Loading

Kronik bademcik iltihabı: bulaşıcı mıdır değil mi?

Patojenik bakteriler ve akut bademcik iltihabına neden olan virüslerle temas halinde, bir kişi hem enfekte olabilir hem de enfekte olmaz. Bu neden oluyor? Bademcik iltihabı neden bazen bulaşır ve bazen bulaşmaz? Aynı sorular bilim adamlarına sordu. Akut bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) için, bir kişinin hastalanıp düşmediğini doğrudan etkileyen bazı kritik faktörleri tanımladılar. Faktörler iki gruba ayrılabilir. Birinci grup, bademcik iltihabının hastadan sağlığa geçmesini vurgulayan faktörleri içerir. İkinci grup, vücudun kendi bağışıklık güçlerini etkileyen faktörleri içerir. Her iki kategoriyi de düşünelim.

Makalenin içeriği

Hasta biriyle iletişime geç

Akut tonsillit çeşitli mikroorganizmalara neden olur. Çoğu zaman, akut bademcik iltihabı, bakteriler ve virüslerin yanı sıra bunların kombinasyonu ile enfeksiyondan kaynaklanır.

Nadir durumlarda, anjin, mantarlardan kaynaklanır (enfeksiyon vakalarının yaklaşık yüzde biri). Temel mikroorganizmalar:

 • Bakteriler. Bunlar arasında streptococcus pyogenes gibi mikroorganizmalar, bazı stafilokok türleri, Spiroscheta Vincana, iğ şeklindeki çubuk ve diğerleri bulunur. Olguların yarısında, akut bademcik iltihabı streptococcus pyogenes bakterisinden kaynaklanır.
 • Virüsler. Bunlar, insan herpesvirüsü, enterovirüs Coxsackie gibi mikroorganizmaları ve adenovirüs ailesine ait virüslerin bir kısmını içerir.
 • Mantarlar. Ayrıca, Candida cinsinin mantarı anjinaya neden olabilir.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyon her zaman hasta bir kişi ile temas halinde oluşur. Ayrıca, hasta bir kişiyle iki tür temas vardır:

 • Doğrudan iletişim tipi - konuşma, öpücük, dokunma vb. Bir kişinin anjina varsa, başkalarından izole edilmelidir. Hastalığı almak için bazen dostça bir el sıkışma bile. Hasta izole edilemiyorsa, hastalığın sağlıklı bir kişiye bulaşma riskini en aza indirmek için pamuklu gazlı bez giymelidir.
 • Dolaylı iletişim türü, ortak ev eşyalarının kullanılmasıdır. Bunlar arasında kaşıklar, çatallar, bıçaklar, ortak mutfak eşyaları, ortak havlular ve benzerleri bulunur. Hekimlerin patojenlerin bazen kapı tutamaçlarına dokunarak bile iletilebileceği gösterilmiştir. Yani kapıyı silmek için zaman çok bireysel hasta kişi ev aletlerini ayırmak için önemlidir, hem de zaman neden, temizlendikten sonra iyi bir yıkama ihtiyacım temiz bir havlu ile kolları olduğunu.

Enfeksiyon olasılığı doğrudan temasın türüne ve derinliğine bağlıdır.

Örneğin, çok yüksek bir olasılıkla bir kişinin boğaz ağrısı olan bir öpücük sağlıklı bir hastalığa yakalanacaktır, ancak iletişim veya ortak ev eşyaları ile temas durumunda enfeksiyon olasılığı orta derecede düşüktür. İletişimin yoğunluğunun enfeksiyon olasılığını etkilediğini anlamak önemlidir. Bu nedenle, hasta bir kişi ile kısa süreli bir iletişimi yakalama olasılığı çok düşüktür.

Örneğin, otobüste boğaz ağrısı olan bir kişi seyahat için para transfer etmenizi istediyse, o zaman bu iletişim enfeksiyona yol açmayacaktır. Fakat eğer anjinalı bir hasta yakın arkadaşınız, arkadaşınız ya da aile üyenizse, onunla iletişim oldukça yoğun olacaktır, bu nedenle böyle bir kişiden enfekte olma olasılığı çok yüksektir. Unutmayın: Eğer doktor size boğaz ağrısı teşhisi koyduysa ve hastaneye gidemezseniz, ailenin birçok üyesinin anjinalarını enfekte edebilmeniz için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu nedenle hastalık sırasında maske takmak, daha az iletişim kurmak ve yaygın ev aletlerini kullanmamak çok önemlidir.

Vücudun kendi bağışıklık güçleri

Bademciklerin iltihaplanmasına neden olmak için, patojenlerin sadece sağlıklı bir insana değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin üstesinden gelmelerine de ihtiyaç vardır. Bağışıklık sisteminin kalitesinden, kişi doğrudan bir kişinin hasta olup olmadığına bağlıdır. Doktorlar, hastalığın ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırabilecek kritik faktörleri tanımlar:

 • Vücudu alt soğutma. Dahası, hem lokal hem de genel hipotermiyi etkiler. Örneğin, iki kat soğutma şansınızı artırmak bir çamur birikintisinde geç sonbaharda başlayabilirsiniz - diğer taraftan - Düşük ısıdan dolayı geç sonbaharda bir yandan genel hipotermi ve çamurlu su birikintileri yerel hipotermi ayaklarını olabileceğinden.
 • Bademcikler veya nazofarenksin yaralanması.
 • Burun iltihabı.
 • Yanlış yiyecek, kötü alışkanlıklar.
 • Zayıf bağışıklığa genetik yatkınlık.

Kronik tonsillit mi?

Kronik bademcik iltihabı klasik bir fokal enfeksiyondur. Kronik bademcik iltihabı bu gibi görünmez - sadece bir önceki akut tonsillitin bir sonucu olabilir. Önce bir kişi olmalıydı bademcik, kronik tonsillit getirmemesi nedeniyle - O kronik tonsillit ile enfekte etmek mümkün değildir, bu nedenle içindir.

Bademcideki kronik bademcik iltihabında, bademcikler kendileriyle etkili bir şekilde savaştığı için daha önce olmayan bazı patojenler ortaya çıkabilir.

Bu patojenik bakteriler Staphylococcus aureus, bazı pnömokok, aile, mikoplazma, bazı anaerobik bakteri ve diğer mikroorganizmaların streptokoklar bulunmaktadır.

Bu mikroorganizmalar kronik tonsilliti daha da şiddetlendirecektir. Akut tonsillitte anjina dejenerasyonu olasılığı aşağıdaki faktörlerden etkilenir:

 • Boğaz ağrısı semptomlarının yokluğu veya zamansız tedavisi. Bu kronik bademcik iltihabının en yaygın nedenidir. Angina, oldukça nahoş bir hastalık olmasına rağmen, ölümcül değildir. Bu nedenle, pek çok insan ona iyi davranmıyor, bu şekilde para biriktirebileceğini düşünüyorlar. Bazen çalışır ve bazen yoktur. Hastalık kronik bir safhaya gidebilir ve tedavisi için ilaçlara daha fazla para harcamak zorunda kalacaktır.
 • Diş hastalıkları. Bademcikler ağız yakınında bulunur. Bir kişinin sağlıklı dişleri varsa bademcikler için tehlike yoktur. Kötü ağız bakımı diş hekimine gitmek Değilse, ağız bademcik anjin saldırı aynı patojenleri görünebilir.
 • Kronik sinüzit. Kronik sinüziti olan bir kişi anjina ile hastalanırsa, o zaman kronik bademcik iltihabı bademcik iltihabı olasılığı oldukça yüksektir.
 • Keskin sıcaklık değişimleri. Bu, özellikle havaların değiştiği sonbahar ve ilkbahar aylarında kritiktir. Sıcaklık düşüşleri bağışıklığı zayıflatır, bu da kroniklerde akut tonsillit dejenerasyon olasılığını artırır.
 • Zayıf bağışıklığa genetik yatkınlık.

Başka bir deyişle, hasta bir kişiyle temas ettikten hemen sonra kronik bademcik iltihabı yakalama olasılığı yoktur. Bu hastalığı olan bir kişi başkalarına tehlike oluşturmaz. Ancak, kronik tonsillitin akut bademcik iltihabı şeklinde akut hale gelebileceği noktasını hatırlamamız gerekir, ancak akut tonsillit zaten hasta bir kişiyle temastan etkilenebilir. Kronik bademcik iltihabınız varsa, akut bademcik iltihabına sahip oluncaya kadar başkalarına tehlike oluşturmayacağınızı unutmayın. Bunların hepsi aynıysa, insanlarla iletişimi en aza indirmek, maske takmak vb.

Kronik bademcik iltihabı anjina şeklinde şiddetlenmez, bu tür kurallara uymanız gerekir:

 • Her türlü şekilde çok düşük sıcaklıklardan kaçınmak gerekir. Bu nedenle, kışın evden daha az ayrılmanız gerekir.
 • Örneğin, dondurma gibi soğuk yiyecek kullanımını reddetmek gerekir.
 • Doktorunuzda gözlemlenmeniz, hastalığınızın gelişimini izlemesi gerekir. Ayrıca, bir doktor keskin sıcaklık değişiklikleri döneminde bağışıklığı önemli ölçüde artıran bazı ilaçlar için bir reçete alabilirsiniz.
 • Sigara içmeyi bırakmalısın. Birçok çalışma, sigara içiciliğinin sigara içenlere göre çok nadir olduğunu göstermektedir.

Ilk doktor

Alevlenme sırasında kronik bademcik iltihabı

Birçok insan anginanın ne olduğunu biliyor. Ve kronik bademcik iltihabı nedir? Palatine bademcikler, bademcikler, lenfoid dokuya aittir ve bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Kişi sürekli olarak çevreleyen dünyayla temas halindedir ve bu bezler, vücudu bakteriler, virüsler ve mikropların ağızdan geçmesine karşı koruyan koruyucu bir işlev görür. Ancak bazen bağışıklık sistemi başa çıkamaz ve bademcikler zaman zaman sübjektif tıkaçlar ve anjina şeklinde alevlenmelerle birlikte sürekli, yavaş bir inflamatuar durumdadırlar. Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı, ARI'nin tamamlanmış tedavisinin bir sonucudur ve lokal bir iltihap olarak görülmez, ancak bağışıklık sisteminin genel olarak zayıflaması olarak görülür. Böbrek, kalp, eklem hastalıklarını tetiklediği için özellikle çocuğun bedeni için tehlikelidir.

Kronik bademcik iltihabı sırasında, bademciklerin hala bariyer fonksiyonu ile başa çıktığı, alevlenmelerin nadiren meydana geldiği ve vücudun genel durumunun acı çekmediği tazminat aşaması ayırt edilir. Ve komşu organlar ve lenfatik sistem iltihaplanma sürecine bağlandığında dekompansasyon aşaması.

Kronik anjinaya bulaştırmak mümkün mü?

Hasta kronik bademcik iltihabı geliştirdiğinde, hasta ilk önce bulaşıcı olup olmadığına veya başkalarına karşı gelmediğine inanır.

İnsan vücudunda bir bağışıklık organı vardır - lenfoid faringeal halka, vücudun enfeksiyonlardan korunmasında önemli bir rol oynar.

Lenfoid faringeal halkanın yapısı aşağıdaki formasyonları içerir:

 • palatine bademcikler;
 • farengeal (adenoidler);
 • boru;
 • yutak;
 • dilli.

Bütün bu lenfoid oluşumlar bağışıklığa karışır. Bakteriler, virüsler üzerlerine geldiğinde, bir immünolojik reaksiyon başlar, bu sayede enfeksiyon ortadan kalkar.

Tonsillit palatines bademcikler yenilgi denir. Tonsillit, kronik ve akut olabilir. Palatine tonsil akut inflamasyonu boğaz ağrısıdır.

Kronik bademcik iltihabı bademciklerde uzun süreli iltihaplanma süreci ile karakterizedir.

Akut hastalıklardan (angina) sonra bademciklerde sıklıkla kronik inflamatuar süreç oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bulaşıcı etkenlere (bakteri) uzun süre maruz kaldığında ortaya çıkabilir.

Uzun süreli maruz kalmanın bir sonucu olarak, bademler işlevleriyle baş edemezler ve sürekli inflamasyon gelişir. Bu durumda bademciklerin lakunalarında bir bakteri kümesi gelişir.

En inflamasyon streptokok, stafilokok enfeksiyonları ile gelişir.

Enfeksiyöz ajanların elde edilmesi sadece dışarıdan değil, aynı zamanda insan vücudundaki kronik iltihaplanma odaklarından da kaynaklanabilir. Bu tür kaynaklar olarak hareket etmek:

 • sinüzit (frontal sinüzit, maksiller sinüzit);
 • kronik rinit;
 • çürük dişler;
 • kronik farenjit;
 • Nazal septumun eğriliği.

Ayrıca hastalık hipotermisi yerel ve genel, sık solunum yolu hastalıkları, sigara ve alkol gelişimine katkıda bulunur.

Daha önce belirtildiği gibi, kronik bademcik iltihabı uzun bir iltihaplanma sürecidir.

Hastalık alevlenme ve remisyon dönemleri ile ortaya çıkar ve ayrıca eksik remisyon olabilir.

Başka bir şekilde, süreç aşamaları denir:

 • tazminat;
 • subindemnification;
 • Dekompansasyon.

Alevlenme dönemlerinde kronik bademcik iltihabı kendini boğaz ağrısı olarak gösterir. Bu dönemde hasta başkalarına bulaşıcı hale gelir.

Belirtiler bulunduğunda kronik bademcik iltihabı ortaya çıkar:

 • palatine ait kızarıklık ve hipertrofi;
 • bademcikler gevşetilir, sıkıştırılır;
 • Onlarda sikatrisyel değişiklikler var;
 • sık alevlenmeler ile yapışıklıklar da olabilir;
 • mantar beyazının varlığı;
 • trafik sıkışıklığında bakteri tıkanıklığı var, pus, bu nedenle hoş olmayan bir koku olabilir.

Bakteriye uzun süre maruz kaldığında, vücutta iç zehirlenme meydana gelir.

Zehirlenme gelişirken hastalar hissedebilirsiniz:

 • hızlı yorgunluk;
 • genel halsizlik;
 • boğazda nahoş hisseler;
 • bir subfebril durumu;
 • ağız kokulu koku.

Tazminat aşamasında sadece küçük yerel değişiklikler olabilir, alt tazminatın ortaya çıkmasıyla, daha sık alevlenmeler gelişebilir.

Dekompanzasyon gelişmesi ile birlikte sık alevlenmeler (yılda birkaç kez) vardır, genel zehirlenme ve komplikasyon belirtileri vardır.

Kalbin, böbreklerin, kanın, eklemlerin yenilmesi.

Hastalığın tedavisi, cerrahi yöntemlerle ve konservatif olarak kullanılabilir.

Başlangıç ​​evrelerinde ve komplikasyon gelişmeden nadir alevlenmelerle konservatif tedavi uygulanır.

Prosesin alevlenme aşamasında, antiviral, antibakteriyel ajanların kullanımı ile hem akut tonsillitte (anjina) tedavi uygulanır.

Hastalığın tedavisi bir doktor tarafından bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılmalıdır, kendi kendine tedavi durumun bozulmasına yol açabilir (dekompansasyon ve komplikasyonların gelişimi).

Tedavi poliklinik şartlarında gerçekleştirilir, hasta alevlenme olmaksızın bulaşıcı değildir, enfeksiyonu yayma riski yoktur.

İnflamatuar sürecin nedensel etkisini belirlemek için bu amaçla farinksden bir yayma yapılır ve bakteriyolojik inceleme yapılır.

Bu incelemede sadece patojenin değil antibakteriyel ajana duyarlılığının da saptanması üzerine antibakteriyel tedavi önerilmektedir:

Bağışıklık sistemini korumak için, bitki ve tıbbi kökenli organizmanın koruyucu kuvvetlerini arttıran araçlar kullanılır:

Tedavi sırasında hastaya multivitamin kompleksleri içeren vitamin terapisi kursları verilir.

Mikroflora normalizasyonu için geçerlidir:

Kronik tonsillit için zorunlu prosedür, amigdalanın kızarmasıdır.

Bu sırada, pürülan kümeler, tıkaçların içeriği çıkarılır. Yıkama tamamlandıktan sonra mukoza bir antiseptik ile tedavi edilir. Olumlu bir sonuç elde etmek için yaklaşık on seans gerçekleştirilir.

Farinks antiseptik bitkisel ve tıbbi ile yaygın durulama:

 • Mirimistinom;
 • hlorofilliptom;
 • Bitkisel çözeltiler.

Kurs ayrıca gereklidir. Fizyoterapi yöntemlerinin yardımı ile olumlu etki elde edilir:

 • Ultraviyole ışınlama;
 • Ultrasonik tedavi;
 • Manyetik tedavisi;
 • Ilaçların elektroforezi;
 • Tıbbi ve bitkisel ilaçların solunması.

Hastalığı tam olarak iyileştirmek için çeşitli karmaşık tedavi yöntemleri uygulanır.

Cerrahi tedavi yöntemleri sadece istisnai durumlarda başvurulur, daima organı tutmaya çalışın.

Bademcikler vücudun çeşitli enfeksiyonlardan korunmasında büyük rol oynadığı için.

Önleme için gereklidir:

 • Enfeksiyöz hastalıkların akut formlarını tamamen iyileştirir;
 • aşırı soğuma yapmayın;
 • sigara içmek yasaktır; alkol;
 • reçete edilen tedaviye sıkı sıkıya bağlılık;
 • diğer organlarda kronik inflamasyonun ortadan kaldırılması;
 • soğuk mevsimde multivitaminlerin kursları;
 • Vücudun koruyucu işlevini güçlendirmek.

Sonuç olarak, kronik bademcik iltihabının bulaşıcı bir hastalık olmadığı söylenebilir. Erken tedavi ile iyileşme hızlı bir şekilde gerçekleşir ve komplikasyonlar gelişmez.

Patojenik bakteriler ve akut bademcik iltihabına neden olan virüslerle temas halinde, bir kişi hem enfekte olabilir hem de enfekte olmaz. Bu neden oluyor? Bademcik iltihabı neden bazen bulaşır ve bazen bulaşmaz? Aynı sorular bilim adamlarına sordu. Akut bademcik iltihabı (boğaz ağrısı) için, bir kişinin hastalanıp düşmediğini doğrudan etkileyen bazı kritik faktörleri tanımladılar. Faktörler iki gruba ayrılabilir. Birinci grup, bademcik iltihabının hastadan sağlığa geçmesini vurgulayan faktörleri içerir. İkinci grup, vücudun kendi bağışıklık güçlerini etkileyen faktörleri içerir. Her iki kategoriyi de düşünelim.

Akut tonsillit çeşitli mikroorganizmalara neden olur. Çoğu zaman, akut bademcik iltihabı, bakteriler ve virüslerin yanı sıra bunların kombinasyonu ile enfeksiyondan kaynaklanır.

Nadir durumlarda, anjin, mantarlardan kaynaklanır (enfeksiyon vakalarının yaklaşık yüzde biri). Temel mikroorganizmalar:

 • Bakteriler. Bunlar arasında streptococcus pyogenes gibi mikroorganizmalar, bazı stafilokok türleri, Spiroscheta Vincana, iğ şeklindeki çubuk ve diğerleri bulunur. Olguların yarısında, akut bademcik iltihabı streptococcus pyogenes bakterisinden kaynaklanır.
 • Virüsler. Bunlar, insan herpesvirüsü, enterovirüs Coxsackie gibi mikroorganizmaları ve adenovirüs ailesine ait virüslerin bir kısmını içerir.
 • Mantarlar. Ayrıca, Candida cinsinin mantarı anjinaya neden olabilir.

Boğaz ağrısı ile enfeksiyon her zaman hasta bir kişi ile temas halinde oluşur. Ayrıca, hasta bir kişiyle iki tür temas vardır:

Enfeksiyon olasılığı doğrudan temasın türüne ve derinliğine bağlıdır.

Örneğin, çok yüksek bir olasılıkla bir kişinin boğaz ağrısı olan bir öpücük sağlıklı bir hastalığa yakalanacaktır, ancak iletişim veya ortak ev eşyaları ile temas durumunda enfeksiyon olasılığı orta derecede düşüktür. İletişimin yoğunluğunun enfeksiyon olasılığını etkilediğini anlamak önemlidir. Bu nedenle, hasta bir kişi ile kısa süreli bir iletişimi yakalama olasılığı çok düşüktür.

Örneğin, otobüste boğaz ağrısı olan bir kişi seyahat için para transfer etmenizi istediyse, o zaman bu iletişim enfeksiyona yol açmayacaktır. Fakat eğer anjinalı bir hasta yakın arkadaşınız, arkadaşınız ya da aile üyenizse, onunla iletişim oldukça yoğun olacaktır, bu nedenle böyle bir kişiden enfekte olma olasılığı çok yüksektir. Unutmayın: Eğer doktor size boğaz ağrısı teşhisi koyduysa ve hastaneye gidemezseniz, ailenin birçok üyesinin anjinalarını enfekte edebilmeniz için hazırlıklı olmanız gerekir. Bu nedenle hastalık sırasında maske takmak, daha az iletişim kurmak ve yaygın ev aletlerini kullanmamak çok önemlidir.

Bademciklerin iltihaplanmasına neden olmak için, patojenlerin sadece sağlıklı bir insana değil, aynı zamanda bağışıklık sisteminin üstesinden gelmelerine de ihtiyaç vardır. Bağışıklık sisteminin kalitesinden, kişi doğrudan bir kişinin hasta olup olmadığına bağlıdır. Doktorlar, hastalığın ortaya çıkma olasılığını önemli ölçüde artırabilecek kritik faktörleri tanımlar:

 • Vücudu alt soğutma. Dahası, hem lokal hem de genel hipotermiyi etkiler. Örneğin, iki kat soğutma şansınızı artırmak bir çamur birikintisinde geç sonbaharda başlayabilirsiniz - diğer taraftan - Düşük ısıdan dolayı geç sonbaharda bir yandan genel hipotermi ve çamurlu su birikintileri yerel hipotermi ayaklarını olabileceğinden.
 • Bademcikler veya nazofarenksin yaralanması.
 • Burun iltihabı.
 • Yanlış yiyecek, kötü alışkanlıklar.
 • Zayıf bağışıklığa genetik yatkınlık.

Tonsillit: bulaşıcı mı değil mi?

Birçok insan, farklı solunum yolu hastalıkları ile yaşamlarında karşılaşmış ve en sık sorulan sorulardan biri: bademcik iltihabı veya bulaşıcı değil midir?

Bademcik iltihabı altında, bağışıklık sistemimizin çok kötü etkilediği palatin bademciklerinin iltihaplanması sürecidir.

Bu, palatine bademciklerin bağışıklık sistemini oluşturan en önemli organlardan biri olmasından kaynaklanmaktadır.

Tonsillit nedenleri farklıdır. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, stafilokok ve streptokok bakterilerinin solunum yollarından girerek, daha az sıklıkla mikoplazma ve klamidya virüslerinden kaynaklanır. Aynı zamanda, bademcik iltihabı, sinüzit, burun veya adenoidlerdeki poliplerin (çocuklarda) bir yan etkisi olabilir. Sık bademcik iltihabının nedeni burundaki septumun eğriliği olarak işlev görebilir.

Bazen alerjik rinit gibi, alerjiler ve alerjik reaksiyonlar nedeniyle bademcik iltihabı ortaya çıkar. Bu durumda, "bulaşıcı veya bademcik iltihabı" sorununun cevabı kesin olarak negatiftir.

Diğer nedenler de akut sinüzit adı mukozal hasarı orofarenks ve boğaz ve yutak, bozulmuş nazal solunum, sinüslerin akut hastalıkları, alt soğutma bademcik iltihabı görünümünü içerir.

Doktorlar beş tip tonsilliti ayırt eder:

 • Viral bademcik iltihabı.
 • Kronik kompanse tonsillit.
 • Pürülan tonsillit.
 • Kronik dekompanse bademcik iltihabı.

Hastalığın tanımını etkileyen ana faktörleri belirledikten sonra, bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı sorusuna doğru bir şekilde cevap verebilirsiniz.

Tabii ki, herhangi bir başka virütik hastalık, bulaşıcı viral tonsillit, çünkü bazen daha birçok enfekte gibi onlar hasta olduklarını habersizdir. Onlar bakteriler stafilokok, streptokok dudaklarda birikirken, dudaklarında bir öpücük zaten hastalığın kaynağı olarak hizmet edebilir enfeksiyon doğrudan taşıyıcılarıdır. Kirlenmiş yiyeceklerden oluşan bir kap kullanıyorsanız, enfekte olma riskiniz de vardır.

Kronik tonsillit bulaşıp bulaşmadığı

Kronik bademcik iltihabına sahip insanların sayısının artmasıyla birlikte, birçok insanın soruları vardır: kronik bademcik iltihabı bulaşıcıdır ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye mi bulaşır?

Kronik bademcik iltihabının nedenlerini belirtmeye değer.

Sıklıkla tedavi edilmemiş nazofarengeal ve nazofaringeal hastalıkları içerirler, bunlar daha sonra kronik bademcik iltihabı şeklinde komplikasyonlara dönüşürler.

Organizma ayrıca cilt hastalıkları, örneğin egzama, sedef hastalığı ve transfer edilen bulaşıcı hastalıklar - kızıl, kızamık, vb. Gibi hastalıklardan sonra kronik bademcik iltihabına da duyarlıdır.

Bilmek önemlidir

Kronik bademcik iltihabının bulaşıcı olamayacağı kesin olarak söylenebilir. Aynı şey cevaplanabilir ve "kronik bademcik iltihabı iletilir." Hastalık, daha önce tedavi edilmemiş nazofarenks ve orofarenks hastalığının, örneğin sinüzit veya ihmal edilen normal tonsillit formunun bir sonucudur.

Hastalığın tanımlanmasına ve teşhis edilmesine dikkat edilmeye değer. Bu hastalık, sokaktaki düşük sıcaklıklarda, yani sonbahar-kış döneminde oldukça yaygındır.

Hastalığın küçük semptomlarını zamanında yok etmeye çalışın ve hastalıkların önlenmesini uygulayın. Doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı birçok hastalıktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır!

Tonsillit: bulaşıcı mı yoksa başkaları için değil mi? Kronik tonsillit nasıl bulaşır?

Tonsillit (onun akut formu - anjin) palatine bademciklerin baskın yenilgi ile lenfoid faringeal halkanın enflamatuar süreci denir. Akut ve kronik hastalık tipini ayırt eder. Çoğu aile, özellikle de küçük çocuklu olanlar, tonsillitin bulaşıcı olup olmadığı ile ilgilenmektedir. Bu soruyu cevaplamak için, hastalığın sebebinin ne olduğunu ve gelişiminin mekanizmasının ne olduğunu anlamak gerekir.

Hastalığın nedenleri

Tonsillit, doğada bakteriyel, viral ve fungal olabilir.

 1. Bakteriler en sık görülen patojenlerdir. Patojenik mikroflora streptokoklar, Staphylococcus aureus, corynebacteria, spiroketler, hemofilik rod ile temsil edilir. Enflamatuar sürecin kronikleşmesinin sık nedenlerinden birisidir.
 2. Viral patojenler, hastalığın provoke olma sıklığında ikinci sırada yer alırlar. Çoğu durumda, virüsler, daha sonra bakteriyel patojenlerin katıldığı komplikasyonların gelişmesine neden olan birincil yabancı maddeler haline gelir. Bu grup, influenza, enterovirüsleri (coxsackievirus), parainfluenza, solunum sinsityal, adenovirüsler, Epstein-Barr virüsü, enfeksiyöz mononükleoza içerir.
 3. Mantarlar - bu bademcik iltihabı nadiren primer hastalık şeklinde oluşur, sıklıkla bakteriyel boğaz ağrısının antibiyotik tedavisinin bir sonucudur. Tonsil mukozasında beyaz peynirli akıntının ortaya çıkması ile karakterize, bağışıklık yetmezliği olan hastalarda kronik bir karakter edinebilirsiniz.

virüsler

Bakterileri, virüsleri ve mantarları vücuda sokmanın birkaç yolu vardır. Viral patojen akut inflamasyonun nedenidir, bakteriler hem akut hem de kronik tonsillite neden olabilir.

Virüslerin kayda değer bir uçuculuğu vardır, bu da onların neden olduğu hastalığın yüksek bulaşıcılığa (bulaşıcılık) sahip olduğu anlamına gelir. Viral patojenler, hava yoluyla ve temasla-ilgili yöntemlerle insan vücuduna girerler. Bu tip anjinin akut formu olan bir hasta ile iletişim kurarken enfeksiyon olasılığı yüksek düzeydedir.

Bir kural olarak, viral bademcik iltihabı, influenza, adenovirüs enfeksiyonu veya diğer solunum yolu hastalıklarının arka planına karşı ortaya çıkar. Etken madde öksürürken, hapşırırken ve başkalarına iletildiğinde, dışarı verilen hava ile çevreye girer. Sürecin en bulaşıcı doğası iç mekanlarda gerçekleşir, çünkü herkes sokak virüslerinin hızla saldırganlıklarını kaybettiğini bilir. Bu okul öncesi okul, tıbbi ve önleyici kurumlar, çok sayıda insanın diğer tıkanıklık alanları için geçerlidir.

Önemli bir nokta, virüsü bir hastadan "toplayan" bir insanın bademcik iltihabı alamayacağıdır. Vücudun içine girdikten sonra, bağışıklık sistemi tüm savunmasını dağıtarak yabancı ajanlarla savaşmaya başlar. etkeni basitçe etkisiz hale getirilmiş, hastalığın nedeni haline gelmez, ya da bağışıklık sistemi görev ile başa gelmemesi durumunda, solunum hastalığı, konjunktivit veya viral kökenli diğer hastalığa neden.

bakteriler

Bu patojenler daha fazla iletim yolu ile karakterizedir:

 • hava;
 • temas-Ev;
 • yapay;
 • endojen.

Bakteriler ayrıca vücuda, virüs gibi, hava yoluyla ve temas yoluyla girerler. Ancak bakteriyel patojenler "viral" uçuculuğa sahip değildir, bu da onları daha az bulaşıcı hale getirir. Patojenler günlük kullanımda, kişisel hijyende kalır. Aynı öğeyi paylaşmaları koşuluyla, sağlıklı bir kişinin vücuduna girebilirler.

Resmi yol, tıbbi ve tanısal amaçlarla kullanılan, yeterince işlenmemiş tıbbi gereçlerle patojen mikrofloranın vücuduna girmektir. Bu, diş klinikleri, tedavi ve önleme kurumları, son derece uzmanlaşmış klinikler ve laboratuvarlar için tipiktir. Tonsillit, bu şekilde "edinen" bakterilerden sonra bir hastada gelişebilir, ancak bu işlem, anjinadan muzdarip başka bir hastadan meydana gelmeyecektir.

Endojen iletim yolu, sağlıklı bir kişinin vücuduna giren ve mukoza zarlarına yerleşen bakterilerin, kan ve lenf akışı olan diğer organlara ve sistemlere taşınması ile karakterize edilir. Bu nedenle, enfekte materyal ile temas halinde olan bir kişi gerekli sayıda patojen alabilir. Dış faktörlerin etkisi altındaki bağışıklık sistemi zayıflamış ve bakteri büyümeye, çoğalmaya ve vücuda yayılmaya başlamıştır.

Süreç parlaklığı

Önemli bir nokta, enflamatuar sürecin bulaşıcı olup olmadığı, bakteri aktivitesidir. En büyük aktivite, bademciklerde pürülan çökelti gözlendiğinde, hastalığın akut seyri sırasında gözlenir. Bu pürülan içeriğinde çok sayıda patojen var. Dokunma ile enfekte sağlıklı bir kişi ile temas, sağlıklı cilt veya mukoza zarının kontaminasyona yol açabilir.

Kronik işlem, plak eksikliği ve minimum bulgularla karakterizedir. Bu dönemde bakteri diğerlerine bulaşıcı değildir, ancak hastanın vücudundan önemli komplikasyonlara yol açarak kardiyovasküler, sinir, idrar sistemi patolojilerinin gelişmesine neden olabilir.

mantar

Fungal bademcik iltihabının başkalarına aktarılıp aktarılmadığı sorusu, kendine özgü bir cevaba sahip değildir. Tamamen teorik mantar sağlıklı deri ve mukoza zarlarının kirlenmesine yol açabilir ancak bu bağışıklık sistemi ve mantarın bir birikimi hasta peynir kaplama ile doğrudan temas zayıflaması bir kombinasyonunu gerektirir.

Sağlıklı bir organizmanın, organ ve sistemlerin düzgün çalışması için gerekli olan geçici mikroflorası vardır. Olumsuz faktörlerin etkisi altında, "sağlıklı" bakterilerin oranı değişir. Bu durumda, fungus aktif olarak çoğalmaya başlar ve hastalığa neden olur. Çoğu durumda, mantar bademcik iltihabı başkaları için tehlikeli değildir.

Kışkırtıcı faktörler

Sağlıklı bir kişinin vücudunda bir kez, bağışıklık sistemi tarafından bakteriler inaktive edilebilir. Fakat savunma kuvvetlerindeki düşüşle, bir kişi yabancı ajanlara direnemez. Hastalık gelişimine katkıda bulunan faktörler şunlardır:

 • kötü alışkanlıklar;
 • zor bir ekolojik ortamda yaşamak;
 • mesleki tehlikeler;
 • sistemik hastalıklar;
 • konjenital veya kazanılmış immün yetmezliğin durumu;
 • kronik enfeksiyon enfeksiyonlarının varlığı;
 • hipotermi.

Bademcik iltihabının hastalığın seyrinin parlaklığına, hastanın tedavisinin süresine, olası bulaşma yoluna, patojen tipine, eşlik eden faktörlere ve çevredeki insanların bağışıklık sisteminin durumuna bağlı olduğu sonucuna varılabilir.

Kronik tonsillit bulaşıcı mıdır?

Ana sayfa »Tonsillit» Kronik tonsillit bulaşıcı mı

Tonsillit: bulaşıcı mı değil mi?

Birçok insan, farklı solunum yolu hastalıkları ile yaşamlarında karşılaşmış ve en sık sorulan sorulardan biri: bademcik iltihabı veya bulaşıcı değil midir?

Bademcik iltihabı altında, bağışıklık sistemimizin çok kötü etkilediği palatin bademciklerinin iltihaplanması sürecidir.

Bu, palatine bademciklerin bağışıklık sistemini oluşturan en önemli organlardan biri olmasından kaynaklanmaktadır.

Tonsillit nedenleri farklıdır. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, stafilokok ve streptokok bakterilerinin solunum yollarından girerek, daha az sıklıkla mikoplazma ve klamidya virüslerinden kaynaklanır. Aynı zamanda, bademcik iltihabı, sinüzit, burun veya adenoidlerdeki poliplerin (çocuklarda) bir yan etkisi olabilir. Sık bademcik iltihabının nedeni burundaki septumun eğriliği olarak işlev görebilir.

Bazen alerjik rinit gibi, alerjiler ve alerjik reaksiyonlar nedeniyle bademcik iltihabı ortaya çıkar. Bu durumda, "bulaşıcı veya bademcik iltihabı" sorununun cevabı kesin olarak negatiftir.

Diğer nedenler de akut sinüzit adı mukozal hasarı orofarenks ve boğaz ve yutak, bozulmuş nazal solunum, sinüslerin akut hastalıkları, alt soğutma bademcik iltihabı görünümünü içerir.

Doktorlar beş tip tonsilliti ayırt eder:

 • Viral bademcik iltihabı.
 • Kronik kompanse tonsillit.
 • Pürülan tonsillit.
 • Kronik dekompanse bademcik iltihabı.

Hastalığın tanımını etkileyen ana faktörleri belirledikten sonra, bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı sorusuna doğru bir şekilde cevap verebilirsiniz.

Tabii ki, herhangi bir başka virütik hastalık, bulaşıcı viral tonsillit, çünkü bazen daha birçok enfekte gibi onlar hasta olduklarını habersizdir. Onlar bakteriler stafilokok, streptokok dudaklarda birikirken, dudaklarında bir öpücük zaten hastalığın kaynağı olarak hizmet edebilir enfeksiyon doğrudan taşıyıcılarıdır. Kirlenmiş yiyeceklerden oluşan bir kap kullanıyorsanız, enfekte olma riskiniz de vardır.

Kronik tonsillit bulaşıp bulaşmadığı

Kronik bademcik iltihabına sahip insanların sayısının artmasıyla birlikte, birçok insanın soruları vardır: kronik bademcik iltihabı bulaşıcıdır ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye mi bulaşır?

Kronik bademcik iltihabının nedenlerini belirtmeye değer.

Sıklıkla tedavi edilmemiş nazofarengeal ve nazofaringeal hastalıkları içerirler, bunlar daha sonra kronik bademcik iltihabı şeklinde komplikasyonlara dönüşürler.

Organizma ayrıca cilt hastalıkları, örneğin egzama, sedef hastalığı ve transfer edilen bulaşıcı hastalıklar - kızıl, kızamık, vb. Gibi hastalıklardan sonra kronik bademcik iltihabına da duyarlıdır.

Bilmek önemlidir

Kronik bademcik iltihabının bulaşıcı olamayacağı kesin olarak söylenebilir. Aynı şey cevaplanabilir ve "kronik bademcik iltihabı iletilir." Hastalık, daha önce tedavi edilmemiş nazofarenks ve orofarenks hastalığının, örneğin sinüzit veya ihmal edilen normal tonsillit formunun bir sonucudur.

Hastalığın tanımlanmasına ve teşhis edilmesine dikkat edilmeye değer. Bu hastalık, sokaktaki düşük sıcaklıklarda, yani sonbahar-kış döneminde oldukça yaygındır.

Hastalığın küçük semptomlarını zamanında yok etmeye çalışın ve hastalıkların önlenmesini uygulayın. Doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı birçok hastalıktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır!

Kronik olmayan bademcik iltihabı bulaşıcı mıdır?

Kronik olmayan tonsillit bulaşıcı mıdır?

Merhaba Elena! Sorunuzu cevaplamak için, öncelikle bademcik iltihabı ve ne tür bir var olduğunu belirlemek gereklidir.

Bademcik iltihabının karakteristik bir işareti palatine bademciklerin iltihaplanmasıdır, bunun sonucu olarak insan bağışıklık sistemi zarar görmektedir, çünkü bu bademcikler sadece herkesin bağışıklığını oluşturmaktadır. Bademcik iltihabı nedenleri (ve sonuç olarak, türleri) birkaç vardır. Ana sınıflandırma, bademcik iltihabının kronik ve kronik olmayan türlere bölünmesidir.

Kronik bademcik iltihabı, bir seferde nazofarenks veya orofarenksin hastalığına son vermediğinde ortaya çıkar. Kronik bir hastalık gibi, kronik bademcik iltihabı bulaşıcı değildir. Ayrıca, bademcik iltihabı bir şeye alerjik reaksiyonun bir sonucu olabilir - bu durumda, bademcik iltihabı da kesinlikle bulaşıcı değildir.

Ancak, anjina olarak bilinen kronik olmayan bademcik iltihabı viral bir hastalıktır ve bu nedenle başkalarına bulaşıcıdır. Bu durumda, hastalık tedavi edilmelidir.

Boğaz ağrısı, bulaşıcı veya değil mi?

"Angina" olarak adlandırılan bademciklerin karmaşık bulaşıcı bir hastalığı oldukça yaygındır, bu nedenle herkes hastayla temas eden bir riske maruz kalır. Ne kadar angina bulaşıcıdır ve bu hastalığı önlemek için önlemler olup olmadığımızı, makalemizde değerlendiririz.

Açık bir cevap vermeden önce, hangi tür anjinin söz konusu olduğunu açıklığa kavuşturmak gerekir. Virüs ve patojenik mikropların farklı suşlarının çeşitliliği, "klasik" anjinada bile birkaç "akraba" bulunan birçok farklı hastalık ortaya çıkarmıştır.

Çocuklarda herpes boğazının tedavisi nasıldır, bu makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

Bilmen gerekenler

Anjina türleri ana özelliğe göre sınıflandırılabilir - enfeksiyonun etken maddesidir. Doğru teşhis çok önemlidir, çünkü bu bilgilere dayanarak tedaviyi reçete edebilir ve tahminlerde bulunabilirsiniz. Hastalık iki büyük kategoriye ayrılabilir: bakteriyel ve viral anjin.

Viral boğaz ağrısını antibiyotiklerle tedavi ederseniz, etkiyi bekleyemezsiniz, zaten virüslü virüslerin iç organları da ilacın "kullanımı" na sahip olacaktır. Aynı durum bakteriyel anjin için de geçerlidir: antiviral tedavi mikrop sayısını hiçbir şekilde etkilemez ve değerli zaman kaybedilir.

Bu makalenin açıklamasında belirtilen herpes boğaz ağrısı nedenleri neler olabilir.

Angina tedavi etmeyin sadece işe yaramazsa, enfeksiyon yayılmaya devam edecek ve yaşamı tehdit eden birçok yaralanmalara neden olacaktır. Uygunsuz tedavi veya uzamış anjinanın sonuçları, ölümcül bir sonuca kadar, en yaygını olabilir. Ne zaman bulaşıcı anjinanın ne olduğu, ne zaman olduğu sorusu her zaman vardır, ancak bunların hepsi tedavinin yoğunluğuna bağlıdır.

Bunu önlemek için, düşmanın dikkatle incelenerek, nedenini ve olası zayıflıklarını bulmak gerekir. Hangi angina ya da sevdiklerinizin bulaşıcılık derecesini ve olası önleyici tedbirleri doğru olarak belirleyebildiğini bilmek.

Nekrotizan anjina nasıl tedavi edilir, bu yazıda öğrenebilirsiniz.

Video bize boğaz ağrısı bulaşıcı olup olmadığını söyler:

Bu makalede, tonsillit Sumamed ile tedavi nasıl belirtilir.

irinli

Muhtemelen tedavide en tatsız ve zor olan, pürülan anjinadır. Adı veren karakteristik bir özellik, boğaz ve bademcikler üzerinde pürülan bir plak olacaktır. Streptokok ve stafilokok gruplarından kaynaklanır.

Pürülan anjina türleri:

 1. lakün: lacunas denilen bademciklerin kanalları pus ile doldurulur. Foliküler, daha az komplikasyonlara ve hastalığın süresine göre tedavi etmek daha kolaydır. Tedaviyi ihmal ederseniz, bu tür anjin kolayca foliküler veya flegmonöze geçecektir.
 2. foliküler: pürülan erüpsiyonlar bademciklerin folikülleri üzerinde bulunur. Bademciklerin kan damarları yüzeye çok yakın olduğundan, enfeksiyon riski vücutta daha yüksektir. Genellikle kulaklara ve nazofarenkse yayılan komplikasyonların büyük bir kısmı, vücudun genel sarhoşluğu ve güçlü ağrı.
 3. phlegmonous: pürülan akıntı tamamen bademcikler birini yakaladığında, en tehlikeli. Bu, acil bir hastaneye yatış ve cerrahi müdahale gerektiren (enfekte amigdala ya da iki kez de çıkarılması) tehlikeli bir durumdur.

Bu yazıda pürülan boğaz ağrısı ile gargara ne olduğunu öğrenebilirsiniz.

Video, boğaz ağrısının bulaşıcı olup olmadığını söyler:

Çocuklarda anjinin önlenmesi, makalede okuyabilirsiniz.

Antibiyotikler ile tedavi, sadece yatak istirahati (komplikasyonlar genellikle hastalığın "bacaklarda" transferi ile ilişkilidir), provoke etmeden iyi beslenme, kötü alışkanlıkların tamamen reddedilmesi ve ek aktiviteler. Her türlü durulama, kompres ve tüm ev ilaçları sadece doktora danışıldıktan sonra yapılmalıdır.

Hasta, hastalığın tüm süresi boyunca bulaşıcı, kişisel temas ve hijyen maddeleri ile en büyük risk olacaktır. Kuluçka süresi 1-2 gündür. Pürülan boğaz ağrısı tehlikesi sadece zor tedavide değil, aynı zamanda yüksek bir komplikasyon riski de taşır. Aktarılan pürülan boğaz ağrısının karakteristik sonuçları, romatizma gelişimi, kalp ve damar sistemi, böbrek hastalığı, menenjit ve sepsisin kötüleşmesidir.

Bir anjina uyarıcısı vücuda girebileceğinden, bu makalede belirtilmektedir.

Mavi dil

Bir cocci ailesinin neden olduğu en kolay anjin formlarından biri, elverişsiz hava koşullarında ve bağışıklığın azalmasıyla kendini gösterir. Enfeksiyonun ana yolları hava kaynaklıdır, tedavi ayrıca antibiyotik ve yerel prosedürlerin kullanımını da dikkate alır: durulama, losyonlar ve etkilenen alanların dezenfektan karışımları ile yağlanması. Genellikle sıcaklıkta önemli bir artış olmaksızın gerçekleşir, bu nedenle zamanında soğuk algınlığı veya teşhis edilmez. Bu, diğer insanları enfekte etmeye ve yanlış tedaviye katkıda bulunur. Hasta tüm hastalık döneminde bulaşıcıdır, ancak ilk üç gün özellikle tehlikelidir.

Viral

Adından daha önce görüldüğü gibi, hastalığın ana patojenleri çeşitli virüs türleridir. Semptomlar, kataral enfeksiyonuna pek çok açıdan benzerdir, ancak bu durumda antibiyotik tedavisinin bir etkisi yoktur. Özellikle sık sık kış aylarında viral bir boğaz ağrısı, bir salgının özelliği vardır ve esas olarak hava yoluyla damlacıklar tarafından iletilir.

Viral boğaz ağrısı tiplerinden biri herpes formudur. Bu, herpesvirüslerin neden olduğu vakaların sadece% 5'inde son derece tehlikeli bir hastalıktır. Çoğu zaman başka bir neden bulabilirsiniz - Coxsackie virüsleri ve echoviruses. Bu hastalık, küçük çocuklar için en tehlikelidir, ancak neyse ki, ilk defa vücutta gelişen antikorlar nedeniyle tekrar tekrar tezahür edemez.

Bu makalede, anjinada Chlorophyllipt'in ne kadar doğru ve hangi dozlarda kullanılması gerektiği belirtilmiştir.

Viral anjina inkübasyon süresi 2 gün ila 2 hafta arasındadır. Hastalık kaç gün bulaşıcıdır? Özellikle bulaşıcı hastalığın aktif evresinin ilk beş günüdür, ancak uygun tedavi ile geçer.

Enfeksiyonun bulaşma yöntemleri:

 1. Hava damlası En yaygın yöntemdir. Hasta biriyle konuşabilir, bir odada kalabilir ve kişisel iletişim (örneğin bir öpücük) olabilir. Genellikle bulaşıcı hastalıkların salgınları tüm grupları etkiler: anaokulunda bir grup, bir sınıf, bir iş yeri. İyi bir önleyici tedbir, kişisel hijyen ve bağışıklığın güçlendirilmesi yanı sıra soğuk salgınlar mevsimi boyunca mümkün olduğunca kalabalık yerlerden ve toplu taşıma araçlarından kaçınmak olacaktır. Hastanın bulunduğu odada, ıslak temizlik ve düzenli havalandırma. Ailenin diğer üyelerinin gereksiz ve aktif vitaminleşmesi olacaktır.
 2. Bize ulaşın - Enfeksiyon bulaşıklar ve ortak nesnelerle bulaştığı zaman. Anjinli bir hastanın geçici olarak bireysel bir yemek seti, havlu ve diğer ürünleri kullanması önerilir. Bir diş fırçasını ve hatta kıyafetleri topluma "yalıtmak" gereksiz olurdu. Yataklar iki ila üç günde bir değiştirilmeli ve maksimum sıcaklıkta yıkanmalıdır. Bir dezenfektanla günlük ıslak temizlemeye ek olarak, mobilya yüzeylerini ve mobilya detaylarını da uygun çözelti ile silebilirsiniz.
 3. Boyutlu yöntem boğaz ağrısı ile enfekte olacak - bu gıda yoluyla bulaşmadır. Genellikle hastalığın nedensel ajanı, ısıl işlem görmemiş olan yemeklerde "gizler". Süt ve et ürünleri de patojenler ve virüsler için oldukça caziptir, bu yüzden şüpheli işletmelerde yemek yememek veya yemek pişirme teknolojisini ihmal ederek rahatsız etmemek daha iyidir.
 4. otoenfeksiyon, Her bir kronik inflamatuar sürecin içinde hangi tehlikenin içinde tehlikedir. Bir kişinin yardımı olmadan bir anjin bulaşmasını sağlamak oldukça olasıdır, eğer dişlerde sorun varsa, nazofarenksin kronik hastalıkları (bademcik iltihabı, sinüzit). Mikropların daha fazla yayılması için tetik düğmesi, bağışıklık veya beraberindeki rahatsızlıklarda bir azalma olacaktır. Bu sorunu önlemek ve tüm problemli sorunları düzenli olarak gözlemleyerek ve iyileştirerek sağlığınızı iyileştirmek mümkündür.

Boğaz ağrısının hangi sıcaklıkta ve boğaz ağrısız olarak akabilmesi için makalede belirtilir.

Videoda Dr. Komarovsky, boğaz ağrısının hava ile bulaşıp iletilmediğini söyler:

Angina Amoxiclave tedavisi nasıldır, bu makaleyi okuyarak öğrenebilirsiniz.

En iyi korunma hasta insanlarla herhangi bir temastan kaçınacak, bağışıklıklarını güçlendirecek ve kronik hastalıkların tedavisi için zamanında ve aynı zamanda kişisel hijyen ve rasyonel beslenme kurallarına da uyacaktır. Hasta olan bir aile üyesi için bakım gerekiyorsa, basit önlemler hastalığın daha fazla yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır. Bu, hastanın geçici olarak izole edilmesi, odanın düzenli olarak havalandırılması, günlük dezenfekte edici temizlik ve ailenin geri kalanının vitaminleştirilmesidir. Korumaya yönelik bariyer yöntemleri iyidir: zamanında tedavi edilen bir pamuklu bandaj, enfeksiyona iyi dayanabilir.

Bu hastalıkla kendinizi ve sevdiklerinize bulaşma riskine girmeyin, prevalansa rağmen, anjin çok sinsi ve bulaşıcı bir hastalıktır, sonuçlarının tahmin edilmesi zordur.

Dr. Komarovsky'nin anjina enfeksiyonuna dair bazı gerçekler:

 • Hastalığın kuluçka süresi patojenin niteliğine bağlı olarak sadece 1-5 gündür. Hasta ile temastan sonra en az bir hafta sürmüşse, batonu almaktan korkmazsınız.
 • Enfeksiyonun havada damlamasıyla, hasta kişi beşinci günde artık tehlikeli değildir. Sadece durumda, standart yedi güne dayanabilir ve daha sonra ev karantinasını kaldırabilirsiniz.
 • Hastalığın yaklaşık dördüncü beşinci gününde, yeterli tedaviye maruz kalan hasta daha iyi hisseder ve yanlışlıkla hastalığın arkasında olduğuna inanır. İlaç almaya devam etmeyi reddetmek tekrarlayan enfeksiyonlara ve boğaz ağrısının alevlenmesine yol açabilir.
 • Tedavi boyunca, ana semptomların kaybolmasından sonra bile, hasta başkalarına bulaşıcıdır. Ortalama olarak, anjin tedavisinin seyri 5 ila 14 gündür.
 • En tehlikeli ve bulaşıcı dönem: 3-5 gün hastalık ilerlemesi. Nedensel ajanlar, iki metrelik bir yarıçap içinde yayılabildiğinden, hastayı ayrı bir odaya ayırmak veya tersine, geçici olarak akrabalarına yeniden yerleştirmek ve bir kişiyi hastaya bırakmak için tavsiye edilir.

Video viral boğaz ağrısının nasıl geçtiğini anlatıyor:

Angina ciddi komplikasyonlara neden olabilen son derece tehlikeli ve ciddi bir hastalıktır. Hasta bir kişi, sadece vücudunu riske atmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarına da bir tehlike oluşturur. Her türlü anjin çok bulaşıcıdır ve bu nedenle kapalı kolektiflerde salgınların tüm salgınları vardır. Kendinizi ve sevdiklerinizi korumanın en iyi yolu, önleme için basit öneriler olacaktır.

Angina mutlaka uygun tedavi gerektirir ve sadece yerli yollarla tedavi edilemez, bunları resmi olarak reçeteyle yazılan ilaçlar ile takviye etmek daha iyidir.

Angina başkalarına karşı hassastır ve nasıl yayılır?

Bademcikler boğazın arka kısmında bulunan bezlerdir.

Ağız yoluyla vücuda giren mikroorganizmaları öldüren lökositler içerirler.

Eğer bademcik bulaşırsa, şişer, kızarır ve ağrılı hale gelir, dünyadaki en yaygın hastalıklardan biri olan anjina (veya akut tonsillit) ile sonuçlanır.

Bazen angina sinüzit ve bronşit gibi diğer hastalıklara yol açar.

Yaygın anjin belirtileri şunlardır:

 • ateş;
 • kulakta ağrı;
 • baş ağrısı;
 • yutulduğunda ağrı.

Anjin başkalarına bulaşır mı, değil mi? Evet, boğaz ağrısı kişiden kişiye bulaşır. Neden ve nasıl oluyor? Anjina hastası olan bir kişi hapşırdığında ya da öksürdüğü zaman, çok fazla patojenik bakteri ya da virüsleri havaya “püskürtür”. Bir ayna, bir bardak ya da hasta bir kişinin plakasını kullanırken bile, boğaz ağrısı olabilir.

Angina virüs ve bakterilerden kaynaklanabilir.

 • Viral bir boğaz ağrısı için Cure bir haftadan fazla sürer.
 • Bakteriyel anjin daha az sürer ve birkaç gün sürer.

"Başkaları için bulaşıcı anjin" sorusunu cevaplamak, viral anjinin bakteriyelden daha bulaşıcı olduğunu hatırlamak önemlidir. Bu, bağışıklık sisteminin virüsleri yok etmek için daha fazla zaman almasından kaynaklanmaktadır. Hem havada hem de fekal-oral yollarla bulaşabilir. Doktorunuz, anket veya çeşitli testler temelinde sahip olduğunuz hangi anjina türünü teşhis edebilecektir.

Foliküler boğaz ağrısı ve kendinizi enfeksiyondan nasıl korursunuz?

Foliküler anjin, bademciklerin mukus foliküllerini örten mukoza zarının iltihaplanmasıdır. Kural olarak, bu hastalık 10-25 yaş arası insanları etkiler. Nadiren, küçük çocuklarda ve yaşlılarda foliküler anjin ortaya çıkar.

Foliküler boğaz ağrısı belirtileri arasında şunlar olabilir:

 • titreme;
 • yüksek sıcaklık;
 • vücutta bir ağrı;
 • boğaz ağrısı;
 • kulak ve boyunda ağrı;
 • bademcikler görüntülerken, onlar sarımsı veya beyaz kaplama ve beyaz püstül ile, kırmızı ve iltihaplı olması muhtemeldir.

Ağızdan hoş olmayan koku, yutma problemleri de foliküler boğaz ağrısı ile ilişkilidir.

Hasta çocuklar genellikle bulantı, kusma ve karın ağrısından şikayet ederler.

Sadece hastalar değil, akrabaları da foliküler bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını merak etmektedir.

Bu tür boğaz ağrısı gerçekten bulaşıcıdır.

Hastalık, esas olarak doğrudan temas yoluyla (örneğin bir öpücükle) ya da havadaki damlacıklar (öksürme ve hapşırma) yoluyla yayılır.

Boğaz ağrısı çok bulaşıcı ve kişi hastalığa yol açan havadaki en küçük damlacıkları göremese de, bazı önlemler alabilirsiniz:

 • Ellerinizi sık sık yıkayın, çünkü ellerinizdeki bakteriler ve virüsler yemek sırasında ağız yoluyla vücuda girebilir.
 • Bardak, tabak, kaşık, diş fırçası vs. angina olan bir kişi. Boğaz ağrınız varsa, bulaşıkları ve kişisel eşyalarınızı ayrı ayrı saklayın, böylece yanlışlıkla başkaları tarafından alınmaz.
 • Bakteriyel anjina hastalığınız varsa, antibiyotiklerle tedaviye başladıktan sonra diş fırçasını değiştirin ve daha önce kullandığınız bulaşıkları dikkatlice yıkayın. Foliküler boğaz ağrısının bulaşıcı olup olmadığını ve kendinize tekrar bulaşmak istemediğini sorduğunuz cevabı zaten biliyorsunuz.
 • Bolca su iç. Su, boğazın kurumasını önler, böylece bakteriler ve uygun koşullara sahip virüslerden yoksun kalır.
 • Günlük kullanım boğaz için bir durulama durulama, bu enfeksiyonu önlemek için yardımcı olur.

Sürekli enfeksiyon korkusunda kalmaya gerek yoktur. Yetişkinlerde ve çocuklarda pürülan boğaz ağrısının zamanında tedavi edilmesi ve ayrıca önlemlere uyulması bu hastalığın ortaya çıkmasını önlemeye yardımcı olabilir. Yinelenen bademcik iltihabından muzdarip olursanız, doktor bademcik kaldırmanızı tavsiye edebilir.

Kronik bademcik iltihabı: bulaşıcı mıdır?

Birçok insan anginanın ne olduğunu biliyor. Ve kronik bademcik iltihabı nedir? Palatine bademcikler, bademcikler, lenfoid dokuya aittir ve bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Kişi sürekli olarak çevreleyen dünyayla temas halindedir ve bu bezler, vücudu bakteriler, virüsler ve mikropların ağızdan geçmesine karşı koruyan koruyucu bir işlev görür. Ancak bazen bağışıklık sistemi başa çıkamaz ve bademcikler zaman zaman sübjektif tıkaçlar ve anjina şeklinde alevlenmelerle birlikte sürekli, yavaş bir inflamatuar durumdadırlar. Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı, ARI'nin tamamlanmış tedavisinin bir sonucudur ve lokal bir iltihap olarak görülmez, ancak bağışıklık sisteminin genel olarak zayıflaması olarak görülür. Böbrek, kalp, eklem hastalıklarını tetiklediği için özellikle çocuğun bedeni için tehlikelidir.

Kronik bademcik iltihabı sırasında, bademciklerin hala bariyer fonksiyonu ile başa çıktığı, alevlenmelerin nadiren meydana geldiği ve vücudun genel durumunun acı çekmediği tazminat aşaması ayırt edilir. Ve komşu organlar ve lenfatik sistem iltihaplanma sürecine bağlandığında dekompansasyon aşaması.

Kronik anjinaya bulaştırmak mümkün mü?

Sorun, bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığıdır, birkaç faktöre bağlıdır:

 • Hastalığa neden olan sebep;
 • Hastalığın şu anda olduğu süre (remisyon veya alevlenme);
 • Çevredeki insanların bağışıklık sisteminin durumu.

Kronik bademcik iltihabı, yalnızca nazofaringeal mukozanın düzenli iltihapları ile meydana gelmez. Bunun için yol açabilir: diş problemleri (çürük, periodontitis); genişlemiş adenoidler; Nazal septumun eğriliği, burun soluklanmasını önemli ölçüde engelleyen burun tıkanıklığı polipleri.

Herhangi bir kronik hastalık sırasında alevlenme aşaması farklıdır, bademcik iltihabı için akut bademcik iltihabıdır. Ayrıca, dışsal belirtiler gözlemlenmediğinde, hastalığın zayıflama aşaması, ancak hasta kişi bakterileri çevreye yaymaya devam eder. Bu dönemlerdeki bulaşıcılık derecesi farklıdır ve büyük ölçüde başkalarının bağışıklığına bağlıdır.

Her insan günlük olarak çok sayıda patojenle temas eder ve eğer koruyucu kuvvetler zamanında çalışırsa enfeksiyon meydana gelmez. Dokunulmazlık zayıfsa ve yeterli bir yanıt alamıyorsa, bir kişi risk altındadır.

Hastalığın gelişimine ve bulaşma yoluna katkıda bulunan faktörler

Tabii ki, kronik bademcik iltihabına neden olan ana neden, daha sık olarak streptokokal olan bakteriyel bir enfeksiyondur. Fakat “eşlik eden faktörler” diye bir şey vardır - bunlar kendi başlarına patolojik olmayan, fakat birçok yolla hastalığın gelişimine katkıda bulunan koşullardır. Bir tonsillitin alevlenmesi kışkırtır:

 • Bademciklerin mekanik tahrişi (örneğin kuru öksürük ile);
 • Zor burun solunumu;
 • Hijyenik normlara uyulmaması;
 • Tükenmiş gıda ve vitamin eksikliği;
 • Azaltılmış bağışıklık ve olumsuz çevresel faktörler.

Akut dönemde kronik bademcik iltihabı aşırı derecede bulaşıcıdır. İki ana iletim yöntemi vardır:

 1. Havada, enfeksiyon, hasta bir kişi tarafından salgılanan en küçük salya ve mukus damlacıklarında hava yoluyla iletildiğinde. Bu, hapşırma, öksürme, yakın temasta gözlenir.
 2. İletişim-ev - ortak nesneler aracılığıyla bakteri transferi, çoğu zaman bu tür öğeleri tüm aile (kupalar, kaşık, tabak) tarafından kullanılan mutfak aksesuarları haline gelir.

Bu arada, aile hasta değilse bile, örneğin streptokoklu ürünlerle kontamine olmuş gıdaları yerken enfeksiyon oluşabilir.

Bir alevlenme nasıl tanımlanır

Kronik bademcik iltihabı hafif bir semptomatolojiye sahiptir, vücudun genel bir bozukluğunun belirtileri:

 1. Rahatsızlık hissi, ağrı ve yutulduğunda "girişim" duygusu, genellikle olağan yemek hoş olmayan bir işlem haline gelir;
 2. Küçük subfebril sıcaklıkta 37.5C'ye yükselir;
 3. Kuru öksürük, terleme, kaşıntı ve pürülan tıkaç oluşumuna bağlı ağızdan belirli bir koku;
 4. Nazofarenksin şişmesi ve bademciklerin kendiliğinden büyümesi nedeniyle solunum zorluğu;
 5. Genel halsizlik belirtileri (halsizlik, uyuşukluk, yorgunluk);
 6. Eklemlerde, kemiklerde, kaslarda ağrılar ve ağrıyan ağrılar;
 7. Bölgesel lenf düğümlerinin artışı (submandibular, servikal).

Alevlenmeli tonsillit anjina olarak adlandırılır, başkalarına bulaşıcıdır ve tedavisi evde yapılmalıdır.

Bademcikler ve çocukların kronik iltihabı

Bağışıklık sistemi olan küçük çocuklar özellikle akut anginanın gelişmesine duyarlıdır, 2-5 yaşlarında tekrarlayan ORZ'si olmayan tek bir çocuk yoktur. Kronik bademcik iltihabı, nazofarenksin sık ve tamamen iyileşmemiş akut iltihaplanması sonucu okul çağında gelişir. Çoğu zaman bu hastalık 10-15 yaş grubunda tespit edilir. Çocuklar için, diğer hastalıkların gelişimi nedeniyle sürekli bir enfeksiyon odağı varlığı tehlikelidir, özellikle streptokok kalp ve eklemlerin romatoid hastalıklarına neden olur.

Çocuğun çocuk kurumlarını ziyaret ettiği ve diğer çocuklarla yakın temas halinde olduğu için, bu hastalığa yakalanmayacağının kesin bir kanıtı yoktur. Bu nedenle, ebeveynlerin bağışıklığı iyileştirmeye yönelik önleyici tedbirleri zamanında yürütmeleri gerekmektedir.. Günlük yürüyüşler, yeterli protein ve vitamin içeren yiyecekler, boğazın sertleşmesi hasta kişiyle temas ettikten sonra sağlıklı kalmayı sağlayan önlemlerdir.

Enfeksiyonun önlenmesi

Önleyici tedbirler, çocuk kurumlarında ve kamu ikram işletmelerinde virüsü tanımlamak için bireysel davranış kurallarını ve kamu önlemlerini içerir. Su verme prosedürlerine ve uygun beslenmenin düzenlenmesine ek olarak, aile üyelerinden birinin kronik bademcik iltihabına maruz kalması durumunda, belirli hijyen kurallarına uymak gerekir:

 1. Enfeksiyon hava yoluyla bulaştığından, tıbbi bir maske takmanız tavsiye edilir.
 2. Hastaya ayrı bir yemek ve ev eşyası tahsis edilmelidir;
 3. Yakın temaslardan, özellikle yetişkinlerden ve çocuklardan, bir süreliğine reddetmek daha iyidir.
 4. En basit kurallar, yemekten ve yemek yemeden önce elleri yıkamak gibi, ilişkilerini yitirmemiştir.

Özetle, kronik bademcik iltihabının bulaştığı söylenebilir, yani bulaşıcıdır, fakat güçlü bağışıklığı olan kişiler bu rahatsızlığa en az yatkındır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Yetişkinlerde ve çocuklarda boğazın kandidiyazını tedavi etmek için mi?

Boğazın kandidiyazı, laringeal mukozanın fungal bir lezyondur. Hastalığın etken maddesi maya benzeri mantar Candida'dır. Hastalık hem çocuklar hem de yetişkinler arasında yaygındır.

Angina tedavisi için Augmentin

Çoğu durumda, anjin, bakteriyel enfeksiyon gelişmesi nedeniyle ortaya çıkar ve bir kural olarak, stafilokok ve streptokoklara neden olur. İstatistiklere inanıyorsanız, anjinin% 80'i pnömokok, hemofilik rod, meningokok, moraxella ve diğerlerine bağlı olarak diğer hastalıklarda beta hemolitik streptokokların çoğalmasının sonucudur.