Loading

Boğaz enfeksiyonlarının çeşitleri

Her gün bir kişi çok sayıda mikroorganizma - patojenle karşı karşıyadır. Her bağışıklık onlara karşı savaşamaz. Boğazı etkileyen enfeksiyonlar en sık görülenler arasındadır. Özellikle sıklıkla çocuklara maruz kalırlar. Çocukların bağışıklık sistemi zayıf, zayıftır. Boğazdaki enfeksiyon nedenleri farklıdır ve patojen tipine bağlıdır. Boğaz enfeksiyonunun kaynakları: bakteriler, virüsler, mantarlar. Mukoza zarına girerek, çoğalırlar, vücudun hücrelerine saldırırlar, spesifik bir tahriş ve iltihaplanmaya neden olurlar. Şiddet, semptomatoloji, tedavi boğazda enfeksiyona neden olan patojen tipine bağlıdır.

streptokok

Nazofarenks, solunum organları, insan bağırsakları yaşar. kızıl, erizipel, abse, çıban, streptokok septisemi, kemik iliği iltihabı, sellülit: Tehlikeli hastalıklara neden olur. Streptokok çubuklar romatizmaya, böbrek dokusunun iltihaplanmasına neden olur. Pnömoniye neden olan bir tür streptokok vardır - pnömokok.

Streptokok enfeksiyonunun özelliği, kan hücrelerinin, kalp dokusunun ve lökositlerin tahribatına neden olan insan toksinleri için tehlikeli maddelerin izolasyonudur. Bu, ciltte kızarıklık nedeniyle kızarıklıktan kaynaklanır. Streptococcus'un hücre duvarı sıklıkla bir alerjinin sebebi olur.

Streptokok enfeksiyonunun neden olduğu hastalıklar, hasta bir kişiden hava yoluyla alınan yöntemle bulaşır. Bazı durumlarda, hasta bakterinin aktif olarak yayılmasıyla hastalığın semptomlarını hissetmez. Enfeksiyon yıkanmamış eller, ev eşyaları, halka açık yerlerde, nakliye yoluyla yayılır. Vücuda nazofarenksin, gözün, hasarlı cildin mukoza zarlarından girer. Yutulduğunda, streptococcus enflamasyona ve desteğe neden olur.

semptomlar

 • hipertermi;
 • kusma;
 • baş ağrısı;
 • bir bilinç bozukluğu;
 • böbreklere, kalbe, eklemlere zarar verir.

Bu enfeksiyonun insanlar, özellikle çocuklar için özel tehlikesi göz önüne alındığında, bir nazofaringeal swab ile enfeksiyonun kesin nedenini ortaya çıkarmak daha iyidir. Bu, tedaviye zamanında başlayabilmenizi sağlayacaktır. Scarlet ateşini hareket ettiren bir insan ömür boyu bağışıklığı alır.

Staphylococcus aureus

Stafilokok enfeksiyonu çeşitli tipler içerir. İnsan vücudunda olmak, belirli durumlarda, aktive olur ve hastalığa neden olurlar. En yaygın: Staphylococcus aureus, epidermal, saprofitik.

Enfeksiyonun kaynağı hasta bir kişidir. Hava, toz, gıda yoluyla bulaşır. Staphylococcus birçok hastalığa neden olur, gruplara ayrılır. Stafilokokal gruplar ve neden olduğu hastalıklar:

 • Deri hastalıkları: furuncles, flegmon, apseler, piyoderma, skozis;
 • eklem ve kemik iltihabı;
 • stafilokokal ACS;
 • zehirli şok;
 • boğaz ağrısı;
 • kalbin iç kabuğunun iltihabı;
 • Pleurit, pnömoni;
 • enterokolit, enterit;
 • inflamasyon, beyin apsesi;
 • sepsis.

Kuluçka dönemi iki günden fazla sürmez. Stafilokok enfeksiyonu tanısı için: smear, ekinler, enzim immunoassay. Boğazdaki bu tip enfeksiyonları belirlemek için boğazdan bir yayma alınır. Bir yayma en sık kullanılan tanı yöntemlerinden biridir.

mantar

Enfeksiyon, mukoza zarlarına yerleşmiş olan farklı mantar türlerinden kaynaklanabilir. Ana tipler kandida, patojenik mantarlardır. Birçok kronik hastalığın sebebidir: pharyngicosis, rhinomycosis, otomycosis, laryngomycosis.

Bazı mantar türleri sürekli insan vücudundadır. Sadece belli faktörlerin etkisi altında tezahür ederler. Antibiyotik tedavisi, diyabet, diş çürüğü zeminine karşı mantar enfeksiyonu olabilir. Mantarın kontamine sporları ile hava ile temas etmesi, mikoz riskini taşır.

Mikozis belirtilerle kendini gösterir: boğazda ve ağızda kıvrılıp, kuruluk hissi ve yanma hissi. Mikroskopi, bir mantar kökenli enfeksiyon varlığını belirlemeye yardımcı olur.

Virüs

Virüs, hücresel olmayan bir enfeksiyöz ajandır. Canlı hücrenin içine nüfuz ederek, çoğalmaya başlar. Belirli bir tipte bir virüs, aynı hücreleri hasar için seçer. Bir virüs bulaşmış hücreler, orijinal görevi yerine getirmez, virüsün yeni moleküllerini üretir.

Hapşırırken, öksürdüğünde, öperken havadaki damlacıklar tarafından bulaşır. Özellikle kapalı alanlarda. Ev eşyaları da virüs taşır. Semptomlar virüsün türüne, yakalanan hücre tipine ve bağışıklığa bağlıdır. Genel göstergeler: sıcaklık, burun akıntısı, hapşırma, baş ağrısı, boğaz ağrısı, halsizlik, öksürük, eklemlerde ağrı. Hangi hastalığın viral veya bakteriyel olduğunu belirlemek için burun, bademcik, boğazdan bir leke alın. Viral hastalığın özellikleri - catarrhal anjin, açık mukus.

bakteriler

Çevreye dayanıklı güçlü duvarları olan tek hücreli organizmalardan kaynaklanır. Bakteriler, hastayı zehirleyen zehirler salgılarlar. Toksinler çoğu komplikasyona, bedenin zehirlenmesine, organlara zarar verir. Enfeksiyon yolları: havadan, ev, hasta bir kişi ile temas halinde, kontamine yiyecek almak.

Keskin batmasına, bademcik plak, mukus, irin kapakları - Bakterilerin neden olduğu hastalıklar ateş, burun akıntısı çevrimdışı, boğaz ağrısı ile akut belirtiler ortaya çıkar. Bakteriyel enfeksiyonlar şunlardır: kızamıkçık, parotit, kızamık, kırmızı ateş, boğmaca, bademcik iltihabı.

uçuk

Yaygın hastalıklara neden olur: herpetik anjin ve stomatit. Bu hastalıklar çocuklarda görülür. Yetişkinlerde, dudaktaki iltihaplanma şeklinde kendini gösterir. Virüs, ilk tipin herpes simpleksinin gövdesine girdiğinde ortaya çıkar. Birincil enfeksiyondan sonra virüs vücuttadır. Bağışıklıkta azalma ile düzenli relapslara neden olur.

Herpes, boğazda yaralar, ağızda sıcaklığın artışı, kaslarda ağrı, boğaz, nazofarenks, kulaklar, gözler ile akuttur. Özel bir fark, kesecikler şeklinde bir döküntüdür. Çocuklar hastalığı uzun ve uzun süre taşırlar - yaklaşık iki hafta.

Çocuklarda boğaz hastalıklarının akışı

Çocuklar daha sık hastalığa eğilimlidir ve yetişkinlerden daha ağır şekilde acı çekerler. Bağışıklık sistemi, patojenlere karşı daha uzun süre savaşır. Hastalığın şiddeti türlerine bağlıdır. Virüsler antibiyotik tedavisi gerektirmez ve bağımsız olarak geçer.

Bakteriyel hastalıklar çocuklar için tehlikelidir, çünkü birçok organın işlevselliğini ihlal ederler. Patojenin türünü belirlemek için, doktorlar boğazdan bir yayma alırlar. Bir yayma temelinde, hastalığın kökenini öğrenebilir ve yeterli tedaviyi başlatabilirsiniz.

Viral enfeksiyonu semptomlarla bakteriyel enfeksiyondan ayırt edin. Virüslerdeki sıcaklığın dökülmesi daha kolaydır ve 39 derecenin üzerine çıkmaz. Bunun nedeni, vücudun yüksek sıcaklıklarda üretilmeyen gerekli enzimlere ihtiyacı olan virüslerle savaşmasıdır. Virüs, şu şekilde karakterize edilir: larinks, burun akıntısı, üç ila on gün arasındaki süre boyunca açık bir mukus.

Yetişkin hastalık

Yetişkinlerin daha "deneyimli" bir bağışıklık sistemi var. O hızla patojeni tanımlar ve onunla savaşmaya başlar. Hastalık, özellikle bakteriyel, şiddetli olabilir ve komplikasyonlara yol açabilir. Bu nedenle, yetişkinler de bir doktora danışmak, testler almak, bir smear gerekir.

komplikasyonlar

Hastalık sonrası en sık görülen sorun streptokok enfeksiyonu. Hastalığın ilk haftasında ortaya çıkarlar:

 • otitis - orta kulak iltihabı;
 • sinüzit, sinüzit - burun sinüslerinin iltihabı;
 • gullet apsesi - lenf düğümlerinin bozulması;
 • periferal lenf düğümlerinin lenfadenit iltihabı;
 • bronşit - bronşların iltihabı;
 • akciğer iltihabı.

Daha sonraki tarihlerde (iki haftadan bir aya kadar), aşağıdaki sonuçlar ortaya çıkabilir:

 • endokardit - kalbin iç zarının iltihabı;
 • kalp kapakçığı yenilgisi - miyokardit;
 • böbrek hasarı - glomerülonefrit;
 • romatizmanın akut formu;
 • Menenjit, beynin iltihaplanmasıdır;
 • osteomyelitis - kemikler ve eklemler için hasar.
İçeriğe geri dön

Halk ve geleneksel yöntemlerle tedavi

Hastalık bakterilerden kaynaklanıyorsa, bir doktor tarafından reçete edilen antibiyotiklerle tedaviye zamanında başlanması gerekir. Doğru tedavi istenmeyen sonuçlardan kaçınacaktır. Viral enfeksiyonlar antibiyotik tedavisine ihtiyaç duymaz. Hasta çok içmeli, vücudu vitaminlerle desteklemeli ve semptomatik tedavi uygulamalıdır. Herpes hastalıkları, immün uyarıcı ilaçlar, antiviral ajanlar ile tedavi edilir.

Mantar enfeksiyonları, bir doktor tarafından reçete edilen antifungal ajanlarla tedavi edilir.

Bakterilerden daha zor tedavi edilirler, böylece kendi kendine ilaçlama yapamazsınız. Yardımcı bir tedavi yöntemi, durulama, inhalasyon, boğazın püskürtülmesi olarak düşünülebilir.

Geleneksel yöntemler, yardımcı yöntemler olarak kullanılır. Bunlar arasında durulama, boğazın yağlanması, boyunda sıcak kompresler, ayak banyoları, bağışıklığı arttırmak için güçlendirici ajanlar bulunur.

Boğazda streptokokların semptomları ve tedavisi nelerdir?

Doğuştan, bir kişi sürekli olarak çevre mikrokozmos ile etkileşime girer. Bakteriler bu dünyanın ana sakinleridir. Ve yapacakları şeylerle yaşamak için yapacak bir şeyimiz yok. Bazen çok sorunlara neden olabilir.

Boğazdaki Streptococcus, tüm insanlar için ortak bir şeydir. Sadece streptokoklar gerçekleşmez: yeşil, piyojenler, viridanslar, mitis, hemolitik ve hemolitik olmayan. Ne olmaz, altın streptococcus: sadece stafilokok altındır.

Streptococcus nedir?

Streptococcus, en yaygın bakteri grubudur. Gönderen:

 • Ev eşyalarında;
 • cilt üzerinde;
 • mukoza zarlarında;
 • Sindirim sisteminde.

Birçok streptokok türü vardır. Bazıları, belki hala hiç açık değil. İnsan solunum yolu için en patojeniktir:

 • Streptococcus hemolitik (piyojenik);
 • streptococcus pnömoni (pnömokok).

Hemolitik streptokoklar kan hücrelerini yok edebilir (hemolizi gerçekleştirir). Kural olarak, streptococcus hakkında konuştuklarında, tam olarak bu varyantı kastediyorlar. Çok çeşitli pürülan iltihaplı hastalıklara neden olabilir:

 • Solunum yolu hastalıkları;
 • apse ve fraktürler;
 • iç organların iltihabı;
 • sepsis.

Pnömokok, pnömoni, otitis, bronşit, sinüzitin başlıca nedendir.

Ayrıca nonhemolytic streptococci vardır. Örneğin, yeşil yapraklı türler "mitis" ağızlarımızda yaşar ve bazı verilere göre diş çürüğünün gelişmesinden sorumludur. Başka bir yeşil streptokok - "viridans" - mukoza zarının normal bir sakini, bir patojen değildir.

Boğazda streptokok nedenleri

Bu bakterilerin neden boğazda göründüğü özel bir sebep yok, hayır. Onları farklı şekillerde alıyoruz:

 • Solunan hava ile;
 • termal olarak işlenmemiş gıda ile;
 • yıkanmamış eller yüzünden;
 • evcil hayvanlarla oynamak (bakteri yünü üzerinde bulunur);
 • öpücükler (bakteri ağızlarımızda yaşıyor) vb.

Solunum sistemindeki sürekli streptokok bakterilerin varlığına rağmen, çoğu zaman sağlıklı olduğumuza inanıyoruz. Bu, bakterilerin patojenik olmadığını veya koşullu patojenik bir durumda olduklarını gösterir. Onların gelişmesi ve dağıtımı, bizi görünmezden koruyan bağışıklık sisteminin gücü tarafından sınırlandırılır.

Strep enfeksiyonu alabilir miyim?

Streptokokal boğaz enfeksiyonunu enfekte etmek, mikrobiyal atak ve bağışıklık savunması arasında kuvvet dengesi bozulursa mümkündür.

Dengesizliğe yol açabilir:

 • Başka bir kişi tarafından çok sayıda patojen bakteriyel partikülün püskürtülmesi;
 • el yıkama ihmali;
 • diğer kişisel hijyen maddelerinin kullanımı;
 • ısıl işlem yapılmayan gıda ürünlerinin kullanımı (hazır dükkan salataları dahil);
 • herhangi bir solunum yolu viral enfeksiyonu;
 • tekrarlayan herpes enfeksiyonu;
 • hipotermi;
 • immün yetmezlik durumu.

İzole, yukarıdaki faktörlerin her biri boğazda stafilokok enfeksiyonu gelişmesine yol açamaz. Aksi takdirde, enfekte hastalarla ilgilenen tüm doktorlar (ve streptococcus'dan aşı yoktur) sıklıkla hastalanır. Ancak, bu gerçekleşmez.

Aksine, bağışıklığı henüz mükemmel olmayan çocuklar, taşıyıcı ile yakın temas içine girmeden boğazda streptokok enfeksiyonu olabilir.

Böylece streptokok enfeksiyonu olabilir. Ancak bu, birkaç faktörün eş zamanlı katmanlanmasını gerektirir. Örneğin, herpes virüsü ile enfekte olmuş bir kişi, boğazda streptokok enfeksiyonu taşıyıcısı ile temas ettikten sonra, soğuduktan sonra, yüksek olasılıkla hasta olacaktır.

Boğazda Streptococcus oranı

Doktorlar, boğazdaki streptokokların niceliksel oranından bahsetmenin anlamlı olmadığını düşünüyor. Enfeksiyöz sürecin gelişimi, bağışıklık sisteminin yayılmalarını engelleme yeteneğine bağlı olarak boğazdaki bakteri miktarına bağlı değildir.

Boğazdaki streptococcus oranı göreceli bir göstergedir. Her insanın kendi dokunulmazlıklarına ve mukoza hava yollarının mikroflorasının dengesine göre, normun değeri büyüklük dereceleriyle dalgalanma gösterebilir.

Anormal bakteriyel çevre üzerinde şüphe olması halinde Öte yandan, boğazından bir sürüntü alınır, hasta durumlarının şikayet ve net boğazında iltihaplanma. (Önemli başka bir mikrop değerinin üzerinde değil) Bu durumda, analiz 10 6 cfu / ml alma norm aşan bir miktarda kabul edilir.

Streptococcus Çeşitleri

Hemolitik streptokok, şartlı olarak kan hücrelerinin yıkımına neden olma kabiliyeti ile bölünmüştür:

 • Alfa - kısmen yıkıcı;
 • Beta - tamamen yıkıcı;
 • Gama - yıkıcı değil.

Beta-hemolitik streptokok en büyük zarara neden olur.

Boğazdaki Streptococcus Belirtileri

Streptococcus, çok sayıda hastalığa ve bunlarla ilişkili semptomlara neden olabilen bakteriyel pürülan bir enfeksiyondur.

Boğaz ile doğrudan ilişkili Streptokok hastalığı:

Farenjit ile streptococcus belirtileri

 • Boğaz iltihabı, palatine kemer ve dil;
 • zulüm, acı, öksürük;
 • öksürük;
 • sıcaklıkta hafif bir artış.

Anginada streptococcus belirtileri

 • Boğaz ağrısı;
 • bademcik iltihabı (genişleme);
 • bademcikler üzerinde püstüller, nekrotik odaklar vardı;
 • artan sıcaklık (çok yüksek olabilir);
 • genel zehirlenme (halsizlik, baş ağrısı, mide bulantısı, baş dönmesi, yorgunluk).

Kırmızı ateş ile Streptococcus

 • Boğazın tüm belirtileri;
 • vücutta tipik bir kızıl atar - yüzünde, kasıkta, yüzünde;
 • Dilde belirli "tahıllar" görünümü, koyu kırmızı dil.
İçindekiler ↑

Tanı Yöntemleri

Enfeksiyonun doğasını belirlemek için boğazdan bir leke alınması gerekir. Smear ile elde edilen ortam, laboratuar ekimine tabi tutulur. Bundan sonra bakteri kolonileri üzerinde çalışılır, sayıları sayılır, antibiyotiklere duyarlılık testi yapılır. Standart analiz 5 gün içinde yapılır.

Ancak, streptokokal bakteriler tüm antibiyotiklere duyarlı olduğundan ve akut süreç birkaç gün beklemeye izin vermediğinden, çoğu durumda tedavi görünümü hastalığın yeterince dışsal belirtileridir.

Boğazda streptokok nasıl ve ne tedavi edilir?

Boğazdaki streptokokların ana tedavisi antibiyotiktir (sistemik, lokal). Ek olarak, yerel eylemin immünomodülatörleri reçete edilir.

Tedavi için bakteri türü önemli değil. Boğazda hem alfa hem de beta-hemolitik streptokoklar eşit olarak tedavi edilir.

Ev tedavisi

Streptococcus'u tedavi etmek için:

 • Lokal antibiyotikler;
 • sistemik antibiyotikler;
 • eş zamanlı olarak - hem yerel hem de sistem.

Bioparox sprey - Üst solunum yolu bakteriyel enfeksiyonları için geleneksel olarak kullanılan bir yerel antibiyotik. Günde 4 kez 4 kez boğaz püskürtülür. Boğazdaki streptococcus'un standart tedavisi 7 gündür. Pozitif dinamikler ile arttırılabilir.

Son zamanlarda, bu ilacın etrafında bir çok negatif gürültü ortaya çıkmıştır, özellikle - güvensizliği ve boğazın tüm mikroflorasının bastırılmasından kaynaklanan komplikasyonlar olasılığı. Bioparox'un 50 yıldan fazla süredir kullanılmasına rağmen, bazı ülkelerde kullanılmamasına karar verilmiştir. Rusya'da, Bioparox, bir zamanlar Aspirin'in kredibilitesiyle kabul edildi. Ülkemizde bu ilaç, bakteriyel solunum yolu hastalıklarının tedavisinde altın standart olmaya devam etmektedir.


Boğazda streptokok enfeksiyonu ile birlikte ateşle birlikte bademciklerde belirgin bir iltihap, sistemik etki gösteren antibiyotikler gösterilmektedir. Streptokok bakteriler basit ve uzun süreli antibiyotik, penisiline duyarlıdır. Streptococcus'u iyileştirmek için penisilin ajanları kullanılır. Örneğin:

Tipik olarak, penisilin ilaçlar 7-10 gün boyunca günde üç kez 500 mg'da reçete edilir.

Penisilinler sadece streptococcus için değil, bağırsak mikroflorasının tamamı için toksiktir. Bir penisilin sonrası, daha fazla ekşi süt ürünleri tüketmeniz gerekir. Bağırsak mikroflorasını normalleştiren (örneğin, Lineks), ekbiyotik ve probiyotiklerin olası ek alımı.

Bakteri mikroflorasının baskılanmasına ek olarak, boğazda strep boğazından kurtulmak için, bağışıklık reaksiyonları sistemini uyarmak için gerekli olduğu unutulmamalıdır. Lokal immünomodülatörler gösterilmiştir:

Eğer boğazda streptokok enfeksiyonu gelişmesi viral bir hastalığın arka planında meydana gelirse, sistemik immünomodülatörlerin alınması endikedir:

Halk ilaçları


Geleneksel tıp, boğazda streptokokların standart ilaç tedavisine ek olarak kullanılabilir.

Alkollü tentürlerle boğazın antiseptik durulanması

 • okaliptüs,
 • nergis,
 • papatya.

Antiseptik etkiye ek olarak, bu tentürler bademcikler, palatine dilden ağızdan bakterilerin fiziksel olarak süzülmesine katkıda bulunur. Evde pişirilebilir veya eczanede hazır olarak satın alınabilirler.

İmmunostimulating decoctions ve infüzyonlar

 • Kuşburnu meyveleri;
 • Eleutherococcus kökleri ve yaprakları;
 • ekinezya kökleri.

Altay ve Kafkasya'nın bitkisel toplanmasıyla iyi bir tonik ve restoratif etki sağlanır.

Streptococcus çocuklarda nasıl tedavi edilir?

Streptokokların çocuklarda boğazda tedavisi prensipte yetişkin enfeksiyonunun tedavisinden farklı değildir. Antibiyotiklerin dozu azaltılmalıdır. Çocukların tedavisinde immünmodülatör ajanlar kullanılmamaktadır. Boğaz için güvenli sprey Aqualor karmaşık tedavisinde iyi kanıtlanmıştır.

Hamilelik sırasında tedavi özellikleri

Hamile kadınlar, bulaşıcı hastalıklar söz konusu olduğunda geleneksel olarak karmaşık bir hasta grubudur. Genel olarak, hamilelikte tüm antibiyotikler istenmemektedir. Gebe kadınlarda boğazda streptokok tedavisi için en güvenli olan makrolidlerdir:

Antiseptik sprey Hexaspray etkilidir ve gebe kadınlar için kontrendikasyon yoktur.

Hamile bir kadının boğazında Streptococcus viridance özellikle tedavi edilmemelidir. Ağız ve boğazın mukoza zarının patojenik olmayan mikroflorasının bir parçasıdır.

Olası komplikasyonlar

Tedavi olmaksızın, strep boğaz enfeksiyonu alt solunum yoluna ilerler ve neden olur:

İşitme tüpünden streptokoklar orta kulağın kavitesine nüfuz edebilir ve otitlere neden olabilir.

Hastalık sırasında yapmaya değmez ne var?

 • Aşırı ısınma veya süper soğutma;
 • uzun süre evden çıkın;
 • Hastalığın ciddi bir seyri sırasında bağımsız olarak tedavi edilmelidir.
İçindekiler ↑

Streptokok Boğaz Enfeksiyonunun Önlenmesi

 1. Soğuk algınlığının düzeltilmesi.
 2. Burunda enfeksiyöz odakların zamanında tedavisi.
 3. Yılda 2 kez immünomodülatörlerin profilaktik alımı.
 4. Solunum hastalıklarına yatkın insanlar hipotermiden kaçınmalıdır.

Sonuç

Streptococcus çoğu zaman insanlarla barış içinde bir arada yaşar. Bir kişi bağışıklığı azalırsa veya streptokok hastaları ile temas ederse hastalanabilir.
Streptokok bakterisine neden olan en yaygın boğaz hastalıkları farenjit ve bademcik iltihabıdır.
Streptokok alt solunum yolu bırakabildiği - larenjit, trakeit, laringotrakeit, bronşit, pnömoni neden olur.
Strep boğaz enfeksiyonunun tedavisi her zaman antibiyotiktir.
Tedavinin prognozu olumludur.

Boğazda enfeksiyon ve tedavisi

Makalenin içeriği

Enfeksiyon hakkında

Boğazın enfeksiyonu oldukça yaygındır. Hastalık, bakterilerin, virüslerin ve mantarların ağız boşluğuna sindirilmesinin arka planına karşı gelişir. Bu olabilir:

 • Staphylococcus aureus;
 • streptokoklar;
 • corynebacterium diphtheria;
 • diplokoklar;
 • iğ şeklindeki bakteriler;
 • Frengi.

streptokok

Sağlıklı bir insanda, streptococci gibi bazı mikroorganizmalar bağırsaklarda, solunum sisteminde, boğazda yaşarlar. Bu mikroorganizmalar normal bir mikroflora oluştururlar. Bununla birlikte, eğer savunma fonksiyonu ihlal edilirse, vücut zararlı enfeksiyonların saldırısına karşı koyamaz.

Bademcik iltihabı ve bademcik iltihabı, hemolitik streptokok veya stafilokok varlığının kanıtıdır. Bu enfeksiyonların arka planına karşı hastalık aşağıdaki semptomlarla akut olarak başlar:

 1. Boğaz ağrısı;
 2. Çene altında lenf düğümlerinin genişlemesi;
 3. Kırmızı şişmiş bademcikler;
 4. Boğazın arkasında ve bademcikler üzerinde pürülan bir kaplama vardır.

Doğru tedaviyi yapmazsanız, streptokokal anjin, kalp ve böbreklerde komplikasyonlara yol açabilir.

stafilokok

Streptococci gibi stafilokoklar insan mikroflorasının bir parçasıdır. Bu mikroorganizmalar deride, ağız boşluğunda, burunda bulunabilir. Stafilokokların yaşamında, insan vücudunun hücrelerini yok eden toksinler salınır.

Stafilokok ile enfeksiyondan, çocuklar ve yaşlılar en çok etkilendikleri gibi bağışıklıkla zayıflamışlardır.

Stafilokok boğaz enfeksiyonunun belirtileri streptokoklara benzerdir.

Uygun tedavi amacıyla, bakteri florasının orofarenksinden ekim yapmak, test yapmak gereklidir. Belirli bir virüs tespit edildiğinde, antibiyotiklere duyarlılığı gerçekleşir.

semptomlar

Anjinin% 80'inden fazlasının hemolitik streptokokların varlığı ile ilişkili olduğunu bilmeye değer, kalan% 20'si stafilokok aureus'a bağlanır.

Streptokokal boğaz enfeksiyonu aşağıdakilerle karakterizedir:

 • yüksek sıcaklık - 40 dereceye kadar;
 • ısının üşüme değişmesi;
 • yiyecek yuturken acı;
 • boğuk ses;
 • baş ağrısı;
 • Ağzı açarken acı veren duyular.

tedavi

Streptokokal boğaz enfeksiyonu için tedavi rejimi bireyseldir. Her şey enfeksiyonun derecesine, komplikasyon riskine, hastanın durumuna bağlıdır. Boğaz içindeki lokal değişiklikler diğerlerine göre önemli ölçüde geçerliyse, yerel eylem ilaçlarına tercih edilir.

Bu durumda tedavi, sadece emilim, durulama ve spreyler için antibakteriyel araçlarla gerçekleştirilir. Tedavi sırasında, enzim preparatları, restoratif ve anti-enflamatuar ilaçların kullanılması gerekli olabilir. Hastayı iyileştirmenin ana görevi farenks, ağız boşluğu ve bademciklerin dezenfekte edilmesinin yanı sıra mikroflorayı normal bir seviyeye getirmektir.

Bir hastalığın tedavisinde önemli bir nokta, enfeksiyonun hoş olmayan semptomlarının giderilmesidir. Bunu yapmak için, boğazı mükemmel bir şekilde nemlendiren ve yumuşatan yara iyileştirici ve anti-enflamatuar ilaçlar kullanın.

Bazı durumlarda, fizyoterapi prosedürleri gerekebilir, örneğin: farinks bölgesinde UFO. Bu manipülasyon kan dolaşımını artırmaya yardımcı olur, hasarlı dokuların restorasyonunu hızlandırır.

Antibakteriyel ilaçlar kesinlikle bir doktor tarafından reçete edilir.

Ev ilaçları

Tedavi sırasında ev ilaçları kullanılabilir. Tuz çözeltisi ile gargara yapmanın genel durumunu çok olumlu etkiler.. Bu süre boyunca çok fazla sıcak sıvı tüketmeniz gerekir. Boğazda iltihaplanma sürecini giderecek, mukozayı enfeksiyonlardan temizleyecek ve ılıklaştıracak bitkilerden çay içmek tavsiye edilir.

Boğaz ağrısı veya diğer boğaz hastalığı olan hastalar, tükürük oluşumunu teşvik edecek, boğazın kurumasını önleyecek olan lolipopları emebilir. Tedavi sırasında hava nemlendirici kullanın. Bu tür manipülasyon ayrıca boğaz ve burun zarlarının nemli kalmasına da katkıda bulunur. Önkoşul önleme.

Boğazın viral enfeksiyonu

Tek başlarına, virüsler hücresel yapılar değildir, bu yüzden kaçınılmaz olarak yeniden üremek için insan hücrelerine girerler. Ayrıca virüsler seçicidir, bu yüzden sadece belirli hücreler doldurulur.

Dışa doğru bu tür "yerleşim" hastalığın belirli belirtileri olan bir kişide bir tezahür neden olur. Farinksdeki hücrelerdeki hasar ağrıya, mukozada kızarıklığa ve şişmeye neden olur. Viral enfeksiyonun çeşitli şekillerde şiddeti vardır. Bu bağlıdır:

 • viral doğa;
 • etkilenen hücreler;
 • organizmanın duyarlılığı;
 • Kötü alışkanlıklar ve beraberindeki patolojiler.

İnsan boğazını etkileyen virüsler, hastalığın oldukça benzer bir resmine neden olur. Tedavinin amacı için virüs tipinin bilinmesi gerekmediğinden, hekimler tarafından bu tür bir enfeksiyon ARVI olarak tanımlanmaktadır.

Boğazda bir enfeksiyonu öldürmekten

Her gün insan vücudu çeşitli patojenlerle karşı karşıyadır. Ve her bağışıklık sistemi bu saldırıya direnemez. Diğer hastalıklar arasında boğaz enfeksiyonları daha yaygındır. Bulaşıcı maddeler bakteri, virüs ve mantar olabilir. Mukoza boğazına girerek, iltihaplanma sürecini kışkırtarak bedenin hücrelerine çarpar ve saldırabilirler. Boğazdaki patojen enfeksiyonunun türünden, hastalığın semptomlarına, şiddetine ve tedavisine bağlıdır.

Çoğu zaman boğaz aşağıdaki enfeksiyonlardan etkilenir.

Boğazın viral enfeksiyonu

Adından anlaşılacağı üzere, virüsler enfeksiyon faktörleridir - hücre dışı mikroflora. Üreme ve aktif aktiviteye başlamak için virüslerin vücudun canlı hücrelerine ihtiyacı vardır. Farklı virüsler kesin olarak tanımlanmış hücreleri tercih eder. Örneğin, grip virüsü larenks hücrelerini sever, bu nedenle bu hastalık boğaz ağrısı olmadan yapmaz. Ayrıca, canlı hücrelere gömüldüklerinde virüslerin, kendilerini patojenik bir mikroflorayı yaymaya ve düzgün bir şekilde işlevlerini yitirmeye başlayacak şekilde yapılarını değiştirdiklerine dikkat çekmek gerekir. Harici olarak, bir viral boğaz enfeksiyonunun aşağıdaki belirtilerinde kendini gösterir:

 • rahatsızlık ve boğaz ağrısı;
 • boğazın hiperemi (kızarıklık);
 • genel zayıflık;
 • ateş vb

Boğazı etkileyen herhangi bir virüs, hastalığın hemen hemen aynı klinik tablosuna neden olur, bu nedenle tedavi benzer olacaktır.

Boğazın bakteriyel enfeksiyonu

Bakteriyel mikroflora, viralden farklı olarak, tamamen oluşturulmuş ve kendi kendine yeterli bir selüler yaşam şeklidir. Yani, hastalığa neden olmak için, uygun üreme koşullarında patojenik bakteriler almak yeterlidir. Ve mukus boğaz bu koşullara karşılık gelir. Pek çok bakteriyel enfeksiyonlarda streptokoklar, pnömokoklar, stafilokok, boğmaca ve difteri çubuklar ve t neden olduğu boğaz meydana gelir. D. bunların birçok listelenen patojenik bakteri tehlikesi ekso- ve endotoksinler üretmektedir. Boğazdaki bakteriyel enfeksiyonların tedavisi, hastalığın komplikasyonları ciddi olabileceğinden en kısa sürede başlamalıdır.

Boğazın mantar enfeksiyonu

Enfeksiyonun bu varyantı, önceki iki ile karşılaştırıldığında çok daha az yaygındır. Boğazın mantar enfeksiyonu primer değildir, daha sıklıkla alevlenme evresine geçen veya belirli bir şiddete erişen başka bir hastalığın bir sonucudur. Enfeksiyon genellikle maya veya küf mantarları ile oluşur ve ilk olarak hastalık bakteriyel bir enfeksiyonla kolaylıkla karışır. Enfeksiyon etkenini açıklığa kavuşturmak için boğazdan tanıya yönelik bir smear yardımcı olacaktır. Laboratuarda gerçekleştirilen analiz sadece enfeksiyon tipini değil, aynı zamanda terapötik taktikleri de belirleyecektir.

Boğazda bir enfeksiyon varsa, enfeksiyonun tam mekanizması gözlenirse semptomlar gelişir:

 • enfeksiyöz bir ajanın varlığı;
 • iletim yolu;
 • Vücudun enfeksiyona yatkınlığı.

Enfeksiyon kaynağı, hastalığın akut seyrini veya enfeksiyon taşıyıcısını taşıyan bir kişidir. Boğaz enfeksiyonları için iletim yolları hava kaynaklı, gıda ve temas ile sınırlıdır. Vücudun duyarlılığından doğrudan doğruya, kişinin prensipte hasta olup olmadığına ve hastalığın ne dereceye kadar şiddetli olup olmayacağına bağlıdır. Patojenik mikrofloranın vücuda girmesinden sonra, enfeksiyonun ilk belirtileri hemen kendini göstermez. Bu ana inkübasyon denir. Tüm boğaz enfeksiyonları ortak zehirlenme belirtileri gösterir - baş ağrısı, genel halsizlik, ağrıyan kaslar ve titreme vardır. Aynı zamanda vücut ısısı artabilir. Bundan sonra bu şekilde ileri hastalık patojen, örneğin, boğaz ağrısı, burun iltihabı, öksürük ve türüne özgü belirli özellikleri vardır. Viral enfeksiyon, özelliği nezle ağrısı için nazofarenksinden saydam mukus salgıları seçin. Boğazın bakteriyel enfeksiyonu genellikle boğazda ağrı pürülan plak ile ifade edilen ve genellikle burun tıkanıklığı olan yüksek ateşle devam eder. üst solunum yolları ve astım krizi spazm neden olabilir filmler gol ve gırtlak, bir şekilde - Bazı hastalıklar yeterince spesifik örnek olabilir, boğmaca zayıflatıcı atakları ile karakterize edilir ve difteri. boğaz mantar enfeksiyonları, ağız boşluğu ve yutak içinde peynir plak tezahür etkilenen dokuların kuruluğu ve yanma neden uzun hem de akut olarak ortaya çıkabilir. Boğazda plak nedenleri hakkında daha fazla bilgi →

Boğazın enfeksiyon nedenleri, bir kişinin bu hastalıklara karşı duyarlılığını artıran faktörlerdir:

 • Yaş. Boğaz enfeksiyonları genellikle çocuklarda ve ergenlerde görülür. Yetişkinler iki kez daha az hastalanırlar.
 • Pasif dahil olmak üzere sigara içmek. Tütün dumanı, boğaz ve nazofarenksin yerel bağışıklığını bozan birçok zararlı kimyasal element içerir.
 • Alerji. Herhangi bir alerjiden (mevsimsel, gıda) muzdarip insanlarda, boğaz sağlıklı insanlara göre daha sık acıtır.
 • Kimyasal irritanlar. Ev kimyasalları, yakıt yanması parçacıkları ve çok daha fazlası, mukoza boğazını tahriş edebilir ve koruyucu bariyeri azaltır.
 • Burun boşluğunun kronik enfeksiyonu (sinüzit), sürekli olarak boğazın enfeksiyonuna yol açabilir.
 • Kişisel hijyen standartlarının ihmal edilmesi. Herhangi bir enfeksiyona karşı uyarılar sık ​​sık ve iyice ellerinizi yıkayabilir.
 • Zayıf bağışıklık. Yetersiz bağışıklık koruması, vücudu her türlü enfeksiyona karşı daha duyarlı hale getirir. Bağışıklık zayıf ve monoton beslenme, aşırı çalışma, tümör hastalıklarının kemoterapisi, diyabet, hormon tedavisi, vb.

Tanı, hasta tarafından sunulan şikayetler, muayenenin sonuçları ve ek muayene yöntemleri, özellikle - araçsal olarak yapılır. Boğazın herhangi bir enfeksiyonu olan çalışmalarda, doktor, ilk etapta, lökosit formülü olan özel bir genel kan testini atar. Yardımı ile bir virüs veya bir bakteri türü olan patojeni belirleyebilirsiniz. Çoğu durumda, boğazdan bir smear almak zorunludur. Çit, steril bir pamuklu çubuk veya çubukla yapılır. Mikroskopi için bir yayma, mantar odağı veya bakteriyel floranın enfeksiyon odaklarında hakim olduğunu gösterecektir. Gelecekte, tıbbi preparatlara olan duyarlılıklarını belirlemek için, smear bakteri veya mantarların yapay kolonizasyonu için kullanılabilir.

Boğaz enfeksiyonlarının tedavisi

Bir bakteriyel boğaz enfeksiyonunun tedavisi bir doktor gerektirir. Uzman antibiyotikler penisilin grubu (Sumamed, amoksisilin), linkozamitler (Dalatsin, lincomycin), makrolitler (azitromisin, Josamisin) ya da sefalosporinler (Tsefuroksin), hastalığın belirtileri daha erken gerçekleşecek olsa bile, sonuna kadar içmek için önemli olan seyrini belirler. ısıyı azaltmak ve boğaz (ibuprofen, parasetamol) ağrıyı ortadan kaldırmak için steroidal olmayan anti-enflamatuar ilaçlar tahsis antibiyotik ilave olarak boğaz → için antibiyotik ile ilgili daha fazla bilgi için. Aynı zamanda antiseptik etkisi olan spreylerin (Tantum Verde, Hexoral) kullanılmasıyla, farinksin Furacilin ile sık sık durulanmasıyla da endikedir. kapsamlı olmalıdır TSikloferon, Kagocel ve boğaz mantarlarının diğer tedavi -. Viral boğaz enfeksiyonları antiviral ilaçlar reçete edebilir antibiyotikler doktor yerine sadece, bakteriyel ile hemen hemen aynı prensibi davranılır → boğazına antiseptikler hakkında daha fazla bilgi. Hastalık spesifik bir patojen ile tedavi edilir. Tedavinin seyri de semptomatik modelin doğasına bağlıdır. Antifungal ilaçlar, ciddi vakalarda, sistemik olarak tabletler ve enjeksiyonlar şeklinde topikal olarak (Flukonazol, Klotrimazol) reçete edilir. Spesifik antifungal tedavi, antiseptik lokal etki araçlarıyla desteklenmelidir - spreyleme ve gargara için tasarlanmış çözümler olabilir. Bakteriyel enfeksiyon eklendiğinde, antibiyotikler belirtilir. Ayrıca, immünomodülatör tedaviye, vitamin terapisine ve bağırsak disbiyozunun önlenmesine dikkat edilmesi önemlidir. Ayrıca, boğazın mantar enfeksiyonları ile, fizyoterapi reçete edilir: elektroforez, ultraviyole ve bir lazer. Hastalık sırasında, tahriş edici ve travmatik iltihaplı doku ürünlerini (tuzlu, sıcak, çok sıcak yemekler) içermeyen bir diyet izlemeniz gerekir. Boğaz ve ağız boşluğu kandidiyazı olduğunda, beyaz unun tatlı ve fırınlanmasını terk etmeniz önerilir. Yedikten sonra ağzı çalkalayın.

Boğaz enfeksiyonlarından kendinizi korumak imkansızdır, ancak enfeksiyon olasılığını en aza indirmek için oldukça gerçektir.

Bunun için ihtiyacınız var:

 • Sigara içmeyi reddet. Tütün dumanı, mukus boğaz ve nazofarenksin lokal immün savunmasını zayıflatır, bu da onları dış patojenik faktörlerin etkisine duyarlı hale getirir.
 • Çeşitli yemek için. Yetersiz bir diyet, vücudun daha az esansiyel vitamin ve eser element aldığı gerçeğine yol açar. Bu yüzden doktorlar çeşitli diyetler konusunda ısrar ediyorlar, C vitamini açısından zengin gıdalara özel önem veriyorlar - bağışıklığı güçlendiriyorlar.
 • Mikro iklimi evde nemlendirin. Isıtma mevsimi ile birlikte, kuru hava, boğaz ve nazofaringeal mukozayı tahriş eden evlerimize geliyor. Bu, yüzeylerinde mikro-travma oluşumuna yol açabilir, bu da gelecekte enfeksiyona giriş kapısı olacaktır. Dekoratif bir çeşme, ev tipi bir hava nemlendiricisi veya pil üzerindeki ıslak bir tabaka veya havlu, nemlendirme problemini çözmenize yardımcı olacaktır.
 • Hijyen korumak. Uzmanlara göre, bulaşıcı patojenler genellikle yıkanmamış ellerle vücudumuza girmektedir. Ellerin sık yıkanması hastalığa karşı koruyacaktır.
 • Soğuk mevsimde multivitamin kompleksleri alın. Soğuk mevsimin başlangıcında olduğu gibi, sabit KBB enfeksiyonları ile birlikte, bağışıklık sistemini geliştirecek multivitaminler ve immünomodülatörlerin alınması önerilmektedir.
 • Uygun hava. Vücudun aşırı soğutulması, damarların keskin bir şekilde daralmasına ve enfeksiyöz ajanlara karşı korunması gereken mukozal bariyerin bozulmasına yol açar. Soğuk algınlığı soğuk olmasına neden olmaz, ancak bağışıklığın azalması nedeniyle hastalığın başlangıcını provoke edebilir.

Boğazda enfeksiyon bugün meydana gelen en yaygın hastalık türüdür. Ve eğer mantar enfeksiyonu hala nadir görülen bir olay ise, o zaman günlük olarak bir virüs ve bakteriyel mikroflora ile karşılaşırız. Hastalanmamak için sağlığınızı izlemeniz, bağışıklık sistemini güçlendirmeniz ve enfeksiyon halinde tıbbi yardım almanız önemlidir. Yazar: Olga Rogozhkina, doktor,
Moylor.ru için özel olarak

Boğaz ve burun enfeksiyonlarının gelişiminin etkenlerinden biri hakkında yararlı video

Makale değerlendirmesi

 • Enfeksiyon türleri
 • Viral enfeksiyonlu insanlarda boğaz hastalığı belirtileri
 • Bir kişinin boğazına bakteriyel hasar
 • Enfeksiyonların Ana Semptomları
 • Çeşitli boğaz hastalıklarının teşhisi
 • İnsan boğaz hastalıklarının tedavisi

Boğazdaki enfeksiyon genellikle canlı virüslerin içine girmesinden kaynaklanır. Her enfeksiyöz hastalık, karakteristik semptomları ile ve bakteriyi yaymak suretiyle kendi bakterilerine sahiptir. boğaz mukoza yüzeyi daha sonra diğer organları ve vücut kısımlarını etkileyen çeşitli mikroorganizmaların çoğalması için mükemmel büyüme ortamı sağladığı Bu tür hastalıklar yaygın olarak yayılır.

Boğaz içerisindeki enfeksiyonlar, içine nüfuz etmesi ve bakterilerin, mantarların ve virüslerin üç farklı gruptan yeniden üretilmesi sonucu ortaya çıkabilir. Bir insanın vücuduna girdiklerinde, aktif olarak çoğalırlar ve kendi spesifik özelliklerine sahip olan inflamatuar sürecin gelişimini provoke ederler. Viral enfeksiyon, normal olarak gelişmek ve çoğalmak için, başka bir canlı organizmanın hücresel yapısını kırmak için gerekli olan, hücresel olmayan organizmaların etkisi altında gerçekleşir. Virüslerin kendileri oldukça ürkütücü yaratıklardır ve gruplarının her biri belirli türdeki hücresel yapılara yerleşmeyi tercih eder. Örnek olarak, en yaygın virüs griptür. Sadece bronşlarda ve trakeada larinksin mukoza zarında yeniden üretilebilir. Ve onun rinovirüsü faringeal hücreleri ve burun boşluğunu tercih eder. Bu istenmeyen ziyaretçiler, insan vücudunun hücresel yapılarını, yayılan istilacı virüsün kopyalarını üretmek için zorlarlar. Hastalığın nedenleri, hasar gören hücrelerin artık başka işlevlerini yerine getiremeyeceği ve sadece tüm yeni virüsleri yeniden üretebileceği gerçeğinde yatmaktadır. İçeriğe geri dön

Viral enfeksiyonlu insanlarda boğaz hastalığı belirtileri

Bu durumda ana semptomatoloji şudur:

 1. Boğazda bazen çok güçlü, acı verici duygular.
 2. Virüslerin girişi bu organın mukozasının kızarmasına neden olur.
 3. Şişme var.

Viral hasarın şiddeti, aşağıdaki faktörlerin varlığına bağlıdır:

 1. Viral patojenin tipi.
 2. Etkilenen hücresel yapıların yeri.
 3. İnsan vücudunun farklı nedenlerin etkisi altında azaltılmış bağışıklık.
 4. Boğazda çeşitli patolojilerin varlığı.
 5. Hasta kötü alışkanlıkların karakteristiği.

Hastalığı harekete geçiren virüsler sıklıkla benzer bir klinik verir. Doğru tedavi için, doktorlar patojen tipini belirlemelidir. İnfluenza, çeşitli rinovirüsler, koronavirüsler, enterovirüsler veya adenovirüsler olabilir. Tıpta, ortak bir belirtileri vardır - akut solunum yolu viral enfeksiyonları veya ARVI. İçeriğe geri dön

Bir kişinin boğazına bakteriyel hasar

Virüslerden farklı olarak, bakteriler hücresel bir yapıya sahip olan mikroskopik organizmalardır. Gelişim ve yeniden üretim için, elverişli bir besin ortamına girmeleri yeterlidir. Böyle bir yer belli bir sıcaklığa, besleyiciye ve oksijeni kullanma kabiliyetine sahip olmalıdır (bazı bakteriler için bu önemlidir). Boğazın yenilgisi aşağıdaki patojenlerin içine girdiğinde ortaya çıkar:

 1. Gonokoklar.
 2. Stafilokok ve streptokoklar.
 3. Farklı pnömokoklar.
 4. Difteri, tüberküloz, boğmaca veya hemofilik çubuklar, vb.

Bakteriler virüsler kadar seçici olmasa da, bunların bazıları kişinin boğazında en sevdikleri yerlere sahiptir. Pertussis üst solunum yollarına yerleşir ve stafilokok çeşitli insan organlarını etkileyebilir. Bakterilerin ana etkisi, ekzotoksin veya endotoksinlerin üretimi ile üretilir. Bu maddeler bakteri yapısı tahrip edildiğinde veya yok olduğunda ya da yaşayan bir mikrop tarafından üretildiğinde ortaya çıkar. Bu zehirler insanlar için çok tehlikelidir ve hastanın vücudunda bir enfeksiyon taşıyıcısının yokluğunda bile hasara neden olabilir. Örneğin, antisoksin içeren özel bir serumun kullanıldığı mücadele için difteri bacillus alabilirsiniz. İnsanlarda boğazın fungal hastalıkları diğer tip lezyonlardan daha az sıklıkta görülür. Bu tip enfeksiyon nispeten nadirdir. Altta yatan boğaz hastalığında bir komplikasyon olarak kendini gösterir ya da ikincil bir rahatsızlık olarak ortaya çıkar. Esas olarak maya veya küf mantarlarından kaynaklanır. Bu tip bir lezyonun incelenmesinde doktorlar genellikle bakteriyel enfeksiyonla karıştırıldığından, hastalığın ayırt edilmesi için hastanın boğazından bir yayma yapılır. İçeriğe geri dön

Enfeksiyonların Ana Semptomları

Kendilerini, lezyonun kaynağının, enfeksiyonun bulaşma yollarının ve insan vücudunun, bağışıklığın azalması nedeniyle enfeksiyonun vücuduna geçme olasılığının varlığında tezahür ederler. Hastalığın kaynağı genellikle hasta olan bir kişidir. Ancak hastalığın taşıyıcısı olabilir. Temel olarak hastalık, temas halinde veya hava yoluyla bulaşma yoluyla bulaşır. Lezyonun şiddeti, bireyin enfeksiyonuna yatkınlığa ve üç grubun hangisi olduğuna bağlı olarak virüsün, bakterinin veya mantarın etkisine bağlıdır. Enfeksiyonun ilk kanıtı, kuluçka döneminden sonra ve hastanın vücudunda zehirlenmenin varlığından sonra ortaya çıkar. Bunlar şunları içerir:

 1. Vücudun zayıflığı.
 2. Kaslar ve baş ağrısı.
 3. Titreme oluşumu.
 4. Sıcaklıkta artış.

Hastalığın gelişiminin aşağıdaki aşaması, bu gibi olayları ortaya çıkarabilir:

 1. Boğazda ağrı ve içinde terleme.
 2. Burun akıntısı ve öksürük.
 3. Kaba bir ses.
 4. Burun iltihabı ve burun ve yutaktan mukus akıntısı (çoğunlukla viral enfeksiyonlarda görülür).
 5. Burun tıkanıklığı yokluğunda yüksek sıcaklık.
 6. Bademcikler üzerinde beyaz pürülan kaplama görünebilir.
 7. Boğazın arkasında, mukus ve irin bir sırrı olabilir.
 8. Olası yorucu öksürük.
 9. Difteri, boğazda bakteriler tarafından oluşturulan, geçirgen olmayan filmlerin varlığı nedeniyle spazmlara ve boğulmaya neden olur.
 10. Mantar enfeksiyonunda, yanma ve kuruluk meydana gelir ve ağız boşluğunda, benzer şekilde bir plak görünür.

İçeriğe geri dön

Çeşitli boğaz hastalıklarının teşhisi

Aşağıdaki prosedüre göre yapılır:

 1. Doktorlar hastanın şikayetlerini yazar ve inceler.
 2. Genel bir kan testi yapılır.
 3. Zorunlu test - pamuklu çubukla veya çubukla alınan boğazdan bir leke almak.
 4. Hastalığın nedensel ajanını belirlemek için ekim.

Bundan sonra, hastanın tedavi yöntemlerini belirlemek gerekir. İçeriğe geri dön

İnsan boğaz hastalıklarının tedavisi

Hastalığın nedenine bağlı. Anti-inflamatuar ve antipiretik ilaçlar viral lezyonlarla savaşmak için kullanılır ve hastalara bol miktarda sıvı almaları önerilir. Enfeksiyon bakteriyel ise, o zaman tedavi antibiyotiklerle yapılır. Hastanın kapsamlı bir muayenesi ve teşhisinden sonra doktor tarafından reçete edilir. Antihistaminikler, antienflamatuvar ve onarıcı ilaçların ana tedavisi ve fonları ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Mantar enfeksiyonu varlığında, yalnızca tavsiye ve tedaviyi yapan doktorun gözetimi altında kullanılması gereken özel antifungal ilaçlar reçete edilir. Yukarıdaki tüm enfeksiyon türleriyle yerel tedavi için, inhalasyonlar şeklinde terapi yapabilirsiniz, bu spreyi uygulayın, çeşitli antiseptik solüsyonları ile durulama kullanın veya emilebilir tabletler alın.

Her durumda, tüm bu önlemler öngörülemeyen komplikasyonları önlemek için bir doktora danıştıktan sonra kullanmak daha iyidir.

Eğer çelik sık boğaz, ağız kokusu ağrısı deneyimi, hatta sık hastalıkların kurbanı haline fark ederseniz, boğaz ağrısı tedavisi sadece, bir süre yardımcı olur o zaman sorun ciddi bir yatmaktadır. Bu tür sıkıntıların olası nedenlerinden biri de boğazın bulaşıcı hastalıkları olabilir. Ancak, doğru benzer sorun olarak değerlendirmeye başlayabilir amacıyla, önce neyin neden olduğunu, bu enfeksiyon karaktere sahiptir öğrenmek gerektiğini ve açıkça size bakacak şekilde ne olduğunu anlamak.

Bir enfeksiyon nedir?

Muhtemelen, bildiği gibi, enfeksiyon, boğaz dahil olmak üzere herhangi bir hastalığın ana nedensel etkendir. Ancak, terminolojide karıştırılmaması için, birkaç açıklayıcı kelime söylemek gerekir. Tıpta, bir enfeksiyon, yabancı yaşayan mikroorganizmaların insan vücuduna bolca nüfuz etmesinin neden olduğu bir çeşit hastalık olarak kabul edilir. Bu mikroorganizmaların çeşitleri ve özellikle boğaz hastalıklarına gelince, bunlar oldukça farklıdır. Bununla birlikte, boğaz çok basit nedenlerle her türlü mikropların en sevdiği zarara dönüşür:

 1. İşte, vücudumuzun doğal savunma mekanizması olan bademcikler, ilk, en güçlü darbeyi alarak.
 2. Boğazın mukoza zarı bu şekilde düzenlenmiştir ve bu ortamdaki mikropların çoğalması, bağışıklığın görevleriyle başa çıkmaması şartıyla son derece kolay bir şekilde gerçekleşir.

Böylelikle, bağışıklık sisteminin azalmış bir seviyesine sahip bir enfeksiyonun vücuduna herhangi bir giriş, bir hastalığın başlangıcını tehdit eder ve boğaz, etkilenen alana girer.

Enfeksiyon türleri

Enfeksiyonun neyle ilgili olduğunu anladıktan sonra, onunla kavga etmeye başlayabilirdik, ama aynı zamanda birkaç enfeksiyon çeşidi olduğunu da bilmeliyiz ve bu yüzden tedavi biraz farklı olacak. Boğazı etkileyen en yaygın ve yaygın enfeksiyonlar şunlardır:

 • Viral enfeksiyon - anlaşıldığı üzere, bu enfeksiyonun nedeni, hücresel olmayan organizmalar olan virüslerdir. Bu organizmaların çoğalması için canlı bir hücre gerekir ve hücrelerimiz bu amaç için oldukça uygundur. harika bir özellik de var mı, farklı virüsler grip virüsü nedeniyle bu boğaz ağrısı ve hastalığın zamanda larinks hücresel yapı gibi en güçlü olduğu bu nedenle, iyi tanımlanmış hücreleri almayı tercih ederler.

Burada başka bir özellik daha var, virüsler hücrenin yapısını zararlı mikroorganizmaları çarpmaya başlayacak ve mallarını doğru bir şekilde çalışacak şekilde değiştirecek şekilde değiştiriyor. Dışa baktığımızda, bu değişiklikler hasta olduğumuza, yani boğazın ağrımasına, sıcaklık, halsizlik ve diğer tanıdık semptomlara sahip gibi görünür. Bu durumda, boğazın lezyonu ile ilgili her virüs yaklaşık aynı görünüyor, bu yüzden onların tedavisi çok farklı değil.

 • Bakteriyel enfeksiyon - seleflerinden farklı olarak, bakteri tamamen bağımsız ve oluşmuş bir hücresel mikroorganizmadır. Boğazın bu tip enfeksiyonunun yeniden üretilmesi için, bakteriler üreme ortamı için uygun bir üreme ortamına girmeye yetecek kadardır. Yukarıda belirtildiği gibi, üst solunum yollarının mukozası, bazı bakterilerin çok rahatça çoğaldığı yerdir, çünkü hem oksijene hem de uygun bir sıcaklığa erişim vardır.

kimin favori orta sadece boğaz, sonra bunlar bakterilere ilgili olarak,: vb streptokok, pnömokok, stafilokok, Haemophilus influenza, difteri ve boğmaca basili, Mycobacterium tuberculosis ve liste çok uzun. Bakteriyel enfeksiyonlar, insanlar için endotoksinler ve eksotoksinler saldığı için insanlar için özel bir tehlike oluşturmaktadır. Bu durumda, canlı hücrelerin ölümünden dolayı ilk tür toksin elde edilir ve ikinci tip sadece yaşayan bakterilerdir. Böyle bir enfeksiyonun tedavisi, mümkün olduğunca çabuk tedavi edilmelidir, çünkü bazı durumlarda sonuçlar çok şiddetli olabilir.

 • Fungal enfeksiyon - boğazın bu tip enfeksiyonu en nadirdir. Genellikle bu bir hastalığın kendisi değildir, ancak belirli bir şiddet derecesine ulaşmış bir tür hastalıktan sonra bir komplikasyon. Mantar enfeksiyonu mantar (maya ve küf) yol açtığı ve maksimum tanı doğruluğu için, bir çubukla yapmak ve doğru tedaviye başlamak için, laboratuarda test etmek gereklidir, böylece erken dönemlerinde selefi bakteriyel enfeksiyon ile karıştırılmamalıdır çok kolaydır.

Boğaz enfeksiyonlarının tedavisi

Anladığınız gibi, bir boğaz enfeksiyonunun tedavisi, her şeyden önce, enfeksiyona tam olarak neden olan şeye bağlı olan bir dizi farklılığa sahiptir. Dolayısıyla, larenjit, farenjit veya bademcik iltihabı gibi rahatsızlıklara neden olan viral bir enfeksiyon, bilinen tüm yöntemlerle tedavi edilir. Bir doktora danıştıktan sonra, hasta genellikle aşağıdaki ilaçları reçete eder:

 • ateş;
 • anti-enflamatuar;
 • Bazen ağrı kesiciler;
 • Çok sayıda sıcak sıvının kabul edilmesi.

Boğazda bakteriyel bir enfeksiyonun neden olduğu bir hastalık varsa, büyük olasılıkla antibiyotik tedaviye dahil edilir. Geri kalanında, antihistamin preparatları, iltihaplı işlemleri ortadan kaldıran ilaçlar ve ayrıca vücudun bağışıklık sistemini güçlendirmek gereklidir. genellikle boğaz, ağız ve dil duvarlarında kötü kokulu beyaz plak şeklinde sular altında boğaz mantarı, yok etmek, tedavi antifungal ilaçlar reçete edilir. Bu tür çareler sadece ilgili hekim tarafından reçete edilebilir ve daha sonra sadece smear sonuçları geldikten sonra. Genel önleyici tedbirler ve boğaz enfeksiyonlarının tedavisi için önlemler oldukça standarttır: mümkün olduğunca sık olarak, boğazınızı soda-tuz çözeltisi ve papatya ile kaynatın. Ayrıca, antiseptik etkisi olan ya da benzer spreyler kullanan özel hapları da çözebilirsiniz, bu iyi bir eczane için yeterlidir.

Sonuç

Boğaz ağrısı enfeksiyonu zamanımızda oldukça sık görülen bir hastalık türüdür ve mantar enfeksiyonu nadir olmakla birlikte, çalışanlar arasında bile her gün viral bulgular bulunabilir. Bu hastalıklarla enfekte olmamak ya da hasta olmamak için sağlığınızı izlemek ve bağışıklığı güçlendirmek gereklidir. Enfeksiyon durumunda hemen doktora danışınız ve uygun önlemleri alınız.

Eğer provoke edici faktörler varsa bağımsız olarak boğaz enfeksiyonları oluşabilir. Ana tehlikeleri, bazı bakterilerin diğer sistemlere ve organlara komplikasyonlar verdiği gerçeğinde yatmaktadır.

Boğaz ağrısı enfeksiyonları

Bu en yaygın sorunlardan biridir. Her bağışıklık sistemi patojenik virüslerin, bakterilerin, mantarların saldırılarına dayanamaz. En sık görülen nedeni genel veya yerel bağışıklığın azaltılmasıdır. Bulaşıcı hastalıklarda, boğazın herhangi bir kısmı etkilenebilir: arka duvar, bademcikler ve aynı zamanda yan yana yerleştirilmiş mukuslar (badem veya üst gökyüzü). İnsan vücudunda bir kez, virüsler, bakteriler, mantarlar aktif olarak çoğalmaya başlar. Bu, kendine özgü özelliklere sahip olan bir enflamatuar sürecin oluşmasına yol açar. Onlar doktorun ana göstergesidir.

nedenleri

Boğazda ağrı veya inflamasyonun görünümü her zaman enfeksiyon gelişmesi ile ilişkili değildir. Bu nedenle, doktor hastalığı alerjik reaksiyonlardan, larinks kaslarının aşırı aşınmasından, boğaza fiziksel hasardan ayırmalıdır. Bu durumlarda, anti-enflamatuar ilaçlarla tedavi sonuç vermeyecek ya da sadece bir süre için yardımcı olacaktır. Enfeksiyon belirli bir mikroorganizmadan kaynaklandığında. O alabilir:

 • havadaki damlacıklar,
 • Enfekte insanlara ait nesneler aracılığıyla
 • kendi yıkanmamış elleriyle.

Bazen hastalığın gelişiminin nedeni, her kişinin sahip olduğu koşullu patojen mikrofloradır. Bu durumda, bir denge ihlali ve bağışıklığın zayıflaması bir ön koşuldur.

Boğaz, çeşitli enfeksiyon türlerinin giriş kapısıdır. Ancak tedaviye başlamadan önce, doktor patojen tipini belirlemelidir. Fotoğrafta, viral ve bakteriyel boğaz enfeksiyonu belirtileri

bakteri

Sıcak ve nemli bir ortama maruz kaldığında bakteriler aktiviteyi artırır. Onlar pürülan süreçlerin oluşumuna yol açan sağlıklı hücreleri yok etmeye başlarlar. Semptomlar şunları içerebilir:

 • yutulduğunda akut ağrı,
 • bademciklerin ödemi,
 • nefes darlığı
 • yüksek vücut ısısı,
 • kaslarda zayıflık.

Enfeksiyon, hasta bir kişiyle etkileşimde bulunduğunda havadaki damlacıklar tarafından en sık meydana gelir. Patojenler otitis, sinüzit, lenfadenit, bademcik iltihabı ve retropharyngeal apse yol açabilir. Enfeksiyon genel bir forma geçerse, bakteriyel patolojinin komplikasyonları gelişir. Yavaş yavaş, patojenik mikroflora tüm iç organlarda iltihaplı odaklar oluşturan vücut boyunca yayılır.

streptokok

Günlük kullanımda, ciltte, mukusda ve sindirim sisteminde yaşayan bir bakteridir. Yüksek sıcaklıklara ve dezenfektanların etkilerine karşı çok dayanıklı değildir. Boğazda, streptococcus, kötü işlenmiş yiyeceklere, evcil hayvanlardan girer. Onunla tamamen görüşmeyi bırakmak imkansızdır.

Bu durumda, semptomatoloji streptokok tipine ve boğazdaki etkilenen alana bağlıdır. Farenjit için, sıcaklıkta ılımlı bir artış, boğaz iltihabı ve palatin kemikleri ve öksürük karakteristiktir. Bademcik iltihabı ile bademciklerde artış, pürülan odakların oluşumu ve sıcaklığın yüksek izlere yükselmesi söz konusudur. Kıt ateşte, dildeki özel taneler, vücutta tipik bir döküntü, boğaz ağrısı semptomlarına eklenir. Komarovsky: Tehlikeli streptokok enfeksiyonu nedir diyor:

Staphylococcus aureus

Bu bakteri, önceki türler gibi, koşullu patojenik anlamına gelir. En tehlikeli olanı, ağır hastalık ve komplikasyon semptomlarına neden olan Staphylococcus aureus'tur. Bakteri, vücudun bağışıklık güçleri azaldığında ARVI veya influenza ile daha aktif hale gelir. Stafilokoklar tonsillit, farenjit, larenjitlere yol açar. Bir pürülan anjina ile plak kolayca çıkarılır, ancak dil ve küpeler dokunulur. Genel zehirlenme belirtileri vardır. Bunlar baş ağrısını, zayıflığı içerir. Boğazdaki ağrı, kişinin yemek yemeyi ve yemeyi reddettiği kadar güçlüdür.

Farenjit ile birlikte arka duvarda viskoz mukoza tabakaları konglomerasyonu vardır, ancak bademcikler üzerinde değil. Zulüm, kuru öksürük ataklarına neden oluyor. Boğazda bir ağrı var. Larenjit ile larinksin mukus membranları, trakea yakalanmasıyla enflamatuar sürece bağlanır. İkincisi, nihayetinde ıslanmaya dönüşen kuru bir kuru öksürüğü kışkırtır.

Diphtheria bacillus

Difteri, belirli bir bakteri türünden kaynaklanan akut bir enfeksiyöz hastalıktır. Ancak tehlike, bakterinin kendisi değil, toksin. Sinir sistemini, kalbi, böbrekleri etkileyebilir, ölüme yol açabilir. Enfeksiyon bir hasta veya bakteri taşıyıcısından meydana gelir. Çubuklar, havadaki damlacıklar, tükürük veya mukus damlacıkları ile düşer. Giriş kapıları mukoza nazofarenks, yaralar, gözün konjonktivadır. Difteri basilleri mukoza zarının ödem ve nekrozuna yol açar, ancak ağrı anjinadan daha az belirgindir. Kanlı bir toksin hipotalamusa ulaştığında bir ateş oluşur. Sıcaklık 14 güne kadar sürer. Doktor bademciklerde hafif bir artış kaydedebilir. Hastalığın özelliklerinden biri soğuk algınlığı olmamasıdır.

Boğmaca sopa

Boğmacayla boğucu olan etken madde bakteri Bordetella pertussis'tir. Havadaki damlacıklar tarafından enfekte olabilir. Hastalık konvulsif paroksismal öksürük ve solunum ve kalp sistemi yenilgi olgusu ile devam eder. Çoğu zaman boğmacada boğaz spazmının nedeni boğmacadır, ancak larinks ve nazofarenksin etkilenme olasılığı daha azdır. Gelişim sürecinde, asa sinir sistemini etkileyen mukozadaki toksinleri salgılar. Zehirlenme süreci uyku ve yeme alışkanlıklarının bozulmasına yol açar.

Koch Değneği

Larinksin tüberkülozuna neden olur. Çoğu durumda, akciğer tüberkülozunun arka planı gelişir, larinkse yayılır. Semptomlar ses kısıklığı ve yutma içerir. Stenoza, oksijen eksikliğine neden olan dokuların kalınlaşması vardır. Tedavi ilacı almaktan oluşur. Çoğu zaman, Koch'un çubukları kronik bir infiltratif forma neden olur. İlk aşamalarda semptomlar olmadan ilerler. Yavaş yavaş, sıcaklıkta bir artış, kuru öksürük, raspiraniya hissi ortaya çıkar.

diğer

Boğaz hastalığına neden olmak için başka bakteriler de olabilir, örneğin, gonococcus veya pneumococcus. Gonococcus, beyaz-sarı bir plağın ortaya çıkmasıyla sonuçlanır. Lenf düğümleri artar, tükürük artar, ağızdan hoş olmayan bir koku oluşur. Yutulduğunda ve sakin bir durumda acı verici duygular. Stomatit belirtileri de vardır. Pnömokok, küresel bir bakteridir. Boğazda, enfeksiyon nadiren gelişir, çünkü kulaklar ve solunum sistemi en çok acı çeker. Hastalık sinir sistemini, kalbi ve GI yolunu etkiler.

viral

Enfeksiyon ajanlarının vücuda girmesinin neden olduğu enfeksiyonlar. Virüsler bakteri ve mantarlardan 100 kat daha küçük olabilir. Tuhaflık, 3-7 gün içinde bağışıklık, enfeksiyonun bu tür etken maddesi ile ilişkili olarak hücreler oluşturmasıdır. Bu nedenle, genellikle hastalık bir haftadan fazla sürmez. Akut viral enfeksiyonların etyolojisi

İnfluenza virüsleri

Bu tür esas olarak solunum sistemini etkiler. 2000'den fazla farklı türde virüs tespit edilmiştir. Enfeksiyonun kaynağı hastalığın bariz veya yıpranmış bir formuna sahip hasta bir kişi haline gelir. Yaklaşık bir hafta boyunca bulaşıcıdır. Analiz edilmeksizin gribin diğer ARVI tiplerinden ayırt edilmesi imkansızdır. Bu nedenle, uygulamada, sadece epidemiyolojik veriler temelinde teşhis konur. Tipik bir resim:

 • sıcaklık yüksek işaretlere yükselir,
 • kaslarda ve başlarda bir ürperti, acı var,
 • Burundan hiçbir deşarj yok,
 • ağrı eşlik kuru öksürük.

Boğaz biraz kırmızı, mukozada hafif bir şişme var.

rhinovirüsleri

Onlar tarafından burun ve nazofarenksin akut viral yenilgi anlamına gelir. Sıcaklık 38 derecenin üzerine çıkmaz. Boğazda, hapşırma, burun akıntısı görülür. Koku duyusu kaybolur. Rinovirüs rinit ve farenjite yol açar. Picornavirüs ailesinin hücreleri enfeksiyon için ajanlar haline gelir. Zehirlenme sendromu zayıf bir şekilde ifade edilir. Büyük miktarlarda burundan bir sırrın ortaya çıkması nedeniyle, burnun etrafındaki deri soyulmasıdır. Bakteriyel bir enfeksiyona katıldığında larenjit, viral boğaz ağrısı ve diğer bazı hastalıklar gelişebilir.

Viral enfeksiyon nasıl bulaşır?

adenovirüsler

Adenovirüs enfeksiyonu, solunum yolu, gözler, lenfoid dokuları etkilediğinde. Bağışıklık çalışmasının özelliklerine bağlı olarak hastalığın farklı bir yolu olabilir. Erken bir semptom vücut sıcaklığındaki artış 39 derece ve hafif zehirlenme belirtileridir. Burundan bir akıntı, arka faringeal duvarın şişkinliği var. Bademcikler üzerinde bir plak oluşturmak mümkündür. Hastalık bağırsak şeklinde ortaya çıktığında,

 • mezenterik lenfadenit
 • ateş,
 • ishal,
 • kusma.

Diğer türleri

Enterovirüs enfeksiyonu, solunum yollarının ateş ve akıntılı inflamasyonu ile birlikte akut solunum yolu viral enfeksiyonunun tipini takip eder. Bu ECHO tipi 11 ve 20, Coxsackie virüsü denir. Genel olarak hastalık bazen titreme ve baş ağrısı ile başlar. Kaynak hasta ve virüs taşıyıcılarıdır. Enfeksiyon fekal-oral ve havadaki damlacıklar ile oluşur. Coronavirüs enfeksiyonu, solunum ve bağırsak hastalıklarının gelişimine yol açar. İlk üreme nazofarenksin mukozasında meydana gelir. Yetişkinlerde, ortak bir soğuk yaygındır ve çocuklar bronşit ve zatürre gelişir.

uçuk

Boğazdaki uçuklar nadiren görülür. Kabarcıklar genellikle ağzın mukoza zarında oluşur, ancak vücudun herhangi bir bölgesine vurabilirler. Boğazda kızarıklık olduğunda, doktor hastalığın şiddetli formu hakkında konuşabilir. Genellikle, nedensel ajan herpes simpleks virüsüdür. Genellikle anjin, stomatit, bakteriyel hastalıklar için alınır. Mutlaka sıcaklık yükselir, baş ve ağızdaki diğer bölgeleri kızarır. İçinde bir sıvı bulunan kabarcıkların görünümünü görebilirsiniz.

Herpes boğaz ağrısı nasıl tespit edilir, bizim videoda görmek:

mantar

Fungal enfeksiyon larenjit, bademcik iltihabına yol açar. Bazen bir kişi bir problemi olduğunu bilmiyor. En yaygın mikozis Kandidiyazdır. Yutma sırasında ağrı artar, mukozada hiperemi vardır. Diğer hastalıkların ayırt edici özelliği, süzme peynirine benzer şekilde beyaz akıntıdır. Dil üzerinde ve arkada sarı bir kaplama olabilir. Bu küf mantarlarının gelişimini gösterir. Neredeyse her zaman nazofarenks ve bademcikler şişer, vücut ısısı yükselir. Palatinin enfeksiyöz sürecine dahil olduğunda, farengeal ve lingual tonsil mantar anjinası geliştirir. Kandidiyaza ek olarak, boğazda aspergillozis, blastomikoz ve bazı diğerleri ortaya çıkabilir.

Tanı Yöntemleri

Eğer boğazda ağrı varsa, hemen bir doktora danışmalısınız, çünkü bu belirtinin nedeni tehlikeli olabilir. Anket şunları içerir:

 • Bir konuşma sırasında bir anamnez.
 • Başvuran kişinin genel durumunun analizi.
 • Boğaz muayenesi.
 • Boyunun boğazda ve lenf düğümlerinde palpasyonu.

Teşhisi doğrulamak için laboratuvar yöntemleri kullanılır: testler, boğazdan bir çubukla. Direkt mikroskopi ile toplanan biyolojik materyal mikroskop altında incelenir. Bu, hastalığın kökenini oluşturmamızı sağlar.

Kültür kültürü sırasında, patojen belirli bir süre için yetiştirilir. Bazen enzim bağlantılı bir immünosorban testi, test materyalindeki antijenleri ve antikorları belirlemek için kullanılır. Analiz sonuçlarıyla viral veya bakteriyel bir enfeksiyon nasıl tespit edilir, videomuza bakın:

Farklı etiyolojiye ait enfeksiyonların tedavisinin özellikleri

Tedavi genel ve spesifik olabilir. İlk durumda, ilaçlar kullanılır:

 • ateş düşürücü,
 • anti-enflamatuar,
 • ağrı kesici.

Hastalık bir bakteriden kaynaklanıyorsa, doktor muhtemelen antibiyotik reçete edecektir. Şişlik ve spazmları azaltmak için antihistaminikler sıklıkla reçete edilir. Viral bir doğa hastalığını tedavi etmek için, antiviral ilaçlar ve bağışıklık yanıtını arttırmak için ilaçlar reçete edilir. Mantar antifungal etkisi ile antiseptikler geliştirdiğinde. Hasta, hastalık türüne bakılmaksızın çok içmeli. Ek olarak, durulama, bir soda, tuz ve papatya çözeltisi kullanılarak reçete edilir. Bugün eczanelerde rezorpsiyon için özel tabletler var. Boğazdan gelen ağrıyı giderir, lokal antiseptik etkiye sahiptirler.

Prognoz ve önleme yöntemleri

Zamanında başlamış tedavi ile prognoz hemen hemen her zaman elverişlidir. Çoğu durumda, hastalığın seyri kişinin bağışıklığının ne kadar güçlü olduğuna bağlıdır. Önleme için şunları yapabilirsiniz:

 • temperli,
 • doğru yer
 • Yeterince nemli hava ile bir dairede yaşamak.

Hasta biriyle temas halinde ise profilaksi olarak durulama kullanabilirsiniz. Ayrıca sezon dışında da yönetir. Antiseptik ajanlar, adaçayı, calendula, okaliptüs, çam tomurcukları decoctions kullanılır.

Doktorlar her bir hastalıktan sonra diş fırçasını değiştirmenizi önerir. Hastalık durumunda, virüsler, bakteriler ve mantarlar iyi bakımda bile ona kalır. Bazıları böyle koşullarda uzun süre yaşayabilir. Enfeksiyondan sonra ve hastalık sırasında, ballı bir broş suyu içirin.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Erişkinlerde anjin - semptomlar ve tedavi, fotoğraf

Angina bulaşıcı bir hastalıktır, ana belirtisi bademcik iltihabıdır. Hastalık çeşitli mikroplar, özellikle streptokoklar tarafından kışkırtır, onlar boğaz ağrısı kullanılan ev eşyaları ile daha sık farinkse düşer.

Purulent boğaz ağrısı: evde tedavi hızlı ve etkilidir

Evde pürülan boğaz ağrısı tedavisi ile hızlı bir şekilde ayakları üzerinde bir kişi koyacağız, ancak tüm kurallara uygun olmalıdır. Bu hastalık, sebebi patojen mikroorganizmalar olan, gökyüzünün bademciklerinde enflamatuar süreçlerin bir komplikasyonudur.