Loading

Tonsillit: bulaşıcı mı değil mi?

Birçok insan, farklı solunum yolu hastalıkları ile yaşamlarında karşılaşmış ve en sık sorulan sorulardan biri: bademcik iltihabı veya bulaşıcı değil midir?

Bademcik iltihabı altında, bağışıklık sistemimizin çok kötü etkilediği palatin bademciklerinin iltihaplanması sürecidir.

Bu, palatine bademciklerin bağışıklık sistemini oluşturan en önemli organlardan biri olmasından kaynaklanmaktadır.

Tonsillit nedenleri farklıdır. Çoğu zaman, bademcik iltihabı, stafilokok ve streptokok bakterilerinin solunum yollarından girerek, daha az sıklıkla mikoplazma ve klamidya virüslerinden kaynaklanır. Aynı zamanda, bademcik iltihabı, sinüzit, burun veya adenoidlerdeki poliplerin (çocuklarda) bir yan etkisi olabilir. Sık bademcik iltihabının nedeni burundaki septumun eğriliği olarak işlev görebilir.

Bazen alerjik rinit gibi, alerjiler ve alerjik reaksiyonlar nedeniyle bademcik iltihabı ortaya çıkar. Bu durumda, "bulaşıcı veya bademcik iltihabı" sorununun cevabı kesin olarak negatiftir.

Diğer nedenler de akut sinüzit adı mukozal hasarı orofarenks ve boğaz ve yutak, bozulmuş nazal solunum, sinüslerin akut hastalıkları, alt soğutma bademcik iltihabı görünümünü içerir.

Doktorlar beş tip tonsilliti ayırt eder:

 • Viral bademcik iltihabı.
 • Kronik kompanse tonsillit.
 • Pürülan tonsillit.
 • Kronik dekompanse bademcik iltihabı.

Hastalığın tanımını etkileyen ana faktörleri belirledikten sonra, bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı sorusuna doğru bir şekilde cevap verebilirsiniz.

Tabii ki, herhangi bir başka virütik hastalık, bulaşıcı viral tonsillit, çünkü bazen daha birçok enfekte gibi onlar hasta olduklarını habersizdir. Onlar bakteriler stafilokok, streptokok dudaklarda birikirken, dudaklarında bir öpücük zaten hastalığın kaynağı olarak hizmet edebilir enfeksiyon doğrudan taşıyıcılarıdır. Kirlenmiş yiyeceklerden oluşan bir kap kullanıyorsanız, enfekte olma riskiniz de vardır.

Kronik tonsillit bulaşıp bulaşmadığı

Kronik bademcik iltihabına sahip insanların sayısının artmasıyla birlikte, birçok insanın soruları vardır: kronik bademcik iltihabı bulaşıcıdır ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye mi bulaşır?

Kronik bademcik iltihabının nedenlerini belirtmeye değer.

Sıklıkla tedavi edilmemiş nazofarengeal ve nazofaringeal hastalıkları içerirler, bunlar daha sonra kronik bademcik iltihabı şeklinde komplikasyonlara dönüşürler.

Organizma ayrıca cilt hastalıkları, örneğin egzama, sedef hastalığı ve transfer edilen bulaşıcı hastalıklar - kızıl, kızamık, vb. Gibi hastalıklardan sonra kronik bademcik iltihabına da duyarlıdır.

Bilmek önemlidir

Kronik bademcik iltihabının bulaşıcı olamayacağı kesin olarak söylenebilir. Aynı şey cevaplanabilir ve "kronik bademcik iltihabı iletilir." Hastalık, daha önce tedavi edilmemiş nazofarenks ve orofarenks hastalığının, örneğin sinüzit veya ihmal edilen normal tonsillit formunun bir sonucudur.

Hastalığın tanımlanmasına ve teşhis edilmesine dikkat edilmeye değer. Bu hastalık, sokaktaki düşük sıcaklıklarda, yani sonbahar-kış döneminde oldukça yaygındır.

Hastalığın küçük semptomlarını zamanında yok etmeye çalışın ve hastalıkların önlenmesini uygulayın. Doğru beslenme ve sağlıklı bir yaşam tarzı birçok hastalıktan kaçınmanıza yardımcı olacaktır!

Kronik tonsillit bulaşır veya edilmez

Solunum hastalıklarının yüksek prevalansı nedeniyle, birçok insan şu soruyla ilgilenmektedir: bademcik iltihabı başkalarına bulaşıcı mıdır, değil mi? Bir cevap vermek için, ne tür bir hastalık olduğunu anlamak ve nedenlerini anlamak gerekir.

Bademcikler iltihaplandığında anjin oluşur. Bu, hastanın bağışıklık sistemini önemli ölçüde etkiler, çünkü bademcikler bağışıklık oluşumunda önemli bir rol oynarlar.

Bademcik iltihabı faktörleri farklı olabilir. Çoğu zaman hastalık, insan solunum sisteminin bakteriler, bazen virüsler tarafından nüfuz etmesinden dolayı ortaya çıkar.

Ayrıca, aşağıdaki nedenlerle kronik bademcik iltihabı oluşabilir:

 1. burun septumunun eğriliği;
 2. sinüzit;
 3. adenoid;
 4. polipler.

Bazen bademcik iltihabı alerjik reaksiyonların arka planına karşı gelişir. Bu durumda, kronik tonsillit bile başkaları için tehlikeli olmayacaktır. Anjina gelişiminin diğer faktörleri arasında nazofaringeal mukoza ve orofarenks, hipotermi, akut sinüzit, burun solunum bozukluğu ve diğerlerinin travmaları yer alır.

Aşağıdaki bademcik iltihabı türleri vardır:

 • pürülan;
 • viral;
 • kronik kompanse;
 • kronik dekompanse.

Bu nedenle, boğazın bulaşıp iletilmediğini anlamak için ortaya çıkmasının doğasını araştırmak gerekir. Viral ve bakteriyel ise, diğerleri hasta bir kişiden bademcik iltihabı alabilir. Bu nedenle, patojenik mikroorganizmaların bulaşma şekillerini bilmek önemlidir?

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Sıklıkla bademcik iltihaplanmasına neden olan streptokoklar, enfekte olmuş bir kişiden temas veya havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir.

Fakat bakteriler her zaman hemen sağlıklı bir vücuda çarpmaz, uzun süre havada kalabilirler, toz parçacıkları ile karışabilirler. Sonra patojenler, insan solunum organlarına nüfuz etme yollarını belirleyen nesnelerin ve yiyeceklerin yüzeyine ulaşırlar.

Streptokoklara ek olarak, anjin görünümü diğer patojenik mikroorganizmalar tarafından kolaylaştırılır:

Fakat viral enfeksiyon nasıl bulaşır ve hangi patojenlere neden olur? Çoğu zaman sıklıkla kronik tonsillit içine sızıntıları akut tonsilit, adenovirüsler, rınovıruslerı enterovirüslerin, virüsler, difteri, kızamık, parainfluenza ve influenza kaynaklanır.

Bakteri gibi virüslerle enfeksiyon, havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Bu nedenle, patojenik mikroorganizmalar, sağlıklı bir kişinin solunum organlarına, kontamine yiyecekler, öpücükler, kişisel hijyen maddeleri veya kirli eller yoluyla girer.

Çoğu zaman bademcik iltihabının streptokoklara neden olması nedeniyle, kuluçka süresi beş gün sürer ve akut bir evrenin semptomu gelişir. Şu anda, hastanın endişelenecek bir nedeni yoktur, çünkü enfeksiyon tehlikesi yoktur.

Bakteriler, inkübasyon süresinden sonra, yani 5 gün sonra verilir. Bu nedenle, antibakteriyel tedavinin zamanında yapılması çok önemlidir (penisilinler), o zaman hastalık tedavinin ikinci gününde başkaları için tehlikeli olmayacaktır.

Viral bademcik iltihabı ile ilgili olarak, kuluçka dönemi iki güne kadar devam eder. Bu durumda, antiviral ilaçların zamanında kullanımını sağlamalısınız. Anjina hastası en az beş gün tedavi edilmeli ve bundan sonra enfeksiyon olasılığı en aza indirilmelidir.

Bademcik iltihabının kalıcı olabilmesi nedeniyle, birçoğu şu soruyla ilgilenmektedir: Kronik formda ne kadar bulaşıcı bademcik iltihabıdır? Bir cevap almak için, hastalığın bu aşamasının hangi özelliklerine sahip olduğunu açıkça bilmelisiniz. Bu nedenle, bademciklerin uzun bir iltihabı için karakteristik:

 • Bezlerin gevşek yapısı, lakunada irin birikmesi;
 • yılda en az iki kez meydana gelen alevlenmeler;
 • farklı bir yoğunluğa sahip olan boğazda sürekli ağrı;
 • düşük dereceli ateş;
 • ağızdan putrid kokusu;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi.

Kronik anjina formunun nedenleri -, kusurlu gecikmeli ya da okuma yazma ve nazofarenks veya ağız boşluğu içinde enflamatuar süreçlerin kronik bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabı ve alevlenmeleri, akut solunum yolu viral enfeksiyonu sırasında zayıflamış bağışıklık zeminine ve bulaşan bulaşıcı ve viral hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Kronik anjina sakin bir seyir ile, enfeksiyon olasılığı en azdır. Bununla birlikte, patojenler, hastanın boğazında sürekli olarak bulundukları için çevreye yayılabilirler.

Nüks sırasında tehlike büyük ölçüde artar. Enfeksiyon olumlu faktörler tarafından desteklenecek sağlıklı bir kişi, vücuduna nüfuz nedenle, onun bademcikler, (bağışıklık sistemini, stres, hipotermi zayıflamış) da kronik inflamasyonu gelişmeye başlar.

Bademcik iltihabının önlenmesi için temel koşul hijyen kurallarına uyulmasıdır. Bu nedenle, ağız ve nazofarenksin sürekli olarak temiz tutulmasını ve odaların iç mekanlarda düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Diş etlerinin ve dişlerin durumunu izlemek aynı derecede önemlidir. Enfeksiyonun yayılmasına izin vermeyecek şekilde zamanında temizlenmeli ve tedavi edilmelidir.

Ek olarak, odalarda, özellikle de ısıtma sırasında hava temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Bu nazal mukozanın kurumasına izin vermeyecek, bu yüzden düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Mikropların vücuda girmemesi son derece önemlidir. Bu amaçla, yemeden önce daima ellerinizi ve yeminizi yıkamalısınız.

Sinüzit ve rinit hakkında sürekli endişeleniyorsanız, durulayın ve burnunuzu salinle nemlendirin. Bunu yapmak için Aquamaris ve benzeri gibi ilaçları kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, nazal mukozaya karşı koruyucu ve bakterisit özelliklerini azalttıkları ve aşırı miktarda nazal mukozaya bindikleri için, nazal sentetik ilaçları kullanmak gerekli değildir.

Bademcik iltihabının önlenmesinin bir diğer önemli bileşeni dengeli ve uygun bir diyettir. Organizmanın patojenlerle başa çıkabileceği, menünün zenginleştirilmesi gerektiği:

 1. yağlı asitler (doğal yağlar, balık, fındık);
 2. mikro elementler ve vitaminler (sebzeler, meyveler, yeşillikler).

Herkes sertleşmenin ana koruyucu önlemlerden biri olduğunu bilir. Bu prosedür sadece yerel değil, aynı zamanda genel bağışıklığı arttırmaya da yardımcı olacaktır.

Tüm vücudun sertleşmesi için yararlıdır, ancak boğaz ağrısını önlemek için sadece boyun bölgesini etkilemek mümkündür. Bu amaçla, sıcak bir yün atkı daha ince bir kaşmir ile değiştirilebilir, daha sonra boğaz aşırı soğutulmayacak veya tam tersine aşırı ısınmayacaktır.

Ayrıca yaz aylarında genellikle dondurma yemelisiniz. Ve her sabah boynunuzu nemli bir havluyla silmeniz ve soğuk suyla gargara yapmanız yararlı olur. Akşamları kontrast duş almak veya en azından zıt ayak banyoları yapmak yararlıdır.

ARVI salgını sırasında, doktorlar bağışıklık sistemini harekete geçiren içme kaynaklarını tavsiye ediyorlar. Bu ilaçlar şunları içerir:

Bu ilaçlar, vücudun koruyucu işlevlerini aktive ederek, aktif olarak interferon üretmeye zorlar. Bu tedavi, aşılamaya iyi bir katkı olacaktır.

Yukarıda tarif edilen profilaksi yöntemleri, diğerlerine bulaşabilen her tür bademcik iltihabında etkilidir. Fakat en yakından, bu tür önlemler, hastalığın kronik bir formu ile teşhis edilmiş kişiler tarafından gözlemlenmelidir.

sırtlan uyumu ve düzenli temizlik bademcikleri sertleştirme yanında, bu tür hastalarda mukozasını tahriş de asidik baharatlı, tatlı, sıcak ya da soğuk yiyecek gazlı içeceğin terk etmek gerekir. Boğaz ağrısı genellikle soda, salin solüsyonları veya bitkisel soğuma ile durulanır. Bu yazıda videoda tonsillit detayları.

Birçok hoş olmayan semptom göz önüne alındığında, mantıklı olan boğaz ağrısı en kolay bulaşan hastalık değildir ve bu nedenle kesinlikle istenmeyen bir durumdur. Ne enfekte olmamalıyım? Ve genel olarak, bademcik iltihabı bulaşıcı mı?

Angina, sık sık streptococci'yi tahrik eden bademciklerin iltihaplanmasıdır. Buna göre, hastalığın bulaşıcı formu bulaşıcıdır.

Aynı durum viral bademcik iltihabı için de geçerlidir, eğer hastalığın gelişimine neden olan virüs insandan insana bulaşırsa, boğaz ağrısı olma ihtimali vardır.

Aktarılmayan hastalığın tek formu alerjidir ve başkalarına karşı bir tehdit oluşturmaz.

Bakteriyel anginayı viralden ayırt etmek semptomlarda olabilir:

Streptococcus'un enfekte edilmesi, bir bakteri taşıyıcısından, örneğin hasta bir kişiden, hava yoluyla veya temas yoluyla bir olasılıktır.

Streptococci hemen sağlıklı bir hamle yapamaz, ama zamanla, tozla kuruma ve karıştırmayla, havada dolaşmak için uzun bir süre, önemli bir tehdit oluşturarak.

Hasta bir stedoderma ile gıda ve ev eşyaları ile temas ettiğinde, el hijyenine veya gıdaya maruz kalmaksızın boğaz, bademciklere bulaşabilir.

Herkes bir enfeksiyonla enfekte olabilir, ancak özellikle hassas, küçük çocuklar ve genç nesiller olabilir.

Streptokoklara ek olarak, anjin neden olabilir:

 1. streptokoklar;
 2. stafilokok;
 3. pnömokoklar;
 4. chlamydia;
 5. mikoplazma.

Bademcik iltihabına neden olabilen virüsler şunlardır:

 1. adenovirüsler;
 2. influenza ve parainfluenza virüsleri;
 3. rhinovirüsleri;
 4. enterovirüsler;
 5. kızamık virüsü, difteri.

Virüslerle enfeksiyon, havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Tıpkı geçmiş vakalarda olduğu gibi, ortak mutfak eşyaları, ev eşyaları veya hijyen ürünleri kullanıldığında enfeksiyonlar hariç tutulmamaktadır.

Angina'nın başlangıcının en sık nedeni streptococcus olduğu için, inkübasyon süresinin en fazla 5 gün olduğu söylenebilir. Sonra, zaten akut aşama belirtileri vardır.

İnkübasyon süresi, enfeksiyon anından ilk semptomların ortaya çıkmasına kadar geçen belirli bir süredir. Bazen gecikme inkübasyon süresi ile karıştırılmamalıdır, ama bu - süre bir kişinin diğerleriyle bulaşıcı olduğunda şu hastalık kadar bir ajan provokatörden alımından itibaren sayılır. Bu nedenle, anjinin inkübasyon döneminde bir kişinin bulaşıcı olmadığı sonucuna varılabilir.

Kişinin etrafında başkaları için enfeksiyöz inkübasyon döneminden sonra, yani ortalama 5 gün sonra olur. Eğer antibiyotikler (penisilin serileri) uygun bir dozda zamanında alınırsa, hastalık tedavinin başlangıcından itibaren ikinci günde insanları tehdit eder.

Viral boğaz ağrısı gelince, inkübasyon süresi 1-2 güne indirilir. Bu tür hastalıkları antiviral ajanlarla tedavi edin. Tedavinin başlangıcından itibaren virüsün yenildiğinden emin olmak için en az 5 gün geçmelidir.

Akut bademcik iltihabının çoğu formunun diğerlerine bulaşıcı olduğu gerçeğinden hareketle, adil bir soru ortaya çıkar: "Ve kronik bademcik iltihabı bulaşıcı mıdır?".

Hangi tonsillit kronik olarak adlandırılabilir?

 • Hangi 12 aylık bir süre için en az 2-3 kez tekrarladı.
 • Bademciklerin yapısının gevşek olduğu durumlarda, boşluklarda büyük miktarda irin birikmekte ve sonuçta sertleşmektedir.
 • Kronik, ağızdan hoş olmayan bir koku eşlik eder.
 • Kronik, sık görülen baş ağrıları rahatsız olduğunda, tolere edilebilir, ancak baş dönmesi ve subfebril sıcaklığına sahip sürekli boğaz ağrısı (37.5 ° C'ye kadar).

Adenoid burun ve boğazda nedeniyle yetersiz tedavi anjin, roto ve enflamasyon geliştirir ve sonbahar-kış-bahar döneminde enfeksiyon ve viral hastalıkların sonra zayıflamış bağışıklık bir sonucu olarak, kronik bir tekrarlanır.

Kronik aşama bulaşıcı değildir, başka bir kişiye de bulaşabilir. Bu hastalık, daha önce yapılmış yanlış seçilmiş veya zamansız tedavinin sebebidir.

Birçok insan sıklıkla soğuk algınlığı ile karşılaşır, bu nedenle en sık sorulan sorulardan biri de bademcik iltihabının başkalarına bulaşıcı olup olmadığı ve hastalığın hangi biçiminde bulaşabileceğidir. Bademcik iltihabı altında, bağışıklığın çok fazla etkilendiği palatine bademciklerin iltihaplanma süreci kastedilmektedir. Bu, palatine bademciklerin, bağışıklık oluşumunda yer alan en önemli organlardan biri olarak kabul edilmesi gerçeğinden kaynaklanmaktadır.

 • Boğaz ağrısı nedenleri
 • Tonsillit türleri
 • Kronik ve akut tonsillitte farklılıklar
 • Streptococcus nasıl iletilir
 • Virüs bulaşma yolları
 • Angina inkübasyon süresi ne kadar sürer?
 • Kronik tonsillit bulaşır

Anjin, bulaşıcı bir hastalık olduğundan, oluşumunun nedeni, özellikle aşağıdaki gibi patojen mikroorganizmalardır:

 • streptokok;
 • staphylococcus aureus;
 • Streptococcus pneumoniae;
 • karışık enfeksiyonlar;
 • sitomegalovirüs;
 • herpes virüsü;
 • mantar candida.

Ağızda, havada bulunan damlacıklarla veya öpüşerek bulaşabilen birçok farklı bakteri ve mikroorganizma vardır. Bademcik iltihabı enfeksiyonunun yanı sıra hastalığa neden olan faktörlerin pek çok nedeni vardır.

Bademcik iltihabı sıklıkla ortaya çıkabileceğinden, birçok kişi bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı ve hastalığın önlenmesi için ne anlama geldiği ile ilgilenmektedir. Birincil, özel ve ikincil anjin var. Birincil bademcik iltihabı, bademciklerin kendilerini etkilememesi, ancak sadece farenks olması ile karakterizedir.

Sekonder form semptomatik olarak kabul edilir ve bu da hastalığın bademciklere bulaşıcı hastalıkların gelişiminin arka planını etkilediği anlamına gelir. Spesifik tonsillit, mantarlar tarafından provoke edilebilen bir hastalıktır. Doğası ve hasar derecesiyle, aşağıdaki hastalık formları ayırt edilir:

 • foliküler boğaz ağrısı;
 • Mavi dil;
 • laküner;
 • nekrotik.

Şiddetle, hastalık hafif, orta ve şiddetli bir şekilde ayrılır. Patolojinin şiddeti, ağrılı belirtilerin şiddeti ve bademciklere verilen zarar ile belirlenir.

Bademcik iltihabının iletilmesi, havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir ve tek bir tabak durumunda enfeksiyon riski vardır. Bu nedenle, eğer ailenin bir üyesi hastalanırsa, o zaman ona ayrı bir bulaşıklık, havlu ve başka bir odada enfeksiyonu önlemek için izole etmek için ayırmak gerekir.

Akut ve kronik bademcik iltihabı arasındaki fark, çeşitli işaretlerin tezahürünü ima eder. Akut formun hastalığı, hemen tedavi gerektiren en canlı belirtilerle kendini gösterir. Bu form aşağıdaki gibi işaretlerle karakterize edilir:

 • sıcaklık artışı;
 • baş ağrısı;
 • burun akıntısı;
 • eklemlerde ağrı ve ağrı;
 • boğaz ağrısı;
 • bademcikler üzerinde pürülan çökeltiler;
 • Vücudun zehirlenmesi.

Akut bademcik iltihabı, virüsün taşıyıcısı ile temas ederek bu hastalık ile enfekte olmanın oldukça mümkün olması ile karakterize edilir. Ayrıca, bu hastalığın sık görülmesiyle birlikte, kronik bir forma girebilir. Bu nedenle, hastalığın ilk belirtileri ortaya çıkarsa, hastalığın teşhisi ve tedavisi için hemen bir doktora gitmelisiniz.

Kronik tonsillit çok güçlü belirtiler değildir. Boğazda yabancı cisim hissine, sıkmaya ve terlemeye dikkat etmek gerekir. Ağız boşluğunda bir enfeksiyon olduğu için ağızdan sürekli hoş olmayan bir koku vardır. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı akut ile aynı belirtilere sahiptir, ancak semptomlar uzun bir süre gitmezse, lenf düğümlerinde ek bir artış gözlemlenebilir. Çoğu zaman, bu belirtilere kulaklarda ağrı eşlik eder.

Tonsillit belirli koşullar altında bulaşıcıdır. Hastalığın kendisi bulaşmaz, sadece ağız boşluğunda biriken virüsler tehlikelidir. Streptococcus enfeksiyonu bakteri taşıyıcısından hava yoluyla veya temasla olabilir.

Streptococci hemen sağlıklı bir insanı vuramaz, ama sonunda kurur, tozla karışır ve uzun süre havada kalırlar ve ciddi bir tehdit oluştururlar.

Bakteriler enfeksiyon taşıyıcısının gıda ve ev eşyaları ile temas etmesine neden olabilir. Bademciklere ve el hijyenine veya gıdaya uyulmaması durumunda da bulaşabilir.

Herkes enfeksiyonla enfekte olabilir, ancak en küçük çocuklar ve yaşlılar, düşük bağışıklığa sahip oldukları için en hassas olanlardır.

Birçok insan, bademcik iltihabının bulaşıp bulaşmadığını ve hangi virüslerin ve bakterilerin bu hastalığı provoke edeceğini merak ediyor. Özellikle, bademcik iltihabı aşağıdaki gibi virüslerden kaynaklanabilir:

 • adenovirüsler;
 • rhinovirüsleri;
 • influenza virüsleri;
 • kızamık virüsü.

Enfeksiyon esas olarak havadaki damlacıklar ile oluşur ve ev eşyaları ve ortak mutfak eşyaları kullanıldığında enfeksiyon olasılığı göz ardı edilir.

Anjinin çoğu vücutta streptokok varlığının bir sonucu olarak ortaya çıktığı için, hastalığın kuluçka süresi en fazla 5 gündür. Bundan sonra, akut aşamasının ana belirtileri görünür.

Kuluçka süresi boyunca, bademcik iltihabı iletilemez ve hasta sadece hastalığın akut evreye akması durumunda başkalarına bulaşıcı hale gelir. Eğer terapiye zamanında başlarsanız ve penisilin serisinin antibiyotiklerini almaya başlarsanız, kişi tedavi başlangıcından sonraki 2. günde başkalarına da bulaşma tehdidini taşımaya son verir.

Bir hastada viral bademcik iltihabı varsa, enfeksiyonun ilk gününde zaten bulaşır ve sadece antiviral ajanlarla tedavi edilmelidir. Tedavinin başlangıcından itibaren virüsün bulaşmayacağından emin olmak için en az 5 gün sürmelidir.

Bademcik iltihabı alabilir miyim?

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç nereden geliyor? Böylece vücut çeşitli zararlı mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler ve mantarlar) penetrasyonuna tepki gösterir.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabildiğini bilmek çok önemlidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemek için zamanında önlemler almaya yardımcı olacaktır. Böylece hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bir anjina tarafından enfeksiyonun temel yollarını düşünelim, inkübasyon dönemini ve hastalığın hangi versiyonlarının bulaşıcı olmadığını görüyoruz.

Makalenin içeriği

Zararlı mikroflorayı vücuda sokmanın yolları

Daha önce bahsedildiği gibi, anjinaya neden olan etkenler hastalığa neden olmadan vücuda girmektedir. Bu nasıl olur?

Yani, tonsillit üç şekilde bulaşır:

 • havadan (en yaygın);
 • beslenme (patojen içeren yiyecekler ve yetersiz el hijyeni);
 • Bu hastalıktan etkilenen doku ile doğrudan temas sürecinde.

İkinci yöntemin esas olarak, herpes ile mukoza zarının yenilgisinde bulunur. Bu durumda, ortak yemekler ve diğer ev eşyaları ile birlikte kullanırsanız boğaz ağrısı olabilir. Bir öpücük, bir enfeksiyonu iletmenin garantili bir yoludur.

Difteri, kızamık veya kızıl ateşin bu şekilde ortaya çıkması halinde bademcik iltihabına yakalanma olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu arada, bu hastalıklarla birlikte anjina karakteristik belirtileri, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce bile ortaya çıkar.

Kendinizden bademcik iltihabı yakalayabilirsiniz. Buna otolog enfeksiyon denir. Zararlı mikroorganizmaların insanlarda zaten var olan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından göçü ile gerçekleşir. Çoğunlukla bu tür odaklar, sürekli tekrarlayan sinüzit ve rinit gibi çürük dişlerdir.

İnsanlar her gün kaçınılmaz olarak nazofarenkste inflamasyonu kolayca provoke edebilecek sayısız mikroorganizma ile karşı karşıya kalırlar. Ancak güçlü bağışıklık, enflamatuar sürecin enfeksiyonu ve daha fazla gelişimi mümkün değildir.

Negatif çevresel koşullar bağışıklık sistemini etkiler. Sıklıkla kronikleşen bademcik iltihabı riskini arttırırlar. Angina'nın beklemek uzun sürmez:

 • yüksek düzeyde hava kirliliği;
 • sıcaklık ve nemde mevsimsel sıçramalar;
 • dahil olmak üzere - pasif;
 • proteinli gıdaların diyetindeki fazlalık;
 • Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini ve C vitamini).

Bademcik iltihabı bulaşıcı olduğunda

Çoğu zaman, bademcikler streptococcus nedeniyle iltihaplanır. Bununla birlikte, bunlardan ayrı olarak, tonsillit provoke edilebilir:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Bu nedenle, eğer bademcik iltihabı bulaşıcı (bakteriyel) bir kökene sahipse, tamamen bulaşıcıdır. Aynı viral boğaz ağrısı hakkında söylenebilir. Virüsün kendisi bir kişiden diğerine aktarılabiliyorsa, o zaman - ve anjinle paylaşma fırsatı da vardır.

Sadece bir tür bademcik iltihabı bulaşıcı değildir - alerjik anjina. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi başkaları için kesinlikle güvenlidir.

Streptokoklar, bu zararlı bakterinin taşıyıcısından, temas ve hava yolu ile iyi bir şekilde iletilir. Bu arada, başarılı iletim için el sallamak, sarılmak, öpmek ya da hapşırmak gerekmiyor. Streptococcus, toz partikülleri ile karıştırılmış, havada sağa doğru bükülmüş, uzun süre canlı kalır. Hasta kişi gitse bile, havada tehlikeli bir bakteri süspansiyonu bırakarak onu yakalayabilirsin.

Streptodermiden muzdarip bir kişi, yiyecek ve ev eşyalarıyla temas halinde ise, bu maddeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayınca ve sol yiyeceği bitirdiyseniz hastalanmanız oldukça gerçektir.

Yaş, cinsiyet ve sosyal statüden bağımsız olarak her insanın bademcik iltihabı alabileceğini vurguluyoruz. Ancak, en açık olanı hala çocuklar, gençler ve gençler.

Kuluçka dönemi

Bir kuluçka dönemi oldukça spesifik bir zaman aralığıdır - hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından önce patojenin vücuda girmesi anından itibaren. Bazıları onu latent bir dönemle karıştırır. Gecikme süresi de enfeksiyon anından başlar. Ve hasta kişi başkalarına bulaştığında sona erer. Sonuç olarak şu sonuca varabiliriz: kuluçka dönemi sürerken, bademcik iltihabı alan kişi kimseyi etkileyemez. Ama cömertçe "basili" paylaşın, inkübasyon süresinin bitiminden sonra başlayacak - yaklaşık 5 gün sonra.

Uygun dozda (genellikle penisilinler) zamanında antibiyotik alırsanız, kişi tedaviye başladıktan 2 gün sonra diğerlerine karşı tehlikeli olmaya son vermelidir.

Çoğu angina streptokok enfeksiyonu nedeniyle geliştiğinden, bu durumda inkübasyon süresinin 5 gündür (bu maksimum periyottur). Bu süreden sonra akut evrenin karakteristik belirtileri vardır.

Viral boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi çok kısa - sadece 1-2 gün. Sadece antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Terapatik kursun süresi 5 günden az olmamalıdır. Bu süreden sonra virüsün tamamen yenildiği iddia edilebilir.

Eğer hastalanan kişi, doktorun tavsiyesi ve denetimi olmadan bağımsız olarak tedavi edilmişse, bademcik iltihabı uzun süre ve hatta iyileşmeden sonra bile bulaşabilir. Bu durumda, hastalığın neden olan etkeninin hala vücutta olduğu olasılığı çok yüksektir. Bir rahatsızlığın görünür belirtilerinin yokluğu semptomların donukluğunu gösterir. Bir süre sonra, böyle bir kişi, eşlik eden komplikasyonlar tarafından yüklenen bir nüksetme ile karşılanabilir.

Sadece uzman teşhis ve doğru şekilde atanan tedavi sadece bir hafta içinde iyileşebilir. Böylece, 5 ya da 7 günden sonra akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla herhangi bir korkuyla karşılaşabilirsiniz. Bu döneme uymazsanız, çevredeki insanların kirlenmesinin yanı sıra durumun ağırlaşması riski de olacaktır.

Kronik formun iletilip iletilmediği

Esas olarak bademcik iltihabından muzdarip palatine bademcikler, lenfoid doku kümeleridir. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası. Burun pasajları, ağız boşluğu ve palatine bademcikler - bu, vücuda ağız ve nazofarenks yoluyla giren herhangi bir patojenle karşılaşan birincil bariyerdir.

Palatine bademcikler üzerinde düşen enfeksiyon lenfoid dokuda inflamatuar bir sürece neden olur. İkincisi, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlar hakkında alınan "bellekte" bilgiyi de giderir. Bu, bir dahaki sefere aynı ajanla daha etkin bir şekilde savaşmak için bir fırsat verir. Bu yüzden bağışıklık tepkisi oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bağışıklık sisteminin başarısızlığını gösterir - tüm mikropları yok edememesi. Bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu ve her şekilde patojenik bakterilerin çoğalmasını önleyen lenfoid doku, kendisinin de enfeksiyonun sıcaklığına dönüşür.

Daha önce de belirtildiği gibi, akut formda meydana gelen bademcik iltihabı her durumda bulaşıcıdır. Peki kronik formdan ne haber? Kronik anjinası olan bir kişi başkaları için tehlikeli değildir. Yapamayacağı birisine gönder.

Kronik tonsillitin nedeni zamansız veya yanlış tedavidir. Birçok durumda, bu tedavi edilmemiş nazofaringeal hastalıkların bir sonucudur - örneğin, sinüzit.

Özetlemek gerekirse

Bademcik iltihabı enfeksiyonları ya da değil, sadece tek bir klinik resim ile belirlenebilir. Ancak, temel önlemleri almazsanız, hastadan anjin yakalama riski birkaç kat artar. Tek istisna alerjik bademcik iltiğidir - onları yakalamak imkansızdır. Diğer alerjiler gibi.

Eğer bademcik iltihabı olan bir kişiyle temas kurmanız gerekiyorsa, temastan sonra mümkün olan en kısa zamanda önleyici tedbirler alın. Bir doktora danışmak da tavsiye edilir - özellikle boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıkarsa. Önleme düzenli olarak yapılmalı ve daha sonra bulaşıcı tonsillit sorusu alakasız olacaktır.

Tonsillit - bulaşıcı mıdır, değil mi, bu hastalık nasıl bulaşır?

Tonsillit bademcik iltihabı denir. En inflamatuar süreçlerin gelişiminin kalbinde, enfeksiyöz faktörlerin vücuda girmesine karşı tepkiler yatmaktadır: bakteriler, virüsler, mantarlar.

Bu nedenle, bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığının bilinmesi önemlidir, bu durumda insandan insana bulaşabilme, hastalığın önlenmesi için yapılması gerekenler. Bu, sağlığınızı sadece kendiniz için değil, sevdikleriniz için de korumanıza izin verir.

Bademcik iltihabı tipleri ve başlıca nedenleri

Bademcik iltihabı ile patolojik sürecin seyri akut (1 ila 3 hafta arası süre), kronik (1 aydan fazla). Palatine bademciklerdeki akut inflamasyon veya kronik doktorların alevlenmesi angina olarak adlandırılır.

Patojen bademcik iltihabına bağlı olarak:

 • Banal;
 • atipik;
 • Bulaşıcı hastalıklar ile;
 • Kan hastalıkları ile ilişkili.
Banal tonsillit.

Tipik mikroorganizmalardan (aerobik kok, çubuk) kaynaklanır. Hastalığın en sık nedeni beta hemolitik streptokok, hemoliz stafilokok ve onların birlikteliğidir.

Bireysel bademcik iltihabı, herpes virüslerinin, enfeksiyöz mononükleozun (Epstein-Barr virüsü), fungal floranın etkisizleştirici etkisinin bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Hangi tonsillit gelişir, tehlikeli ve bulaşıcıdır. En büyük klinik anlamlılık difteri, sifiliz ve kızamık, kızıl ateştir.

HIV enfeksiyonu için bademciklerin yenilgisini ayırın. Bu durumda, immün yetmezlik virüsü ile sadece bir lenfoid doku lezyonu yoktur. Sekonder enfeksiyonlar, bu patoloji için tipik olan doğal korumada keskin bir düşüşün arka planında ortaya çıkar.

Bağışıklık fonksiyonlarını (lökosit serileri, nötrofiller, lenfositler) doğrudan etkileyen hücreler etkilenir. Bu sistem bozulursa ikincil bakteriyel, viral, fungal komplikasyonlar gelişir.

Bademcik iltihabına yakalanma olasılığı, çevresel faktörlerin, patojen tipinin ve vücudun genel durumunun bir kombinasyonuna bağlıdır.

Akut ve kronik tonsillit ile enfeksiyon olasılıkları

Palatine bademcikler lenfoid dokudan oluşur, insanın bağışıklık sistemini (koruyucu) ifade eder. Burun pasajları ile birlikte ağız boşluğu ve ağızdan düşen herhangi bir patojen yolunda birincil bariyeri oluştururlar ve nazofarenks.

Enfeksiyöz ajan, organizmanın patojenden salınmasına bağlı olarak lenfoid dokuda bir iltihap reaksiyonuna neden olur ve bununla ilgili belirli bilgileri de giderir. Bu, bir sonraki temasın enfeksiyona etkili bir şekilde direnmesine izin verir.

Kronik bademcik iltihabı vücudun savunma sisteminin yetersizliğine, tamamen dışsal patojenlerin yetersizliğine tanıklık eder. Bu durumda, ana işlevi enfeksiyonun yayılmasını önlemek olan lenfoid bariyer doku, hastalığın bir kaynağı haline gelir.

İnsan vücuduna flora almanın başlıca yolları:

 • Havadan;
 • Beslenme (gıda ve kontamine eller aracılığıyla);
 • Etkilenen doku ile temas halinde.

Sonuncusu, mukoza zarlarının, sifilizin herpetik lezyonları için tipiktir. Mutfak eşyaları ve ev eşyalarının ortak kullanımı, öpücüklerin mikropların aktarılmasına katkıda bulunur.

Ayrıca, anjina ilk tezahür ise enfeksiyöz viral kasılma olasılığı, bakteriyel hastalık daha yüksektir. Bu genellikle difteri ile birlikte görülür, belki de nadir ateş, kızamık, mukus zarında döküntülerin ortaya çıkmasından önce herpes, cilt. Bu durumda, tonsillit açıkça bulaşıcıdır.

Mikroorganizmaların insan enfeksiyonunun kronik odaklarından yayılmasıyla önemli bir rol oynar. Otolog enfeksiyon bu şekilde gelişir. Dişlerin çürümesi, kronik rinit, sinüzit bu durumun nedeni olabilir.

Ve her gün, her birimiz, KBB organlarında iltihaplanmaya neden olabilen çok sayıda mikropla karşı karşıyayız. Bununla birlikte, bulaşıcı süreçlerin bulaşma ve gelişmesi, koruma sisteminde ihlal olmaksızın imkansızdır.

Bağışıklık üzerinde ek bir olumsuz etkisi olan çevre, patolojinin ortaya çıkışına katkıda bulunur. Bu özellikle kronik bademcik iltihabı için geçerlidir.

Dış ortamın katkıda bulunan faktörleri:

 • Yüksek hava kirliliği;
 • Sıcaklık ve nemdeki mevsimsel değişmeler;
 • Pasif dahil olmak üzere sigara içmek;
 • Gıdada protein bolluğu;
 • Vitaminlerin yetersiz alımı, özellikle grup "B" ve askorbik asit.

Sorunun cevabı kronik bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığı, bir anda kronik bir formun yakalanmasının mümkün olup olmadığıdır - negatiftir. Bu patolojinin gelişmesiyle, lenfoid dokuda sabit bir mikroorganizma varlığının mümkün olduğu birçok değişiklik vardır.

Bu, infeksiyöz ajanın eliminasyonunu (vücudu tamamen ortadan kaldırarak) sağlayamayacak şekilde, inflamasyonun ve savunma sistemlerinin bu tür fonksiyonel bir durumundan kaynaklanmaktadır.

Hastalığı önlemenin yolları

Kronik anjina tedavisi zordur. Bu nedenle, sadece önleyici tedbirler palatine bademciklerin lenfoid dokusunun sağlıklı durumunu koruyabilir.

 • Su prosedürleri ile vücudun spesifik olmayan korunma aktivitesinde artış, sertleştirme;
 • Yeterli sayıda sebze ve meyvenin diyetine giriş;
 • Menüden istisnalar çok sıcak ve soğuk yemekler, keskin, asidik besinler;
 • Multivitaminlerin ders kullanımı;
 • Ağız boşluğu hastalıklarının hijyeni, önlenmesi ve tedavisi bakımı;
 • Rahat koşullarda (hipotermi olmadan) kalın.

Bir hastalık meydana geldiğinde, kendi kendine ilaç hastaya ve etrafındakilere zarar verebilir. Bir doktor gözetiminde muayene ve tedavi, KBB hastalıkları uzmanı gösterilmiştir.

Böylelikle, bademcik iltihabının bulaşıcı bir hastalık olup olmadığı sorusu, spesifik klinik duruma bağlı olarak belirlenir. Ancak, basit önlem kurallarına uymazsanız, enfeksiyon olasılığı önemli ölçüde artar.

Sadece bademcik iltihabı belirtileri geliştirmek için tıbbi tedaviye zamanında erişim, hastalığın sonuçlarını önleyecek ve hastanın sağlığını koruyacaktır. Önleyici tedbirlerin uygulanması hastalığın kendisini önlemeye yardımcı olacaktır.

Ne kadar bulaşıcı bademcik iltihabı ve nasıl bulaşır?

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı enfeksiyöz bir hastalıktır. Komplikasyon olmaksızın Tonsillit, tedavinin doğru olması koşuluyla birkaç gün sonra gerçekleşir, ancak tedavi edilmesi daha zor olan hem akut hem de kronik formlar vardır.

Hastalığın formları

Tonsillit başka bir hastalık ile karıştırılması zordur, çünkü kendine özgü özellikleri vardır:

 1. bademciklerin lakunalarında irin;
 2. adenoid boyutta artış;
 3. Bademcikler ve palatinler arasında çiviler ve yara izleri vardır;
 4. genişlemiş servikal lenf düğümleri, palpasyon hastası ağrı hisseder.

İki çeşit bademcik iltihabı vardır:

Çoğu zaman, çocuklar anjinadan muzdariptir, hastalıkta özel bir sıçrama sonbaharda ve ilkbaharda meydana gelir. Anjina ile karakteristik bir ateş, palatine bademciklerin parlak kırmızı bir rengi vardır, boğazda ağrılar, üşüme, bulantı ve kusma olasıdır, servikal lenf nodları artar. Komplikasyon olmadan akut tonsillit iyi tedavi edilebilir, lenf düğümleri birkaç gün daha genişlemesine rağmen semptomlar bir hafta içinde tamamen kaybolur. Kronik formu ile belirtiler çok belirgin değildir, sıcaklık olmayabilir, boğaz ağrısı periyodik olarak ortaya çıkar. Çoğu zaman, hastalığın kronik formu, yakın zamanda bir anjinaya sahip olan bir kişide ortaya çıkar, vücudun karşılık gelen koruyucu reaksiyonları yoktur.

Çocukluk döneminde, adenoidler, polipler, nazal septumun eğriliği gibi iltihaplanmalardan sonra bademcik iltihabı ortaya çıkabilir.

Bir çocuğa kronik sinüzit teşhisi konulursa, bu bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşebilir ve bademcik iltihabı ortaya çıkabilir.

Nedenleri ve bulaşma yolları

Eğer soru bademcik iltihabı bulaşırsa, uzmanların tepkisi belirsiz olacaktır - her şey hastalığın biçimine bağlıdır. Tek başına, anjin, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan bulaşıcı veya bulaşıcı alerjik bir hastalıktır. Hastalığın etken maddeleri - ilkbahar-sonbahar döneminde en aktif olan virüsler ve bakteriler, çoğu zaman, genellikle streptokoklar olmak üzere diğer bakteriler tarafından birleştirilir. Bir kişinin bağışıklığı zayıfsa, o zaman hasta bir kişiden enfeksiyon riski birkaç kat artar.

Tonsillit de gıda ile birlikte bulaşır, bu nedenle özellikle hasta bir kişi ile doğrudan temastan sonra, önleme için ellerini yıkamak gerekir. Ailenin her zamanki veya akut formda bademcik iltihabı olan bir hastaya sahip olması halinde, hastalığın ev eşyaları, öpücük, el sıkışma ve benzeri yollarla bulaştığı akılda tutulmalıdır. Enfeksiyöz bölümde hastayı tedavi etmek en iyisidir, eğer ev tedavisi reçete edilirse, ayrı bir oda tahsis etmek ve bir kişiye emanet etmek rasyoneldir.

Toplamda, anjina ile enfeksiyonun iki ana yolunu tanımlayabilirsiniz:

 1. Birincil enfeksiyon - hastalık, sağlıklı bir kişinin bir hastayla doğrudan teması yoluyla bulaşır. Tonsil mukoza ve boğaz bakteriyel, viral veya mantar elementleri ile enfekte edilir.
 2. İkincil - azaltılmış bağışıklık ve hastalığa yatkınlıkla oluşur. Angina, hipotermiden sonra, otoimmün hastalıklarla birlikte, mukus ve ağız boşluğunun yaralanmaları ile ortaya çıkabilir.

Anjinadan farklı olarak kronik bademcik iltihabı bulaşıcı değildir, hava yoluyla veya iç yolla bulaşmaz. Enfeksiyonun nedenleri çok çeşitli olabilir. Ana olanlar:

  • hastalığın akut formunun yokluğu veya yanlış tedavisi;
  • solunum alerjisi;
  • bademciklerin hastanın vücudunda mevcut enfeksiyonların odaklarından uzun süreli otoinfeksiyonu;
  • kronik sinüzit.

Kronik bademcik iltihabını etkili bir şekilde tedavi etmek ve hastanın durumunu hafifletmek için, hastalığın başlangıcının nedenlerini saptamak ve başlangıçta onları ortadan kaldırmak için ana mücadeleyi yönlendirmek gerekir.

komplikasyonlar

Tonsillit komplikasyonları için tehlikelidir, bu nedenle tedaviyi ihmal etmemek ve bir uzmanın talimatlarına sıkı sıkıya uymamak önemlidir. Tonsillit sonrası en sık görülen komplikasyonlardan bahsedilebilir:

 1. romatizma;
 2. kardiyovasküler sistem ile ilgili problemler;
 3. hava yolu açıklığının ihlali;
 4. kronik farenjit;
 5. adenoid.

Tedavi yoksa, enfeksiyon tüm vücudu etkiler, genel bir zehirlenme vardır. Dahası, bağ dokusunun enfeksiyonu ortaya çıkar, lokomotor aparat ve kalp ile ciddi sorunlar ortaya çıkar.

önleme

Bademcik iltihabının en iyi korunumu, özellikle çocuklar için bağışıklığın güçlendirilmesidir. Daha sağlıklı yiyecekler, meyveler ve sebzeler yiyin, vitamin komplekslerini unutmayınız. Yetişkinlerin alkol ve nikotine hayır demeleri gerekir. Temiz havada yürümek ve spor yapmak da vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirmeye katkıda bulunur.

Ailende bir hasta varsa, hastalığın nasıl bulaştığını unutma ve tüm önlemleri al. Boğazın zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmesi, kendinizi kronik formdan korumanıza yardımcı olacaktır, bu nedenle hastalığı küçümsemeyin ve bir uzmanın önerilerini dikkate almayın.

Mylor

Soğuk ve Grip Tedavisi

 • ev
 • tüm
 • Kronik bademcik iltihabı damlacıklar tarafından bulaşır.

Kronik bademcik iltihabı damlacıklar tarafından bulaşır.

Solunum hastalıklarının yüksek prevalansı nedeniyle, birçok insan şu soruyla ilgilenmektedir: bademcik iltihabı başkalarına bulaşıcı mıdır, değil mi? Bir cevap vermek için, ne tür bir hastalık olduğunu anlamak ve nedenlerini anlamak gerekir.

Bademcikler iltihaplandığında anjin oluşur. Bu, hastanın bağışıklık sistemini önemli ölçüde etkiler, çünkü bademcikler bağışıklık oluşumunda önemli bir rol oynarlar.

Bademcik iltihabı faktörleri farklı olabilir. Çoğu zaman hastalık, insan solunum sisteminin bakteriler, bazen virüsler tarafından nüfuz etmesinden dolayı ortaya çıkar.

Ayrıca, aşağıdaki nedenlerle kronik bademcik iltihabı oluşabilir:

 1. burun septumunun eğriliği;
 2. sinüzit;
 3. adenoid;
 4. polipler.

Bazen bademcik iltihabı alerjik reaksiyonların arka planına karşı gelişir. Bu durumda, kronik tonsillit bile başkaları için tehlikeli olmayacaktır. Anjina gelişiminin diğer faktörleri arasında nazofaringeal mukoza ve orofarenks, hipotermi, akut sinüzit, burun solunum bozukluğu ve diğerlerinin travmaları yer alır.

Aşağıdaki bademcik iltihabı türleri vardır:

 • pürülan;
 • viral;
 • kronik kompanse;
 • kronik dekompanse.

Bu nedenle, boğazın bulaşıp iletilmediğini anlamak için ortaya çıkmasının doğasını araştırmak gerekir. Viral ve bakteriyel ise, diğerleri hasta bir kişiden bademcik iltihabı alabilir. Bu nedenle, patojenik mikroorganizmaların bulaşma şekillerini bilmek önemlidir?

HERKES bu konuda bilmek gerekiyor! İNANILMAZ, AMA FACT! Bilim adamları göz korkutucu bir ilişki kurdular. Yüksek sıcaklıkta, hem de ateş ve titreme belirtileri ile birlikte tüm hastalıkların SARS% 50 nedeni bakteri ve Giardia, Ascaris ve toksokara olarak parazitler olduğu anlaşılmaktadır. Bu parazitler neden tehlikeli? Sağlıkları ve AKŞAM YAŞAMLARINI mahrum edebilirler, çünkü bunlar bağışıklık sistemini doğrudan etkiler ve onarılamaz bir zarara neden olurlar. Vakaların% 95'inde, bağışıklık sistemi bakterilerden önce güçsüzdür ve hastalık gelmeyecek kadar uzun olmayacaktır.

Parazitleri bir kez olsun unutmak, sağlıklarını korumak, uzmanlar ve bilim adamları...

Sıklıkla bademcik iltihaplanmasına neden olan streptokoklar, enfekte olmuş bir kişiden temas veya havadaki damlacıklar yoluyla bulaşabilir.

Fakat bakteriler her zaman hemen sağlıklı bir vücuda çarpmaz, uzun süre havada kalabilirler, toz parçacıkları ile karışabilirler. Sonra patojenler, insan solunum organlarına nüfuz etme yollarını belirleyen nesnelerin ve yiyeceklerin yüzeyine ulaşırlar.

Streptokoklara ek olarak, anjin görünümü diğer patojenik mikroorganizmalar tarafından kolaylaştırılır:

Fakat viral enfeksiyon nasıl bulaşır ve hangi patojenlere neden olur? Çoğu zaman sıklıkla kronik tonsillit içine sızıntıları akut tonsilit, adenovirüsler, rınovıruslerı enterovirüslerin, virüsler, difteri, kızamık, parainfluenza ve influenza kaynaklanır.

Bakteri gibi virüslerle enfeksiyon, havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir. Bu nedenle, patojenik mikroorganizmalar, sağlıklı bir kişinin solunum organlarına, kontamine yiyecekler, öpücükler, kişisel hijyen maddeleri veya kirli eller yoluyla girer.

Çoğu zaman bademcik iltihabının streptokoklara neden olması nedeniyle, kuluçka süresi beş gün sürer ve akut bir evrenin semptomu gelişir. Şu anda, hastanın endişelenecek bir nedeni yoktur, çünkü enfeksiyon tehlikesi yoktur.

Bakteriler, inkübasyon süresinden sonra, yani 5 gün sonra verilir. Bu nedenle, antibakteriyel tedavinin zamanında yapılması çok önemlidir (penisilinler), o zaman hastalık tedavinin ikinci gününde başkaları için tehlikeli olmayacaktır.

Viral bademcik iltihabı ile ilgili olarak, kuluçka dönemi iki güne kadar devam eder. Bu durumda, antiviral ilaçların zamanında kullanımını sağlamalısınız. Anjina hastası en az beş gün tedavi edilmeli ve bundan sonra enfeksiyon olasılığı en aza indirilmelidir.

Bademcik iltihabının kalıcı olabilmesi nedeniyle, birçoğu şu soruyla ilgilenmektedir: Kronik formda ne kadar bulaşıcı bademcik iltihabıdır? Bir cevap almak için, hastalığın bu aşamasının hangi özelliklerine sahip olduğunu açıkça bilmelisiniz. Bu nedenle, bademciklerin uzun bir iltihabı için karakteristik:

 • Bezlerin gevşek yapısı, lakunada irin birikmesi;
 • yılda en az iki kez meydana gelen alevlenmeler;
 • farklı bir yoğunluğa sahip olan boğazda sürekli ağrı;
 • düşük dereceli ateş;
 • ağızdan putrid kokusu;
 • baş ağrısı ve baş dönmesi.

Kronik anjina formunun nedenleri -, kusurlu gecikmeli ya da okuma yazma ve nazofarenks veya ağız boşluğu içinde enflamatuar süreçlerin kronik bir tedavi yöntemidir.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabı ve alevlenmeleri, akut solunum yolu viral enfeksiyonu sırasında zayıflamış bağışıklık zeminine ve bulaşan bulaşıcı ve viral hastalıkların bir sonucu olarak ortaya çıkar.

Kronik anjina sakin bir seyir ile, enfeksiyon olasılığı en azdır. Bununla birlikte, patojenler, hastanın boğazında sürekli olarak bulundukları için çevreye yayılabilirler.

Nüks sırasında tehlike büyük ölçüde artar. Enfeksiyon olumlu faktörler tarafından desteklenecek sağlıklı bir kişi, vücuduna nüfuz nedenle, onun bademcikler, (bağışıklık sistemini, stres, hipotermi zayıflamış) da kronik inflamasyonu gelişmeye başlar.

Bademcik iltihabının önlenmesi için temel koşul hijyen kurallarına uyulmasıdır. Bu nedenle, ağız ve nazofarenksin sürekli olarak temiz tutulmasını ve odaların iç mekanlarda düzenli olarak temizlenmesi gerekir.

Diş etlerinin ve dişlerin durumunu izlemek aynı derecede önemlidir. Enfeksiyonun yayılmasına izin vermeyecek şekilde zamanında temizlenmeli ve tedavi edilmelidir.

Ek olarak, odalarda, özellikle de ısıtma sırasında hava temizlenmeli ve nemlendirilmelidir. Bu nazal mukozanın kurumasına izin vermeyecek, bu yüzden düzgün bir şekilde çalışacaktır.

Mikropların vücuda girmemesi son derece önemlidir. Bu amaçla, yemeden önce daima ellerinizi ve yeminizi yıkamalısınız.

Sinüzit ve rinit hakkında sürekli endişeleniyorsanız, durulayın ve burnunuzu salinle nemlendirin. Bunu yapmak için Aquamaris ve benzeri gibi ilaçları kullanabilirsiniz.

Bununla birlikte, nazal mukozaya karşı koruyucu ve bakterisit özelliklerini azalttıkları ve aşırı miktarda nazal mukozaya bindikleri için, nazal sentetik ilaçları kullanmak gerekli değildir.

Bademcik iltihabının önlenmesinin bir diğer önemli bileşeni dengeli ve uygun bir diyettir. Organizmanın patojenlerle başa çıkabileceği, menünün zenginleştirilmesi gerektiği:

 1. yağlı asitler (doğal yağlar, balık, fındık);
 2. mikro elementler ve vitaminler (sebzeler, meyveler, yeşillikler).

Herkes sertleşmenin ana koruyucu önlemlerden biri olduğunu bilir. Bu prosedür sadece yerel değil, aynı zamanda genel bağışıklığı arttırmaya da yardımcı olacaktır.

Tüm vücudun sertleşmesi için yararlıdır, ancak boğaz ağrısını önlemek için sadece boyun bölgesini etkilemek mümkündür. Bu amaçla, sıcak bir yün atkı daha ince bir kaşmir ile değiştirilebilir, daha sonra boğaz aşırı soğutulmayacak veya tam tersine aşırı ısınmayacaktır.

Ayrıca yaz aylarında genellikle dondurma yemelisiniz. Ve her sabah boynunuzu nemli bir havluyla silmeniz ve soğuk suyla gargara yapmanız yararlı olur. Akşamları kontrast duş almak veya en azından zıt ayak banyoları yapmak yararlıdır.

ARVI salgını sırasında, doktorlar bağışıklık sistemini harekete geçiren içme kaynaklarını tavsiye ediyorlar. Bu ilaçlar şunları içerir:

Bu ilaçlar, vücudun koruyucu işlevlerini aktive ederek, aktif olarak interferon üretmeye zorlar. Bu tedavi, aşılamaya iyi bir katkı olacaktır.

Yukarıda tarif edilen profilaksi yöntemleri, diğerlerine bulaşabilen her tür bademcik iltihabında etkilidir. Fakat en yakından, bu tür önlemler, hastalığın kronik bir formu ile teşhis edilmiş kişiler tarafından gözlemlenmelidir.

sırtlan uyumu ve düzenli temizlik bademcikleri sertleştirme yanında, bu tür hastalarda mukozasını tahriş de asidik baharatlı, tatlı, sıcak ya da soğuk yiyecek gazlı içeceğin terk etmek gerekir. Boğaz ağrısı genellikle soda, salin solüsyonları veya bitkisel soğuma ile durulanır. Bu yazıda videoda tonsillit detayları.

Tonsillit, palatine bademciklerin iltihaplandığı bir hastalıktır. Enflamatuar süreç nereden geliyor? Böylece vücut çeşitli zararlı mikroorganizmaların (virüsler, bakteriler ve mantarlar) penetrasyonuna tepki gösterir.

Bademcik iltihabının bulaşıcı olup olmadığını ve hasta bir kişiden sağlıklı bir kişiye aktarılabildiğini bilmek çok önemlidir. Bu, hastalığın gelişmesini önlemek için zamanında önlemler almaya yardımcı olacaktır. Böylece hem sağlığınızı hem de sevdiklerinizin sağlığını koruyabilirsiniz. Bir anjina tarafından enfeksiyonun temel yollarını düşünelim, inkübasyon dönemini ve hastalığın hangi versiyonlarının bulaşıcı olmadığını görüyoruz.

Daha önce bahsedildiği gibi, anjinaya neden olan etkenler hastalığa neden olmadan vücuda girmektedir. Bu nasıl olur?

Yani, tonsillit üç şekilde bulaşır:

 • havadan (en yaygın);
 • beslenme (patojen içeren yiyecekler ve yetersiz el hijyeni);
 • Bu hastalıktan etkilenen doku ile doğrudan temas sürecinde.

İkinci yöntemin esas olarak, herpes ile mukoza zarının yenilgisinde bulunur. Bu durumda, ortak yemekler ve diğer ev eşyaları ile birlikte kullanırsanız boğaz ağrısı olabilir. Bir öpücük, bir enfeksiyonu iletmenin garantili bir yoludur.

Difteri, kızamık veya kızıl ateşin bu şekilde ortaya çıkması halinde bademcik iltihabına yakalanma olasılığı önemli ölçüde artmaktadır. Bu arada, bu hastalıklarla birlikte anjina karakteristik belirtileri, deri ve mukoza zarında bir döküntü oluşmadan önce bile ortaya çıkar.

Kendinizden bademcik iltihabı yakalayabilirsiniz. Buna otolog enfeksiyon denir. Zararlı mikroorganizmaların insanlarda zaten var olan kronik enfeksiyon enfeksiyonlarından göçü ile gerçekleşir. Çoğunlukla bu tür odaklar, sürekli tekrarlayan sinüzit ve rinit gibi çürük dişlerdir.

İnsanlar her gün kaçınılmaz olarak nazofarenkste inflamasyonu kolayca provoke edebilecek sayısız mikroorganizma ile karşı karşıya kalırlar. Ancak güçlü bağışıklık, enflamatuar sürecin enfeksiyonu ve daha fazla gelişimi mümkün değildir.

Negatif çevresel koşullar bağışıklık sistemini etkiler. Sıklıkla kronikleşen bademcik iltihabı riskini arttırırlar. Angina'nın beklemek uzun sürmez:

 • yüksek düzeyde hava kirliliği;
 • sıcaklık ve nemde mevsimsel sıçramalar;
 • dahil olmak üzere - pasif;
 • proteinli gıdaların diyetindeki fazlalık;
 • Vitamin eksikliği (özellikle B vitamini ve C vitamini).

Çoğu zaman, bademcikler streptococcus nedeniyle iltihaplanır. Bununla birlikte, bunlardan ayrı olarak, tonsillit provoke edilebilir:

 • stafilokok;
 • pnömokoklar;
 • chlamydia;
 • mikoplazmalan.

Bu nedenle, eğer bademcik iltihabı bulaşıcı (bakteriyel) bir kökene sahipse, tamamen bulaşıcıdır. Aynı viral boğaz ağrısı hakkında söylenebilir. Virüsün kendisi bir kişiden diğerine aktarılabiliyorsa, o zaman - ve anjinle paylaşma fırsatı da vardır.

Sadece bir tür bademcik iltihabı bulaşıcı değildir - alerjik anjina. Bu hastalıktan muzdarip bir kişi başkaları için kesinlikle güvenlidir.

Streptokoklar, bu zararlı bakterinin taşıyıcısından, temas ve hava yolu ile iyi bir şekilde iletilir. Bu arada, başarılı iletim için el sallamak, sarılmak, öpmek ya da hapşırmak gerekmiyor. Streptococcus, toz partikülleri ile karıştırılmış, havada sağa doğru bükülmüş, uzun süre canlı kalır. Hasta kişi gitse bile, havada tehlikeli bir bakteri süspansiyonu bırakarak onu yakalayabilirsin.

Streptodermiden muzdarip bir kişi, yiyecek ve ev eşyalarıyla temas halinde ise, bu maddeleri kullandıktan sonra ellerinizi yıkamayınca ve sol yiyeceği bitirdiyseniz hastalanmanız oldukça gerçektir.

Yaş, cinsiyet ve sosyal statüden bağımsız olarak her insanın bademcik iltihabı alabileceğini vurguluyoruz. Ancak, en açık olanı hala çocuklar, gençler ve gençler.

Bir kuluçka dönemi oldukça spesifik bir zaman aralığıdır - hastalığın ilk belirtilerinin ortaya çıkmasından önce patojenin vücuda girmesi anından itibaren. Bazıları onu latent bir dönemle karıştırır. Gecikme süresi de enfeksiyon anından başlar. Ve hasta kişi başkalarına bulaştığında sona erer. Sonuç olarak şu sonuca varabiliriz: kuluçka dönemi sürerken, bademcik iltihabı alan kişi kimseyi etkileyemez. Ama cömertçe "basili" paylaşın, inkübasyon süresinin bitiminden sonra başlayacak - yaklaşık 5 gün sonra.

Uygun dozda (genellikle penisilinler) zamanında antibiyotik alırsanız, kişi tedaviye başladıktan 2 gün sonra diğerlerine karşı tehlikeli olmaya son vermelidir.

Çoğu angina streptokok enfeksiyonu nedeniyle geliştiğinden, bu durumda inkübasyon süresinin 5 gündür (bu maksimum periyottur). Bu süreden sonra akut evrenin karakteristik belirtileri vardır.

Viral boğaz ağrısı ile kuluçka dönemi çok kısa - sadece 1-2 gün. Sadece antiviral ilaçlarla tedavi edilmelidir. Terapatik kursun süresi 5 günden az olmamalıdır. Bu süreden sonra virüsün tamamen yenildiği iddia edilebilir.

Eğer hastalanan kişi, doktorun tavsiyesi ve denetimi olmadan bağımsız olarak tedavi edilmişse, bademcik iltihabı uzun süre ve hatta iyileşmeden sonra bile bulaşabilir. Bu durumda, hastalığın neden olan etkeninin hala vücutta olduğu olasılığı çok yüksektir. Bir rahatsızlığın görünür belirtilerinin yokluğu semptomların donukluğunu gösterir. Bir süre sonra, böyle bir kişi, eşlik eden komplikasyonlar tarafından yüklenen bir nüksetme ile karşılanabilir.

Sadece uzman teşhis ve doğru şekilde atanan tedavi sadece bir hafta içinde iyileşebilir. Böylece, 5 ya da 7 günden sonra akrabalarınızla ve arkadaşlarınızla herhangi bir korkuyla karşılaşabilirsiniz. Bu döneme uymazsanız, çevredeki insanların kirlenmesinin yanı sıra durumun ağırlaşması riski de olacaktır.

Esas olarak bademcik iltihabından muzdarip palatine bademcikler, lenfoid doku kümeleridir. Onlar bağışıklık sisteminin bir parçası. Burun pasajları, ağız boşluğu ve palatine bademcikler - bu, vücuda ağız ve nazofarenks yoluyla giren herhangi bir patojenle karşılaşan birincil bariyerdir.

Palatine bademcikler üzerinde düşen enfeksiyon lenfoid dokuda inflamatuar bir sürece neden olur. İkincisi, zararlı mikroorganizmaları ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda onlar hakkında alınan "bellekte" bilgiyi de giderir. Bu, bir dahaki sefere aynı ajanla daha etkin bir şekilde savaşmak için bir fırsat verir. Bu yüzden bağışıklık tepkisi oluşur.

Ancak kronik bademcik iltihabı bağışıklık sisteminin başarısızlığını gösterir - tüm mikropları yok edememesi. Bağışıklık sistemi üzerinde koruyucu ve her şekilde patojenik bakterilerin çoğalmasını önleyen lenfoid doku, kendisinin de enfeksiyonun sıcaklığına dönüşür.

Daha önce de belirtildiği gibi, akut formda meydana gelen bademcik iltihabı her durumda bulaşıcıdır. Peki kronik formdan ne haber? Kronik anjinası olan bir kişi başkaları için tehlikeli değildir. Yapamayacağı birisine gönder.

Kronik tonsillitin nedeni zamansız veya yanlış tedavidir. Birçok durumda, bu tedavi edilmemiş nazofaringeal hastalıkların bir sonucudur - örneğin, sinüzit.

Bademcik iltihabı enfeksiyonları ya da değil, sadece tek bir klinik resim ile belirlenebilir. Ancak, temel önlemleri almazsanız, hastadan anjin yakalama riski birkaç kat artar. Tek istisna alerjik bademcik iltiğidir - onları yakalamak imkansızdır. Diğer alerjiler gibi.

Eğer bademcik iltihabı olan bir kişiyle temas kurmanız gerekiyorsa, temastan sonra mümkün olan en kısa zamanda önleyici tedbirler alın. Bir doktora danışmak da tavsiye edilir - özellikle boğaz ağrısının ilk belirtileri ortaya çıkarsa. Önleme düzenli olarak yapılmalı ve daha sonra bulaşıcı tonsillit sorusu alakasız olacaktır.

Antik çağlardan beri onlarla ilişkili enfeksiyonlar ve hastalıklar insanlığın barış içinde yaşamalarına izin vermez. Tarih milyonlarca insanın yaşamını yitirdiği hastalıkların gaddarlığıyla doludur. Bilimin gelişmesiyle, durum insanlığın lehine bir şekilde değişmiştir. Ancak enfeksiyonlar da gecikmez ve her yıl yeni ve bilinmeyen hastalıkların sayısı artar. İnsanların yakın çevrelerinde ortaya çıkan herhangi bir hastalığın bulaşıcılığından endişe duymaları şaşırtıcı değildir. Son zamanlarda yaygın olarak yayılan bu hastalıklardan biri - bademcik iltihabı. Bademcillit bulaşır mı, eğer öyleyse, hangi yollarla? Bu sorunun cevabını bilerek, önleyici tedbirleri zamanında alabilir ve bulaşıcı bir hastalığın yayılmasını önleyebilirsiniz.

İlk olarak, hastalığın etiyolojisini bulmak, tanıyı etkileyen nedenleri anlamak gerekir. Enfeksiyonların vücudumuza sızması sorumluluğu bağışıklıktır. Bağışıklık oluşumunda belirleyici rol oynayan önemli bir organ palatine bademciklerdir. Bademcik iltihabı, vücudun koruyucu bariyerindeki boşluğu kırar ve bademcik iltihabının etken maddeleri olan streptokok ve stafilokok bakterilerinin solunan havasına nüfuz etmeyi mümkün kılar.

Ancak bademcik iltihabı diğer organlardaki iltihaplanma etkisinin etkisi altında gelişebilir. Bademcik iltihabının bir başka nedeni, soğuk kalması, ağız boşluğunun mukoza zarına travma ve nazofarenks, solunum bozukluğu, kavisli septum nedeniyle bağışıklık savunmasının zayıflamasıdır. Belki de alerjik bir rinit arka planına karşı bademcik iltihabı, bu durumda hastalık kesinlikle bulaşıcı değildir.

Bu tip bademcik iltihabı vardır:

 • viral;
 • kronik kompanse;
 • pürülan;
 • dekompanse kronik.

Hastalığın iki şekli vardır: akut ve kronik.

Akut bademcik iltihabı daha yaygın olarak anjina olarak bilinir. Diğer viral hastalıklarda olduğu gibi, angina da enfekte olabilir, yani bademcik iltihabı havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Enfeksiyon kaynakları, bir virüs veya bir bakteriyolojik enfeksiyon taşıyıcısıyla enfekte olan kişilerdir. Kuluçka dönemi boyunca, taşıyıcılar kendilerini bilmeden, enfeksiyonu yaymaktadır.

Bademcik iltihabı, dudaktaki bir öpücük ya da hastalığın hasta kullanımı ile bağlantılı olarak ortaya çıkabilir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit belirtilerini gidermek için hangi emilim için tabletler

Aslında larenjit olan larenksin iltihaplanması, küçük çocuklarda yaklaşık üç yıla kadar daha yaygındır. Yetişkinler bu hastalığa daha az eğilimlidir, fakat aynı zamanda bundan kaçınmazlar.

nazofarenjit

nazofarenjit - tercihen keskin, daha az kronik iltihabik süreç yutağın burun mukozası ve arka duvarın gelişir, ve burun tıkanıklığı, rinore, boğaz ağrısı, kuru öksürük ve bazen genel sağlık ihlali tezahür.