Loading

Kronik tonsillit: yetişkinlerde fotoğraflar, semptomlar ve tedavi

Tonsillit, inflamatuar sürecin palatine bademciklerde lokalize olduğu enfeksiyöz bir alerjik hastalıktır. Ayrıca, farinksin yakın lenfoid dokuları da dahil - larinks, nazofarengeal ve lingual bademcikler.

Kronik bademcik oldukça yaygın bir hastalıktır, hangi belki, birçok kişi sadece o ciddi hastalık düşünmüyoruz ve kolayca ignoriruyut.Takaya vücutta enfeksiyon sürekli bir kaynak periyodik akut anjin şeklinde olacaktır çünkü taktik, çok tehlikelidir, azaltabileceğini nedenidir olduğunu çalışma kapasitesi, genel sağlığı kötüleştiriyor.

Bu hastalık, tehlikeli komplikasyonların gelişmesi için bir itici güç olabileceğinden, kronik bademcik iltihabının semptomlarının yanı sıra, yetişkinlerde tedaviye dayanan temeli de herkes tarafından bilinmelidir (bkz. Fotoğraf).

nedenleri

Bu nedir? Yetişkinlerde ve çocuklarda tonsil iltihabı bademcik iltihabına yakalanırken ortaya çıkar. Çoğu zaman, bakteriler bu hastalığın ortaya çıkması için "suçlanır": streptokoklar, stafilokoklar, enterokoklar, pnömokoklar.

Ancak bazı virüsler, bezlerin iltihaplanmasına da neden olabilir, örneğin adenovirüsler, herpes virüsü. Bazen bademcik iltihabının nedeni mantar veya klamidyadır.

Kronik tonsillit gelişimini desteklemek için bir dizi faktör olabilir:

 • sık anjina (bademciklerin akut iltihabı);
 • burun septumunun eğriliği, burun boşluğunda polip oluşumu, adenoid vejetasyonlar ve diğer hastalıkların hipertrofisi ile burun solunumunun ihlali;
 • En yakın organlarda enfeksiyon odaklarının ortaya çıkması (çürük, pürülan sinüzit, adenoidit, vb.);
 • azalmış bağışıklık;
 • Hem neden, hem de hastalığın sonucu olabilir, daha sık alerjik reaksiyonlar, vb.

Çoğu zaman, kronik bademcik iltihabı boğaz ağrısı sonrası başlar. Bademcik dokularındaki bu akut iltihapta tam tersine bir gelişme olmaz, iltihaplanma süreci devam eder ve kronik bir hal alır.

İki ana bademcik iltihabı vardır:

 1. Telafi formu - bademciklerin sadece iltihaplanma belirtileri olduğunda.
 2. Dekompanse edilmiş form - palatine bademciklerin hem lokal hem de yaygın kronik enflamasyon belirtileri olduğunda: apse, paratonzillitler.

Kronik bademcik iltihabı kendini sık sık soğuk algınlığı ve özellikle de anjina şeklinde gösterir. Bu formun bir dekompanse haline gelmemesi için, enfeksiyon salgınının zamanında söndürülmesi, yani soğuk algınlığının yakalanmasına değil, karmaşık tedaviye girmesine izin verilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde işaretler

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabının ana belirtileri şunlardır:

 • kalıcı boğaz ağrısı (orta ila çok şiddetli);
 • bezlerde ağrı;
 • nazofarenkste şişme;
 • boğazda mantar;
 • gıda ve soğuk sıvı için boğazda enflamatuar reaksiyonlar;
 • vücut ısısı uzun süre azalmaz;
 • ağızdan gelen koku;
 • halsizlik ve yorgunluk.

Ayrıca hastalığın belirtisi, diz ve el bileği ekleminde ağrı ve ağrıların ortaya çıkması olabilir, bazı durumlarda nefes darlığı olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Basit bir form için kronik bademcik iltihabı semptomların yetersiz bir varlığı ile karakterizedir. Yetişkin, yabancı bir cisim hissi veya yutkunma, karıncalanma, kuruluk, ağız kokusu ve sıcaklığın subfebrile rakamlara yükselmesi nedeniyle rahatsız edilir. Bademcikler iltihaplıdır ve büyümüştür. Alevlenme olmadan, genel semptomlar yoktur.

sık anjina ile karakterize yorgunluk, halsizlik, genel zayıflık ve sıcaklıktaki hafif bir artış eşlik eder iyileşme Daha uzun bir süre ile (3 kez, yılda kadar).

kronik bademcik angina toksik-allerjik bir şekilde en fazla 3 kez, yılda geliştirirken, sık sık komşu organ ve dokuların enflamasyonu (peritonsiller apse, farenjit, vs.) ile komplike. Hasta sürekli olarak halsizlik, halsizlik ve halsizlik hisseder. Vücut ısısı uzun bir süredir subfebril kalmaktadır. Diğer organlardan gelen semptomlar, bazı konjuge hastalıkların varlığına bağlıdır.

etkileri

Uzun süreli seyir ve kronik bademcik iltihabı için spesifik bir tedavinin yokluğu ile, bir yetişkinin vücudunda sonuçları vardır. bademcik enfeksiyona karşı yeteneğinin kaybı farenjit ve bronşit ortaya çıkmasına katkıda bulunan solunum yollarında peritonsiller apse ve enfeksiyon oluşumuna yol açar.

Kronik bademcik iltihabı romatizma, periartrit nodosa, poliartrit, dermatomiyozit, sistemik lupus eritematozus, skleroderma, hemorajik vaskülit gibi kollajen hastalıkların gelişiminde önemli bir rol oynar. Ayrıca, kalıcı boğaz ağrısı endokardit, miyokardit ve edinsel kalp defektleri gibi kalp hastalıklarına yol açar.

İnsanın üriner sistemi enfeksiyöz hastalıklarda komplikasyonlara en çok duyarlıdır, bu nedenle piyelonefrit kronik tonsillitin ciddi bir sonucudur. Ayrıca kolesistit ve poliartrit oluşur, kas-iskelet sistemi bozulur. Kronik enfeksiyon enfeksiyonları ile glomerülonefrit gelişir, küçük kore, parathonsillar apse, endokardit septik ve sepsis gelişir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Kronik tonsillit için önleyici tedbirlerin ve zamanında tedavinin olmaması erişkinlerde hastalığın çeşitli alevlenmelerine yol açar. Bademcik iltihabının en yaygın alevlenmeleri anjina (akut tonsillit) ve paratonlar (okolomindalikovy) apsesidir.

Anjina, ateş (38-40˚ ve üzeri), boğazda şiddetli veya orta derecede ağrı, baş ağrıları, genel halsizlik ile karakterizedir. Sıklıkla eklemlerde ve sırtta ağrılar ve şiddetli ağrı vardır. Alt çene altında bulunan genişlemiş lenf nodları ile karakterize olan anjina tiplerinin çoğu için. Lenf düğümleri palpasyonda ağrılıdır. Hastalığa genellikle üşüme ve ateş eşlik eder.

Uygun tedavi ile akut dönem iki ila yedi gün sürer. Tam bir rehabilitasyon uzun süre ve sürekli tıbbi gözetim gerektirir.

önleme

Bu hastalığı önlemek için, tüm enfeksiyöz rahatsızlıkları zamanında tedavi etmek için nazal solunumun her zaman normal olmasını sağlamak gereklidir. Boğazdan sonra, önleyici lakün yıkamanın ve bademciklerin, doktor tarafından önerilecek preparatlarla bulaşması gerekmektedir. Bu durumda,% 1 iyot gliserol,% 0.16 Gramisidin-Gliserin, vs. kullanılabilir.

Genel olarak düzenli sertleşme ve aynı zamanda farengeal mukozanın sertleşmesi de önemlidir. Bunun için, farinksin sabah ve akşam gargaraları, oda sıcaklığına sahip suyla gösterilmiştir. Diyette gıdalar ve vitaminler yüksek yiyecekler mevcut olmalıdır.

Kronik tonsillit tedavisi

Bugüne kadar, tıbbi uygulamada yetişkinlerde kronik tonsillit tedavisi için pek çok yöntem yoktur. Medikal tedavi, cerrahi tedavi ve fizyoterapi kullanılmaktadır. Kural olarak, yöntemler farklı sürümlerde birleştirilir veya dönüşümlü olarak birbirinin yerine geçer.

Kronik bademcik iltihabında tedavi uygulanır, sürecin safhasına bakılmaksızın bu tür bileşenleri içerir:

 1. irin çıkarılması ve antiseptik ile takviye edilmiş, ağız boşluğu ve yutak bakır gümüş ya da salin (miramistin, hlorgesksidin, furatsilin) ​​yıkama için yıkama boşluklar bademcik. Tedavinin seyri en az 10-15 seanstır.
 2. Antibiyotik alımı;
 3. Probiyotikler: Hilak forte, Lineks, Bifidumbacterin, antibiyotik almanın arka planına karşı gelişen dysbacteriosis'i önlemek için.
 4. Yumuşatma etkisi olan ve kuruluk, pershenia, boğaz ağrısı gibi semptomları ortadan kaldıran ilaçlar. En etkili araç, günde 1-2 kez çalkalanması gereken% 3'lük bir hidrojen peroksit çözeltisidir. Ek olarak, bir sprey (Proposol) formunda propolis bazlı bir preparat kullanılabilir.
 5. Genel bağışıklığın düzeltilmesi amacıyla Irs-19, Bronhomunal, Ribomunil bir immünolog tarafından yönlendirildiği şekilde kullanılabilir.
 6. İletken fizyoterapi (UHF, tubos);
 7. Ağız, burun ve paranazal sinüslerin sanitasyonu.

Vücudun savunmasını artırmak için vitaminler, aloe, vitreus, FIBS preparatları kullanın. Kronik bademcik iltihabını bir kez ve herkes için tedavi etmek, entegre bir yaklaşıma uymalı ve doktor tavsiyelerini dinlemelidir.

fizyoterapi

Fizyoterapötik prosedürler her zaman konservatif tedaviye ve ameliyattan birkaç gün sonra atar. Birkaç yıl önce, bu yöntemler üzerinde duruldu: kronik tonsillit ultrason veya ultraviyole ile denendi.

Fizyoterapi iyi sonuç verir, ancak temel bir tedavi olamaz. Yardımcı bir tedavi olarak etkisi inkar edilemez, bu nedenle kronik tonsillitte fizyoterapötik tedavi yöntemleri tüm dünyada kullanılmaktadır ve aktif olarak kullanılmaktadır.

En etkili olan üç yöntem: ultrason, UHF ve UFO. Aslında, bunlar kullanılır. Bu prosedürler, hastanın hastaneden taburcu edildiği ve ayakta tedaviye gittiği hemen hemen her zaman ameliyat sonrası dönemde atanır.

Kronik bademcik iltihabı bademcikler çıkarılması: yorumlar

Bazen doktorlar ameliyat yapar ve bademcik ameliyatı denilen bir hasta bademciği çıkarırlar. Fakat böyle bir prosedür için, okumalara sahip olmak gerekir. Böylelikle, bademciklerin uzaklaştırılması, paratonsillar apsenin relapsı ve bazı eşlik eden hastalıklar ile gerçekleştirilir. Yine de, kronik bademcik iltihabını tedavi etmek her zaman mümkün olmamaktadır, bu gibi durumlarda ameliyat hakkında düşünmeye değer.

Lokal anestezi altında 10-15 dakika içinde bademcikler özel bir döngü ile uzaklaştırılır. Ameliyattan sonra hasta birkaç gün yatak istirahati yapmalı, sadece soğuk sıvı veya rahatsız edici rahatsız edici yiyecekler almalıdır. 1-2 hafta sonra, ameliyat sonrası yara iyileşir.

İnternette kullanıcıları bırakan kronik bademcik iltihabı bademciklerinin kaldırılmasından bazı gözden geçirmeler aldık.

 1. Bana 3 yıl önce bademcikler kaldırıldı bir damlacık pişman değilim! Boğaz acıyor (farenjit), ama çok nadiren ve hiç olmadığı gibi! Bronşit genellikle soğuk bir komplikasyonu olarak gelir (ama bana bademcikleri ne getirecek işkence kıyasla hiç değildir! Anjin! Kere kalbin komplikasyonlar boğaz, çok uzun boylu sıcaklık, gözyaşı bir ay, sonsuz ağrı, iltihap ve böbrek idi. Bu kadar ihmal edilen herşeye sahip değilseniz, hiç mantıklı gelmeyebilir, sadece birkaç kez yılda bir kez loru ve tüm...
 2. Kaldır ve düşün. Çocukken her gün hasta oldum, yüksek ateş, kalp sorunları başladı, bağışıklık zayıfladı. 4 yıl sonra kaldırıldı. Acı durdurmak için, bazen sadece sıcaklık olmadan, ancak kalp zayıf. Ayrıca sürekli bademcik iltihabı hastası olan ve ameliyatı hiç yapmayan kız, romatizmaya başladı. Şimdi 23 yaşında, koltuk değnekleriyle hareket ediyor. Büyükbabam 45 yaşından beri çocukluğundan daha ağırdı, ama iltihaplı bademcikler ciddi komplikasyonlar veriyor, bu yüzden iyi bir doktor bulup sil.
 3. Aralık ayında yaptığım operasyonda hiç pişman olmadım. Sabit bir sıcaklığın, boğazda sabit tıkaçların ve daha fazlasının ne olduğunu unuttum. Tabii ki bademcikler için en son savaşmak gerekiyor, ama eğer zaten bir enfeksiyon kaynağı haline gelmişlerse, o zaman kesin olarak onlara katılmalıyız.
 4. Bana 16 yaşından beri kaldırıldı. Lokal anestezi altında, sandalyeye eski moda bir şekilde yazdılar, gözlerini kapattılar, böylece hiçbir şey göremediler ve kestiler. Acı korkunç. Boğazım daha sonra acımasızca ağladı, konuşamadım, ayrıca yapamadım, kanama da açığa çıktı. Şimdi muhtemelen çok acı verici ve daha profesyonel değil. Ama aniayı unuttum, sadece kısa bir süre önce bir başlangıç. Ama bu kendi hatası. Kendimizi izlemeliyiz.
 5. Yıllar süren kesintisiz ağrılı anjin, durulama ve antibiyotiklerden sonra bezlerim 35 yaşında kesilmişti. Ben noktaya ulaştım, kendimi bir kulak burun boğaz uzmanından ameliyat istedim. Acı vericiydi, ama uzun ve değil - voila! Boğazda ne angina ne de ağrı, sadece operasyondan sonraki ilk yıl içinde soğuk algınlığı ve immunostimulanları içmemeye çalışmaktadır. Ben mutluyum

İnsanlar bademciklerin uzaklaştırılmasının bağışıklık sistemini zayıflatabileceğinden endişe ediyorlar. Sonuçta, bademcikler vücuda girerken ana koruyucu kapılardan biridir. Bu korkular haklı ve haklı. Bununla birlikte, kronik bir iltihap durumunda bademciklerin çalışmalarını gerçekleştiremediklerini ve vücutta enfeksiyon ile birlikte sadece bir sıcak yatak haline gelebildikleri anlaşılmalıdır.

Evde kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Evde bademcik iltihabı tedavi edilirken, bağışıklığı ilk alan kişi olmak önemlidir. Enfeksiyon için daha hızlı bir olasılık olmayacak, nerede geliştirilecek, sağlığınızı normale döndürecek daha hızlı olacaksınız.

Evde bir rahatsızlığı nasıl ve nasıl tedavi edersiniz? Ortak tarifleri düşünün:

 1. bademcik kronik enflamasyon ise, pirzola yıkanması için üç kez taze yapraklar anne ve üvey anne almak suyu sıkmak, su (1 çorba kaşığı 0.5-1 cam ile seyreltildi ve konyak) soğan suyu ve kırmızı şarap eşit miktarda ekleyin. Karışımı buzdolabına karıştırın, kullanmadan önce çalkalayın. 3 çorba kaşığı su ile seyreltilmiş 1 yemek kaşığı için günde 3 kez alın.
 2. Henüz hiç filizlemeyen iki büyük diş sarımsak, ez, bir bardak süt kaynatın ve sarımsak karanfil ile dökün. İnfüzyon bir süre bekledikten sonra filtrelenmeli ve ortaya çıkan sıcak çözelti ile gargaralanmalıdır.
 3. Alkol propolisin tentürü. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 20 gram ürün öğütülür ve 100 ml saf tıbbi alkol dökülür. Bir ilacı ısrar etmek için karanlık bir yerde gereklidir. 20 damla için günde 3 damla alın. Tentür, ılık süt veya su ile karıştırılabilir.
 4. Tek ihtiyacın olan şey, her gün 10 tane deniz topalakıdır. Boğazınızı iyice durulamadan önce her seferinde 3-4 kez almanız gerekecektir. Yavaşça sıkın ve meyveyi yiyin - ve bademcik iltihabı geçmeye başlar. 3 ay içinde tedavi edilmeli ve yöntem hem çocuklara hem de yetişkinlere uygulanabilir.
 5. 250 g pancar kesin, 1 yemek kaşığı ekleyin. sirke, tarihleri ​​yaklaşık 1-2 gün demlendi. Tortu çıkarılabilir. Elde edilen tentür ile ağız ve boğazını durulayın. Bir veya iki yemek kaşığı. bir içki tavsiye ederim.
 6. Civanperçemi. 2 yemek kaşığı bitkisel hammaddeyi bir bardak kaynar suya batırmalısınız. Örtün ve bir saat bekletin. Filtreledikten sonra. Alevlenme döneminde kronik bademcik iltihabı tedavisi yaparken kullandığınız infüzyon. Günde 4-6 kez boğazınızı yıkayınız.
 7. Bir çorba kaşığı limon suyu bir çorba kaşığı şekerle karıştırılır ve günde üç kez alınır. Bu araç sağlığın güçlendirilmesine yardımcı olur ve ayrıca bademcik iltihabından kurtulmaya yardımcı olur. Buna ek olarak, tonsillitli gargara için kızılcık bal ile suyu, havuç sıcak suyu, çay mantar, sarı kantaron bir kaynatma 7-9 günde bir infüzyon kullanılması önerilir.

Kronik tonsillit nasıl tedavi edilir? koşullar izin verirse bademcikleri kesmek için acele etmeyin, değil üstelik, antibiyotiklerle acele ve, boğaz durulayın ve yağlamak için bol su içmek, bağışıklık sistemini güçlendirmek doğru yemek. Senin için kullanışlı olabilirler.

Kronik tonsillit - Belirtileri, nedenleri, tedavisi, önlenmesi.

İçindekiler:
İlgili konulardaki makaleler:

Uzun süreli durgunluk palatine bademcikler iltihabı Kronik bademcik iltihabı. Akut tonsillitin (boğaz ağrısı) aksine semptomları her zaman açık değildir. Lokal inflamasyona rağmen, kronik bademcik iltihabı yaygın bir hastalıktır. Tehlikesi göz ardı edilemez.

Palatine bademcikler
Anlamları

Palatine bademcikler (tonsillis palatinus) - amigdaloid bezler veya salgı bezleri önemli bağışıklık sisteminin periferik organı. Tüm bademcikler - lingual, nazofarengeal (adenoidler), tubal, palatin - lenfoid ve bağ dokusu ile kaplıdır. Bariyer koruyucu lenfadenoid glotüler halkayı (Pirogov-Valdeier'in lenfoepitel halkası) oluştururlar ve lokal ve genel bağışıklığın oluşumunda aktif rol alırlar. Çalışmaları sinir ve endokrin sistemleri tarafından düzenlenir. Bademcikler, yüksek iş verimliliğinin altını çizen en zengin kan kaynağına sahiptir.

"Kronik bademcik iltihabı" terimi, palatine bademciklerin kronik iltihaplanması anlamına gelir, çünkü kombine diğer bademciklerin benzer iltihaplarından çok daha sık görülür.

Kronik bademcik iltihabı patanatomik formları

Kronik bademcik iltihabı
KBB organlarından gelen semptomlar

- daha sık büyütülmüş, ufalanabilir, süngersi, düzensiz;

- Azaltılmış, yoğun, palatine arkın arkasına saklanmış.
Bademcik atrofisi erişkinlerde lenfoid doku iltihabına karışan bağ dokularının tedrici skarlaşması ve yer değiştirmesi nedeniyle oluşur.

 • Bademcik mukozası:

- Enflamasyonlu, kırmızımsı veya parlak kırmızı.

- genişleyebilir, giriş (ağız) ağzı açık.

Bazen bademciklerin yüzeyinde, ağızda veya epitel kapağında, lakenin pürülan içerikleri görülür - sarımsı beyaz fişler.

- kırmızımsı veya parlak kırmızı;
- kenarlar ödematidir;
Palatine kemer bademciklere lehimlenebilir.

 • Anterior ve posterior palatine kemer arasındaki açı genellikle çürüktür.
 • Bademcikten bir spatula ile bademciğe bastığınızda, hoş olmayan keskin kokulu pürülan veya kasık mukus salgılanır.

Kronik tonsillitin yaygın semptomları

- En ufak bir olayda sık olabilir;
- bazen kronik bademcik iltihabı meydana gelmez (bezangin formu);
- Atipik angina - şiddetli genel zehirlenme (baş ağrısı, bulantı, kas ve eklemlerde ağrı) ile birlikte, düşük veya hafif yüksek vücut ısısı ile uzun bir süre devam edin.

 • Bölgesel servikal lenf düğümleri:

- genellikle genişlemiş ve ağrılıdır. Juguler lenf düğümlerindeki artış büyük bir öneme sahiptir.

- akşamları subfebril (37 - 38 0 C) vücut ısısı artışı;
- "affedilmez" baş ağrısı;
- mide bulantısı, sindirim problemleri;
- uyuşukluk, hızlı yorgunluk, düşük çalışma kapasitesi.

 • Bir gariplik hissi, karıncalanma, yabancı cisim hissi, boğazda koma.
 • Boğazda periyodik ağrı, kulakta veya boyunda.
 • Ağızdan hoş olmayan koku.
Kronik bademcik iltihabının bazı vakalarında belirtileri zayıf bir şekilde ifade edilmektedir, hastalar herhangi bir şikayette bulunmamaktadır.

Kronik tonsillit nedenleri

Fizyolojik reaktivite, vücudun normal durumunu ihlal eden bir faktör olarak çevredeki değişimlere (enfeksiyon, sıcaklık değişiklikleri, vb.) Tepki verme kabiliyetidir.

Her bir kişide kendi bağışıklık imkanları genetik olarak belirlenir ve yaşam boyunca değişmez. Örneğin:
- lökosit antijenlerinin (bağışıklık pasaportları) HLA B8, DR3, A2, B12 sisteminin taşıyıcıları için güçlü bir bağışıklık tepkisi ile karakterize edilir;
- HLA B7, B18, B35 taşıyıcıları için - zayıf.

Bununla birlikte, mevcut bağışıklık yeteneklerinin (reaktivite) gerçekleşmesi, dış ve iç koşullara bağlı olarak değişebilir.

Reaktivitede (dysergia) negatif bir düşüşle, dış immün süreçler inhibe edilir, bastırılır, bademciklerin koruyucu işlevi zayıflar: lenfoid hücrelerin fagositik aktivitesi azalır ve antikorların üretimi azalır. Nazofarenkste lokal immünitenin zayıflaması, silinmiş semptomatoloji ile kronik bir bademcik iltihabı olan durgun, inflamatuar bir süreç ile kendini gösterir. Disterinin kendisi de sapkın (atipik) yanıtı - alerjik inflamatuar reaksiyonu da bulabilir.

Vücudun reaktivitesini azaltan faktörler:

 • Hipotermi.
 • Açlık, hipovitaminoz, dengesiz beslenme:

Gıdada protein eksikliği, vitamin eksikliği C, D, A, B, K, folik asit antikorlarının üretimini azaltır.

 • Aşırı ısınma.
 • Radyasyon.
 • Kronik kimyasal zehirlenme:

Alkolizm, sigara, çeşitli ilaçların alınması, toksik maddelere çevresel veya mesleki maruziyet vb.

 • Sinir sistemi hastalıkları, stres sendromu:

ACTH, adrenalin, kortizonun yüksek kan düzeylerinin antikor üretimini engellediği kanıtlanmıştır.

 • Endokrin sistemi hastalıkları:

Kompanse olmamış diyabet veya tiroid hastalıkları olan hastalar genellikle bademciklerde süpüratif süreçlerden muzdariptir.

 • Çalışma rejiminin ihlali ve istirahat:

Yetersiz uyku, aşırı çalışma, fiziksel aşırı yükleme.

 • Ertelenen akut hastalık, ağır cerrahi, ağır kan kaybı, reaktivitede geçici bir azalmaya yol açar.
 • Çocuk yaşı

12 - 15 yıla kadar, vücudun sinir sistemi ile diğer sistemleri arasında, "yetişkin" hormonal arka planın oluşumu arasında dinamik bir dengeleme vardır. Böylesi uçucu iç koşullarda, organizmanın reaktivitesi her zaman yeterli değildir.

Toplam metabolizmanın zayıflaması ve hormonal durumdaki değişim, diserjiye yol açar.

2. Bağışıklık sisteminin veya ikincil immün yetmezlik durumlarının (IDS) tükenmesi.

Nazofarenkseki bağışıklığın yerel olarak zayıflaması ve bazı vakalarda kronik bademcik iltihabı belirtilerinin ortaya çıkması ikincil IDS'nin bir sonucudur.

İkincil immün yetmezlik, bağışıklık sisteminin belirli bölümlerinin etkililiğindeki edinilmiş azalmdır. IDS çeşitli kronik iltihapların, otoimmün, alerjik ve neoplastik hastalıkların sebebidir.

Yaygın nedenleri ikincil IDS:

 • Protozoal hastalıklar, helmintiyazlar:

sıtma, toksoplazmoz, askariazis, giardiasis, enterobiosis (pinworms ile enfeksiyon) ve benzerleri.

 • Kronik bakteriyel enfeksiyonlar:

lepra, tüberküloz, çürük, pnömokok ve diğer enfeksiyonlar.

viral hepatit, herpetik (VEB, sitomegalovirüs dahil olmak üzere) enfeksiyonu, HIV.

obezite, kaşeksi, protein, vitamin, mineral eksikliği.

 • Yaygın hastalıklar, patolojik süreçler, zehirlenmeler, tümörler.

Kronik bademcik iltihabı gelişme riski ve bademciklerdeki iltihaplanma sürecinin sonucu esas olarak tüm organizmanın durumuna bağlıdır.

Eksiklik IgA ve kronik bademcik iltihabı

Patojenik bakterilerin ve virüslerin yok edilmesi için, bademciklerin lenfositleri, tüm sınıfların yanı sıra lizozim, interferon, interlökinlerin antikorları-immünoglobulinleri üretir.

İmmünoglobulinler sınıf A (IgA) ve sekretuar SIgA (IgM, IgG, IgE ve IgD'den farklı olarak) ağız boşluğunun tükürük ve mukoza zarlarına iyi nüfuz eder. Yerel bağışıklığın uygulanmasında çok önemli bir rol oynarlar.

Orojenez biyosozunun reaktivitesinin veya bozukluğunun zayıflaması nedeniyle, IgA üretiminde lokal bir eksiklik meydana gelir. Bu, bezlerde kronik enflamasyona ve kronik mikrobiyal enfeksiyonun lokal odaklanmasına yol açar. IgA eksikliği, alerjik reaksiyon için birincil sorumluluğu taşıyan reaktif IgE'nin hiperprodüksiyonuna neden olur.

Kronik bademcik iltihabı alerjik bir hastalıktır.

İmmünoglobulinlerin üretimini dengeleme girişiminde lenfoid doku büyüyebilir. Palatin ve nazofaringeal tonsiller (adenoidler) hiperplazisi çocuklarda sık görülen kronik bademcik iltihabı belirtisidir.

Kronik tonsillit belirtileri klinik formları

Lacunae 1.Liquid pus veya kaslı-pürülan fişler.
2. Friable, eşit olmayan bademcikler.
3. Palatine kemerin kenarlarının ayak bileği ve hiperplazisi.
4. Döndürme, palatine kemer ve kıvrımları olan bademciklerin adezyonları.
5. Bölgesel lenfadenopati.

Toksik-alerjik form
Ben TAF derecesi I

Basit form 1.All belirtileri.
2. vücut ısısında periyodik artış
37-38 ° C.
3. Zayıflık, yorgunluk, baş ağrısı.
4. eklemlerde Boli.
5. Servikal lenf düğümlerinin iltihaplanması - lenfadenit.

Toksik-alerjik form
II derece
TAF II

1. TAF I. Tüm belirtiler
2. Kalp, aritmi bölgelerinde Boli. Kalbin fonksiyonel bozuklukları EKG'ye kaydedilir.
3. Klinik ve laboratuar semptomları rahatsızlık idrar sistemi, gastrointestinal sistem, kardiyovasküler sistem, eklemler kaydedilir.
4. Kayıtlıdır kronik bademcik iltihabı komplikasyonları:
- paratonsillar apse;
- farenjit, parapharyngitis;
- romatizmal hastalıklar, eklemlerin enfeksiyöz hastalıkları, kalp, idrar ve diğer sistemler, enfeksiyöz-alerjik doğa.
Tonsillit sepsisi.

Bademciklerdeki kronik bademcik iltihabı ile, çeşitli mikroorganizmaların 30'dan fazla kombinasyonu vardır. Patojenik streptokoklar, stafilokoklar, virüsler, mantarlar genel lenfoma ve kan dolaşımına nüfuz eder, zehirler ve tüm vücuda bulaşır, komplikasyonların ve otoimmün hastalıkların gelişmesine yol açar.

Kronik tonsillit tanısı

Tanı anamnez, hasta şikayetleri ve hastalığın akut döneminde bademciklerin dikkatli, tekrarlı muayenesine dayanır, lakenin içeriğinin derinliğini ve doğasını (bazen özel aletlerin yardımıyla) kontrol eder.

Mukus lakünanın bakteriyolojik çalışmasında kesin tanı değeri yoktur, çünkü Hemolitik streptococcus dahil olmak üzere kriptlerde patojenik mikroflora genellikle sağlıklı insanlarda bulunur.

Juguler lenf düğümlerinin durumunu tespit etmek önemlidir.

Kronik tonsillit tedavisi
semptomatik / yerel / genel

1. Palatine bademciklerin dokularını patolojik içeriklerden temizlemek normal bir lokal reaktivite oluşturmaya yardımcı olur.

Bugün için en etkili olanı, "Tonzillor" aparatındaki bademciklerin tüm kalınlığının vakumla yıkanması olarak kabul edilir.

Lakapenin antiseptik vasıtalarla (furacilin, borik asit, rivanol, manganez, iyodinol) yıkanması da Belogolovov yöntemine göre kullanılır.

Lausları pus ve tıpalardan temizledikten sonra, mineral suları, interferon preparatları vb. Ile sulanırlar.

 • İstenmeyen komplikasyonlar (alerji, mantar enfeksiyonu, mukozal rejenerasyon bozukluğu) nedeniyle lakunayı antibiyotiklerle yıkamanız gerekir.
 • Bitkisel infüzyonlar veya antiseptik solüsyonlarla karıştırmak kronik bademcik iltihabı için etkisiz bir tedavidir.
Bademciklerin yıkanması kontrendikedir. diğer hastalıkların akut döneminde bademcik iltihabı (anjina) semptomlarının alevlenme döneminde.

2. Lokal bağışıklığın restorasyonunda önemli bir aşama sanitasyon ve ağız hijyenidir: diş çürüklerinin ve diş etlerinin tedavisi, orofarenksin gıda kalıntılarından arındırılması (düzenli durulama, yemekten sonra dişlerin temizlenmesi). Nazofarenks ve burun mukozasının sanitasyonu: adenoidler, farenjit, vazomotor veya alerjik rinit tedavisi; yanı sıra sinüzit, kulak hastalıkları.

3. Islak mukoza zarları, lokal immün reaksiyonların normal seyri için bir ön koşuldur. Nazofarenks kurutma karşı kontrol önlemleri:
- Deniz suyunun mukoz aerosol preparatlarının sulanması, zayıf tuzlu çözeltiler;
- solunan havanın nemlendirilmesi: havalandırma, ısıtmalı odalarda hava nemlendiricilerinin kurulması;
- Mukozayı doğal bir şekilde nemlendirir: bademcik iltihabı alevlenmeleri sırasında bol miktarda içilir. Remisyon sırasında, içme rejimi günde yaklaşık 2 litre temiz su.

4. Lokal / genel arka plan immüno düzeltmesi reçete edilir Doktor immünolog-alerjist. İmmünotropik ilaçlarla tedavi, hastanın bağışıklık ve alerjik durumunu dikkate alarak kesinlikle bireyseldir.

Mutlak kontrendikasyon doğal veya diğer biyostimülatörlerin uygulanması için:
- Hastanın anamnezinde onkolojik (iyi huylu, tedavi edilmiş) hastalıklar;
- Tümör sürecinin şüphesi.

5. Bademcikler için fizyoterapi:
- UV ışıması, kuvars;
- UHF, mikrodalga fırın;
- Ultrason tedavisi.
Fizyoterapi, lokal immüniteyi iyileştirir, bademciklerde lenf ve kan dolaşımını iyileştirir, lacunar drenajını (kendi kendini temizler) geliştirir.

Kontrendikasyonlar: onkolojik hastalıklar veya onkopatoloji şüphesi.

6. Refleksoterapi - özel enjeksiyonların yardımıyla refleksojenik boyun bölgelerinin uyarılması, lenfatik akışı aktive eder ve mukus orofaringeal mukozanın bağışıklık tepkisini yeniden sağlar.

7.Tonsillektomi - bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması - sadece kronik tonsillit TAF II'nin güvenilir semptomları durumunda veya TAF I'in çok-yönlü konservatif tedavisinin yokluğunda gerçekleştirilir.

Cerrahi tedavi, KBB organlarının kronik bademcik iltihabı belirtilerini hafifletir, ancak zayıflamış bağışıklığın tüm sorunlarını çözmez. Palatin bademcikler kaldırıldıktan sonra, bronkopulmoner patoloji gelişme riski artar.

8. Sağlıklı bir yaşam tarzı, yeterli fiziksel aktivite, düzenli açık yürüyüşler, dengeli beslenme, vücudun temperlenmesi (genel ve yerel), nevrozların tedavisi, endokrin ve genel hastalıklar - bunların hepsi HT tedavisinde ve önlenmesinde belirleyici bir rol oynamaktadır.

Kronik bademcik iltihabı vücut savunmasındaki azalmanın bir belirtisidir. Bu patolojinin zamanında tespiti ve karmaşık özenli tedavisi, kardiyovasküler, romatizmal, renal, pulmoner, endokrin hastalıkların bir uyarısıdır.
Kronik bademcik iltihabı kişinin "bademciklerdeki mantarları" tedavi etmemesi gereken bir durumdur.

Kronik bademcik iltihabı

Kronik tonsillit nedir?

Bu palatine ve faringeal tonsillerin (bezler) kronik bir enflamasyonudur.

Vücuttaki bademciklerin işlevleri nelerdir?

Bezler, insan boğazındaki tüm lenfoid dokular gibi, bizi hastalığa neden olabilecek mikroplardan korumak için tasarlanmıştır. Bu tür ajanlar nazofarenkse sürekli olarak girer - gıda yoluyla, hava yoluyla, suyla.

Buna karşılık lenfoid dokular sürekli olarak koruma için - interferonlar, gama globulin - ve lenfositler için maddeler üretirler. Bu, bir kişi için fark edilmez - patojenlerin büyümesine bir tepki olarak. Bakterilerin hızlı tahribatının bir sonucu olarak, iltihabın büyük bir boyuta ulaşması için zaman yoktur.

Bademcikler neden ve nasıl iltihaplanır?

Neredeyse herkes aniden anlıyor - akut tonsillit. Bu durum, bademciklerin hala açık bir iltihap geliştirdiği zaman - sıcaklık ve sarhoşluk şeklinde sistemik reaksiyonların ilerlemesi ile. Angina ile bakteri büyümesi o kadar keskin ki, bademcikler hastalığın ortaya çıkmasından önce bunu söndürmek için zamana sahip değiller.

Bir çok durumda, anjin, yüksek etkinlik ve dışarıdan alınan yüksek enfeksiyon tek bir doz (yerel ve genel olarak her ikisi) hem de düşük bağışıklık bir arka plan üzerinde oluşturulur (örneğin, SARS ve grip gibi hasta ya da bir kişi ile yakın ilişki ).

Şimdi, bademciklerdeki iltihabın bulanıklaştığını, ancak dikkat çeken bir durum olduğunu hayal edelim ve bu semptomlar neredeyse sürekli olarak mevcut. Bu kronik bademcik iltihabı.

Akut ve kronik bademcik iltihabı arasındaki fark, bademcik iltihabını iyileştirmesi ve unutmasıdır. bir kronik bademcik iltihabı bademcikler iltihabı sürekli bir kişi rahatsız ediyor, ya da çok sık - can sıkıcı bir düzenlilik ile. Remisyon aşamasında, hastalığa nadiren ateş veya titreme benzeri üreyen sistemik belirtiler eşlik eder.

Önemli! Kronik bademcik bademcikler ise organizmanın yerel savunucusu tüm nitelikleri kaybeder ve kendileri bir tehlike kaynağıdır. Onlar her gün içten içe dışı enfeksiyon diğer organ ve sistemlere bakterilerin göç riskini artırır kontrolü, - kalp, böbrekler, eklemler, meninkler.

Yine de, birçok kişi bu saatli bombayı göz ardı eder, çünkü bademcik iltihabı çok yaygın bir hastalıktır. Bize her zaman en kötü şeyin size gelmeyeceği görünmektedir.

Hangi bakteriler bademcik iltihabına neden olur?

Yaklaşık 30 patojenik bakteri - bu patojen seti, tonsillitli hastaların laboratuvar analizinde izole edilir. Lakerin en streptokok ve stafilokokların derinliklerinde.

Bununla birlikte, tedavide bademciklerdeki mikroplara ilişkin genel istatistiklere dayanmak zararlıdır. Anjina ve kronik tonsillitin başarılı tedavisi başlamalıdır. Bir antibiyotik ile boğazdan bir yayma analizi. Bu analiz tüm bakterileri ekmeye ve farklı ilaç gruplarına olan duyarlılıklarını hesaplamaya izin verecektir. Antibiyotik desteğiyle, doğru ilaçları reçete etmek ve enfeksiyonu hızla yok etmek kolaydır.

Kronik tonsillitin provokatörleri

Eğer hastalanma riskiniz var ise:

 • sen Nazal solunum bozulur. Bu, burun, adenoidler, pürülan sinüzit, sinüzit, burun septumunun eğriliğinde poliplere yol açar;
 • Var mı oral kavitede enfekte edilmemiş enfeksiyon ve safsızlık odakları: çürük, bol tartar;
 • sen bağışıklık indirgenmiş - Lokal olarak ve genel olarak, özellikle uzun süreli seyreden kızamık, kırmızı ateş, tüberküloz ve diğer bulaşıcı hastalıklar nedeniyle, başlangıçta şiddetli formla tedavide hatalar;
 • Senin ailende bezler veya sinüzit kronik enflamasyon vakaları sık görülür.

Kendinizi bu listede bulamıyor musunuz? Aşağıdakileri okuyunuz - bunlar, herhangi bir anjinin kronikleşmesi veya kronik hiçbir şekilde ortaya çıkmaması için genel bir ön koşuldur.

 • Içer misin az su, Doğru içme rejiminin iki şartından birini yerine getirmemesi - suyun saflığı ve miktarı günde bir buçuk litre;
 • Güçlü, sık ya da uzun aşırı soğutmak;
 • Sık sık, güçlü ve uzun bir süredir sinir;
 • sen küçük uyku (Amacınız günlük olarak 7-8 saattir!);
 • Sen perili depresyon veya kronik yorgunluk sendromu;
 • sen sigara içme ve alkollü içkilerin kötüye kullanılması;
 • Sen yaşıyorsun çevreye zararlı çevre, zehirli dumanlar yayan ve endüstriyel bölgelerin ve canlı otoyolların yakınlığı ile biten düşük kaliteli mutfak eşyaları, ev kimyasalları ve ekipmanlarından başlayarak;
 • sen yanlış yer (bol miktarda şeker ve protein, ancak yeterli lif, sağlıklı yağlar ve kompleks karbonhidratlar).

Kronik tonsillit nasıl oluşur?

Normal olarak, lenfoid doku, damarlar ile doygun, esnek, esnektir.

Eğer bademcik iltihabı kronikleşirse, bademcikler sıkılaşır - bağ dokusunun çoğalması nedeniyle. Bu ne oluyor? yara: lacuna birbiri ile ve yüzey ile iletişimi kaybeder. sigara, irin, canlı ve ölü mikroplar, nekrotik epitel hücrelerden gıda parçacıkları, katran - Sonuç olarak, onlar bakteri ve hava akımını ve yiyecek giren zararlı maddelerin halsiz birikimi için ideal üreme yerlerdir.

Yani, pürülan içeriklerle cepleri kapattık. Bakteriler kendilerinde özgür hissedecek ve güvenle çoğalırsa, mantıklıdır. Bu süreç, vücuttaki kanda sürekli olarak dolaşan ve herhangi bir organ üzerine yerleşebilen toksik bileşiklerin birikmesiyle oluşur.

Önemli! Kronik tonsillite bağlı olarak, bir bütün olarak vücudun zehirlenmesi korunur. Yavaş yavaş ama kesinlikle bağışıklığı sallar - kalıcı bir enfeksiyona karşı alerjik reaksiyonlara kadar. Bu nedenle kronik bademcik iltihabının bakteri doğası da alerjiktir.

Hiçbir yerde enfeksiyonun kendisi tehlikesi yoktur, örneğin, streptokoklar kalp ve eklemlerden ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

Kronik tonsillit belirtileri

Yetişkinler gerçekten sıkılıncaya kadar nadiren tedaviye başlarlar. Hastalığın çeşitli formları olmasına rağmen, en hızlı tedaviler üçüncü formda gerçekleşir. Bu hastalığın kliniğinde olası seçenekleri açıklıyoruz. Sürecin ciddiyetine ve niteliğine göre farklılık gösterirler:

 • Basit tekrarlayan Kronik bademcik iltihabı sık görülen bir anjinadır: yüksek ateşli yılda yılda 3 anjin. Baş ağrısı, genel halsizlik, iyileşmeden sonra uzun asteni.
 • Basit kalan Yağlanmış bir kliniği olan bezlerde uzun bir iltihap var mı (bütün işaretler belirgin değildir). özel olarak, yerel semptomları (pürülan mantar, crura şişmiş bademcikler, lenf düğümleri, boğazda yabancı cisim hissi, hoş olmayan yutma, ağız kuruluğu, nefes verme sırasında koku).
 • Basit telafi - Nadiren boğaz ağrısı veya uzun süreli bademcik iltihabı.
 • Toksik-alerjik Kronik tonsillit iki versiyonda ortaya çıkar:
  1. Yukarıda açıklanan özelliklerin ilkinde duygu belirtileri - subfebril bir durum, kalpteki bir ağrı (norm veya hızda bir elektrokardiyogram olsa da), uçucu eklem ağrıları, yüksek astenizasyon. Herhangi bir grip veya ARVI daha zordur, akut viral enfeksiyonun arka planına veya alanına karşı bademcik iltihabı sıktır.
  2. Akışın ikinci varyantında, en zorlu senaryo: bademcikler, diğer organlara girebildikleri yerden sabit bir enfeksiyon rezervuarıdır. Tarif edilen belirtilere ek olarak eklemlerde, böbreklerde, karaciğerde ve kalpte ağrı ve rahatsızlıklar vardır (EKG'de görülebilir). İdrar yolu, eklem, bağ dokusu ve kalp zarının hastalıkları, bu tür bademcik iltihabının başlıca komplikasyonlarıdır. Ve şu andaki hoş olmayan semptomlar kalıcı zayıflık, normal çalışma kapasitesinin kaybı, subfebril durumdur.

Kronik bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir

Bu patolojinin erişkinlerde tedavisi, semptomların ve formun şiddetine (biraz daha yüksek tarif ettiğimiz çeşitli klinik seçeneklere) dayanır. Bugün, tedavinin odak noktası organ koruyucu tedaviye kaymıştır. Bunun nedeni, bademciklerin bağışıklık kompleksinin bir parçası ve vücudun önemli bir savunucusu olarak ciddiye alınmaya başlamasıdır.

Bununla birlikte, uzun süre bademcikler toksik-alerjik bir forma dönüşen inflamatuar bir süreç yaşıyorlarsa, değerlerini kaybederler ve kronik enfeksiyonun tehlikeli bir sıcak yatağı haline gelirler. Bu durumda, cerrahi tedavi yöntemleri kurtarmaya gelir.

Modern doktorların cephaneliğinde hangi yöntemlerin mevcut olduğunu daha ayrıntılı olarak ele alalım.

Yıkama ve fizyoterapi

Bir şırınga ya da Tonsillor aparatı kullanılarak lakuna kızarma. Yöntemler verimlilik ve diğer özelliklerde farklılık gösterir.

İlk eskimiş ve yeterince etkili değil, travmatik ve temaslıdır, çoğu zaman bir keder refleksine neden olur.

İkinci yöntem etkilidir: "Tonzillor" aparatına özel nozullar ve yıkanır ve lakunaya ilaç verir. Prosedür, aşamalar halinde gerçekleştirilir:

 • Önce - uygun nozuldan bademcikler antiseptikle yıkayın. Süreçte doktor, lacunae'den hangi içeriğin geldiğini açıkça görüyor.
 • Daha sonra - nozulu ultrasonla kapatın ve bir süspansiyon şeklinde bademciklerin submukoza tabakasına verilen antibiyotik ile dokuları sulayın. Standart ilaç Miramistin'dir (% 0.01'lik bir çözelti içinde).
 • Sonunda Lugol ile işlem yapmak yararlıdır. Örneğin, bizim için bir çift cımbız ve hazırlığa batırılmış bir pamuklu çubukla her zamanki yol - farinksin tüm yüzeyi lekelenir. Buna ek olarak, bu ilaca ve dedenin ev varyantına sahip spreyler vardır - lugol ile steril bir pamuk yünü ağızda emilir ve yavaş yavaş tükürük yutulur.

Başka bir yöntem lazer tedavisi - şişliği ve iltihabı azaltmak için. Lazer nozulu ağızda bulunur - lezyon odağına olabildiğince yakındır.

İlgisi ve uzun süredir kaybolmadı ultraviyole ışınlama tekniği, vibroacoustic seanslarının yanı sıra. Dokular mikrosirkülasyonu ve beslenmesini geliştirmek ve lakazayı sterilize etmek için iki görevle başarılı bir şekilde başa çıkmaktadırlar.

Her hasta için doktor tarafından kaç tane yıkama ve fizik tedavi dersi verilir? Ortalama durumda bademciklerin sağlığına yılda 3-4 kez dikkat etmelisiniz. 6-10 yıkamadan sonra temiz bir yıkama suyu elde edilebilir.

Günlük özel hijyen

Günlük rutinin hijyenik prosedürü, boğaz ağrısı olan herkesin bildiği boğazda durulama olmalıdır. Etkili çözümlerin varyantları, bir nesil tarafından değil, günde 4-5 kez test edildi:

 • 1 m cam su içinde çözülmüş tuz (1 çay kaşığı), soda (1 çay kaşığı), iyot (5 damla);
 • 1 bardak güçlü yeşil çay için tuz (1 çay kaşığı);
 • Bir bardak su için elma sirkesi (1 çay kaşığı);
 • Pancar elma sirkesi ile suyu: Üç pancar ve sirke 1 çorba kaşığı rendelenmiş kütlesinin bir bardak dökün, karıştırın ve 4:00, ortaya çıkan sıkmak suyu ısrar - onlar gargara;
 • Adaçayı, papatya, calendula, mürver çiçekleri infüzyon: herhangi bir bitki için basit bir oran - 1 bardak kaynar su başına 1 çorba kaşığı hammadde;
 • Eczaneden ilaç çözeltileri, örneğin, Iodinol, Chlorophyllipt, Furacilin.

Gargara için probiyotikler

Nispeten yeni bilimsel çalışmalardan, probiyotik ilaçlar ile nazofarenks ve ağız boşluğunun sağlıklı bir mikroflorasını korumak için önemli bir pratik düşünce ortaya çıkmıştır. Bu, tüm sinüzitte olduğu gibi bademcik iltihabında da başarılı bir lokal profilaksidir:

 • Durulama ile yararlı mikrofloralar mukus zarlarına tutunur ve mikroplar-patojenleri yer değiştirerek avantajlı bir yapı oluşturur.

Tercih edilen ilaçlar, örneğin, Narin (sıvı konsantrede) veya bütçe Normo fllorin gibi canlı asidofilik bakterileri içeren ilaçlardır.

Oral ve resorpsiyon için ilaçlar

Kronik bademcik iltihabında, işlemin aşamasına bağlı olarak, birkaç ilaç grubu kullanılabilir:

 • antibiyotikler;
 • Anestezi için ilaçlar;
 • Probiyotik preparatlar;
 • antihistaminikler;
 • immünomodülatörler;
 • Topikal tedavi için antiseptik ve yutma yumuşatıcılar.

Ayrıca homeopati ve bitkisel ilaç için bir yer var.

Her gruba kısaca bakalım.

Antibiyotik tedavisi

Antibiyotiklere koşulsuz gereksinim alevlenme (anjina) ile ortaya çıkar. augmentin (Amoksiklav) ya da sefalosporin 2 ve 3 nesil olarak streptokok ve stafilokok, vurgu ile geniş spektrumlu antibiyotikler uygulanır. Sık bir randevu Sumamed.

Yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı tedavisi akut semptomların varlığını gerektirir. Remisyon döneminde, kitlesel antibakteriyel tedavi endike değildir, çünkü preparatlar özellikle bağırsak ve nazofarinkste olmak üzere vücudun tüm bölgelerindeki yararlı mikroflorayı sistematik olarak etkiler.

Hangi antibiyotik reçete edilirse, daima yararlı mikrofloralara zarar veren bir probiyotiğin beraberindeki veya sonrasında uygulanmasını isteyin.

Probiyotik eşlik

Mide bağırsak sisteminden (kolit, tahriş olabilir barsak sendromu, gastrit, kolesistit, hepatit ve steatog6epatoz) herhangi patolojilerin probiyotiklerin özellikle önemlidir birlikte alımı.

Güçlü probiyotikler arasında birkaç ilaç tespit edilebilir: Acipol, Narin, Gastrofarm, Lineks, Normoflorin. Satın alırken, Rusya'da kayıtlı ilaçların çevrimiçi dizinlerinde analogları bulun.

Mikroflorayı desteklemek için başka bir seçenek mikrobik flora ile biyolojik olarak aktif katkı maddeleridir. Onları büyük iherb portalında bulabilirsiniz.

Anestezi için ilaçlar

Kronik bademcik iltihabına eşlik eden ancak şiddetli ağrı ve yutma güçlüğüne sahip olmaları gerekir. Tercih edilen ilaçlar Ibuprofen ve onun analogları veya Parasetamol'dur.

İbuprofen'in daha yüksek bir güvenlik profiline sahip olduğu en son bilimsel verilere göre, sıcaklığı etkili bir şekilde düşürdüğü ve ortalama durumda anestetik etkiyi daha uzun süre koruduğu akılda tutulmalıdır.

Antihistamin tedavisi

Bu ilaçlar, zarların ve dokuların şişmesini azaltmak ve diğer ilaçların emilimini arttırmak için tasarlanmıştır.

Günde bir kez alınan en güvenli ve güçlü araçları seçmelisiniz - yeni nesillerin tüm ilaçları. Alındığında, uyuşukluk çok daha az sıklıkta görülür ve bunu almanın kolaylığı randevuları izlemeyi kolaylaştırır. Histamin fazlalığı yoktur - tüm organizma için alerjinin zararlı bir belirtisi yoktur. Kendiniz için not Tsetrin, Loratadin ve analogları, Telfast, Fexophastus.

İyi bir etkiyi başardıktan sonra, en iyi yerine geçen ilacı aramayın. Bu ilaçların her biri art arda alınabilir - tüm alevlenme periyodu.

immunostimulantlar

Resorpsiyon için uygun Imudon - günde 1 tablet 4-3 kez ardışık 12 güne kadar.

Propolis, Ginseng, Papatya, St. John's wort tentürü - Fitoterapötik formülasyonlar arasında oral alım için alternatifler aranmalıdır.

Boğaz ilaç ile durulayın

Bir alevlenme sırasında güçlü ilaçların - Miramistin çözeltisinin (% 0.01) veya Dioksinin (% 1) - çekilmesi avantajlıdır. Hazırlık detayları, talimatlara bakınız ve durulama suları sık ve derin olmalıdır - günde 6 ila 10 kez.

Tek başına uygun uçucu yağ damlacıkları ile durulayın veya solumayın. Eterlere karşı alerjiniz yoksa, en güçlü antiseptik ürünleri kullanın - çay ağacı, okaliptüs, sedir, çam, lavanta, pelin. Yutmayı da yumuşatırlar.

Yutulması için yumuşatmalar

Boğaz aşırı, sulk, pershit ve tüm mukoza nazofarenksini tatsız bir şekilde yakar mı? Bu, tonsillitte yaygın bir semptomun yanı sıra alevlenme sırasında alınan ilaçların bir yan etkisidir.

Ağrılı hisleri yumuşatmak için, başın geriye doğru fırlatılmasıyla burun içindeki yağların damlatılmasına yardımcı olur:

 • Sabahları her burun deliğine 1-2 gün ve talep üzerine gün içinde.

Göreviniz, hangi yağların alerjik olmadığını öğrenmek için listeden seçim yapmaktır:

 • Deniz topalak, şeftali veya kayısı çekirdeği, badem veya keten tohumu yağı.

Ameliyat kurtarmaya geliyor

Bir cerrahın yardımı ile bademciklerin çıkarılması, iltihaplanma uzun zaman sürdüğünde faydalı olur ve lenfoid dokunun çoğunun yerini bir konektör almıştır.

Bademciklerin açılması operasyonu için doğrudan bir işaret, bir apsedir (bu, toksik-alerjik formun sık görülen bir komplikasyonudur).

Ortalama durumda, bezlerin çıkarılmasının nedenleri şöyledir:

 • Bademciklerin büyümesi burun nefeslerini ve yutmayı önlediğinde;
 • Bir kişi bademcik iltihabı ile zulüm edildiğinde - yılda 4 veya daha fazla atak;
 • Bademciklerde oluşan bir apse (organın içinde biriken irin);
 • 1 yıl boyunca kalıcı başarı olmadan ilaç ve prosedürlerle tedavi;
 • Romatizmal atakların belirtileri not edilir, romatizma veya böbreklerin komplikasyonu zaten gelişmiştir.

Bu banal, ama bu bir gerçektir: kronik bademcik iltihabı tedavisi ve diyet kısıtlamaları olmadan yönetemezsiniz. Sert, sert, tuzlu, ekşili, kızartılmış, füme yiyecekleri ve kontrast sıcaklığının (çok sıcak veya soğuk) herhangi bir tabakasını çıkarıyoruz. Fast food, alkol, bol miktarda yağ ve şeker de iyileşmeyi hızlandırmaz.

Artık kronik bademcik iltihabı, semptomları ve yetişkinlerde tedavisi ile ilgili ihtiyacınız olan her şeyi biliyorsunuz. Hastalık size zaten dokunmuşsa, sinsi, çoğu zaman göze çarpmayan ancak tehlikeli süreci durdurmak için zamanında kontrol altına almanızı isteriz!

Kronik tonsillit: belirtiler, tedavi, önleme

Kronik bademcik iltihabı çok hoş olmayan ve sinsi bir hastalıktır, ancak ilk bakışta bu kadar ciddi görünmez. Bu nedenle, yoğun bir şekilde, yalnızca onunla gelişen komplikasyonlar zaten devam ederken yoğun bir şekilde tedavi etmeye başlamak mümkündür. Böyle bir durumun nasıl önleneceğini anlamak ve hastalığı hızlı bir şekilde tanımak ve iyileştirmek için, en azından ne kadar kronik bademcik iltihabı olduğunu ve nasıl geliştiğini bilmeliyiz.

Makalenin içeriği

Gelişim mekanizması

Bademciklerin kronik iltihabı aniden ortaya çıkmaz. Tonsillit ilk kez her zaman akut bir formda kendini gösterir ve inflamatuar sürecin nedeni patojen mikroorganizmalardır: virüsler veya bakteriler. Çoğu zaman bunlar streptokoklar, stafilokoklar, pnömokoklardır, ancak sıklıkla bir uçuk formu da vardır.

Birkaç kişi bademcik iltihabının bulaşıcı bir hastalık olduğunu ve ayrıca çok bulaşıcı olduğunu bilir. Bu nedenle, en baştan itibaren tedavi etmek için genellikle sadece tüm bakterileri tamamen yok edemeyen halk ilaçları tarafından denenir. Ve herpes virüsü genel olarak asla vücuttan kaybolmaz, çünkü pasif bir dönemde saklandığı sinir uçlarını etkiler.

Ancak halk ilaçları ile aktif tedavi, boğaz ağrısı, şiddetli iltihap ve hatta beyaz plak gibi hoş olmayan semptomları giderebilir.

Kalan mikroplar, olumsuz dış veya iç faktörler bağlanır yüklenmez ağırlaşan zayıf inflamatuar süreçlerin odaklarını oluşturur. Bu, yanlış bir farmasötik ürün seçimi veya antibiyotik tedavisi tamamlanmadığında da geçerlidir.

Keskin bir formu geçen kronik anjina gelişim vakalarının küçük bir yüzdesi, kronik sinüzit, otitis, bronşit veya çürüklerden etkilenen çok sayıda çürük varlığında ortaya çıkar. Aslında, iltihaplanma süreci bademciklere kolayca akar ve kronik bademcik iltihabının altta yatan nedenini ortadan kaldırmaksızın kurtulmak neredeyse imkansızdır.

Belirtiler ve formlar

Kendisini oldukça farklı gösteren akutun aksine, bademcik iltihabının sadece iki formu vardır: basit ve toksik-alerjik.

Basit - Bu, bezler beyaz kaplama veya irin görünür ve inflamatuar sürecin periyodik alevlenmesi, hastanın anjinin belirgin belirtileri vardır:

 • bademciklerin mukoza zarının kızarması;
 • bezlerin belirgin artışı ve şişmesi;
 • yutulduğunda boğazda hafif rahatsızlık ve rahatsızlık;
 • görsel inceleme sırasında göze çarpan palatine kemerlerin kapanması;
 • az miktarda irin varlığı;
 • ağızdan sürekli hoş olmayan pürülan koku.

Bazen bademciklerin kronik bir iltihabına, birkaç gün hatta haftalar boyunca subfebril içinde kalabilen hafif bir sıcaklık artışı eşlik eder.

Uzun süre toksik-alerjik kronik bademcik iltihabı nedenleri belirsiz kalmıştır. Eşlik eden semptomları: sık sık taşikardi gelişen artiküler veya kardiyak ağrı, aritmi, boğaz iltihabı ile bağlantılıdır.

Bakteriler insan bağışıklık sisteminin saldırısından kendisini koruyan beta streptokoklar üretilen özel bir toksin - Ama donanım tanılama hekimler modern araçları kullanırken hastalığın ana suçlu belirledik. Diğer organları ve sistemleri etkiler, vücudun genel zehirlenme belirtilerine neden olur ve komplikasyonların gelişimini provoke eder.

Aslında, bademcik iltihabının kronik olarak adlandırılabilmesi için, sadece iki ana semptomun olması yeterlidir: yılda birkaç kez boğaz ağrısı ve bademcikler üzerinde az miktarda irin varlığı.

Akut tonsillit tek taraflı olabiliyorsa, kronik genellikle bilateraldir, çünkü er ya da geç inflamasyon her iki bademciği de etkiler.

Geleneksel tedavi

Akut iltihaplanma güçlü bir ateş, boğaz ağrısı ve büyük irin birikmesi ile ortaya çıkarsa, antibiyotiklerle tedaviye ihtiyaç duyulur. Ancak, bu durumda uyuşturucu seçimi, daha önce yürütülen laboratuvar testlerinin sonuçlarına dayanarak sadece ilgili hekim olmalıdır.

boğaz ve bademcik işleme mutlaka güçlü antiseptik çözeltiler ve spreyler kullanmak durulama için :. "Miramistin", "Hlorgeksiddin", "furatsillina" ten ve "Boiparoks", bu bademcikler mukus boşaltır ve yüzeyinde patojen öldürür.

Gerekirse, irin çıkarılması ile bademcik kızarma uzmanı tarafından ayaktan temelinde yapılır. Bu, salgı bezlerini düzgün bir şekilde tedavi etmenize ve yaralanma riski olmadan yüzeylerini hızlı bir şekilde temizlemenize olanak tanır.

Evde bir kaşıkla ya da başka katı cisimlerle sıkıştırmak her halükarda olamaz. Hasarlı bir mukoza enfeksiyonu, kan dolaşımına nüfuz ederse, birden fazla apse ve hatta sepsis gelişebilir.

Ayrıca, terapi süreci gerekirse, diğer ilaç gruplarını içerir:

 • anti-inflamatuar - enflamatuar süreci hızlı bir şekilde durdurmak ve vücut ısısını azaltmak için: "Nurofen", "Ibuprofen", vb.
 • antiviral - herpes yaraların alevlenmesi durumunda "Gerpevir", "Zovirax", vb.;
 • Sulama spreyler - antibakteriyel "Ingalipt", "Ingakamf" hareket boğaz ağrısı, düşük tahriş olmuş mukoza, yatıştırıcı, "Hepilor" ve diğ.
 • resorpsiyon için tabletler - esas olarak enflamatuar odağa doğrudan maruziyet için antibiyotikler: Septefril, Septotelette, Grammicidin, vb.
 • antihistamin - mukoza zarının ödemini ve alerjik reaksiyonların önlenmesi için: Suprastin, Diazolin, Tavegil.

Uyuşturucu tedavisinin seyrini seçmek için doktora gitmeden önce mutlaka bireysel olarak. Geleneksel tedavi yöntemlerini paralel olarak kullanacaksanız - bunu ona anlattığınızdan emin olun.

Bazı bitkiler ve sütler, ilaçların etkinliğini azaltır. Bir greyfurt suyu, aksine, antibiyotiklerin etkisini artırır ve aşırı dozda ilaç, yan etkilerin ortaya çıkmasına yol açabilir.

alevlenme ile mükemmel bir yardım veya ilkbahar ve sonbaharda düzenlenen multivitamin ve immünomodülatör ilaçlar, alarak bunu birlikte fizyoterapi :. UHF, elektroforezi, tüp-kuvars, lazer ısınma ve diğer önleyici fizik tedavi önlemek için offseason, hastalığın alevlenme önleyecek, ne zaman bağışıklık azalır ve tekrar enfeksiyon riski artar.

Tedavi süreci mutlaka geçmelidir. Birçoğunun hatası, genel durum iyileştikten sonra ilaç kullanmayı bırakmalarıdır. Doğal olarak - iltihap tekrar tedavi edilmez ve kronik bademcik iltihabı geçmez.

Halk yöntemleri

Tamamen angina folk yöntemlerinin herhangi bir formunu kişi kurtulmak yetenekli değildir. Bununla birlikte, alevlenmeyi sınırlandırabilmekte ve hastalığın semptomlarını önemli ölçüde azaltabilmektedirler.

Tonsillit mücadele için en etkili doğal ilaçlar şunlardır:

 • Durulama ve / veya buhar inhalasyonu için kullanılan bitkilerin süsleri ve tentürleri. Birçok bitki antibakteriyel, antiseptik, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir. anjin tedavisi için uygundur: nergis, papatya, adaçayı, St.John 's wort, kekik, elecampane, nane, okaliptüs, anne-ve-üvey anne, kekik, biberiye, tatlı bayrak, çam tomurcukları.
 • Bitkisel çaylar. Durulama için iyi olan tüm bitkiler, özellikle büyük miktarlarda tüketilemez. İyileşmeyi önemli ölçüde hızlandırmak için bitkisel çayları içmek günde en az 1-1,5 litre olmalıdır. Bu amaçlar için bu bir nane, melisa almak daha iyidir, kalça, frenk üzümü yaprakları, meyveleri ve ahududu, kireç çiçeği, çiçek ve mürver ince dalları, yabani çilek yükseldi.
 • Tuzlu çözelti - iyi bir şekilde mukus ve mukustan arındırır, patojenik bakterilerin gelişmesi için son derece elverişsiz bir ortam oluşturur. Bir deniz tuzu çözeltisi kullanmak daha iyidir - bir bardak ılık su için tam bir çay kaşığı. Ya da sıradan bir yemek çözeltisinde (ekstralar değil!) 5-7 damla iyot ekleyin. Gargara günde 1-2 kez koruyucu amaçlar için günde en az 5-6 kez olmalıdır.
 • Taze sıkılmış meyve suları. Lahana, havuç, pancar, patates, saf formunda boğazın durulanması veya sulanması için mükemmel bir araç olarak kullanılabilir. Soğan, sarımsak ve limon yarısı su ile seyreltilmelidir. Siyah turp suyu, balla ikiye bölündüğünde, mukozaları mükemmel bir şekilde iyileştirir ve hızlı bir şekilde tahrişini giderir.
 • Arıcılık ürünleri. Her şeyden önce, bu bal ve propolis. Mükemmel bir antiseptik etkiye sahiptirler, bağışıklığı güçlendirir, tahriş ve şişliği hızlıca giderir. Durulama suyuna (100 ml su başına 20-30 damla) propolisin ruhaniyetli tentürü ilave edilmelidir. Bal emilimi için bir tablet gibi, dilin altında tutulabilir, sıcak (sıcak değil!) Bitki çayı; Limon, soğan, sarımsak suyu veya püresi aloe posası ile karıştırılmış bir şurup olarak bir çay kaşığı alın.
 • Doğal yağlar. Mükemmel iltihaplı mukoza iyileşir, anti-inflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir. Aynı zamanda vitamin ve mineral kaynağı olarak görev yaparlar ve bağışıklığı güçlendirirler. Yağlar günde 2-3 kez bir çay kaşığı alınabilir veya bademcikler ile yağlanabilir. Seçim deniz topalak, zeytin, avcı, kayısı, kalça veya kakao yağı üzerinde durdurulmalıdır.

Tüm bu ilaçlar güvenli ve etkilidir, ancak sadece kronik bademcik iltihabının hafif bir şekilde alevlenmesi veya önleyici bir önlem olarak hafifletilmesinde yardımcı olurlar. Boğaz ağrısı belirgin belirtileri ile geleneksel ilaçlar ile bunları birleştirmek için gereklidir.

Cerrahi kaldırma

Tedavi yöntemlerinin hiçbiri istenen istenen sonucu vermezse veya bademciklerin büyümesi o kadar kuvvetlidir ki, normal solunum ve yutmaya müdahale etmeye başlarlarsa, kişinin cerrahi olarak çıkarılmasına başvurması gerekir. Daha önce böyle işlemler çok sık yapılırsa, şimdi aşırı bir ölçü olarak kabul edilir.

Operasyonun kendisi karmaşık değil, modern donanım teknolojilerinin kullanımıyla: ultrason, lazer, kriyo kurulumu - neredeyse tamamen kansız ve kesinlikle güvenli.

Ancak, solunum yolu içine almak için çaba, lenf dokusu esas olarak oluşur ve enfeksiyona karşı doğal bir engel teşkil bademcikler, kaybetmiş, bir kişinin, genellikle soluk borusu bronşit ve hatta pnömoni ağrısı başlıyor.

Cerrahi müdahale için, ayrıca bir dizi kontrendikasyon vardır:

 • kalp ya da böbrek yetmezliği;
 • hipertansiyon 2-3 derece;
 • herhangi bir kanama bozukluğu;
 • diyabet mellitus 2-3 derece;
 • hamilelik ve emzirme;
 • herhangi bir tüberküloz şekli;
 • kronik hastalıkların alevlenmesi;
 • büyük ölçüde azaltılmış bağışıklık;
 • aktif enflamatuar süreçler;
 • ağızda çürük varlığı.

Ameliyattan sonraki aktif iyileşme süresi, katı yiyecekleri yiyemediğiniz ve boğazınızı enfeksiyonlardan ve aşırı etkilerden korumanız gereken 48 saate kadar sürer. 2-3 hafta sonra herhangi bir kısıtlama olmaksızın aktif bir yaşam tarzına dönebilirsiniz.

Tehlikeli komplikasyonlar

Kronik tonsilliti tedavi etmelisin. Bugüne kadar, uzun bir süre boyunca vücutta kendini gösteremeyen psöriyazis ve lupus gibi ciddi hastalıkların ortaya çıkışının ve / veya alevlenmesinin nedenlerinden biri olarak medikal denir.

Tedavi olmadığında kronik bademcik iltihabı diğer organ ve sistemleri yavaş yavaş etkileyerek ciddi komplikasyonların gelişmesini tetikler:

 • Mukoza zarının kronik ödemi, atrofisine yol açar ve nefes almayı zorlaştırır;
 • Enfeksiyon paranazal sinüslere girdiği için kronik sinüzit;
 • kardiyovasküler hastalıklar: miyokardit, romatizmal kardit, iskemik hastalık;
 • mukus gözüne veya göz sinirlerine verilen hasar nedeniyle görme bozukluğu;
 • endokrin sistemindeki bozulmalar.

Kronik zehirlenmenin bir sonucu olarak bağışıklığın büyük ölçüde azaldığı ve kadınlarda üreme fonksiyonunun ihlali söz konusudur. Böbreklerin ciddi hastalıkları sıklıkla gelişir, çünkü sürekli olarak çok sayıda toksinle baş etmek zorunda kalırlar.

Tedavi etkisiz ise ve doktor ameliyatta ısrar ederse - onu terk etmemelisiniz.

Kontraendikasyonların varlığına bağlı cerrahi müdahalenin imkansız olduğu durumlarda, önleyici tedbirlerle hastalığın alevlenmesini ve gelişmesini kısıtlamak gerekir.

Önleyici tedbirler

Genellikle yetişkinlerde kronik bademcik iltihabı olumsuz dış etkenlerin etkisi altında olduğu gibi, kendi sağlıklarına dikkatsizlikten de kaynaklanmaktadır. Akut boğaz ağrısı her zaman sonuna kadar iyileşmelidir ve hiçbir durumda hastalık "ayaklarında" taşınamaz.

Akut bademcik iltihabı en az ilk birkaç gün boyunca yatak istirahatine uyum gerektirir ve bu da hastalıkla mücadele için vücudun gücünü verir.

Kronik tonsillit gelişimini önlemek için ek önleyici tedbirler almak gerekir:

 1. Ağız boşluğunun, diş ve diş etlerinin saflığını kesinlikle izleyin, düzenli olarak diş hekimini ziyaret edin.
 2. Bir caddeden ya da halka açık yerlerden sonra, ellerinizi her zaman sabunla yıkayın, antiseptik peçetelerle silin.
 3. Yaşam ve çalışma odalarını düzenli olarak havalandırın, içlerinde en uygun sıcaklığı ve nemi muhafaza edin.
 4. Oturma odasında ıslak temizlik haftada en az 2 kez yapılmalı ve olası alerjenler için ayda 2 kez kontrol edilmelidir.
 5. Yılın herhangi bir zamanında, vücuda yeterli sayıda vitamin, mineral ve eser element sağlanmalıdır.
 6. Bağışıklığı güçlendirmek için mümkün olan her şeyi yaptığınızdan emin olun: sertleştirme işlemleri, solunum jimnastiği, fiziksel egzersizler.
 7. Özellikle sigaradan gelen kötü alışkanlıkları reddedin, bu da mukoza zarının atrofisine yol açar ve solunum sistemi hastalıklarını kışkırtır.

Daha az önemli olan doğru beslenme değildir. En azından - diyet yiyecekler durum (bademcik dahil) boğazı tahriş: çok akut, tuzlanmış, baharatlı, sıcak ya da soğuk gıdalar, karbonatlı su, kimyasal katkı maddeleri ve boyalar, yarı-mamul ürün bir çok.

Yemektir, orta derecede ve bağırsakların zamanında boşalmasını izlemek için gereklidir - katılaşmış organizma normal olarak gıdaları asimile etme yeteneğine sahip değildir. Organizmanın fermentasyon ve genel zehirlenme süreçlerinin başladığı bağırsakta kalır, bu da büyük ölçüde azaltılmış bağışıklığa neden olur.

Ama asıl şey kendi kendine ilaç kullanmamak. Kronik bademcik iltihabı ile akut solunum yolu viral enfeksiyonu arasında ayrım yapmak genellikle sadece deneyimli bir doktordur. Ve yanlış tedavi ile, değerli zaman kaçırılacak ve hastalık ilerlemeye başlayacak.

Bu nedenle, yılda iki kezden fazla bir süre anjina hastasıysanız, bir doktora danışın ve kapsamlı bir muayeneden geçtiğinizden emin olun.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Sıcaklık olmadan Catarrhal anjinası: semptomlar ve antibiyotiklerle tedavi, durulama ve diğer yöntemler

Birçok ebeveyn bir çocukta anjinin bazen ateşsiz olarak meydana geldiğini bilmez. Enfeksiyon bademciklerin yüzeyine yayılır, patojenik mikroorganizmalar yumuşak dokulara nüfuz eder, iltihaplanma süreci gelişir.

Emzirme döneminde angina tedavisi

Angina (tonsillit) KBB organlarının hastalıklarını ifade eder. Hızlı ilerleyen ve ciddi komplikasyonlara neden olan bademcik bölgesinde inflamatuar sürecin hızlı gelişiminden oluşur.