Loading

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı kurtulmak için nasıl

Ana sayfa »Tonsillit» Sonsuza kadar kronik tonsillit kurtulmak nasıl

Kronik tonsilliti bir kez nasıl tedavi edebilirsin?

Kronik bademcik iltihabının nasıl ve ne şekilde tedavi edileceğine dair bir fikre sahip olmak için, ne tür bir hastalık olduğunu, neye sebep olduğunu ve hangi önlemlerin alınması gerektiğini anlamak gerekir. Hastalık oldukça yaygındır ve orofarinkste bulunan bademciklerde ortaya çıkan aktif bir inflamatuar süreçtir.

Toplamda bir kişinin 6 bademciği vardır:

Bademcik iltihabı gelince, bademcik iltihabı var. Ve hastalığın iki şekli vardır:

Tüm yaş kategorilerine sahip kişiler bademcik iltihabı hastalığına yakalanırlar, ancak çocuklar çoğunlukla bunlardan etkilenirler. Bakteriyel enfeksiyon bademciklerine nüfuz ederken, koruyucu özellikleri azalırken, bademciklerin boyutu önemli ölçüde artar, bu da onların içinde aktif bir inflamatuar sürecin varlığını gösterir.

Kronik bademcik iltihabı vücut için belirli bir tehlikedir ve bunu bir zaman bombası prensibi ile etkiler. Aslında hastalık kronik akut formundan aktığı zaman, vücutta inatçı enfeksiyon mevcut olduğu, ve bu bağışıklık sistemi aşamalı olarak zayıflaması ve solunum yolu enfeksiyonları meydana katkıda bulunur.

Sıklıkla, bademciklerdeki önemli bir artışla, nefes alma, yutma ve sesin deforme süreci bozulabilir. Doğası ve semptomları hastalıkta anjinaya çok benzemektedir. Her ne kadar bu iki hastalık bazı farklılıklar göstermektedir.

Bademcik iltihabı başlangıcı ve seyri

Bir enfeksiyon bademcikler içine girdiğinde, bağışıklık sistemi hemen hücresel düzeyde ajanları tanır. İmmün hücreler - makrofajlar, enfeksiyonu yok etmek için gönderilir. Fakat maalesef, bedenin bununla başa çıkamaması, her zaman sadece bu savaşın gerçekleştiği lenfatik doku yeterli zaman olmadığı için değildir. Daha sonra akut tonsillit gelişmeye başlar. Hastalığın kronik bir forma akması, bir kural olarak, aktarılan anjinadan sonra ortaya çıkar. Aynı zamanda, inflamatuar sürecin yavaşlaması yoktur ve hastalık yavaş yavaş kronik bir forma dönüşür.

Bir akut atak sırasında hem akut hem de kronik tonsillit benzer bir semptomatolojiye sahiptir. Hemen hemen her durumda boğaz bakıldığında yapım ağzından, bademcikler üzerinde beyaz bir plak birikimi olarak sevimsiz oluşumlar görünüm tuhaf koku hareketleri yutma sırasında bir bademcikler boyutunda belirgin bir artış dokuya ufalanırlığını, ağrı görünümünü gözlemleyebiliriz. Sıklıkla, özellikle çocuklarda, boyundaki lenf düğümleri artar.

Kronik tonsillit tedavisi

Bir kez ve her şeyden önce bademcik iltihabından kurtulmak için, buna yönelik terapötik önlemlerin alınması planlanmaktadır. Bu sürecin oldukça zor olduğu unutulmamalıdır.

En iyi seçenek, hastalığı akut bir şekilde tedavi edip, hastalığın ilerleyişini ve bunun kronik olarak akmasına izin vermemenizdir. Çoğu zaman, anjinin nedeni, toksinleri salgılayan ve en olumsuz etkilere yol açan bir mikroorganizma olan beta-hemolitik streptokok enfeksiyonudır.

Hemen her vakada tonsillit tedavisi antibiyotik kullanımını içerir. Boğazda ağrı oluşumu gibi bademcik iltihabının ilk belirtilerinde, vücut sıcaklığındaki artış ve vücudun genel zehirlenmesinin tezahürü, doktora yapılan ziyareti geciktirmez. Ve randevu alırken, önerilen tedavi planına sıkı sıkıya bağlı kalınmalıdır.

angina konservatif antibakteriyel tedavi antibiyotikler penisilin grubu, hem de makrolid ve sefalosporinler kullanılmasını içerir. Buna ek olarak, aynı zamanda pastiller, aerosoller olarak antiseptik maruz lokal uygulamaya atanmış, otlar, soda ve benzeri çözeltilerinin boğaz decoctions gargaralar.

Çoğu zaman, hastalar yatak istirahatine uymak zorundadır. Organizmanın tedavi kompleksi içine zehirlenmesini nötralize etmek için, çay, süt ve tıbbi et suyu şeklinde sıcak içeceklerin eklenmesi gerekmektedir.

Ayrıca, rahatsız edici bademcikler yiyecek ve içecekleri dışlayan diyet tedavisi tavsiye edilir. Bu 38 ° C'yi aştığında sıcaklığı düşürmek için, non-steroidal antienflamatuar ilaçlar verilir: "Nimesulid" "İbuprofen" "Parasetamol" "Tsitramon" ve Alerjik reaksiyonlar meydana geldiğinde, Suprastin, Lorano, Citrine, Loratadin ve diğerleri gibi antihistaminikler reçete edilebilir.

Kronik bademcik iltihabı akut formdaki hastalıktan çok daha uzun süre tedavi edilir. Hastalığın kendisi, zaman zaman ortaya çıkan ara sıra alevlenmelerle uzun süreli bir seyir ile karakterizedir. Tedavi süreci, formun tanımı ve hastalığın ihmal derecesi temelinde, geliştirilen taktiklere göre gerçekleştirilir.

Bıldırcınların doğrudan etkisi ile tüm ağız boşluğu ve nazofarenks etkilenir. Bu tür hastalara reçete edilen diyete uymanın yanı sıra doğru günlük rutini organize etmek ve gözlemlemek için uzun bir süre tavsiye edilir. Remisyon sırasında çok faydalı olacak, sanatoryuma bir gezi olacaktır.

Tıbbi önlemler sadece hastalığın alevlenme dönemlerinde yapılır. Bademciklerin önemli işlevleri yerine getiren ve bağışıklık sisteminin etkinliğine aktif olarak katılan bir organ olduğu düşünüldüğünde, problemi çözmenin işlevsel bir yolu son derece nadir durumlarda başvurulmaktadır. Kronik tonsillitte, alevlenme durumunda konservatif tedavi kullanılır. Benzer şekilde antibiyotikler reçete edilir, alerjik organizmanın çıkarılması, boğazın yıkanması ve nazofaringeal bölgenin yıkanmasıdır. Topikal uygulama hazırlıkları olarak, immün sistemi uyarıcı ve bağışıklık düzenleyici ilaçların atanmasının uygun olduğu düşünülmektedir.

Onların yardımı ile, hastalığın etken maddesiyle mücadele etmeyi amaçlayan daha fazla antikor üretmek mümkündür.

Bir temizleyici lavman veya laksatifler ile olası alerjilerin tezahürlerini çıkarmanın yanı sıra çeşitli türde sorbentler alarak çıkarın. Bu durumda, bir doktor konsültasyonu zorunludur.

Oldukça iyi olan bu gibi manipülasyon, badem oluklarının yıkanması ve ardından ilaçların içine girmesi ile gösterilmiştir. Bu prosedür sadece KBB doktoruyla konuşan bir otorinolarynolog tarafından yapılmalıdır.

Buna ek olarak, daha hızlı sonuçlar elde etmek için bu tür manyetik rezonans terapi, lazer tedavisi, UV ışınlaması, UHF ve elektroforez olarak popülerlik fizyoterapi teknikleri kazandı. Novocain abluka eylemi ve manuel tedavi kullanımı ile fark edilebilir bir etki elde edilebilir.

Konuyla ilgili sonuç

Bademciklerin çıkarılması, bu organların çalışmayı bıraktığı veya temel amaçlarını yeterince yerine getirmediği durumlarda gerçekleştirilir.

Operasyon her zaman tam olarak yapılmaz, bazı durumlarda bademciklerin kısmen uzaklaştırılmasına izin verilir. Her zamanki operasyona ek olarak, şimdiki aşamada, kriyodestrit, lazer ve ultrason ile düzeltme gibi yöntemler popüler hale gelmiştir.

Bugün başarı ile, ve bitkisel ürünleri, yüksek verimliliğini oldukça iyi gösteren. En modern teknolojilerin yardımıyla ve aktif doğal bileşenler temelinde üretilirler. Örnek olarak, "Tonzipret" ismine sahip bir ilaç gösterilebilir. Etkisi anti-inflamatuar etki ve bağışıklığın uyarılmasına dayanmaktadır. İlaç antiseptik, antiviral ve antioksidan etkileri vardır. Bu ortamda, maddeler, ortak uygulamalarının ayrı ayrı olduğundan çok daha etkili bir şekilde birleştirilir.

Özellikle hastalığın erken evrelerinde kronik bademcik iltihabının önlenmesine başvurursanız, tamamen iyileşme bademcik iltihabı mümkündür.

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı tedavi etmek mümkün mü?

cevaplar:

kiz kizlyar

Halk ilaçları SÜPER. Bir pamuklu yünü bir sopayla sarın, düzeltin, böylece boğazda çıkmaz. Saf havacılık gazyağı ve zamana daldınız! Üç kez bademcik iltihabı unuttum.

Piratochka

Kronik tonsillit tedavisi

Snezana

Alkolde homeopatik damlalar vardır, ayrıca bağışıklık arttırılmalıdır.

Sergey Golovach

Her şeyden önce bademcik iltihabı ve ona karşı verilen savaşta S. Fisyuk'un Kronik Tonsillit: Kazanma Bilimi: Tam Kılavuz kitabında buldum.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı kurtulmak için nasıl?

cevaplar:

galip

Sık sık görülen bademcik iltihabı semptomları, özellikle yutulduğunda, sürekli baş ağrısında, ateşte boğaz ağrısıdır. Komplikasyonları önlemek için, hasta yatak istirahatine uymalıdır, sıcak olmayan, çoğunlukla sıvı yiyecek olmalıdır, çok fazla içtiğinizden emin olun (maden suyu ve limonlu çay).

vladislava vitkovskaya

Limon suyuna bir yemek kaşığı şeker yemek kaşığı ve günde üç kez ve bademcik iyileşene ile karıştırılır ve bağışıklık sistemini güçlendirir. genel olarak çoğu kez o zaman, boğaz durulayın sarımsak 5 diş almak zorunda ve- üvey anne ya da boğazlarını durulama - otlar annenin kaynatma iç., Doğramak adaçayı 2 çorba kaşığı ekleyin, serin, 15 dakika boyunca su banyosunda ısrar ve günde 0.25 fincan 3 süreleri veya ağzınızı çalkalayın için kaynar su bir litre dökün, yine de badem ve sarımsak suyu ile yağlanır, küçük bir şey (propolis ile tekrar edebilirsiniz acı çekmek) etkisi beklemeyecek! pancar suyu unutmayın, onlar gargara ve burun içine gömmek, tuzlu su ile her sabah burun durulama ve aloe, Kalanchoe suyu kullanın edebilir, köknar yağı sonra onlara boyun parlatmak ve bir yün atkı kravat edilir. Ve eğer bir öksürük eşlik ederse, o zaman gece sütü ve 3-4 yemek kaşığı votka içilir!

Kronik tonsillit kurtulmak için nasıl

Kronik bademcik iltihabı tehlikeli bir hastalık olarak kabul edilmez, ancak poliartrit, böbrek hastalığı veya nörodermatit gibi hastalıklara yol açan ciddi komplikasyonlar riski taşır. Ameliyat belirtilmezse konservatif tedavi yapılmalıdır.

Bademcik iltihabı nasıl

Tonsillit, hem yetişkinleri hem de 5 yaşından büyük çocukları etkileyen çok yaygın bir hastalıktır. Bu hastalığın maksimum sayısı sonbahar-kış döneminde kayıtlıdır, hem akut bademcik iltihabı hem de kronik alevlenmeler yaygındır. Bademcik iltihabı nedir, semptomatolojisi nedir, bademcik iltihabını tedavi edip edemeyeceğimiz ve bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğimiz, bu yazıda konuşacağız. Yani...

Tonsillit nedir ve nedenleri

akut ya da kronik bir hastalık enfeksiyon ve alerjik doğası bademcik dokusuna etki olduğu için terim "tonsilit" anlamına gelir. tanımdan görülebileceği gibi, hastalığın nedeni - Enfeksiyon: Çoğu durumda uyarıcı akut tonsilit bir β-hemolitik streptokok ve bademcik yüzeyi ile hastalığın kronik formda zelenyaschy ve hemolitik streptokok, Staphylococcus aureus olduğu, bunlar arasında, patojen mikroorganizmaları birkaç tür ekti enterokok, adenovirüsler, aynı zamanda ağız boşluğu fırsatçı patojen olmayan bitki.

(- boğaz alan genel ve lokal) bir süper-kışkırtan akut bademcik ana faktör durumunda. bir bütün olarak organizmanın önemi bağışıklık durumuna olmayan kronik şekli olarak: sık sık komşu kronik enfeksiyon odakları (çürükleri, sinüzit) ile bademcikler enfeksiyonun yayılması ortaya çıkar ve, aynı zamanda, ağız boşluğu patojenik bitki aktivasyonuna - azaltılmış basınç altında bu nedenler tam mümkündür bir kişinin bağışıklık durumu. Ayrıca kronik tonsillit başlıca nedensel faktörlerden biri hastalığın sık akut formlarını düşündü. Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan diğer faktörler şunlardır:

 • ortam sıcaklığındaki keskin değişimler (geçiş sırasında, örneğin, dondan sıcak bir odaya);
 • kötü alışkanlıklar, özellikle sigara;
 • Düşük hava nemi;
 • Tozlu, gazlı odalarda uzun süreli sık karşılaşma.

sınıflandırma

Yukarıda söylendiği gibi, bademcik iltihabı genellikle akut ve kronik olmak üzere 2 forma ayrılır. Akut tonsillit (veya bademcik iltihabı) da farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Ana olanlar:

Kronik tonsillitin ana klinik formları şunlardır:

 • kompanse (aslında - bademcikler enfeksiyonunun uyuşuk kronik odakları, sadece ara sıra alevlenmeler, vücudun bir kısmından tepki yoktur);
 • subcompensated (bir bütün olarak vücudun genel reaktivitesi azalır, sık hafif alevlenme vardır);
 • astım (genellikle zordur oluşan alevlenmeler, lokal ve enfeksiyöz ve alerjik hastalıkların (eklemlerin romatizmal kalp bozukluğu, böbrek) tonzilogennye genel komplikasyonlar (paratonzillit, tonsil sepsis sendromu kardiotonzillyarny).

Başka bir sınıflandırmaya göre, kronik bademcik iltihabı 2 biçime sahiptir:

 • basit (yalnızca lokal semptomlar, hastanın subjektif şikayetleri ve hastalığın nesnel bulguları, sık alevlenmeler ya da onlar olmadan ortaya çıkan hastalık vakaları);
 • veri bu farklı şekillerde ifade edilebilir, çünkü) olanağına 2 derece ayırt içi değişimlere paralel olarak (toksik ve alerjik semptomlar sendromu tonzillokardialny intoksikasyon tonzillogennoy, genel (düşük dereceli ateş ihlal eder.

Tonsillit belirtileri

açıkça tanımlanmış ortak bir zehirlenme sendromu, akut oluşması ile tanımlanan akut bademcik: Bir hasta 39-40 ° C vücut sıcaklığı yükseltilir, eklem ve kas keskin bir zayıflığı, titreme, terleme, ağrı veya ağrı azalır veya tamamen iştah kaybı vardır. Hasta boğaz ağrısı görünümünü notları aynı zamanda veya hemen semptomlarının başlamasından sonra, yoğunluğu giderek artar. Ağrı hastalığın pik ifade anda, onlar yutma ve gece gündüz hem endişe, uyku izin verilmez müdahale. lenfatik sistem boğaz ve morbidite bölgesel (perednesheynyh ve çene) lenf düğümlerinde artışa inflamasyon tepki verir.

Kronik bademcik iltihabı sürekli değişen remisyon ve alevlenme dönemleriyle karakterizedir. Hastalığın kompanse ve subcompensated formunun remisyonu sırasında, hastaların durumu tatmin edicidir, pratik olarak şikayette bulunmazlar. Çoğu zaman, yutulduğunda, öksürdüğünde boğazda bir rahatsızlık hissi, sabit bir subfebril koşulla (sıcaklıkta hafif bir artış - genellikle 37.1-37.3 ºC'ye kadar) bozulurlar. Teşhisin bu aşamasında, öncelikle boğazın görsel muayenesi, özellikle bademcikler olmak üzere tanı koyulur. Dekompanse edilen bademcik iltihabı ile, hastaların durumu alevlenmeler arasındaki dönemde bile acı çeker - bunun şiddeti genellikle tonsillit komplikasyonlarından kaynaklanır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonlarının veya bağışıklıktaki azalmanın neden olduğu diğer hastalıkların arka planına karşı, kronik bademcik iltihabı aşaması alevlenme aşaması ile değiştirilir:

 • vücut ısısı ortalama 38 ° C'ye çıkar;
 • Vücudun zehirlenme belirtileri vardır - zayıflık, uyuşukluk, yorgunluk, çarpıntı, terleme;
 • yabancı cisim, rahatsızlık hissi, boğaz ağrısı, genellikle orta şiddette;
 • iltihaplı bademciklerin salgısı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur.

Kronik tonsillit alevlenme belirtileri biçiminin akut tezahürleri benzer, ancak ilk klinik tablosu, bir kural olarak, bu nedenle belirgin değildir ve hastanın durumu değil keskin ihlal, ancak aşırıya kaçmadan söylenir.

komplikasyonlar

Çok sayıda tonsillit komplikasyonları yaygındır:

 • akut romatizmal ateş;
 • poststreptokokkal endokardit;
 • poststreptokokal glomerülonefrit.

Kronik bademcik iltihabı ile ilişkili hastalıklar da şunlardır:

 • kollajenozlar (sistemik lupus eritematoz (SLE), dermatomiyozit, skleroderma, nodüler periarterit);
 • hipertiroidizm;
 • cilt hastalıkları (polimorfik eksüdatif eritem, egzama, sedef hastalığı);
 • periferik sinirlerin hastalıkları (radikülit, pleksit);
 • trombositopenik purpura;
 • hemorajik vaskülit.

tanılama

Akut tonsillit tanısı zor değildir. Hastalık ve yaşam anamnezi düşünüldüğünde doktor hasta şikayetleri temelinde hastalıktan şüphelenir. Teşhisi doğrulamak için uzman farryngoscopy (orofarenksin muayenesi) yapacak ve gerekirse diğer bazı ek muayene yöntemlerini atayacaktır. Faringoskopi ile bir veya iki palatine bademcik genişlemiş, keskin ödem, parlak hiperemiktir. akut tonsillit şeklinde bağlı olarak, mukozal irin dolu boşluklar görüntülendi olabilir sayısız irinli folikülleri kanama, renk kirli yeşil veya gri yağmalıyor. lökositler (lökositoz) vites lökosit kalan sayısının artırılması, yani bakteriyel enfeksiyonların, genel kan analizi göstermektedir işaretleri, içinde, (40-50 mm / h kadar bazı durumlarda) eritrosit sedimentasyon oranı artmıştır. Patojenin türünü belirlemek için, hastaya sonraki bakteriyolojik inceleme ile boğazdan bir smear reçete edilir. Faringoskopicheskaya kronik tonsillit akut alevlenmesi resim ve çok benzer, bu yüzden hastalığın kronik formu remisyonda teşhis etmek önerilir. Aşağıda listelenen işaretlerin 2 veya daha fazlasının varlığı, kronik tonsillit teşhisini doğrulamaktadır:

 • palatine arkın kenarları hiperemiktir ve bir rulo ile kalınlaştırılmıştır;
 • palatine kemer ve palatine bademcikler arasında skatrisyel yapışıklıklar vardır;
 • Palatine bademcikler sikatrisyel değişiklikler ile, boyut olarak, gevşek, sıkıştırılmış;
 • bademciklerin lakunalarında - sıvı pus veya kaslı-pürülan kitleler;
 • anterior ve / veya submandibular lenf düğümleri büyütüldü.

Kronik bademcik tam kan sayımı tanısı için aynı derecede önemli ve orofarinksteki alınan smear bakteriyolojik muayene (bakteriyel iltihap alevlenmesi belirtileri gösteriyor sırasında, remisyon değişiklik yok hiç olabilir).

Bademcik iltihabı tedavisi

Çoğu vakada akut tonsillit, bir hastanın enfeksiyöz bir hastanede yatışını gerektirir. Bu hastalığın tedavisi bir doktor tarafından yapılmalıdır - kendi kendine tedavi kabul edilemez! Akut tonsillit veya anjinalı bir hasta gösterilir:

 • Çünkü hastalık çok bulaşıcıdır - bulaşıcı bir hastane kutusundaki çevredeki izolasyon ya da tedavi evde yapılırsa, o zaman ayrı bir odada;
 • hastalığın akut bir dönemi için yatak istirahati;
 • koruyucu diyet, bol sıcak içecek;
 • antibiyotik tedavisitonsillitin antibiyotiklerle tedavisi mutlaka bir kurs tarafından gerçekleştirilir - ilaç vücut ısısının normalleşmesinden 3-5 gün sonra iptal edilir; tipik olarak, penisilinler (Flemoklav, Amoksiklav), makrolidler (eritromisin, azitromisin)) ile korunmaktadır sefalosporinler (Cefodox sefiksim) gruplarından bir geniş spektrumlu bir antibiyotik kullanır;
 • lokal antibiyotik tedavisi - bu durumda en etkili olanı Bioparox;
 • analjezik (ağrı kesici) ve anti lolipop (neo-anjin Dekatilen, Trachisan) ve spreyler (Tantum verde Tera Grip, Givalex, Ingalipt ve diğerleri);
 • antiseptik çözeltileri ile durulama (Klorofil alkol, Furacilin, Klorheksidin);
 • bademciklerin antiseptiklerle tedavisi (Lugol solüsyonu, Klorofililpt yağ çözeltisi);
 • bademciklerin belirgin ödemi olan antihistaminler (Loratadin, Cetrin vb.);
 • 38.5-39 ºº üzerinde sıcaklık artışı ile antipiretikler (Ibuprofen, Parasetamol);
 • Lenfadenit ile lenf nodu alanında Dimexide ve anti-inflamatuar bileşenleri ile sıkıştırın.

Bademcik iltihabında inhalasyonlar yeterince etkili değildir, bu nedenle bir doktor tarafından nadiren reçete edilir. Kronik bademcik iltihabı tedavisinin taktikleri, biçimi ile belirlenir - tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir. Hastalığın basit bir formu, ilaçlar ve fizyoterapi prosedürleri dahil, konservatif tedaviye tabidir. Yıl boyunca 2-3 kez tekrarlanan 10 gün boyunca kurslarla gerçekleştirilir. Üçlü tedavinin etkisi yoksa, bir tonsillektomi yapılır - bademciklerin uzaklaştırılması. 2 kurs konservatif tedavi beklenen etkisinin olmaması ile tavsiye hastalığın basit formda benzer rejimi, ancak tonsillektomi - Toksik ve alerjik adenoid 1. kademe birinci da konservatif tedavi formu. Hastalığın toksik-alerjik formunun ikinci aşamasında, konservatif tedavi mantıklı değildir - acil cerrahi tedavi önerilir. bademcik kronik enflamasyon tedavisinde önemli nokta kronik enfeksiyon odakları ve escalates.Put kendisine karşı diğer hastalıkların yeterli bir tedavi yöntemidir. Kronik tonsillit için en sık kullanılan ilaçlar şunlardır:

 • vücudun savunmasını geliştiren doğal "ilaçlar": gün rejimi, dengeli beslenme, sağlıklı uyku, düzenli fiziksel aktivite, tatil ve iklim faktörleri;
 • immünoloji ve aşıların düzelticileri (IRS-19, Ribomunil, Bronhomunal, Levamisol) - immünolog danıştıktan sonra;
 • vitaminler B, C, E, K;
 • hiposensitize edici ajanlar (antihistaminikler, kalsiyum preparatları, düşük alerjen dozları).

Yıkama Tonsiller yeniden ayarlanması boşluklar antiseptik çözeltiler (dioxidine, furatsilin), antibiyotikler (seftriakson), enzimler (Lidaza), antihistaminler ve immün uyarıcı maddeler yapmak için. Kronik tonsillit tedavisinde fizyoterapiye önemli bir rol verilmiştir:

 • UHF, submandibular bölgede lazer;
 • Bademcikler ve bölgesel lenf düğümleri alanında UV ışıması;
 • bir dioksidin, lizozim çözeltisi olan bir Hydrocortisone süspansiyonu kullanılarak ultrasonik aerosoller;
 • Ozokerit ve terapötik çamur lenf düğümleri alanında uygulama şeklinde.

Bu prosedürlerden herhangi biri ideal olarak 10-12-15 seansında yürütülmelidir. Yukarıda bahsedildiği gibi, konservatif tedavi yöntemlerinin etkisiz olması veya hastalığın şiddetli bir formunun olması durumunda, palatine bademciklerin çıkarılması için cerrahi bir operasyon - tonsillektomi gerçekleştirilmektedir. Operasyon sadece hastalığın sürekli remisyonu aşamasında ve kontrendikasyon yokluğunda gerçekleştirilir. Mutlak kontrendikasyonlar şunlardır:

 • şiddetli ketonüri ile diabetes mellitus;
 • pulmoner tüberküloz - açık bir form;
 • disease-ІІІ derecesinin kronik kalp yetmezliği fenomeni ile kalp hastalığı;
 • yüksek derecede böbrek yetmezliği;
 • hematopoiez sistemi hastalıkları, hemorajik diyatezi (hemofili) ile birlikte.
 • çürük;
 • akut inflamatuar hastalıklar;
 • geç gestasyon;
 • adet görme.

Ameliyattan sonra, hasta hastane ortamında 4-5 gün tedavi edilir, ek olarak, sonraki 3 hafta içinde fiziksel aktivite kontrendikedir.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir ve ondan kurtulmak için nasıl

Kronik bademcik iltihabı komplikasyon olmaksızın nasıl tedavi edilir, bu otoimmün patolojiden muzdarip olan her hastanın kendine sorduğu bir sorudur. Hastalığın kronik bir formuna sahip insanlar, hastalığın tüm semptomlarını ortadan kaldırmanın son derece zor olduğu için sürekli bir kısır döngü içinde gittiklerini hissederler. Hastalık kapsamlı bir şekilde tedavi edilir, ancak bademcik iltihabının ilk belirtileri görülür görülmez zamanında doktora başvurmak gerekir.

Kronik tonsillit için terapötik önlemler

Nasıl bademcik iltihabı tedavi, nitelikli bir doktor açıklığa kavuşturmak daha iyidir. Vücuttaki boğaz ağrısı ve halsizlik, hafif bir hipotermiye ve hatta fazladan yenilmiş bir dondurmaya neden olabilir. Sorun, patolojinin semptomlarının düzenli aralıklarla tekrarlanmasıdır. Yani, hastanın işaretlerin uzun süre kalmasını önlemek için çaba göstermesi gerekir. Hastanın tedaviye zamanında başlaması halinde evde olası tedavi.

Kronik bademcik iltihabından nasıl kurtulacağının kesin olarak anlaşılması için, iltihaplanma sürecinin nedenleri ile etiyolojinin kurulması gerekmektedir.

Bu türün kronik hastalığı enfeksiyöz alerjiktir. Yani, bu faktörler vücudun temel koruyucu unsurlarını etkiler - gökyüzünde bademcikler. Zararlı ajanların yok edilmesiyle uğraşan kişi için gerekli olan tüm antikorlar üretilir.
Bademcikler provoke inflamasyonu olabilir:

 • enterokok;
 • andenovirus;
 • streptokoklar;
 • mantar mikroorganizmaları;
 • diğer patojenik ajanlar.

Sinüzit, çürük veya sinüzit gibi çeşitli hastalıklar da kronik bir aşamada iyileşmek neredeyse imkansız olan bademcik iltihabının gelişmesine neden olabilir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabının doğrudan tedavi edilip edilmeyeceği doğrudan tıbbi prosedürlerin güncelliğine bağlıdır. Bakterileri olan virüsler, soğuk havalarda aktif olarak çoğalmaya başlarlar, bu nedenle hastalığın en fazla sayıda sayısı, kış döneminde ve aynı zamanda erken ağırlık veya geç sonbaharda ortaya çıkar. Bu bağlamda, bademcik iltihabına eğilimli hastalar için hava sıcaklığında ve hipotermide keskin bir düşüş oldukça tehlikelidir.

Eğer doktor kronik bademcik iltihabı teşhisi konduysa, paniğe gerek yoktur. Uzun süreli ve başarısız tedavinin yanı sıra sıklıkla tekrar eden semptomlar, hastaları bademciklerin çıkarılması için bir operasyona zorlar. Unutulmamalıdır ki, cerrahi, kronik bademcik iltihabını sonsuza dek tedavi etmenin tek yolu değildir. Çoğu cerrah sadece aşırı derecede ihmal edilmiş vakalarda cerrahiyi tavsiye eder. Her halükarda, kendi sağlığınızı korumak için çaba sarfetmeniz gerekir.

İlaçlar istenen etkiyi yaratmadığında, bazı hastalar sedef hastalığı belirtileriyle baş etmek için geleneksel tıbbı kullanırlar. Bu nedenle, sonsuza kadar anginadan nasıl kurtulacağına dair soruya cevap vermek, gargara için bazı formülasyonlara dikkat etmektir.

Bademcik iltihabı tedavisi için halk tarifleri

Geleneksel tıbbın yardımıyla bademcik iltihabı belirtilerini ortadan kaldırmak için birkaç etkili yol vardır.

 1. Yüz milyonlarca alkolde,% 70'i 10 gram propolis ile seyreltilir. Daha sonra kompozisyon bir hafta için ayarlanır. Bu süre sonunda tentür çay ve bal ile birlikte birkaç damla kullanılabilir. Doğal kökenli propolis çözünemez, çiğ çiğ. Bu, hastanın bağışıklık sistemini güçlendirmesine ve bademciklere düşen viral organizmalarla başa çıkmasına izin verecektir. Yedikten sonra propolis çiğnemek için tavsiye edilir. Seyreltilmemiş formda ham propolis ile haftanın seyri dört haftayı geçmemelidir.
 2. İltihaplı bademciklerin durulanması için sarımsak çözeltisi, üç diş sarımsak ve bir bardak sütden hazırlanır. Sarımsak kafaları ezilir ve kaynatılmış soğuk sıvı ile dökülür. Bütün bunlar gazlı bez ile süzüldü ve günde birkaç kez boğaz yıkar. Hastanın birkaç farklı durulama solüsyonu değiştirmesi durumunda en iyi sonuç alınacaktır. Yani, sarımsak bileşimi diğer tentürlerle birleştirilebilir. Örneğin, papatya ve adaçayı içeren bir alkol çözeltisi, ertesi gün sarımsak karışımının durulandıktan sonra kullanılabilir.
 3. Geleneksel şifacılar, karanfilleri kullanarak bademcik iltihabı ile baş edebileceğinizi iddia ediyorlar. Bu bitki lenfatik sistemi ve özellikle de enfekte olan boğazı temizleyebilir. Bezelye yarım saat kadar kaynar suda oyulur. Daha sonra sıcak bir biçimde elde edilen karışım, yemekten hemen sonra alınabilir. Doğru ve zamanında uygulama ile böyle bir reçete, boğaz ağrısı belirtilerini sonsuza dek ortadan kaldıracaktır.

Geleneksel tıbbın istenen sonuca ulaşmasını sağlamak için kronik bademcik iltihabı tedavisi sırasında belirli kurallara uymak gerekir.

 • Bir kez aşırı soğutmayın.
 • Doğru beslenmeye, yani, lif takviyeli yiyecekler yiyin ve proteinli gıdalardan uzak durun.
 • Vücudu pasif ve aktif sigaralardan koruyun.
 • Yemekten sonra, ürün kalıntılarını bırakmamak ve bakterilerin çoğalmasını önlemek için ağzınızı yıkamalısınız.
 • Daha fazla sebze ve meyve yanı sıra doktor tarafından reçete edilen vitamin kompleksleri yemelisiniz.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirmek ve vücut için gerekli enerji rezervini korumak için dinlenerek doğru bir çalışma programı düzenlemek gerekir.

Kronik tonsillit kurtulmak için öneriler

Yıllarca bademcik iltihabı ile mücadele eden hemen her hasta, hastalık belirtileriyle mücadele etmek için çok sayıda farklı yöntem denedi. Ve her biri terapötik yöntemine yaklaştı.

Hastalığın bir kısmı, ses titreşimleri olan ligamentlerin bir masajı yardımıyla patolojik süreçle başa çıkmıştır. Birçok doktor, bademcik iltihabını ortadan kaldırmanın başlıca yolu olarak masaj prosedürlerini önermektedir. Bu yöntem oldukça yaygın değildir, ancak oldukça etkili ve etkilidir. Boğazın masajını yapmak için kendi sesini doğru bir şekilde koymalısın. Başlangıç ​​için, bir boynun, boğaz bağlarının ve ön yüzün kaslarının gevşetilmesi gereklidir. Sonra otuz saniye boyunca "C" sesini telaffuz etmek gerekir. Yani, hasta rahat bir durumda olmalıdır. Prosedür birkaç kez tekrarlanır. Ekshalasyon sırasında, boğazda gerginliğin yanı sıra dilin pozisyonunda değişiklikler olmamalıdır. Prosedür sırasında, hava burun tarafından solunur ve nefesin kendisi midenin yardımıyla gerçekleştirilir. Boğaz için bu tür jimnastik vurma için birkaç kez birkaç dakika açık ve kapalı ağız ile tutulur.

Bademcik iltihabı ile soğuk inhalasyon uygulayarak başa çıkmak mümkündür. Bu prosedürü uygulamak için, herhangi bir doğal dokuya birkaç damla temel tıbbi yağ uygulamanız gerekir. Bu arada, hasta yağların buharlaşmasını solur. Prosedürü, işlem yapmaksızın, yani şişeden beş ila on dakika içinde teneffüs etmek mümkündür. Ek olarak, uçucu yağdan bir aroma lambası yapabilirsiniz. Dozaj ile kendi hislerinizi temel alarak belirlenmelidir. Ancak 15 metrelik kare başına 3 ila 6 damla eklemek tercih edilir. Aroma lambası ile inhalasyon iki ila üç saat süreyle yapılmalıdır.

Bu tür yöntemlerin yüksek etkinliğine rağmen, bir doktora gitmeden evde tedaviye başlanması tavsiye edilmez. Tüm gerekli prosedürlerle spesifik bir tedavi, tonsillit tipine bağlı olarak seçilecektir. Bu bakımdan, masajlar ve inhalasyonlar sadece testler yapıldıktan ve doğru bir teşhis yapıldıktan sonra gerçekleştirilebilir.

Halk ilaçlarına güvenmeyenler geleneksel tedaviye her zaman antibiyotikler ve kronik formda bademcik iltihabı ile başlayabilirler. Çok çeşitli ilaçlardan en uygun ve etkili olanı seçmek önemlidir. Bu kendi kendine ilaç öngörülemeyen olumsuz sonuçlar doğurabilir, çünkü bu katılan doktor tarafından yapılmalıdır.

Kronik tonsillit ortadan kaldırmak zordur. Bunu yapmak için, tabletleme ajanlarını, fizyoterapi prosedürlerini ve boğaz ağrısının durulanmasını birleştiren kapsamlı bir iyileşme gerçekleştirilmelidir. Buna ek olarak, yukarıdaki yöntemlerin kullanılması tavsiye edilir. Herhangi bir terapi başlamadan önce ana şey bir doktora danışmaktır. Tüm önerilerin doğru ve tam kullanımı ile, cerrahların müdahalesi olmadan kronik bademcik iltihabı ortadan kaldırılması mümkündür.

Hastalığın nedenleri ve kronik tonsillitin tedavisi için gerekli yöntemler

Kronik bir hastalığı sonsuza dek tedavi etmek için, vücudun koruyucu işlevlerine dikkat etmek gerekir. Günlük diyet vitaminler, mineraller ile zenginleştirilmelidir.

Başlangıç ​​olarak, ağız ve boğazı sterilize etmeniz gerekir. Sık anjinanın nedenleri sadece girilen enfeksiyonlara ve hipotermiye değil, aynı zamanda çürük, stomatit veya pulpitis gibi çeşitli diş hastalıklarında da gizlenebilir.

Böylece, doktor hastayla birlikte provoke edici bir faktör arayışını daraltmalıdır. Ek olarak, bademcik iltihabı, diyabet veya böbrek yetmezliği tarafından tetiklenebilir. Bu nedenle, inflamatuar sürecin gerçek nedenini sadece çok sayıda farklı teşhis prosedürleri belirleyecektir. Muayene ve testlerin gerçekleştirilmesi sırasında, boğazın antiseptik solüsyonlarla yıkanması önerilir. Bir antiseptik olarak, sıradan kabartma tozu veya iyot kullanabilirsiniz. Boğaz ağrısı belirtilerini ortadan kaldırmak için zencefil kökü iyidir.

Kronik boğaz ağrısının ilk görünümünde, ağız boşluğu aşağıdaki bitkilerin şifreleriyle sulanmalıdır:

 • papatya;
 • adaçayı ve kadife çiçeği;
 • propolis ve diğer antiseptik otlar.

Kaynamış ılık su ile durulama bile olumlu bir etkiye sahip olabileceğine dikkat edilmelidir. Bir doktora gitmeden önce sağlığınıza zarar vermeyecek basit halk tarifleri kullanabilirsiniz.

İyileşme süreci yeterince uzun, ancak iltihapla başa çıkabilirsiniz. Bunu yapmak için bir sağlık görevlisine yardım için zaman ayırmanız ve randevularla tüm önerileri izlemeniz gerekir. Tonsillit - antibiyotik ilaçların tedavisinde etkilidir. Ayrıca, doktorlar, boğazın durulanması için formülasyonların yanı sıra immünomodülatörleri de atarlar. Masaj ve inhalasyon gibi halk tedavisi prosedürleri oldukça etkilidir. Kurs süresi ve dozu doktor tarafından belirlenir. Bir uzmanın onayı alınmadan hasta tedaviyi daha önce bırakmamalıdır.

Nasıl ve ne kadar çabuk bademcik iltihabı hızla tedavi edebilirsin?

Tonsillit, palatine bademcikler alanında ortaya çıkan kronik bir doğanın inflamatuar bir prosesidir. İnsan vücudunda bademcikler, bağışıklık savunmasının oluşumunda aktif rol alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilir.

En tehlikeli olanları çocukluktaki palatine bademcikler ve aktif çalışmaları güçlü bir bağışıklık sistemi oluşturmaya yardımcı olur. Birçok hasta, bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğini bilmek için faydalı olacaktır, insan vücudundaki gelişiminin nedenleri ve geleneksel tıp için en etkili tarifler nelerdir?

Hastalığın özellikleri

Göğüs iltihabı, bulaşıcı bir hastalıktır, bu bulgu, palatine bademcik iltihabıdır.

Bakteriyel bir enfeksiyon insan vücuduna girdiğinde bademciklerde iltihaplanma süreci başlar. Bu bağışıklık sürecinin inhibisyonuna neden olur ve sonuç bademcik iltihabıdır. Bazı durumlarda, uygun şekilde tedavi edilmediğinde ve çok yüksek sıcaklıklarda antipiretikler alınırken vücudun koruyucu fonksiyonlarının oluşması ile ilgili sorunlar ortaya çıkabilir.

Bazı vakalarda, bademcik iltihabının nedeni, aşağıdaki patolojiler ile ortaya çıkan burun solunumu ile ilgili çeşitli problemlerdir:

Çoğu zaman, yerel bir doğanın bademcik iltihabının ortaya çıkmasının nedeni, birtakım yerleşmiş organlarda lokalize olan enfeksiyon odakları haline gelir.

Patoloji, kronik bir doğanın sinüziti veya adenoiditi varlığında gelişebilir.

Kronik doğada bademcik iltihabının seyrindeki son rol, vücudun koruyucu işlevlerinde, yani alerjik reaksiyonlarda azalmaya ait değildir. Bu, hem hastalığın gelişim nedeninin hem de kronik bir hastalığın bir sonucu olabileceği anlamına gelir.

Akut bademcik iltihabı için vücudun genel zehirlenmesi sendromu ile başlayan bir başlangıçtır:

 • vücut ısısı 40 dereceye yükselir
 • artan terleme
 • tüm organizmanın şiddetli zayıflığı
 • iştahın azalması veya tamamen yokluğu
 • Kas ve eklemlerde ağrı ve artrit
 • titreme gelişimi

Bu semptomlarla eşzamanlı olarak veya bir süre sonra, hasta boğazda ağrıyı hissetmeye başlar, bu yavaş yavaş artar. Zamanla ağrı, hastanın hiçbir şeyi yutmayacağı bir düzeye ulaşır ve uyku ile ilgili sorunlar vardır. Lenfatik sistemin boğazdaki iltihaplanma sürecine reaksiyonu lenf düğümlerindeki artış ve artmış ağrıdır.

Faydalı video - Akut tonsillitin ana belirtileri:

Kronik bademcik iltihabı, remisyon dönemlerinin hastalığın alevlenmesi ile yer değiştirmesi ile karakterizedir. Bu bademcik iltihabı ile karakteristik semptomlar vücut ısısında hafif bir artış, yutma ve hafif öksürük sırasında boğazda rahatsızlık hissidir. Hastalığın bu aşamasında teşhis, hastanın boğazının görsel muayenesinin sonuçlarına dayanır.

İnsan vücudunun koruyucu işlevlerinde bir azalma ile ortaya çıkan solunum yolu viral hastalıklarının arka planına karşı, remisyon aşaması alevlenme ile yer değiştirir:

 • vücut ısısı 39 dereceye yükselir
 • Boğaz, rahatsızlık ve ağrıda yabancı bir vücut hissi var
 • Bir organizma zehirlenmesinin bir semptomatolojisi var
 • bademciklerin sırrı, hastanın sürekli öksürmesine neden olur

Tonsillit'e canlı bir semptomatolojinin eşlik etmesi eşlik eder, bu nedenle bunu kaçırmak oldukça zordur. Bu tür belirtiler ortaya çıkarsa, hasta muayenesi yapacak ve en etkili tedaviyi seçecek bir uzmanla görüşmelisiniz.

Hastalığın ilaç tedavisi

Bademcillit ilaçları ortaya çıkma nedenine ve ek semptomlara bağlı olarak alınır.

Akut tonsilliti olan bir hastayı teşhis ederken çoğu durumda hastanede yatış gereklidir. Böyle bir hastalığın tedavisinin, sadece bir doktorun gözetiminde yapılması ve istenmeyen sonuçların ve komplikasyonların gelişmesinden kaçınılmasına yardımcı olması gerektiği unutulmamalıdır.

Tonsillit bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilir, bu nedenle hastanın başkalarından izolasyonu gereklidir. Bir tıbbi kurumda, hasta bir bulaşıcı hastane kutusuna yerleştirilir ve evde tedavi edilirken ayrı bir oda tahsis etmesi gerekir.

Tedavinin tüm süresi boyunca, koruyucu bir diyet gözlemlemek ve mümkün olduğunca çok sıcak içecek içmek gerekir. Ayrıca, hastalığın akut döneminde yatak istirahati gözlenmelidir.

İlaç tedavisi aşağıdaki alanları içerir:

 • Lozenges ve analjezik ve anti-inflamatuar etkilerin spreyleri: Trachsen, Decatilen, Tantum Verde, Teraflu, Inhalipt.
 • Ağzın antiseptik solüsyonlarla durulanması: Furacilin, Klorheksidin, Klorofil alkol.
 • Badem bölgesinin antiseptik ilaçlarla tedavisi: Lugol çözeltisi, Klorofililpt yağ çözeltisi.
 • Vücut ısısı yükseldiğinde antipiretik ilaçların atanması: Parasetamol, Ibuprofen.
 • Antihistaminiklerin bademciklerin artan ödemi ile kabul edilmesi: Cetrin, Loratadin.
 • Lenfadenit ile, Lenex düğümü bölgesine Dimexid ve anti-inflamatuar bileşenler ile kompreslerin uygulanması.

Bu hastalıkta etkisiz olduğu kanıtlanmış olan bademcik iltihabının tedavisinde kullanılan inhalasyonlar nadiren reçete edilmektedir. Bu veya bademcik iltihabı için terapi yönteminin seçimi, hastalık formuna göre belirlenir, yani tedavi hem konservatif hem de cerrahi olabilir.

Hastalık için antibiyotikler

Antibiyotikler, hangi patojenin hastalığın gelişimini tetiklediğine bağlı olarak tamamen bireysel olarak seçilir.

Akut tonsillit tanısı konduğunda, antibiyotik tedavisi zorunludur ve genellikle vücut ısısının normale döndürülmesinden 3-5 gün sonra ilaç çekilir. Çocuk ve yetişkinlerin tedavisinde aynı ilaçlar reçete edilir ve fark sadece dozajdadır.

Bademcik iltihabında antibakteriyel ilaçlarla yapılan tedavinin oldukça etkili olduğu düşünülse de, bu patolojiden kurtulmak ancak bademciklerin uzaklaştırılmasıyla mümkün olmaktadır.

Yapılan antibakteriyel tedavinin istenen sonucu vermemesi durumunda, uzman bıldırcınları çıkarmak için operasyonu yapmaya karar verebilir.

Akut tonsillit tedavisinde hangi grup antibakteriyel ilaçlar reçete edilebilir:

 • Sefalosporinler: Cefodox, Cefix.
 • Penisilinler: Flemoclav, Amoxiclav, Augmentin.
 • Makrolidler: Klaritromisin, Josamisin, Azitral, Sumamed, Hemomisin.

Ek olarak, lokal antibakteriyel tedavi reçete edilir ve Bioparox en etkili ilaç olarak kabul edilir. Bademcik iltihabı tedavisinde antibiyotik alırken, sindirim sisteminin mikroflorasını korumak için onlarla aynı anda içmeniz gerektiğini hatırlamak gerekir.

Patolojide operasyon

Bir hastada basit bir hastalık teşhisi konulduğunda, genellikle ilaç almak ve fizyoterapik prosedürler uygulamak gibi konservatif tedavi uygulanır. Konservatif tedavinin etkisiz kaldığı durumlarda, sadece bademcik iltihabının cerrahi tedavisini yapmak için başvurdu.

Palatine bademciklerin çıkarıldığı bilateral tonsillektomi yapılır. Böyle bir tedavi ile lenfoid dokunun tamamen veya kısmen çıkarılması mümkündür ve operasyon oldukça hızlıdır. Ertesi gün hasta eve dönüyor ve çalışma kapasitesi 10-12 gün sonra restore ediliyor.

Bademcik iltihabının cerrahi tedavisinin başka bir yöntemi de bademciklerin alınmadığı lacunotomidir. Böyle bir cerrahi müdahale, bir lazer yardımıyla gerçekleştirilir ve sonraki 5-7 yıl boyunca hasta daha iyi hisseder. Bademcikler önemli ölçüde azalır ve işlevlerini yerine getirmeye başlar, ayrıca akut solunum yolu patolojilerinin alevlenme riskini azaltır.

Tonsillit tedavisinde kullanılan etkili ve güvenli bir işlem kriyoterapi olarak kabul edilir.

Azot yardımı ile hasarlı dokuların donması sağlanır ve bağışıklık uyarılır. Bu tedavi yönteminin tek dezavantajı, hastanın boğazındaki hoş olmayan hislerin ortaya çıkmasıdır. Kriyoterapi, kanamanın gelişimini tamamen ortadan kaldırır ve yara izleri ve yara izleri oluşturmaz.

Hastalığa karşı halk tedavisi

Durulama boğazı bademcik iltihabı hızla tedavi yardımcı olacaktır

Hem bademcik iltihabı tedavisi hem ilaç tedavisi hem de cerrahi ve halk ilaçları yardımı ile yapılabilir. En yaygın halk ilaçları, boğaz ağrısını çeşitli özümler ve infüzyonlarla durulamaktır.

Bu amaçla antibakteriyel ve iyileştirici özelliklere sahip bitkiler kullanılabilir:

Bademcillit ile gargara hidrojen peroksit, tuz ve soda bir çözüm olabilir. Hastalığın tedavisinde iyi bir etki, şifalı bitkilerin solunması ile inhalasyon yoluyla verilir ve bal ve arı ürünleri güçlendirici maddeler olarak önerilmektedir.

Tonsillit ile durulamaya ek olarak, aşağıdaki prosedürler gerçekleştirilebilir:

 • bir tülbent içinde rendelenmiş sebze sarar sonra 2 saat lahana kompresleri için boğaz bölgesinde uygulanır
 • Soğan suyuyla, yani rendelenmiş sebzelerin üzerine soluyarak inhalasyon yapmak
 • salin solüsyonu ile emprenye edilmiş bandaj ve bez

Halk ilaçları tarafından gerçekleştirilen tedavinin istenilen sonucu vermemesi durumunda doktora başvurmalısınız.

Akut bademcik iltihabında, prognoz genellikle elverişlidir ve uygun tedavi ile hastanın tam iyileşmesi görülür. Bir hastanın bir doktor randevusunu görmezden gelmesi ve tedaviyi reddetmesi durumunda, akut patoloji şekli sonunda kronikleşir. Kronik bademcik iltihabından kurtulmak neredeyse imkansızdır ve asıl görev, hastalığın kalıcı remisyon aşamasına girmesidir.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı tedavi etmek mümkün mü: tavsiye ve tavsiye, kapsamlı tedavi

Kronik bademcik iltihabı, palatinin ve faringeal bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıdır. Gelişimine transfer edilen angina ve farinksin mukoza zarının iltihabı ile karakterize diğer enfeksiyöz patolojileri yol açabilir. Bazen hastalık daha önce akut patoloji olmaksızın ortaya çıkar.

Kronik tonsillit: etiyoloji

Bu tür bademcik iltihabı çeşitli enfeksiyonlara yol açar. Çoğu zaman provoke edici faktörler streptokok, stafilokok, adenovirüslerdir. Ayrıca, neden pnömokok, herpetik bir enfeksiyon, mantar mikroorganizmaları olabilir.

Bununla birlikte, bu tür bademcik iltihabının ortaya çıkmasında temel faktör beta-hemolitik streptokoktur.

Bu teşhisi olan birçok insan, Staphylococcus aureus ile birlikte bu tip bir enfeksiyona sahiptir.

nedenleri

Çoğu zaman, kronik bir enfeksiyon akut tonsillitin bir komplikasyonudur. Birçok insan bağımsız olarak angina ile baş etmeye çalışır. Bu, kontrolsüz ilaç kullanımına yol açar.

Hastalığın nüksü bu faktörlerden kaynaklanır:

 • kronik iltihap - sinüzit, farenjit, çürük, vb;
 • hipotermi;
 • bağışıklık sisteminin zayıflaması;
 • burun septumunun eğriliği;
 • bezlerin yenilmesi;
 • adenoid boyutunda artış.

Kronik tonsillit nedir Dr. Komarovsky diyor ki:

semptomlar

Patoloji, yıl boyunca birkaç kez ortaya çıkabilecek sık alevlenmeler ile karakterizedir. Bu belirtilerin belirtilerini tanımlamak için yardım edin:

Süreç kronik olduğunda, bademcik iltihabı daha az belirgin belirtilere sahiptir. Sıcaklık çok fazla artmaz veya hiç normal kalmaz, plak da daha az fark edilir hale gelir. Bununla birlikte, bademcikler iltihabı devam ediyor.

Kronik bademcik iltihabı ile iltihaplı bademcik fotoğrafı

tedavi

Durumunuzu iyileştirmek için, doktorunuza zamanında başvurmanız ve önerilerini net bir şekilde uygulamanız gerekir.

Bir alevlenme sırasında nasıl tedavi edilir

Hastalık tekrarlanırsa karmaşık tedavi seçilmelidir. Kendi kendine tedavi için herhangi bir seçenek kesinlikle yasaktır. Ev terapisi şunları içerir:

 1. Yatak istirahati, bol içecek, koruyucu diyetin uyumu.
 2. Antibakteriyel tedavi. Bu tür ilaçların kullanımı ders tarafından gerçekleştirilmektedir. İlaç, sıcaklık normalizasyonundan 3-5 gün sonra iptal edilmelidir. Çoğu zaman, çok çeşitli uygulamalara sahip ilaçlar reçete edilir. Doktorlar sıklıkla penisilinler - cefix veya sefodoks reçete ederler. Genellikle, korunan penisilinler reçete - amoksiklav, flemoklav. Hoşgörüsüz ise azitromisin veya eritromisin gibi makrolidler gösterilir.
 3. Lokal antibiyotikler. Bu konuda en etkili olan sprey bioparoks'dur.
 4. Antiseptik solüsyonlarla durulama. Bu amaçla, klorheksidin, furacilin, klorofilkil alkol çözeltisi kullanılabilir.
 5. Etkilenen bademciklerin antiseptiklerle tedavisi. Bu amaçla lugol ve yağlı klorofililpt uygundur.
 6. Antihistaminiklerin kullanımı. Kinet ve loratadin gibi ilaçlar bademciklerin şiddetli şişmesi için endikedir.
 7. Antipiretik ilaçların kullanımı. İbuprofen ve parasetamol içerir. Bu tür fonlar 38,5-39 derecelik bir sıcaklık artışında reçete edilir.
 8. Anti-inflamatuar maddeler ve dimexide ile sıkıştırır. Lenfadenit gelişiminde lenf düğümlerine uygulanır.

Bizim videoda kronik tonsillit tedavisi için yorumlar ve öneriler:

Hastalık remisyondayken ne yapabilirim?

Alevlenmeyi giderdikten sonra fizyoterapi kullanılabilir. Kronik tonsillitte, aşağıdaki prosedürler en faydalı olanlardır:

 • UHF;
 • submaksiller bölgede lazer etkisi;
 • Etkilenen bademcik ve lenf düğümlerinin ultraviyole ışınlanması;
 • lenf düğümlerinde oositit uygulamaları;
 • terapötik çamurun uygulanması;
 • Tıbbi preparatlar ile ultrasonik aerosoller.

Bu yöntemlerin kullanılması için, dersleri geçmek zorundadırlar. Her biri 10-15 seans içermelidir.

Kronik bademcik tedavisi zorunlu bölümü bu işlemi şiddetlenir, karşı enfeksiyon ve patolojilerin odaklarının ortadan kaldırılması vardır. Bu amaçla doktorlar genellikle bu tür tedavi yöntemlerini reçete eder:

 • yaşam tarzının düzeltilmesi - günün rejimi ile uyum, düzenli egzersiz, tam uyku, doğru beslenme;
 • immünomodülatörlerin kullanımı ve aşılama - bronkosmün, ribomunil, IRS-19 gibi, sadece bir immünolog için kullanılabilir;
 • vitamin terapisi - B grubu vitaminler, K, C, E, halk ilaçları reçete edilebilir;
 • hipo-duyarlaştırıcı ilaçların kullanımı - antihistaminikler, küçük alerjen dozları, kalsiyum preparatları kullanılabilir.

Cerrahi tedavi: ne kadar etkili endikasyonlar

Bir ameliyat müdahalesinin temel göstergesi, dekompanse bademcik iltihabının varlığıdır. Ayrıca, bu prosedür, konservatif tedavinin etkisinin yokluğunda belirtilmektedir.

Bademciklerin çıkarılması tonsillektomi olarak adlandırılır. Bu prosedür tam veya kısmi olabilir. İlk durumda bademciklerin toplam eksizyonu yapılır. Kısmi çıkarma, etkilenen bezlerin boyutunu azaltabilir. Bununla birlikte, günümüzde bu tür bir manipülasyon çok nadirdir, çünkü sıklıkla hastalığın nüksetmesine yol açar.

Tonsillit mücadele yeni bir yöntem lazer lacunotomidir. Bu operasyon, bir cerrahi lazer kullanılarak gerçekleştirilir. Bu tip tedaviyi cerrahi ultrason ile de yapmak mümkündür.

Cryodestruction da popüler bir yöntem olarak kabul edilir. Sıvı nitrojen ile etkilenen alanlarda donma oluşur. Bu tür müdahale genellikle bademciklerin boyutunda hafif bir artış ile kullanılır.

Ayrıca tonsillektominin yapılması için belirli kontrendikasyonlar olduğunu düşünmek de önemlidir. Aşağıdakileri içerir:

 • hemofili;
 • kalp yetmezliği, iskemi, hipertansiyonun karmaşık formları;
 • Enfeksiyöz patolojilerin akut seyri;
 • diabetes mellitusun dekompanse evresi;
 • böbrek yetmezliği;
 • tüberkülozun farklı formları ve aşamaları;
 • aybaşı kanaması;
 • hamileliğin son üç aylık dönemi;
 • hamilelik planlaması;
 • emzirme.

tavsiyeler

Tedavinin etkisini elde etmek için, bir dizi tavsiyeye bağlı kalmanız gerekir:

 1. Süper soğutmadan kaçının.
 2. Doğru beslenme ilkelerini gözleyin. Diyette lifli ürünler baskın olmalıdır. Protein besin miktarını azaltmak için tavsiye edilir.
 3. Sigara içmeyi reddedin.
 4. Ağzı yemekle durulayın. Ürün kalıntıları aktif bakteri çoğalmasına yol açar.
 5. Doğru çalışma modunu organize edin ve dinlenin. Bu, vücudun tonusunda kalmasına yardımcı olacaktır.

Kronik tonsillitiniz varsa ne yapmalısınız?

görünüm

Sonsuza kadar kronik bademcik iltihabı tedavi etmek neredeyse imkansızdır. Bu nedenle tedavi, stabil bir remisyon elde etmeyi amaçlamalıdır. Basit hastalık türleri nispeten olumlu prognoza sahiptir.

Kronik tonsillit dekompanse edilirse, durum önemli ölçüde kötüleşir. Bu durumda, relapslar arasında bile, hastanın durumu ciddi şekilde bozulabilir.

Kronik bademcik iltihabı periyodik olarak çocuklarda ve yetişkinlerde alevlenmelerin eşlik ettiği oldukça ciddi bir patolojidir. Bu tür sorunları önlemek için, tıbbi önerileri açıkça izlemeniz ve bağışıklığı güçlendirmeniz gerekir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Daha fazla ve bir anjina bir boğaz smear daha iyidir

İnflamasyonun boğazda genellikle derin olması nedeniyle, çoğu kişi anjina ile boğazda neyin kullanılabileceğini merak etmektedir. Birçok yol vardır, ancak boğaz ağrısına ek olarak, anjina diğer semptomlara neden olur.

Bademcik iltihabı için halk ilaçları

Tonsiller solunum sırasında nazofarenks boşluğu içinde yer patojenlerin toplanması için bir engel filtreli formundadır. Gelişmekte olan tonsillit (ortak - - boğaz ağrısı) bu tür vücut azalmış immün savunma, sık soğuk algınlığı ve enfeksiyonlar, iltihaplı bademcikler kendileri gibi bazı hızlandırıcı faktör, bir dizi insan sağlığı için tehdit başlıyor.