Loading

Kronik bir tonsillitte bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği

Kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı? Böyle bir cerrahi müdahaleye, sadece belirli durumlarda, belirli semptomların eşlik ettiği durumlarda başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doktorlar bu tür tedaviden kaçınmaya çalışırlar. Son karar, kapsamlı bir muayene ve hastanın sorgulanmasından sonra sadece doktor tarafından yapılır.

Makalenin içeriği

Gereksiz organ mı yoksa gerekli mi?

Her kişi periyodik olarak anjina hastasıdır, ancak bu hastalık sıklıkla görülürse, kronik bademcik iltihabı olasılığı yüksektir. Kural olarak, bu tanı hastaya, bademciklerin kaldırılacağı bir operasyon fikrine götürür. Ancak, birçok deneyimli ve nitelikli doktor bu görüşe katılmamaktadır. Mevcut aşamada, doktorlar, ameliyat olmaksızın hastalığı ortadan kaldırmayı mümkün kılan oldukça farklı terapötik yöntemler sunmaktadır.

Bademcikler ve bademcikler nelerdir? Bademcikler, gökyüzünün oluşumunda yer alan yaylar arasında bulunan lenfoid tipinde bir dokudır.

Sırayla, bademcikler - bu bir kişinin boğazında bulunan lenfoid tip özel bir parçası parçasıdır. Ana amacı, vücuda bir veya diğer üçüncü parti unsurlarla birlikte giren çeşitli enfeksiyonları içermektir.

İnsan bağışıklığı zayıflarsa, bademcikler vücudu virüslerden ve diğer olumsuz fenomenlerden tamamen koruyamaz.

Enfeksiyon ciddi ise, o zaman bademcikler etkileyen bir enflamatuar süreç vardır. Sonuç olarak, akut formda bademcik iltihabı görülür.

Hastalığın bu formu, aşağıdaki semptomatik bulgularla eşlik eder: lenfoid hücrelerin proliferasyonu, genişlemiş bezler. Sonuç olarak bademcikler, enfeksiyöz patojenlerin insan vücuduna girmesini engelleyemez ve bu da hastanın durumunun kötüleşmesine neden olur.

Kronik bademcik iltihabı en sık soğuk algınlığı eğilimi olan küçük çocuklarda görülür. Ancak yetişkin hastalarda da söz konusu hastalık yaygındır. Bu patoloji genellikle çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bademciklerin boyutunun artması nedeniyle, solunum fonksiyonu tam olarak gerçekleşmez. Bu nedenle, yetişkinlerde, kural olarak, bir rüyada horlama görünümü vardır. Ayrıca, iltihaplanma süreci, artan vücut ısısının başlamasına neden olabilir. Genel bir rahatsızlık, ağrı ve diğer olumsuz belirtiler de vardır.

Kritik durumlarda

Kronik bademcik iltihabı bademcikler kaldırılması için gerekli olup olmadığı? Geçmişte, bu durumla teşhis edilen hemen her hasta ameliyat edildi. Bunlar, derece 3 veya 2 hipertrofisi tespit edildiğinde ortaya çıkar. Hareketsizlik de imkansızdır, çünkü bu hastalığın sürekli gelişimi diğer organları olumsuz etkilemektedir. Örneğin, hastanın romatizması vardır, kalp ve kan damarlarının problemlerini teşhis eder, böbrek patolojisi geliştirebilir.

Bademcik, vücudun viral hastalıklara karşı savunmasıdır, bu yüzden bunların çıkarılması veya iltihaplanması vücudun savunmasında önemli bir azalmaya yol açar. Böyle bir hasta çeşitli hastalıklara karşı hassastır.

Kalıcı hastalıktan sonra, kişi dermatoz, sedef hastalığı muzdarip başlayabilir.

Bademcikler - bu 5 yıllık çalışmanın önemini yitiren ve bu nedenle onların çıkarılmasından sonra normal yaşam aktivitesinde herhangi bir kardinal değişiklik olmadığı fonksiyonel bedendir. Daha erken, çocuğun 3 yıla ulaşması durumunda bademcikler kaldırıldı. Artık doktorlar 5 yaşında hastaya cerrahi müdahaleye başvururlar ve bu yaştan önce ameliyat yapılmaz.

Modern yüksek vasıflı uzmanların, bazı durumlarda son derece etkili olan diğer konservatif tedavi yöntemlerini kullanma eğiliminde olduklarını belirtmek gerekir. Eğer hekimler, insan organizmalarında, sonuçsuz çıkarılabilecek gereksiz organlar olduğuna inanırsa, şimdi sorun tamamen farklı bir açıdan ele alınır. Her biri işlevini yerine getirmeyen gereksiz organlar yoktur, bu nedenle küçük bir amigdalayı bile çıkarmak geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir.

İlaçları seçerken, uyuşturucuların bademciklerin boyutunun azaldığı sonuç üzerinde hareket etme olasılığına dikkat etmek gerekir. Bu, tonsillitin kronik bir forma geçiş riskini azaltır.

Ayrıca, hastanın durumunu normalleştirmeyi amaçlayan çeşitli fizyoterapi prosedürlerine başvurmanız gerekir.

Uzmanlar, bademciklerin kaldırılması için gerekli olan, bir dizi vakayı ayırt ederler. Şunları içerir:

 • sık anjina (yılda 4 defadan fazla);
 • kronik bir bademcik iltihabının neden olduğu patolojik süreçlerin ortaya çıkması durumunda (bu bir romatizma, böbrek hastalığı ve bir karaciğer hastalığı meselesidir);
 • abse oluşumuna yol açan anjinin karmaşık formu (sonuç olarak, iltihaplanma süreci bademcikler üzerinde yayılır);
 • Sorun çeşitli muhafazakâr yöntemlerin yardımıyla tedavi edilemezse.

Silme işlemi

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Her bir özel durumda, nihai karar, hastanın durumuna bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Genellikle uzman, enflamatuar sürecin gelişme derecesi ve hastanın bağışıklık sisteminin seviyesi gibi parametreler tarafından yönlendirilir.

Bezleri çıkarmaya karar verirseniz, işlem için doğru prosedürü seçmelisiniz. Aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurun: kısmi veya tam kaldırma.

İlk durumda, doktor tonsillektomi yapacak. İkinci yöntem tonsillektomidir. Not edilmelidir ve standart işlemlere ek olarak, bir tür donanım tekniklerini de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda tercih edilirler, çünkü kullanımlarında, çeşitli yaralanmaların uygulanması ile ilişkili olan olumsuz vakaların oluşma olasılığı neredeyse yoktur. Önerilen yöntemin bir başka olumlu yönü nispeten kısa bir iyileşme süresidir.

Tonsillektomi hakkında daha fazla

Bademcikleri tamamen çıkarmaya gerek yok ise, o zaman tonsillektomi kullanmak uygun olur. Daha önce böyle bir cerrahi müdahale, özellikle ağlayan ve çok korkan bir bebek olsaydı, korkunç bir şey ifade ediyordu. Mevcut aşamada her şey değişti. Bademcikleri etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için doktorlar modern teknolojiyi kullanırlar. Tüm süreç neredeyse acı çekmeden geçer. Ayrıca, çocuğun ruhunun ameliyat için hazırlığında travma tehlikesi yoktur.

Kronik bademcik iltihabının kısmi olarak çıkarılması, fonksiyonel amaçlarını muhafaza etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi müdahalenin ardından solunum süreçleri uygun seviyede ilerleyecektir. Manipülasyondan önce, bezlerin tamamen çıkarılmasına yönelik kontrendikasyonlar düşünülür.

Kısmi çıkarma, kriyocerrahi veya lazer ile yapılır. Kriyocerrahi sıvı azot kullanarak hastalığı tedavi etmeyi amaçlayan bir aktivitedir. Yardımı ile gereksiz bir cismin dondurulması prosedürü gerçekleştirilir. Bunun için bir karbon veya kızılötesi lazer kullanılır. Onun yardımı ile gerekli siteyi kışkırtır.

Ameliyat sırasında lokal anestezi kullanılır, bu yüzden hasta cerrahın hareketlerini hissetmez. Çocuk, kan veya akut acı verici duyulardan korkmaz. Operasyon sırasında bademcikler ölür, daha sonra kesilir.

Ele alınan teknik aşağıdaki olumlu yönlere sahiptir:

 • Bu yöntem acı verici duyumlara eşlik etmez;
 • pratikte kanama olasılığı yoktur;
 • bademciklerin bir kısmı devam ediyor.

Ameliyattan sonra vücut ısısı yükselebilir, ancak uzun süre dayanamaz.

Tonsilektomi yapılırken lenfoid tip dokuların büyüyebildiği göz önünde bulundurulur. Ameliyattan sonra bademcikler yeniden büyüyebilirler. Bu problemden kurtulmak için, doktorlar farklı yöntemler ve koruyucu tıp tekniklerini kullanırlar.

Iletkenlik teknolojisi

Kronik bademcik iltihabı ile tonsillektomi yapılır. Hastalığın kronik formu ihmal edilmiş bir durumda ise, böyle bir işlemden kaçınmak zordur. Gökyüzünün oluşumunda yer alan bademciklerin tamamen uzaklaştırılması gereklidir.

Söz konusu işlem lenfoid tipteki dokuların tamamen çıkarılmasını varsayar. Bezlere ek olarak, bir bağ dokusundan oluşan bir kapsül ele geçirilir. Prosedürü uygulamak için bir tel döngü ve cerrahi makas kullanın. Ameliyat için genel anestezi kullanılır.

 • 14 günden fazla sürebilir uzun iyileşme süresi,
 • kanamanın varlığı (geniş dahil);
 • Her durumda genel anestezi kullanımına başvurmak mantıklıdır.

Operasyon bezlerin çıkarılmasını hedefliyorsa, o zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bademcikler yakınında (küçük bir streç) gemiler vardır. Eğer ameliyat sırasında yanlışlıkla onlara dokunursanız veya onlara zarar veriyorsa, insan yaşamı için tehlikeli olabilecek ciddi kanamalar olacaktır. Bu nedenle, lenfoid tipinin dokusu tam olarak çıkarılmalıdır. Aksi takdirde, iltihaplanma süreci tekrar gelecektir, hasta ameliyatı tamamen etkisiz hale getirecek olan doku büyümesi süreçleriyle karşılaşacaktır.

İşlemi gerçekleştirmek için, çıkarma işleminin gerçekleştirildiği, lazeri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için doktorlar kızılötesi veya karbon lazeri seçer.

 • Uygulama poliklinik temelinde gerçekleştirilmektedir;
 • acı yok;
 • neredeyse tamamen kandan yoksun;
 • Yaralar nispeten kısa bir zaman aralığında iyileşir.

Kronik bademcik iltihabı ile, aceleci kararlar almamalı ve bademcik kaldırmak için ameliyat gitmek gerekir. Bu aşamada, problemle etkin bir şekilde mücadele etmeyi amaçlayan pek çok farklı tedavi önlemi vardır, bu nedenle deneyimli uzmanların önerilerini takip etmeleri tavsiye edilir.

Kronik bademcik iltihabı bademcikler kaldırılması için prosedür

Kronik tonsillitte genellikle bademciklerin çıkarılmasını gerektirir. Ancak, bu konuya tüm ciddiyetle yaklaşmak önemlidir. Bezler önemli bir görev emanet Tüm organizmanın korunması.

Daha ayrıntılı olarak değerlendirmek önemlidir, bu durumda, uzmanlar kaldırma görevini atar ve operasyonun kendisi nasıl geçmektedir.

Kronik tonsillitin vücutta etkisi

Kronik bademcik iltihabı palatine bademcikler iltihabı. Bu hastalığa kronik anjina da denebilir. Bademcikler, bağışıklığın korunma organlarıdır, çünkü bademcikler, enfeksiyonu vücuda almak için bir tür bariyerdir.

Zayıf bağışıklığı olan sık anjinalı hastalar farklıdır. bezlerin dokularında değişiklikler. Daha sonra bezler koruma organlarından enfeksiyonun odağı haline gelir. Kronik tonsillit tanısı, dünyadaki insanların% 10'u için bir sorundur.

Kronik bademcik iltihabı sıklıkla çocukluk çağı hastalarında oluşur. Çocukların soğuktan muzdarip olma olasılığı daha yüksektir, ancak yetişkinler bademcik iltihabından korunmamaktadır.

Okuryazar tedavisi veya tamamen yokluğu komplikasyonlara yol açabilir. Artan boyuttaki bezler nefes alma sürecini zorlaştırabilir. Tonsillit, diğer iltihap türleri gibi, esas olarak hipertermi ile birlikte görülür. Hasta genel bir rahatsızlık hisseder, yutma güçlüğü.

Silme prosedürü

Birkaç yıl önce bademcikler derhal kaldırıldı, Kronik bir süreç olduğu anda. Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda operatif müdahale yapıldı.

Bununla birlikte, son yıllarda bademciklerin önemi birçok tıbbi çalışmayı açıklamaktadır. bademcikler bağışıklık oluşumunda yer almak. Bu sayede operasyonun göstergeleri daha önemli hale geldi.

Modern ilaç pazarı, geniş bir ürün yelpazesi sunmaktadır. bademciklerin büyüklüğünde bir azalma ve kronik bademcik iltihabı riskini azaltır.

Kronik tonsillit hakkında bir video izleyin:

tanıklık

Bademciklerin çıkarılması için operasyonun ana göstergeleri şunlardır:

 • Akut bademcik iltihabı, yılda iki ila üç kez bademcik iltihabı varlığı;
 • Abse bademcikler üzerinde varlığı;
 • Eşzamanlı hastalıklar (kalp hastalığı, eklemler);
 • Tonsillit uzun süreli ve sonuçsuz tedavi.

Çocukluk çağındaki hastalar, çoğu durumda bademcikler kaldı. Çocuklara bir prosedür atanabilir tonzillotomiey. Hipertrofi ile birlikte, amigdala alanı kesilir.

Bir ameliyat müdahalesine duyulan ihtiyaca yönelik karar sadece bir doktor tarafından alınmalıdır. Bunun için doktor hastanın anamnezini ve hastanın hastalığının seyrini incelemelidir.

Kontrendikasyonlar

Aşağıda listelenen faktörler bertaraf için kontrendikasyonlardır:

 • Kan pıhtılaşabilirliği ile ilgili problemler;
 • Artan kan şekeri;
 • İç organların ciddi hastalıkları;
 • Psikolojik bozukluklar;
 • Onkoloji.

Bezleri çıkarmak için çalışma hamilelik sırasında ve yapılmayacak. Kronik hastalıkların nüks süresi de ameliyat için bir yasaktır.

Temel Yöntemler

Bademcikler çıkarılması:

 1. Kısmi (tonsillotomi yöntemi);
 2. Komple (tonsillektomi).

Cerrahi müdahalenin yanı sıra, ana avantajı da kullanılan donanım yöntemleri de kullanılıyor. minimal travmatizm. Ve bu sayede hastanın iyileşmesi için daha az zamana ihtiyacı var.

Tonzillotomiya

Solunumun iyileştirilmesi ve tamamen çıkarılması için kontraendikasyonlar dahil olmak üzere, bezlerin çıkarılması kısmen gerçekleştirilir.

Tonsillotomi yöntemleri:

 1. Kriyocerrahi yöntemi (tedavi ile sıvı azot);
 2. Uygulama yöntemi kızılötesi lazer (koterizasyon yöntemi).

Listelenen yöntemler ağrısız. Kanama olasılığı minimaldir. Ancak cerrahi müdahalenin ardından ağrı ve sıcaklık artışı mümkündür.

bademcik ameliyatı

Bademcik iltihabı veya doktorun kronik süreçleri ile bademcik kaldırmak için tamamen tavsiye. Bu yöntem en etkili olanlardan biridir. Bununla birlikte, hasta yöntemin avantajları ve dezavantajları hakkında mümkün olduğunca bilgilendirilmelidir.

Operasyonel müdahale hem genel hem de lokal anestezi altında yapılabilir. Çoğu zaman lokal anestezi.

İşlem şu şekildedir:

 1. Başlamak için, doktor bademcikler anestezi ile tedavi eder.
 2. Ayrıca, yukarıdan amigdala üzerinde bir kesi yapılır ve bez dokudan ayrılır.
 3. Amigdala bir döngü ile çıkarılır ve kanamaya maruz kalan bölgelere özel klipsler konur.
 4. Ayrıca, yara bir hemostatik ajan ile tedavi edilir.
 5. Ameliyattan sonra doktor, ameliyatla bitmemesi gereken daha fazla bakım ve tedavi için hastaya tavsiyede bulunmalıdır.

Operasyonun dezavantajları uzun iyileşme süresi, yaklaşık iki hafta. Olası kanama riski.

Sovyet döneminde tek yöntem olan operasyonel müdahale, hasta için ciddi komplikasyonlar. Bezlerden sadece iki milimetrelik bir mesafede kan damarları vardır, bu nedenle onlara kanamaya yol açan, onlara dokunma tehlikesi vardır.

Bu materyalde, bezleri çıkarmanın sonuçlarının hasta için ne beklediğini öğrenebilirsiniz.

Lenfoid dokunun tamamen çıkarılması önemlidir. Çok küçük bir alan bıraksanız bile, doku büyür, bu da operasyonun sonucunu sıfıra indirir. rekürrens riski artar.

Bugün popüler bir yöntem de bir lazer. İşlem aynı modeli takip eder. Lazer kan damarlarını koterize eder, böylece hastanın kanı yoktur ve doktor dokuya iyi bakabilir.

Ek olarak, iyileşme sürecini hızlandırır. Bu çıkarılma yönteminin zayıf tarafı, yüksek yara izi riskidir. Bu nedenle, lazer çocukluk hastaları için kullanılmaz. Bu yöntem doktorla tartışılmalıdır.

Yöntemin avantajları:

 • ağrısız;
 • Ambulatuar (hastanede yatmaya gerek yoktur);
 • Minimal kan kaybı;
 • Hızlı iyileşme süresi.

Elektrokoagülasyon yöntemi - Başka popüler bir yol. Özü, lazeri değiştirmek için bir elektro-modülatörün gelmesidir. Yöntem, önceki iki yönteme göre daha az popülerdir.

Bu yöntemle bademcikler akım tarafından uyarılmış. Bu yöntem ağrısızlık ile karakterizedir. Bazı durumlarda, prosedür, müdahaleden sonra ağrıya neden olacak sağlıklı dokulara zarar verebilir.

etkileri

Bademcik çıkarma olumlu tarafı:

 • Ameliyattan sonra komplikasyon riski azalır.
 • Hasta boğaz ağrısı tarafından rahatsız edilmiyor.
 • Enfeksiyon kaynağı kaybolur.
 • Hastanın yutması daha kolaydır.
 • Bağışıklık genel durumu güçlendirilmiştir.

Ama ayrıca var eksiklikler dikkat etmek için değer olan:

 • Ameliyat sırasında kanama riski vardır.
 • Bezler tam olarak çıkarılmazsa, hastalığın tekrarlayabileceği dokularda çoğalma olabilir.

Bu sebepten dolayı Enfeksiyon hemen solunum sistemine girebilir. Angina başka bir daha az hoş olmayan bir sorunla değiştirilebilir - bronşit.

önleme

Ameliyata katılıyorum ya da değil - hastaya kalmış. Ama emin olun bağışıklığı güçlendirmek için gereklidir. Sorunları önleyecek kuralların ve önleyici tedbirlerin bir listesi vardır. Bademciklerin çıkarılmasının panacea olduğunu varsayalım.

Önleyici tedbirler:

 • Vücudun sertleşmesi;
 • Fiziksel egzersizler;
 • Akılcı ve dengeli beslenme;
 • Kötü alışkanlıkların reddedilmesi.

Kronik tonsillit tedavisi ameliyattan sonra tamamlanmamalıdır. Bağışıklığı güçlendirmeye yönelik bir dizi yöntem kullanmak önemlidir. Başlayabilirsin vitamin almak yılın zamanından bağımsız olarak.

Bir doktoru ziyaret etmek önemlidir - zamanında bir kulak burun boğaz uzmanı. Nitelikli bir doktor bir anamnez toplayacak, şikayetlerinizi analiz edecek ve bir tedavi önerecektir. Silmeniz istenebilir.

Çıkardıktan sonra, uygun bakımı izlemenin önemli olduğunu unutmayın. Önleyici tedbirler de gereksiz değildir. Aynı problemle karşılaşmaya devam etmek istemiyorsanız, temperleme, doğru beslenme ve bağışıklığı güçlendirmek.

Kronik tonsillitte bademciklerin giderilmesi gerekli midir?

Azalan bağışıklık ve tedavi edilmemiş akut anjin, kronik tonsillit oluşumuna yol açar. Hastalık çoğunlukla çocuklarda görülür, çünkü daha sıklıkla soğuk algınlığından etkilenirler.

Hastalar bademciklerin çıkarılmasından mı yoksa kronik bademcik iltihabından mı kaynaklandığından şüphe ediyorlar. Ameliyattan sonra bağışıklığın azalması söz konusudur. Hangi durumlarda sağlık için daha fazla risk olduğunu anlayacağız - sürekli iltihaplı bademciklerle veya bunların çıkarılmasından sonra.

Bademcikler niçin erkeğe ihtiyaç duyar

Kronik bademcik iltihabı (bademciklerin uzamış inflamasyonu) enfeksiyöz alerjik bir hastalıktır. Bezlerin yapısı, foliküller veya kriptlerden oluşan özel bir lenfoid dokudır.

Vücudu havadan giren ajanlardan korumak için tasarlanmıştır. Başka bir deyişle, bademcikler karmaşık bir bağışıklık sisteminin parçasıdır.

Havaya virüs, bakteri veya alerjen bulaşırsa, ilk kez bir darbe alırlar. Lenfoid hücreler mikroorganizmalar ile çatışmaya girer. Çocukta anjina hastalığı bağışıklık sistemini eğitir, mikroorganizmalara karşı antikor üretimini artırır.

Kronik tonsillit bir kişiyi nasıl etkiler?

Aynı zamanda, sık boğaz ağrısı hastanın savunmasını büyük ölçüde zayıflatır. Vücudun iyileşmesi için zaman yok. Ek olarak, tedavi yeterli ya da kesintili değilse, kronik tonsillit oluşur.

Sürekli yanan bir enfeksiyonu olan lenfoid doku, tübülleri daraltan bağ hücreler ile değiştirilir. Kırık yapının bir sonucu olarak, foliküller püy, yiyecek parçacıkları ile tıkanmıştır.

Dikkat! Etkilenen bademcikler, en ufak bir soğukta patlamaya hazır olan sürekli bir enfeksiyon kaynağıdır. Akut solunum yolu viral enfeksiyonu döneminde, hastalar kronik tonsillit komplikasyonlarına yatkındır. Anjina otitis, sinüzit, farinksin apsesine neden olabilir. Uzun süreli bir seyir sonucunda, böbrekler ve kalp etkilenir. Gelişen glomerülonefrit, romatizmal kardit.

Bademciklerin büyüklüğünde artış ile kronik iltihaplanma, nefes alma ve yutma güçlüğü ile birlikte görülür. Yetişkinlerde, hastalığa horlama eşlik ediyor. Periyodik olarak sıcaklık yükselir. Hastanın genel durumu acı çekiyor, bir kararsızlık var. Hasta zayıflık hisseder, canlılıkta düşüş olur.

Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı

Etkilenen vücutta, bulaşıcı ve alerjik süreçler tetiklenir.

Bağışıklık sisteminde, hayati organların işleyişini etkileyen hatalar meydana gelir. Bu nedenle, kronik bademcik iltihabı ile, bademcikler kaldırılması için ve karşı kanıt dikkatlice ağırlığını taşıyan bir doktorun kararıdır. Karar, hastalığın seyrine, komplikasyonların risk derecesine bağlıdır.

3 bademcik iltihabı formu vardır:

 • Telafi edilmiş bir aşamada, lenfoid doku iltihaplıdır, ancak bademcikler koruyucu bir rol oynamaya devam ederler. Sonuç olarak, bir bütün olarak vücut acı çekmez.
 • Subkontens tonsillit sık alevlenmeler ile karakterizedir. Bağışıklık sistemi biraz zayıfladı. Hastalığın bu formu konservatif tedaviye uygundur.
 • Dekompanse bademcik iltihabı ateş, aşırı yorgunluk eşlik eder. Bezlerin çoğu bağ dokusu ile değiştirilir, geri dönüşümsüz değişiklikler oluşur. Hastalığın ciddi bir toksik-alerjik formu gelişebilir.

Dekompansasyon aşamasında bezler enfeksiyonların patojenleri ile baş edemez. Dahası, iç organlar için bir tehdit oluşturuyorlar - kalp, böbrekler. Bu durumda palatine bademcikler kaldırılmalıdır. Risk her hasta için ayrı ayrı belirlenir.

Cerrahi bir çözüm için kontrendikasyon tüberküloz, düşük kan pıhtılaşması, evre III hipertansiyondur.

Kronik bir tonsillitte bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği

Yakın geçmişte, palatine bademcikler grade II ve III hipertrofisi ile çıkarıldı. Uzmanlara göre, 5 yaşından önce önemli işlevleri yerine getiriyorlar.

Gelecekte, fonksiyonları sınırlıdır, bu yüzden bu vücut olmadan yapabilirsiniz. Kronik bademcik iltihabında cerrahi yolla 3 yaşına kadar çocuğa izin verildi.

Günümüzde, kulak burun boğaz uzmanları cerrahi olarak tonsillit tedavisinde o kadar da kategorik değildir. İlk olarak, konservatif tedavi yöntemleri kullanılır. Ayrıca, modern farmakolojik ilaçlar bademciklerin boyutunu azaltabilir.

Fizyoterapötik prosedürlerle kombinasyon halinde kompleks tedavi, nispeten kısa bir sürede iyi sonuçlar gösterir.

Bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, aşağıdaki endikasyonlarda gerçekleştirilir:

 1. Kronik streptokokal tonsillit alevlenmeleri yılda 3-4 kez daha sık görülür. Önemli! Hastalığın nedensel ajanı bir laboratuvar metoduyla oluşturulur - streptolysin O titresini belirleyerek, indikatör yüksekse ve antibiyotiklere cevap vermezse, komplikasyon riski yüksektir. Bu nedenle, streptococcus'un neden olduğu bademcikler, çıkarılmaya tabidir.
 2. Anjina parathonsillar apse, otit, sinüzit ile komplikasyonu. Akut sürecin iyileşmesinden sonra bademcik kaldırılır.
 3. Absorbe lenfoid doku nefes almayı zorlaştırdığında, horlama ve gece apnenin ortaya çıkması ile birlikte solunum yollarının tutulması sırasında bademciklerin büyüklüğündeki artış önemlidir.
 4. Yıkama, vakum, vakum ve fizyoterapi vakum giderme dahil olmak üzere konservatif tedavi etkinliğinin olmaması.
 5. Romatizmanın klinik belirtileri, vücudun zehirlenmesine bağlı glomerülonefrit. Kalp hastalığının kronik bademcik iltihabı ile ilişkisi romatizmal testlerle (sialik asitler, romatoid faktör, C-reaktif protein) belirtilmektedir.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılması bağışıklık durumunu etkilemez.

Bu ilginç! Ergenlikten beri, mikroorganizmaların girişine engel, sadece palatine değil, aynı zamanda farengeal ve sublingual tonsildir. Hepsi operasyondan sonra aktif bir organın rolünü üstlenerek aktive edilir.

Aynı zamanda, etkilenen bezlerin korunması vücudu ciddi sonuçlarla tehdit etmektedir. Boğaz organı, bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşerek koruyucu fonksiyonları kaybeder. Hasta bademcikler bırakmak için, kendini, kalp kusurları ile romatizmaya mahkum ediyor.

Er ya da geç, kalp kapakçıklarını değiştirmek için bir operasyona başvurmanız gerekecektir. Böbrek hasarı glomerülonefrit gelişimini tehdit eder.

Doktor, klinik belirtileri ve bağışıklık durumunu dikkate alarak bezleri çıkarmaya karar verir.

Bezleri çıkarmak için ameliyat türleri

Bezler tamamen veya kısmen çıkarılır. Birkaç çeşit cerrahi müdahale kullanılmaktadır:

 1. Cerrahi aletler ile geleneksel tonsillektomi - makas, neşter ve döngü. Yöntem, onlarca yıldır etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Ameliyat olmaması uzun bir iyileşme dönemidir.
 2. Kızılötesi lazer yönteminin avantajları vardır - ameliyat sonrası ödem ve ağrı yok. Manipülasyon ayakta tedavi bazında yapılabilir. Rehabilitasyon süresi kısadır.
 3. Radyofrekans ablasyonu, bezleri dokuları ısıtmaksızın bir radyo bıçağı ile kesmeye izin verir. Bu şekilde bademcikleri tamamen veya kısmen çıkarabilirsiniz. Manipülasyon 30 dakika genel anestezi altında gerçekleştirilir. Hasta komplikasyon riski olmadan hızla geri yüklenir.
 4. Ultrasonik neşter kullanılarak çalışma. 80 ° C'ye ısıtıldıktan sonra, bezler kapsül ile kesilir. Prosedür sağlıklı dokularda minimal hasar ile gerçekleştirilir. Yaralar hızla granüle edilir, ancak postoperatif kanama riski vardır.

Ameliyattan sonra hasta sağ tarafında koğuşta. Boyun bölgesine buzlu bir baloncuk uygulanır. Gün boyunca, içmek ya da yemek için izin verilmez. Gargara yapmayın. Tükürük tükürmesi ve yutulmaması tavsiye edilir.

Rehabilitasyon döneminde bazen mide bulantısı, baş dönmesi görülür. Boğazdaki ağrı, ameliyat yöntemine bağlıdır ve 10-14 gün sürebilir. Hastaya, cerrahi müdahale yöntemine bağlı olarak 2-10 gün süreyle ev reçete edilir.

Geleneksel yöntemle ağrı, kabuğun geldiği 5. günde yoğunlaşır. Ameliyattan sonra, bir haftalık bir süre için bir antibiyotik tedavisi reçete edilir.

Kronik tonsillitte bademciklerin giderilmesi endikasyonları sıklıkla alevlenmelerdir. Operasyon, komplikasyon riskini de dikkate alarak, sıkı endikasyonlara göre belirlenir.

Bağırsak organının işlevini yeniden kurmak mümkün değilse, yetişkinlerde ve çocuklarda cerrahi başvurdu. Her türlü operasyonlar halledilir. Komplikasyon riski en azdır.

Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması

Kronik bir tonsillitte bademciklerin silinmesi gerekip gerekmediği

Kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı? Böyle bir cerrahi müdahaleye, sadece belirli durumlarda, belirli semptomların eşlik ettiği durumlarda başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doktorlar bu tür tedaviden kaçınmaya çalışırlar. Son karar, kapsamlı bir muayene ve hastanın sorgulanmasından sonra sadece doktor tarafından yapılır.

Gereksiz organ mı yoksa gerekli mi?

Her kişi periyodik olarak anjina hastasıdır, ancak bu hastalık sıklıkla görülürse, kronik bademcik iltihabı olasılığı yüksektir. Kural olarak, bu tanı hastaya, bademciklerin kaldırılacağı bir operasyon fikrine götürür. Ancak, birçok deneyimli ve nitelikli doktor bu görüşe katılmamaktadır. Mevcut aşamada, doktorlar, ameliyat olmaksızın hastalığı ortadan kaldırmayı mümkün kılan oldukça farklı terapötik yöntemler sunmaktadır.

Bademcikler ve bademcikler nelerdir? Bademcikler, gökyüzünün oluşumunda yer alan yaylar arasında bulunan lenfoid tipinde bir dokudır.

Sırayla, bademcikler - bu bir kişinin boğazında bulunan lenfoid tip özel bir parçası parçasıdır. Ana amacı, vücuda bir veya diğer üçüncü parti unsurlarla birlikte giren çeşitli enfeksiyonları içermektir.

İnsan bağışıklığı zayıflarsa, bademcikler vücudu virüslerden ve diğer olumsuz fenomenlerden tamamen koruyamaz.

Enfeksiyon ciddi ise, o zaman bademcikler etkileyen bir enflamatuar süreç vardır. Sonuç olarak, akut formda bademcik iltihabı görülür.

Hastalığın bu formu, aşağıdaki semptomatik bulgularla eşlik eder: lenfoid hücrelerin proliferasyonu, genişlemiş bezler. Sonuç olarak bademcikler, enfeksiyöz patojenlerin insan vücuduna girmesini engelleyemez ve bu da hastanın durumunun kötüleşmesine neden olur.

Kronik bademcik iltihabı en sık soğuk algınlığı eğilimi olan küçük çocuklarda görülür. Ancak yetişkin hastalarda da söz konusu hastalık yaygındır. Bu patoloji genellikle çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bademciklerin boyutunun artması nedeniyle, solunum fonksiyonu tam olarak gerçekleşmez. Bu nedenle, yetişkinlerde, kural olarak, bir rüyada horlama görünümü vardır. Ayrıca, iltihaplanma süreci, artan vücut ısısının başlamasına neden olabilir. Genel bir rahatsızlık, ağrı ve diğer olumsuz belirtiler de vardır.

Kritik durumlarda

Kronik bademcik iltihabı bademcikler kaldırılması için gerekli olup olmadığı? Geçmişte, bu durumla teşhis edilen hemen her hasta ameliyat edildi. Bunlar, derece 3 veya 2 hipertrofisi tespit edildiğinde ortaya çıkar. Hareketsizlik de imkansızdır, çünkü bu hastalığın sürekli gelişimi diğer organları olumsuz etkilemektedir. Örneğin, hastanın romatizması vardır, kalp ve kan damarlarının problemlerini teşhis eder, böbrek patolojisi geliştirebilir.

Bademcik, vücudun viral hastalıklara karşı savunmasıdır, bu yüzden bunların çıkarılması veya iltihaplanması vücudun savunmasında önemli bir azalmaya yol açar. Böyle bir hasta çeşitli hastalıklara karşı hassastır.

Kalıcı hastalıktan sonra, kişi dermatoz, sedef hastalığı muzdarip başlayabilir.

Bademcikler - bu 5 yıllık çalışmanın önemini yitiren ve bu nedenle onların çıkarılmasından sonra normal yaşam aktivitesinde herhangi bir kardinal değişiklik olmadığı fonksiyonel bedendir. Daha erken, çocuğun 3 yıla ulaşması durumunda bademcikler kaldırıldı. Artık doktorlar 5 yaşında hastaya cerrahi müdahaleye başvururlar ve bu yaştan önce ameliyat yapılmaz.

Modern yüksek vasıflı uzmanların, bazı durumlarda son derece etkili olan diğer konservatif tedavi yöntemlerini kullanma eğiliminde olduklarını belirtmek gerekir. Eğer hekimler, insan organizmalarında, sonuçsuz çıkarılabilecek gereksiz organlar olduğuna inanırsa, şimdi sorun tamamen farklı bir açıdan ele alınır. Her biri işlevini yerine getirmeyen gereksiz organlar yoktur, bu nedenle küçük bir amigdalayı bile çıkarmak geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir.

İlaçları seçerken, uyuşturucuların bademciklerin boyutunun azaldığı sonuç üzerinde hareket etme olasılığına dikkat etmek gerekir. Bu, tonsillitin kronik bir forma geçiş riskini azaltır.

Ayrıca, hastanın durumunu normalleştirmeyi amaçlayan çeşitli fizyoterapi prosedürlerine başvurmanız gerekir.

Uzmanlar, bademciklerin kaldırılması için gerekli olan, bir dizi vakayı ayırt ederler. Şunları içerir:

 • sık anjina (yılda 4 defadan fazla);
 • kronik bir bademcik iltihabının neden olduğu patolojik süreçlerin ortaya çıkması durumunda (bu bir romatizma, böbrek hastalığı ve bir karaciğer hastalığı meselesidir);
 • abse oluşumuna yol açan anjinin karmaşık formu (sonuç olarak, iltihaplanma süreci bademcikler üzerinde yayılır);
 • Sorun çeşitli muhafazakâr yöntemlerin yardımıyla tedavi edilemezse.

Silme işlemi

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Her bir özel durumda, nihai karar, hastanın durumuna bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Genellikle uzman, enflamatuar sürecin gelişme derecesi ve hastanın bağışıklık sisteminin seviyesi gibi parametreler tarafından yönlendirilir.

Bezleri çıkarmaya karar verirseniz, işlem için doğru prosedürü seçmelisiniz. Aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurun: kısmi veya tam kaldırma.

İlk durumda, doktor tonsillektomi yapacak. İkinci yöntem tonsillektomidir. Not edilmelidir ve standart işlemlere ek olarak, bir tür donanım tekniklerini de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda tercih edilirler, çünkü kullanımlarında, çeşitli yaralanmaların uygulanması ile ilişkili olan olumsuz vakaların oluşma olasılığı neredeyse yoktur. Önerilen yöntemin bir başka olumlu yönü nispeten kısa bir iyileşme süresidir.

Tonsillektomi hakkında daha fazla

Bademcikleri tamamen çıkarmaya gerek yok ise, o zaman tonsillektomi kullanmak uygun olur. Daha önce böyle bir cerrahi müdahale, özellikle ağlayan ve çok korkan bir bebek olsaydı, korkunç bir şey ifade ediyordu. Mevcut aşamada her şey değişti. Bademcikleri etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için doktorlar modern teknolojiyi kullanırlar. Tüm süreç neredeyse acı çekmeden geçer. Ayrıca, çocuğun ruhunun ameliyat için hazırlığında travma tehlikesi yoktur.

Kronik bademcik iltihabının kısmi olarak çıkarılması, fonksiyonel amaçlarını muhafaza etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi müdahalenin ardından solunum süreçleri uygun seviyede ilerleyecektir. Manipülasyondan önce, bezlerin tamamen çıkarılmasına yönelik kontrendikasyonlar düşünülür.

Kısmi çıkarma, kriyocerrahi veya lazer ile yapılır. Kriyocerrahi sıvı azot kullanarak hastalığı tedavi etmeyi amaçlayan bir aktivitedir. Yardımı ile gereksiz bir cismin dondurulması prosedürü gerçekleştirilir. Bunun için bir karbon veya kızılötesi lazer kullanılır. Onun yardımı ile gerekli siteyi kışkırtır.

Ameliyat sırasında lokal anestezi kullanılır, bu yüzden hasta cerrahın hareketlerini hissetmez. Çocuk, kan veya akut acı verici duyulardan korkmaz. Operasyon sırasında bademcikler ölür, daha sonra kesilir.

Ele alınan teknik aşağıdaki olumlu yönlere sahiptir:

 • Bu yöntem acı verici duyumlara eşlik etmez;
 • pratikte kanama olasılığı yoktur;
 • bademciklerin bir kısmı devam ediyor.

Ameliyattan sonra vücut ısısı yükselebilir, ancak uzun süre dayanamaz.

Tonsilektomi yapılırken lenfoid tip dokuların büyüyebildiği göz önünde bulundurulur. Ameliyattan sonra bademcikler yeniden büyüyebilirler. Bu problemden kurtulmak için, doktorlar farklı yöntemler ve koruyucu tıp tekniklerini kullanırlar.

Iletkenlik teknolojisi

Kronik bademcik iltihabı ile tonsillektomi yapılır. Hastalığın kronik formu ihmal edilmiş bir durumda ise, böyle bir işlemden kaçınmak zordur. Gökyüzünün oluşumunda yer alan bademciklerin tamamen uzaklaştırılması gereklidir.

Söz konusu işlem lenfoid tipteki dokuların tamamen çıkarılmasını varsayar. Bezlere ek olarak, bir bağ dokusundan oluşan bir kapsül ele geçirilir. Prosedürü uygulamak için bir tel döngü ve cerrahi makas kullanın. Ameliyat için genel anestezi kullanılır.

 • 14 günden fazla sürebilir uzun iyileşme süresi,
 • kanamanın varlığı (geniş dahil);
 • Her durumda genel anestezi kullanımına başvurmak mantıklıdır.

Operasyon bezlerin çıkarılmasını hedefliyorsa, o zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bademcikler yakınında (küçük bir streç) gemiler vardır. Eğer ameliyat sırasında yanlışlıkla onlara dokunursanız veya onlara zarar veriyorsa, insan yaşamı için tehlikeli olabilecek ciddi kanamalar olacaktır. Bu nedenle, lenfoid tipinin dokusu tam olarak çıkarılmalıdır. Aksi takdirde, iltihaplanma süreci tekrar gelecektir, hasta ameliyatı tamamen etkisiz hale getirecek olan doku büyümesi süreçleriyle karşılaşacaktır.

İşlemi gerçekleştirmek için, çıkarma işleminin gerçekleştirildiği, lazeri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için doktorlar kızılötesi veya karbon lazeri seçer.

 • Uygulama poliklinik temelinde gerçekleştirilmektedir;
 • acı yok;
 • neredeyse tamamen kandan yoksun;
 • Yaralar nispeten kısa bir zaman aralığında iyileşir.

Kronik bademcik iltihabı ile, aceleci kararlar almamalı ve bademcik kaldırmak için ameliyat gitmek gerekir. Bu aşamada, problemle etkin bir şekilde mücadele etmeyi amaçlayan pek çok farklı tedavi önlemi vardır, bu nedenle deneyimli uzmanların önerilerini takip etmeleri tavsiye edilir.

Yazar: Боцуцкая Александра

© 2016-2017, OOO "Stadi Grupp"

Sitenin materyallerinin herhangi bir şekilde kullanımı sadece editör portalının izni ve kaynağa etkin bir bağlantının kurulması ile mümkündür.

Sitede yayınlanan bilgiler sadece referans amaçlıdır ve hiçbir durumda bağımsız bir teşhis ve tedavi çağrısı yapılmaz. İlaç tedavisi ve tedavisi konusunda bilinçli kararlar vermek için, nitelikli bir doktora danışmak gerekir. Sitede yayınlanan bilgiler açık kaynaklardan elde edildi. Güvenilirliği için portalın yayın ofisi sorumluluk taşımamaktadır.

Daha yüksek tıp eğitimi, anestezi uzmanı.

En yüksek kategorili doktor, çocuk doktoru.

Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için olsun? Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Azaltılmış bağışıklığa sahip bir arka plana karşı sık sık boğaz ağrıları sıklıkla kronik bademcik iltihabının oluşumuna yol açar. Bu tanı bir çok bademciklerin uzaklaştırılması ile ilişkilidir. Ancak, herhangi bir kalifiye doktor vücutta, organlar ve apandisit gibi gereksiz organlar olduğunu doğrulayacaktır. Bu nedenle, cerrahi müdahaleye "karşı" ve "aleyhte" tüm argümanları tartmış, dikkatli bir şekilde yaklaşılmalıdır.

Bademcikler neden gereklidir?

Bademcikler palatinler arasında bulunan lenfoid bir dokudur. Bezler boğazda bir tür lenfoid halkanın parçasıdır. Vücuda hava ve gıda ile giren enfeksiyonu geciktirir. Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla, bademcikler ciddi bir enfeksiyon saldırısı ile "koruyucu" olmayı bırakmakta, bademcikler iltihaplaşmakta ve doktor "akut bademcik iltihabı" nı tespit etmektedir.

Eğer boğaz ağrısı tek bir vaka ise ve zamanında tedavi edildiyse, hepsi çok korkunç değildir. Lenfoid hücreler büyürken ve bezler büyüklükte büyürken, boğazın sıklıkla iltihaplanması kronik bademcik iltihabına yol açabilir. Daha sonra, bademcikler kendilerini bakterilerden ve virüslerden koruyarak, kronik bir enfeksiyon sıcaklığına dönüşür.

Kronik bademcik iltihabı kural olarak çocuklarda oluşur, çocuklar daha çok soğuk algınlığı hastalığına yakalanırlar. Bununla birlikte, yetişkin insanlar bu hastalıktan korunmamaktadır, bademcik iltihabı ya da yanlış tedavi, halihazırda edinilmiş hastalıkların arka planına karşı komplikasyonların oluşmasına yol açabilmektedir.

Bademciklerin büyüklüğünde bir artış, solunum zorluğuna neden olabilir, yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı sıklıkla horlama ile birlikte olur. Herhangi bir kronik inflamatuar hastalıkta olduğu gibi, sıcaklıkta kararlı bir artış gözlemlenebilir. Böylece hastalar genel rahatsızlıktan, beslenmedeki ağrılardan, yutma güçlüğünden şikayet ediyorlar.

Bademcikleri çıkarmak ne zaman gereklidir?

Önceden, bademcikler, kronik bademcik iltihabı olan hemen hemen her hastadan çıkarıldı, özellikle de bezlerin büyümesi (hipertrofi) II-III derece ise.

Bademcikler sadece 5 yıla kadar işlev gördüklerine inanılır, daha sonra bademcikler pratik olarak işe yaramaz. Bezleri çıkarmak için operasyon 3 yaşından itibaren 3 yıl önce tayin edildi, şimdi yetişkinler ve 5 yaşına ulaşan çocuklar için kaldırıldı.

Bununla birlikte, modern doktorlar bu tanı hakkında çok kategorik değildir ve mümkünse, konservatif tedavi yöntemlerini kullanırlar. İlaç endüstrisi şimdi, bademciklerin boyutunu önemli ölçüde azaltabilen ve kronik tonsillit riskini en aza indirmek için fizyoterapi ile kombinasyon halinde geniş bir ilaç yelpazesi sunmaktadır.

Bademcikler kaldırmak gerekirse:

 • Bir kişinin yılda 4 defadan fazla bir anjina vardır;
 • Kronik tonsillitin arka planında patolojik süreçler (romatizma, böbrek hasarı, karaciğer hasarı) vardır;
 • angina apse gelişmesi ile komplike, inflamatuar süreç bezlerin ötesine geçer;
 • Kronik tonsillit konservatif yöntemlerinin tedavisinde bir etkisi yoktur.

Dikkat: Sadece KBB doktoru boğazdaki iltihaplanmanın dış görüntüsüne, vücudun bağışıklık güçlerinin durumuna ve konservatif tedavinin tavsiyesine dayanarak bademcikleri çözer.

Bezlerin çıkarılması kısmi (tonsillotomi) veya tam (tonsillektomi) olabilir. Her zamanki operasyona ek olarak, ana avantajı daha az travmatizm ve dolayısıyla daha kısa bir iyileşme süresi olan donanım teknikleri kullanılmaktadır.

Tonsillotomi yöntemleri

Birçok yetişkin çocuklarından bezlerin cerrahi olarak çıkarılmasına tanık oldular: çocuğun ameliyat korkusu, ağlama ve çığlık atma, kısık ses. Peki bademcikler modern doktorları nasıl uzaklaştırıyor? Modern teknolojiler, hastanın ruhunun bademciklerin çıkarılması için bir operasyon gerçekleştirmesi için en ağrısız ve daha az travmatik olmasına izin verir.

Bademcikler kısmen temel işlevlerini korumak ve şiddetli hipertrofi ile solunumu kolaylaştırmak için ve bezlerin tamamen çıkarılması için kontrendikasyonların varlığında çıkarılır. Tonsillotomi aşağıdaki şekillerde yapılır:

 • kriyocerrahi (sıvı azot ile donma);
 • Kızılötesi veya daha modern karbon lazerin kullanımı (koterizasyon eylemi).

Lokal anestezi altında tedavi edilen, amigdala yüzeyi ölür ve daha sonra çıkarılır. Bu yöntemler pratik olarak ağrısızdır, kanama olasılığı çok azdır. Bununla birlikte, ameliyattan sonra, bez dokusunun kısmi çıkarılması nedeniyle kısa süreli boğaz ağrısına neden olabilir. Bazen ameliyattan sonra, sıcaklık yükselir.

Dikkat: tonsillotomi gerçekleştirilirken lenfoid dokunun büyümesi göz önünde bulundurulmalıdır. Operasyondan sonra bir süre sonra bademcikler tekrar büyük ebatlara yükselebilir. Sonraki bademcikteki artışı önlemek için, düzenli konservatif tedaviye ihtiyaç vardır.

Tonsillektomi yöntemleri

Karmaşık bademcik iltihabı veya ihmal edilmiş kronik bir süreçle, palatine bademciklerin tamamen çıkarılmasına başvurulur. Tonsillektomi ile, bezin tüm lenfoid doku bağ dokusu ile birlikte kapsül ile birlikte kaldırılır. Eğer bademciği tamamen çıkarmanız gerekiyorsa, doktor bu durumda hangi yöntemlerin en uygun olduğuna karar verir.

Cerrahi müdahale

Önceden olduğu gibi, bir tel döngü ve cerrahi makas ile cerrahi çıkarılır. Ancak modern cerrahlar genel anestezi altında tonsillektomi yapmakta, daha önce sadece lokal anestezi kullanıldı. Bezlerin cerrahi olarak çıkarılmasının dezavantajları şunlardır:

 • uzun iyileşme süresi (2 haftaya kadar);
 • Kanama, belki oldukça kapsamlı;
 • Genel anestezi kullanmak her zaman haklı değildir.

Sovyet dönemlerinde sıklıkla uygulanan bezleri çıkarmak için yapılan cerrahi çok ciddi bir komplikasyondur. Bademciklerden sadece 2 mm büyük kan damarlarıdır, kaza sonucu hasara ciddi kanama ve yaşam tehlikesi doğurabilir. Aynı zamanda, lenfoid dokuları tamamen çıkarmanız gerekir, hatta küçük bir kısmı daha fazla büyümeye yol açar, bu da operasyonun etkililiğini azaltır. Bu nedenle, bu tür operasyonlar yürüten bir cerrah, "kuyumcu" hassasiyetiyle bademcik kaldırmak için yeterli deneyime sahip olmalıdır.

Lazer yıkımı

Kısmi çıkarmada olduğu gibi, tonsillektomi bir kızılötesi veya karbon lazer cihazı kullanılarak gerçekleştirilir. Bu bezlerden kurtulmanın en nazik yolu. operasyon:

 • hasta dışı gerçekleştirildi;
 • ağrısız;
 • neredeyse kansız;
 • Tıbbi gözetim altında harcanan minimum süre (2 saatten 1 güne kadar);
 • hızlı yara iyileşmesi.

elektrokoter

Hipertrofilli bademcikler yüksek frekanslı elektrik akımı ile koterize edilir. Kulağa korkutucu geldiği için, yöntem neredeyse acısızdır, kanama olasılığı en düşüktür. Bazen amigdalayı çevreleyen sağlıklı dokuların yanması, ameliyattan sonra hoş olmayan duyumlara neden olur.

Tonsillektomi Kontrendikasyonları:

 • düşük kan pıhtılaşması (diabetes mellitus varlığı);
 • bulaşıcı hastalıkların akut evresi;
 • kardiyovasküler hastalıklar (anjina pektoris, şiddetli hipertansiyon, taşikardi);
 • tüberküloz;
 • Gebelik 6-9 ay.

Bezleri çıkarma: artıları ve eksileri

Bademcikler üzerindeki operasyonların olumlu ve olumsuz yanları vardır, bu yüzden tedavi eden doktorun bezlerden kurtulma kararı tartılmalı ve hesaplanmalıdır.

Operasyonun olumlu etkisi şu soruların ötesinde:

 • komplikasyon riski (böbrek, kardiyovasküler vb.) kaybolur;
 • Bir kişi boğaz ağrısı tarafından rahatsız edilmez;
 • enfeksiyon kaynağı kaybolur;
 • yutma işlemi geri yüklenir;
 • Vücudun genel güçlendirilmesi.

Bununla birlikte, bademciklerin çıkarılmasının olumsuz sonuçları da vardır:

 • ameliyat sırasında olası kanama;
 • eksik çıkarma nedeniyle lenfoid dokunun yeniden büyümesi;
 • angina yerine farenjit ve bronşit oluşur (palatine bademcikler virüs ve bakterilere karşı ana "koruyucunun" rolünü üstlendikçe, bunların yokluğu enfeksiyonun solunum yolu boyunca daha derin girmesine yol açabilir).

Ergenlik döneminde bezlerin çıkarılmasının kızları olumsuz etkilediği yönünde bir görüş vardır. Kaldırılan bademcikler görünüşte genital bir işlevi etkiler. Bu tür ifadeler sadece kurgu. Belki de operasyona eşlik eden stresin olumsuz etkisi, ancak bu operasyonu yürütme gerçeği değil.

Önemli: Halen bademcik kaldırmak için ameliyat olmuş olan hasta, uygulanması ve olası sonuçlarına aşina olmalıdır.

Bademcikleri silmek veya silmek ciddi bir karardır. Dikkat çeken bir şeydir: bezlerden kurtulmanın radikal ve muhafazakâr yöntemlerine, bağışıklığı güçlendirecek önlemler eşlik etmelidir. Akut tonsil hastalıklarına, kronik iltihaplara ve bunları takip eden ameliyatlara karşı korunacak basit kuralların bir listesi:

 • sertleştirme;
 • fiziksel aktivite;
 • tam beslenme (vitamin ve mikroelementlerin kompleks vitamin preparatları ile doldurulmaması);
 • sigara içmeyi ve alkol almayı reddetmek.

Kronik tonsillit tedavisi çıkarılmamalıdır. Koruyucu kuvvetleri, fizyoterapiyi ve sertleşme önlemlerini uyaran ilaçların dahil edilmesine yönelik yalnızca entegre bir yaklaşım, kalıcı bir bağışıklığı garantiler ve herhangi bir enfeksiyona karşı koruma sağlar.

Kronik tonsillitte palatin bademciklerinin çıkarılması

Bağışıklık sistemi hala gelişmemiş olduğundan, palatine bademciklerin, bezlerin çıkarılmasının çocuklara taşınması daha olasıdır, bu nedenle bu organların iltihaplanmasına neden olarak, genellikle norm üzerinde çalışır. Yetişkinlikte, bazı durumlarda da, örneğin akut kronik bademcik iltihabı ile ameliyat gereklidir. Ancak, cerrahi müdahale sadece ciddi ihlallerin varlığında belirtilmektedir. Problemi ortadan kaldırmak için geniş bir yöntem yelpazesi vardır, ancak hasta için ilk tedavi ve fizyoterapi uygulanır.

Önemli ihlallerin varlığında ameliyatlı tıbbi müdahaleye izin verilir.

Vücutta bademcik iltihabı etkisi

İlerleyen kronik bademcik iltihabı bağışıklık sistemini bozar. Hastalar yumuşak, düzgün, genişlemiş, yaralı ve yaralı dokuya yavaş bir dönüşüme maruz kalırlar. İrisin oluşturulduğu ve biriktiği mukoza kanallarının daralması ve tıkanması vardır. Bu mantarlar, yiyecek artıkları, yaşayan bakteriler, ölü mikroplar, lakunanın ölü dokuları, bademcikler üzerindeki lökositlerin yutulması sonucu oluşur. Bu maddeler bezin düz olmayan yüzeyine yerleşir, organın kendi kendini temizlemede işlev bozukluğu nedeniyle ayrışır ve ayrışmaya başlar. Enflamatuar bir süreç başlar, bunun sonuçları değişen şiddetli olabilir.

Özellikle tehlikeli olan mikroplardır. Kronik bademcik iltihabında uygun bir ortamın oluştuğu patojenik süreci destekleyebilirler. Palatine bademcikler koruyucu özellikleri kaybederler ve bariyerden vücut sistemlerinin sürekli bir zehirlenmesine dönüşürler. Patojenik bakteriler lenf düğümlerine yayılır, dolaşım sistemine girer ve vücudun her tarafına yayılarak ciddi komplikasyonlara neden olurlar.

Vücudun zehirlenme ilk aşaması neredeyse algılanamaz. Bununla birlikte, bağışıklık sistemi bozulmaya başlar, bu yüzden vücudun sistemleri farklı enfeksiyonlara çok hızlı tepki verir. Daha sıklıkla güçlü bir alerjik reaksiyon ortaya çıkar, bir kişiyi çevreleyen her şey değil, tüm kronik hastalıklar ağırlaşır.

Bademcik iltihabı bademciklerin nedenleri

İlk aşamada kronik bademcik iltihabı konservatif yöntemlerle tedavi edilir. Ancak, aşağıdaki göstergelerin en az biri verilirse, işlem zorunludur. Kronik bademcik iltihabında bademciklerin çıkarılması bir çok durumda gerçekleştirilir:

 1. sık pürülan boğaz ağrısı - yılda üçten fazla;
 2. romatizmal ataklar, böbrek ve karaciğerin bozulması;
 3. anjina ile yakın organların iltihabı;
 4. kronik bademcik iltihabının yüksek sıklığı;
 5. kalp kaslarının zehirlenmesi;
 6. pürus dolgusuna ve palatine tonsil dokularına yol açan paratonsillar apse;
 7. kronik bademcik iltihabının neden olduğu otoimmün hastalıklar.

Kronik tonsillit alevlenmeleri ile, hasta ciddi komplikasyonların varlığı için tüm organ ve sistemlerin kapsamlı bir incelemesinden geçmektedir. Birincisi, kalbin işindeki düzensizlikleri belirlemeyi sağlayan bir elektrokardiyogramdır. Kan testleri romatizmal profili belirler. Anti-streptolisin-O'ya göre, bir streptokok enfeksiyonu vardır.

Reaktif protein, streptococcus'un yayılma ve büyüme dinamikleri ve bakterinin neden olduğu enflamatuar süreç düzeyine göre değerlendirilir.

Ortak romatoid faktör ile eklemlerde, böbreklerde veya kalpteki otoimmün bozukluklar izlenir. Bu analiz, kronik bademcik iltihabında bezin çıkarılması için ameliyatın mutlak bir göstergesidir. Diğer durumlarda, bir tedavi ve restoratif tedavi kursu tavsiye edilir.

Bademciklerin giderilmesiyle ilişkili mitler

İlk tonsilektomiden bu yana tonsillektomi yöntemi geliştirildi, farklı cihazlarda farklı enstrümanların kullanımı ile prosedürün gerçekleştirilmesi için çok çeşitli yöntemler ortaya çıktı.

Bununla birlikte, tonsillektominin gelişimi ve ilgisi ile birlikte, operasyonla ilgili birçok efsane ortaya çıktı:

 1. Bademciklerin çıkarılmasından sonra hastalar sıklıkla bronşit ve zatürreden muzdariptir. Lenfoid dokunun tamamen yok edilmesiyle, vücut koruyucu bir bariyerin olmaması nedeniyle çeşitli hastalıklara karşı daha hassastır. Ancak bugün, sağlıklı dokudan çıkarken bademciklerin sadece enfekte olmuş bölgelerini temizlemenize izin veren yöntemler vardır. Sonuç olarak, koruyucu işlev özellikle etkilenmez. Özel ilaçların kullanımı ile tam iyileşme sağlanır. Kısmi ablasyon örnekleri lazer terapisidir. kriyosis, ultrasonik tedavi.
 2. Çıkarıldığında, hastanın hayatını tehdit eden ciddi kanamalar meydana gelir. Modern teknolojiler ve araçlar, inflamasyon ve prizhech enfekte doku kaynağını ortadan kaldırmak için düşük bir travma ile, kansız bir şekilde izin verir. Önceden hasta pıhtılaşma faktörü için kontrol edildi. Bu parametrenin değeri düşükse, hematopoetik fonksiyonun geri kazanılmasına ya da hiç olmamasına kadar işlem ertelenir.
 3. Ameliyat genel anestezi altında. Çoğu durumda, tonsillektomi lokal anestezi altında yapılır. Günümüzde genel anestezi altında sadece klasik yöntemle çıkarma yapılmaktadır.

Bademcikleri çıkarmak için yöntemler

Ana işlem türleri aşağıdaki gibidir:

 1. Klasik tonsillektomi. Nadiren kullanılır. Operasyon ağrılı, genel anestezi altında yapıldı. Her amigdala bir tel ilmiği ile çıkarılır, etkilenen dokular bir neşter veya cerrahi makasla çıkarılır. Postoperatif dönemde uzun süreli kanama, boğazda şiddetli ağrı.
 2. Kriozamorozka. Etkilenmiş dokuların sıvı nitrojen ile koterizasyonu. İşlemden sonra, ölü dokular pul pul dökülür ve doğal olarak atılır. Yöntem ağrısızdır, kanama nadirdir. Etkilenen bezden tamamen kurtulmak için, dondurulmak için birden fazla prosedür gerekir.
 3. Lazer tonzillektomi. Tamamen kan kaybının yokluğu. Lazer bademcikler arasındaki yaraları kısırlaştırır, iltihaplı bezleri tamamen veya kısmen giderir. Bu yöntem minimal ameliyat sonrası bir süreye sahiptir.
 4. Elektrokoagülasyon. Dokular, elektrik akımı ile gemilerin eşzamanlı olarak taşınmasıyla uzaklaştırılır. Prosedür sadece yetkili bir teknisyen tarafından yapılmalıdır, çünkü yanlış seçilmiş güç ciddi yanıklara neden olabilir. Bezleri tamamen çıkarmak için birkaç prosedüre ihtiyacınız vardır.
 5. Ultrasonik ablasyon. Ultrasonik bıçak kullanıldı. Yöntem pratik olarak ağrısızdır, bitişik dokuları etkileme riski en aza indirilmiştir. Postoperatif dönemde, küçük kanama, boğazda rahatsızlık.
 6. Bir microdebroder uygulaması. Döner bir bıçağa sahip aparat, salgı bezlerini hızlı bir şekilde keser. Çıkarılan dokunun kalıntıları özel bir tüple çıkarılır.
 7. Bipolar radyo frekansının çıkarılması. Radyo frekansı enerjisi ile geçer.

Ameliyat sonrası dönem

Yukarıdaki yöntemlerden herhangi birini kullanırken, hastalar postoperatif dönemde belirli kurallara uymalıdır:

 1. İlk gün, yemek yiyemezsin. Çok fazla içmemek, çoğu zaman hasta serin su ile dudaklarını lekeledi. Hasta sıkıcı bir boğaz ağrıyor.
 2. Anestezik ve antiinflamatuar ilaçlar alınır.
 3. İki gün sonra, özellikle sıvı serin yiyecek olmak üzere küçük porsiyonlarda yemeye bırakılır.
 4. Yatak istirahatı.
 5. Sıcaklığı subfebril değerlerine yükseltmek mümkündür. Sıcaklık üç günden fazla düşmezse, ek muayeneler reçete edilir.
 6. Dördüncü veya beşinci günde hasta taburcu edilir. Diyet bir aydır yaşlanır, aynı zamanda aşırı ısınma, ağır yükler yasaktır.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Angina evde nasıl tedavi edilir

Anjin (akut bademcik iltihabı) - bulaşıcı hastalık etiyolojisi, boğaz halkanın lymphadenoid elemanları (esas bademcik) akut inflamasyonu ile karakterize edilir. Hastalık patojenler virüsler (adenovirüs, herpes virüsü, enterovirüs Coxsackie), bakteriyel florası (stafilokoklar, streptokoklar, pnömokoklar) veya mantar enfeksiyonları (klamidya, mikoplazma) bulunmaktadır.

Ilk doktor

Uzun süre foliküler tonsillitAngina veya akut tonsillit en tehlikeli akut solunum yolu hastalıklarından biridir. Angina'ya şiddetli zehirlenme ve çok ağrılı semptomlar eşlik eder. Uygunsuz tedavi ile, hastalık çeşitli komplikasyonlarla tehdit etmektedir.