Loading

Kronik tonsillitte bademciklerin çıkarılması

Kronik bademcik iltihabı bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı? Böyle bir cerrahi müdahaleye, sadece belirli durumlarda, belirli semptomların eşlik ettiği durumlarda başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doktorlar bu tür tedaviden kaçınmaya çalışırlar. Son karar, kapsamlı bir muayene ve hastanın sorgulanmasından sonra sadece doktor tarafından yapılır.

Makalenin içeriği

Gereksiz organ mı yoksa gerekli mi?

Her kişi periyodik olarak anjina hastasıdır, ancak bu hastalık sıklıkla görülürse, kronik bademcik iltihabı olasılığı yüksektir. Kural olarak, bu tanı hastaya, bademciklerin kaldırılacağı bir operasyon fikrine götürür. Ancak, birçok deneyimli ve nitelikli doktor bu görüşe katılmamaktadır. Mevcut aşamada, doktorlar, ameliyat olmaksızın hastalığı ortadan kaldırmayı mümkün kılan oldukça farklı terapötik yöntemler sunmaktadır.

Bademcikler ve bademcikler nelerdir? Bademcikler, gökyüzünün oluşumunda yer alan yaylar arasında bulunan lenfoid tipinde bir dokudır.

Sırayla, bademcikler - bu bir kişinin boğazında bulunan lenfoid tip özel bir parçası parçasıdır. Ana amacı, vücuda bir veya diğer üçüncü parti unsurlarla birlikte giren çeşitli enfeksiyonları içermektir.

İnsan bağışıklığı zayıflarsa, bademcikler vücudu virüslerden ve diğer olumsuz fenomenlerden tamamen koruyamaz.

Enfeksiyon ciddi ise, o zaman bademcikler etkileyen bir enflamatuar süreç vardır. Sonuç olarak, akut formda bademcik iltihabı görülür.

Hastalığın bu formu, aşağıdaki semptomatik bulgularla eşlik eder: lenfoid hücrelerin proliferasyonu, genişlemiş bezler. Sonuç olarak bademcikler, enfeksiyöz patojenlerin insan vücuduna girmesini engelleyemez ve bu da hastanın durumunun kötüleşmesine neden olur.

Kronik bademcik iltihabı en sık soğuk algınlığı eğilimi olan küçük çocuklarda görülür. Ancak yetişkin hastalarda da söz konusu hastalık yaygındır. Bu patoloji genellikle çeşitli komplikasyonlara yol açar. Bademciklerin boyutunun artması nedeniyle, solunum fonksiyonu tam olarak gerçekleşmez. Bu nedenle, yetişkinlerde, kural olarak, bir rüyada horlama görünümü vardır. Ayrıca, iltihaplanma süreci, artan vücut ısısının başlamasına neden olabilir. Genel bir rahatsızlık, ağrı ve diğer olumsuz belirtiler de vardır.

Kritik durumlarda

Kronik bademcik iltihabı bademcikler kaldırılması için gerekli olup olmadığı? Geçmişte, bu durumla teşhis edilen hemen her hasta ameliyat edildi. Bunlar, derece 3 veya 2 hipertrofisi tespit edildiğinde ortaya çıkar. Hareketsizlik de imkansızdır, çünkü bu hastalığın sürekli gelişimi diğer organları olumsuz etkilemektedir. Örneğin, hastanın romatizması vardır, kalp ve kan damarlarının problemlerini teşhis eder, böbrek patolojisi geliştirebilir.

Bademcik, vücudun viral hastalıklara karşı savunmasıdır, bu yüzden bunların çıkarılması veya iltihaplanması vücudun savunmasında önemli bir azalmaya yol açar. Böyle bir hasta çeşitli hastalıklara karşı hassastır.

Kalıcı hastalıktan sonra, kişi dermatoz, sedef hastalığı muzdarip başlayabilir.

Bademcikler - bu 5 yıllık çalışmanın önemini yitiren ve bu nedenle onların çıkarılmasından sonra normal yaşam aktivitesinde herhangi bir kardinal değişiklik olmadığı fonksiyonel bedendir. Daha erken, çocuğun 3 yıla ulaşması durumunda bademcikler kaldırıldı. Artık doktorlar 5 yaşında hastaya cerrahi müdahaleye başvururlar ve bu yaştan önce ameliyat yapılmaz.

Modern yüksek vasıflı uzmanların, bazı durumlarda son derece etkili olan diğer konservatif tedavi yöntemlerini kullanma eğiliminde olduklarını belirtmek gerekir. Eğer hekimler, insan organizmalarında, sonuçsuz çıkarılabilecek gereksiz organlar olduğuna inanırsa, şimdi sorun tamamen farklı bir açıdan ele alınır. Her biri işlevini yerine getirmeyen gereksiz organlar yoktur, bu nedenle küçük bir amigdalayı bile çıkarmak geri dönüşümsüz sonuçlara yol açabilir.

İlaçları seçerken, uyuşturucuların bademciklerin boyutunun azaldığı sonuç üzerinde hareket etme olasılığına dikkat etmek gerekir. Bu, tonsillitin kronik bir forma geçiş riskini azaltır.

Ayrıca, hastanın durumunu normalleştirmeyi amaçlayan çeşitli fizyoterapi prosedürlerine başvurmanız gerekir.

Uzmanlar, bademciklerin kaldırılması için gerekli olan, bir dizi vakayı ayırt ederler. Şunları içerir:

 • sık anjina (yılda 4 defadan fazla);
 • kronik bir bademcik iltihabının neden olduğu patolojik süreçlerin ortaya çıkması durumunda (bu bir romatizma, böbrek hastalığı ve bir karaciğer hastalığı meselesidir);
 • abse oluşumuna yol açan anjinin karmaşık formu (sonuç olarak, iltihaplanma süreci bademcikler üzerinde yayılır);
 • Sorun çeşitli muhafazakâr yöntemlerin yardımıyla tedavi edilemezse.

Silme işlemi

Bademcikleri çıkarmam gerekiyor mu? Her bir özel durumda, nihai karar, hastanın durumuna bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Genellikle uzman, enflamatuar sürecin gelişme derecesi ve hastanın bağışıklık sisteminin seviyesi gibi parametreler tarafından yönlendirilir.

Bezleri çıkarmaya karar verirseniz, işlem için doğru prosedürü seçmelisiniz. Aşağıdaki seçenekleri göz önünde bulundurun: kısmi veya tam kaldırma.

İlk durumda, doktor tonsillektomi yapacak. İkinci yöntem tonsillektomidir. Not edilmelidir ve standart işlemlere ek olarak, bir tür donanım tekniklerini de kullanabilirsiniz. Son zamanlarda tercih edilirler, çünkü kullanımlarında, çeşitli yaralanmaların uygulanması ile ilişkili olan olumsuz vakaların oluşma olasılığı neredeyse yoktur. Önerilen yöntemin bir başka olumlu yönü nispeten kısa bir iyileşme süresidir.

Tonsillektomi hakkında daha fazla

Bademcikleri tamamen çıkarmaya gerek yok ise, o zaman tonsillektomi kullanmak uygun olur. Daha önce böyle bir cerrahi müdahale, özellikle ağlayan ve çok korkan bir bebek olsaydı, korkunç bir şey ifade ediyordu. Mevcut aşamada her şey değişti. Bademcikleri etkin bir şekilde ortadan kaldırmak için doktorlar modern teknolojiyi kullanırlar. Tüm süreç neredeyse acı çekmeden geçer. Ayrıca, çocuğun ruhunun ameliyat için hazırlığında travma tehlikesi yoktur.

Kronik bademcik iltihabının kısmi olarak çıkarılması, fonksiyonel amaçlarını muhafaza etmelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Ayrıca, cerrahi müdahalenin ardından solunum süreçleri uygun seviyede ilerleyecektir. Manipülasyondan önce, bezlerin tamamen çıkarılmasına yönelik kontrendikasyonlar düşünülür.

Kısmi çıkarma, kriyocerrahi veya lazer ile yapılır. Kriyocerrahi sıvı azot kullanarak hastalığı tedavi etmeyi amaçlayan bir aktivitedir. Yardımı ile gereksiz bir cismin dondurulması prosedürü gerçekleştirilir. Bunun için bir karbon veya kızılötesi lazer kullanılır. Onun yardımı ile gerekli siteyi kışkırtır.

Ameliyat sırasında lokal anestezi kullanılır, bu yüzden hasta cerrahın hareketlerini hissetmez. Çocuk, kan veya akut acı verici duyulardan korkmaz. Operasyon sırasında bademcikler ölür, daha sonra kesilir.

Ele alınan teknik aşağıdaki olumlu yönlere sahiptir:

 • Bu yöntem acı verici duyumlara eşlik etmez;
 • pratikte kanama olasılığı yoktur;
 • bademciklerin bir kısmı devam ediyor.

Ameliyattan sonra vücut ısısı yükselebilir, ancak uzun süre dayanamaz.

Tonsilektomi yapılırken lenfoid tip dokuların büyüyebildiği göz önünde bulundurulur. Ameliyattan sonra bademcikler yeniden büyüyebilirler. Bu problemden kurtulmak için, doktorlar farklı yöntemler ve koruyucu tıp tekniklerini kullanırlar.

Iletkenlik teknolojisi

Kronik bademcik iltihabı ile tonsillektomi yapılır. Hastalığın kronik formu ihmal edilmiş bir durumda ise, böyle bir işlemden kaçınmak zordur. Gökyüzünün oluşumunda yer alan bademciklerin tamamen uzaklaştırılması gereklidir.

Söz konusu işlem lenfoid tipteki dokuların tamamen çıkarılmasını varsayar. Bezlere ek olarak, bir bağ dokusundan oluşan bir kapsül ele geçirilir. Prosedürü uygulamak için bir tel döngü ve cerrahi makas kullanın. Ameliyat için genel anestezi kullanılır.

 • 14 günden fazla sürebilir uzun iyileşme süresi,
 • kanamanın varlığı (geniş dahil);
 • Her durumda genel anestezi kullanımına başvurmak mantıklıdır.

Operasyon bezlerin çıkarılmasını hedefliyorsa, o zaman olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bademcikler yakınında (küçük bir streç) gemiler vardır. Eğer ameliyat sırasında yanlışlıkla onlara dokunursanız veya onlara zarar veriyorsa, insan yaşamı için tehlikeli olabilecek ciddi kanamalar olacaktır. Bu nedenle, lenfoid tipinin dokusu tam olarak çıkarılmalıdır. Aksi takdirde, iltihaplanma süreci tekrar gelecektir, hasta ameliyatı tamamen etkisiz hale getirecek olan doku büyümesi süreçleriyle karşılaşacaktır.

İşlemi gerçekleştirmek için, çıkarma işleminin gerçekleştirildiği, lazeri kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için doktorlar kızılötesi veya karbon lazeri seçer.

 • Uygulama poliklinik temelinde gerçekleştirilmektedir;
 • acı yok;
 • neredeyse tamamen kandan yoksun;
 • Yaralar nispeten kısa bir zaman aralığında iyileşir.

Kronik bademcik iltihabı ile, aceleci kararlar almamalı ve bademcik kaldırmak için ameliyat gitmek gerekir. Bu aşamada, problemle etkin bir şekilde mücadele etmeyi amaçlayan pek çok farklı tedavi önlemi vardır, bu nedenle deneyimli uzmanların önerilerini takip etmeleri tavsiye edilir.

Kronik tonsillitte bademcikler nasıl kaldırılır?

Tonsillit sadece tatsız değil, aynı zamanda oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Yani, eğer kronik alevlenmelerle birlikte görülürse, sık alevlenmelerle birlikte görülür ve komplikasyonlarla tehdit edilirse, o zaman tonsillektomi gerekebilir. Ve hangi durumlarda gerekli? Ve bu operasyon tehlikeli değil mi?

Bademcikler hakkında biraz

Bademcik, enfeksiyonların vücuda girmesini önleyerek koruyucu ve bariyer işlevi gören oldukça önemli bir organdır. Özellikle bademciklerin rolü, diğer bağışıklık mekanizmalarının henüz oluşmadığı çocukluk döneminde önemlidir. Lenfoid dokular ve içerdikleri immün hücreler patojenik mikroorganizmaların varlığına tepki gösterir ve bunlarla savaşmaya başlar. Ancak eğer bir sebepten dolayı mantar, virüs veya bakteri saldırısı ile başa çıkmak için başarısız olursa, bademciklerin dokularında kalırlar ve iltihaplanmalarına neden olurlar. Ve bu iltihap kronikleşirse, kardinal önlemler gerekebilir.

Ne zaman silmeli?

Bademciklerin uzaklaştırılmasının radikal ve aşırı bir ölçü olduğu hemen belirtilmelidir. Böyle bir işlem aşağıdaki durumlarda zorunlu ve zorunludur:

  • Sık görülen alevlenmelerin eşlik ettiği kronik bademcik iltihabı (yılda 4-5 kez);
  • bademciklerde ve bademcik dokularında sürekli bir pürülan içerik birikimi ile;
  • sık akıntılı hastalıklar ile (bu, iltihaplı bademciklerin temel işlevlerini yerine getirmelerinin imkansızlığından kaynaklanır);

Bunları silmek için bir doktor tarafından alınmalıdır.

 • bağışıklıkta önemli bir azalma ile (bademcikler vücudu enfeksiyonlardan koruyamadığından, bağışıklık sistemi tam anlamıyla işleyişini etkileyecek şekilde aşınmaya çalışmak zorunda kalır);
 • vücudun diğer sistemlerini ve dokularını etkileyen komplikasyonlar ortaya çıktığında (muhtemelen eklem, böbrek, kardiyovasküler sistem hastalıklarının gelişimi);
 • sadece bademcikler değil, aynı zamanda larenks, nazofarenks veya üst solunum yolunu da etkileyen apse ve pürülan inflamasyon gelişimi ile;
 • konservatif tedavinin etkisinin yokluğunda;
 • bademciklerde, solunum fonksiyonunun ihlaline yol açabilecek boyutta önemli bir artış ile (faringeal lümen daralması nedeniyle, nefes almak zordur ve geceleri durur);
 • Hastalığın belirtileri ile ilişkili yaşam kalitesinde önemli bir bozulma ile (kronik yorgunluk, halsizlik, yorgunluk, vb.).

Silmek veya silmek için?

Bademciklerin çıkarılmasından sonra, tüm patojen ataklarının doğrudan vücudun iç sistemlerine düşeceği, ameliyatın bademciklerden önce gelen bariyeri atlayacağı yönünde bir görüş vardır. Gerçeğin böyle bir yargıdaki payıdır, ancak yine de tonsillektomi gereklidir. Bunun için birkaç açıklama var. Birincisi, bir yetişkinin, enfeksiyonlara karşı da koruyabilen başka bağışıklık mekanizmaları vardır. İkincisi, eğer kronik bir iltihap varsa, bademcikler sadece temel işlevlerini yerine getiremezler ve patojenlerin ataklarına cevap veremezler, kendileri de enfeksiyonun vücuda girebileceği bir iltihaplanma sıcaklığına dönüşürler. Bu nedenle, endikasyonların varlığında, bademcik ameliyatı sadece arzu edilmez, aynı zamanda ciddi sonuçlardan kaçınmak için gereklidir.

Operasyon kapsamlı ve kapsamlı bir muayene ve tecrübeli bir uzmandan sonra gerçekleştirilirse, o zaman bir kişi komplikasyon korkusu olmadan tam bir hayat yaşayabilir.

Bademcikler nasıl kaldırılır?

Kronik tonsillitte, bademcikler çeşitli yollarla çıkarılabilir. İlk olarak tonsilotomi ve tonsillektomi arasında ayrım yaparlar. İlk durumda, amigdala'nın sadece bir kısmı çıkarılır ve sağlıklı ve etkilenmemiş dokular zarar görmez. Bu tür bir işlem, tüm nedenlerden dolayı ya da istenmeyen bir şekilde kontrendikedir ve aynı zamanda iltihap tüm dokuları etkilemediğinde, ancak bunların sadece bir kısmı ise endikedir. Tonsilotomi, inflamasyonun odağını ortadan kaldırabilir, ancak aynı zamanda bademcikleri de tutabilir ve neredeyse tamamen işlev görmelerini sağlayabilir. Tonsillektomi, tüm bademciğin etkilenmesi veya iltihabın yakın dokulara yayılması durumunda gereklidir.

Bugün bademciklerin kaldırılması çeşitli yollarla gerçekleştirilmektedir:

 1. Geleneksel yöntem nadiren kullanılır. Lezyonun alanını özel bir tel ilmek ile izole etmek ve ardından bir neşter veya cerrahi makasla dokuları çıkarmaktan oluşur. Bu tür bir operasyon, çok acı verici ve travmatik olduğu için sadece genel anestezi kullanılarak gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra kanama mümkündür.
 2. Kriodektruktsiya. Bu şekilde uzaklaştırmayı gerçekleştirmek için, dokuların dondurulup öldürülmesi altında sıvı azot kullanılır. Yöntem düşük travmatiktir, kanama olasılığı küçüktür. Ancak tam bir kaldırma için birkaç oturum gereklidir.
 3. Lazer tonsillektomi. Lazer sadece hasarlı dokuları çıkarmaz, aynı zamanda damarları hemen iyileştirir ve bu da kanama riskini azaltır. Yöntem düşük travmatiktir, rehabilitasyon kısadır.
 4. Elektrokoagülasyon, yüksek frekanslı bir elektrik akımının kullanımıdır, bu dokuları ortadan kaldırır ve damarları derhal uyarır. Ciddi yanıklar olasılığı vardır (yanlış seçilmiş güç ile). Ek olarak, birkaç prosedür gerekebilir.
 5. Bademciklerin ultrasonla temizlenmesi özel bir bistüri tarafından yapılan ultrasonik titreşimler ile gerçekleştirilir.
 6. Bir microdebroder kullanarak. Bu cihaz, dokuyu döner bir bıçakla çıkarır ve hemen tüpün içinden dışarı çıkarır.
 7. Radyofrekans ablasyonu, hangi dokuların imha edildiği altında monopolar radyofrekans enerjisinin kullanılmasıdır.
 8. Bipolar radyofrekans ablasyonu, radyofrekans etkilerinin dönüşümü ve termik etkileri olmayan moleküller arasındaki bağları tahrip eden iyonize bir tabakanın oluşumuna dayanan bir yöntemdir.

Bir operasyon için hazırlanıyor

Operasyona hazırlık, kontrendikasyonları tanımlamak ve komplikasyonları önlemek için hastanın tam bir incelemesini içerir. Kan testleri ve bazı diyagnostik prosedürler, örneğin EKG, florografi ve diğerleri için gerekli olacaktır.

Operasyon nasıl yapılır?

Operasyon birkaç aşamada gerçekleştirilir:

 1. Uyuşturulan. Genel olarak, genel anestezi kullanılır. Seçimi, hastanın vücudunun özelliklerini dikkate alarak, deneyimli bir anestezi uzmanı tarafından yapılacaktır.
 2. Sonra bademcikler kaldırılacak. Bu ortalama 30-60 dakika sürer.
 3. Daha sonra anestezi bitecek ve hasta iyileşmeye başlayacaktır.

Bademcikleri çıkarma prosedürü

Rehabilitasyon dönemi

Ameliyattan sonra hastayı hastanede izlemeniz gerekecektir. Klinikte geçirilen süre, çıkarma yöntemine bağlı olacaktır. Yani, geleneksel tonsillektomi sonrası, 7-10 gün hastanede kalmanız gerekecektir. Daha az travmatik ameliyattan sonra, klinikte kalmak 3-5 güne kadar azaltılabilir.

Dokuların tam restorasyonu ortalama 1 ila 3 hafta sürer. Bu dönemde sıvı ve agresif olmayan gıdaların kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca, sesin sakinliğini gözlemlemeli ve fiziksel efordan kaçınmalısınız.

Kontrendikasyonlar

Tonsillektomi bazı kontrendikasyonları vardır:

 • kardiyovasküler sistemin bazı hastalıkları (hipertansiyon, taşikardi, angina pektoris);
 • hamilelik (özellikle üçüncü üç aylık dönem);
 • akut bulaşıcı hastalıklar;
 • akut dönemde kronik rahatsızlıklar;
 • tüberküloz;
 • diabetes mellitus;
 • bazı kan hastalıkları (lösemi, hemofili, ağır anemi);
 • iç organların yapısının bazı patolojileri;
 • şiddetli akıl hastalığı (bu, lokal anestezi kullanılarak yapılan ameliyatlarla daha ilgili).

komplikasyonlar

Komplikasyonlar - seyrek görülen bir fenomendir ve yine de bazıları mümkündür:

 • anestezinin etkileri, anestezinin sinir sistemi üzerindeki etkisi;
 • kanama;
 • sepsis.

Ölümcül bir sonuç olasılığına gelince, küçüktür ve 250.000 operasyonda sadece 1 vakaya karşılık gelir.

Bazı durumlarda bademcikler kronik tonsillit kaldırılması gerekli ve tek çıkış yolu olduğunu unutmayın.

Kronik bademcik iltihabı: bademcik kaldırmak için gerekli mi?

Tonsillit, streptokok ve stafilokokların neden olduğu enfeksiyöz bir hastalıktır. Hastalığa, vücudu patojenlerden ve virüslerden koruyan bademcik iltihabı eşlik eder.

Tekrarlayan tonsillit relapsları lenfatik sistemin işleyişini olumsuz yönde etkiler ve kronik anjin formuna neden olur. Patoloji bademcikleri etkiler, vücudu zehirler. Bu gibi durumlarda bademcikler kaldırılması tavsiye edilir.

Bezlerin fonksiyonları

Bademciklerin yapısı, gelen enfeksiyonu bloke eden ve yok eden lenfoid bir doku ile temsil edilir. Zayıf bağışıklık durumu ile bademcikler vücudu düzgün bir şekilde koruyamazlar ve bir virüs saldırısı ile iltihaplanırlar. Bu gibi durumlarda akut tonsillit teşhisi konur.

Lenfoid hücrelerin çoğalması ve bezlerde artış olması durumunda sık görülen anjina nedeniyle kronik patoloji ortaya çıkar. Bu durumda lenfoid doku, skarlarla kaplanmış bir bağ dokusuna dönüşür. Böylesi bir değişim, bez kanallarının daralmasına yol açar, bu da pürülan tıkaçların oluşumuna yol açar. Bademcikler bir enfeksiyon kaynağı olurlar.

Bu arada! Kronik bademcik iltihabı sıklıkla çocukluk çağında olduğu kadar erken teşhis edilir ve gerekli terapinin yokluğunda uzun süre bir kişiye eşlik edilir.

Artan bademcikler solunum problemlerini kışkırtıyor, horlama. Aynı zamanda, zayıflık, ateş, boğaz ağrısını giderir.

Kronik bir tonsillitte bademcik kaldırmak için gerekli olup olmadığı

Modern tıbbın yöntemleri, anjinin kronik formunun konservatif tedavisini hedeflemektedir. Farmakolojik preparatların çeşitleri, bademciklerin parametrelerini azaltan araçlarla temsil edilir. İlaçlarla birlikte komplikasyon tedavisi, kompresler ve fiziksel prosedürler akut tonsillitin kronikleşmesine izin vermez.

NOT! Sovyet döneminde kronik bademcik iltihabı olan her hasta bezlerden, özellikle 3. sınıf hipertrofisi olan ve hatta üç yaşından küçük çocuklardan alınan bezler çıkarıldı.

Bezlerin çıkarılması gerektiğinde ortaya çıkar:

 • transfer edilen anjinin çokluğunun yılda dört defadan az olmaması koşuluyla;
 • Eşzamanlı patolojilerin gelişimi (karaciğere, eklemlere, böbreklere zarar);
 • diğer vücut sistemlerinde apse ve enflamasyonun sabitlenmesi;
 • Sparing tedavisi ile tedavi edici etkisi yoktur.

Manipülasyonun gerçekleştirilmesi için son karar, belirli bir kişinin organizmasının fizyolojik özelliklerine dayanarak kulak burun boğazını alır.

Kronik tonsillitte bademciklerin (tonsillektomi) çıkarılmasının sonucu kalıcı bir enfeksiyon kaynağının kaldırılmasıdır. Bu sayede vücudun organ ve sistemleri toksik etkilere maruz kalmaz.

Ancak, postoperatif dönemde, düşük bağışıklığı olan bir kişinin, larinks ve bronşit iltihabı geliştirme riski altında olduğu anlaşılmalıdır. Bunun nedeni lenfoid dokuda sentezlenen koruyucu hücrelerin konsantrasyonunun azalmasıdır.

Bazı durumlarda böyle bir müdahalenin yapılması yasaktır:

 • kan pıhtılaşması ile ilgili sorunlar;
 • kardiyak sistemin patolojisi;
 • diabetes mellitus;
 • tümör süreçleri;
 • tüberküloz;
 • sinir bozuklukları;
 • gebelik.

Kontrendikasyonlar beş yaşın altındaki çocuklardır.

Manipülasyon için uygun şekilde nasıl hazırlanılır

Ameliyattan önce hasta muayene edilmelidir:

 • idrar ve kanın üstünü (kan grubunu ve biyokimyasal göstergeleri belirlemek için);
 • kardiyogram yapmak;
 • terapisti ziyaret edin.

Ayrıca, rezeksiyondan bir ay önce hastaların bazı farmakolojik ilaçları alması yasaktır. Bu katılan doktor tarafından bildirilmelidir. Kadınlarda kronik bademcik iltihabı bademciklerinin giderilmesiyle, müdahale tarihinin seçimi adet döngüsünün evresine bağlı olacaktır. Ameliyat menstruasyon sırasında yapılmaz.

Prosedürün özellikleri

Bademciklerin yenilgisinin şiddetine bağlı olarak rezeksiyon, aşağıdaki seçeneklerden biri ile gerçekleştirilir:

 1. Tonsillotomi, sadece etkilenen dokunun bir kısmı çıkarılır. Sağlıklı bir lenfoid yapı koruyucu bir işlev sürdürmeye devam etmektedir.
 2. Tonsillektomi, bademciklerin tamamen çıkarılması gerektiğinde. Bademciklerin tamamen uzaklaştırılması. Enfeksiyonun odağını ortadan kaldırmak ve komşu organların enfeksiyonunu önlemek amacıyla yapılır.

Temel olarak, bezin tamamen çıkarılması, bağ kapsülü ile birlikte gerçekleştirilir. Bazı bademciklerden kurtulmak hipertrofi veya tonsillektomiye kontraendikasyonla oluşur.

Cerrahi daha önce lokal anestezi altında yapıldı. Bugün doktorlar genel anestezi kullanıyorlar, çünkü bu durumda hasta hareketsiz hale getirilecek ve yanlışlıkla doktoru etkileyemeyecektir.

Bir uzmanın bezlerin çıkarılmasındaki eylemleri şöyledir:

 • amigdala işlenir ve ona bir anestezi enjekte edilir;
 • bezi, selülozdan ayıran üst kısımda bir kesi yapılır;
 • özel bir döngü alt kısımdaki amigdalayı keser;
 • Hasarlı alanlar özel çözümler ile tedavi edilir.

Bir sonraki adım hastayı sağ tarafına yerleştirmek ve onu koğuşa göndermek.

Dikkat edin! Tam olmayan rezeksiyon sonucu lenfoid hücrelerin yeniden büyümesi kaydedildi.

Geleneksel yönteme ek olarak, modern tıp bezlerinin bu türden çıkarılmasını sağlar:

 1. Etkilenen bademciklerin akım tarafından kesildiği elektrokoagülasyon. Kan kaybı minimaldir, ancak ısı etkisi sıklıkla yakın sağlıklı dokulara zarar veren komplikasyonlara neden olur.
 2. Ultrasonik neşter. Yöntem küçük hasar ve kısa bir iyileşme süresi ile karakterizedir. Ancak sağlıklı dokulara zarar verme riski vardır.
 3. Radyo dalgası ablasyonu. Aşırı miktarda patolojik bademciklerin ortadan kaldırılmasında kullanılır. Rehabilitasyon hızla geçiyor.
 4. Lazer yöntemi, daha sonra dokuların şişmesi yoktur. Manipülasyon pratik olarak kansızdır, bu da çalışabilir alanı görsel olarak değerlendirmenizi sağlar. Ancak sonuç yara izlerinin oluşmasıdır.

Bir rezeksiyon gerçekleştirdikten sonra, yara yüzeyinin enfeksiyonunu önlemek için etkilenen bölgeyi yıkamak gerekir.

Seçilen yönteme bakılmaksızın, müdahalenin sonucu, organizmanın ve eşlik eden hastalıkların bireysel özelliklerine bağlı olacaktır. Tonsillektominin en sık görülen komplikasyonu, operasyonların% 3'ünde sabit bir kan kaybıdır.

Kurtarma süresi

Bademcik rezeksiyonu sonrası ana görev vücudun dehidrasyonunu önlemek ve kanamayı önlemektir. Ameliyat günü ve ondan sonra, bir kişinin yemek yemesine, yürümesine veya konuşmasına izin verilmez. Bu açık bir yara nedeniyle. Vücut ısısını izlemek önemlidir.

İkinci günde, hasarlı mukus boğazını tahriş etmeyen ılık su içilmesi tavsiye edilir. Baharatlı ve baharatlı yiyecekler kullanmak yasaktır, çünkü bu tür ürünler kanamayı tetikler.

Doktor, burun boşluğunda mukus ve şişliği ortadan kaldırmak için burun damlaları yazacaktır.

Oyulmuş ölçeklerin yerine beyaz lekeler varsa panik yapmayın. Böylece iyileşme gerçekleşir: oluşan yaralar birkaç hafta sonra ortadan kalkacak ve boğaz sağlıklı hale gelecektir.

Hastaya iyileşme dönemi için hastalık izni verilir. Bu süre boyunca, hasta kanamaya neden olmamak için fiziksel stres ve stresden kaçınmalıdır.

Tonsillit konservatif yöntemler ile tedavi edilebilir. Bununla birlikte, her zaman koruyucu tedavi etkili değildir. Zayıf bağışıklık ve sık anjinanın kardinal bir kararına başvurması durumunda - kronik bademcik iltihabı bademciklerin uzaklaştırılması.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Çocuklar için boğaz ağrısı için ilaç

Tedaviye başlamadan önce, hangi hastalığa akut bademcik iltihabı denir, neyin neden olduğu ve bir çocukta anjinin nasıl tedavi edileceğine karar vermelisiniz. Ebeveynler genellikle ARVI, enfeksiyöz mononükleoz, viral ve akut tonsillit gibi hastalıkları ayırmaz.

Yetişkinlerde farenjitin etkin tedavisi için ilaçlar

Yetişkinlerde farenjit tedavisi reçete edildiğinde, ilaç tedavisi ilaçları ilk olarak hastalığın alevlenmesinin ortadan kaldırılmasının etkinliği üzerine gelir.