Loading

Farenjit ile inhalasyon yapmam gerekiyor mu

Farenjit - farenks mukoza ve lemfoid dokusunda iltihabı. Bu hastalığın nedeni virüs veya bakteriler tarafından çok yaygın insan enfeksiyonu olmakla farenjit vakalarının büyük çoğunluğu SARS ve grip enfeksiyonu oluşturuyor. Boğaz ağrısı için Soluma hastalık semptomlarını azaltmak için tedavi kürünün bir bileşeni olarak kullanılır -.. Scratchy, bu tedavi yöntemi reçete keyif verici madde doktorunuza kullanılan ve prosedür yardımıyla yapılır, özellikle oldukça etkilidir vb boğaz ağrısı, kaşıntı, tahriş, ses kısıklığı, modern cihazlar - nebülizörler.

İnhalasyonların faydalı özellikleri

Evde farenjit ile inhalasyon - bu, inflamasyon alanına doğrudan temassız maruz kalma için mükemmel bir yoldur. Nebülizör tarafından nebülize edilen aktif madde, sistemik kan dolaşımı ve sindirim sistemine nüfuz etmeyerek, yan etki ve aşırı doz riskini en aza indirir. Farenjitli nebülizör, püskürtülen farenksi sulandıran, mukozanın ilacı "emmesi" ve terapötik etkisini tam olarak deneyimlemesini sağlayan optimal şok jetini oluşturabilir.

En etkili tedavi, viral farenjit ile inhalasyonun yanı sıra, fiziksel, kimyasal ajanlarla, alerjik reaksiyonun arka planına karşı iltihaplanma ile faringeal irritasyon ile de inhalasyon. Farenjit patojenik bakterilerden, özellikle - özel bir mikrofloradan ve aynı zamanda mantarlardan kaynaklanıyorsa, hastanın karmaşık tedaviye ihtiyacı olacaktır. Bu gibi durumlarda, inhalasyon için gerekli ilaçları ekleyerek tedaviyi seçecek bir doktora başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doğru tedavi randevusu için, doktor farenksin arkasından bir smear testi yapılmasını önerir.

İnhalasyonlara kontrendikasyonlar

Hastanın vücut sıcaklığı 38.5 derecenin üzerinde ise nebülizör ile inhalasyon yapmak yasaktır. Evdeki buhar prosedürleri, sıcaklıkta hafif bir artış olsa bile, kesinlikle daha fazla ısıtılmış bir cisme ve insan durumunun kötüleşmesine neden olacağından, kesinlikle yasaktır. Bir çocukta buhar inhalasyonu yapmak özellikle tehlikelidir ve bu nedenle bu prosedürler için yaş sınırı 7 yıla kadar olmalıdır. Ve tabi ki, kullanılan ilaçlara karşı kontrendikasyonlar dikkate alınmalı, onlara verilen talimatlar dikkatlice okunmalı ve halk ilaçlarının olası alerjisi ve hoşgörüsüzlüğü dikkate alınmalıdır.

Boğazda ağrı ile teneffüs edilmesi, ilacı doğrudan enfeksiyonun odağına verir ve erken iyileşmeye katkıda bulunur. Bunlar arasında larenjit ile nebülizör inhalasyonu, hastalığın tedavisinde ilktir.

Laringotracheitis nebulizer ile inhalasyon, ağrılı öksürüğü durdurmanızı ve nefes almanızı sağlar.

Nebulizatör kullanma

Evde, nebülizör ile farenjit için en uygun tedavi. Artık bu cihazlar her aileye açıktır: ucuz, etkili, uygun ve ENT organlarının maksimum ilaçlarla ilaçlanmasını sağlarlar. Nebulizatör sıvı ilacı çok küçük damlalarla bir buhar bulutuna dönüştürür, böylece aktif madde kolayca iltihaplı dokulara nüfuz eder. Tedavi seansları için tüm ilaçlar, nebulada satılan salin solüsyonunda seyreltilmelidir.

Farenjit tedavisi için, topikal ilaçlar ile çeşitli sıvı çözeltiler kullanılır. İnhalasyonların erken bir aşamada kullanılması, sistemik ilaçların kullanılmasını önleyeceği gibi, farenjit komplikasyonlarını da önleyecektir. Evin içinde bir nebülizer varsa, prosedürler için en iyi çözümler aşağıda verilmiştir:

 1. Maden suyu veya tuzlu su ile inhalasyon. Bu prosedürlerin kullanımı öksürük başlangıç ​​güçlü boğaz, ağrı ve boğaz ve ne zaman çok yararlıdır. gırtlak, soluk borusu, bronşlar içinde - "Borjomi" yardımı ile evde tedavi, "Narzan" veya normal tuz çözeltisi aşağıdaki "inerler" Orofarinks nemlendirin izin verir ve enfeksiyon izin vermeyecektir. Ayrıca, inhalasyon arka böylece tehlikeli koşullarda çalışan ve alerjik, travmatik farenjit, boğaz tahrişi çok etkilidir. D.
 2. Furatsilinom ile prosedürler. Eczanelerde, bu ilacın hazır bir çözeltisi, 1: 1 salin ile seyreltildikten sonra cihaza doldurulması gereken ampullerde satılır. Ürün antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir, boğazı etkili bir şekilde dezenfekte eder.
 3. Bitkisel tentürlü inhalasyonlar. Birçok nebülizatörün, kalendula, propolis, okaliptüs tentür çözeltilerine dökülmesine izin verilir. Prosedürün kendisi gerçekleştirildikten sonra 1: 4 salin ile yetiştirilirler. Çocuklarda alkol tentürleri ile tedavi sadece bir doktora danıştıktan sonra yapılmalıdır.
 4. Antibiyotikli seanslar. Hasta boğaz indolent bakteriyel enfeksiyon mevcut olduğu takdirde özel ürün Fluimucil antibiyotik ve Gentamisin çözeltisi genellikle, kronik farenjit ataklarında inhalasyon terapi olarak reçete edilir. Bu antibiyotikler geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir, bu yüzden küçük kan dolaşımına absorbe edilir, hemen hemen herhangi bir spesifik olmayan iltihap yardımcı olabilir. Talimatlarda açıklandığı gibi salin ile seyreltilmiş ilaçlar. Daha fazla antibiyotik ile farenjit tedavisi hakkında
 5. Öksürükten solunum. boğaz ağrısı, bir kuru öksürük eşlik etmesi durumunda, hem de bronkospazm ile tracheitis hareket eğilimine sahip olarak, doktor ilaçların FloMax, Atrovent prosedürlerini reçete edebilir. Öksürük ıslandığında Ama daha sık hastalık 3-5 gün için boğaz ağrısı için, balgam söktürücü ilaçlar (Lasolvan, Ambrobene, ambroksol temelinde diğer ilaçlar) ile oturumları tavsiye etti. En çok farenjit ile gözlenen zorlukla ayrılmış balgamı mükemmel bir şekilde seyreltiler. Çocuklarda öksürük farenjit hakkında bilgi edinin
 6. Alerjilerden inhalasyonlar. Çocuklarda, farenjit genellikle alerjik ajanlardan kaynaklanır - tozun solunması, solunum yolunda hayvansal yemin alınması, yiyecek veya ilaç alerjilerinin bir arka planına karşı. Evde farinksin mukozadan alerjik inflamasyonu kaldırmak için, salin ile seyreltilmiş ilaç Kromogeksal kullanabilirsiniz.
 7. Bitkisel preparatlar ve immünomodülatörler ile prosedürler. boğaz ağrısı belirtilerini azaltır boğazını yumuşatmak için, viral bir boğaz ağrısı tedavi yanı sıra hasta dokunulmazlık artırmak ve phytoremedy ve bağışıklık sisteminin uyarıcıları uygulamak hronizirovatsya hastalığı önlemek - Rotokan, Tonsilgon®, İnterferon, tuzlu su 1 yetiştirilen bu Derinat: 1.

Doktorlar tavsiye olarak, farenjit ile inhalasyon nebulizatör süresi - en az 5-10 dakika. Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, tedavi seanslarının sıklığı günde 3-5'tir. Yemek yemeden, spor yapmadan önce ve sonra (1-1,5 saat) spor yapmamalısınız, çünkü sadece bu durumda tedavi en iyi sonucu verecektir.

Farenjit ile buhar inhalasyonu

Sıcaklık yokluğunda, hasta halk tıbbı tarafından önerilen farenjit ve buhar inhalasyonlarında yardımcıdır. Doğal çözümler alerji ve hoşgörüsüzlük dışında neredeyse hiç kontraendikasyona sahip değildir, ancak bunların uygulanmasına dikkat edilmelidir. Oturumların solunum yolunun yanmasına neden olmaması için, çözeltinin sıcaklığı 80-85 dereceyi geçmemelidir. Çözelti, üzerine buharın çekildiği bir kağıt hunisinin yerleştirildiği seramikten bir su ısıtıcısı içine dökülür. Prosedürlerin süresi 10-15 dakika olup, bunların sayısı günde 4-6'dır. Terapötik çözeltilerin tarifleri şöyledir:

 1. Kalanchoe suyunu sıkın, 50 ml su ile 500 ml sıcak su ekleyin. Ürün rejenerasyon, yumuşatıcı ve antibakteriyel etkiye sahiptir.
 2. Bir slayt ile 500 ml su 2 çorba kaşığı bal içinde seyreltin. Çözelti bağışıklığı uyarmaya ve boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 3. Propolis, okaliptüs tentür 500 ml sıcak su 3 kaşık çözülür. Tedavi orofarinkste enfeksiyonun hızlı tahribatına katkıda bulunur.
 4. su Brew litrelik 3 kaşığı ot okaliptüs, papatya çiçeği, otlar adaçayı, muz, ana öksürükotu, çam tomurcukları ve böyle devam eder. D. Daha sonra 10 dakika boyunca bir su banyosu vasıtası kaynatın, soluma olarak farenjit ile farenks ve semptomatik eylem dekontaminasyonu uygulanan.
 5. Bir litre su içinde çözülür 5 damla gül, sedir, okaliptüs, nane, portakal, lavanta, sardunya, çay ağacı, inhalasyon esansiyel yağı. Yağ bazlı ürünler, kronik farenjit tedavisi için tasarlanmıştır, ancak bu tür bir tedavi, 10 yaşın altındaki çocuklarda ve alerjilere ve bronş tüplerinin spazmına eğilimli erişkinlerde kullanım için yasaklanmıştır.
 6. Patatesleri bir kabukta kaynatın, suyu boşaltın. Farenjitli patates çiftleri üzerinde inhalasyondan sonra.

Inhalasyon için halk ilaçları arasında, fitosoller de yukarıda belirtilen herhangi bir anti-enflamatuar bitkilerden hazırlanabilen, popülerdir. Eğer prosedür kuralları ve sıklıkları gözlemlenirse, iyileşme 3-6 gün içinde gerçekleşecektir, ancak inhalasyonlar lehine reçete edilen sistemik ilaçların alımını göz ardı etmesine değmez.

Ve sonuç olarak, Dr. Komarovsky, buhar inhalasyonlarının ne zaman ve ne zaman kontrendike olduğunu söyleyecektir.

Bağışıklığı güçlendirmek isteyen milyonlardan biri misiniz?

Ve tüm girişimleriniz başarısız oldu?

Ve radikal önlemleri düşündünüz mü? Bu anlaşılabilir bir durumdur, çünkü güçlü bir organizma sağlık göstergesidir ve gurur için bir fırsattır. Ayrıca, en azından bir kişinin uzun ömürlülüğüdür. Ve sağlıklı bir insanın daha genç görünmesi, kanıt gerektirmeyen bir aksiyomdur.

Bu nedenle, Elena Malysheva'nın makalesini, sonbahar soğukluğundan önce vücudunuzu nasıl güçlendireceğinizi okuyarak okumanızı öneririz. Makaleyi okuyun >>

Larenjit, farenjit, tracheitis ve sinüzit ile nebulizer ile inhalasyon için hazırlıklar

Tracheitis ile inhalasyonun modern görünümlerine göre - bu, larinksin en az yan etkileri olan akciğer iltihabi formlarının lokal tedavisinin en iyi yoludur. Sistemik ilaçların inhalasyon ile karşılaştırıldığında benzer etkinliği vardır, ancak yüksek yan etki insidansı olan oral, intravenöz ve intramusküler ilaçların kullanımını sınırlandırır.

İnhalasyonlar özel ekipman - nebulizörler tarafından gerçekleştirilir. Haşlanmış patateslerin sıcak buharı üzerine tarihsel solunum yöntemleri, nazofaringeal yanık olasılığının yüksek olması nedeniyle doktorlar tarafından önerilmemektedir. Bu tedavi yönteminin uygulanması için herhangi bir kanıt temeli yoktur.

Larenks, farenksden daha derindedir, böylece buhar, basınç olmadan pratik olarak giremez.

Aktif bileşenlerin minimum alımı, farenjit, larenjit ve sinüzit için tedavi sağladığı için tedaviyi daha zor hale getirir.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonların terapötik etkisinin temeli, ilaçların lezyon üzerindeki doğrudan etkisidir. Nebulizatörleri, maddelere iyi nüfuz eden aerosol tanecikleri şeklinde sprey maddeleri.

Eylem mekanizmaları ile, üç tip inhaler ayırt edilir:

 • ultrason;
 • kompresörü;
 • nebülizatörler Mesh.

Kompresör cihazları, herhangi bir maddenin püskürtülmesi olasılığı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Terapötik aerosol, özel bir odada havayı sıkıştırarak elde edilir. Cihazların eksikliği işte gürültü yapıyor, bu da çocukları korkutuyor.

Ultrasonik nebülizerler pediyatrik bölümlerde kullanılmaktadır. Kompresör analogları kadar gürültülü değiller ama kendi dezavantajları var. Cihazın çalışması sırasında terapötik aerosol, ilacın ultrason ile etkilenmesi nedeniyle elde edilir, ancak hormonlar ve antibiyotikler aynı zamanda çözülür. Ultrasonik bir inhaler yardımıyla, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarında sıklıkla kullanılan deksametazon bazlı kombine inhalasyonlar uygulanamaz.

Sovyet dönemlerinde, inhale kortikosteroidler, üst solunum yolu hastalıklarının antienflamatuar tedavisi için temel oluşturdu. Modern doktorlar ilaç reçeteleme yaklaşımlarını gözden geçirdiler.

Karışık inhalatörler, kompresör ve ultrason tiplerinin avantajlarını birleştirir. Cihazların çalışma prensibi düşük frekanslı ultrasonun etkisi altında membranın titreşimidir. Bu cihazları kullanırken antibiyotikler ve hormonlar yok edilmez ve tek dezavantaj yüksek maliyettir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, nosolojiyi tedavi etmenin ana yoludur. Uluslararası uzmanlar, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının tedavisini önemli ölçüde gözden geçirdiler. Sistemik ilaca inhalasyondan daha küçük bir rol verilir.

İçme şurubu, hap almak yan etkilere yol açar - aktif maddenin iltihap bölgesine azaltılması. Oral olarak uygulandığında, ilaç ilk önce mideden kan besleme sistemine emilir. Bu zamanda, mide duvarının tahrişi olasılığı artar. Özellikle tehlikeli olmayan steroidal anti-inflamatuar ilaçların kullanılmasıdır. NSAID'lerin uzun süreli kullanımı ile, midenin dilinin ortaya çıkma ihtimali önemli ölçüde artmaktadır. Tüm organlarda damarlar bulunduğundan, ilacın tüm dokular üzerindeki etkisine dikkat edilmelidir.

Soluma yerel bir etkidir. Tıbbi madde doğrudan püskürtme yerine emilir, topikal bir etkiye sahiptir.

Kandaki bir kimyasal aktif konsantrasyonunun olmaması iç organları etkilemez.

Larinksin ılımlı ve şiddetli enflamasyon formlarının kompleks tedavisinde, vücut üzerinde büyük etkilere yol açan bir dizi ilaç reçete edilir. Çoğu kimyasal bileşikler karaciğer tarafından işlenir. Bazı maddeler böbrekler tarafından atılır. Bu organlarda büyük etkilerle, patolojik değişiklikler gelişir. Bu fonda, özellikle çocuklarda lanringitis, farenjit, tracheitis ile inhalasyonun avantajları açıkça görülebilir.

Tracheitis, larenjit ile inhalasyon için hazırlıklar:

Onun geri çekilme, sıvılaşma geliştirmek için kalın balgam ile reçete edilir.

Maddelerin solunmasıyla, bileşenlerin biyoyararlanımı% 100'e ulaşır. İlacın terapötik etkisi, patolojik odakta ilaç dozunun gerekli dozunu korumanıza izin veren lokaldir.

Hormonlar kompresör veya karışık inhalerler tarafından uygulanır. Hormonal tedavi aerosol ile gerçekleştirilir.

Balgam akıntısını iyileştirmek için alkali maden suları kullanılır:

 • Fizyolojik salin;
 • Maden suyu ("Polyana Kvasova", "Luzhanskaya", fizyolojik çözüm).
 • dioxidine;
 • Miramistin;
 • Furatsillin.

İnhalasyon için uygun ilaçlara avantaj sağlanmalıdır. Kullanıma hazır formlarda bulunurlar. Kaynatmayın, kaynatın. Tüm bileşenler, larinks ve farinksin patolojik değişikliklerini ortadan kaldırmak için optimal olarak eşleştirilmiştir.

Klasik inhalasyon fizyolojik solüsyon, distile su ile 2 kat seyreltilmiş bir ilaçtır.

Karışık pediatrik inhalasyonların çocuklar için reçete edilmesine rağmen, inhalasyonlar arasında belirli aralıklarla ilaçların uygulanması tavsiye edilir. Bilim adamları, eğer ilaçlar sırayla kullanılırsa, terapötik etkinin arttığını bulmuşlardır.

Örneğin, lazolvana, pilicorta, dioksinine dayalı kompleks bir inhalasyon aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. İlk aşamada balgam söktürücü lazolvan ile invaze edilir;
 2. O zaman balgam beklemek için 20 dakika ara vermelisiniz;
 3. Bir sonraki inhalasyon, pulmicort ile gerçekleştirilir;
 4. 10 dakika mola!
 5. Dioksijen inhalasyonu.

Bu yaklaşımla, ilaçların birbirleriyle öngörülemeyen etkileşimlerinin etkisi dışlanmaktadır.

Üreticiden kompresör inhalatörlerine verilen talimat, cihazın yardımıyla tüm ilaçların uygulanabileceğini iddia etmektedir. Bu tamamen doğru değil. İnhalator uygulanamayan ilaçların listesi:

 • Bitkilerin infüzyonları, fitogenlerin homojenliği yoktur, bu yüzden inhale edilirse, alerjik reaksiyonlar mümkündür;
 • Uçucu yağlar, buharın solunması için kullanılabilir, ancak inhalasyon kontrendikedir;
 • Platifellin, papaverin, teofilin, solunduğunda belirgin bir etki göstermediği için yalnızca parenteral uygulama için kullanılır.

Karmaşık alerjenler olduğundan, yan reaksiyonları provoke edebileceklerinden, preparatların dozlanması zordur.

Soluma yapıldığında belirli şartlara uyulmalıdır:

 1. İnhalasyondan önce ve sonra sigara içmeyin;
 2. Yemekten önce bir saatten önce solumayın;
 3. Prosedür dik pozisyonda yapılmalıdır. Bu davranış baş dönmesi, rahatsızlık, hoş olmayan duyumlara yol açacağından, tıbbi aerosolleri solurken konuşma.
 4. Maske ile optimal prosedür;
 5. Manipülasyondan sonra ağzınızı kaynamış su ile durulayın;
 6. Tüm ilaçlar aseptik koşullarda hazırlanır, 4-5 ml'lik bir hacimde bir izotonik sodyum klorür çözeltisi ile seyreltilir. Hazırlanan bulutsuyu buzdolabından kullanamazsınız. Kullanmadan önce, önceden ısıtılmalıdır.

Her modern ailenin evde bir inhaleri olmalıdır. Cihaz, çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için basitçe gereklidir. Küçük çocuklar genellikle hastalanırlar ve sistemik ilaçlar aşırı dikkatle reçete edilirler, çünkü kullanıldıklarında tedavi edilmesi zor olan bir dysbacteriosis vardır.

Larenjitin nebülizasyon tedavisinin avantajları:

 • İlaç sadece püskürtme alanında çalışır;
 • Solunum sistemindeki ilacın konsantrasyonu, diğer metotlardan 2 kat daha yüksektir;
 • Yenidoğana başvurma imkanı;
 • Evde gerçekleştirilen güvenli bir prosedür;
 • Kullanışlılık ve kullanım kolaylığı;
 • Sistemik etkilerin yokluğu;
 • Karaciğerin işlevselliğini etkilemeyin.

İnhalasyon yaparken, nebülizör ile çalışırken dikkatli olunmalıdır. Ekipman elektriktir. Ünitenin ana bileşenlerine giren su elektrik çarpmasına neden olabilir.

Bir nebülizör aracılığıyla farenjit ile inhalasyon

Bir nebülizör ile farenjit ile inhalasyon, boğaz mukozasının bakteriyel veya viral enfeksiyonu için etkilidir. Hastalık çok etkili olduğunda, otlar ve fitozporların buhar inhalasyonları karakterize edilir. Nazofarenks içinde antiseptiklerin püskürtülmesi yardımcı bir tedavidir.

Soluma için hangi bitkiler kullanılır?

Bu bileşenlerin soğurulmasını hazırlarken buharın solunumu, boğazın mukoza zarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Nebülizör yoluyla inhalasyonlar farenjit ile yapılabilir:

 • Obstrüktif larenjit, laringotrakit ile üst solunum yolu genişletmek için berodualom. Hastalık benzer bir flora neden olduğu için, farenjit genellikle bu nosolojik formlarla birleştirilir;
 • Boğazın mukoza zarında birikmiş olan mukusu inceltmek için ağız boşluğu fizyolojik salin ile sulanır. Benzer tedavi kombine pharyngo-larenjit, sinüzit ile gerçekleştirilir;
 • Lazovan - balgamın nazofarenks, üst solunum yolu ile ayrılmasını teşvik etmek;
 • Dioksit ile - bir antiseptik. 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. Salmonella, streptokok, dizanteri, Pseudomonas aeruginosa, anaerobik mikroorganizmalar ile enfekte olduğunda ilacın aktif terapötik etkisi gözlenir. İlaç nazofarengeal hastalıkların hemen hemen tüm patojenlerini yok eder.
 • Şişlik giderilmesi için deksametazon ile iltihap. Çocuklar aşırı dikkatle reçete edilmelidir;
 • Interferon ile - akut solunum yolu enfeksiyonlarında bağışıklığı güçlendirmek için;
 • Hidrokortinoz ile - ilaç hormonaldır. Pratikte, bir pediyatristin, bir çocuğa hidrokortizon ile komplike inhalasyonu önerdiği durumlar yoktu, komplikasyon durumunda ek yardım sağlamak gerekli oldu;

Anti-inflamatuar bitkilerin buharlarının solunması ile hafif derecedeki farenjit ortadan kaldırılır. Alerjik hastalıkları olan bronşiyal astımı olan hastaları solumak için sebze soğanı kullanmayın. Bozulmuş balgam üretimi varsa, lazolvan kullanabilirsiniz. Hastalığın ortalama ve şiddetli derecesi, nitelikli tedavinin göstergesidir.

Deksametazon kullanıldığında, 7 günden fazla bir süre boyunca mukoza zarının sulanması tavsiye edilmez. İlaç hormonaldır. Bu bağımlılık.

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne ile

Larenjitli nebulizer ile inhalasyon, farenjit, tracheitis ile karşılaştırıldığında maksimum etkinliğe sahiptir. Larinksin iltihaplanması ile, yukarıdakilerin tümü ile inhalasyon yapabilirsiniz.

Nebülizörün kullanımı çocuğun uykusu sırasında mümkündür. Bir rüyada, bir kişi nefes alır, bu yüzden maddeleri havada solur. Gerçek, kompresör invertörleri bebeği uyandırabilir.

Farenjit ve larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonlar özel ekipman - nebulizörler tarafından gerçekleştirilir. Haşlanmış patateslerin sıcak buharı üzerine tarihsel solunum yöntemleri, nazofaringeal yanık olasılığının yüksek olması nedeniyle doktorlar tarafından önerilmemektedir. Bu tedavi yönteminin uygulanması için herhangi bir kanıt temeli yoktur.

Larenks, farenksden daha derindedir, böylece buhar, basınç olmadan pratik olarak giremez.

Aktif bileşenlerin minimum alımı, farenjit, larenjit ve sinüzit için tedavi sağladığı için tedaviyi daha zor hale getirir.

İnhalasyonların terapötik etkisinin temeli, ilaçların lezyon üzerindeki doğrudan etkisidir. Nebulizatörleri, maddelere iyi nüfuz eden aerosol tanecikleri şeklinde sprey maddeleri.

Eylem mekanizmaları ile, üç tip inhaler ayırt edilir:

 • ultrason;
 • kompresörü;
 • nebülizatörler Mesh.

Kompresör cihazları, herhangi bir maddenin püskürtülmesi olasılığı nedeniyle yaygın olarak kullanılmaktadır. Terapötik aerosol, özel bir odada havayı sıkıştırarak elde edilir. Cihazların eksikliği işte gürültü yapıyor, bu da çocukları korkutuyor.

Ultrasonik nebülizerler pediyatrik bölümlerde kullanılmaktadır. Kompresör analogları kadar gürültülü değiller ama kendi dezavantajları var. Cihazın çalışması sırasında terapötik aerosol, ilacın ultrason ile etkilenmesi nedeniyle elde edilir, ancak hormonlar ve antibiyotikler aynı zamanda çözülür. Ultrasonik bir inhaler yardımıyla, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarında sıklıkla kullanılan deksametazon bazlı kombine inhalasyonlar uygulanamaz.

Sovyet dönemlerinde, inhale kortikosteroidler, üst solunum yolu hastalıklarının antienflamatuar tedavisi için temel oluşturdu. Modern doktorlar ilaç reçeteleme yaklaşımlarını gözden geçirdiler.

Karışık inhalatörler, kompresör ve ultrason tiplerinin avantajlarını birleştirir. Cihazların çalışma prensibi düşük frekanslı ultrasonun etkisi altında membranın titreşimidir. Bu cihazları kullanırken antibiyotikler ve hormonlar yok edilmez ve tek dezavantaj yüksek maliyettir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, nosolojiyi tedavi etmenin ana yoludur. Uluslararası uzmanlar, üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının tedavisini önemli ölçüde gözden geçirdiler. Sistemik ilaca inhalasyondan daha küçük bir rol verilir.

İçme şurubu, hap almak yan etkilere yol açar - aktif maddenin iltihap bölgesine azaltılması. Oral olarak uygulandığında, ilaç ilk önce mideden kan besleme sistemine emilir. Bu zamanda, mide duvarının tahrişi olasılığı artar. Özellikle tehlikeli olmayan steroidal anti-inflamatuar ilaçların kullanılmasıdır. NSAID'lerin uzun süreli kullanımı ile, midenin dilinin ortaya çıkma ihtimali önemli ölçüde artmaktadır. Tüm organlarda damarlar bulunduğundan, ilacın tüm dokular üzerindeki etkisine dikkat edilmelidir.

Soluma yerel bir etkidir. Tıbbi madde doğrudan püskürtme yerine emilir, topikal bir etkiye sahiptir.

Kandaki bir kimyasal aktif konsantrasyonunun olmaması iç organları etkilemez.

Larinksin ılımlı ve şiddetli enflamasyon formlarının kompleks tedavisinde, vücut üzerinde büyük etkilere yol açan bir dizi ilaç reçete edilir. Çoğu kimyasal bileşikler karaciğer tarafından işlenir. Bazı maddeler böbrekler tarafından atılır. Bu organlarda büyük etkilerle, patolojik değişiklikler gelişir. Bu fonda, özellikle çocuklarda lanringitis, farenjit, tracheitis ile inhalasyonun avantajları açıkça görülebilir.

Tracheitis, larenjit ile inhalasyon için hazırlıklar:

Onun geri çekilme, sıvılaşma geliştirmek için kalın balgam ile reçete edilir.

Maddelerin solunmasıyla, bileşenlerin biyoyararlanımı% 100'e ulaşır. İlacın terapötik etkisi, patolojik odakta ilaç dozunun gerekli dozunu korumanıza izin veren lokaldir.

Hormonlar kompresör veya karışık inhalerler tarafından uygulanır. Hormonal tedavi aerosol ile gerçekleştirilir.

Balgam akıntısını iyileştirmek için alkali maden suları kullanılır:

İnhalasyon için uygun ilaçlara avantaj sağlanmalıdır. Kullanıma hazır formlarda bulunurlar. Kaynatmayın, kaynatın. Tüm bileşenler, larinks ve farinksin patolojik değişikliklerini ortadan kaldırmak için optimal olarak eşleştirilmiştir.

Klasik inhalasyon fizyolojik solüsyon, distile su ile 2 kat seyreltilmiş bir ilaçtır.

Karışık pediatrik inhalasyonların çocuklar için reçete edilmesine rağmen, inhalasyonlar arasında belirli aralıklarla ilaçların uygulanması tavsiye edilir. Bilim adamları, eğer ilaçlar sırayla kullanılırsa, terapötik etkinin arttığını bulmuşlardır.

Örneğin, lazolvana, pilicorta, dioksinine dayalı kompleks bir inhalasyon aşağıdaki sırayla gerçekleştirilir:

 1. İlk aşamada balgam söktürücü lazolvan ile invaze edilir;
 2. O zaman balgam beklemek için 20 dakika ara vermelisiniz;
 3. Bir sonraki inhalasyon, pulmicort ile gerçekleştirilir;
 4. 10 dakika mola!
 5. Dioksijen inhalasyonu.

Bu yaklaşımla, ilaçların birbirleriyle öngörülemeyen etkileşimlerinin etkisi dışlanmaktadır.

Üreticiden kompresör inhalatörlerine verilen talimat, cihazın yardımıyla tüm ilaçların uygulanabileceğini iddia etmektedir. Bu tamamen doğru değil. İnhalator uygulanamayan ilaçların listesi:

 • Bitkilerin infüzyonları, fitogenlerin homojenliği yoktur, bu yüzden inhale edilirse, alerjik reaksiyonlar mümkündür;
 • Uçucu yağlar, buharın solunması için kullanılabilir, ancak inhalasyon kontrendikedir;
 • Platifellin, papaverin, teofilin, solunduğunda belirgin bir etki göstermediği için yalnızca parenteral uygulama için kullanılır.

Karmaşık alerjenler olduğundan, yan reaksiyonları provoke edebileceklerinden, preparatların dozlanması zordur.

Soluma yapıldığında belirli şartlara uyulmalıdır:

 1. İnhalasyondan önce ve sonra sigara içmeyin;
 2. Yemekten önce bir saatten önce solumayın;
 3. Prosedür dik pozisyonda yapılmalıdır. Bu davranış baş dönmesi, rahatsızlık, hoş olmayan duyumlara yol açacağından, tıbbi aerosolleri solurken konuşma.
 4. Maske ile optimal prosedür;
 5. Manipülasyondan sonra ağzınızı kaynamış su ile durulayın;
 6. Tüm ilaçlar aseptik koşullarda hazırlanır, 4-5 ml'lik bir hacimde bir izotonik sodyum klorür çözeltisi ile seyreltilir. Hazırlanan bulutsuyu buzdolabından kullanamazsınız. Kullanmadan önce, önceden ısıtılmalıdır.

Her modern ailenin evde bir inhaleri olmalıdır. Cihaz, çocuklarda üst solunum yolu hastalıklarının tedavisi için basitçe gereklidir. Küçük çocuklar genellikle hastalanırlar ve sistemik ilaçlar aşırı dikkatle reçete edilirler, çünkü kullanıldıklarında tedavi edilmesi zor olan bir dysbacteriosis vardır.

Larenjitin nebülizasyon tedavisinin avantajları:

 • İlaç sadece püskürtme alanında çalışır;
 • Solunum sistemindeki ilacın konsantrasyonu, diğer metotlardan 2 kat daha yüksektir;
 • Yenidoğana başvurma imkanı;
 • Evde gerçekleştirilen güvenli bir prosedür;
 • Kullanışlılık ve kullanım kolaylığı;
 • Sistemik etkilerin yokluğu;
 • Karaciğerin işlevselliğini etkilemeyin.

İnhalasyon yaparken, nebülizör ile çalışırken dikkatli olunmalıdır. Ekipman elektriktir. Ünitenin ana bileşenlerine giren su elektrik çarpmasına neden olabilir.

Bir nebülizör ile farenjit ile inhalasyon, boğaz mukozasının bakteriyel veya viral enfeksiyonu için etkilidir. Hastalık çok etkili olduğunda, otlar ve fitozporların buhar inhalasyonları karakterize edilir. Nazofarenks içinde antiseptiklerin püskürtülmesi yardımcı bir tedavidir.

Soluma için hangi bitkiler kullanılır?

Bu bileşenlerin soğurulmasını hazırlarken buharın solunumu, boğazın mukoza zarının iyileşme sürecini hızlandırır.

Nebülizör yoluyla inhalasyonlar farenjit ile yapılabilir:

 • Obstrüktif larenjit, laringotrakit ile üst solunum yolu genişletmek için berodualom. Hastalık benzer bir flora neden olduğu için, farenjit genellikle bu nosolojik formlarla birleştirilir;
 • Boğazın mukoza zarında birikmiş olan mukusu inceltmek için ağız boşluğu fizyolojik salin ile sulanır. Benzer tedavi kombine pharyngo-larenjit, sinüzit ile gerçekleştirilir;
 • Lazovan - balgamın nazofarenks, üst solunum yolu ile ayrılmasını teşvik etmek;
 • Dioksit ile - bir antiseptik. 2 yaşından büyük çocuklarda kullanılır. Salmonella, streptokok, dizanteri, Pseudomonas aeruginosa, anaerobik mikroorganizmalar ile enfekte olduğunda ilacın aktif terapötik etkisi gözlenir. İlaç nazofarengeal hastalıkların hemen hemen tüm patojenlerini yok eder.
 • Şişlik giderilmesi için deksametazon ile iltihap. Çocuklar aşırı dikkatle reçete edilmelidir;
 • Interferon ile - akut solunum yolu enfeksiyonlarında bağışıklığı güçlendirmek için;
 • Hidrokortinoz ile - ilaç hormonaldır. Pratikte, bir pediyatristin, bir çocuğa hidrokortizon ile komplike inhalasyonu önerdiği durumlar yoktu, komplikasyon durumunda ek yardım sağlamak gerekli oldu;

Anti-inflamatuar bitkilerin buharlarının solunması ile hafif derecedeki farenjit ortadan kaldırılır. Alerjik hastalıkları olan bronşiyal astımı olan hastaları solumak için sebze soğanı kullanmayın. Bozulmuş balgam üretimi varsa, lazolvan kullanabilirsiniz. Hastalığın ortalama ve şiddetli derecesi, nitelikli tedavinin göstergesidir.

Deksametazon kullanıldığında, 7 günden fazla bir süre boyunca mukoza zarının sulanması tavsiye edilmez. İlaç hormonaldır. Bu bağımlılık.

Larenjitli nebulizer ile inhalasyon, farenjit, tracheitis ile karşılaştırıldığında maksimum etkinliğe sahiptir. Larinksin iltihaplanması ile, yukarıdakilerin tümü ile inhalasyon yapabilirsiniz.

Nebülizörün kullanımı çocuğun uykusu sırasında mümkündür. Bir rüyada, bir kişi nefes alır, bu yüzden maddeleri havada solur. Gerçek, kompresör invertörleri bebeği uyandırabilir.

 1. Ne tür bir inhalasyon yapabilirim?
 2. Farenjit ile Nebulizatör
 3. Buhar inhalasyonları
 4. Petrol inhalasyonları
 5. Hamilelik prosedürünün özellikleri
 6. Çocukların solunumu
 7. Soluma için kurallar

Farenjit, çeşitli nedenlerden kaynaklanabilen posterior faringeal duvarın mukoz membranının akut veya kronik bir enflamasyonudur. Boğazda kızarıklık, yutulduğunda ve yediğinde ağrı bu hastalığın ana belirtileridir.

farenjit yardım düzenli gargara gibi tezahürleri ile Deal, boğaz ağrısı için koşul ve özel lolipop ve pastilleri, ancak teneffüs hafifletmek - Böyle semptomlarla başa çıkmak için en etkili yoldur.

Bu ev tedavi yönteminin büyük bir avantajı, farenjit ile hamile ve küçük çocuklar için bile inhalasyonların yapılabilmesidir. Bu kategorilerdeki hastalara birçok ilaç kontrendikedir, ancak hemen hemen tüm boğaz iltihabı ile inhalasyonlar yapılabilmektedir.

"Soluma" kelimesi Latince kökenlidir ve tıbbi maddenin soluma yoluyla vücuda maruz kalma şeklini gösterir. Kronik farenjit ile inhalasyon ve akut formu ile, her iki durumda da istenilen etki düzgün bir şekilde gerçekleştirilmiş prosedürlerle elde edilebilir.

NOT: Hatta yıllar önce sıcak patates örneğin farenjit, larenjit ve sıcak buhar boğaz kullanılan inhalasyon diğer iltihaplı hastalıklar, ev veya birlikte uygulanabilir.

Günümüzde, daha güvenli, etkili ve kullanımı kolay, çok çeşitli özel cihazlar - inhalerler bulunmaktadır. İnhalatörler, buhar ve sözde nebülizörlerdir.

Nebulizatör, sıvı formdaki bir ilacı bir aerosole dönüştürmenize izin veren özel bir cihazdır. Bu küçük buhar partikülleri sayesinde boğazın mukoza zarına kolaylıkla düşebilir, nazofarenks ve iyi bir terapötik etkiye sahiptir. Bir nebülizör aracılığıyla farenjit ile inhalasyon bu hasta kategorileri için mükemmeldir:

 • hamile kadınlar;
 • bebekler;
 • okul öncesi çocuklar;
 • ileri yaştaki insanlar;

İki tip nebulizör vardır: kompresyon ve ultrasonik. Sıkıştırma nebulizatörleri daha popülerdir, bunun nedeni ultrasonik modellere kıyasla çok yönlülüklerinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle, farenjiti bir nebülizör ile tedavi etmek amaçlanmakta olup, sıkıştırıcı inhalatörlerin tercih edilmesini sağlamak gerekmektedir.

NOT: Çocuklarda ve nebulizer kullanan yetişkinlerde farenjit ile inhalasyon sadece ilaç maddesinin dozajında ​​farklılık gösterir. Farenjit ile nebulizer için çözümler yapmak, farklı yaşlarda farklı olan gerekli oranlara uygun olmalıdır. Cihazdaki talimatlarda, tüm bunlar belirtilmiştir.

Bir nebülizör ile inhalasyon ile farenjit tedavisinde, baz olarak alkali maden suyu veya tuzlu su kullanılabilir. İkincisi, "sodyum klorür% 9" adı verilen herhangi bir eczanede satılmaktadır. Farenjitli bir nebülizer, gün boyunca birkaç kez kullanılabilir.

Farenjit tedavisi için, nebulizatör bu tür ilaçlar kullanır:

 • Maden suyu "Borjomi" veya alkali bileşimi veya fizyolojik çözeltisi (sodyum klorür) ile başka. Bir tedavi seansında, 2-5 ml tuzlu su veya mineral su gereklidir. Sodyum klorür veya mineral suyunun farenjit çözeltileri ile inhalasyon nebulizer için kullanılır mukoza zarlarında nemlendirme ve şişme rahatlatmak;
 • Furatsilina çözeltisi, bu nedenle, enfeksiyöz farenjit ile bir dezenfektan etkiye sahiptir, enfeksiyon daha fazla yayılmayacaktır. Böyle bir çözüm, eczanelerde hazır formda satılmaktadır, yokluğunda, bir bardak furakilini bir bardak su içinde çözebilir. Bir inhalasyon için 4 ml çözelti yeterlidir;
 • Rotokan - Bu preparat, güçlü bir anti-enflamatuar etkiye sahip olan calendula, civanperçemi ve papatya da dahil olmak üzere çeşitli şifalı bitkilerin ekstrelerinde bulunur. Farenjit bir nebülizör ile muamele edildiğinde, bu bitkilerin Rotokan formundaki çözeltileri yarım çay kaşığı yarım su ile seyreltilmelidir. Bir prosedür için, ilacın 4 ml, farenjit ile inhalasyon gerekir ve çocuğun günde üç kez ihtiyacı var;
 • Sinupret, nazofarenksin mukoza zarında ve bir dekonjestan olarak boğazda etkili olan tıbbi bitkilere dayanan homeopatik bir ilaçtır. Bir tuzlu su kullanılarak Bulutsulaştırıcılı farenjit çocuklar aracılığıyla inhalasyon için temel ve As çocuğun yaşına bağlı olarak orantılı olmalıdır ilacı seyreltmek: 2 ila 6 yaş arası - 1: 3, daha eski 6 yıl - 1: 2. Sinupret yetişkinleri ile farenjit ile inhalasyon yapmak, ilaca eşit oranlarda ilacın karıştırılması;
 • 1:20 oranında bir tuz ile karıştırılır tentürü Calendula ya da balmumu da, öksürük boğaz ağrısı ve farenks ve solunum sisteminin diğer sorunlar inhalasyon için etkilidir;

Bazı durumlarda, hazır preparatların inhalasyonun aktif bileşenleri olarak kullanılması mümkündür. Örneğin, ana semptomatolojiye bir öksürük eklendiğinde, Lazolvan tarafından farenjit ile inhalasyonun mümkün olup olmadığı sorusuna verilen cevap pozitiftir. Bu ilaç daha iyi balgam akıntısına yardımcı olacaktır;

Boğaz iltihabını tedavi etmenin en ünlü antik yöntemi, sıcak patateslerden buharların veya bir tencerenin üzerindeki bitkisel tuzların solunmasıdır. Tabii ki, tedavi edilebilir ve böylece, eski şekilde, ama özel bir inhaler "Papatya" kullanabilirsiniz.

NOT: Buhar inhalasyonları yaparken, özellikle de hamile bir kadına veya küçük bir çocuğa yönelik tedavi uygulanırsa dikkatli olunmalıdır. Sıcak buharın sıcaklığı çok yüksek olduğundan, mukus boğazını yakmamaya dikkat etmelisiniz.

Farenjit ile buhar inhalasyonu aşağıdaki tiplerde yapılabilir:

 • soda çözeltisi ile (etki aynı olacaktır da tuzlu su inhalasyon farenjit ile birlikte kullanılabilir, 1 çay kaşığı kabartma tozu 1 bardak kaynar su içinde seyreltilmiş veya geleneksel çözelti alkali maden suyu yerine kullanılabilir);
 • haşlanmış patates haşlama (kural olarak, bir üniforma içinde pişirilen patatesler kullanılır, orada şifalı otlar da eklenebilir - buhar daha sağlıklı olur);
 • bitkisel ilaçların kaynatılması (eczaneler hazır biracılık ücretleri alabilir ve ayrıca şifalı bitkileri toplayabilir ve kurutabilirler);
 • Rotokan (homeopatik preparasyonun yerine farenjit salin ile sunar su, su gerekli yarım çay kaşığı Rotokan bardağı başına buhar inhalasyon kullanım için, bileşimi çeşitli bitki özlerini içerir);

Akut ve kronik formda farenjit ve larenjit ile yağ inhalasyonu oldukça etkilidir. Tedavi için çeşitli yağlar kullanabilirsiniz, ancak boğaz ağrısını hafifletmek, ağrıyı azaltmak, mentol, şeftali ve zeytinyağının mukoza zarını yumuşatmak en iyisidir. Burun tıkalıysa, bu tür solunumlar nefes almayı kolaylaştıracaktır.

NOT: Kural olarak, bir litre sıcak su için sadece beş damla yağ, yağ inhalasyonu için yeterlidir.

Hastalık akut farenjit inhalasyonu antiviral etkiye sahip bitkilerin uçucu yağları ile yapılabilir. Bunlar yağlar:

 • papatya;
 • adaçayı;
 • meşe kabuğu;
 1. geleneksel bir buhar inhaleri kullanarak;
 2. kalın bir havlu veya battaniye ile kaplı bir tencere veya havza üzerinde;
 3. İyileştirici çözeltiyi bir kaba dökebilir, kartondan bir koni yapabilir, kabın içine indirebilir ve geniş bir kenardan nefes alabilirsiniz;

inhalasyon sırasında farenks mukozasında biniyor boğaz ağrısı için uçucu yağlar, önemli bir toplum sağlığı etkisi sağlar, ancak hamile kadınlar, bazı yağ dikkatli kullanılmalıdır.

Hamilelik sırasında bebeğinizin geleceğinin koşulu doğrudan anneye bağlı olduğundan, sağlığınızı korumak çok önemlidir. Birçoğu farenjit ile inhalasyonun hamile yapılıp yapılmayacağı ile ilgilenmektedir. Evet, yapabilirsin, ama sadece belirli ilaçlar tavsiye edilir.

Örneğin, hamilelik sırasında güvenli bir nebulizer ile inhalasyon:

 • propolis;
 • Rotokanom;
 • furatsilinom;
 • maden suyu;
 • hlorofilliptom.

NOT: Bir buhar solunması böyle sedir, dereotu, fesleğen, kekik, adaçayı, biberiye ve miramistin esansiyel yağları olarak, büyük dikkatle tedavi araçların kullanımını yasaklanmalıdır.

Bu tavsiyelerin gözlenmesi hem gelecekteki anne hem de çocuğun sağlığını korumaya yardımcı olacaktır.

Birçok ebeveyn, çocuklar için farenjit ile inhalasyon yapmanın mümkün olup olmadığı konusunda endişe duymaktadır. Bu ev veya ek tedavi yöntemi çok etkilidir ve birçok ilacın aksine neredeyse hiçbir kontrendikasyon yoktur. Çocuklarda farenjitli nebulizer ile inhalasyona bebeklerde bile izin verilirken, buhar inhalasyonları sadece bir yaşından büyük çocuklara uygulanabilir.

YUPRIMECHANIE: Bir nebülizörün tüm güvenliği için, bazı çocuklar bu cihazın sıkıştırma modellerinin ürettiği gürültüden korkmaktadır. Tıbbi prosedürler sırasında stresi önlemek için, bebeği bu ilginç cihaza tanıtmak için bir oyun şeklinde önceden gereklidir.

Çocuklar için buhar inhalasyonları 10 dakika veya daha kısa bir süre boyunca gerçekleştirilir ve bir nebülizör ile farenjit tedavisi prosedür başına 2-10 dakika gerektirir.

Farenjit ile inhalasyonun nasıl ve ne yapılabileceğine ve ne yapamayacağına dair bir dizi önemli kural vardır. Onların uyumu tedaviden gerekli etkiyi almayı ve sağlık için hoş olmayan ve tehlikeli sonuçları önlemeyi mümkün kılacaktır.

 1. Nebulizör inhalasyonları için, kapsüllerde hazır müstahzarlar vardır ve bunlar kullanılmalıdır. Bir nebülizatördeki şifalı bitkilerin ve uçucu yağların dekonksiyonu, mukoza zarına çarpan küçük parçacıkların yanmasına neden olabileceğinden;
 2. Vücut ısısı artarsa, inhalasyonlar yapılamaz;
 3. Soluma için kullanılan araçlar ve cihazlar, kullanımdan önce ve sonra dezenfekte edilmelidir;
 4. Prosedürün süresi en az 3 dakika olmalı, ancak 15'i geçmemelidir;
 5. Hazırlanan seyreltilmiş inhalasyon preparatı, serin bir yerde 24 saat boyunca saklanabilir, kullanılmadan önce oda sıcaklığına ısıtılmalıdır;
 6. İnhalasyonlar yemekten sonra bir saatten daha geç olmamak koşuluyla ve bir saatten daha geç olmamak koşuluyla verilebilir;
 7. Tedaviden sonra en az bir saat boyunca sıcak bir odada kalmalısınız;
 8. Teneffüs ettikten sonra konuşmamanız tavsiye edilir, ancak bir süre uzanın;
 9. Bir çocuğa inhalasyon uygulanırsa, izleme için yanında bir yetişkin olması gerekir;

Soluma işleminden önce, bazı hastalıklarda tedavide özel özellikler olduğu için bir doktora danışmak şiddetle tavsiye edilir. Örneğin, inceltilmiş bir mukus farenks ile karakterize edilen atrofik farenjit ile inhalasyona, sadece mukoza zarını kurutmayan ve tahriş edici olmayan ilaçlar ile izin verilir.

Boğaz hastalıklarında inhalasyon kullanımı ile kendi kendine ilaç kullanımı tehlikelidir. Örneğin, doktorlar sıklıkla Farenjit için Pulmicort reçete ederler, ancak birtakım kontrendikasyonlar vardır - bu ilacın uygulanamadığı hasta kategorileri.

NOT: Farenjitli çocuklar için Pulcicort sadece 6 yıl sonra kullanılabilir. Karaciğer hastalıkları, üst solunum yolu ciddi patolojileri ile, bu ilacın alerjisi kontrendikedir.

Terapötik etkiyi düzeltmek için düzenli olarak yapılmalıdır, durulama, mukozanın sulanması, ilacı kullanarak entegre bir yaklaşım kullanın. Ancak bütün bunlar elbette bir doktorun gözetiminde yapılmalıdır.

Dikkat lütfen! Sitedeki tüm makaleler tamamen bilgilendirici. Bir uzmandan profesyonel yardım almanızı ve randevu almanızı öneririz.

Farenjit - farenks mukoza ve lemfoid dokusunda iltihabı. Bu hastalığın nedeni virüs veya bakteriler tarafından çok yaygın insan enfeksiyonu olmakla farenjit vakalarının büyük çoğunluğu SARS ve grip enfeksiyonu oluşturuyor. Boğaz ağrısı için Soluma hastalık semptomlarını azaltmak için tedavi kürünün bir bileşeni olarak kullanılır -.. Scratchy, bu tedavi yöntemi reçete keyif verici madde doktorunuza kullanılan ve prosedür yardımıyla yapılır, özellikle oldukça etkilidir vb boğaz ağrısı, kaşıntı, tahriş, ses kısıklığı, modern cihazlar - nebülizörler.

İnhalasyonların faydalı özellikleri

Evde farenjit ile inhalasyon - bu, inflamasyon alanına doğrudan temassız maruz kalma için mükemmel bir yoldur. Nebülizör tarafından nebülize edilen aktif madde, sistemik kan dolaşımı ve sindirim sistemine nüfuz etmeyerek, yan etki ve aşırı doz riskini en aza indirir. Farenjitli nebülizör, püskürtülen farenksi sulandıran, mukozanın ilacı "emmesi" ve terapötik etkisini tam olarak deneyimlemesini sağlayan optimal şok jetini oluşturabilir.

En etkili tedavi, viral farenjit ile inhalasyonun yanı sıra, fiziksel, kimyasal ajanlarla, alerjik reaksiyonun arka planına karşı iltihaplanma ile faringeal irritasyon ile de inhalasyon. Farenjit patojenik bakterilerden, özellikle - özel bir mikrofloradan ve aynı zamanda mantarlardan kaynaklanıyorsa, hastanın karmaşık tedaviye ihtiyacı olacaktır. Bu gibi durumlarda, inhalasyon için gerekli ilaçları ekleyerek tedaviyi seçecek bir doktora başvurmak gerekir. Çoğu zaman, doğru tedavi randevusu için, doktor farenksin arkasından bir smear testi yapılmasını önerir.

İnhalasyonlara kontrendikasyonlar

Hastanın vücut sıcaklığı 38.5 derecenin üzerinde ise nebülizör ile inhalasyon yapmak yasaktır. Evdeki buhar prosedürleri, sıcaklıkta hafif bir artış olsa bile, kesinlikle daha fazla ısıtılmış bir cisme ve insan durumunun kötüleşmesine neden olacağından, kesinlikle yasaktır. Bir çocukta buhar inhalasyonu yapmak özellikle tehlikelidir ve bu nedenle bu prosedürler için yaş sınırı 7 yıla kadar olmalıdır. Ve tabi ki, kullanılan ilaçlara karşı kontrendikasyonlar dikkate alınmalı, onlara verilen talimatlar dikkatlice okunmalı ve halk ilaçlarının olası alerjisi ve hoşgörüsüzlüğü dikkate alınmalıdır.

Evde, nebülizör ile farenjit için en uygun tedavi. Artık bu cihazlar her aileye açıktır: ucuz, etkili, uygun ve ENT organlarının maksimum ilaçlarla ilaçlanmasını sağlarlar. Nebulizatör sıvı ilacı çok küçük damlalarla bir buhar bulutuna dönüştürür, böylece aktif madde kolayca iltihaplı dokulara nüfuz eder. Tedavi seansları için tüm ilaçlar, nebulada satılan salin solüsyonunda seyreltilmelidir.

Farenjit tedavisi için, topikal ilaçlar ile çeşitli sıvı çözeltiler kullanılır. İnhalasyonların erken bir aşamada kullanılması, sistemik ilaçların kullanılmasını önleyeceği gibi, farenjit komplikasyonlarını da önleyecektir. Evin içinde bir nebülizer varsa, prosedürler için en iyi çözümler aşağıda verilmiştir:

 1. Maden suyu veya tuzlu su ile inhalasyon. Bu prosedürlerin kullanımı öksürük başlangıç ​​güçlü boğaz, ağrı ve boğaz ve ne zaman çok yararlıdır. gırtlak, soluk borusu, bronşlar içinde - "Borjomi" yardımı ile evde tedavi, "Narzan" veya normal tuz çözeltisi aşağıdaki "inerler" Orofarinks nemlendirin izin verir ve enfeksiyon izin vermeyecektir. Ayrıca, inhalasyon arka böylece tehlikeli koşullarda çalışan ve alerjik, travmatik farenjit, boğaz tahrişi çok etkilidir. D.
 2. Furatsilinom ile prosedürler. Eczanelerde, bu ilacın hazır bir çözeltisi, 1: 1 salin ile seyreltildikten sonra cihaza doldurulması gereken ampullerde satılır. Ürün antibakteriyel ve antifungal özelliklere sahiptir, boğazı etkili bir şekilde dezenfekte eder.
 3. Bitkisel tentürlü inhalasyonlar. Birçok nebülizatörün, kalendula, propolis, okaliptüs tentür çözeltilerine dökülmesine izin verilir. Prosedürün kendisi gerçekleştirildikten sonra 1: 4 salin ile yetiştirilirler. Çocuklarda alkol tentürleri ile tedavi sadece bir doktora danıştıktan sonra yapılmalıdır.
 4. Antibiyotikli seanslar. Hasta boğaz indolent bakteriyel enfeksiyon mevcut olduğu takdirde özel ürün Fluimucil antibiyotik ve Gentamisin çözeltisi genellikle, kronik farenjit ataklarında inhalasyon terapi olarak reçete edilir. Bu antibiyotikler geniş bir aktivite spektrumuna sahiptir, bu yüzden küçük kan dolaşımına absorbe edilir, hemen hemen herhangi bir spesifik olmayan iltihap yardımcı olabilir. Talimatlarda açıklandığı gibi salin ile seyreltilmiş ilaçlar. Daha fazla antibiyotik ile farenjit tedavisi hakkında
 5. Öksürükten solunum. boğaz ağrısı, bir kuru öksürük eşlik etmesi durumunda, hem de bronkospazm ile tracheitis hareket eğilimine sahip olarak, doktor ilaçların FloMax, Atrovent prosedürlerini reçete edebilir. Öksürük ıslandığında Ama daha sık hastalık 3-5 gün için boğaz ağrısı için, balgam söktürücü ilaçlar (Lasolvan, Ambrobene, ambroksol temelinde diğer ilaçlar) ile oturumları tavsiye etti. En çok farenjit ile gözlenen zorlukla ayrılmış balgamı mükemmel bir şekilde seyreltiler. Çocuklarda öksürük farenjit hakkında bilgi edinin
 6. Alerjilerden inhalasyonlar. Çocuklarda, farenjit genellikle alerjik ajanlardan kaynaklanır - tozun solunması, solunum yolunda hayvansal yemin alınması, yiyecek veya ilaç alerjilerinin bir arka planına karşı. Evde farinksin mukozadan alerjik inflamasyonu kaldırmak için, salin ile seyreltilmiş ilaç Kromogeksal kullanabilirsiniz.
 7. Bitkisel preparatlar ve immünomodülatörler ile prosedürler. boğaz ağrısı belirtilerini azaltır boğazını yumuşatmak için, viral bir boğaz ağrısı tedavi yanı sıra hasta dokunulmazlık artırmak ve phytoremedy ve bağışıklık sisteminin uyarıcıları uygulamak hronizirovatsya hastalığı önlemek - Rotokan, Tonsilgon®, İnterferon, tuzlu su 1 yetiştirilen bu Derinat: 1.

Doktorlar tavsiye olarak, farenjit ile inhalasyon nebulizatör süresi - en az 5-10 dakika. Doktor tarafından aksi belirtilmedikçe, tedavi seanslarının sıklığı günde 3-5'tir. Yemek yemeden, spor yapmadan önce ve sonra (1-1,5 saat) spor yapmamalısınız, çünkü sadece bu durumda tedavi en iyi sonucu verecektir.

Farenjit ile buhar inhalasyonu

Sıcaklık yokluğunda, hasta halk tıbbı tarafından önerilen farenjit ve buhar inhalasyonlarında yardımcıdır. Doğal çözümler alerji ve hoşgörüsüzlük dışında neredeyse hiç kontraendikasyona sahip değildir, ancak bunların uygulanmasına dikkat edilmelidir. Oturumların solunum yolunun yanmasına neden olmaması için, çözeltinin sıcaklığı 80-85 dereceyi geçmemelidir. Çözelti, üzerine buharın çekildiği bir kağıt hunisinin yerleştirildiği seramikten bir su ısıtıcısı içine dökülür. Prosedürlerin süresi 10-15 dakika olup, bunların sayısı günde 4-6'dır. Terapötik çözeltilerin tarifleri şöyledir:

 1. Kalanchoe suyunu sıkın, 50 ml su ile 500 ml sıcak su ekleyin. Ürün rejenerasyon, yumuşatıcı ve antibakteriyel etkiye sahiptir.
 2. Bir slayt ile 500 ml su 2 çorba kaşığı bal içinde seyreltin. Çözelti bağışıklığı uyarmaya ve boğazdaki ağrıyı ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 3. Propolis, okaliptüs tentür 500 ml sıcak su 3 kaşık çözülür. Tedavi orofarinkste enfeksiyonun hızlı tahribatına katkıda bulunur.
 4. su Brew litrelik 3 kaşığı ot okaliptüs, papatya çiçeği, otlar adaçayı, muz, ana öksürükotu, çam tomurcukları ve böyle devam eder. D. Daha sonra 10 dakika boyunca bir su banyosu vasıtası kaynatın, soluma olarak farenjit ile farenks ve semptomatik eylem dekontaminasyonu uygulanan.
 5. Bir litre su içinde çözülür 5 damla gül, sedir, okaliptüs, nane, portakal, lavanta, sardunya, çay ağacı, inhalasyon esansiyel yağı. Yağ bazlı ürünler, kronik farenjit tedavisi için tasarlanmıştır, ancak bu tür bir tedavi, 10 yaşın altındaki çocuklarda ve alerjilere ve bronş tüplerinin spazmına eğilimli erişkinlerde kullanım için yasaklanmıştır.
 6. Patatesleri bir kabukta kaynatın, suyu boşaltın. Farenjitli patates çiftleri üzerinde inhalasyondan sonra.

Inhalasyon için halk ilaçları arasında, fitosoller de yukarıda belirtilen herhangi bir anti-enflamatuar bitkilerden hazırlanabilen, popülerdir. Eğer prosedür kuralları ve sıklıkları gözlemlenirse, iyileşme 3-6 gün içinde gerçekleşecektir, ancak inhalasyonlar lehine reçete edilen sistemik ilaçların alımını göz ardı etmesine değmez.

Ve sonuç olarak, Dr. Komarovsky, buhar inhalasyonlarının ne zaman ve ne zaman kontrendike olduğunu söyleyecektir.

Makaleyi beğendin mi? VKontakte veya Twitter'daki güncellemeleri takip edin.

Sorunuzun cevabını bulamadınız mı? Yorumlarda sorun!
Makaleyi tamamlayabilir veya reddedebilir misiniz? Bana anlatsana!

yutma sırasında kızarıklık, yanma, ağrı - sık gargara, rezorpsiyon pastiller ve pastilleri yardımcı olabilir, ancak evde tedavi çok etkili bir yöntem boğaz ağrısı için inhalasyon olarak kabul edilir: Ana belirtiler çıkarın.

Üst solunum yolunun bu virüs hastalığı, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda çok yaygındır. Boğaz ağrısını tedavi etmek için gereklidir, çünkü başlatılan farenjit karmaşık hastalıkların başlangıcı olabilir. Özellikle etkili inhalasyon çocuklar ve hamilelik sırasında tedavi için birçok ilaç kontrendikedir.

"Soluma" kelimesi bize, eylemi gösteren "eski" Latin'den geldi - "nefes al". Yani, inhalasyon ile, mukoza zarındaki terapötik ajanların yutulması, hasta tarafından derinden inhale edildiğinde ortaya çıkar.

İnhalasyonlar iltihaplı larinks üzerinde doğrudan lokal bir etkiye sahip olduğundan, bu yöntem akut ve kronik enflamasyonu tedavi edebilir. Bir inhaler ile daha iyi bir prosedür uygulayın. Hem yetişkinleri hem de çocukları tedavi etmek için, bir buhar cihazı veya daha modern bir cihaz kullanın - bir nebulizatör.

Evde, farenjit etkili buhar solunması de. Bunlar eski büyükannesinin yolunu yapabilir - Nefes et suyu ile bir tencereye üzerinde bir battaniye ile kaplı, ya da özel bir inhaler "Daisy" ile bu buharı soluyun.

Çoğu kez farenjit ile, aşağıdaki buhar inhalasyonlarını yapın:

 • Soda çözeltisi. Bir çay kaşığı kaynamış suya veya alkali maden suyuna bir çay kaşığı eklenir.
 • Haşlanmış patates üzerinde buhar solumak için kırmızı bir boğaz ile yardımcı olur.
 • Eczanede hazır bitkisel preparatlar satın alabilirsiniz. Demlenmişler, savunuyorlar ve daha sonra et suyu inhalasyon için kullanılıyor.
 • Ayrıca, Rotokan'ın kullanımı - tıbbi bitkilerin bir özünden homeopatik bir preparat uygulanır. Buhar inhalasyonları için 0.5 tsp ekleyin. bir bardak su (tuzlu su çözeltisi) için hazırlık.

Bu yöntemleri kullanarak, özellikle hamilelik sırasında ve çocuklar için prosedür sırasında, çok dikkatli olmanız gerekir, çünkü buharın yüksek sıcaklığı nedeniyle mukoza zarları yanabilirsiniz.

Çeşitli yağlar kullanan akut ve kronik farenjit inhalasyon için çok iyi. İnhalasyonların zeytin, şeftali, mentol yağı alması daha iyidir. Mukoza zarını yumuşatır, ağrıyı ve larinksin iltihaplanmasını rahatlatır, nefes almayı iyileştirir. İnhalasyonu yapmak için 5 damla seçilen yağın bir bardak sıcak suya eklenmesi yeterlidir.

antiviral aktivite sergileyen bitkilerin ekstreleri - Yağ farenjit da kullanılabilir adaçayı yağları, papatya, meşe kabuğu boyunca inhalasyonlar için. Bir oranlarını saygı için dikkatli olmak gerekir. Bu yağ ekstresi içeri soluma için bir çözelti elde etmek için kaynar su 200 ml en fazla 2-3 damla ilave etmek yeterlidir.

Bir buhar inhalasyon cihazından nefes alabilir veya küçük bir lavabo veya tencere üzerinde bir battaniyeyle kendinizi kaplayabilirsiniz. Doğaçlama araçları da kullanabilirsiniz: Dar bir ucu kontağa indirilen ve geniş bir nefesle bir karton koni yapın.

ilaçlar, bir aerosol haline dönüştürülür bir nebulizer (buhar, sis) kullanılarak - iltihaplı boğaz mukoza zarı üzerine tatbik edilen ve lokal terapötik etkilerini çok ince parçacıklar. Çoğu zaman, yaşlılar, okul öncesi çocuklar, bebeklerin tedavisi için ve gebelik nebülizatör sırasında inhalasyon tedavisi tek yöntemdir.

Nebulizatör kompresör ve ultrasonik olabilir. Kompresör inhaler ultrasondan daha sık kullanılır ve evde farenjit ile inhalasyon yapmak için daha evrensel bir model olarak kabul edilir.

Prosedürler, hamilelik de dahil olmak üzere, hem çocuklar hem de yetişkinler için etkili olacaktır. Gerçekleştirildiklerinde, ilacın seyreltilmesi için orantıların gözlemlenmesi önemlidir. Çoğu zaman, bir eczaneden satın alınan% 0,9'luk sodyum klorür esastır. Alkali maden suyu da kullanabilirsiniz. Talimatlarda belirli bir yaş için hangi oranın gerekli olduğu belirtilir. Nebülizör aracılığıyla farenjit ile inhalasyon günde birkaç kez yapılabilir.

Boğaz ağrısını nebülizörden geçirmek için bu ilaçları kullanın:

 • En basit araçlar alkali maden suyu (Borjomi) veya sodyum klorürdür (salin solüsyonu). Sodyum klorür veya su kullanımı ile prosedürler, mukoza zarlarını nemlendirir, şişkinliği giderir. Bir seans için ilacın 2 ila 5 ml'sini kullanın.
 • % 0.02 furacilin çözeltisinin hazır bir çözeltisi (bir prosedür için 4 ml) dezenfekte edici bir etkiye sahiptir ve enfeksiyonun daha fazla yayılmasını önler. Nefes günde 2 kez olmalı.
 • Eğer furacilin bir çözüm satın alamazsanız, evde hazırlayabilirsiniz. 1 tabletin 100 ml bazında çözülmesi gereklidir.
 • Bir nebülizatörde kullanılabilecek bir çözüm hazırlamak çok zor. Eczanede satın almak daha iyidir. Doğal yollardan Rotokan kullanabilirsiniz. Bu ilacı hazırlamak için, papatya, civanperçemi ve marigold özleri çok etkili şifalı bitkilerdir. Bir nebülizör yoluyla inhalasyon için, 0.5 tsp gereklidir. Rotokana, 100 ml sodyum klorür içinde seyreltildi. 4 ml ilaç kullanarak, çocuklar ve yetişkinler için günde 3 kez prosedür yapın.
 • Sinupret phytopreparation da kullanılır. Bu homeopatik koleksiyonun bileşimi, mukoza zarlarının şişmesini gideren bitki özlerini içerir. İnhalasyonlar için Sinupret, baz ile seyreltilir:

Yetişkinler için, 1 ila 1 oranına saygı göstererek;

6 yaşındaki okul çocukları için - ilacın 1 kısmı 2 kısım sodyum klorür (salin solüsyonu);

2 ila 3 yaş arası çocuklar için.

 • Ayrıca, propolis ve kalendula tentürü (20 ml sodyum klorür için 1 ml tentür) ile seyreltilmiş tuzlu su çözeltisini solumak da iyidir.

Farenjit ile hamile kadınlar için inhalasyon yapabilirsiniz. Bu yöntemi kullanmak sadece tehlikeli değil, aynı zamanda yararlı değildir.

Hamilelik sırasında inhalasyonları yapmadan önce mutlaka bir doktora danışın. Bir nebülizatör rotokan, propolis, maden suyu, furacilin, klorofililpt yardımı ile farenjit ile hamilelik sırasında inhalasyon herhangi bir trimesterde izin verilir.

Hamilelik sırasında derin inhalasyon için bazı ilaçlar önerilmez. Myrimistin, fesleğen, dereotu, sedir yağları ve adaçayı yağı, kekik, biberiye ile buhar inhalasyonları yapamazsınız.

Üst solunum yolunun durumunu iyileştiren buhar inhalasyonları, çocuklarda farenjitde etkilidir, ancak bir yıla kadar sürebilirler. Nebulizatör bebekler için bile kullanılabilir, bu nedenle bu cihaz çocuklar için inhalasyon için en iyi olarak kabul edilir.

 • Bir çocuk için bir buhar inhalasyonu yapmak için, bir kabı soluma için çözelti veya kaynatma ile doldurmak, sıcak bir battaniye veya battaniyeyle örtmek ve 10 dakikaya kadar buharla nefes almak gerekir.
 • Prosedürü bir nebulizer ile yürütmek için, 4-5 ml inhalasyon solüsyonu kabın içine dökülür. Farenjit ile solunum, bir maske veya ağızlık ile en iyisidir. Prosedür süresi kullanılan maddeye bağlı olarak 2 ila 10 dakika arasındadır.

Çoğu zaman küçük çocuklar bir kompresör nebülizörünün gürültüsünden korkarlar. Bu nedenle, onları bu cihaza tanıtmak, nasıl yaralandığını, maskenin nasıl yerleştirildiğini göstermek önemlidir. Bu bir oyun şeklinde sunulabilir ("Bir buharlı lokomotif gibi vızıldıyor", "Bir fil oyna" - bir nebülizörden gelen hortum bir gövdeye benziyor). En sevdiğiniz çizgi filmlerin prosedürünü yapabilirsiniz.

Kesin tanıyı göz önünde bulundurmak, prosedürün kurallarına uymak ve tedavinin kapsamlı ve sistematik olması gerektiğini unutmamak gerekir.

Tedaviden önce, inhalasyon yardımıyla boğaz ağrısının tedavi edilip edilmediğinin kesin olarak bilinmesi gereklidir. Yutma sırasında kırmızı boğaz ve ağrının farenjit ile olabileceği, aynı zamanda başka bir hastalığın belirtileri olabileceği de unutulmamalıdır - bademcik iltihabı.

Bu nedenle, boğazı inhalasyon ile tedavi etmeden önce, hastalığın nedenini tam olarak belirlemek gerekir. Bademcik iltihabı (anjin) inhalasyon ile zarar getirecek, fayda değil:

 • Angina bakteriyel hastalıklara işaret eder. Ağrı, mikropların mukoza zarında çoğalması ve kızarıklık ve iltihaplanmaya neden olması gerçeğinden kaynaklanır. Tedavide inhalasyonu kullanmak için bademcik iltihabı önerilmediğinde, enfeksiyon vücudun her tarafına yayılabildiğinden, hava yollarını aşağı indirip daha karmaşık bir hastalığa neden olabilir. Örneğin pnömoni. Bu nedenle, çocuk ve yetişkinleri tedavi etmek için bu yöntem sadece etkisiz değil, aynı zamanda anjinada da tehlikelidir.
 • Farenjit, bademcik iltihabının aksine, viral hastalıklara işaret eder. Hangi virüsün inflamasyona ve ne kadar boğazda ağrılı olduğuna bakılmaksızın, kronik ve akut farenjit için inhalasyonlar, en etkili tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilir.
 • Kronik formda, profilaksi için mevsimsel alevlenmeler sırasında inhalasyon başlamak için tavsiye edilir. Morbidite riskini azaltmak için günde 2 kez, tuzlu su veya alkali maden suyu ile nefes almak yeterlidir. Kronik farenjitin akut aşamasında, yukarıda anlatıldığı gibi her türlü inhalasyon önerilir.

Farenjit ile inhalasyonun basit kurallarını gözlemlemek gereklidir:

 1. Nebülizer için kapsüllerde sadece hazır özel hazırlıklar kullanın. Bu cihaz, bitkilerin yağlarını ve et suyunu doldurmaz. Bu tüm fonlar buhar inhalasyonları için etkili olacak ve bir nebülizörün kullanımı solunum sistemine derin nüfuz edebilir ve mukoza zarının yanmasına neden olabilir. Ayrıca, oral uygulama için tasarlanmış öksürük şurupları ve hazır süspansiyonları kullanmayın.
 2. Çocuklar ve yetişkinler için yüksek sıcaklıkta farenjit içeren inhalasyonlar (nebulizatör ve buhar) yoktur.
 3. Hijyen kurallarına uymak zorunludur: maske, ağızlık, burun konsolu sadece bir hasta için kullanılır, bir seanstan sonra dezenfekte edilmelidir.
 4. Bir prosedürün süresi en az 3 dakikadır, 15 dakikadan fazla değildir.
 5. Seyreltilmiş preparatlar, bir günden fazla olmamak üzere düşük bir sıcaklıkta depolanır ve kullanımdan önce, oda sıcaklığına ısıtılır.
 6. Yemekten sonra en az bir saat geçmelidir. Ayrıca işlemden sonra 1 saatten fazla yiyemezsiniz.
 7. 1 saatlik bir seanstan sonra dışarı çıkmak tavsiye edilmez.
 8. Farenjit için inhalasyon uygulaması çocuklar için izlenmelidir. Mukoza zarının yanmasını önlemek için buharı solumak için kullanılan et suyunun sıcaklığını izlemek gereklidir.
 9. Bu yöntemle tedavi düzenli olmalıdır: haftada 2-4 kez.
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Nedenleri, viral boğaz ağrısı belirtileri ve tedavisi

Anjina, bir takım patojenlerin etkilerinden dolayı ortaya çıkabilir.Bu hastalığa virüs, bakteri ve mantar neden olur.Viral anjin daha az tehlikelidir, çünkü nadiren hoş olmayan komplikasyonlar verir.

Evde boğazınızı nasıl sinirlendirir, yöntemler ve alıştırmalar

Kronik farenjit ve sık anjina ile doktorlar, tüm organizmanın ve özellikle boğazın sertleşmesinin özellikle gerçekleştirilmesini önermektedir.