Loading

Ebeveynler için ipuçları: Çocuklarda bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Medikal terminolojideki tonsil iltihabı, gökyüzünün bademciklerinde meydana gelen enfeksiyöz iltihaplanma sürecidir ve bunların içinde tıkaçlar oluşur. Genellikle bu hastalık çocuklukta ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı ciddi komplikasyonlara neden olabileceğinden, çocukta tedavi edilmelidir. Bunu yapmak için, eczanelerde çok sayıda ilaç var. Tonsillit tedavisi için, inhalasyon prosedürleri yanı sıra boğaz durulama kullanılır. İnsanların araçları güvenli ve etkili olarak kabul edilir. Bazı durumlarda ameliyat gerekebilir.

Çocuklarda tonsillit nedenleri

Tonsillit bademcikleri etkileyen enfeksiyöz bir hastalıktır.

Hastalığın seyrinin iki şekli vardır: kronik ve akut. Kronik bademcik iltihabı genellikle üst solunum yolunun aşağıdaki patolojik durumlarının bir sonucu olarak ortaya çıkar:

Diş hastalıkları hastalığı kışkırtabilir:

sık durumlarda, bademcik iltihabı, bulaşıcı ve enflamatuar hastalıklar, virüsler maddeler, patojenik bakteriler, mantarlar bir komplikasyonu olarak ortaya çıkar. Tipik olarak bu gibi stafilokok, beta-hemolitik streptokok, pneumococci, Haemophilus influenzae, Chlamydia, Mycoplasma gibi geliştirme bademcik iltihabı patojenlerin yol açar.

Bademcikler, tedavilerine yanlış bir yaklaşım uygulandığında kızıl, kızamıkçık veya kızamıktan dolayı iltihaplı hale gelebilir.

Bademcik iltihabının gelişimi de dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir:

 1. Çevreye duyarlı olmayan bir ortamda konaklama.
 2. Hipotermi.
 3. Düşük kaliteli ürünlerin kullanımı.
 4. Yağsız yiyecek
 5. Sık stresli durumlar.
 6. Zayıf bağışıklık sistemi.
 7. Fiziksel ve zihinsel aşırı yüklenme.

Çocuğun vücudundaki vitamin ve mineral eksikliğinin yanı sıra yiyeceğe alerjik reaksiyonlar da hastalığın riskinde artışa katkıda bulunur.

Hastalığın belirtileri

Hastalığın belirtileri, form ve aşamaya bağlıdır

Bir dereceye kadar bademcik iltihabı belirtileri hastalığın seyrinin şekline bağlıdır. Tonsillit için, aşağıdaki ortak belirtiler karakteristiktir:

 • Palatine bademciklerin ödemi ve ufalanabilirliği.
 • Kötü nefesin varlığı.
 • Gökyüzünün kollarının hiperimisi.
 • Sesin yavaşlığı.
 • Alt çene altında büyümüş lenf düğümleri.
 • Ağız boşluğunda kuruluk hissi.
 • Pus ile bademciklerin bademciklerinin lakunalarında eğitim.
 • Boğazda keder var.
 • Nefes darlığı.
 • Öksürük çağırma.
 • Iştah kaybı.
 • Genel halsizlik.
 • Bademcikler üzerinde plak.

Bazı durumlarda, kulakta ağrı oluşabilir, baş ağrısı olabilir, sıcaklıkta hafif bir artış olabilir. Kapris ve sinirlilik de çocuklarda görülür. Genellikle bu belirtiler, soğuk mevsimde hastalığın kronik formunda kendini fark etmenizi sağlar. Alevlenmeler, kural olarak, ilkbahar ve yaz aylarında gözlemlenen, gerileme koşullarıyla değişmektedir.

Hastalığın tehlikesi: olası komplikasyonlar

Uygunsuz tedavi veya hastalığın ihmal edilmesi daha ciddi komplikasyonlara neden olabilir

Kronik bademcik iltihabı, çocuklarda, eklemleri, böbrekleri ve kalp sistemini etkileyen toksik-alerjik bir lezyonu provoke edebilir.

Ayrıca tonsillit komplikasyonları atrofi, skar, tonsil hiperplazi olarak kabul edilmektedir. İhmal edilmiş vakaların bir sonucu olarak, aşağıdaki hastalıklar gelişebilir:

Çocuklarda bademcik iltihabı riski de tiroid hastalığı - tirotoksikoz riski taşımaktadır. Bazen hastalığın göz ardı edilmesi otoimmün hastalıklara neden olabilir. Bu komplikasyonları önlemek için bademcik iltihabını zaman içinde herhangi bir biçimde tedavi etmek önemlidir.

İlaç tedavisi, bir antibiyotiğe ihtiyacım var mı?

Çocukta tonsillit tedavisi kapsamlı olmalıdır!

Çocukta bademcik iltihabı tedavisi için aşağıdaki tıbbi preparasyon grupları kullanılır:

 1. Antiseptik anlamına gelir. Bunlar arasında, orofarenksin sulanması için çeşitli aerosollerin yanı sıra, iltihaplı odağın durulanması ve tedavisi için özel çözümler yer alır: Hexaspree, Miramistin, Tantum Verde, Geksoral, Cameton.
 2. Antihistaminikler. Bu ilaçlar bademcik ve faringeal mukozanın şişmesini gidermek için kullanılır. Bu grubun en iyi yolu, sedatif özellikleri olmayan son jenerasyonun ilaçlarıdır: Cetrin, Suprastin, Telfast.
 3. Analjezikler. Boğazın yutulması ve ağrılması sırasında akut ağrı için kullanılırlar.
 4. İmmünomodüle edici ilaçlar. Bu ilaç grubundaki çocuklar tercihen doğal olarak immünomodülatörler kullanırlar.
 5. Antipiretikler. Bir çocukta yüksek sıcaklık durumunda kullanılırlar - 38 dereceden fazla. Çocuklar genellikle Parasetamol veya Nurofen reçete edilir.

Ek olarak, kulak burun boğaz uzmanı bademcik iltihabı için fizyoterapötik prosedürler atayabilir. Örneğin, kronik formda yılda iki kez lazer tedavisi yapılması tavsiye edilir. Genellikle uzmanlar ultraviyole ışınlama, klimatoterapi, aromaterapi tayin eder.

Ebeveynlerin sıkça sorduğu sorulardan biri: “Bademcik iltihabı ile antibiyotik almak gerekli midir?”. Otolarengologlar, hastalığın patojenik bakterileri olan akut tonsillitin yanı sıra hastalığın kronik formunun alevlenmesi için antibakteriyel ilaçlar reçete ederler.

Faydalı video - Nasıl ve ne zaman bademcik kaldırmak için:

Çocuklara genellikle penisilin, makrolit ve sefalosporin grubu ilaçlar reçete edilir. Bu antibiyotikler bademcik Sumamed, Augmentin, Flemoklav Soljutab, klaritromisin ve azitromisin, sefadroksil tedavi aittir.

Antibiyotiklerle tedavide dysbiosisin gelişmesini önlemek için, örneğin Lineks, Lactovit, Hilak Forte gibi probiyotikler kullanılır.

Deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanının bu tür ilaçları atadığını unutmamak önemlidir. Ebeveynler, sorunun ağırlaşmasını önlemek ve çocuğuna zarar vermemek için, bir ilacı bağımsız olarak seçmelerine ve hastalarına tedavi etmelerine izin verilmez. Antibiyotik seçimi, çocuğun vücudunun bireysel özellikleri, hastalığın seyrinin şekli ve şiddeti dikkate alınarak gerçekleştirilir, aynı zamanda hastalığın gelişimini tetikleyen patojene de bağlıdır.

Boğaz ve inhalasyon durulayın

Artmış vücut ısısı ile, nefes almayın!

Çocuklarda bademcik iltihabı karmaşık tedavisinde de durulama prosedürüdür. Furacilin, Miramistin, Iodinol gibi tıbbi çözümlerin yardımıyla yapılır. Küçük bebeklerin tülbentleri gazlı bezden yapılmış bir tampon ile tedavi etmeleri tavsiye edilir, çünkü düzgün bir şekilde gargara yapmaları gerektiğini bilemezler.

Durulama prosedürü, tuzlu su ile yapılabilir. Bitmiş ürün eczanelerde satın alınabilir. Evde, kaynar, soğutulmuş su ile, tercihen deniz, bir çay kaşığı tuz çözerek hazırlayabilirsiniz. Ağızdan çalkalama, uçucu yağların veya şifalı otların infüzyonlarının eklenmesiyle bir çözüm olabilir, örneğin, calendula, papatya, alteum, adaçayı, St. John's wort. Pancar suyuyla uğraşarak hastalığı tedavi edebilirsiniz.

Bademcik iltihabı tedavisinde etkili bir yöntem inhalasyon olarak kabul edilir.

Çocuklar, ilaç kurumlarında satın alınabilecek özel bir cihaz kullanarak daha iyi durumda olmalıdır. Böyle bir cihaz nebulizer olarak adlandırılır.

İnhalasyonlar çeşitli tıbbi çözümlerin yardımıyla gerçekleştirilir. Ayrıca çocuklar için güvenli ve etkili, fito ürünleri kullanan prosedürdür. Bu inhalasyonlar için, bakterisidal, anti-enflamatuar ve analjezik özelliklere sahip aşağıdaki bitkiler kullanılabilir:

 • adaçayı
 • okaliptüs
 • nergis
 • Çam iğneleri
 • Meşe kabuğu
 • öksürükotu
 • papatya

Aromatik yağlar kullanarak inhalasyon yapmak yararlıdır. Bademcik iltihabında etkili nane, şeftali, okaliptüs, pembe ve adaçayı yağlarının etkili olduğu düşünülmektedir.

Alternatif tıp

Bademcik iltihabında geleneksel olmayan ilacın çeşitli yöntemleri uygulanır. Tıbbi bitkilerin kaynatma iç kullanımı için önerilir:

 1. adaçayı, Ahearn kökü, Aziz sarı kantaron, şakayık, papatya, anne ve üvey anne, kadife çiçeği, siyah frenk üzümü: iltihabi süreci azaltmak için bir otlar koleksiyonundan çay içmek önerilir.
 2. Hastalığın alevlenmesi sırasında vücudun koruyucu işlevlerini arttırmak için, çok sayıda yararlı madde içeren bitkilerden infüzyon kullanılması arzu edilir: köpek gülü, St. John's wort, meyan kökü (kök), atkuyruğu, kök (kök), volostushka.
 3. Bağışıklığı artırmak için limon suyu, köpek gül şurubu, pancar suyu 1: 3: 5 oranında hazırlanan bir içecek içmek de gereklidir.
 4. Propolis temelinde bademcik iltihabından elde edilen bir çok fon, çünkü bu ürün hastalığın belirtilerini ortadan kaldırmak için mükemmel bir çare.

Çocuklarda bademcik iltihabı için kullanılan diğer halk ilaçları şunlardır:

 • Broth myrtle.
 • Aloe suyu.
 • Deniz topalak çorbası.
 • Altit kökün infüzyonu.

Alternatif tedavi ayrıca, bitkisel soğuma ile inhalasyon ve durulamayı içerir.

Bademcikler ile bademcik kaldırılması

Gerekirse bademcik kaldırılması, bir doktor atayabilir!

Gelişmiş vakalarda veya tedavi etkili olmadığında, uzman bademciklerin çıkarılmasını önerir. Böyle bir cerrahi müdahaleye tonsillektomi denir, kulak burun boğaz odasında yapılır. Bademciklerin çıkarılması için endikasyonlar aşağıdaki şartlardır:

 • Sık sık anjina oluşumu (yılda dört kereden fazla).
 • Toksik alerjik tonsillit.
 • Burun ile ağız kokusu.
 • Tonsilojenöz sepsis.
 • Bademcikteki lenfoid dokunun proliferasyonu.

Operatif tedavi, bademciklere tam bir zarar vererek ve işlevlerini yerine getirmenin imkansızlığı ile gerçekleştirilir.

Daha önce, bademcikler bir neşter ile kaldırıldı. Şu anda, operasyon birkaç daha etkili ve modern yöntemlerle gerçekleştirilmektedir:

 1. Bir lazer kullanarak. Bademciklerin çıkarılması için bu yöntem daha az travmatik ve ağrısız olarak kabul edilir. Bu işlemden sonra rekürrens olasılığı ve komplikasyon gelişimi en aza indirilmiştir.
 2. Ultrasonik yöntem.
 3. Sıvı azot.

Bademciklerin uzaklaştırılmasında bazı sınırlamalar vardır. Bu tür kontrendikasyonlar, akut formda diabetes mellitus, akut enfeksiyöz ve enflamatuar hastalıklar, kan hastalıkları, menstruasyon, tüberkülozu içerir.

Çocuklarda bademcik iltihabının gelişmesini önlemek için, hastalık önleme kurallarına uyulması tavsiye edilir.

Bunlar aşağıdaki önerileri içerir:

 1. Çocuğunuzun yemekten sonra ağızlarını durulamalarını öğretmek önemlidir.
 2. Zamanla, diş hastalıklarını tedavi edin.
 3. Dengeli ve dengeli bir diyet sağlayın.
 4. Gün rejimini gözlemleyin ve uyuyun.
 5. Çocuğun hipotermik olmasına izin vermeyin.
 6. Temiz havada günlük konaklama.
 7. Çocuğun en sık olduğu odalarda temiz tutun.
 8. Sertleştirme prosedürlerini uygulayın.
 9. Bademcikleri (yavaş yavaş çocukluktan soğuk sıvıya, alışılageldik şekilde sıcaklığı düşürmek ve içecek miktarını arttırmak) temperleyin.
 10. Bademcikleri masajla.
 11. Sınav için yılda iki kez kulak burun boğaz uzmanı katılır.

Bu plaj fiyatının üzerine kronik formlarının tonsillit riskini, hem de alevlenmesini azaltır.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Çocukta kronik bademcik iltihabı tedavi etmek

Merhaba sevgili okuyucular. Çocukta kronik bademcik iltihabının anne-babalar için gerçek bir işkence olabileceğine dair bir sır değildir. Bugün bu hastalığı tedavi edip etmemek ve bununla ameliyat olmaksızın mümkün olup olmadığı hakkında konuşacağız.

Neden bademcikler gerekiyor?

Faringeal halkanın amigdalası, ağız boşluğu, burun ve orta kulaktan solunum yolu ve yemek borusuna bulaşma yolunda bir tür koruyucu bariyerdir. Onlardan 6'sı vardır, fakat bir çocukta kronik tonsillit meydana geldiğinde, genellikle palatine bademciklerin iltihaplı olduğu anlamına gelir - en çok risk altında olan eşleşmiş yapılar.

tıp, Çocuk hekimi Doktor Komarovskiy bilinen internet destekleyicisi, savunuyor bademcikler (anjina veya bademcik iltihabı) - iltihabı reaksiyon çok fazla patojen veya oral hastalıkların yanlış tedavi sonucu.

Ana formu farenjit olan kataral hastalıklar ile enflamatuar süreç faringeal duvarlardan bademciklere yayılabilir ve daha sonra anjina vardır. Palatine bademciklere sahip olanların çıkarıldığına dikkat etmek gerekir, yaygın soğuk larenjit, tracheitis veya bronşit tarafından daha sık görülür. Zaman ayırın ve Dr. Komarovsky'nin televizyon programlarından birinde kronik bademcik iltihabı hakkında ne söylediğini dinleyin (çok ilginç şeyler öğreneceksiniz!):

Tonsillit ne zaman kronikleşir? semptomlar

Kataral hastalıkların bir komplikasyonu olarak ortaya çıkan akut bademcik iltihabı ve ağız boşluğu hastalıkları, yanlış tedavi ile kronikleşebilir ve ayrıca yokluğunda da olabilir. Bu sonucu sabit bir süper soğutma, bağışıklık sistemindeki rahatsızlıklar ve diğer kronik hastalıklar ile destekler. Bunu önlemek için, sık sık hasta olan çocuklarla ilgili makalede ayrıntılı olarak yaptığım gibi bağışıklık sistemini güçlendirmek gerekir. burada.

Remisyon döneminde Kronik bademcik iltihabı semptomları zayıf veya tamamen yoktur, bu nedenle çocuk neredeyse sağlıklı hisseder. Bademciklerde hafif bir artış olabilir, bu da sese nazal bir soluk verir ve bu da nazal solunum yolunu engeller.

Bazı vakalarda, remisyon aşamasında bile olsa kronik bademcik iltihabı belirtileri, burun nefeslerinin tamamen imkansız olduğu ve çocuğun açık ağızları sürekli olarak nefes almaya zorladığı söylenir. Ses burun, diksiyon - belirsiz hale gelir. Bu durum sinüzit - akut ve kronik gelişmeye çok elverişlidir.

Burun tıkanıklığı, çocuklarda gerilemeye eşlik edebilecek yutma güçlüğü, sürekli olarak bulunur, zamanla artar veya zayıflar. Ebeveynler genellikle bebeğin vazokonstriktör damlalarında burun tıkanıklığını tedavi ederler, ancak bu durumda yardımcı olmazlar.

Kronik tonsillitin alevlenmesi daha belirgin belirtiler var. Bu boğaz ağrısı, boyut ve ilgili bozukluklarda bademciklerde artış. Ağrı sürekli, yutma, öksürme, konuşma ile kırılır. Bademcik iltihaplarından farenjit mukozaya yayılabilir ve farenjene neden olur (tıpkı tam tersi süreç mümkündür). Alevlenme, hipotermi, eşlik eden enfeksiyon varlığı, alerjik reaksiyonlar, genel veya lokal immünitede azalmaya neden olan diğer faktörler tarafından tetiklenir.

Göğüs iltihabı bulaşıcıdır ya da değildir, ne denirse bağlıdır. Öksürme ve konuşma sırasında bakteriyel veya viral enfeksiyon sürekli olarak çevreye yayılır, ancak alevlenme dışında miktarı yeterince küçüktür, bu nedenle sağlıklı bir çocukta hastalığa neden olmaz. Bademcik iltihabı olan bir hasta ile temas, ciddi bağışıklık sistemi bozuklukları olan çocuklar için tehlikelidir.

Aşağıda, etkilenen bademciklerin nasıl göründüğünün bir fotoğrafı verilmiştir:

müstahzarlar

Ancak ebeveynleri endişelendiren en acil konu, bir çocuğun hastalığını nasıl tedavi edeceğidir. Daha önce kronik bademcik iltihabından kurtulmanın tek yolu ameliyat oldu - bezlerin çıkarılmasıydı, ancak modern tıp önemli ölçüde ilerlemişti.

Herhangi operasyon, onsuz yapabilirsiniz eğer öyleyse, komplikasyon riski ile sonuçlanan, hızlı ve lokal anestezi altında gerçekleştirilir bile bir muhafazakar yollarla hastalığı tedavi için başka yollar bulmak için gerekli olduğunu akılda tutmak gerekir.

Ama, tabii, internette veli forumlar - bu gerekli bilgiye sahip çünkü, bedeni, alerji, yaş hesap özelliklerini dikkate alarak, çocuğunuzla uyarlanmış ürünler bulmak mümkün, bu tür terapi doktora ataması gerektiğini konularda iyi danışman değil.

Enflamasyonun nedeni bakteriler ise, antibiyotikler reçete edilmelidir. Onların uygulaması olmadan patojen, patolojik süreci desteklemeye devam ederek bademcikler üzerinde kalacaktır. Ebeveynlerin antibakteriyel ilaçları reçete etmekten korkmaları gerekmez; uygun şekilde alındığında, bunların yararları yan etki riskinden çok daha fazladır.

Kabul tesislerinin dozaj ve modu hakkında - Eğer hazırlık tür özellikle çocuğunuz için doğru olabilir ve neyi hakkında doktor tavsiyesi dikkatle dinlemelidir yüzden değil hepsi, özellikle de genç 3'ten yaşında, çocuklar için onaylanmıştır.

Antibiyotikler çeşitli dozaj formlarında mevcuttur - tabletler, enjeksiyonlar için çözümler. Onların kullanımı her zaman küçük çocuklar için uygun değildir, ancak bir doktor atandığında her zaman gereklidir. Antimikrobiyallerin alınması için temel kural, kursun en az 5 gün sürmesidir. Aksi halde, mikrofloranın ilaca karşı duyarsız olması ve bunun etkinliğini yitirmesi büyük bir risktir.

Uyuşturucu kullanırken bilmek önemli olan

Patojenetik tedavi, inflamatuar süreci ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Bu amaçla, iki ana grup ilaç vardır - steroidal ve steroid.

Steroidal olmayan anti-inflamatuar ilaçlar (NSAID'ler) Bu tür bir ihtiyaç varsa, aynı anda enflamatuar süreç, ağrıyı ve sıcaklığı azaltmak. Onlar, bademcik iltihabı dahil olmak üzere solunum hastalıkları muzdarip hemen hemen tüm çocuklar için reçete edilir. Alevle alınıyorlar, remisyon döneminde işe yaramazlar.

Hormonal (kortikosteroid) ilaçlar Ağır vakalarda 5 yaşından büyük çocukları atar. NSAID'lere kıyasla daha güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir, fakat aynı zamanda daha büyük yan etkileri vardır. Hormonların kabul edilmesi sadece bir doktorun reçetesiyle mümkündür.

Semptomatik bir ajan olarak, yerel prosedürler reçete edilebilir - boğazın tıbbi maddelerle durulanması ve yağlanması. Bunun için, bu tür tuzlu su çözeltileri, decoctions ve bitkilerin propolisleri, propolis kullanılır. Bu arada, sulu bir propolis çözeltisi yardımıyla böyle bir hastalık ile bağışıklığı arttırmak çok faydalı olacaktır. Evde nasıl pişirilir, bu yazıda yazdım.

Hiçbir durumda yerel prosedürler için alkollü tentürler ve esansiyel yağlara başvuramazsınız - mukus boğazında kimyasal yanıklara neden olabilirler. Ayrıca, bebeğin alerjisi olduğu bitkileri kullanmayın.

Hasta bir çocuğun çok sıcak bir sıvı içmesi, hipotermiden kaçınması ve hemen göründüğü anda soğuk algınlığı semptomlarını tedavi etmesi gerekir - bu, kronik tonsillit alevlenmelerinin tek önlenmesidir.

Akut inflamasyon, özellikle bakteriyel bir süreç ise, doktor tavsiyelerini takiben derhal tedavi edilmelidir. Doktorun, insanlarda kronik bademcik iltihabının tedavisi ve tezahürü hakkındaki bir sonraki videodan açıkladığı gibi, bunu beğendim. Dinle, emin ol, sana veda edeceğim makalelere veda ederken yetişkinlere bu hastalığın seyrini anlatacağım. Ayrıca kısa bir süre içinde evde folklorik yöntemlerle bademcik iltihabının nasıl tedavi edildiğini öğreneceksiniz.

Tonsillit bademcikler veya bezler alanında (nazofarenks ve ağız boşluğunda lenfoid doku sıkışması) meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Çoğunlukla çocuklarda teşhis edilir. Bu hastalığın semptomları ve tedavisi, çocuklarını olası sonuçlara ve komplikasyonlara karşı korumak için zamanla ebeveynler tarafından bilinmelidir.

nedenleri

Olguların% 80'inde çocuklarda akut bademcik iltihabı viral bir enfeksiyondan kaynaklanır. Bu durumda, solunum yolu (burun, ağız) yoluyla enfeksiyon meydana gelir. Geri kalan% 20 vakada, hastalığın nedenleri farklı bir bakteri olabilir. Mikroplar öksürük, dokunma, besin yoluyla yayılır. Çoğu zaman, çocuklar arasında bademcik iltihabı okullarda ve bahçelerde görülür. Bademcik iltihabı en yaygın nedenleri:

 • SARS;
 • sık, tedavi edilmemiş boğaz ağrısı;
 • Nazal septumun eğriliğine veya burun akıntısının büyümesine bağlı olarak burun solunumunun ihlali;
 • nazofarenkste enflamatuar ve enfeksiyöz süreçler;
 • çürük, stomatit, paradontoz;
 • adenoid;
 • sinüzit (burunda paranazal sinüslerin iltihabı);
 • zayıflamış, azaltılmış bağışıklık;
 • dengesiz beslenme;
 • hipotermi;
 • alerji, diatez, bazı gıdalara veya ilaçlara aşırı duyarlılık;
 • hipovitaminoz, rikets;
 • farinksin patolojisi: derin ve dar bademcikler, çok sayıda yarık benzeri kurs, yapışma;
 • çeşitli virüs türleri: grip, herpes, Epstein-Barr, adeno ve enterovirüsler.

Zararlı mikroorganizmalar bademciklere girer girmez, nazofarenksin yumuşak dokularındaki süreçler meydana gelir ve bu da kendilerini farklı şekillerde gösterir. Çocukta bademcik iltihabının ilk belirtilerini ve semptomlarını zaman içinde bir doktora çağırmak ve akut bir hastalığın kronik bir evreye geçişini önlemek çok önemlidir.

Belirtiler ve belirtiler

Bademcikler, üzerlerine düşen mikroplara çok hızlı tepki verirler, nazofarenksin yumuşak dokularındaki inflamatuar süreç çok çabuk uzanır. Bu nedenle, hastalığın akut seyrinde, çocuklarda bademcik iltihabı belirtileri 1-2 gün içinde enfeksiyondan sonra ortaya çıkar. Bademciklerin tipik enflamasyon belirtileri şunlardır:

 • hafif boğaz ağrısı;
 • bademciklerde yanma, karıncalanma;
 • yutma zorluğu;
 • ağzından hoş olmayan bir koku hissedilir;
 • bebeklerde bol su basması;
 • iştahın bozulması;
 • birkaç gün için yükseltilmiş sıcaklık, titreme;
 • baş ağrısı;
 • ses kısıklığı;
 • kuru, müdahaleci öksürük;
 • genel halsizlik: yorgunluk, halsizlik;
 • yabancı cismin boğazında kuruluk, hissi;
 • karın ağrısı, kusma, mide bulantısı;
 • konvülsiyonlar;
 • kulaklarda ağrı;
 • bademcikler üzerinde beyaz veya sarı gölge plak.

Zaten tıbbi muayenede doktor bademciklerin şişmesi ve güçlü kızarıklığını not edecektir. Çoğunlukla (patojenik bakteriler ile enfekte olduğunda), çocuklarda bademcik iltihabı bezlerdeki püstüllerin eşlik eder. Palpasyon, genişlemiş, yoğun ve ağrılı lenf düğümleri bulunduğunda. Akut bademcik iltihabı belirtilerini zamanında görmüyorsanız, hastalık daha ağır bir şekilde kronikleşir ve tedavi oldukça uzun bir süreçtir.

Türler: akut ve kronik

Akut ve kronik olmak üzere iki ana form vardır. Bunlar birbirine bağımlıdır ve bunlardan biri ikincinin başlangıç ​​noktasıdır.

Bademcik iltihabı ilk kez ortaya çıktığında, anjina teşhisi - bu çocukta akut bademcik iltihabıdır, bu hastalık ana semptomlarının aniden ortaya çıkması ile karakterizedir. Sıcaklık yükselir, bebek boğaz ağrısı şikayet başlar. Bu belirtilere hemen dikkat edilmeli ve tam bir tedaviye tabi tutulmalıdır. İyileştikten sonra, bademcik iltihabının önlenmesi çok önemlidir, çünkü tekrarlayan anjinada, hastalığın kronik formunu kazanma riski artar.

Akut bademcik iltihabı tedavi edilmezse veya ebeveynler bebeği tekrarlayan anjinden korumayı başaramazsa, hastalığın kronik formu gelişir. Çocuk vücudunun zayıfladığı, özellikle soğuk mevsimde düzenlilik belirtileriyle semptomatiktir. Ve semptomlar, hastalığın akut formundaki kadar belirgindir. Tedavinin yokluğunda, çocuklarda kronik bademcik iltihabı, kırıntıların gelecekteki sağlığını etkileyen bir takım komplikasyonlara yol açar.

Bademcik iltihabı, bebeğin çok acı çekmesine neden olur, bu nedenle ebeveynler, çocukta bademcik iltihabının nasıl ve nasıl tedavi edileceğini ciddi komplikasyonlar gelişene kadar düşünmelidir.

ilaç

Ebeveynler, çocuklarda bademcik iltihabı tedavisinin, bir doktorun sıkı gözetiminde yapılması gerektiğini anlamalıdır. Kendi kendine ilaç kullanımı, yan etkilere, komplikasyonlara ve malnütrisyona yol açabileceğinden, akut formun kronik olana geçebileceği için hariç tutulmaktadır. Uzman aşağıdaki ilaçları reçete eder:

 • bademcik iltihabı olan antibiyotikler günümüzde en etkili araçlardır: amoksiklav, flemoklav, sefalosporinler, makrolidler;
 • antiseptik aerosoller yardımıyla bademcikler üzerinde lokal etkiler: heksoral, tantum verde, miramistin, stopangin ve diğerleri.

Akut aksine, çocuklarda kronik tonsillit tedavisi, genellikle cerrahi müdahale ile sonuçlanan, uzun ve karmaşık bir süreçtir. Bu durumda, bademciklerin çıkarılması, vücudun koruyucu işlevlerini yerine getirdikleri için istenmemektedir. Operasyon uzun konservatif tedavinin etkisiz olduğunu kanıtladığı takdirde gerçekleştirilir. Öngörülüyor:

 • Nazofarenksin antiseptiklerle kalıcı olarak yıkanması;
 • çocuğun vücudunun sağlığını ve koruyucu kuvvetlerini güçlendirmek için karmaşık immünomodülatör tedavi;
 • fizyoterapötik prosedürler.

Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi kursları yılda iki kez yapılır. Hastalık yanmazsa, miyokardite kadar komplikasyon riski oluşturur. Daha sonra etkilenen bademciklerin iki taraflı çıkarılması konusunda bir karar verilir. Doktorun izni ile, halk ilaçları ile terapi temel seyrini sürdürmek mümkündür, ancak çok fazla değil.

Halk ilaçları ile tedavi

Evde, bademcik iltihabını sadece doktor izni ile tedavi edebilirsiniz. Bu olabilir:

 • John's wort, dana, calendula, coltsfoot, şakayık, pelin, papatya, frenk üzümü, dereotu, kekik, adaçayı, okaliptüs;
 • aynı otlar ile gargara;
 • İç kullanım için bal ile propolis.

Yetkili uygulamaları ile halk ilaçları, arzu edilen iyileşmeyi hızlandıracaktır.

önleme

Hastalığı kronik bir forma sokmamak için, aşağıdaki faaliyetlerden oluşan önleme gereklidir:

 • boğaz ağrısı zamanında tedavisi;
 • antiseptik solüsyonlarla (iyot, gramicidin veya gliserin içeren tanen) bademciklerin sanitasyonunun önleyici seyri, hastalığın akut formundan 2 hafta sonra;
 • vitamin tedavisi;
 • sertleştirme: hava banyoları, su ile yapmak, sürtünme, gargara. Sertleştirme yöntemleri hakkında daha fazla bilgi için incelememize bakın.

Çocuklarda tonsillit profilaksisi, kronik hastalık riskini, daha fazla komplikasyonları ve bezlerin cerrahi olarak çıkarılması ihtiyacını azaltan önemli bir önlemdir.


Çocuklarda kronik bademcik iltihabı enfeksiyöz veya alerjiktir ve farengeal bademcik iltihabı olarak kendini gösterir. Sağlıklı bademcikler, enfeksiyonun üst solunum yoluna girmesini engelleyen bir bariyerdir, ancak iltihaplanma diğer organların hastalıklarına neden olabilir. İstatistiksel olarak, çocuklar arasında bademcik iltihabı insidansında bir artış vardır. Kronik ve akut bademcik iltihabı her zaman ikinci kez hasta olan çocuğu etkiler.Bademcik iltihabının nedenleri

 • Nazal septumun deformasyonuna bağlı solunum bozukluğu;
 • dişlerin çürük lezyonları;
 • sık boğaz ağrısı;
 • burun boşluğunda polipler;
 • adenoidler.

Ana patojenler bademcik iltihabı stafilokok ve streptokoklardır. Daha az yaygın hastalığa, nonspesifik patojenler, örneğin virüsler, mantarlar veya klamidya neden olur.

Semptomlar ve hastalığın belirtileri

 • sık sık meydana gelen bir boğaz ağrısı;
 • yutulduğunda boğaz ağrısı;
 • genel halsizlik ve halsizlik;
 • kulaklarda hoş olmayan duyumlar;
 • baş ağrısı, baş dönmesi.

Ebeveynlerin dikkatine:

 • boğazda kızarıklık;
 • çocuktan kötü nefes;
 • 37-37.5 ° C düzeyinde uzamış hipertermi;
 • performans azalır, uyku bozukluğu, sinirlilik, yorgunluk.

Doktor muayene sırasında neler görür?

 • mukus, lökosit ve mikroorganizmaların parçalanma ürünlerini içeren lacunada pürülan tıkaçlar;
 • bademciklerin palatine ile füzyonu;
 • bademcik ve palatine kemerlerdeki hiperemi ve ödem;
 • bademciklerin yapısında değişiklik;
 • artmış bölgesel lenf düğümleri.

Hastalığın çeşitleri ve şekilleri

Bademcik iltihabı akut veya kronik olabilir.

İnflamatuar sürecin lokalizasyonu ile belirlenen üç tip hastalık vardır:

 1. Laküner. Enflamasyon kriptlerde lokalizedir.
 2. Parenkimal. Amigdalanın lenfoid dokusu etkilenir, folikülün periferik kısmının infiltrasyon odakları ortaya çıkar.
 3. Lacunar ve parankimal. Amigdala'nın tüm yapısının derin bir lezyonu ile karakterize edilmiştir.

Vücudun reaktivitesine ve bademciklerin koruyucu fonksiyonlarına bağlı olarak, iki tür tonsillit vardır:

 1. Telafi edilen form, amigdala içindeki enflamatuar sürecin lokalizasyonu ile karakterize edilir. Aynı zamanda, lokal klinik işaretler kendini gösterir, vücudun genel durumu tatmin edici kalır.
 2. Dekompanse edilmiş form, vücudun savunma mekanizmalarının ihlali nedeniyle diğer organ ve sistemlerin yenilgisiyle kendini gösterir ve buna ortak bir semptomatoloji eşlik eder.

Kronik tonsillit komplikasyonları

Zamansız veya yanlış tedavi durumunda, bademcik iltihabı aşağıdaki hastalıklarla komplike olabilir:

 1. romatizma;
 2. pnömoni;
 3. alerjik hastalıklar;
 4. farenjit, larenjit;
 5. bir sonraki işitme kaybı ile otit;
 6. böbrek hasarı.

Bademcik iltihabının varlığını güvenilir bir şekilde belirleyebilecek spesifik analizler mevcut değildir. Tanı, birincil muayeneye ve inflamasyon aktivitesinin derecesini gösteren bir dizi laboratuvar çalışmasına dayanır:

 • kan ve idrarın klinik analizi;
 • Revmoproby;
 • bir immünogram;
 • Tükürüğün biyokimyasal analizi;
 • Nazal mukoza ve bademciklerden bir yayma;
 • Ultrason ve kardiyak EKG.

Hastalık nasıl tedavi edilir

Tedavi programı, çocuğun durumunun ve laboratuvar çalışmalarının objektif bir değerlendirmesi temelinde bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılır. Kronik bademcik iltihabının ilaç tedavisi, genellikle yılda 2 kez olmak üzere alevlenme sırasında gerçekleştirilir. Yerel ve genel terapi içeren bir dizi tedbir uygulayın:

 1. Bakteriyel tonsillitin genel tedavisi, çocuğun yaşına bağlı olarak, tablet veya şurup şeklinde antibiyotik almayı içerir. Bağışıklık sistemini uyarmak için otohemoterapi kullanılır. Ayrıca reçete demir preparatları, balık yağı ve vitamin kompleksleri.
 2. Yerel tedavi:
 • bademciklerin bir ay boyunca antiseptik (Protargol, Miramistin, Geksoral) solüsyonuna batırılması ile tedavisi. Bu tip tedavi 2-3 yıl ve ergenler için uygundur. Yeni doğanlar ve amigdaladan bir yaşın altındaki çocuklar bir şırınga ile sulanırlar;
 • Bebek taşıyıcı merhemler bademciklere bebekler (Viferon, Infagel);
 • antiseptik ilaçların çözeltileri ile gargara (Chlorophyllipt, Ekteritsid);
 • fizyoterapötik prosedürler - bademcikler üzerinde ultrason, kuvars. Bu yöntemler bebekler için geçerli değildir. 6-7 yaş arası çocuklara gösterilmektedir.

Cerrahi tedavi bademciklerin çıkarılmasını içerir. Cerrahi müdahaleye dekompanse bademcik iltihabına başvuruldu, amigdala o kadar çok şaşırdı ki fonksiyonlarının restorasyonu imkânsızdı.

Tonsillektomi için endikasyonlar şunlardır:

 1. uzun süreli zehirlenme nedeniyle diğer organlara verilen hasar;
 2. ilaç tedavisinin etkisizliği;
 3. bademciklerin malign oluşumları;
 4. orofarinksin pürülan enflamasyonu.

Çocuklarda operasyon kontrendikasyonları:

 1. kan hastalıkları;
 2. böbrek yetmezliği;
 3. tüberküloz;
 4. kalp yetmezliği;
 5. diabetes mellitus;
 6. akut bulaşıcı hastalıklar.

Bademcik iltihabı tedavisi sürecinde tüm çabalar bademciklerin korunmasına yöneliktir. Tonsillektomi, üst solunum yollarını küçük bir enfeksiyonda bile savunmasız kılan amigdalanın tam bir amputasyonunu ifade eder. Ameliyat hala devam ediyorsa, çocuk deniz iklimi olan sanatoryumlarda sağlıkta iyileşme gösterir.

Evde bademcik iltihabı tedavisinde, alternatif tıp reçeteleri sıklıkla kullanılmaktadır. En yaygın halk ilaçları şunlardır:

 • Soda, tuz ve birkaç damla iyot ile boğaz için durulayın.
 • Adaçayı, papatya, dulavratotu, calendula, muz, kekik otlarının infüzyonundan boğaz için gargaralar. Ayrıca meşe kabuğu kabuğu bir kaynatma uygulayın.
 • Sıcak çay bal ve limon, kuşüzümü suyu, nane çayları, meyve ve frenk üzümü, böğürtlen, yonca yaprakları ile, elecampane kuşburnu.
 • Çiğnemek için propolis. Çocuğun dozu 1 doz başına 1 gram propolistir.

Tedavi bademcik iltihabı sadece halk ilaçları imkansızdır. Ev ilaçlarının kullanımı bir doktora danışıldıktan sonra yapılmalıdır.
Doktor dikkat ediyor

 1. Genel ve yerel sertleşme uygulamaları. Yerel sertleşmeye iyi bir örnek, ağzın soğuk su ile sistematik durulanmasıdır.
 2. Çocuğun dişlerini takip edin ve derhal sorunları giderin.
 3. Odadaki havanın temizlenmesi ve nemlendirilmesi arzu edilir.
 4. Nazal pasajları periyodik olarak tuzlu solüsyonlarla (Aquamaris) durulayın.
 5. Çocuğa dengeli bir sağlıklı beslenme sağlar.

Çocuk bademcik iltihabının olası komplikasyonlarını hatırlamak ve zaman içinde bir tıp kliniğinde yardım almak her zaman gereklidir. Kendi ilacınızı çocuğunuzun sağlığı için güvenli değildir.

Kronik bademcik iltihabı. Tedavi hakkında her şey

Henüz atlamadınız mı?

Tonsillit (bademcik iltihabı) - palatine bademcikler iltihabı. Ne yazık ki, bu hastalık farklı yaşlardaki çocuklarda sık görülen bir olgudur. Patoloji sırayla ciddi komplikasyonlara bir dizi yol açan kronik hale sıklıkla olduğu gibi bademcik iltihabı neden olduğu problemler, acil eylem gerektirir.

Bademciklere zararın nedeni bakteridir. Çoğu durumda, bu bir beta hemolitik streptokok ve hemofilik bir çubuktur. Diğer mikroorganizmalar ve virüsler nadiren bir iltihap kaynağı haline gelir. Enfeksiyon, havadaki damlacıklar tarafından, yani hapşırma ve öksürme yoluyla, hasta bir kişiden veya taşıyıcı enfeksiyonundan yayılır, böylece hastalık ilk bakışta sebepsiz görünür. Hastalığa ihanet eden ilk belirtiler şunlardır:

 • Akut inflamasyon başlangıcı;
 • Artan vücut ısısı;
 • Genel halsizlik;
 • Baş ağrısı;
 • Boğaz ağrısı, yutma ile daha kötü;
 • Lenf düğümlerinin iltihabı (bölgesel);
 • Boğaz bademcik üzerinde pürülan bir kaplama ile şişirilir, şişirilir. Bu durumda, baskının temizlenmesi kolaydır. Bu bademcik iltihabını difteri olarak ayırt eden şeydir. Bazı durumlarda irin yoktur. Bu fenomen ilaca, kataral iltihap denir.

Her şeyden önce, bir uzmana danışmanız gerekir. Genellikle, doktor antibiyotikler, örneğin, amoxiclav, Flemoklav veya eşdeğerini belirler. Hastalığın şiddetli seyri, birinci ve ikinci kuşak sefalosporinlerle tedavi gerektirir. Bazı durumlarda, makrolidler kullanılır. Önemli olan - değil kendi kendine ilaç için bu komplikasyonlar ve kronik forma akut geçiş işlemine yol açabilir, çünkü. Antibiyotiklerin yanı sıra bademcikler üzerinde lokal etki yöntemleri de kullanılmaktadır. En yaygın - antiseptik spreyler (tantumverde, Geksoral, miramistin, stopangin vs.). Temel olarak, hastalığın kronik formu anjin sonrası kazanır. Geçiş, aynı zamanda, sinüsler, orofarenks de dahil olmak üzere, burun normal iltihabı, ve aynı zamanda diş çürükleri bakteriler gibi etkenler. Kronik tonsillitin alevlenmesi yılda iki veya üç kez görülür. Bu anda bademcik boşlukları irin bir çok (pürülan sevimsiz fişler), ölü mikroplar olan bir temel birikir. bademcik irin dolu olduğunda, o zaman yetki bağışıklık fonksiyonlarını yürütmek için durdurma ve enfeksiyon olasılığı daha yüksektir kaynağıdır. Çocuklarda kronik inflamasyonun ana belirtileri:

 • Sık boğaz ağrısı;
 • Ağızdan hoş olmayan koku;
 • Yutulduğunda rahatsızlık;
 • CNS'den sapmalar (sinirlilik, ağlama, zayıf performans, zayıf uyku);
 • Baş ağrısı;
 • baş dönmesi;
 • Olası uzun subfebril durumu (37.5 dereceye kadar);
 • Otit veya sinüzit şeklinde komplikasyonlar;
 • Bir doktor tarafından muayene edildiğinde, boyut olarak bademciklerdeki bir artış, gevşek yapıları, kazıklı veya pürülan tıkaçlar tespit edilir;
 • Submandibular ve servikal lenf düğümleri artar;
 • Muhtemel yorgunluk, eklemlerde ve kalpte ağrı, bazen kardiyovasküler ve genitoüriner sistemlerin yanı sıra merkezi sinir sistemi çalışmalarında ihlaller.

Bu hastalık, genellikle, bilindiği gibi, kalbi, kan damarlarını ve eklemleri etkileyen romatizmaya, komplikasyonlara yol açar. Orofarenks, akciğerler, orta kulak dokularının (işitme kaybı ile) pürülan inflamasyonunun olası gelişimi. Bazen alerjik hastalıklar, böbrek patolojileri kadar kötüleşir.

Enfeksiyon genellikle diğer patolojilerin gelişimini kışkırtır bu gerçek ışığında, tedavi doktor, yani yalnızca kalifiye reçete edilmelidir. Temel olarak, kurs aşağıda ele alacağımız farklı yönelimlerden oluşan bir dizi olaydan oluşur. Sertleştirme prosedürlerinin, jimnastik ve fizik tedavinin düzenli performansıyla iyi, kalıcı bir etki gözlenir. Sertleştirme sürecine çok dikkatli davranılır, çünkü bu tür önlemler doğru ve ciddi bir yaklaşım gerektirir. sertleştirme tarafından günün amacıyla, doğal kumaşlar, fiziksel aktivite, açık hava oyunları yapılmış sezonu için uygun rahat kıyafetler giyerek çalışma ve dinlenme değişmesinde eğitim yoğunluğuna, sağlıklı dinlendirici bir uyku, dahil, hayat bebeğin değişikliğini anlıyoruz. Beslenmenin yanı sıra diyete de çok dikkat edilir. Hasta bir çocuğun diyetinin, vitamin ürünleri ile doymuş olması, çeşitli olmalıdır. Hava durumuna rağmen önerilen günlük yürüyüşler. Özellikle kırsal kesime hoşgeldin gezileri. Ayrıca, çocuğun ev kimyasallarıyla temasını en aza indirmek gereklidir. Temperleme yaş, eşzamanlı hastalıklar ve hanehalkı faktörleri dikkate alınarak sistematik olarak gerçekleştirilir. enflamatuar sürecin alevlenme sırasında dezenfektan badem çeşitli sulamak için tavsiye edilir. Genellikle aerosol ve solüsyon şeklinde gerçekleşir. Antiseptik ve antimikrobiyal etkileri olan, emilmeye yönelik tabletler almak da mümkündür. Kronik tonsillit, tedaviyi antibiyotiklerle dışlamaz. Ekim sonuçlarına göre atanırlar. Bazı durumlarda bakteriyofajlar kullanılır. gerekli bir önlem - tonsilit, yukarıda belirtildiği gibi, bu nedenle antibiyotikler ve antiseptikler bir enflamatuar süreç ve. Antibakteriyel ilaçlar sadece tonsillerden almak bakteriyolojik smear, sonuçlarına sonra reçete edilirler. Analiz patojenin belirlenmesine ve buna bağlı olarak saptanan mikropların tipine etki eden bir antibiyotiğin seçilmesine izin verir. Bazen örnek, ultrason, UHF ve bademcikler ultraviyole ışınlama için, tayin ve fizyoterapi. Bebeğin her yemekten sonra yapılması gereken ağız çalkalamalarına öğretilmesi tavsiye edilir. Bunu yapmak için, bitki çayları hazırlamak için kullanılan otlar çeşitli sığdırmak - papatya, meşe kabuğu, kuşburnu. Althea kökünün köklü infüzyonu. Bunu yapmak için 2 yemek kaşığı lazım. l. (tercihen kuru) ve 500 ml sıcak su. Bileşenler karıştırılır ve gece boyunca beklemeye bırakılır ve kullanımdan önce çözelti süzülür. Ne yazık ki, çocuklarda kronik tonsillit tedavisi her zaman etkili değildir. Bazı durumlarda, bademcikler - tonsillektomi kaldırılması başvurmak gereklidir. Ameliyat endikasyonları: uzun süreli toksisite, bademcik arka plan üzerinde ortaya çıkan organ sistemini vurulur orofarenks dokuların pürülan iltihabı, pozitif tedavi sonuçlarının yetersizliği (yılda 2'den fazla bademcik iltihabı), tonzilogenny sepsis, tek bademcik habis kaynaklı kaybı. Gelecekte deniz tatilinde düzenli olarak dinlenmeniz tavsiye edilir. Kontrendikasyonlar: kanama, kan bozuklukları, şiddetli kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, diyabet şiddetli ketonüri ile aktif tüberküloz, akut bulaşıcı hastalık varlığı ile kardiyovasküler hastalık. Geçici kontrendikasyonlar arasında: çürük dişlerin varlığı ve son zamanlarda anjina geçti.

Bu hastalık, çocukların sağlığı için oldukça tehlikeli olduğundan, en iyi seçenek bunu önlemektir. Ölüm paketi, bir çocuğun bir enfeksiyonu yakalamamasına veya kolayca aktarmasına yardımcı olacak birkaç basit önlem içerir:

 • Hastalığın akut evresinin yeterli tedavisi. Bu durumda, kronik formu unutabilirsiniz;
 • Bademciklerin profilaktik seyri akut tonsillitten 2 hafta sonra yapılmalıdır. Bu durumda, örneğin gliserol ile karıştırılmış iyot, gramicidin veya tanin gibi çeşitli çözeltiler kullanılır;
 • Mevsimsel vitamin terapileri önerilir;
 • İyi bir etki, hava banyolarını, silerek ve su ile birlikte yıkamanın yanı sıra sistemik boğaz yıkamasını getirir.

Kronik bademcik iltihabı, bağışıklık sistemini tüketen ve sıklıkla komplikasyonlara yol açan enfeksiyonun odağıdır. Ek olarak, hastalık immünosupresyonu olan kişilerde (baskılanmış bağışıklık) ciddi bir duruma neden olabilir. Bu nedenle, kişi boğazdaki acıyı ciddiye almalı ve başarısız olmadan tedavi etmelidir, çünkü özellikle çocuklar için çok tehlikeli olabilirler. Hoşlandım
Madde? hisse
arkadaşlarla!

Tonsillit bademcik iltihabıdır. Bu hastalık, farklı yaştaki çocuklarda yeterli tedavi olmadığında sıklıkla kronik bir hal alır, bu nedenle hafifçe alınmamalıdır. Ek olarak, ciddi vakalarda, bu hastalık komplikasyonlara yol açabilir, bu nedenle tüm ebeveynlerin bunu nasıl tanıyacağını ve tedavi ettiğini bilmesi gerekir. Çocuklarda bademcik iltihabı belirtileri Kural olarak akut bademcik iltihabı veya kronik şeklinin alevlenmesi aşağıdaki semptomlarla karakterizedir:

 • artan vücut ısısı;
 • ağrı ve boğaz ağrısı, yutulduğunda daha kötü;
 • baş ağrısı;
 • lenf düğümlerinin inflamasyonu ve şişmesi;
 • Faringeal kavitede tamamen incelendiğinde kızarıklık, şişme ve aynı zamanda pürülan kaplama bulabilirsiniz.

Çocuklarda akut tonsillit tedavisi

Çocuklarda akut tonsillitin nasıl tedavi edileceği sorusu, sadece hastalığın neden olduğu nedensel etkene dayanarak doktor tarafından belirlenebilir. Dolayısıyla, bu rahatsızlık viral bir doğaya sahipse, hoş olmayan belirtilerin ve çocuğun refahının giderilmesine dikkat edilmelidir. Ayrıca, vücut kırıntılarının bağışıklık sistemini korumak için önlemler almak yararlıdır. Buna karşılık, bir çocukta bakteriyel bademcik iltihabı tedavisi, antibiyotik kullanılmadan imkansızdır. Bir kural olarak, bu durumda, penisilin grubunun preparatları reçete edilir, ancak, eğer bebek onları tolere etmezse, sıklıkla Eritromisin verilir. Her iki durumda da ağrı ve rahatsızlığı gidermek için, örneğin Geksoral, Miramistin, Tantum Verde ve diğerleri gibi antiseptik ilaçlar kullanın. Yüksek vücut ısısını azaltmak için, bebeğin yaşına bağlı olarak ilacın izin verilen dozunu kesinlikle gözeterek Parasetamol veya Ibuprofen kullanın. Şiddetli vakalarda çocuklarda hem viral hem de bakteriyel akut tonsillit tedavisi bir hastanede bir hastanede yapılır.

Çocuklarda kronik tonsillit nasıl tedavi edilir?

Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi esas olarak evde gerçekleştirilmektedir. Bu arada, bu hastalık ile kendi kendine ilaç kullanamazsınız, - tüm ilaçları almak ve gerekli prosedürleri yürütmek kesinlikle bir doktor tarafından kontrol edilmelidir. Genellikle bu hastalığın tedavisi aşağıdaki aktiviteleri içerir:

 • Furacilin, Miramistin, Klorheksidin ve diğerleri gibi antiseptik solüsyonlarla farengeal kavitenin durulanması ve durulanması;
 • gerekirse, antibiyotik tedavisi;
 • antibiyotik durumunda - Bifidumbacterin, Linex veya Hilak Forte gibi probiyotiklerin kullanımı;
 • Tantum Verde veya Proposol gibi boğazda ağrıyı hafifletmek için ilaçları sprey şeklinde almak;
 • multivitamin komplekslerinin yanı sıra IRS-19, Immunal veya Ribomunil gibi ilaçlar ile genel bağışıklığın düzeltilmesi;
 • Fizyoterapötik prosedürler - UHF, tüp ve diğerleri.

Şiddetli olgularda, konservatif tedavi yöntemleri uygun bir etkiye sahip olmadığında, doktorlar tonsillektomi adı verilen cerrahi operasyona başvurabilirler. Bu prosedür lokal anestezi altında bademcikli hastaların çıkarılmasıdır.

Halk ilaçları olan çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi

Aynı zamanda doktor tarafından reçete edilen tedavi ile, bademcik iltihabı belirtilerinden kurtulmak için, halk yöntemlerine başvurabilirsiniz, örneğin:

 1. 2 diş sarımsak ezin, bir bardak kaynayan süt dökün ve tamamen soğuyana kadar bırakın. Bundan sonra, 7-10 gün boyunca günde 2-3 kez boğazlarını karıştırmak, germek ve durulamak için araçlar.
 2. 250 gram pancar küçük parçalar halinde kesilir, bir çorba kaşığı sirke ekleyin, karıştırın ve 1-2 gün bekletin. Ayrılmış meyve suyu ile günde 3-4 kez bir boğaz boşluğunu durulayın. Bu ilaç için tedavi süresi ortalama 1-2 haftadır.
 3. Taze sıkılmış limon suyunu ve toz şekeryi eşit oranlarda birleştirin, iyice karıştırın ve bu ilacı günde 3 kez 14 gün boyunca alın.

Çocuklarda Tonsillit

Çocuklarda Tonsillit - bademciklerin lenfoid dokusunun birincil lezyonu ve bunların sürekli inflamatuar cevabı ile oluşan enfeksiyöz alerjik bir süreçtir. Akut dönemde, yutma ve esneme, ateşli sıcaklık, zehirlenme; Çocuklarda tonsillit alevlenmesi dışında, semptomatolojisi azdır, bademcikler hipertrofisine, lakunada pürülan tıkaçlara, submandibular lenf nodlarında artışa dikkat edilir. Çocuklarda bademcik iltihabı teşhisi farenksinin yardımı ile bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından farinksden bakteriyuma kadar materyaller alınarak gerçekleştirilir. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi lokal terapi (bademcikler, gargara, teneffüs etme), alevlenmeler için antibiyotik tedavisi; endikasyonlara göre - cerrahi taktikler.

Çocuklarda Tonsillit

Çocuklarda tonsillit - üst solunum yolu enfeksiyonu, faringeal halkanın lenfoid formasyonlarının inflamasyonu (daha sık - palatin, daha az sıklıkla - lingual veya farryng tonsil). Akut tonsilliti belirtmek için "anjin" terimi genellikle kullanılır; Çocuklarda bademcikler sıklıkla tekrarlanan iltihaplar kronik bademcik iltihabının gelişimine yol açar. Ayrıca, çocuklarda bademcik iltihabı konuşma, biz kronik enfeksiyon formunu akılda tutacağız. Çocuklarda angina seyrinin özellikleri, ilgili makalede "Çocuk Hastalıkları" nda ortaya konmuştur.

3 yaşın altındaki çocuklar arasında bademcik iltihabı sıklığı% 2-3 olup, 12 yıl% 12-15 kadar artar. Tonsillit az hastalıklı çocukların yarısından fazlası yaşadı. Ancak, çocuklarda bademcik iltihabı sorunu kadar çocuk kulak burun boğaz ötesine geçer. vb sepsis, artrit, romatizma, edinilmiş kalp hastalığı, vaskülit, glomerülonefrit, tonzilogennogo nedenle, pediatrik hastalarda tonsillit sorunu multidisipliner ve bölgeden uzmanların katılımını gerektirir paratonsillar ve retrofarengeal absesi: çocuğun sık bulaşıcı alerjik saldırı, ciddi komplikasyonlara bir dizi gelişme doludur. pediatrik romatoloji, kardiyoloji, üroloji.

Çocuklarda tonsillit nedenleri

Çocuklarda bademcik iltihabı gelişmesine fevkalade streptokok (beta-hemolitik streptokok grubu A Streptokok zelenyaschy), Staphylococcus, Hemofilus influenza, pnömokok ve çeşitli mikrobik dernekler dahil mikrobiyal flora arasında. bademcik iltihabı de frekans tahsisi hemolitik streptokok boğaz% 30 60-80 vakaların% ve (antistreptolizin-0) çocuklara göre daha sık 4 kez tespit edilir antistreptococcal antikorların yüksek titresine etmektir. tonsillitli çocuklarda patojenlerin diğer üyeleri arasında patojenler adenovirüs ve enterovirüs enfeksiyonlar meydana; parainfluenza, grip ve herpes virüsleri, mantarlar, parazitler, hücre içi ve zar (Chlamydia, mikoplazma). morfolojik tadilatı lenfoid doku ve dysbiosis üst solunum yolunun arka plana karşı kendi kendini temizleme işlemi patojenlerin gelişimini ve kronik enflamasyon gelişimini teşvik boşlukları bademciklerini rahatsız.

Çoğu durumda, çocuklarda kronik bademcik iltihabının başlangıcı, tek veya tekrarlı olarak nakledilen bir anjinadan önce gelir. Fırsatçı floranın aktivasyonu ve bademciklerdeki virülansındaki artış, hipotermi, viral ve diğer hastalıkların etkisi altında meydana gelir. Bademcikler, kan ve lenfatik damarların parankimi içine giren patojenler, toksik-alerjik reaksiyonların gelişimini başlatan ekzo ve zondotoksinler üretmeye başlar. Lokal kan dolaşımını ihlal eden arka plana karşı, vasküler duvarın geçirgenliğini arttıran lokal immünosüpresyon, çocuklarda bademcik iltihabının daha da artmasına neden olur. Tekrarlayan inflamasyonun bir sonucu olarak bademciklerin parankimi bazen hiperplazi, bazen de atrofi, skleroz, skarlaşmaya uğrar.

Bazı durumlarda, çocuk yavaş yavaş yani SARS, Adenoidit, sinüzit, stomatit, diş çürümesi, diş eti hastalığı, kisvesi altında geliştirilen bademcik iltihabı, bir bezanginnaya formu var. E. bulaşıcı-inflamatuar süreçte bademcikler katılımı tekrar ortaya çıkar.

bademcik dar ve derin boşluklar, çok sayıda yarık benzeri geçitler, tahliye boşlukları engellemek adezyonlar Çocuklarda bademcik iltihabı oluşumu yutak, lenf sistemine ait anatomik ve topografik özelliklere katkıda bulunur. Çocuk palatin bademcikler bademcik onların bariyer fonksiyonunu yerine getirmek, ancak tam tersine olmadığında, kronik enfeksiyon ve toplam faktör hassasiyeti kalıcı bir yuva haline.

perinatal hastalıklar, gıda alerjileri, raşitizm, limfatiko-hipoplastik diyatezi, burun nefes, hipovitaminosis, bağırsak enfeksiyonları ihlal ve vücudun savunma azaltmak diğer faktörler: tonsillit sıklıkla eşlik eden arka plan öyküsü olan çocukları etkilemektedir.

Çocuklarda tonsillit sınıflandırması

Klinik seyrinde, çocuklarda tonsillit telafi ve dekompanse edilebilir. Yerel bir kronik enflamasyon (; dikiş badem balen, artan morbidite ve bölgesel lenf düğümlerine hiperemi, ödem, sızma, hiperplazi kemerli) belirtileri ile karakterize dengelenmektedir oluşturmak. Çocuklarda tonsillitin dekompanse formu ile, lokal semptomlara ek olarak, tonsillocardial, tonsillorenal ve diğer komplikasyonlar geliştirin.

Enfeksiyonun lokalizasyonuna bağlı olarak, çocuklarda lacunar, parankimal (foliküler) ve lacunar-parankimal (karışık, total) tonsillit ayırt edilir. Lacunar bademcik iltihaplı değişiklikler kriptlerde lokalize edilir: genişlemiş, irin ve kaslı kütleler ile doldurulur; epitel lakuna gevşek, inceltilmiş, bazen ülsere. Bademcik parankimindeki çocuklarda foliküler bademcik iltihabı, küçük subepitelyal yerleşimli apseller düzenleyerek, darı tanelerini andırır. Lenfoid dokuya toplam hasar ile bademcikler, endoskopik ve ekzotoksinleri serbest bırakan, irin, kasis, detritus, mikrobiyal kitleler ile dolu bir sünger şeklini alırlar.

Lenfoid dokuda patolojik değişiklikler göz önüne alındığında, bademcikler kırışma neden bağ dokusu lymphadenoid lifli değiştirildiği bir bademcik hacmindeki artış, ve atrofik bademcik iltihabı, karakterize çocuklarda hipertrofik bademcik iltihabı, ayırt eder.

Çocuklarda tonsillit belirtileri

Çocuğun bademcik iltihabının dışında, boğazda orta derecede ağrı, kötü nefes, obsesif bir kuru öksürük, subfebril bir durum, terleme, halsizlik ve yorgunluk rahatsız olur. Bazı çocuklarda, bademcik iltihabı, bademciklerde yanma, kuruluk ve boğazda yabancı cisim hissi ile sınırlıdır. ağız boşluğu içinde lacunae öksürük güçlü saldırıları çürük kokusu olan peynir kütlesi tahsis edilebilir ile. Çocuklarda bademcik iltihabı şeklini dekompanse zaman yukarıdaki belirtilerin yanı sıra, artralji, bilek ve diz eklemlerinde göbeğinde nefes darlığı, ağrı görülür.

Çocuklarda kronik tonsillit alevlenmeleri genellikle yılda 2-3 kez görülür ve belirgin anjina şeklinde ortaya çıkar. Böylece boğazda (özellikle yutma, esneme), ateşli vücut ısısı, titreme, baş ağrısı, lenf nodlarında bir artış ve ağrı, güçlü bir ağrı vardır. Genellikle çocuklarda bademcik iltihabı olduğunda karın, mide bulantısı, kusma, kasılma ağrıları vardır.

Çocuklarda tekrarlayan tonsillit ile böyle çocuğun ölümüne neden olabilir paratonsillar ve retrofarengeal apsesi, tonzilogenny sepsis gibi ciddi komplikasyonlar içermektedir. devre dışı bırakma sonuçları ile şiddetli sistemik komplikasyonlar otoimmün süreçler (romatizma, artrit, hemorajik vaskülit, glomerulonefrit), (kazanılmış kalp hastalığı, enfektif endokardit, miyokardit, miyokardiyal) kalp hastalığı, bronkopulmoner hastalığı (tekrarlayan pnömoni, bronşektazi) çıkıntı, Ray ve diğ. egzama, sedef, polimorfik eritem: çocuklarda bademcik bir cilt bozukluklarının sayısı ile ilişkili olabilir ile.

Çocuklarda tonsillit teşhisi

Kronik bademcik iltihabının tanısı, anamnez toplanması, çocuğun bir çocuk doktoru tarafından muayene edilmesi ve bir çocuk kulak burun boğaz uzmanı, enstrümantal ve laboratuar muayenesinden önce gelir.

Faringoskopi yapılırken palatine kemerlerdeki inflamatuar değişiklikler bulunur; pürülan içerikler (tıpalar, sıvı, kasık şeklinde) ile doldurulmuş gevşek büyütülmüş bademcikler. Bir düğme prob yardımı ile, lakuna derinliği, yapışma ve yapışmaların varlığı belirlenir. Servikal lenf nodlarında palpasyon olduğunda bölgesel lenfadenit tespit edilir.

Laboratuvar tetkik aşamasında, kan ve idrarın klinik analizi, materyalin farensten floradan bakılması, C-reaktif proteinin ve ASL-O'nun belirlenmesi gerçekleştirilir.

Kronik tonsillitin dekompanse formunun çocuklara bir çocuk romatoloğu, bir çocuk kardiyoloğu, bir çocuk nefroloğu danışılması gerekir.

Oral kavitedeki diğer enfeksiyon odaklarını dışlamak için, çocuk bir dişhekimi tarafından muayene edilmelidir. Çocuklarda tonsillit, kronik farenjit, bademciklerin tüberkülozu ile ayırıcı tanı gerektirir.

Çocuklarda tonsillit tedavisi

dikkate mikroflorası (aminopenisilinle, sefalosporinler, makrolidler), antisens ilaçlar, vitaminler ve immünomodülatörler hassasiyetini alarak antibiyotik: Kronik bademcik çocuğun alevlenme sırasında diyet, ilaç tedavisi tutumlu yatak istirahati atanır.

Lokal tedavi yıkama boşluklar bademcik antiseptikler (p-set iodinol, klorheksidin chlorophyllipt) bademcik ve yutak, p-Lugol rami, fukortsinom arka duvarı işlenmesini; antiseptik çözeltiler ve bitkisel kaynatma ile düzenli durulama; inhalasyon, antiseptik aerosollerin püskürtülmesi ve tabletlerin antimikrobiyal etki ile emilmesi. Çocuklarda en yaygın olarak kullanılan mikrodalga tedavisi, fonoforez, UFO, UHF, lazer tedavisi bademcik iltihabı tedavisinde fiziksel metotlar arasında. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisi bir homeopatik doktorun katılımı ile gerçekleştirilebilir.

Sık sık tekrarlanan anjina ile birlikte çocuklarda bademcik iltihabının oluşması ile birlikte tonsillektomi yapılmasına da karar verilmiştir. Çocuklarda bademcik iltihabı tedavisinde alternatif (kuzgun) yöntemler lazer lakotomotomi, kriyoterapidir. Paratonsillar apse organizasyonunda otopsi yapılır.

Anti-tedavi tutun vitamini terapisi, alıcı immunomodulatörler, alerjen ürünleri, bir deniz ikliminde kaplıca tedavisi dahil çocuklarda bademcik iltihabı alevlenmesi, önlenmesi için gereklidir.

Çocuklarda tonsillitin prognozu ve önlenmesi

Çocuklarda bademcik iltihabı tedavi kriterleri, 2 yıllık tedaviden sonraki 5 yıl içinde alevlenmelerin yokluğudur. Tüm önleyici ve anti-nüks önlemleri uygularken, alevlenmelerin sayısını en aza indirmek ve komplikasyonları önlemek mümkündür. Sık anjina ve metatonziller hastalıkların gelişimi ile, tahmin daha az elverişlidir.

Çocuklarda bademcik iltihabının önlenmesine yönelik önlemler arasında sertleşme, bağışıklığın güçlendirilmesi, ağız boşluğunun yıkanması, aşırı soğutmanın yok edilmesi ve bulaşıcı hastalarla temas yer alır. Kronik bademcik iltihabı olan çocuklar bir kulak burun boğazının gözetimi altında olmalı ve ovaryan dönemde antiretroviral tedavi uygulanmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Klorofililpt ile boğaz ve ağız nasıl durulanır

Klorofililtil, doğal bir antibakteriyel ve antifungal etkiye sahip olan doğal kaynaklı bir tıbbi üründür. Okaliptüs bazlı bir kompozisyon hazırlayın - geniş bir etki spektrumunun güçlü bir doğal anti-enflamatuar ajanı olan en popüler tıbbi bitkilerden biri.

Boğaz için fosforflor

Mumlify - modern anneler için uygulamaTuz çözeltisi kullanan var mı? Bunu nasıl yapmalı? Su ile karıştırılmalı mı? Önceden ısıtmak? Ya da hazır bir çözüm mü? Birisi aptal bir soru gibi görünüyorsa Saygılarımla))) sadece internette cevap bulamadı)))