Loading

Bademcik iltihabı nedenleri

Ortak insanlarda tonsillit anjina denir. Çocukların ve gençlerin en çok karşılaştıkları bulaşıcı bir hastalıktır ve nadiren yetişkinlikte teşhis edilir. Bozukluğun belirtileri hastalara çok fazla rahatsızlık verir, bazı durumlarda şiddetli ağrı ve ateş nedeniyle normal bir yaşama yol açma olasılığı tamamen ortadan kalkar. Hastalık ve semptomlardan nasıl en iyi şekilde kurtulacağınızı belirlemek için, tam olarak ne provoke ettiğini anlamak zorundasınız.

Makalenin içeriği

İhlalin özellikleri

Sebepleri patojenik mikroorganizmalarla enfekte olabilen tonsillit, onlara bitişik palatine bademcik ve dokuları etkiler. Bezler insan bağışıklık sisteminin bir parçasıdır, lenfoid dokudan oluşur ve bariyer işlevi görür. Normal koşullar altında, alt solunum yollarına ve beyine girmelerini önleyerek virüsleri, mantarları ve bakterileri geciktirir.

Bununla birlikte, bademcikler enfekte olursa, bir bariyerden enfeksiyonlardan - kendi ocaklarına dönerler. Bu, uyku bozuklukları, ağız ve boğaz, vücut ısısında keskin bir artış ve ağrıyan kaslar ve eklemler gibi ciddi semptomlara neden olur. Bakterilerin, virüslerin ve mantarların yaşamsal aktivitelerinin ürününün yayılmasından kaynaklanan genel bir zehirlenme vardır.

Tonsillit genellikle iki tipe ayrılır: akut ve kronik. Her birinin kendi tezahürü ve nedenleri vardır.

Akut formda enfeksiyon nedenleri

Akut bademcik iltihabında belirtiler özellikle belirgindir, hasta birkaç gün boyunca yataktan kalkamaz. Bu sırada hastalığın etken maddelerini tanımlamak ve bunları ortadan kaldırmak için doğru yolu seçmek çok önemlidir.

Bu tür mikroorganizmalar rahatsızlığa neden olabilir:

 • A grubunun Β-hemolitik streptokokları;
 • staphylococcus aureus;
 • streptokok ve stafilokok bakterilerinin kombinasyonu;
 • adenovirüs 1 ila 9 tipi;
 • enterovirüs Coxsackie;
 • Vincent spirochete, iğ şeklindeki çubukla birlikte;
 • Candida'nın mantarı patojenik mikroorganizmalar ile birlikte.

Bu mikroorganizmalar, hasta bir insanla yakın temas halinde veya kişisel eşyalarını (havlu, tabak, mendil, vb.) Kullanarak olabilir.

Ayrıca, hava yolu ile bulaşma bulaşma meydana gelir. Özellikle, soğuk mevsimde yüksek düzeyde bademcik iltihabı, bu salgınların zirvesidir.

Kendi kendine enfeksiyon ve predispozan faktörler

Bademcik iltihabının nedenleri de kendi kendine enfeksiyonda kaplanabilir. Hasta insanlarla temasa gerek yoktur, bu tür predispozan faktörler varsa bademcikler ve farenksin akut iltihaplanmalarına neden olabilirsiniz:

 • yerel hipotermi (çok soğuk yiyecek veya içecek);
 • tüm vücut düşük sıcaklığın etkisine kendini ödünç verdiği zaman genel hipotermi;
 • Yerel ve genel olarak bağışıklığın azalması;
 • her türden (termal, mekanik, kimyasal) bezlerin travmatizasyonu;
 • merkezi ve otonom sinir sisteminin çalışmasında ihlal;
 • burun solunumunu kötüleştiren patolojiler (kavisli nazal septum, inferior nazal konkada artış, polipler, vb);
 • farinks, burun, paranazal sinüsler, çürükler, periodontal inflamasyonda kronik inflamasyon.

Yukarıda açıklanan bir veya daha fazla lezyonun arka planı karşısında akut tonsillit gelişebilir. Diğer hastalıklara bağlı kalmaktan kaçınmak için, doktorlardan zamanında yardım almanız ve tam bir tedavi sürecine girmeniz gerekir.

Kronik formu patojenler

Bademcik iltihabı kronik bir forma geçtiğinde, tezahürleri zamanla değişebilir. Nadiren şiddetlendiği zaman hastalığın kompanse tipini ayırt edersiniz ve vücut enfeksiyona hemen hemen cevap vermez, ancak tamamen bununla baş edemez.

Relapsların sıklıkla meydana geldiği ancak ciddi semptomların eşlik etmediği subkondensize kronik bademcik iltihabı da gelişebilir. Dekompanse edilen form, en sık görülen ve en sık şiddetli olan komplikasyondur ve şiddetli semptomlar eşlik eder ve lokal veya genel komplikasyonlar meydana gelebilir.

Kronik bademcik iltihabının en yaygın nedeni yanlış veya zamansız olarak tedavi edilen akut tonsillittir. Doktor tarafından reçetelenen antibiyotik tedavisine devam etmek ve şiddetli semptomların geri çekilmesi ile kendini iptal etmek önemlidir.

Kronik bir bademcik iltihabı ve bunun gibi ek faktörleri kışkırtmak için:

 • sık ARVI;
 • periodontal bölgede inflamasyon;
 • burun solunumunun ihlali;
 • bitişik organların enfeksiyonu;
 • zayıflamış bağışıklık;
 • alerjik reaksiyonlar.

Komplikasyonlar ve eşlik eden hastalıklar

Zamanla hastalıktan kurtulmak için bademcik iltihabının nedenlerini doğru tespit etmek çok önemlidir. Bunu yapmazsanız, pek çok hoş olmayan komplikasyon ve ilgili rahatsızlıkları birleştirebilirsiniz.

Çoğu zaman, kronik, ihmal edilmiş bir şekilde anjin, romatizma ve kardiyovasküler sistem ile ilgili problemlerin ortaya çıkmasına yol açar. Bu bozukluklar bir günde değil, bu nedenle bademcik iltihabının tedavisini geciktirmeye değmez.

Anjina ve zamansız tıbbi bakımın akut seyrinde, farinkste kapsüller görünebilir. İçeride, bunlar irinle doldurulur ve durumu düzeltmek için sadece cerrahi müdahale gereklidir. Eğer pürülan çökeltiler zamanla ortadan kaldırılmazsa, solunum sisteminin ve beynin alt kısımlarına girebilirler. Bu, vücudun genel zehirlenmesine ve kan enfeksiyonuna yol açar. Bu tür komplikasyonlar ölümcül bir sonuca bile yol açabilir.

Ayrıca bademcik iltihabı ile ilişkili bozukluklar vardır. Bezlerin iltihabı ile patojenik bir bağlantıya sahiptirler. Şimdi, kronik bademcik iltihabına bağlı bir şekilde ya da başka bir şekilde 100'den fazla hastalığı biliyoruz, sadece türlerinin en yaygın olduğunu düşüneceğiz:

 • kollajen hastalıkları (dokularda kolajen eksikliği ile örülmüş hastalıklar) - sistemik lupus eritematozus, romatizma, skleroderma, nodüler periarterit;
 • dermatit - polimorfik eksüdatif eritem, egzama, sedef hastalığı;
 • göz patolojisi - Bihchet hastalığı;
 • tiroid bezinde fonksiyon bozukluğu - hipertiroidizm;
 • böbrek hastalığı - nefrit, piyelonefrit.

Nedenleri ve provoke faktörleri nasıl ortadan kaldırılır

Akut bademcik iltihabına veya kronik formunda alevlenmeye yol açabilme olasılığına rağmen, hastalığın gelişmesini önlemek için her hastanın gücünde farklı nedenler vardır. Bunu yapmak için olası riskleri en aza indirmek gerekir:

 • aşırı soğuma yapmayın;
 • çok soğuk yiyecek veya içecek almayın;
 • mümkünse, sodadan uzak durun;
 • sigarayı bırakmak;
 • tüm bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için sonuna kadar;
 • diş problemlerini zamanında ortadan kaldırmak;
 • temperli;
 • vitamin takviyeleri ve immunostimulant almak;
 • enfekte kişilerle teması sınırlandırın.

Sonuç olarak

Tonsillit görünümünü neden olmak için çeşitli nedenlerden olabilir. Hastalık hem enfeksiyondan hem de kendi kendine gelişir, bu nedenle bunu öngörmek neredeyse imkansızdır. Bununla birlikte, bademcik iltihabına dikkat etmek ve etkili tedaviye başlamak için zaman zaman mümkündür. Bu, akut anjinanın kronik bir forma geçişini önlemeye yardımcı olacak ve eşlik eden rahatsızlıklara ve komplikasyonlara yol açmayacaktır.

Sağlığınızı izleyin, predispozan faktörleri ortadan kaldırın ve boğazınızda asla sorun yaşamayacaksınız.

Kronik tonsillit belirtileri, görünümünün nedenleri, olası komplikasyonlar

Tonsillit yaygın bir enfeksiyöz hastalıktır ve buna angina denir. Hastalık bir takım faktörlerin bir sonucu olarak ortaya çıkan bademcik iltihabı ile ilişkilidir: patojenik bakteriler, virüsler, kandida mantarları. Çoğunlukla bademcik iltihabı belirtileri, genellikle kışın ve mevsimde, zayıf bağışıklığı olan kişilerde görülür. İnsan bağışıklığı zayıflarsa, o zaman bu hastalık nazofaringeal mukozada sürekli olarak bulunan bakterilere bile neden olabilir.

Hastalığın klinik resmi

Bu hastalığın iki şekli vardır - akut ve kronik. Akut formda yetişkinlerde tonsillit belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • sıcaklıkta keskin bir artış;
 • baş ağrısı;
 • boğaz ağrısı, özellikle yutulduğunda;
 • damak ve bademciklerin kızarması ("kırmızı boğaz" belirtisi).

Ayrıca, genel zayıflık, yüz lenf düğümlerinde artış, vücudun genel zehirlenme belirtileri gibi nonspesifik karakter belirtileri de vardır.
Akut boğaz ağrısı, vücut için olumsuz sonuçlara yol açmadan, iz bırakmadan geçebilir, ancak bazı durumlarda, anjinin ardından ciddi komplikasyonlar vardır.

Kronik bademcik iltihabı olan doktorlar, yaşam boyunca tekrarlanan anjina vakalarını düşünmektedir. Kural olarak, hastalık kronik bir formdan geçerse, anjin daha belirgin hale gelir. Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı belirtileri akut form belirtileri farklı olabilir ve daha az belirgin bir versiyonda yer alabilir:

- düşük dereceli ateş (yaklaşık 37.3С);
- Yutulduğunda boğazda belirsiz ağrı;
- zayıflık ve ağırlaştırılmış genel sağlık durumu;

Kronik bademcik iltihabı semptomlarının sıklıkla diğer hastalıkların belirtileriyle örtüştüğü gerçeğini hesaba katmak gerekir, bu nedenle hastalığın tanısı zor olabilir. Bu spesifik olmayan semptomlar şunlardır:

- sık baş dönmesi ve baş ağrısı;
- Hızlı yorgunluk;
- zihinsel engelli;
- Uykusuzluk;
- Anoreksiya.

Görüldüğü gibi, bu semptomatoloji birçok enfeksiyöz hastalık için tipiktir, bu nedenle kronik bademcik iltihabı teşhis edilirken semptomların toplamlığına ve bunların tezahürlerinin süresine dikkat etmek önemlidir.
Çocuklarda kronik bademcik iltihabı semptomları daha keskin bir biçimde ortaya çıkmakta, ancak tanı için belirli bir zorluk da ortaya çıkmaktadır.

Hastalığın semptomatolojisi

Tıpta, bademcik iltihabı belirtileri subjektif ve objektif olarak ayrılır. Subjektif semptomlar grubu bıldırcınlarda periyodik iltihaplanma, yutma ve bir konuşma sırasında boğazda rahatsızlık hissi ile kendini gösterir.

Hasta boğazda ağız kuruluğu ya da karıncalanma hissedebilir. Bazı durumlarda, enflamatuar süreç öksürük ataklarına neden olan vagus sinire geçer.

Bazı hastalar kulak iltihabına benzeyen bir delici duygular duyarlar. Hastalığın, sıcaklık ve şiddetli semptomların artması ile birlikte görülmeyeceği düşünüldüğünde, hasta olan bir kişi, kronik formda boğaz ağrısı olduğundan şüphelenmeyebilir.

Kronik bademcik iltihabının tek karakteristik semptomu, ağızdan gelen güçlü bir yanık kokusunun ortaya çıkmasıdır. Bu bademcik iltihaplı lacunae bulunan mikroorganizmaların çalışmaları sonucu ortaya çıkar.

Hastalığın objektif semptomları, farinksin ayrıntılı bir incelemesi ile tanımlanır. Manipülasyonlar sırasında, doktor bezlerin büyüklüğüne dikkat eder, kızarma dereceleri, bademciklerin yüzeyinin durumunu değerlendirir. Hastalığın varlığının göstergesi olan belirtiler şunlardır:

Bademciklerin ön kolunun kızarması;
Palatine bölgenin ödemi;
- bademcikler alanında baskı ile irin atılımı.

Kronik tonsillitte eşlik eden hastalık alt çene altında yer alan lenf düğümlerinin ve sternumun ön kenarının ve klavikulanın (lenfadenit) iltihaplanmasıdır. Palpasyon düğümlerinde ağrılı olabilir ve kulak bölgesinde ilgili taraftaki geniş bir ağrıya neden olabilir.

Kronik bademcik iltihabının klinik tezahürlerinin temelinin, bezlerdeki kronik kronik enfeksiyonun birikimi olduğunu söyleyebiliriz. Enflamasyonun bu şekilde odaklanması, vücudun tüm fonksiyonel sistemlerini etkiler. Ayrıca, kronik bademcik iltihabı, kural olarak daha ciddi hastalıklar gibi bir takım eşzamanlı hastalığa neden olur.

İki tip kronik bademcik iltihabı vardır. Basit bir form genellikle lokal reaksiyonlara ve semptomlara gelir ve ciddi sonuçları olmadan geçer. Bu durumda bir kural olarak, oldukça ayakta bir konservatif tedavi.

İkinci tip toksik alerjiktir. İki derece olabilir. Bu formla, yerel belirtilere, değişen şiddetli organizmanın genel zehirlenmesinin bir resmi eklenmiştir. Böyle bir hastalığın tedavisi sadece bir hastanede gerçekleştirilir, muhtemelen cerrahi müdahale (bademciklerin çıkarılması, enfeksiyon odaklarının kazıması).

Kronik tonsillit neden oluşur?

Kronik bademcik iltihabının başlıca nedenleri ihmal edilmiş enfeksiyonlardır ve 2-3 kez bile kronik formda olan tedavi edilmemiş bademcik iltihabıdır. Kural olarak, hastalar bağımsız olarak antibiyotik veya diğer ilaçları kullanmaya karar verdiklerinde, kendi kendine ilaçlama girişimleri yapıldığında böyle bir durum ortaya çıkar. Hastalar, doktorun reçetesine tam olarak uymadıkları ve tonsillitin ana semptomları ortadan kalktığında tedaviyi bıraktıkları zaman, ters bir durum söz konusudur.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabının nedenlerini belirleyen bir dizi faktör vardır; Bu nedenlerle aşağıdakileri taşımak mümkündür:

 • Hasta tedavi edilmeyen dişlere, diş hekimliğine bağlı çeşitli iltihap süreçlerine sahiptir;
 • kronik rinit, sinüzitin bir sonucu olarak burun sinüslerinde enfeksiyon ve inflamasyon;
  Nazal septumun yanı sıra adenoidlerin eğriliği. Sonuç olarak, burun enfeksiyonu, burun tıkanıklıklarında birikebilir;
 • Kendileri, bademcik iltihabının başlangıcına yol açmayan, fakat organizmanın bağışıklık ve genel direncini zayıflatan her tür enfeksiyon ve iltihapların varlığına;
 • Farklı etiyolojinin mevcut alerjileri;
 • Ya vücudun bir bütün olarak veya boğazda sistemli süper soğutması;
 • yanlış ve dengesiz beslenme, temel vitamin ve diğer besin maddelerinin eksikliği;
 • boğaz ve nazofarenkse mekanik hasar;
 • Vücudun stresli hali, genel yorgunluk, vücudun bağışıklığını etkiler.

Listeden görülebileceği gibi, tek tek faktörlerin hiçbiri kronik bademcik iltihabının sebebi olamaz, ancak bunların kombinasyonu bu hastalığı çok iyi etkileyebilir. İstatistikte en fazla sayıda vaka göründüğü takdirde, sezon dışı dönemde yukarıdaki faktörlerin hepsinin en belirgin olduğu dikkate alınmalıdır.

Anjina kronik formunun sonuçları

Tonsillit olası sonuçlara göre en zararsız hastalık değildir. Oluşan komplikasyonlar sistemiktir ve çoğu zaman kardiyovasküler sistemi etkiler, böbrekler, eklem hastalıkları oluşabilir.

Komplikasyonların nedeni, yabancı enfeksiyonlara karşı antikorların gelişmesi sonucu ortaya çıkan bağışıklık sistemindeki değişikliklerdir. Bazı enfeksiyonlar (örneğin, streptococcus) böbreklerin, eklem dokularının ve kalp kasının antijenlerine yakın antijenler içerdiğinden, vücudun bağışıklık sistemi karışır ve kendi dokularının antijenleriyle "savaşmaya" başlar.

En büyük tehlike, kalp damarlarında trombüs oluşumunu provoke eden miyokardit (kalp kasının iltihaplanması) oluşumuna neden olabilen kalpteki komplikasyonlardır. Böbreklerde bademcik iltihabından sonraki komplikasyonlar piyelonefritise yol açabilir. Eklemlerin en sık görülen komplikasyonu artrittir.
Sistemik bozukluklara ek olarak, kronik tonsillitin sonucu çeşitli lokal komplikasyonlar olabilir. Bu, her şeyden önce, ihmal edilen formda, tam veya kısmi sağırlığa, larinksin şişmesine neden olabilen, ciddi vakalarda nefes alma ve hatta ölüm zorluğuna yol açabilen otitisdir.

Yukarıdakileri özetlemek gerekirse, zararsız hiçbir hastalık olmadığını söylemeliyim, bilhassa iyi bilinen bu rahatsızlıklar bile, uzmanların gözetimi altında tedavi edilmezse tehlikeli sağlık sonuçlarına yol açabilir.

Tonsillit nedenleri, belirtileri ve hastalığın tedavisi

Latince Tonsillit tonsil demektir. Bademcikler - bağışıklık sistemimizin en önemli organlarından biri. Onların rolü, vücuda hava yoluyla giren, yani ağız yoluyla gelen bakteriyolojik ve viral enfeksiyonlarla savaşmaktır. Amigdala iltihaplandığında bademcik iltihabı başlar. Neden iltihaplı ve bademcik iltihabı nedenleri, onu anlamaya ihtiyacımız var.

Tonsillit: nedenleri

Bademciklerin mukozal yüzeyinde ve lakunlarında normal bir halde - kendileri tarafından temizlik için kullanılan özel çöküntüler, patojenik mikroorganizmaların büyümesi ve tahrip dengesi sürekli olarak korunur. Belli bir süre vücudun kontrolünde olana kadar lakunada meydana gelen süreç: palatine bademcikler aşırı patojen mikroflorayı yok eder, kullanır ve böylece iltihabı ve hastalıkların gelişmesini engeller. Aynı zamanda zararlı mikroplara ve bakterilere karşı bağışıklık gelişir.

Ancak bademciklerin olanakları sınırsız değildir. Aktif patojenik mikroflora çok olduğunda, bademciklerin koruyucu olasılıkları tükenir ve bu da bir enfeksiyöz ve inflamatuar mekanizmayı tetikler. Bu, bademcik iltihabının başlangıcıdır; bunun nedenleri, zararlı mikroorganizmaların - organizmanın immünobiyolojik bariyerinde bir azalmaya neden olan, hastalığın etken maddeleri - keskin bir kontrolsüz üremeye neden olan faktörlerde yatmaktadır.

Patojenlerin şahsen bilmesi gerekir. Bunlar şunları içerir:

 • beta-hemolitik A-streptokok bakteri;
 • enterovirüsler, adenovirüsler, herpes virüsleri;
 • Bir mil ile etkileşimde spiroketler;
 • mantarlar Candida.

Hastalığın iki şekli vardır:

Sık görülen anjina veya tedavi edilmemiş akut evre nedeniyle tonsillit kronikleşir.

Bademcik iltihabı gibi ana nedenler vardır:

 • zayıflamış bağışıklık, organizmanın alerjik bağımlılığı;
 • Enfeksiyonun etken maddesi ile doğrudan temas;
 • vücut üzerinde soğuk uzun süreli etkileri - lokal (dondurulmuş ayaklar, soğuk içecekler, dondurma dahil) hipotermi;
 • kronik KBB hastalıkları: sinüzit, rinit, pürülan sinüzit, larenjit, farenjit;
 • ağız boşluğunda enflamatuar süreçler: çürük, stomatit;
 • aşırı çalışma, sürekli stres, uyku eksikliği;
 • tütün içimi;
 • genetik yatkınlık;
 • vitamin eksikliği ve fazla karbonhidrat ve protein içeren malnütrisyon;
 • zararlı çalışma koşulları;
 • şiddetli çevresel koşullar;
 • yetersiz içme suyu kalitesi.

Tonsillit: hastalığın belirtileri

Hangi nedenler bademcik iltihabına neden olursa olsun, bu patolojiye daima belli semptomlar eşlik eder. Tonsillit ana belirtileri şunlardır:

 • bademciklerin hiperemi, kızarıklık ve boyut artışı;
 • bademciklerin gevşek yüzeyi, lacunada pürülan birikimlerin görünümü;
 • Yutulduğunda yabancı bir vücut hissi vardır;
 • boyundaki genişlemiş lenf düğümleri;
 • zehirlenme sendromu - genel halsizlik, düşük çalışma kapasitesi, hızlı yorgunluk;
 • baş ağrısı;
 • eklem ve kas ağrıları;
 • Kötü nefes;
 • kardiyak ekstrasistol - ağrılı ağrı ile birlikte kalbin çalışmasında kesintiler;
 • Lomber ve böbreklerde ağrı;
 • deri döküntüleri;
 • Sıcaklıkta 37.5-38 ° C'ye uzatıldı.

Bademcik iltihabı tedavisi ve buna neden olan sebeplerin ortadan kaldırılması

Bademcik iltihabı tedavisi iki yönlüdür: konservatif ve cerrahi. Cerrahi operasyon sadece konservatif tedavi başarısız olduğu ve bademciklerin koruyucu işlevlerini tamamen yitirdikleri ve vücuttaki hastalığın odağı haline geldiği durumlarda gerçekleştirilir, bu da diğer organ ve sistemlere komplikasyon ve hasar verir.

Bununla birlikte, birincil tedavi hedefi bademciklerin normal işleyişini yeniden kurmaktır. Bu amaçla, konservatif kompleks tedavi uygulanır:

 • bademciklerin dış örtülerinin ve bunların lakunlarının takviye edilmesinden mekanik olarak temizlenmesi;
 • özel antiseptik ve antibakteriyel solüsyonlarla tedavi;
 • Fizyoterapötik prosedürler - ultrason, lazer, ultraviyole;
 • antibakteriyel ilaçlar, bağışıklık uyarıcı maddeler, lokal eylemin antiseptik ilaçları ile ilaç tedavisi;
 • rehabilitasyon - hasta bir sanatoryum tedavisine gönderilir.


Ayrıca okuyun:

Hastalığı bademcik iltihabı ile önlemek için, öncelikle organizmanın genel şartlandırılması ve doğru beslenmesi gerekir. Ayrıca diş ve diş etlerinin sağlığına dikkat etmeniz, iltihap kaynaklarından kurtulmanız gerekir - otitis, sinüzit. Hastalığın ilk belirtilerinde, her zaman bir doktora danışın.

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kronik bademcik oldukça yaygın bir hastalıktır, hangi belki, birçok kişi sadece o ciddi hastalık düşünmüyoruz ve kolayca ignoriruyut.Takaya vücutta enfeksiyon sürekli bir kaynak periyodik akut anjin şeklinde olacaktır çünkü taktik, çok tehlikelidir, azaltabileceğini nedenidir olduğunu çalışma kapasitesi, genel sağlığı kötüleştiriyor.

Bu hastalık, tehlikeli komplikasyonların gelişmesi için bir itici güç olabileceğinden, kronik bademcik iltihabının semptomlarının yanı sıra, yetişkinlerde tedaviye dayanan temeli de herkes tarafından bilinmelidir (bkz. Fotoğraf).

nedenleri

Bu nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil iltihabı bademcik iltihabına yakalanırken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bakteriler bu hastalığın ortaya çıkması için "suçlanır": streptokoklar, stafilokoklar, enterokoklar, pnömokoklar.

Ancak bazı virüsler, bezlerin iltihaplanmasına da neden olabilir, örneğin adenovirüsler, herpes virüsü. Bazen bademcik iltihabının nedeni mantar veya klamidyadır.

Kronik tonsillit gelişimini desteklemek için bir dizi faktör olabilir:

 • sık anjina (bademciklerin akut iltihabı);
 • burun septumunun eğriliği, burun boşluğunda polip oluşumu, adenoid vejetasyonlar ve diğer hastalıkların hipertrofisi ile burun solunumunun ihlali;
 • En yakın organlarda enfeksiyon odaklarının ortaya çıkması (çürük, pürülan sinüzit, adenoidit, vb.);
 • azalmış bağışıklık;
 • Hem neden, hem de hastalığın sonucu olabilir, daha sık alerjik reaksiyonlar, vb.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı boğaz ağrısı sonrası başlar. Bademcik dokularındaki bu akut iltihapta tam tersine bir gelişme olmaz, iltihaplanma süreci devam eder ve kronik bir hal alır.

İki ana bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi formu - bademciklerin sadece iltihaplanma belirtileri olduğunda.
 2. Dekompanse edilmiş form - palatine bademciklerin hem lokal hem de yaygın kronik enflamasyon belirtileri olduğunda: apse, paratonzillitler.

Kronik bademcik iltihabı kendini sık sık soğuk algınlığı ve özellikle de anjina şeklinde gösterir. Bu formun bir dekompanse haline gelmemesi için, enfeksiyon salgınının zamanında söndürülmesi, yani soğuk algınlığının yakalanmasına değil, karmaşık tedaviye girmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde işaretler

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının ana belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı (orta ila çok şiddetli);
 • bezlerde ağrı;
 • nazofarenkste şişme;
 • boğazda mantar;
 • gıda ve soğuk sıvı için boğazda enflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı uzun süre azalmaz;
 • ağızdan gelen koku;
 • halsizlik ve yorgunluk.

Ayrıca hastalığın belirtisi, diz ve el bileği ekleminde ağrı ve ağrıların ortaya çıkması olabilir, bazı durumlarda nefes darlığı olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı semptomların yetersiz bir varlığı ile karakterizedir. Yetişkin, yabancı bir cisim hissi veya yutkunma, karıncalanma, kuruluk, ağız kokusu ve sıcaklığın subfebrile rakamlara yükselmesi nedeniyle rahatsız edilir. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur.

sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

etkileri

Uzun süreli seyir ve kronik bademcik iltihabı için spesifik bir tedavinin yokluğu ile, bir yetişkinin vücudunda sonuçları vardır. bademcik enfeksiyona karşı yeteneğinin kaybı farenjit ve bronşit ortaya çıkmasına katkıda bulunan solunum yollarında peritonsiller apse ve enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kronik bademcik iltihabı romatizma, periartrit nodosa, poliartrit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma, hemorajik vaskülit gibi kollajen hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kalıcı boğaz ağrısı endokardit, miyokardit ve edinsel kalp defektleri gibi kalp hastalıklarına yol açar.

İnsanın üriner sistemi enfeksiyöz hastalıklarda komplikasyonlara en çok duyarlıdır, bu nedenle piyelonefrit kronik tonsillitin ciddi bir sonucudur. Ayrıca kolesistit ve poliartrit oluşur, kas-iskelet sistemi bozulur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile glomerülonefrit gelişir, küçük kore, parathonsillar apse, endokardit septik ve sepsis gelişir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Kronik tonsillit için önleyici tedbirlerin ve zamanında tedavinin olmaması erişkinlerde hastalığın çeşitli alevlenmelerine yol açar. Bademcik iltihabının en yaygın alevlenmeleri anjina (akut tonsillit) ve paratonlar (okolomindalikovy) apsesidir.

Anjina, ateş (38-40˚ ve üzeri), boğazda şiddetli veya orta derecede ağrı, baş ağrıları, genel halsizlik ile karakterizedir. Sıklıkla eklemlerde ve sırtta ağrılar ve şiddetli ağrı vardır. Alt çene altında bulunan genişlemiş lenf nodları ile karakterize olan anjina tiplerinin çoğu için. Lenf düğümleri palpasyonda ağrılıdır. Hastalığa genellikle üşüme ve ateş eşlik eder.

Uygun tedavi ile akut dönem iki ila yedi gün sürer. Tam bir rehabilitasyon uzun süre ve sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

önleme

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda,% 1 iyot gliserol,% 0.16 Gramisidin-Gliserin, vs. kullanılabilir.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisi

Bugüne kadar, tıbbi uygulamada yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi için pek çok yöntem yoktur. Medikal tedavi, cerrahi tedavi ve fizyoterapi kullanılmaktadır. Kural olarak, yöntemler farklı sürümlerde birleştirilir veya dönüşümlü olarak birbirinin yerine geçer.

Kronik bademcik iltihabında tedavi uygulanır, sürecin safhasına bakılmaksızın bu tür bileşenleri içerir:

 1. irin çıkarılması ve antiseptik ile takviye edilmiş, ağız boşluğu ve yutak bakır gümüş ya da salin (miramistin, hlorgesksidin, furatsilin) ​​yıkama için yıkama boşluklar bademcik. Tedavinin seyri en az 10-15 seanstır.
 2. Antibiyotik alımı;
 3. Probiyotikler: Hilak forte, Lineks, Bifidumbacterin, antibiyotik almanın arka planına karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için.
 4. Yumuşatma etkisi olan ve kuruluk, pershenia, boğaz ağrısı gibi semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. En etkili araç, günde 1-2 kez çalkalanması gereken% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisidir. Ek olarak, bir sprey (Proposol) formunda propolis bazlı bir preparat kullanılabilir.
 5. Genel bağışıklığın düzeltilmesi amacıyla Irs-19, Bronhomunal, Ribomunil bir immünolog tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılabilir.
 6. İletken fizyoterapi (UHF, tubos);
 7. Ağız, burun ve paranazal sinüslerin sanitasyonu.

Vücudun savunmasını artırmak için vitaminler, aloe, vitreus, FIBS preparatları kullanın. Kronik bademcik iltihabını bir kez ve herkes için tedavi etmek, entegre bir yaklaşıma uymalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelidir.

fizyoterapi

Fizyoterapötik prosedürler her zaman konservatif tedaviye ve ameliyattan birkaç gün sonra atar. Birkaç yıl önce, bu yöntemler üzerinde duruldu: kronik tonsillit ultrason veya ultraviyole ile denendi.

Fizyoterapi iyi sonuç verir, ancak temel bir tedavi olamaz. Yardımcı bir tedavi olarak etkisi inkar edilemez, bu nedenle kronik tonsillitte fizyoterapötik tedavi yöntemleri tüm dünyada kullanılmaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

En etkili olan üç yöntem: ultrason, UHF ve UFO. Aslında, bunlar kullanılır. Bu prosedürler, hastanın hastaneden taburcu edildiği ve ayakta tedaviye gittiği hemen hemen her zaman ameliyat sonrası dönemde atanır.

Kronik bademcik iltihabı bademcikler çıkarılması: yorumlar

Bazen doktorlar ameliyat yapar ve bademcik ameliyatı denilen bir hasta bademciği çıkarırlar. Fakat böyle bir prosedür için, okumalara sahip olmak gerekir. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması, paratonsillar apsenin relapsı ve bazı eşlik eden hastalıklar ile gerçekleştirilir. Yine de, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek her zaman mümkün olmamaktadır, bu gibi durumlarda ameliyat hakkında düşünmeye değer.

Lokal anestezi altında 10-15 dakika içinde bademcikler özel bir döngü ile uzaklaştırılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç gün yatak istirahati yapmalı, sadece soğuk sıvı veya rahatsız edici rahatsız edici yiyecekler almalıdır. 1-2 hafta sonra, ameliyat sonrası yara iyileşir.

İnternette kullanıcıları bırakan kronik bademcik iltihabı bademciklerinin kaldırılmasından bazı gözden geçirmeler aldık.

 1. Bana 3 yıl önce bademcikler kaldırıldı bir damlacık pişman değilim! Boğaz acıyor (farenjit), ama çok nadiren ve hiç olmadığı gibi! Bronşit genellikle soğuk bir komplikasyonu olarak gelir (ama bana bademcikleri ne getirecek işkence kıyasla hiç değildir! Anjin! Kere kalbin komplikasyonlar boğaz, çok uzun boylu sıcaklık, gözyaşı bir ay, sonsuz ağrı, iltihap ve böbrek idi. Bu kadar ihmal edilen herşeye sahip değilseniz, hiç mantıklı gelmeyebilir, sadece birkaç kez yılda bir kez loru ve tüm...
 2. Kaldır ve düşün. Çocukken her gün hasta oldum, yüksek ateş, kalp sorunları başladı, bağışıklık zayıfladı. 4 yıl sonra kaldırıldı. Acı durdurmak için, bazen sadece sıcaklık olmadan, ancak kalp zayıf. Ayrıca sürekli bademcik iltihabı hastası olan ve ameliyatı hiç yapmayan kız, romatizmaya başladı. Şimdi 23 yaşında, koltuk değnekleriyle hareket ediyor. Büyükbabam 45 yaşından beri çocukluğundan daha ağırdı, ama iltihaplı bademcikler ciddi komplikasyonlar veriyor, bu yüzden iyi bir doktor bulup sil.
 3. Aralık ayında yaptığım operasyonda hiç pişman olmadım. Sabit bir sıcaklığın, boğazda sabit tıkaçların ve daha fazlasının ne olduğunu unuttum. Tabii ki bademcikler için en son savaşmak gerekiyor, ama eğer zaten bir enfeksiyon kaynağı haline gelmişlerse, o zaman kesin olarak onlara katılmalıyız.
 4. Bana 16 yaşından beri kaldırıldı. Lokal anestezi altında, sandalyeye eski moda bir şekilde yazdılar, gözlerini kapattılar, böylece hiçbir şey göremediler ve kestiler. Acı korkunç. Boğazım daha sonra acımasızca ağladı, konuşamadım, ayrıca yapamadım, kanama da açığa çıktı. Şimdi muhtemelen çok acı verici ve daha profesyonel değil. Ama aniayı unuttum, sadece kısa bir süre önce bir başlangıç. Ama bu kendi hatası. Kendimizi izlemeliyiz.
 5. Yıllar süren kesintisiz ağrılı anjin, durulama ve antibiyotiklerden sonra bezlerim 35 yaşında kesilmişti. Ben noktaya ulaştım, kendimi bir kulak burun boğaz uzmanından ameliyat istedim. Acı vericiydi, ama uzun ve değil - voila! Boğazda ne angina ne de ağrı, sadece operasyondan sonraki ilk yıl içinde soğuk algınlığı ve immunostimulanları içmemeye çalışmaktadır. Ben mutluyum

İnsanlar bademciklerin uzaklaştırılmasının bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden endişe ediyorlar. Sonuçta, bademcikler vücuda girerken ana koruyucu kapılardan biridir. Bu korkular haklı ve haklı. Bununla birlikte, kronik bir iltihap durumunda bademciklerin çalışmalarını gerçekleştiremediklerini ve vücutta enfeksiyon ile birlikte sadece bir sıcak yatak haline gelebildikleri anlaşılmalıdır.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı tedavi edilirken, bağışıklığı ilk alan kişi olmak önemlidir. Enfeksiyon için daha hızlı bir olasılık olmayacak, nerede geliştirilecek, sağlığınızı normale döndürecek daha hızlı olacaksınız.

Evde bir rahatsızlığı nasıl ve nasıl tedavi edersiniz? Ortak tarifleri düşünün:

 1. bademcik kronik enflamasyon ise, pirzola yıkanması için üç kez taze yapraklar anne ve üvey anne almak suyu sıkmak, su (1 çorba kaşığı 0.5-1 cam ile seyreltildi ve konyak) soğan suyu ve kırmızı şarap eşit miktarda ekleyin. Karışımı buzdolabına karıştırın, kullanmadan önce çalkalayın. 3 çorba kaşığı su ile seyreltilmiş 1 yemek kaşığı için günde 3 kez alın.
 2. Henüz hiç filizlemeyen iki büyük diş sarımsak, ez, bir bardak süt kaynatın ve sarımsak karanfil ile dökün. İnfüzyon bir süre bekledikten sonra filtrelenmeli ve ortaya çıkan sıcak çözelti ile gargaralanmalıdır.
 3. Alkol propolisin tentürü. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 20 gram ürün öğütülür ve 100 ml saf tıbbi alkol dökülür. Bir ilacı ısrar etmek için karanlık bir yerde gereklidir. 20 damla için günde 3 damla alın. Tentür, ılık süt veya su ile karıştırılabilir.
 4. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 5. 250 g pancar kesin, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke, tarihleri ​​yaklaşık 1-2 gün demlendi. Tortu çıkarılabilir. Elde edilen tentür ile ağız ve boğazını durulayın. Bir veya iki yemek kaşığı. bir içki tavsiye ederim.
 6. Civanperçemi. 2 yemek kaşığı bitkisel hammaddeyi bir bardak kaynar suya batırmalısınız. Örtün ve bir saat bekletin. Filtreledikten sonra. Alevlenme döneminde kronik bademcik iltihabı tedavisi yaparken kullandığınız infüzyon. Günde 4-6 kez boğazınızı yıkayınız.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu bir çorba kaşığı şekerle karıştırılır ve günde üç kez alınır. Bu araç sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olur ve ayrıca bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, tonsillitli gargara için kızılcık bal ile suyu, havuç sıcak suyu, çay mantar, sarı kantaron bir kaynatma 7-9 günde bir infüzyon kullanılması önerilir.

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? koşullar izin verirse bademcikleri kesmek için acele etmeyin, değil üstelik, antibiyotiklerle acele ve, boğaz durulayın ve yağlamak için bol su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru yemek. Senin için kullanışlı olabilirler.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı - Sık görülen anjinaların sonucu olarak, alevlenmelerle akan kronik, palatine bademcikler (bezler) iltihabı. Hastalık ile birlikte yutma, boğaz ağrısı, ağız kokusu, submaksiller lenf nodlarında artış ve ağrı vardır. Vücutta enfeksiyon kronik odak olarak bağışıklığı azaltan ve piyelonefrit, enfektif endokardit, romatizma, artrit, Adneksit, prostatit, kısırlık ve başkalarının gelişimine yol açabilmektedir.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik bademcik iltihabı, sık anjinanın bir sonucu olarak alevlenmelerle ortaya çıkan palatine bademciklerin (bezler) kronik bir enflamasyonudur. Hastalık ile birlikte yutma, boğaz ağrısı, ağız kokusu, submaksiller lenf nodlarında artış ve ağrı vardır. Vücutta enfeksiyon kronik odak olarak bağışıklığı azaltan ve piyelonefrit, enfektif endokardit, romatizma, artrit, Adneksit, prostatit, kısırlık ve başkalarının gelişimine yol açabilmektedir.

nedenleri

Farenks halkasının diğer lenfoid formasyonları ile birlikte palatine bademcikler vücudu hava, su ve gıda ile birlikte nüfuz eden patojenlerden korurlar. Belli koşullar altında, bakteriler bademcikler akut inflamasyona neden olur - anjin. Rekürren anjinin bir sonucu olarak kronik tonsillit gelişebilir. Bazı vakalarda (toplam hasta sayısının yaklaşık% 3'ü) kronik bademcik iltihabı primer bir kronik hastalıktır, yani, önceden anjina olmaksızın ortaya çıkar.

Kronik tonsillit gelişme riski bağışıklık bozuklukları ile artmaktadır. Vücudun genel ve lokal direnci, bulaşan bulaşıcı hastalıklar (kızıl ateş, kızamık, vb.) Ve hipotermi altında azalır. Ek olarak, vücudun genel bağışıklık durumu, anjin ve diğer bulaşıcı hastalıklarda uygunsuz antibiyotik tedavisi veya haksızlığa uğramış antipiretik madde alımından etkilenebilir.

bademcik kronik enflamasyon gelişmesi küçük kıvrımlar, sapmış septum ve adenoidleri artan zaman burun nefes ihlali polipozisi teşvik etmektedir. Kronik tonsillit gelişimi için lokal risk faktörleri komşu organlarda (adenoidit, sinüzit, çürük dişler) enfeksiyon odaklarıdır. Kronik bademcik iltihabı hastalarının bademcik Bununla birlikte, boşluk derinliği, bir kural olarak, patojenik monoflora (stafilokok veya streptokok) tespit, yaklaşık 30 farklı patojenlerin tespit edilebilir.

sınıflandırma

Kronik tonsillit basit (kompanse) ve toksik-alerjik (dekompanse) formları izole edin. Toksik-alerjik form (TAF), iki alt formda ayrılır: TAF 1 ve TAF 2.

 • Basit bir form kronik bademcik iltihabı. Basit bir form olan kronik bademcik iltihabı ile iltihaplanmanın lokal belirtileri baskındır (yayların kenarları ve şişlik, kalınlaşma ya da lakumadaki pürülan tıkaçlar). Bölgesel lenf düğümlerinde artış olabilir.
 • Toksik-alerjik form 1. Enflamasyonun ortak belirtilerine göre, yaygın toksik-alerjik belirtiler kombine edilir: yorgunluk, periyodik bozukluklar ve önemsiz sıcaklık artışları. Zaman zaman eklemlerde ağrı görülür, kronik bademcik iltihabı artar - EKG'nin normal resmini rahatsız etmeden kalp bölgesinde ağrı. Solunum hastalıklarının iyileşme dönemleri uzar, uzar.
 • Toksik-alerjik form 2. Kronik bademcik iltihabının yukarıdaki tezahürlerine EKG resmindeki değişiklikle kalbin aktivitesindeki fonksiyonel bozukluklar eklenmiştir. Kalp ritmi olası ihlalleri, uzun bir subfebril durumu. Eklemlerde, vasküler sistemde, böbreklerde ve karaciğerde fonksiyonel bozukluklar ortaya çıkar. Genel (edinilmiş kalp hastalıkları, enfeksiyöz artrit, romatizmal ateş, tonzillogennaya sepsis, üriner sistem, tiroid ve prostat hastalıklarının bir dizi) ve lokal (farenjit, parafaringit peritonsiller yetmezlik) bağlantılı hastalıkların hizalayın.

semptomlar

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı belirtileri ile karakterizedir. Yutma, karıncalanma, kuruluk, kötü nefes almada hastalar yabancı bir cisim hissi veya utançtan rahatsız olurlar. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur. sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

komplikasyonlar

Kronik bademcik iltihabında, enfeksiyon yolundaki bariyerden gelen bademcikler, çok sayıda mikrop ve hayati aktivitelerinin ürünlerini içeren bir rezervuara yayılmıştır. Etkilenen bademciklerin enfeksiyonu vücuttan geçerek kalbe, böbreğe, karaciğere ve eklemlere (ilgili hastalıklar) zarar verebilir.

Hastalık vücudun bağışıklık sisteminin durumunu değiştirir. Kronik bademcik iltihabı, doğrudan ya da dolaylı olarak, belirli otoimün hastalıklarda (dermatomiyosit, skleroderma, periartrit nodosa, sistemik lupus eritematoz), cilt hastalıkları (egzama, sedef hastalığı) ve periferik sinir lezyonu (siyatik, pleksitis) gelişimini etkiler. Kronik tonsillit ile uzun süreli zehirlenme hemorajik vaskülit ve trombositopenik purpura gelişimi için bir risk faktörüdür.

tanılama

Kronik tonsillit tanısı, karakteristik anamnez (tekrarlayan anjina), kulak burun boğaz uzmanının objektif muayenesi ve ek çalışmalar temelinde yapılır.

Faringoskopide hiperemi, kenar kalınlaşması ve palatine kemiğin şişlikleri ortaya çıkar. Belki de üçgen kat ve bademcikler ile palatine kemer füzyonu. Çoğu zaman bademciklerin gevşemesi söz konusudur (özellikle çocuklarda). Bademciklerin lacunaları, bazen hoş olmayan bir kokuyla birlikte, irin içerir. Sıklıkla bölgesel lenf düğümlerinde bir artış tespit edilir.

Kronik tonsillitin toksik-alerjik formu durumunda, konjuge hastalıkların tanımlanması ve patolojinin şiddetinin değerlendirilmesini amaçlayan kapsamlı bir muayene yapılır.

tedavi

Kronik tonsillit tedavisinin taktikleri, hastalığın formuna ve evresine (alevlenme, latent seyir) bağlı olarak seçilir. Konservatif tedavi, etkilenen bademcikler üzerindeki yerel etkileri ve vücudu güçlendirmeye ve bağışıklık durumunu artırma amaçlı genel önlemleri içerir.

Yerel tedavi bademciklerin yıkanmasını ve antiseptik çözeltileri ile durulamayı içerir. Bademcikler antiseptik ve antibakteriyel ilaçlar enjekte edilir. Emme hapları - oroseptikler uygulayın, yerel immünomodülatörleri kullanın. Çay ağacı, sedir, lavanta ve okaliptüsün (soluma ve durulama) tavsiye edilen aromaterapi esansiyel yağları. Ağız boşluğu, burun boşluğu ve paranazal sinüsleri sterilize etmek gereklidir.

Antibiyotikler sadece süreç kötüleştiğinde kullanılır. Bağışıklığı baskıladığı için, kronik bademcik iltihabı antibiyotiklerin gizli akışı gösterilmemektedir, ağız boşluğunun ve gastrointestinal sistemin florasının bileşimini bozmaktadır. İmmünostimülanlar ve immünokortreler hem alevlenmede hem de hastalığın latent fazında kullanılır. Modern ilaçlar ve doğal kaynaklı müstahzarlar (pantokrin, propolis, papatya, ginseng) kullanılır.

Bademciklerin (tonsillektomi) cerrahi olarak çıkarılması, TAF 2 ile ve lenf dokusunun uzun süreli inflamasyonun sonucu olarak bir bağ dokusu ile yer değiştirmesi durumunda endikedir. Lazer lacunotomi yapmak mümkündür. Kronik tonsillit komplikasyonlarının paratonsillar apsesi şeklinde gelişmesi ile otopsi yapılır.

Kronik tonsillit ve alevlenmesi

Kronik bademcik iltihabı Etkileyen kronik bir inflamatuar süreçtir palatine bademcikler, insan farinksinde bulunur. Enflamasyon bir takım olumsuz faktörlerin etkisiyle gelişir - ciddi hipotermi, vücudun savunma ve direncinde azalma, alerjik reaksiyonlar. Bu etki kronik bademcik iltihabı olan bir kişide bademcikler üzerinde sürekli olarak bulunan mikroorganizmaları harekete geçirir. Sonuç olarak, hasta gelişir boğaz ağrısı ve hem yerel hem de genel olabilen bir dizi başka komplikasyon.

Lenfofaringeal halka yedi bademciklerden oluşur: eşleştirilmemiş lingual, farengeal ve laringeal bademciklerin yanı sıra palatine ve tubal eşleştirilmiş bademcikler. Tüm bademcikler arasında, en yaygın olarak iltihaplanan palatine bademcikler vardır.

Bademcikler lenfoid organ, immünobiyolojik koruma sağlayan mekanizmaların oluşumunda rol oynar. En aktif amygdala, çocuklarda bu gibi işlevleri yerine getirir. Bu nedenle, palatine bademcikler içinde inflamatuar süreçlerin sonucu oluşumu dokunulmazlık. Ancak aynı zamanda uzmanlar, palatine bademciklerin çıkarılmasıyla, bir insanın bağışıklık sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğini reddediyorlar.

Kronik tonsillit nedenleri

Bakteriyel enfeksiyonların etkilerinden kaynaklanan bademciklerin sıklıkla iltihaplanması sürecinde, insan bağışıklığı zayıflar ve kronik bademcik iltihabı gelişir. Çoğu zaman, maruz kalmanın bir sonucu olarak kronik bademcik iltihabı oluşur. adenovirüsler, grup A streptococcus, staphylococcus aureus. Dahası, eğer kronik bademcik iltihabı tedavisi doğru yapılmazsa, o zaman bağışıklık sistemi de hastalığın seyrinin ağırlaştığı bir durumdan muzdarip olabilir. Ayrıca, kronik bademcik iltihabının gelişmesi sık görülen belirtilerden kaynaklanmaktadır. akut solunum hastalıkları, kızıl ateş, raşitizm, kızamık.

Kronik bademcik iltihabı, uzun bir süredir bozulmuş burun solunumu olan hastalarda gelişir. Sonuç olarak, bu hastalığın gelişim nedeni olabilir lenf bezleri, Nazal septumun belirgin eğriliği, inferior nazal konka yapısının anatomik özellikleri, varlığı polipler burun ve diğer nedenlerle.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler olarak, yakın bulunan organlarda bulaşıcı odakların varlığı dikkat edilmelidir. Böylelikle, bademcik iltihabının lokal nedenleri dişleri etkileyebilir. diş çürümesi, pürülan sinüzit, Adenoidit, kronik olan

Kronik bir bademcik iltihabının gelişiminden önce, insan bağışıklık sisteminin, alerjik belirtilerin işleyişinde bir bozukluk olabilir.

Kronik bademcik iltihabının daha da gelişmesinin nedeni bazen bir KBB uzmanının atanması olmadan tedavisi yapılan anjinadır. Anjina tedavisi sırasında hastanın özel bir şeye bağlı olması gerekir. diyet, Mukoza zarını tahriş eden bulaşıkları yememek. Ayrıca, sigarayı tamamen bırakmalı ve alkol kullanmamalısınız.

Kronik tonsillit belirtileri

İnsanlarda görülen bademcik iltihabı belirtileri hemen teşhis edemez, ancak hastalığın gelişim sürecinde zaten.

Kronik bademcik iltihabı semptomları ilk başta boğazda ciddi bir rahatsızlık hissi ile ifade edilir - kişi bir topak varlığını sürekli olarak hissedebilir. Bir üzüntü hissi veya boğaz ağrısı olabilir.

Ağzından hoş olmayan bir koku hissedilebilir, çünkü lakuna içeriği yavaş yavaş ayrışır ve bademciklerden gelen irin açığa çıkar. Ayrıca, bademcik iltihabı belirtileri öksürük, halsizlik, şiddetli yorgunluk hissidir. Güçlük çeken bir kişi, zayıflık saldırılarına uğrayan olağan çalışmaları yapar. Bazen sıcaklık yükselebilir, vücut ısısı göstergelerindeki artış süresi uzun bir süre devam eder ve akşam saatine daha yakınlaşır.

objektif bir belirti doktorlar palatina kemerler şişme, bademcik boşlukları sık hasta anjin, irinli peynir fişleri öyküsü ayırt tonsillit. Kemerlerdeki hipertermi de şu andan itibaren ifade edilmektedir. kan ve lenf iltihap odağının yanında. Hasta bademciklerdeki acı verici hisleri işaretleyerek hassasiyetlerini artırır. Bu tür belirtiler uzun bir süre için bir kişiyi rahatsız edebilir. Ayrıca, hasta bölgesel artıyor lenf düğümleri. Eğer palpasyonlarını tutarsanız, hasta hafif ağrı tezahürünü gösterir.

Kronik bademcik iltihabına baş ağrısı, kulakta küçük bir ağrı veya kulakta rahatsızlık hissi eşlik edebilir.

Kronik tonsillit formları

Tıpta, iki farklı formda tonsillit tanımlanmıştır. en komprensirovannoy bademcik iltihabının münhasıran lokal semptomlarının varlığında formu. Bu durumda bademciklerin bariyer fonksiyonu ve vücudun reaktivitesi sayesinde, lokal inflamasyonun bir dengesi vardır ve bunun sonucunda insanda genel bir reaksiyon görülmez. Böylelikle bademciklerin koruyucu işlevi çalışır ve bakteriler daha fazla yayılmaz. Sonuç olarak, hastalık özellikle belirgin değildir.

Aynı zamanda dekompanse Ayrıca bademcik iltihabı yerel belirtileri vardır ve aynı anda gelişebilir paratonsillar apse, boğaz ağrısı, tonsilolojik patolojik reaksiyonlar, bir dizi sistem ve organın diğer rahatsızlıklarının yanı sıra.

Kronik tonsillitin herhangi bir formunda, tüm organizmanın enfeksiyonunun meydana gelebileceğini ve geniş bir alerjik reaksiyonun gelişebileceğini düşünmek önemlidir.

Kronik tonsillit komplikasyonları

Kronik bademcik iltihabı semptomları hastada uzun süre ortaya çıkarsa ve yeterli tedavi yoksa, o zaman bademcik iltihabının ciddi komplikasyonları gelişebilir. Toplamda, yaklaşık 55 farklı hastalık bademcik iltihabı komplikasyonu olarak ortaya çıkabilir.

Kronik bademcik iltihabı hastalarında genellikle nazal mukozanın ve boşluğunun sürekli ödemi sonucu kendini gösteren burun nefeslerinde güçlükler söz konusudur.

İltihaplı bademciklerin enfeksiyona tam olarak direnç gösterememesi nedeniyle, amigdalayı çevreleyen dokulara uzanır. Sonuç olarak, paratonsiller apseler. Çoğunlukla paratonsillar apsenin aşırı büyümesi vardır. Flegmonu boynu. Bu tehlikeli hastalık ölümcül bir sonuca yol açabilir.

Enfeksiyon kademeli olarak tezahür eden alt solunum yolunu etkileyebilir. bronşit ve farenjit. Hastanın dekompanse edilmiş bir kronik tonsillit formu varsa, iç organlardaki değişiklikler en belirgin olanıdır.

Kronik tonsillitin bir sonucu olarak ortaya çıkan iç organların çok çeşitli komplikasyonları teşhis edilir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabının tezahürü ve kollajen hastalıklarının ilerlemesi üzerine etkisi romatizmal ateş, sistemik lupus eritematoz, dermatomiyozit, hemorajik vaskülit, skleroderma, nodüler periartrit, poliartrit.

Bir süre sonra hastada sık bir anginanın ortaya çıkması nedeniyle kalp hastalığı gelişebilir. Bu durumda, ortaya çıkması edinsel kalp defektleri, endokardit, kâlp kası iltihabı.

Gastrointestinal sistem ayrıca iltihaplı bademciklerden enfeksiyonların yayılmasına bağlı komplikasyonlardan muzdariptir. Bu gelişme ile doludur gastrit, peptik ülser hastalığı, duodenitis, kolit.

ekran dermatozlar Ayrıca sıklıkla daha önce hastada ortaya çıkan kronik bademcik iltihabından kaynaklanır. Bu tez, özellikle kronik bademcik iltihabının sık görülen kişilerde sıklıkla teşhis edilmesiyle doğrulanmaktadır. sedef hastalığı. Bu durumda, bademcik iltihabı ve sedef hastalığının aktivitesi arasında açık bir ilişki vardır. Sedef hastalığının tedavisinin mutlaka tonsillektomi yapılmasını gerektirdiği düşüncesine varılmıştır.

Bademciklerdeki patolojik değişiklikler sıklıkla nonspesifik akciğer hastalıkları ile birleştirilir. Bazı vakalarda kronik bademcik iltihabı ilerlemesi alevlenmeyi artırır. zatürree kronik form ve bu hastalığın seyrini önemli ölçüde artırır. Buna göre, uzmanlar-pulmonologlara göre, kronik akciğer hastalıklarında komplikasyon sayısını azaltmak için hızla gökyüzünün bademciklerinin enfeksiyon odağını ortadan kaldırmalıdır.

Kronik tonsillit komplikasyonları da bazı göz hastalıkları olabilir. Kronik bademcik iltihabının gelişmesiyle açığa çıkan toksinlerle insan vücudunun zehirlenmesi, gözün uyum sağlayan aparatını büyük ölçüde zayıflatabilir. Bu nedenle, önlemek için miyopi, Zamanla enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmak gereklidir. Kronik tonsillitte streptokok enfeksiyonu gelişime neden olabilir Behçet hastalığı, Gözlerin lezyonları olan belirtiler.

Ek olarak, uzun süreli bademcik iltihabı ile birlikte kronik form karaciğer ve aynı zamanda safra boşaltım sistemini etkileyebilir. Bazen de not böbrek hastalığı, Uzun süreli kronik bademcik iltihabı.

Bazı vakalarda, kronik tonsilliti olan hastalar çeşitli nöro-endokrin bozuklukları gözlemlemiştir. Bir kişi ağır bir şekilde kilo verebilir veya kazanabilir fazla ağırlık, iştahı belirgin bir şekilde rahatsız, bir sabit var susuzluk. Kadınlar adet döngüsünün ihlalinden muzdarip, erkekler azaltabilir kuvvet.

Bademciklerde fokal enfeksiyonun gelişmesiyle, bazen pankreas fonksiyonunun zayıflaması, nihayetinde yıkım sürecine yol açar. ensülin. Bu gelişmeye yol açabilir diyabet mellitus. Ek olarak, tiroid bezinde yüksek düzeyde bir hormon eğitimini provoke eden bir başarısızlık vardır.

Ayrıca, kronik tonsillitin ilerlemesi, immün yetmezlik durumlarının ortaya çıkmasını etkileyebilir.

Genç kadınlarda kronik tonsillit gelişirse, üreme organlarının gelişimini etkileyebilir. Çoğunlukla çocuklarda kronik bademcik iltihabı ergenlik döneminde ağırlaşır ve kompanse edilerek dekompanse edilmiş formdan gider. Bu dönemde çocuk endokrin ve üreme sistemini harekete geçirir. Sonuç olarak, bu süreçte çeşitli ihlaller vardır.

Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı durumunda, bir kişide çeşitli komplikasyonların gelişebileceği akılda tutulmalıdır. Bundan sonra, çocuklarda ve yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının tedavisinin zamanında ve sadece doğru teşhis ve doktorun atanmasından sonra yapılması gerektiği ortaya çıkmaktadır.

Kronik tonsillit tanısı

Tanı koyma süreci, hastanın öyküsünü ve hastalığın belirtileri ile ilgili şikayetleri inceleyerek yapılır. Doktor, palatine bademcikleri dikkatlice inceler, ayrıca lenf bezlerinin muayenesini ve palpasyonunu yapar. Bademcik iltihabının insanda çok ciddi komplikasyonların gelişmesine neden olabileceği göz önüne alındığında, doktor yerel muayene ile sınırlı kalmamakta, aynı zamanda lakenin içeriğini de analiz etmektedir. Bu analiz için bir malzeme almak için, dil bir spatula ile geri itilir ve amigdalaya basınç uygulanır. Aynı zamanda, baskın olarak mukus kıvamını yayan ve hoş olmayan bir kokusu olan irin ortaya çıkarsa, bu durumda, bu durumda kronik bademcik iltihabı hakkında konuştuğumuz varsayılabilir. Bununla birlikte, bu materyalin bir analizi bile hastanın kronik bademcik iltihabına sahip olduğunu doğru bir şekilde ispatlayamaz.

Teşhisi doğru şekilde saptamak için, doktor hastanın belirli anormalliklerinin varlığıyla yönlendirilir. Her şeyden önce, bunlar palatin kemerinin kalınlaşmış kenarları ve hiperterminin varlığının yanı sıra amigdala ve palatine kemer arasındaki skatrisyel adezyonların tanımıdır. Kronik bademcik iltihaplarında, bademcikler gevşemiş veya yaralanmış görünmektedir. Bademciklerin lakunalarında pus veya kaslı-pürülan tıkaçlar bulunur.

Kronik tonsillit tedavisi

Halen, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek için nispeten az sayıda yöntem vardır. Gökyüzünün bademciklerinde dejeneratif değişikliklerin gelişmesi sürecinde, normal sağlıklı bademciklerin bulunduğu lenfoid doku, yerini bağlanan skarla değiştirir. Sonuç olarak, inflamatuar süreç ağırlaşır ve tüm organizma sarhoş olur. Sonuç olarak, mikroplar üst solunum yolunun mukoza zarının tüm alanına düşer. Bu nedenle, çocuklarda ve yetişkin hastalarda kronik bademcik iltihabı tedavisi, bir bütün olarak üst solunum yolunu etkilemeyi amaçlamalıdır.

Sıklıkla kronik tonsillit ile paralel olarak gelişir ve farenjitin kronik formu, Reçete yazma sürecinde de dikkate alınmalıdır. Hastalığın alevlenmesi durumunda, öncelikle anjinin belirtilerini kaldırmak gerekir ve bundan sonra bademcik iltihabı doğrudan tedavi etmek mümkündür. Bu durumda, üst solunum yolunun mukoza zarının tam bir sanitasyonunun gerçekleştirilmesi önemlidir, bunun ardından bademciklerin yapısını restore etmek ve bağışıklık sistemini stabilize etmek için tedavi uygulanır.

Hastalığın kronik formu kötüleştiğinde, bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceğine dair karar, sadece doktor tarafından alınmalıdır. Tedavinin ilk günlerinde yatak istirahatine uyulması arzu edilir. Karmaşık tedavi resepsiyonu içerir antibiyotikler, Kendilerine duyarlılığı dikkate alınarak seçilenler. Bademciklerin lacunaların özel cihazlar ile yıkanması, bir çözelti kullanılarak gerçekleştirilir. furatsilina, % 0,1 çözelti iyodür klorür. Bundan sonra, lacunas% 30 alkol dikişli propolis özü.

Ek olarak, fiziksel terapi yöntemleri yaygın olarak kullanılmaktadır: mikrodalga terapisinin ultraviyole ışınlaması, vitaminlerin fonoforezi, lidaz. Bugüne kadar, bademcik iltihabının diğer yeni ilerleyici yöntemleri sıklıkla kullanılmaktadır.

Bazen ilgilenen doktor palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması hakkında karar verebilir - bademcik ameliyatı. Bununla birlikte, bademcikler kaldırılması için, başlangıçta net bir gösterge almalısınız. Bu nedenle, tekrarlayan paratonsillar apseler ve bazı eşlik eden hastalıkların varlığında cerrahi müdahale endikedir. Bu nedenle, eğer kronik bademcik iltihabı komplikasyon olmadan ortaya çıkarsa, o zaman konservatif bir kompleks terapinin reçete edilmesi tavsiye edilir.

Tonsillektomi yapmak için bir dizi kontrendikasyon vardır: hastalar tarafından ameliyat yapılamaz. lösemi, hemofili, aktif form tüberküloz, kalp hastalığı, yeşim taşı ve diğer rahatsızlıklar. Eğer operasyon gerçekleştirilemiyorsa, kriyojenik tedavi yöntemi bazen hastaya önerilmektedir.

Kronik tonsillit profilaksisi

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda% 1 kullanabilirsiniz iyot gliserol, % 0.16 Gramicidin-Gliserol ve diğerleri.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın durulanması için klorofililpt

Bir klorofililpt çözeltisi, genellikle boğaz ağrısı, farenjit, larenjit hastalığına yakalananlar için gargaraların vazgeçilmez doğal bir ilaçtır. Hazırlık okaliptüs yapılır, aktif madde yaprakların bir özüdür.

Boğazın klorheksidin ile çocuklara ve yetişkinlere uygun şekilde nasıl durulanması

Aile hekimliği sandığı, hızlı yardım sağlayan yaygın ilaçları içerir - ağrıyı hafifletir, kesileri dezenfekte eder, sıcaklığı düşürür.