurlar. Kronik bademcik iltihabı anneden çocuğa bulaşır. Aşağıdaki belirtiler görünür:

 • sürekli ağrı ve boğaz ağrısı;
 • nazofarenksin şişmesi;
 • vücut ısısı daha uzun sürer;
 • zayıflığı;
 • Kötü nefes;
 • ağrıyan eklemler.

Hastalık kötüleştiğinde mikroplar çoğalmaya başlar, yeni alanlara yayılır, şişlik, ağrı ve boğazda kızarma olur. Anjina bulaşıcı olduğundan, hastayla teması sınırlamak gerekir.

Bu hastalığı etkili bir şekilde tedavi etmek için, dokulara kolaylıkla nüfuz edebilen ve enfeksiyonun üstesinden gelmek için orada birikebilen bir ilacın seçilmesi gerekmektedir. Bu ilaçlar antibiyotik içerir. Enflamasyon yeni başladığı ve bedenin kendisinin baş edemediği durumlarda tedavi yapılmalıdır. Kronik tonsillit için antibiyotikler sadece alevlenme ile yardımcı olur. Remisyon döneminde bu tür bir tedaviye gerek yoktur, çünkü enfeksiyon aktif değildir.

Göğüs iltihabı tedavisi hastalığın semptomlarının giderilmesini, bademciklerin dezenfektan solüsyonları ile yıkanmasını, gerekirse ağrı kesiciler ve antipiretik ilaçları reçete etmeyi içerir. İnhalasyonlar iyileşmenin hızlanmasını sağlar. Hastada, duyarlılığı olan ilaçları reçete etmeden, tek tek doktor tarafından seçilir. İnhalasyonlar için antiseptik etkiye sahip bitkilerin kulla- nımını kullanın.

Hastalığın kaynağının bakteriler olduğu durumda bademcik iltihabı için antibiyotikler atar. Hangi antibiyotikler anginayı tedavi eder? Antibakteriyel ilaçlar mikroplar üzerinde geniş bir etkiye sahip olmalı ve hipoalerjenik olmalıdır. İlk etapta penisilindir. Bademcik iltihabını tedavi ederler ve romatizmanın önlenmesinde etkilidirler. İkinci sırada makrolidler vardır. Kronik tonsillitin kaynağı Staphylococcus aureus ise, aminoglikozidler veya florokinolonlar reçete edilir. Tedaviyi düzeltmek için doktor vücudun iyileşmesine yardımcı olan immün sistemi uyarıcı ilaçlar reçete eder.

Tonsillit için antibiyotikler

Diğer yöntemlerle enflamasyonu durdurmak mümkün olmadığında bademcik iltihabı için antibiyotikler kullanılır, yüksek sıcaklık yükselir ve vücuttaki zehirlenme olgusu artar.

Bu olgularda, iç organlara komplikasyon riski hızla artar ve antibiyotiklerin atanması haklı bir önlem haline gelir - bunların yararı tüm riskleri aşar. Antibiyotiklerin atanması, transfer edilen anjina ile ilişkili romatizmanın gelişmesini engelleyebilir. Sadece hastayı inceleyerek, hangi mikroorganizmanın bademcik iltihabı oluşturduğuna dair bir varsayımda bulunamazsınız. Çoğu zaman, doktor tüm yaygın patojenler üzerinde hareket eden bir antibiyotik reçete eder. Hastada soğuk algınlığı ve öksürme olmazken bademciklerin tek taraflı yenilgisi olan güçlü ağrılar - streptococcus için "strep" anlamına gelir. Ama eğer resim atipik ise, güvende olmanız ve doktordan sizi bakteriyel dikime göndermesini, ardından da bir antibiyotik yazmasını rica etmeniz daha iyidir. Eğer hasta daha önce romatizma geçirmişse, hemen bir antibiyotik reçetelemek daha iyidir. Angina yılda yaklaşık 4-5 kez tekrarlarsa, bademciklerin çıkarılması hakkında düşünmek daha iyidir. Kendi içinde, özellikle çocuklarda bademciklerin büyük boyları, çıkarılmaları için bir gösterge niteliği taşımaz.

Antibiyotiksiz tonsillit tedavisi

Angina birincil ve ikincildir. İkincil - kızamık, difteri veya herpes virüsünün yenilgi sonucu. Aşırı soğutulduysanız veya havanın kirlendiği bir şehirde yaşıyorsanız veya burun nefesiniz bozulursa, akut bademcik iltihabı diğerlerinden daha fazla risk alırsınız. Bakterilerin hayati aktivitesinin ürünleri termoregülasyonu ve kalbin çalışmasını bozar, bu nedenle boğazda sıcaklık çok yüksek sayılara ulaşabilir.

Catarrhal anjin formu, bademciklere verilen hasar yüzeysel, sıcaklık subfebril olabilir. Yutulduğunda ve güçlü bir ürpertide rahatsızlık ve ağrı vardır. Bir kişi antibiyotik olmadan bile kurtarır - yeterli kompresler, sulama ve durulama, sık asitli içme.

Kalpteki genel halsizlik ve ağrı, daha ciddi bir anjina - lacunar formu için karakteristiktir. Bademciklerin girintilerinde, bakıldığında, beyaz içeriği, kolayca çıkarılabilen ve örtmeyen bir film şeklinde görebilirsiniz.

Foliküler anjinada, foliküller mukoza zarının yüzeyinin üzerinde yükselir. Hastalığın seyri şiddetlidir.

Boğaz ağrısı tedavi edilmezse, pürülan lenfadenit, otit, sinüzit, romatizma gelişebilir.

Akut bademcik iltihabı olan hastalar, C vitamini içeren yiyeceklerin sayısında bir artış ile bir diyet gösterir, içmeniz gereken çok şey vardır, boğazınızda bir pamuk-gazlı bez giymek gerekir. Süreç azaldığında, sıcaklık düşürülür, ısınma ve UHF için polikliniğin fizyoterapi bölümünü ziyaret etmek mümkündür.

Vücuttaki bademciklerin çok önemli bir rolü vardır. Bağışıklık, hematopoetik ve reseptör fonksiyonlarını yerine getirirler. Tonsillit ile, tonsillocardial refleks her zaman rahatsız edilir ve sonuç olarak, kardiyovasküler sistem çalışır.

Akut tonsillit, catarrhal, lacunar, foliküler ve ülseratiftir. Tonsillit de difteri ve tifo, lösemi bir arka plana karşı ortaya çıkabilir. Çoğu zaman, bademcik iltihabının nedeni bir virüstür (% 70): rinovirüs, adenovirüs, grip virüsüdür. Bakteriler arasında - Streptococcus, Staphylococcus ve Candida mantarları. Tetik kanca hastalığı zehirlenme ve hipotermi olur.

Durulama için furacilin, borik asit, tuz ve adaçayı suyu uygun. Öğleden sonra, boğazınızda bir bandaj giydiğinizden emin olun.

Antibiyotikler, dysbacteriosis önlemek için antialerjik ajanlar ve bifidobacteria reçete edilir.

Bademcillit ve akut anjina için antibiyotikler, ciddi zehirlenme belirtileri ve diğer organ ve sistemlere verilen hasarlar için gereklidir, ancak sadece bir doktor tarafından reçete edilmelidir.

Tonsillit tedavisinde hangi antibiyotikler kullanılır?

Bademcik iltihabındaki antibiyotikler, bir doktor tarafından reçete edilir, mikroorganizmaların belirli bir ilaca karşı duyarlılığı göz önünde bulundurulur ve çoğu zaman pratik yaptığımız gibi reçete edilmez. Önemli: bademcik iltihabı etkeni viral bir enfeksiyon ise, antibiyotikler etkisizdir!

Çoğu zaman, bademcik iltihabı tedavisinde, Amoksisilin reçete edilir.

Amoksisilin bir bakterisit penisilin antibiyotiktir. Amoksisilin, bağırsakta hızla ve tamamen emilir. Doz, bademcik iltihabının seyrini dikkate alarak seçilir, öncelikle patojen tipini belirlemek için bir yayma alınır. Yetişkinler ve 10 yaşın üzerindeki çocuklar genellikle günde üç kez 0,5 g'lık bir dozda reçete edilir.

Hamilelik sırasında ihtiyatlı reçete.

Akut tonsillit için antibiyotikler

Bir doktora danışmadan, antibiyotikli bademcik iltihabına karşı kendi kendine ilaç kullanmadan, mantıksızlığa karşı sizi uyarıyoruz. Bu ilaçlar için vücudun ciddi reaksiyonları ile sonuçlanabilir. Bademcik iltihabı için antibiyotikler sadece bir doktor atamalısınız!

Akut tonsillitli hastada ilaç Cefadroxil'in etkisini düşünün.

Sefadroksil tablet şeklinde bir sefalosporin antibiyotiktir. Kandaki maksimum konsantrasyona uygulamadan bir buçuk saat sonra ulaşılır. Sefadroksil yavaşça dışarı atılır, günde bir kez almak yeterlidir. Günlük Cefadroxil dozu 1-2 g'dır.Tedavi süresi 10-12 gündür. Döküntüler, baş dönmesi, uykusuzluk, vajinal kandidiyaz gibi olası hoş olmayan yan etkiler.

Kronik tonsillit için antibiyotikler

Kronik bir formda bademcik iltihabı için antibiyotikler hastalığa neden olan mikroflora bağlıdır. Antibiyotikler bir alevlenme sırasında reçete.

Örneğin, antibiyotik Sefaleksin düşünün.

Yetişkin Sefaleksin haftada bir 6 saatte bir 1-4 gram dozda reçete edilir. Yan etki, dispepsi, kolit, tremor, konvülziyon, alerji fenomenlerinde kendini gösterir. Olası alerjik şok. Hamilelik sırasında, doktor ilacı reçete etmeden önce riskleri dikkatlice değerlendirir. İlaç anne sütüne nüfuz eder, tedavi süresi boyunca GW'yi durdurmaya değer.

Çocuklarda tonsillit için antibiyotikler

Tonsillit bademcik iltihabıdır. Orofarenks içinde bulunurlar ve küçük gözeneklere - lacunae nüfuz ederler. Virüsler ve bakteriler lakunada birikir ve iltihaplı ve iltihaplaşmaya başlarlar. Çocuk sinirlenir ve ağrılı olur, uyuyamaz, halsizdir. Hastalık keskin bir şekilde başlıyor - sabahları çocuk çok dinçti, çalındı ​​ve akşamları çok yüksek ateş yükseldi, bölgesel lenf düğümleri iltihaplandı. Kronik bademcik iltihabı sıklıkla maksiller sinüslere komplikasyonlar verir, çocuklar sinüzit, uzamış zayıflatıcı rinit ve otitis muzdariptir. Daha sıklıkla, çocuklarda anjinin nedensel ajanı beta-hemolitik streptokoktur.

Genellikle bademcik iltihabı olan çocuklar için hangi antibiyotikler reçete edilir? Penisilin, makrolit ve sefalosporin.

Oxacillin, penisilin serisinin antibakteriyel bir preparatı olup, bu da bakteriyel hücrelerin parçalanmasına neden olur. Enjeksiyondan yarım saat sonra kandaki ilacın maksimum konsantrasyonu gözlenir. Yarım yaşam süresi de yarım saattir. İlaç 4-6 saat sonra eşit dozlarda alınır. Olası cilt kaşıntı ve anafilaktik şok, bulantı, ishal, oral kandidiyazis, sklera ve cilt sararması, nötropeni. Oksilinsin yemeklerden önce saatte 0.25 g-0.5 g için reçete edilir. Orta düzeyde enfeksiyonlar günlük dozu, - 3a, ağır olan - 6 g Yenidoğan - 90-150 mg / kg / gün dozunda, yaşları 3 ay - 200 mg / kg / gün, yaşlı 2-1 g / kg / gün 2 ila 6 yıl - 2 g / kg / gün; Günlük doz 4-6 resepsiyona ayrılmıştır. Ilaç ile tedavi süresi 7-10 gündür.

Makrolidler ilacı Eritromisin - stafilokok ve streptokokal anjinaya karşı etkili bir antibiyotiktir. Bu virüsleri ve mantarları etkilemez, bu nedenle patojeni açıklığa kavuşturmak önemlidir. Eritromisin penisilinlere alerjisi olan bir çocuk için uygundur. İlaç sülfonamidlerle birleştirildiğinde, etki arttırılır. Bir çocuk için tek doz - 0.25 g Resepsiyon - 4 saat, yemekten bir saat önce. 7 yaşın altındaki çocuklar için, doz 20 mg / kg formülüne göre hesaplanır. Muhtemel yan etki bulantı, ishal, sarılık ile kendini gösterir.

Tantum Verde bir non-steroid anti-inflamatuar ilaçtır. Belirgin bir anestezi etkisi vardır. Tantum Verde tabletler şeklinde oral kavitede tek parça günde üç kez çözünmektedir. Tantum Verde sprey her 2 saatte 4 kez (4 vuruş) enjekte edilir.

Akut tonsillitin düzgün bir şekilde tedavi edilmesi çok önemlidir - eğer doktor “zararlı” bir antibiyotik reçete ederse, o zaman haklıdır! Vitaminler ve sertleştirme önleme konusunda büyük bir rol oynar - çocuğu soğuk suyla silin, yazın açık havada uyuyalım.

Tonsillit için antibiyotik isimleri

Tonsillit tedavisi için penisilin grubunun antibiyotik en sık kullanılır: Benzilpenisilin, Fenoksimetilpenisilin.

Benzilpenisilin - çoğalan mikroorganizmalar üzerinde bakterisidal bir etkiye sahiptir. İlaç kas içi veya intravenöz olarak uygulanır. Üst solunum yolu enfeksiyonu 4 enjeksiyon için günde 4-6 milyon üniteye uygulandığında. Mukus zarları, anjiyoödem, bronkospazm, aritmi, hiperkalemi, kusma, konvülsiyonlar üzerinde ürtiker ve döküntüler şeklinde olası reaksiyon.

Fenoksimetilpenisilin, penisilin grubunun akut ve kronik tonsillitinin tedavisi için antibakteriyel bir ilaçtır. Orta şiddette bir durumda, 10 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler 3 milyon ünite dozda reçete edilir. Doz üç kez bozuldu. 10 yaşın altındaki çocuklara üç bölünmüş dozda 0,5 - 1,5 milyon ünite reçete edilir. Olası stomatit, farenjit.

Bademcik iltihabı için antibiyotikler, öncelikle hangi patojenin meydana geldiğini tespit ederek dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır.

Tıp uzmanı editörü

Portnov Alexey Alexandrovich

Eğitim: Kiev Ulusal Tıp Üniversitesi. AA Bogomolets, uzmanlık - "Tıbbi iş"

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde boğaz ağrısı için hazırlıklar - ana tedavi olarak kullanılmalıdır ve boğaz ağrısının semptomlarını hafifletmeye yardımcı olacaktır.

Herhangi bir anjin tipi, esas olarak enfeksiyonun neden olduğu etken olan stafilokok veya streptokoklarla ve boğaz ağrısı semptomlarının ortadan kaldırılmasıyla mücadele etmeyi amaçlayan karmaşık tedaviyi içerir.

nazofarenjit

Rinofarenjit, orofaringeal tutulum ile karakterize inflamatuar bir hastalıktır. Akut rinofarenjit soğuktan sonra ortaya çıkan bir komplikasyondur. Bu yazıda, bu patolojiyi daha yakından tanımak, ana tedavi ve önleme yöntemlerini ele alacağız.