Loading

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Hem yetişkinleri hem de çocukları etkileyen bulaşıcı hastalıklardan biri de bademcik iltihabıdır. Çeşitli patojenler neden olur: streptokok, stafilokok, mikoplazmalar, klamidya, virüsler ve mantarlar. Hava damlası yolu, bulaşmanın ana yoludur ve aynı yemekleri sağlıklı ve hasta bir kişi tarafından kullanıldığında kontaminasyon oluşabilir. Bademciklerin mukoza zarına girdikten sonra, patojen çarpmaya başlar, bu da akut veya kronik enflamasyonun görünümünü destekler.

Tedavinin doğru ve zamanında başlaması önemlidir, böylece hastalık kronik bir forma girmez, komplikasyon vermez. Evde bademcik iltihabı tedavi etmek mümkündür. Bir doktor onu tayin ederse bu tedavi doğrulanır. Bir uzmana danışmanın ve muayenenin bir önkoşul olduğunu unutmayın.

Akut tonsillit tedavisi

Evde kullanmalısınız:

 • inhalasyon;
 • durulama;
 • ilaç almak;
 • boğazın sulanması.

Her an çok önemlidir, o olmadan tedavi eksik ve uzun olur.

soluk alma

İnhalasyon önlemleri için etkili araçlar bağımsız olarak yapılabilir.

Okaliptüs inhalasyonu. Derin bir kapta su kaynatın ve içine okaliptüs tentür dökün. 2 litre su - 40 gr okaliptüs. Buhar bir saat çeyrek boyunca soluklanmalıdır. Okaliptüsün ruhsal tentürü eczanede satılmaktadır.

John's wort'un tentüründen teneffüs edilmesi. Kaynama suyuna infüzyon infüzyonu, bundan sonra yaklaşık 15 dakika boyunca buharları solumak için tavsiye edilir. İnfüzyon kendi başınıza yapılması önerilir. Bunu yapmak için, koyu bir cam kapta 150 ml votka ve 25 gr kuru ot karıştırın. Kompozisyon 14 gün sürmelidir.

İnhalasyon adaçayı temel alır. Kaynar su 500 gr kaynar su 45 gr dökün ve 20 dakika bekletin. Tekrar süzün ve ısıtın. Konsantre et suyu bir saat dörtte bir nefes al.

Sarımsak inhalasyonu. Sarımsaklı karanfilleri ezin, mantarı alan suyu sıkın. Kaynar su ile seyreltin (1:10). Bir saat dörtte bir nefes al. Bu tür inhalasyonlar iki hafta boyunca günlük olarak yapılmalıdır.

durulama

Mutlaka gargaraya ihtiyacım var. Bu manipülasyon, pürülan tıkaçları çıkarır, iltihabı giderir ve ağrılı hisleri azaltır.

 • Ballı bitkisel karışım. Meşe kabuğu, papatya ve kireç renginde bir kaynatma (2: 3: 1) demleyin. Bir kaşık dolusu bal ekleyin ve boğazı yıkayın.
 • Civanperçemi. 250 ml kaynar suya 25 gram bitki koyun. Gerinme ve boğazını durulayın.
 • John's wort votkayla karıştırıldı. Otlar 45 gr votka 250 ml dökün, 14 gün ısrar ediyorlar. Durulamadan önce infüzyonu ılık su ile karıştırın.

Çözelti ılık olmalı, boğaz durulamaları günde üç ila beş kez yapılır.

ilaçlar

Özel ilaç kullanmadan anjin tedavisi yapamazsınız. İlaçlar hastanede bir doktor tarafından reçete edilir, bunları evde de içebilirsiniz.
Akut tonsillit ile tedavi edilir:

 • antibiyotikler;
 • immünmodülatör ilaçlar;
 • antiviral ajanlar;
 • anti-enflamatuar ilaçlar;
 • antibakteriyel ajanlar.

Yukarıdaki ilaçların hepsi vücudun gücünü geri kazanır ve hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.

Boğazın sulanması da ilaçlanmalıdır. İyi "Chrolofillipt", "Bioparox", "Geksoral", "Lugol", "Yoks", "Proposol", "Akvalor." Bu ilaçlar, patojenik mikroflorayı öldürür, anestezi, iltihabı rahatlatır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kronik tonsillitin evde tedavi edilmesi daha az etkili değildir. Akut aşamada gargara durulanır, inhalasyon yapılmalı ve bağışıklık güçlendirilmelidir. Remisyon sırasında vücudu desteklemek de önemlidir.

Evde, herkes çeşitli malzemelerin durulanması veya solunması için özel çözümler hazırlayabilir. En yaygın kullanılanlar:

 • iyot;
 • sarımsak;
 • bal;
 • adaçayı;
 • papatya;
 • John's wort;
 • civanperçemini;
 • kırlangıçotu;
 • patates;
 • meşe kabuğu vb.

Tüm bu bileşenler antimikrobiyal ve antiseptik etkiye sahiptir ve inflamasyonu ortadan kaldırır.

Gargara için tentür hazırlanması.

Kronik bir bademcik iltihabı olan gargara ve anjina tedavisinde amaçlanan bu çözümler de yardımcı olabilir. Ayrıca, ayrıca şunları kullanırlar:

 • Soda, tuz ve iyot karışımı. 200 ml su içinde 10 ml iyot, 10 g soda ve 10 g tuz karıştırın. Dört saat sonra durulanırsa yardımcı olacaktır.
 • Papatya ile adaçayı. Her otun 20 gramını 500 ml suya koyun. 35-37 derece kaynatmaya soğutulduğunda boğazınızı durulayın.
 • Infüzyon kırlangıçotu. Bu bitkinin yaprakları üzerinde kaynar su dökün ve yarım saat ısrar edin. Sıcak infüzyon ile durulayın.
 • Patatesin rengi. Çiçeklenme sırasında patates çiçeği toplamak ve kurulayın. Bademcik iltihabı sırasında, 350 g su içinde 20 g hammadde demleyin ve durulayın.

Boğaz ağrısı ne kadar çok durursa o kadar iyidir. İşlemi çok sıcak veya soğuk yapmayın.

soluk alma

Bu prosedür, yatmadan önce, akşam yapılmalıdır. Kolaylık için, özel bir eczane inhaler kullanabilirsiniz. Hiçbiri yoksa, fark etmez, o zaman pandan gelen buharı soluyun, ama kafanızı bir havluyla örtmeyi unutmayın.

Yukarıda belirtildiği gibi, akut tonsillit inhalasyonları sarımsak, St. John's wort, adaçayı ve okaliptüsden yapılır. Kronik bir hastalık sırasında onlar da tavsiye edilir. Herhangi bir nedenle onları yoksa, o zaman diğer tariflere dikkat edin.

 • Soda-iyodin çözeltisi. Sıcak suya (500 mi) 15 damla iyot ve 15 g soda ekleyin ve buharları soluyun.
 • Hrolofillipt. Suda, birkaç damla kolofililpt ekleyiniz, sonra bu çözeltiyi 10 dakika boyunca soluyunuz.
 • Propolis. Propolis tentürünü sıcak suya ekleyin. 250 ml - 5 ml.
 • Soğan suyu Bir çorba kaşığı suyu 250 ml kaynar suya dökün.
 • Uçucu yağlar. Sıcak suda, okaliptüs, rezene, köknar, ardıç, çay ağacı, anason ekleyebilirsiniz.

İnhalasyonlar hastanın durumunu kolaylaştırır. Buharın solunması 10 ila 15 dakika arasında arzu edilir.

Evde bademcik iltihabını hızlı ve etkili bir şekilde tedavi ediyoruz. Tüm gereklilikleri yerine getirmek ve önerileri dinlemek için birkaç gün içinde hastalık belirtilerini ortadan kaldırabilirsiniz.

Evde kronik bademcik iltihabı tedavisi

Tedavinin yanlış veya tamamlanmamış olması halinde bademciklerin kronik iltihaplanması genellikle anjinadan sonra gelişir. Dış veya iç olumsuz koşullara maruz kaldığında kalan enfeksiyon odakları enflamatuar süreçlerin gelişimini tetikler ve anjina periyodik olarak kötüleşir. Kronik bademcik iltihabının evde tedavi edilmesi genellikle tavsiye edilir - sadece şiddetli alevlenme veya komplikasyonların gelişmesi durumunda hastaneye yatış gereklidir.

Makalenin içeriği

Tehlike nedir?

Pek çok kişi kronik bademcik iltihabına tahammül etmek için işe yaramayan nahoş fakat tehlikeli olmayan bir hastalığı düşünmektedir. Gerçekten de, tedavi etmek zordur, çünkü anjiyojenik mikroorganizmalar, antibiyotiklerin etkilerine bile hızlı bir şekilde uyum ve adapte olabilirler. Bu yüzden uzun süreli gelişimin önlenmesi için akut formda uygun tedaviye sahip olmak çok önemlidir.

Kronik bademcik iltihabı genellikle büyük bir kaygıya neden olmaz, solma döneminde kendini sadece belirsiz semptomlarla gösterir:

 • boğazda periyodik ağrı;
 • mukoza zarlarının kuruluğu;
 • ağızdan hoş olmayan bir koku;
 • nadiren taşikardi ortaya çıkar;
 • bademcikler üzerinde bulutlu bir çiçek;
 • sıcaklıkta hafif bir artış;
 • genel performans azaldı.

Ancak dikkat çekmeden de olsa, hiçbir durumda hastalık imkansızdır. Tedavi olmadığında, enfeksiyon diğer organlara ve sistemlere nüfuz ederek çeşitli komplikasyonlara neden olur: eklem ağrısı, romatizma, miyokardit, piyelonefrit, artrit, vücudun genel zehirlenmesi vb.

Hamilelik sırasında özellikle tehlikeli olan kronik tonsillittir. Ağırlaşması erken evre ve erken doğumlarda düşüklere neden olabilir - geç.

Ayrıca, gebeliğin seyrini karmaşıklaştırır, toksikozun tezahürlerini arttırır. Bu nedenle, bebeği taşımanın tüm süresi uzmanlar tarafından kontrol edilmelidir.

Genel şema

Kronik tonsillit tanısı konduğunda, evde tedavi hiçbir şekilde halk ilaçlarıyla sınırlı olmamalıdır. Halk yöntemleri, geleneksel ilaçlar ve uygun fiyatlı fizyoterapinin en etkili kombinasyonu.

Genel tedavi şeması şöyle:

 1. Düzenli boğaz durulama. Hızlı iyileşme mümkün olmayan tedavinin ana unsuru. Toplanan mukus ve plakları bademciklerden temizler, mukoza zarını onarmaya yardımcı olur, ağrıları ve iltihapları giderir.
 2. Bol içecek. Kronik bademcik iltihabının tedavisinde kesinlikle gereklidir, çünkü bu sadece mukus kaldırmaz, aynı zamanda vücudu daha hızlı zehirleyen toksinlerin giderilmesine de yardımcı olur.
 3. Antiseptik ile bademcik tedavisi. Enfeksiyonun yayılmasını daha da durdurmak için gereklidir. Sprey formundaki preparatlarla daha iyi yapın.
 4. Yerel eylemin hazırlıkları. Doğrudan inflamatuar odaklarda hareket etmek için kullanılırlar. Absorbsiyon için bitkisel özler veya antibiyotikli tabletler, bademciklerin tedavisi için çözümler olabilir.
 5. Buhar inhalasyonu. Mukoza zarlarını nemlendirmek için mükemmel yöntemler, süreçleri rejenerasyondan hızlandırır. Soluma hızlı bir şekilde boğazda ağrı ve yangıyı hafifletir, nefes almayı kolaylaştırır.
 6. Gıcırdatanları. Taşlama araçlarını doğru şekilde seçerseniz, bir çift etki yaratabilirsiniz: ısınma ve inhalasyon. Boyun ve göğsünüzü ovmanız gerekiyor.
 7. Sıkıştırır. Isınma sıkıştırması enflamasyonu ve boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir, hızlı bir iyileşmeye katkıda bulunur.
 8. Hardal. Isınma türlerinden biri. Kan dolaşımını iyileştirir ve vücudun savunmasını arttırırlar. Boynun arkasına, göğsün üst kısmına veya ayağına takabilirsiniz.
 9. Solunum jimnastiği. Mukus kümelerinden solunum organlarını temizler, kan dolaşımını artırır, bağışıklık sistemini harekete geçirir, hücre ve dokuların rejenerasyonunu tetikler.
 10. Masaj. Kronik tonsillitte en etkili olan yüz ve boyunda yüz masajıdır. Vücudun iç kaynaklarını içeren ve hastalığın daha çabuk aşılmasına yardımcı olan bu etki şeklidir.

Kronik bademcik iltihabı vücut ısısında hafif bir artış sağlayabilir. Bu durumda antipiretik veya anti-inflamatuar ilaçlar alın. Düzgün seçilmiş tedavi ile, kendi başına normalize olacak ve gereksiz ilaçların parçalanma ürünlerinin vücut kurtulmak olacaktır.

Durulama, durulama, inhalasyonlar

Evde gargara yapmak için en basit ve etkili çözüm deniz tuzu çözeltisidir. Elde değilse, normal taşı alabilir, ancak solüsyonu süzebilir ve sonra bir bardak suya 10-15 damla iyot ekleyin. Günde en az 5-6 kez durulayın ve dikkatlice yapın.

Evde bademciklerin iyice yıkanması zordur - su jetin nereye ve nasıl gideceğini göremezsiniz. Fakat eğer bir asistanınız varsa - prosedür, su bademciklerinin basıncı altında, normal durulamadan çok daha verimli bir şekilde temizlendiğinden, işlem iyileşmeyi büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Yıkama için antiseptik solüsyonlar uygundur: furacillin, klorophyllipt, manganez. Ve prosedürü geleneksel bir şırınga ile yapabilir, kafanızı lavaboya ya da lavaboya yatırabilirsiniz.

buhar için inhalasyon sodyum karbonat çözeltisi, soda "Borjomi" veya decoctions köknar, çam, okaliptüs, Hypericum, kırlangıçotu, elecampane, meşe kabukları, anne öksürükotu, kekik, adaçayı, nane, lavanta, ve diğerleri kullanımı daha iyidir. Not eğer Hamilelik tüm bitkilerin yararlı değildir, bu yüzden uzmanlara danışmak daha iyidir.

Gırtlakları mükemmel şekilde yıkayan ve bademciklerini temizleyen bitkisel çaylar ve et suları hakkında unutmayın. Içmek için kireç çiçeği, ahududu, frenk üzümü, atkuyruğu, papatya, gül kalça demlemek için arzu edilir. Sıradan yeşil çay, limon, zencefil, orman meyveleri ekleyebilirsiniz. Alerjilerin yokluğunda, içeceği bir çay kaşığı kaliteli balla tatlandırırsınız. Bir gün için 1,5 litreye kadar tıbbi sıvı içmek tavsiye edilir.

Boğazdan ilaçlar

Halk tariflerine göre, boğazdan gelen hamile ilaçlar için bile yeterince etkili ve kesinlikle güvenli bir şekilde hazırlanabilir. Aralarında ilk yerlerden biri, normal ılık süt. Bademcikler üzerinde koruyucu bir yağlı film oluşturur ve onları tahrişten korur. Bir tutam soda, bir dilim kakao yağı, keçi yağının bir çay kaşığı eklemenin iyileştirici etkisini güçlendirin.

Ve evde bademcikler üzerinde ağrı ve iltihabı başarıyla tedavi etmek için diğer halk yolları şunlardır:

 • Soğan suyu Balla karıştırılabilir ve öksürük şurubu olarak bir çay kaşığı alınabilir. Yarım su ile seyreltilmiş - bu durulama için mükemmel bir araçtır. Bir ısınan kompres için soğan suyunu kullanabilirsiniz, ancak cildi yakmamaya dikkat edin. Kan dolaşımını harekete geçirir ve birçok fitokosit içerir - doğal antibiyotikler, patojen mikroflora için zararlıdır.
 • Zencefil kökü. Güçlü anti-inflamatuar, antibakteriyel, antiseptik özelliklere sahiptir. Çay veya bitkisel soğumaya eklenebilir. Balla karışık zencefil suyu, öksürüğün muhteşem ve etkili bir şurubu.
 • Meyan kökü şurubu. Genellikle bir balgam söktürücü olarak kullanılır, ancak çok az insan antiviral özelliklere sahip olduğunu ve bağışıklık sistemini mükemmel şekilde uyardığını ve evde kronik bademcik iltihabının tedavi edilmesine yardımcı olduğunu bilir.
 • Limon. İyileştirici bir sonuç elde etmek için, bir limonlu bir limon kullanmalısınız - anti-inflamatuar etkisi olan yararlı esansiyel yağlar içerir. Limon suyu C vitamini açısından zengindir ve patojenik bakterilerin gelişemediği asidik bir ortam oluşturur. Limon, bal ya da seyreltilmiş meyve suyu gargara ile karıştırılmış çay eklenebilir.
 • Baharatlar. Birçok baharatın güçlü antibakteriyel özelliklere sahip olduğunu biliyorsunuz. Zerdeçal, karanfil, defne yaprağı, biberiye, nane tentürü, boğaz ağrısını mükemmel bir şekilde giderir ve hızlı toparlanmayı destekler. Bir bardak su için 1/2 çay kaşığı alın. doğranmış baharatlar ve dik kaynar su dökün. En az bir saat boyunca bir termosda ısrar edin, günde 3-4 kez bir bardak yarım bardak içirin.
 • Sebze suları. Hamilelik sırasında bile boğaz ağrısı tedavisinde kullanılabilecek harika bir doğal antiseptik. Buna ek olarak, bir vitaminler deniz içerirler, bu nedenle iyileşmek için gereklidir. Taze sıkılmış meyve suları, portakal, pancar, havuç, yeşil elma, limon, kereviz yararlıdır. Herhangi bir oranda karıştırılabilir ve içilebilir, ancak günde bir bardaktan fazla değil. Lahana veya patates suyu gargara yapmak için kullanışlıdır.

Evde kemoterapi ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi etmek isteyenler, seçim daha da geniş. Öksürük, iltihap önleyici şuruplar ve iksirler için spreyler, pastiller ve lolipoplar başarılı olmuştur. Ancak bu ilaçları reçete etmeli, doktor olmalıdır - birçoğu bilinçli olarak kullanılması gereken antibiyotik içerir.

Halk ilaçlarıyla kronik bademcik iltihabını tamamen iyileştirmenin imkansız olduğunu unutmayın.

İyileşme için, tüm patojenik mikroflorayı öldürmek gereklidir ve sadece uygun şekilde seçilen antibiyotik bunu yapabilir. Bu nedenle, bu doğal doğal tedavi, mevsimsel profilaksi ve alevlenmelerin bastırılması olarak daha uygundur.

Evde fizyoterapi

Ev fizyoterapisinin en popüler yolu sürtünme ve sıkıştırmayla ilgilidir. terebentin, ayı ya da porsuk yağ, kafur, alkol tentür: bitmiş ısınma eczacılık ilaçları yanı sıra popüler kanıtlanmış taşlama için kullanılır. Boyun ve üst göğsün arkasını gerebilir ve boğazınızı ılık bir eşarp ile iyice sarabilirsiniz.

Votka ile ıslatılmış pamuktan sadece bir kompres yapamazsınız! Sıcaklığı iyi muhafaza eden ve toksinleri deriden çıkaran taze hazırlanmış patates püresine mükemmel sonuçlar verilir.

Bal pastasının boynun ön yüzeyine uygulanması ve ısınması gereken ısınma etkisi vardır.

darsonval, mavi ve kızıl ötesi lamba, taşınabilir sollux ve bioptron'nun: Faydalı donanım ısınma, daha çok artık tıbbi cihazlar ve internet dükkanlarda, sen boğaz ev tedavisi için cihazlar çok çeşitli satın alabilirsiniz. Bu cihazlar, derin ısıtma sağlar ve rejenerasyon süreçlerini hızlandırır.

Solunum jimnastiği kompleksinden uygun şekilde seçilen egzersizler, ses tellerinin gevşemesine, bronşiyal spazmların giderilmesine ve mukoza zarlarının hızlı bir şekilde geri kazanılmasına katkıda bulunur. Ek bir etki, hastalıkla savaşmak için çok yararlı olan önemli bir enerji akışıdır.

Hastalığın önlenmesi

Aşağıdaki koruyucu önlemler kronik bademcik iltihabı ve akut anjinin gelişimi için eşit derecede etkilidir. Bu nedenle, onların sistematik uygulama bademcikler herhangi bir iltihabı yanı sıra diğer solunum yolu hastalıklarının ortaya çıkma riskini azaltır:

 • dahil olmak üzere sigara içmeyi reddetme (tercihen dolu) ve pasif;
 • Havanın sadece burun içinden solunması (kendinizi buna alıştırmak çok zor değildir!);
 • Ağız boşluğunun düzenli olarak temizlenmesi, dişlerin sağlığına özen gösterilmesi;
 • ılımlı bir sıcaklık ve nem muhafaza etmek;
 • şiddetli alerjik reaksiyonların önlenmesi ve zamanında rahatlatılması;
 • akut ve kronik solunum yolu hastalıklarının tedavisi;
 • Çok keskin, sıcak, soğuk, tuzlu ve ekşi yiyeceklerin kısıtlanmasıyla diyetin kaldırılması;
 • "Perdeleme" etkisi ile gıdaların düzenli tüketimi, tahriş mukoza korur: süt, jöle, tereyağı ve doğal yağlar, yulaf ezmesi çorbası;
 • Gerekirse, her yıl vitamin ve mineral dengesinin korunması - multivitamin komplekslerinin kullanımı.

Ancak kronik bademcik iltihabına karşı mücadelede ana silah, hastalığın gelişmesine izin vermeyen güçlü bir bağışıklıktır. Bunu desteklemek için ana çabalarımızı yönlendirmeliyiz.

Bu nedenle, hastalığın zayıflama döneminde, orta derecede fiziksel efor, sertleştirme prosedürleri ve açık hava yürüyüşleri gereklidir.

Evde bademcik iltihabı tedavisi: etkili halk ilaçları

Tonsillit, bakteriyel, viral veya mantar kökenli lenfoid faringeal halkanın enflamatuar sürecidir. Lezyon esas olarak palatine bademciklerde görülür. Tedavinin temeli olarak kabul edilen antibiyotik tedavisi, halk ilaçları kullanıldığında gözlenmeyen bir takım yan etkilere sahip olabilir. Çoğu hasta bademcik iltihaplanmasından kurtulmak için ikinci yöntemi tercih eder. Makalede bademcik iltihabı tedavisi ve test edilmiş tarifler tartışılmıştır.

Terapi özellikleri

Akut ve kronik patolojik süreçte boğaz ağrısı, yutulamaması ve normalde yemek yemesi eşlik eder. Mukus boğaz kırmızı, şişmiş, çok sayıda patojen içeren beyaz kaplama ile kaplıdır. Halk ilaçları ile evde tedavi, kullanılan maddelerin aşağıdaki görevlerle başa çıkabileceğini ima eder:

 • bademciklerin mekanik olarak uzaklaştırılmasıyla mikroorganizma sayısında azalma (sürtünme);
 • iltihap belirtilerini durdurarak (içme, durulama, kullanma, inhalasyon) mukoza ile yakın temas kurulması;
 • vücudun savunmasını güçlendirmek (fitoit, vitaminleştirilmiş karışımlar).

Şifalı Çaylar

Evde bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir? Hızla iltihabı kaldırmak ve boğaz ağrısı tedavi şifalı içecekler yardımcı olacaktır. Onlar sıcak olarak tüketilmelidir. Bu çaylar bağışıklığı güçlendirir, terlemeyi ortadan kaldırır, ağrılı belirtileri azaltır. Birkaç etkili yemek tarifleri:

 1. Bir bardak sıcak kaynamış su içinde, 2 yemek kaşığı seyreltin. kireç bal, bir tutam tuz, yarım limon suyu. Bu bölümü küçük yudumda iki kez iç. Çocuğun çocukluk döneminde bile tedaviye izin verilir.
 2. Havuç, salatalık ve pancar soymak. İnce bir rende rendeleyin ve suyu sıkın. Bir bardak havuç suyu, yarım bardak salatalık ve pancar suyu almalısınız. Tüm sıvılar karıştırılır. Gün boyunca iç.
 3. 1 litre inek sütü kaynatın. 10 gram mor çiçek dökün, yavaş ateşte birkaç dakika bekleyin. Şekil değiştirme. Ilık bir formda iç.
 4. Zencefil kökü, doğranmış, birkaç diş sarımsak ve ezilmiş limon bir litre içme suyu dökün. Bir kaynatın ve 30 dakika pişirin. İçecek biraz soğuduktan sonra bir çorba kaşığı bal ekleyin. Yemekler arasında günde 3 kez içilir. Bu şekilde bademcik iltihaplanmasını tedavi etmek için, hamile kadınlar ve çocuklar için mümkündür.

Boğaz durulama

Durulama kombinasyon terapisine dahil edilirse, akut ve kronik bir patolojik süreç iyileştirilebilir. Bu tip terapi, doğrudan doğruya ilaçların boğaz ve bademciklerin mukoza üzerinde hareket etmesini sağlar.

Enflamatuar süreçten infüzyonları ve şifalı bitkilerin (okaliptüs, papatya, nergis, St. John's wort) soğurmalarından kurtulabilirsiniz. Etkili etki, deniz tuzu, soda ve 2-3 damla iyot çözeltisine sahiptir. Evde durulama için birkaç tarif daha:

 • 1: 3 oranlarında ılık su ile limon suyu;
 • kalendula tentürü (yarım bardak su başına 2 yemek kaşığı);
 • taze yaban turbu suyu;
 • civanenin kaynatılması;
 • bir bardak su üzerinde birkaç damla uçucu yağ fesleğen yağı;
 • pancar suyu saf formda yetişkinlere, çocuklara - yarısı kaynamış suyla seyreltilmiş;
 • Yaban mersini konsantre et suyu (100 gr çilek ve 0.5 litre su başına ve kalın bir çözelti ortaya çıkana kadar kaynatın).

Boğazınızı durulama kuralları:

 1. Hazırlanan çözelti sıcak (sıcak değil!) Olmalıdır.
 2. Ağızda az miktarda sıvı toplayın, tutun, burnunuzda derin bir nefes alın.
 3. Başını eğerek sessizce bir ses çıkar, ses ses tellerini titreştirir.
 4. Ağzınızı sıvıdan boşaltın ve lavaboya atın.
 5. Gerekli miktarda çözelti kullanılıncaya kadar devam edin. Hastalığı hızlı bir şekilde tedavi etmek için her 3 saatte bir gargara yapmalısınız.

Bademcikler için macunlar

Kronik süreç lenfoid dokunun inceltilmiş, atrofiye olduğu veya tersine çok gevşek hale gelmesine yol açar. Hücrelerin erken toparlanması ve yenilenmesi hedefi ile ev pastaları gelmeye yardımcı olmak için.

Aşağıdaki bileşenleri hazırlamak gereklidir:

 • keten tohumu;
 • turp tohumu;
 • arpa tohumları;
 • hardal tohumu;
 • horseradish kökü.

Bütün bileşenler tek tip kuru bir zemine öğütülür. Bir kıvam kıvamında yapmak için az miktarda haşlanmış ılık su ekleyin. Bu şekilde bademcik iltihaplanmasını tedavi etmek için iki haftadan az olmamalıdır.

Başka bir makarna türü sümbülün dallarından hazırlanır. Bunu yapmak için birçoğunun ateşe verilmesi gerekir ve küllere 3-4 damla hardal yağı eklenir. İstenen kıvama getirin.

Hastalığı macunla tedavi etmek, iyileşme döneminde veya kronik formda önerilir. Bademcik iltihabı akut fazı kontrendikedir. Bu yöntem, artık etkileri çabucak ortadan kaldırmanıza, erken iyileşmeyi desteklemenize, nüks oluşumunu önlemenize izin verir. Madde bir pamuklu çubukla uygulanır. Dil bir kaşık ya da spatula ile tutulur ve temiz hareketler ilaç karışımını bademcikler üzerinde bırakır.

yıpranma

Akut bademcik iltihabı, beyaz bir kaplama veya lakunada pürülan kümelenmelerin varlığı ile eşlik eder. Patolojik içerikleri sıkıştırmak yasaktır ve miktarını azaltmak için bademcikleri silmek için bu gereklidir. Kronik işlem, aynı zamanda kurtulmanız gereken bulanık beyazımsı bir kaplamaya da sahip olabilir.

Aşağıdaki araçlar kullanılır:

 • propolis tentürü;
 • su ile seyreltilmiş sarımsak suyu;
 • bal ve aloe yaprağı suyu 3: 1 oranında;
 • köknar yağı;
 • eşit oranlarda bal ile siyah turp suyu.

Tıbbi karışım, pamuklu çubukla veya parmağın etrafına sarılmış bir bandajla uygulanır (eller dikkatlice tedavi edilmelidir). Prosedür boş bir midede yapılır. Kurs - 2 hafta.

soluk alma

hızlı boğaz ağrısından kurtulmak için izin Aşağıdaki araçlar, bir Thermo-inhalasyon olarak münhasıran kullanılan, ortadan boğaz ve bademcikler inflamasyonu azaltmak Scratchy. Kontraendikasyon, vücut sıcaklığının artması, burun kanaması eğilimi, pürülan birikimin varlığı, sarhoşluğun parlak belirtileridir.

Geleneksel tıp bademcik iltihabını tedavi etmek için aşağıdaki vasıtaları önerir:

 1. Patatesleri "üniformalarda" kaynatın. Suya birkaç damla terebentin ekleyin. Buharı 3-5 dakika boyunca soluyun. Sadece yetişkinler için izin verilir.
 2. Bir litre kaynar suya 2 yemek kaşığı ekleyin. propolis tentürleri. Bir boğazı tedavi etmek için, bir buharın üzerinde nefes almak, günde üç kez 7-10 dakika gereklidir.
 3. Sarımsak başını kabuklarından çıkarın, bir litre su dökün ve kaynatın. 1 çay kaşığı ekleyin. Soda. Solüsyon biraz serin, inhalasyon için hazır.
 4. Bir litre kaynar su dökün, anason ve okaliptüsün uçucu yağlarını ekleyin (10 ve 20 damla). 7-10 dakika nefes al.
 5. Adaçayı, papatya, St. John's wort, nane bir kaynatma hazırlayın. 2 yemek kaşığı oranında. bir bardak sıvı üzerine kuru karışım.

kompres

Evde bademcik iltihabı semptomlarını kompreslerle tedavi edin. Mikro dolaşımı iyileştirmeye, enflamatuar süreci durdurmaya, ağrıyı azaltmaya yardımcı olurlar. Kuru kompresler, nemli olduğu söylenemeyen, hastalığın akut aşamasında, hipertermi için kullanılabilir.

Bir boğaz tedavi etmek ve bir acıyı ortadan kaldırmak için halk ilaçları sonra mümkündür:

 • 25 g tuz, bir bardak su içinde seyreltilir - terleme ve ağrıyı gidermek için kullanılan bir ısınma kompresini değil;
 • sabit lahana yaprakları;
 • trakea alanında bal ile süzme peynir kombinasyonu;
 • Haşlanmış soyulmuş pancar yağı ve birkaç damla kerosen ekleyin (sadece yetişkinler için).

Her hasta bağımsız olarak, bademcik iltihabı tedavi etmek için hangi yolu seçer. Tedavinin zamanında olması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bu iyileşme sürecini hızlandıracak ve hastalığın komplikasyonlarının gelişmesini engelleyecektir.

Kronik tonsillitin evde ve balda tedavisi. kurumlar

Tonsillit palatine bademcikler iltihabı denir. Onun akut aşaması boğazda yüksek sıcaklık ve acı verici duyumları ile tanınmış bir boğaz ağrısı daha fazla bir şey değildir. Anjina yılda üç kez ve daha sık tekrarlanırsa, bu, bademciklerin kronik bir enfeksiyon kaynağına sahip olduğu anlamına gelir - kronik bademcik iltihabı.

Bademcik iltihabı ve bademcik fonksiyonu belirtileri hakkında kısaca

Kronik tonsillit belirtileri genellikle düşük dereceli (37,0-37,5), ateş, halsizlik, sürekli boğaz ağrısı, kızarıklık, bademcikler üzerinde beyaz bir plak veya lor, sürekli lacunae içinde birikmektedir, artar.

Vücudumuzdaki palatine bademcikler çok önemli bir rol oynarlar - aynı anda enfeksiyona karşı bir bariyer görevi görürler ve vücudun bağışıklık sistemini desteklerler. Bademciklere yerleşmiş olan iltihaplanma süreci, tüm organ ve sistemlere yönelik bir tehdittir, bunun yanı sıra akışının oldukça rahatsız edici ve ağrılıdır.

Kronik bademcik iltihabı sadece vücuda tahammül etmekle kalmaz, aynı zamanda çok hoş olmayan bir takım komplikasyonlara da sahiptir:

 • Farinksin arka duvarında mukusun sürekli hissi;
 • Gastrointestinal sistem bozuklukları. Mide iltihaplı bademcikler sadece bir gece yaklaşık 200 ml akar. ve hatta sindirim sistemindeki inflamatuar süreçleri kışkırtan ve işleyişini olumsuz yönde etkileyen bu mukustan daha fazla.
 • Ciddi bağışıklık bozuklukları, vücuttaki koruyucu mekanizmaların etkinliğinde azalma.

Kronik bademcik iltihabının bir sonucu olarak ortaya çıkan 50'den fazla hastalık vardır, bu da hastalığın profesyonel ve etkili bir tedavi gerektirdiği anlamına gelir. Ancak, resmi tıbbın yanı sıra, bu hastalıkla mücadele tedbirlerinde kronik bademcik iltihabının halk ilaçlarıyla tedavisi önerilmektedir.

Balda kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir. kurumlar?

Kronik tonsillitli bademciklerde pürülan tıkanıklık

Hastalığın evresine ve ciddiyetine bağlı olarak, aşağıdaki yöntemler kullanılır:

 • Cerrahi - bademcikler kaldırılması, diğer yöntemler tükendiğinde uygulanır.
 • İlaç - antibiyotik ve diğer ilaçların bir ders.
 • Yerel - bademcikler sıhhi temizlik yoluyla enfeksiyon ve inflamasyon medya patojenlerinin kaldırılması.
 • Fizyoterapi.

Metodların en son ruhuna dair bazı teknikler, evde kronik bademcik iltihabının tedavisinde başarıyla uygulanabilir ve burada halk yöntemleriyle özel bir rol oynar.

Kronik tonsillit tedavisi hakkında video

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Çoğunlukla, resmi tıp doktorları, evde kullanılan halk ilaçları yardımıyla hastalıkların tedavisine karşı çıkarlar, ancak kronik bademcik iltihabı pek çok benzer vakaya dahil değildir. Aksine, genellikle yardımcı bir araç olarak, katılan hekim halk ilaçlarını kullanarak ev olaylarını atar. Bunlar arasında, soğanlar, bitki infüzyonları, bal ve propolis ile muamele, sebze suyu bulunur.

Herhangi bir doktorun dikkatini vurguluyor ana şey - halk ilaçları yardımıyla kronik bademcik iltihabı tedavisi ek olarak kabul edilmeli ve resmi tıp yöntemleri yerine kullanılmamalıdır ve sadece doktorun danışması ve randevu alındıktan sonra yapılmalıdır.

Vücutta henüz tüm ilaç spektrumunu algılayamayan çocuklar için bademcik iltihabı tedavisi önerilmektedir. Onlara kimya fazlalığı yardımcı olamaz, aksine, zararı. Özel vakalarda ayrıca tıbbi ürünlerin bazı bileşenlerini algılamayan alerjik kişiler vardır.

Çoğu doktor gebelik sırasında kronik tonsillit ve kadınlarda ataklarında antibiyotik kullanımı halk ilaçları kullanımının onaylanması - onlar da uyuşturucu (aşırı durumlarda hariç antibiyotik) ve cerrahinin kullanılmasını tavsiye etmiyoruz.

Kronik bademcik iltihabını hızlandırmak için halk ilaçlarından tam olarak ne yapılabilir? Halk ilaçları arasında, tüm yaşam vakaları için geniş bir ilaç çeşidi vardır.

Oral uygulama için hazırlıklar

Geleneksel olarak, sindirime yönelik tüm halk ilaçları iki kategoriye ayrılabilir - otlar ve infüzyonların soğurulması. İlk durumda bitkisel çay, ikinci - alkol, alkolsüz bitki, sebze ve meyve suları infüzyonları.

et suyu

reçetesiz kolayca kullanılabilir çoğu tıbbi masraflar ile hazırlanan kronik tonsillit tedavisinde yardımcı otlar kaynatma, taze ve kurutulmuş otlar evde piyasada satılan veya mevcut, çıkarmak. Bitkisel kaynatma, enflamasyonu rahatlatır, antiseptik olarak hareket eder ve vücudun bağışıklığını güçlendirmeye yardımcı olur. Bu etki, tıbbi bitkilerde bulunan yararlı maddeler sayesinde elde edilebilir. Bunlar şunları içerir:

 1. uçucu yağlar;
 2. fiskositler ve tanenler;
 3. vitaminler;
 4. alkaloidler ve yararlı reçineler.

Bir doktor tarafından reçete edilen ve profesyonel bitki uzmanları tarafından derlenen daha iyi test edilmiş ücretleri uygulayın. Bitkisel koleksiyonların çeşitli bileşenlerinin etkileşimi hassas bir konudur ve henüz tam olarak araştırılmamıştır, bu nedenle amatör yaklaşım sadece çok fazla zarar verebilir.

 • Antibakteriyel etki ile fitote. Eşit oranlarda kantaron, bir anne-ve-üvey anne, tarhun, dereotu, kekik, adaçayı, doğranmış Hint kamışı kök ve şakayık, çiçek papatya ve nergis karıştırmak için. Karışımda ezilmiş okaliptüs yaprakları da eklemeniz tavsiye edilir, ancak onlar olmadan yapabilirsiniz. Kurutulmuş ve iyi karıştırılmış karışım, bir çay kaşığının, bir çay kaşığı şifalı bitki üzerine dökülmesinden kaynaklanır. Fito çay en az 4 saat, daha sonra bir kaynatın, süzün ve sıcak kullanın.
 • Bağışıklık sisteminin uyarılması için koleksiyon, çim Ledum, St. John's wort, atkuyruğu, volostushki, yanı sıra aira ve meyan kökü içeren, eczanelerde fitota olarak satılmaktadır. Bazen de kuru kalçalar da eklenir. Yüksek dozlarda C vitamini içerirler. Et suyu hazırlamak için, bir bardak kaynar su ile bir çay kaşığı dökün ve kaynatın. Çayda bal ekleyebilirsin - böylece tadı daha keyifli olacak.
 • Ayrıca adaçayı gelen çayların kullanımını tavsiye, şifalı papatya ve gül kalçaları.

infüzyon

 • Taze, iyi yıkanmış anne ve üvey anne suyu ve kırmızı şarabı eşit oranlarda karıştırın. Soğan suyunu karışıma ekleyin, gece boyunca serin ve serin bir yerde ısrar edin. Çalkalamadan önce sonuçlanan çare günde üç kez alın.
 • Pancar suyu, 5: 3: 1 oranında kalçalardan ve limon suyundan elde edilen şurup, 24 saat buzdolabında demlenmeye bırakın. Günde üç kez ilacı kullanın - yedikten sonra 1-2 çay kaşığı.
 • Sarımsak iki kafa doğramak ve meyve suyu vermek için bırakın. Bir limonun taze sıkılmış meyve suyu ekleyin, bir bardak su dökün. İnfüzyon, bir çorba kaşığı günde birkaç kez içilir - hastalığın şiddetine bağlı olarak.
 • Eleutherococcus tentürü eczanelerde satılmaktadır, bu yüzden pişirilmeye bile gerek yoktur ve kullanımının etkinliği oldukça yüksektir. Eleutherococcus, bağışıklıkta bir artışı teşvik eder ve antiseptik bir etkiye sahiptir. Suya 10-20 damla ekleyerek, günde iki kez tentürün iç.

Boğaz durulama

Kronik tonsillit ile durulayın

Kronik bademcik iltihabının halk ilaçlarıyla tedavisi durulama olmadan hayal edilemez. Onların yardımıyla bademcikler üzerinde bir plak oluşturan mikroorganizmalar giderilir. Onları çıkarmak, kişi inflamasyon nedeni ile mücadele eder ve durulama antibakteriyel, yatıştırıcı ve anti-inflamatuar etkisi varsa daha iyidir.

 • Bir bardak ılık suda, bir çay kaşığı tuz ve soda eritin, 5-10 damla iyot ekleyin. 3-4 saatte bir gargara.
 • Sarımsaklı iki büyük karanfil ezilmiş ve meyve suyuna dökülüp, bir bardak sıcak süt dökülür, biraz soğutulur, süzülür. Günde iki kez durulayın.
 • Bir çorba kaşığı kıyılmış yaprak ve kır çiçeği çiçekleri bir bardak sıcak kaynamış suya dökülmeli ve 10-15 dakika demlendirilmelidir. Sıcak bir çözüm ile günde üç kez gargara. Tüm gün boyunca infüzyonu hazırlarsanız, durulamadan önce onu ısıtmak daha iyidir.
 • Etkili, aynı zamanda, şekerli ve papatya suyu ile ayrı olarak ve bir karışım halinde durulayın. Antiseptik, antibakteriyel ve antiinflamatuar etkileri vardır.

Ev inhalasyonları

 • Sıcak suda, litre başına 1 çorba kaşığı hesaplanarak bir okaliptüs alkolü tentürü ilave edin, en az 10-15 dakika boyunca buhara soluyun.
 • John's wort'un spiritüel infüzyonu, aynı reçete için inhalasyonlar için kullanılabilir. Bu tentür hasat edilebilir ve bağımsız olarak, 20 gram çiçeklerin kullanımı için 100 ml alkol, iki hafta boyunca ısrar etmeniz gerekir.
 • Kuru kıyılmış adaçayı bir çorba kaşığı üzerine bir bardak hesaplanmasından kaynar su dökün, 15-20 dakika demleyelim. İnhalasyonlar için sıcak su ilave etmek (litre için 1 bardak), 10-15 dakika nefes alınız.
 • Aloe alkol tentürleri ile etkili inhalasyon ve papatya eczacılığının infüzyonu.

Balın ve ürünlerinin tedavisi

 • Yemeklerden bir saat önce, tereyağlı bir karışımda 10 gram propolis alın.
 • Ürünü sütte veya ılık kaynamış suda günde dört kez üç kez sulandırarak 20-30 damla propolis alınabilir.
 • Propolisin ruhsal tentürü profilaksi için ve kronik bademcik iltihabı sırasında kullanılır - çare ile birlikte bal ile tatlandırılabilen sıcak çay ile içmeniz gerekir.
 • Bal ayrıca oral uygulama için herhangi bir et suları ve hazırlıkların eklenebilir, bu olumlu bağışıklık sistemini etkiler ve ilacın tadı çok hoş değil tatlandırmak için izin verir.

Bademcik iltihabı ile uğraşmak için birçok başka yöntem vardır ve tarifler, spesifik hastalığa ve bileşenlerinin her birinin mevcudiyetine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Ancak en önemlisi - hastalıkla mücadele etmenin tüm yolları izinle ve bir doktor gözetiminde alınmalıdır, o zaman tedavi hem güvenli hem de etkili olacaktır.

Evde bademcik iltihabı tedavi yolları

Boğazın şiddetli ağrıları ve bademcik iltihabı sıklıkla bademcik iltihabına sahip olduğunuzu gösterir. Bu, çocuklarda ve yetişkinlerde görülen oldukça yaygın bir rahatsızlıktır.

Hastalığın çeşitli tipleri ve formları vardır. Tonsillit evde tedavi edilir, bu nedenle konservatif tedavi ve halk tarifleri kullanın.

nedenleri

Günlük, hava ile birlikte, birçok zararlı bakteriler ağız boşluğuna girer. İnsan bağışıklığı zayıflarsa, tehlikeli mikropları vücuttan çıkarma işlemi bozulur. Bu çeşitli hastalıkların gelişmesine yol açar.

Diğer hastalıklarla birlikte bademcik iltihabı oluşabilir. Sonuç olarak, lacuna temizlenir ve pürülan tıkaçlar oluşur.

Tonsillit iki tip olabilir:

birincil

Bademcik iltihabı ile oluşur. Oluşunun nedenleri şunlardır:

 • Burundan nefes alma bozukluğu. Anatomik nedenlerle, örneğin nazal septumun eğriliğinde ortaya çıkabilir.
 • Bademcikler üzerinde Microtrauma.
 • Akut enfeksiyöz hastalık seyrinin arka planında meydana gelen bozukluk, örneğin kızamık, kızıl ateş.
 • Çürük, periodontal hastalık gibi ağız boşluğunda hastalık varsa.

ikincil

© Andy Frith / Fotolia adlı üyenin Tam Profilini görüntüleyin

Tonsillit, hasta bir kişiden hava yoluyla veya fekal-oral yolla geçer.

Hastalığın nedensel etkisine bağlı olarak, bu tür bademcik iltihabı ayırt edilir: viral, bakteriyel veya fungal. Ayrıca, hastalık hemolitik streptokokların etkilerinin bir sonucu olarak ortaya çıkabilir.

semptomlar

Tedaviye başlamadan önce, doktorun hastalık formunu belirlemesi gerekir. Buna bağlı olarak hastanın çeşitli semptomları vardır. Akut bademcik formu, aşağıdaki semptomların eşlik ettiği boğaz ağrısına yol açar:

 • 40 dereceye kadar ulaşabilen yüksek sıcaklık;
 • Boğaz ağrısı, yemek yerken daha kötü;
 • baş ağrısı;
 • artan lenf düğümleri;
 • bademciklerin kızarması ve üzerinde pürülan odakların oluşumu;
 • genel halsizlik.

Diş etleriniz gebelik sırasında kanarsa ne yapmalısınız? İlginize çeşitli tedavi yöntemleri getiriyoruz.

Yazımızda, dişler üzerinde ne kadar şeffaf diş tellerinin bulunduğunu göreceksiniz.

Kronik form biraz farklı ilerler, bu nedenle, aşağıdaki belirtiler vardır:

 • Boğazda terleme, kısık ses;
 • Kötü nefes;
 • öksürük;
 • artan yorgunluk;
 • iştah azalması;
 • boyun ağrısı şikayetleri;
 • pürülan fişlerin çekilmesi.

Hastanın semptomlarına dayanarak, doktor tedaviyi reçete eder. Aynı zamanda, hastanın yaşını, hangi günlerde bademcik iltihabı, eşlik eden hastalıklar, alevlenmelerin sıklığı geliştiğini hesaba katar.

kronik

© Miriam Dörr / Fotolia

Önceden, hastalığın kronik formunun tedavisi gerçekleştirilmemiştir, ancak hemen operasyon yöntemine başvurulmuştur. Günümüzde, inflamatuvar süreç uzun bir süre devam ettiğinde aşırı vakalarda tonsillektomi yapılmaktadır..

Kronik formu iyileştirmek için çok çaba sarf etmek gerekir. Doktor tavsiyelerine ek olarak, ev prosedürlerini gerçekleştirmelisiniz. Şunları içerir:

 1. Boğaz durulama. Antiseptik, immüno-modülatör etki sağlayan uygun bitkiler. Bunlar arasında en etkili olanları papatya, bitkindiri, ahududu yaprağı, kuş üzümü, çilek, nergis, adaçayıdır.
 2. Bademciklerin yağlanması. Bu propolis tentürü veya Lugol için.
 3. kompres. Geleneksel tıp onları kerosenden yapmalarını öneriyor. Bunu yapmak için suda çözülür, bu sıvı içinde bir bez nemlendirilir ve boynuna uygulanır. Yukarıdan sıcak bir beze sarılması gerekir.

Cildi tahriş etmemek için komprese aşırı bastırmamak önemlidir. Halk doktorları, bir seansın inflamatuar süreci durdurmak için yeterli olduğunu söylüyor. Kronik bademcik iltihabının evde tedavi edilmesine yönelik bu yöntemin etkinliği de internette sayısız inceleme ile kanıtlanmıştır.

Destekleyici ilaçlar homeopatik ilaçlar reçete. Bu tonsillotren, mukoza-compositum, tonsillochel.

Bu hastalık hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki videoda bulunabilir:

bakteri

Bu rahatsızlık için terapi, aşağıdaki aşamalardan oluşur:

 • Bakteriyel enfeksiyon bir antibiyotik kullanımını gerektirir. Bir doktor atayabilir penisilin, en popüler antimikrobiyal ajan olduğu için. İçermeniz belirtiler ortadan kaybolsa bile 10 gün içinde olmalıdır.

Bitmemiş antibiyotik kursu, iyilik halinin bozulmasına yol açabilir ve enfeksiyon diğer organlara geçebilir.

 • Boğazın ağrısını azaltmak için ilaç almak. Örneğin, ibuprofen sadece hoş olmayan hisleri kaldırmaz, aynı zamanda sıcaklığı da düşürür. Bu ilaçları doktordan izin aldıktan sonra başlatmak daha iyidir.
 • durulama. En basit çözüm evde hazırlanabilir. Bunun için ihtiyacımız var. bir bardak ılık su ve bir çay kaşığı tuz.
 • Özel yemekler. Boğazdaki ağrıyı azaltmak için sık sıcak içecek ve yumuşak yiyecekler yardımcı olacaktır.
 • barış. Hastalığın ilk günlerinde hasta yatağında geçirmesi ve konuşmaları en aza indirmesi önerilir.
 • Tahriş edici maddelerin giderilmesi. Hastanın boğazı aşırı kurutulduğundan, odadaki optimum nemi izlemek gerekir. % 50'nin üzerinde olmalıdır. Sigara dumanı veya temizlik maddesi kokusu hastanın odasına girmemelidir.
 • Çocukta bademcik iltihabı ile savaşıyoruz

  © Africa Studio / Fotolia adlı üyenin Tam Profilini görüntüleyin

  Kendileri hematopoietik bir işlev yaparlar, başka bir deyişle, lenfositler üretirler. Hekimlerin görevi bağışıklıktan sorumlu olan bedeni korumaktır.

  Kronik bademcik iltihabı tedavi edilebilir. Çocuğun yoğun tedaviden sonraki 5 yıl içinde hastalığı şiddetlendirmemesi durumunda mağlup sayılır.

  Kullanılan araçlardan biri olarak propolis, çünkü ciddi bir kontraendikasyonları yoktur. Kullanımındaki tek engel, arı ürünlerine karşı alerjik reaksiyonlardır. İltihaplı bademcikler üzerinde günde birkaç kez petrol ile propolis karışımı uygulamak yeterlidir.

  Ayrıca yardımcı olur ısıya maruz kalma. Bunu yapmak için çeşitli kompresler yapın. Örneğin, deniz veya sofra tuzu alın ve bir fırın tepsisine biraz ısıtın. Daha sonra kuru bir beze sarın ve boynuna koyun. Yukarıdan bir atkı sarın.

  Iyi yardım evde fizyoterapi. Masaj kullanıyorlar. Herhangi bir yetişkin tarafından yapılabilir. Bunu yapmak için çocuğun çenesini yükseltmesi gerekir. Ardından boynun ön kısmına masaj yaparak yavaşça göğsünüze geçebilirsiniz.

  Masaj sadece hastalığın durumunu hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda sokaktaki uzun bir yürüyüşten sonra ya da dondurma yedikten sonra inflamasyonu da önleyebilir.

  Konservatif tedavi istenen sonuçları vermezse, o zaman tonsillektomi yapılması gerekir. Bu süreç bademciklerin çıkarıldığı cerrahi müdahale içerir.

  Hastalık hamile bir kadına dokunduysa

  Hastalığın kronik formu toksikozda bir artışa neden olur, bir düşük yapma tehdidi haline gelebilir veya prematüre doğum doğurur.

  Gebelikten önce bademcik iltihabını tedavi etmek mümkün değilse, o zaman ağız boşluğunun kalıcı bir şekilde aklanması sağlanmalıdır. Tonsillektomi randevusu ile, sadece birinci veya ikinci üç aylık dönemde gerçekleştirilebilir.

  Hamile kadınlar için antibiyotikler son çare olarak atanır. Terapi olarak fizyoterapi, bademciklerin yıkanması ve Lugol ile yağlanması sağlanır.

  Evde, yapabilirsin propolis tentürü veya bitkisel preparatlarla durulayın. Asıl önemli olan, hamile kadının, toplama veya arı ürünlerinin bileşenlerine karşı alerjik bir reaksiyona sahip olmamasıdır. iyi okaliptüs, kekik veya adaçayı temel alan inhalasyon yardım.

  Halk tarifleri

  Hastalığın kronik veya akut formu olan bir hastanın durumunu hafifletmek için çeşitli infüzyonlara başvurulur. Kural olarak, şifalı otlar yapılır. En etkili tarifler arasında:

  1. Camomiles ve lindens çiçekleri 6: 4 oranında karıştırılır.
  2. Althaea, meşe ve kekik kökünden kompozisyon. Otlar 1: 5: 4 kısımlarına bağlanır.
  3. Mürver rengi, adaçayı ve kök. Kaynatma hazırlamak için, bileşenleri 3: 4: 3 oranında karıştırmak gerekir.

  Bütün trenler eşit olarak hazırlanır. Şifalı bir karışım, bitkilerden yapılır. Bundan sonra, bir bardak sıcak su ile doldurulur 1 çorba kaşığı alın. İlaçları 20-30 dakika ısıtın. Soğutmadan sonra kullanılabilir.

  Dişhekimliğinde dişlerin numaralandırılmasının nasıl yapıldığını ve neden gerekli olduğunu size söyleyeceğiz.

  Oral ülserlerin evde nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

  Bademcik iltihabı ile, evde yapılan inhalasyon için bir çözüm yapabilirsiniz. Aşağıdaki bileşenlerden yapın:

  • Aloe yaprakları ezilir ve şekerle birleştirilir.. Onları bir cam tabak içine koyun ve 3 gün ısrar edin. Daha sonra% 40 oranında seyreltilmiş alkolü döküyorlar. Konteyneri tekrar infüze etmek için bırakın. Bir hafta sonra ilaç hazır kabul edilir. İnhalasyonlar için, bir bardak suya 50 damla tentür ekleyin.
  • John's wort yaprakları ve çiçekleri ezilir ve% 70 oranında seyreltilmiş bir alkol çözeltisi ile dökülür.. İlaç 14 gün boyunca ısrar et. Daha sonra süzülür ve 200 ml suya 40 damladan fazla ilave edilir.

  Atrofik tonsillit deniz topalak ya da köknar yağlarını kullanır. Pamuklu çubuk veya şırıngaya uygulanırlar ve daha sonra bademcikler işleme tabi tutulur. Günde birden fazla prosedür prosedürü 3 ila 5 defadır ve tedavi kursu 1-2 hafta sürer.

  önleme

  • ağız boşluğu ve nazofarenksin aklanması;
  • diş çürüğü ve dişeti hastalığının zamanında tedavisi;
  • bademciklerin lakunlarını periyodik olarak yıkayın;
  • doğal bir bağışıklık (sarımsak, papatya, ekinezya) oluşturan ürünler kullanın;
  • boyun masajı yap, hareketler göğse doğru olmalı.

  Ağız boşluğu ve nazofarenksin tedavisi için günlük hijyen prosedürleri, hastalığın kronik bir formunu geliştirme olasılığını önemli ölçüde azaltır.

  Makaleyi beğendin mi? Güncellemeler için bizi takip etmeye devam edin

  Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

  Doctor Madde doktor tarafından kontrol edilir

  Kronik bademcik iltihabı, uzun bir karaktere sahip olan amigdala (bademcikler) enfeksiyöz bir inflamasyonudur. Onları taşıyıcı (kişi), akut anjina neden aktif çoğalmaya başlaması için hastalık her zaman herhangi olumlu fırsatta, bademcik zararlı bakteriler ve mikroplar (streptokok, stafilokok) üzerinde mevcut hazır olduğunda. Kronik bademcik iltihabının özelliği karmaşık bir tedavidir, çünkü buna neden olan bakterileri tamamen ortadan kaldırmak neredeyse imkansızdır. Fakat vücudun kendileriyle barış içinde yaşamaya ve enfeksiyonun daha da yayılmasını ve yayılmasının önlenmesine yardımcı olabilirsiniz.

  Kronik bademcik iltihabı nasıl ve nasıl tedavi edilir

  Hastalığın nedenleri ve semptomları

  Kronik bademcik iltihabı ikamet yerine ve iklime bakılmaksızın çocuklarda ve yetişkinlerde görülür. Çeşitli faktörler bademcik iltihabının bozulmasına yol açabilir:

  • işlenmemiş bulaşıcı hastalıklar (genellikle angina);
  • sık farenjit (boğaz ağrısı);
  • alerji;
  • burun sinüslerinde inflamasyon;
  • kavisli nazal septum;
  • çürük ve diş eti hastalığı;
  • düşük bağışıklık.

  Çoğu durumda hastalık kötü tedavi edilen akut tonsillit - tonsillitin ardından gelişir. Angina daha sonra basit bir şekilde bademciklerin lenfatik dokusunu kalıcı bir ikamet olarak seçtiği zaman kronik bir forma geçer. Normal zamanlarda, patojenik bakteriler uyku durumundadır ve ciddi rahatsızlığa neden olmazlar.

  Kronik tonsilliti provoke eden bakteriler

  Aşağıdaki faktörler faaliyetlerini provoke edebilir:

  • orofarenks veya tüm organizmanın hipotermisi;
  • bademciklerin mekanik travması, kimyasal veya termal yanık (örneğin, akut, sıcak yiyecek, güçlü alkol);
  • vücuttaki diğer enfeksiyonların varlığına bağlı olarak bağışıklıkta güçlü bir azalma;
  • yanlış ve dengesiz beslenme;
  • uzun süreli sinir gerginliği, şiddetli stres.

  Tüm bu faktörler vücudun bağışıklık sistemini azaltmak için çalışır, bu da bakterilerin hızlı büyümesi için elverişli bir ortam oluşturur. Göğüs iltihabı kötüleşir, başka bir tonsillit başlar.

  Kronik bademcik iltihabı olan hastaların boğazının görsel muayenesinde:

  • bademciklerin artması ve kızarması;
  • bademciklerin dokusu üzerinde kırılabilirlik ve oluklar;
  • beyaz püstüllerin bademciklerinin varlığı, periyodik olarak pürülan bir koku ile birlikte kıvrılmış kütleye gelir.

  Kronik tonsillit patogenezi

  Görsel değişikliklere boğazda, ateşte, titremede, güçsüzlükte şiddetli ağrı eşlik eder. Boyundaki lenf düğümleri de büyütülebilir.

  ÖNEMLİ! Bir kişi yılda bir kereden fazla anjina hastasıysa, büyük olasılıkla kronik bademcik iltihabına sahiptir.

  Kronik bademcik iltihabının belirgin şekilde ifade edilen belirtileri, daha sonra alevlenme dönemleri remisyon dönemleri ile değiştirildiği için ortaya çıkabilir, sonra ortadan kaybolabilir. Bu durumda, bademciklerin iltihapla baş edip gelişimini engelleyebildiği durumlarda, hastalığın telafi edici bir formundan bahsediyoruz. Ancak, zamanla, özellikle bir kişinin bağışıklığı bastırıldığında, remisyon dönemleri tamamen ortadan kalkabilir ve bademcik iltihabı dekompanse bir form kazanır. Bu durumda, bademcikler sürekli iltihaplı ve genişlemiş, yanı sıra geçmeyen zayıflık, uyuşukluk, boğazda acımasız ağrı olacaktır.

  Bu nedenle doğru tedaviyi zamanında başlatmak çok önemlidir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı, dikkatsiz bırakıldı, kardiyovasküler sistem, böbrekler, solunum sistemi, kas-iskelet sistemi komplikasyonlarına yol açabilir.

  Kronik tonsillit nedir?

  Kronik bademcik iltihabından kurtulabilir miyim?

  Ne yazık ki, bu imkansız. Tüm patojenik bakterileri ve mikropları yok etmek mümkün değildir, çünkü her yerde kişiyi yakalarlar: hava, su, yiyecek. Ancak sağlıklı ve güçlü bir insan vücudu kendi ellerinde enfeksiyonla başa çıkmaktadır. Sağlığın koruyucusunda, zararlı bakteriyi hemen hesaplayan ve yok eden bir bağışıklık tepkisi vardır. Bağışıklık azalırsa, vücuda giren herhangi bir enfeksiyon, içinde kalıcıdır ve çeşitli iltihaplara ve hastalıklara neden olur.

  Bademcik iltihabının tamamen ortadan kaldırılmasının bir başka nedeni de, mikropların, uygun olmayan koşullara karşı hızlı bir şekilde adapte olma ve direnç geliştirmesidir. Antibiyotiklerle tedavi edilmesinin genel modern alışkanlığı, hatta küçük rahatsızlıklar bile, patojenik bakterilerin güvenilir koruma mekanizmaları geliştirmesine yardımcı olmuştur. Antibiyotik etkisine yanıt olarak, mikroplar, ilacın aktif bileşenlerini nötralize eden ve yok eden özel enzimler üretir. Sonuç olarak, antibiyotik enfeksiyonu ortadan kaldırmaz.

  Ama hepsi bu değil. Kronik bademcik iltihabı - Staphylococcus aureus'un suçlarından biri - çok katmanlı filmlerde yaşayan koloniler oluşturur. Bu nedenle, ilaç, üstteki bakteri tabakasını yok etse bile, kalan katmanlar aktif olarak işlev görmeye devam eder.

  Kronik tosillit ile palatine bademcikler

  Yaşam biçimi, bademcik iltihabı belirtileri kurtulmak için yardım

  Enfeksiyonun ana nedeni azaltılmış bir bağışıklık olduğundan, kronik bademcik iltihabının tedavisinde, prosedürleri takviye etmeden yapamazsınız.

  Bağışıklığı arttırmak ve alevlenmelere direnmek için:

  • yeterli fiziksel aktivite;
  • dengeli beslenme;
  • sertleştirme;
  • kötü alışkanlıkların reddi (sigara dumanı ve alkol bademcikleri tahriş eder ve bağışıklığı azaltır);
  • odadaki nemi% 60-70 seviyesinde (nemlendiriciyi kullanarak) muhafaza etmek.

  Sertleşmeye duyulan gereksinim, birçok insanda köklü bir protestoya neden olmaktadır, çünkü kronik bademcik iltihabı çoğu kez hipotermi tarafından daha da şiddetlenir. Ancak, sertleştirme yöntemi, suyun sıcaklığa ve havaya karşı kademeli ve çok yavaş bir şekilde azalmasını içerir, bu da vücudun değişime uyum sağlamasına ve konfor bölgesini yavaşça genişletmesine izin verir. Sertleştirme sistemine dikkat edebilirsiniz. Porfiry Ivanova. Çocuklar için başka yöntemler var: Komarovsky, Grebenkin, Tolkachev.

  Kronik tonsillit profilaksisi

  Sertleşir ve bir kontrast duşuyla, dönüşümlü olarak (45 dereceye kadar) sıcakken, sonra da (18 dereceye kadar) suyla çalışabilirsiniz. Sıcaklıkların kontrastı adım adım artar: İlk günlerde sıcaklık düşer ve rahat bir seviyeden sadece iki veya üç derece yükselir, ayrıca sıcaklık kopması da genişler.

  ÖNEMLİ! Vücudun sertleştirme prosedürleri kronik bademcik iltihabı dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın alevlenmesi sırasında gerçekleştirilemez.

  İlaç tedavisi

  Remisyon aşamasında kronik tonsillitte, antibiyotikler çok nadiren kullanılır ve antihistaminiklere, antiseptik spreylere tercih edilir. Doktor ayrıca ilaçlarla yapılan inhalasyonları da reçete eder: Furacilin, Tonsilgon H, Dioksidin ve diğerleri.

  Kronik tonsillit antibiyotik alevlenmelerinin tedavisi için hemen her zaman kullanılır. Patojenik bakterilerin aktivitesini ve büyümesini hızlı ve güvenilir bir şekilde baskılayabilir, enfeksiyonu ortadan kaldırabilir ve hastanın durumunu kolaylaştırabilir.

  Kronik tonsillit tedavisi

  Kronik tonsillit tedavisi için aşağıdaki antibakteriyel ajanlar kullanılır:

  • penisilinlerFlemoxin Solutab, Panklave, Ammiside);
  • makrolidlersumamed) ve sefalosporinler (Tsefspan);
  • aminoglikozitler (amikasin).

  ÖNEMLİ! Bir ilaç seçin, reçete reçete ve tedavi süresini sadece bir doktor olabilir. Antibiyotiklerle kendi kendine ilaç tedavisi vücutta geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açabilir.

  penisilinler

  Bu ilaçlar sadece alevlenme sırasında semptomları hafifletmekle kalmaz, aynı zamanda streptococci'nin neden olduğu komplikasyonların oluşumundan vücudu da korur.

  Flemoxin Solutab

  Hazırlık Flemoxin Solutab staphylococci, streptococci ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır.

  Tablet şeklinde üretilmiştir. Bu yarı sentetik antibiyotik, stafilokok, streptokok ve diğer bakterilere karşı aktif olarak savaşır. Tam dozaj doktor tarafından belirlenir, ancak genellikle çocuklar için günde 750 mg ve yetişkinler için 1500 mg'ı aşmaz. Tedavi süresi en az 10 gündür.

  AMPİSİD

  Üretim şekilleri Ammiside

  Tabletler şeklinde, süspansiyon ve enjeksiyonlar için tozlar halinde sunulmuştur. İlacın aktif maddeleri, dirençli bakteri suşlarına karşı bile etkili hale getirir. İlacın içinde çocuklar için günde 25 mg ve yetişkinler için 2000 mg'a kadar dozlarda alınır. Tedavi süresi - iki haftaya kadar.

  Makrolidler ve sefalosporinler

  Makrolidler, bakterilerin büyümesini ve büyümesini engelleyen, bakteriyostatik bir etkiye sahiptir. Ek olarak, vücudun hücrelerine kolayca nüfuz edebilir ve içinde bulunan mikropları yok edebilirler. Sefalosporinler penisiline dirençli tüm bakteriler üzerinde etkilidir.

  sumamed

  Sumamed ilacın Formülasyonu

  Süspansiyon için tabletler, kapsüller, liyofilizat, toz ve granüller formunda sunulur. Streptokok ve stafilokoklar dahil olmak üzere çok çeşitli bakterilere karşı aktiftir. Günde üç gün boyunca günde 0.5 gram atandı, çocuklar - üç gün boyunca kilogram başına günde 10 mg.

  Tsefspan

  beta-laktamaz - Tsefspan bulamaç için kapsüller ve granüller şeklinde üretilen patojen bakterilerin ve koruyucu enzimlerin emisyon dirençli inhibe sefiksim antibiyotik içerir. Vücut ağırlığı 50 kg'ın üzerinde olan çocuklara ve yetişkinlere günde 400 mg ilaç reçete edilir, çocuklar 50 kg'ın altındadır - günde 12 mg'a kadar. Kurs 10 güne kadar sürer.

  aminoglikositler

  Aminoglikozidler en ciddi enfeksiyonları bile tedavi ederler ancak yüksek toksisiteye sahiptirler, bu nedenle kullanımları sadece dekompanse kronik tonsillit durumunda haklıdır. Azaltılmış toksik etkisi olan tercihen üçüncü nesil ilaçlar kullanın.

  amikasin

  Amikasin, sadece toz ve enjeksiyon çözeltisi şeklinde kullanılabilir. Penisilin ve sefalosporinin etkisine dirençli stafilokoklarla mücadelede etkilidir. Dozaj bir doktor tarafından reçete edilir. Her hafta tedavi sırasında böbreklerin, işitsel sinirin ve vestibüler aparatların işlevlerini kontrol etmek gerekir.

  Bademciklerin kızarması

  Bademciklerin yıkanmasına yönelik prosedür genellikle kronik tonsillitin alevlenmesi sırasında reçete edilir. Taşıdığı için antibakteriyel preparatlar kullanılır - Furacilin, Klorheksidin, Miramistin, stafilokok ve streptokoklara karşı bakteriyofajlar.

  İlaç çözeltisinin jeti bademciklerin lakunalarına basınç altında gönderilir, enfeksiyonun yıkanması ve etkilenen alanın dezenfekte edilmesi. Ek olarak, enfekte olmuş lacuna içeriğinin emilmesi, özel bir cihaz yardımıyla kullanılabilir. Prosedürün sonucu, inflamasyonun ortadan kaldırılması veya belirgin bir şekilde azaltılması, bademciklerin iyileştirilmesi ve genel esenlik, alevlenmelerin sıklığının azaltılmasıdır.

  Bademcikler yıkama işlemi

  ÖNEMLİ! Bademciklerin yıkanması prosedürü sadece özel olarak eğitilmiş bir ENT uzmanı tarafından yapılmalıdır.

  Fitoterapi tarifleri

  Kronik bademcik iltihabı formda olduğunda, basit halk ilaçları yardımıyla onunla başa çıkabilirsiniz. Bunlardan en yaygın olanı, bitkisel kaynatma ile gargara ve solumadır. Ve eğer bademcik iltihabı kötüleşti ise, durulama ve inhalasyonlar olmaksızın, özellikle de, yönetmemek.

  Tonsillit çim tedavisinde en etkili:

  • adaçayı;
  • civanperçemini;
  • nergis;
  • papatya;
  • okaliptüs yaprakları.

  Her çim ayrı veya bir montaj olarak kullanılabilir. Soluma için tencere ve özel cihazlar - inhaler ve nebülizerler ile eski bir yöntem olarak kullanılabilir.

  Kronik bademcik iltihabı tedavisinde inhaler

  • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

  Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

  Boğazda kuruluk: ilaç ve halk tedavisi

  Ağrı ve boğaz ağrısı ile birlikte, içinde kuruluk genellikle sağlıklı insanlarda görülür. Bir kural olarak, bu, nazofarenksin herhangi bir rahatsızlık gelişiminin başlangıcı ile kışkırtır, bu nedenle böyle bir fenomeni göz ardı etmek kesinlikle buna değmez.

  Klorheksidin: Gargara için kullanım talimatları.

  Bakteriler ve mantarların neden olduğu iltihaplı süreçlerle boğaz ve ağrının durulanması için klorheksidin en etkili ve ucuz araçlardan biridir.Bu iki özellik, ilacı tüm popülasyon grupları arasında popüler hale getirmektedir.