Loading

Yetişkinlerde tonsillit belirtileri ve tedavi seçenekleri

Vücudumuzda biriktikleri 7 yer var lenfoid dokular, bademcikler (bezler) ile farinks yakınında halka dahil.

Bu bağışıklık sisteminin bir parçası, vücudu mikroorganizmaların nüfuzundan korur, ağzına düşmek. Olumlu faktörlerin etkisi altında, patojenik mikroflora bademciklere saldırmaya başlar, iltihaplanmaya ve insan durumunun bozulmasına neden olur.

Bademcik iltihabı bu şekilde başlar - hoş olmayan semptomları olan bir hastalıktır, bu nedenle yetişkinlerde tedavi mümkün olan en kısa sürede başlamalıdır.

Bademcik iltihabı nedir?

Bezleri içeren lenfoid dokunun hücre-fibröz bazında lenfositler ve makrofajlar vardır. Bademcikler lenf damarlarına giderken, lenf için bir filtre patojenler için.

İnsan vücudundaki lenf hakkında daha fazla bilgi burada okunabilir.

Bakteriler, virüsler ya da mantarlar bademciklerin epitelyumuna yerleştiğinde, boyut olarak büyüyebilir ve iltihaplanabilirler. Bu bademcik iltihabı - Bademciklerin yerel iltihabı.

Fotoğrafta - yetişkinlerde bademcik iltihabı başladı.

Tedaviye başlamazsanız, lenfoid doku yavaş yavaş bağ dokusunun yerini almaya başlar, lacunlar oluşur. Yaralar, pürülan foliküller vardır. Sık nüks kronik bademcik iltihabına yol açar, Lenfoid dokunun ölümü, bademciklerin koruyucu işlevinde azalma.

Videodaki kronik form hakkında daha fazla bilgi edinin:

Akut tonsillit - angina, yetişkinlerde herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Kronik bademcik iltihabı yetişkinlikte ilk kez nadiren teşhis edilir. Genellikle sorun çocuklukta ortaya çıkar ve yetişkinliğe girer.

Görünüm nedenleri

Yetişkinlerde bademcik iltihabının gelişmesi bademciklerin bakteriler, virüsler, mantarlar ve diğer patojenik mikrofloralarla enfekte edilmesiyle sonuçlanabilir. Hasta bir kişiden enfekte olabilirsiniz, Hapşırırken, öksürdüğünde veya konuşurken, nedensel ajanın partiküllerini havaya fırlatır.

Varsa, bademciklerde patojenik ajanlar almak için ve eksojen olarak vücutta enfeksiyon odakları (orta kulak iltihabı, konjunktivit, çürük, vb.).

Bademciklerin çoğalması bakterilerden kaynaklanır (vakaların% 90'ı):

 • hemolitik streptokok;
 • Staphylococcus aureus;
 • Pseudomonas aeruginosa;
 • enterokok;
 • Pnömokok.

Daha az yaygın olarak, hastalık virüslere maruz kalma ile ilişkilidir:

 • rhinovirüsleri;
 • influenza ve parainfluenza;
 • adenovirüsler;
 • herpes;
 • enterovirüs;
 • kızamık, vb

Sekonder akut tonsillit Kızamık, grip, difteri, kan hastalıkları vb. Pürülan formu Akut bademcik iltihabı daha çok 20 yaşına kadar teşhis edilir ve farenjit eşlik edebilir.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı gelişimi bu faktörlere katkıda bulunabilir:

 • büyük gruplar halinde ve kitle tıkanıklığı olan yerlerde olmak;
 • hipotermi;
 • Kötü ekoloji;
 • stres;
 • yanlış beslenme;
 • hijyen kurallarına uyulmaması;
 • zayıflamış bağışıklık.
içeriğe ↑

semptomlar

Enflamasyonun hızlı gelişimi akut tonsillit (bademcik iltihabı) olarak teşhis edilir. Kronik tonsillit adı verilen periyodik alevlenmelerle birlikte uzun süreli ve yavaş inflamasyon süreci.

Lenfoid bezde enfeksiyonun odağı sürekli olarak mevcuttur. Bu ona yol açar çoğalma ve yoğunlaşma, bağışıklık azalmıştır.

Yetişkinlerde hastalığın farklı formları için ortak belirtiler şunlardır:

 1. hacimdeki bezlerin proliferasyonu, hiperemi;
 2. yutulduğunda ağrı, kulaklara verebilen;
 3. damak şişkinliği;
 4. Boğazda Pershenie ve rahatsızlık;
 5. bademcikler üzerinde bir karakteristik baskın;
 6. ağızdan hoş olmayan koku;
 7. ateş, ateş;
 8. servikal lenf düğümlerinde bir artış (lenfadenopati);
 9. baş ağrısı;
 10. genel halsizlik.

Viral bademcik iltihabı Grip veya ARVI arka planında ikincil bir hastalık olarak daha sık görülür. Bademcikteki değişikliklere ek olarak, burundan karakteristik sıvı akıntısı, hapşırma, burun mukozasının şişmesi, konjonktivittir. Bademcikler, pürülan tıkaçlar üzerinde karakteristik beyaz bakteri formu yoktur.

Fungal bademcik iltihabı ile bademcikler üzerinde peynirli bir kaplama var. Sıcaklık normal kalabilir. Bir kan testi, inflamatuar bir sürecin varlığını göstermeyebilir.

Çoğu durumda, tedavinin başlamasından 3-5 gün sonra akut belirtiler dur. Bazen terapötik önlemlere rağmen, semptomatoloji 2 haftaya kadar devam eder.

tanılama

Yetişkinlerde bademcik iltihabı etkeni tanımlamak, bademciklerden bir yayma örneğinin florasının mikrobiyolojik analizi. Bu olmadan, etkili tedavi imkansızdır, çünkü farklı patojenik organizma biçimleri için onların mücadele yöntemleri.

Ek olarak, enstrümantal yöntemler teşhis için kullanılabilir:

tedavi

Herhangi bir bademcik iltihabı zamanında ve tam teşekküllü terapi gerektirir. Patojenik mikrofloranın tahrip edilmesini amaçlamakta, çürüklerinin ürünlerinin vücut üzerindeki etkilerini azaltarak hastalığın semptomlarını durdurabilmeli.

Tedavi sırasında hasta gerekir Yatak dinlenmesini sağlayın, vücuttaki toksinleri hızlıca yıkamak için bol sıvı tüketin. Epitelin hücrelerini tahriş etmemek için, sıcak, koruyucu yiyecekler yemelisiniz. Soda, ekşi meyve suları, baharatlı yemekleri hariç tutun. Yemek bir çift için daha iyidir, aşçı.

Eczacılık ürünleri

İlaçlar bir doktor tarafından reçete edilir patojen türüne bağlı olarak.

Bakteriyel tonsillitin ana bileşeni antibiyotikler. Hastalığın semptomları ilerlediğinde reçete edilir, ısı uzun bir süre devam eder. Komplikasyon olasılığını azaltırlar.

Antibiyotikler, hastanın bakteriyel mikroflorasının duyarlılığına bağlı olarak seçilir. Hassasiyeti belirlemek imkansızsa, geniş bir etki yelpazesi alın.

Çoğu zaman başvurdu penisilin grubu antibiyotik. Hastaya alerjisi varsa, sülfonamidleri, makrolidleri, sefalosporinleri reçete edin. Antibiyotik tedavisinin süresi 10-14 gündür. Semptomlar ortadan kalkmış olsa bile, resepsiyonlarını erken kesmeyin.

Bademcik iltihabı etkeni de etkilenir yerel fonlar antiseptik etkisi olan çözeltiler, aerosoller, spreyler şeklinde, bademcikler bakteriler, epitel, pus ölü hücrelerden uzak yıkayın.

Bademcik iltihabı olan yetişkinler için antiseptikler:

 • fukortsin;
 • Proposol;
 • bioparoks;
 • gramisidin;
 • Akvalor;
 • Orasept;
 • Tonsilotren;
 • Givalex ve diğerleri.

Boğaz kullanım çözümlerini yağlamak için:

Boğazda ağrı, bademcik iltihabı ve diğer belirtileri olan semptomatik tedavi uygulanır.

Alerjik reaksiyondan kaçınmak için, uygulanması tavsiye edilir. antihistaminikler (Cetirizine, Erius, Suprastin).

Hastalığın sebebi virüs ise, antibiyotik almak etkisizdir. Birkaç gün içinde, bağışıklık kendi başına virüsle baş edebilir. Sekonder bakteriyel enfeksiyon olasılığını önlemek için yardıma ihtiyacı vardır.

Antiviral ilaçların alınması tavsiye edilir:

Bademcik iltihabı rahatlatmak, rahatsızlık ortadan kaldırmak, antiseptik ile boğaz sulamak:

Halk yöntemleri

Evde alternatif tıp yöntemlerine başvurabilirsin, birincil tedavinin ek bir ölçüsü olarak Hastalığın semptomlarını hafifletmek için.

Yetişkinlerde bademcik iltihabı için etkili araçlar:

 1. Papatya, calendula, adaçayı, meşe kabuğu ile boğazda durulama.
 2. İçinde bal ilavesiyle papatyadan çay alınır.
 3. Bademcikleri deniz topalak yağı ile yağlayın.
 4. Propolis yağını 2 hafta yemeklerden bir saat önce alın.
 5. Plantain, ıhlamur, adaçayı, okaliptüs ile bir buhar banyosu (sıcaklık yokluğunda) yapmak.
 6. 5 dişi 0,3 litre suya ısıtın. Gün boyunca atın.
içeriğe ↑

Cerrahi müdahale

Düzenli olarak tekrarlanan bir insan bademcik iltihabı atakları, bir kişinin normal yaşamına müdahale eden komplikasyonlarla birlikte bademciklerin cerrahi olarak çıkarılmasını sağlayabilir. Genel veya lokal anestezi altında yapılır.

Işlem göstergesi:

 1. yılda bademcik iltihabı 4'ten fazla alevlenme;
 2. paratonazil apsesi;
 3. hastalığın bir komplikasyonu olarak eklem hasarı;
 4. larinksin iltihaplı bezlerle tam örtüşmesi;
 5. onkoloji şüphesi.

önleme

Yetişkinlerde bademcik iltihabı olasılığını en aza indirmek için, vücudun savunma bağışıklık güçlendirmek için mümkün olduğunca erken çalışmak gerekir.

Önleyici tedbirler:

 • temperli;
 • düzgün ve dengeli yemek yapmak;
 • tam bir uyku sağlamak;
 • açık havada daha sık yürüyün;
 • ağız hijyeni dikkatlice izleyin;
 • Enfeksiyon odaklarını zamanında sterilize edin ve dişleri tedavi edin.

Yetişkinlerde tonsillit, ihtiyacınız olan ciddi bir hastalıktır. en kısa zamanda tedaviye başlamak. Hastalığın erken aşamalarında harekete geçerseniz, hızlı bir şekilde iyileşir, relaps ve komplikasyonlara izin vermezsiniz.

Tonsillit farklı patojenlere neden olur. Bu nedenle gerekli kapsamlı teşhis, tedaviyi doğru şekilde atamak için. Bu hastalık ile kendi kendine ilaç kabul edilemez ve istenmeyen sonuçlara yol açabilir.

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kronik bademcik oldukça yaygın bir hastalıktır, hangi belki, birçok kişi sadece o ciddi hastalık düşünmüyoruz ve kolayca ignoriruyut.Takaya vücutta enfeksiyon sürekli bir kaynak periyodik akut anjin şeklinde olacaktır çünkü taktik, çok tehlikelidir, azaltabileceğini nedenidir olduğunu çalışma kapasitesi, genel sağlığı kötüleştiriyor.

Bu hastalık, tehlikeli komplikasyonların gelişmesi için bir itici güç olabileceğinden, kronik bademcik iltihabının semptomlarının yanı sıra, yetişkinlerde tedaviye dayanan temeli de herkes tarafından bilinmelidir (bkz. Fotoğraf).

nedenleri

Bu nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil iltihabı bademcik iltihabına yakalanırken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bakteriler bu hastalığın ortaya çıkması için "suçlanır": streptokoklar, stafilokoklar, enterokoklar, pnömokoklar.

Ancak bazı virüsler, bezlerin iltihaplanmasına da neden olabilir, örneğin adenovirüsler, herpes virüsü. Bazen bademcik iltihabının nedeni mantar veya klamidyadır.

Kronik tonsillit gelişimini desteklemek için bir dizi faktör olabilir:

 • sık anjina (bademciklerin akut iltihabı);
 • burun septumunun eğriliği, burun boşluğunda polip oluşumu, adenoid vejetasyonlar ve diğer hastalıkların hipertrofisi ile burun solunumunun ihlali;
 • En yakın organlarda enfeksiyon odaklarının ortaya çıkması (çürük, pürülan sinüzit, adenoidit, vb.);
 • azalmış bağışıklık;
 • Hem neden, hem de hastalığın sonucu olabilir, daha sık alerjik reaksiyonlar, vb.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı boğaz ağrısı sonrası başlar. Bademcik dokularındaki bu akut iltihapta tam tersine bir gelişme olmaz, iltihaplanma süreci devam eder ve kronik bir hal alır.

İki ana bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi formu - bademciklerin sadece iltihaplanma belirtileri olduğunda.
 2. Dekompanse edilmiş form - palatine bademciklerin hem lokal hem de yaygın kronik enflamasyon belirtileri olduğunda: apse, paratonzillitler.

Kronik bademcik iltihabı kendini sık sık soğuk algınlığı ve özellikle de anjina şeklinde gösterir. Bu formun bir dekompanse haline gelmemesi için, enfeksiyon salgınının zamanında söndürülmesi, yani soğuk algınlığının yakalanmasına değil, karmaşık tedaviye girmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde işaretler

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının ana belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı (orta ila çok şiddetli);
 • bezlerde ağrı;
 • nazofarenkste şişme;
 • boğazda mantar;
 • gıda ve soğuk sıvı için boğazda enflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı uzun süre azalmaz;
 • ağızdan gelen koku;
 • halsizlik ve yorgunluk.

Ayrıca hastalığın belirtisi, diz ve el bileği ekleminde ağrı ve ağrıların ortaya çıkması olabilir, bazı durumlarda nefes darlığı olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı semptomların yetersiz bir varlığı ile karakterizedir. Yetişkin, yabancı bir cisim hissi veya yutkunma, karıncalanma, kuruluk, ağız kokusu ve sıcaklığın subfebrile rakamlara yükselmesi nedeniyle rahatsız edilir. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur.

sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

etkileri

Uzun süreli seyir ve kronik bademcik iltihabı için spesifik bir tedavinin yokluğu ile, bir yetişkinin vücudunda sonuçları vardır. bademcik enfeksiyona karşı yeteneğinin kaybı farenjit ve bronşit ortaya çıkmasına katkıda bulunan solunum yollarında peritonsiller apse ve enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kronik bademcik iltihabı romatizma, periartrit nodosa, poliartrit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma, hemorajik vaskülit gibi kollajen hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kalıcı boğaz ağrısı endokardit, miyokardit ve edinsel kalp defektleri gibi kalp hastalıklarına yol açar.

İnsanın üriner sistemi enfeksiyöz hastalıklarda komplikasyonlara en çok duyarlıdır, bu nedenle piyelonefrit kronik tonsillitin ciddi bir sonucudur. Ayrıca kolesistit ve poliartrit oluşur, kas-iskelet sistemi bozulur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile glomerülonefrit gelişir, küçük kore, parathonsillar apse, endokardit septik ve sepsis gelişir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Kronik tonsillit için önleyici tedbirlerin ve zamanında tedavinin olmaması erişkinlerde hastalığın çeşitli alevlenmelerine yol açar. Bademcik iltihabının en yaygın alevlenmeleri anjina (akut tonsillit) ve paratonlar (okolomindalikovy) apsesidir.

Anjina, ateş (38-40˚ ve üzeri), boğazda şiddetli veya orta derecede ağrı, baş ağrıları, genel halsizlik ile karakterizedir. Sıklıkla eklemlerde ve sırtta ağrılar ve şiddetli ağrı vardır. Alt çene altında bulunan genişlemiş lenf nodları ile karakterize olan anjina tiplerinin çoğu için. Lenf düğümleri palpasyonda ağrılıdır. Hastalığa genellikle üşüme ve ateş eşlik eder.

Uygun tedavi ile akut dönem iki ila yedi gün sürer. Tam bir rehabilitasyon uzun süre ve sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

önleme

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda,% 1 iyot gliserol,% 0.16 Gramisidin-Gliserin, vs. kullanılabilir.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisi

Bugüne kadar, tıbbi uygulamada yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi için pek çok yöntem yoktur. Medikal tedavi, cerrahi tedavi ve fizyoterapi kullanılmaktadır. Kural olarak, yöntemler farklı sürümlerde birleştirilir veya dönüşümlü olarak birbirinin yerine geçer.

Kronik bademcik iltihabında tedavi uygulanır, sürecin safhasına bakılmaksızın bu tür bileşenleri içerir:

 1. irin çıkarılması ve antiseptik ile takviye edilmiş, ağız boşluğu ve yutak bakır gümüş ya da salin (miramistin, hlorgesksidin, furatsilin) ​​yıkama için yıkama boşluklar bademcik. Tedavinin seyri en az 10-15 seanstır.
 2. Antibiyotik alımı;
 3. Probiyotikler: Hilak forte, Lineks, Bifidumbacterin, antibiyotik almanın arka planına karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için.
 4. Yumuşatma etkisi olan ve kuruluk, pershenia, boğaz ağrısı gibi semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. En etkili araç, günde 1-2 kez çalkalanması gereken% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisidir. Ek olarak, bir sprey (Proposol) formunda propolis bazlı bir preparat kullanılabilir.
 5. Genel bağışıklığın düzeltilmesi amacıyla Irs-19, Bronhomunal, Ribomunil bir immünolog tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılabilir.
 6. İletken fizyoterapi (UHF, tubos);
 7. Ağız, burun ve paranazal sinüslerin sanitasyonu.

Vücudun savunmasını artırmak için vitaminler, aloe, vitreus, FIBS preparatları kullanın. Kronik bademcik iltihabını bir kez ve herkes için tedavi etmek, entegre bir yaklaşıma uymalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelidir.

fizyoterapi

Fizyoterapötik prosedürler her zaman konservatif tedaviye ve ameliyattan birkaç gün sonra atar. Birkaç yıl önce, bu yöntemler üzerinde duruldu: kronik tonsillit ultrason veya ultraviyole ile denendi.

Fizyoterapi iyi sonuç verir, ancak temel bir tedavi olamaz. Yardımcı bir tedavi olarak etkisi inkar edilemez, bu nedenle kronik tonsillitte fizyoterapötik tedavi yöntemleri tüm dünyada kullanılmaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

En etkili olan üç yöntem: ultrason, UHF ve UFO. Aslında, bunlar kullanılır. Bu prosedürler, hastanın hastaneden taburcu edildiği ve ayakta tedaviye gittiği hemen hemen her zaman ameliyat sonrası dönemde atanır.

Kronik bademcik iltihabı bademcikler çıkarılması: yorumlar

Bazen doktorlar ameliyat yapar ve bademcik ameliyatı denilen bir hasta bademciği çıkarırlar. Fakat böyle bir prosedür için, okumalara sahip olmak gerekir. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması, paratonsillar apsenin relapsı ve bazı eşlik eden hastalıklar ile gerçekleştirilir. Yine de, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek her zaman mümkün olmamaktadır, bu gibi durumlarda ameliyat hakkında düşünmeye değer.

Lokal anestezi altında 10-15 dakika içinde bademcikler özel bir döngü ile uzaklaştırılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç gün yatak istirahati yapmalı, sadece soğuk sıvı veya rahatsız edici rahatsız edici yiyecekler almalıdır. 1-2 hafta sonra, ameliyat sonrası yara iyileşir.

İnternette kullanıcıları bırakan kronik bademcik iltihabı bademciklerinin kaldırılmasından bazı gözden geçirmeler aldık.

 1. Bana 3 yıl önce bademcikler kaldırıldı bir damlacık pişman değilim! Boğaz acıyor (farenjit), ama çok nadiren ve hiç olmadığı gibi! Bronşit genellikle soğuk bir komplikasyonu olarak gelir (ama bana bademcikleri ne getirecek işkence kıyasla hiç değildir! Anjin! Kere kalbin komplikasyonlar boğaz, çok uzun boylu sıcaklık, gözyaşı bir ay, sonsuz ağrı, iltihap ve böbrek idi. Bu kadar ihmal edilen herşeye sahip değilseniz, hiç mantıklı gelmeyebilir, sadece birkaç kez yılda bir kez loru ve tüm...
 2. Kaldır ve düşün. Çocukken her gün hasta oldum, yüksek ateş, kalp sorunları başladı, bağışıklık zayıfladı. 4 yıl sonra kaldırıldı. Acı durdurmak için, bazen sadece sıcaklık olmadan, ancak kalp zayıf. Ayrıca sürekli bademcik iltihabı hastası olan ve ameliyatı hiç yapmayan kız, romatizmaya başladı. Şimdi 23 yaşında, koltuk değnekleriyle hareket ediyor. Büyükbabam 45 yaşından beri çocukluğundan daha ağırdı, ama iltihaplı bademcikler ciddi komplikasyonlar veriyor, bu yüzden iyi bir doktor bulup sil.
 3. Aralık ayında yaptığım operasyonda hiç pişman olmadım. Sabit bir sıcaklığın, boğazda sabit tıkaçların ve daha fazlasının ne olduğunu unuttum. Tabii ki bademcikler için en son savaşmak gerekiyor, ama eğer zaten bir enfeksiyon kaynağı haline gelmişlerse, o zaman kesin olarak onlara katılmalıyız.
 4. Bana 16 yaşından beri kaldırıldı. Lokal anestezi altında, sandalyeye eski moda bir şekilde yazdılar, gözlerini kapattılar, böylece hiçbir şey göremediler ve kestiler. Acı korkunç. Boğazım daha sonra acımasızca ağladı, konuşamadım, ayrıca yapamadım, kanama da açığa çıktı. Şimdi muhtemelen çok acı verici ve daha profesyonel değil. Ama aniayı unuttum, sadece kısa bir süre önce bir başlangıç. Ama bu kendi hatası. Kendimizi izlemeliyiz.
 5. Yıllar süren kesintisiz ağrılı anjin, durulama ve antibiyotiklerden sonra bezlerim 35 yaşında kesilmişti. Ben noktaya ulaştım, kendimi bir kulak burun boğaz uzmanından ameliyat istedim. Acı vericiydi, ama uzun ve değil - voila! Boğazda ne angina ne de ağrı, sadece operasyondan sonraki ilk yıl içinde soğuk algınlığı ve immunostimulanları içmemeye çalışmaktadır. Ben mutluyum

İnsanlar bademciklerin uzaklaştırılmasının bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden endişe ediyorlar. Sonuçta, bademcikler vücuda girerken ana koruyucu kapılardan biridir. Bu korkular haklı ve haklı. Bununla birlikte, kronik bir iltihap durumunda bademciklerin çalışmalarını gerçekleştiremediklerini ve vücutta enfeksiyon ile birlikte sadece bir sıcak yatak haline gelebildikleri anlaşılmalıdır.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı tedavi edilirken, bağışıklığı ilk alan kişi olmak önemlidir. Enfeksiyon için daha hızlı bir olasılık olmayacak, nerede geliştirilecek, sağlığınızı normale döndürecek daha hızlı olacaksınız.

Evde bir rahatsızlığı nasıl ve nasıl tedavi edersiniz? Ortak tarifleri düşünün:

 1. bademcik kronik enflamasyon ise, pirzola yıkanması için üç kez taze yapraklar anne ve üvey anne almak suyu sıkmak, su (1 çorba kaşığı 0.5-1 cam ile seyreltildi ve konyak) soğan suyu ve kırmızı şarap eşit miktarda ekleyin. Karışımı buzdolabına karıştırın, kullanmadan önce çalkalayın. 3 çorba kaşığı su ile seyreltilmiş 1 yemek kaşığı için günde 3 kez alın.
 2. Henüz hiç filizlemeyen iki büyük diş sarımsak, ez, bir bardak süt kaynatın ve sarımsak karanfil ile dökün. İnfüzyon bir süre bekledikten sonra filtrelenmeli ve ortaya çıkan sıcak çözelti ile gargaralanmalıdır.
 3. Alkol propolisin tentürü. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 20 gram ürün öğütülür ve 100 ml saf tıbbi alkol dökülür. Bir ilacı ısrar etmek için karanlık bir yerde gereklidir. 20 damla için günde 3 damla alın. Tentür, ılık süt veya su ile karıştırılabilir.
 4. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 5. 250 g pancar kesin, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke, tarihleri ​​yaklaşık 1-2 gün demlendi. Tortu çıkarılabilir. Elde edilen tentür ile ağız ve boğazını durulayın. Bir veya iki yemek kaşığı. bir içki tavsiye ederim.
 6. Civanperçemi. 2 yemek kaşığı bitkisel hammaddeyi bir bardak kaynar suya batırmalısınız. Örtün ve bir saat bekletin. Filtreledikten sonra. Alevlenme döneminde kronik bademcik iltihabı tedavisi yaparken kullandığınız infüzyon. Günde 4-6 kez boğazınızı yıkayınız.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu bir çorba kaşığı şekerle karıştırılır ve günde üç kez alınır. Bu araç sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olur ve ayrıca bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, tonsillitli gargara için kızılcık bal ile suyu, havuç sıcak suyu, çay mantar, sarı kantaron bir kaynatma 7-9 günde bir infüzyon kullanılması önerilir.

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? koşullar izin verirse bademcikleri kesmek için acele etmeyin, değil üstelik, antibiyotiklerle acele ve, boğaz durulayın ve yağlamak için bol su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru yemek. Senin için kullanışlı olabilirler.

Kronik tonsillitin antibiyotiklerle tedavisi, lazer, halk ilaçları

Bademcik iltihabının nasıl tedavi edileceği sorusuna cevap ararken, okuyucularımız patolojinin tedavisi için bir yöntem arayışında kaybolurlar. Hastalığın ortadan kaldırılmasının ana yolları olan antibiyotikler, halk ilaçları, lazer tedavisi vardır. Bazı prosedürlerin tıbbi bir tesiste ve bazılarında evde yapılması gerekmektedir.

Tıbbi bilgi olmadan, kronik bademcik iltihabından kurtulmak için en uygun taktikleri seçmek zordur, bu yüzden bilgiyi genelleştirmeye ve okuyucular için önemli bir makale hazırlamaya karar verdik.

Faringeal tonsiller iltihabı belirtileri

İlk aşamalarda farengeal bademcik iltihabı belirtileri:

 • Sıcaklık artışı;
 • Boğazda ağrı ve boğulma;
 • Yeme zorluğu;
 • Artan solunum ve kalp hızı;
 • Farinksin mukoza zarının kızarması;
 • Bademcikler üzerinde beyaz kaplama;
 • Kandaki lökositlerde artış;
 • Artan ESR

Kronik tonsillitin alevlenmesine zehirlenme sendromları eşlik eder: genel halsizlik, halsizlik, iştah kaybı. Bu durumda antibakteriyel ilaçlar almak gerekir. Bunlar olmadan, hastalığın semptomları hızla ilerler ve sepsise (kanın bakteriyel kontaminasyonu) yol açabilir.

Pürülan tonsillit ateş ile kendini gösterir. Arka planına karşı, baş ağrısı, baş dönmesi ve yüksek tansiyon oluşabilir. Hastalık diğer organlarda pürülan odakların ortaya çıkmasıyla tehlikelidir.

Retrophaengeal apselerin varlığı (pürülan boşluklar) operasyonun doğrudan bir göstergesidir. Sürecin şiddetlendirilmesinde değil, konservatif tedaviden sonra gerçekleştirilir. Antibiyotikler 2 hafta boyunca reçete edilir, bundan sonra patolojinin semptomları azalmalıdır.

Patolojiyi uzun süre korumak için yüksek riskli kalp hasarı, otoimmün artrit, böbrek hastalığı riski yüksektir. Evde pürülan tonsillit tedavi edilmez.

Çocuklarda spesifik semptomlar, konjenital hastalığa neden olur. Bademcik dokusunun konjenital yetersizliğinin arka planında ortaya çıkar. Antibiyotiklerle tedavi etmek etkili değildir, çünkü patolojinin nedeni bademciklerin düşük eşik fonksiyonunda gizlidir. Onların performansını artırmak için, immünomodülatörler reçete edilir. Bunlar arasında en etkili ilaç polioksidonyumdur. Madde bademciklerin dokularına nüfuz eden patojen bakterileri yok eden öldürücü hücrelerin aktivitesini arttırır.

Diğer etkili ilaçlar vardır, ancak çocuk doktorları sıklıkla konjenital tonsillitin arka planında boğazda enflamatuar semptomlarla polioksidonium reçete ederler. İlaç, Rus hükümetinin kararına uygun olarak hayati ilaçlar listesinde yer almakta ve Klinik İmmünologlar ve Allerjistler Başkanlığı tarafından kullanılması tavsiye edilmektedir.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Yetişkinlerde, hastalık sadece patolojinin nedenlerini ortaya çıkardıktan sonra tedavi edilebilir. Aşağıdaki semptomlar gözlendiğinde, tedavinin akut aşamada gerçekleştirildiği anlaşılmalıdır:

 • Sıcaklık 37,5'in üzerinde;
 • Yılda 1 kereden fazla akut bademcik iltihabı;
 • Kokulu kütlelerin bademciklerinin hoş olmayan bir kokusu ile birikmesi mantardır.

Pürülan tıkaçlar boğazın bir soda ve tuz çözeltisi ile yıkanmasını gerektirir (bir bardak su içinde bir çay kaşığı tuz, bir tutam soda ekleyin). Boğazınızı durulayın - günde 3 kez.

Kronik tonsillitin yetişkinlerde evde tedavi edilmesi, doktor tarafından öngörülen şemaya göre düzenli antibakteriyel ilaçlar kullanılmasını gerektirir. Patojenlerin koruyucu L-formundan aktif reprodüksiyon aşamasına geçtiğinde, kronik tonsillitin sadece alevlenme aşamasında etkili bir şekilde tedavi edilebileceği anlaşılmalıdır. Sadece böyle bir durumda antibakteriyel ilaçlardan etkilenebilirler.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabına eşlik eden komplikasyonlar:

 • Larenjit - larinksin iltihabı;
 • Farenjit - farinks iltihabı;
 • Anjin.

Faringeal bademciklerdeki inflamatuar değişikliklerin tedavisine yönelik taktikleri seçerken, eşlik eden patolojiyi dikkate almak ve semptomatik preparatları almak gereklidir. 38 derecenin üzerindeki sıcaklık artışı antipiretikler (parasetamol, aspirin, ibuprofen) kullanılarak nötralize edilir.

Patolojisi olan erişkinlerde sıcaklık artışı ve baş ağrıları çoğunlukla akşamları görülmektedir. Aynı zamanda, dispne, düzensiz kalp atışı görülebilir. Oluşumlarını önlemek için, doktor tarafından önerilen şemaya göre ilaç almak gereklidir.

Yetişkinlerde spesifik patoloji, insanların, kronik bademcik iltihabının yerel belirtilerine göre, solunum ve kalp hastalıkları konusunda daha fazla endişe duymalarıdır.

Çocuklarda kronik tonsillit tedavisi alevlenme ve remisyon aşamasında

Çocuklarda kronik tonsillit yetişkinlerden biraz farklıdır. Alevlenme aşamasında, patolojinin semptomları keskin bir şekilde gelişir ve hızlı bir rahatlama gerektirir.

Hastalığın ilk belirtilerinde pürin bademciklerinin temizlenmesi, pürülan içeriklerin giderilmesi, ağız boşluğunun bakır-gümüş veya fizyolojik solüsyon ile klorheksidin ve miramistin ilavesiyle durulanması için atanır. Çocuklar için antiseptikler dikkatli seçilmelidir. Birçoğu 12 yıla kadar tavsiye edilmeyen tatlar içerir.

Hastalığın sık ve uzun süreli alevlenmeleri ile, doktorlar immünomodülatörlerin (IRS-19 ve ribomunil) kullanımını önermektedir.

Evde, çocuklarda kronik tonsillit, "Tonizlor" adlı bir fizyoterapi cihazı ile tedavi edilebilir ve bu da lakuna içeriklerinin antiseptik solüsyonları ile birlikte lakeaların içeriğiyle birleştirilmesini sağlar. Genellikle, 5 günlük prosedür yeterlidir, bunlar her gün gerçekleştirilir, böylece hastalık remisyon aşamasına geçer.

Çocuklarda hastalığın tedavisi için antibakteriyel ilaçların kullanımı ile eşzamanlı olarak, fizyoterapötik prosedürler kullanılır: lazer tedavisi, elektroforez, manyetoterapi.

Çocuklar için antibakteriyel ilaç seçimi bir doktor tarafından yapılmalıdır. Yanlış antibiyotik tedavisi, mikrofloranın ilacın aktif maddesine olan direncinde bir artışa yol açacaktır. Günümüzde, penisilin ve sefalosporin serilerinin geniş bir spektrumundaki antibakteriyel maddeler ve makrolidler, tercih edilen ilaçlardır. Ortalama olarak, antibiyotik tedavisinin süresi yaklaşık 2 haftadır. Acipole, linex, bifidumbacterin - eubiyotik alımı ile preparatları birleştirmek için gereklidir.

Faringeal tonsillerin kronik lezyonlarının alevlenmesini önlemek için, çocuklarda immünostimülanlar ve eubiyotikler (linex, bifidumbacterin) reçete edilir. Homeopatik, doğal ve sentetik immünokortörlerin kullanımı diğer farmasötik preparatlarla eşzamanlı olarak yapılmalıdır.

Bir lazer ile bademcikler iltihabı kurtulmak için nasıl

Doktorlar tonsilliti sadece birkaç yıl önce lazerle tedavi etmeye başladılar, ancak bu süre zarfında KBB organlarının birçok hastalığının tedavisinde iyi sonuçlar elde edildi. Lazer radyasyonunun vücut üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Farinks ve ağız boşluğunun mukoza zarını etkilemek için ince bir etkisi olan ince ışınlar kullanılır.

Lazer tedavisinden sonra, iş kapasitesi kaybolmaz ve komplikasyonlar nadiren görülür. Bu nedenle lazer lakotomotomiden sonra rehabilitasyon döneminde antibakteriyel ilaç kullanımına gerek yoktur.

Bir tonsillitin lazer tedavisinin gerekli olup olmadığı

Faringeal bademciklerin lazerle çıkarılması cerrahi yöntemlere atıfta bulunur, bu yüzden insanlar doktorlara makul bir soru soruyor - kronik tonsillite lazerle tedavi edilmeli mi? Prosedürde, çoğu durumda dokuların sadece bir kısmı çıkarılır, bunlar etkilenir. Bademciğin gelişmemiş bölümleri korunmakta ve işlevlerini yerine getirmektedir.

Lazer ile tonsillotomi lokal anestezi altında gerçekleştirilen kansız bir işlemdir. Onun damarları ile bir lazer tarafından koterize edilir ve bademciklerin hasarlı dokusu "buharlaşır".

Tedavinin sonucu - çocuklarda bademcik iltihabı daha az sıklıkta görülür. Bakteriyel pnömoninin sıklığı da azalır.

Lazer lacunotomi, olağan cerrahi girişimden sonra kalan hasarlı dokuların varlığında kullanılır.

Çocuklar faringeal tonsiller üzerinde dört tip lazer müdahalesine maruz kalırlar:

 • Lakunotomi - lakuna çıkarılması;
 • Bir lazerle palatine bademciklerin imhası;
 • Tonsillotomi - iltihaplı fragmanların çıkarılması;
 • Tonsillektomi - Amigdala eksizyonu tamamen.

Lazer ile tonsillotomi'nin kronik bademcik iltihabının radikal bir tedavi yöntemi olmadığı, ancak diğer prosedürlere göre avantajlarının açık olduğu anlaşılmalıdır:

 • ağrısız;
 • Ayakta tedavi yapabilme;
 • Düşük travmatizasyon;
 • Nazik prosedürü;
 • Postoperatif dönemde skar yokluğu;
 • Lenfoid halka fonksiyonlarının restorasyonu.

Halk ilaçları nasıl tedavi edilir

Bademcik iltihabını halk ilaçları ile tedavi etmek sadece tıbbi preparatlarla birlikte mümkündür.

Hastalığın fitoterapisinde antienflamatuar ve antiseptik ilaçlar kullanılır. Bu amaçlar için, esansiyel yağlar, reçineler, alkaloidler, vitaminler, fitokitler içeren bitkiler kullanılır.

Bitkisel arıtma: ücret uygulaması

 1. Fitoterapi uzun bir süre (birkaç ay) yapılmalıdır;
 2. Sadece doğrulanmış ücretleri kullanın;
 3. Başkalarının eylemlerini etkisiz hale getiren çim koleksiyonundan hariç tutunuz.

Yukarıdaki önerilerden açıkça görüldüğü üzere evde sadece bir fito terapistine danıştıktan sonra ücretleri uygulayabilirsiniz. Bağımsız olarak, bir kişi, diğer ilaçların bunlarla birlikte kullanıldığında etkisini arttırmayacak bitkileri toplayamayacaktır.

Halk ilaçları ile kronik bademcik iltihabı tedavisi için Tarifler

Eczanede, St. John's wort, calendula, papatya, pelin, kekik, papatya, frenk üzümü, okaliptüs, coltsfoot, frenk üzümü, aira oluşan fito çay satın alabilirsiniz. Tüm bileşenler eşit miktarlarda alınmalı, ezilmeli ve kaynar suya eklenmelidir.

Bunu yapmak için, karışımın 1 çay kaşığı 18-25 santigrat derece sıcaklıkta 200 ml su içine dökülmelidir. Karışımı 4 saat dik. Sonra infüzyonu ateşe koyun ve 2 dakika kaynatın. Gerginleştikten sonra günde 2 kez 100 ml alın. Çözelti ayrıca, pürülan lacuna ve beyaz film eşliğinde evde gargara yapabilir.

Antibakteriyel immüno-uyarıcı toplanması 10 g St John's wort, benzer miktarda at kuyruğu, 5 g meyankökü, 20 g elecampane kökü, 25 g ara, 15 g lavanta kökü, 25 g kuşburnu içerir. Toplamayı hazırlamak için karışımı öğütün ve 200 ml suya ekleyin. Düşük ısıda kaynatın ve 1 saat ısrar edin. İnfüzyon almak ve zorlamak. Günde 50 ml al.

Kronik bademcik iltihabının propolis ile birlikte alkolle tedavisi en etkili yöntemlerden biridir. Tentür yapmak için, eşit miktarlarda alkolle karıştırın. İnfüzyondan sonra, ilaç karanlık bir yerde 5 gündür. Tedavi için, ilacı günde 3 kez 20 damla alın. Propolis tedavisi 2 hafta sürer. O zaman bir hafta ara vermelisin. Kursu 3 kez tekrarlayın.

Bademcik iltihabının halk ilaçlarıyla tedavi edilmesi için başka reçeteler vardır, ancak her kişi kendi başına en etkili reçeteyi seçmeli ve ilaçlarla birlikte uygulamalıdır.

Faringeal bademcik iltihabı tedavisi kombine edilmelidir. Halk ilaçları, ilaç ilaçları, fizyoterapi ek olarak, vücudun bağışıklık sistemi yükseltilmelidir.

Hastalık evde kendi başına tedavi etmek için çok ciddi. Tüm tedavi yöntemleri bir doktor tarafından seçilmelidir! Okurlarımızın, kronik bademcik iltihabını nasıl tedavi edeceklerini anladıklarını ümit ediyoruz ve şimdi bu ciddi rahatsızlıktan kurtulmak mümkün olacak.

Kronik tonsillit: Evde semptomlar ve tedavi

Kronik bademcik iltihabı, yavaş ve kalıcı bir form alan palatin bademciklerinde lokalizasyonla birlikte gelişen bir enflamatuar süreçtir. Hastalığın formu periyodik relapslarla karakterizedir (hastalığın akut ataklarının tek kullanımlık faktörlerinin varlığında düzenli aralıklarla rekürrens).

Bağışıklık ve fizyolojik vücut savunma türlerinin oluşumu zincirinde belirleyici bir rol oynayan önemli bir organ olduğunu düşünürsek, hekimlerin patolojilerinin tanı ve etkin mekanizmalarının önemi şüphesiz önemlidir. Bu, uzmanlarımız tarafından kulak burun boğaz uzmanlarının çalışma materyalleri üzerine hazırlanan bir makaledir.

Bu nedir?

Kronik bademcik iltihabı, farengeal ve palatine bademcikler (Latin tonsollitae - badem şekilli bezlerden) uzun süreli bir inflamasyonudur. Transfer edilen anjina ve diğer enfeksiyöz hastalıklardan sonra, mukoza mukozasının (kırmızı ateş, kızamık, difteri) iltihaplanması veya daha önce akut bir hastalık olmaksızın gelişir.

nedenleri

Yetişkinlerde ve çocuklarda kronik tonsillit gelişmesine katkıda bulunan faktörler:

 • alerjik rinit;
 • burun septumunun eğriliği;
 • yerel ve genel bağışıklığın azaltılması;
 • sık rinit;
 • diğer KBB organlarında gelişen inflamatuar rahatsızlıklar;
 • çürük;
 • kronik enfeksiyon odaklarının insan vücudunda varlığı;
 • vücudun alerjik ruh hali.

Kronik bademcik iltihabı, mikroorganizmaların patojenik aktivitesine bağlı olarak gelişen bir enfeksiyöz bağımlı enflamatuar süreçtir. Normalde, vücuttaki bademcikler, enfeksiyöz ajanları tutuklamak ve solunum yollarına daha derin girmelerini önlemek için vardır. Organizmanın lokal veya genel koruyucu kuvvetleri azalırsa, bademcikler üzerinde kalan patojenik mikroorganizmalar aktif olarak gelişmeye ve çoğalmaya başlar ve hastalığın ilerlemesini provoke eder.

semptomlar

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı, remisyon dönemleri ve alevlenme dönemleri ile ortaya çıkar. Bir anjina (bir akut tonsillit) alevlenme belirtileri gelişirse gelişir:

 • vücut ısısında ateşli rakamlara keskin bir artış (39-40 derece);
 • yoğun boğaz ağrısı;
 • bölgesel lenf düğümleri artar;
 • bademcikler üzerinde bir pürülan yatağı vardır;
 • tonsil mukozasında pürülan foliküller de olabilir.

Remisyon döneminde, hasta aşağıdaki semptomlara sahip olabilir:

 • boğazda rahatsızlık;
 • boğazda bir yumru hissi;
 • sabah hafif bir ağrı;
 • Kötü nefes;
 • bademcikler üzerinde mantar;
 • lakunada küçük irin birikmesi.

Ayrıca, bademcik iltihabı belirtilerine ek olarak, eşlik eden hastalıkların belirtileri de olabilir - kronik farenjit, rinit, sinüzit.

Dekompanse edilmiş bir formun geliştirilmesi ile aşağıdaki belirtiler ortaya çıkar:

 • artan yorgunluk;
 • genel halsizlik;
 • baş ağrısı;
 • uzun subfebril koşulu (sıcaklık yaklaşık 37 derece tutulur).

Ayrıca, komplikasyon belirtileri ortaya çıkabilir. Kronik tonsillitin dekompanse formunda en sık görülen komplikasyon paratonsillar apsedir.

Boğaz ağrısı olarak başlar, ancak daha sonra hasta ağzını yutup açamaz. Farinks dokularının belirgin şişmesi vardır. Hastanın acil tıbbi yardım ve hastaneye ihtiyacı var. Kronik bademcik iltihabının tetiklenmesi, vücut hipotermisi, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, soğuk içecek veya yiyecek kullanımı olabilir.

Kronik tonsillit nasıl görünür: photo

Aşağıdaki fotoğraf, hastalığın yetişkinlerde nasıl ortaya çıktığını göstermektedir.

tanılama

Muayenede, doktor lenf düğümlerinin palpasyonunu yapar ve doğrudan bademcik inceler. Ancak uzmanlar, bu hastalıktan kaç komplikasyona yol açabileceğini düşünerek orada durmuyorlar. Ayrıca, analiz için gönderilen lacunae içeriği de alınır. Laboratuar muayenesi için malzeme alınması, irin serbest bırakıldığı bademciğe basılarak gerçekleştirilir. Eğer püy mukus yapısına ve hoş olmayan bir kokuya sahipse, büyük olasılıkla bademcik iltihabıdır. Ancak bu analiz bile tam bir klinik tablo gösterememekte ve tanıyı doğru bir şekilde belirleyebilmektedir.

Doğru bir teşhis için, doktorlar vücudun genel durumuna ve anormalliklerin varlığına dikkat ederler. Bu tür sapmalar, her şeyden önce, palatine kemer ve hiperterminin kalınlaşmış kenarlarıdır. Ayrıca uzmanlar palatine kemerler ve bademcikler arasındaki skatrisyel adezyonları tanımlarlar.

Kronik bademcik iltihabı olan bademcikler, gevşemiş bir görünüme sahiptir, skarla değişmiş bir yüzeye sahiptir. Bademciklerin lakunalarında, pürülan tıkaçlar veya pürülan akıntı vardır.

etkileri

Kronik formda bademcik iltihabı ile birlikte, vücudun bağışıklık tepkisi azalır, bu da iç organların çalışmasını etkileyebilir. Şiddetli vakalarda, zehirlenme belirtileri kendini gösterdiğinde, bazı komplikasyonlar gelişir.

Uzun süreli enfeksiyonlar, kardiyak disfonksiyon, böbrek hastalığı ile ilgili komplikasyonlara yol açar. İhmal edilen formda sıklıkla tonsillit romatizma, tonsillocardial sendrom eşlik eder. Sağlığa ciddi zararlar anjinada atılan toksinlerden kaynaklanır.

Kronik tonsillit tedavisi

Kompanse bir formun tedavisinde ve komplikasyonların yokluğunda konservatif tedavi uygulanır. Bir hastada kronik tonsillitin dekompansasyon belirtileri varsa ve komplikasyonlar gelişirse, operatif müdahale gerekebilir.

Her şeyden önce, vücudun savunmasını güçlendirmek için önlemler alınır - doğru beslenme, kötü alışkanlıkların azaltılması. Kalıcı enfeksiyon kaynağı olan eşzamanlı hastalıkların varlığında, bunlar iyileştirilmelidir:

 • ağız boşluğunun zorunlu sanitasyonu - enflamatuar hastalıkların tedavisi (çürük, stomatit);
 • sinüzit, farenjit, rinit tedavisi.

Kronik tonsillitin konservatif tedavisi için aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 1. Tonsillit için antibiyotikler. Bu ilaç grubu sadece kronik formdaki bademcik iltihabının varlığında reçete edilir, antibiyotik tedavisi verilere dayanan bir tank kullanılması önerilir. ekim. İlaçların körü körüne reçetelenmesi gerekli değildir, zira bu durum yan etkilerden ve durumun kötüleşmesinden söz etmemek üzere etki ve zaman kaybına yol açabilir. Anjina ile enflamatuar sürecin şiddet derecesine bağlı olarak, doktor, uzun süreli güçlü ilaçlarla birlikte tedaviyi bir probiyotikle tamamlamak için gerekli olduğu için en güvenli ve en kolay yoldan kısa bir yol tarif edebilir. Kronik tonsillitin gizli seyri ile, antimikrobiyal ilaçlarla tedavi endike değildir, çünkü ağız boşluğunun ve gastrointestinal kanalın mikroflorasını bozar ve aynı zamanda bağışıklığın bastırılmasını da tetikler.
 2. Ağrı kesici. ağrı sendromu ifade edildiğinde, en İbuprofen veya Nurofen olup, semptomatik tedavi olarak ve (geri makale çekimlerinde bkz. listesi ve non-steroid anti-enflamatuar ilaçlar fiyatları ağrı) kullanımı uygun değildir az ağrı ile birlikte kullanılır.
 3. Probiyotikler. Geniş spektrumlu antibiyotikler ve antibiyotik birinci etkimesine dirençli olan probiyotik almak almadan önce gerekli olan mide-bağırsak sisteminin eşlik eden patolojilerin (geri akış, kolit, gastrit) varlığında, agresif formları atarken - "Normoflorin", "gastrofarm", "Primadofilus", "Narine" Relay Hayat, Acipol.
 4. Antihistaminikler. Mukoza, bademcikler, posterior farryngeal duvarın ödemini azaltmak için desensibilize preparatlar almak ve diğer ilaçların daha iyi emilimine katkıda bulunacaklardır. Bu ilaç grubundan, uzun süreli bir etkiye sahip olduklarından ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olmadıklarından, daha güvenli ve daha güçlü olduklarından, en son jenerasyon ürünlerini kullanmak daha iyidir. Antihistaminikler arasında en iyisi "Fexofast", "Fexadin", "Telfast", "Zodak", "Letizen", "Zirtek", "Parlazin", "Cetrin" dir.
 5. Antiseptik yerel tedavi. Etkili tedavi için önemli bir koşul boğazını durulama etmektir ve hazır spreyleri ve kendi özel ırk çözümleri gibi farklı çözümler kullanabilirsiniz. En uygun% 0.01, Octenisept su 1/5 ve Dioksidin (% 1 p-P, 200 ruble 10 şişeler), 1 ile seyreltilir (RUB 230-370), bir püskürtme çözeltisi olarak satılmaktadır Miramistin (250 RUB), uygulanan amp. 100 ml ılık suda seyreltilir (boğaz için tüm spreylerin listesine bakınız). Aromaterapi da olumlu bir etkisi olabilir, eğer üretim gargara ya da esansiyel yağların inhalasyon - lavanta, çay ağacı, okaliptüs, sedir.
 6. Antiseptik yerel tedavi. Etkili terapi için önemli bir durum boğazın durulanmasıdır. Bu amaçlar için, hazır spreyi ve kendi hazırladığınız çözümleri kullanabilirsiniz. Ilık su ile seyreltilmiş% 0.01'lik Miramistin çözeltisini "Octenisept", "Dioxylin" uygulamak en uygun yöntemdir. Aromaterapi, uçucu yağlar - sedir, okaliptüs, çay ağacı, lavanta ile gargara yapar ve yaparsanız, olumlu bir etkiye de sahiptir.
 7. Immün sistemi uyarıcı tedavi. Oral kavitede lokal immüniteyi uyarmak için kullanılabilen ilaçlar arasında belki de sadece Imudon kullanım için endikedir, tedavi süresi 10 gündür (rezorpsiyon tablosu 4 p / gün). Bağışıklığı artırmak için doğal ürünler arasında Propolis, Pantocrinum, ginseng, papatya kullanabilirsiniz.
 8. Azaltıcı ajanlar. boğaz ve bazı ilaçların enflamasyonu etkili bir şekilde tek tek intolerans yokluğunda, topalak, şeftali, kayısı yağı uygulamak için bu tür durumlarda cızırtılı ağız kuruluğu, boğaz ağrı, oluşabilir. İyi bir yumuşatmak nazofarenks almak için, sabah ve bir kaç damla prosedür sırasında başını eğme gerektiğini akşam burundaki yağından birini gömmek mümkündür. boğaz hafifletici diğer bir yöntem, daha sonra ılık su ile ağız durulanır, mümkün olduğu kadar uzun boğaz durulama% 3 hidrojen peroksit, bir.

Kronik tonsillitte pürülan tıkanıklık

Fizyoterapi yöntemleri

etkili bir şekilde iyileşme sırasında etkileyebilir kronik tonsillitin fizyoterapi - nedeniyle bademcikler üzerinde doğrudan etkisi nedeniyle, antibakteriyel ve anti-enflamatuar etki için çok etkili bir lazer olarak kabul edilmektedir. Boğaz ve ağız boşluğunun kısa dalga UV radyasyonu da kullanılır.

Hastalığın kaynağına etki eden bademcikleri etkileyen ultrason yöntemleri vardır, oluşan pıhtıların yapısını tahrip eder. Ultrason yardımıyla antiseptik solüsyonlarla bademciklerin sulanmasını da sağlayabilirsiniz.

Etkili araçlar ıslak buharla solunduğunda. Ancak bir kontrendikasyon var - yüksek bir sıcaklık, bu nedenle sıcaklık ilk önce devrilmeli ve ancak o zaman soluma olmalıdır. İnhalasyonlar çeşitli şifalı otlar ile kullanılabilir - papatya, calendula, vs., klorheksidin çözeltisi, ya da sadece patates üzerinde nefes alabilirsiniz. İnhalasyon ile derin nefes almayın, çünkü bademcik iltihabı durumunda, sadece iltihaplı bademcikler etkilenmelidir.

Evde bademcik iltihabı tedavisi

Bal ve türevlerini içeren en ilginç tariflerden bazılarını düşünelim:

 • Oral uygulama için, soğan ve balın suyunun yarısına kadar hazırlayın. İyice karıştırın ve günde 3 kez 1 tatlı kaşığı içecek;
 • Papatya ve meşe kabuğu çiçeklerini 3: 2 oranlarında karıştırın. Karışımın dört çorba kaşığı 1 litre sıcak su dökülür ve küçük bir ateşte 10 dakika kaynatılır. Kapatmadan önce ıhlamur çiçekleri bir çorba kaşığı ekleyin. Serin soğumaya bırakın, çözeltiye bir çay kaşığı bal ekleyin. İyice karıştırın ve sıcak bir biçimde gargara yapın.
 • Bademcikleri yağlamak için, taze sıkılmış aloe yaprağı suyunun 1 / 3'ü ve doğal balın 2 / 3'ünden oluşan bir karışım hazırlanır. Karışım yavaşça karıştırılır ve buzdolabında saklanır. Kullanmadan önce, tıbbi kompozisyon 38-40 santigrat dereceye kadar ısıtılmalıdır. Ahşap veya plastik bir spatula, öğünlerden en az 2 saat önce hasta bademciklerine günde 1-2 kez dikkatlice uygulanır. Tedavi iki hafta boyunca günlük olarak tekrarlanmalıdır. Daha sonra prosedür her gün yapılır.

Ameliyat tedavisi

Bu tedavi esas olarak dekompanse kronik bademcik iltihabının saptanmasında ve tekrar tekrar yapılan konservatif tedavinin pozitif etkisinin yokluğunda gerçekleştirilir.

Tonsillektomi tam veya kısmi olabilir. Tam tonsillektomi ile etkilenen bademciklerin total eksizyonu yapılır. Kısmi tonsillektomi genişlemiş bademciklerin büyüklüğünü azaltabilir, ancak şimdi bu operasyon nadiren hastalığın nüksetme riski nedeniyle gerçekleştirilmektedir. Nadir görülen cerrahi tedavi türleri arasında galvanik kostik ve diyatermo-pıhtılaşma yer alır.

Yeni bademcik iltihabı tedavisi için lazer lakotomotomi, bademciklerin çıkarılması için cerrahi cerrahi bir lazer kullanılarak gerçekleştirilir. Cerrahi ultrason kullanımı ile bu tür bir tedavi gerçekleştirmek mümkündür.

Cryodestruction popülerlik kazanıyor - bademciklerin sıvı azotla dondurulması. Kullanımı, boyut olarak bademciklerde hafif bir artışla haklı çıkar.

Tonsillektomi (tonsillektomi)

önleme

Kronik bademcik iltihabının önlenmesi:

 1. Ev hijyeni kurallarına ve çalışma ortamlarına uyum.
 2. Tozluluğun ortadan kaldırılması, hava kirliliği.
 3. Genel hijyen önlemleri.
 4. Sertleşme.
 5. Rasyonel beslenme.
 6. Sanitasyon önlemleri: diş etleri ve diş, sinüzit, otit, burun solunum bozuklukları hastalıklarının saptanması ve tedavisi.

Yukarıda belirtilen tüm önlemlerin uygulanmasının bile, nükslerin ortadan kaldırılmasını garanti etmediği belirtilmelidir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğaz ağrısından türler ve spreylerin özellikleri

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda topikal tedavi için anjinli boğaz spreyi kullanılabilir. Belirli bir ilacın seçimi, hastanın bireysel tercihlerine ve hastalığın seyrinin özelliklerine dayanmaktadır.

Furacilin angina tedavisinde bir tedavi olarak

Angina (bademcik iltihabı) bakterilerin neden olduğu bademciklerin akut bulaşıcı bir hastalığıdır. Anjin için mukozanın inflamatuar bir süreci ile karakterizedir.