Loading

Larenjit ile nebülizer ile inhalasyon için hazırlıklar

İnhalasyonlar, kronik bronşit, farenjit gibi enfeksiyöz solunum hastalıklarının tedavisinin önemli bir bölümünü oluşturur. Larenjit, bir istisna değildir. Geleneksel olarak, prosedür sıcak sudan buhar üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu yöntem hala boğazda enfeksiyöz odak ile mücadele için etkili bir ilaç olmayan bir araç olarak kabul edilir. Buna ek olarak, inhalasyonlar artık bir nebulizer ile mevcut.

Larenjitli bir nebulizatör kullanmanın yararları

İlacın ince bir şekilde dağılmış halde püskürtülmesi, bronşiyal astım, bronşit, rinitin tedavisi için etkili bir prosedürdür. Bu prensip, eczaneden satın alınabilen antiseptik spreylerin işinin altında yatan bir prensiptir. "Nebulizörler" adı verilen modern cihazlar, ince bir şekilde ilaç püskürtme prensibini kullanarak bir kompresör veya ultrasonik inhalatör sağlar. Aşağıdaki avantajlara sahiptirler:

 • İlacın en küçük parçacıkları en iyi mukoza tarafından emilir;
 • Cihaz, ilaçları doğrudan larenksin iltihaplı bölgelerine iletmenizi sağlar;
 • Birkaç sprey teneke kutu satın almak gerekli değildir, sadece ilaçlar gereklidir;
 • Cihaz, sprey partiküllerinin büyüklüğünü, ilacın solunum sistemine nüfuz etme derinliğini (küçük partiküller daha derinden nüfuz eder) etkilemesine izin verir;
 • Antienflamatuar ilaçlar gibi bazı ilaçlar sprey olarak satılmaz - bu durumda nebulizerin kullanılması etkili bir şekilde tedavi edilmesinin tek yoludur.

İnhalasyon performansı için kurallar

Nebulizatör küçük ve kullanımı kolay bir cihazdır. İnhalasyon yapmak aşağıdaki algoritmayı içerir:

 1. 2-5 ml preparasyona bağlı olarak inhalasyon çözeltisi ile ilaç için kabı doldurun;
 2. tüpü nebülizatöre bağlayın ve tüp maskesini takın;
 3. Cihazı açın ve ortalama ilaç dağılım seviyesini ayarlayın;
 4. (Biz akciğerlerin derinliklerine nüfuz ilaç gerekmez) duraklama nefes verirken olmadan, yüz maskesi basar ve düzenli sığ nefes (öksürük değil) yapmak;
 5. 15 dakika tekrarlayın;
 6. Prosedür bittikten sonra ilaç şişesi, tüp ve maske su ile yıkanır ve normal şekilde kurutulur.

İşlemden bir saat sonra, içmekten ve yemek yemekten kaçınmalısınız.

Larenjit ile nebulizer için etkili inhalasyon ilaçları

Tıbbi preparatların teneffüsleri doktor reçetesine göre günde 2 ila 5 kez yapılır. Kullanılan ilaçlar 4 grup ile temsil edilmektedir:

 • Mukolitik eylemin preparatları;
 • anti-enflamatuar ilaçlar ve adenosinerjik ilaçlar;
 • antibiyotikler;
 • antiviral ajanlar.

Larenjit için kullanılan mukolitikler, eczanelerde satılan asetilsistein veya ambroksole dayalı hazır solüsyonları içerir:

 • 5 ml - 1 g asetilsistein ampullerinde% 20 asetilsistein (seyreltilmeden bir inhalasyon için ampülün yarısını kullanın);
 • 3 ml ampuller içinde flumutil - 0.3 g asetilsistein (seyreltilmeden bir prosedür için tüm şişeyi kullanın);
 • Ambroksol veya Lazolvan (2 ml su veya tuzlu su çözeltisi başına 2-3 ml).

Larenjit akut atağı ile birlikte, laringeal lümen önemli bir daralma ile birlikte, anti-inflamatuar glukokortikosteroidler ve adenosinerjik ajanlar kullanılır:

 • Çözelti Eufillina% 2.4 10 ml (dozaj ve konsantrasyon atama doktoru, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir);
 • Deksametazon 1 ml (bir doktor tarafından reçete edilir, ancak inhalasyon başına 1 ampülden fazla değildir).

Virüsler ve bakteriler larenjit için eşit derecede sorumludur. İlk durumda, ikinci antibiyotiklerde antiviral ilaçlar kullanın:

 • İnterferon tozu (1 ampül tozu 5 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde çözülür);
 • ampullerde gentamisin (3 ml su veya tuzlu su çözeltisi içinde seyreltilmiş 1 ampul);
 • 5 ml ampullerde% 0.5'lik bir çözelti içinde dioksin (seyreltilmeden bir seferde 5 ml'ye inhale edilir)

Soluma karışımlarının hazırlanmasındaki çözelti, sıradan kaynamış su ile değiştirilebilir.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Çocuklar için güvenli mukolitik ajanlar olarak kabul edilir. Asetilsisteine ​​dayalı preparatlar, yetişkinler ile aynı dozajda solunmaktadır. Ambroksol, Lazolvan - günde 1-2 kez bir karışımda ilacın en fazla 2 ml.
Hormonal antienflamatuar ve adenosinerjik ilaçlar dikkatli ve sadece doktor reçetesiyle kullanılır. Aynı antibiyotik ve antiviral ilaçlar için de geçerlidir.

İnhalasyon kullanımı için tercih edilmeyen preparatlar

Bir nebulizatör yardımıyla herhangi bir tıbbi aracın solunması konusunda kesin olmayan yasaklar mevcut değildir. Cihazın verimliliğini korumak için, bileşimde büyük parçacıkların yanı sıra yağ çözeltileri kullanmaktan kaçınmak gereklidir. Cihazı tıkayabilir ve fırlatma etkinliğini azaltabilirler. Evdeki infüzyonları otlar üzerinde solurken, ağır ve büyük partiküller olmadan mümkün olan en temiz fraksiyonu elde etmeniz gerekir.

Geleneksel olarak, birçok kişi hala inhalasyon ve durulama için en iyi araçlardan birinin kabartma tozu olduğuna inanmaktadır.

Uzun süren bir sanrı olarak kabul edildi: soda, hafif bir antiseptik etkiye sahiptir, ancak tahriş edici etkisi bakterisidaldan çok daha büyüktür.

Halk ilaçları ve inhalasyon tarifleri

Doğal mineralli su, geleneksel olarak solunum yolu hastalıklarının tedavisinde kullanılmaktadır. Bu tam olarak larenjit için geçerlidir. Herhangi bir su - hidrokarbonat, sodyum, kalsiyum, sülfat, hidrojen sülfür - uygundur. Tüm gazlar temizlenene kadar gazlı su tutulmalıdır. Doğal su içinde bulunan tuzlar, mineraller, mikro ve makro elementler nedeniyle, bu gibi inhalasyonlar hafif bir anti-enflamatuar, antiseptik ve rejenere etkiye sahiptir.

Diğer etkili araçlar arasında, not edilmelidir:

 • Rotokan bitkilerinin farmasötik su-alkol ekstraktı (1 çay kaşığı 100 ml su veya tuzlu su çözeltisine oranla);
 • Anti-enflamatuar etki (inflame, caltsula, coltsfoot, papatya çiçeği, meşe kabuğu) otlar üzerinde infüzyon;
 • antiseptik aksiyonun sebze infüzyonları (St. John's wort, okaliptüs, kekik yaprakları, ıhlamur çiçekleri);
 • balgam söktürücü özellikli infüzyonlar (termopsis, sığırkuyruğu, çam tomurcukları, adaçayı, tel);
 • suyu Kalanchoe (5 ml su için 1 ml su);
 • bal ve propolis çözeltileri (1 tatlı kaşığı bal, 40 ml su veya 1 tuzlu su çözeltisi başına 1 g propolis).

Bitkisel ilaçlar ile inhalasyon günde 5 defaya kadar yapılabilir.

ihtiyati tedbirler

Larenjit ile inhalasyon yararlı ve hoştur, hastanın durumunu kolaylaştırır, mukus larenksinin tahrişini rahatlatır. Hatta çocuklar bile, nebülizer tedavisi ile birkaç kez denedikten sonra, uğultu aparatına sempatik olurlar.

Larenjit ile inhalasyon yapmak, tedavi karmaşık bir doğada olması gerektiğini unutmayın: bir nebulizatör tedavi edilemez. Bu cihaz her derde deva değildir ve kalifiye tıbbi yardımı yerine koyamaz.

antibiyotikler, anti-inflamatuar steroid ve yan etkilere neden olabilir veya belirli bir durumda etkili olmayabilir diğer ilaçların bağımsız uygulama kaçınmalıdır tedavi nebulizer zarar vermemek amacıyla.

Fitonastoyami ile de dikkatli olmalı. Sebze güvenli bir araç anlamına gelmez. Bitkiler, bazı insanların hoş olmayan duyular ve alerjik reaksiyonlara neden olabileceği maddeler içerir.

Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit ile inhalasyon

Üst solunum yolu hastalıklarının tedavisinde en etkili yöntem, tüm uzmanların tıbbi maddelerin solunumu olduğunu düşünmeleridir. Genellikle, bu tür inhalasyonlar larenjit, bademcik iltihabı, zatürre, bronşiyal astım ve diğer soğuk algınlığı hastalıkları için kullanılır.

Inhalasyon nedir: larenjit tedavisinde onların tuhaflık

Yetişkinlerde inhalasyon

Bu inhalasyonların etkisi, doğrudan solunum yollarını kaplayan mukoza üzerinde ilaçlara doğrudan maruz kalmalarıyla ilgilidir.

Larenjitin inhalasyonlarla tedavisi, aşağıdaki sonuçların elde edilmesini gerektirir:

 • mukolitik etki (orada biriken balgamın larenksinden ayrılmayı kolaylaştırır);
 • kalınlaşmış mukusun boğazında sıvılaşma;
 • boğazın iç yüzeyindeki şişliğin azalması;
 • laringospazmın önlenmesi (larenjit ile özel hormonal inhalasyon kullanılıyorsa);
 • antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiler;
 • Rejenerasyon sürecinin hasar görmüş dokularında hızlanma;
 • negatif semptomların giderilmesi (ağrı, ses kısıklığı veya tam ses kaybı);
 • Hastalığın olası komplikasyonlarının önlenmesi.

Prosedür için, bir nebulizer, ilacı ısıtmadan ilacı bir aerosol oluşturan özel bir cihaz kullanmak en iyisidir. Ama her durumda larenjit ile inhalasyon ile ne yapılacağı sorusuna çözüm, bir uzmanın ayrıcalığı kalmalıdır. Sadece hastadaki larinksin mukoz membranı ile durumu tam olarak bilir ve bu nedenle terapötik önlemlerin en uygun yolunu seçebilir.

Bazen hasta insanın tam iyileşme göstermesini sağlamak için birkaç prosedür yeterlidir. Hem çocuk hem de erişkinlerde larenjit nebülizör ile inhalasyon için hemen göstergeler, üst solunum yollarının diğer iltihaplı patolojilerinin arka planında ortaya çıkan şişliğin gelişmesidir.

İnhalasyon performansı için kurallar

Bazı tıbbi prosedürlerin solunmasından kaynaklanan belirgin bir tedavi etkisi, birkaç prosedürden sonra görülebilir. Ancak, kendisini tam olarak göstermesi için, belirli kuralları bilmek ve bunlara sıkı sıkıya bağlı kalmak gerekir:

 • larinjitin hem yetişkinlerde hem de çocuklarda bir nebülizör ile tedavisi, hastanın vücut sıcaklığı 37.5˚C'yi aşarsa gerçekleştirilemez;
 • Prosedürün uygulanmasına, sadece ciddi bir fiziksel çaba veya yemeğin en az bir saat sürdüğü durumlarda izin verilebilir;
 • larenksin şişmesini, mikroskobik ilaç parçacıklarının solunmasıyla tedavi eden terapötik önlemlerin uygulanması, uyanmadan hemen sonra şiddetle tavsiye edilir;
 • inhalasyon preparatları sadece kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilir ve reçetelerde belirtilen dozajları kesin olarak gözlenmelidir;
 • İşlemden önce balgamı geliştiren ilaçlar almamalı ve ağzınızı antiseptik ile yıkamalısınız.

Çocuklara, günde 3 kez olmak üzere 1-3 dakikadan fazla tıbbi maddeler almaları önerilir. Yetişkinler için bu prosedür daha uzun bir süre için izin verilir - 5-10 dakika boyunca 3 kez.

Soru! Larenjit ile kaç gün inhalasyon yapılır?

Her durumda, bu ilgili hekim tarafından karar verilir, ancak ortalama 5-7 gün boyunca 10 ila 15 arasında hareket eden prosedürlerin sayısı. Soluma işleminin sonunda en az 2 saat sessiz olmalı ve ağzınızı oda sıcaklığında kaynamış su ile durulayın.

Çocuklarda larenjit ile inhalasyon: ilaçlar

Bebeklerde laringeal ödem çok sık gelişir. Bu, biçimlendirilmemiş bağışıklık sisteminin viral hastalıkların çoğuna tepkimelerinden biridir. Tehlikeli bir hastalığa genellikle tracheitis eşlik eder veya ona geçer. Çocuğun yaşı ne kadar küçük olursa, larenksinin patolojik durumu ne kadar tehlikelidir ve sıklıkla yanlış bir oluğa (faringeal gleamin neredeyse tamamen daralmasına) gidebilir.

İlk uyarıcı semptomlar bir uzmana danışın ve tedavi designee geçmesi de sıklıkla ölümcül tehdit kritik duruma bebek getirmek değil amacıyla, gereklidir. Hastalığın başlangıcında, bebekler genellikle yeterli bir inhalasyon rotasına sahiptir. Kulak burun boğaz uzmanları genellikle tıbbi maddelerin kırıntılarını solumak için bir nebülizer kullanmaları önerilir. Bebeklerde larenjit ile bu cihaz en etkilidir.

Bazı ilaçları içeren bir liste de vardır. Çocuklarda, en güvenli tedaviyi sağlamak için kullanılabilecek bu ilaçlar:

 • Laringit ile Berodualom ile inhalasyon çok sık atandı. Soluma çözeltisi, işlemden hemen önce hazırlanır. Kulak burun boğaz uzmanı tarafından reçete edilen doz, salin ile seyreltilir, böylece terapötik sıvının toplam hacmi 3-4 ml'dir. Prosedür süresi 7 dakikayı geçmemeli ve ilacın tekrar tekrar teneffüsüne 4 saatten daha geç olmamak şartıyla;
 • Lasolvan ile inhalasyon sadece iki yaşından itibaren çocuklara izin verilir. Bu ilaç aynı zamanda salin ile seyreltilmeden hemen önce 1: 1 oranında arıtılmış bir tedavi kursu 5 günü geçmemelidir. Çocuk solunduğunda lazolvan kullanın sadece bir uzmana danıştıktan sonra ve tüm terapötik reçeteleri göz önünde bulundurularak gereklidir;
 • sadece olumsuz belirtilerle başa çıkma hem de istonchonnyh hastalık damar duvarlarını güçlendirmeye yardımcı olur olmadığından aminokaproik asitle inhalasyon, yeterince sık atanır. Prosedür için bu preparat, salinle eşit oranlarda karıştırılır ve bir inhalasyon cihazına yerleştirilir. Terapötik seanslar, bebeğin terapötik çiftleri günde 2 kez soluduğu 5 gün boyunca düzenlenir;
 • Euphyllin ile inhalasyon. Larenjit ile, spazmı ses tellerinden çıkarmak gerektiğinde atanırlar. Larenksin şiddetli şişmesi nedeniyle kırıntıların boğulmaya başlaması durumunda, prosedürü yerine getirmek için, 1: 1 Euphyllin, tuzlu su ile karıştırılır.

Dikkat! Soluma eufillin 3 yıla kadar çocuklarda kontrendikedir ve çocuklar epilepsi veya düşük basınç öyküsü varken onlar yürütülen edilemez.

Kulak burun boğaz uzmanları her zaman genç ebeveynleri mineral suyla inhalasyon kırıntıları yapmalarını tavsiye eder. İlaçlar eklemeden, saf formda kullanımı, laringeal ödem olan bebekler için çok yararlıdır. Larenjitli Borzhomi, tehlikeli bir hastalığın tüm olumsuz tezahürlerini hızla kesen bir kırıntının boynunu nemlendirmeye yardımcı olacaktır. Küçük çocuklara temiz mineral su soluyarak günde 6 kez olabilir. Larinksin enflamatuar hastalığı ile ne kadar şiddetli olduklarına bağlıdır.

Çocuklarda ve yetişkinlerde nebülizör ile inhalasyon: ilaçlar

Laringeal ödemden özel bir cihaz kullanarak kurtulmaya yardımcı olan tedavi edici önlemler çok uygun ve etkilidir. Ek olarak, bir nebulizer yardımıyla tüm terapötik faaliyetler, bir yaşında bir yaştan başlayarak gerçekleştirilebilir. Bu cihaz, laringeal mukozanın enflamatuar lezyonları için tıbbi ürüne neredeyse anında erişim sağladığı için iyidir. Bu etkililik, içine yerleştirilen ilaçları çok hızlı bir şekilde parçacıklara dağıttığı gerçeğiyle ilişkilidir.

Çocuklarda solunması

Birçoğu ilgilendiren larenjit ile inhalasyon ile ne yapılacağı sorusu, yalnızca bir uzmana verilmelidir. Her özel vakada sadece ilgili hekim seçebilecek en etkin çözümdür, etkinliği hemen görünür olacaktır. Yetişkinlerde ve çocuklarda larenjit nebülizör ile inhalasyon, oldukça geniş bir grubun ilaçları tarafından gerçekleştirilir.

Ana olanlar tabloda listelenmiştir:

Çocuklarda ve yetişkinlerde larenjit ile inhalasyon

Modern buhar inhalatörleri, buhar beslemesini ve sıcaklığını kontrol etmek için cihazlarla donatılmış, sıcak sıvılar dökmek için konteynerlerdir. Kit içerisinde bulunan nozullar çocuklar ve yetişkinlerde inhalasyon için tasarlanmıştır, cihazın kullanımını basit ve güvenli hale getirirler.

Bununla birlikte, diğer cihazlar gibi, buhar inhalatörleri de eksikliklerden yoksundur:

 • birçok ilacın yok edilmesi;
 • bebeğin buharını soluması zor;
 • yüksek sıcaklıkta kullanılamaz;
 • Cihazın yanlış kullanımı nedeniyle yanma olasılığı.

Buhar inhalasyonunu gerçekleştirme prosedürü basittir: ilk önce, sıcak su veya inhalasyon cihazına şifrelerin kaynatılması, gerekirse uçucu yağ ilave edilmesi, ardından yaşlanmaya uygun bir nozul seçilmesi ve seansa başlanması gerekir.

Kural olarak, buhar inhalasyonları sadece büyük çocuklara ve yetişkinlere reçete edilir. Normal vücut ısısı ile iyileşme sırasında larenjit gösterildiğinde.

Inhalasyon kontrendikasyonları

Buhar inhalatörleri ve nebulizatörlerin kullanımı için genel kontrendikasyonlar:

 • belirli bir ilaca karşı hoşgörüsüzlük;
 • inhalasyon karışımı bileşenlerine karşı alerji.

Buhar inhalatörleri için ek kontrendikasyonlar - 4 yıla kadar olan yaş, sıcaklık 37.5 ° C'den fazladır. 38 ° C'den yüksek bir sıcaklıkta, bir nebülizör yoluyla inhalasyonlar sadece bir doktorun tavsiyesi üzerine gerçekleştirilir.

Larenjit için prosedür kuralları

Aşağıdaki önerilere uymak gerekir:

 • 1 inhalasyon süresi - 15 dakikaya kadar (genellikle 5-10);
 • bir gün içinde - 2-3 seans;
 • Birkaç ilacın atanması durumunda, önce bronkodilatörler, daha sonra ekspektoranlar (mukolitikler) kullanın ve daha sonra antiseptikler veya antibiyotikler spreyleyin;
 • nebulizer eczane saline için ilaçların seyreltilmesi için;
 • İşlemden sonra 30-60 dakika yemek yemekten ve içmekten kaçınmalısınız.

Soluma için preparatlar

Tipik olarak, aşağıdaki ilaçlar bir nebülizör yoluyla inhalasyon için kullanılır:

 • hormonal ajanlar - Fliksotid, Pulmicort, Deksametazon, Prednizolon, Hidrokortizon;
 • antiseptikler - Geksoral, Dioksin, Miramistin;
 • fitopreparasyonlar - Klorofilkil, Rotokan;
 • Sıvılaşma balgam - Lazolvan, ATSTS, Ambrobene, "Borjomi", kabartma tozu, tuzlu su.

Bazılarını daha ayrıntılı olarak ele alalım:

 • deksametazon. Şişlik ve iltihapları giderir, anti alerjik etkiye sahiptir. Talimatlara göre, inhalasyon yapmak için, 1 ampul Deksametazon 1: 6 oranında tuzlu su ile seyreltilir. Prosedür için, 4 ml preparatı alın. Larenjizm tehdidine atandı.
 • hidrokortizon. Tek başına veya lidokain ile birlikte kullanılır. Belirgin bir anti-alerjik etkiye sahiptir.
 • prednisolon. Hareket mekanizması diğer hormonal ilaçlarla aynıdır. Alerjik reaksiyonu hafifletmek, şişliği azaltmak, enflamatuar süreçler için kullanılır. Çocuklar için inhalasyonlar için, sadece bir doktor prednizolon dozunu belirlemelidir.
 • Ambroksol (Lazolvan). Balgamı sıvılaştırır, böylece çekilmesine katkıda bulunur, kuru öksürüğü yumuşatır. İnhalasyonlar için tuzlu su çözeltisi ile 1: 1 oranında seyreltin, genellikle gün boyunca 2-3 prosedür.
 • tuzlu. Üst solunum yollarının mukozalarını nemlendirir, balgamı destekler, öksürüğü yumuşatır.
 • dioxidine. Antiseptik preparat. 1 inhalasyonda 5 ml'ye kadar seyreltilmemiş ajan kullanın.
 • Antiviral ilaçlar. Bazı durumlarda, doktor interferon ve benzer yöntemler reçete edebilir. Kural olarak, hastalığın ilk aşamasında, iyileşme sürecini hızlandırır ve laringotrakitin seyrini kolaylaştırır.
 • Epinefrin (adrenalin). Laringospazm tehdidi halinde atanma (örneğin, çocuk geceleri boğulmaya başladığında ve önceki gece bir "havlayan" öksürüğü geçirdiğinde). Talimatlara göre, 1 adrenalin ampul 5 ml tuzlu su içinde seyreltilir. Yan etki - artan kalp hızı, kan basıncını artırma olasılığı.

Çocuklar için hangi ilaçları kullanabilirim

Larenjit ile inhalasyon için, çocuklar balgam seyreltici (Ambrobene) ilaçları kullanabilirler. Antibakteriyel, antiseptik, adrenalin ve diğer ilaçlar sadece bir doktor tarafından reçete edilir. Deksametazon ve çocuklar için diğer hormonal ilaçlarla yapılan inhalasyonlar, esas olarak laringospazmın yanı sıra alerjik reaksiyon durumunda da kullanılır.

Larenjit ile inhalasyon için hangi ilaçlar arzu edilmez?

alerjik reaksiyonları önlemek amacıyla özellikle küçük çocuklarda Laryngitis, uçucu yağlar kullanmak arzu değildir. Ayrıca buhar soluma cihazı veya nebulizatör teknik imkanları ile dikkat etmek gerekir: kasten yıkıma uğrayan veya sistemden cihazı çekilme bu tutarlardan, kullanımı yasaktır.

Halk tarifleri

Evde, larenjitte bronkospazm tehdidi yoksa, aşağıdaki tipte inhalasyonların iyi olduğu kanıtlanmıştır:

 • Maden suyu - hidrojen sülfür, hidrokarbonat, sodyum, vb. İçerdiği mineral tuzları ve su, nemlendirici ve hafif bir anti-enflamatuar etkiye sahiptir.
 • Papatya ve calendula (eczane versiyonu - Rotokan). Inflamasyonu kaldırır, hafif antiseptik.
 • Otların Broths - St. John's wort, okaliptüs, ıhlamur, çam böbrek, adaçayı, dize.
 • Propolis ile inhalasyon.

Bal ve propolis temelinde elde edilen preparatlar, olası alerjik reaksiyonları önlemek için çocuklara inhalasyon için kullanılmamalıdır.

Buhar inhalatöründe kullanılacak bitkilerin süsleri, işlemden hemen önce hazırlanır ve inhalasyon cihazında sıcak bir şekilde süzülür. Bir nebulizatör kullanılıyorsa, et suyu veya infüzyonun sıcaklığı oda sıcaklığına daha yakın olmalıdır.

Laryngotracheitis, bronkospazmın muhtemel oluşumundan dolayı özellikle çocukluk çağında tehlikeli bir hastalıktır. Çocuğun havlayan öksürüğü varsa ve arka planında bir nefes darlığı varsa hemen bir ambulans çağırmalısınız. Ve gelmeden önce doktor tarafından kontrendike değilse, nebulizatör hormon ilacı ve epinefrin ile nefes verin.

Larengotracitis ile inhalasyon bir nebülizör yardımıyla ve iyileşme - kullanım ve buhar olarak, çocuğun yaşına izin veriyorsa daha iyi yapılır.

Bir çocukta larenjit tedavisi. Larenjit ile inhalasyon

KBB hastalıkları genellikle küçük hastalarda teşhis edilir. Mevcut istatistiksel verilere göre, normal bağışıklığı olan bir çocuk, bu doğanın hastalıklarını yılda dört keze kadar tolere eder. Onlara hafif davranmamalısınız, çünkü bazılarının bebeğin hayatı için tehlikeli, ciddi komplikasyonlara neden olabilir. Larenjit ile birlikte hangi semptomlar eşlik eder? Tedavi (ilaçlar + inhalasyon) gerçekten hastalığın üstesinden gelmenizi sağlar? Bu ve diğer soruların cevapları makalemizi okuyarak bulunabilir.

Larenjit nedir?

Larenjit, zayıf bir çocuğun vücudunun birçok viral patolojiye reaksiyonu olarak ortaya çıkan oldukça ciddi bir hastalıktır. Çoğu zaman, 3 ila 6 yaş arası çocuklar bu rahatsızlığı çeker. Bu yaşta bir çocuğun günlük olarak virüs ve bakteriyle buluştuğu yeni bir kollektife (örneğin bir anaokulu) girer. Bu "uygun" hava koşulları ile birleştirilirse, hastalanma şansı birkaç kez artar.

Hastanın yaşı ne kadar küçükse, hastalığın seyri de o kadar tehlikelidir. bir yetişkin sadece geçici bir rahatsızlık, üç yaşından küçük çocuklar daha sonra eşlik ediyorsa, risk krup sözde sendromun başlaması, larinks yani daralma mevcuttur. Bu olumsuz sonuçları en aza indirmek için, ebeveynler çocuklarda larenjit semptomlarını bilmeli ve hastalığın bir sonraki saldırısı sırasında doğru şekilde davranabilmelidir.

Hastalık hem akut hem de kronik formlarda ortaya çıkabilir. İlk seçenek hızlı akıştır (yedi ila dokuz gün arası). Kronik larenjit ile, hastalığın semptomları üç hafta veya daha fazla gözlemlenebilir.

nedenleri

Larenjit, mukoza larenksinde irritasyon olup, iltihaplanmaya veya hatta şişmeye neden olur. Bu duruma öksürük, ses kaybı, ateş eşlik edebilir. Bazen iltihaplanma süreci, trakeanın üst kısımlarına hareket eder. Bu durumda laringotracheitis hakkında konuşuyoruz.

Hastalık genellikle küçük çocuklarda gelişir. Bu, çocukta larenksin larenksinin gevşek olmasından kaynaklanır, bu nedenle dışarıdan gelen herhangi bir uyaran kolayca içeri girebilir ve ödemlere neden olabilir. Yaşla birlikte, mukoza zarları daha yoğun hale gelir, üç yıl sonra çocuklarda larenjit hastalığı birkaç kez daha az sıklıkla teşhis edilir.

Larinkste iltihaplanma süreci aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 1. Viral doğanın enfeksiyonları. Üst solunum yolunu etkileyen bakteriler, ses tellerinde sürekli olarak birikerek, laringeal dokulardan direkt olarak koruyucu bir reaksiyona neden olurlar.
 2. KBB hastalıklarının tedavisinde spreylerin kullanımı. İlacın talimatları kullanımda kısıtlanmamış olsa bile, bu aracı kullanmanız son derece ihtiyatlı olmalıdır. Belli bir kuvvetle püskürtüldüğünde bir ilaç jeti, mukozada sinir uçlarını etkiler, bu da istemsiz spazmın ortaya çıkmasına neden olabilir - sonuç olarak şişlik.
 3. Yatkınlık. Larinks mukozasının güvenlik açığı genellikle bir kadının hamilelik sırasındaki sağlık sorunlarının sonucudur ya da kalıtsal olabilir. gebelik bebek sırasında gelecekteki anne yağ ve karbonhidrat kötüye, tam tersine, sıkı diyetler yapışan veya bu patoloji geç gebelikte en yaygın olanıdır. Bu tür çocuklar, bulaşıcı hastalıkların ortaya çıkmasına özel dikkat göstermelidir.
 4. Güçlü stres. Küçük çocuklarda, ruh hali henüz bitmez, bu yüzden bazı durumlar ciddi bir sinir şokuna neden olabilir. Bazı durumlarda, spazmlar nedeniyle ses kaybında kendini gösterir.
 5. Alerjenlerle temas. Gıda ürünleri, ev kimyasalları, evcil hayvan kılı - tüm bu faktörler mukoza boğazında iltihaplanmaya veya daha çok alerjik larenjitlere neden olabilir.

Hastalık çocuklarda nasıl ortaya çıkıyor?

Larenjitin olağan seyri, burun sinüslerinden, kuru öksürükten, boğuk sesten sekresyonların ortaya çıkmasıyla başlar. Hastalık, tek başına boğulma saldırıları veya tekrarlayan nefes darlığı durumları ile kendini gösterebilir.

Patoloji, bir kural olarak, daha sıklıkla sabahları ortaya çıkar. Bu durum, tamamen sağlıklı uykuya dalmış bir çocuğun korkusuyla şiddetlenir. Çocuklarda sinir uyarımı doğrudan solunum fonksiyonuna bağlıdır, bu nedenle her şeyden önce anne baba bebeği sakinleştirmeye çalışmalıdır.

Çocuklarda larenjit aşağıdaki belirtileri ayırt edin:

 • Sıcaklıkta artış.
 • Ağır, sığ solunum.
 • Kaba bir ses.
 • Kuru öksürük.
 • Yutulduğunda sürekli yanma hissi / ağrı.
 • Ağız çevresindeki deri mavimsi hale gelir - bu başlangıçtaki boğulmanın açık bir göstergesidir.
 • Küçük bir soğuk.

Çocuğun semptomları zayıf bir şekilde ifade edilse bile, bir çocuk doktorundan yardım almalı ve hemen tedaviye başlamalısınız.

Akut larenjit

Hastalığın akut formu kendiliğinden oluşur. Akşamları bile çocuk kesinlikle sağlıklı hisseder, oynar ve eğlenir. Ertesi sabah resim çarpıcı bir şekilde değişiyor: kısık ses geliyor, sıcaklık 39 dereceye çıkıyor. Durum çok hızlı bir şekilde kötüleşir. Nefes almada ciddi sorunlar başlar, bebeğin konuşması zorlaşır. Aksi halde, bu duruma birinci dereceden stenoz denir.

İkinci derecede semptomlar yoğunlaşır. Dispne artık kalıcı hale gelir. Bebek aşırı heyecanlanır, uyku rahatsız olur. Ağız çevresindeki deri soluklaşır, sonra maviye dönüşür. Bu durum üç ila beş gün sürebilir.

Üçüncü derece darlık, solunum bozuklukları ile karakterizedir. Çocuk uyuşur ve yavaşlar, kalp hızı artar.

Aşırı derecede darlık asfiksi olarak kabul edilir. Böyle bir durum, derin bir koma gerektirebilir. Bu durumda larenjit ile sıcaklık ya normale düşer ya da kritik değerlere düşer. Solunum çok sık görülür ve bazen tamamen ortadan kaybolur.

Kronik formu

Larinkste sıklıkla görülen inflamatuar süreçler, bu hastalığın kronik formunun gelişmesine yol açabilir. Genellikle büyük çocuklarda teşhis edilir. Tekrarlanan iltihaplanma larinks dokularının patolojisine yol açar.

Küçük hastalar genellikle bu bölgedeki rahatsızlıklardan şikayet ederler, hafif bir karıncalanma hissi. Kural olarak, solunum zorluğu not edilmez. Öksürük ıslak, ama balgam hızla uzaklaşıyor. Kronik sürecin ana işareti, küçük değişikliklerden açıkça görülen ses kısıklığına kadar farklı tonlardaki ses değişimleridir.

Bebeklerde hastalık arasındaki fark nedir?

Bir yıla kadar küçük çocuklar için, larenjit özellikle tehlikelidir. Görünüşünün nedenleri zayıf bağışıklık veya kötü oluşturulmuş solunum organlarında gizlenebilir. Çoğu zaman hastalık, havadaki kirliliğe karşı alerjik reaksiyona bağlı olarak gelişir. Coryza, öksürük, boğuk ağlama, uyuşukluk - bunlar genç bir çocukta larenjitin ana belirtileridir.

Komplikasyonları önlemek için acil tıbbi müdahale gereklidir. Bir çocuğun doktoru gelmeden önce, onu dik pozisyonda tutmak ve daha sık içmek en iyisidir. Evde bir yıla kadar olan bebekler, ısınma merhemleri ve kompreslerinin kullanımında kategorik olarak kontrendikedir.

Bebeklik döneminde bir çocukta larenjit tedavisi, sadece durağan bir ortamda yapılmalıdır, böylece uzmanlar öngörülemeyen bir saldırı durumunda zamanında yardım sağlayabilirler. Terapi, iltihaplanma derecesine bağlıdır. Bebekler genellikle reçete fizyoterapi, ilaç, inhalasyon.

Larenjit atağı: ebeveynler ne yapmalı?

Böyle bir teşhisi olan bebeğin durumu keskin bir şekilde bozulduğunda, acil bakım gereklidir. Nefes eşit değilse, öksürük boğulur, nazolabial üçgen maviye döner, hemen ambulans çağırmak gerekir.

Doktorların gelişinden önce, ebeveynler aşağıdaki önlemleri almaya teşvik edilir:

 • Odada havayı nemlendirmeye çalışın.
 • Çocuğun uzanmasına izin vermeyin, dik bir konumda, nefes alması daha kolay olacaktır.
 • Hastayı böyle bir durumdan saptırmak, çünkü korkular sadece semptomların tezahürünü yoğunlaştırabilir.

Sahadaki doktorların, larenjitle etkili bir şekilde yardım edebilecekleri, yani saldırıyı kaldırabilecekleri olasıdır. Eğer uzmanlar hastaneye yatmayı teklif ederse, hiçbir durumda terk edilmemelidir. Hastalığın belirtileri kısa sürede oldukça tehditkar formlar alabilir.

tanılama

Küçük çocuklarda hastalık oldukça basittir - çocuğun durum ve davranışlarının görsel olarak gözlemlenmesi. Bu rahatsızlığın primer semptomları, larenjit için etkili bir ilaç önerecek olan bir pediyatristten derhal yardım almalıdır.

Çocuğun durumu ya da larinksin fizyolojik özelliklerinden dolayı kullanılamamasından dolayı, hastalığın laboratuar tanısı her durumda reçete edilmemektedir. Bununla birlikte, modern teknolojiler (örneğin, spirometri, kapnografi, nabız oksimetresi, vb.) Doğru tanıyı oluşturmaya yardımcı olur. İnsan solunum fonksiyonunun çalışması için kullanılan aparat minimal invaziv ve eş zamanlı olarak maksimum bilgilendirici olup, çocuğun iyileşme dinamiklerini sürekli olarak izlemenizi sağlar.

Ek olarak, hastalığın bulaşıcı doğasını belirlemek ve bir çocukta larenjitin etkili tedavisini belirlemek için bir kan testi verilebilir.

İlaç tedavisi

Laringotracheitis gelişimi genellikle yanlış bir gruptur. Bu, çocuğun hayatı için çok tehlikeli bir durumdur. Bu yüzden larenjitin tek başınıza tedavi edilmesi önerilmez, bunu bir hastanede yapmak daha iyidir. Hastanedeki uzmanlar ödem ve boğulma gelişimini derhal önleyebilirler. Evde, hastalığın hafif formlarıyla baş başa kalabilirsin.

Bir çocukta larenjit tedavisi, patolojinin şiddetine bağlı olarak reçete edilir. İlk aşamada çocuğa tam huzur ve yetişkinlerin odadaki görevlerini yerine getirmeleri önerilmektedir. Hastalığın ikinci ve üçüncü derecesinde, sabit bir ortamda tıbbi yardım sağlanır. Kural olarak, antipiretik ajanlar, antibakteriyel ilaçlar ve inhalasyonlar ile karmaşık tedavi reçete edilir. Dördüncü aşama hastanın resüsitasyona aktarılmasını gerektirir. Glottisin üst üste binmesi tamamlandığında, bir tra- kozom oluşturulur. Doktor boyunda küçük bir kesi yapar ve çocuğun nefes alabileceği bir tüp yerleştirir.

Larenjitin ne tedavi edeceğini belirleyin, sadece bir çocuk doktoru olabilir. Tipik olarak, standart terapi şeması aşağıdaki ilaçların kullanımını içerir:

 • Mukoza ödemini azaltmak için antihistaminikler (Fenistil, Suprastin).
 • Antibiyotikler ("Amoksiklav", "Cefix", "Sumamed"). Sadece analizden sonra laringeal mukoza üzerinde bir bakteriyel ortamın varlığını doğrular veya hastalık yüksek sıcaklıkta şiddetli formda ortaya çıkarsa.
 • Antitussives (Ambroksol).
 • Beklentiler (Gedelix, Herbion plantain).
 • Antiviral ilaçlar (Aflubin).

Bu hastalık için reçete edilen ilaçların listesi çok çeşitlidir. Larenjit için özel haplar sadece sorumlu doktor tarafından tavsiye edilebilir. Bunu yaparken, çocuğun genel durumunu, yaşını, klinik resmi dikkate almalıdır. Ayrıca, antibiyotik alımı sırasında, flora (Bifiform, Acipol, Probifor) normalizasyonu için de probiyotikler reçete edilir.

Larenjit ile inhalasyon

İnhalasyonlar güvenli ve aynı zamanda bu hastalığın tedavisi için etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Vazgeçilmez sözde nebulizanlar. Bunlar, tıbbi çözümlerin vücuda ulaşılması zor yerlere nüfuz etmelerini sağlayan en küçük bileşenlere ayıran özel cihazlardır. Böyle bir tedavi ile sinir uçlarının veya spazmodik ses tellerinin tahriş olmadığı gözlenir.

Teneffüs kullanımı için çözümler:

 • Soda çözeltisi.
 • Maden suyu ("Borjomi", "Essentuki 17"). Mineralka, şişmeyi mükemmel bir şekilde giderir, refleks öksürüğü ortadan kaldırır, bronşları nemlendirir.
 • Bitkisel şifalı otlar (papatya, nane, adaçayı).
 • Uçucu yağlar (okaliptüs, mentol, köknar).
 • Tıbbi preparatlar ("Lazolvan", "Sinupret", "Tonzilgon").

Larenjit ile buhar inhalasyonu da tedavide olumlu bir etkiye sahiptir. Ancak, bu prosedür aşırı dikkatle yapılmalıdır. Aşırı sıcak hava ile, buhar inhalasyonları larinkste inflamatuar süreci hızlandırabilir. Ayrıca, çocuğun fiziksel aktivitesinden hemen sonra tedaviye başlayamazsınız. Prosedür sırasında, ağızdan nefes almalı ve burun içinden nefes almalısınız.

Buhar inhalasyon nasıl yapılır?

Büyük bir tencerede, bir litre su dökmeniz ve yukarıdaki çözeltilerden birini eklemeniz, birkaç dakika kaynatmanız gerekir. Çocuğun buharın üzerinde uzun süre tutulması gerekli değildir, kapıyı odaya sıkıca kapatabilir ve bebekle orada kalabilirsiniz.

Geleneksel tıp yardımı

Çocukta bir larenjit tedavisi daha mı? Bu problemle baş etmek, geleneksel tıp tarifleri ile sıklıkla yardımcı olur. Böyle bir tedaviden önce bir uzmana danışmanız tavsiye edilir. Aşağıda en etkili tarifleri listeliyoruz:

 1. Bal suyu, gargara için harika. Bunu yapmak için, bir bardak kaynar su ile bir kaşık dolusu tatlı incelik dökün, bir dakika kaynatın. Durulama, günde dört kez tekrarlanması tavsiye edilir.
 2. İyi bir etki, dereotu tohumlarının kaynatılmasını sağlar. Bir avuç dolusu tohum kaynar su ile dökülmeli ve 40 dakika demlendirilmelidir. Günde altı kez bir çorba kaşığı için bu ilacı larenjitden kullanın.
 3. Papatya ve adaçayı mükemmel bir anti-inflamatuar ilaçtır. Bitkisel karışımın kaynatılması, doğrudan yemekten önce günde üç kez alınır.
 4. Hemen hemen her eczanede, muz yaprağı yaprakları satın alınabilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bu durumda, kaynatma yönteminin günde dört kez kullanılması anlamına gelir. Bunu yapmak için, bir yaprak kaynamış suyla, muzun yapraklarını dökmelisiniz, bir saat boyunca demlensin.
 5. Kızılcık + bal çok etkili ve aynı zamanda bu hastalığa karşı lezzetli bir ilaçtır. Karışım bir çorba kaşığı içindeki çocuklara günde birkaç kez verilmelidir.

Pratikte görüldüğü gibi, yukarıdaki alternatif ilaç tarifleri, larenjitin eşlik ettiği bu hoş olmayan belirtilerin tezahürünü azaltmaya yardımcı olur. Yardımlarına başvurmak, ancak çocuğun bu veya diğer bileşenlere karşı alerjisi olmaması durumunda mümkündür.

Hastalık ne kadar sürer?

Bir çocukta larenjit tedavisi, bir tanı muayenesinin sonuçları ve kursun doğasına ve hastalığın ciddiyetine bağlı olarak belirlenir. Bu problemi yaşamazsanız ve doktordan gelen tüm önerileri uygularsanız, üçüncü günde balgam akıntısı görülebilir.

Larenjit ne kadar sürebilir? Bu soruya kesin olarak cevap vermek imkansızdır, çünkü bu durumda her şey doğrudan hastanın organizmasının bireysel özelliklerine ve patolojinin kendisinin şiddet derecesine bağlıdır.

Larenjit ile karşı karşıya kalan genç hastalar için doktorların prognozu çoğu durumda olumludur. Merkezi sinir sisteminin son oluşumundan ve gevşek bir submukozal tabakanın kaybolmasından sonra, hastalık genellikle ortadan kalkar.

Ebeveynler için faydalı öneriler

Bu yazıda, çocuklarda larenjit tedavisindeki farklılıklar hakkında çoktan konuştuk. Komarovsky (ünlü bir çocuk doktoru) iyileşme sürecini hızlandırma önerilerini sunar.

Tamamen tedaviden önce, çocuk yatakta kalmalıdır. Zorunlu olarak, uygun bir içme rejimi sağlanmalıdır. Daha fazla sıvı ve sadece oda sıcaklığında (meyveli içecekler, kuru meyvelerden elde edilen kompostolar, şekersiz ılık çay) içilmesi gereklidir. Bu, mukoza zarının yumuşatılmasına ve tüm toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olacaktır.

Özel bir diyet uyguladığınızdan emin olun. Yiyecekler sıcak olmalı ve sert olmamalıdır, tuz miktarı en aza indirilmelidir. Füme / salamura ürünlerinin yanı sıra ekşi ve aşırı baharatlı yemeklerin hariç tutulması gereklidir. Kuru bir yerde beslenme, sağlığı olumsuz etkileyebilir.

Çocuğun sürekli olduğu odada temiz ve nemli hava olmalıdır.

önleme

Kronik larenjit önleyebilir miyim? Hastalığın gelişmesini önlemek ve düzenli alevlenmelerden kaçınmak için, oldukça basit önleyici tedbirleri takip etmek gerekir. Her şeyden önce, çocuğun durumunu yakından izlemek için tavsiye edilir, en soğuk algınlığı bile tedavi ettiğinizden emin olun. alerjenler ile temas en aza durumunda, düzenli böylece taze hava kaynağı sağlanması, odayı havalandırın. Doktorların küçük bir kişinin bağışıklığını sürekli olarak güçlendirmeleri şiddetle tavsiye edilir. Bu amaçlar için sertleştirme, açık havada yürümek harikadır. Bu konuda ayrıca çocuk doktorunuza danışabilirsiniz.

Bazen doktorlar immün sistemi uyarıcı ajanların kurslarını önerir. Kural olarak, ilkbahar-sonbahar döneminde atanırlar. Doktor tavsiyesi olmadan, ilacın yardımına başvurmak gerekli değildir, çünkü bu bebeğin vücuduna zarar verebilir.

Kronik larenjit genellikle küçük bir hastaya rahatsızlık veren oldukça hoş olmayan semptomlarla birlikte görülür. Bir doktora zamanında başvurmak, ciddi sonuçlara yol açmadan bu problemden kurtulabilir.

Sonuç

Larenjit çocuklarda oldukça yaygın bir hastalıktır ve mutlaka tedaviye nitelikli bir yaklaşım gerektirir. Aksi takdirde, patoloji daha ciddi bir klinik tablo eşliğinde kronik bir formda gelişebilir. Larenjitin halk ilaçları ile tedavisi, bir kural olarak, hastalığın akut formunda etkilidir. Ancak, sadece bir uzman ile doğrudan istişarede kullanıldıktan sonra kullanılmalıdır.

Bu makalede sunulan tüm bilgilerin sizin için gerçekten yararlı olacağını umuyoruz. Sağlıklı ol!

Larenjit nebulizer ile inhalasyon: endikasyonlar ve etkinlik

Virüs veya patojenik mikrofloranın neden olduğu larenksin iltihaplanması larenjit olarak adlandırılır. Akut fazda larenjit tedavisi tüm kurallara göre yapılırsa, sekiz ila on gün içinde tam bir iyileşme olur.

İlaç tedavisine ek olarak, gırtlak iltihabı ile, yerel terapi reçete edilir - larenjit ile inhalasyon, yardımı ile yapılması önerilmektedir nebulizatör.

Larenjit için inhalasyonlar daha faydalıdır

Bir yetişkin veya bebek gırtlak iltihabı geliştirirse, inhalasyonlar aşağıdaki eylemleri verir:

 • Larinksin şişmesi yavaş yavaş azalır;
 • Tıbbi buharların solunması sayesinde farinks ve larinks mukozası nemlendirilir;
 • mukusun sıvılaşması;
 • hormonlar veya bronkodilatör ilaç (endikasyon) oluşan bir çözelti tatbik bronko- ve laringospazma gelişimini engeller;
 • antibakteriyel ve mukolitik etki;
 • hasarlı dokular daha hızlı iyileşir;
 • Hastalığın semptomlarında azalma (ses kısıklığı, ağrı, tahriş).

Hastalığın akut fazında inhalasyon tedavisi belirgin bir terapötik etki sağlar. İnflamasyon semptomları vokal kordların aşırı yüklenmesinden kaynaklanıyorsa, bunu düzeltmek için birkaç prosedür yeterlidir.

Laringitis nebulizer ile inhalasyon aşağıdaki inflamasyon formlarında reçete edilir:

 • larenjitin atrofik formu;
 • akut;
 • hipertrofik
 • Catarrhal doğanın kronik bir formu.

Buhar ile solunması, sadece hastalığın viral etiyolojisi ile reçete edilmesi önerilir. Ancak hastalık bakteriyel bir enfeksiyona neden olursa, akut inflamasyonun azalmasından sonra buhar inhalasyonlarına sadece yardımcı bir tedavi olarak izin verilir.

Evde larenjit ile inhalasyon üç şekilde gerçekleştirilir:

 • bir nebulizer yardımıyla (alternatif olarak başka bir tipte bir inhaler uygundur);
 • tıbbi solüsyonun döküldüğü bir tencere yardımıyla;
 • su ısıtıcısı ve kağıt nozulu kullanarak.

Prosedürleri uygulama yolunun seçimi, hastalıkların özelliklerine bağlıdır. Ancak inhalasyonu özel bir cihaz yardımıyla yapmak daha kolay ve daha kolaydır. Larenjitli nebulizer ile inhalasyon, ilacın farenks ve larinksin iltihaplı kısımlarına kolayca düştüğü için hızlı bir terapötik etki sağlar.

Bir nebulizer ile inhalasyonlar nasıl yapılır

Nebülizeriniz varsa, prosedürler evde yapılabilir. Bu özel cihazın etkisi, trakea ve solunum sistemine giren ilaçların bir sonucu olarak ultrasonik spreylemeye dayanmaktadır.

Esas olarak inhalasyonlar larenjit için çocuklara bir nebülizör tarafından reçete edildiği için, bir çocuğun maskesi cihazın içine dahil edilir. Çocuklar uyku sırasında bile solunabilir. Ancak, yerel bir tedaviye başlamadan önce bir doktora danışmayı unutmayın. Kulak burun boğaz uzmanı larenjitin doğasını belirleyecek ve bu prosedür için bir ilaç reçete edecektir.

Bir nebülizer nasıl kullanılır:

 • Soluma, yemeklerden 1 saatten daha erken yapılmaz.
 • İşlemden önce ve sonra sigara içmeyin.
 • İşlem oturma pozisyonunda gerçekleştirilir, hasta her zamanki gibi (derin değil) nefes alır ve konuşmaz. Baş dönmesi veya şiddetli öksürük varsa, yirmi ila otuz saniye boyunca kesilmesi tavsiye edilir.
 • Solüsyona hormonlar dahil edilirse, işlemden sonra ağız iyice durulanır.
 • Soluma için kullanılan preparatlar ortam sıcaklığına kadar ısıtılmalıdır. İlacın hazır bir çözeltisi buzdolabında saklanabilir (en fazla 24 saat).
 • İşlemden sonra, cihazın tüm parçaları kaynatılmış suyla durulanır ve alkolle dezenfekte edilmelidir.

Larenjit ile inhalasyon için kullanılan preparatlar

Larenjit nebulizer ile inhalasyonlar için, aşağıdaki ilaçlar kullanılır:

 • Balgam seyreltici ilaçlar: ambrobene, Lasolvan, Mukolvan ve benzeri. Sonuç balgam ve öksürük yumuşatmasının seyreltilmesiyle elde edilir. Lokal terapiye ek olarak balgam klerensi elde etmek için amroksol, Bol sıvı tüketilmesi tavsiye edilir (gün boyunca en az 3 litre).
 • Alkali çözeltiler: maden suyu maden sodası veya Essentuki, yanı sıra tuzlu çözelti. Larenjit bu fonların kullanımında çok faydalıdır. Alkali solüsyonları boğaz ve üst solunum yollarını yumuşatır ve nemlendirir, böylece hastalığın semptomlarını giderir.
 • Sistemik olmayan glukokortikoidler: Pulmicort, hidrokortizon, deksametazon. Bu ilaçlarla nebulizerin inhalasyonu alerjik rinit veya yalancı krupalı ​​çocuklar için reçete edilir. Ancak doktor, hastalığın etyolojisini belirledikten sonra hormonal tedavi reçete etmelidir.
 • antibiyotikler: Fluimucil. Bir antibiyotik kullanımı ile inhalasyonlar, bakteriyel larenjit için reçete edilir. İlaç doğrudan iltihaplı bölgeler üzerinde hareket eder, bu nedenle pozitif etki, tabletler halinde sistemik antibiyotik alırken çok daha hızlı elde edilir.
 • Ile inhalasyonlar eufillin veya adrenalin Sadece bronko ve laringospazm için reçete edilir. Bir doktora danışmadan, özellikle çocuklukta uyuşturucu kullanımı kesinlikle yasaktır.
 • antiseptikler: Miramistin, furatsilin, Rotokan. İlaçlar anti-enflamatuar ve antiseptik etkiye sahiptir, hastalığın semptomlarını çabucak rahatlatır.

Nebulizör inhalasyonları için, özel nebulalarda üretilen hazır ilaçların kullanılması en iyisidir. İlaç sadece tuz çözeltisi ile seyreltilir (preparat için kaynamış su kullanımı kesinlikle yasaktır). Çözümlerin bileşiminin yanı sıra prosedürlerin süresi ve sıklığı, sadece bir doktor tarafından reçete edilir!

Larenjit ile inhalasyonların uygulanmasına kontrendikasyonlar

Larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon aşağıdaki durumlarda kontrendikedir:

 • yüksek sıcaklık (380 üzerinde);
 • şiddetli kardiyovasküler patoloji, yanı sıra ciddi aritmi;
 • sık burun kanaması;
 • inhalasyonlarda kullanılan bileşenlere alerji;
 • bir yıla kadar çocuklar;
 • astımın alevlenmesi, solunum ihlali ile kendini gösterir.

Buhar inhalasyonlarında, daha birçok kontrendikasyon vardır. Örneğin, pürülan bir işlemin varlığında buharlama kesinlikle yasaktır. Ayrıca, bir bakteriyel enfeksiyonun neden olduğu iltihapların buharlaşması da kontrendikedir. Ayrıca, yaşlı kişilerin ve 7 yaşından küçük çocukların buhara maruz kalmaları yasaktır.

Bir nebulizer kullanmanın faydaları

Bir nebülizör yardımıyla inhalasyonlar yapmak, aşağıdakileri vurgulamak istediğim bir dizi inkar edilemez avantajlara sahiptir:

 • İlaç doğrudan iltihap bölgelerine girer;
 • Küçük çocuklara bile (bir yıl sonra) başvurma izni verilir;
 • non-invaziv tedavi;
 • kolaylık ve kullanım kolaylığı;
 • solunum yollarındaki ilacın konsantrasyonu, diğer uygulama yollarındaki gibi iki kat daha yüksektir;
 • inhalasyon yoluyla vücuda giren ilaçlar kan dolaşımına girmez ve böbreklerin ve karaciğerin işleyişini etkilemez.

Özetlemek gerekirse, nebulizatörün evde ilaç dolabında her aileye sahip olması gerektiğini belirtmek isterim. Hayatında en az bir kez larenjit olmayan bir çocuğun karşılanması neredeyse imkansızdır. Ve larinksin akut inflamasyonu ile başa çıkmak için hızlı ve etkili bir şekilde inhalasyonların yardımı ile mümkündür.

Ayrıca, bu cihazın yardımıyla yapılan prosedürler, larenjitin profesyonel bir hastalık olduğu öğretmenler ve şarkıcılar için önemlidir.

Larenjit ile inhalasyon

Larenjit, her yaştan insanı etkileyen, ancak özellikle çocuklar için tehlikeli olan, gırtlak ve ses tellerinin enfeksiyöz, daha sıklıkla viral bir hastalığıdır. Larenjit tedavisinin en iyi yolu inhalasyon olup, ilacın doğrudan iltihaplanma odağına verilmesine yardımcı olur.

İnhalasyon yöntemleri

Larenjit ile, ilaçlar bir buhar inhaleri veya bir nebulizer ile solunur. Akut larenjitde, inhalasyonlar nebülizör yoluyla gösterilir ve kronik inhalasyonlar da hastalığın kronik seyri için kullanılır.

Bununla birlikte, larenjit ile buhar inhalasyonlarının yapılması, nebulizer ile tıbbi solüsyonları teneffüs etmekten daha az etkilidir.

Isıtılmış ıslak buhar mukoza ve ses telleri üzerinde tam bir terapötik etki uygulamak için, larinkse ulaşamaz.

Larenjit ile inhalasyon için evde bir tencere kullanımı etkisizdir. Ev ilaçları, özellikle çocukların tedavi edilmesi sırasında, solunum yolu yanıklarının yüksek riski nedeniyle kullanılmamalıdır.

Nebülizör ile inhalasyona ek olarak, larenjit ile buhar inhaleri, örneğin Geksoral, Colustan gibi antiseptik maddeler içeren dozlu aerosoller kullanılır.

Kontrendikasyonlar

 • İlacın alerjik olmadığından emin olmanız gerekir.
 • Prosedürü yüksek tansiyon, düzensiz kalp atışı ritmi ile takip etmeyin.
 • Buhar inhalasyonları, pürülan sinüzit, otitis, angina ile tedavi edilemez.
 • Yüksek sıcaklıkta, hasta bir nebülizatör için buhar inhalasyonlarını önermez - vücut sıcaklığındaki 38 dereceyi aşan prosedürler uygulamayın.

4 yaşın altındaki çocuklar laringospazm tehlikesi nedeniyle buhar prosedürlerine maruz kalmazlar. Çocuklarda laringospazm tedavisi hakkında daha fazla bilgi, "Laringospazm" makalesinden yapabilirsiniz.

Inhalasyonların özellikleri

 • Prosedürün süresi 5-10 dakikadır.
 • 24 saat içinde ilaçla 3'ten fazla inhalasyon yapamazsınız.
 • Birkaç ilaç reçete edildiğinde, önce bronkodilatörler ile tedavi edilir, daha sonra işlem mukolitikler, daha sonra antiseptikler ile yapılır, antibiyotikler solunur.
 • İlaçları seyreltmek için sadece ilaç salin kullanabilirsiniz.

Nebulizer ile inhalasyon için hazırlıklar

Larenjitli bir nebulizer ile inhalasyon için, ilaçlar kullanılır:

 • inceltme balgam - Lazolvan, saline, kabartma tozu;
 • antiseptikler - Miramistin, Hexoral, Dioxydin;
 • anti-inflamatuar etkime sahip fitopreparasyonlar - Rotokan, Klorofililtil, Tonsilgon H;
 • hormonal preparatlar - glukokortikosteroidler Hydrocortisone, Prednisolone, Pulmicort, Fliksotid;
 • adrenerjik ajan - adrenalin.

Antiinflamatuar aktivite ile larenjit phytopreparations tedavisi için kullanılır - Rotokan, Klorofililpt.

Bir anti-enflamatuar ajan olarak, naftizinin vazokonstrüktif damlaları kullanılabilir. Onları nebulizör yoluyla inhalasyona tabi tutunuz, mutlaka 5 ml% 0.05 Naftizine salin 1 ml seyreltiniz.

Larenjitli nebülizör yoluyla hormonal ilaçların inhalasyonlarının sadece seyreltilmiş solüsyonlarla yapılabileceği unutulmamalıdır. Glucocorticosteroids, saf formda inhalasyon ile epinefrin şoku neden olabilir.

Çocuklarda şiddetli larenjit, güçlü havlama öksürüğü, laringospazmın tehlikeleri, inhalasyonlar Pulmicort ile bir nebulizatör tarafından gerçekleştirilir. Inhalasyon nasıl yapılır, larenjit ile farklı yaşlarda çocuklar için hangi dozları kullanmak, Pulmicorta kullanarak özellikleri ve yöntemleri açıklayan makaleden öğrenebilirsiniz.

Adrenalin (Epinefrin)

Tıbbi uygulamada, adrenalinin sentetik bir analoğu olan Epinefrin kullanılır - hormonal bir madde, aşağıdakileri sağlayan bir nörotransmiter:

 • merkezi sinir sistemi üzerinde uyarıcı etkisi;
 • hipotalamik-hipofiz-adrenal sistemin hormonlarının sentezine etkisi aktive;
 • laringeal mukoza üzerinde vazokonstrüktör, anti-ödematöz etki;
 • anti-alerjik, anti-inflamatuar etkisi.

Adrenalin, laringospazmın gelişimini tehdit eden akut durumlarda çocukları teneffüs etmek için kullanılır. Epinefrin ile yapılan prosedürler, yanlış bir tahıl olarak larenjit gibi ciddi bir komplikasyonu önleyebilir.

Çocuğun yatmadan öksürük havlayan işkence ve gece bebek boğmaya başladı, derhal "ambulans" dediğimiz ve sağlık çalışanlarının gelmeden önce bir püskürtücü vasıtasıyla hastaya epinefrin inhale edilmelidir.

epinefrin (adrenalin) larinjit, gırtlak spazmı tehdit almak şişe ve madde ile solunması için 5 mi tuzlu su içinde seyreltilir. İlaç, yüksek aktivitesi, kalp atımını hızlandırma yeteneği nedeniyle sürekli olarak kullanılamaz.

deksametazon

Hormonal ilaç Dexamethasone, anti-ödem, anti-inflamatuar, anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Bu hormonal ajan, lümenini daraltma tehlikesi olan laringeal mukozanın ifade edilen ödemi ile solunur.

Nebulize çocuk Elde edilen çözelti 4 ml inhalasyon için kullanıldığında, 6: Laryngitis deksametazon ile teneffüs yapmak için, ilaç 1 şişe, tuzlu su ile 1 seyreltilir.

hidrokortizon

Hidrokortizon - bir steroid ilaç, anti-alerjik bir etkiye sahiptir. Laringospazm tehdidi reçete edildiğinde, Kombine preparat Hydrocortisone-Richter.

Bu ilaç, hızlı bir şekilde ağrıyı hafifleten lidokain-lokal bir anestetik içerir. Larenjit ile Hydrocortisone ile inhalasyon yapmak için ilaç salin solüsyonu ile seyreltilir.

Lidokain, özellikle kuru öksürük ile bağımsız inhalasyonlar için kullanılabilir. Prosedür için% 2'lik bir lidokain solüsyonu kullanılır.

prednisolon

İlaç Prednizolon glukokortikosteroid hidrokortizonun sentetik bir analoğu olup, bir anti-enflamatuar, immünosüpresif etkiye sahiptir. Prednizolon aktif olarak metabolizmaya katılır, elektrolit dengesini etkiler, vücuttaki suyu geciktirir.

Prednizolon sadece doktor tarafından reçete edildiği gibi kullanılabilir, reçete edilen dozu, tedavi sürecinin süresini geçmez.

Lasolvan

Lazolvan, Bromhexine, boğazda, trakeadaki enflamatuar sürecin neden olduğu kuru öksürük için reçete edilir. Balgamın yetersiz atılımı durumunda bu grubun ilaçları daha çok bronşit için kullanılır.

Larenjit ile birlikte, Lazolvanın anti-ödem etkisi vardır, kuru öksürüğü yumuşatır, balgamı seyreltir, atılımını artırır. İlaç, çocuklarda nebülizör yoluyla inhalasyonlar için kullanılır, eşit parçalarda larenjit salin ile seyreltilir.

tuzlu

Tuzlu çözelti,% 9 ortak tuzu içeren bir sulu çözeltidir. Bu konsantrasyon, kandaki sodyum klorür içeriğine karşılık gelir.

Soluma yolu, solunum yollarının her türlü iltihabında yararlıdır. Prosedürün bir sonucu olarak mukus larenks, trakea ve bronşlar nemlendirilir ve sofra tuzu varlığı iç zarlardaki şişmeyi ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

Buhar inhalasyonları

Çocuklarda larenjit ile buhar inhalasyonu sadece oda sıcaklığında buharla yapılabilir. Daha yüksek bir sıcaklıkta, larinksin daralma olasılığı artar ve laringospazm riski artar.

Buhar inhaler ile İnhalasyon adaçayı, papatya, kekik süzülmüş infüzyon ile yapılabilir, bitkisel Rotokan, Chlorophyllipt, kabartma tozu kullanın. Çocuklar için yağlı inhalasyon, alerjik reaksiyon riski nedeniyle tehlikelidir.

Özellikle küçük çocuklarda inhalasyon için otlar koleksiyonları kullanılması tavsiye edilmez. Çeşitli aktif bileşenlerin kombinasyonu, larenjitli çocuklarda çok tehlikeli olan mukozal ödemi yoğunlaştırabilir.

Larenjit sütü ile 4 yaşın altındaki çocukları tedavi etmek daha az riskli değil, tatlım. Bu ürünler ayrıca alerjiye neden olabilir. Sitedeki çocukların tedavisine de özel bir makale yazılıyor: "Çocukları öksürmek için araçlar".

2 gün boyunca tedavi hastada iyileşme görülmezse, kulak burun boğaz uzmanını ziyaret etmek gerekir. Laringospazm tehlikesi, özellikle çocuklarda, bağımsız olarak tedavi edilemezse, hemen bir doktora başvurmalısınız.

 • Arkadaşlarınla ​​Paylaş

Burun Tedavisi Hakkında Daha Fazla Makaleler

Bir anjinada hidrojenin peroksit ile boğazından bir gargara harcamak mümkün mü?

Üst solunum yollarının bulaşıcı hastalıkları çoğu insanı kulaktan dinlemez. hastaya büyük rahatsızlık veren bir karakteristik belirtisi, bu bademcik iltihabı inanılmaktadır - ağız boşluğu ve nazofarenks lenf dokusu kümeleri - solunum yolu hastalıklarında organizmanın koruma ilk seviye.

Erişkinlerde anjina için ilaç

Hastanın durumunu iyileştirmek bademcik iltihabı (bademcik iltihabı) olan hastalar için ilaç reçetelemenin temel amacıdır. Herhangi bir ajanı kullanmadan önce, öncelikle, yalnızca kalifiye tıbbi personel için mümkün olan ve laboratuar testleri yapabilen hastalığın etken maddesini doğru bir şekilde tanımlamak gerekir.