Loading

Granulosa farenjit ile mücadele ediyoruz: nedenleri, belirtileri, tedavi prensipleri

Farenjit, farinks oluşturan tüm dokuların dahil olduğu inflamatuar bir süreçtir. Hastalık kasları, mukozaları, yakındaki lenf düğümlerini ve gökyüzünü etkilediğinde. Çok sıklıkla farenjit keskin bir şekilde ortaya çıkar, hızla ilerler ve hiçbir komplikasyon bırakmaz. Ancak, inflamatuar süreç akıntının kronik formuna geçerse, doktor granulosa farenjitini teşhis edecektir.

Hastalığın sınıflandırılması

Granulosa farenjit primer ve sekonder olabilir. İlk durumda, inflamatuar sürecin bağımsız bir seyri hakkında konuşuyoruz - Kronik / granüloz farenjit akut bir sonucudur. Ve burada, incelenen bir hastalığın sekonder tipi, diğer patolojilerin bir arka planında ortaya çıkar. örneğin, beriberi sıradan, çürüme dişler, bağırsak dysbacteriosis, siroz / karaciğer hepatit da granüloza farenjit tetikleyebilir - Ayrıca, organlarda bir patoloji / yutak yakın sistemleri olduğunu gerekli değildir.

nedenleri

Granuloza farenjitinin "gerçekleşmesi" için iki etkene sahip olmak gerekir:

 • kalıtım - çoğu zaman bu inflamatuar hastalık aile içinde aynı problemleri olan insanlara zarar verir;
 • patolojinin gelişimi için uygun koşullar - Vücuttaki vitaminlerin azlığı ya da bağışıklığındaki küçük bir azalma bile granülosa farenjitinin alevlenmesine neden olur.

Farinksin inflamatuar sürecinin gelişmesine yol açabilecek en yaygın faktörler şunlardır:

 • midenin gastroözofageal reflü hastalığı - mide suyunun (asidik) farinkse düzenli "boşalmaları" ile karakterize edilir;
 • boğaz irritanlarına düzenli maruz kalma - örneğin alkol ve / veya tütün dumanı;
 • Kronik perforasyon şeklindeki sinüzit teşhisi - bu hastalık ile belli bir miktarda mukus sürekli olarak farenks içine akar;
 • Akciğerin enflamatuar / enfeksiyöz hastalıkları ve bronş - akut formu dikkate alınmaz, sadece kroniktir.

Buna ek olarak, odadaki granüloza farenjit can ve kuru havanın hızlı gelişimini tetiklemek (özellikle sık kış aylarında kaydedilen sever, daire / evlerde işleri ısıtırken) tehlikeli ortamlarda (inhale zehirli duman) ve alerjik reaksiyonlar (sezonluk) ve iş.

Granulosa farenjit belirtileri

Ne zaman granüloz farenjit mutlaka mevcut ve uykusuzluk, ve genel halsizlik belirtileri ve iştah kaybı / kaybı

Söz konusu inflamatuar farenks hastalığının başlangıcının ilk işareti, mukusun görünümüdür. Ayrıca, farinksin duvarlarında birikmeye ve "yerleşmeye" başlar - bu, hastanın boğazını temizleme isteğini sürekli olarak kışkırtan tahriş edici bir faktördür. Aynı zamanda, bu mukustan kurtulmak çok zor, çoğu zaman kusmaya yol açar. Granülosa farenjitinin diğer belirtilerinden, dikkat etmek gerekir:

 • yutma ile ağrı sendromu - yoğun olmayan yiyecekler olacaktır, sadece katı yiyecekleri yutması halinde ortaya çıkar, bu durum anjinin semptomundan farklıdır; ne yapmalı yutulduğunda boğazın sağ tarafı ağrıda belirtildiğinde, makalede belirtilir.
 • tekrarlayan kuru öksürük - Genellikle geceleri oluşan bir paroksismal formu vardır; Bir çocuk kuruduğunda ne yapması gerektiğini, makaleyi okurken anlayabilirsiniz.
 • boğazda kalıcı rahatsızlık - Bazı hastalar "boğazda balık kemiği sıkışmış" hissi şikâyetinden şikayet ediyor, pek çok "boğazda kum var" diye yazıyor.

Kronik subatrofik farenjit nasıl tedavi edilir, burada belirtilir.

Granulosa farenjitinin nadiren hipertermiye (ateş) neden olduğu, ancak uykusuzluğun, genel halsizlik belirtilerinin ve iştah kaybının / kaybının zorunlu olduğu dikkati çekmektedir.

Tanı Yöntemleri

Farinkse bakıldığında, doktor larinksin duvarı boyunca yer alan küçük kırmızı vesikülleri mutlaka görecektir.

Yukarıda tarif edilen semptomlarla, hasta bir KBB doktoruna (kulak burun boğaz uzmanı) danışmalıdır - bu uzman granulosa farenjitini tedavi eder. Hastayı dinledikten sonra uzman bir farenks muayenesi yapmalıdır. - Sadece mukoza ve şişmiş boğazda kızarıklık değil, aynı zamanda larenks duvarı boyunca yer alan küçük kırmızı veziküller de görülecektir.

Bazı durumlarda, hastayı özel bir aletle - bir faringoskop ile incelemek gerekli olabilir. Hastalığın nedensel etkeni tanımlamak için doktor farenksinden bir çubuk alıp bir laboratuar çalışmasına gönderir.

tedavi

Granülosa farenjit tedavisi hem hastanede hem de evde yapılabilir - hastanın genel durumu, komplikasyonlar ve diğer faktörler göz önüne alındığında doktor tarafından özel bir seçim yapılmalıdır. Tedavinin anlamı entegre bir yaklaşımın uygulanmasına indirgenmiştir.

ilaç

Sıklıkla, hoş olmayan belirtilerden kurtulmak için, hastaya lokal bir tedavi verilir - aerosol formunda antibakteriyel ve / veya antiviral ilaçlar sadece iltihaplı dokuları etkileyecek ve hemen hemen anında bir etkiye sahip olacaktır. Bunlar arasında Cameton, Miramistin, Bioparox ve diğerleri sayılabilir.

Vitamin tedavisinin bir ders tutmalı farenjit doktor tedavisi için yukarıdaki ilaçların atanması çerçevede - en sık farenjit A vitamini eksikliği görülür granüloza, C ve E doldurmak için onların ihtiyaç ve bu nedenle yüksek uyuşturucuyu seçildi.

Temel / temel tedaviye ek olarak, granüloza farenjit semptomatik olarak etki gösteren bazı ilaçların kullanımını gerektirebilir. Örneğin, baş ağrısıyla, kolay / uygun bir ağrı kesici ilaç içebilirsiniz ve hasta uykusuzluktan muzdaripse, yumuşak sakinleştiriciler ve / veya hipnotikler gereklidir.

Önemli: Bu ilaçlar sadece doktorlar tarafından reçete edilir!

Bağlantı altında, yetişkinlerde farenjitin nasıl tedavi edileceğine dair daha fazla bilgi.

Halk yöntemleri

Eğer granülozis farenjit erken evrede teşhis edilirse veya hasta söz konusu hastalığın kronik formunun alevlenmesinin ilk belirtilerini çok iyi bilirse, aşağıdaki önlemler alınabilir:

 1. Otların kaynatma ile boğaz / farenks durulayın. bu uyum papatya çiçek eczacılık, okaliptüs yaprakları, kekik, melisa yaprakları, salvia çiçekler için - bir miktarda (geleneksel bir çay gibi) kaynar su içinde sızdırmaz bileşenlerin herhangi bir (200-250 mi) Su fincan başına (yemek kaşığı kadar) kuru başlangıç ​​malzemesi tutam. saymak
  Her 30-40 dakikada bir, mümkün olduğunca çok zaman geçirmeniz gerektiğini öneriyoruz. Herhangi bir tıbbi bitkiyi seçebilir ve tedavi edilebilir ya da bir koleksiyon hazırlayabilirsiniz - etki daha da iyi olacaktır.
 2. Inhalasyon ile farenjit tedavisi. Bu tip bir işlem için, durulamada olduğu gibi şifalı bitkilerin aynısını ve aynı zamanda okaliptüs / çay ağacı / portakal / karanfilin uçucu yağlarını da kullanabilirsiniz. Not: Granüloza farenjit buhar solunması ile yürütmek olanaksızdır ( "buhar / tencereye üzerinde nefes") - Profesyonel ekipman (spray), ya da (aşırı durumlarda) çaydanlık ya gerekecektir. Ve makalede bir nebulizer ile bronşit tedavisi nasıl belirtilir.Bu kısıtlamanın anlamı, sıcak ve iyileştirici havanın jetinin doğrudan farenksin içine düşmesidir.

Göğsün üst kısımlarını merhemler ile sıkıştırmayın veya yağlamayın, böylece hastanın öksürükten kurtulmasına yardımcı olun - sonuç alınmayacaktır, çünkü öksürük, bronşların duvarlarında değil sinir sinirlerinde tahrişten kaynaklanır.

Cerrahi tedavi

Granüllerin koterizasyonu anlamına gelir - lazer veya pıhtılaşma tedavisi, larinksin duvarlarındaki tüm döküntüleri kaldırabilir. Hastada büyük granüller yoksa, koterizasyon tıbbi ürünlerle (örneğin protargol, iyot, trikloroasetik asit ve diğerleri) yapılabilir.

Önemli: Koterizasyon prosedürü bağımsız olarak gerçekleştirilemez - bu polikliniklerde veya hastanelerde yapılır.

Tedavi için genel öneriler

Farenjitli bir hastanın bulunduğu odada hava nemli olmalıdır

Bir granulosa farenjit tedavisi kursunu yürütürken, aşağıdaki doktor tavsiyeleri takip edilmelidir:

 • Hastanın bulunduğu odada hava, ıslak olmalıdır - ya profesyonel nemlendiriciyi kullanın ya da odanın etrafındaki suyla kaplayın ya da nemli bir bez yerleştirin;
 • Tedavi süresince sigarayı bırakmak veya alkol almak zorunda kalacaklardır - sadece farinks / larinks mukozasında ek bir tahriş edici etkisi olacak ve tedavi sürecini yavaşlatacaklardır;
 • Beslenmenin düzeltilmesi gerekli - gıdalar sıcak / soğuk kritik olmamalı, terapi sırasında asidik / akut ürünler kullanmamalı;

Bütün bu kesinlikle onun erken ortadan kaldırılmasına katkıda bulunabilecektir mukus dışarı ince yardımcı olacaktır: çay, meyve sularında, kalça, normal ve limon suyu su ile gül bir kaynatma - O hastaya içecek maksimum sayıda temin etmek gereklidir.

Önleyici tedbirler

Kronik granülosis farenjitinden kurtulmak için bir kez ve herhalde işe yarama olasılığı yoktur, fakat uzun süreli remisyonu sağlamak ve bu durumda tutmak için hastalık oldukça mümkündür. Ve bunun için herhangi bir pahalı prosedürü harcamanıza ya da çoğu zaman sanatoryumlarda ve tatil köylerinde (bu da yararlı olsa da) çoğu zaman harcamanız gerekmez, bazı kuralları hatırlamak yeterlidir:

 • hipotermi, soğuk algınlığı önlemek - önemli ölçüde bağışıklığı azaltır;
 • düzenli olarak vitaminleri kullanın - mevsim için taze meyve ve sebzeler ya da doktor vitamin-mineral kompleksleri tarafından özel olarak tavsiye edilir;
 • mümkünse, sigarayı bırakmak ve güçlü alkollü içecekler içmek;
 • odadaki nem oranını izleyin;
 • gerekirse, istihdam yönünü değiştirin.

Olası komplikasyonlar

Bu tip farenjit ile oluşturulan granüller bağ dokusundan oluşur ve önemli ölçüde büyüyebilir. Granulosa farenjit belirtilerini tam olarak göz ardı ederek, hasta sürekli bir mukus birikimi hissetmeye başlar, bağ dokusu, yemek yemeyi engelleyen larinksin duvarlarında yoğun nodüller oluşturur. Ek olarak, enfeksiyon her zaman bir enfeksiyonla birleştirilebilir ve daha sonra farenks mukus birikmez, fakat irin değildir.

video

Farenjit halk yöntemlerini hızlı bir şekilde tedavi etmeyi öğrenin:

Granulosa farenjit insan sağlığı ve yaşamı için bir tehdit oluşturmaz, ancak oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Tahminler doktorlar her zaman elverişlidir ve düşünülen bir hastalığın kronik formu gelişse bile, uzun remisyona ulaşmak oldukça mümkündür.

Kalbe Bakın

İpuçları ve tarifler

Kronik granülosa farenjit fotoğrafı

Farenjit, lenf düğümlerinin ve boğazın mukoza zarının belirgin bir lezyonu ile birlikte farenksin iltihaplanmasıdır. Hastalık bulaşıcıdır ve nadiren iyi izole edilmiş bir biçimde ortaya çıkar. Çoğu zaman akut formda ortaya çıkan solunum sisteminin diğer hastalıkları ile birleştirilir.

Diğer birçok hastalık gibi, farenjit de periyodik alevlenmelere eğilimlidir ve vücudun koruyucu yeteneklerinde bir azalma ile ortaya çıkar. Bu, bir kişinin stres yaşadığı, aniden aşırı ısındığı, aşırı fiziksel yüke maruz kaldığı veya enfeksiyonu yakalayacağı zaman ortaya çıkabilir. İnflamatuar sürece farengeal dokuların proliferasyonu eşlik ettiği zaman, granülosa tipi bir hastalıktır.

Granülosa farenjitini nasıl tedavi edeceğinizi ve kulak burun boğaz doktorunun alevlenmesinin nüksetmesini nasıl önleyebileceğinizi öğrenin.

Granüloza farenjit nedenleri

Granulosa farenjitini geliştirmek için, iki ana provokatif bileşen gereklidir: çevrenin zararlı etkileri ve bu hastalığa kalıtsal yatkınlık. öyküsü olan akrabaları arasında insanlar varsa granüloza farenjit görünür Yani, her zaman, yutak hastalıkları konusunda çok ciddi uyarı olması ve yakından sağlığını izlemelidir.

Ayrıca, aşağıda resmedilen granuloza farenjit de dahil olmak üzere başka nedenlerden kaynaklanabilir:

 • burun sinüslerinin yavaş hastalıkları;
 • alkol içmek;
 • alerjik reaksiyonlara eğilim;
 • nazofarenksin enflamatuar süreçlerin gelişmesine neden olan çeşitli bakteriler, virüsler ve mantarlarla enfeksiyonu;
 • sigara;
 • burun boşluğunun anormal gelişimi veya nazal septumda hasar;
 • Gazlar ve toksik toz ile mukoza solunum organlarının sık sık teması;
 • düşük nem oranı olan odalarda düzenli ve uzun süre kalmak;
 • komplike rinit, çürük, bademcik iltihabı, sinüzit.

Sıklıkla akut farenjit granuloza dönüşür, bu değişiklikler inflamasyon uzun bir süre tedaviye cevap vermediğinde ortaya çıkar.

Nazofarenksin daha önceki hastalıklarının varlığında, granüler bir forma geçiş olasılığı önemli ölçüde artmaktadır.

Kronik ve hipertrofik granülosa: fotoğraflar ve semptomlar

Granulosa farenjit belirtileri de dahil olmak üzere, çok karakteristik ve spesifiktir:

İnceleme sırasında fotoğrafın yer aldığı kronik granüloza farenjit tanısında larinks dokularının kalınlaşması, belirgin kızarıklık ve şişlik, doku yüzeyinde folikül ve granül görünümü ortaya çıkar.

Bazen, hipertrofik granuloza farenjit bir enfeksiyonun eklenmesiyle ortaya çıktığında, hastalık yüksek ateş ve ağrılı eklemlerle akut bir pürülan boğaz ağrısına benzeyebilir.

Granulosa kronik farenjit belirtileri biraz "bulanık" olabilir, bu yüzden genellikle çok önem verilmez. Bu durum, durumun kötüleşmesine ve hastalığın karmaşık bir seyrine yol açar.

Hastalığın belirtileri ortaya çıktığında, en kısa zamanda tıbbi yardım almanız önerilir. Hastalığı yeterince teşhis etmek ve doğru tedaviyi atamak sadece deneyimli bir kulak burun boğaz uzmanı olabilir.

Kronik granülosa farenjit tedavisi nasıl yapılır: konservatif tedavi

Semptomların saptanmasından hemen sonra granülosa farenjitini mümkün olan en kısa sürede tedavi edin. En iyi sonuçları elde etmek için, tedavinin kapsamlı olmasını ve önemli bileşenlerinin yerel ilaçlar olduğunu garantiye almak için özen gösterilmelidir.

Granülosa farenjitinin tedavisinde, hastalığın seyrini ve ilerlemesini etkileyen faktörler öncelikle ortadan kaldırılmalıdır. Bu, örneğin, bir alerji varsa, önce alerjeni tespit etmeniz gerektiği anlamına gelir. Bir sonraki aşamada, boğaz ve farinksin durulamaları, patojenik granülleri ve nodülleri yıkamak için tasarlanmış özel solüsyonların kullanımı ile reçete edilir. Kronik granülosis farenjit tedavisi için, mukoza zarını dezenfekte eden ve ağrıyı azaltan bir bal ve propolis solüsyonuna yardımcı olur.

Ayrıca, granülosa farenjit belirtilerini tedavi etmek için aşağıdaki prosedürler de kullanılır:

 • Şifalı otlar ve uçucu yağlarla inhalasyon ve durulama;
 • iyodin veya triasetat asit içeren vasıtalarla granüllerin koterizasyonu;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve antibiyotiklerle birlikte vitamin, antiviral ilaçlar alımı.

Yukarıdaki tüm tedavi yöntemlerinin önemli bir gelişme göstermemesi durumunda, cerrahi tedavi önerilmektedir.

Granulosa farenjit nasıl tedavi edilir: cerrahi tedavi

Bir çocuk ya da yetişkinde granulosa farenjitinin son çare - cerrahi bir ameliyatla tedavi edilmesi gerektiği zaman bile, ne yazık ki, bir süre sonra foliküllerin bir daha görünmeyeceğinden% 100 emin olmanın bir yolu yoktur.

Bir çocuk veya yetişkinde granüloza farenjit tedavisi bir lazerle yapılabilir. Bu modern bir tedavi yöntemidir, hızlı bir şekilde büyüme ve oluşumlardan kurtulmanızı sağlar.

Lazer operasyonu tamamen güvenli ve neredeyse ağrısızdır.

Kronik granülosa farenjitinin lazer tedavisinin spesifik bir özelliği, çevredeki sağlıklı yüzeye zarar vermeden granüller ve genişlemiş mukoza dokuları üzerinde kesin bir etkidir. Plaklarda gözle görülür bir azalma ve enflamatuar sürecin yoğunluğunda bir azalma birkaç dakika içinde meydana gelir.

Doktora sorularınız varsa, lütfen istişare sayfasında sorun. Bunu yapmak için, düğmeye tıklayın:

Bir soru sorun

Hastalık sürekli kaşıntı, terleme, şiddetli kuruluk ve boğazda sürekli bir öksürme ihtiyacı olan rahatsızlık ile karakterizedir.

Kronik Farenjit granüloza inflamasyon arka yutak duvarı ve lenfoid yapıları (folikül submukozal tabakaları) uzar, gevşetme spesifik granül veya nodül oluşumu ile mukoza ve / veya kalınlaşma şişme yol açar.

Granulosa farenjit nedir: Hastalığın özellikleri

Kronik Farenjit granüloza - farenks hipertrofik kronik enflamasyonu bir tür boğaz mukoza arka duvar ve sub-mukoz tabakasında önemli değişikliklere neden indolent ani akut veya subakut iltihaplanmalar yol açtı.

İnflamatuar süreç mukoza zarının kalınlaşmasına ve kalınlaşmasına neden olur ve submukozun lenfoid folikülleri genişler ve birbirleriyle birleşir. Bu bağlamda, boğazın arkasına pharyngoscope açıkça arka plan orta hiperemi ve ödemli doku farinks arka duvarı ile mukoza kalınlaşması üzerindeki granüller veya nodüllerin tanımlanan işaretlenmiş.

Granulosis faringeal ile farinksin arka duvarında kırmızı plaklar ve nodüller görülebilir. Ayrıca hafif ödem ve akrila mukozasının kızarmasına karşı viskoz mukus görünümü görülür (Resim)

Granüllerin içinde, ölü hücreler, lökositler, ölü bakteriler ve fibrin filmleri, genellikle foliküllerin bir incelmesi ve belirgin bir mukoza proliferasyonu tespit edilir.

Hastalığın nedenleri

Pharyngitis granulosa kronik gelişir:

 • nazofarenksin sık akut veya subakut enflamatuar süreçlerinin yokluğunda;
 • farenjitin yanlış tedavisi ile;
 • komplike rinit, bademcik iltihabı, sinüzit ve patojenik mikrofloranın (bakteriler, mantarlar veya bunların birlikleri) neden olduğu nazofarenksin diğer hastalıkları ile.

kataral, kronik farenjit granüloza enflamasyon Şalter temel nedeni lymphadenoid büyümeleri çökeltici etkenlere kronik maruz kalma ile ilişkili faringeal yapılar şeklinde organizmaların koruyucu bir reaksiyon olduğu kabul edilir.

Predispozing ve provoke faktörler şunlardır:

 • sürekli ikamet yerine olumsuz çevre koşulları;
 • mesleki tehlikeler - sıcak ve / veya kuru hava, tozlu, kimyasal veya diğer zararlı endüstrilerle bir odada çalışmak;
 • Soğuk havanın sık sık solunması ile birlikte sokakta çalışmak;
 • uzun süreli sigara içilmesi ve / veya alkollü içecek alınması;
 • metabolik hastalıklar ve endokrin patoloji;
 • bronkopulmoner sistem, kalp, karaciğer, böbrekler, kan kronik hastalıkların arka plana karşı üst solunum yollarında durgunluk eşlik eden hastalıklar;
 • kalıcı alerji;
 • özellikle de A vitamini eksikliği ile hipovitaminoz;
 • gastroözofageal ve / veya özofageal-farengeal reflü eşlik eden yemek borusu ve mide hastalıkları
 • farenksın sık görülen inflamatuar hastalıklara yatkınlığı olan anatomik yapısının özellikleri;
 • nazofarenkste kronik enfeksiyon odakları;
 • Nazal septum, adenoid ve / veya pürülan adenoiditin eğriliği.

Hastalığın klinik belirtilerinin özellikleri

Kronik farenjit granulosa boğazda bir koma hissi, mukusun arka duvarından aşağı doğru sümük akışı ve yutma güçlüğü ile kendini gösterir.

Farenjit kronik belirtileri uzun süreli inflamasyon ve faringeal mukozanın şişmesi ve karakteristik bir yapıya sahip yoğun granüllere lenfoid foliküllerin dönüşümü ile ilişkilidir.

Farinksin granulosa pharyngeal ile incelenmesi sırasında, arka duvardaki parlak kırmızı plaklar veya büyük nodüller şeklinde çoklu formasyonlar görülür. Açık sınırlara sahipler ve iltihaplanma damarları ile serpiştirilmişler. Bir irin karışımı ile sürekli bir mukus deşarjı vardır.

İnflamatuar sürecin alevlenmesiyle, mukus kalınlaşır ve viskoz olur, bu nedenle boğazınızı temizlemek istersiniz ve arka duvardaki mukus akışı genellikle bulantı ve kusmaya neden olur. Mukus kurutma sırasında düzenli olarak boğazda kalın kabuk oluşturdu.

Hastalığın belirtileri şunlardır:

 • Boğazda sürekli rahatsızlık, kaşıntı, şişme ve kuruluk;
 • öksürük;
 • viskoz mukus akışının farinksin arka duvarından aşağı doğru;
 • yutulduğunda, sürekli olarak hafif hassasiyet, boğazda "koma" hissi;
 • ağız boşluğunda hoş olmayan tat ve koku;
 • ses tonunu değiştir;
 • mide bulantısı, kusma sık sık;
 • iştah azalması;
 • submaksiler ve servikal bölgenin genişlemiş lenf düğümleri;
 • Enflamasyonun alevlenmesiyle, ateşi subfebril parmaklara, uyuşukluğa, uyuşukluğa, baş ağrılarına yükseltmek mümkündür.

Granulosa kronik farenjit komplikasyonları

Zamanında ve uygun tedavinin yokluğunda, granüloza farenjit, mukozada veya kronik larenjitde daha karmaşık değişikliklere dönüşebilir

Tedavi ya da kendi kendine ilaç tedavisinin yokluğunda kronik farenjitin hipertrofik formları karmaşık olabilir:

 • atrofik bir forma dönüşme kronik inflamasyon;
 • kronik larenjitlere geçiş vokal fonksiyonların ihlali veya larinksin sikatrisyel stenozu oluşumu;
 • tümör süreçlerinin gelişimi.

Uzun süreli granülosa farenjit akışı yaşam kalitesini önemli ölçüde bozar - hasta her gün ağrılı bir rahatsızlık yaşar, onu hobileri ve olağan faaliyetleri bırakmaya zorlar.

Granüloza farenjit tedavisi yöntemleri

Kronik farenjitin hipertrofik formunu teşhis ederken, hastalığın gelişimini tetikleyen faktörleri ve sık alevlenmeleri tanımlamak ve açıklığa kavuşturmak gerekir - eğer mümkünse, tüm bu faktörler ortadan kaldırılmalıdır:

 • sigara içmek ve alkol almaktan kaçının;
 • Nazofarinkste kronik enfeksiyon enfeksiyonlarını ortadan kaldırır;
 • Solunum sisteminin üst kısımlarında durgunluğa neden olan sistemik hastalıkların veya posterior faringeal duvarın tahriş ve iltihaplanmasına neden olan diğer hastalıkların tedavi edilmesi;
 • alerjenleri ortadan kaldırır.

Çoğu durumda granülozis farenjit ile uzun süreli kompleks konservatif tedavi atanır.

Hastalığın konservatif tedavisi

Granulosa farenjit tedavisinin merkezinde, tedavi rejiminin zorunlu olarak uygulanması (doktorun talimatı) ile fizyoterapötik prosedürler ve halk ilaçları kullanılarak lokal ve sistemik ilaçlar tarafından enflamatuar reaksiyonun ortadan kaldırılması yer alır.

Konservatif tedavi yöntemleri:

 • Aerius;
 • Tsetrin;
 • nymphomax;
 • Nasonex®
 • Septolete;
 • Stepsils;
 • Thera Fleur Lor;
 • adaçayı ile yumuşatma pastilleri;
 • Hlorfillipt
 • Tantum Verde;
 • Miramistin;
 • Geksoral;
 • Gramidin
 • Maden suyu;
 • tuzlu çözelti
 • Soda veya hafif tuzlu çözelti;
 • kendi elleriyle hazırlanan bitkilerin et suyu
 • Kolloidal gümüş;
 • Lugol'un çözümü;
 • collargol;
 • Protargolum
 • Ribomunil;
 • Immunoriks;
 • Immunal;
 • Aevit;
 • Complivit

Granulosa farenjitinin cerrahi tedavisi

Hastalığın ilerlemiş formları ve konservatif tedavinin etkisiz olmasıyla birlikte, fibröz doku proliferasyonunu ve çok sayıda granülü çıkarmak için cerrahi müdahale yöntemlerinden biri kullanılır:

 • kriyoterapi;
 • lazer tedavisi;
 • galvanocauters yardımıyla elektrik akımı;
 • belirgin hipertrofi ile dilin cerrahi eksizyonu.

Cerrahi müdahale için prosedürlerin fiyatı, çoğalma derecesine ve ekipmanın türüne bağlıdır.

Video, kronik farenjit tedavisi için ana yöntemleri anlatıyor. Hastalığın zamanında teşhis ve yetkin tedavisi, bu hoş olmayan ve ciddi hastalığın başarılı bir şekilde bertaraf edilmesinin ve kronik granüloza farenjitinin sağlık ve yaşamı tehdit eden komplikasyonlarının tamamen ortadan kaldırılmasının tek yoludur.

Farenjit, farinks oluşturan tüm dokuların dahil olduğu inflamatuar bir süreçtir. Hastalık kasları, mukozaları, yakındaki lenf düğümlerini ve gökyüzünü etkilediğinde. Çok sıklıkla farenjit keskin bir şekilde ortaya çıkar, hızla ilerler ve hiçbir komplikasyon bırakmaz. Ancak, inflamatuar süreç akıntının kronik formuna geçerse, doktor granulosa farenjitini teşhis edecektir.

Granulosa farenjit primer ve sekonder olabilir. İlk durumda, inflamatuar sürecin bağımsız bir seyri hakkında konuşuyoruz - Kronik / granüloz farenjit akut bir sonucudur. Ve burada, incelenen bir hastalığın sekonder tipi, diğer patolojilerin bir arka planında ortaya çıkar. örneğin, beriberi sıradan, çürüme dişler, bağırsak dysbacteriosis, siroz / karaciğer hepatit da granüloza farenjit tetikleyebilir - Ayrıca, organlarda bir patoloji / yutak yakın sistemleri olduğunu gerekli değildir.

Granuloza farenjitinin "gerçekleşmesi" için iki etkene sahip olmak gerekir:

 • kalıtım - çoğu zaman bu inflamatuar hastalık aile içinde aynı problemleri olan insanlara zarar verir;
 • patolojinin gelişimi için uygun koşullar - Vücuttaki vitaminlerin azlığı ya da bağışıklığındaki küçük bir azalma bile granülosa farenjitinin alevlenmesine neden olur.

Farinksin inflamatuar sürecinin gelişmesine yol açabilecek en yaygın faktörler şunlardır:

 • midenin gastroözofageal reflü hastalığı - mide suyunun (asidik) farinkse düzenli "boşalmaları" ile karakterize edilir;
 • boğaz irritanlarına düzenli maruz kalma - örneğin alkol ve / veya tütün dumanı;
 • Kronik perforasyon şeklindeki sinüzit teşhisi - bu hastalık ile belli bir miktarda mukus sürekli olarak farenks içine akar;
 • Akciğerin enflamatuar / enfeksiyöz hastalıkları ve bronş - akut formu dikkate alınmaz, sadece kroniktir.

Buna ek olarak, odadaki granüloza farenjit can ve kuru havanın hızlı gelişimini tetiklemek (özellikle sık kış aylarında kaydedilen sever, daire / evlerde işleri ısıtırken) tehlikeli ortamlarda (inhale zehirli duman) ve alerjik reaksiyonlar (sezonluk) ve iş.

Granulosa farenjit belirtileri

Ne zaman granüloz farenjit mutlaka mevcut ve uykusuzluk, ve genel halsizlik belirtileri ve iştah kaybı / kaybı

Söz konusu inflamatuar farenks hastalığının başlangıcının ilk işareti, mukusun görünümüdür. Ayrıca, farinksin duvarlarında birikmeye ve "yerleşmeye" başlar - bu, hastanın boğazını temizleme isteğini sürekli olarak kışkırtan tahriş edici bir faktördür. Aynı zamanda, bu mukustan kurtulmak çok zor, çoğu zaman kusmaya yol açar. Granülosa farenjitinin diğer belirtilerinden, dikkat etmek gerekir:

 • yutma ile ağrı sendromu - yoğun olmayan yiyecekler olacaktır, sadece katı yiyecekleri yutması halinde ortaya çıkar, bu durum anjinin semptomundan farklıdır; ne yapmalı yutulduğunda boğazın sağ tarafı ağrıda belirtildiğinde, makalede belirtilir.
 • tekrarlayan kuru öksürük - Genellikle geceleri oluşan bir paroksismal formu vardır; Bir çocuk kuruduğunda ne yapması gerektiğini, makaleyi okurken anlayabilirsiniz.
 • boğazda kalıcı rahatsızlık - Bazı hastalar "boğazda balık kemiği sıkışmış" hissi şikâyetinden şikayet ediyor, pek çok "boğazda kum var" diye yazıyor.

Bu yazıda enfeksiyöz veya farenjit belirtilmemiş.

Kronik subatrofik farenjit nasıl tedavi edilir, burada belirtilir.

Hamilelik sırasında farenjit nasıl tedavi edilir, burada belirtilir:

Granulosa farenjitinin nadiren hipertermiye (ateş) neden olduğu, ancak uykusuzluğun, genel halsizlik belirtilerinin ve iştah kaybının / kaybının zorunlu olduğu dikkati çekmektedir.

Farinkse bakıldığında, doktor larinksin duvarı boyunca yer alan küçük kırmızı vesikülleri mutlaka görecektir.

Yukarıda tarif edilen semptomlarla, hasta bir KBB doktoruna (kulak burun boğaz uzmanı) danışmalıdır - bu uzman granulosa farenjitini tedavi eder. Hastayı dinledikten sonra uzman bir farenks muayenesi yapmalıdır. - Sadece mukoza ve şişmiş boğazda kızarıklık değil, aynı zamanda larenks duvarı boyunca yer alan küçük kırmızı veziküller de görülecektir.

Bazı durumlarda, hastayı özel bir aletle - bir faringoskop ile incelemek gerekli olabilir. Hastalığın nedensel etkeni tanımlamak için doktor farenksinden bir çubuk alıp bir laboratuar çalışmasına gönderir.

Granülosa farenjit tedavisi hem hastanede hem de evde yapılabilir - hastanın genel durumu, komplikasyonlar ve diğer faktörler göz önüne alındığında doktor tarafından özel bir seçim yapılmalıdır. Tedavinin anlamı entegre bir yaklaşımın uygulanmasına indirgenmiştir.

Sıklıkla, hoş olmayan belirtilerden kurtulmak için, hastaya lokal bir tedavi verilir - aerosol formunda antibakteriyel ve / veya antiviral ilaçlar sadece iltihaplı dokuları etkileyecek ve hemen hemen anında bir etkiye sahip olacaktır. Bunlar arasında Cameton, Miramistin, Bioparox ve diğerleri sayılabilir.

Vitamin tedavisinin bir ders tutmalı farenjit doktor tedavisi için yukarıdaki ilaçların atanması çerçevede - en sık farenjit A vitamini eksikliği görülür granüloza, C ve E doldurmak için onların ihtiyaç ve bu nedenle yüksek uyuşturucuyu seçildi.

Temel / temel tedaviye ek olarak, granüloza farenjit semptomatik olarak etki gösteren bazı ilaçların kullanımını gerektirebilir. Örneğin, baş ağrısıyla, kolay / uygun bir ağrı kesici ilaç içebilirsiniz ve hasta uykusuzluktan muzdaripse, yumuşak sakinleştiriciler ve / veya hipnotikler gereklidir.

Önemli: Bu ilaçlar sadece doktorlar tarafından reçete edilir!

Eğer granülozis farenjit erken evrede teşhis edilirse veya hasta söz konusu hastalığın kronik formunun alevlenmesinin ilk belirtilerini çok iyi bilirse, aşağıdaki önlemler alınabilir:

 1. Otların kaynatma ile boğaz / farenks durulayın. bu uyum papatya çiçek eczacılık, okaliptüs yaprakları, kekik, melisa yaprakları, salvia çiçekler için - bir miktarda (geleneksel bir çay gibi) kaynar su içinde sızdırmaz bileşenlerin herhangi bir (200-250 mi) Su fincan başına (yemek kaşığı kadar) kuru başlangıç ​​malzemesi tutam. saymak
  Her 30-40 dakikada bir, mümkün olduğunca çok zaman geçirmeniz gerektiğini öneriyoruz. Herhangi bir tıbbi bitkiyi seçebilir ve tedavi edilebilir ya da bir koleksiyon hazırlayabilirsiniz - etki daha da iyi olacaktır.
 2. Inhalasyon ile farenjit tedavisi. Bu tip bir işlem için, durulamada olduğu gibi şifalı bitkilerin aynısını ve aynı zamanda okaliptüs / çay ağacı / portakal / karanfilin uçucu yağlarını da kullanabilirsiniz. Not: Granüloza farenjit buhar solunması ile yürütmek olanaksızdır ( "buhar / tencereye üzerinde nefes") - Profesyonel ekipman (spray), ya da (aşırı durumlarda) çaydanlık ya gerekecektir. Ve makalede bir nebulizer ile bronşit tedavisi nasıl belirtilir. Bu kısıtlamanın anlamı, sıcak ve iyileştirici havanın jetinin doğrudan farenksin içine düşmesidir.

Göğsün üst kısımlarını merhemler ile sıkıştırmayın veya yağlamayın, böylece hastanın öksürükten kurtulmasına yardımcı olun - sonuç alınmayacaktır, çünkü öksürük, bronşların duvarlarında değil sinir sinirlerinde tahrişten kaynaklanır.

Granüllerin koterizasyonu anlamına gelir - lazer veya pıhtılaşma tedavisi, larinksin duvarlarındaki tüm döküntüleri kaldırabilir. Hastada büyük granüller yoksa, koterizasyon tıbbi ürünlerle (örneğin protargol, iyot, trikloroasetik asit ve diğerleri) yapılabilir.

Önemli: Koterizasyon prosedürü bağımsız olarak gerçekleştirilemez - bu polikliniklerde veya hastanelerde yapılır.

Tedavi için genel öneriler

Farenjitli bir hastanın bulunduğu odada hava nemli olmalıdır

Bir granulosa farenjit tedavisi kursunu yürütürken, aşağıdaki doktor tavsiyeleri takip edilmelidir:

 • Hastanın bulunduğu odada hava, ıslak olmalıdır - ya profesyonel nemlendiriciyi kullanın ya da odanın etrafındaki suyla kaplayın ya da nemli bir bez yerleştirin;
 • Tedavi süresince sigarayı bırakmak veya alkol almak zorunda kalacaklardır - sadece farinks / larinks mukozasında ek bir tahriş edici etkisi olacak ve tedavi sürecini yavaşlatacaklardır;
 • Beslenmenin düzeltilmesi gerekli - gıdalar sıcak / soğuk kritik olmamalı, terapi sırasında asidik / akut ürünler kullanmamalı;

Bütün bu kesinlikle onun erken ortadan kaldırılmasına katkıda bulunabilecektir mukus dışarı ince yardımcı olacaktır: çay, meyve sularında, kalça, normal ve limon suyu su ile gül bir kaynatma - O hastaya içecek maksimum sayıda temin etmek gereklidir.

Kronik granülosis farenjitinden kurtulmak için bir kez ve herhalde işe yarama olasılığı yoktur, fakat uzun süreli remisyonu sağlamak ve bu durumda tutmak için hastalık oldukça mümkündür. Ve bunun için herhangi bir pahalı prosedürü harcamanıza ya da çoğu zaman sanatoryumlarda ve tatil köylerinde (bu da yararlı olsa da) çoğu zaman harcamanız gerekmez, bazı kuralları hatırlamak yeterlidir:

 • hipotermi, soğuk algınlığı önlemek - önemli ölçüde bağışıklığı azaltır;
 • düzenli olarak vitaminleri kullanın - mevsim için taze meyve ve sebzeler ya da doktor vitamin-mineral kompleksleri tarafından özel olarak tavsiye edilir;
 • mümkünse, sigarayı bırakmak ve güçlü alkollü içecekler içmek;
 • odadaki nem oranını izleyin;
 • gerekirse, istihdam yönünü değiştirin.

Bu tip farenjit ile oluşturulan granüller bağ dokusundan oluşur ve önemli ölçüde büyüyebilir. Granulosa farenjit belirtilerini tam olarak göz ardı ederek, hasta sürekli bir mukus birikimi hissetmeye başlar, bağ dokusu, yemek yemeyi engelleyen larinksin duvarlarında yoğun nodüller oluşturur. Ek olarak, enfeksiyon her zaman bir enfeksiyonla birleştirilebilir ve daha sonra farenks mukus birikmez, fakat irin değildir.

Farenjit halk yöntemlerini hızlı bir şekilde tedavi etmeyi öğrenin:

Granulosa farenjit insan sağlığı ve yaşamı için bir tehdit oluşturmaz, ancak oldukça rahatsız edici bir hastalıktır. Tahminler doktorlar her zaman elverişlidir ve düşünülen bir hastalığın kronik formu gelişse bile, uzun remisyona ulaşmak oldukça mümkündür.

Granüler bir granüllü formu kabul edilir. Bu patolojinin en ciddi komplikasyonlarından biri.

Hastalığın böyle bir seyri ile boğaz mukozasının lezyonları belirgin bir karakter alırken, lenf düğümleri de önemli ölçüde genişler ve iltihaplıdır.

Genellikle granuloza farenjit ayrı bir hastalık olarak ortaya çıkmaz ve akut formda solunum organlarının diğer patolojileri eşlik eder.

Granulosa farenjit nedir?

Farenjit, laringeal mukozanın inflamatuar süreçleri için ortak bir isimdir, farinksin, gökyüzünün ve diğer dokuların kaslarını etkiler.

Dikkat! Akut formda hastalık hızla tedavi edilir, ancak yeterli terapötik önlemlerin yokluğunda farenjit kronik bir duruma geçer.

Kronik durum sırayla atrofik ve granüler olarak ayrılır..

Eğer atrofik farenjit ile iltihaplı dokular incelir ve kurur (Bu durumda hastalığın semptomatolojisi kaybolabilir), granulosa farenjit olgusunda ters işlemler gerçekleşir.

İltihaplı dokuların yüzeylerinde oluşan granüller çoğalır., ancak bu gibi süreçler, sadece bu formda hastalığın gelişimine ve olumsuz dış etkilere karşı bir yatkınlık ile gözlenir.

Fotoğrafta hastalığın belirtilerini görebilirsiniz:

Erişkinlerde hastalığın nedenleri

Farenjitin kronik granüloza dönüşmesi aşağıdaki nedenlerle ortaya çıkabilir:

 • ayakta farinksin tahriş edici süreçleri, dahil olmak üzere - belirli yiyeceklerin ve alkollü içeceklerin kullanımından kaynaklanan;
 • olumsuz çevre koşulları;
 • alerjiye yatkınlık;
 • mantar, viral veya bakteriyel enfeksiyonların gelişimi yanlış veya etkisiz tedavi ile;
 • nazofarenksin akut hastalıkları veya üst solunum yolu;
 • çılgın oluşumlar ağız boşluğunda;
 • atipik burun yapısı veya nazal septumun anormal şekli;
 • Sindirim sistemi hastalıkları, böbrek ve karaciğer.

semptomlar

Dikkatli ol! Granulosa farenjit, hastalığın bu formu için spesifik olan spesifik semptomlar şeklinde kendini gösterir:

 • paroksismal doğanın öksürüğü;
 • Boğazda sürekli terleme ve tahriş, durulama ve inhalasyonlar sırasında bile kurtulmak zor olduğu;
 • sabahları farinkste mukus salgıları oluşumu, Bu tür kitlelerin kestirimleri sırasında, nadir durumlarda mide bulantısı mümkündür - kusma;
 • yutulduğunda hissedilebilir boğazda hafif ağrı;
 • Larinks dokuları kalınlaşır ve kırmızılaşır., larinksin yüzeyinde açıkça görülebilir şişme;
 • Larinksin üzerinde granüller ve foliküller oluşur.

Hastalığın teşhisi

Hastalığın varlığını belirlemek ve bir uzman için diğer patolojilerden ayırt etmek zor değildir.

Ancak, bazı durumlarda, hastalık Semptomlar bademcik iltihabına çok benzer.

Granüloz farenjit ile genellikle farinksin tüm yüzeyini etkilemez: Nodüller veya granüller biçimindeki oluşumlar ayrı alanlarda görülür., Denetim sırasında uzman, bu alanlarda farkedilebilir doku kalınlaşmasını fark edebilir.

Unutmayın! Etkilenen dokunun yüzeyinden hastalığın nedensel etkeni doğru bir şekilde belirlemek için, daha fazla tohumlama için bir sürüntü alınır.

Ek olarak, bir bütün olarak vücudun durumunu değerlendirmek için, genel idrar ve kan testleri.

Yetişkinlerde granülosa farenjit tedavisi

Doğru tedavi granüloz farenjit ile Sadece hangi patojenin hastalığa neden olduğunu bilerek verilebilir.

Buna bağlı olarak, hasta bazı ilaçlar reçete edilir.

Genel olarak, doktorlar bu hastalık için aşağıdaki tedavi rejimine uymaktadır:

 1. uygulanabilir anti-inflamatuar, antiviral ve immünmodülatör ilaçlarla kompleks tedavi.
  Araştırma sırasında patojenin hastalığa neden olduğu tespit edilirse hastanın antibiyotik tedavisi alması gerekir.
 2. Ek bir tedavi olarak tavsiye edilir alkali ve yağlı formülasyonlarla inhalasyon, Boğazın ilaç ve bitkisel ilaçlarla durulanması gibi.
 3. Granüller ve iltihaplı bölgelerdeki diğer formasyonlar özel çözümler ile koterize edilir. (protargol, lyugol).
 4. Hastalık şiddetli ise - hasta fizyoterapi kursuna girmek gerekli ve etkilenen dokuların kriyojenik tedavisi.
 5. Tedavi sürecinde vitamin kompleksleri içebilirsiniz bağışıklık sistemini güçlendirmek ve iyileşme sürecini hızlandırmak için.

Önemli! Tıbbi preparatların kullanıldığı konservatif tedavinin bir etkisi yoksa - cerrahi müdahale gereklidir.

Böyle bir prosedür için hazırlık yapılması gerekmektedir.

Bunu yapmak için, tüm hastalıklı dişleri, patojenik mikrofloranın açık yaralara girmesini önlemek için gerekirse, nazal septumun doğru şeklini geri getirmek için iyileştirmeniz gerekir.

Ayrıca, tüm soğuk ve bulaşıcı hastalıkları tamamen iyileştirmek ve varsa adenoidleri ve polipleri çıkarmak gereklidir.

Cerrahi müdahale sırasında lokal anestezi granüler oluşumları ortadan kaldırır.

Bununla birlikte, eğer patoloji kronik bademcik iltihabının bir arka planına karşı ilerlerse, palatine bademciklerin kendileri de bu patolojik gelişmelerin oluştuğu yerlerde çıkarılması tavsiye edilir.

Halk ilaçları

Granülosa farenjit, ilaç tedavisi görmeyen, karmaşık ve öngörülemeyen bir hastalıktır.

Dikkat lütfen! Bu patolojinin tedavisinde olumlu bir etki bazı geleneksel tıp sağlayabilir.

Pratik böyle bir hastalık ile gösterir İyi sonuçlar,% 10'luk alkolsüz bir propolis çözeltisi ile kanıtlanmıştır. Bu, kaynamış su ile 50 damla miktarında seyreltilir. (İlacın bu miktarına 70 mililitre su ilave edilmelidir).

İlk olarak, pipet kullanarak böyle bir ortam burun gömülü (her burun deliğine beş damla) ve beş dakika sonra Aynı çözüm ile boğaz durulayın.

Tedavinin gidişatı yedi gün sürmektedir, bu süre boyunca bu prosedürü sabahları günlük olarak yapmanız gerekmektedir.

Bir başka etkili halk ilacı - adaçayı kaynatma.

Bu otun kurutulmuş formunda bir çorba kaşığı, 15 dakika süreyle 600 mililitre su içinde hazırlanır., Bundan sonra, ajan yaklaşık 40 derecelik bir sıcaklığa soğumalıdır.

Bir dahaki sefere et suyunda bir çorba kaşığı bal ekleyin ve iyice karıştırın. Bu çözüm günde 4 kez boğaz yıkamak için kullanılır.

Granulosa farenjitinin tedavisi için, tahminler hemen hemen her zaman elverişlidir, ancak hastanın hastalığın arka planı üzerinde herhangi bir komplikasyon geliştirmemesi şartıyla.

Olası komplikasyonlar

Granulosa farenjit komplikasyonları Sadece hastalık zaman içinde fark edilemediği ve zamanında tedaviye başlanmadığı durumlarda ortaya çıkar..

En tehlikeli komplikasyonlar atrofik rinit ve larenjit.

Yardım! Larenjit, çocuklarda gelişirse özellikle tehlikelidir, çünkü bu hastalık, oluşan solunum sisteminin sonuna kadar olan zamanda işlevlerin bozulmasına yol açabilir.

bazen bu patolojinin sonucu olabilir astım ve bronşiyal astım gelişimi.

Daha da tehlikeli bir sonuç, arka planında olduğu gibi atrofik rinit olabilir. Onkolojik doğanın neoplazmlarını geliştirebilir.

Granulosa farenjitinin bu tür komplikasyonlarını önlemek için Sadece tedaviye zamanında başlamak değil, aynı zamanda akut farenjitin granuloza geçişini önlemek için de gereklidir., Uygun önleyici tedbirleri gözlemlemek.

Hastalığın önlenmesi

Granulosa farenjit gelişimini önlemek nispeten sağlıklı bir diyetin bile uyumu.

Zararlı ürünlerden diyet yapamazsanız, menü Taze meyveler, sebzeler ve doğal meyve suları bakımından zengin vitaminler ve mikro hücreler eklemek en azından gereklidir..

Mümkünse egzersiz yapmak, vücudu tonda tutmaya yardımcı olacak ve aynı zamanda bağışıklığı güçlendirmeye katkıda bulunacaktır.

Alkol ve tütünden, reddetmek daha iyidir ya da en azından kullanımlarını yönlendirmek için.

Bir kişi zaten daha akut bir farenjit formu ise - Yatağınızı koruyun ve odayı sürekli olarak havalandırın.

Hatırlanmalı! Odada ayrıca odadaki patojenik mikrofloranın birikmesini önlemek için en az 2-3 günde bir ıslak temizlik yapmanız gerekir.

Hastaların tedavi hakkındaki görüşleri

"Granületik farenjit beş yıl önce yaşadım, ama sadece benim hatam.

ben hastalığı ilk aşamada tedavi etmedi ve 3-4 gün yatakta uzanarak işe yarama, antibiyotik yutma. Sonuç olarak, daha da kötüsü oldu: Boğaz ağrmaya başladı ve uyuşturucuya yardım etmedi.

Ve zaman kaybolduktan sonra yine de tedaviye uzun süreceğini düşünerek doktora yöneldim, ancak yardım beklemek için hiçbir yer yoktu.

ENT beni gargara ve antiviral ilaçlar reçete etti, zamanında geldiğimi belirten: Beş gün daha uzamış olsaydım, bir operasyonum olmalıydı.".

Anastasia Pleshcheeva, Krasnodar.

"Baştan beri farenjit alabileceğimi bile tahmin edemiyorum. ancak Endişeli belirtiler hissetmek, hemen tedavi edilmeye başlandı.

Sonra iki hata yaptı: Doktora gitmedim ve bağımsız olarak tedavi edildi, halk ilaçları, Çünkü bu davadan önceki uyuşturucular neredeyse hiç güvenmiyordu.

İkinci olarak, Angina'ya sahip olduğuma karar verdim ve angina ve farenjit tedavisi çok farklı..

Sonuç olarak, bir gün acilen doktora yazmak zorunda kaldığım noktaya geldi, ama çok geç oldu: Ağır formda granülosa farenjit tanısı konuldu.

Oluşan granülleri çıkarmak için bir operasyon yapıldı., ve bu prosedürlerden korkmamıza rağmen her şey hızlı ve acısız geçti, ve o zamandan beri geleneksel tıbbın tedavisine profesyonel tıbbı tercih ediyorum. "

Tatiana Malinina, Severostal.

Yararlı video

Bu videoda farenjit, türleri ve tedavi yöntemleri ile ilgili her şeyi öğreneceksiniz:

Granulosa farenjit herhangi bir yaşta dikkatsiz bırakılamaz.

Bu hastalığı görmezden gelirseniz - çok ciddi komplikasyonlarla kendini hissettirir, bu nedenle bu tür hastalıkların ilk belirtilerinde doktorlara dönmeniz gerekir.

Granulosa farenjit: tedavi ve önleme

Granulosa (veya hipertrofiye) farenjit, faringeal mukozanın kronik inflamasyonu tiplerinden biridir. Sıklıkla akut patoloji şeklinin ihmalinden dolayı gelişir. Hastalığın sıkça nüksetmesi hastalara kayda değer rahatsızlık ve bozukluk verir, bu nedenle granulosa tedavisinin zamanında ve etkili bir şekilde nasıl tedavi edileceğini bilmek önemlidir.

Hastalığın nedenleri

Granülosa farenjit bağımsız bir hastalık olarak ortaya çıkabilir veya diğer patolojilerin bir belirtisi olabilir.

İlk durumda, hastalığın nedenleri şunlar olabilir:

 • Farinks mukozasının azalmış lokal immünitesi. Çoğu zaman bu durum akut akut farenjit, akut solunum yolu viral enfeksiyonu, bademcik iltihabı veya bademcikler (tonsillektomi) çıkarmak için ameliyattan sonra görülür.
 • Faringeal membran üzerinde tahriş edici faktörlere uzun süreli maruz kalma. Bunlar arasında - soğuk (soğuk yiyecek alımı veya ağızdan soğuk havanın solunması), tütün dumanı, tozlu hava, çok baharatlı veya sıcak yiyeceklerin sık alımı.

Semptomatik farenjit aşağıdaki durumlar ile ortaya çıkar:

 • Sindirim organlarının kronik hastalıkları. Gastrointestinal kanalın alt kısımlarından gelen iltihaplar üst kısımlara akar.
 • Antihipertansif ilaçların alımı. Bazıları (anaprilin, atenolol) mukoza zarlarının kurumasına neden olur.
 • Endokrin hastalıkları (diyabet, hipotiroidizm). Metabolik bozukluklar, inflamatuar süreçlerin gelişmesine neden olur.
 • Zor burun solunumu, polipler, adenoidler. Kronik granüloz farenjit sıklıkla ağız yoluyla nefes almaya alışkın olanlarda görülür.
 • Farinks veya ağızda kronik inflamasyon odaklarının varlığı.
 • Alerjik reaksiyonlar.

Klinik resim

Granulosa farenjitinin ana semptomları, boğazda kuruluk, terleme ve gıdıklama hissidir. Hastalığın tezahürleri uzamış konuşma, çığlık, derin ilham ile yoğunlaşır. Bazı hastalar yutulduğunda ortaya çıkan kulak enfeksiyonu hakkında şikayette bulunabilirler.

Kesinlikle tüm hastalarda boğazda yabancı cisim hissi vardır. Boğazınızı temizlemek için sürekli bir arzu uyku ve uykuyu rahatsız eder, baş ağrısı ve sinirlilik ile sonuçlanır. Vücut ısısı genellikle normal sınırlar içinde tutulur.

Faringoskopik muayenede doktor, genişlemiş lenfoid doku olan farinks şişmesi ve kırmızı tüberküllerin arka duvarında ortaya çıkar. Yetersiz sekresyon oluşumu nedeniyle, mukoza zarları pürüzsüz, "lake" bir yüzey elde eder.

Tedavi yöntemleri

Granüloza farenjit tedavisi, nedensel faktörlerin ortadan kaldırılması, semptomların giderilmesi ve vücudun savunmalarının güçlendirilmesidir.

diyet

Yasağın altında çok sıcak, soğuk, baharatlı ve tuzlu yiyecekler. Gazlı içecekler, ekşi meyve suları ve meyve içecekleri hariçtir. Alevlenme döneminde sadece kıvamlı yiyeceklerde yumuşak yemek önerilir: tahıllar, yoğurtlar, haşlanmış sebzeler, yumuşak etler. Toplam içme hacmi günde 2-2,5 litreye ulaşmalıdır.

İlaç tedavisi

Bir hastaya aşağıdaki araçlar atanabilir:

 • % 1'lik bir sodyum klorür veya deniz tuzu çözeltisi ile boğazın günlük olarak yıkanması. Bu prosedür mukusun birikmiş salgılardan temizlenmesine ve patojenik mikroflorayı temizlemeye yardımcı olur.
 • Şişliği gidermek için, boğazın arkası büzücü müstahzarlar ile yağlanır - gliserin içinde bir tanin çözeltisi,% 1-2'lik bir gümüş nitrat çözeltisi, Collargol veya Protargol. Aynı ilaçlar sulama için kullanılabilir.
 • Granüller% 10-30 gümüş nitrat veya trikloroasetik asit solüsyonu ile koterize edilir. Büyük formasyonlar bir lazer veya sıvı nitrojen vasıtasıyla uzaklaştırılır.
 • Mukozada iyileşme süreçlerini uyarmak için, aloe, ATP, Solcoseryl, B vitaminleri veya internal retinol alımının kas içi enjeksiyonları reçete edilir.
 • Nemlendirici maddeler, farengeal mukozaya uygulanır - bir nutinol yağı veya tokoferol asetat solüsyonu.
 • Lokal (Imudon, Lizobakt) ve sistemik (Likopid) immünomodülatörlerin alınması önerilmektedir.
 • İyi bir etki yumuşatıcı mukoza mukolitikler (asetilsistein, karbametiltsisteinom) ya da kortikosteroid (hidrokortizon) anti-enflamatuar etkiye sahip kullanımı inhale edilebilir.

Dikkat dağıtıcı prosedürler

Alevlenmeler sırasında, sıcak ayak banyoları, boynun arka yüzeyinde kafur alkolüyle sıkıştırmak yararlıdır.

fizyoterapi

Fizyoterapi kullanılır:

 • submandibular bölgede bir potasyum iyodür çözeltisi ile elektroforez,
 • UHF tedavisi
 • propolis ile fonoforez,
 • çamur uygulamaları
 • boynun arka yüzünün darsonvalizasyonu.

Bu yöntemler, iltihabı hafifletmeye ve mukozadaki iyileşme süreçlerini aktive etmeye yardımcı olur.

Geleneksel tıp

Halk doktorları aşağıdaki terapi yöntemlerini önermektedir:

 • Boğaz ağrısını güçlü çay veya adaçayı ile yıkayın.
 • Aloe veya calanchoe doğal suyu burun derinliklerine gömün. Bitkilerin yaprakları 48-72 saat buzdolabında önceden hazırlanır.

Nüks önleme

Basit önlemler alırsanız, farenjitin sık alevlenmelerinden korunabilirsiniz:

 • Kötü alışkanlıkları reddet - sigara içmek, alkol içmek. Tütün dumanı ve alkolü pharynx mukozasını kurutur.
 • Evdeki mikro iklimi geliştirin: hava temizleyicileri ve nemlendiricileri kurun.
 • Diyete bağlı kalmak. Keskin, tuzlu veya asitli yiyecekler kullanmayın. Daha sık diyette A vitamini (karaciğer, yumurta, havuç) açısından zengin yemek içermelidir. Retinol asetat ile periyodik olarak kapsüller alabilirsiniz (2-4 hafta boyunca kurslar, ancak yılda 3 defadan fazla değildir).
 • Farenksin iltihabını provoke edebilen patolojilerin zamanında tedavisi: çürük dişler, sinüzit, bademcik iltihabı, sindirim sistemi hastalıkları.
 • Bağışıklık güçlendirmek. Etkili tavlama prosedürleri, düzenli egzersiz, temiz havada günlük yürüyüşler.

Granulosa farenjitinin bir işareti olarak delinme olarak "Sağlıklı yaşamak" programı şöyle diyor:

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazda pamukçuk (kandidiyazis)

Boğazın kandidiyazı (boğazda pamukçuk) Candida'nın mukus ağzının, solunum yollarının mantarlarını birleştiren kapsamlı bir kavramdır. Bu hastalık ile yukarıda bahsedilen anatomik sitenin herhangi bir organının yenilgisini ortadan kaldırılamaz.

Kronik tonsillit bulaşıcı mıdır?

Ana sayfa »Tonsillit» Kronik tonsillit bulaşıcı mıTonsillit: bulaşıcı mı değil mi?Birçok insan, farklı solunum yolu hastalıkları ile yaşamlarında karşılaşmış ve en sık sorulan sorulardan biri: bademcik iltihabı veya bulaşıcı değil midir?