Loading

Larenjit ile inhalasyon

Larenjit, her yaştan insanı etkileyen, ancak özellikle çocuklar için tehlikeli olan, gırtlak ve ses tellerinin enfeksiyöz, daha sıklıkla viral bir hastalığıdır. Larenjit tedavisinin en iyi yolu inhalasyon olup, ilacın doğrudan iltihaplanma odağına verilmesine yardımcı olur.

İnhalasyon yöntemleri

Larenjit ile, ilaçlar bir buhar inhaleri veya bir nebulizer ile solunur. Akut larenjitde, inhalasyonlar nebülizör yoluyla gösterilir ve kronik inhalasyonlar da hastalığın kronik seyri için kullanılır.

Bununla birlikte, larenjit ile buhar inhalasyonlarının yapılması, nebulizer ile tıbbi solüsyonları teneffüs etmekten daha az etkilidir.

Isıtılmış ıslak buhar mukoza ve ses telleri üzerinde tam bir terapötik etki uygulamak için, larinkse ulaşamaz.

Larenjit ile inhalasyon için evde bir tencere kullanımı etkisizdir. Ev ilaçları, özellikle çocukların tedavi edilmesi sırasında, solunum yolu yanıklarının yüksek riski nedeniyle kullanılmamalıdır.

Nebülizör ile inhalasyona ek olarak, larenjit ile buhar inhaleri, örneğin Geksoral, Colustan gibi antiseptik maddeler içeren dozlu aerosoller kullanılır.

Kontrendikasyonlar

 • İlacın alerjik olmadığından emin olmanız gerekir.
 • Prosedürü yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı ritmi ile takip etmeyin.
 • Buhar inhalasyonları, pürülan sinüzit, otitis, angina ile tedavi edilemez.
 • Yüksek sıcaklıkta, hasta bir nebülizatör için buhar inhalasyonlarını önermez - vücut sıcaklığındaki 38 dereceyi aşan prosedürler uygulamayın.

4 yaşın altındaki çocuklar laringospazm tehlikesi nedeniyle buhar prosedürlerine maruz kalmazlar. Çocuklarda laringospazm tedavisi hakkında daha fazla bilgi, "Laringospazm" makalesinden yapabilirsiniz.

Inhalasyonların özellikleri

 • Prosedürün süresi 5-10 dakikadır.
 • 24 saat içinde ilaçla 3'ten fazla inhalasyon yapamazsınız.
 • Birkaç ilaç reçete edildiğinde, önce bronkodilatörler ile tedavi edilir, daha sonra işlem mukolitikler, daha sonra antiseptikler ile yapılır, antibiyotikler solunur.
 • İlaçları seyreltmek için sadece ilaç salin kullanabilirsiniz.

Nebulizer ile inhalasyon için hazırlıklar

Larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon için, ilaçlar kullanılır:

 • inceltme balgam - Lazolvan, saline, kabartma tozu;
 • antiseptikler - Miramistin, Hexoral, Dioxydin;
 • anti-inflamatuar etkime sahip fitopreparasyonlar - Rotokan, Klorofililtil, Tonsilgon H;
 • hormonal preparatlar - glukokortikosteroidler Hydrocortisone, Prednisolone, Pulmicort, Fliksotid;
 • adrenerjik ajan - adrenalin.

Antiinflamatuar aktivite ile larenjit phytopreparations tedavisi için kullanılır - Rotokan, Klorofililpt.

Bir anti-enflamatuar ajan olarak, naftizinin vazokonstrüktif damlaları kullanılabilir. Onları nebulizör yoluyla inhalasyona tabi tutunuz, mutlaka 5 ml% 0.05 Naftizine salin 1 ml seyreltiniz.

Larenjitli nebülizör yoluyla hormonal ilaçların inhalasyonlarının sadece seyreltilmiş solüsyonlarla yapılabileceği unutulmamalıdır. Glucocorticosteroids, saf formda inhalasyon ile epinefrin şoku neden olabilir.

Çocuklarda şiddetli larenjit, güçlü havlama öksürüğü, laringospazmın tehlikeleri, inhalasyonlar Pulmicort ile bir nebulizatör tarafından gerçekleştirilir. Inhalasyon nasıl yapılır, larenjit ile farklı yaşlarda çocuklar için hangi dozları kullanmak, Pulmicorta kullanarak özellikleri ve yöntemleri açıklayan makaleden öğrenebilirsiniz.

Adrenalin (Epinefrin)

Tıbbi uygulamada, adrenalinin sentetik bir analoğu olan Epinefrin kullanılır - hormonal bir madde, aşağıdakileri sağlayan bir nörotransmiter:

 • merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi;
 • hipotalamik-hipofiz-adrenal sistemin hormonlarının sentezine etkisi aktive;
 • laringeal mukoza üzerinde vazokonstrüktör, anti-ödematöz etki;
 • anti-alerjik, anti-inflamatuar etkisi.

Adrenalin, laringospazmın gelişimini tehdit eden akut durumlarda çocukları teneffüs etmek için kullanılır. Epinefrin ile yapılan prosedürler, yanlış bir tahıl olarak larenjit gibi ciddi bir komplikasyonu önleyebilir.

Çocuğun yatmadan öksürük havlayan işkence ve gece bebek boğmaya başladı, derhal "ambulans" dediğimiz ve sağlık çalışanlarının gelmeden önce bir püskürtücü vasıtasıyla hastaya epinefrin inhale edilmelidir.

epinefrin (adrenalin) larinjit, gırtlak spazmı tehdit almak şişe ve madde ile solunması için 5 mi tuzlu su içinde seyreltilir. İlaç, yüksek aktivitesi, kalp atımını hızlandırma yeteneği nedeniyle sürekli olarak kullanılamaz.

deksametazon

Hormonal ilaç Dexamethasone, anti-ödem, anti-inflamatuar, anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Bu hormonal ajan, lümenini daraltma tehlikesi olan laringeal mukozanın ifade edilen ödemi ile solunur.

Nebulize çocuk Elde edilen çözelti 4 ml inhalasyon için kullanıldığında, 6: Laryngitis deksametazon ile teneffüs yapmak için, ilaç 1 şişe, tuzlu su ile 1 seyreltilir.

hidrokortizon

Hidrokortizon - bir steroid ilaç, anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Laringospazm tehdidi reçete edildiğinde, Kombine preparat Hydrocortisone-Richter.

Bu ilaç, hızlı bir şekilde ağrıyı hafifleten lidokain-lokal bir anestetik içerir. Larenjit ile Hydrocortisone ile inhalasyon yapmak için ilaç salin solüsyonu ile seyreltilir.

Lidokain, özellikle kuru öksürük ile bağımsız inhalasyonlar için kullanılabilir. Prosedür için% 2'lik bir lidokain solüsyonu kullanılır.

prednisolon

İlaç Prednizolon glukokortikosteroid hidrokortizonun sentetik bir analoğu olup, bir anti-enflamatuar, immünosüpresif etkiye sahiptir. Prednizolon aktif olarak metabolizmaya katılır, elektrolit dengesini etkiler, vücuttaki suyu geciktirir.

Prednizolon sadece doktor tarafından reçete edildiği gibi kullanılabilir, reçete edilen dozu, tedavi sürecinin süresini geçmez.

Lasolvan

Lazolvan, Bromhexine, boğazda, trakeadaki enflamatuar sürecin neden olduğu kuru öksürük için reçete edilir. Balgamın yetersiz atılımı durumunda bu grubun ilaçları daha çok bronşit için kullanılır.

Larenjit ile birlikte, Lazolvanın anti-ödem etkisi vardır, kuru öksürüğü yumuşatır, balgamı seyreltir, atılımını artırır. İlaç, çocuklarda nebülizör yoluyla inhalasyonlar için kullanılır, eşit parçalarda larenjit salin ile seyreltilir.

tuzlu

Tuzlu çözelti,% 9 ortak tuzu içeren bir sulu çözeltidir. Bu konsantrasyon, kandaki sodyum klorür içeriğine karşılık gelir.

Soluma yolu, solunum yollarının her türlü iltihabında yararlıdır. Prosedürün bir sonucu olarak mukus larenks, trakea ve bronşlar nemlendirilir ve sofra tuzu varlığı iç zarlardaki şişmeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Buhar inhalasyonları

Çocuklarda larenjit ile buhar inhalasyonu sadece oda sıcaklığında buharla yapılabilir. Daha yüksek bir sıcaklıkta, larinksin daralma olasılığı artar ve laringospazm riski artar.

Buhar inhaler ile İnhalasyon adaçayı, papatya, kekik süzülmüş infüzyon ile yapılabilir, bitkisel Rotokan, Chlorophyllipt, kabartma tozu kullanın. Çocuklar için yağlı inhalasyon, alerjik reaksiyon riski nedeniyle tehlikelidir.

Özellikle küçük çocuklarda inhalasyon için otlar koleksiyonları kullanılması tavsiye edilmez. Çeşitli aktif bileşenlerin kombinasyonu, larenjitli çocuklarda çok tehlikeli olan mukozal ödemi yoğunlaştırabilir.

Larenjit sütü ile 4 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek daha az riskli değil, tatlım. Bu ürünler ayrıca alerjiye neden olabilir. Sitedeki çocukların tedavisine de özel bir makale yazılıyor: "Çocukları öksürmek için araçlar".

2 gün boyunca tedavi hastada iyileşme görülmezse, kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek gerekir. Laringospazm tehlikesi, özellikle çocuklarda, bağımsız olarak tedavi edilemezse, hemen bir doktora başvurmalısınız.

İnhalasyonların larenjit nebulizer ile ne yaptığı

Larenjit bugün yetişkinler ve çocuklar arasında en yaygın hastalıklar arasındadır. Şiddetli boğaz ağrısı ve ateş gibi semptomları kolayca tanır. Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit atakları çeşitli yollarla tedavi edilebilir, daha sonra en etkili olanları nebülizör yardımıyla inhalasyon prosedürleridir.

Kullanımı kolay

Özel bir cihazınız varsa, nebulizatör gibi evde bu tür tedavi tedbirleri alabilirsiniz. Kullanması çok basittir ve ilacın püskürtülmesi sayesinde üst solunum yolunu ve trakeayı tedavi etmeyi başarıyor. Bir çocuğun maskesi cihazla birlikte verilmelidir.

Uyku sırasında bile küçük hastalara inhalasyon uygulayabilirsiniz. Larenjit ile tedaviden önce, inhalasyonlar talimatları dikkatlice okumalıdır. Yalnızca ilaç ve solüsyonların talimatlarında belirtilen nebülizöre kayıt olun, böylece larenjit ile inhalasyon ile ne yapılacağı sorusu kendi kendine yok olur. Soluma yapmadan önce, hastalığın doğasını belirleyin. Alerjik larenjit belirtileri burada açıklanmaktadır.

Gebe kadınlarda rinitin nasıl tedavi edileceğini anlatır.

Prosedür nasıl yapılır?

Prosedür için aşağıdaki tavsiyelere uyulmalıdır:

 1. Enhalasyondan en az 60 dakika sonra inhalasyon yapın.
 2. Tedaviden önce ve sonra sigara içilmesi yasağı vardır.
 3. Terapötik prosedür sırasında, hasta otururken ve ses çıkarmadan poz almalıdır. Tedavi sırasında bazı insanlar derin nefes almaya başlar, bu da baş dönmesi, mide bulantısı ve kusmanın oluşumuna katkıda bulunan hiperventilasyona neden olur. Prosedür sırasında rahatsızlık hissederseniz, inhalasyonu yarım saat kadar kesmeniz gerekir.
 4. Larenjit tedavisi için, yüz maskesi ile inhalasyon yapmak gereklidir, solunumunuzun pürüzsüz ve sakin olduğundan emin olun.
 5. Hormonal ilaçların kullanıldığı prosedürden sonra, ağzınızı kaynamış su ile durulayın.
 6. İnhalasyon için hazırlanan tıbbi çözüm, inhalasyondan hemen önce uygulanmalıdır. Bazı çözümlerin buzdolabında saklanmasına izin verilir, süre 1 günü geçmemelidir.
 7. Tedavi prosedüründen sonra, nebülizörün tüm öğelerini dikkatlice temizlemeye ve alkolle dezenfekte etmeye değer.

Video larenjit nebülizör ile inhalasyonları anlatıyor:

avantajları

Sunulan cihazı kullanarak inhalasyonun ana avantajları şunları içerir:

 1. Solunum yolunda, tıbbi madde, ilacın başka uygulama yöntemlerinin kullanılmasından 2 kat daha fazla miktarlarda çöker.
 2. Tıbbi çözüm, pozitif etkisini doğrudan etkilenen organ üzerinde uygular.
 3. Çocuklar için çok sorunlu olan enjeksiyonları, damlalıklara gerek yok.
 4. Bebekler için bile herhangi bir yaşta bir nebülizatör ile buhar inhalasyonları kullanın.
 5. Kesinlikle güvenli manipülasyon, bu yüzden larenjitin bir ev ortamında tedavi edilebilir.
 6. Operasyon kolaylığı.
 7. Prosedürün sistemik bir etkisi yoktur, kan akışı zararlı maddeleri emmez, karaciğerin performansını etkilemez.

Kullanılacak çözüm

Tıbbi inhalasyon yapmadan önce, bu amaçlar için kullanılması gereken çözümü anlamak gerekir. Nebulizatör sayesinde, ilacın sıcaklığını yükseltmeden ilaç bazlı bir aerosol oluşturmak mümkündür. Aerosolün belirli bir partikül boyutunda çalışabilen cihazlar vardır:

 1. Srednodispersny aerosol larenjit, zatürre tedavisi için kullanın. Parçacıkların büyüklüğü, solunum yollarının derinlerine yerleştikleri için 2-4 mikrondur.
 2. Kaba aerosol larenjit ve burun akıntısı için kullanılır. Parçacıkların büyüklüğü 5-20 mikrona ulaşır. Solunum yolunun uzak kısımlarında nüfuz etmezler, ancak üst yollara odaklanırlar.

Günümüzde, hazır preparatlar, larenjit ve hatta bronşit tedavisinde bile inhalasyon prosedürleri için hemen kullanılabilen büyük talep görmektedir. Evde kendinizi tedavi edebilir, ancak tüm noktaları doktorunuzla kabul ettikten sonra.

Lasolvan

Mevcut ajan, formülasyonunda bulunan Ambraxol hidroklorür nedeniyle en etkilidir. Kullanıldığında, balgamı sıvılaştırmak, viskoz hale getirmek ve hızlı bir şekilde bronştan çıkarmak mümkündür.

Lazolvan'ı akut veya kronik larenjit tedavisi için kullanmanız gerekiyorsa, 6 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için ilacın dozu 3 ml'dir. 2 ila 6 yaş arası çocuklar için - 2 ml'lik bir çözüm, 2 yaşın altındaki hastalar için - 1 ml.

Bir inhalasyon solüsyonu oluşturmak için, Lazolvanı belirtilen dozajda 1: 1 oranında bir salin solüsyonunda çözmek gereklidir. tedavi için 5 gün, ancak daha fazla değil. Ayrıca, bu tür antitussif ilaçların kullanımı ile inhalasyonu birleştirmeye de değer, Codeine, Libexin.

Maden suyu

İnhalasyon nebülizörünü yapmak için Borjomi, Narzan gibi maden sularını kullanabilirsiniz. Solunum mukozasını nemlendirmeye yardımcı olurlar. Tedavinin sonucu balgam sıvılaşması, mukozanın yumuşaması ve bronştan hızlı bir şekilde çıkarılmasıdır. Maden suyu ile inhalasyon kullanın hem yetişkinler hem de çocuklar olabilir. Bir prosedür için 4 ml karbonatsız sıvı alın ve günde 4 kez manipüle edin.

ATSTS Enjeksiyonu ve Fluimutsil

Balgamın kırılması durumunda böyle ilaçların kullanılması gereklidir. Viskozite ve hızlı çıkışlar vermek için, hastanın yaşına göre, inhalasyonların dozajda yapılması gereklidir:

 • 2-6 yaş - 1-2 ml günde 2 kez;
 • 6-12 yıl - 2 ml;
 • yetişkinler - 3 ml.

Çözünür ilaç 1: 1 oranında salin içinde olmalıdır. Terapatik kurs 10 gündür.

Hlorfillipt

Prosedürü bu ilaç ile gerçekleştirmek için% 1'lik çözelti ve tuzlu su çözeltisi kullanılmalıdır. Üreme için 1:10 oran kullanın. Chlorfillipt, eşsiz antiseptik özelliklere sahip bir okaliptüs özütüdür. Soluma prosedürleri için, 3 ml seyreltilmiş solüsyon ve günde 3 kez inhalasyon kullanılmalıdır.

Rotokan

Bu ilaç, anti-enflamatuar gruba aittir, bileşiminde bir papatya, hendek ve civanperçemi özütü vardır. Trakea iltihabı ile inhalasyonlar için kullanılmasına izin verilir. Bir terapötik prosedür yürütmek için, ilacı tuzlu su içinde 1:40 oranında seyreltmek gerekir. Prosedürü günde 3 kez uygulayın.

Tonzylgon H ve marigold özü

Tonzigon homeopatik ilaçları ifade eder, larenjit ile inhalasyon için kullanılmasına izin verilir. Kalendula ekstraktı, nebülizatöre eklenir, ancak tuzlu su çözeltisi ile 1:40 oranında seyreltilmesi şartıyla.

Flomax

Bu, inhalasyon prosedürlerini yürütmek için bugün aktif olarak kullanılan bir bronkodilatör ilaçtır. Çocuklarda larenjitle baş etme, minimal yan etkilere sahiptir, bronş tıkanıklığı ile boğulmaya karşı koruma sağlar.

BEROTEK

Bu ilaç astım ataklarında ve larenjitlerde pozitif bir etki ile karakterizedir. 4 saat arayla Berotek'in yardımıyla inhalasyon yapmak gereklidir.

Salbutam

Bu ilaç, ev kullanımı için veya bir cep inhaleri olarak bir çözüm olarak üretilebilir. Yetişkinlerde ve çocuklarda acil tedavi gibi boğulma atakları sırasında Salbutam kullanılması tavsiye edilir. Etkinliği ile, ilaç Berotek ile karşılaştırılamaz.

atrovent

Sunulan ilacın diğer ilaçlardan daha az etkili olmasına rağmen, en güvenli olduğu düşünülmektedir. Larenjit tedavisindeki en küçük çocuklarda bile anthrovent ile inhalasyon yapmak mümkündür. Maksimum etkiyi elde etmek bir saat içinde mümkündür ve 6 saat beklemez.

Larenjit ile en etkili tedavi bir nebülizatör yardımı ile solunur. Cihazın kullanımı çok basit olduğundan, prosedürleri kendiniz evde yapabilirsiniz. İlacın seçimi, dozu ve tedavi süresi, hastalığın seyrinin özelliklerine bağlı olarak, ilgili hekim tarafından yapılmalıdır. Terapi için, çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit için halk ilaçları da kullanılır. Ayrıca, larenjit için antibiyotiklerin gerekli olup olmadığına bakın. Ayrıca, larenjit hava yoluyla damlacıklar tarafından bulaşan olup olmadığını öğrenmek

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon - fizyoterapötik ve tedavi edici etkiler

Çocuklarda larenjit tedavisi karmaşıktır ve larinkste iltihaplanma sürecinin azaltılması, mukozanın şişmesinin önlenmesi ve patojenik mikrofloranın bağlanmasının önlenmesi amaçlanmıştır. İlaçlara ek olarak, inhalasyonlar küçük bir hastanın durumunu iyileştirmeye yardımcı olur - buhar veya ince dağılmış siste dönüştürülen ilaçların solunmasına dayanan prosedürler.

Çocuklarda Larenjit

Larenjit, çoğunlukla viral orijinli enfeksiyon hastalıklarının arka planına karşı ortaya çıkan larinkste inflamatuar süreçlerle karakterizedir. Çünkü sık soğuk algınlığına hala zayıf bağışıklık ve duyarlılık küçük çocuklarda, olarak, hastalık yılda birkaç kez meydana gelebilir ve ateş, kuru havlayan öksürük, boğaz ağrısı, ses kısıklığı eşlik eder.

Çocuklarda hastalık, vücudun zehirlenmesi ve larenks ödemi belirtileri ile keskin bir bozulma ile karakterize olan akut formda ortaya çıkar.

Akut fazın süresi 7-10 gündür, daha sonra uygun şekilde tedavi edilirse iyileşme gerçekleşir. Zayıf bağışıklığı olan çocuklarda larenjitin bir bakteriyel enfeksiyonun eklenmesi veya enflamatuar sürecin alt solunum sistemine yayılması şeklinde komplikasyonları mümkündür.

Bir çocukta böyle bir patolojinin tehlikesi, yalancı bir klon geliştirmeye yatkınlık - laringeal lümenin daraldığı bir sendromdur, solunum zorlaşır, boğulma riski vardır. Bu durumun başlangıcını, mukoz membrandan enflamasyonu ortadan kaldıran buhar inhalasyonları ile hastalığın başlangıcında önleyin. Çocuğun kurtarılması için acil önlemlerden biri olan bir nefes darlığı saldırısı, bir nebulizer tarafından harcanan bir adrenalinin solunmasıdır.

Larenjit ile inhalasyon

Buhar veya nebülizör yardımıyla iki temel soluma yöntemi vardır. Buhar prosedürleri fizyoterapiyi ifade eder, çünkü ana terapötik etki, ılık buharın etkisi, iltihaplı larenksin nemlendirilmesi ve ısınması yoluyla sağlanır.

Bir nebulizer ile inhalasyon, ilacın vücuda uygulanması için bir yöntemdir. Böyle bir prosedürün etkinliği tamamen ilacın ne kadar iyi seçildiğine bağlıdır. Her yöntemin kendine özgü özellikleri ve kontrendikasyonları vardır.

Buhar inhalasyonlarının yürütülmesi özellikleri

Buharın solunması, sıvının buharlaştığı sıcaklığa kadar ısıtılmasıyla gerçekleştirilir. Özel bir cihaz - bir şebekeden çalışan bir buhar inhaleri veya eski bir şekilde - bir tencerede inhalasyon için sıvıyı ısıtmak suretiyle gerçekleştirilirler. Eczane ağında, cihazın basitleştirilmiş bir versiyonunu, içine ısıtılmış bir solüsyonun dökülmüş olduğu bir plastik kap biçiminde satın alabilir, bir inhalasyon işlemini kolaylaştıran bir huni şeklinde bir nozul ile birlikte alabilirsiniz.

Buhar inhalasyonlarının etkisi, sıcaklığın solunum sistemi üzerindeki etkisidir. Laringeal mukozaya düşen sıcak buhar, metabolizma sürecinin hızlanmasına, toksinlerin yok edilmesine, ödem ve iltihapların giderilmesine katkıda bulunan bağışıklık hücrelerine ve bununla birlikte kanın akmasına neden olur.

Ek olarak, prosedür için kullanılan çözeltiler ve infüzyonlar, hızlı bir iyileşmeyi destekleyen yararlı maddeler içerir. Yani, soda ve salin çözeltisi sıvılaştırıcı mukus, şifalı bitkilerin infüzyonları iltihap ve anestezi rahatlatır, uçucu yağlar antiseptik bir etkiye sahiptir.

İnhalasyonlar yapılırken, çocuklar buharlaştırılmış sıvının sıcaklığını izlemeli, 42-45 dereceyi geçmemelidir, aksi halde sıcak buhar mukoza yanmasına ve bozulmaya neden olur. İşlemin süresi 7-10 dakikadır, daha sonra çocuğu yatağa koymak gerekir. Solunduktan sonra dışarı çıkmak istenmeyen bir durumdur.

Buhar ile inhalasyonun termal bir prosedür olduğu unutulmamalıdır, bu nedenle kullanımının ana kontrendikasyonunun yanı sıra bakteriyel bir enfeksiyonun eklenmesi de artan bir sıcaklıktır. Ek olarak, sıcak buhar, enflamatuar sürecin başlangıcında iyileşmeyi hızlandırabilen ve alevlenmeyle birlikte hava yolu tıkanmasına neden olan submukozal tabakadaki kılcal damarların genişlemesine katkıda bulunur.

Solunum yollarının yapısının anatomik özelliklerinden dolayı dar bir laringeal klerens ve mukozal kabartması nedeniyle üç yıl boyunca buharın solunması durumunda çocuklar tavsiye edilmez. Sıcaklığın etkisi altında, mukus boğulma neden olabilir lümen kapanış, larinks şişlerinin yüzeyinde birikmiş.

Buhar - fotoğraf galerisi ile inhalasyon yapmak için cihazlar

Prosedür için kullanılan çözümler

Buhar inhalasyonları, soğuk soğuk algınlığı ve larenjit tedavisi için kullanılır, tracheitis, bronşit formundaki komplikasyonlarla birlikte, bu prosedürler yararlı değildir, çünkü buhar alt solunum yoluna nüfuz edemez.

Alerjik reaksiyonlara eğilimli çocuklar, otlar ve uçucu yağlar ile inhalasyonlar reçete edilmez, çünkü bu larinksin spazmı veya ödemini tetikleyebilir.

Prosedür kullanımı için bir çözüm olarak:

 1. Tuzlu çözeltiler. Larinksin yüzeyinde biriken mukusu seyreltin. Ürünü hazırlamak için 3 çorba kaşığı deniz tuzu bir litre kaynar su içinde çözülmeli ve sıvı istenen sıcaklığa soğutulmalıdır. Prosedürün etkinliğini arttırmak için, bir çay kaşığı kabartma tozu ekleyin. Tuzlu çözeltiler yerine, tuzlu su kullanılabilir.
 2. Otlar infüzyonları. Hazırlanışı için, kaynar su ile kuru ham önceden dökün ve 30 dakika, dren ısrar. Anti-inflamatuar, şifa ve antiseptik eylemleri (papatya, calendula, coltsfoot, kekik) olan eczane, şifalı bitkiler ve otlar koleksiyonları kullanın.
 3. Uçucu yağlar. Rölyef, antiseptik ve antienflamatuar özelliklere sahip okaliptüs, nane, çam yağları getirecek, gırtlakları hafifçe saran ve ıslatacaktır.
 4. Propolis. Bir çözüm hazırlamak için, küçük bir parça propolis sıcak suda çözülür. Bu prosedürler, bir anti-enflamatuar ve iyileştirici etkiye sahiptir. Arıcılık ürünlerine bireysel hoşgörüsüzlüğü olan çocukların bu tür prosedürleri yerine getirmeleri yasaktır.

Buhar inhalasyon çözümleri - fotoğraf galerisi

Nebulizer tarafından soluma - etkililik ve uygulama özellikleri

Bir nebülizör ile inhalasyon, fizyoterapi tedavi yöntemlerine atfedilemez, çünkü sıvının bu cihaza enjekte edildiği ince aerosol, mukoza üzerinde herhangi bir termal veya nemlendirici etkiye sahip değildir. Terapötik etki, inhalasyon yoluyla vücuda giren çözeltilerdir. Bu olabilir:

 • ekspektoranlar;
 • mukolitikler;
 • antiseptikler;
 • anti-enflamatuar;
 • kombine eylemin hazırlıkları;
 • antibiyotikler;
 • glükokortikosteroidlerdir.

İlaçların inhalasyon yoluyla uygulanmasının avantajları şunlardır:

 1. Nebulizatör, bir membran, hava akımı veya ultrason ile en küçük parçacıklara, bunları ısıtmadan ve yapıları tahrip etmeden tıbbi çözümleri püskürtür. Böylece preparat, tıbbi özelliklerini kaybetmez ve bir aerosol formunda, inhalasyon üzerine doğrudan enflamasyon bölgesine nüfuz eder.
 2. Bir nebulizer ile yapılan inhalasyonlar, ilaçların lokal olarak kullanılmasına izin verir, bu da etkinliklerini arttırır ve gastrointestinal sistem ve boşaltım sistemlerinden istenmeyen yan etkiler riskini azaltır.
 3. Böyle bir ilaç verme yöntemi, zayıflamış bir durumda olan yenidoğan ve çocuklar için bile kullanılabilir.
 4. Soluma nebulizörü çocuk uyurken bile yapılabilir.

Uygulamasının kurallarını takip ederseniz, prosedürün etkinliği maksimum olacaktır:

 • Soluma, yemekten sonra bir saatten daha erken olmamalıdır. İşlemin tamamlanmasından 30 dakika sonra, çocuğa yiyecek ve içecek vermeyin;
 • Antiseptik solüsyonlar ve antibiyotikler kullanılırken, işlem tamamlandıktan sonra ağız kuruluğunun etrafı kuru ve yanık olabileceği için nemli bir bezle yıkanmalıdır;
 • İnhalasyonu sadece doktor tarafından reçete edilmeli, dozajla ilgili reçetelere, kabul sıklığına ve tedavi seyrinin süresine bağlı kalınmalıdır.

Farklı nebülizerler - fotoğraf galerisi

Nebulizatör için çözümler

İlacın seçimi, hastalığın ciddiyetine, kurs şeklinin, çocuğun yaşına bağlı olarak bir doktor tarafından yapılır. Cihazı alırken, tüm cihazların glikozosteroidleri, antibakteriyel ajanları ve mukolitik ilaçları püskürtmek için uygun olmadığını akılda tutmak gerekir.

Mesh inhalasyonları ve bir kompresör nebülizeri için, bitkisel decoctions, esansiyel yağlar, şeker içeren şuruplar ve preparatın çözünmemiş partiküllerini içeren çözeltiler kullanılmamalıdır. Bazı ultrasonik modellerde esansiyel yağlar kullanılabilir, ancak küçük çocuklar için yağ pnömonisi gelişme riski yüksek olduğundan bu tür prosedürler önerilmemektedir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ile inhalasyon

Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde en etkili yöntem, tüm uzmanların tıbbi maddelerin solunumu olduğunu düşünmeleridir. Genellikle, bu tür inhalasyonlar larenjit, bademcik iltihabı, zatürre, bronşiyal astım ve diğer soğuk algınlığı hastalıkları için kullanılır.

Inhalasyon nedir: larenjit tedavisinde onların tuhaflık

Yetişkinlerde inhalasyon

Bu inhalasyonların etkisi, doğrudan solunum yollarını kaplayan mukoza üzerinde ilaçlara doğrudan maruz kalmalarıyla ilgilidir.

Larenjitin inhalasyonlarla tedavisi, aşağıdaki sonuçların elde edilmesini gerektirir:

 • mukolitik etki (orada biriken balgamın larenksinden ayrılmayı kolaylaştırır);
 • kalınlaşmış mukusun boğazında sıvılaşma;
 • boğazın iç yüzeyindeki şişliğin azalması;
 • laringospazmın önlenmesi (larenjit ile özel hormonal inhalasyon kullanılıyorsa);
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiler;
 • Rejenerasyon sürecinin hasar görmüş dokularında hızlanma;
 • negatif semptomların giderilmesi (ağrı, ses kısıklığı veya tam ses kaybı);
 • Hastalığın olası komplikasyonlarının önlenmesi.

Prosedür için, bir nebulizer, ilacı ısıtmadan ilacı bir aerosol oluşturan özel bir cihaz kullanmak en iyisidir. Ama her durumda larenjit ile inhalasyon ile ne yapılacağı sorusuna çözüm, bir uzmanın ayrıcalığı kalmalıdır. Sadece hastadaki larinksin mukoz membranı ile durumu tam olarak bilir ve bu nedenle terapötik önlemlerin en uygun yolunu seçebilir.

Bazen hasta insanın tam iyileşme göstermesini sağlamak için birkaç prosedür yeterlidir. Hem çocuk hem de erişkinlerde larenjit nebülizör ile inhalasyon için hemen göstergeler, üst solunum yollarının diğer iltihaplı patolojilerinin arka planında ortaya çıkan şişliğin gelişmesidir.

İnhalasyon performansı için kurallar

Bazı tıbbi prosedürlerin solunmasından kaynaklanan belirgin bir tedavi etkisi, birkaç prosedürden sonra görülebilir. Ancak, kendisini tam olarak göstermesi için, belirli kuralları bilmek ve bunlara sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekir:

 • larinjitin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda bir nebülizör ile tedavisi, hastanın vücut sıcaklığı 37.5˚C'yi aşarsa gerçekleştirilemez;
 • Prosedürün uygulanmasına, sadece ciddi bir fiziksel çaba veya yemeğin en az bir saat sürdüğü durumlarda izin verilebilir;
 • larenksin şişmesini, mikroskobik ilaç parçacıklarının solunmasıyla tedavi eden terapötik önlemlerin uygulanması, uyanmadan hemen sonra şiddetle tavsiye edilir;
 • inhalasyon preparatları sadece kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilir ve reçetelerde belirtilen dozajları kesin olarak gözlenmelidir;
 • İşlemden önce balgamı geliştiren ilaçlar almamalı ve ağzınızı antiseptik ile yıkamalısınız.

Çocuklara, günde 3 kez olmak üzere 1-3 dakikadan fazla tıbbi maddeler almaları önerilir. Yetişkinler için bu prosedür daha uzun bir süre için izin verilir - 5-10 dakika boyunca 3 kez.

Soru! Larenjit ile kaç gün inhalasyon yapılır?

Her durumda, bu ilgili hekim tarafından karar verilir, ancak ortalama 5-7 gün boyunca 10 ila 15 arasında hareket eden prosedürlerin sayısı. Soluma işleminin sonunda en az 2 saat sessiz olmalı ve ağzınızı oda sıcaklığında kaynamış su ile durulayın.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon: ilaçlar

Bebeklerde laringeal ödem çok sık gelişir. Bu, biçimlendirilmemiş bağışıklık sisteminin viral hastalıkların çoğuna tepkimelerinden biridir. Tehlikeli bir hastalığa genellikle tracheitis eşlik eder veya ona geçer. Çocuğun yaşı ne kadar küçük olursa, larenksinin patolojik durumu ne kadar tehlikelidir ve sıklıkla yanlış bir oluğa (faringeal gleamin neredeyse tamamen daralmasına) gidebilir.

İlk uyarıcı semptomlar bir uzmana danışın ve tedavi designee geçmesi de sıklıkla ölümcül tehdit kritik duruma bebek getirmek değil amacıyla, gereklidir. Hastalığın başlangıcında, bebekler genellikle yeterli bir inhalasyon rotasına sahiptir. Kulak burun boğaz uzmanları genellikle tıbbi maddelerin kırıntılarını solumak için bir nebülizer kullanmaları önerilir. Bebeklerde larenjit ile bu cihaz en etkilidir.

Bazı ilaçları içeren bir liste de vardır. Çocuklarda, en güvenli tedaviyi sağlamak için kullanılabilecek bu ilaçlar:

 • Laringit ile Berodualom ile inhalasyon çok sık atandı. Soluma çözeltisi, işlemden hemen önce hazırlanır. Kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilen doz, salin ile seyreltilir, böylece terapötik sıvının toplam hacmi 3-4 ml'dir. Prosedür süresi 7 dakikayı geçmemeli ve ilacın tekrar tekrar teneffüsüne 4 saatten daha geç olmamak şartıyla;
 • Lasolvan ile inhalasyon sadece iki yaşından itibaren çocuklara izin verilir. Bu ilaç aynı zamanda salin ile seyreltilmeden hemen önce 1: 1 oranında arıtılmış bir tedavi kursu 5 günü geçmemelidir. Çocuk solunduğunda lazolvan kullanın sadece bir uzmana danıştıktan sonra ve tüm terapötik reçeteleri göz önünde bulundurularak gereklidir;
 • sadece olumsuz belirtilerle başa çıkma hem de istonchonnyh hastalık damar duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur olmadığından aminokaproik asitle inhalasyon, yeterince sık atanır. Prosedür için bu preparat, salinle eşit oranlarda karıştırılır ve bir inhalasyon cihazına yerleştirilir. Terapötik seanslar, bebeğin terapötik çiftleri günde 2 kez soluduğu 5 gün boyunca düzenlenir;
 • Euphyllin ile inhalasyon. Larenjit ile, spazmı ses tellerinden çıkarmak gerektiğinde atanırlar. Larenksin şiddetli şişmesi nedeniyle kırıntıların boğulmaya başlaması durumunda, prosedürü yerine getirmek için, 1: 1 Euphyllin, tuzlu su ile karıştırılır.

Dikkat! Soluma eufillin 3 yıla kadar çocuklarda kontrendikedir ve çocuklar epilepsi veya düşük basınç öyküsü varken onlar yürütülen edilemez.

Kulak burun boğaz uzmanları her zaman genç ebeveynleri mineral suyla inhalasyon kırıntıları yapmalarını tavsiye eder. İlaçlar eklemeden, saf formda kullanımı, laringeal ödem olan bebekler için çok yararlıdır. Larenjitli Borzhomi, tehlikeli bir hastalığın tüm olumsuz tezahürlerini hızla kesen bir kırıntının boynunu nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Küçük çocuklara temiz mineral su soluyarak günde 6 kez olabilir. Larinksin enflamatuar hastalığı ile ne kadar şiddetli olduklarına bağlıdır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde nebülizör ile inhalasyon: ilaçlar

Laringeal ödemden özel bir cihaz kullanarak kurtulmaya yardımcı olan tedavi edici önlemler çok uygun ve etkilidir. Ek olarak, bir nebulizer yardımıyla tüm terapötik faaliyetler, bir yaşında bir yaştan başlayarak gerçekleştirilebilir. Bu cihaz, laringeal mukozanın enflamatuar lezyonları için tıbbi ürüne neredeyse anında erişim sağladığı için iyidir. Bu etkililik, içine yerleştirilen ilaçları çok hızlı bir şekilde parçacıklara dağıttığı gerçeğiyle ilişkilidir.

Çocuklarda solunması

Birçoğu ilgilendiren larenjit ile inhalasyon ile ne yapılacağı sorusu, yalnızca bir uzmana verilmelidir. Her özel vakada sadece ilgili hekim seçebilecek en etkin çözümdür, etkinliği hemen görünür olacaktır. Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit nebülizör ile inhalasyon, oldukça geniş bir grubun ilaçları tarafından gerçekleştirilir.

Ana olanlar tabloda listelenmiştir:

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nebulizatör

Her durumda larenjit ile inhalasyon gereklidir. Solunum fonksiyonunun normalleşmesine katkıda bulunur ve solunum sürecini yoğunlaştırır, tıkanıklığı önler, ancak büyük bir dikkatle yapılması gerekir. Kendi kendine tedavi hakkında bir konuşma yoktur. Bir röntgen uzmanına ya da en azından bir terapiste (pediatrist) dönmelisiniz.

Yaygın inancın aksine, hastalık sağlık ve hatta yaşam için önemli ölçüde daha tehlikelidir. Kural olarak, patoloji, SARS, kızıl ateş ve diğerleri gibi bulaşıcı hastalıklar ile ilişkilidir, yani çoğu durumda larenjit ikincildir.

Patolojik sürecin bu biçimi hakkında bilmeniz gerekenler nelerdir?

İnhalasyon yöntemleri

Larenjit ile solumanın birkaç yolu vardır. Bunlar arasında:

 • Flomax,
 • BEROTEK,
 • Ipraterol,
 • Euphyllin ve diğer ilaçlar
 • Basit salin solüsyonu ile bir prosedür gerçekleştirmek mümkündür.

Bu inhalasyon şekli, ilacı küçük parçacıklara ayırmanıza izin verir, bu da ilacın solunum yolunda derin bir şekilde nüfuz etmesine katkıda bulunur. Çocuklarda ve erişkinlerde larenjit ile inhalasyon, nebülizör yardımıyla en çok tercih edilir. Evde yapmak mümkün.

Bunların özellikleri buharın yüksek ısısında, bir yandan solunum yollarını ısıtırken, diğer yandan da ilaçların "hedef" e hızlı bir şekilde ulaştırılmasını kolaylaştırmaktadır. Kolayca uçucu ilaçlar kullanılır.

Buhar inhalasyonları gerçekleştirilir:

 • nane ile
 • balla
 • deniz topalak yağı ile.

Önemli! Larenjit, alerjik bir etiyolojiye sahip olabilir, bu nedenle otoimmün bir süreç şüphesi varsa, herhangi bir buhar soluma sorunu söz konusu olamaz. Buhar inhalasyonları, haşlanmış patatesler gibi basit "büyükannenin" tarifleridir.

Buhar inhalasyonlarında olduğu gibi, durumun dikkatli bir şekilde izlenmesi, alerjilerin varlığında, yasaktır.

Tıpkı tüberküloz, akciğerlerin enfeksiyöz hastalıkları, bronşlar gibi kişiler için bu tür termal prosedürleri yürütmek mümkün olmadığı gibi. Belki de bronkospazm oluşumu ve obstrüksiyonun alevlenmesi. Ve bu, solunum yetmezliğinin ve ölümünün doğrudan yoludur.

Garip bir şekilde, öksürüğe neden olur, ancak bu sadece gerekli etkidir. Alkalin solüsyonları, solunum yollarının duvarlarını azaltmaya yardımcı olur; bu da, bronko-pulmoner yapılardan ve larenksden mukus ve viskoz eksüdayı hızlı bir şekilde tahliye etmenizi sağlar.

Bu tür terapötik manipülasyonları mukolitikler ile birlikte yürütmek önemlidir, bu yüzden mukus daha hızlı ayrılacaktır.

 • antibakteriyel ilaçlar
 • hormonlar (Dexamethasone, Prednisolone, Pulmicort ile).

İnhalasyonlar için antibiyotikler, sadece besin ortamı üzerinde balgamın bakteriyolojik kültürünün sonuçları ile reçete edilir. Böylece doktorlar-teşhisçiler patolojik flora ekebilir ve antibakteriyel ilaçlara olan duyarlılığını belirleyebilirler.

Hem akut hem de kronik larenjit için her türlü termal ve nontermal prosedürler reçete edilir. İlacın dozu doktor tarafından reçete edilir, ilacın miktarını kendi başına tespit etmek imkansızdır. Aşırı durumlarda, talimatlara (ek açıklamalara) uyulması önerilir, fakat bu bir çıkmaz yoldur.

Kontrendikasyonlar ve önlemler

Çocuklar ve yetişkinler için larenjit ile inhalasyon için bazı kurallar vardır.

 • Pnömoni, bronşit, plörezi, tüberküloz, herhangi bir genezinin hipertansiyonu durumunda buhar ve alkali prosedürler kontrendikedir.
 • Hiçbir durumda, tarihinizde bir alerji varsa, inhalasyon için uçucu yağlar kullanmayın.
 • Ayrıca büyük özenle diğer bitki bileşenlerini de tedavi etmelisiniz.
 • İmmünolojik reaksiyon geleneksel ilaçların kullanımına cevaben başlayabilir, bu gerçekleşir gerçekleşmez - prosedürü derhal durdurmalı ve bir doktora danışmalıdır, böylece uzman ilaç ana ilacın yerini almalıdır.

Bu basit önerileri gözlemleyerek hasta kendini güvenceye alır.

Larenjit nebulizer ile inhalasyon nasıl düzgün bir şekilde uygulanır

Nebülizör, kompresör tipi bir cihazdır (daha basit bir şekilde).

Söylendiği gibi, seçilen ilaçtan dozaj, doktor tarafından seçilir. Ortalama oran 2 tam ml salin için 20 damladır. Bu hormonal ilaçlar, bronkodilatörler yetiştirmek için uygun genel bir kuraldır.

Salin solüsyonunu değiştirebilirsiniz:

 • maden suyu (aynı oranda),
 • damıtılmış su.

Ancak uygun fiyattan daha fazla ve tuzlu solüsyonun yaygınlığı göz önüne alındığında, ona verilmesi tavsiye edilir.

Doğru solunum hakkında

Larenjit ile inhalasyon sırasında düzgün nefes nasıl? İlham derin, yavaş. O zaman nefesini bir saniye tutmalısın, burnunu nefes al. Mümkünse, öksürük refleksini dizginlemek tavsiye edilir. Solunumun sonuna kadar tekrarlayın.

Günde inhalasyon sayısı ve prosedürlerin süresi hakkında

Günde kaç kez nefes almanız gerekiyor? Bir günde, gerektiği kadar 4 kez kadar inhalasyon yapabilirsiniz. Bu durumda larenjit ile kaç günlüğünüz var? Tipik olarak, prosedürlerin süresi 4-7 gün şeklinde belirlenir. Bu etkili tedavi için yeterlidir.

Soluma ve sıcaklık

Bir sıcaklıkta inhalasyon yapmak mümkün mü? Bu mümkündür, ancak buhar prosedürleri hariç tutulmalıdır.

Bir nebulizer ile inhalasyon için hangi ilaçları kullanabilirim?

Aşağıdaki ilaçlar reçete edilir:

 • Ekspektoranlar. Solunum sisteminin kaslarının azaltılmasına katkıda bulunur. Sinekod, Ambrobene, Lazolvan kullanılır. Her türlü nebülizatör için uygundur.
 • Mukolitki. İlkinden farklı olarak, balgamın seyrelmesine katkıda bulunurlar. İsimler aynı: Ambrobene, Lazolvan ve diğerleri. Hem kompresör hem de ultrasonik nebulizörler için uygundur.
 • Bronkodilatörler. Bronkodilaz yapıyorlar. Berodual, Berotek, Salbutamol, Ipaterol ve diğerleri. Havayollarının genişlemesini teşvik eder. Her türlü nebülizatör için uygundur.
 • Kortikosteroidler ve glukokortikoitler. Deksametazon, Prednizolon, hidrokortizon ile inhale edildi. Tıkanıklığı rahatlatırlar, öksürük gibi temel semptomları durdururlar. Sadece kompresör nebulizatörleri için uygundur.
 • Antihistaminikler. Birinci ve üçüncü kuşaklar (isimler sadece bir doktor tarafından seçilir). Larenksin spazmını rahatlatmaya, öksürüğü ortadan kaldırmaya, dokuların histamiye olan duyarlılığını azaltmaya yardımcı olurlar. Bu farmasötik maddeler, kompresör nebulizatörlerinde kullanım için uygundur.
 • Antiseptikler. Patojenik mikroorganizmaları yok edin. Miramistin ile Chlorophyllipt (alerjinin varlığında dikkatli) ile inhalasyon reçete edilir. Sadece kompresör nebulizatörlerinde kullanıma uygundur.
 • Spesifik olmayan ilaçlar. Adrenalin ile inhalasyon (larinksin yoğun şişmesi ile), Naphthyzin (genellikle kuru hava yollarını rahatlatmak için sadece çocuklara reçete edilir). Kompresör ve ultrasonik nebülizatörlerde kullanıma uygundur.

Berodual v. Pulmicort

Larenjit ile kullanmak için Berodual veya Pulmicort tercih edilir? Aslında bunlar iki farklı ilaçtır. Birincisi bir bronkodilatördür, solunum yollarının genişlemesini teşvik eder ve solunumun normalleşmesini sağlar.

Pulmicort bir glukokortikoiddir, kompleks bir anti-inflamatuar, bronkodilatatör gibi davranır, ancak acil kullanım için uygun değildir. İlaç 2-4 gün çalışmaya başlar.

Hangi ilaçlar çocuklar için uygundur?

Larenjit ile inhalasyonlar için, çocuklar uygun olacaktır:

 • Antiseptikler.
 • Anti-inflamatuar (Pulmicort ve diğerleri).
 • Bronkodilatörler (Berodual ve analogları).
 • Antihistaminikler.
 • Mukolitikler.
 • Balgam söktürücü ilaçlar.

"Ağır" etkinin kortikosteroidleri ile (Prednisolone, özellikle Deksametazon) o kadar basit değildir. Onlar sadece bir hastanede hastalığın karmaşık seyrinde reçete edilir.

İnhalasyon için hangi ilaçlar kullanılmamalıdır ve neden

Genel olarak, ilaçlar üzerinde herhangi bir kısıtlama yoktur. Alerjiye neden olabilecek ilaçlar kullanmayın. Ayrıca, tedavi durumunda, uygunluk ilkesinin gözlenmesi tavsiye edilir: ılıman larinjit, vb hafif formda olanlara ağır ilaçlar reçete etmek gerekli değildir.

Halk ilaçları ve yöntemleri

Çok dikkatli ve sadece yetişkinlerde uygulayın. En güvenli olanlar arasında aşağıdaki tarifler:

 • Patatesler üzerinde inhalasyon. 3 büyük patates al. Temizlenmiş onları pişirin. Bir havlu ile kaplı, 3-7 dakika boyunca buhar üzerinde nefes alın.
 • Soğanla soluma. Dikkatli uygulayın, solunum yollarınızı yakabilirsiniz. Büyük bir soğan kesin, meyve suyu oluşana kadar yavaşça yoğurun. 3-5 dakika nefes almak için bir havlu ile kaplı. Yüzden yaya olan mesafe 25 santimetreden az olmamalıdır.
 • At turpunun kökü. Soğanla aynı şekilde kullanılır.

Diğer tedavi yöntemlerini de atayabilirsiniz.

 • Soda ve tuzu ile durulayın. Bir çay kaşığı sodayı bir çay kaşığı tuz ile karıştırın, karışımı ılık suda eritin. Günde üç kez gargara.
 • Papatyaların kaynatılması. Bir bardak kaynar su için bir çay kaşığı papatya. Bir saatliğine demlensin. Gargara günde iki kez.

Tüm bu ilaçlar larinksi yumuşatır, altta yatan semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olur, öksürük refleksini durdurur, ancak patolojinin altta yatan nedenini ortadan kaldırmaz.

Dr. Komarovsky'nin görüşü

Komarovsky, larenjitin geleneksel ilaçlar ile tedavi edilmesini ve antibiyotik kullanılmamasını önerir. Antibiyotikler sadece hastalığın karmaşık seyrinde gereklidir.

Hastaların tedavi hakkındaki görüşleri

Larenjit, hastalara göre, entegre bir yaklaşımla bile tedavi etmek zordur. Hastalar ve ebeveynleri toplamda bronkodilatör, ekspektoran ve mukolitik kullanımını önermektedir. Yani etki en çok telaffuz edilir. Kortikosteroidler aşırı durumlarda kullanılmalıdır. İyi bir yardım, basit ve güvenli halk tariflerinin atanması olabilir.

Larenjit, entegre bir yaklaşım gerektiren karmaşık bir hastalıktır. Belirli ilaçlar bir doktor tarafından reçete edilir. Terapötik taktiklerin seçimi onun ayrıcalığıdır. Bu unutulmamalıdır. Bu nedenle, hastalığın seyrinin prognozu maksimum olarak elverişli olacaktır.

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir. Geleneksel olarak, prosedür sıcak sudan buhar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem hala boğazda enfeksiyöz odak ile mücadele için etkili bir ilaç olmayan bir araç olarak kabul edilir. Buna ek olarak, inhalasyonlar artık bir nebulizer ile mevcut.

Larenjitli bir nebulizatör kullanmanın yararları

İlacın ince bir şekilde dağılmış halde püskürtülmesi, bronşiyal astım, bronşit, rinitin tedavisi için etkili bir prosedürdür. Bu prensip, eczaneden satın alınabilen antiseptik spreylerin işinin altında yatan bir prensiptir. "Nebulizörler" adı verilen modern cihazlar, ince bir şekilde ilaç püskürtme prensibini kullanarak bir kompresör veya ultrasonik inhalatör sağlar. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • İlacın en küçük parçacıkları en iyi mukoza tarafından emilir;
 • Cihaz, ilaçları doğrudan larenksin iltihaplı bölgelerine iletmenizi sağlar;
 • Birkaç sprey teneke kutu satın almak gerekli değildir, sadece ilaçlar gereklidir;
 • Cihaz, sprey partiküllerinin büyüklüğünü, ilacın solunum sistemine nüfuz etme derinliğini (küçük partiküller daha derinden nüfuz eder) etkilemesine izin verir;
 • Antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar sprey olarak satılmaz - bu durumda nebulizerin kullanılması etkili bir şekilde tedavi edilmesinin tek yoludur.

İnhalasyon performansı için kurallar

Nebulizatör küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyon yapmak aşağıdaki algoritmayı içerir:

 1. 2-5 ml preparasyona bağlı olarak inhalasyon çözeltisi ile ilaç için kabı doldurun;
 2. tüpü nebülizatöre bağlayın ve tüp maskesini takın;
 3. Cihazı açın ve ortalama ilaç dağılım seviyesini ayarlayın;
 4. (Biz akciğerlerin derinliklerine nüfuz ilaç gerekmez) duraklama nefes verirken olmadan, yüz maskesi basar ve düzenli sığ nefes (öksürük değil) yapmak;
 5. 15 dakika tekrarlayın;
 6. Prosedür bittikten sonra ilaç şişesi, tüp ve maske su ile yıkanır ve normal şekilde kurutulur.

İşlemden bir saat sonra, içmekten ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

Larenjit ile nebulizer için etkili inhalasyon ilaçları

Tıbbi preparatların teneffüsleri doktor reçetesine göre günde 2 ila 5 kez yapılır. Kullanılan ilaçlar 4 grup ile temsil edilmektedir:

 • Mukolitik eylemin preparatları;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve adenosinerjik ilaçlar;
 • antibiyotikler;
 • antiviral ajanlar.

Larenjit için kullanılan mukolitikler, eczanelerde satılan asetilsistein veya ambroksole dayalı hazır solüsyonları içerir:

 • 5 ml - 1 g asetilsistein ampullerinde% 20 asetilsistein (seyreltilmeden bir inhalasyon için ampülün yarısını kullanın);
 • 3 ml ampuller içinde flumutil - 0.3 g asetilsistein (seyreltilmeden bir prosedür için tüm şişeyi kullanın);
 • Ambroksol veya Lazolvan (2 ml su veya tuzlu su çözeltisi başına 2-3 ml).

Larenjit akut atağı ile birlikte, laringeal lümen önemli bir daralma ile birlikte, anti-inflamatuar glukokortikosteroidler ve adenosinerjik ajanlar kullanılır:

 • Çözelti Eufillina% 2.4 10 ml (dozaj ve konsantrasyon atama doktoru, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir);
 • Deksametazon 1 ml (bir doktor tarafından reçete edilir, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir).

Virüsler ve bakteriler larenjit için eşit derecede sorumludur. İlk durumda, ikinci antibiyotiklerde antiviral ilaçlar kullanın:

 • İnterferon tozu (1 ampül tozu 5 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde çözülür);
 • ampullerde gentamisin (3 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde seyreltilmiş 1 ampul);
 • 5 ml ampullerde% 0.5'lik bir çözelti içinde dioksin (seyreltilmeden bir seferde 5 ml'ye inhale edilir)

Soluma karışımlarının hazırlanmasındaki çözelti, sıradan kaynamış su ile değiştirilebilir.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Çocuklar için güvenli mukolitik ajanlar olarak kabul edilir. Asetilsisteine ​​dayalı preparatlar, yetişkinler ile aynı dozajda solunmaktadır. Ambroksol, Lazolvan - günde 1-2 kez bir karışımda ilacın en fazla 2 ml.
Hormonal antienflamatuar ve adenosinerjik ilaçlar dikkatli ve sadece doktor reçetesiyle kullanılır. Aynı antibiyotik ve antiviral ilaçlar için de geçerlidir.

İnhalasyon kullanımı için tercih edilmeyen preparatlar

Bir nebulizatör yardımıyla herhangi bir tıbbi aracın solunması konusunda kesin olmayan yasaklar mevcut değildir. Cihazın verimliliğini korumak için, bileşimde büyük parçacıkların yanı sıra yağ çözeltileri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Cihazı tıkayabilir ve fırlatma etkinliğini azaltabilirler. Evdeki infüzyonları otlar üzerinde solurken, ağır ve büyük partiküller olmadan mümkün olan en temiz fraksiyonu elde etmeniz gerekir.

Geleneksel olarak, birçok kişi hala inhalasyon ve durulama için en iyi araçlardan birinin kabartma tozu olduğuna inanmaktadır.

Uzun süren bir sanrı olarak kabul edildi: soda, hafif bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak tahriş edici etkisi bakterisidaldan çok daha büyüktür.

Halk ilaçları ve inhalasyon tarifleri

Doğal mineralli su, geleneksel olarak solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tam olarak larenjit için geçerlidir. Herhangi bir su - hidrokarbonat, sodyum, kalsiyum, sülfat, hidrojen sülfür - uygundur. Tüm gazlar temizlenene kadar gazlı su tutulmalıdır. Doğal su içinde bulunan tuzlar, mineraller, mikro ve makro elementler nedeniyle, bu gibi inhalasyonlar hafif bir anti-enflamatuar, antiseptik ve rejenere etkiye sahiptir.

Diğer etkili araçlar arasında, not edilmelidir:

 • Rotokan bitkilerinin farmasötik su-alkol ekstraktı (1 çay kaşığı 100 ml su veya tuzlu su çözeltisine oranla);
 • Anti-enflamatuar etki (inflame, caltsula, coltsfoot, papatya çiçeği, meşe kabuğu) otlar üzerinde infüzyon;
 • antiseptik aksiyonun sebze infüzyonları (St. John's wort, okaliptüs, kekik yaprakları, ıhlamur çiçekleri);
 • balgam söktürücü özellikli infüzyonlar (termopsis, sığırkuyruğu, çam tomurcukları, adaçayı, tel);
 • suyu Kalanchoe (5 ml su için 1 ml su);
 • bal ve propolis çözeltileri (1 tatlı kaşığı bal, 40 ml su veya 1 tuzlu su çözeltisi başına 1 g propolis).

Bitkisel ilaçlar ile inhalasyon günde 5 defaya kadar yapılabilir.

ihtiyati tedbirler

Larenjit ile inhalasyon yararlı ve hoştur, hastanın durumunu kolaylaştırır, mukus larenksinin tahrişini rahatlatır. Hatta çocuklar bile, nebülizer tedavisi ile birkaç kez denedikten sonra, uğultu aparatına sempatik olurlar.

Larenjit ile inhalasyon yapmak, tedavi karmaşık bir doğada olması gerektiğini unutmayın: bir nebulizatör tedavi edilemez. Bu cihaz her derde deva değildir ve kalifiye tıbbi yardımı yerine koyamaz.

antibiyotikler, anti-inflamatuar steroid ve yan etkilere neden olabilir veya belirli bir durumda etkili olmayabilir diğer ilaçların bağımsız uygulama kaçınmalıdır tedavi nebulizer zarar vermemek amacıyla.

Fitonastoyami ile de dikkatli olmalı. Sebze güvenli bir araç anlamına gelmez. Bitkiler, bazı insanların hoş olmayan duyular ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği maddeler içerir.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazın durulanması için klorofililpt

Bir klorofililpt çözeltisi, genellikle boğaz ağrısı, farenjit, larenjit hastalığına yakalananlar için gargaraların vazgeçilmez doğal bir ilaçtır. Hazırlık okaliptüs yapılır, aktif madde yaprakların bir özüdür.

Yetişkinlerde Salpingoitis

Salpenşitten tamamen iyileşebilir miyim?Karmaşık tedaviyi kullanıyorsanız mümkündür. Doktoru ziyaret edin ve size tedaviyi seçecektir, ayrıca, salpingootitis'te oldukça yaygın olan komplikasyonları önlemek için doktora zamanında ziyarette yardımcı olacaktır.