Loading

Larenjitli Soda

Larenjit ile inhalasyon larinksin mukoza zarının inflamasyonu üzerinde ek bir terapötik etkidir. Bu patolojik durumun çoğunlukla soğuk algınlığı ile oluştuğu ve sıklıkla akut olduğu belirtilmelidir. Larenksin kronik inflamasyonu diğer patolojik faktörlerin sonucu olarak kabul edilmektedir.

Larenjit ile boğaz ağrısı

Ayrıca larenjitin genellikle üst solunum yolunun anatomik özelliklerinden dolayı çocuklarda geliştiği ve hastalığın izole bir formunun sıklıkla parainfluenzaya işaret ettiği anlaşılmalıdır. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon, yetişkinlerde olduğu gibi aynı şekilde yapılır, tek fark ilaç veya tıbbi bitkinin dozajıdır.

Larenjit ile inhalasyon yöntemleri

Tüm bu tür hastalık en yaygın kabartma tozu, tuz, maden suyu, tuzlu su, ve otlar (papatya, adaçayı, okaliptüs, kekik, vs.), uçucu yağlar, mukolitik (Ambroksol) ve anti (prednizolon, hidrokortizon gibi inhalasyon, kullanılmış ve vb.)

Sodalı larenjit ile inhalasyon

Soda, mukoza zarının balgam azaltıcı ödemini seyrelten bir madde olduğu kadar, mükemmel bir nemlendirici ve antiseptik olarak kabul edilir. Geleneksel soda veya nebulizer ile inhalasyon yaparken, yaklaşık 10 gram al ve steril su veya tuzlu su içinde karıştırın. İlginç bir şekilde, sıvı ile temas ettikten hemen sonra, soda duman çıkarmaya başlar.

Soda ile bu gibi prosedürler 10 dakikayı geçmemeli ve 5 gün boyunca günde en fazla iki kez yapılmalıdır. Larenjit ile soda, mukus larenksinin şişmesini azaltır ve terleme hissini hafifletir ve ayrıca öksürük refleksini azaltır.

Larenjit ile soda inhalasyonu tek başına yapılabilir ve diğer tıbbi maddelerle kombinasyon halinde olabilir. Solunum prosedürlerinin soda ile özellikle belirgin bir etkisi, laringotrakit ile birlikte ortaya çıkar ve böylece balgamın üretken öksürük üretim sürecini hızlandırır ve hızlandırır.

Larenjit ile tuz ile inhalasyon

Bu hastalıkta, tuz anti-ödem ve ısınma etkilerine sahiptir. Bir inhalasyon için, suda çözünmüş beş gramdan fazla tuz kullanılmaması ve mümkünse, soda ile kombine edilmesi gerektiğine dikkat edilmelidir.

Tuzlu inhalasyonlar sodadan daha az belirgin etkiye sahiptir ve bunun tek başına kullanımı iyileşmede herhangi bir rol oynamaz.

Larenjitli mineralli su ile inhalasyon

Bir nebulizer ile maden suyu ile inhalasyon

Maden suyu, soda kullanımına benzer bir etkiye sahiptir ve sadece mukoza zarını daha iyi nemlendirir, böylece hoş olmayan ağrıyı ve hatta hafif bir öksürüğü azaltır.

Soluma prosedürlerini yürütmek için “Borjomi” ve diğer alkali tiplerinin kullanılması önerilir. İşlemin maden suyu ile süresi larinksin tahriş olmasına neden olmadığı için 20 dakikaya ulaşabilir. Bir günde 2-3 gibi inhalasyonlar önerilir.

Tuz çözeltisi ile inhalasyon

Soluma için tuzlu su çözeltisi hazırlanması için prosedür

Salin ile prosedürler bağımsız olarak kullanılabilir, ancak en iyi etki, soda, tuz, tıbbi bitkiler ve ilaçlar için bir çözücü olarak kullanılmasıdır.

Fizyolojik çözümün ana işlevi, öksürük refleksini nemlendirmek ve azaltmaktır. Fizyolojik salin ayrıca bir nebülizör ile inhalasyon için ana bileşendir.

Tıbbi bitkilerin yardımıyla yapılan işlemler

Papatya ile inhalasyon

Larenjitte kullanılan şifalı bitkiler arasında şunlar vardır: papatya, kekik, adaçayı, okaliptüs, nane, melissa ve diğerleri. Onların başlıca görevi, iltihabı azaltmak, mukozanın yumuşaması ve anti-alerjik etki nedeniyle boğazın solmasını arttırmaktır.

Şifalı bitkiler, inhalasyonlarda, sadece ön hazırlıklarından sonra, ıslatma ve sindirimden sonra kullanılır. En uygun olanı en son yöntemdir, çünkü yüksek sıcaklıkta tüm yararlı maddeler bunlardan salınmaya başlar.

Bir kaynamaya getirildikten sonra, otlar 20 dakika demlemeye ihtiyaç duyarlar ve bundan sonra sadece kullanıma hazır olurlar. 50-100 mililitre et suyu almak ve kaynar su dökmek ve buharlaşmak için - nefes almak ve nefesinizle nefes almak ve burnunuzu solutmak gereklidir. Otlar üzerinde inhalasyonlar günde bir kez, bir hafta ve bazen daha fazla yapılmalıdır.

İnhalasyon için otlar

İnhalasyon için otlar, tek başına kullanılabilir ve ayrıca, tuz, soda ve ilaçlar ile birleştirilebilir. İlaçlarla yapılan ön inhalasyonlardan sonra şifalı otların kullanılması da etkilidir. Alerjiye yatkın insanların, otların, özellikle kekik, ısırgan otu ve okaliptüsün yanı sıra kombinasyonları üzerinde büyük bir özenle inhalasyon almaları gerektiğini anlamak önemlidir. Şifalı bitkilerin kullanımından en yüksek verimin, bir nebulizer yardımıyla prosedür sırasında ortaya çıktığı unutulmamalıdır.

Uçucu yağların yardımı ile, bu prosedürler de mükemmel. Uygulamalarındaki büyük artı, inhalasyon önlemlerini gerçekleştirmek için sadece birkaç damla gerekmesidir. Dikkatle, alerji hastalarının esansiyel yağlarına başvurmanız önerilir.

Larenjitli hidrokortizon ile inhalasyon

İnhalasyon için ampuller hidrokortizon

Bu amaçla, hem hidrokortizon hem de yokluğunda prednizolon kullanılır. Hormonlu bir anti-inflamatuar ilacın ampulü suda çözünür ve inhalasyon bir nebülizatör ile başlatılır.

Bu durumda, nebülizörün, geleneksel yöntemlerle ilaç maddesinin dağılmasını ve gerekli miktarın mukozaya ulaşamayacağından, bu gibi işlemleri gerçekleştiren tek cihaz olduğunu anlamak önemlidir.

Steroid antiinflamatuar ilaçlarla inhalasyon endikasyonları:

 • astımlı laringospazm;
 • alerjik larenjit;
 • laringeal mukozanın yanması;
 • larinksin enflamasyonu işaretlenir.

Steroid hormonlarının uzun süreli kullanımı lokal immünitede bir azalmaya yol açtığı için larinksin viral inflamasyonunun tedavisi için bu tür ilaçların kullanılması önerilmez. İnhalasyon önlemlerinin bir veya iki kez yapılması için maksimum bir ilaç maddesi ampülü kullanılması gerekmektedir.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon

Bu durumda, sıklıkla mukozal ödem ve belirgin solunumu azaltmak için yapılan euphyllin - bronşiyal dilate edici madde kullanılır.

Efillin çocukları dikkatle reçete ederler, çünkü bu ikincisi vücuttaki kanın yeniden dağılımına ve özellikle küçük bir kan dolaşımına neden olur ve bu da doğuştan kalp kusurları olan çocuklar için tehlikelidir.

Mukolitik ilaçlarla inhalasyonlar

Bu gruptan en yaygın ilaçlar pulmocort ve lazolvan'dır. Bu mukolitik ilaçlar sadece bir nebülizör ile kullanılır ve ana etki bir öksürük yardımıyla bronkopulmoner sistemden dışarıya patolojik bir sırrın çıkarılmasıdır. Bu ilaçlar bir hafta boyunca günde üç kez kullanılır.

Soluma önlemlerinin sadece doktorunuzun reçetesine göre yapılması gerektiğini ve ilk prosedürlerin özellikle çocuklarda doğrudan kontrolü altında gerçekleştirilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. En ufak alerjik belirtiler veya komplikasyonlarınız varsa, derhal ilacı veya başka bir maddeyi almayı bırakmalısınız ve bundan sonra doktora gitmelisiniz.

Larenjit influenza etiyolojisi ile inhalasyonların kullanımının antiviral ilaçlar ve diğer bakım tedavisi ile kombine edilmesi gerektiğini anlamak da gereklidir.

Laryngitis. Ev tedavisi

Larenjit, şarkıcı, sanatçı ve öğretmenlerin korkunç bir hayalidir. Çünkü onlar bir sesle besleniyorlar. Bir sesi kaybetmek, çalışma fırsatına sahip olmamak anlamına gelir. Bu tam olarak bir kişi larenjit hastalanırsa ne olur. Bu hastalıkta, mukus gırtlak ve vokal kordlar iltihaplı hale gelir, bu da ses kısıklığına yol açar ve bazen herhangi bir ses çıkarma yeteneğinin kaybolmasını tamamlar.

Laryngitis. Ev tedavisi

Larenjit, virüs vücuda girdiğinde bulaşıcıdır. Travmatik - larinksi sıcak buharlar, güçlü bir bağ dokusu ve kimyasal yanıklar ile yakar.
Mukoza larenks polen, hayvan kılı, vb reaksiyona girdiğinde, larenjit alerjik bir formu da vardır.

Semptomlar ve komplikasyonlar

 1. Larenjitiniz olduğundan şüphelenmek için aşağıdaki işaretlere ulaşabilirsiniz:
 2. Uzun süreli kuru öksürük.
 3. Boğazda terleme, bir çizik çizerek büyüyor.
 4. Boğaz ağrısı, yutma ile daha kötü.
 5. Önemli sıcaklık artışı.
 6. Ses kısıklığı, kısmi veya tam ses kaybı.
 7. Larenjitleri doğru şekilde tedavi ederseniz, bunu bir hafta içinde yönetebilirsiniz. Fakat hastalığın kendi kendine kalmasına izin verirseniz, o zaman kronik bir larenjit formu veya bunun sonucu olarak farenjit, sinüzit ve diğer solunum yolu hastalıkları gibi komplikasyonlar riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi

Başlamak için, başarılı bir tedavi için bir hafta boyunca tam bir sessizlik gözlemlemeniz gerektiğini, ya da bir sebepten ötürü imkansız olduğunu, sadece bir fısıltıyla iletişim kurmanız gerektiğini uyarmak istiyoruz.
Günde on bardak sıvı kadar iç. Berry meyve içecekleri, bitkisel çaylar, sıradan ılık su olabilir. Biraz tereyağı ve bal eklenir, ısıtılmış süt içmek için yararlıdır.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonlar balgamı ortadan kaldırmaya ve larinksin mukoza zarındaki enflamatuar süreci bloke etmeye yardımcı olur.
İnhalasyon prosedürünün doğru bir şekilde yapılması gereklidir. Kafanızı bir havluyla örtmeyin ve sıcak sıvı içeren bir kap üzerine eğmeyin. Solunum için özel bir cihazınız yoksa, su ısıtıcısına sıcak solüsyon veya infüzyonu dökün, burnunuza bir kağıt hunisi koyun ve ağzınıza sığ nefesler verin. Soluma zamanı - en fazla on dakika. Periyodiklik günde en az üç kez.
Iltihabı bastırmak için şifalı otlar et suyu kullanmak gerekir: anne - ve - üvey anne, papatya, kekik, okaliptüs, adaçayı, köknar suyu. Ayrıca, soda inhalasyonu ve "Narzan", "Borjomi" gibi ısıtılmış mineralli sularla inhalasyon da yararlıdır. Bakterisidal etkinin solunmasından elde etmek için, suya St. John's wort, köknar veya limon yağıyla birkaç damla uçucu yağ eklenir.
Zeytinyağında propolis infüzyonu ile çok etkili inhalasyon. 40 gram propolis, bir bardak zeytinyağı yarısında bir hafta ısrar ediyor. Gerginlik ve propolis yağı inhalasyon ilavesi ile bir ay için günde iki kez.

İnhalasyonlar balgam salgılamasına yardımcı olur

Validol ile inhalasyon için çok beklenmedik bir reçete. Rastoloch dört tablet geçer. Yarım litre kaynar suya dökün ve tam çözünme elde edin. Prosedürün başında ciddi bir öksürük görülebilir - panik yapmayın, normaldir. Çok geçecek, nefes almayı kolaylaştıracak ve ses ilk işlemden sonra iyileşmeye başlayacaktır.

Larenjit ile durulama

 • Soda ile karıştırmak en sık rastlanan durulama türüdür. 250 ml suda, bir çay kaşığı soda çözün ve her iki saatte bir gargara.
 • Soda, deniz tuzu ile değiştirilirse, terapötik etki, soda durulamalarınınki ile aynı olacaktır.
 • Bir sonraki durulamada, 100 gr doğranmış havuçun yarım litre sütte kaynatılması gerekir. Durulamadan önce süzün.
 • Pancar veya patates suyu sıkın. Ilık su ile bire bir seyreltin ve durulama için kullanın.
 • Tek başına, herhangi bir kombinasyonda veya birlikte, tek başına, papatya, ısırgan otu ve adaçayı, aynı zamanda larenjit ile durulama için halk şifacıları ile popülerdir.

En çok kullanılan durulama türü olan soda ile boğazı durulayın

Larenjit ile sıkıştırır

Halk hekimliğinde, ısınma kompresleri yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak bu durumda uyarılmalı, bu tür bir tedavinin kullanımı sadece bir hastanın ateşinin yokluğunda yapılabilir.

Votka, ısınan bitkisel yağ, iç hayvansal yağ ve porsuk yağına dayalı kompresler yapın.

Larenjitli terapötik banyolar

Bu tip tedavi "bir arada iki" olarak adlandırılabilir. Şifalı otlar ya da deniz tuzu içeren banyolarda, vücut doğrudan su içinde olan bir kişi çiftler halinde nefes aldığından vücut ısınır ve pasif olarak solunur.

Dahili resepsiyon için araçlar

İki kokteyl kokteyli için tarifler sunuyoruz.

Kokteyl 1. Katkı maddesi içermeyen 50 ml'lik patenlerde, iki kaşık şeker çözülür, daha sonra 3 damla limon suyu damlatılır.
Kokteyl 2. İki yumurta akını iki yumurta akı ile yedirin. 50 ml konyak karışımı ile.
Kokteyller, yatmadan önce, tıbbi bir içeceğin her yudumunu, biraz ılık suyla yudumlayarak geçirirler.

Süt, opera sanatçılarından bir reçetedir

 • Süt, opera sanatçılarından bir reçetedir. İncir ince doğranmış, 250 ml süt eklenir ve soba üzerine konur. Isı, ancak kaynatmayın, biraz serin ve tüketilebilir.
 • Bu tarif, sesi acilen geri yüklemeniz gerektiğinde kullanılır. Yarım bardak anason tohumlarını ölçün, bir tencereye dökün, 200 ml su ekleyin ve bir tabağa koyun. Bir kaynamaya ısıtın ve biraz kızartın. Çıkarın, bal ve bir konyak iki çorba kaşığı ekleyin. Her saatte birkaç yudum iç.
 • Muz yapraklarından bir kaynatma yapın, biraz bal ekleyin ve barda üçte birini günde üç kez alın.
 • Eczaneden ilaçtan meyve suyu alır ve balla bire bir oranda eklerseniz, günde iki kez bir kaşık almanız gereken harika bir ilaç alırsınız.
 • Çay gibi demlenmiş nane, larenjit tedavisi için mükemmel bir ilaçtır. Nane çözeltisi, inhalasyon prosedürü için kullanılabilir.
 • Su ile ikiye sulandırılmış pancar suyu da tedaviye yardımcı olur. Günde üç kez yarım fincan içmelisin.
 • Bir gün için biranın sesini geri vereceksin. Yanmadan yutmanıza izin verecek bir sıcaklığa ısıtılmalı ve küçük yudumlarda içilmelidir. Bu yöntemi deneyenlere göre, ses bir günde geri döner.
 • Suyu turptan sıkın. Kaşığı günde üç kez yemeklerden önce alın. Meyve suyu ile sindirilmiş, gargara.
 • İki çiğ yumurta sarısını iki yemek kaşığı şekerle birleştirin, homojen bir kütleye öğütün. Yumuşatılmış tereyağı bir kaşıkla karıştırın. Yemeklerden bir saat önce günde üç kez vardır.
 • Ince doğranmış dal ve ahududu yaprakları güçlü çay gibi demlemek. Bir saat ısrar ettikten sonra, sabahları yarım fincan, öğlen yemeğinde, yatmadan önceki son randevuyu içtikten sonra.
 • Yarım bardak süt ve "Borjomi" karıştırın, ısı. Bir kaşık dolusu tereyağı, konyak ve bal ekleyin. Soğuk olana kadar iç.
 • Limonu deriden soyun. Hamur yulaf ezmesi, bir kaşık bal ile karıştırın. Ağzınızda limon - bal karışımı dökün, mümkün olduğunca tutun ve yutun. Karışım bitene kadar günde birkaç kez yapın. Ertesi gün yeni bir tane hazırla.
 • Anne ve üvey annenin üç tutamı, iki yaprak bir söğüt yaprağı - çay, bir huş ağacı yaprağı, bir sığır derisi çiçeği, bir papatya ve bir althaea. Bitkileri iyice karıştırın, karışımı karıştırın, 300 ml kaynar su dökün ve iki saat bekletin. Günde üç kez üç kaşık zorla infüzyon yapın.
 • İki tutam, ahududu ve adaçayı, rezene tohumu - iki tutam için bir yaprak üzümü, dulavratotu ve medunitsa levha. Yarım litre kaynar su dökün ve bir saat ısrar edin. Küçük porsiyonlarda iç.
 • Çiçekler Medunitsa ve dal çiçek, iki kaşık, okaliptüs ve dulavratotu - tek tek. Bir kaşık alın ve bir bardak kaynar su dökün. Bir saat sonra süzün. Hazırlık gününde bütün et suyu küçük porsiyonlarda içilir.

Şifalı bitkiler ve şifalı bitkiler çok faydalıdır

Çin tıbbı önerir

 • Bir film ile birlikte otuz dakika 60 gram fıstık pişirin. Suyu boşaltın, fıstık bir tavaya koyun ve biraz kızartın. Akşam yemeğinden önce filmle birlikte yiyin.
 • Tuzsuz domuz derisinin pigilogramı kaynatılıncaya kadar pişirilir. Günde üç kez, yemekten önce biraz haşlanmış cildi yiyin. "Bencil" Çin tedavisi 20 gün boyunca tasarlanmıştır.

Sesi yeniden kurmak için alıştırmalar

Kafanı öne doğru eğin böylece çeneniz göğsünüzde kalır. Kapalı larinks dudakları ile, titreşimin dudaklarındaki hisseye kadar uzun bir ses "M" yapın. Bir eğme başıyla arkaya, sağa ve sola doğru tekrarlayın.
İkinci alıştırma, sadece "MU" sesinin eşlik ettiği tam olarak aynıdır.

larenjit

Zayıflık, küçük bir sıcaklık, tam bir ses eksikliği veya hiç kimsenin sizi tanıyamayacağı ölçüde, boğaz ağrısı ve bazı genel "zayıflık"... Bunlar larenjit belirtileridir. Larenjit nedir? Viral bir enfeksiyon tarafından tetiklenen üst solunum yolundaki değişiklik. Benzer bir hastalık grip belirtilerinden biridir. Larenjit ile nasıl davranılır? Ana şey - yatak istirahatı, sıcak bol içki, inhalasyon, boğazda ve göğüs bölgesinde kompres ısınma ve tabii ki diyet hakkında unutma.

Hastalık süresi boyunca akut ve asidik yiyecekleri yok edin, çok tatlı yemeyin ve soğuk suları, içecekleri ve suyu içmeyin, nasıl istersen olun, ilk önce sağlığınıza dikkat edin.

Larinjitin her zaman hayati fonksiyonların zayıflaması eşlik eder, bu nedenle ilaçlar için eczaneye gitmek imkansızdır, ancak tedavi edilmeniz gerekir. Düşün bunu. Ama her şey çok basit! Yardımcınız parmaklarınızın ucunda! Sonuçta, kesinlikle evde kabartma tozu, soğan, bal, süt, sarımsak, havuç ve çok daha fazla var? Tabii ki var!

Ev tedavisi

Larenjit ile yapılacak ilk şey inhalasyon.

? 2-3 damla mentol yağının eklenmesiyle, soda (% 2-3'lük çözelti) ile larinjit inhalasyonunun tedavisi için önerilir.

? Evdeki inhalasyonlar için, birçok haşlanmış patates ve kabartma tozu ile bir tencere kullanın; kafasını bir havluyla kaplayarak, buharı 15-20 dakika boyunca solumak. Larenjit tedavisinde inhalasyon ne yapılırsa yapılsın, her 2 saatte bir pişirme sodası ilavesiyle tekrarlanmalı ve her seferinde inhalasyon için farklı bir solüsyon kullanılmalıdır. Solüsyondaki buhar sıcak olmalı ve larinksin mukoza zarını yakmamalı.

? Larenjit tedavisi sırasında, sıcak sütle soda (ılık bir bardak süt için ½ çay kaşığı) veya Borjomi ile yarım süt içmek iyidir.

? Larenjitin ılık bir içecek olarak tedavi edilmesi sırasında kabartma tozu infüzyonlarının ilavesi ile şifalı bitkiler veya bitki özütlerini kullanabilirsiniz. Öksürüğü yatıştırır, balgam ayrılmasını kolaylaştırır, anti-enflamatuar etkiye sahiptir, uygun anne ve üvey anne. 1 çorba kaşığı. l. kuru yapraklar ve? h. l. kabartma tozu 400 ml kaynar su, ısrar etmek, 1 yemek kasigi alin. l. günde birkaç kez, inhalasyonlar için kullanılabilir.

? Bir bardak ılık sütte 1/5 çay kaşığı, tereyağı, bal ekleyin ve küçük yudumlarda içirin.

? Muz yapraklarının anti-inflamatuar ve balgam söktürücü etkisi vardır; 2-3 çorba kaşığı alın. l. kuru muz yaprakları ve? h. l. 2 çorba kaşığı için kabartma tozu. kaynar su, ısrar, tahliye, devam? Mad. günde 3 kez yemeklerden önce. Mide hastalığı olan hastalarda kullanmayın.

? Ahududu yaprakları larenjit tedavisi için mükemmel, ahududu bulmak zor değil. Tarifi uygulamak basit: 20 gr kuru ahududu yaprağı ve? h. l. 1 çorba kaşığı için kabartma tozu. kaynar su, 2 saat dayanabilir, gergin, gerekirse ısıtmalı, içebilirsiniz ve / veya gargara.

? Ahudududan (kuru, donmuş) et suyunu demlemek için katı oranlar yoktur, 60 gramı soğutmak ve bal ve soda ekleyiniz. Sıcak bir şekilde küçük porsiyonlarda içilir, bir gün için bu içeceğin 2 litresine kadar içmek arzu edilir.

? Papatya eczane: papatya eczane 1 çorba kaşığı demlemek çiçekler. l. ve? h. l. 1 çorba kaşığı için kabartma tozu. kaynar su, ısrar etmek, serin, drenaj, bal ekleyin. Hem ağız hem de boğaz için uygundur. Papatya infüzyonu bir inhalasyon olarak kullanılabilir, aynı oranları koruyun, bal eklemeyin.

? Larenjit, bronşit, tracheitis için soda sütü ile birlikte kullanılması tavsiye edilir. Al onu? h. l. kabartma tozu ve 1 çorba kaşığı çözülür. sıcak süt İyileşene kadar her gün yatmadan önce alın. Bu balgam söktürücü tatsız ama son derece etkilidir. Soda kullanabilirsiniz ve 1 yemek kaşığı çözülür, inhalasyon şeklinde. l. 1 litre kaynar su içinde.

? Akut ve kronik larenjit ve üst solunum yollarının iltihaplı hastalıklarının tedavisi için, bir soda çözeltisi ile inhalasyon kullanımı etkilidir: 1 çorba kaşığı. l. 1 litre su içinde kabartma tozu, bir kaynamaya getirin ve bir çaydanlık musluğuna konan bir karton tüpünden buharı soluyun. 4-5 gün boyunca günde 4-5 kez 15-20 dakika inhalasyon yapın.

Larenjit halk ilaçlarının nasıl tedavi edileceğini öğreneceksiniz

Larenjit, boğazda inflamatuar süreçlerin eşlik ettiği bir hastalıktır.

Şimdi, tıbbi tedaviden farklı olarak, bir organizmaya zarar vermeyen ve minimum yan etkilere sahip olan bir larenjitin popüler tedavi yöntemleri aktif olarak uygulanır. Bunlar şunları içerir:

 • gargara;
 • inhalasyon tedavisi;
 • kompreslerin uygulanması;
 • Bal ile tedavi.

Bir doktora danışmadan çocukların halk ilaçlarını tedavi etmek tavsiye edilmez.

Soluma prosedürlerinin uygulanması

Evde larenjit ile inhalasyon, çeşitli yöntemlerle yapılır. En güvenli, ancak etkili olan buhar yöntemidir.

Prosedür bir eczane satılan bir ultrasonik inhaler veya nebülizör kullanılarak gerçekleştirilir. Hiçbiri yoksa, "buharın tavadan çekilmesi" yolu henüz iptal edilmedi.

Bunun için, su ile kaplanmış ve hazır olana kadar pişirilen tabaklara birkaç temiz patates konur. Daha sonra sıvı dışarı dökülür ve tava masaya konur. Adam patateslerin üzerine eğilir, kafasını bir havlu ya da battaniye ile kaplar ve sebzelerin ağızlarını buhara çeker.

Evdeki larenjit tedavisi bir nebülizör yardımıyla gerçekleştirilirse, bu durumda sadece ilaçları kullanın, çünkü halk ilaçları cihazın bozulmasına yol açar.

Soluma için kurallar ve ipuçları

 1. İşlemden hemen sonra (yarım saat sonra) prosedürün uygulanması önerilmez.
 2. Sürecin süresi 5-7 dakikadır.
 3. İnhalasyon ile tedavi günde en az 2 kez önerilir.
 4. Prosedürden önce ve sonra yarım saat kadar yemeye veya içilmesine izin verilmez.
 5. Tedavi sırasında, sakin olmanız gerekir, böylece doğru solunum engellenmez.
 6. Doktorlar kaynatma solüsyonlarını solumayı önermezler. Mukoza zarını ve cildi yakma şansı vardır.

İnhalasyonlar yardımıyla larenjitin ev yöntemleriyle tedavi edilmesinin en güvenli olmasına rağmen, bu işlemin kontrendikasyonları vardır. Bunlar:

 • vücut ısısı 38 dereceyi aşar;
 • kalp yetmezliği;
 • genellikle burun kanamasıdır;
 • balgam eşlik eden öksürük;
 • solunum yetmezliği varlığı.

Bir doktora danışmadan küçük çocuklar için işlem yapılması tavsiye edilmez.

Bir nebulizer ile inhalasyon için ilaçlar:

 • "Flomax". Bronşolitik ilaç bronşlardan ciddi balgam deşarjı için kullanılır.
 • "Lasolvan". Laringitin yanı sıra ağır balgam deşarjı ile ilişkili bronşiyal hastalıkların tedavisi için tasarlanmıştır.
 • "Hidrokortizon". Birtakım glukokortikosteroidlerden bir ilaç. Birçok kontrendikasyon vardır, ancak bronşit ve laringotrakit ile savaşta oldukça etkilidir. Anti-inflamatuar ve anti-alerjik özelliklere sahiptir.
 • "Deksametazon". Çocuklar için inhalasyon prosedürleri için uygundur. Bronşit ve larenjit, farenjit ve tüberküloz, kistik fibrozis ve solunum yollarında mantar enfeksiyonu varlığında uygulanır.
 • Fizyolojik salin. Sadece inhalasyon için kullanılır. İlacın buharının solunması, iltihap bölgesine tuz alma olasılığının düşük olması nedeniyle önerilmez.
 • "Epinefron". Güçlü bir antialerjik etkiye sahiptir. Larinksin ödemi için acil bir yardımdır.

Larenjit ile inhalasyon

Hava yolu inflamasyonu ile yapılan inhalasyonlar, ilacı doğrudan "etkilenen bölgeye" ileterek hastanın durumunu hızlı bir şekilde rahatlatmak için etkili bir yoldur. Böyle bir prosedür herhangi bir yaşta ve herhangi bir sağlık durumunda gerçekleştirilebilir. Çocuklarda larenjit ile inhalasyon nasıl yapılır ve nasıl yapılır? Hangi ilaçlar kullanılacak ve ne yapılması kesinlikle yasaktır?

Larenjit, laringeal dokuların iltihaplandığı bir hastalıktır. Bu lokasyondaki patolojik süreç için karakteristik bir semptom, ses telleri üzerindeki etkisidir. Hasta ya sesini tamamen kaybeder ya da belirgin ses kısıklığı duyar. Semptom, inflamatuar sürece dahil olan ses tellerinin yakınlığıyla açıklanır.

Dikkat edin! Özellikle çocukluktaki larinks iltihabı tehlikelidir. Çocuğun boğazının anatomisinin özellikleri nedeniyle, yanlış bir oluk gelişir ve nefes almayı durdurur.

larinks doğrudan nefes borusu içine geçtiği için, daha sonra (larenks + trakeal inflamasyon iltihabı) larenjitin sık rastlanan bir komplikasyondur Laryngotracheitis. Enfeksiyon derinleşirse, hasta bronşitle yüzleşir. Patojenlerin nazofarenkse yayılması ile anjina, rinit ve sinüzit olasıdır.

Soluma nasıl çalışır?

Larenjitli bir hastada teneffüs edildiğinde:

 • larinks ödemini giderir
 • boğaz, trakea, bronşları nemlendirir
 • iltihabı azaltır
 • balgam seyreltilmiş

Dikkat edin! İnhalasyonların yukarıdaki terapötik etkileri boğazla sınırlı değildir, fakat tüm hava yollarına uzanır. Böylece enfeksiyonun yayılmasını önler.

Birçok inhalasyon tipi vardır, ancak bunların her birinin prensibi aynıdır: ilaç süblimleştirilir veya püskürtülür ve daha sonra hasta tarafından solunur. Evde soluma yapılabilir:

 • özel aparat - nebulizatör
 • Buhar (hasta sıcak buhar solur) ısıtılmış sıvı içeren bir kap kullanarak

İnhalasyonun laringotrakitis ile tedavi edici etkisi, seçilen ilaca ve prosedürlerin sırasına bağlıdır.

Buhar inhalasyonu veya nebülizatör?

Larenjit ile hangi inhalasyonları yapabilirim? Klasik inhalasyonlar, ilacın vaporizasyon ile süblime edildiğinde, larinksin pürülan inflamasyonu için önerilmez. Sıcak buhar ile solunum yolu boyunca yayılır sadece ilaç değil, aynı zamanda enfeksiyon. Çocuklarda sıcak buhar larenksin şişmesine ve yanlış krupın saldırısına neden olabilir.

Komplikasyonları önlemek için, akut larenjit ile bir nebülizör ile inhalasyon yapılması önerilir. Solunan, kolayca solunan, ince bir dispersiyonda çözeltinin granül haline getirilmesinde kullanılan inhaler yöntemi, patojeni tolere etmez.

Nebülizörü tıbbi bitkilerin infüzyonları veya soğurmalarıyla teneffüs etmek mümkün mü? Hayır, homojen olmayan bir çözeltinin süspansiyonu cihazı devre dışı bırakacaktır. Ancak donanım prosedürleri için petrol çözümlerini kullanmak çok daha korkunç.

Dikkat edin! Larenjitli bir nebülizör ile yağ inhalasyonu yasaktır! İnce bölünmüş yağ süspansiyonu akciğerleri tıkar, iltihap ve ödemlere yol açar. Bu duruma lipoid (yağ) pnömoni denir, tedavi etmek son derece zordur, hastanın ölümüne yol açabilir.

Soluma için preparatlar

Larenjit ile inhalasyon yapmak ne kadar etkilidir? Her şey hastalığın doğasına bağlıdır. Larenjit tedavisi kapsamlı olmalıdır.

 • Hidrokortizon çözeltisi üzerinde hazırlanan antibakteriyel ilaçlar
 • Balgamı sulandıran ve salgılatan ilaçlar
 • Azaltıcı solunum ve nemlendirici mukoza

Larenjitli bir nebülizör kullanmaktan mı? Doktor kesin randevuyu alacak. Soluma kullanan birçok ilaç var. Etkilerinden farklı olarak, alınan diğer ilaçlarla uyumlu olarak, spesifik kontrendikasyonları ve yan etkileri vardır. Aşağıda çeşitli endikasyonlar için larenjitli bir nebülizörde inhalasyonlar için kullanılabilecek preparasyonlar yer almaktadır.

Lasolvan

Larenjit, laringotrakit ve solunum yollarının diğer iltihaplı hastalıkları ile lazolvanom ile inhalasyonlar, çift bir etkiye sahiptir:

 • Balgamı sulandırır ve çekilmesini teşvik eder
 • ödem rahatlatmak
 • Kullanım şekillerine bakılmaksızın antibiyotiklerin etkisini güçlendirmek (tabletlerde, enjeksiyonlarda)

Bu ilaç, çocukların tedavisi için güvenlidir. Erişkin hastaların kompleks terapisinde etkilidir.

Nefes almayı kolaylaştıran ilaçlar

Solunum zor olsa bile larenjit ile eufillinom ile inhalasyonlar yapmaz. İlk olarak, bu ilacın bronş spazmının giderilmesi için inhalasyonunun etkinliği büyük bir sorundur. İkincisi, laringotrakitis (veya larenjit) ile solunum yolu ile nefes almak, euphylin'in hareket etmediği laringeal ödemden kaynaklanır.

Larenjitli deksametazon, boğaz spazmının çıkarılması ve nefes alma rahatlığı için endikedir. İlaç hormonaldır, glukokortikosteroidlere atıfta bulunur, tüm vücuda etki eder. Sadece bir doktor tarafından yönlendirildiği gibi kullanılabilir. Prosedür başına 1 ml kullanın. % 9 salin ile 4 ml'ye kadar seyreltin. Reçetesiz doktoru kullanmak yasaktır.

Dikkat edin! Deksametazonun kendi kendine uygulanması, Quinck'in ödemi olan anafilaktik şokla tehlikelidir. Çocuklarda kullanıldığında, hormonal bir ilacı büyüyen bir vücut içine sokmanın yararları ve riskleri değerlendirilir.

Berodual - komplike laringotrakeit ile inhalasyon için bir hazırlık. Bebeğin nefes almasını kolaylaştırarak bronkospazmı etkili bir şekilde giderir. Verimin terapötik etkisi 5-10 dakika içinde gelir. Bir doktor tarafından yönlendirilen dozaj.

Bir boğaz şişmesi tehdit ederse, yanlış bir tahıl tehdit ederse, epinefrin (epinefrin) ile inhalasyon uygulanır (bir doktorun gözetiminde ve reçetesinde!). Acil durumlarda nebulizör aracılığıyla epinefrin kullanmak, çocuk boğulmaya başladığında ve ambulans hala yoldadır.

Dikkat edin! Adrenalinin sadece solunum merkezini değil aynı zamanda kardiyak aktiviteyi de uyardığı anlaşılmalıdır. Ilacı kendiniz kullanmayın.

Yatıştırıcı ve nemlendirici çözümler: soda, tuzlu su, maden suyu

Bunlar hemen hemen hiç kısıtlama olmaksızın larenjitli çocuklara ve yetişkinlere inhalasyon için önerilebilecek üç çözümdür. Ses tellerini hafifletmek, ses sesinden kurtulmaya yardımcı olacaktır. Mukoza solunum yolunun nemlendirilmesi, vücudun hastalığın patojenleriyle etkili bir şekilde mücadele etmesini sağlar.

Larenjit sırasında salin (NaCl% 9) ile inhalasyonlar yetişkinlere ve çocuklara gösterilmiştir. Hava yollarını tüm uzunlukları boyunca yumuşatır ve nemlendirir. Akut semptomları etkili bir şekilde rahatlatın. İşlemlerin sayısı konusunda herhangi bir kısıtlama yoktur. İlaç hipoalerjenik, her yaştan hastalar tarafından iyi tolere edilir.

Evde soda inhalasyonları, yetişkinlerde larinksin iltihaplanması için ilk yardım olarak mevcuttur. Tuz çözeltisi gibi, nefesi yumuşatırlar. Alkali etkisi sayesinde, bir nebülizatör ile soda inhalasyonları yumuşatır ve tükürür. Sert solunum, öksürük, ses kısıklığı ile tutulması önerilir. Çocuklar için bir soda kullanın ya da başka bir çözüm sadece bir doktor tarafından reçete edilebilir.

Solunumunuzu ve balgamınızı yumuşatmak için, mineral su ile inhalasyon yapabilirsiniz. Narzan, Borjomi kullanıyorlar. Maden suyunu kullanmadan önce, karıştırarak veya çökelterek gazları temizleyin. Her işlem için, nebulizatör içine 3-4 ml maden suyu dökülür. Ön vücut ısısına ısıtılmalıdır.

Antibakteriyel ilaçlar

Enfeksiyonu önlemek için dioksin ile prosedürler reçete edilir. Solunduğunda, çözelti doğrudan etkilenen bölgeye girer ve terapinin tabletlerdeki ilaca kıyasla etkinliğini arttırır. Dioksin, seyreltilmeden,% 0.5'lik bir çözeltinin 1 ampulü için bir prosedür kullanılarak inhale edilir. Akut larenjitli çocukların inhalasyonu, bireysel bir şemaya göre bir doktor tarafından reçete edilir.

Flimucil, nebülizör yoluyla larenjit ile inhalasyon için etkili bir antibiyotiktir. Ek antibakteriyel haplar olmadan enflamatuar süreci baskılamak için kullanımı yeterlidir.

Soluma kuralları

 • Prosedürler için, sadece bu tür tedaviye yönelik farmasötik preparatlar kullanılmalıdır.
 • Talimatlarına göre nebulizer doldurun
 • Ağzınızı solumak, ekshaling
 • Doktor farklı bir rejim atamamışsa, prosedür süresi 10-15 dakikadır.
 • Bir öğünden 1,5 saat sonra bir nebülizör ile tedavi edilmeli ve fizikten sonra 0.5 saatten daha erken olmamalıdır. yükler
 • Tedaviden sonra 40 dakikada yiyip içebilirsiniz.
 • İlacı boşaltabilmek için, aksi belirtilmedikçe, tuz çözeltisi veya Borjomi ile mümkündür.

Prosedürleri yapmak yasaktır:

 • Yüksek sıcaklıkta
 • Bir yaşına kadar çocuklar
 • Kalp hastalığı öyküsü olan hastalar, ilaçlara alerjik reaksiyonlar
 • Solunum yetmezliği olan hastalar, akut dönemde astım
 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Boğazınızı durulamak için bir soda, tuz ve iyot çözeltisi

Üst solunum yollarını etkileyen enfeksiyöz ve enflamatuar süreçler, çoğu zaman hoş olmayan duyumlar verir. KBB hastalıkları geleneksel tıp tarafından sunulan, muhafazakar bir şekilde tedavi edilebilir veya halk ilaçları deneyebilirsiniz.

Bademcik iltihabından bademcik iltihabını ve hastalığı teşhis ve tedavi etmeyi ayırt eden şey nedir?

Tonsillit ve angina arasındaki fark nedir? Böyle bir soru genellikle bir kulak burun boğazının ofisinde duyulabilir.