Loading

Tonsilitik tıkaçlar: nedenleri ve tedavi yöntemleri (fotoğraflarla)

Tonsillitic mantar veya tonzillolity - bademcikler derinliklerinde irin küçük kireçlenmiş birikimi olan bu sarımsı-gri sevimsiz maddenin plaklar gibi bakmak (Latince tonsillae.). (Bir maddenin baskın bağlı olarak) kırmızı, gri, kahverengi: makalede sunulan fotoğraflarında, trafik sıkışıklığı ve diğer renkleri görebilirsiniz. Eğitim - Gıda enkaz çürüyen organik madde ölü epitel ağız boşluğunun hücreleri, hem de bakteridir. Bazen trafik sıkışıklığında, magnezyum, fosfor, amonyak, karbonatların varlığı tespit edilir. Pürülan tıkaçlar genellikle ağızdan hoş olmayan (sülfürik) bir kokunun nedenidir. Bademciklerdeki birikme büyüklükleri: 250 mg ila 40 gr.

Tonsillit, yaygın bir hastalık olan kronik bademcik iltihabının ana belirtilerinden biridir. Kayıt karmaşık veya kronik patolojilere maruz kalmaktadır, istatistikler bu hastalığın görülme sıklığını göz ardı edemez. Pürülan tıkaçların, her yaştaki nüfusun erkek yarısında meydana gelme olasılığı iki kat daha fazladır. Tek istisnalar küçük çocuklar. Genel olarak, "saf" bademcikler sadece yeni doğmuş bebeklerde olabilir.

Tonsil konjesyonunun "taşıyıcıları" nda, mikropların çoğalması enfekte olmuş bademcik odaklarından kendi kendine enfekte olarak ifade edilen, oto-enfekte bir işlemin sebebi haline gelir. Hastalığın alevlenmesi bir doktor tarafından anjina olarak tedavi edilir, bu da kronik bir forma geçiş sırasında bademciklerin kalıcı iltihaplanmasına katkıda bulunur. Bademcikleri oluşturan lenfoid dokular farinkste bulunur. Ağız boşluğuna giren ve dışarıdan gelen burun pasajları yoluyla zararlı bakteriler için koruyucu bir bariyer görevi görürler, hematopoetik süreçte yer alırlar, bağışıklık savunmasını desteklerler.

Bilmek önemlidir! "Katarr sinüs" tanısı ile tıkaç oluşturulmaz.

Bademcik iltihabı nedenleri

Pürülan ya da peynir, mantar bezleri enfektif doğa çeşitli patolojiler neden olduğu kronik bir seyir olarak iltihaba bağlı görünür. adenovirüsler, Candida, klamidya, streptokoklar, stafilokoklar ve hava diğer üreme gibi mikroorganizmalar ve hastalar ve geçersiz bademcikler tıkanma meydana gelmesini teşvik eder. Sağlıklı bademcikler boğazda yakalanan mikroplara dayanırlar.

Kronik bademcik iltihabı ve tıkanıklık oluşumu aşağıdaki faktörler tarafından tetiklenebilir:

- ağız bakımı için hijyen kurallarının ihlali;

- Enfeksiyonun tanıtımı ile nesneler veya yabancı cisimler ile bezlerin travması;

- boğaz ağrısının bağımsız tedavisi, ilaçların uygunsuz kullanımı;

- terapötik dersin tamamlanmamış geçişi;

- inflamatuar süreç, burun sinüslerini ve yumuşak dokuları "ele geçirdi";

- kavisli nazal septum;

- burun kronik hastalıkları (sinüzit, frontal yürüyüş, vb);

- vitaminlerin eksikliği B, C;

- Proteinli gıdaların sürekli olarak tüketilmesi.

Angina, vücutta enfeksiyöz bir hastalığı olan bir kişi ile etkileşimin sonucu olarak ortaya çıkabilir. Ortak mutfak eşyaları, kişisel bakım ürünleri kullanarak enfekte, yemek çok basit.

Bilmek önemlidir! Kronik bademcik iltihabının görünümü hemen hemen her zaman tıkalı bir burun sendromu ile birlikte görülür.

Tonsillit belirtileri

Tonsillit tıkanıklıkları, hastalığın kronik seyrinde ortaya çıkar. Tonsillit, aşağıdaki belirtilerin bir dizi yanı sıra, kaslı tıkanıklık varlığı ile belirlenir:

- ağız boşluğundan hoş olmayan bir koku (tıkaçlardaki mikroorganizmalar kükürt bileşikleri üretir);

- yanmaya, terlemeye, yutmaya çalışırken ağrı (ağız ve farenks mukozasında, sinir uçlarının duyarlılığı artar, bademcik iltihabının gelişim seyrinde artar);

- larinkste bir "yumru" veya yabancı cisim hissi, kuru öksürük (bademcik iltihapları mukoza sinir reseptörleri üzerinde tahriş edici bir etkiye sahiptir);

- gökyüzünün hiperemik yüzeyi, sağlıklı bir durumdan daha genişlemiş;

- yüksek vücut ısısı;

- submaksiler bölgede ve boyunda bulunan birkaç kez lenf düğümlerinde artış;

- Bademciklerden yayılan bir yayının laboratuvar incelemesi sırasında patojenik mikrofloranın saptanması.

Akut hastalıkta zamanında tıbbi bakım eksikliği "onu" kronik birine geçmek için yardımcı olur. Bademcik iltihabı tehlikesi, bezlerin uzun süre enfeksiyonudur. Mantarlar çoğunlukla kalsine edilir ve katılaşır.

Kronik tonsillit seyri belirgin semptomlarla karakterizedir:

- iltihaplanma sürecinin geliştiği yerde fibrin (kanın plazma proteini) oluşumuna bağlı olarak ön palatal yayları, bademcikler ve diğer komşu organları birleştiren adezyonların oluşumu;

- vücut sıcaklığındaki artış 38 СC'ye kadar uzun süre kalabilir;

- sürekli anjina, palatine ark, iltihaplanma ve ödemlenmiş yüzeyde iltihaplanma;

- Vücudun güçlü bir genel zayıflığı, metabolik süreçlerin ihlali, iştahsızlık;

- Ağrılı duyular, genişlemiş lenf düğümleri, deride şişlik ve kızarıklık;

- kan ve ESR (eritrosit sedimentasyon hızı) artan sayıda lökositlerin laboratuvar analizi ile tespit.

Bilmek önemlidir! Vücudun kayıp koruyucu kuvvetlerine bağlı olarak tonsil tüplerin görünümü uzun bir süre için ortaya çıkar. Bu nedenle, hasta birkaç semptomdan oluşan bir klinik tabloya sahiptir.

Kronik tonsillitin ayırıcı tanısı

Tonsillit tıkanıklıklarının genel semptomları vardır ve fiziksel, laboratuar testleri ile doğrulandığında, tanı kronik bademcik iltihabıdır. Enstrümantal muayene genellikle fiziki yapıya bağlıdır ve pürülan içeriğin bademcikler üzerindeki spatulaya basılarak belirlendiği gerçeğinden oluşur. Pus, sıvı, lacivert, bulutlu, sarımsı tonlarda hacimde bol veya yağsızdır. Pürülan içeriklerin saptanması bademciklerdeki enflamatuar sürecin kronik seyrini gösterir.

farenjit, diş eti hastalığı, diş çürükleri: Ayırıcı tanı semptomatik resim diğer enfeksiyon odaklarında etkisi altında oluşabilir, kronik bademcik iltihabı karakteristik olduğu anlamına gelir. Nedenle, kronik bademcik iltihabı, örneğin, kaba anjina (ağır birincil bademcik iltihabı), hiperkeratoz yutak ve bademcik (burada dökülmüş epitel benzeri borular), habis Hodgkin hastalığı (ki burada artan amigdala, servikal lenf düğümleri, dalak ve diğer lenfoid oluşumu etkilenen) ve ayırt etmek önemlidir diğer hastalıklar.

Tanı "adenoid" farklı kullanıcılara (hekim, kardiyolog, nefroloji, göz doktoru, diş hekimi, nörolog) danışmak gereklidir. Bazı durumlarda, tüm nedenleri ve ek testler (EKG, paranazal sinüslerin röntgen) gerektirecektir hastalığının belirtilerini tespit etmek için.

Bademcik iltihabı tedavisi

Sümüklü bezlerin tespit edilmesi durumunda, bir doktora başvurmadan önce zamanında tedaviye başlanmalıdır.

Modern tıp, aşağıdaki şekillerde patolojik durumu ortadan kaldırmayı önerir:

1. Boğazınızı durulama. Prosedür günde kaç kere çözümleri furatsilina, kabartma tozu, uyuşturucu olmalıdır gerçekleştirin ( "Rotokanom", "Joks", "Klorheksidin", "Miramistin") yanı sıra papatya, nane, halefiyet bitki infüzyon. gargara olamaz Küçük çocuklar, bezlerin bu çözümleri ile şırınga ya da ılık bitkisel içecekler ile sulanan sulamak. Durulama yöntemi, bademcik iltihabının giderilmesi için en erişilebilir ve güvenlidir.

2. soluk alma. Prosedür hem evde hem de yatan hastalarda poliklinik koşullarında gerçekleştirilir.

3. Tablet formunda ve enjeksiyonla antibiyotikler. Tedavi, hastalığı provoke eden virüsün tipini belirledikten sonra doktor tarafından atanır.

4. Bezlerin kızarması. Bu yöntem, daha önce kullanılan diğer tedavilerin etkinliği yetersiz olduğunda kullanılır. Pürülan tıkaçlar, mekanik etki ile uzaklaştırılır ve yıkama, antiseptik vasıtalarla (furacilin, borik asit, beyaz streptocide, klorheksidin, vb.) Gerçekleştirilir. Kurs, yıl boyunca her ay yürütülen 16 prosedür içerir.

5. Bezlerin cerrahi olarak çıkarılması. Kardinal metot, problemi inflamasyonun sürekli bir odak noktası ile çözer ve çözer, ancak kronik farenjitin ortaya çıkışını tetikleyebilen orofarenksin doğal fonksiyonel aktivitesini ihlal eder.

6. Fizyoterapötik prosedürler, Bezlerin bariyer fonksiyonlarının restorasyonuna ve güçlendirilmesine katkıda bulunur. Dersler lazer, ultraviyole ve ultrason kullanılarak yazılmaktadır.

7. tahliye. Bu yöntem cerrahi müdahaleden daha etkilidir. Tapaları vakumla çıkardıktan sonra, bademcikler antiseptik tedaviye tabi tutulur, hasta fonoforez ile (düşük frekans) tabu tedavisine tabi tutulur. Böyle ağrısız bir yöntem çoğunlukla çocuklara ve hamile kadınlara uygulanır.

Doktorun görüşü. AE Shakhnazarov - Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı Başkanı, CDC PSPbGMU onları. akademisyen I.P. Pavlova - kronik tonsillit streptococci'nin neden olduğu bulaşıcı bir hastalığı çağırır. Tıbbi yardım isteyen hastaların% 18'i bu hastalığa sahiptir. Doktorun esas görevi Albert Eduardovich, enfeksiyona karşı mücadeledir. Olası tüm tedavi yöntemlerini uygulamalıdır ve bir operasyonun atanmasında her bir bireysel organizmanın sonuçlarıyla ilişkili tüm riskleri tartmalıdır. "Tonsillektomi" denilen cerrahi yöntem, aşırı bir ölçüdür.

Operatif müdahale

Hastalar genellikle ağızdan hoş olmayan sülfürik kokulardan şikayet ederler, bu aşırı önlemlere gitmeye hazırdırlar: bademcikleri çıkarır ve sağlıklı bir tam yaşam sürerler. Çoğu zaman hastalar doktora olan isteklerini belirtmektedir. Ancak uzman, böyle bir operasyonu yürütmek için iyi nedenlere ihtiyaç olduğunu onlara açıklar. Bezlerin ortadan kaldırılması, tedavisi zor olan diğer bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasını ve gelişmesini riske atan, farinksin, bariyer fonksiyonlarının anatomik yapısının ihlali anlamına gelir.

cerrahi yöntem olup, yine de, bir neşter, bir tel halka ile lokal anestezi altında gerçekleştirilir endikasyonlar için kullanılan, bezler parçalara ayrılmıştır ya da ultrason ya da lazer yöntemleri, elektro veya cryodestruction (yüksek frekans etkisi alternatif akım) halinde (ultra düşük sıcaklık kullanılarak dondurularak).

Bademciklerin sadece etkilenen alanlarının büyüklükleri azaltılarak, bademcik iltihabının oluşumunu önleyerek veya bezlerin bir kısmının çıkarılmasıyla gerçekleştiği görülür. Bu organların doğal işlevlerini korur.

Ameliyat endikasyonları - (yukarı yılda yedi) sık atak, irinli komplikasyonların varlığı, yutma bozuklukları ve solunum fonksiyonları, uyku apnesi, tedavi konservatif yöntemlerle sonucu etkisinin olmaması, ve diğerleri Kontrendikasyonlar bademcik yutak, hematolojik, psikiyatrik, kardiyovasküler hastalıklar, tüberküloz, diyabet ve başkalarının damar sisteminin patolojik koşuludur kaldırın.

Bilmek önemlidir! Operasyon ayrıca, tayin edilen zamanda hastanın aylık, geç gebeliğin olduğu bir dönem, diş çürüğü, akut bir enfeksiyöz hastalık şekli, kronik bir enfeksiyon varsa, gerçekleştirilemez.

Evde bademcik iltihabı tedavisi

Bademcik iltihabının tedavisi ve evde tıkanıklığın giderilmesi için en erişilebilir terapötik yöntemler bademcikler ve durulama işlemidir.

Yıllar süren pratik sonuçlara ve hastaların geribildirimlerine dayanarak, aşağıdaki halk yöntemleri tercih edilir:

1. Köknar yağı. Bezlerdeki pürülan bölgeler tarafından yağlanırlar.

2. Aktif alkol. Bu madde sabahları ve akşamları bademcikler yağlayın.

3. Deniz topalak meyveleri. Meyveler çiğnemek, bir gün 10-12 adet. Her meyvelerin orofarinksin kaynatılmış suyla iyice durulanması gerekmeden önce dikkate alın.

4. Propolis. Gün boyunca ağzınızda ve infüzyon şeklinde bir bütün olarak (küçük bir parça) kullanılır. Tentür eczanelerde satılır veya bağımsız olarak hazırlanır. Günde üç kez boğazınızı yıkayın.

5. Doğal bal. Ağızda gün içinde birkaç kez bal kaşığı alın ve yavaşça çözün.

6. Tuz / soda çözeltisi. Boğazlarını yıkarlar. Bir çay kaşığı soda, tuz bir bardak suya karıştırılır, üç damla iyot eklenir.

Bu yollarla kronik bademcik iltihabını tedavi etmek mümkündür. Ancak önerilen tarifleri kullanmaya başlamadan önce, bu veya bu bileşen / maddeye karşı alerjik reaksiyonların olmadığını fark etmeniz gerekir. Ve doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Patolojik durumun koruyucu bakımı

Ağızda herhangi bir iltihaplanma, dar uzmanlara hitap etmenin sebebi olmalıdır. Antibiyotik tedavisinin muhtemel reçetesi ile, sadece hekim tedavi sürecinin etkinliğini izlemelidir. Kronik bademcik iltihabı, meneviş, beden eğitimi ve tamamen beslenmiş insanlardan etkilenmez. Vücudu hipotermiye maruz bırakmamak, sağlık durumunu izlemek, en ufak negatif değişikliklere dikkat çekmek ve doktora yapılan ziyaretleri ihmal etmemek için hijyen kurallarına uymak gerekir.

Kronik tonsillit ve başarılı bir şekilde sabah ve akşam tuvaletler orofarinksin engelledi septik fişler meydana alevlenmesi, özel efekt boğaz gargara Bitkisel çayların en hissedilecektir.

Bademcik iltihabında tehlikeli tıkanıklık ve nasıl kaldırılır

nedeniyle enflamasyon, kronik formlarının hastanın uzun süreli varlığı ortaya bademcik taşı. Bu durumda, ağız boşluğu içinde doğrudan bademcikler dokuları içine, içi boş bir kap benzeyen, bademcikler, bir birinci boşluk oluşturan bir enfeksiyon büyük bir konsantrasyon, mevcut ve daha sonra pürülan durdurucuları doldurur. Bu tümörlerin tedavisi, düzenli çalışma otolaringolojist mekanik yollarla çıkarılmasını hem de azaltır ve enfeksiyon kaynağını ortadan kaldırır antibakteriyel geniş spektrumlu ilaç alınmasını gerektirmektedir.

Nedir ve patolojiye ne sebep olur?

Bademciklerin normal çalışması ile boğazın bu kısmı lokal bağışıklık oluşumunda aktif rol alır. Patojenik enfeksiyon suşları ile dokularının enfeksiyonu durumunda, lokal bağışıklık sistemi zayıflar ve koruyucu işlevi azalır. Bundan sonra, mikroplar bademciklerin derinlerine nüfuz eder ve enfeksiyöz patojenlerin popülasyonu büyüdükçe, lakunada pürülan beyaz veya sarımsı renk tonları oluşur. Hayatlarının sona ermesinden dolayı yok olan veya hastanın bağışıklığı tarafından nötralize edilen ölü bakterilerden oluşurlar.

Ayrıca, pürülan tıkaçlarda, bezleri parazitleştiren patojenik mikroplarla karşılaşma sırasında ölen lenfositler de vardır. Bademciklerdeki bademcik tıkanıklığı nedeni her zaman aynıdır. Boğazın bu kısmının, insan immün yetmezlik hücrelerinin zamanla başa çıkamadığı bir enfeksiyonla enfekte olması, böylelikle bademciklerin sistematik olarak tahrip edilmesini sağlayan bölünmeyi başarılı bir şekilde yerine getirmeye başladı. Farklı boyutlardaki bademlerde ve kantitatif bileşimde pürülan tıkaç oluşumuna katkıda bulunan aşağıdaki etkenler vardır:

 • ağrısı, burun, ön ve paranazal sinüsler (sinüzit, sinüzit), kısım enfeksiyonları enflamatuar odak dışına tahsis her zaman bulunur ve bezleri nüfuz menşe bulaşıcı, oral kavite, kronik iltihaplı hastalıklarda, bu;
 • dişlerin kötü hijyeni ve diş hastalıklarının varlığı, uzun süre göz ardı edilen tedavi ihtiyacı ve bakteri mikrofloralarının miktarı gün geçtikçe artmakta ve bademciklerin dokularının mikroplarla doyması devam etmektedir;
 • örneğin, C ve B grubu olarak vitaminler diyet eksikliği (genel ve lokal bir bağışıklık sistemi, yeterli sayıda olmadan sadece stabil bir şekilde çalışmaz ve bademcik iltihabı, her türlü bademcik korumayı amaçlayan fonksiyonel amacı yerine getirmek için);
 • kronik stres, yorgunluk ve ciddi fiziksel stres (bu faktörlerin varlığını bademcikler immün sistem hücrelerinin önemli bir direnç olmaksızın enfeksiyon patojenik aktiviteye başlar doku nüfuz edebilmesi bakteriyel mikroflora, vücudun direncini azaltır);
 • Bütünlüğünü ihlal eden bezlere mekanik hasar, pürülan tıkanıklıkların oluşmasıyla birlikte bademcik iltihaplı patojenlerin epitel dokularına girmeye yol açmıştır.

Bunlar, bademcikler içinde ortaya çıkan pürülan tıkanıklıkların riskinde önemli bir artış olduğu, dolaysız bir putrefaktif kokuya sahip olan ve hastanın vücudu üzerinde sarhoş edici bir etki gösteren ana dolaylı nedenlerdir.

Semptomlar - boğazda bademcik iltihabı nasıl ortaya çıkıyor?

Bademcüler tıkanıklıkların bademciklerdeki varlığının belirtileri, bademcik iltihabı belirtileriyle yakından ilişkilidir. Bu nedenle, çoğu durumda, doktorlar aşağıdaki semptomlara dikkat etmelerini önermektedir ki, bu da, salgı bezlerinin iltihabının, enfeksiyöz bir infeksiyöz doğanın tümörlerini ortaya çıkardığını göstermektedir:

 • Boğaz ve doğrudan etkilenen bademcikler şişer, kırmızıya döner veya zengin mor renk alırlar;
 • hastanın normal olarak yemek yemesine, tükürüğü yutmasına izin vermeyen ve hatta bazen bir kişinin bile konuşmak için sorun yaratan kalıcı bir ağrı sendromu vardır;
 • ciddi bir baş ağrısı, halsizlik, yorgunluk ve uyuşukluk (bu belirtiler pürülan fişleri yüzeyi de dahil olmak üzere mevcut olduğu enfeksiyonun fazla miktarda vücut zehirli maddeler doygun kan toksinler tahsis gerçeği ile ilişkili olduğu;
 • dilin kökü, preslendiğinde, salgı bezlerinin yüzeyinden kolaylıkla ayrılan, yabancı oluşumların bademciklerinin varlığıdır;
 • ağızdan her zaman sabit bir putrefaktif koku duyulur, ancak hastanın diş kısmında herhangi bir patolojisi yoktur;
 • Bir konuşma veya nefes sırasında ağızdan periyodik olarak, pürülan plakların beyaz veya açık sarı parçaları uçar, ki bu da çok hoş olmayan bir kokuya sahiptir;
 • görsel olarak incelendiğinde, beyaz tümörler gözlenir; bu, vücutlarının yarısının bademciklerin epitel yüzeyinden dışarı çıkmasına neden olur;
 • subfebril vücut ısısı 37 santigrat derece içinde görünür.

Bu, ilk mantarların bademciklerde halihazırda oluşmuş, acil olarak çıkarılmasını gerektiren işaretlerin ana listesidir, böylece daha da karmaşık bir bademcik iltihabı oluşmaz.

Tedavi - kronik bademcik iltihabında olduğu gibi bademciklerdeki tıkaçları gidermek?

Kronik tonsillit gibi ciddi bir tanıya sahip olmak için, bir kez ve herkes için bademciklerde pürülan tıkanıklıktan kurtulabilmek için, aşağıdaki terapötik önlemlerin bir seyrinin geçmesi gerekmektedir:

 1. Bir boğazın ön duvarının ve doğrudan iltihaplı bademciklerin mukoza zarının bir yüzeyinden smear'leri vermek. Bu, festering tıkaçlarından kurtulmanın yolundaki ilk adımdır, çünkü araştırmanın sonuçları, hastalığı ve boğazdaki pürülan süreci provoke eden mikroorganizmanın türünü oluşturmaya yardımcı olacaktır.
 2. Bakteri türüne ilişkin elde edilen verilere dayanarak, enfeksiyonun doğal veya edinilmiş bir bağışıklığa sahip olmadığı antibakteriyel preparasyon verilir. Bu, uyum için zorunlu olan çok önemli bir özelliktir, çünkü mikroplardan tamamen kurtulmak imkansızdır ve bu nedenle hastalığın nüksetmesi riski olmadan bademciklerden pürülan tıkaçları çıkarmak mümkün değildir.
 3. Klorheksidin, Furacilin, Miramiston ve diğer doktorların antiseptik solüsyonları ile bademcikler durulama doktoru bir kulak burun boğaz uzmanı veya enfeksiyon hastalıkları uzmanı verecektir.
 4. Cerrahi aletler kullanılarak tonsil dokulardan pürülan tıkaçların mekanik olarak çıkarılması. Sterilite kurallarına uyularak kabine şartlarında bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından gerçekleştirilir.
 5. İltihaplı bademciklerin Lugol çözeltisi ile ilacın bulunduğu tamponun etkisiyle silinmesi, pürülan tıkaçların lokalizasyonunun yoğunlaştığı lacunaya derinlemesine.

Kronik tonsillit ve hacim oluşturduğu irinli fişler klinik resme bağlı olarak, bademcikler tümörleri meraklı hastanın tam emrinde yönelik diğer tedavi edici yöntem ve tekniklerini kullanabilir.

Bademcikler içinde mantar

Bademcik taşı (tonzillolity) - Bir girintilere biriken nedeniyle, bu kalsiyum tuzlarının mevcudiyetinde yumuşak ve yeterince yoğun kazeoznym (peynir) olabilir madde kalsifiye parçaları, bademcik.

içerik

Korsan tıkaçlar, yiyecek kalıntılarını, ağız epitelinin ölü hücrelerini ve organik maddeleri parçalayan bakterileri içerir. Bazı durumlarda fişlerde magnezyum, fosfor, karbonat ve amonyak bulunur.

Genellikle beyazımsı sarı bir tonun tonsillolitleri gözlenir, ancak gri, kahverengi veya kırmızı oluşumlar da bulunur (mantarlarda hakim olan maddeye bağlı olarak).

Bademciklerdeki tıkanıklık oluşumu, kronik bademcik iltihabının ana belirtilerine işaret eder.

Genel bilgi

WHO'ya göre kronik bademcik iltihabı diş çürüklerinden sonra en yaygın ikinci hastalıktır, bu nedenle bademciklerdeki beyaz tıkaçlar sıklıkla oluşur.

Erkeklerde bademcik iltihabının kadınlara göre 2 kat daha sık olarak oluştuğu ve küçük yaştakiler hariç tüm yaş gruplarında görüldüğü saptanmıştır.

Yaygınlık sıklığı hakkında kesin istatistiksel veriler yoktur, çünkü sadece karmaşık veya sıklıkla alevlenen kronik bademcik iltihabı formları kaydedilir. Aynı zamanda, birçok araştırmacı, patolojik histolojik değişiklikler olmayan bademciklerin sadece yeni doğanlarda gözlendiğini, bu nedenle bademciklerdeki mantarların sağlıklı insanlarda bile bulunabileceğini belirtmiştir.

Kapakların boyutu 300 mg arasında değişir. 42 gr'a kadar

Bademcik iltihabı içeriğine bağlı olarak, fişler olabilir:

 • Pürülan. Lacunar veya foliküler formda meydana gelen akut tonsillit (angina) ile gözlendi.
 • Sevimsiz. Sağlıklı kişilerde ve kronik tonsillitte geniş bademcikler ile gözlenir.

Gelişim nedenleri

Bademciklerde tıkanıklık oluşumunun nedenleri şu anda tam olarak yerleşmemiştir. 1921 yılında, Fain, kronik bademcik iltihabı kavramını göz önüne alarak, lacunae boşaltma sürecinin ihlali sonucu hastalığın gelişmesini önermiştir.

LT Levin ve diğer yazarlar, kronik bademcik iltihabının belirtilerinin anamnezde sık sık anjinaya eşlik ettiğini belirtmişlerdir.

Tıkanıklık oluşumu bademciklerin yapısıyla ilişkilidir - her bir amigdalada derinlik ve boyutlar bireysel bir karaktere sahip olan lakuna (oluklar) vardır.

nedeniyle (genel ve lokal) bağışıklık, hipotermi azaltılmasına bademcik dokusu patojen (bakteriler, virüsler veya mantarlar) girmesinden kaynaklanan akut enflamasyon gelişimi ortaya bademcik taşı pürülan, çürük, kronik rinit veya lenf bezleri varlığı.

Çoğu durumda korsan tıkaçlar, neden olabileceği kronik bademcik iltihabı varlığında gözlenir:

 • Hastalığın akut formunun sonuna kadar tedavi edilmez. Antibiyotik tedavisi Kesildi veya izin kendinden patojenik mikroorganizmalar Bademciklerin yerleşmek ve (varsa enfeksiyon, yorgunluk, vs.) vücudun savunmasını zayıflatarak hastalığın alevlenme kışkırtmak.
 • Çürük ve periodontal hastalıklar. Oral kavitede sabit bir enfeksiyon kaynağının varlığı bademciklerde enflamatuar bir süreci uyarır.
 • Nazal septumun eğriliği, burun konka hiperplazisi ve diğer bozukluklarla ilişkili burun nefeslerinin zorluğu.

Ayrıca, kazıymış tıkayıcıların oluşumuna neden olan sebeplere göre:

 • sık ARVI;
 • sigara;
 • çevresel faktörler.

Boğazdaki herhangi bir enflamatuar süreç, tıkaçların boyutunu arttırır.

patogenez

Bademciklerde bademcik oluşumunun mekanizması tam olarak araştırılmamıştır, ancak bademciklerdeki tıkaçların bademciklerin yapısının özellikleri ve vücudun normal bağışıklık mekanizmalarının oluşumuna katılması ile ilişkili olduğu belirlenmiştir.

Sindirim ve solunum yollarının kesişimindeki yapı ve lokalizasyon, bademciklerin koruyucu bir işlev yapabilmelerinin yanı sıra metabolizmaya ve hematopoeziye katılmalarını sağlar.

Palatine bademcikler, bu organın toplam yüzeyinin artmasına bağlı olarak küçük çöküntülerle dokuya derinlemesine boyanır. Kriptlerin çeperleri (dallı lakuna çukurları) 3-4 tabakada epitel ile kaplıdır, ancak epitelyumun olmadığı fizyolojik anjiyografi alanları da vardır. Bu alanların alanında, lakuna nüfuz eden mikroorganizmaların tonsil hücrelere temas ettiği görülür. Lakananın paryetal bölgesindeki patojenik mikroorganizmaların sınırlı penetrasyonu nedeniyle, antikorların üretimini uyaran bir fizyolojik inflamasyon oluşur.

Bademcikler dokusunda lenfoid hücreler bulunur - çeşitli enfeksiyonlara karşı mücadelede yer alan foliküller.

Canlı mikroorganizmaların bademciklerinin, ölü bedenlerinin ve pul pul epitellerinin kriptlerindeki birikim tıkanıklık oluşumuna yol açar.

Bademciklerdeki mantarlar sinir uçlarını tahriş eder, boğazda düzensiz bir ağrı hissine neden olur, kalp bölgesinde ağrıya neden olur, öksürük ve ağızdan hoş olmayan bir kokuya neden olurlar.

faktörlerin etkisiyle patojenik mikroorganizmaların (genellikle, adenoviral -streptokokkovaya Derneği) zayıflatmak enfekte olduğunda crypts sınırlı bağışıklık sistemi enflamasyonu aktif ve doku (parankimi) lymphadenoid için bademcik uzanan, patolojik hale gelir ve boşluklar pürülan mantar oluşturulur.

Bademciklerde sürekli olarak bulunan bakteri florasına streptokok (özellikle hemolitik streptokok grubu A), stafilokok, pnömokok, vb.

semptomlar

Amigdaladaki kasık mantar, herhangi bir şekilde kendini göstermeyebilir, ancak aşağıdakilere eşlik edebilir:

 • gıda kalıntıları ve tıpanın diğer elementleri hidrojen sülfür bakterileri nedeniyle ayrıştığında ortaya çıkan ağızdan hoş olmayan bir koku;
 • boğazda yabancı cisim hissi (eğer tüp büyükse);
 • gidiklama;
 • mantarın bulunduğu yerdeki hoş olmayan duygular.

Bu tür reçeller kendi içinde, organizma için büyük bir tehlikeyi temsil etmez.

Pürülan fişler eşlik eder:

 • Ağızdan Fetid kokusu.
 • Boğazın tahrişi.
 • Yutulduğunda ağrılı.
 • Bademciklerin ödemi.
 • Bademcikler üzerinde beyaz lekeler. Fişler genellikle lakunada derinlerde bulundukları için, sadece bir uzman muayene olduklarında onları görebilir, ancak aynı zamanda hastanın kendisinde beyaz lekeler olarak da görülebilir.

Akut bademcik iltihabı şeklinde pürülan tıkaçlar oluştuğundan, hastalığa genel zehirlenme ve ateş eşlik eder.

tanılama

Teşhise dayanmaktadır:

 • Anamnez verileri. Doktor-kulak burun boğaz uzmanı hastanın şikayetleri, anjina ve ARVI sıklığı, eşlik eden hastalıkların varlığını açıklar.
 • Etkilenen bölgedeki lenf düğümlerinde artış saptanmasına izin veren genel muayene. Palpasyonda ağrı, toksik-alerjik bir sürecin varlığını gösterir.
 • Enstrümantal araştırmalar (farenoskopi). Kronik bademcik iltihabında, büyük pembe veya kırmızı tüylü bademcikler üzerinde bulunan bademcikler üzerindeki beyaz mantarları ve yetişkinlerde orta veya küçük pürüzsüz bademcikler üzerindeki tıkaçları tespit etmek mümkündür. Akut bademcik iltihabında şişlik, hiperemi, lakün ve pürülan tıkaçların genişlemesi ortaya çıkar (foliküler anjinada "yıldızlı gökyüzünün" bir resmi gözlenir).
 • Bademciklerin mikroflorasını belirlemeye izin veren bir kan testi ve bir smear dahil olmak üzere laboratuar testleri.

Kronik tonsillit tanısını doğrulamak için, bazı durumlarda paranazal sinüslerin ve EKG'nin röntgenleri reçete edilir.

tedavi

Bademcikler rahatsızlık yaratmayan bademcikler, tedaviye ihtiyaç duymazlar çünkü bademcikler kendi kendini temizleyebilirler.

Terleme hissi, yutulduğunda hoş olmayan duyular ve ağızdan gelen koku varlığı, çocukta ve yetişkinlerde bademcikler üzerindeki mantarlar konservatif olarak tedavi edilir.

Konservatif tedavi şunları içerir:

 • Boğaz tıbbi çözüm ile durulayın. Durulama nedeniyle, kronik bademcik iltihabı durumunda hastanın genel durumu iyileşir.
 • Vakum emmesi veya antiseptik çözeltileri ile bademciklerin yıkanması için kullanılan tapaların çıkarılması.

Bujilerden gelen bademciklerin temizlenmesi sadece kulak burun boğaz uzmanı tarafından yapılmalıdır, çünkü lakunanın derinliklerinde bulunan tıkaçların yanlış şekilde çıkarılması, bademciklerin dokusuna daha derin girip onu yaralayabilir.

Pürülan fişlerin varlığı, pürülan enfeksiyonun yayılmasını önleyen antibiyotik kullanımını gerektirir.

 1. Genellikle penisilin serisinin ampisilin veya diğer sistemik antibiyotikleri reçete edilir.
 2. Azitromisin, sumamed, seftriakson ve diğer ilaçların makrolidlerin veya sefalosporinlerin geniş bir aksiyon yelpazesinin olası kullanımı.

"Izofra" aerosol IRS-19, lizozim ve burun damlaları kullanarak - Toplam dokunulmazlık interferon hazırlıklarını Ekinezya tentür, amiksina, taktivina veya immunala ve yerel kullanarak güçlendirdi.

Ayrıca C vitamini, vitamin B, vitamin PP reçete edilir.

 • adaçayı infüzyonu, meşe kabuğu, papatya veya okaliptüs ile;
 • salin-soda çözeltisi;
 • propolis tentürü;
 • antiseptikler.

Tapaları çıkarmak için Tonzilor ile tedavi başarıyla kullanılmaktadır.

Gerekirse fonoforez, UHF, mikro akımlar dahil olmak üzere fizyoterapi prosedürleri reçete edilir.
Lazer lakünotomi de kullanılır, burada yıkanmış laklar bir lazerle kısmen kapatılır.

Konservatif tedavinin etkisizliği ve kronik bademcik iltihabı zemininde sürekli konjesyon oluşumu ile birlikte, cerrahi müdahale (tonsillektomi) kullanılır.

Evde bademcikler üzerinde tıkanıklık tedavisi

Evde bademciklerin mantar çıkarılması önerilmez - nadiren tamamen kendiliğinden çıkarılırlar. Ancak kronik bademcik iltihabının tedavisinde ve tıkanıklık oluşumuna karşı mücadelede, popüler yöntemler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır, bağışıklığı arttırmakta, yüzey tıkaçlarını yumuşatmakta ve kademeli olarak reddedilmelerini kolaylaştırmaktadır. Bunu yapmak için şunu kullanın:

 • Boğaz, bal, limon suyu ve pancar ihtiyacınızın eşit oranlarda (1 L) ve 200 ml olması gereken bir çözelti ile durulayın. su. Solüsyon ağızda en az 2 dakika bekletilmeli, fişler ve rahatsız edici semptomlar ortadan kalkıncaya kadar günde yaklaşık 7 defa durulanır.
 • Çiçek poleni ve propolis tentürü tüketimi.
 • kuşburnu oluşur kullanım ücreti, otlar thoroughwax, kamışı ve Şakayık kökü (20 gr.), kök Leuzea Ledum hipericum (15 gr.), Meyan kökü elecampane ve çim at kuyruğu (10 gr.). Koleksiyon 250 ml demlendi. kaynatılmış su ve gün boyunca sarhoş.

önleme

Önleyici tedbirler şunları içerir:

 • ağız boşluğu ile ilgili günlük hijyen prosedürleri;
 • çürük ve ağız boşluğunun diğer hastalıklarının tedavisi;
 • burun sinüsleri ile ilişkili hastalıkların tedavisi;
 • rasyonel beslenme ve gerekirse ek vitamin alımı;
 • genel ve yerel bağışıklığın güçlendirilmesi;
 • Salgın dönemlerinde enfeksiyondan kaçınmak için kurallara zamanında aşılama ve bağlılık;
 • hipoterminin önlenmesi.

Pürülan iltihaplı tıkaçlarla tedavi

Boğazda pürülan tıkanıklık bademciklerin (bezler) lakunalarında pürülan kitlelerin birikmesidir. Bu tür komplikasyonlar, bir kural olarak, tedavi edilmemiş akut tonsillite bağlı olarak ortaya çıkar, ancak daha sıklıkla hastalığın kronik formunda ortaya çıkar. Bu yazıda kronik bademcik iltihabı tedavisi ve bademcik iltihabı tedavisi hakkında konuşacağız.

Bezlerin yapısı

Palatine bademcikler veya bademcikler - insan bağışıklık sisteminin önemli bir organı. Ağız boşluğundaki bezler farinksin her iki tarafında bulunur. Bezler badem somununa benzemektedir (bu nedenle "amygdala" ismi) ve çapları bir ila dört santimetre arasındadır. Bezler koruyucu bir işleve sahiptir. Bunlar, havadaki damlacıklar yoluyla vücuda giren ve aynı zamanda yemek yerken bakteri için bir tür bariyerdir. Bezlerin yapısının özellikleri ve gerçekleştirdikleri işlevler, boğazda bademcik iltihabı ile doğrudan ilişkilidir.

Bademciklerin yüzeyinde, dolambaçlı kanallar ve delikler görünür - lacunae ve kriptler.

Virüsler ağızdan dışarıya girdiğinde, bademciklerdeki lökositler aktive olur ve "düşman" ile savaşan antikorlar oluşturma işleminin çoğalmasını başlatırlar. Eşzamanlı olarak, bağışıklık sisteminin tüm organlarına bir sinyal gönderilir ve beden "hazırlıkla mücadele" ye gelir.

Bademcik iltihabı nedir?

Tonsillit bademciklerdeki inflamatuar bir süreçtir. Hastalık akut ve kronik olabilir. Akut form daha yaygın olarak anjina olarak bilinir. Kronik dönemlerde alevlenme (bademcik iltihabı) bir remisyon periyodu (lull) ile yer değiştirir. Çoğu zaman, yetişkinler de etkilenmiş olsa da, hastalık 5-15 yaş çocuklarda görülür. Çocuklarda bademcikler, yetişkinlere göre daha büyüktür. Palatine bademciklerin maksimum büyüklüğü 7 yıla ulaşır ve daha sonra azalmaya başlar. Bademcikler üzerindeki sürekli viral ataklar bademcik iltihabına yol açar. Kronik bademcik iltihabı sıklıkla bir enfeksiyöz hastalıktan (bademcik iltihabı, çürük, vb.) Sonra bir komplikasyon olarak davranır. Hastalığın kronik formu, istatistiklere göre, yetişkinlerin% 5'inde ve çocukların% 11'inde görülür. Yani, kronik bademcik iltihabı yaygın bir hastalıktır. Bademciklerde tonsillit tıkanıklıkları sıklıkla kronik bademcik iltihabında görülür.

Kronik tonsillit nedenleri

Kronik bademcik iltihabı genellikle anjinadan sonra bir komplikasyon olarak gelişir. Birçok hasta boğaz ağrısını bağımsız olarak tedavi etmeye ve ilaçları kontrolsüz bir şekilde almaya çalışır. Bazıları, bir doktor tavsiyesi aldıktan sonra, reçeteleri takip etmeyiniz ve reçete edilmeden önce antibakteriyel ilaçlar almayı tamamlayarak, iyileşmeyi fark etmeyiniz. Bu büyük bir hata! Tedavi edilmeyen anjina, hastalığın kronik evreye geçişinin ve pürülan tıkaçlarla bademcik iltihabının oluşumunun sebebidir. Hastalığın ana patojenleri streptokok ve stafilokoklardır.

Bademcik iltihabı ağırlaşması tarafından tercih edilir:

 • kronik inflamatuar süreç (sinüzit, çürük, frontalit vb.)
 • razraschenie adenoidler
 • kavisli nazal septum
 • bezlere zarar
 • hipotermi
 • zayıf bağışıklık.

Neden bademcik iltihabında mantar var?

Bademciklerin üzerindeki tıkayıcı tıkaçların oluşumundaki ana faktör, virüslerin kışkırttığı inflamatuar odağın sürekli varlığıdır. Bir kişinin ağzında, bakteri her zaman vardır - sağlık için tehlikeli değildirler. Lakuna girerek, bağışıklık hücreleri tarafından öldürülürler. Sağlıklı bir insanın bademcikleri kendi kendini temizleyebilir - ölü mikroorganizmalar lakunadan çıkarılır ve tükürük ile mide suyunun etkisi altında ayrıştığı mideye girer.

Fakat tehlikeli virüsler vücuda girer girmez, onlarla savaşmak için çok sayıda lökositler gönderilir, bademciklerin mukozası kabarır, bu koşullar altında lacuna'nın kendi kendini temizlemesi zorlaşır. Bezlerde ölü bakteri ve lökosit birikmeye başlar - pürülan-kaslı oluşumlar vardır. Eğer otorinolarşigolog ile temasa geçemezseniz ve pürülan tonsillit tedavisine başlamazsanız, süreç geri dönüşümsüz hale gelebilir ve bezlerin tahribatına yol açabilir.

Pürülan oluşumlar ve kronik bademcik iltihabı

Hastalığın kronik formunda bademciklerdeki iltihap tamamen ortadan kalkmaz, ancak bir süre durur. Bademciklerin lakunalarında her zaman bakteriler bulunur ve çok sayıda lökosit oluşumu durmaz. Kronik form, hastalığın parlak şekilde ifade edilen belirtilerinin yokluğu ile karakterize olduğundan, pürülan tıkaçların görünümü hasta için fark edilmeden geçer. Lökositler bakterileri çevreler, pürülan bir oluşum vardır. Bir süre sonra, kalsiyum ve magnezyum içeren maddeler biriktirir. Sonuç olarak, fişler sertleşir.

Trafik sıkışıklarının oluşmasının nedenleri arasında şunlar bulunabilir:

 • kronik olan burun boşluğu hastalıkları (örn., sinüzit) - burundan bakterilerin bir kısmı kesinlikle boğaza düşecektir.
 • uygun ağız hijyeni eksikliği - burada bakteriler sürekli olarak bulunur ve bağışıklığın azaltılması bademcikler içine girer. Gıda kalıntıları da lakunada sıkışabilir ve pürülan kitlelerin sertleşmesi için bir "malzeme" haline gelebilir.
 • Zayıf bağışıklık - kişi kendi başına enfeksiyon ile baş edemez ve hastalık uzun veya kronik bir karakter alır.
 • Bezlere zarar - enfeksiyon kolayca yaraya girebilir. Çoğu zaman, yeni bir pürülan varlığın yeri haline gelen hasar bölgeleridir.

Boğazda pürülan tıkanıklık belirtileri

Mantar, kronik bademcik iltihabının tanınmasının mümkün olduğu faktördür. Bu nedenle, trafik sıkışıklığının ortaya çıkmasıyla birlikte, bu kronik hastalığın tüm belirtileri mevcuttur. Aşağıdaki belirtiler bademcik iltihabı sırasında ayırt edilebilir.

Sürekli tekrarlayan bademcik iltihabı - bezlerde iltihap varsa, bu kronik bademcik iltihabının bir göstergesi değildir. Fakat bir kişi hastalığa yılda iki veya üç kattan fazla duyarlıysa, o zaman hastalığın kronik bir formu ile uğraştığımızı güvenle söyleyebiliriz.

Bir sonraki semptom, bademcik iltihabının yayılabildiği palatine kemerlerin kızarması ve ödemi. Palatine yaylar ve bademcikler arasında sivri uçlar oluşabilir - birbirine yapıştırılmış gibi görünüyorlar.

Büyümüş lenf düğümleri hastalığın başka bir belirtisidir. Bademcik iltihabının ortaya çıkması, vücut ısısının artmasına eşlik eder. Kronik formda, 37 ° C'lik bir sıcaklık birkaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Hasta sürekli yorgunluk, uyuşukluk, çalışma kapasitesi azalır. Bütün bunlar, vücutta meydana gelen olumsuz değişiklikleri işaret eder.

Boğazda pürülan tıkanıklık belirtileri

İlk işaret, boğazda bir şey olduğu hissi: bir koma gibi; Bu hoş olmayan duygulara kuru bir öksürük eşlik edebilir. Hastanın yutulması zor, boğaz ağrısı var.

Boğazda şiddetli ağrı, diş macunlarının yardımı ile bile karıştırılamayacak şekilde ağız boşluğundan gelen kötü koku ile birlikte görülür. Bu koku, trafik sıkışıklığında biriken bakterilerin yaşamsal aktivitesinin sonucudur. Kaslı oluşumlar görülebilir ve görsel bir inceleme ile - bezler hemen beyaz ve sarı renk tonlarının kıvrık hillocks dikkat edin. Püstüllerin hemen görülmediği, ancak bademciklerin yüzeyini, örneğin, beyaz ve sarı yumruların ortaya çıkmaya başlayacağı gibi, itmeye zorlanır.

Bademciklerdeki reçel, hasta için çok fazla tatsız ve hatta tehlikeli sonuçlar doğurabilir: Enfeksiyon vücutta kan veya lenfatik akışla devam ederse kalp, böbrek ve eklem sorunlarına neden olabilir. Tonsillit komplikasyonları tedavi etmek zorunda kalmamak için, otorinolaryngologist zamanında almak ve pürülan fişler ile bademcik iltihabı tedaviye başlamak için gereklidir.

Bademcik iltihabı tedavisi

Sümüklü böceklerin görünümü, vücutta meydana gelen uzun süreli iltihaplanmalara işaret eder, bu nedenle pürülan tıkaçların çıkarılması, kronik bademcik iltihabı tedavisi ile ilgili önlemlerle birleştirilmelidir. Kronik tonsilliti tedavi etmek için yetkili bir otorinolarynolog olmalıdır. Nasıl etkili ve güvenli bademcik iltihabı tedavi, sadece KBB doktoru bilir. Evde püstüllerden kurtulmaya çalışmanıza gerek yoktur. Birçok hasta bademcikler üzerinde baskı yapmaya, bir kaşıkla ve diğer doğaçlama araçlarla "plak" kazımaya başlar. Fakat bu ölçü etkisizdir - irin sadece yüzeyden çıkarılır, ancak bu yalnızca buzdağının görünen kısmıdır, asıl sorun içeridedir. Bu tür aksiyonlar genellikle bademciklere travmaya yol açar, bu da sadece yeni kuşak oluşumlarının ortaya çıkmasına neden olur.

Bademcik iltihabı çıkarma konservatif yöntemi

Konservatif tedavi şunlardan oluşur:

 • Uyuşturucu (antibiyotik ve tedavi süresini tedavi doğrudan KBB hekimi atar. adenoid Tedavi, keskinleştirme sırasında vb ziyade remisyon daha. Genellikle hasta reçete edilir "amoksisilin" ilaçlar "Amoksiklav", "Summamed", "azitromisin", başlamalı ).
 • gargara (FRC çözeltiler yere, soda, papatya çayı Hypericum olan, eczacılık bir arkaya anlamına gelmektedir - "Miramistin", "Rotokan", vb.)
 • inhalasyon (bir doktora danışarak)
 • Yıkama boşluklar bademcik (irin birikimlerini kaldırma en etkili yöntemdir. yalnızca doktor kulak burun boğaz tutulacak. Yıkama, bir şırınga ya da "Tonsillor" cihaz ile gerçekleştirilir.

Bir yıkama işlemi yapılırken hastanın durumu önemli ölçüde artar, bademcikler azalır ve pürülan birikimlerden temizlenir.

Kronik bademcik iltihabı ile, hastalığın remisyon süresi artar.

Cerrahi tedavi

Tonsillektomi - bademciklerin giderilmesi - problemden kurtulmanın en radikal yolu. En aşırı durumlarda, konservatif yöntemler istenen rahatlığı sağlamadığında kullanılır ve operasyon için endikasyonlar yeterince ciddi olmalıdır. Bademcikleri çıkarmadan önce, her şeyi dikkatli bir şekilde tartmanız ve konservatif tedavi için tüm önlemleri önceden test etmelisiniz. Bademciklerin çıkarılması, virüslerden ve enfeksiyonlardan doğal bir doğal engelden yoksun kalırsınız. Bademciklerin korunması için mücadele son gerekir!

Bademciklerin çıkarılması bir neşter, lazer veya sıvı azot ile yapılır. Tonsillektomi yapmanın tüm incelikleri ve sonuçları hakkında ENT doktorunuza tedavi ettiğinizden emin olabilirsiniz.

Geleneksel tıp ve önleyici tedbirler

Birikmiş irin kaldırılması için halk ilaçları ile tedavi oldukça etkili değildir - amigdala derinlerde bulunan mantarlar kaldırılamaz. Onların yardımı ile, sadece onların reddetme kolaylaştırmak ve boğazınızı durulama ve dezenfekte ederken otlar kaynatma kullanmak için fişlerin yüzeyini yumuşatabilirsiniz.

Trafik sıkışıklığı riskini azaltmak için basit tavsiyelere uymanız gerekir:

 • ağız hijyeni dikkatlice izleyin;
 • Zamanla, burun ve ağızda bademcik iltihabı ve iltihap tedavisi: sinüzit, frontal, çürük, stomatit;
 • hipotermi önlemek;
 • Kronik bademcik iltihabı ile KBB doktorunuzun tavsiyelerini izleyin, fizyoterapi ve bademcik kızarma önleyici kompleksleri hakkında unutma;
 • bağışıklığı güçlendirin ve sağlıklı bir yaşam tarzına öncülük etmeye çalışın.

"Dr. Zaitsev'in KBB Kliniği" nde tedavi

KBB doktorlarımızın uzun süreli deneyimi, kronik bademcik iltihabının tedavi edilmesinin bizim profilimiz olduğuna dair güven duymamızı sağlar. Kliniğin modern ekipmanı, kronik bademcik iltihabının tedavisinde ve pürülan fişlerin çıkarılmasında etkili ve güvenli manipülasyonlara izin verir. Bezlerin yıkanması, ENT uygulamasında, diğer tıbbi kurumlarda benzer bir analoğu bulunmayan modifiye edilmiş bir "TONZILLOR" ağızlığı dahil olmak üzere bilinen tüm yöntemlerle gerçekleştirilir. Bu bizim kliniğimizin know-how'ı. Değiştirilmiş nozul, normalden çok daha etkilidir, tamamen güvenlidir, kullanımı hastaya ağrı getirmez ve küçük çocuklar için bile uygundur.

Lütfen randevu için kaydolun ve gelin. Size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

Tonsilite tıkaçları - nasıl tedavi edilir: ilaç, folk ve cerrahi tedavi

Bademcik iltihabı altında bademcikler genellikle iltihabı anlaşılmaktadır. Enflamatuar süreçte, tıkaçlar sıklıkla oluşur. Pürülan tıkanıklıklar sadece rahatsızlığa neden olmaz, aynı zamanda ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Tonsillit fişleri nelerdir

Tonsilitik tıkaçlar bademciklerin lakunalarında pürülan kitleler topluluğudur

Bademciklerin çöküntülerinde oluşan pürülan kitleler bademcik tıkaçlardır. Bunlar esas olarak kalsiyumdan oluşur, ancak başka maddeleri de içerebilirler: fosfor, amonyak, magnezyum, vb. Tıp pratiğinde, onlar tonsillolith olarak adlandırılır.

Bademcikler, her insanın topaklar vardır. Normalde bağımsız olarak temizlenirler. Sık inflamatuar süreçler ile, lacuna deforms onların daralma. İçeriğin dışarı akışı bozulur ve sonuç olarak, pürülan tıkaçlar oluşur. Boyutları birkaç milimetreden birkaç santime kadar değişebilir. Bademcikler üzerindeki beyaz tıkaçlar sıklıkla görülür, ancak sarı, gri veya kahverengi pürülan kitleler de oluşabilir.

Pürülan veya bademcik iltihapları sık ve uzun süreli anjina ile ortaya çıkar.

Kronik bademcik iltihabında genellikle tıkanıklık görülür. Bu anjinin bir komplikasyonu. Tonsillit, anjinin bağımsız tedavisi ve kontrolsüz ilaç kullanımı ile kronik formda gelişir.

Birçok hasta, doktorun reçetesine uymaz ve iyileşme meydana geldiğinde 3-4 gün antibiyotik almayı bitirir. Çoğu durumda, bitmemiş tedavi ayrıca kronik bademcik iltihabının gelişmesine ve pürülan tıkanıklıkların oluşumuna neden olur.

Tonsillit gelişmesine katkıda bulunan diğer faktörler:

 • yumuşak dokularda inflamatuar süreçler
 • burun sinüslerinde enfeksiyon
 • lenf bezleri
 • septum eğriliği
 • bağışıklığın zayıflaması
 • vücut hipotermi
 • palatine bademcikler travması

Tonsillit ana patojenler: staphylococci, streptococci, enterococci, adenovirüsler. İletim yolu eksojen, örn. dış ortamdan. Eğer inflamasyonun kronik odakları varsa (çürük, sinüzit, vb), o zaman enfeksiyon bademciklere yayılabilir. Hava yoluyla veya ev içi temas ile bulaşabilir.

Şartlı patojenik bakteriler ağız boşluğunda bulunabilir ve bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla enflamatuar bir sürece neden olabilir. Hamilelik sırasında tonsil tüplerin oluşumu oldukça sık görülür. Görünümlerinin nedenleri şunlardır: hipotermi, depresyon, bağışıklık, kronik hastalıklar.

semptomlar

Boğaz hastalığı olan ağızdan kötü koku, bademcik iltihabının varlığının işaretlerinden biridir.

Tonsillit ve tıkanıklık oluşumu ile, aşağıdaki belirtiler görünebilir:

 • ağzından koku almak
 • bademciklerde pürülan birikintilerinin birikmesi
 • palatine kemerlerin genişlemesi
 • yutulduğunda ağrı

Ayrıca hasta, halsizlik, halsizlik, boğaz ağrısı şikayet ediyor. Semptomlar devam ederse, bir doktora danışın. Bu belirtiler genellikle muayene sırasında bulunur. Bademcik iltihabı ile, vücut ısısı artabilir, lenf düğümleri artabilir.

Trafik sıkışıklıkları farklı yerlerde görünebilir. Kulak kepçelerine dokunmazlar, ancak yaygın sinir uçları nedeniyle, kulağa ağrı verilebilir.

Konservatif tedavi

Bademcik iltihabı etkili tedavi sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir

İlaç tedavisi, enfeksiyonun etken maddesini yok etmeyi ve hastalığın semptomlarını hafifletmeyi amaçlamaktadır:

 • Antibakteriyel ilaçlar Cefalexin, Amoksisilin, Oksasilin, vb kullanılır. İlaçlarla tedavi yaklaşık 10 gündür.
 • Makrolidler kullanıldığında (Sumamed, Eritromisin vb.), Tedavi süresi 3 günü geçmez. Bu ilaçlar, doktor tarafından belirlenen belirli bir şemaya göre alınır. Antibiyotik reçete etmeden önce antibiyotiklere duyarlılığı belirlemek için bakteriyel kültür yapılır.
 • Stopper oluşumu eşlik eden palatine bademcikler alanında inflamatuar süreçte, antiseptik ilaçlar ile durulama yapmak için etkilidir: Furacilin, Miramistine, Rotocan, Klorheksidin. Antiseptikler sadece çözeltiler şeklinde değil, tabletlerde, pastillerde de üretilir: Sepptelet, Strepsils, Pharyngosept ve diğerleri.
 • Ayrıca bademciklerin Lugol çözeltisi, Jox, Chlorophyllipt, Iodinol ile yağlayabilirsiniz.
 • Antipiretiklerin, Parasetamol, Ibuprofen, Nurofen reçete edilir.
 • Mukoza ödemini kaldırmak için, bademcikler antihistaminikler kullanır: Cetrin, Zirtek, Loratadin ve diğerleri.

Ayrıca bademcik iltihabı bir donanım tedavisi vardır. Bu amaçla Tonzilor aparatı kullanılır. İlk olarak bademciklerin lakesi temizlendi ve sonra etkilenen bölgeye ultrason uygulandı.

Halk tedavisi

Bademcik iltihabı tedavisi için en iyi halk tarifleri

Etkili halk tarifleri kullanarak bademcik iltihaplarından kurtulabilirsiniz. Tedavinin çeşitli yolları vardır: inhalasyon, durulama, sulama. Kompleks içindeki yöntemlerin kullanımı hastanın durumunu kolaylaştırır ve kısa sürede iltihaplanma süreciyle başa çıkmayı sağlar.

Bademcik iltihabı durulamada yararlıdır. Bu gibi prosedürler iltihabı giderir ve bezleri birikmiş irinlerden temizler. Profilaktik amaçlar için gargara, günde 2 kez ve hastalık döneminde - her 2-3 saatte bir olmalıdır.

Temel olarak hazırlanan tedavi edici otlar ve et suları antibakteriyel etkiye sahiptir ve KBB organlarının birçok hastalığının tedavisinde başarıyla kullanılmaktadır.

Bitkilerin papatya, St. John's wort, nane, adaçayı, civanperçemi seçin.

Et suyu hazırlamak için 20-40 g kuru hammadde alın ve bir bardak kaynar su dökün. 20-30 dakika demlenmeye bırakın. Sonra serin ve süzün. Durulama belirtiler ortadan kalkıncaya kadar yapılmalıdır.

Küçük çocuklar nasıl gargara yapılacağını bilmiyorlar, bu yüzden sulama yapıyorlar. Prosedür için bir şırınga veya şırıngaya ihtiyacınız olacaktır. Hazırlanan broth papatya, okaliptüs, bir şırıngada toplamak ve bademcikler durulayın. Çocuğun et suyunu almamasını sağlamak önemlidir, çünkü tüm patojen bakteriler içeri girecektir.

Soluma daha az etkili değildir. Hem evde hem de hastanede yapılabilir. İşlem, yemeklerden bir buçuk saatten daha önce yapılmaz.

Cerrahi tedavi

Cerrahi tedavi bademciklerin tamamen veya kısmen çıkarılmasından oluşur. Tıbbi uygulamada, bu prosedür tonsillektomi denir.

Sık tekrarlayan anjina, solunum yetmezliği, pürülan komplikasyonlar ile etkin olmayan konservatif tedavi ile bir operasyon gerçekleştirilir. Kan hastalıkları, kalp, böbrek, akciğer, enflamatuar ve enfeksiyöz süreçler, diabetes mellitus için tonsillektomi yoktur. Prosedür birkaç şekilde gerçekleştirilebilir.

Palatine bademcikler kaldırılması için aşağıdaki prosedürler vardır:

 • Ekstrakapsüler tonsillektomi. Klasik seçenek - yerel veya genel anestezi altında bistüri, ilmek ve iğne kullanımı ile bademcikler.
 • Bir microdebroder kullanarak. Enfeksiyöz odağı bir microdebridge ile çıkarmak mümkündür. Bu bir döner değirmene sahip özel bir cihazdır. Döndüğünde yumuşak dokular kesilir. Bu işlem için güçlü bir anestezi kullanılır.
 • Lazer çıkarılması. 10 yaşın altındaki çocuklar için kullanmayın. Lokal anestezi altında gerçekleştirildi. Bademcik forseps tarafından kavranır, lazerle kesilir. Daha sonra lazer ışını, kan kaybını önlemeye yardımcı olan damarları kapatır. Bazı dokular buharlaşır ve bademcik miktarı azalır.
 • Elektrokoagülasyon. Elektrokoter ile dokuların koterizasyonu elektrokoter ile gerçekleştirilir. Prosedür sırasında, yüksek frekanslı bir elektrik akımı kullanılır.
 • Radyofrekans ablasyonu. Radyo dalgalarının enerjisinin termal enerjiye dönüştürüldüğü prosedür. Bademcikleri azaltmak için kullanılır. Bu onları silmekten kaçınır.
 • Cryodestruction. Soğuk maruz kalma ile olası inflamasyonun odağını ortadan kaldırın. Bunu yapmak için sıvı nitrojen kullanın. Oral kavite lidokain ile ön işlemden geçirilir. Düşük sıcaklık nedeniyle tüm patojen mikroorganizmalar yok olur ve etkilenen dokuların nekrozu oluşur.

Faydalı video - Kronik tonsillit: işaretler ve tedavi

Bir operasyon seçerken hastanın durumu, kronik hastalıklar ve bademciklerin dokularına verilen hasarın derecesi dikkate alınır. Bir süre ameliyattan sonra hasta, dokuların şişmesi nedeniyle boğazda bir yumru hissedebilir. Ayrıca vücut ısısı yükselebilir, bulantı görülebilir.

Yaralar ameliyattan 2-3 hafta sonra tamamen iyileşir.

Bu süre zarfında, sıvı püresi tüketen ilk hafta fiziksel aktiviteyi sınırlandırmalı, buharlama, patates, meyve için yağsız etin kademeli olarak ilave edilmesini sağlamalısınız. 10 gün sonra diyetle beslenemezsiniz, ancak boğazı tahriş eden yiyecekler yemek yasaktır.

Olası sonuçları

Uygun olmayan patoloji tedavisi ile tehlikeli komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Yetersiz veya zamansız tedavi ile birikmiş irin bademciklerin ötesine yayılabilir. Patojenik mikroorganizmalarla mücadelede, çeşitli organ ve sistemlerin çalışmasında başarısızlığa yol açabilecek koruyucu fonksiyonlar azalır.

Tonsillik tıkaçlar aşağıdaki komplikasyonlara yol açabilir:

 • Paratonziller apsesi. Bu enflamatuar bir süreçtir, ki bu enfeksiyon yakın modal fibere nüfuz eder. Bu durumda, bademciklerin yakınındaki dokularda abseler oluşur, gevşek lif iltihabı oluşur, bu nedenle kılcal damarların genişlemesi mukozal ödem gelişir. Özellikle boğazda, kulakta veya dişlerde verebilen, hastanın boğazında şiddetli ağrı vardır. Lenf düğümleri artar ve palpasyon hissedilir.
 • Boyun flegmonu. Bu, ölüme yol açabilecek tehlikeli komplikasyonlardan biridir. Flegmon, enfeksiyon dolaşım ve lenfatik sistem yoluyla doku alanına yayıldığında gelişir.
 • Pürülan süreç açıkça tanımlanmış bir sınır içermez ve genişleyebilir. Hasta sadece boğaz ağrısı ile değil, aynı zamanda boyunda da endişe duymaktadır. Boyundaki deri kızarır, şişer ve vücut ısısı yükselir.
 • Sepsis. Kan akışı ile patojen mikroorganizmalar çeşitli organlara yayılır. Sepsisin sebebi bademciklerin okur-yazar olmamaları olabilir, bundan sonra enfeksiyonlar damarlar yoluyla kan dolaşımına nüfuz eder. Bu durum ciddi sonuçlara yol açabilir ve uzmanların acil müdahalesini ve hastanın acil yatışını gerektirebilir.
 • Böbrekleri yenin. Daha sonra komplikasyon, böbreklerin bilateral lezyonlarına yol açar - glomerülonefrit. Bu hastalık kronik formda böbrek yetmezliğine neden olabilir.
 • Bademciklerin dejenerasyonu. Lenfoid doku bağ bademciklerine dejenere olduğunda, işlevlerini kaybederler. Bu, enflamatuar sürecin ilerlemesiyle gelişir, bu da fibroblastların - bağ dokusu hücrelerinin birikmesine neden olur.
 • Eklemlerin iltihaplanması. Romatizma tedavi edilmeyen bademcik iltihabı ile gelişir, özellikle streptokoklar kan dolaşımına girdiğinde ve alt ekstremitelerin şişmesini, eklemlerdeki akut ağrıyı tetiklediğinde.
 • Kalbin yenilgisi (tonsillocardial sendrom). Bu, kardiyovasküler sistemin disfonksiyon belirtilerinin birleşimidir. Bu sendrom, patojenik mikroorganizmaların ve bunların toksinlerinin kardiyak kas üzerindeki doğrudan etkisi ile gelişir. Kronik tonsillitin arka planı karşısında, hastanın iğrenç doğanın, gürültü, taşikardi, vb. Kalp bölgesinde ağrı vardır.

Ayrıca, kronik bademcik iltihabı karaciğerde ve akciğerlerde komplikasyonlara neden olabilir. Sıklıkla, bu patoloji serebral komplikasyonlara, nöro-endokrin ve endokrin hastalıkların gelişimine neden olabilir.

önleme

Festering fişlerinin oluşumunu önlemek için, önleme kurallarına uyulması önerilir:

 1. Her yemekten sonra ağzınızı ve boğazınızı suyla durulayın.
 2. Kişisel hijyeni gözlemlemek önemlidir: dişlerinizi günde en az 2 kez fırçalayın. Günlük prosedür, ağız boşluğunda patojenik mikroorganizmaların gelişmesini ve birikmesini önler.
 3. Boğaz ağrısı zamanında tedavi edilir. Hekimin ilaç kullanımı ile ilgili tüm önerileri ile ödem ve iltihaplanma ortadan kalkar. Bu bademcik iltihabı gelişme olasılığını azaltır.
 4. Ağız boşluğu ve nazofarenksin iltihaplı hastalıklarını zamanında tedavi etmek gerekir: çürükler, stomatit, diş eti iltihabı, sinüzit, sinüzit, farenjit, vb.
 5. Vücudun aşırı soğutmasından kaçının. Hipotermi olduğunda, koruyucu fonksiyonlar azalır, bu da anjina nüksünün gelişmesine katkıda bulunur. Kronik formda bademcik iltihabı olan hastalar soğuk içecekler içmemelidir, soğuk mevsimde dondurma vardır.
 6. Bağışıklık sistemini güçlendirmek, vitamin-mineral komplekslerini almak, enfeksiyonlara karşı aşılanmak önemlidir.
 7. Sağlıklı bir yaşam tarzı sürmek ve doğru yemek için önemlidir.

Sadece doktor tavsiyeleri ve koruyucu önlemleri takip ederek bademcik iltihabı oluşumunu önleyebilirsiniz.

Bir hata mı buldunuz? Seçin ve Ctrl + Enter, bizi bilgilendirmek için.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Larenjit ve komplikasyonları kaç gün sürer?

Larenjit, larinksin mukus tabakasını etkileyen bir inflamasyon olup, bazı durumlarda ses tellerini etkiler. Kendisini sert bir öksürük şeklinde, "havlayan", bir ses veya aphonia olarak gösterir.

Tehlikeli olan anginadır: Kalbinde bir komplikasyon

Oldukça rahatsız edici bir hastalık olan anjina, kalpteki komplikasyonlar, sonrasında bedeni etkileyen sonuçlardan sadece bir tanesidir. Hastalığın semptomlarını giderdikten sonra (sıcaklık azalır, boğazda ağrı kaybolur, vb.) Uzun zamandır beklenen bir rahatlama gelir.