Loading

Gebelikte kronik tonsillit: belirtiler ve tedavi

Hamilelik sırasında bir kadının bağışıklığı zayıflatılır. Bu nedenle, gebelikte bademcik iltihabı, diğer KBB hastalıkları gibi, çocuğun mutlu beklentisini bozabilir. Patolojinin ortaya çıkış zamanını tanımak ve tedavi etmek için önlem almak önemlidir.

semptomlar

Bademciklerin bu enflamatuar hastalığı streptokok kaynaklıdır. Patoloji hem akut hem de kronik olabilir.

Hamilelik sırasında Tonsillit aşağıdaki belirtilerle kendini gösterir:

 • boğaz ağrısı, yutma ile artan;
 • kızarıklık ve palatine bademciklerdeki artış, bazen pürülan tıkaçlar, plak görünümü ile birlikte;
 • cızırtılı;
 • yabancı cisim hissi, bademcikler içinde bir yumru;
 • Palpasyon ile belirlenen submandibular lenf nodlarının artması, ağrılılığı (normunda 1 cm'ye kadar bir çapa sahip, ağrısız);
 • vücut ısısının subfebril değerlerine yükselmesi (37.0-37.5 ° C);
 • asteni sendromu - uyuşukluk, halsizlik, halsizlik, halsizlik.

Boğaz ağrısı zamanında tedavi edilmezse, kronik bir form haline gelir. Bu durumda, klinik silinebilir, semptomlar belirgin değildir, hastalığın seyri, alevlenmeler ve remisyonların alternatif dönemleriyle uzar.

Kronik tonsillit ve gebelik tehlikeli bir kombinasyondur. Patoloji, çocuğun kaybına kadar korkunç komplikasyonlarla tehlikelidir. Hamilelik sırasında kronik tonsillitin alevlenmesi aşırı soğuma (hem genel hem de lokal), stres faktörlerine uzun süreli ve sık maruz kalma, aşırı yağlanma ile ortaya çıkabilir.

nedenleri

Patolojinin ortaya çıkması birkaç nedenden dolayı ortaya çıkabilir:

 • sık soğuk algınlığı;
 • hipotermi;
 • hastalığın akut formu tedavi edilmez;
 • vücutta kronik enfeksiyon kaynakları - çürük dişler, diğer KBB organlarının kronik hastalıkları;
 • zayıf bağışıklık sistemi.

Daha bademcik iltihabı tehlikelidir

Gebelikte kronik bademcik iltihabı komplikasyonların gelişimi için tehlikelidir. Normal olarak, bademcikler patojenik bakterileri inhibe eden ve vücut ve kan içine daha fazla nüfuz etmelerini önleyen bir tür bariyer görevi görür.

İltihaplı bademcikler kirlenmiş su filtresi ile karşılaştırılabilir - gereksiz pisliklerin temizlenmesi yerine, enfeksiyon kaynağı haline gelir. Yutulduğunda, patojenik bakteriler diğer organ ve sistemlerden komplikasyonlara ve ayrıca fetusun enfeksiyonuna neden olabilir.

Özellikle çocukta organ ve sistemlerin döşenmesi, hamileliğin erken aşamalarında bademcik iltihabıdır. Bu dönemde bir kadın mümkün olduğunca sağlığına dikkat etmelidir.

Gebelikte tonsillit, bu gibi ciddi sonuçların ortaya çıkmasıyla tehlikelidir:

 • düşük;
 • erken teslimat;
 • fetüsün enfeksiyonu;
 • İşgücü aktivitesinin zayıflığı (bu durumlarda Sezaryen'e başvurmak gerekir);
 • Nefropati, miyokardit, romatizma, kadınlarda kalp defektlerinin gelişimi.

Hamilelikte tonsillit danışmak için hangi doktor

Gebelikte tonsillit tedavisi bir kulak burun boğaz uzmanı veya terapist tarafından yapılır. Komplikasyonların gelişmesiyle, romatolog, nefrolog ve diğer dar uzmanlara danışmak gerekebilir.

tedavi

Gebelikte tonsillit nasıl tedavi edilir? İlk olarak, anne ve fetus yöntemleri için güvenlidirler. İkincisi, mümkün olduğunca kısa bir süre için.

ilaç

Gebelik sırasında kronik tonsillit tedavisi, Tantoum Verde sprey veya dil altı tabletleri Lizobakt, lolipop Doktor IOM, Strepsils gibi ilaçların yardımıyla mümkündür. Onlar toksik etkisi yoktur, kadın ve fetus için güvenlidir. Normal iyot toleransı ile bademcikleri Lugol çözeltisiyle yağlayabilirsiniz.

Fizyoterapik tedavi yöntemlerinden bademcikler üzerinde magnetoterapi, ultrason, ultrason tedavisi gösterilir.

Maden suyu, furacilin çözeltileri, kabartma tozu, deniz tuzu, manganez ile gargara yapabilirsiniz. Durulamalar zararsızdır, yerel bir anti-enflamatuar, antibakteriyel etkiye sahiptir. Ayrıca bademciklerden patojenik bakterilerin mekanik olarak yıkanması meydana gelir.

Kronik tonsillit için bu tür prosedürler mümkün olduğunca sık yapılmalıdır. Durulama için farklı çözümlerin alternatifi daha iyidir. Bu durumda, mikrobik direnç oluşmaz. Şifalı bitkilerin (Chlorophyllipt, Rotakan) soğumalarından ve infüzyonlarından hazırlanan durulama solüsyonları için çok uygundur.

Miramistin antienflamatuar, antibakteriyel, antiviral, antifungal etkilere sahip bir antiseptiktir. Hem durulama hem de bademciklerin ağız boşluğu için kullanılabilir. Ayrıca yerel olarak uygulanan aerosoller Kamerun, Ingalipt, Geksoral'dır.

Aşırı durumlarda, antibiyotiklere başvurunuz. Gebelikte penisilin ilaçlarının kullanımına izin verilir. Genellikle reçete edilen Amoksisilin, Flemoxin. Embriyoyu olumsuz etkilemezler ve geniş bir etki alanına sahiptirler.

Halk ilaçları

Gebelikte kronik bademcik iltihabının halk yöntemleri ile tedavi edilmesi doktorla birlikte yapılmalıdır.

En yaygın araçlar:

 • propolis, alerjilerin yokluğunda bal;
 • otlar decoction ile boğaz gargara - alan atkuyruğu, papatya, okaliptüs, St John's wort, nane, adaçayı;
 • tarla at kuyruğu suyu ile bademciklerin yağlanması;
 • şifalı bitkilerin suyunun uygulanması - aloe, calanchoe;
 • soda, maden suyu, bitkisel kaynatma ile buhar inhalasyonu.

Propolis sadece bir solüsyonla (1 su bardağı 1 çay kaşığı propolis tentürü) çiğneyebilir veya gargara yapabilir. Balın antipiretik, anti-inflamatuar etkisi vardır. Çaya eklenebilir, sadece ağızda çözünebilir.

En basit buhar inhalasyonu, haşlanmış patates buharlarının tava üzerinde solunmasıdır. Bu prosedürler, kabartma tozu veya tuzu çözeltisi ile gerçekleştirilebilir. Suda, bitki özleri ve esansiyel yağlar içeren az miktarda balm "Asterisk" ekleyebilirsiniz.

Ancak hamilelikte uzun süreli buhar maruziyeti arzu edilmez. Bu nedenle, inhalasyonlar, maden suyu veya tuzlu su çözeltisi olan bir nebulizer ile en uygun olanlardır. Hamilelik sırasında inhalasyon hakkında daha fazla bilgi →

önleme

Hamilelik sırasında hastalığın yakalanmaması için, bir kadın, kavrama öncesi ağız boşluğunda enfeksiyon odaklarının sağaltımına dikkat etmelidir. Pozisyonda olmak, hipotermiden, insanların yoğunlaştığı yerlerden, hastayla temastan kaçınmalısınız.

Gebelikte kronik bademcik iltihabını önlemek için başarısız olsaydı, o zaman mümkün olduğunca erken tedavi gerekir. Ana şey, süreci başlatmak değil, komplikasyonların ortaya çıkmasına yol açmamaktır. Bir doktorun önerileri dikkate alınarak tedavi yapılmalıdır. İzinsiz ilaç kullanımı hem kadının kendisi hem de gelecekteki çocuğunun sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Yazar: Svetlana Ivanova, doktor,
özellikle Mama66.com için

Gebelikte Tonsillit

Hamilelik dönemi, her kadının hayatında harika ve heyecan verici bir dönemdir. Ancak nadiren 9 ay boyunca herhangi bir sağlık sorunu yaşamayan hamile bir kadın var. Banal ARI'den halihazırda var olan hastalıkların alevlenmesine kadar, hiç kimse immün değildir. Bu yazıda gebelikte tonsillit hakkında konuşacağız. Hamilelik önce bu tanı, periyodik kendinizi sık boğaz ağrısı veya boğaz ağrısı hatırlatabilir ama ona bebek kendi kendine tedavi kadınlara daha dikkatli ve her durumda değil tedavi edilmelidir için sık sık koymak bekliyor.

Bademcik iltihabı nedir ve nasıl ortaya çıkıyor?

Başlamak için, bademcik iltihabı, genellikle palatine bademcik iltihabı, bir bakteri (genellikle streptokok) veya viral doğası vardır. Bademcikler, lenfatik sistemin organlarıdır ve vücudumuza giren tüm enfeksiyöz ajanların yolunda “koruma” görevi görürler.

⁣Enfeksiyon yolları:

2. Otoinfeksiyon - çürük dişlerin varlığında, paradontoz, sinüzit ve diğer hastalıklar bademcik iltihabı tetiklenebilir.

Tonsillit türleri

Akut (bademcik iltihabı) - streptokokların neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı, daha sık ya da stafilokoklar olan en az - virüsleri (Herpes, koksaki), hem de bakteri florası ile "hile" olarak Candida mantarların.

Hamilelik sırasında kronik bademcik iltihabı - daha önce tedavi edilmemiş akut bademcik bir sonucu olarak, bir boğaz veya üst solunum yolu enflamasyonu (kızıl, kızamık, difteri) görülen hastalıklardan geri kazanılması olabilir. semptomlar

Akut tonsillit

1. Boğaz ağrısı, akut, yiyecek ve tükürük yutulduğunda ortaya çıkar.

2. Sıcaklıkta artış.

3. Artan bademcikler.

4. Bademciklerin lakunalarında kasık tıkanıklık varlığı.

5. Zehirlenme belirtileri (halsizlik, halsizlik).

Kronik bademcik iltihabı

1. Boğazdaki Zulüm.

2. Yutulduğunda ağrınız.

3. Kuru, can sıkıcı öksürük.

4. Ağızdan gelen koku.

5. Sık düşük dereceli ateş (37-37.5).

6. Azalmış iştah.

Gebelikte kronik tonsillit, sonuç

Vücuttaki herhangi bir iltihaplanma, bağışıklık sistemimizde bir yüke yol açar, bu da vücudun savunma mekanizmalarını zayıflatır ve bağışıklığı azaltır. Ayrıca, vücutta sabit bir enfeksiyon kaynağının varlığı, fetusun intrauterin enfeksiyonuna neden olabilir, çünkü bakteriler annenin vücudu boyunca kan akışı ile serbestçe yayılabilir.

Tedavinin yokluğunda kronik bademcik iltihabı erken doğumu tetikleyebilir veya gebeliğin ciddi bir komplikasyonu olan geç gestosisin gelişmesine yol açabilir.

Tabii ki, doktorlar β-hemolitik grup olarak streptokoklar eklemler (romatizma) ile ciddi sorunlar, kalp (periartrit nodosadan), böbrek hastalığı (nefrit) ve diğer hastalıklara neden olabilir, anjin komplikasyonları korkuyordu. profilaktik tedavi edilecek ya da cerrahi olarak bademcikleri kaldırın: Yerel tonzillita.Idealnym seçeneği bir komplikasyonu gebeliğin planlanması aşamasında KBB doktoru ziyaret edin ve bir sorun ile daha iyi ne yapacağını karar olacağı gibi Sen peritonsiller apse karşılaşabilirsiniz.

Her boğaz ağrısı bir anjina değildir, bu nedenle bir halsizlik belirtileri ortaya çıkarsa, bir terapiste veya kürsüye danışmanız veya birkaç uzmanı bir araya getiren bir pratisyene danışmanız gerekir.

Tonsillit tanısı

Hipertrofiye (genişlemiş) bademcikler, kızarıklık, doku ve mukoza zarlarının şişmesi, servikal lenf düğümlerinde artış dikkat çekmek. Ayrıca, vücudun inflamatuar bir reaksiyonunu göreceğiniz bir klinik kan testi de verebilirsiniz - lökositlerde bir artış, olgunlaşmamış formlarının görünümü (lökosit formülü sola kayma) ve ESR'de önemli bir artış.

Gebelikte tonsillit tedavisi

Peki, gebelikte tonsillit nasıl ve ne tedavi edilir? Hastalık kötüleştiğinde, yatak istirahati gösterilir, yani hala çalışıyorsanız hastalık izni almanız gerekir. Yeterli miktarda sıvı alımını kontrol etmek çok önemlidir: meyve suları, meyve içecekler, çay, yabani gül suyu, süt suyu. 1.5-2 litre sıvı içmelisiniz - bu, vücudun zehirlenmesini azaltmaya yardımcı olacaktır. Yiyecek sıcak bir şekilde ovuşturulması önerilir, bu yüzden boğaz ağrısını azaltmak için mümkün olduğunca az. Biz hariç: Sıcak, soğuk, tuzlu ve baharatlı yemekler, füme ürünler, kraker ve kuru kurabiyeler.

Atamaktan korkmaHamilelik sırasında antibiyotikler, gerekli olduğu durumlar vardır, şu anda hamile kadınlar için izin verilen birkaç antibiyotik grubu vardır, doğal olarak, sadece bir doktor antibiyotik reçete ve iptal edebilir.

Lokal antiseptik ilaçlar ayrıca iltihaplanma odaklarının sanitasyonu ve ağrının giderilmesi şeklinde hızlı bir etkiye sahiptir. Bunu yapmak için hazır çözümler vardır: miramistin (sprey şeklinde flakonlar vardır), klorheksidin (acı tadı vardır, bu yüzden herkes bunu sevmez). Boğazın furicillin veya papatya ile durulanması tavsiye edilir - burada sık sık yapılması gereken ana şey: ilk günler - her saat, sonra etki farkedilir.

Ağrı sendromu ortadan kaldırmak için, Tantum Verde sprey kullanabilirsiniz: Bu analjezik etkisi vardır, anti-inflamatuar ve antifungal etkileri vardır. Durulamalar arasında, antiseptikler tabletler şeklinde çözünebilir: farenjept veya lysobact.

Vücut sıcaklığındaki artış 38 ° 'nin üzerinde olduğunda, parasetamol veya ibuprofen kullanılabilir.

yerel antiseptik hazırlık lugol kanıtlanmış, ancak bu sprey iyot bazlı ve tiroid sorunları varsa tonsillit tedavisi için ilaç seçerken dikkate alınmalıdır iyoda ortak alerji, yanında dikkatli kullanılmalıdır Has hamilelik sırasında.

Bademciklerin kızarması

KBB doktorunun ofisinde, doktor antiseptik bir solüsyon ile bademciklerin lacunalarını durulayabilir, bu sayede pürülan tıkaçlardan mekanik bir saflaştırma gerçekleşir, bu da bu durumun hafifletilmesini ve iltihabı azaltmayı mümkün kılar. Bazen yıkama, bademcikli vakum cihazının yardımı ile yapılır, ancak hamilelik sırasında her zaman kullanılamazlar: birinci ve üçüncü trimesterde, kontrendikasyonlar vardır.

Bademcikler çıkarılması

Etkili tedavi ile: sık alevlenmeler, şiddetli seyir, bademciklerde sürekli bir pus birikmesi - bademciklerin giderilmesi için endikasyonlar vardır. Operasyon lokal anestezi altında gerçekleştirilir ve yaklaşık yarım saat sürer. Artık bir lazerle bademciklerin temizlenmesi mümkündür - bu bir neşter cerrahına hızlı ve daha az travmatik bir alternatiftir.

Genellikle hastalar son gecikme operasyon kadar safça bademcikleri kaldırarak hastalığa karşı savunmasız kalır ancak kronik bademcik bademcik artık işlevini gerçekleştirmek ve vücutta kronik enfeksiyon sadece bir yuva inanarak.

Bademcik iltihabı için geleneksel ilaç

Halk ilacımıza olan sevgimiz hafife alınamaz. Tabii ki, bir yardım olarak kendisini kötü değil göstermiştir, ancak bazı dezavantajları vardır: genellikle otlar ifade edilir alerjeni ve kimyasal ilaçlar kadar etkili otlar şifalı özelliklerini, yani tedavisinde ve bozulma zaman olası kaybı.

Hamilelik sırasında bademcik, değil hepsi senin durumunda güvenli gibi rahim hipertonusunu neden olduğundan ahududu, gebe kadınlarda kontrendikedir gibi, otlar kullanmadan önce iki kere düşünmek gerekir zaman.

Gebelik sırasında bademcik iltihabı ile ilgili forumlarda anneler, papatya, adaçayı, okaliptüsün et suyunu kullandıklarını ve durulama ve inhalasyon için kullanıldığını söylüyorlar. Ama papatya ile aynı zamanda gayretle değil, bu yüzden aşırı dozda hipertoni ve erken doğumu provoke neden olabilir. Soluma için özel cihazlar-nebülizerler kullanın. Komplike bir hamilelik durumunda (annede gestosis, gestosis, kalp hastalığı), böyle bir tedavi kontrendikedir. Propolis tentürünün yalnızca hamileliğin ilk aşamalarında (deneyimli tavsiyelerin aksine) ve daha sonra sadece çok seyrek bir şekilde ve bir uzmana danıştıktan sonra kullanılabileceğini hatırlamak önemlidir.

Anladığınız kadarıyla, bademcik iltihabı çeşitli komplikasyonlarla dolu ciddi bir hastalıktır, bu yüzden onu ciddiye almalı ve ona güvendiğiniz bir doktorla birlikte tedavi etmelisiniz. Eğer gebelik sırasında hasta tonsillit almak ve tıbbi tedaviye ihtiyacınız varsa panik yapmayın - ilaçlardan zarar vücudun sürekli zehirlenme ve fetusun enfeksiyon riski ile karşılaştırıldığında ihmal edilebilir düzeydedir, özellikle hamileliğin erken dönemlerinde bademcik. Sağlıklı ol!

Gebelikte tonsillit tedavisi

Bademcik iltihabı altında, farinksin lenfoid formasyonlarının iltihaplanması - çoğunlukla bademciklerdir. Hastalık akut veya kronik olarak ortaya çıkabilir. Keskin bir form, aksi takdirde anjina denir.

boğaz ağrısı

Anjina için, 38-39 derece ateş, ani bir başlangıç ​​ve yutulduğunda daha kötü olan bir boğaz ağrısı tipiktir. Hastalar genel halsizlik, baş ağrısı, ağızda hoş olmayan bir tat hakkında endişe duymaktadır. Çenenizin altındaki lenf düğümlerini hissediyorsanız, bunların büyütüldüğünü kolayca bulabilirsiniz.

En kolay anjina şekli, inflamasyonun bademciklerin derin dokularını etkilemediği kataraldır. 3-4 gün geçer ya da bir sonraki aşamaya akar. Bu durumda, şişmiş bademcikler üzerinde sarı veziküller - foliküller boğaz (foliküler boğaz ağrısı) serbest bırakılması ile açılır. Ya da pürülan kaplama bademciklerin kıvrık girintilerini kapsar - lacunae (lacunar angina). Bazen hem pürülan formların eş zamanlı gelişimi vardır.

Çoğu zaman, akut tonsillitin etken maddesi nadiren hemolitik stafilokoktur, mantarlar, Pseudomonas aeruginosa, mikoplazmalar, klamidyadır. Enfeksiyon, enfekte olmuş bir kişiden havadaki damlacıklar tarafından meydana gelir.

Hastalar, hastalığın ilk üç gününde en tehlikeli olanlardır. Bu nedenle, aile üyeleri arasında, özellikle aralarında hamile bir kadın varsa, enfeksiyonun yayılmasını önlemek çok önemlidir. Hastaya ayrı bir tabak, keten, havlu verilir.

Hamile bir kadında bademcik iltihabından kaçınmayı başaramadıysanız, tedavi yatmadan önce yatmaya başlar. Bolca içilmesi yararlıdır, ancak günde 2 litreden fazla olmamalıdır, aksi halde şişlik gelişebilir. Kızılcık suyu, sıcak süt, ahududu ile çay, bir dogrose suyu, taze sıkılmış meyve suları iyi uyuşur. Bir süre için, boğazını tahriş eden yiyecekleri - keskin, tuzlu, füme tabakları - terk etmelisiniz. Gıdaların kıvamı tahıllara ve patates püresine yakın olmalıdır.

Gebelik sırasında bademcik iltihabı için ilaç bir doktor tarafından reçete edilir. patoloji pürülan formları antibiyotik kullanımı gösterilmektedir: I trimesterinde - penisilin veya makrolidler (azitromisin) - penisilinler grup II (Flemoksin, Amoksiklav) ve III.

Neredeyse saat başı, boğaz yıkanmalıdır. Bu amaç için, bir tuz çözeltisi (sıcak su içinde seyreltilmiş tatlı kaşığı polstakane) kullanabilir, otlar decoctions (papatya, kadife çiçeği, adaçayı) Klorheksidin Miramistin.

Özel spreyler (Tantum Verde, Gesasprey) boğazında ağrı ortadan kaldırmaya yardımcı olur, ancak tedavinin tek yolu, etkisiz olarak sulama nedeniyle, durulama aksine, bademcikler yüzeyinden patojenik bakterileri yıkamak gerekmez.

Hamile hastaların içinde takviye edici ajanlar - vitaminler ve immünomodülatörler (İmmünal) gösterilmiştir.

Hiçbir durumda anjinle mümkün değil:

 • Folikülleri açmak ya da bademcikler arasında bir scurf yıkamak için. Bu, komşu dokulara enfeksiyonun yayılmasına yol açabilir.
 • Isınma kompreslerini boğaza koyun.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabında bademcik iltihabı yıllarca sürebilir. Periyodik olarak, hastalık daha sonra azalır, daha sonra şiddetlenir. Bademciklerin lakunalarında incelendiğinde, lökositlerden ve ölü doku partiküllerinden oluşan beyaz tıkanmış "tıkaçlar" bulunur.

Hastalığın tüm süresi boyunca, pürülan bakterilerin yaşam aktivitesi ürünleri ile vücudun zehirlenmesi belirtileri artar. Her şeyden önce, bu sinir sistemini etkiler. Hastalar uyuşukluktan, uyuşukluktan, iştahsızlıktan, bazen - kan basıncı sıçramalarından şikayet ediyorlar. Alevlenmeler hastalığın akut formuyla aynı şekilde ortaya çıkar.

Hamile kadınlarda kronik bademcik iltihabı, transfer edilen anginanın bir sonucu olarak gelişebilir. Bununla birlikte, sıklıkla enfeksiyon kaynağı paranazal sinüslerde çürük dişler veya inflamasyon odaklarıdır.

Hastalığın tedavisi yılda iki kez 2 haftalık kurslarla konservatif olarak yapılmaktadır. Terapiler şunları içerir:

 • Bademciklerin kızarması. Kavisli bir kanül ile özel bir şırınga lakuna ağzına sokulur, daha sonra tıbbi bir solüsyon amigdala içine enjekte edilir. Pürülan içeriği ağız boşluğuna akıtır. Hasta durulama sıvısını tükürür. Tedavi süreci 10-15 prosedürlerden oluşmaktadır. Hamile prosedür izin verilen tıbbi ürünler (maden suyu, borik asit çözeltisi) kullanılarak gerçekleştirilir.
 • Fizyoterapi. Aşınma döneminde ultrason ve manyetoterapi kullanılır.

Hastalık kötüleştiğinde, doktor antibiyotikleri reçete eder, antiseptiklerle durulamayı önerir.

Kronik tonsillitin gebe kadınlarda cerrahi tedavisi, konservatif tedavinin etkisizliği veya komplikasyonların gelişmesi durumunda gerçekleştirilir. Bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılmasına yönelik operasyon, lokal anestezi altında hasta şartlarında gerçekleştirilir. Gebeliğin son haftaları kontrendikasyon görevi görür.

İşlemden sonra tam iyileşme süresi 2-3 yıl sürmektedir. Tüm bu süre boyunca, hasta doktora bakmaya devam etmelidir.

Hamilelikte tehlikeli bademcik iltihabı nedir?

Annenin vücudu için, bademcik iltihabı, kalp, eklem, damar ve böbreklerde komplikasyonlara yol açabilen ciddi zehirlenmeler nedeniyle tehlikelidir. Ciddi sağlık problemlerini kışkırtmak, tedavinin yetersiz olması durumunda bademciklerin tek bir iltihaplanması bile olabilir.

Hamileliğin ilk yarısında akut anjina, fetüste malformasyonlara yol açabilir, bu nedenle tedaviye zamanında başlanması önemlidir.

Gebelikte Tonsillit

Gebelikte tonsillit ciddi bir sorun ya da önemsemediğiniz önemsiz bir şey mi? Şimdi seninle birlikte öğrenmeye çalışacağız.

Bebeğinin giydiği her kadın bir dizi sağlık problemiyle karşı karşıya. Geri ağrı şişlik nefes darlığı gibi ortak sorunlar, varis, veya riske ve acil tedavi gerektiren hamile annenin sağlığını ve bebeği koymak bir hastalık ikisi de olabilir.

Hamile bir kadının bağışıklığı ciddi bir teste tabi tutulur ve rahimdeki yeni bir yaşamın gelişim anından zayıflatılır. Bu bağlamda, ENT organlarının inflamatuar hastalıkları veya hastalıkları nadir görülen bir durum olarak kabul edilmez. Bir istisna bademcik iltihabı değildir, özellikle hamilelikten önce tedavi edilmediği veya kronik bir formu olduğu durumlarda.

Bu nedir?

Tonsillit, palatine bademciklerde ortaya çıkan inflamatuar bir süreçtir. Çoğu zaman bu hastalık kroniktir ve uzun süreli tedavi gerektirir.

İnsan vücudundaki palatine bademcikler koruyucu bir işlev görür ve ana fanı mukoza lezyonlarıyla alırlar.

Tonsillit, ilk olarak, bulaşıcı bir hastalıktır ve iki aşamalıdır: akut ve kronik. Akut tonsillit de anjina denir. Kronik olandan daha hafif bir formda ilerler ve virüsler ve bakterilerden kaynaklanabilir. Akut formun tedavisi genellikle 7 günden fazla sürmez ve ARVI tedavisine benzer şekilde gerçekleştirilir.

Kronik form, bakterilerin neden olduğu bademcik iltihabının uygunsuz veya kısa süreli tedavisinden kaynaklanır. Kronik bir karakterin bademcik iltihabı, farklı şekillerde herkes için farklıdır. Ağrıyı azaltmak ve genel durumu iyileştirmek genellikle iyileşme için alınır, ancak bu hastalığın bir özelliğidir. Bu nedenle, tedavi süreci her zaman tamamen ve hiçbir durumda kesilmemelidir.

Hastalığın diğer aşamaları da vardır, bunların arasında şunlar vardır:

 • catarrhal formu;
 • foliküler form;
 • lacunar formu.

Catarrhal tonsillitis, hastalık seyrinin en kolay şekli olarak kabul edilir. Bu, bademciklerin kendilerine görünür bir zarar vermeden ağızdaki mukoza zarının iltihaplanması anlamına gelir. Catarrhal formunun belirtileri: bademcikler içinde yanma, ağız kuruluğu, vücut ısısı 38 dereceden fazla değil, baş ağrısı, halsizlik, vücut ağrıları. Bazen farenjit ile karıştırılır, fakat fark, bademciklerin kızarıklığı, şişmesi, belki hafif bir artış olabilir.

Foliküler bademcik iltihabı, palatine bademcikler üzerinde pürülan oluşumların varlığı ile karakterizedir. Aynı zamanda, hasta kişinin vücut ısısı 39 dereceye yükselir, kalan semptomlar kataral form ile aynıdır, ancak daha belirgindir. Boğazdaki ağrıyı ve boyun veya çene üzerinde bulunan lenf düğümlerinin boyutunu artırır.

Lakarlak bademcik iltihabı, bir öncekiyle karıştırılabilir. Hastanın şikayetleri tamamen aynıdır. Özel bir özellik bademciklerin durumudur: iltihap, foliküllerde değil, aralarındaki kıvrımlarda daha açık bir şekilde ifade edilir. Ayrıca, bu formun akışı ile pürülan kaplama bademciklerin tüm yüzeylerini kaplar ve noktalarda ifade edilmez.

Follicles - bademcikler üzerinde pürülan oluşumlar.

Tonsillit belirtileri

Hastalığın belirtileri arasında aşağıdaki gibi tanımlanabilir:

 • artan vücut ısısı;
 • boğazda ağrı;
 • kuru öksürük;
 • zayıflık ve mide bulantısı;
 • hızlı yorgunluk;
 • Kötü nefes;
 • Boğazda yabancı bir beden hissi;
 • baş ağrısı.

Bademciklerin durumuna özellikle dikkat edilmelidir. Görünümleri, hastalığın varlığını veya yokluğunu doğru bir şekilde gösterecektir. Böylece boyun şekli ve bademcik, yara izleri, iltihaplı mantar veya bunların sıvı cerahatin boyut değişikliği, hem de lenf düğümleri hastalığın varlığını göstermektedir.

Gebelikte kronik tonsillit ve sonuçları

Hamilelik sırasında kronik tonsillit gelecekteki bir anne için çok fazla sorun yaratabilir. Hastalık sadece annenin sağlığını değil, aynı zamanda bebeği de etkileyebilir. Boğaz ağrısı, baş ağrısı, halsizlik, kuru öksürük vb. Hamile bir kadının bağışıklığını önemli ölçüde azaltır, bu da onu diğer bulaşıcı hastalıklara yakalanma veya diğer kronik hastalıkların alevlenme riskine maruz bırakır.

Ayrıca bademcik iltihabının gebeliğin son haftalarında toksikliğe neden olabilen viral ve enfeksiyöz bir hastalık olduğunu hatırlamak isterim. Prematüre doğumu ve erken dönemde provoke edebilir.

Kronik bademcik iltihabı, rahimdeki rahmin gelişimini etkileyebilir ve sıklıkla konjenital kalp hastalığına neden olur. Zayıf bağışıklık, düşük doğum aktivitesini etkiler, bu nedenle böyle bir hastalığın varlığında doğum, sezaryen ile çözülür. Daha az sıklıkla plasenta gelişiminde utero veya anormalliklerde fetal enfeksiyon vardır, bu da hipoksiye ve çeşitli patolojilere yol açabilir.

bademcik iltihabı, elbette, midesine yemek borusu aşağı taşınır ağızda mukoza zarını yanı sıra gıda bakterilerinin kullanımını etkiler ve daha gelişmiş formlarda gastrit veya ülser oluşumu bozukluğu, alevlendirebilmesine.

Hamile bir kadının genel durumu uygun olarak adlandırılamaz. Gelecekte annenin psiko-duygusal durumunu da etkileyen yorgunluk, halsizlik vb. Ve aslında onun tam tersine, temiz havada, vitaminlerle doygunlukta ve olumlu duygularda gerekli yürüyüşler var.

Gebelikte tonsillit tedavisi

Tonsillit, diğer herhangi bir hastalık gibi, hamilelikten önce tedavi edilmesi tavsiye edilir, örn. planlama aşamasında bile. Bu öncelikle hamile kadınlar için izin verilen sınırlı ilaç aralığı nedeniyle. Hastalığın varlığı, anne adayının bir tedavi sürecine girmesini zorunlu kılar, ancak bir doktor gözetiminde yapılmalıdır. Yani, doktor sadece izin verilmekle kalmayıp aynı zamanda üretken olan ilaçları da alacak.

Çoğu zaman, anti-enflamatuar ve ağrı kesici ilaçlar reçete edilir. Bunların arasında, oral sprey Tantum Verde'yi ve rezorpsiyon Lizobakt için tabletleri ayırabiliriz. Bu ilaçların günümüzde ayrıca, örneğin, sprey analogları - Lugol, Ingalipt ve tabletler - Laripront ve Hexalysis gibi birçok benzerleri bulunmaktadır. Son zamanlarda, hemen hemen hiç kontrendikasyon içermeyen ve verimliliğinden daha düşük olmayan Miramistin spreyi de popülerlik kazanmaktadır.

Ne zaman ciddi formlarda bademcik iltihabı antibiyotik reçete edilebilir. Gebeliğin son dönemlerinde kullanımı en güvenli olanıdır ve almanın yararları bebeğin maruz kaldığı risklerden çok daha fazla olmalıdır.

Streptococcus bakterisi, hastalığın gelişmesi nedeniyle bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir ve sadece antibiyotiklerle tedavi edilebilir.

Gelecekte anne, tavsiye edilmeyen prosedürleri hatırlamalıdır:

 • fizyoterapi;
 • antihistaminikler.

Vitamin ve minerallerle bağışıklığı göz ardı edemez ve güçlendiremezsiniz. Tıbbi kuruluşlar bu alanda geniş bir alana sahiptir. Seçerken C, A ve B vitaminlerinin varlığına ve dozuna dikkat edilmeye değer.

Gebelikte bademcik iltihabı tedavisinde geleneksel yöntemler

Hamileliğe bağlı olarak ortaya çıkan ilaçların alınmasında sınırlamalar nedeniyle, genellikle bir kadın halk tıbbına dönüşür. Kronik bademcik iltihabı, inhalasyon, et suyu alınması ve boğazın alınması yöntemleri arasındadır.

Buhar inhalasyonları patates, okaliptüs, adaçayı, papatya vb. Hamilelik sırasında buhar inhalasyonlarının yapılması için temel kurallar:

 • su sıcaklığı 30-40 dereceyi geçmemelidir;
 • İşlem yemekten yaklaşık 10 dakika ve 1-1.5 sürer;
 • Hamile bir kadın kalp hastalığı olmamalıdır;
 • Teneffüs ettikten sonra serin havayı bir saatliğine solumayın;
 • Hamile kadının vücut ısısı 37 dereceden az olmalıdır.

Prosedürü, aşağı bir şal ile kaplı bir güveç üzerinden değil, bir eczanede satın alınabilecek özel bir soluma cihazıyla gerçekleştirmeniz de önerilir. Bazı tarifleri düşünelim.

Soluma 1. Küçük patatesleri kabuğu soymadan yulaf çorbasıyla kaynatın. Su sadece patates yumrularını kapsamalıdır. Biraz soğumaya bırakın.

Soluma 2. 3-4 adet soyulmuş patates kaynatın. Broth başka bir kaseye dökülür ve 1-2 damla okaliptüs yağı eklenir.

Soluma 3. Patates arıtma işlemi az miktarda su ile kaynatılır. Bunlar önceden hazırlanabilir hatta kurutulabilir. Soğutun.

Soluma 4. Antimikrobiyal veya anti-enflamatuar özelliklere sahip olan herhangi bir ot ile bir kaynatma hazırlayın (papatya, calendula, okaliptüs, biberiye, St. John's wort, adaçayı). 2 yemek kaşığı otun 0,5 litre sıcak kaynamış suya dökülmesi gerekir. Yaklaşık 7 dakika bekletin.

Soluma 5. 1 litre sıcak suda 1 yemek kaşığı kabartma tozu çözülür ve 2-3 damla iyodin eklenir.

Soluma 6. Kabaklardan 6 diş sarımsak rendeleyin ve 1 litre suda en az 5 dakika kaynatın. 1 yemek kaşığı soda ekleyin ve kabul edilebilir bir sıcaklığa soğutun.

Soluma 7. İki litre sıcak kaynamış suda, 3 çay kaşığı soda ve tuzu çözün.

Soluma 8. Kabuğu soyup rendeleyin ve sarımsağı rendeleyin. Her malzemeyi sıcak suya ekleyin. Oranlar: Her bir litre su için, her bir bileşenin bir çay kaşığı.

İçinde et suyu alınması, sadece bir hastalığın iyileşmesini değil, aynı zamanda bağışıklığını da güçlendirecektir. Eczanede doktor reçetesi olmadan verilen birçok hazır ücret vardır. Bunu veya bu koleksiyonu almadan önce bir kadın doğum uzmanına / jinekoloğa başvurmak gerekir. Bunu yapmak için, bebek üzerindeki olumsuz etkilerin risklerini dışlamak gerekir, çünkü Bazı otlar kontrendikasyonları var. Örneğin, hamile kadınların ahududu yaprakları, kuş üzümü vb. Vurgu antiseptik, anti-inflamatuar, antimikrobiyal özelliklere sahip veya bağışıklık sistemini güçlendirmeye katkıda bulunan bitkilerin varlığı üzerinde olmalıdır.

Boğazın durulanması prosedürü, iltihaplı bölgeyle doğrudan temas nedeniyle en etkilidir. Durulama sırasında, bademcikler ve hastalığa neden olan bakterilerden pürülan çökeltiler uzaklaştırılır. Geleneksel tıp bu yöntemde prosedürlerin sayısında kontrendikasyonlar ve sınırlamalar yoktur, bu yüzden daha boğaz daha gargara, daha iyi bir görüş vardır. Antibakteriyel, anti-enflamatuar, antiseptik solüsyonları kullanmak için bir araç olarak. Hadi bazı örnekler verelim.

Reçete 1. Bir yemek kaşığı ot veya bitkisel toplama 0.5 litre sıcak su (kaynar su değil!) Dökün. Yaklaşık 10 dakika ısrar et. Kabul edilebilir bir sıcaklığa soğutun. Yemeklerden sonra günde en az 3 kez durulayın.

Reçete 2. 200 ml ılık suda 1 çay kaşığı çözülür. soda ve 1 çay kaşığı. tuz. 3 damla iyot ekleyin. Günde 4 kez durulayın.

Reçete 3. Kabuğundan üç diş sarımsak çıkarın, doğrayın ve doğrayın. 200 ml sıcak süt dökün. Karıştırınız. Gargara günde iki kez.

Reçete 4. Bir bardak ılık suda 10 gram bal çözün. Günde 3-4 kez durulayın.

Çözeltilerin hazırlanması için suyun yaklaşık 36-37 derece olması gerektiği unutulmamalıdır. Daha soğuk ise, o zaman istenen bir sonuç olmayacak, aksine tam tersi durum daha da kötüleşebilir. Önerilen olandan daha yüksek bir sıcaklıkta, sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olan mukoza zarının yanması da mümkündür.

Gün boyunca, aralarında dönüşümlü birkaç çözümü birleştirebilirsiniz. Olumlu sonuç için çözüm oranlarını gözlemlemek önemlidir.

Hamilelik sırasında bademcik iltihabı tedavi etmek gerekli midir?

Küçük bir sonucu özetlemek gerekirse, bademcik iltihabının dikkatsiz bırakılmaması gereken ciddi bir hastalık olduğunu söylemek isterim. Kronik bademcik iltihabı, kişinin sağlığına yönelik soğuk kanlı bir tutumun bir başka deyişle, ihmal edilen boğaz ağrısının bir sonucudur. Göğüs iltihabı üç derece şiddetlidir ve her biri bireysel bir yaklaşım gerektirir.

Kronik bademcik iltihabı, herhangi bir bulaşıcı hastalık gibi, hem hamile kadının sağlığı için hem de bebeğin sağlığı için büyük riskler taşır. Hastalığın sonuçları çok çeşitli olabilir, bu yüzden tedaviyi ciddi şekilde tedavi etmeniz gerekir. Tedavi süreci bir doktor tarafından yazılmalıdır. Hamile kadınlarda bademcik iltihabı tedavisinde mümkün olan ilaçlar kesinlikle sınırlıdır. Bu bağlamda, çoğu zaman gelecekteki anne geleneksel tıp yöntemlerine başvurmaktadır.

En iyi tedavi seçeneği, ilaçların ve geleneksel tıp yöntemlerinin değişmesi olacaktır. Çocuğunuzun sağlığını korumak için, herhangi bir tedavi yöntemi doktorla görüşülmelidir.

Gebelikte kronik tonsillit

Kronik bademcik iltihabı, bir önceki akut enfeksiyondan sonra veya daha önceki değişiklikler olmaksızın ortaya çıkan palatin ve faringeal bademciklerin uzun süreli iltihaplanmasıdır. Hamilelik sırasında ortaya çıkan kronik bademcik iltihabı tehlikeli midir? Büyüyen bir bebeğe zarar vermeden problemle nasıl başa çıkılır?

nedenleri

Çoğu durumda kronik bademcik iltihabı, önceki anjinin arka planına karşı gelişir. Bademciklerin mukoza zarında ortaya çıkan akut enfeksiyon, giderek kronik bir evreye dönüşür. Hastalığın tüm ana semptomlarının ortaya çıkmasına yol açan yavaş bir inflamasyon gelişir.

Kronik tonsillit başlangıcı için risk faktörleri:

 • yerel ve genel bağışıklığın azaltılması;
 • hipotermi;
 • stres;
 • oral mukoza travması;
 • ağız boşluğunda kronik enfeksiyon kaynakları (çürük, rinit, farenjit, vb.);
 • büyük endüstriyel şehirlerde ve diğer çevre dostu alanlarda yaşamak;
 • Kuru sıcak bir yerde uzun süre kal.

Kronik bademcik iltihabı hemen hemen her zaman, vücudun savunmalarının aktivitesindeki azalmanın arka planında ortaya çıkar. Doğal bağışıklık bastırılması hamilelik sırasında ortaya çıkar. Kadının organizması, çocuğun yatağına yeniden inşası, bağışıklık sisteminin aktivitesini engeller ve böylece embriyonun yabancı bir element olarak reddedilmesine izin vermez. Öte yandan, fizyolojik immünosupresyon kronik tonsillitin alevlenmesi dahil olmak üzere çeşitli enfeksiyöz süreçlerin aktivasyonuna yol açar.

Tonsillit, bulaşıcı bir hastalıktır. bademcikler enflamatuar sürecin suçlu genellikle bu mikro-organizma boğaz ağrısına bir araştırma yapılan kadınların% 85'inde bulunur b-hemolitik streptokok A grubunda, olur. Çok daha az neden bademcik iltihabı, diğer bakteri, virüs (Epstein-Barr virüsü, adenovirüs, herpes, koksaki), klamidya, mikoplazma ve mantarlar (Staphylococcus aureus, Streptococcus pneumoniae, Haemophilus influenzae) vardır. Birçok anne adaylarının karışık enfeksiyon bulundu: Staphylococcus aureus ile birlikte hemolitik streptokok.

Kronik bademcik iltihabı tedavi edilen akut tonsillitin (boğaz ağrısı) sonunun bir komplikasyonu olarak kabul edilir. Acil neden, akut dönemde antibiyotik tedavisinin reddedilmesi, mikroorganizmaların duyarlılığının yanı sıra immün sistem yanıtının bireysel özellikleri dikkate alınmadan ilaçların yanlış seçilmesi olabilir. Kronik bademcik iltihabı genellikle bağışıklık sisteminin yetersiz aktivitesi nedeniyle gebelik sırasında veya doğum sonrası dönemde şiddetlenir.

semptomlar

Kronik tonsillitin alevlenme döneminde bu tür belirtiler vardır:

 • vücut ısısında orta derecede artış (38 ° C'ye kadar);
 • boğaz ağrısı, yutkunma ve ağız açıldığında daha kötü;
 • boğazda rahatsızlık ve terleme;
 • bademciklerin izdüşümünde yabancı cisim hissi;
 • genel zehirlenme belirtileri: zayıflık, çürüme, baş ağrısı;
 • Servikal ve submandibuler lenf düğümlerinde artış.

Kronik tonsillitin alevlenmesi gebeliğin herhangi bir döneminde ortaya çıkabilir. Sıklıkla, hastalığın belirtileri, adet kanamasının söz konusu gecikmesinden önce bile, gestasyonun ilk haftalarında ortaya çıkar. Bu dönemde bağışıklık sisteminin aktif bir şekilde yeniden örgütlenmesi vardır. Hormonal arka plan değişir, fizyolojik immünosupresyon gelişir. Tüm bunlar, gebeliğin erken aşamalarında enfeksiyonun aktivasyonunu tetikler.

İfade edilen zehirlenme kronik bir tonsillitin alevlenmesi için bir özellik değildir. Çoğu kadın hastalığı oldukça kolay bir şekilde çeker. Yüksek vücut ısısı aşırı derecede nadirdir ve genellikle hastalığın komplikasyonlarının gelişimini gösterir.

Farinks ve ağız boşluğunu incelerken aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • palatin ve faringeal bademciklerin büyüklüğünde bir artış;
 • tonsil mukozasının ödem ve gevşekliği;
 • mukozanın hiperemi (kızarıklık);
 • bademcikler üzerinde beyazımsı veya sarı bir kaplama oluşumu.

Tüm bu semptomlar, hastayı incelerken bir terapist tarafından tespit edilebilir.

Kronik tonsillitin alevlenmesinin dışında kendini hissettirmez. Hastalığın tanınması sadece görme ile yapılabilir. Bademciklerin mukoza zarının ufalanabilirliğine, boyutlarının ılımlı artışına dikkat çekilir. Bademcikler etrafında palatine kemer ve mukoza biraz hiperemiktir. O zaman zaman zaman boğazdan bağımsız olarak ortaya çıkan pürülan tıkanıklık oluşumu mümkündür.

Eşzamanlı patoloji

Günümüzde kronik tonsillit ile diğer organ ve sistemlerin bazı hastalıkları arasındaki ilişki kanıtlanmıştır. Çoğu zaman, bu gibi durumlar ortaya çıkar:

 • bağ dokusunun sistemik hastalıkları (romatizma, skleroderma, sistemik lupus eritematoz, vb.);
 • cilt patolojisi (sedef hastalığı, egzama);
 • göz hastalıkları (Behçet hastalığı - göz küresinin mukoza zarına zarar);
 • böbreklerdeki inflamatuar süreçler.

Akut ve kronik tonsillit ile ortaya çıkan enfeksiyöz alerjik inflamasyon, organizmanın genel reaktivitesinde bir değişikliğe yol açar. Kanda, kendi hücrelerine karşı çalışan agresif otoantikorlar oluşur. Kalp, böbrekler, eklemler dahil olmak üzere birçok organın çalışmasını ihlal etti. Benzer değişiklikler transfer edilen anjinadan aylar ve yıllar sonra meydana gelir ve yaşam kalitesinde önemli bir azalmaya yol açar.

Hamilelik komplikasyonları ve fetusun sonuçları

Kronik bademcik iltihabı, herhangi bir bulaşıcı hastalık gibi, bu tür komplikasyonların gelişmesine neden olabilir:

 • 22 haftaya kadar kürtaj;
 • erken teslimat;
 • polihidroamnios;
 • plasental yetmezlik ve eşlik eden fetal hipoksi;
 • intrauterin gelişme geriliği;
 • fetusun intrauterin enfeksiyonu.

Hamilelik sırasında benzer komplikasyonlar nadirdir. Kronik iltihaplanma ile, gelecekteki annenin organizması, aktif olarak bakteri ve virüslere karşı antikorları içerir ve bu da onun enfeksiyonla hızlı bir şekilde baş etmesine olanak tanır. II ve III trimesterde kronik bademcik iltihabının alevlenmesi genellikle gebeliğin seyrini etkilemez ve fetusun normal gelişmesine müdahale etmez.

Belirli bir tehlike, gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen hastalıktır. 12 haftaya kadar, fetüsün tüm iç organları atılır. Bu dönemde herhangi bir enfeksiyon, embriyonun intrauterin enfeksiyonuna ve çeşitli mengenelerin oluşmasına yol açabilir. Akciğerler, kalp, böbrekler, sindirim sistemi ve özellikle sinir sistemi. Enfeksiyonun bebeğin durumunu nasıl etkileyeceğini önceden tahmin etmek neredeyse imkansızdır.

Olası risklere rağmen, kronik tonsillitin alevlenmesi kürtaj için bir gösterge değildir. Erken evrelerde hastalığı olan gelecekteki bir anne, durumunu dikkatle izlemeli ve sağlığında en ufak bir değişiklik yapmalıdır. 10-14 haftalık bir sürede, fetusun gelişiminde ciddi bir anormallik olmadığından emin olmak için tüm testlerden (ultrason ve hormonal tarama) geçilmesi gerekir.

Erken dönemlerde ortaya çıkan kronik bademcik iltihabının alevlenmesi, düşükle sonuçlanabilir. Hamileliğin sonlandırılmasının nedeni fetusun intrauterin enfeksiyonu ve genel olarak vücudun zehirlenmesi olabilir. Vücut sıcaklığının 37.5 ° C'nin üzerinde bir artışın ilk trimesterde spontan abortus riskini önemli ölçüde artırdığına inanılmaktadır.

Tedavi yöntemleri

Kronik tonsillitin alevlenmesi her zaman bir doktora görünmek için bir bahane. Özellikle hamileliğin ilk aşamalarında kendi kendine ilaç verme. Bazı ilaçların bu dönemde kullanılması yasaktır. I trimesterde ilaçların kontrolsüz kullanımı, düşük veya fetusun ciddi malformasyonlarının oluşmasına neden olabilir.

İlaç dışı tedavi

İlk üç aylık dönemde, birçok ilacın kullanımının yasak olduğu ilaç dışı tedavi özellikle önemlidir. Daha sonraki dönemlerde, genel restoratif tedavi ayrıca hastalığın semptomlarıyla başa çıkmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

İlaç dışı tedavinin temel prensipleri:

 1. Yüksek vücut sıcaklığında yarım yatak modu (minimum stres ve fiziksel efor, uyku günde 8 saatten az değildir).
 2. Rasyonel beslenme (protein ve vitamin bakımından zengin besin).
 3. Bol içecek.
 4. Hamile kadının bulunduğu odada havanın nemlendirilmesi.
 5. Düzenli hava ve ıslak temizlik.

Hastalığın ilk günlerinde, gelecekteki anne mümkün olduğunca dinlenmeli ve güçlenmelidir. İçişleri geçici olarak bir eşe veya başka bir akrabaya aktarılmalıdır. Güçlü uyku ve dinlenme, bağışıklığı desteklemenin ve vücudun problemle baş etmesine yardımcı olmanın en iyi yoludur.

Tüm tedavi süresi boyunca baharatlı, baharatlı ve sıcak yiyecekleri kullanmayı bırakmalısınız. Bu tür yemekler bademciklerin ve ağız boşluğunun mukoza zarını tahriş eder, böylece iltihaplanma artar. İçecekler de sıcak olmalı, sıcak olmamalıdır. Komposto, mors, çay, doğal asidik olmayan sular, gazsız maden suyu içebilirsiniz.

İlaç tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi evde yapılır. Bu patolojide hospitalizasyon belirtilmemiş. Yatarak tedavi sadece komplikasyonların gelişmesi ile önerilmektedir.

Hamilelik sırasında sistemik antibiyotik tedavisi pratik olarak yapılmamaktadır. Tabletlerde ve enjeksiyonlarda antibiyotikler sadece karmaşık bademcik iltihabına yönelik sıkı endikasyonlar için reçete edilir. İlacın seçimi hamilelik dönemine bağlı olacaktır. Anne adaylarının tedavisi için, sefalosporinler ve penisilinler grubundan sağlanan fonlar, büyümekte olan fetus için en güvenli ve hamileliğin seyrini etkilemeyen olarak kullanılmaktadır.

Kronik tonsillit tedavisinde lokal tedaviye özel önem verilmektedir. Antiseptik ve antibakteriyel spreyler (Geksoral, Tantum Verde, Miramistin vb.) Bademcikler ve oral mukozayı sulamak için kullanılır. Erken aşamada, emilim için tabletleri kullanabilirsiniz (Laripront, Lizobakt). Herhangi bir ilacı kullanmadan önce, talimatları dikkatlice okumalı veya doktora başvurmalısınız.

Hamilelik sırasında kronik bademcik iltihabı ile, bitkisel decoctions (papatya, calendula) ile gargara yapabilirsiniz. Bitkisel kaynatma bir elek içinden filtrelenmeli ve kabul edilebilir bir sıcaklığa soğutulmalıdır. Gargara, hastalığın tüm semptomları tamamen ortadan kalkana kadar günde 3-4 kez olmalıdır.

Antipiretikler, 38 ° C'nin üzerinde vücut sıcaklığında ve genel şartlarda belirgin bozulma şeklinde reçete edilir. Mümkünse, hamilelik sırasında antipiretiklerden kaçınmalısınız. Tedavi süresi 3 güne kadardır. Vücut ısısı üç gün içinde normale dönmezse, mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Endikasyonlara göre bademciklerin özel bir şırınga ile yıkanması tavsiye edilir. İşlem sırasında pürülan çökeltiler bademciklerden uzaklaştırılır ve maruz kalan mukoza antiseptik solüsyonlarla tedavi edilir. Manipülasyon, hamileliğin herhangi bir zamanında yapılabilir.

Konservatif tedavi etkisiz olduğunda cerrahi tedavi endikedir. Gebelik sırasında tonsillektomi (bademcikler çıkarılması) gerçekleştirilmez. İşlem, çocuğun doğumundan sonra gerçekleştirilir. Ön hazırlık laura ve terapist ile tam bir incelemeye tabi tutulmalıdır.

Dışsal alevlenme, vücudun enfeksiyonlara karşı genel direncini arttırmaya çok dikkat edilir:

 1. Dengeli beslenme.
 2. Beklenen anneler için tasarlanmış multivitaminlerin kabulü.
 3. Hamilelik dönemine göre fiziksel yük (yoga, jimnastik, yüzme).
 4. İmmünmodülatör ilaçların alımı (Vitalron, hamileliğin 16 haftasından).
 5. Diş çürüğü ve diğer potansiyel enfeksiyon kaynaklarının zamanında tedavisi.

Tüm önerilerle, hamilelik sırasında kronik tonsillit gelişimini önleyebilir ve bu hastalık ile ilişkili tüm komplikasyonların gelişmesini önleyebilirsiniz.

Gebelikte Tonsillit, Etkileri ve Tedavisi

Çoğu zaman, kadının hayatında bir hamilelik olarak unutulmaz bir dönem, çoğu zaman anne adaylarına eşlik eden bazı hastalıklar tarafından gölgelenmektedir. Gelecekteki annelerin hoş olmayan yoldaşlarından biri de bademcik iltihabıdır. Gebelik sırasında bademcik iltihabı tehlikelidir ve hangi ilaçlarla tedavi edilebilir?

Tonsillit palatine bademcikler alanında lokalize inflamatuar süreç olarak adlandırılır. Ağrı ve yutma ve ateşle komplike olan boğaz ağrısı eşlik eder. Bademcikler - bu, patojenlerin vücuda girmesini engelleyen bir tür bariyerdir. Bu nedenle, bir virüs enfeksiyonu, hipotermi ile enfekte veya çok fazla soğuk yiyecek veya içecek içerseniz, hemen boğazınızda ağrımaya başlar.

Gebelik sırasında bademcik iltihabı tıbbi tedavi gerektirir ve göz ardı edilemez. Tedavinin yanlış veya zamansız olması durumunda hastalığın kronik bir forma dönüştüğünü anlamak önemlidir. Bu nedenle, her zaman yardım aramalı ve kendi kendine ilaç kullanmamalısınız.

Gebelikte tonsillit belirtileri

Akut formda, hastalık kendini aşağıdaki belirtilerle gösterir:

 • artmış vücut ısısı, genellikle önemsiz;
 • yutulduğunda hoş olmayan duygular, boğazda terleme;
 • yabancı bir cisim hissi;
 • kuru öksürük;
 • eklemlerde ve kaslarda ağrı;
 • iştahsızlık;
 • genel halsizlik.

Çoğunlukla hastalığın seyri sıcaklığın artmasına eşlik etmez, bu nedenle hamile kadındaki diğer tüm semptomlar anlamsız bir tutum geliştirir. Böylece, hastalığın sonraki dönemlerde remisyon ve alevlenme ile birlikte kronik bir forma geçişi söz konusudur.

Gebelikte kronik tonsillit Beklenen annelerin ortak bir patolojisidir. Sıklıkla, iltihaplı sürecin şiddetlenmesine yol açan ivme olan ilginç konumdur. Ayrıca, kronik bir hastalığın semptomlarının şiddeti, akut formdaki kadar yüksek değildir. Bu nedenle, birçok kadın, tehlikenin arkasında ne olduğunu bilmeden, bu semptomlara hiçbir önem vermemektedir.

Hamilelik sırasında kronik tonsillitin alevlenmesinden ve sonuçlarından daha tehlikeli

Gelecekteki her annenin hamilelikte bademcik iltihabı tehlikesinin ne olduğunu bilmesi gerekir, çünkü ne kadar farkında olduğu ve ne kadar dikkatli bir şekilde seyrettiği, gelecekteki bebeğinin sağlığına bağlıdır.

Tedavi edilmeyen hamilelik sonrası tonsillitin sonuçları çok çeşitli olabilir. Bebeğin taşınması sırasında hastalığın başlıca tehlikesi, gelecekteki annenin organizmasının çeşitli bulaşıcı ve viral hastalıklara duyarlılığında bir artıştır. Zayıflamış olan bağışıklık sistemi, bağışıklık sistemi vücudu daha savunmasız hale getirir ve kronik enfeksiyon odakları yeni hastalıkların gelişmesine neden olur.

Ek olarak, gebelikte bademcik iltihabının alevlenmesi genellikle geç dönemlerde gestosisin nedenidir. Eğer bademcik iltihabı hamileliğin ilk üç aylık döneminde gelişirse, bir düşükle sonuçlanabilir.

Tıbbi istatistiklerden elde edilen veriler, hastalığın gebeliğin seyri üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olduğunu gösterir, ancak fetüsün kendisini etkilemez. Gebelikte kronik bademcik iltihabının sonucu, oksijen eksikliği, emeğin zayıflaması veya prematüre başlangıcı olabilir.

Gebelikte tonsillit tedavisi daha

İdeal seçenek gebe kalmayı planlamadan önce tüm kronik hastalıkların tam bir muayenesi ve tedavisi ile planlamaktadır. Ancak vakaların ezici çoğunluğunda, kadınlar kayıt için zaten doktora geliyor ve tüm sorunlar zaten ilginç bir durumda ortaya çıkıyor.

Gelecekte bir annede bademciklerin kronik bir iltihabı tespit edildiğinde, jinekolog otolaryngologist için bir başvuruda bulunur. Sadece muayene ve KBB incelendikten sonra doktor en uygun nazik tedavi yöntemini atayacaktır. Bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceğinizi biliyor olsanız bile, hamilelik sırasında, doğal bitkisel şifalı olsa bile, ilaç ve prosedürleri kendiniz reçete etmeniz gerekmez.

Gebelikte bademcik iltihabı tedavisi yerel ajanların yardımı ile gerçekleştirilmektedir, çünkü bir kadının hayatının bu döneminde kullanım için izin verilen ilaçların seçimi oldukça sınırlıdır. Tüm kullanılan araçlar doğal bileşenlere göre yapılmalıdır.

Hastalığın her vakasının bireysel olduğunu anlamak önemlidir, bu nedenle her hasta için tedavi seçilir. Gebelik sırasında bademcik iltihabı kabartması, doğal antibakteriyel bileşen (örneğin, tabletler "Lisobakt" ve sprey "Tantum Verde") ile emilim ve spreyler için tabletler yardımı ile yapılır.

Gebelikte kronik tonsillit tedavisi antibiyotiklerle

Ne yazık ki, özellikle şiddetli ve ihmal edilmiş vakalarda gebelikte kronik bademcik iltihabı tedavisi antibiyotik almadan yapamaz. Bebek için en uygun ve güvenli olanı almak için hazırlık sadece uzman doktor olabilir. İlacın reçetelenmesinden önce, patojeni ayırt etmek ve en etkili ilacı seçmek için bakteriyel kültür zorunludur.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz kızarıklık neden nasıl

Zayıflamış bir bağışıklık sistemi olan bir kişinin etkilenmesinin daha muhtemel olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, boğaz kırmızısı yapmak ve gerçek hayatta acı verici duyumlara neden olmak için, bağışıklık hücreleri patojenik patojenlere dayanamadığında organizmanın koruyucu işlevlerini zayıflatmanın yollarını aramalıdır.

Orta kulağın Otitis media: semptom ve tedavi

Otitis, aurikülün iltihaplanması ve şişmesidir. Kronik veya akut, pürülan veya kataral olabilir. Çoğu zaman bu hastalık çocuklarda görülür. İstatistiklere göre, 3 yaşın altındaki çocukların yaklaşık% 80'inde en az bir kez otitis media vardı.