Loading

Kronik tonsillit - Belirtileri, nedenleri, tedavisi, önlenmesi.

Kronik bademcik iltihabı, bademciklerin uzun süreli iltihaplanma süreci ile karakterize olan üst solunum yollarının bir hastalığıdır. Kronik bademcik iltihabının geliştirilmesinin nedeni çoğunlukla akut bademcik iltihabı için etkisiz veya eksik bir tedavidir. Lokal immünitenin uzun süreli azaltılması, patojenik organizmaların hastalığın alevlenmesinin başlangıcında daha aktif hale geldiği enflamatuar odakların oluşmasına yol açar.

Kronik tonsillit prevalansı oldukça fazladır: Bazı, Avrupa ülkeleri ve Rusya nüfusunun% 10'una duyarlı hastalığa göre. Yanı sıra, böylece romatizma, piyelonefrit, romatizmal kalp hastalığı, artrit, otoimmün hastalıklar ve komplikasyonlara karşı, bademcik iltihabı neden vücut kronik bademcik iltihabı, kalıcı fokal enfeksiyonun hastalık tehlikeli varlığı ve enflamasyon ile hastanın yaşadığı rahatsızlık.

Kronik tonsillit nedenleri

Lenfoid dokudan oluşan palatine bademcikler, vücudun genel bağışıklık sistemine dahil edilir. Temel amaçları, bir kişinin boğazına nüfuz eden enfeksiyöz ajanlarla savaşmaktır. Normal insan bitki, bağışıklık sisteminin tüm organların kombine çalışma doğal bir denge durumunda, bir patojenik olmayan ve fırsatçı patojen mikroorganizmaların oluşur. dengesi, patojenik organizmaların penetrasyon yerel gerilim zaman bağışıklık virüs, mantar ve bakterilerin yok olmasına neden olmaktadır. Uzun süreli bağışıklık gerilimi için, toplam vücut direnci lenfoid dokulara düşürücü patojenlerin sayıda bulaşıcı maddeler karşı yeterli interferonlar, lenfositler, gama globülin üretmek mümkün değildir.

palatin bademcikler farenks sık ve / veya uzun süreli enflamasyon ile kendilerini kronik bademcik iltihabı yol açan enfeksiyon odağı haline mendilleri, ifade edilen patojen organizmaların direnç gösterme yeteneğini kaybeder. Bu palatin bademcik nedeniyle bu boşlukların varlığı kronik iltihap karşı çok duyarlı olan - tanklar Epitelyal hücre kümeleri ve çeşitli mikroorganizmalar. izole mikroflora analiz sonuçları hasta bademcik iltihabı bademciklerinden yüzeyinde yaklaşık 30 farklı patojenler, bakteriyel boşluklara içerik analizi genellikle streptokok ve stafilokok yüksek bir konsantrasyon ortaya koymaktadır.

Fotoğraf: Aleksandra Suzi / Shutterstock.com

Çoğunlukla, hastalığın kronik formu kesin bir akut enflamatuar süreç, bademcik iltihabı sonra gelişir. Bazen, 100'den fazla 3 vakada, doğrudan retrospektif olarak akut form olmaksızın kronik inflamasyonun odak noktası oluşturulmaktadır. Hastalığın kronik formunun gelişimi, aşağıdaki patolojiler ve bakteriyel ve viral etiyoloji hastalıkları tarafından kolaylaştırılır:

 • pürülan sinüzit, sinüzit, adenoidit, yanı sıra burun solunum tipini ihlal eden burun yolunun iltihaplı süreçleri ve patolojileri;
 • çürük, diş eti iltihabı ve ağız boşluğunda patojenik mikroflora konsantrasyonunun diğer odakları;
 • Kızamık en yakın anamnezde varlığı, kızıl ateş, mevcut tüberküloz süreci ve özellikle gizli, şiddetli formlarla veya hastalıkların yanlış tedavisi ile genel bağışıklığı azaltan diğer enfeksiyonlar.

Kronik tonsillite kalıtsal yatkınlığın ve nazofarinkste lokal bağışıklığın azaltılmasına katkıda bulunan bir dizi faktörün rolü de vardır:

 • Yetersiz, düzgün beslenmede tekdüze, vitamin eksikliği, mineraller;
 • yetersiz sıvı alımı, düşük su kalitesi;
 • Vücudun güçlü ve / veya uzamış süper soğutması, ortam sıcaklıklarında sık keskin değişiklikler;
 • ifade edilen ve / veya uzamış psiko-duygusal aşırılık, zihinsel tükenme, depresif durumlar;
 • olumsuz yaşam koşulları, işçilik, gaz kirliliği, izin verilen zararlı madde konsantrasyonları fazlası;
 • kötü alışkanlıklar: sigara içmek, alkol bağımlılığı.

kronik enflamatuar odak varlığında, durgun pürülan toplam organı iltihabı arttırıcı odak mantar laküner oluşumuna neden olan dış açma boşlukları, daralma, birleştirici, yara üzerine lenfoid doku değiştirilir. Laküner küme patojenler, gıda parçacıkları pürülan salgıları kronik zehirlenmeye neden olan, vücut içinde kan akışı ve bakteri ve toksinler ve imha ürünlerin emisyonu yayılmış içine nüfuz etmesine neden olur. tahriş edici ve yabancı proteinlere doku ve organların artan duyarlılığı, alerjik, oto bağışıklık süreçleri, bademcik iltihabı ve ciddi komplikasyonlar vardır.

Tipler, kronik tonsillit semptomları ve hastalığın komplikasyonları

Tanı farklılaşması, lokal ve sistemik semptomları, öyküsüne hastanın şikayetlerine analizi ve genel olarak klinik tablo tonsil sendromu dayanır. Tanı için önemli olan lokal semptomlara bademcik dokularındaki herhangi bir enflamatuar sürecin tezahürleri dahildir. Sistemik semptomlar, kan dolaşımında inflamasyon kaynağından yayılan sitokinler ve ince kağıt ürünler, çürüme etkisi altında oluşturulabilir ve bağlı mikrop istilasına karşı serbest toksik maddeler bademcik lemfoid dokusunda ifade edildi. alevlenme sıklığı ve organizmanın genel reaksiyon bağlı kronik tonsillitin çeşitli izole edilmiştir:

 • Sık akut anjina ile basit tekrarlayan kronik bademcik iltihabı.
 • Sürekli sukggish inflamatuar süreç belirtileri ile basit, kalıcı bademcik iltihabı.
 • Uzun süreli remisyon ve nadir relapslar ile basit bir şekilde kompanse edilir.
 • Toksik alerjik tonsillit.

Hastalığın toksik alerjik formu iki çeşit içerir:

 • İlk çeşitlilikle, artan allerjikleşme ve zehirlenme düzeylerinin semptomları, hipertermi, kalpte ağrı, artan yorgunluk, eklem ağrısı ile kendini gösterir. Belirtilere organ ve sistemlerin fonksiyonel bozuklukları eşlik etmez;
 • ikinci aşamada zehirlenme belirtileri muayene sırasında doğrulanır: kalp aktivitesi ihlalleri ortaya çıkar, testlerin sonuçları eklemlerde, genitoüriner sistem organları, böbrekler, karaciğerde inflamatuar süreçleri teyit eder.

Kronik formda bademcik iltihabı genel belirtileri şunlardır:

 • hipotermi, aşırı şişkinlik, açlık, viral veya bakteriyel enfeksiyonun bir arka planına karşı anjina şeklinde (basit şekli - yılda 3-5 kez) bademcik iltihabı sık alevlenmeleri;
  mukoza farenks kuruluğu, ağrı, yutma sırasında yabancı cisim hissi;
 • periyodik (ikinci tip toksik-alerjik formu ile - sabit) subfebrile göstergelere sıcaklık artışı;
  kötü nefesin varlığı;
 • mandibular lenf düğümlerinin artışı, acılığı;
 • genel yorgunluk, baş ağrısı, vücut direncini azalttı;
 • farenks incelendiğinde, hiperemi, kalınlaşma, palatine kemiğin şişlikleri ve bademcikler tespit edilir ve laküner tıkaçlar mümkündür.

kronik lokal semptomlar (boğaz ağrısı, şiddetli ödem eritema bademcik ve damak kemerli) eşliğinde anjin bademcik iltihabı ilerledikçe, ani sıcaklık derecesi yükselişi, bir organizmanın zehirlenme (ateş, baş ağrısı belirtileri, kas ağrıları ve eklemler, mide bulantısı, zayıflık ve t alevlenme d.)..
Kronik tonsillitin alevlenmesi ile semptomlar ve tedavi, hastanın bireysel özelliklerine, hastalığın etiyolojisine, teşhisin farklılaşması ve bir tedavi sürecinin tayin edilmesi için doktora danışılmasını gerektiren hastalıklar nedeniyle değişebilir.

Bir hastalık olarak tonsillit, bir çocuğun yaşı için daha tipik olup, sıklıkla erişkinlerde gözlense de, hastalığın ortak belirtileri üzerinde lokal semptomların prevalansı farklıdır. Erişkinlik dönemindeki kronik tonsil semptomu, sıklıkla akut hastalık, anjina, adenovirüs enfeksiyonunun öz-yönetiminin sonucudur. Nedeni aynı zamanda ağız boşluğuna bulaşıcı bir odaklanma da olabilir: diş eti iltihabı, çürük, vb.

Yaşlı kişiler silinir semptomlarla ortaya lenf dokusunun miktarı ve bağışıklık hücrelerinin konsantrasyonunda bir azalmaya ve bu nedenle, akut ve kronik bademcik iltihabı azaltmak için bir doğal süreç, klinik nadiren düşük dereceli aralığında uzun süreli hipertermi yol verme, ateşli vücut sıcaklığı göstergeleri ve şiddetli ağrı görülmektedir ve vücudun genel zehirlenme belirtileri.

Kronik bademcik iltihabı, organ ve sistemlerin çalışmasında ciddi bozuklukların gelişimine katkıda bulunan, vücutta sürekli bir enfeksiyon odaklarının varlığı nedeniyle tehlikelidir. Romatizmal tipte en sık görülen etkiler, örneğin:

 • romatizmal kalp hastalığı;
 • romatizmal poliartrit (eklemin sinovyal zarının lezyonu ile);
 • Vücudun sinir sistemini etkileyen romatizma kolera;
 • romatizmal deride enflamatuar lezyonlar.

Romatizma, iki faktörün etkisi altında gelişir: patojenik mikroorganizmalar tarafından salınan toksinlerin kardiyak doku üzerindeki etkisi ve streptococcus'un belirli suşlarının antijenlerinin içsel insan vücudu ile benzerliği. İkinci faktör, immün hücrelerin kendi hücrelerini etkilemeye başladıkları, yabancı olarak algıladıkları bir patolojik sistemik otoimmün tepkiye neden olur. Sağlık üzerine genel etkisine ek olarak, inflamatuar süreç lokal olarak gelişebilir, bu da paratonzillite, retrofaringual ve parapharyngeal apselerin oluşumuna neden olabilir.

Kronik form bademcik iltihabı için ilaç

İlaçların doğru seçilmesi, yetişkinlerde ve çocuklarda bademcik iltihabının etkili konservatif tedavisine yardımcı olur. Hastalıkta kullanılan ilaçlar, tarihe, inflamasyonun klinik tablosuna, komplikasyonların varlığına ve test sonuçlarına bağlı olarak sistemik ve lokal etkilere yönlendirilir.

Kronik formları alevlendiren ilk seçenek ilaçlardan oluşan bir grup antibakteriyel ajanlardır. Antibiyotiklerin kesin seçimi palatine bademciklerin lakunalarının içeriğindeki patojenik mikroorganizmaların konsantrasyonunun ve çeşitli antibiyotik gruplarına olan duyarlılıklarının değerlendirilmesinin sonuçlarına dayanılarak gerçekleştirilir. Bademcik iltihabının% 70'inde hemolitik streptokoklu bademcik dokusunun yenilmesi nedeniyle ortaya çıkmaktadır, bunlarla bağlantılı olarak, penisilinler ve bunların yarı sentetik türevleri genellikle terapisi için reçete edilmektedir. Penisilin grubu ilaçların bireysel intoleransı ile geniş bir etki spektrumunun antibiyotikleri seçilir. Enflamatuar bir hastalığın başka bir ajanını belirlerken, hedeflenen etkinin antibakteriyel etkisini seçmek gerekir.

Antibakteriyel ilaçlarla kendi kendine tedavi sadece düşük verim açısından değil, aynı zamanda patojenik mikroorganizmalarda antibiyotiğin aktif maddesine toleransın ortaya çıkması için de tehlikelidir, bu da hastalığın sonraki tedavisini önemli ölçüde zorlaştırır.

Gizli hastalık ve remisyon sırasında antibiyotik tedavisi kullanılmaz. Antibiyotik tedavisinin süresi bir uzman tarafından belirlenir. gastrointestinal sistem hastalıkları mevcudiyetinde antibakteriyel maddeler, geniş spektrumlu ilaçların, ilaç yüksek doz, uzun süreli terapi, sindirim problemleri bağırsak mikroflora restorasyonu için probiyotik preparatları ile antibiyotik kullanımı tavsiye olduğunda.
Ayrıca hafif alevlenmelerde sperma şeklinde lokal aksiyon antibiyotiklerin kullanılması da mümkündür, ancak aktif maddenin seçimi bakteri kültürü analizinin sonuçlarına dayanmalıdır. Bu tip bir ilacın kullanımı temel bir tedavi yöntemi değildir, çünkü bademciklerin antibakteriyel bileşim ile yüzeyde sulanması geçici bir etkiye sahiptir ve lenf dokusundaki aktif maddenin birikmesine katkıda bulunmaz. Hastalığın kronik formu için antibakteriyel durulama solüsyonlarının kullanımı şu anda haksız bir tedavi yöntemi olarak kabul edilmektedir: lokal etkiler etkili değildir, fakat antibiyotiğe dirençli floranın oluşumuna katkıda bulunabilir.

Fotoğraf: Afrika Stüdyosu / Shutterstock.com

Bir boğazda ifade edilen acı verici duyularda, lokal ve genel eylemin anestezi hazırlıkları reçete edilir. Steroid olmayan anti-enflamatuar ilaçların tabletleri (nimesulid, ibuprofen, parasetamol, ibuklin), hastalığın kronik formunun alevlenmesinde kullanılır.

Etkili terapi antiseptik ilaçlar yardımıyla gerçekleştirilir: spreyler, boğazı yağlamak için çözümler, durulama. Palatine kemiğin ve bademciklerin şişmesinin azaltılması ve aynı zamanda vücudun genel alerjisinin azaltılması, antihistaminlerin sistemik olarak kullanılmasına yardımcı olur.

Farinks mukozasındaki rahatsızlığı azaltmak için lokal, yerel yumuşatıcılar kullanılır. Tonsillit için kullanılan hazır ilaçların çoğu formları antiseptik, yumuşatıcı, anti-inflamatuar etkileri birleştirir. Kendinden yapılmış tuz çözeltileri, durulama için antiseptik etki ile bitkisel soğuma, alternatif ilaç yöntemleri (fito-maya, bitkisel koleksiyonlar) uzman ve hiçbir kontrendikasyon önerisi ile kullanmak mümkündür.
Kronik inflamatuar hastalıkların tedavisinde önemli genel ve yerel dokunulmazlık kurtarma seviyesini, ajanlar, ile bağışıklık atanması olasılığı vardır ve uzun vadeli remisyonla, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek için mutlaka beri - bir organizmanın iyileşme sertleştirme, egzersiz, yeterli beslenme, zamanında geri kalanı, dışlama yöntemleriyle zararlı faktörler.

Bademcik iltihabı ve operatif tedavi

Konservatif tedavi yöntemleri, hastalığın kronik formunun tedavisinin genel kompleksine dahil edilen geniş bir prosedür yelpazesi sunar. Çoğu durumda, konservatif tedavi yöntemleri, tedavi kurallarını gözlemlerken hastanın iyileşmesi için yeterlidir.

Palatine bademciklerin lakunalarının aseptik solüsyonlarla yıkanması, bademcik iltihabında en yaygın ve genel olarak kullanılan konservatif tedavi yöntemidir. Amaç, bademciklerin kendi kendine saflaşmasını önleyen dokulardaki sklerotik değişikliklerden dolayı lacunar tıkaçlarını, ölü epitelyumları, lökositleri ve diğer dokuları ve lakuna içinde akan partikülleri biriktirmektir. Prosedür çeşitli araçlar kullanılarak gerçekleştirilir: sıklıkla kullanılan, daha az etkili olmasına rağmen, kavisli bir kanül ile tıbbi bir şırınga kullanılmasıdır. Daha modern özel nozullar, artan basınç altında aseptik bir çözelti sağlamanıza ve lakunanın tamamen temizlenmesine yardımcı olur. Yıkama ile birlikte, bir şırınga, bir enjektör, bir yıkama nozülü veya bir antiseptik solüsyon süspansiyonu oluşturan bir ultrasonik cihaz aracılığıyla bir çözelti formunda ilaçların birleştirilmesi mümkündür. Gerekli terapötik etkiyi elde etmek için, Lugol çözeltisi ile bademcik yüzeyinin muamelesi ile kombinasyon halinde ortalama 10-12 prosedürler üzerinde bir yıkama yöntemi önerilmektedir.

Bademcik iltihabının tedavisinde fizyoterapi, hastalığın karmaşık terapisinde iyi bilinen ve etkili yöntemlere işaret eder. Çoğu zaman bademciklerin ultraviyole ışınlanmasına, fiziksel yöntemlerle yüzey sanitasyonu için farenksin yanı sıra boğazı ısıtır. yöntem bademcik dokularda gelişmiş mikro dolaşımı ve kan akışını sağlayan, ödem ve mukoza iltihabı, ve titreşim-akustik etkilerin ciddiyetinin azaltılması için lazer terapisinin fiziksel etkilerden kullanımını içerir.

Daha önce kullanılan ekstrüzyon ve lakuna içeriklerinin emilme teknikleri, hem düşük hem de inflamasyonun yayılmasına ve skar dokusunun oluşumunun hızlanmasına neden olan travmatizasyon riskini artırmıştır. Şu anda, bu yöntemler sadece araştırma için içeriği ele geçirmek amacıyla kullanılmaktadır.

Enflamatuar sürecin şiddetini, dokuların rejenerasyonunu ve bademciklerin mikroflorasının restorasyonunu azaltmaya yönelik kompleks tedavi kurslarla gerçekleştirilir. İlaç ve konservatif tedavinin kombinasyonu, alevlenme belirtileri olmadan, remisyon periyodu sırasında yapılmalıdır. Klinik iyileşmeyi sağlamak için, terapinin, hastanın bireysel reaksiyonuna bağlı olarak yılda 2 ila 4 kez gerçekleştirilir.

Kronik bademcik iltihabı da operasyonel yöntemlerle tedaviye tabidir. Radikal cerrahi tedavi palatine bademciklerin çıkarılması yöntemiyle gerçekleştirilir. Bu durumda vücut bağışıklık sisteminin organlarından birini kaybettiğinden, bademcik iltihabının ilerlediği ve koruyucu tekniklerin uygun etki göstermediği durumlarda kullanılır.

Cerrahi tedavi endikasyonları şunlardır:

 • uykuda solunum yolu tıkanıklığı, burun solunumu ile girişim, kalıcı ödemden dolayı yutma, tedaviye uygun olmayan veya bademcik iltihabı dokusunun proliferasyonu;
  organın lenfoid dokusunun daha büyük bir kısmının, bir bağlantı ile değiştirilmesi; bu, işlevselliğinde önemli bir azalmaya yol açar;
 • Bir yıl veya daha uzun süren düzenli konservatif tedaviye yönelik patolojinin ilerlemesi;
 • hastalığın şiddetli toksik-alerjik formları;
 • şiddetli komplikasyonların eşlik ettiği bademcik iltihabı: akut romatizmal ateş, romatizmal kardit, glomerülonefrit ve diğerleri;
 • Konservatif tedavinin arka planında hastalığın sık alevlenmeleri (yılda 5'ten fazla);
 • bademcik dokularında apseler.

Palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, enflamatuar süreçlerin odakları ile dokuları ortadan kaldırır, hastalığın substratını giderir ve kronik tonsilliti radikal bir şekilde iyileştirir. Ancak, yenilenme ve iyileşme yeteneğine lenfoid doku kaldırdığınızda, vücut solunum yolları girişinde enfeksiyona karşı "bariyer" cesetlerden birinin yoksun, dolayısıyla cerrahi müdahale için endikasyonların varlığı kesinlikle uzmanlar tarafından değerlendirilmelidir. Mümkünse, kaydetmek ve bademcik konservatif tedavi araçlarını ihmal ve derhal akut formlarının ilk belirtilerinin de doktorunuza danışın yok iyileşir.

Kronik bademcik iltihabının teşhisinde kontraendikasyonlar bazı kronik hastalıklar ve yüksek dekompansasyon riski taşıyan organ ve sistem bozukluklarıdır.

 • hipertansif hastalık;
 • hemofili;
 • Böbrek fonksiyonunun fonksiyonel bozulması, vb.

Ameliyat için geçici kontrendikasyonlar tüm hastaların bazı hastalıkları ve kadınların fizyolojik koşulları olarak kabul edilir:

 • nazofarenks ve üst solunum yolları ve kronik hastalık alevlenme hastalıkların akut bir formları (sinüzit, sinüzit, faranjit, bronşit, vs...);
 • çürük;
 • diş eti iltihabı, stomatit, ağız boşluğunda bakteriyel etiyolojinin iltihaplı süreçleri;
 • adet dönemi;
 • gebelik.

Klinikte lokal anestezik etkisi altında operatif müdahale gerçekleştirilmektedir. Bademciklerin çıkarılmasına yönelik prosedürün toplam süresi, hastanın yaşına, hazırlık aşamasının süresine, doku çoğalmasının aşamasına bağlı olarak, birkaç dakikadan yarım saate kadar sürer. Ameliyat sonrası iyileşme dönemi iyileşme süresi yeme ve sıcaklık aralığı 25-30 ° C içiyorlar enstrümantal müdahale ana öneriler için kullanılan 7. Modern yöntemlere 3-4 gün arasında sürer, ameliyat mukozal hububat sonraki ilk günlerde Diyetin bileşimi yumuşak, püre çorba, baharatlı, tuzlu, asitli gıdalar hariç patates püresi, ses telleri üzerinde boğazını yanı sıra artan stres, sigara, yara poverhnos üzerinde herhangi tahriş edici etkiye tahriş onun tam iyileşmeye kadar s yutak.

Kronik tonsillit: belirtiler, tedavi

Kronik bademcik iltihabı, bademcik bademciklerinin bir durumudur, lokal bağışıklıktaki azalmanın bir arka planına karşı, bu yapıların periyodik bir iltihabı vardır. Böylece, bademcikler kronik zehirlenme ve alerjik organizma ile, sürekli bir enfeksiyon odağı haline dönüştürülür. Bu patolojinin semptomları, özellikle vücut ısısının yükseldiği, lenf düğümlerinin boyutunun artması, kötü nefes, yutma ağrısı, boğaz ağrısı, ağrı gibi nüks sırasında belirgindir.

Koruyucu fonksiyonlardaki azalmaya ve kronik enfeksiyon odaklarının varlığına karşı, kronik bademcik iltihabı olan hastalar daha sonra şu tür hastalıklardan muzdarip olabilirler: andeksit, prostatit, piyelonefrit, romatizma.

Kronik sinüzit, sinüzit, bademcik - mega kentlerin çağdaş sakinlerinin sosyal patoloji, negatif ve agresif bilgi, fazla çalışma, stres, monoton himizirovannoe yemek zenginliği olarak, elverişsiz ekolojik durum olumsuz insan bağışıklık sisteminin durumunu etkiler.

Bademcik iltihabı nedenleri

boğaz koruma olarak bademcik ve diğer lenfoid dokunun ana fonksiyonu, su, hava, gıda ile nazofarenks nüfuz patojenik mikroorganizmalara karşı insan organizmadır. Bu dokular böyle koruyucu maddeler üretirler - gamma globulinler, lenfositler, interferon. kript ve boşlukları bademcik mukoza bağışıklık sisteminin normal çalışması durumunda, her zaman, normal konsantrasyonlarda, mümkün değildir enflamatuar sürecin gelişimine neden olduğu, bu koşullu patojen ve patojen olmayan mikroorganizma vardır.

süreç insanlara kesinlikle algılanamaz olduğu Bununla birlikte, kısa sürede vücut, dışarıdan gelen veya kontrolsüz palatin bademcikler ortadan kaldırmak ve enfeksiyon normaliziruya durumunu salgılamak şartlı patojenik mikroorganizmaları paylaşmak başlamadan bakteri, aktif büyümesini başlar başlamaz. Akut inflamasyon, foliküler veya laküner anjin şeklinde akabilir - mikroflora büyüme keskin aşağıda gösterilen nedenlerden dolayı kesintiye uğrarsa, bir boğaz ağrısı olabilir.

Böyle inflamasyon uzun süren başlarsa, durum oldukça sık tekrarlanmasını başlatmak veya kötü tedavi edilebilir, bademcikler koruyucu işlemler zayıflatmaya başlar ve enfeksiyon ölçeği ile baş kendini temizlemek için yeteneklerini kaybederler edemez ve yavaş yavaş enfeksiyon kaynağı haline dönüştü. Bu süreç, kronik bir formda bademcik iltihabının gelişmesine yol açar. Nadiren, vakaların yaklaşık% 3'ü, kronik bademcik iltihabı sürecin akut bir aşaması olmadan gelişebilir, basit bir şekilde gelişmesi, anjinin varlığını önleyemez.

Kronik tonsilliti olan hastaların bademciklerinde bakteriyel analizde, yaklaşık otuz patojenik bakteri izole edilirken, en çok lakunada stafilokok ve streptokoklar sayılabilir.

Mikroorganizmaların bolluğu verilen, her biri belli bir antibiyotik akla bir dirence sahip olabilir, çünkü tedavi başlayarak antibiyotik duyarlılık tanımına bakteri florası için test edilecek önce çok önemlidir. geçiş için iyileşme döneminde bir artış gerektirir ve angina, kronik bademcik iltihabı neden olur bu da etkili veya etkisiz olmaz tedavi, rasgele antimikrobik maddeler ve bakteri direncinin atarken.

Kronik bir bademcik iltihabının gelişimini provoke eden hastalıklar:

Kalıtsal yatkınlık - yakın akrabaların kronik tonsillit öyküsü varsa.

Enfeksiyöz hastalıkların varlığında genel ve lokal bağışıklığın azaltılması - kızıl ateş, kızamık, tüberküloz, özellikle de patolojinin ağır seyrettiği durumlarda, tedavi için yanlış ilaç seçimi ile yetersiz tedavi uygulanır.

Burun solunumu - sinüzit, pürülan sinüzit, adenoidler, polipler ihlali de diş çürüklerini içerir, çünkü bademcik iltihabının gelişimini provoke edebilir.

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesini provoke edebilen olumsuz faktörler:

sınırlı miktarda meyve, sebze, hububat ve bol miktarda protein ve karbonhidrat içeren malnütrisyon;

sigara ve alkol bağımlılığı;

ikamet yerinde toplam olumsuz çevre koşulları - artan bir arka plan radyasyon, kimyasal üretim, araç bolluğu, sanayi tesisleri, zararlı maddelerin hava üretilir düşük dereceli tüketim malları bir yerleşim bölgesinde bolluk - Ev kimyasal aktif kullanımı (yüksek konsantrasyon içerikli bulaşık deterjanı yüzey aktif maddeler, deterjanlar, klorlanmış madde), toksik maddelerden yapılmış mobilyalar, düşük kalitede halı ürünleri;

Gaz kirlenmesi, çalışma alanlarının tozlanması, zararlı endüstrilerde çalışmak;

kronik yorgunluk sendromu, persistan depresyon, uygun dinlenme ve uyku eksikliği, psiko-duygusal stres, şiddetli stresli durumlar;

Vücudun uzamış ve şiddetli hipotermisi;

Günde tüketilen yetersiz sıvı miktarı. Normalde, kişi günde en az 2 litre su içmelidir, düşük kalitede su da etkilenebilir (yemek pişirmek ve içmek için sadece saf su kullanılmalıdır).

Süreç kronik bir forma dönüştüğü zaman, bademcikteki ihale sonucu oluşan lenfoid doku, kondansatörün yerini yavaş yavaş değiştirerek, bu şekilde lakunayı kaplayan izler oluşturur. Bu işlem, fişler laküner oluşumunun bir nedeni - ölü ve canlı, ölü hücreler, mukoza eksiklikleri gibi bir gıda parçacıkları, irin ve tütün reçine, mikrop birikir septik odaklar kapalı.

Kapalı eksiklik ya da daha basitçe, irin birikir cepler, kan dolaşımı, onları etkileyen ve kronik zehirlenme gelişimini kışkırtan tüm organlara icra edildiği çürüme, damızlık ve patojenik mikroorganizmalar, toksinler korunması ve atıklar için mükemmel bir yere dönüşür. Benzer bir işlem, oldukça yavaş streptokok kendisi ciddi komplikasyonlar gelişmesine yol açarken, bağışıklık mekanizmaları bozar ve yeterli alerji gelişimini neden olan bir enfeksiyon sabit mevcudiyetine cevap verecek şekilde vücut neden olur.

Kronik tonsillit belirtileri ve komplikasyonları

Akışın doğası ve şiddeti ile kronik bademcik iltihabı türlere ayrılır:

toksik-alerjik form, 2 tipe ayrılır;

anjina atakları ve bademcik iltihabı nüksleri nadiren meydana geldiğinde basit bir kompanse formu;

basit kalıcı form - gökyüzünün bademciklerinin uzun süreli yavaş inflamasyonu;

Genellikle anjin gelişir basit tekrarlayan formu.

Kronik bademcik basit bir formu varlığında az klinik ve sadece lokal özellikler ile sınırlı - yutma nefes, ağız rahatsızlık, boşlukları yabancı cisim hissi, lenf nodu büyümesi, şişme kenarları kemerler, pürülan mantar, iltihap oluşumu. remisyon döneminde patoloji hiçbir belirti, akut alevlenmeler (genellikle yılda üç kere) bademcik eşlik zayıflık, keyifsizlik, baş ağrısı, ateş, uzun bir toparlanma dönemine ortaya çıkar.

yorgunluk, eklem ağrısı, normal bir elektrokardiyogram de kalp ağrısı, vücut sıcaklığında artış - ilk toksik-allerjik bir şekilde, lokal iltihabik reaksiyonlara, ilave olarak, aynı zamanda bademcik sensitizasyon ve zehirlenme yaygın semptomları semptomlarına katkıda bulunur. Hasta daha ağır SARS, grip, kurtarma işlemi patolojilerin sonra gecikir taşımak başlar.

İkinci zehirli-allerjik bir şekilde - bademcikler, bu enfeksiyonun kalıcı kaynak, önemli ölçüde artar organizmanın yayılması riski haline halinde olması ile karakterize edilir. yukarıdaki belirtilerin ek olarak, böbrek, karaciğer, eklem, özellikle bozuk kalp ritmi bozuklukları edinilmiş kalp bozuklukları olabilir bir elektrokardiyogram kaydedilir kalbin fonksiyonel bozuklukları, ürogenital alan, artrit, romatizma patoloji doğmaktadır meydana bulunmaktadır. Bir kişi sürekli olarak artan yorgunluk, halsizlik, subfebril sıcaklığı mevcuttur.

Kronik tonsillitin konservatif lokal tedavisi

Kronik tonsillit tedavisi hem konservatif hem de cerrahi olarak yapılabilir. Açıkçası, bir operasyonun gerçekleştirilmesi, vücudun üzerinde telafisi mümkün olmayan zarara yol açabilecek, koruyucu kabiliyetleri ve bağışıklığı azaltabilecek aşırı bir önlemdir. Palatine bademciklerin cerrahi olarak çıkarılması, ancak uzun bir patoloji seyrinin ardından lenfoid dokunun bir bağ dokusu ile değiştirildiği durumlarda gerçekleştirilir. Toksik-alerjik formda 2 tip paratonsillar apsenin gelişmesi durumunda otopsi gösterilir.

Bademcikler rezeksiyonu için endikasyonlar:

Bir yıldan uzun süredir konservatif tedavinin etkisinin yokluğunda;

yılda 4'ten fazla anjina;

artan bademcikler yutma ve burun nefeslerinde güçlüğe yol açar;

Akut romatizmal ateş atağı ya da böbrek komplikasyonları veya kronik romatizmal ateş vardı.

Palatine bademcikler insan vücudunda önemli bir rol oynarlar, bariyer oluştururlar ve inflamatuar sürecin gelişmesini engellerler, lokal ve genel bağışıklık kompleksi içindeki unsurlardan biridir. Bu nedenle, kulak burun boğaz uzmanları için, öncelikli olarak, bademcik ameliyat yapmadan tutmak, bu yüzden konservatif tedavi seçeneğidir.

Kronik patolojinin alevlenmelerinin konservatif tedavisi, kronik tonsillitin formundan ve evresinden başlayarak en uygun tedaviyi seçecek olan bir uzmanın ENT merkezinde gerçekleştirilmelidir. Zamanımızda bademcik iltihabı tedavisi birkaç aşamada gerçekleştirilmektedir:

Yıkama yıkaması yapmanın iki yolu vardır: ilki bir şırınga ve ikincisi Tonzilor adı verilen özel bir cihaz kullanarak. Birincisi eskimiş kabul edilir, çünkü yeterince iyi bir durulamayı garanti etmez, çünkü şırınganın yarattığı basınç yeterli değildir ve böyle bir prosedür temas ve travmatiktir ve sıklıkla hastalarda bir gag refleksine neden olur. "Tonzilor" nozulu kullanıldığında maksimum etki elde edilir. Hem yıkamada hem de çözeltilerin uygulanması için kullanılır. Birincisi, doktor antiseptik bir çözelti ile yıkama lacunae yürütüyor, bu yüzden bademcikler dışarı yıkanır ne mükemmel görür.

Lugol ile tedavi, ultrasonik tıbbi sulama.

Bademciklerin yüzeyini patolojik plaktan temizledikten sonra, ucun ultrasonik bir uca değiştirilmesi gerekir ve bırakmanın etkisine bağlı olarak, yaratılan ilaç süspansiyonunu bademciklerin submukozaya kuvvetle gönderir. İlaçlar olarak,% 0.01 oranında Mucistin çözeltisi sıklıkla kullanılır, ultrasona maruz kaldığında özelliklerini kaybetmeyen bir antiseptiktir. Bu prosedürü uyguladıktan sonra bademcikleri "Lugol" çözeltisiyle yağlayabilirsiniz.

Lazer tedavisi yapmak da iyi bir etkiye sahiptir, bademcik ve mukoza dokularının iltihaplanmasını ve ödemlerini azaltır. En iyi sonucu elde etmek için, lazer radyasyonu kaynağı, farinks ve bademciklerin arka duvarına daha yakın olan ağız boşluğuna yerleştirilmiştir.

Titreşimsel darbe seansları, UFO.

Kan mikrodolaşımını normale döndürmek ve bademciklerin trofik dokusunu geliştirmek için benzer seanslar yapılır. Ultraviyole ışınımı (UFO) bademciklerin florası için yapılır - bu, günümüzde geçerliliğini yitirmeyen ve oldukça etkili olduğu düşünülen, zamana göre test edilmiş bir yöntemdir.

Yukarıdaki tüm oturumlar dersler tarafından yürütülür, bunların çokluğu ve sayısı her bir hasta için ayrı ayrı belirlenir. Maksimum etkiyi elde etmek için, 5 ila 10 yıkama prosedürü gereklidir, temiz yıkama suyu ortaya çıkana kadar bırakılmamalıdır. Bu tedavi süreci bademciklerin kendi kendini arındırma kabiliyetini tamamen geri kazanmasına ve remisyon periyodunun önemli bir uzamasına yol açmasına izin verir, relaps sayısı azalır.

Ameliyattan kaçınmak ve tedaviden kalıcı bir sonuç almak için, yılda 2-4 kez ve evde, gargarada koruyucu bakım yapmak için benzer bir tedavi yöntemi tercih edilir.

Son çalışmalara göre, bu kronik tonsillit, sinüzit, rinosinüzit fırsatçı patojenlerin bir çarpma yol açan önemli bir rol dengesizlik mikroflorasını nazofarenks mukozası oynadığını tespit edildi.

Bademcik iltihabı tedavisi ve önleyici tedavi seçeneklerinden biri de asidofilik süt bakterilerinin canlı kültürlerini içeren ilaçlarla boğuşmaktır - "Normoflorin", "Narine". Bu, nazofarenksin mikroflorasının dengesini normalleştirmemizi ve daha stabil bir remisyon elde etmemizi sağlar.

ilaç

Sadece doğru tanı, klinik tablo, form ve kronik tonsillit derecesi belirlendikten sonra, doktor tedavi taktiklerini belirler ve ilaç tedavisi ve yerel prosedürlerin seyrini belirler. İlaç tedavisi şunları içerir:

Bu ilaç grubu sadece kronik formdaki bademcik iltihabının varlığında reçete edilir, antibiyotik tedavisi verilere dayanan bir tank kullanılması önerilir. ekim. İlaçların körü körüne reçetelenmesi gerekli değildir, zira bu durum yan etkilerden ve durumun kötüleşmesinden söz etmemek üzere etki ve zaman kaybına yol açabilir. Anjina ile enflamatuar sürecin şiddet derecesine bağlı olarak, doktor, uzun süreli güçlü ilaçlarla birlikte tedaviyi bir probiyotikle tamamlamak için gerekli olduğu için en güvenli ve en kolay yoldan kısa bir yol tarif edebilir. Kronik tonsillitin gizli seyri ile, antimikrobiyal ilaçlarla tedavi endike değildir, çünkü ağız boşluğunun ve gastrointestinal kanalın mikroflorasını bozar ve aynı zamanda bağışıklığın bastırılmasını da tetikler.

Geniş spektrumlu antibiyotikler ve antibiyotik birinci etkimesine dirençli olan probiyotik almak almadan önce gerekli olan mide-bağırsak sisteminin eşlik eden patolojilerin (geri akış, kolit, gastrit) varlığında, agresif formları atarken - "Normoflorin", "gastrofarm", "Primadofilus", "Narine" Relay Hayat, Acipol.

Şiddetli ağrı sendromu varlığında, en uygun olanı "Nurofen" veya "Ibuprofen" in kullanımıdır, semptomatik tedavi olarak kullanılırlar, minör ağrıların varlığında, bu ilaçları kullanmak uygun değildir.

Mukoza, bademcikler, posterior farryngeal duvarın ödemini azaltmak için desensibilize preparatlar almak ve diğer ilaçların daha iyi emilimine katkıda bulunacaklardır. Bu ilaç grubundan, uzun süreli bir etkiye sahip olduklarından ve yatıştırıcı bir etkiye sahip olmadıklarından, daha güvenli ve daha güçlü olduklarından, en son jenerasyon ürünlerini kullanmak daha iyidir. Antihistaminikler arasında en iyisi "Fexofast", "Fexadin", "Telfast", "Zodak", "Letizen", "Zirtek", "Parlazin", "Cetrin" dir.

Antiseptik yerel tedavi.

Etkili terapi için önemli bir durum boğazın durulanmasıdır. Bu amaçlar için, hazır spreyi ve kendi hazırladığınız çözümleri kullanabilirsiniz. Ilık su ile seyreltilmiş% 0.01'lik Miramistin çözeltisini "Octenisept", "Dioxylin" uygulamak en uygun yöntemdir. Aromaterapi, uçucu yağlar - sedir, okaliptüs, çay ağacı, lavanta ile gargara yapar ve yaparsanız, olumlu bir etkiye de sahiptir.

Oral kavitede lokal immüniteyi uyarmalarına izin verilen ilaçlar arasında sadece "Imudon" kullanımı endikedir, tedavi süresi 10 gündür. Bağışıklığı arttırmak için doğal ürünler arasında papatya, ginseng, Pantocrine, Propolis kullanabilirsiniz.

Homeopati ve halk ilaçları.

kaldırma inflamasyon geleneksel tedavi sonrası remisyona uzatabilir maksimum önerilerine uygun homeopatik tedaviyi seçebileceksiniz homoeopathist ve konuyu Deneyimli. zencefil, elecampane, çayır, kavak, kavak, İzlanda yosunu, söğüt tomurcukları, okaliptüs yaprakları, papatya, adaçayı, çizgili kabuğu: gargara için, bu otlar kullanabilirsiniz.

boğaz ve bazı ilaçların enflamasyonu etkili bir şekilde tek tek intolerans yokluğunda, topalak, şeftali, kayısı yağı uygulamak için bu tür durumlarda cızırtılı ağız kuruluğu, boğaz ağrı, oluşabilir. İyi bir yumuşatmak nazofarenks almak için, sabah ve bir kaç damla prosedür sırasında başını eğme gerektiğini akşam burundaki yağından birini gömmek mümkündür. boğaz hafifletici diğer bir yöntem, daha sonra ılık su ile ağız durulanır, mümkün olduğu kadar uzun boğaz durulama% 3 hidrojen peroksit, bir.

Diyet tedavisi başarılı tedavinin bileşenlerinden biridir. alkol ürünleri, doymuş yapay katkı maddeleri ve aroma arttırıcılar, sıcak, soğuk, füme, tuzlanmış, asidik, kızarmış, keskin, sert, bükülmez gıda İçme hastanın sağlığına önemli bir bozulmaya yol açar.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Farenjit için antibiyotikler: Çocuklar ve yetişkinler için en iyilerin listesi

Farenjit, posterior faringeal duvarın mukozasında meydana gelen akut veya kronik inflamatuar bir süreçtir. Bu patolojinin ana belirtisi, yutulduğunda daha da kötü olan, boğazda terleme ve ağrıdır.

Lugol bademcik iltihabı nasıl tedavi edilir?

Lugol, moleküler iyodine dayanan bilinen bir antiseptiktir. Ayrıca şunları içerir: mukoza aktivitesi ve damıtılmış su üzerinde yumuşatıcı bir etkiye sahip olan temel maddenin, gliserolün daha iyi çözünmesini sağlayan potasyum iyodür.