Loading

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavisi

Tonsillit, faringeal tonsilleri enfekte eden yaygın bir hastalıktır. Genellikle çocuklukta hasta olurlar.

Tonsillit türleri

Bir kişi soğuk havalarda veya yoğun bir ısı sırasında soğuk içecekler kullanırken altta yatan bademcik iltihabı veya boğaz ağrısı vardır. Bu, bu noktada bağışıklık azaldığından, bezlerdeki patojenlerin gelişimine bir ivme kazandırır.

Sık tekrarlanan hastalıklar ile kronik tonsillit gelişebilir. Genellikle bu çocuklukta olur. Sürekli alevlenmelerin bir sonucu olarak kalp kasındaki eklemlerin iltihaplanması veya işlev bozukluğu şeklinde komplikasyonlar vardır.

semptomlar

Akut tonsillitin ana semptomları şunlardır:

 • şiddetli boğaz ağrısı;
 • kırmızı ve büyütülmüş bademcikler;
 • yüksek sıcaklık;
 • genişlemiş servikal lenf düğümleri;
 • baş ağrısı.

Kronik bademcik iltihabı bu belirtilerle karakterize edilir:

 • ağzından kötü kokuyor;
 • boğazda ağrı veya karıncalanma;
 • yorgunluk ve sakatlık;
 • baş ağrısı;
 • bademcikler doğal olarak kalın ve kırmızıdır.

nedenleri

Farklı bakteriler insan vücudunda kalıcı olarak yaşadığından, patojenler de dahil olmak üzere bademcikler üzerinde olabilir. Bu nedenle, örneğin, yerel bağışıklığın zayıflaması ve bakteriler için sadece küçük bir mazerete ihtiyaç vardır, bu da gelişme için bir işaret haline gelir.

Tonsillitin en yaygın nedenleri aşağıdaki mikroorganizma türleri olabilir:

 • A grubundan streptococcus hemolitik;
 • çeşitli adenovirüsler;
 • staphylococcus aureus;
 • mantar enfeksiyonları.

tedavi

Akut tonsillitte, doktor uygun antibiyotik, sık içme, gargara ve yatak istirahati reçete eder. Hastalığın kronikleşmemesi ve komplikasyon olmaması için kulak burun boğaz doktoruna zamanında ulasmak daha iyidir.

Bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi enfeksiyonu çabuk yenmek için yardımcı olacaktır. Bununla birlikte, enfeksiyöz süreç kronik formda geçmiştir ve antibakteriyel ajanlar zayıf bir etki gösterir bademciklerin cerrahi eksizyonu uygulanır. Operasyon sadece 6 yaşından küçük çocuklar için yapılmamaktadır.

Bezleri çıkarmak elbette aşırı bir durumdur. Bıldırcınlar, patojenik bakterilerin vücuda girmesine karşı bir kalkan görevi gördüğü için, tıbbi yöntemlerle enfeksiyonu yenmeyi denemek gereklidir.

Bademcik iltihabı olan hastalar için, doktorlar bol sıvı tüketmenizi tavsiye etmektedir. Yemekler normalden daha yumuşak ve daha sıvı hale getirilir ve içecekler sıcak tüketilmemelidir.

Tonsillit - halk ilaçları ile tedavi

Bir doktor tarafından reçete edilen ilaçlara ek olarak, otlar ve diğer halk ilaçlarının tedavisine dayanan deneyimi kullanmak yararlıdır.

durulama

Durulamaların yararlılığı, hayati aktivitelerinin bazı bakterilerini ve ürünlerini yıkamasına, bezlerin yüzeyini dezenfekte etmeye ve hızlı bir şekilde iyileşmelerine yardımcı olmalarıdır. İşte bazı tarifler:

 • Papatya ile kaynar su (1 L) calendula dökün (her biri 10 gram). Ot infüze edildiğinde 20 dakika bekleyin. Ardından, sıvıyı boşaltın ve prosedüre sıcak bir cam uygulayın.
 • Bazı enfeksiyonlarda, bir tuz ve soda (1 çay kaşığı) solüsyonu 2 damla iyot eklenerek bir bardak ılık suda yardımcı olur.
 • 10 g miktarındaki sebze bahçesi su için 10 dakika kaynatılır. 40 dakika ısrar ediyor. Sıcak ve süzülmüş bir infüzyonda, küçük bir kaşık tuz dökün ve çok fazla votka ekleyin. Votka mukus kuruduktan sonra, en fazla 4 gün boyunca durulayın.
 • İlk toplama: Bir tıbbi hatmi (kök sadece), yonca (çimen), ıhlamur, Aziz sarı kantaron, yaban ebegümeci, papatya, kekik, dulavratotu (kök), anason (tohumlar), nergis. İlk iki bileşen 2 yemek kaşığı miktarında gereklidir ve geri kalanlar yemek odasının 1 kaşıkından alınır. Bileşenler kuru ve parçalanmış olmalıdır. 1 çorba kaşığı kazanç edinimi hazırlamak ve sıcak su (1 gr) içine dökün, 5. Daha sonra ateş ve ısıtılmış dakika koymak, kaplama çıkarılır ve 20 dakika itme. Filtrelenmiş kaynatma ile durulayın.
 • İkinci koleksiyon: calendula, okaliptüs yaprakları ve papatya. Her şey eşit parçalarda karıştırılır. Daha sonra ilk koleksiyonda anlatılan her şey sadece 400 ml su alır. Bu çorba 10 gün boyunca durulanır. Uygulamanın ilk gününde, sıcaklığı 26 C ve son - 16 C, yani günde bir kez düşer.
  Boğaz ağrısı günde en az üç kez yıkanmalıdır, ancak bunu daha sık yapmak daha yararlıdır.

Oral uygulama için alkollü tentürler

 • 2 çorba kaşığı taze patates suyu, 3 yemek kaşığı kuru çiçekler menekşe üç renkli, St. John's wort tentürü 10 ml alacaktır. Menekşe 20 dakika kaynar su ile demlendirilir. Bunun için su yarım litre alır. Gerilmiş çay yapraklarına patates suyu ve tentür dökün. Her şey çok karışık. İlaç 1 kaşık Art. günde üç kez.
 • Bu tarif için, 1 çorba kaşığı ve bir bardak alkol veya votka miktarında bir karadelik köküne ihtiyacınız olacak. Pişirmeden önce kök yıkanır ve ince bir rende üzerine konulur. Daha sonra 30 gün boyunca alkol ile dökülür. Bu süre boyunca, filtre ve bir tıpa ile bir şişe içine dökün. Serin bir yerde tentürü daha iyi tutun. Boğazda ağrı varsa, ilacın bir çay kaşığı bir bardak suya dökülür. Hemen içmeyin. Önce sıvıyı ağzınızda tutmanız ve sonra yutmanız gerekir. Tadım sonrası içecek önerilir.
 • Bir tane daha tentür. Kırmızı şarap ilavesi ile anne ve üvey annenin soğan suyu ve taze meyve suyundan oluşur. Malzemelerin her biri 20 ml gerektirir. Tentenin tüm parçaları karıştırılır ve buzdolabında saklanır. Üç çorba kaşığı suya 3 kez bir kaşık tentür. Bir kaşık yemek odasına ihtiyacı var. Karışım kullanımdan önce çalkalanır.

Kronik tonsillit tedavisi için infüzyonlar

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi uzamış ve bu durumda tıbbi preparatları içeriye doğru uygulamak daha iyidir. Aşağıda üç tip etkili ücret önerilmektedir:

 • İlk koleksiyon bir anti-enflamatuar ve antibakteriyel etkiye sahiptir. Bu oluşur: Bir anne-ve-üvey anne, pelin otunu, papatya, şakayık kökü, Aziz sarı kantaron otu, frenk üzümü, siyah, bitki kekik, nergis, rezene, tatlı bayrak kökü, adaçayı, okaliptüs yaprağı bırakır. Her şeyi eşit parçalara ayırmalısın. Suyu 200 ml'lik bir cam, oda sıcaklığında alın ve koleksiyonun bir çay kaşığı dökün. 4 saat demlenmiş olmalı. Ateşe verildikten sonra kaynatın ve 2 dakika sonra çıkarın. 100 ml için günde 2 kez gergin ilaç kullanın. Et suyu durulanır ve yutulursa daha da iyi olacaktır.
 • İmmünostimulasyon ve antibakteriyel etki ile ikinci koleksiyon. Böyle bir bileşim o: 20 g sapma ezilmiş kalça ve kökler kamışı 25 g, çim thoroughwax ve Şakayık kökü, Hypericum, kökler Leuzea ve biberiye ot 15 g, elecampane kök ve ot at kuyruğu 10 g, meyan kökü ve efedra ot 5 g için toplam miktardan bir yemek kaşığı alın ve 200 ml su biraz kaynatın, sonra bir saat için kenara koyun. Bitmiş infüzyon 50 ml'lik kısımlara ayrılır ve günde bal ilavesiyle sarhoş olur.
 • Üçüncü koleksiyonda antienflamatuar ve antiseptik etkiler vardır. Bu bileşim: okaliptüs yaprağı (20 g) ve nergis, bütün ilk iki kültürlerinde olarak adaçayı, ıhlamur, papatya, biberiye ot, meyan kökü ve vaka dosyası 10 Inula 15 g, ama 6 saat ısrar. İnfüzyonlar boğazını ve ayrıca bir çorba kaşığı günde üç kez içilir.
 • İlacın bir sonraki infüzyonu da kronik tonsilliti tedavi etmek için kullanılır. 5 g siyah frenk üzümü yaprağı, 3 g ahududu yaprağı veya bahçe, 2 gr papatya, 1 gr okaliptüs yaprağı ve meyan kökü ölçülmelidir. Bir çorba kaşığı toplayın ve bir bardak kaynar suyla bir termos içinde ısrar edin. 8-10 saat ısrar edildikten sonra ilaç, çay eklenmesiyle, balın eklenmesiyle, günde birkaç kez bir bardakta tüketilebilir. Olası alevlenmelerin olduğu dönemlerde iki haftalık kurslar için koruyucu bir ilaç olarak da kullanılır.
 • Kronik tonsillitte bademciklerin yıkanması önerilir. Bu amaçla, furatsilin veya kolloidal gümüş çözeltisi gibi antiseptik çözeltileri kullanılır. Altın bıyık, bakterisidal özellikleriyle bademciklerin yıkanmasında da kullanılabilir. Bunu yapmak için, bitkiden büyük bir yaprak kesin ve bir termos içinde ısrar ederek, içine bir bardak kaynayan su dökün. Hazırlama süresi 2 saattir. Yıkama prosedürü bir doktor tarafından bir poliklinikte yapılır. Tedavi prosedürlerinin sayısı 10 ila 12 arasında olmalıdır. Yıkama kursları yılda 2-3 kez yapılmalıdır.

önleme

Temel önleme amacı, hem genel hem de yerel bağışıklığın azaltılmasını önlemeye yönelik önlemlerdir. Bunu yapmak için bademcikleri ve tüm vücudu kızdırmalısınız. Bezler normalde düşük sıcaklıklara dayanmalıdır. Dondurma ya da soğuk içecekler yiyerek sertleşebilirsiniz. Bunun sadece aşamalı olarak yapıldığını, yani küçük porsiyonlarda dondurma ve içecek yemeniz gerektiğini bilmeniz gerekir. Ve en önemlisi, bir kişi mükemmel sağlıklı olduğunda yapılır.

Soğuk yiyecek aldıktan sonra veya soğuk havalarda yürüyüşe çıkmadan önce bir masaj yapabilirsiniz. Bunun için el alt çenenin ucundan boğaz boyunca göğsüne kadar birkaç kez çekilmelidir.

Diğer bir önleme kuralı, sağlıklı ve vitamin bakımından zengin bir diyettir. Yaz aylarında sebze ile sadece taze meyve yemek gereklidir. Ancak hastalık geldiyse, komplikasyonları önlemek için, doktorunuz tarafından reçete edilenleri kesinlikle uygulamanız ve halk ilaçları ile birlikte bademcik iltihabı tedavisi uygulamanız gerekir. Bu dönemde, sadece boğaza değil aynı zamanda burun nefeslerine de dikkat etmelisiniz, böylece durumu kötüleştirmemek için.

Kronik tonsillit için halk ilaçları

Bademcik iltihabı tedavisinde geleneksel tıp

Tonsillit bademcik iltihabı denir. Akut formu yeterli tedavi ile 7-10 gün içinde geçer. Hastalık 3 hafta veya daha fazla süremezse, akut formuyla ilgilidir. Ayrıca, sık veya hafif semptomların varlığı ile tekrarlayan nüksler de mümkündür. Bu durumda hastalar kronik bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğini merak ediyorlar? Resmi tıp iki yöntem sunar: tıbbi ve cerrahi, ancak hastanın durumunda önemli bir iyileşme elde edebilirsiniz, halk ilaçları da vardır.

Halk ilaçlarının uygunluğu

Kronik tonsillit teşhisi konulursa, halk ilaçları ile tedavi her zaman etkili olmayabilir. En zor ve ihmal edilen durumlarda, doktorlar koruyucu işlevlerini kaybeden ve enfeksiyonun odağı haline gelen palatine bademciklerin kaldırılmasını önermektedir. Bu yöntem, hastalığın dekompanse edilmiş bir formunda kullanılması, atakların sıklıkla meydana geldiği ve şiddetli semptomların eşlik ettiği durumlarda faydalıdır, lokal ve genel komplikasyonlar eklenir.

Bununla birlikte, vücudun bağımsız olarak enfeksiyonla baş edebileceği bir telafi formunda bademcik iltihabı vardır.

Bu durumda remisyon uzun süre devam eder ve alevlenme olduğunda, vücut ısısında, ağrı veya diğer ciddi semptomlarda güçlü bir artış göstermez. Bu durumda, hastalığın tedavisi için halk ilaçları kullanmak mümkün ve gereklidir.

Tedavinin amacı nedir?

Kronik bademcik iltihabı bulaşıcı bir hastalık olduğundan, geleneksel tıp bademciklerden patojenleri yok etmeyi ve vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirmeyi amaçlamaktadır. Geleneksel olmayan tedavi yöntemleri doğru kullanılırsa, alevlenme belirtilerini ortadan kaldırabilir ve remisyon süresini önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi aşağıdaki sonuçlara ulaşacaktır:

 • mukoza zarlarını dezenfekte edin;
 • hasarlı dokuyu nemlendirin, hızlı bir şekilde geri yükleyin;
 • şişlik ve iltihap giderici;
 • yerel bağışıklığı arttırmak;
 • Vücudun genel direncini arttırır.

Yararlı içme

Genellikle anginadan muzdarip insanlar, tıbbi içecekler içmeniz gerekir. Her şeyden önce, bademcikleri hafifçe etkileyecek ve durumlarını iyileştireceklerdir. Ayrıca sıvı kullanımı, sıklıkla bademcik iltihabı alevlenmesi aşamasında meydana gelen dehidrasyondan kaçınmaya yardımcı olacaktır.

İhlallerin ihlalden kurtulmaya nasıl yardımcı olacağını düşünün.

 1. Antibakteriyel bitkisel koleksiyon. Bitkilerin antibakteriyel özellikleri temel alınarak hazırlanan fito çay, bir alevlenme sırasında boğaz ağrısından gerçek bir kurtuluştur. İltihap ve şişlik, ağrı sendromunu hızla ortadan kaldırarak iyileşmeyi hızlandırır. Hazırlık için böyle kuru bitkilere ihtiyacımız var:
 • anne ve üvey;
 • John's wort;
 • kimyacının papatya çiçekleri;
 • calendula çiçekleri;
 • pelin;
 • kekik;
 • adaçayı;
 • pionun kökü;
 • kalamus kökü;
 • Siyah frenk üzümü yaprakları;
 • nane yaprakları.

Otlar ezilmeli ve iyice karıştırılmalıdır. Ardından, bir çorba kaşığı ham madde alın ve bir bardak kaynar su dökün. Küçük bir ateşe koyduk ve çorbayı 2 dakika kaynattık, plakadan çıkardık ve 3 saat demleyelim. Sonra çare süzün ve kullanımdan önce, günde 2 kez camın yarısını iç, ısıtın. Ayrıca, tıbbi et suyu gargara için uygundur.

 1. Antiseptik bitkisel koleksiyon. Antiseptik özelliklere sahip bademcik iltihabı için bir ilaç mukoza zarını dezenfekte etmeye yardımcı olacaktır. Patojenik mikroorganizmaların çoğalmasını bastırır, dolayısıyla hastalığın ilk belirtileri göründüğünde kullanılmalıdır. Bu tür kurutulmuş bitkilerin bir koleksiyonu hazırlanmaktadır:
 • meyan kökü;
 • kök elecampane;
 • Tıbbi bir papatya çiçekleri;
 • calendula çiçekleri;
 • biberiye;
 • adaçayı;
 • ıhlamur çiçekleri;
 • okaliptüs yaprakları.

Malzemeler ezilmiş ve iyice karıştırılmıştır. Et suyu hazırlamak için bir çorba kaşığı ham madde alın ve 250 ml sıcak su dökün, küçük bir ateşe atın ve 5 dakika kaynatın. Bundan sonra ilacı plakadan çıkardık ve 5 saat ısrar ediyoruz. Ardından, karışımı filtre edin, günde 3 kez bir çorba kaşığı alın ve durulama için de kullanılabilir.

 1. Narenciye-ballı içecek. Turunçgil, lokal ve genel bağışıklık üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir, ayrıca C vitamini de patojen mikroorganizmaların verdiği toksinlerle savaşmak için yararlıdır. Balın birçok yararlı özelliği vardır, doğal bir antibiyotik olarak kabul edilir. Bu ürünlerin bir karışımı, hastalığın semptomlarını ortadan kaldırmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır. İlaç için ihtiyacımız var:
 • limon - 2 adet;
 • kireç - 2 adet;
 • doğal sıvı bal - 10 yemek kaşığı. kaşık;
 • ılık kaynatılmış su - 0.5 litre.

Narenciye suyunu sıkın, suya ekleyin. Ardından balı katıyoruz, homojen bir kütle oluşana kadar iyice karıştırın. İçeceğin tüm hacmi eşit parçalara bölünür ve gün boyunca sıcak bir biçimde alınır.

 1. Baharat ile süt. İlaç hazırlamak için bir tutam beyaz biber ve zerdeçal lazım. Bu baharatlar mükemmel antiseptik özelliklere sahiptir, mikropları çabucak ortadan kaldırır ve iltihabı önler. Bir bardak ılık sütte eritin, bir zarf ve koruyucu etkisi olacaktır. Şiddetli semptomları hafifletmek için yatmadan önce bir içki alın, kurs 4 gün sürer.
 2. Zencefil çayı. Zencefil dezenfektan, anti-inflamatuar ve antioksidan özelliklere sahiptir, etkilenen dokuları hızla dezenfekte eder ve iltihaplanmayı giderir. Yararlı bir çay hazırlamak için aşağıdaki malzemeleri almanız gerekir:
 • taze zencefil kökü - boyut bir başparmak gibi olmalı;
 • orta boyda limon - 2 adet.
 • sarımsak - 1 karanfil;
 • tatlım - tatmak için.

Zencefil, deri ve sarımsak ile küçük bir rende üzerine sürülmelidir. Limonları kıyma makinesinden geçiririz, tüm malzemeleri karıştırın ve 0,5 litre su ile doldurun. Karışımı küçük bir ateşe koyduk, yarım saat kaynadıktan sonra pişirin, bu sırada çayın kabarcıklanmadığını izliyoruz. İçecek hazır olduğunda, onu ısıdan çıkarın ve rahat bir sıcaklığa soğutun, süzün ve doğal bal ekleyin. Sıcak formda günde 2 kez çay içmek.

 1. Karanfil infüzyonu. Karanfilin kuru çiçeklerinin antibakteriyel ve antiseptik özellikleri vardır, ayrıca kronik bademcik iltihabından kurtulurlar. Ilaç hazırlamak için 5 çiçek lazım, bir termos içine konulmalı ve 300 ml dik kaynar su dökülmelidir. Karışımı 2 saat ısıtın. Günde üç kez yarım fincan alın. Bir ders 3 hafta sürer, bunu altı ay ara verdikten sonra sadece tedaviye devam edebilir.

Boğaz için durulama

Kronik bademcik iltihabı durulamalarla tedavi edilebilir. İşlem sırasında iyileştirici bileşenler doğrudan etkilenen bademcikler üzerinde etkili olacaktır ve bu da hızlı bir rahatlama sağlayacaktır. Antiseptik ve yatıştırıcı özellikleri olan karışımları kullanmak en iyisidir. En popüler tarifleri düşünün.

 • Papatya ve calendula'nın ruhani infüzyonu. Papatya ve calendula iyi mukoza yumuşatır ve mikropları ortadan kaldırır, ayrıca bitkiler aktif olarak iltihaplı süreçle mücadele ederler. Bu infüzyondaki votka miktarı küçüktür, boğazın etkili dezenfeksiyonu için kullanılır. Ilaç hazırlamak için, 1: 1 oranında 20 gram ezilmiş kuru çiçek alın ve 1 litre sıcak kaynamış su dökün. Yarım saat ısrar ettikten sonra dikkatli bir şekilde süzüldü, sonunda sadece bir yemek kaşığı vodka eklemeniz gerekiyor. Yemeklerden sonra günde 3 kez infüzyonu ile boğaz yıkayın, 7 gün sürer.
 • Soda ve iyot karışımı. Kabartma tozu, patojenlerin çoğalmasını önleyen hasarlı mukoza zarının yüzeyinde alkali bir ortam oluşturur. İyot, dezenfekte ve yenilenen bir etkiye sahiptir. Ilaç hazırlamak için, bir çay kaşığı soda alın, yarım bardak sıcak kaynamış suya ekleyin, karışıma 2 damla iyot ekleyin. İki gün boyunca günde 3 kez boğaz ağrısı, o zaman bir günlük mola verip tedaviye devam ediyoruz.
 • Fesleğen kaynağı. Fesleğen de bademcik iltihabı tedavisinde mükemmel bir yardımcı olacaktır, çoğu zaman hastalığın alevlenmesi için kullanılır. Çözeltiyi hazırlamak için 10 gramlık bir bahçe fesleğine ihtiyacımız var, bir bardak soğuk suyla doldurulması ve ateşe gönderilmesi gerekiyor. Karışımı azar azar ateşte 15 dakika kaynattıktan sonra pişirin, sonra plakadan çıkarın ve bir tutam tuz ekleyin. Durulamalar günde üç kez yapılır, kurs 3 gün sürer.

Diğer yöntemler

Durulama ve içeceklere ek olarak, halk ilaçları ile başka tedavi yöntemleri vardır. Bunların hepsi, bademcik iltihabı ve patojenlerinin tezahürleriyle başa çıkmaya yardımcı olacak tıbbi ürünlerin veya bitkilerin kullanılmasını önermektedir.

Hastalığı ortadan kaldırmak için en popüler ve etkili önlemleri düşünün.

 • Tereyağı ve propolis. Mükemmel antiseptik, anti-inflamatuar ve iyileştirici özelliklere sahip olan Propolis, bu durumun tedavisinde kullanılabilir. Tereyağ, mukoza zarlarını yavaşça sarar ve onları tekrarlayan tamming ve tahrişten korur. Ürünü hazırlamak için, eşit parça propolis ve tereyağı almanız gerekiyorsa, isterseniz doğal bal ilave edebilirsiniz. Karışım homojen hale gelene kadar su banyosuna dökülür ve sürekli karıştırılmalıdır. Bitmiş ürün buzdolabında cam mühürlü bir kapta saklanır. Çözülmesi için bir ilacın bir çay kaşığının yarısında günde üç kez gereklidir.
 • Sarımsak damlaları. Sarımsak, yüksek dezenfekte edici özelliklere sahiptir, bu anjina belirtileri ile hızlı bir şekilde başa çıkmak için yardımcı olacaktır. Bir ilaç yapmak için, bir karıştırıcıda 5 diş sarımsak rendelemeniz veya öğütmeniz gerekir. Elde edilen bulamaca 2 yemek kaşığı bitkisel yağ ekleyin, karışımı bir cam kaba koyun ve sıkıca kapatın. 5 gün demlenmeye bırakın, sonra 3 damla limon suyu ekleyin. Sabahları ve akşamları ilacı alınız, tek doz - 10 damla.
 • Pancar suyu Pancar suyu yararlı maddeler açısından zengindir, kırmızı kan hücrelerinin üretimine, lenfatik sistemin normalleşmesine katkıda bulunur, damarları temizler ve bağışıklığı artırır. Suyu kökünden almak için bir rende, bir karıştırıcı veya bir meyve sıkacağı kullanabilirsiniz. Bitmiş ürünün açık bir kasede 2 saat bekletilmesi gerektiğini unutmayınız, böylece zehirli nitrojen bileşikleri buharlaşacaktır, aksi takdirde bir fayda elde edemezsiniz, fakat zehirlenmeyecektir. Meyve suyu günde üç kez 1 çay kaşığı tarafından tüketilir, kurs 2 hafta sürer.

Dikkat

Halk ilaçları yardımıyla kronik bademcik iltihabı tedavi edilmeden önce, bir doktora danışmak gereklidir. Sadece onayını aldıktan sonra terapi başladı.

Ayrıca, tüm doğal bileşenlerin vücut tarafından çok hızlı ve neredeyse tamamen emildiğini hatırlamakta yarar vardır, bu nedenle bunlar üzerinde büyük bir etki yaparlar. Hastanın herhangi bir bileşene karşı kişisel bir hoşgörüsüzlüğü varsa, bu ciddi sonuçlara neden olabilir.

Alerji genellikle bu tür ürünler üzerinde gelişir:

 • bal ve arı ürünleri;
 • turunçgiller;
 • taze süt;
 • baharatlar.

Hoş olmayan komplikasyonları önlemek için, yeni bir ilaç kullanmadan önce, tolere edilebilirliğini kontrol etmeye değer. Bunu yapmak için, bu dozun yarısını kullanın ve 2-3 saat bekleyin. Negatif bir reaksiyon yoksa, terapiye devam edebilirsiniz.

Özellikle doğal ilaçların seçimine dikkatle hamile ve emziren kadınlar, eşzamanlı kronik hastalıkları olan kişiler için uygun olmalıdır.

Sonuç olarak

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tamamen iyileştirilemez, ancak remisyon süresini mümkün olduğu kadar uzun tutmak mümkündür. Hasta tüm önleyici tedbirleri alırsa, anjina yıllarca geri çekilecektir. Ancak, doğal ilaçlar ile tedavinin yeterince uzun sürdüğünü ve ciddi ihmal edilmiş vakalarda kesinlikle etkisiz olabileceğini unutmayın.

Zamanla doktorlarla iletişime geçin, tüm önerilerine uyun ve bademcikler ile ilgili sorun yaşamayacaksınız.

Yazar: Dasha Pashchenko

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Ev> Halk ilaçları> Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi: etkili bir ilaç seçmek

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi: etkili bir ilaç seçiyoruz

Bu tüm tonsillit tedavisi içindir

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi, doktor anlatacağım. Tıp, halk yöntemlerini kendi iktidarsızlığından değil, uzun süreli tedavi gerektiren kronik hastalıklara dayandırır.

Tıbbi ilaçlar hasta organlar üzerinde hedeflenmiş etki araçlarıdır. Kronik bulaşıcı hastalıklar için uzun süreli kullanım yan etkilere yol açabilir.

Hastalığın özellikleri

Remisyonda Tonsillit

Bademcik iltihabı neden bademcik iltihabıdır? Angina bademcik iltihabının ilk adıdır ve karıştırılmamalıdır, hastalığın akut formu anjin, kronik - bademcik iltihabı olarak adlandırılır. Geleneksel ilaç yapmak mümkün değilse, halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavi nasıl?

Tonsillit iç ve dış nedenleri

Vücut bademcik iltihabının, genellikle faringeal ve palatinlerin akuttan kronik hale geldiğini varsayar. Görünüşe göre, metabolik süreçlerin düzenlenmesi sistemlerinin özellikleri ve öncelikle bağışıklık. Video bağışıklık nedir ve nasıl çalıştığını gösterir.

Bademcikler bir faringeal halka oluştururlar, işlevleri burun ve ağız yoluyla bakterilerin ve virüslerin penetrasyonuna tepki vermektir. Enfeksiyonun ilerlemesine, iç organlara gitmemesi için, şişirmek, şişirmek, sıcaklıklarını arttırmak zorundadırlar. Vücutta, tıpkı böyle bir beden oluşmaz, her zaman hayati bir işlev görür.

Tonsillit iç nedenleri

Bağışıklık sistemi ile ilgili önemli noktaları vurgulamaktayız:

 1. İnsan bağışıklığı karmaşıktır ve bademcikler bunun bir parçasıdır. Katil hücreler gibi yabancı proteini aramak ve yok etmek için ayarlanan lenfositler üretirler. Bu tür proteinler mikroorganizmalar içerir: bakteri, klamidya, mantarlar.
 2. En çok bademcik iltihabına neden olan ve bademcik iltihabına yol açan virüsler, tespit edilene kadar lenfositler tarafından yok edilemez;
 3. Lenfositler, virüsün yerleştiği hücrelere nüfuz etmez, virüs ve lenfosit teması sadece hücre bozulduğunda ve virüsler hücre içi boşluğa veya kanın içine büyük ölçüde girdiğinde mümkün olur. Virüse karşı bağışıklığın yavaş yanıtı, hızlı bir viral enfeksiyon akışına neden olur.
 4. Tonsillit, bademciklerdeki bakterilerin, sürekli olarak streptokoklar olan fagositlere (lenfositlere) dirençli bakteri barındıran bakteriler geliştiğinde gelişir. Virüsler bağışıklık sistemini zayıflatan bir faktördür ve bu nedenle bakteriler çoğalabilir.

Farklı yaşlarda bademcik iltihabı özellikleri

Tonsillit çoktan işkence gördü

Çocuklukta Tonsillit genellikle çocukta bağışıklık eksikliğinden kaynaklanır. Her yaşta bademcik iltihabı tedavisi için kendi talimatı vardır. Bu özellikler çocuğun organizmasının dengesiz geliştiği, bazı sistemlerin büyümekte olan diğer sistemler ile ilişkili olduğu ile ilgilidir.

Çocuklarda kronik bademcik iltihabı insidansı:

 • 3 yılda - çocukların% 6'sında;
 • 6 yılda - çocukların% 12'sinde;
 • 10-12 yaşlarında - çocukların% 14'ünde;
 • 18-20 yaşlarında - erkek ve kızların% 30'u.

Hastalığın kızlarda daha sık görüldüğü, muhtemelen ergenlik ve hormonal profille ilişkili olduğu unutulmamalıdır. Yetişkinlerde, herhangi bir yaş döneminde hastalığın sıklığı görülme sıklığı yoktur.

Kronik bademcik iltihabı, bir kural olarak, vücudun genel bir zayıflaması ve eşlik eden enfeksiyonlar, sinüzit ve farenjit varlığı ile ilişkilidir.

Geleneksel ilaç kullanarak bademcik iltihabı tedavisi

Ceviz ve tentür

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile nasıl tedavi edilir, çünkü doğru tedaviyi seçmek başarının anahtarıdır?

Angina ve kronik tonsillit tedavisi için halk ilaçları, özel uygulamaya göre sınıflandırılabilir:

Bitkisel kaynatma ve infüzyon ile gargara

Kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi edilirken en yaygın yol, bitkisel süslemelerle ve uçucu yağlarla infüzyonla durulanır. Tarif, kendi elleriyle et suyu hazırlanması, basit, genellikle kuru bitki hammaddelerinin bir çorba kaşığı almak, onları yapmak, bir içki vermek ve sıcak bir çözüm ile boğazlarını durulayın.

Bunu genellikle günde üç ila dört kez, kahvaltıdan, öğleden sonra ve akşam yemeğinden yarım saat sonra yapın. Bir durulama bir bardak kaynatma veya infüzyon gerektirir.

Boğaz durulama için tarifler:

 1. Yaban mersini kalın bir et suyu hazırlanması. Bir litre su 100 gr kuru yıkanmış yaban mersini çalıyor, kaynamaya kadar ısıtılıyor, et suyu kalınlaşana kadar düşük ısıda kaynatılıyor. İlk önce süzün, sıcak, taze bir kaynatma ile gargara.
 2. Fesleğen uçucu yağ anti-inflamatuar ve immün sistemi uyarıcı özelliklere sahiptir. Eczanede fiyatı var. Yağlar, sadece durulama için hazırlanan, kaynamış ılık suya eklenen birkaç damlaya ihtiyaç duyacaktır.
 3. Her zamanki çay İngilizcede demlenmiştir, bu güçlüdür. Durulama için bir kaşık dolusu tuz veya deniz tuzu çözün.
 4. Bademcikler ve farenksleri dezenfekte etmek için zayıf, pembe bir potasyum permanganat çözeltisi hazırlayın. Dezenfeksiyon etkisini güçlendirmek için, çözeltiye birkaç damla iyot tentürü eklenir.
 5. Dulavratotu kurutulmuş kökleri öğütülür ve demlendirilir. Ortaya çıkan et suyunda, uçucu yağlar, tanenler ve vitaminler bulunur. Et suyu güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir. Bir termos içinde pişirilmiş dulavratotu kökü infüzyonu, bir vitamin içeceği olarak tüketilir.
 6. Durulama için gül yaprakları veya gül kalçalarını kullanabilirsiniz. Yapraklar demlenir ve demlenmesine izin verilir. Bir kaynatma haline dönüşen uçucu yağlar, reçineler ve tanenler antibiyotik olarak işlev görür.
 7. Söğüt kabuğundan hazırlanan gargara suyu, büzücü, anti-inflamatuar ve antipiretik etkiye sahiptir.
 8. Boğaz için doymuş bir infüzyon almak için, muz yaprakları ezilmeli, bir termos ile demlemek daha iyidir. Bal ilavesi ile infüzyon ile durulayın, anestezi ve yatıştırın.
 9. Pancar suyu, soğan suyu veya meyve suyu ilavesiyle zenginleştirilen bakterisit nitelikleri nedeniyle boğazı durulamak için kullanılır.
 10. Antimikrobiyal ve antiviral bir ajan olarak marigolds veya kalendula sadece kronik bademcik iltihabı tedavi etmek için değil, aynı zamanda boğazın diğer hastalıklarına karşı kullanılır. Marigolds kaynatın ısrar ve serin, sık sık gargara. Bademcik iltihabı kronik olduğunda ve halk ilaçları tarafından tedavi bir doktor tarafından önerildiğinde, o zaman nergiz gereklidir.
 11. Bitkisel ot ve çiçek solucan, papatya, muz, aynı kalendula demlemek ve bademcik iltihabı yanı sıra akut angina ile boğaz bir kaynatma ile durulayın.
 12. Soğuk algınlığı için halk tıbbında her zaman kullanılan doldurulamaz bitkisel ilaç, adaçayı yapraklarıdır. Adaçayı suyu, hem ayrı ayrı hem de tıbbi karışımların bir parçası olarak kronik bademcik iltihabı ile boğaz yıkamak için kullanılır.
 13. Calendula, papatya, adaçayı, kekik (kekik), okaliptüs bitkisinin toplanması demlemek ve ısrar ediyor. Bu infüzyonun kompleks iyileşme etkisi vardır. Bu bitkilerin ısıtılmış infüzyonu sadece durulama için değil, aynı zamanda inhalasyonlar için de kullanılır.
 14. Lavanta çiçekleri, ebegümeci ve mürver kaynatma ile birlikte, nastotsya verir ve artan bademcikler ile boğazını durulayın.

Bademcik iltihabı ile boğazın durulanması bademcikleri uyarır, kayıp kısmen bağışıklık fonksiyonlarını geri kazanırlar.

Soluma ve ısınma

Fotoğraf. İyileşmek için bademcik iltihabı için nefes alınız.

Kronik bademcik iltihabının halk ilaçlarıyla tedavisi de, durulamalara ilaveten, şifalı bitkilerin solunması ile inhalasyon yapılmasını gerektirir. Bu etkili olduğu kanıtlanmış bir tedavi yöntemidir. Bu, tıbbi fizyoterapide inhalasyonların kullanımı, inhalasyon, nebülizerler için özel aletlerin ortaya çıkması ve kitle kullanımı ile kanıtlanmıştır (bkz. Boğaz ağrısı için bir nebulizer ile inhalasyon).

Halk tıbbında inhalasyonlar için, uçucu yağların ilavesiyle, bitkilerin süslenmesini uygulama. Kronik bademcik iltihabının halk ilaçlarıyla tedavisi, her zaman buhar inhalasyonlarının yapılmasını içerir. Kurallar prosedür masada oturur pozisyonda yapılır, basit, size, sadece buhar ağzını teneffüs, normal bir ritimle, sakince nefes burundan nefes gerekir.

Inhalasyonlar için halk ilaçları

Her şeyden önce, inhalasyon için bitkisel tıbbi hammaddeler kaynatılır, mukusun yanmasını önlemek için, buharın üzerinde 40 ° C'den yüksek olmayan bir sıcaklıkta nefes almak gerekir:

 • adaçayı yaprakları;
 • okaliptüs yaprakları;
 • Papatya çiçeği;
 • meşe kabuğu;
 • çam tomurcukları;
 • nane;
 • calendula çiçekleri;
 • anne ve üvey;
 • çim kekik;
 • çam kozalakları

Tıbbi bir prosedür olarak inhalasyon etkisi, ilacın en küçük parçacıklarının penetrasyonuna dayanır, bizim durumumuzda, esansiyel yağlar ve uçucu reçineler, bademcik mukozasının hücrelerine. Terapötik maddenin, mukozanın yüzey tabakasının zarları içinden hücrelere emilmesi, böylece kan dolaşımının doğrudan atlanması vardır.

Vücudunda parazitler var mı?

Temizlik ve ev işleri yapmak parazitleri "almak" için çok kolaydır, çünkü özellikle evcil hayvanlarınız varsa onlarla temas kaçınılmazdır.

Vücudun parazit görünümü belirtileri olabilir:

 • sık soğuk algınlığı, soğuk algınlığı, boğaz, öksürük
 • soğukta ortaya çıkan alerjiler, gözlerin kızarıklığı
 • cilt alerjisi, kaşıntı, egzama
 • siğiller ve papillomlar
 • Baş ağrısı, iç organlarda çeşitli ağrı ve spazmlar

Sık sık rahatsızlık hissediyorsanız, sadece ihtiyacınız var vücudu temizlemek. Nasıl yapmalı, parazitolog Dr. Rykov'un önerilerini okuyun.

Halk tedavisi yöntemleri, kullanımlarının büyük bir pratik deneyimine dayanır, kronik bademcik iltihabında etkili oldukları kanıtlanmıştır.

Halk ilaçları ile bademcik iltihabı tedavisi yöntemleri

Kronik bademcik iltihabı ciddiye alınması gereken oldukça ciddi bir hastalıktır. Boğazda lenfoid formasyonların enfeksiyonundan kaynaklanır, aksi halde bademcikler denir. Akut tonsillit daha yaygın olarak anjina olarak bilinir ve zamansız ya da ihmalkar tedavi görürse ciddi sonuçlara neden olabilir.

Kronik tonsillit formu tedavi etmek için çok daha kötüdür ve hastadan olağanüstü bir sabır gerektirir. İlaç ilaçları, bir doktorun önceden konsültasyonu olmaksızın alınmamalıdır, ancak geleneksel tıbbın yöntemleri, hastalığı etkilemek için ek önlemler olarak tam olarak kullanılabilir.

Karakteristik olan geleneksel tıp, evde tedavi yöntemlerini tanır, bazen mezunlar hastalara "büyükannenin" reçetelerini sunarlar. Bu durumlarda ana şey makul bir uzlaşmadır, doktor onayladıysanız veya hatta geleneksel olmayan ilaçlar önerdiyse, bu ilaç tedavisini iptal etmez, aksine tamamlar. Kompleks yaklaşım, bademcik iltihabı ve zamanında tedavi bu hoş olmayan ve tehlikeli hastalıklardan kurtulmanızı sağlar.

Bir yetişkinde

En etkili olanları boğaz ve nazofarenksin durulanmasıdır. Bunu yapmak için, bazı geleneksel ve oldukça sıradan durulama sıvıları hakkında çok çeşitli et suyu ve maddeleri kullanın - bu makalenin ilerleyen kısımlarında. Aşağıda listelenen tüm yöntemler bademcik iltihabı için iyi çalışır. Başka bir hastalığınız varsa, başka yemek tariflerine de ihtiyacınız var. Burada, halk ilaçları ile anjini hızlı bir şekilde nasıl tedavi edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Ve burada yetişkinlerde halk ilaçları ile farenjit tedavisi tarif edilmektedir.

Boğazınızı yıkamak için birkaç basit seçenek:

 1. Limon suyu, daima ılık suyla seyreltilir.
 2. Calendula Eczane tentür: su bardağı başına 2-3 bardak su.
 3. Paketin üzerindeki talimatlara göre hazırlanan papatya, kaynatma.
 4. Su horseradish suyu ile seyreltilmiş.
 5. Fesleğen yağı veya et suyu.
 6. Birkaç damla iyot eklemek için zayıf bir potasyum permanganat çözeltisi.

Bu tür araçlar iyidir, çünkü acil durumlarda hizmet verebilirler, çünkü malzemelerin çoğu oldukça erişilebilirdir ve her evde bulunur. Eğer problemi daha da ciddiye alırsanız, bir eczane koleksiyonuna sahip olmak daha iyidir (ya da bunları kendiniz saklayın). Bu et suyunun büyük bir avantajı, yüksek verimlilikle birlikte küçük bir maliyet olacaktır. Araçlar sizin için en uygun olanı seçmek, alternatiflere ihtiyaç duyar.

Halk ilaçları ile bademcik iltihabı video tedavisi:

Bitkisel gargara ücretleri:

 1. Aura'nın kökü, kanlı papatya, papatya. Eşit oranlarda alın, kaynatın veya kaynatın sonra su banyosunda demlemek ve sıcak bir halde kullanın.
 2. Kekik, papatya, St. John's wort, okaliptüs ve adaçayı. Ayrıca eşit miktarda al. Bir bardak kaynar su 1 çorba kaşığı alınır. l. kuru karışım. Tümü kaynatın ve biraz ıslatın, filtreledikten sonra durulayın ve durulayın.
 3. Ayr, ısırgan otu, St John's wort, string, cowberry yaprakları ve atkuyruğu tarlası. Tüm karışımı ve 2 yemek kaşığı kullanın. l. Yarım litre kaynar su için.
 4. Taze patates çiçekleri. kaynar su bir bardak salkımına bir avuç.
 5. Dik kaynar su, yaklaşık 300 ml, beş adet karanfil dökün (baharat) ve en az iki saat boyunca bir termos içinde demlenmeye bırakın.

Patates genellikle boğaz tedavisinde kullanılır. Referans olarak, örneğin, bir patates üzerinde düzgün bir şekilde nefes almayı okuyabilirsiniz. Bitkisel kokuların durulanması ve yutulmasıyla birlikte, bademcik iltihabı için birkaç basit tedavi yöntemi vardır. En iyi öneriler bir doktor tarafından seçilebilir, ancak aşağıdaki orijinal yöntemler semptomları hafifletmeye ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

Okuyun. boğazınızı durulamak için bir soda çözeltisi nasıl yapılır.

Burada atrofik rinit belirtilerini görebilirsiniz.

Geleneksel olmayan yöntemler

 • Sıcak şampanya ile boğazını çalkalayın. Tıbbın sırrı bilinmemektedir, ancak sonuç iyi olacaktır.
 • Gün boyunca, orijinal çözüm ile durulayın. Tuhaflık, hazırlanan çözümün üç fincanının bu amaçla kullanılmasıdır. İlk önce ılık su ve bir çay kaşığı soda olacak. İkinci kısım tuzlu su ile hafifçe soğutulur. Üçüncü cam, oda sıcaklığında su ile alınır, buna 30 damla sıradan iyodin eklenir. Kurs, anginanın ortadan kalkmasına kadar günde 4-5 kez tekrarlanmalıdır.
 • Aziz John'un çiçeklenme ile birlikte 1 st kaynatılmış su 0,5 l üzerinde demlemek için. l. Çay yerine mümkün olduğunca sık alın ama günde en fazla 5 kez alın.
 • Saflaştırılmış kerosen ile bademciklerin etkilenen bölgelerinin doğru sürtünmesi. Tartışmalı bir tedavi yöntemi, aşırı durumlar için daha uygundur.
 • Suya kadar şekerle dolu rendelenmiş ampul. Günde üç kez 1 çay kaşığı alın ve hamile ve emziren anneler için bile önerilir.
 • Küçük bir parça propolis tamamen yok olana kadar ağzında tutun. İyileşene kadar günde iki kez tekrarlayın.
 • Bir bardak sıcak süt bir bıçak zerdeçal ve karabiber ucunda. Gece belirtileri ve boğaz ağrısı kaybolmadan önce içilir.

Çocuklarda, kural olarak, akut bademcik iltihabı daha yüksek bir sıcaklık ile karakterize edilir, ancak erişkinlerden daha hızlı geçer (tabi ki uygun tedavi ile). Bir yetişkine mükemmel bir şekilde yardımcı olan ürünlerin çoğu çocuklukta kullanılamaz, bu nedenle evdeki tedavi yöntemlerinin özellikleri biraz farklı olacaktır. Çocuğunuz da burun akıntısı varsa, o zaman bağlantı altında çocuklarda soğuk algınlığı tedavisinde halk yöntemleri bulacaksınız.

Boğaz durulama

Genellikle daha önce listelenmiş olan yukarıdaki genel çorbalar için uygundur, ancak bazı maddelerin özgüllüğü çalışmaz, örneğin, bayır suyu veya şampanya. Bitkisel soğuma daha küçük oranlarda alınmalıdır.

Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi:

 • Orta boy ampul, kalınlaşana ve homojen hale gelene kadar şurup içinde öğütülür ve kaynatılır. Çocuğunuz henüz 10 yaşında değilse, günde üç kez bir çay kaşığı alın. Daha büyük çocuklar için, dozu ikiye katlayın.
 • Küçük bir propolis parçası, tamamen yok olana kadar ağzınızda tutunur. İyileşene kadar günde iki kez tekrarlayın.
 • Zencefil çayı: küçük bir parça taze kök (erik büyüklüğü) veya 1 çay kaşığı kuru karışım 0.5 litre su dökülür. Daha fazla verim için birkaç diş sarımsak ve bir dilim limon ekleyebilirsin. Çay yerine tüm iyi kaynatın, süzün ve içirin. Çocuklar ve yetişkinler için uygundur.
 • Taze pancarların kaynatılması, küçük bir miktar su ile doğranmış ve kaynatılmış (orta büyüklükte bir kök ürünü için yaklaşık 300 ml). Tüm tahliye ve gargara günde en az üç kez.
 • Yaklaşık üç ay boyunca aç karnına yenen deniz topalak yaklaşık 10 çilek, kalıcı olarak kronik bademcik iltihabı kurtulacaktır. Boğazın durulandıktan sonra kullanın, meyveleri dikkatli bir şekilde çiğneyin.

Bir çocuğu tedavi etmek için zorlarsanız - görev basit değildir, dikkatini dikkat dağıtıcı anlarla, örneğin, bir kaynatma veya orijinal tariflere dökülecek olan olağandışı yemekler ile ilgilenmelisiniz.

Orijinal yöntemler

 1. Taze incirden püresi hazırlayın (önce onları suda kaynatın ve sonra bir karıştırıcı ile öğütün), günde bir çay kaşığı 5 ila 6 kez kullanın. Hemen yutmamak için daha doğru olacaktır, ancak tamamen çözünene kadar ağzınızda tutun. Bu yöntem sadece etkili değil, aynı zamanda çocuklar için önemli olan alışılmadık derecede lezzetli de değildir.
 2. Bir propolis parçası bezelye büyüklüğü her yemekten sonra çiğnemek için.
 3. Ev tavukundan sağlam et suyu. Tuz ve baharatsız pişirilen, sıcaklığını mükemmel bir şekilde düşürür ve boğazda ağrıyı azaltır.

Önleyici yöntemler

Önleme en iyi tedavi! Bu slogan uzun zamandır bir alışkanlık haline geldi, ancak ilişkisini kaybetmez. Bununla birlikte, bademcik iltihabını önlemenin başlıca yöntemleri, diğer yaygın hastalıklar gibi, aşağıda sunulmaktadır.

Nazofarenksin düzenli hijyeni

Bu, burnun yıkanmasıdır. Bütün bir dizi ENT problemi için mükemmel bir sonuç verir. Yıkama için, ılık su kullanılır, ki içinde parfümsüz deniz tuzu hafif, hafif tuzlu bir çözelti haline gelir. Alternatif olarak, her burun deliği suya çekmeli ve ağzından serbest bırakmalıdır. Birkaç eğitim seansından sonra, bu "tekniği" tamamen ustalaştıracak ve bu yararlı bir alışkanlık haline gelecektir. Bu yöntem kronik tonsillit ve nazofaringeal hastalıkları yenebilir. Bu yöntem, uygun bir şekilde yerine getirilmesi koşuluyla, çocuklar için kontrendike değildir.

Video evde çocuk halk ilaçları kronik bademcik iltihabı tedavisi hakkında anlatıyor:

Güçlendirilmesi bağışıklık

Her tür hastalığın en etkili şekilde önlenmesi vücudumuzun doğal savunmasının güçlendirilmesidir. Birçok yol var, günlük egzersizler ve sertleştirme en kolay olacak. Multiputaminlerin düzenli alımı ve rasyonel beslenme de çocuklarda bağışıklık oluşumunda iyi bir yardımcı olabilir.

Akut ve kronik formdaki pansuman, son derece tehlikeli ve sinsi bir hastalıktır; Sık anjina, kardiyovasküler sistemi etkiler ve bir kişinin doğal bağışıklığını önemli ölçüde azaltır. Tedavi edilmeyen anjinanın kısırlığın sebebi olduğu durumlar olmuştur.

Halk ilaçları iyi bir sonuç verir ve boğaz ağrısını azaltmaya yardımcı olur ve hatta iltihaplı odakları giderebilir. Ancak ilaç formları olmayan hastalığın seyrinin ağır formlarında yapamayız. Ayrıca, kendi ilacınızı almanız ve sağlığınızı ve çocuklarınızın hayatını riske atmayın. Diğer araçlar da halk ilaçları ile tedavi edilir. Burada halk ilaçları ile kronik sinüzit tedavisi tarif edilmektedir.bağlantıda halk ilaçları ile sinüzit tedavi nasıl okunur okumak mümkündür.

Tedaviyi reçetelemek için bir uzmana zamanında itiraz edin (ve bu cerrahi yöntemler olabilir), hastalığın seyri üzerinde kontrol sağlayacaktır. Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabının geleneksel tedavi yöntemleri, boğaz ağrısını oldukça etkili bir şekilde azaltır ve daha hızlı iyileşmeye katkıda bulunur.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı bademciklerde inflamatuar bir süreçtir. Çoğu durumda, anjina seyri sonrasında yanlış veya zamansız tedavi ile görünümü görülür. Bu arka plana karşı, enfeksiyon odakları kalır. Dış veya iç olumsuz faktörlerden etkileniyorlarsa, bu da kronik olan bademcik iltihabının gelişmesine yol açar.

Hastalığın tehlikesi nedir?

Kronik tonsillit formu oldukça tehlikelidir. Bunun nedeni, hastalığın arka planı üzerinde çeşitli komplikasyonların gelişebilmesidir. Bademcikler alanında, toksin üreten bir patojenik mikroflora oluşur. Bu bağ ve kıkırdama zarar verir. Bu yüzden hastalar eklemlerde ve kaslarda ağrı görünümünü şikayet ediyor.

Kronik tonsillit, kalp hastalığının sebebidir. Bu, kalbin bağ dokularına benzer olan spesifik bir protein materyalinin bademciklerindeki sentezden kaynaklanır. Bu benzerlik, sadece yabancı hücrelerin değil, aynı zamanda kalbin kendisinin de bağışıklık hücrelerine saldırmaya yol açar. Bu nedenle hastalar bakteriyel endokardit ve miyokardit gelişebilir.

Sıklıkla hastalarda, kronik tonsillit komplikasyonları glomerülonefrit şeklinde kendini gösterir. Bazı hastalar romatoid artrit geliştirdi. Kadınlar jinekolojik çeşitli hastalıklara sahip olabilirler. Kronik bademcik iltihabı psoriazisin gelişmesine yol açabilir. Ayrıca, patolojinin arka planına karşı romatizma yetişkin hastalarda ortaya çıkmıştır.

Genel tedavi şeması

Hastalığı tedavi etmeden önce, hastanın belirli ilaçlara karşı kontraendikasyonları olup olmadığını belirlemek gereklidir. Bu komplikasyon olasılığını ortadan kaldıracaktır. Tonsillit tedavisi için, hastaya karmaşık tedavi reçete edilir.

Konservatif tedavi, doğru ilaç seçimi ile maksimum etkililik sağlar:

 1. Terapi için antibiyotik almanız gerekir. Hasta, nüks olasılığını ortadan kaldıran antibiyotik tedavisini tamamıyla geçmelidir.
 2. Hastanın sık ve düzenli olarak gargara etmesi gerekiyor. Bunun için bir furacilin, sarımsak tentürü, pancar veya bal-limon suyu çözeltisi atayın.
 3. Hastalıkla mücadele için yerel immünmodülatör ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Doktorlar, bademciklerin stabilitesini patojenik bakterilerin olumsuz etkisine yardımcı olan Ribomunil'in kullanılmasını önermektedir.
 4. Etkili tedavi sağlamak için, boğaza kompres uygulamak tavsiye edilir. Daha önce su ile seyreltilmiş olan Dimexide'in 1: 6 oranında kullanılması tavsiye edilir. Günde iki kez kompres uygulayın.

Konservatif tedavi istenen sonuçları vermezse, bademcik kaldırmak için ameliyat yapılır. Çoğu durumda operasyon, geleneksel yöntemlerle anjinayı tedavi edemeyen hastalara reçete edilir.

durulama

Halk tedavisi, deniz tuzu bazlı bir çözelti ile boğaz durulamalarının yapılmasını gerektirir. Mevcut değilse, kronik tonsillitten sıradan taş tuzu kullanılabilir.

Çözümü uygulamadan önce filtrelenmelidir. 250 mililitre solüsyon için 10 damla iyot ekleyin. Prosedür günde 5 ila 6 kez yapılmalıdır.

yıkama

Evde bademcikler yıkamak zordur. Bunun nedeni, bir insanın onları görememesi ve doğru bir şekilde bir su akışı göndermesidir. Prosedür başka bir kişi tarafından gerçekleştirilirse, hastanın iyileşmesinin hızlanmasını sağlayacaktır. Bunun nedeni su basıncının bademciklerin patojenik bakterilerden maksimum derecede temizlemesidir.

Yıkama yapmak için antiseptik solüsyonları kullanın:

Prosedür için sıradan bir şırınga kullanabilirsiniz.

soluk alma

Evde tedavi, buhar inhalasyonunun kullanılmasını gerektirir. Maden suyu Borjomi, soda çözeltisi veya bitkilerin et suyu kullanımı için:

Hamilelerde kronik tonsillit seyri sırasında, hastalığın inhalasyonlarla tedavi edilmesinden önce bir doktora danışılması gerekmektedir. Bunun nedeni bazı çözümlerin fetüsün gelişimini olumsuz yönde etkilemesidir.

Geleneksel tıp ile karşılaştırıldığında, bu prosedürler kadar etkilidir. Ek olarak, halk ilaçları, tüm hastalar tarafından kullanılmalarını sağlayan yüksek bir güvenlik seviyesi ile karakterize edilir.

Kronik tonsillitten 5 en iyi geleneksel tıp

Bir tıbbın doğru seçimi yapılırsa, kronik bademcik iltihabı halk ilaçları ile tedavi edilebilir.

Geleneksel tıbbın temelleri (tıklanabilir)

Aşağıdaki reçeteler hastalığın tedavisinde en etkili olarak kabul edilir.

deniz dikeni

Tedavi için bu bitkinin meyvelerini alın ve yavaşça çiğneyin. Halk ilaçları ile tedavi süreci 10 gündür.

Süt ve zerdeçal

Bir bardak süt kaynatılmalıdır. Küçük miktarlarda zerdeçal ve karabiber ekler. İlaç üç gün boyunca akşam tüketilmelidir.

Bu bademciklerdeki iltihaplanma sürecini ortadan kaldıracaktır.

pancar

Bu üründen bir kaynatma hazırlayın. Bunu yapmak için, ince bir rende üzerinde temizlenmiş ve ovuşturulmuş büyük bir sebze alın. Oluşan yulaf ezmesi bir litre su ile dökülür ve bir saat pişirilir. Bundan sonra, karışım soğutulur ve süzülür. Günde en az 4 kez gargara yapmak için kullanılmalıdır.

propolis

Kronik tonsillit tedavisinde en yüksek etkiye sahiptir. 1: 1 oranında alkolle karıştırın. İlaç 5 gün boyunca serin bir yerde infüze edilir. Tentür günde üç kez alınmalıdır. Bunu yapmak için ilacı su ile seyreltin ve içirin. İlacın tedavisi iki haftadır.

civanperçemi

2 yemek kaşığı ot yiyin ve bir bardak kaynar su dökün. Ilacı infüze etmek birkaç saat sürer. Filtrelemeden sonra durulama için kullanılır.

Kronik bademcik iltihabı ile mücadele etmek için çeşitli yollar vardır. Onların seçimi doğrudan hastanın bireysel özelliklerine ve hastalığın seyrine bağlıdır.

Evde fizyoterapi

Kronik bademcik iltihabının tedavisinde maksimum etki ev fizyoterapisi yardımı ile sağlanabilir. Çoğu doktor, kompres ve sürtünme kullanımını önerir.

sürtünme

Isınma etkisi olan hazır eczane ürünlerinin kullanımı ile gerçekleştirilmektedir. Ayrıca kanıtlanmış halk ilaçları - alkol tentürleri, ayı veya porsuk yağı, terebentin, kafur yağı. Göğüs ve boyun arkası ezilme. Sürtünmeden sonra hastanın vücudunun sarılması gerekir.

sıkıştırmak

Sıkıştırmalar için, önceden vajen emdirilmiş olan pamuk kullanın. Patatesleri tekdüze bir şekilde kaynatıp ezebilirsiniz. Elde edilen kütle hemen bir plastik torbaya koyulur, bir havlu ile sarılır ve boynuna uygulanır. Bu ilacın yardımıyla sadece ısı korunmaz, aynı zamanda toksinler de ortadan kaldırılır.

Bal kullanabilirsin. Bir bal pastası da bir ısınma etkisi ile karakterize edilir. Boyuna konulmalı. Ve bir fular üstünde. Maksimum derin ısınmayı sağlamak için, eczanede ilgili bir cihazı satın alabilirsiniz.

Ve birkaç ipucu

Kronik bademcik iltihabı ile doktor solunum jimnastiği önerebilir. Doğru egzersizleri seçerseniz, ses tellerini gevşetecek, ayrıca bronşiyal spazmları çıkaracak ve mukoza zarını geri yükleyecektir.

Solunum jimnastiği örneği (tıklanabilir)

Fizyoterapi yöntemleri, diğer tedavi yöntemleri ile kombinasyon halinde hastalar tarafından kullanılmalıdır. Mutlak güvenlik ile karakterize edilirler, bu da onların istediği herkes tarafından kullanılmasına izin verir.

Tonsillitin Başarılı Önlenmesi İçin 9 Adım

Hastalığın ortaya çıkmasını önlemek için, zamanında önlenmesi gerekir.

 1. Sigara içmek gibi kötü bir alışkanlığı reddedin. Pasif sigara içmek de yasaktır.
 2. Sadece burundan nefes almayı deneyin.
 3. Patojenik bakteriler geliştirme olasılığını dışlayan diş sağlığınıza dikkat edin.
 4. Kişinin en sık bulunduğu odada, orta dereceli bir sıcaklık rejiminin yanı sıra optimum nem seviyesinin muhafaza edilmesi gereklidir.
 5. Alerjilerin oluşmasını önlemek için mümkün olan her şeyi yapın. Şiddetli alerjik reaksiyonları varsa, o zaman usulüne uygun olarak zamanında yapılmalıdır.
 6. Akut veya kronik solunum yolu hastalıkları gelişirse, derhal tedavi edilmelidir.
 7. Koruyucu diyete bağlı kalmak. Bu amaçla, tuzlu, ekşi ve baharatlı yiyecekler diyetten atılır. Aşırı sıcak veya soğukta yemeyin. Bir zarflama etkisi olan yiyecekleri sürekli yemek tavsiye edilir. Bu, mukoza zarlarının tahrişten maksimum kalitede korunmasını sağlayacaktır. Tereyağı ve bitkisel yağ, yulaf suyu kullanmak gereklidir.
 8. İçmekten jöleye ve sütü tercih etmeniz önerilir.
 9. Vücut, mevsimden bağımsız olarak bir vitamin-mineral dengesini korumalıdır. Bu amaçla multivitamin kompleksleri kullanılır.

Sonuç

Kronik bademcik iltihabı, organizmanın çalışma kapasitesini olumsuz etkileyen ve ciddi komplikasyonlara neden olabilen oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Patolojinin tedavisi geleneksel bir şekilde gerçekleştirilebilir. Ayrıca, yüksek verimlilik düzeyi, bir doktora danışıldıktan sonra kullanılması gereken halk tıbbı ile karakterize edilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Neden farenjit muzdarip?

Mukus ve lenf düğümlerinin iltihaplanması ile ilişkili farenks hastalığına farenjit denir.Enfeksiyon nedeniyle, akritamin bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan, akut ve kronik olarak liç - bulaşmadır.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi

Kronik tonsillit, KBB organlarının en sık görülen patolojilerinden biridir. Bu hastalık, çeşitli iklim koşullarında yaşayan çocuklar ve yetişkinler arasında yaygındır.